TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не ја исплаши невремето: Цеца на плажа на Халкидики (ФОТО)

Скопје24 - 13.07.2019

Српската пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ ужива во Грција. Нејзе не ја исплаши невремето, па таа го избра местото Калива на Халкидики. Како таму си поминува и во што влегла во море, е тема на која фановите не престануваат да пишуваат.

Објавено ново страшно видео од Халкидики

Слободен Печат - 13.07.2019

Вработените во еден ресторан во паника ги засолнуваат гостите. Од невремето на Халкидики се појавија нови видеа, а едно од нив го направил турист од Велика Британија. 48-годишниот Енди Џилхрист уживал во вечерата со својата сопруга Кејти и ќерката ...

Халкидики се опоравува по катастрофалната бура: Има струја и вода, животот се враќа во нормала

Сител - 13.07.2019

Електромонтерите и патарите и натаму работат на обновата на инфрасктруктурата и снабдувањето со електрична енергија на Халкидики, каде на сила е вонредна состојба по смртоносната бура во средата, соопшти денеска генералниот секретар за цивилна ...

Македонски туристи во Халкидики: Не се исплашија од невремето, туку од струјата и од водата

Независен - 13.07.2019

Халкидики полека се враќа во нормала по катастрофалното невреме во средата што одзеде седум животи и нанесе огромна материјална штета на полуостровот. Најголемиот дел од местата по крајбрежјето меѓу Солун и Халкидики, како и на краците Касандра и ...

Халкидики се опоравува од невремето- туристичките места добиваат струја

Нова ТВ - 13.07.2019

Електромонтери и градежници и натаму работат на обновување на инфраструктурата и снабдување со електрична енергија на Халкидики каде е прогласена вонредна состојба по големото невреме од средата, соопшти денеска секретарот за цивилна заштита на ...

Халкидики заздравува по невремето, на туристичките места се враќа електричната енергија

Макфакс - 13.07.2019

Електромонтери и градежници и натаму работат на обновување на инфраструктурата и снабдување со електрична енергија на Халкидики каде е прогласена вонредна состојба по големото невреме од средата, соопшти денеска секретарот за цивилна заштита на ...

Не ја исплаши невремето: Цеца на плажа на Халкидики (ФОТО)

Курир - 13.07.2019

Српската пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ ужива во Грција. Нејзе не ја исплаши невремето, па таа го избра местото Калива на Халкидики. Како таму си поминува и во што влегла во море, е тема на која фановите не престануваат да пишуваат.

(ВИДЕО) Ново видео од бурата, келнерите викаат по гостите да се засолнат внатре

Фактор - 13.07.2019

На социјалните мрежи се појавуваат нови видеа од невремето во Халкидики. Најновата снимка објавена на „Фејсбук“ ја направил британски турист. 48-годишниот Енди Џилхрист уживал во вечерата со својата сопруга Кејти и ќерката Грејс во ресторанот во ...

Супербурата што го погоди Халкидики е предупредување за идните ризици

Тера - 13.07.2019

Беа потребни само десет минути за уништување на инфраструктурата на Халкидики и за трагедијата во која седум луѓе го загубија животот, а десетици беа повредени, во силното невреме кое експертите го оквалификуваа како супербура, пишува „То вима“.

Не ја исплаши невремето: Цеца на плажа на Халкидики

Пулс24 - 13.07.2019

Српската пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ ужива во Грција. Нејзе не ја исплаши невремето, па таа го избра местото Калива на Халкидики. Како таму си поминува и во што влегла во море, е тема на која фановите не престануваат да пишуваат.

Халкидики заздравува по невремето

24Инфо - 13.07.2019

Електромонтери и градежници и натаму работат на обновување на инфраструктурата и снабдување со електрична енергија на Халкидики каде е прогласена вонредна состојба по големото невреме од средата, соопшти денеска секретарот за цивилна заштита на ...

Замина на Халкидики: Цеца летува во Грција (ФОТО)

PressingTV - 13.07.2019

Иако има вила на Кипар, Цеца Ражнатовиќ реши да помине неколку дена во Грција.Таа го избра местото Калива на Халкидики. Оттаму редовно објавува фотографии на социјалните мрежи но не ја окрива точната локација каде е сместена.

Влегувјате внатре, ви треба ли помош: Нова снимка од катастрофата на Халкидики

Република - 13.07.2019

На социјалните мрежи се појавуваат нови видеа од невремето во Халкидики. Најновата снимка објавена на „Фејсбук“ ја направил британски турист. 48-годишниот Енди Џилхрист уживал во вечерата со својата сопруга Кејти и ќерката Грејс во ресторанот во ...

(ФОТО) Не ја исплаши невремето: Цеца на плажа на Халкидики

iPortal - 13.07.2019

Српската пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ ужива во Грција. Нејзе не ја исплаши невремето, па таа го избра местото Калива на Халкидики. Како таму си поминува и во што влегла во море, е тема на која фановите не престануваат да пишуваат.

Халкидики се нормализира по катастрофалната бура: Туристичките места добиваат струја и вода, животот полека се враќа

Точка - 13.07.2019

Електро-монтерите и натаму работат на обнова на инфраструктурата и снабдувањето со електрична енергија на Халкидики, каде на сила е вонредна состојба по смртоносната бура во средата, соопшти денес генералниот секретар за цивилна заштита на Грција, ...

Дали Халкидики може да прими нови туристи?

Фактор - 13.07.2019

Грците ќе испратат порака дека туризмот на Халкидики се вратил во нормала по страшното невреме кое ги зафати деновиве, и кое однесе човечки животи. За ова ќе бидат известени тур оператори и медиуми од странство.

Се санираат штетите од невремето на Халкидики

Н.Македонија - 13.07.2019

Грчките власти ги продолжуваат напорите за обновување на електричната енергија во областите на Халкидики, кои беа погодени од моќна бура во средата вечерта, во која загинаа седум лица и предизвика повреди на десетици други.

Халкидики заздравува по невремето, на туристичките места се враќа електричната енергија

Н.Македонија - 13.07.2019

Електромонтери и градежници и натаму работат на обновување на инфраструктурата и снабдување со електрична енергија на Халкидики каде е прогласена вонредна состојба по големото невреме од средата, соопшти денеска секретарот за цивилна заштита на ...

(ВИДЕО) Ново видео од бурата на Халкидики

Скопје1 - 13.07.2019

Најновата снимка објавена на „Фејсбук“ од невремето на Халкидики ја направил британски турист. На видеото може да се забележи како келнерите ги викаат гостите да се засолнат ...

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

MakPress - 13.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

Канал5 - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

Димитров изрази сочувство за настраданите на Халкидики: Спремни сме да помогнеме ако треба

Фокус - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

24 Вести - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Димитров со сочуство за загинатите на Халкидики

ТВ21 - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики. Во силното невреме кое го зафати полустровот во средата навечер, животот го загубија 7 лица а преку 100 се повредени.

Фото: Халкидики по страшната бура

Фокус - 12.07.2019

Бројот на загинати во силното невреме на Халикидики порасна на седум откако вчера е пронајдено телото на маж во областа кај Неа Каликратија, јавува Катимерини. Портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас рече дека ќе биде понудена помош за три ...

Последиците од невремето на Халкидики снимени со дрон

Deutsche Welle - 12.07.2019

Грчката влада понуди помош за санирање на последиците од големото невреме кое го зафати туристичкиот регион Халкидики во средата. Седум лица загинаа, а 23 се уште се на лекување по бурата.

На Халкидики се проценуваат штетите од невремето кое уби 7 луѓе

Телма - 12.07.2019

На Халкидики се пребројуваат и санираат штетите од катастрофалното невреме со силен ветер кој дуваше со брзина од над 100 километри на час, и однесе седум човечки жртви, меѓу кои две мали деца.

Халкидики доби струја по најголемото невреме во последните 35 години

Сакам да кажам - 12.07.2019

Снабдувањето со електрична енергија на грчкиот полуостров Халкидики беше нормализирано денеска околу пладне, откако најголемиот дел од регионот беше без струја повеќе од 24 часа како последица на силното невреме што се случи во средата попладне.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

24 Вести - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

ТВ21 - 12.07.2019

Теохарис вчера и денеска, оствари средби со претставници на туристички организации и на големи тур оператори на Халкидики, ги посети повредените во болниците и рече дека веднаш ќе се започне со специјална кампања за да се испрати порака до ...

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

А1 On - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

Слободен Печат - 12.07.2019

Во сочувството објавено на Твитер, Димитров вели дека е вџашен од ужасното невреме во областа Халкидики во Грција што резултираше со губење на животи, повредени и значителна материјална штета.

ФОТО: Хоророт на Халкидики снимен од дрон- тажна слика по силното невреме

Press24 - 12.07.2019

Силното невреме кое го зафати полуостровот Халкидики предизвика хаос на неколку познати летувалишта. Во евремето загинаа 7 лица, а стотина се повредени. Потпаролот на владата изјави дека за три општини на Халкидики ќе биде понудена помош за ...

На Халкидики се пребројуваат и санираат штетите

+инфо - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Димитров со сочувство за жртвите во Грција: Ние ќе помогнеме за се

Press24 - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени. Во сочувството објавено на Твитер, Димитров вели дека е вџашен од ...

Хоророт на Халкидики снимен од воздух (фото)

Слободен Печат - 12.07.2019

Портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас рече дека ќе биде понудена помош за три општини на Халкидики заради реконструкција. Објавени се и првите фотографии од Халкидики направени од воздух.

Фото: Халкидики по страшната бура

ММС - 12.07.2019

Во невремето животот го загубија шест лица, а повредени се повеќе од 100 луѓе, кои се згрижени во болниците низ Касандра Ситонија и ...

Димитров за невремето на Халкидики: Сочувство до најблиските, подготвени сме да помогнеме

+инфо - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени. Во сочувството објавено на Твитер, Димитров вели дека е вџашен од ...

Сведоштво на Македонци за КУРИР по страшното невреме на Халкидики: Едвај спасивме жива глава, а водата од собите сами ...

Курир - 12.07.2019

По страшното невреме кое го зафати грчкиот остров Халкидики веќе втор ден по ред се санираат штетите и се трага по исчезнатите лица. Сведоци за КУРИР раскажуваат сцени од страшното невреме кое го преживеале околу 10-тина македонски семејства ...

ФОТО: Хоророт на Халкидики снимен од дрон-тажна слика по силното невреме

Курир - 12.07.2019

Силното невреме кое го зафати полуостровот Халкидики предизвика хаос на неколку познати летувалишта. Во евремето загинаа 7 лица, а стотина се повредени. Потпаролот на владата изјави дека за три општини на Халкидики ќе биде понудена помош за ...

Македонци сведочат за хорор невремето во Грција: Едвај спасивме жива глава

Press24 - 12.07.2019

По страшното невреме кое го зафати грчкиот остров Халкидики веќе втор ден по ред се санираат штетите и се трага по исчезнатите лица, а Курир стапи во контакт со сведоци. Страшното невреме го преживеале околу 10-тина македонски семејства сместени во ...

Страотен удар на гром во центарот на Солун

Сител - 12.07.2019

Солун, исто така, беше погоден во Грција од ужасна бура што во средата вечерта однесе седум животи на Халкидики. Видеото снимено од телефон го прикажува ужасниот момент на удар на гром во зграда во центарот на градот.

Како изгледа елитното омилено летувалиште на МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ по ужасното невреме? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Ова монденско место кое на времето беше омилено за летување на македонските политичари по невремето изгледа како да поминал ураган низ него. Невремето кое завчера го зафати Халкидики и во кое загинаа седум лица, а повеќе од 100 беа повредени не го ...

Нормализирана состојбата на Халкидики: Два дена по невремето осамна убав и сончев ден (ВИДЕО)

Press24 - 12.07.2019

Два дена после рзорното невреме во кое настрадаа седум лица на Халкидики, ситуацијата се стабилизира, се наведува во фејсабук групата „Грција инфо“. „На Халкидики осамна убав и сончев ден“ пишува во првата утринска објава.

Се нормализира состојбата на Халкидики: Два дена по страшното невреме, состојбата не е повеќе алармантна

Сител - 12.07.2019

Два дена по разорната бура, во која настрадаа седум лица, ситуацијата се стабилизира, наведуваат грчките медиуми. „На Халкидики денеска осамна убав и сончев ден“, објавија на ФБ. Се наведува дека ситуацијата повеќе не ее алармантна, но и дека стуја ...

ФОТО: Не го игнорирајте овој знак во Грција, посебно деновиве

Курир - 12.07.2019

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година, пак, локалните жители и туристите на тој дел од Грција се соочуваа со поплави, ...

И да врне и да вее, Македонците не се откажуваат од Халкидики

+инфо - 12.07.2019

Последното невреме на Халкидики го покрена и прашањето за осигурувањето на патувањето. Во светот се поголем замав зема продажбата на осигурување од несреќи кое е дел од туристичкиот аранжман. Кај нас вакво осигурување нема.

На Халкидики се поправаат штетите од невремето кое зеде седум животи

Алфа - 12.07.2019

48 часа по страшната бура на грчкиот полуостров Халкидики, материјалната штета се санира, но останува тагата за загубените 7 човечки животи кои беа жртви на дваесет минутната бура. Огромна материјална штета, преполни болници, разурнати плажи, ...

„Ништо не се гледаше, се се претвори во вода“ - Русинка откри како изгледале разорувачките сцени на Халкидики

Press24 - 12.07.2019

За време на ураганот кој вчера го погоди Халкидики загинаа 7 лица, вклучувајќи двајца Руси, еден рибар исчезна, додека 100 луѓе се повредени. Во тоа подрачје е објавено вонредна состојба. Русика туристка, се наоѓала во селото Неас Мармарас на ...

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

А1 On - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција со предупредување до туристите: Не го игнорирајте овој знак!

Скопје24 - 12.07.2019

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година, пак, локалните жители и туристите на тој дел од Грција се соочуваа со поплави, ...

Се санираат штетите на Халкидики од невремето кое одзеде 7 животи

Алфа - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Независен - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

+инфо - 12.07.2019

Пораката дека на Халкидики веќе не постојат проблеми и оние кои постоеја веќе се надминаа, Теохарис jа испрати и преку интервјуто за радиото „Практорио фм“ на грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Скопје24 - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања. Теохарис вчера и денеска, оствари средби со претставници на туристички ...

Грчкиот министер за туризам: Халкидики е подготвен за нови туристи

Слободен Печат - 12.07.2019

По средбите, министерот за туризам на Грција, констатира дека пораките од странство се позитивни, а големите пазари реагирале смирено. Министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, денеска изјави дека Халкидики по големото невреме е подготвен да ...

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

ММС - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени. Во сочувството објавено на Твитер, Димитров вели дека е вџашен од ...

Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Курир - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Животот во Грција се враќа во нормала после бурата - едните се капат, другите се враќаат во родните земји

Press24 - 12.07.2019

Чистата вода и електричната енергија се вратија во повеќето грчки летувалишта, плажите се исчистени, но без лежалки и чадори, комуналците ги чистата населбите, но дел од исплашените туристи одлучија да го прекинат одморот.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Курир - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

На Халкидики се проценуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Нова ТВ - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Сител - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

Опсервер - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

ВИДЕО: Седеле во ресторан, па настанал неред – ова е моментот кога започнало невремето во Грција

Centar - 12.07.2019

Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години. На едно видео се гледа како се започнало.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

MTM - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Вечер Прес - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Хоророт на Халкидики снимен од воздух: Погледнете ги вистинските размери на катастрофата која ја погоди Грција

Точка - 12.07.2019

Бројот на загинати во силното невреме на Халкидики порасна на седум жртви откако вчера беше пронајдено тело на маж во областа помеѓу Созополи и Неа Каликратија, јавува “Катимерини”. Објавени се и првите фотографии од Халкидики снимени од воздух.

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

24Инфо - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Каква е состојбата денеска на Халкидики

Република - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Халкидики снимен со дрон два дена по невремето

Република - 12.07.2019

По страшното невреме кое завчера го погоди грчкиот полуостров Халкидики и предизвика вистински хаос во кој загинаа 7 лица, а повеќе од 120 луѓе се повредени, состојбата полека се стабилизира.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

Скопје инфо - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

Не го игнорирајте овој знак во Грција, посебно деновиве

Република - 12.07.2019

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година, пак, локалните жители и туристите на тој дел од Грција се соочуваа со поплави, ...

Видео во моментот кога започнало невремето во Грција

24Инфо - 12.07.2019

Видео во моментот кога започнало невремето во Грција Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години.

Келнерите викаа „бегајте внатре“: Новата снимка докажува колку моќно невреме ја погоди Грција

Точка - 12.07.2019

Додека на Халкидики се санираат последиците од катастрофалното невреме кое однесе седум човечки животи, на социјалните мрежи се појавуваат нови видеа на кои може да се види за колку силно невреме станува збор.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Пулс24 - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Вечер Прес - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Либертас - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања. Теохарис вчера и денеска, оствари средби со претставници на туристички ...

Се враќа ли Халкидики во нормала?

Фактор - 12.07.2019

Грчкиот полуостров Халкидики доби струја по невремето. Снабдувањето со енергија беше нормализирано денеска околу пладне, откако најголемиот дел од регионот беше без струја повеќе од 24 часа како последица на силното невреме што се случи во средата ...

Халкидики доби струја, состојбата се нормализира

еМагазин - 12.07.2019

По страшното невреме, состојбата на Халкидики се нормализира, а летувалиштата добиваат струја. Во невремето кое го погоди кракот, загинаа седуммина туристи и беше причинета голема материјална штета.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Либертас - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Ужасот на Халкидики снимен од воздух

Тера - 12.07.2019

Објавени се и првите фотографии од Халкидики направени од воздух. Бројот на загинати во силното невреме на Халикидики порасна на седум откако вчера е пронајдено телото на маж во областа кај Неа Каликратија, јавува Катимерини.

Русинка раскажа што се случило на Халкидики

Фактор - 12.07.2019

Руска туристка, која се наоѓала во селото Неас Мармарас на вториот крак Ситонија раскажа што се случило кога Грција ја погоди невремето. „Според прогнозата требаше вечерта да врне. Властите не предупредуја на никаква вонредна состојба.

Димитров со сочуство за загинатите на Халкидики

4NEWS - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики. Во силното невреме кое го зафати полустровот во средата навечер, животот го загубија 7 лица а преку 100 се повредени.

Тажни слики: Kaко изгледа Халкидики по невремето снимено со дрон (ВИДЕО)

PressingTV - 12.07.2019

На Халкиди почнаа да се санираат последиците од невремето кое го зафати полуостровот какво не се памети. Разурнати плажи, ресторани, откорнати бандери. Бурата остави пустош зад себе, а сликата најдобро ја доловува дрон камерата.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

24Инфо - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

24Инфо - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Сведоштво на Македонци по страшното невреме на Халкидики: Едвај спасивме жива глава, а водата од собите сами ја вадевме

Скопје инфо - 12.07.2019

По страшното невреме кое го зафати грчкиот остров Халкидики веќе втор ден по ред се санираат штетите и се трага по исчезнатите лица. Сведоци за КУРИР раскажуваат сцени од страшното невреме кое го преживеале околу 10-тина македонски семејства ...

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

Либертас - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Опсервер - 12.07.2019

Животот го загубија шестмина туристи од Русија, Чешка и Романија, меѓу кои и две деца и еден рибар, додека пак вчера хоспитализирани беа 23 лица, повеќето од нив туристи. Според грчки владини извори, патната мрежа е целосно санирана, со исклучок на ...

Се пребројуваат жртвите од невремето: На Халкидики загинаа туристи од Русија, Чешка и Романија, како и еден рибар

PressingTV - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

(ФОТО) Како од воздух изгледа Халкидики?

Фактор - 12.07.2019

Објавени се и првите фотографии од Халкидики направени од воздух. Портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас рече дека ќе биде понудена помош за три општини на Халкидики заради реконструкција. Загинаа 7 луѓе во невремето.

Грција со предупредување до туристите: Не го игнорирајте овој знак!

Скопје инфо - 12.07.2019

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година, пак, локалните жители и туристите на тој дел од Грција се соочуваа со поплави, ...

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

Локално - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Видеа кои сведочат за страшното невреме на Халкидики

Фактор - 12.07.2019

Невремето кое го зафати Халкидики однесе седум жртви и направи голема материјална штета. Има и околу триесет повредени лица кои се наоѓаат во болниците во Солун, едно лице кое е потешко повредено се наоѓа во одделот за интензивна нега.

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

Локално - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

Невремето на Халкидики дошло од Преспа

еМагазин - 12.07.2019

Невремето кое на Халкидики во Грција однесе најмалку седум жртви, дошло од регионот на Преспа каде исто така силно невреме истиот ден предизвика голема материјална штета, пишуваат грчките медиуми, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Супербурата што го погоди Халкидики е предупредување за идните ризици

Н.Македонија - 12.07.2019

Беа потребни само десет минути за уништување на инфраструктурата на Халкидики и за трагедијата во која седум луѓе го загубија животот, а десетици беа повредени, во силното невреме кое експертите го оквалификуваа како супербура, пишува „То вима“.

Седуммина туристи загинаа во силната бура на Халкидики

Н.Македонија - 12.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца, загинаа, а најмногу до 100 лица се повредени во силното невреме што го погоди грчкиот полуостров Халикидики. Вкупно 26 лица се хоспитализирани во болниците во Солун поради повредите добиени во силното невреме, ...

МНР нема сознанија за повредени Македонци на Халкидики, отвори дежурен телефонски број

MakPress - 12.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

Сведоштво на Македонци во Халкидики: Целите соби беа поплавени, едвај спасивме жива глава

Скопје1 - 12.07.2019

По страшното невреме кое го зафати грчкиот остров Халкидики се санираат штетите и се трага по исчезнатите лица. Сведоци за КУРИР раскажуваат сцени од страшното невреме кое го преживеале околу 10-тина македонски семејства сместени во Неа Потидеа.

Халкидики доби струја

1tv - 12.07.2019

Снабдувањето со електрична енергија на грчкиот полуостров Халкидики беше нормализирано денеска околу пладне, откако најголемиот дел од регионот беше без струја повеќе од 24 часа како последица на силното невреме што се случи во средата ...

Димитров преку твитер изрази сочувство за настраданите на Халкидики

MakPress - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

(ФОТО) Еве како изгледа Халкидики од воздух

Скопје1 - 12.07.2019

Објавени се и првите фотографии од Халкидики направени од воздух. Портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас рече дека ќе биде понудена помош за три општини на Халкидики заради реконструкција.

Димитров изрази сочуство до семејствата на жртвите настрадани во невремето на Халкидики

Скопје1 - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

Никола Димитров изрази сочувство за настраданите на Халкидики: Подготвени сме да помогнеме

Магазин - 12.07.2019

По страотното невреме кое ја зафати Грција, поточно Халкидики, каде загинаа повеќе од седум лица, а над 100 се повредени, се огласи и министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров.

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

1tv - 12.07.2019

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања. Теохарис вчера и денеска, оствари средби со претставници на туристички ...

Димитров изрази сочувство за настраданите во невремето на Халкидики

1tv - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изрази сочувство за настраданите од невремето на Халкидики, во кое животот го загубија седум лица, а повеќе од 100 се повредени.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

1tv - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

MakPress - 12.07.2019

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и санираат штетите.

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

24 Вести - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

ТВ21 - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Претседателот на Грција жали за жртвите на Халкидики

Фокус - 11.07.2019

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос изрази жалење за жртвите и изрази сочувство и поддршка до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, а на повредените им посака побрзо закрепнување.

Грција брои жртви по катастрофалното невреме на Халкидики - загинаа седум луѓе

24 Вести - 11.07.2019

Ваков пустош остави невремето на Халкидики. Траеше точно 20 минути, но сцените од Неа Мудања и Неа Потидеа се апокалиптични. Досега невидената бура на Халкидики однесе седум животи, а 108 луѓе се повредени.

МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

Канал5 - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

ВИДЕО: Во големо невреме на Халкидики загинаа шест туристи

Фокус - 11.07.2019

Најмалку шестмина туристи, меѓу кои и две деца, загинаа, едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија во невремето што вчера ја зафати Северна ...

МНР: До овој момент нема информација за настрадани државјани на Македонија во Грција

Фокус - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, велат од Министерството за надворешни работи за МИА. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

24 Вести - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

Канал5 - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Најмалку петмина мртви од невремето што го зафати Халкидики во грција

Сакам да кажам - 11.07.2019

Најмалку петмина загинале за време на големото невреме што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики, објави весникот „Катимерини“ во своето интернет издание, повикувајќи се на локални медиуми.

Грчката влада издаде итни мерки за самозаштита во очекување на ново невреме, досега потврдени петмина загинати

24 Вести - 11.07.2019

Силното невреме што ја зафати Грција и дел од островите, ја принуди грчката влада да издаде итно соопштение во кое граѓаните се предупредуваат на ново невреме и дека дожовите ќе траат до рано наутро.

Големото невреме на Халкидики одзеде шест животи, неколку повредени

ТВ21 - 11.07.2019

Силната бура која го зафати северниот дел на Грција синоќа, одзеде најмалку шест животи на познатите туристички места во Халкидики, јавија локалните медиуми. Во невремето неколку лица се повредени, а има и исчезнати.

Потврдени Шест мртви во вчерашното невреме на Халкидики, удрило ненадејно и траело само 20 минути

Сакам да кажам - 11.07.2019

Шест туристи загинаа во ненадејното насилно невреме што синоќа го погоди Халкидики во северна Грција, а уште 30 се повредени, потврдија властите. Шефот на цивилната заштита Хараламбос Стеријадис го опиша невремето проследено со силни ветер и дожд ...

Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики, повредените да се јават во конзулатот во Солун, велат од ...

Сакам да кажам - 11.07.2019

Нема загинати македонски државјани во невремето кое вчера попладне го зафати грчкиот полуостров Халкидики, информираат од Министерството за надворешни работи. Оттаму велат дека се во постојана комуникацијата со Генералниот конзулат на Северна ...

Бројката на жртви на Халкидики се искачи на седум, доктор сведочи: „Вакво нешто не сум доживеал“

ТВ21 - 11.07.2019

Бројката на жртви во невремето кое синоќа ја зафати грчката област Халкидики се искачи на седум, откако утринава стигна информација за загинувањето на еден рибар. Претходно бројката беше шест туристи, односно двајца од Чешка, двајца романски туристи ...

Свештениците ги засолнија туристите во црквата во Паралиа во вчерашното невреме

Фокус - 11.07.2019

Страшното невреме кое синоќа го зафати Халкидики, се почуствува и во Паралиа, Катерини, омилената летна дестинација на многу наши граѓани. Силниот ветар проследен со дожд носеше се пред себе.

Гром удри во зграда во Солун, се исплаши и снимателот (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.07.2019

Вчерашното невреме кое беше присутно и во југозападните делови од нашата земја, го зафати и северниот дел на Грција, особено Солун и Халкидики. Еден грчки новинар снимаше како гром удира во зграда во непосредна близина.

МНР: Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики

ТВ21 - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи утринава потврди дека нема загинати македонски државјани во синоќешното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. Загинаа седум лица во невремето кое ја погоди северна Грција, а меѓу загинатите се двајца државјани ...

Шестмина загинати, меѓу кои и две деца во невреме на Халкидики

Алсат-М - 11.07.2019

Шест лица загинаа, меѓу кои и две деца, а повеќемина се повредени во големото невреме што вчера попладне го зафати регионот Халкидики во Грција. Како што пренесува Катимерини меѓу загинатите има државјани на Русија, Чешка и Романија.

Шест загинати од невремето во Грција, нема повредени македонски туристи

Телма - 11.07.2019

Шест загинати, еден рибар исчезнат, десетици повредени и непроценлива материјална штета е резултатот од трагичното невреме кое го погоди Халкидики. Прогласена е вонредна состојба. Жителуте и туристите на првите два крака беа сведоци на моќен ураган, ...

(Видео) Пустош по невремето на Халкидики, нема повредени Македонци

Deutsche Welle - 11.07.2019

Грчките власти потврдија дека шест лица загинале во големото невреме кое синоќа го зафати туристичкиот регион Халкидики. Повредени се повеќе од 65 луѓе Шест лица загинале, а најмалку 65 се повредени во бурата проследена со силни ветрови и пороен ...

ВИДЕО Туристи биле затекнати на плажа од разорната бура во Грција, која траела само 20 минути

Фокус - 11.07.2019

Шестмина туристи починаа и најмалку 30 лица се повредени во бурата што вчера беснееше на Халкидики. Меѓу загинатите се пар од Чешка, мајка и дете од Романија и татко и дете од Русија. Вчера во Грција беше прогласена вонредна состојба и над 100 ...

Фото: Халкидики по страшната бура

Канал5 - 11.07.2019

Вистинско невреме проследено со силен ветер и бура синоќа го погоди и предизвика хаос на грчкиот полуостров Халкидики. Во невремето животот го загубија шест лица, а повредени се повеќе од 100 луѓе ,кои се згрижени во болниците низ Касандра Ситонија ...

Како изгледа денеска Халкидики, ден по страшното невреме? (ФОТО)

ТВ21 - 11.07.2019

Страшни фотографии пристигнуваат од туристичките места на полустровот Халкидики во Грција, каде што летуваат и голем дел на македонски државјани. Паднати дрвја, чадори, бандери, уништени автомобили, урнати кровови од куќи и ресторани… Ова е сликата ...

Со хеликоптер се бараше безживотно тело во морето кај Халкидики

Фокус - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцираше беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Пронајдена седма жртва од невремето во грција, речиси цел Халкидики без струја

Сакам да кажам - 11.07.2019

Бројот на загинати во вчерашното невреме на Халкидики порасна на седум, откако беше пронајдено уште едно тело во областа меѓу Созополи и Неа Каликратија. Властите веруваат дека станува збор за 62-годишниот рибар, кој исчезна во морето токму во таа ...

ВИДЕО: ТВ21 го сними големото невреме во Грција од авион

ТВ21 - 11.07.2019

Вчерашното невреме во Грција придонесе да има многу електрични празнења во областа на полустровот Халкидики и околината на Солун. Еве како изгледаше неколку секунди снимано од ...

Бројот на загинати во невремето на Халкидики се искачи на седум

Алсат-М - 11.07.2019

Бројот на загинати во вчерашното невреме што го зафати регионот на Халкидики се искачи на седум. Како што пренесува Катимерини , последната жртва била пронајдена кај брегот на Неа Каликратиа и се испитува дали станува збор за 62 годишниот рибар што ...

Седум загинати во невремето на Халкидики, нема повредени македонски туристи

Телма - 11.07.2019

Вака излгледаше синоќешното невреме на Халкидики. Резултатот е седум загинати, над сто повредени, и огромна штета… Луѓето сведочат за стравот, плачот на децата, кои не можеле да ги додржат за раце, и паниката.

Туристите ја напуштаат Грција

Телма - 11.07.2019

Вистински пекол преживеале туристите кои синоќа се нашле среде невремето што ги зафати туристичките места во Халкидики. Од силниот дожд и ветер не се гледал прст пред око, а насекаде летале дрвја, делови од кровови, прозорци и огради.

Вонредна состојба на Халикдики. 7 мртви над 120 повредени

Канал5 - 11.07.2019

Во регионот на Халкидики е прогласена вонредна состојба, но грчките служби тешко се справуваат со последиците од невремето. Нема електрична енргија и вода, а според проценките потребни ќе бидат најмалку 2 дена за да се нормализира снабдувањето.

ВИДЕО Удар од гром на Халкидики предизвика целосно затемнување

Фокус - 11.07.2019

Вчерашното невреме што го зафати грчкиот полуостров Халкидики траеше само дваесетина минути, меѓутоа направи огромни матерјални штети, 108 луѓе се повредени, а седуммина го загубија животот.

Грција брои жртви по катастрофалното невреме на Халкидики

24 Вести - 11.07.2019

Само 20 минути беа потребни целосно да биде опустошен полуостровот Халкидики во Грција. Силната бура која ја го погоди северниот дел на државата, иако траеше кратко, одзеде седум човечки животни а стотина лица се повредени.

Повредени пет деца на Халкидики

Фокус - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

Хрисохоидис: Наша должност е брзо да се врати во нормала животот на Халкидики

24 Вести - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

Повредени пет деца на Халкидики

24 Вести - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

Телефонски броеви на кои македонските граѓани можат да се јават во Конзулатот во Солун

Телма - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Телефонски броеви на кои македонските граѓани можат да побараат помош во Грција

Фокус - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Канал5 - 11.07.2019

Ги контактираме туристите и копартнерите во хотелите каде што се сметени и засега нема пријава за проблем. Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега ...

МНР: Нема загинати македонски државјани во катастрофалното невреме на Халкидики

А1 On - 11.07.2019

Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун извести дека нема загинати македонски државјани во синоќешното катастрофално невреме во регионот на Халкидики. Заради нерасчистени патишта, пад на дрвја и проблеми со снабдувањето на електрична ...

Невремето на Халкидики зеде шест жртви, меѓу нив и деца

+инфо - 11.07.2019

Најмалку шестмина туристи, меѓу кои и две деца, загинаа, едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија во невремето што вчера ја зафати Северна ...

Нема информации за настрадани македонски туристи на Халкидики

Макфакс - 11.07.2019

Нема настрадани, ниту повредени македонски туристи во силното невреме кое што го зафати Халкидики во Грција. Во тек се проверки од страна на надлежните институции за последиците од невремето кое откорна многу дрвја и уништи повеќе објекти.

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

Нова ТВ - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

ВИДЕО: Најмалку 7 мртви, а 100 лица се повредени на Халкидики во страшното невреме

Press24 - 11.07.2019

Најмалку седум лица загинале, меѓу кои е и дете, а повеќе од 100 лица се повредени во силното невреме кое ја погоди Грција. Според првичните информации, загиале двајца туриси од Чешка, жена и осумгодишно дете од Романија, маж и момче од Русија, а ...

Се огласи Хрисохоидис по страшното невреме на Халкидики

Курир - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

Повредени пет деца на Халкидики на возраст од 3,5 до 13 години

+инфо - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

МНР: Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики

Макфакс - 11.07.2019

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун извести дека нема загинати македонски државјани во синоќешното катастрофално невреме во регионот на Халкидики .

Страшно невреме на Халкидики: Загинаа 6 лица, 20 во болница (ВИДЕО)

Курир - 11.07.2019

Во силното невреме што вечерва ја зафати Северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени во болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од ...

(Видео) Повредени пет деца на Халкидики

Независен - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

ФОТО: Мајка со бебе во рацете излегува од разрушен хотел во Грција по страшното невреме

Press24 - 11.07.2019

Никој од Македонски или српски туристи засега нема контактирано со конзулатот, после силното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики. Меѓутоа проблеми има со интернетот и телефоните во тој регион.

Халкидики без струја по смртоносните бури (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Околу 80 отсто од Халкидики, а особено првиот крак и мал дел од вториот останаа без струја еден ден по невремето и силните ветрови, кои уриваа дрвја и бандери, соопшти денеска грчката служба за електрична енергија.

Девојче од Србија меѓу повредените во невремето на Халкидики- Уште шест Срби полесно повредени

Press24 - 11.07.2019

Едно девојче од Србија е повредено во страшното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Таа е префрлена во болница, а покрај неа има уште 6 лица од Србија кои се примени во блницата во Неа Муданија.

Повредени пет деца на Халкидики

А1 On - 11.07.2019

Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се пет деца – четири девојчиња и едно момче, на возраст од 3,5 до 13 години. Сите се хоспитализирани во солунска болница и се надвор од животна опасност, објави грчката новинска ...

Директор на болницата во Неа Мудања: Ова е прв пат во мојата 25-годишна кариера да доживеам вакво нешто! (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2019

Згрижените пациенти имаат од осум месеци до 70 години. Некои имаат повреди на главата од паѓање на дрвја или други предмети. Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинале а стотина се повредени во снежно невреме кое го погоди популарниот грчки ...

Хрисохоидис: Наша должност е брзо да се врати во нормала животот на Халкидики

А1 On - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

(Видео) По невремето, прогласена вонредна состојба на Халкидики

Независен - 11.07.2019

По невремето кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики, во кое загинаа шест странски туристи, а материјалната штета е огромна, грчката влада прогласи вонредна состојба. Околу 80 отсто од Халкидики, а особено првиот крак и мал дел од вториот останаа ...

Страшни сцени по невремето: Неколку познати летовалишта претрпеа огромна штета (видео/фото)

Press24 - 11.07.2019

Седум лица загинаа, а стотина се повреден в невреме во Грција. На полуостровот Халкидики е прогласена вонредна состојба. Српските медиуми објавија дека едно девојче од Србија е повредено, а неофисцијално има уште шест лица од Србија кои се полесно ...

ВИДЕО: Во невреме на Халкидики загинаа шестмина туристи

А1 On - 11.07.2019

Најмалку шестмина туристи, меѓу кои и две деца, загинаа, едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија во невремето што вчера ја зафати Северна ...

На Халкидики прогласена вонредна состојба, ќе помага и војската (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Во северниот грчки регион Халкидики денеска е прогласена вонредна состојба, откако шест лица загинаа во смртоносната бура и силните ветрови што ја погодија областа доцна синоќа. Шест странски државјани од Романија, Чешка и Русија, меѓу кои и две ...

Уништени плажи, повредени и жртви - Катастрофално невреме на Халкидики, Грција (фото+видео)

Црнобело - 11.07.2019

Грција објави вонредна состојба по катастрофалното невреме кое го зафати Халкидики, во кое се уништени многу плажи, објекти, а за жал, има многу повредени и жртви. Вчера на краците во Грција имало страшно невреме, со обилни дождови, силен ветар и ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Независен - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

Независен - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

ПОТРЕСНИ СНИМКИ ОД ГРЦИЈА: Мајка со бебе во рацете бара спас од олујата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Она што е познато е дека најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, загинале, а повеќе од 100 се повредени во силното невреме кое синоќа го погоди Халкидики. Олујата која вчера ја зафати Грција била толку разорна, што речиси уништила некои угостителски ...

Страшната бура на Халкидики однесе 7 животи, 120 повредени меѓу нив и две деца

Сител - 11.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца загинаа а најмногу од 100 лица повредени во силното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халикидики, популарно меѓу туристите. Вкупно 26 лица се хоспитализирани во болниците во Солун поради повредите здобиени ...

Како изгледа Халкидики по невремето

Факултети - 11.07.2019

Најмалку шест туристи, меѓу кои и две деца, загинаа, едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија по невремето што вчера ја зафати Северна Грција, а ...

ВИДЕО: Поројните дождови на Халкидики носеа се пред себе

А1 On - 11.07.2019

Снимки од страшното невреме на Халкидики проследено со поројни дождови и ветер се споделуваат на социјалните мрежи. Во невремето загинаа шест туристи, еден се води за исчезнат, а десетици се ...

Владата прогласи вонредна состојба во Грција

Сител - 11.07.2019

По апокалиптичното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики, во кое загинаа 6 странски туристи, а материјалната штета е огромна, грчката влада прогласи вонредна состојба. Од пад на предмети поради силниот ветер на Халкидики, повредени се ...

РОМАНКА И НЕЈЗИНИОТ СИН ЗАГИНАЛЕ НА ХАЛКИДИКИ: Покрив паднал врз жената, детето летнало во воздух! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Ветерот бил толку силен што подигнувал киосци и тезги од улиците. Во катастрофалното невреме на грчкиот Халкидики загинаа седум туристи, а најмалку 120 се повредени. Според информациите загинале двајца постари туристи од Чешка, жена и осумгодишен ...

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

Независен - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Големо невреме го зафати Халкидики, нема повредени македонски граѓани

OhridNews - 11.07.2019

Шестмина туристи, меѓу кои две деца, загинаа во силното невреме коешто синоќа ги зафати познатите туристички места во Халкидики. Во невремето настрадаа Романка и нејзиниот осумгодишен син врз кои се урнал покрив во таверна во местото Неа Плагија.

Мицотакис со сочувство до семејствата на жртвите во невремето

+инфо - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина. – Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на ...

Туристка на Халкидики: Сѐ се случи ненадејно, а на почетокот, некои дури сметаа дека е шега!

+инфо - 11.07.2019

Туристка од Молдавија опишува како луѓето почнале да трчаат кога неочекуваната олуја го погоди и градчето Неа Потидеа на Халкидики, регион во кој синоќешното невреме однесе шест жртви. – Сѐ се случи ненадејно. Наеднаш, сите почнаа да трчаат.

Хрисохоидис: Загинати се шестмина туристи од Русија, Чешка и Романија, меѓу кои и две деца, а исчезнат е рибар

Слободен Печат - 11.07.2019

Oгромна штета е предизвикана на патната мрежа во општина Халкидики. Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис ...

(ВИДЕО) Страшна олуја: Мајка бега со бебе во раце од распаднатиот хотел на Халкидики

Скопје24 - 11.07.2019

Силно невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Олујата пустошела се пред себе. Има и големи материјални штети од невремето кое траело само 20-тина минути. За олујата која се тврди дека е една од најголемите во изминатите неколку децении, ...

Ципрас: Овие не се моменти за собирање политички поени

+инфо - 11.07.2019

Преку официјалниот Твитер профил, поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас изрази сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, истакна дека несреќата не треба да се користи за собирање политички поени и посочи ...

За само 20 минути опустошен Халкидики (ФОТО)

+инфо - 11.07.2019

Шест лица загинаа, едно е исчезнато, а повредени се повеќе од 100 луѓе, меѓу кои и деца, кои се хоспитализирани во болниците низ Касандра, Ситонија и во Солун, по синоќешното невреме кое за само 20ина минути го опустоши Халкидики.

Бројката на загинати се искачи на седум, Халкидики ќе добие финансиска помош (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас, во четвртокот рече дека финансиска помош ќе им биде дадена на трите општини на Халкидики, за средувањето на штетите по невремето што го погоди регионот во средата вечер.

Пронајдено уште едно тело, расте бројот на загинати во невремето на Халкидики

Слободен Печат - 11.07.2019

Властите веруваат дека станува збор за 62-годишниот рибар. Бројот на загинати во вчерашното невреме на Халкидики порасна на седум, откако беше пронајдено уште едно тело во областа меѓу Созополи и Неа Каликратија.

УЖАСНО НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ ХАЛКИДИКИ: Најмалку петмина мртви (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Една од жртвите е жена, која починала откако паднал покрив и ја затрупал. Страшно невреме го зафати Халкидики и според неофицијални информации има тројца мртви, јавува државната грчка телевизија ЕРТ .

И ексклузивниот комплекс Порто Карас настрада во неврeмето кое го погоди Халкидики

Сител - 11.07.2019

Силно невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Олујата пустошела се пред себе, па шест туристи од кои две деца ги изгубија своите животи, додека повеќе од 100 луѓе се повредени. Најверојатно станува збор за две постари лица од Чешка, жена и ...

Страшно невреме го зафати и Халкидики (ВИДЕО)

Скопје24 - 11.07.2019

Страшно невреме го зафати Халкидики и според неофицијални информации има и неколку повредени, јавува државната грчка телевизија ЕРТ. По горештините со 42 степени, дожд и бура ги зафатија централниот и северниот дел на Грција, но температурите паѓаат ...

СНИМАТЕЛОТ СЕ ИСПЛАШИ: Гром удри во зграда во Солун (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Вчерашното невреме кое беше присутно и во југозападните делови од нашата земја, го зафати и северниот дел на Грција, особено Солун и Халкидики. Еден грчки новинар снимаше како гром удира во зграда во непосредна близина.

Вонредна состојба на Халкидики - загинаа шест туристи, десетици се повредени

Сител - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а едно се води за исчезнато, а над стотина се повредени во синоќешното силно невреме што го зафати грчкиот полуостров ...

Седум мртви и 120 повредени во невремето на Халкидики

ММС - 11.07.2019

Со пронаоѓањето на телото на еден човeк меѓu Созопол и Неа Каликратија, броојот на жртвите од невремето на Халкидики во Грција се изкачи на седум. Идентитетиот се’ уште не утврден, но синоќа беше пријавен исчезнат рибар.

Седеле во ресторан, па настанал неред – ова е моментот кога започнало невремето во Грција

Скопје24 - 11.07.2019

Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години. На едно видео се гледа како се започнало.

Седум загинати во невремето во Грција, нема повредени македонски туристи

Алфа - 11.07.2019

Паднати дрвја, разурнати таверни, превртени автомобили,уништени плажи ваква е сликата денеска на грчкиот полуостров Халкидики, каде вчера во страшното невреме животот го загубија 7 лица од кои две деца, а над стотина се повредени и префрлени во ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Курир - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

А1 On - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

(Фото) Халкидики по страшното невреме во кое загинаа седум лица

Макфакс - 11.07.2019

Најмалку седум луѓе, меѓу кои шест туристи, загинаа во невремето што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики, во екот на туристичката сезона. Локалните медиуми објавија дека 120 луѓе побарале медицинска помош.

ВИДЕО: Страотен удар на гром во центарот на Солун

А1 On - 11.07.2019

Солун, исто така, беше погоден во Грција од ужасна бура што во средата вечерта однесе седум животи на Халкидики. Видеото снимено од телефон го прикажува ужасниот момент на удар на гром во зграда во центарот на градот.

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Сител - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

ФОТО: Ужасот на Халкидики снимен од воздух - откриено зошто не било дадено предупредување за бура

Press24 - 11.07.2019

Бројот на загинатите во силното невреме на Халкидики порасна на седум откако денеска беше пронајдено телото на маж во областа меѓу Созопол и Неа Каликратија, јавува Катимерини. Објавени се и први фотографии од Халкидики снимени од воздух.

Хоророт на Халкидики снимен од воздух: Ова се вистинските размери на катастрофата што ја погоди Грција

Сител - 11.07.2019

Бројот на загинати во силното невреме на Халикидики порасна на седум откако денеска е пронајдено телото на маж во областа меѓу Созопол и Неа Каликратија, јавува Катимерини, Објавени се и првите фотографии од Халкидики снимени од воздух.

Страотни детали: Откриено како загинаа Романката и нејзиниот син (8) во таверна на Халкидики

Сител - 11.07.2019

Во катастрофалното невреме на Халкидики загина седум лица, а најмалку 120 се повредени. Според првите информации, загинале двајца постари туристи од Чешка. жена и 8-годишен син од Романија, маж и дете од Русија.

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема откажувања на аранжманите

Слободен Печат - 11.07.2019

На граничниот премин „Богородица" денеска не е забележана поголема фреквенција и враќање на туристите. Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема ...

МНР со одговор: Има ли настрадани македонски државјани на Халкидики?

Курир - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Нема поголеми откажувања на аранжманите за Халкидики

МКД - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат дел од туристичките ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

ММС - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Невреме на Халкидики: Загинаа шест лица, 20 во болница (ВИДЕО)

Нетпрес - 11.07.2019

Во силното невреме што вечерва ја зафати Северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени во болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од ...

Портпаролот на грчката Влада: Повредени 23 лица, повеќето од нив туристи

+инфо - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

МНР со важна информација за сите Македонци среде невремето во Грција

Press24 - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Мицотакис изрази сочувство до семејствата на жртвите на Халкидики

Независен - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина. -Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на ...

Се зголеми бројот на жртви од невремето на Халкидики

Курир - 11.07.2019

Пронајдено е уште едно тело по синоќешното невреме на Халкидики, пишува грчкиот портал „ Њуз 24 7 “. Сè уште не е потврден идентитетот на загинатото лице, чие тело било пронајдено во Созополи (место под Неа Каликратија).

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

А1 On - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Мицотакис изрази сочувство до семејствата на жртвите на Халкидики

А1 On - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил. -Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на жртвите од катастрофалното невреме на ...

Мицотакис упати сочувство до семејствата на жртвите од невремето

Слободен Печат - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина. – Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на ...

Невремето на Халкидики зеде седум жртви, над 20 лица хоспитализирани

Нетпрес - 11.07.2019

Пронајдено е уште едно тело по синоќешното невреме на Халкидики, пишува грчкиот портал „ Њуз 24 7 “. Бројот на жртви се зголеми на седум. Сè уште не е потврден идентитетот на загинатото лице, чие тело било пронајдено во Созополи (место под Неа ...

Хеликоптер на грчката воена морнарица лоцираше безживотно тело во морето кај Халкидики

А1 On - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцирала беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Лоцирано безживотно тело во морето кај Халкидики - бројот на жртви се искачи на седум

Сител - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцирала беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Хеликоптер на грчката воена морнарица лоцираше безживотно тело во морето кај Халкидики

+инфо - 11.07.2019

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцирала беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина. Се уште нема информации дали станува збор за телото на ...

Ципрас: Овие не се моменти за собирање политички поени

А1 On - 11.07.2019

Преку официјалниот Твитер профил, поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас изрази сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, истакна дека несреќата не треба да се користи за собирање политички поени и посочи ...

Сочувство од грчкиот претседател и од грчкото Министерство за надворешни работи

А1 On - 11.07.2019

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос изрази жалење за жртвите и изрази сочувство и поддршка до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, а на повредените им посака побрзо закрепнување, јави дописничката на МИА од Атина.

Страшно невреме на Халкидики: Загинаа 6 лица, 20 во болница

Сител - 11.07.2019

Во силното невреме што вечерва ја зафати Северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени во болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од ...

Несреќата на Халкидики снимен од дрон – тажна слика по силното невреме

Скопје24 - 11.07.2019

Силното невреме кое го зафати полуостровот Халкидики предизвика хаос на неколку познати летувалишта. Во невремето животот го загубија 7 лица, а стотина се повредени. Потпаролот на владата изјави дека за три општини на Халкидики ќе биде понудена ...

„Ве молам помогнете ми, децата ми се во Пефкохори“ - загрижени родители си ги бараат најмилите во Грција

Press24 - 11.07.2019

Голем број загрижени родители чии деца се наоѓаат на грчките летувалишта, од синоќа на друштвените мрежи молат за информации за ситуацијата на местата во кои им се децата, бидејќи телефоните не работат, а и интернет врските прекинуваат.

Големо невреме на Халкидики, шест лица загинаа (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2019

Во силното невреме што синоќа ја зафати северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени во болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од ...

Има ли повредени македонски туристи во Грција? Јавете се на овој телефонски број!

Курир - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

Press24 - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

Нова ТВ - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

Ако има повредени македонски државјани во Грција, јавете се на овој број

+инфо - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

А1 On - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

Сител - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

Објавен дежурен телефонски број – Јавете се ако има повредени македонски државјани во невремето во Грција

Слободен Печат - 11.07.2019

Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето. Во тек се дополнителни проверки од страна на надлежните институции. Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да ...

МНР: Нема настрадани македонски државјани на Халкидики

Нетпрес - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

ВИДЕО: Седеле во ресторан, па настанал неред - ова е моментот кога започнало невремето во Грција

Press24 - 11.07.2019

Најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, настрадале во силното невреме на грчкиот полуостров Халкидики. На интернет се појавија многу снимки од бурата, најсилна во изминативе неколку години. На едно видео се гледа како се започнало.

МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

ММС - 11.07.2019

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

Овие фотографии се доказ за големиот ужас: Халкидики брои жртви ден по невремето

Курир - 11.07.2019

Објавени се првите фотографии направени по апокалипсата која се случи на Халкидики во Грција. Седум луѓе, од кои шест туристи, загинаа во невремето што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики. По невремето 120 луѓе побарале лекарска помош.

Директор на болницата во Неа Мудања: Ова е првпат во мојата 25-годишна кариера да доживеам вакво нешто

Press24 - 11.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинале а стотина се повредени во снежно невреме кое го погоди популарниот грчки полуостров Халкидики. Според првичните податоци, загинати се дете и осумгодишно момче, постари туристи од Чешка, маж и дете од ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

ММС - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

Сител - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

(ВИДЕО) Невреме на Халкидики – загинаа шестмина туристи

Нова ТВ - 11.07.2019

Најмалку шестмина туристи, меѓу кои и две деца, загинаа, едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија во невремето што вчера ја зафати Северна ...

ОБНОВЕНО Страшно невреме на Халкидики, најмалку петмина мртви

+инфо - 11.07.2019

Страшно невреме го зафати Халкидики и според неофицијални информации има тројца мртви, јавува државната грчка телевизија ЕРТ . Една од жртвите е жена, која починала откако паднал покрив и ја затрупал.

Невреме какво што не се памети на Халкидики - вистиснки пустош на полуостровот

Сител - 11.07.2019

Шест лица го загубиле животот во невремето коешто го зафати полуостровот Халкидики, во северна Грција. Според Ројтерс станува за лица кои се странци, пренесуваат медиумите од регионот. Според медимот двајца од жртвите се возрасни лица од Чешка, Една ...

Во невреме на Халкидики загинаа шест лица

Независен - 11.07.2019

Грција – Во силното невреме што вечерва ја зафати Северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени в болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба.

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

+инфо - 11.07.2019

Македонските граѓани кои евентуално се повредени во невремето во Грција можат да го контактираат Генералниот конзулат во Солун на следниве телефони: 00302310277347 и 00302310277348 До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски туристи на Халкидики

МКД - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниту еден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Шест лица загинаа, меѓу нив дете - Страшно невреме на Халкидики, омилената дестинација на Македонците

Press24 - 11.07.2019

Шест лица го загубиле животот во невремето коешто го зафати полуостровот Халкидики, во северна Грција. Според Ројтерс станува за лица кои се странци, пренесуваат медиумите од регионот. Двајца од жртвите се возрасни лица од Чешка, Една жена од ...

(Видео) Шестмина туристи, меѓу кои две деца загинаа во силното невреме на Халкидики

Макфакс - 11.07.2019

Шестмина туристи, меѓу кои две деца загинаа во силното невреме коешто го зафати северниот дел на Грција синоќа, на познатите туристички места во Халкидики. Во невремето настрадаа Романка и нејзиниот осумгодишен син врз кои се урнал покрив во таверна ...

МНР: Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики

Слободен Печат - 11.07.2019

Од МНР упатуваат помош да се бара во конзулатот во Солун и нашата амбасадата во Атина. Министерството за надворешни работи информира дека согласно комуникацијата остварена со надлежните служби нема загинати македонски државјани во синоќешното ...

Вознемирувачки видеа од моментот на невремето на Халкидики

еМагазин - 11.07.2019

Во невремето што ја зафати северна Грција за сега официјално загинаа шест лица, неколку се повредени, а неколку се исчезнати, пренесе дописникот на еМагазин од Солун. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Вознемирувачко видео) Невреме во северна Грција: Стравична молња ...

(ВИДЕО) Страшна олуја: Мајка бега со бебе во раце од распаднатиот хотел на Халкидики

Женски магазин - 11.07.2019

И ма и големи материјални штети од невремето кое траело само 20-тина минути. За олујата која се тврди дека е една од најголемите во изминатите неколку децении, сведочат фотографии и видеа, каде ветерот носи дрвја, покриви, во морето се гледаат ...

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

MTM - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Страшно невреме на Халкидики: Загинаа 6 лица, 20 во болница

Пулс24 - 11.07.2019

Во силното невреме што вечерва ја зафати Северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени во болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од ...

Шестмина загинати и околу 30 повредени во невремето на Халкидики

Мета - 11.07.2019

Шест туристи загинаа во силното невреме што синоќа го погоди Халкидики. Според очевидците, невремето дошло ненадејно и траело многу кратко. Жртвите од невремето се туристи од Романија, Чешка и Русија кои биле во близина на првиот крак, додека, пак, ...

(Видео) Шестмина туристи, меѓу кои две деца загинаа во силното невреме на Халкидики

Centar - 11.07.2019

Шестмина туристи, меѓу кои две деца, загинаа во силното невреме коешто го зафати северниот дел на Грција синоќа, на познатите туристички места во Халкидики. Во невремето настрадаа Романка и нејзиниот осумгодишен син врз кои се урнал покрив во ...

МНР: Нема загинати македонски државјани во невремето на Халкидики

Centar - 11.07.2019

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун извести дека нема загинати македонски државјани во синоќешното катастрофално невреме во регионот на Халкидики.

Нема настрадни македонски туристи во невремето на Халкидики

Gostivarpress.mk - 11.07.2019

Нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, соопштија од Министерството за надворешни работи. Македонскиот конзулат е во постојан контакт со надлежните служби.

(ВИДЕО) Директорoт на болницата во Неа Мудања: Прв пат во мојата 25-годишна кариера доживувам вакво нешто!

Либертас - 11.07.2019

Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинале а стотина се повредени во снежно невреме кое го погоди популарниот грчки полуостров Халкидики. Според првичните податоци, загинати се дете и осумгодишно момче, постари туристи од Чешка, маж и дете од ...

(ВИДЕО) Страшна олуја: Мајка бега со бебе во раце од распаднатиот хотел на Халкидики

Фактор - 11.07.2019

Силно невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Олујата пустошела се пред себе, па шест туристи од кои две деца ги изгубија своите животи, додека повеќе од 100 луѓе се повредени. Најверојатно станува збор за две постари лица од Чешка, жена и ...

Небото се отвори: Грмотевици над Солун (ВИДЕО)

PressingTV - 11.07.2019

Невремето кое вчера го зафати Халкидики не се памети долго време, коментираат локалните жители. Дожд проследен со силен ветер ги зафати познатите туристички места на полуостровот Неа Каликратија, Пефкохори, Никити.

МНР: Досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики

24Инфо - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

Нема апели за помош или откажување аранжмани, македонските туристи остануваат на Халкидики

Република - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Хрисохоидис: Наша должност е брзо да се врати во нормала животот на Халкидики

Локално - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Локално - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

24Инфо - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Потресни снимки од Грција: Луѓето и мајките со своите деца барале спас од страшното невреме

Точка - 11.07.2019

Бурата била толку разорна што речиси потполно уништила поединечни угостителски објекти. Луѓето и мајките со своите деца во прегратки бегале во паника, барајќи безбедно засолниште. Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун извести дека нема ...

Македонските туристи не ги откажуваат аранжманите поради страшното невреме на Халкидики

еМагазин - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат дел од туристичките ...

(ВИДЕО) Олуја во Халкидики: Мајка со бебе бега од хотел кој се распаѓа

iPortal - 11.07.2019

Силно невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики. Олујата пустошела се пред себе, па шест туристи од кои две деца ги изгубија своите животи, додека повеќе од 100 луѓе се повредени. Најверојатно станува збор за две постари лица од Чешка, жена и ...

Шест починати и десетици повредени во  невремето на Халкидики

Либертас - 11.07.2019

Најмалку шестмина туристи, меѓу кои и две деца, загинаа, едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија во невремето што вчера ја зафати Северна ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Опсервер - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

На Халкидики се санираат штетите по невремето (ФОТО)

PressingTV - 11.07.2019

Грчките власти работат на отстранување на штетите предизвикани од синоќешното невреме на полуостровот Халкидики. До пред неколку часа во прекин биле сите телефонски и интернет комуникации. На повеќе места се уште нема струја.

Паника во Грција по пеколната ноќ, дел од Македонците се враќаат

24Инфо - 11.07.2019

Илија и Влатко од Скопје со семејствата ноќеска доживеале вистински хорор кога околу два часот по полноќ менаџерот на хотелот на едниот и газдарицата на апартманите на другиот ги разбудиле со врескање и со предупредување да не излегуваат надвор од ...

Нема откажувања на аранжманите - македонските туристи остануваат на Халкидики

Скопје инфо - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Никој не очекуваше ваков ужас, сè беше нормално и после се случи како на филм

Република - 11.07.2019

Шест лица загинаа, а десетици се повредени во невремето кое вчера беснееше на Халкидики. Според претседателот на Националната асоцијација на туристичките агенции во Србија, налошо било во местото Порто Карас и две села во неговата околина на вториот ...

ВИДЕО: 54 годишна жена загина во невремето на Халкидики

Либертас - 11.07.2019

Неколку од омилениите локаци за летување на Македонците во Грција вечерва беа погодени од силно невреме. Според фотографии и видеа објавени на социјалните мрежи невреме ги погодило Нес Мармара, Пефкохори, Неи Пори, Никити, Калитеа и уште неколку ...

Важна информација за времето ако одите во Халкидики: Што да правите ако ве фати невреме

Женски магазин - 11.07.2019

По страшната временска непогода што синоќа го погоди Халкидики и усмрти шест луѓе, грчките медиуми пренесуваат дека се работи за олуја каква со децении не ја погодила оваа земја. Иако интензитетот на невремето не може да се предвиди, веројатно е ...

Морничави глетки после страшното невреме на Халкидики: Срушени таверни, превртени автомобили, уништени плажи...

Точка - 11.07.2019

Катастрофално невреме го погоди грчкиот полуостров Халкидики, а бурата однесе и седум животи. Бурата ги погоди најпопуларните летувалишта, а меѓу загинатите засега нема македонски државјани.

На Халкидики е прогласена вонредна состојба

еМагазин - 11.07.2019

По страшното невреме синоќа на Халкидики, каде што според последните информации има седуммина загинати и неколку десетици повредени е прогласена вонредна состојба. Министерство за надворешни работи извести дека помеѓу загинатите нема Македонци, но ...

Хрисохоидис: Наша должност е брзо да се врати во нормала животот на Халкидики

Опсервер - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

Се уште нема струја на Халкидики, по вчерашното невреме

Република - 11.07.2019

По вчерашното невреме кое се случи на Халкидики, Грција, се уште нема електрична енергија, но се работи на отстранување на дефектот. Екипи се излезени на теренот и ги санираат штетите од синоќешното невреме.

НЕВРЕМЕ НА ХАЛКИДИКИ: Шест загинати, меѓу кои и две деца, нема настрадани од Македонија

Денешен - 11.07.2019

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето.

(ВИДЕО) Во невреме на Халкидики загинаа шест лица

Опсервер - 11.07.2019

Во силното невреме што вечерва ја зафати Северна Грција, шест лица го загубија животот на Халкидики, 30 лица биле спасени од домови и автомобили, а 20 се префрлени в болница, потврдуваат од грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од ...

ВО ЖИВО: Еве каде нема струја и вода, а каде e нормализирано

Република - 11.07.2019

По силното невреме кое синоќа го зафати егејскиот брег и ги погоди поголемиот дел од туристичките места под Солун и на полуостровот Халкидики, утрово локалните служби работат на нормализирање на состојбата.

Што да правите ако ве фати невреме: Важна информација за времето ако одите во Халкидики

Фактор - 11.07.2019

По страшната временска непогода што синоќа го погоди Халкидики и усмрти шест луѓе, грчките медиуми пренесуваат дека се работи за олуја каква со децении не ја погодила оваа земја. Иако интензитетот на невремето не може да се предвиди, веројатно е ...

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

Локално - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Седма жртва на невремето, повредени 23 туристи на Халкидики

Република - 11.07.2019

Пронајдено е уште едно тело по синоќешното невреме на Халкидики, пишува грчкиот портал „ Њуз 24 7 “. Сè уште не е потврден идентитетот на загинатото лице, чие тело било пронајдено во Созополи (место под Неа Каликратија).

Хрисохоидис: Наша должност е брзо да се врати во нормала животот на Халкидики

24Инфо - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

Страшни детали! Вака загинале Романката и нејзиниот 8-годишен син на Халкидики: Ветерот фрлил киоск во таверна, кровот ...

Точка - 11.07.2019

Во катастрофалното невреме на грчкиот остров Халкидики загинале седум туристи, а најмалку 120 се повредени. Според првите информации, загинале двајца постари туристи од Чешка, жена и нејзиниот осумгодишен син од Романија, татко и син од Русија.

Хрисохоидис: Наша должност е брзо да се врати во нормала животот на Халкидики

Република - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

24Инфо - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Метеролог објасни што е причината за страшното невреме на Халкидики

PressingTV - 11.07.2019

Причината за страшното невреме на Халкидики денес го објасни метеорологот Јанис Калианос. Тој потенцира дека „се знаеше дека ќе има невреме во среда“, но никој не можеше да предвиди дека тоа ќе има трагични последици, дека ќе загинат луѓе и ќе се ...

Македонските туристи остануваат на Халкидики, нема поголеми откажувања на аранжманите

Либертас - 11.07.2019

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту пак поголеми откажувања на туристичките аранжмани, велат за МИА дел од ...

Пецас: Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

Опсервер - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Владата прогласи вонредна состојба во Грција

Република - 11.07.2019

По апокалиптичното невреме кое го зафати грчкиот полуостров Халкидики, во кое загинаа 6 странски туристи, а материјалната штета е огромна, грчката влада прогласи вонредна состојба. Ова видео ја покажува катастрофата која се случи во туристичките ...

Повредени 23 лица во невремето на Халкидики, повеќето од нив туристи

iPortal - 11.07.2019

Освен шестмината загинати и едно исчезнато лице во морето по невремето на Халкидики, хоспитализирани се 23 повредени лица, од кои една 72-годишна жена се наоѓа во критична состојба, информираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас на денешниот ...

Сочувство од грчкиот претседател и од грчкото Министерство за надворешни работи

Опсервер - 11.07.2019

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос изрази жалење за жртвите и изрази сочувство и поддршка до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, а на повредените им посака побрзо закрепнување, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис изрази сочувство до семејствата на жртвите на Халкидики

24Инфо - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина. -Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на ...

Мицотакис изрази сочувство до семејствата на жртвите на Халкидики

Опсервер - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина. -Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на ...

Расте бројот на жртви од невремето во Грција

Фактор - 11.07.2019

Седум луѓе загинаа во невремето во Грција. Како што пренесува Катимерини , последната жртва е пронајдена кај брегот на Неа Каликратиа и се проверува дали станува збор за 62 годишниот рибар што претходно беше прогласен за исчезнат.

Мицотакис изрази сочувство до семејствата на жртвите на Халкидики

Локално - 11.07.2019

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина. -Сакам да го изразам моето искрено сочувство за семејствата на ...

Се огласи Хрисохоидис по страшното невреме на Халкидики

Пулс24 - 11.07.2019

Сакам да истакнам дека немаше поплави, туку паднати дрва поради силниот ветер и ова беше причина за смртта на луѓето, рече министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис за време на вонредниот состанок во Солун одржан утрово, по ...