TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лустраторите лесно „се продадоа“

Шпиц - 03.10.2010

Забрана за петгодишно вршење јавна функција на сите оние за кои ќе се утврди дека биле соработници на тајните служби е целта на Законот, а не одмазда, гонење или жигосување, тврди предлагачот на ...

ВМРО-НП: Лустрацијата да важи за сите досегашни функционери

Форум - 03.10.2010

Поздравувајќи ја иницијативата на парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ за измени на постојната законска рамка со која се спроведува процесот на лустрација, вонпарламентарната опозициска ВМРО-НП ...

ВМРО-НП - Ја поздравуваме иницијативата за измени во Законот за лустрација

Inpress - 03.10.2010

Скопје, 3. октомври 2010 (ИНПРЕС) ВМРО-Народна партија ја поздравува иницијативата за измени на постојниот Закон за определување дополнителен услов за вршење јавна функција или познат како Закон за ...

А1 Колумна: Лустрација

А1 - 02.10.2010

Лустрацијата во земјите од источниот блок беше спроведена за да се лимитира учеството на комунистите и особено на доушниците на тајната полиција во политичкиот и јавен живот.

Сакам да кажам - Еверест лустрација

Вест - 02.10.2010

Секој има право да биде кодош... Пишува Горан Михајловски Една пензионерка завчера, следејќи го на телевизија целиот циркус околу таканаречената лустрација и дебатите за тоа кој бил кодош, кој не бил ...

Поранешни разузнавачи прават листа со кодоши

Дневник - 02.10.2010

Група поранешни вработени во Службата за државна безбедност подготвуваат список со соработници на тајните служби, за кои лично имале сознанија, информации и документи.

А кој ќе ја лустрира лустрацијата?

Дневник - 02.10.2010

Лошо ја почнавме лустрацијата. Со кодошење. Секој за секого тврди дека е кодош, обвинетите се бранат со брзо набавени сертификати за чесност, земјава се дави во зла крв и вербални пресметки.

Став - Конечно, лустрација

Време - 02.10.2010

Александар Даштевски Никогаш не сум пишувал за процесот на лустрација. Сметав дека тоа е процес кој требаше да заврши во деведесеттите години на минатиот век, како што тоа се случи во другите држави ...

Македонија - Љубчо ги имал кодошите на подавалник

Време - 02.10.2010

Тони Ангеловски Љубчо Георгиевски ги имал сите кодошки досиеја на подавалник, но не сакал да дозволи лустрација на кодошите затоа што голем дел од неговите функционери биле соработници на ...

Ивановски пред вратите на институциите за да го добие досието

А1 - 01.10.2010

Комисијата за лустрација нема да му даде копија на Трендафил Ивановски од досието врз основа на кое го прогласија за соработник на тајните служби.

Лустрации и фрустрации

Дневник - 01.10.2010

Јас, сепак, би бил за тоа Законот за лустрацијата не да се менува или дополнува, туку да се укине. Не поради овој, еден и прв случај што деновиве го имавме и за кој во јавноста и во политиката се ...

Ивановски обвинува за фалсификат

Дневник - 01.10.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, најави кривични пријави против Државниот архив, Управата за безбедност и контраразузнавање и до Комисијата за лустрација за ново фалсификување ...

Стојменов:Не ми треба помош од никој зашто сум чист

Канал5 - 01.10.2010

Борис Стојменов во интервју ги повика сопствениците на телевизиите А1 и Сител и тие да докажат дека не се кодоши. Тој рече дека не му требало помош од Груевски зашто неговото досие е чисто.

Македонија - Кодошкото досие на Ивановски нашминкано?

Време - 01.10.2010

Тони Ангеловски Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски ќе поднесе кривична пријава за Комисијата за лустрација и за Архивот на Македонија затоа што досието му било дополнувано и ...

Ивановски: Досието ми е преправано

Утрински - 01.10.2010

Претседателот на Уставен суд, Трендафил Ивановски, вчера ја обвини Комисијата за верификација на фактите дека не се ни потрудила да ги провери фактите и да а утврди вистината во неговиот случај.

За Хелсиншки лустрацијата има големи недостатоци

Форум - 01.10.2010

Фаличната лустрација која е во тек, има корени фаличниот закон, а овој во фаличната политичка волја на оние што го носеа за прочистување на општеството од луѓето кои во својата соработка со ...

Ова не е лустрација туку кастрација и сатанизација

МРТ - 01.10.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по конечното решение на Комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби денеска излезе со тврдење дека неговото досие се уште се ...

Лустрацијата е фалична

МРТ - 01.10.2010

Фаличната лустрација која е во тек, свои корени има во фаличниот закон, а овој пак во фаличната политичка волја на оние што го носеа за прочистување на општеството од луѓето кои во својата соработка ...

Кривично дело е ако му кажам на Стојменов дека е доушник

МРТ - 01.10.2010

„Борис Стојменов пред два-три дена ме повика на дуел. Јас со Стојменов можам со задоволство да направам дуел за економија и за политика.

Ова не е лустрација, туку кастрација!

Шпиц - 01.10.2010

Ова не е лустрација, туку кастрација и сатанизација! Мојот случај се водеше со една невидена хајка, набрзина и со закани.

Ивановски го сметам за невин , се додека не се заврши постапката

МРТ - 01.10.2010

Пратеникот Стојан Андов, еден од предлагачите на Законот за лустрација денеска рече дека претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски го смета за невин, се додека не се заврши целосно ...

Владата да не коментира туку да спроведува одлуки на Уставен

Алфа - 01.10.2010

По најавата на премиерот Груевски пред пратениците дека нема намера да се повлече од коментирање на одлуките на Уставниот суд, стигнуваат реакции од етаблирани правници со предупредување дека власта ...

За Андов, Ивановски е невин, се додека не се заврши постапката

Форум - 01.10.2010

Пратеникот Стојан Андов, еден од предлагачите на Законот за лустрација во четвртокто рече дека претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски го смета за невин, се додека не се заврши целосно ...

И врапчињата бегаат од кодоши

Канал 77 - 01.10.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска и официјално од Комисијата за лустрација го доби решението со кое лустраторите оценуваат дека тој соработувал со тајните служби.

Ивановски ќе тужи за фалсификување на неговото досие

Н.Македонија - 01.10.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по завчерашното решение на комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби, вели дека неговото досие сé уште се дообработува и дека ...

Ивановски: Не се повлекувам од функцијата

А1 - 30.09.2010

По вчерашната одлука на Комисијата за лустрација која го прогласи за соработник на тајните служби, Трендафил Ивановски повтори дека не се повлекува од функцијата претседател на Уставниот суд.

„Хелсиншки“ ја критикува лустрацијата на македонски начин

BBC - 30.09.2010

Хелсиншкиот комитет во Македонија го критикуваше процесот на лустрација во земјата. Во истовреме претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски, за кого Комисијата за верификација на фактите ...

Хелсиншки: Фаличната лустрација корени има во фаличниот закон

А1 - 30.09.2010

Фаличната лустрација, која е во тек, свои корени има во фаличниот закон, а овој пак во фаличната политичка волја на оние кои го носеа за прочистување на општеството од луѓето кои во својата соработка ...

Георгиевски ќе оди на дуел со Стојменов,само на други теми

Канал5 - 30.09.2010

Георгиевски не направил лустрација зашто не сакал да пука во празно. Тројца министри за внатрешни работи од негово време го лажеле.

Кој со кого се пресметува преку лустрацијата?

Deutsche Welle - 30.09.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски во парламентот изјави дека има право да ги коментира одлуките на Уставниот суд. Неговиот претседател, Трендафил Ивановски, повтори - не се повлекува од функцијата ...

Груевски - граѓанин или премиер ?

Телма - 30.09.2010

Премиерот Груевсвки го иксористи процесот на лустрацијата на еден уставен судија за недозволив напад врз институцијата Уставен суд и за напад на донесените одлуки на овој суд, рече Цветанка Иванова.

Лустрација за дневна политика со досиеја кои не постојат

Телма - 30.09.2010

Комисијата за лустрација да не се користи за дневно политички пресметки и да се остави да работи без притисоци, побара предлагачот на законот за лустрација, пратеникот Стојан Андов.

Ивановски: ова не е лустрација, туку фабрикација

Телма - 30.09.2010

Начинот на кој се спроведува оваа лустрација, со невидена хајка и јавни закани, претставува кастрација и сатанизација. Немам намера да се повлечам од функцијата, изјави судијата Трендафил Ивановски, ...

Ивановски: Не сум соработувал со тајната полиција

Алсат-М - 30.09.2010

По одлуката на Комисијата за верификација на фактите дека претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски бил шпион, лично тој денеска повторно излезе пред новинарите и ја отфрли оваа одлука.

Тачи ќе тужи оти му ги чешлале досиејата

Дневник - 30.09.2010

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, ќе поднесе три кривични пријави врзани со процесот на лустрација, најави за „Дневник“ партискиот портпарол.

Македонија - Судијата Ивановски кодош со тапија

Време - 30.09.2010

Тони Ангеловски Комисијата за верификација на фактите на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, вчера му го достави решението дека не ги исполнува условите за вршење јавна функција ...

Нека ве замислат социјалните протести

Дневник - 30.09.2010

Каде е Македонија по 2006 година? Не бев избирач, но бев среќен со победата и смената на СДСМ од власта, не поради моите отсекогаш негативни погледи и сфаќања кон поранешните комунисти, туку пред се' ...

Македонија - Трендафил Ивановски соработник на тајните служби

Вест - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Ивановски во рок од осум дена ќе поднесе тужба до Управниот суд на Македонија. Од таа одлука ќе зависи дали ќе биде суспендиран од функцијата и дали ќе се жали до ...

Лустраторите одлучија: Ивановски бил кодош

Утрински - 30.09.2010

Претседателот на Уставен суд, Трендафил Ивановски, вчера во својата канцеларија го очекуваше конечното решение на Комисијата за лустрација, која едногласно го потврди заклучокот дека првиот човек на ...

Лустрациски бури

Дневник - 30.09.2010

Клучниот политички настан што ја обележа оваа седмица во Македонија беше бурниот почеток на македонската лустрација. Сосема очекувано започна со силен политички и општествен земјотрес, затоа што ...

Ивановски: Ова не е лустрација туку сатанизација

Канал5 - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски на денешната средба со новинарите ја обвини Комисијата за лустрација дека го коригирала неговото досие.

Трендафил Ивановски денеска со одговор до Комисијата за Лустрација

Р.С.Европа - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски за кого Комисијата за лустрација вчера донесе заклучок дека бил соработник на тајните служби, најави дека денеска ќе одговори на сите прашања ...

Ивановски на средба со новинарите за решението на Комисијата за лустрација

Нетпрес - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски денеска повторно ќе изнесе став за одлуката на Комисијата за верификација на фактите дека тој соработувал со тајните служби.

Груевски те тужи, Никола те суди

Шпиц - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски има право во рок од осум дена да поднесе жалба до Управниот суд. Првиот уставен судија не ги исполнува условите за вршење на јавна функција, ...

За Ивановски процесот на лустрација всушност е кастрација

Форум - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по конечното решение на Комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби денеска излезе со тврдење дека неговото досие се уште се ...

Ивановски на средба со новинарите за решението на Комисијата за лустрација

Сител - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски денеска повторно ќе изнесе став за одлуката на Комисијата за верификација на фактите дека тој соработувал со тајните служби.

„Случајот Ивановски“ се поконтроверзен

Алфа - 30.09.2010

Претседателот на Уставен се сомнева дека неговото досие се штима. Во кодошката потврда што ја добил од лустраторите, наместо три, сега стои дека тој има потпишано две сметкопотврди а има промена и во ...

Хелсиншки: лустрацијата е фалична

Алфа - 01.10.2010

Премиерот нема намера да се откаже од коментарите за Уставниот суд и за претседателот Трендафил Ивановски и покрај сугестиите на експертите и упорноста на опозицијата на седницата за пратенички ...

Андов: Ивановски го сметам за невин , се додека не се заврши постапката

Макфакс - 30.09.2010

Пратеникот Стојан Андов, еден од предлагачите на Законот за лустрација денеска рече дека претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски го смета за невин, се додека не се заврши целосно ...

Трендафил Ивановски ќе излезе со свој став за процесот на лустрација

МРТ - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски за кого Комисијата за лустрација вчера донесе конечен заклучок дека бил соработник на тајните служби, денеска организира средба со новинарите.

Ивановски: Ова не е лустрација туку кастрација и сатанизација

Алфа - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по донесеното решение на Комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби денеска излезе со тврдење дека неговото досие се уште се ...

Ивановски: Ова не е лустрација туку кастрација и сатанизација

Кајгана - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по донесеното решение на Комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби денеска излезе со тврдење дека неговото досие се уште се ...

Првите полицајци на Георгиевски тврделе дека досиеајата се уништени

Форум - 30.09.2010

На новинарското прашање зошто лустрацијата не била спроведена во времето кога тој беше на премиерското место, Георгиевски одговори дека од тројцата министри за внатрешни работи кои се смениле во ...

Трендафил Ивановски ќе излезе со свој став за процесот на лустрација

Кајгана - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски за кого Комисијата за лустрација вчера донесе конечен заклучок дека бил соработник на тајните служби, денеска организира средба со новинарите.

Ивановски денес со одговор до Комисијата за лустрација

Кирилица - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски за денеска најави прес-конференција на која ќе одговори на сите прашања поврзани со одлуката на Комисијата за лустрација која вчера донесе Решение ...

Ивановски: Ова не е лустрација туку кастрација и сатанизација

Макфакс - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по донесеното решение на Комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби денеска излезе со тврдење дека неговото досие се уште се ...

Хелсиншки: Лустрацијата е фалична

Макфакс - 30.09.2010

Фаличната лустрација која е во тек, свои корени има во фаличниот закон, а овој пак во фаличната политичка волја на оние што го носеа за прочистување на општеството од луѓето кои во својата соработка ...

Ивановски - Не се повлекувам од функцијата

Inpress - 30.09.2010

Скопје, 30. септември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски на денешната средба со новинарите соопшти дека нема намера да се повлече од функцијата, зашто смета дека на тој ...

Случајот Ивановски во судска процедура

Р.С.Европа - 30.09.2010

Управниот суд е следната инстанца за случајот со претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски. Управен Суд е следната институција која треба да се произнесе за судбината на Претседателот на ...

Георгиевски: Јас не можам да му кажам на Стојменов дека е доушник, туку лустраторите

Нетпрес - 30.09.2010

Јас не можам да му кажам на господинот Борис Стојменов дека е доушник, ниту пред вас новинарите ниту да покажам документи за тоа, бидејќи тоа е кривично дело, тоа единствено може да го направи ...

Ивановски: Комисијата не се потруди да дознае дали е соработка или тортура

Нетпрес - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски вели дека Комисијата за лустрација не се потрудила да дознае дали станува збор за соработка или за тортура, според него ова не е лустрација, ова е ...

Андов и Георгиевски бараат лустраторите да работат без притисоци

Сител - 30.09.2010

Лустрацијата е темелен процес, многу значаен за напредокот на земјата и нормално е што предизвикува различни и бурни реакции.

Ивановски: Не се повлекувам од функцијата, не сум виновен

Кирилица - 30.09.2010

По добиеното решение од Комисијата за лустрација која го прогласи за соработник на тајните служби, претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска повтори дека не се повлекува од ...

Георгиевски: Кривично дело е ако му кажам на Стојменов дека е доушник

Макфакс - 30.09.2010

„Борис Стојменов пред два-три дена ме повика на дуел. Јас со Стојменов можам со задоволство да направам дуел за економија и за политика.

Трендафил Ивановски ќе излезе со свој став за процесот на лустрација

Алфа - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски за кого Комисијата за лустрација вчера донесе конечен заклучок дека бил соработник на тајните служби, денеска организира средба со новинарите.

Георгиевски: Ме лажеа за досиејата

Сител - 30.09.2010

- Јас ги барав имињата на доушниците, а министрите ме лажеа дека се е уништено – ова е приказната и изговорот на екс премиерот Љубчо Георгиевски зошто тој не ја почнал лустрацијата.

Трендафил Ивановски ќе излезе со свој став за процесот на лустрација

Макфакс - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски за кого Комисијата за лустрација вчера донесе конечен заклучок дека бил соработник на тајните служби, денеска организира средба со новинарите.

„Нашата лустрација“ - дебата на ГЕМ

Inpress - 30.09.2010

Скопје, 30. септември 2010 (ИНПРЕС) ГЕМ од денеска ја започнува својата дебатна програма. Секој четврток во 19 часот во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија ќе се случуваат јавни разговори.

Трендафил Ивановски ќе излезе со свој став за процесот на лустрација

Канал 77 - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски за кого Комисијата за лустрација вчера донесе конечен заклучок дека бил соработник на тајните служби, денеска организира средба со новинарите.

Ивановски: Ми го доработуваа досието

Вечер Прес - 30.09.2010

Претседателот на Уставниот Суд ќе утврдува кој е виновен за доработката на неговото досие. Дали тоа било сторено во Државниот Архив, комисијата за верификација на факти или УДБА во 1965 или 1966 ...

Лустраторите немаат милост кон судијата Ивановски

Н.Македонија - 30.09.2010

Комисијата за лустрација по вчерашната седница едногласно одлучи да ја отфрли жалбата на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, и останува на ставот дека тој соработувал со тајните ...

Ивановски не се повлекува од функцијата, најавува тужба

eReporter - 30.09.2010

Главниот судија на Уставниот суд, денеска повтори дека нема намера да се повлече од функцијата. Комисијата за лустрација го посочи претседателот на највисокиот суд Трендафил Ивановски дека не е ...

Комисијата за лустрација да работи без притисоци

Идивиди - 30.09.2010

Скопје, 30 септември 2010 (МИА) - Лустрацијата е темелен процес, многу значаен за напредокот на земјата и нормално е што предизвикува различни и бурни реакции.

Ивановски дефинитивно бил кодош

А1 - 29.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски бил кодош, едногласно и дефинитивно одлучи Комисијата за лустрација.

Кастрациjа на лустрациjата

Утрински - 29.09.2010

Македонија едвај се охрабри да ја почне лустрацијата и да го прочисти општеството од инсталациите на тајните безбедносни служби наследени од претходниот систем.

Стојменов покажа уверение дека не бил кодош

Утрински - 29.09.2010

Пратеникот од портокаловата коалиција на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Стоименов, вчера ги отфрли обвинувањата дека бил соработник на тајната полиција, оквалификувајќи ги како лаги и манипулации.

Премиерот во отворена војна со Уставен суд

Утрински - 29.09.2010

Одлуката за лустрација на Ивановски го поткопува кредибилитетот на Уставен суд и го урива легитимитетот на донесените одлуки.

Поента - Ѓоа лустрација

Време - 29.09.2010

Тони Ангеловски Владејачката партија деновиве нуди нови измени на Законот за лустрација со кои би требало да се продолжи периодот за кој ќе важи лустрирацијата и по 1991 година, а ќе можат и јавно да ...

Македонија - Лустрацијата се претвори во политички циркус

Време - 29.09.2010

Тони Ангеловски Најавените измени во Законот за лустрација, кои ги предлага владејачката партија, а ги прифаќаат сите други, се само маркетиншки трик затоа што Уставниот суд веќе се изјасни негативно ...

Комисијата за лустрација донесе решение за Уставниот судија Ивановски

Телма - 29.09.2010

Членовите на Комисијата за верификација на факти на денешната седница донесоа решениезаклучок според кој претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски не ги исполнува условите за вршење јавна ...

Георгиевски ќе прифати тв-дуел со Стојменов, но има еден услов...

Телма - 29.09.2010

ВМРО-НП одговори денеска на повикот на пратеникот Борис Стојменов за тв-дуел со Љубчо Георгиевски. „Откако Комисијата за лустрација и официјално ќе ги соопшти имињата на пратениците за кои е водена ...

Георгиевски ќе се соочел со Стојменов кога ќе се сменел законот?

Канал5 - 29.09.2010

Љубчо Георгиевски бега од ТВ дуел со пратеникот Борис Стојменов. Во ВМРО-Народна денеска не знаеја да кажат каде е нивниот лидер? Немаа ниту информација дали ќе го прифати јавното соочување со ...

Ивановски бил кодош -одлучи Комисијата за лустрација

Канал5 - 29.09.2010

Комисијата за лустрација и на денешната седница остана на своето тврдење- претседателот на Уставниот суд не ги исполнува условите за вршење на јавна функција.

Положани:Да се заштити интегритетот на Уставниот суд

Алсат-М - 29.09.2010

Непримерно и недемократски е извршната власт да го напаѓа и опсорува легитимитетот на уставниот суд , оценува поранешниот судија во овој суд Бајрам Положани.

Лустратори:„Ивановски бил соработник на службите“

Алсат-М - 29.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски бил соработник na тајните служби, одлучи денеска Комисијата за лустрација, два дена откако на јавна седнциа Ивановски кој го отфрли првичниот ...

Преку лустрацијата премиерот прави обид за уривање на демократијата

Телма - 29.09.2010

Со првиот процес на лустрација на еден уставен судија, повредени се човековите права, неговата приватност и дигнитет, изјави поранешниот судија во Судот за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца ...

Лустрацијата искористена за напад на Уставниот суд

Дневник - 29.09.2010

Лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција што ги штити уставноста и законитоста, реагираше вчера Уставниот суд.

Македонија - Груевски излегува од неговите надлежности

Вест - 29.09.2010

Премиерот Никола Груевски излегува надвор од неговите уставни надлежности бидејќи нема право да го цени легитимитетот на одлуките на Уставниот суд туку само да обезбеди нивно извршување, соопшти ...

Комисија за лустрација: Ивановски е кодош

Кирилица - 29.09.2010

Членовите на Комисијата за верификација на факти на денешната седница утврдија дека претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски не ги исполнува условите за вршење јавна функција бидејќи ...

Ивановски сепак бил кодош, одлучија лустраторите

Р.С.Европа - 29.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски бил кодош и не ги исполнува условите за вршење јавна функција, утврди денеска Комисијата за лустрација.

Комисијата за лустрација ќе му го достави заклучокот на Ивановски

МРТ - 29.09.2010

Комисијата за лустрација денеска треба да заседава и да го изготви заклучокот за соработката на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски со тајните служби и да му го достави нему.

Заклучоците од Комисијата за лустрација ќе му се достават на Ивановски

Форум - 29.09.2010

Комисијата за лустрација денеска треба да заседава и да го изготви заклучокот за соработката на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски со тајните служби и да му го достави нему ...

Стојменов не бил соработник на тајните служби

Inpress - 29.09.2010

Скопје, 29. септември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски не ги исполнува условите за вршење на јавна функиција, соопштија денеска од Комисијата за верификација на ...

Се поткопува Уставниот суд

Шпиц - 29.09.2010

Лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција која ја штити уставноста и законитоста, порачаа вчера од оваа институција.

Контролата врз лустрацијата е силувана демократија

Алфа - 29.09.2010

Лустрацијата излезе од контрола - власта со постојаните јавни притисоци преку настапите на премиерот ги прекрши човековите права, алармираат експертите.

Ивановски ќе се брани на Управен

Алфа - 29.09.2010

Претседателот на Уставен во кого лустраторите се посомневаа дека соработувал со тајните служби правдата ќе мора да ја бара на Суд. Од Комисијата денеска ја донесле конечната одлука.

Стојменов не бил кодош, туку вмровец

Шпиц - 29.09.2010

Пратеникот Борис Стојменов вчера ги оквалификува како лаги и манипулации информациите објавени во јавноста дека бил соработник со тајните безбедносни служби во периодот опфатен со Законот за ...

Комисијата за лустрација ќе му го достави заклучокот на Ивановски

Макфакс - 29.09.2010

Комисијата за лустрација денеска треба да заседава и да го изготви заклучокот за соработката на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски со тајните служби и да му го достави нему.

Дебата „Нашата лустрација“ на ГЕМ

Inpress - 29.09.2010

Скопје, 29. септември 2010 (ИНПРЕС) Од утре ГЕМ ја започнува својата дебатна програма. Секој четврток во 19 часот во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија ќе се случуваат јавни разговори.

Менувам уставен судија за двајца кодоши

Шпиц - 29.09.2010

ДПМНЕ и Груевски се фатени во лага, си ја ишкаат мувата од капата затоа што ова наликува на таканаречената улична лустрација - сметаат опозициските партии.

Георгиевски ќе прифати дуел со Стојменов, само ако бидат јавно објавени кодошите

Форум - 29.09.2010

Кога Комисијата за лустрација официјално ќе ги соопшти имињата на пратениците за кои е водена постапка, тогаш може да се разгледа и да се прифати предлогот на Борис Стојменов за ТВ дуел со Љубчо ...

Лустраторите утврдија дека судијата Ивановски бил кодош

Сител - 29.09.2010

Членовите на Комисијата за верификација на факти на денешната седница утврдија дека претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски соработувал со тајните служби и не ги исполнува условите за ...

Аџиев:Ивановски не ги исполнува условите за вршење јавна функција

Алфа - 29.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, не ги исполнува условите за вршење јавна функција, одлучи денеска Комисијата за верификација на фактите по неговото завчерашно соочување со ...

Комисијата за лустрација ќе му го достави заклучокот на Ивановски

Кајгана - 29.09.2010

Комисијата за лустрација денеска треба да заседава и да го изготви заклучокот за соработката на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски со тајните служби и да му го достави нему.

ВМРО-НП бара јавно објавување на имињата

Нетпрес - 29.09.2010

ВМРО Народна партија бара измени во Законот за лустрација и на јавно објавување на имињата на кодошите. “Ние ги поддржуваме и сакаме да се направат измени во законот за да може лустрацијата да ги ...

Ивановски соработувал со тајните служби

Р.С.Европа - 29.09.2010

Според Комисијата за Лустрација Претседателот на Уставниот суд не ги исполнува условите за вршење јавна функција бидејќи соработувал со тајните служби.

Георгиевски ќе прифати дуел со Стојменов, само ако бидат јавно објавени кодошите

МРТ - 29.09.2010

Кога Комисијата за лустрација официјално ќе ги соопшти имињата на пратениците за кои е водена постапка, тогаш може да се разгледа и да се прифати предлогот на Борис Стојменов за ТВ дуел со Љубчо ...

Георгиевски ќе прифати дуел со Стојменов, само ако бидат јавно објавени кодошите

Макфакс - 29.09.2010

Кога Комисијата за лустрација официјално ќе ги соопшти имињата на пратениците за кои е водена постапка, тогаш може да се разгледа и да се прифати предлогот на Борис Стојменов за ТВ дуел со Љубчо ...

Комисијата за лустрација утврди дека Ивановски бил кодош

Нетпрес - 29.09.2010

Членовите на Комисијата за верификација на факти на денешната седница утврдија дека претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски соработувал со тајните служби и не ги исполнува условите за ...

И ДУИ поддржува измени на Законот за лустрација

МРТ - 29.09.2010

Демократската унија за интеграција го поддржува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за измени на Законот за лустрација, според кои треба да се лустрираат сите оние кои извршуваат државни функции се до 2010 ...

Ивановски не ги исполнува условите за вршење јавна функција

Форум - 29.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, не ги исполнува условите за вршење јавна функција, одлучи денеска Комисијата за верификација на фактите по неговото завчерашно соочување со ...

Комисијата за лустрација ќе му го достави заклучокот на Ивановски

Канал 77 - 29.09.2010

Комисијата за лустрација денеска треба да заседава и да го изготви заклучокот за соработката на претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски со тајните служби и да му го достави нему.

Трендафил Ивановски бил кодош

Вечер Прес - 29.09.2010

Уставниот судија има право во рок од осум дена да достави жалба до Управниот суд. Доколку овој суд не му ја прифати жалбата, ќе има право на жалба и до Врховниот суд.

Лустраторите пресекоа – Ивановски бил соработник на тајните служби

Канал 77 - 29.09.2010

Членовите на комисијата за лустрација не му поверуваа на првиот човек на Уставниот суд дека не бил соработник на тајните служби .

Ивановски се сомнева во издржливоста на судиите

Н.Македонија - 29.09.2010

Никогаш не сум изјавил дека се сомневам во судството. Ако беше така, немаше да поднесував жалба, категоричен е претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски.

ВМРО-ДПМНЕ подготвува лустрација за сите

Н.Македонија - 29.09.2010

Се бара начин како да се протнат измени во Законот за лустрација, кои ќе се однесуваат на одредбите што ги укина Уставниот суд Лустрацијата да важи до 2010 година, а не како сега, до 1991 година.

Трендафил Ивановски не ги исполнува условите за вршење јавна функција

eReporter - 29.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски не ги исполнува условите за вршење јавна функција, заклучи денеска Комисијата за лустрација.

Владата го подрива уставниот поредок

А1 - 28.09.2010

Премиерот излегува од своите уставни надлежности со нападите врз Уставниот суд и прави упад во уставниот поредок - по нападите од Груевски - судот го возврати ударот.

Стојменов: Не сум соработувал со тајните служби

А1 - 28.09.2010

За мене нема досие и не сум бил кодош, објаснуваше пред новинарите пратеникот Борис Стојменов. Се пожали, дел од медиумите го прекршиле законот, кои ја пренесоа изјавата на екс премиерот Љубчо ...

Извршната и судската власт во отворен судир

BBC - 28.09.2010

Конфронтацијата меѓу врвот на извршната и највисоката судска власт во Македонија денеска јасно излезе на отворена сцена.

Лустрација на јавна сцена наместо во комисија

Алсат-М - 28.09.2010

Премиерот денеска му одговори на Претседателот на Уставниот суд дека не чувствува одговорност за ничие минато откако Ивановски го обвини Груевски власта дека преку лустрацијата се обидува лично да го ...

Македонија - Премиерот ме намести дека сум кодош

Време - 28.09.2010

Тони Ангеловски Јас не сум кодош, туку жртва на монтиран политички процес од страна на премиерот Никола Груевски, изјави претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по сведочењето пред ...

Јас сум Давид, а другиот е Голијат

Утрински - 28.09.2010

„Образот ми е чист и немам намера да се повлечам од функцијата, бидејќи ништо не сум направил. Но, немам артилерија да се бранам. Јас сум Давид, а другиот Голијат.

Кој е кодошот на Груевски, прашува СДСМ

Утрински - 28.09.2010

Откако премиерот Никола Груевски повика на општа лустрација со јавни објави, вчера неговата ВМРО-ДПМНЕ се заложи за измени на Законот за лустрација, со кои процесот би важел и за транзициското време.

Македонија - Ова е кастрација!

Вест - 28.09.2010

Заклучокот на Комисијата за лустрација дека бил соработник на тајните служби и кодошел е злопупотреба на лустрацијата и кастрација на здравиот ум, изјави вчера претседателот на Уставниот суд ...

Груевски: Одлуката за лустрација на Ивановски го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд

Алсат-М - 28.09.2010

Одлуката за лустрација на претседателот на Уставниот суд донесена од Комисијата за верификација на фактите го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд, а го урива и легитимитетот во однос на сите ...

Ова не е лустрација туку политичка пресметка-Стојменов ги демантира обвинувањата

Канал5 - 28.09.2010

Не сум бил соработник на тајните служби вели пратеникот Борис Стојменов, откако дел од медиумите си ја презедоа улогата на лустратори и во јавноста објавија фотографија и слики.

Кој го подрива уставниот поредок? Груевски версус Уставен суд

Канал5 - 28.09.2010

Однесувањето на Премиерот укажува на целосно непочитување на уставниот поредок до степен на подривање- оценува Уставниот суд во уште една битка меѓу највисоката судска инстанца и премиерот Груевски.

Уставниот суд реагира: „Груевски го подрива уставниот поредок“

Телма - 28.09.2010

Лустрацијата на еден уставен судија премиерот Груевски ја користи за напад врз институцијата Уставен суд која ја штити уставноста и законитоста, до степен на подривање на уставниот поредок, реагира ...

„Лустрациски“ пресметки

Deutsche Welle - 28.09.2010

Одлуката за лустрација на претседателот на Уставниот суд го поткопува кредибилитетот на Судот, вели македонскиот премиер Никола Груевски.

Трендафил Ивановски: Образот ми е чист

Дневник - 28.09.2010

Немам намера да се повлечам од функцијата, бидејќи не сум направил ништо. Мене образот ми е чист, изјави вчера претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, по завршувањето на седницата на ...

Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби

Телма - 28.09.2010

Пратеникот Борис Стојменов тврди дека не бил соработник со тајните служби, а тврдењата на Љубчо Георгиевски дека тој е кодошот од редовите на ВМРО ДПМНЕ ги нарече лаги и манипулации.

Омаж за лицемерите

Дневник - 28.09.2010

Како грогиран боксер мавта на сите страни со рацете нашиот мал лицемер во првото парче, посветено за нив и за нашата политика! ДПМНЕ, во срам и паника, предлага нов закон за лустрација!? Требало, не ...

Став - Кого штити Груевски?

Време - 28.09.2010

Главна и основна цел на лустрацијата - да се дојде до творците на политичко-иделошкиот прогон, да се разјасни кој им бил вистинскиот мотив и за чии интереси го правеле тоа „Не сум задоволен од ...

Директорот на државниот Архив тврди дека сите досиeја се оригинални

Телма - 28.09.2010

Во државниот Архив на Македонија се чуваат само оригинални документи од политичките досиеја - фалсификати нема, изјави директорот Зоран Тодоровски по вчерашното тврдење на уставниот судија Трендафил ...

Немаме кодош во Комисијата за лустрација

МРТ - 28.09.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска ги отфрли обвинувањата од СДСМ дека имале кодош во Комисијата за лустрација. „Ако со внимателност ги следевте и изјавите на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и неговото ...

Трендафил е цвеќе - со мадиња!?

Inpress - 28.09.2010

Скопје, 28. септември 2010 (ИНПРЕС) На мува не згазнал, ниту мува го полазила! Се борел за обединета и независна Македонија, истата онаа - од картата, пред која се поклонува премиерот.

И Борис (Стојменов) по примерот на Трендафил!?

Inpress - 28.09.2010

Скопје, 28. септември 2010 (ИНПРЕС) Циркусот тргна - кога е бал, барем нека биде маскенбал! Навали народе - да видиме „која кучка мрсно јала“ и кој седел на две столчиња!? - Ве известуваме дека ...

И ДУИ е за измени во законот за лустрација

Кајгана - 28.09.2010

Демократската унија за интеграција го поддржува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за измени на Законот за лустрација, според кои треба да се лустрираат сите оние кои извршуваат државни функции се до 2010 ...

Груевски: Со лустрацијата на претседателот на Уставен се поткопува судот

Сител - 28.09.2010

Лустрацијата на претседателот на Уставен суд дополнително го поткопува кредибилитетот на судот, изјави денес премиерот Никола Груевски.

Образот ми е чист и не се повлекувам!

Шпиц - 28.09.2010

Трендафил Ивановски, претседател на Уставниот суд, осомничен дека бил соработник на Службата за државна безбедност, вчера јавно ја изложи својата одбрана, тврдејќи дека неговиот случај е фабрикуван ...

Стојменов: Не сум соработувал со тајните служби

Форум - 28.09.2010

Пратеникот на владејачката коалиција денеска јавно ги отфрли обвинувањата дека бил соработник на тајните служби „Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата ...

Стојменов: Не сум соработувал со тајните служби

Кајгана - 28.09.2010

Пратеникот на владејачката коалиција денеска јавно ги отфрли обвинувањата дека бил соработник на тајните служби. „Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата ...

Груевски: Одлуката за лустрација на Ивановски го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд

Кирилица - 28.09.2010

Одлуката за лустрација на претседателот на Уставниот суд донесена од Комисијата за верификација на фактите го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд, а го урива и легитимитетот во однос на сите ...

Ќе ти дадам документи за кодошите во ДПМНЕ

Шпиц - 28.09.2010

Впрочем партијата што сега ја водите, ДПМНЕ ја направивте гнездо на УДБА и КОС, од соработниците на службите од некогашна Југославија, му пишува Бошкоски на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Стојменов: Не сум соработувал со тајните служби, тоа се лаги и невистини

Нетпрес - 28.09.2010

Пред три месеци на 12 јули 2010 година ми беше доставена документација од Комисијата за верификација на факти дека јас не сум соработувал со тајните служби и дека слободно можам да ја вршам ...

И ДУИ поддржува измени на Законот за лустрација

Макфакс - 28.09.2010

Демократската унија за интеграција го поддржува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за измени на Законот за лустрација, според кои треба да се лустрираат сите оние кои извршуваат државни функции се до 2010 ...

Уставен: Лустрацијата на еден судија се користи за напад врз цела институција

Форум - 28.09.2010

Уставниот суд воочува дека лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција што ја штити уставноста и законитоста Ова се вели во соопштението до јавноста, ...

Стојменов: Не сум соработувал со тајните служби

Макфакс - 28.09.2010

Пратеникот на владејачката коалиција денеска јавно ги отфрли обвинувањата дека бил соработник на тајните служби. „Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата ...

Груевски: Со лустрацијата на претседателот на Уставен се поткопува судот

Нетпрес - 28.09.2010

Лустрацијата на претседателот на Уставен суд дополнително го поткопува кредибилитетот на судот, изјави денес премиерот Никола Груевски.

Уставен:Лустрацијата на еден судија се користи за напад врз цела институција

Макфакс - 28.09.2010

Уставниот суд воочува дека лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција што ја штити уставноста и законитоста.

Груевски: Се поткопува кредибилитетот на Уставниот суд

Макфакс - 28.09.2010

Одлуката за лустрација дополнително го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд и го руши легитимитетот во досегашните одлуки, смета премиерот Никола Груевски по вчерашното јавно произнесување на ...

Стојменов демантира дека соработувал со безбедносните служби

Кирилица - 28.09.2010

Пратеникот Борис Стојменов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации информациите објавени во јавноста во изминатиот период дека бил соработик со тајните безбедносни служби во периодот опфатен ...

Уставен суд: Лустрацијата на судијата да не се користи за напади врз Судот

Кирилица - 28.09.2010

Лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција која што ја штити уставноста и законитоста, се вели во денешното соопштение од Уставниот суд на Република ...

Стојменов бара ТВ-дуел со Георгиевски за кодошењето

Р.С.Европа - 28.09.2010

Пратеникот Борис Стоименов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации тврдењата дека бил соработик со тајните служби.

Уставен: Лустрацијата на еден судија се користи за напад врз цела институција

Кајгана - 28.09.2010

Уставниот суд воочува дека лустрацијата на еден уставен судија се користи за напад врз Уставниот суд како институција што ја штити уставноста и законитоста.

Груевски: Се поткопува кредибилитетот на Уставниот суд

Кајгана - 28.09.2010

Одлуката за лустрација дополнително го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд и го руши легитимитетот во досегашните одлуки, смета премиерот Никола Груевски по вчерашното јавно произнесување на ...

Груевски: Се поткопува кредибилитетот на Уставниот суд

Форум - 28.09.2010

Одлуката за лустрација дополнително го поткопува кредибилитетот на Уставниот суд и го уриваи легитимитетот на досегашните одлуки, смета премиерот Груевски по вчерашното јавно произнесување на ...

Бошковски: Груевски да почне со лустрација од себе и од своето семејство

Кајгана - 28.09.2010

Претседателот на партијата „Обединети за Македонија“, Љубе Бошковски во отворено писмо го повика премиерот Никола Груевски дека доколку сака да има независна лустрација да почне од себе и од своето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме кодош во Комисијата за лустрација

Кајгана - 28.09.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска ги отфрли обвинувањата од СДСМ дека имале кодош во Комисијата за лустрација. „Ако со внимателност ги следевте и изјавите на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и неговото ...

Стојменов - Љубчо нека бира телевизија да се соочиме

Inpress - 28.09.2010

Скопје, 28. септември 2010 (ИНПРЕС) Член сум на старо ВМРО-вско семејство и не сум бил соработник на тајните служби. За тоа нема никаков документ.

Груевски во клинч со Уставниот суд - кризата на повидок

Inpress - 28.09.2010

Скопје, 28. септември 2010 (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски и уставниот суд повторно ги извадија воените секири, по вчерашното сведочење на претседателот на судот Трендафил Ивановски дека не бил ...

Груевски да почне со лустрација од себе и од своето семејство

МРТ - 28.09.2010

Претседателот на партијата „Обединети за Македонија“, Љубе Бошковски во отворено писмо го повика премиерот Никола Груевски дека доколку сака да има независна лустрација да почне од себе и од своето ...

Пратеникот Борис Стојменов тврди дека не е кодош

Сител - 28.09.2010

Борис Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби. - Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата фамилија - изјави пратеникот Борис Стојменов.

ДУИ ќе ги поддржи измените на лустрацијата

Форум - 28.09.2010

Демократска унија за интеграции ќе ги поддржи измените на Законот за лустрација во однос на периодот и опфатот, тврди Абдулаќим Адеми, вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор ...

Борис Стојменов не бил соработник на службите

Алфа - 28.09.2010

Пратеникот Борис Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби иако извори за АЛФА од комисијата за лустрација утврдија дека неговото име го има во документите на државните безбедносни ...

И јас поверував дека за мене има досие

Вечер Прес - 28.09.2010

Откако моето име беше изнесено во јавноста како кодош, повторно појдов во Комисијата за лустрација, бидејќи и јас поверував.

Ќе останат ли сите пратеници „чисти„ доколку се прифатат измените во законот за лустрација?!

Канал 77 - 28.09.2010

Сите информации кои излегоа во јавноста се лаги за да се извалка мојот углед како и на моето семејство. - вака денес се бранеше пратеникот Борис Стојменов,на шпекулациите во јавноста дека тој бил ...

Не сум кодош, јас сум жртва

Н.Македонија - 28.09.2010

Обвинувањата против мене се вешто исконструирана хајка, политичка пресметка и обид за дискредитација на носител на раководна функција во институција што не постапува по политички диктат.

Не сум бил доушник

Идивиди - 28.09.2010

Скопје, 28 септември 2010 (МИА) - Пратеникот Борис Стојменов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации информациите објавени во јавноста во изминатиот период дека бил соработник со тајните ...

Стојменов вели дека не бил кодош, бара тв-дуел со Георгиевски

eReporter - 28.09.2010

Пратеникот Борис Стојменов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации тврдењата дека бил соработик со тајните служби.

Бошковски: ДПМНЕ ја направивте гнездо на УДБА и КОС

А1 - 27.09.2010

Господине Никола Груевски, доколку сакате да има независна лустрација почнете од себе и од своето потесно семејство. Отворено писмо на претседателот на Обединети за Македонија до премиерот и ...

Ивановски: Јас сум Давид, Голијат е другиот

А1 - 27.09.2010

„Повелете линчувајте ме ако сум виновен затоа што како малолетник и учесник во младо-националистичка група сум се борел за независноста и самобитноста на Македонија.

Тешкиот пат на македонската лустрација

BBC - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд на Македонија денеска негираше дека бил полициски соработник. Трендафил Ивановски е првиот јавен функционер кој од Комисијата за верификување на фактите е истакнат како ...

Лустрација без надгласување - факти има или нема

А1 - 27.09.2010

Чиј човек е Ивановски? И власта и опозицијата сега на сите начини се обидуваат да се дистанцираат од претседателот на Уставен, осомничен дека бил кодош - предложен во 2003-та од Судскиот совет тогаш ...

Ивановски се изјаси пред Комисијата за лустрација дека не соработувал со тајната полиција

Алсат-М - 27.09.2010

Заклучокот на Комисијата за лустрација со кој не известувате дека поднесената изјава од моја страна не била во согласност со податоците со кои располага Комисијата не е вистинит и категорички го ...

Ивановски: не бев соработник на тајните служби (видео - целосно произнесување)

Телма - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски рече дека заклучокот на Комисијата за лустрација со кој се известува дека неговата изјава не била во согласност со податоците со кои располага ...

Партиите се надмудруваат кој манипулира со лустрацијата

Телма - 27.09.2010

Од Социјалдемократскиот сојуз велат дека токму премиерот во своето писмо до јавноста прв посочи дека уставен судија е предмет на Комисијата за лустрација.

Експертите предупредуваат - ваква лустрација е политичка

Телма - 27.09.2010

Експертите предупредуваат дека повеќе е од очигледно дека лустрацијата, како што стартуваше, нема да ја постигне својата цел.

Уставниот судија ќе се соочи со доказите за кодошење

Дневник - 27.09.2010

Судијата на Уставниот суд за кој Комисијата за лустрација утврди дека бил соработник на тајните служби денеска на јавна седница ќе се изјасни за документите што го товарат за тоа.

Колку кодоши се вгнездени во власта

Deutsche Welle - 27.09.2010

Денеска уставниот судија, за кој има индиции дека бил кодош, во присуство на член на Комисијата за лустрација, ќе го разгледува досието кое за него е пронајдено во Архивот на Македонија, а можно е и ...

Македонија - Кодошите исчезнаа во кодошењето

Време - 27.09.2010

Тони Ангеловски Судијата на Уставниот суд за кој Комисијата за верификација на фактите утврди дека бил полициски доушник, денеска во 11 часот ќе се појави пред членовите на Комисијата за да ги изнесе ...

Трендафил Ивановски: Жртва сум на двата системи, ме следеа и прогонуваа и ми се закануваа по живот

Канал5 - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски се произнесе на јавна седница пред членовите на Комисијата за верификација на фактите.

Комисијата заседаваше - уставниот судија како „Давид пред Голијат“

Телма - 27.09.2010

„Никогаш не сум соработувал со тајната полиција. Постоеше само принуда, прогон и тортура врз малолетно лице“, изјави претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски пред Комисијата за лустрација.

СДСМ: кој од Комисијата за лустрација му бил доушник на Груевски?

Телма - 27.09.2010

Секретарот на СДСМ Андреј Петров денеска изјави дека премиерот Никола Груевски не ја кажува вистината за лустрираниот уставен судија кога вели дека е избран на предлог на поранешниот претседател ...

Сослушување на осомничениот уставен судија

Алсат-М - 27.09.2010

Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил соработик на тајните служби со фактите кои ги има Комисијата, ...

Судијата на Уставниот суд ќе ги изнесе своите аргументи пред Комисијата за лустрација

Сител - 27.09.2010

Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил соработик на тајните служби со фактите кои ги има Комисијата, ...

СДСМ - Кој од комисијата за лустрација му кажал на Груевски за кого се работи и кои се неговите доушници?

Inpress - 27.09.2010

Скопје, 27. септември 2010 (ИНПРЕС) Прв во јавноста со отворено писмо за процесот на лустрација се појави премиерот Груевски каде посочи дека лустрираниот судија на Уставен суд е избран на предлог на ...

Уставен судија на отворена седница ќе се брани пред Комисијата за лустрација

Кирилица - 27.09.2010

Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил соработик на тајните служби со фактите кои ги има Комисијата, ...

Претседателот на Уставен се соочи со лустраторите

МРТ - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска пред Комисијата за верификација на фактите почна да ги изнесува своите докази, со кои ги спротивставува наводите на Комисијата дека во ...

Бошкоски: Груевски да почне со лустрација од себе и од своето семејство

Форум - 27.09.2010

Претседателот на партијата „Обединети за Македонија“, Љубе Бошковски во отворено писмо го повика премиерот Никола Груевски дека доколку сака да има независна лустрација да почне од себе и од своето ...

Процесот на лустрацијата да важи за сите до 2010 година

МРТ - 27.09.2010

И владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ се на ставот дека процесот на лустрација треба да важи за сите и до 2010 година.

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ имаше можност да донесе закон за лустрација

Inpress - 27.09.2010

Скопје, 27. септември 2010 (ИНПРЕС) Шокирани сме што денес видовме дека не било кој член на Уставниот суд е оној за кој се води постапка пред Комисијата за лустрација, туку дека токму Претседателот ...

Процесот на лустрацијата да важи за сите до 2010-та

Форум - 27.09.2010

И владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ се на ставот дека процесот на лустрација треба да важи за сите и до 2010 г.

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме кодош во Комисијата за лустрација

Форум - 27.09.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска ги отфрли обвинувањата од СДСМ дека имале кодош во Комисијата за лустрација „Ако со внимателност ги следевте и изјавите на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и неговото писмо ...

СДСМ прашува кој му кажал на премиерот за лустрираниот уставен судија

Сител - 27.09.2010

Секретарот на СДСМ Андреј Петров денеска изјави дека премиерот Никола Груевски не ја кажува вистината за лустрираниот уставен судија кога вели дека е избран на предлог на поранешниот претседател ...

Судијата на Уставниот суд ќе ги изнесе своите аргументи пред Комисијата за лустрација

МРТ - 27.09.2010

Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил соработик на тајните служби со фактите кои ги има Комисијата, ...

Уставниот судија на отворена седница ќе докажува дека не бил кодош

Макфакс - 27.09.2010

Уставниот судија, за кој лустраторите пронашле документи дека соработувал со тајните служби, денеска на отворена седница на Комисијата ќе го брани своето досие.

Уставниот судија на отворена седница ќе докажува дека не бил кодош

Кајгана - 27.09.2010

Уставниот судија, за кој лустраторите пронашле документи дека соработувал со тајните служби, денеска на отворена седница на Комисијата ќе го брани своето досие.

Отворена седница на Комисијата за лустрација

Нетпрес - 27.09.2010

Комисијата за верификација на факти и докази денеска ќе одржи отворена седница на која ќе се брани уставниот судија за кој има сомнеж дека соработувал со тајните служби.

Претседателот на Уставен започна со изнесувањето на фактите пред лустраторите

Форум - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска пред Комисијата за верификација на фактите почна да ги изнесува своите докази, со кои ги спротивставува наводите на Комисијата дека во ...

Уставниот судија осомничен за соработка со тајните служби ќе ги изнесува своите аргументи

Inpress - 27.09.2010

Скопје, 27. септември 2010 (ИНПРЕС) Своето досие денеска ќе го брани Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава дека не ...

Претседателот на Уставен се соочи со лустраторите

Макфакс - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска пред Комисијата за верификација на фактите почна да ги изнесува своите докази, со кои ги спротивставува наводите на Комисијата дека во ...

Претседателот на Уставен започна со изнесувањето на фактите пред лустраторите

Алфа - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска пред Комисијата за верификација на фактите почна да ги изнесува своите докази, со кои ги спротивставува наводите на Комисијата дека во ...

Претседателот на Уставниот Суд пред Комисијата за Лустрација

Р.С.Европа - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска сведочи јавно пред Комисијата за лустрација. Таа претходно му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил ...

Ивановски:Образот ми е чист!

Макфакс - 27.09.2010

Образот ми е чист и немам намера да се повлекувам од функцијата, изјави денеска Трендафил Ивановски, претседател на Уставниот суд, на јавното презентирање на фактите пред Комисијата за лустрација.

Ивановски пред Комисијата за лустрација рече дека не соработувал со тајната полиција

Алфа - 27.09.2010

Заклучокот на Комисијата за лустрација со кој не известувате дека поднесената изјава од моја страна не била во согласност со податоците со кои располага Комисијата не е вистинит и категорички го ...

Уличната лустрација ќе добие законска рамка

Шпиц - 27.09.2010

На предлог на Груевски, веројатно со поддршка на СДСМ, ќе се измени законот и ќе се пропише лустрација на сите лица кои имаат каква било општествено одговорна улога до 2010 година, со јавни листи и ...

Ивановски - Не сум бил кодош

Р.С.Европа - 27.09.2010

Не е вистина дека сум соработувал со тајните служби, изјави претседателот на Уставниот суд на денешната седница на Комисијата за лустрација. Претходно Комисијата го утврди спротивното.

Претседателот на Уставен се соочи со лустраторите

Кајгана - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски денеска пред Комисијата за верификација на фактите почна да ги изнесува своите докази, со кои ги спротивставува наводите на Комисијата дека во ...

СДСМ: Груевски лаже, лустрираниот судија не го избра Црвенковски

Нетпрес - 27.09.2010

Прв во јавноста со отворено писмо за процесот на лустрација се појави премиерот Груевски каде посочи дека лустрираниот судија на Уставен суд е избран на предлог на претседателот Црвенковски, велат од ...

СДСМ: Кој му кажал на премиерот за лустрираниот уставен судија

Кирилица - 27.09.2010

Секретарот на СДСМ Андреј Петров денеска изјави дека премиерот Никола Груевски не ја кажува вистината за лустрираниот уставен судија кога вели дека е избран на предлог на поранешниот претседател ...

Ивановски - Монтиран процес

Р.С.Европа - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски обвини за политички монтиран процес. Комисијата за лустрација го сомничи за соработка со тајните служби.

Процесот на лустрацијата да важи за сите до 2010 година

Макфакс - 27.09.2010

И владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ се на ставот дека процесот на лустрација треба да важи за сите и до 2010 година.

OM:Лустрацијата се претвори во процес контролиран од Никола Груевски

Нетпрес - 27.09.2010

Лустрацијата како и се во изминативе четири години се претвори во процес контролиран од Никола Груевски насочен кон неаргументирано етикетирање на политичките противници.

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ пропуштија 20 години за да донесат закон за лустрација

Нетпрес - 27.09.2010

Ги отфрламе сите напади од страна на СДСМ како неосновани поради тоа што СДСМ и нивните блиски политички партии кои имаа можност да бидат на власт што ги пропуштија овие 20 години за да донесат било ...

Трендафил тврди дека е цвеќе, а не кодош!?

Inpress - 27.09.2010

Скопје, 27. септември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Уставниот суд Трендафил Иваноски, денеска се појави пред лустрациската комисија, откако од таму беше посочен како соработник на безбедносните ...

Андреј Петров - Груевски лаже за лустрацијата

Р.С.Европа - 27.09.2010

Секретарот на СДСМ Андреј Петров денеска изјави дека премиерот Никола Груевски не ја кажува вистината за лустрираниот уставен судија.

Бошковски: Груевски да почне со лустрација од себе и од своето семејство

Макфакс - 27.09.2010

Претседателот на партијата „Обединети за Македонија“, Љубе Бошковски во отворено писмо го повика премиерот Никола Груевски дека доколку сака да има независна лустрација да почне од себе и од своето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме кодош во Комисијата за лустрација

Макфакс - 27.09.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска ги отфрли обвинувањата од СДСМ дека имале кодош во Комисијата за лустрација. „Ако со внимателност ги следевте и изјавите на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и неговото ...

Судијата од Уставен Суд пред Комисијата за Лустрација

Р.С.Европа - 27.09.2010

Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил соработик на тајните служби со фактите кои ги има Комисијата, ...

ВМРО-ДПМНЕ - Лустриран судија укина членови од Законот за лустрација

Р.С.Европа - 27.09.2010

Пратеникот Илија Димовски изјави дека неговата партија ВМРО-ДПМНЕ е шокирана што токму претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски бил човекот за кого Комисијата за лустрација повела постапка.

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што Ивановски е лустрираниот судија фрла уште поголема дамка на Уставниот суд

Кирилица - 27.09.2010

ВМРО-ДПМНЕ, како што наведе во денешната изјава за медиумите пратеникот Илија Димовски, изразува шокираност што токму претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски бил човекот за кого Комисијата ...

Претседателот на Уставен Суд-прва жртва на лустраторите

Алфа - 27.09.2010

Трендафил Ивановски, претседателот на Уставниот Суд е првата жртва на лустрацијата. Тој тврди дека не бил полициски кодош и дека образот му е чист.

Ивановски: Образот ми е чист!

Кајгана - 27.09.2010

Образот ми е чист и немам намера да се повлекувам од функцијата, изјави денеска Трендафил Ивановски, претседател на Уставниот суд, на јавното презентирање на фактите пред Комисијата за лустрација.

Ивановски: Не соработував со тајната полиција

Кирилица - 27.09.2010

Заклучокот на Комисијата за лустрација со кој не известувате дека поднесената изјава од моја страна не била во согласност со податоците со кои располага Комисијата не е вистинит и категорички го ...

Уставниот судија на отворена седница ќе докажува дека не бил кодош

Алфа - 27.09.2010

Уставниот судија, за кој лустраторите пронашле документи дека соработувал со тајните служби, денеска на отворена седница на Комисијата ќе го брани своето досие.

Ивановски:Образот ми е чист!

Форум - 27.09.2010

Образот ми е чист и немам намера да се повлекувам од функцијата, изјави денеска Трендафил Ивановски, претседател на Уставниот суд, на јавното презентирање на фактите пред Комисијата за лустрација ...

Ивановски се изјаси пред Комисијата за лустрација дека не соработувал со тајната полиција

Сител - 27.09.2010

Заклучокот на Комисијата за лустрација со кој не известувате дека поднесената изјава од моја страна не била во согласност со податоците со кои располага Комисијата не е вистинит и категорички го ...

Бев малолетник, не бев кодош

Вечер Прес - 27.09.2010

Досието е оформено на 7. мај во 1964 година кога сум бил малолетно лице. Во белешките кои ги составил службеникот има непотпишани белешки, лаги, фабрикувани и фалсификувани изјави и податоци, што ...

Уставниот судија на отворена седница ќе докажува дека не бил кодош

Канал 77 - 27.09.2010

Уставниот судија за кој лустраторите пронашле документи дека соработувал со тајните служби, денеска на отворена седница на Комисијата ќе го брани своето досие.

Ивановски: Не сум кодош, туку сум жртва

Канал 77 - 27.09.2010

“Немам намера да се повлечам од функцијата Образот ми е чист“ се бранеше претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски на јавното сослушување пред Комисијата за лустрација.

Премиерот се сомнева во легитимноста на Уставниот суд

Н.Македонија - 27.09.2010

Премиерот Никола Груевски се сомнева во легитимитетот на одлуките кои ги носел Уставниот суд, откако Комисијата за лустрација објави дека за еден од судиите во највисоката институција, која врши ...

Алфа:Денеска паѓа првата жртва на лустрацијата

eReporter - 27.09.2010

Пред членовите на Комисијата за лустрација денеска ќе биде сослушан член на Уставниот суд во кого лустраторите се посомневаа дека бил соработник на тајните служби.

Зошто Груевски ги брани од лустрација членовите од парламентарното мнозинство?

eReporter - 27.09.2010

Прв во јавноста со отворено писмо за процесот на лустрација се појави премиерот Груевски каде посочи дека лустрираниот судија на Уставен суд е избран на предлог на претседателот Црвенковски.

Ивановски тврди дека не соработувал со тајните служби

Идивиди - 27.09.2010

Скопје, 27 септември 2010 (МИА) - Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски рече дека заклучокот на Комисијата за лустрација со кој се известува дека неговата изјава не била во согласност со ...

Дел од одлуките на Уставниот суд сомнителни

Идивиди - 27.09.2010

Скопје, 26 септември 2010 (МИА) - Премиерот Никола Груевски по најновите случувања поврзани со Комисијата за лустрација денеска изрази сомневање во кредибилитетот на работењето и легитимитетот на дел ...

Судијата пред Комисијата за лустрација

Идивиди - 27.09.2010

Скопје, 27 септември 2010 (МИА) - Судијата на Уставниот суд на кого Комисијата за лустрација му доставила заклучок дека има несогласување на неговата изјава оти не бил соработник на тајните служби со ...

Претседателот на Уставниот суд негира соработка со тајната полиција

eReporter - 27.09.2010

Претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски денеска негираше соработка со тајните служби на комунистичкиот режим, како што утврди Комисијата за лустрација.

ВМРО за Претседателот на Уставниот суд и лустрацијата

eReporter - 27.09.2010

Шокирани сме што денес видовме дека не било кој член на Уставниот суд е оној за кој се води постапка пред Комисијата за лустрација, туку дека токму Претседателот на Уставниот суд е човекот кој излезе ...