TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Бегалците во Гевгелија : Го бараме мирот и спокојството во европските земји

Репортер - 01.11.2015

Жени, деца , семејства… Ваква беше и денеска сликата во привремениот транзитен центар за бегалци во Гевгелија, пренесува 24 вести Од Сирија, Авганистан, Пакистан велат тргнале да го бараат мирот и спокојството во некои од европските земји поради ...

Гeрманија: Нападнати бегалци со безбол палки

Репортер - 01.11.2015

Маскирани со безбол палки ги нападнале бегалците,сместени во Визмар во покраината Мекленбург, при што две лица се повредени, јавуваат денеска германските медиуми. Инцидентот се случил синоќа кога двајца Сиријци додека стоеле пред кампот без никаков ...

Граѓанските организации со кампањи во борба против предрасудите кон бегалците

Нова ТВ - 01.11.2015

На што се должат предрасудите, ксенофобијата, расната и националната нетрпеливост од голем дел на граѓаните кон бегалците? Зошто Власта ги користи бегалците како параван за да ја оправда сиромаштијата во нашата држава? Како граѓанските организации ...

Поради бегалците едно германско село станува муслиманска средина

Локално - 01.11.2015

Во село Сумта во Источна Германија со 102 жители ќе бидат сместени 750 муслимански бегалци, објави весникот “Њујорк тајмс”. Првично градоначалникот Кристијан Фабел ја прифатил одлуката на претпоставените инстанца како на шега, но таа станала вистина.

Нападнати бегалци во Германија, досега таму има 490 инциденти во бегалски кампови

Локално - 01.11.2015

Маскирани со безбол палки ги нападнале бегалците,сместени во Визмар во покраината Мекленбург, при што две лица се повредени, јавуваат денеска германските медиуми. Инцидентот се случил синоќа кога двајца Сиријци додека стоеле пред кампот без никаков ...

(ВИДЕО) 24 Вести во Гевгелија – бегалците се побројни во прифатните центри

Локално - 01.11.2015

Жени, деца , семејства… Ваква беше сликата во привремениот транзитен центар за бегалци во Гевгелија, пренесува 24 Вести . Од Сирија, Авганистан, Пакистан велат тргнале да го бараат мирот и спокојството во некои од европските земји поради лошата ...

24 Вести во Гевгелија – бегалците се побројни во прифатните центри

24 Вести - 31.10.2015

Жени, деца , семејства... Ваква беше и денеска сликата во привремениот транзитен центар за бегалци во Гевгелија. Од Сирија, Авганистан, Пакистан велат тргнале да го бараат мирот и спокојството во некои од европските земји поради лошата политичка и ...

Бугарската полиција откри близу 130 бегалци во камион-ладилник

Макфакс - 31.10.2015

Бургаската полиција соопшти дека открила околу 130 бегалци и имигранти во камион-ладилник во близина на границата со Турција, на граничниот премин Капетан-Андреево. Според соопштението на бугарското министерство за внатрешни работи во саботата ...

Бугарија стравува од мигранти пред зимата

Република - 31.10.2015

Околу 130 бегалци од Сирија се пронајдени во камион-ладилник на бугарската граница кон Турција, соопшти бугарската полиција. Според министерството за внатрешни работи 38 мажи, 33 жени и 58 деца се најдени сокриени зад шишиња минерална вода на ...

ЕК очекува од Македонија да смести повеќе од 2.000 бегалци

еМагазин - 31.10.2015

Европската комисија очекува од Република Македонија да одреди дополнителни капацитети од постоечките 2.000 за привремено сместување на бегалците од Блискиот Исток, јави дописникот на МИА од Брисел.

(ВИДЕО) 24 Вести во Гевгелија – бегалците се побројни во прифатните центри

Либертас - 31.10.2015

Жени, деца , семејства… Ваква беше и денеска сликата во привремениот транзитен центар за бегалци во Гевгелија, пренесува 24 Вести . Од Сирија, Авганистан, Пакистан велат тргнале да го бараат мирот и спокојството во некои од европските земји поради ...

Германија и Австрија го ограничуваат минувањето на имигрантите на пет точки од заедничката граница

Тера - 31.10.2015

Германија и Австрија одлучиле да го ограничат минувањето на бегалците и имигрантите на пет моста на заедничката граница, за подобро да го контролираат нивниот масовен прилив, објави во петокот германското министерство за внатрешни работи.

Масовна тепачка во германски центар за бегалци

Локално - 31.10.2015

Околу 50 луѓе учествувале во тепачка во прифатилиште за бегалци во градот Итзехо на северот на Германија, каде се повредени шест лица, соопшти денеска полицијата. Инцидентот се случил во текот на вечерата кога бегалците, кои зборувале арапски јазик, ...

Европа почина

Lider - 31.10.2015

Новости – Загреб Европа почина во калта во која пропаѓаат детските нозе на ничија земја меѓу Србија и Хрватска, на оградите од бодликави жици меѓу Унгарија и Србија, односно Хрватска, на оклопните возила на словенечко-хрватската граница, во огнот ...

Граѓанскиот сектор бара поефтини билети за бегалците

Алсат-М - 30.10.2015

Граѓанскиот сектор бара итно да се намалат цените на билетите во железничкиот сообраќај кои за бегалците се по 25 евра. Хуманитарните организации и организациите за човекови права, од институциите бараат одговорност и бараат да ја проверат работата ...

Дали Македонија профитира од маката на бегалците?

Deutsche Welle - 30.10.2015

Каде завршуваат парите од тројно поскапите билети за воз за бегалците? Профитира ли некој од нивната мака? Граѓанскиот сектор реагира на дискриминација и бара засилена финансиска контрола за продажбата во кеш Поскапата цена за билетите за воз за ...

Европа почина

А1 On - 30.10.2015

30 окотмври 2015 Европа почина во калта во која пропаѓаат детските нозе на ничија земја меѓу Србија и Хрватска, на оградите од бодликави жици меѓу Унгарија и Србија, односно Хрватска, на оклопните возила на словенечко-хрватската граница, во огнот ...

(ВИДЕО) Јавен повик: Железница да престане да профитира од маката на бегалците

А1 On - 30.10.2015

На секој бегалец, па дури и на деца од 3 или 4 – годишна возраст, Македонски железници им наплаќаат билет од 25 евра, за да стигнат од Гевгелија до Табановце, една од рутите на нивната голгота.

Невладините алармираат - „Македонски железници“ наплаќа по 25 евра и ги товари бегалците како стока

+инфо - 30.10.2015

Шокирани од начинот на кој Македонски железници ги дискриминира бегалците кои транзитираат низ Македонија, но разочарани и од невклученоста на државата, Фондацијата „Отворено општество“, Хелсиншкиот комитет, Здружението на млади правници и ...

Македонски Железници заработуваат на грбот на бегалците

Нова ТВ - 30.10.2015

-Ние не сме хуманитарна организација - туку компанија, цената на билетот за бегалец е еквивалентна на трошоците кои ги имаме. Ова е ставот на директорот за сообраќај на Македонски Железници АД Транспорт, компанија која дневно од Гевгелија до ...

Поради имигранти Германија ќе добие уште 400.000 социјални случаи

А1 On - 30.10.2015

Над 80 отсто од барателите на азил во Германија немаат формално образование, покажува истражувањето на германската Федерална агенција за вработување. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, податоците што ги пренесуваат германските медиуми, ...

ВИДЕО: Каде одат 5 милиони евра што Железница ги ќарува месечно од бегалците?

А1 On - 30.10.2015

Во последните две до три недели, секојдневно влегуваат во Македонија околу 5 до 7 000 бегалци, а нивниот број, ќе се зголемува. Ако Македонски железници наплаќа по 25 евра за еден билет, а месечно поминуваат околу 4 до 5 000 бегалци, тогаш профитот ...

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат бегалци

Р.С.Европа - 30.10.2015

Портпаролката на ЕК, Наташа Берто изјави денеска дека Србија, Австрија, Хрватска и Словенија се обврзале дека ќе примат 12.000 бегалци. Според неа, Србија ќе прифати 3.000, Австрија 4.000, а Хрватска и Словенија по 2.000 мигранти кои ќе бидат ...

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

Репортер - 30.10.2015

Четири од единаесет држави се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто. Таа додаде дека Србија ќе прифати 3.000, Австрија 4.000, а Хрватска и ...

Србија, Хрватска, Словенија и Австрија ќе примат 12.000 бегалци

Телеграф - 30.10.2015

Србија ќе прифати 3.000, Австрија 4.000, а Хрватска и Словенија по 2.000 мигранти кои ќе бидат распоредени во прифатни центри Четири од единаесет држави по должината на западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 ...

Четири земји од западнобалканската рута ќе примат 12.000 бегалци

Алфа - 30.10.2015

Бројката бегалци која четири држави од западнобалканската рута ќе ги сместат во прифатни центри на своја територија е 12.000, од дополнителните 50.000 кои ги побара Европската комисија од нив, без Грција.

Координирани активности на ЕК и државите вдолж западно-балканската рута на бегалците

МКД - 30.10.2015

Вчера се реализираше видео-конференција меѓу контакт точките кои беа номинирани согласно заклучоците од минатонеделниот состанок на првиот човек на ЕК, Жан Клод Јункер со лидерите на државите долж Западно-Балканската рута на движење на бегалскиот ...

Турција примила најмногу бегалци

Р.С.Европа - 30.10.2015

Турција годинава го надминала Пакистан по примениот број на бегалци. Во земјата досега биле згрижени 2,2 милиони беглаци од Сирија и 200 илјади од Ирак. Бегалската криза од почетокот на граѓанската војна во Сирија Турција ја чинела повеќе од осум ...

Турција примила најмногу бегалци

+инфо - 30.10.2015

Турција годинава го надмина Пакистан по примениот број на бегалци, згрижувајќи 2,2 милиони Сиријци и 200.000 Ирачани. Од почетокот на граѓанската војна во Сирија бегалската криза Турција ја чинеше повеќе од осум милијарди долари.

Турција е земја која примила најголем број мигранти

Сител - 30.10.2015

Турција годинава го надмина Пакистан по примениот број на бегалци, згрижувајќи 2,2 милиони Сиријци и 200.000 Ирачани. Од почетокот на граѓанската војна во Сирија бегалската криза Турција ја чинеше повеќе од осум милијарди долари.

Германија и Австрија го ограничуваат минувањето на имигрантите на пет точки од заедничката граница

Макфакс - 30.10.2015

Германија и Австрија одлучиле да го ограничат минувањето на бегалците и имигрантите на пет моста на заедничката граница, за подобро да го контролираат нивниот масовен прилив, објави во петокот германското министерство за внатрешни работи.

Невладините до „Македонски железници“: Престанете да профитирате од маката на бегалците

Радио МОФ - 30.10.2015

Запрепастени од селективниот начин на кој „Македонски железници“ им го наплаќа превозот на бегалците кои минуваат низ Македонија, како и отсуството на надлежните институции на терен, Хелсиншкиот комитет, Здружението на млади правници, Фондацијата ...

(ВИДЕО) Железница да престане да профитира од маката на бегалците

Репортер - 30.10.2015

На секој бегалец, па дури и на деца од 3 или 4 – годишна возраст, Македонски железници им наплаќаат билет од 25 евра, за да стигнат од Гевгелија до Табановце, една од рутите на нивната голгота.

Европа почина!

Сител - 30.10.2015

Европа почина во калта во која пропаѓаат детските нозе на ничија земја меѓу Србија и Хрватска, на оградите од бодликави жици меѓу Унгарија и Србија, односно Хрватска, на оклопните возила на словенечко-хрватската граница, во огнот кој ги голта ...

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

Алфа - 30.10.2015

Четири од единаесет држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

Поради имигрантите, Германија ќе добие уште 400.000 социјални случаи

+инфо - 30.10.2015

Над 80 отсто од барателите на азил во Германија немаат формално образование, покажува истражувањето на германската Федерална агенција за вработување. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, податоците што ги пренесуваат германските медиуми, ...

ЕК чека Македонија да испорача бројка на мигранти што може да привремено да ги смести

Сител - 30.10.2015

Европската комисија очекува од Република Македонија да одреди дополнителни капацитети од постоечките 2.000 за привремено сместување на бегалците од Блискиот Исток, јави дописникот на МИА од Брисел.

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

+инфо - 30.10.2015

Четири од 11 држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

ЕК чека Македонија да испорача бројка на мигранти што може да ги смести

+инфо - 30.10.2015

Европската комисија очекува од Република Македонија да одреди дополнителни капацитети од постоечките 2.000 за привремено сместување на бегалците од Блискиот Исток, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕК очекува Македонија привремено да смести повеќе од 2000 бегалци

Вечер Прес - 30.10.2015

Европската комисија очекува од Република Македонија да одреди дополнителни капацитети од постоечките 2.000 за привремено сместување на бегалците од Блискиот Исток. Во објавената прелиминарна листа на четири земји што веќе доставиле бројка на ...

Турција предупреди: Уште еден милион мигранти тргнуваат кон Европа

Локално - 30.10.2015

Над еден милион Сиријци се очекува да избегаат во соседна Турција по почетокот на руската кампања против терористите во Сирија и новите судири меѓу групите во земјата. Многумина од имигрантите се очекува да не останат во Турција, а да продолжат ...

Дали Македонија профитира од маката на бегалците?

Либертас - 30.10.2015

Каде завршуваат парите од тројно поскапите билети за воз за бегалците? Профитира ли некој од нивната мака? Граѓанскиот сектор реагира на дискриминација и бара засилена финансиска контрола за продажбата во кеш, анализира Дојче веле .

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

Локално - 30.10.2015

Четири од единаесет држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

(ВИДЕО) Брисел: Македонија засега нема соопштено колку бегалци ќе прифати

Локално - 30.10.2015

Македонија засега нема соопштено колку бегалци може да прими во земјата, соопшти денеска Наташа Берто, портпарол на Европската комисија. – Сите претставници од 12 земји, како и од Европската комисија и од агенциите на Советот на Европа, учествуваа ...

Германија и Австрија го ограничуваат минувањето на имигрантите на пет точки од заедничката граница

Точка - 30.10.2015

Германија и Австрија одлучиле да го ограничат минувањето на бегалците и имигрантите на пет моста на заедничката граница, за подобро да го контролираат нивниот масовен прилив, објави во петокот германското министерство за внатрешни работи.

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

еМагазин - 30.10.2015

Четири од единаесет држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

Поради мигрантите Германија ќе добие уште 400.000 социјални случаи

Република - 30.10.2015

Над 80 отсто од барателите на азил во Германија немаат формално образование, покажува истражувањето на германската Федерална агенција за вработување. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, податоците што ги пренесуваат германските медиуми, ...

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

Република - 30.10.2015

Четири од единаесет држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

Либертас - 30.10.2015

Четири од 11 држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

Денешен - 30.10.2015

Четири од единаесет држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

ЕК чека Македонија да испорача бројка на мигранти што може да привремено да ги смести

Либертас - 30.10.2015

Европската комисија очекува од Република Македонија да одреди дополнителни капацитети од постоечките 2.000 за привремено сместување на бегалците од Блискиот Исток, јави дописникот на МИА од Брисел.

Турција е земја која примила најмногу бегалци – 2,2 милиони Сиријци и 200.000 Ирачани

Либертас - 30.10.2015

Турција годинава го надмина Пакистан по примениот број на бегалци, згрижувајќи 2,2 милиони Сиријци и 200.000 Ирачани. Од почетокот на граѓанската војна во Сирија бегалската криза Турција ја чинеше повеќе од осум милијарди долари.

Невладините алармираат – железници заработуваат на страдањето на бегааците, институциите на државата отсуствуваат од ...

Либертас - 30.10.2015

Шокирани од начинот на кој Македонски железници ги дискриминира бегалците кои транзитираат низ Македонија, но разочарани и од невклученоста на државата, Фондацијата „Отворено општество“, Хелсиншкиот комитет, Здружението на млади правници и ...

Кон Европа доаѓаат 300 илјади бегалци

365 - 30.10.2015

Од камповите во Јордан и Либан кон Европа пред два дена тргнале околу 300 илјади бегалци и мигранти. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас на заедничката прес-конференција со својот германски колега Франк-Валтер ...

ЕК чека Македонија да испорача бројка на мигранти што може да привремено да ги смести

Lider - 30.10.2015

Европската комисија очекува од Република Македонија да одреди дополнителни капацитети од постоечките 2.000 за привремено сместување на бегалците од Блискиот Исток, јави дописникот на МИА од Брисел.

Турција е земја која примила најголем број мигранти

Lider - 30.10.2015

Турција годинава го надмина Пакистан по примениот број на бегалци, згрижувајќи 2,2 милиони Сиријци и 200.000 Ирачани. Од почетокот на граѓанската војна во Сирија бегалската криза Турција ја чинеше повеќе од осум милијарди долари.

Легис: Македонија нема потреба од кампови, но да работи на условите во транзитните центри

24 Вести - 29.10.2015

Македонија засега нема потреба од градење на бегалски кампови но мора сериозно да работи на подобрување на условите во привремените транзитни центри во Гевгелија и Табановце велат од невладината Легис.

Властите во Саксонија немаат поим каде им се стотици имигранти

Дневник - 29.10.2015

Најмалку 700 од приближно 4.000 баратели на азил што биле згрижени од страна на германската покраина Долна Саксонија во последните неколку недели мистериозно исчезнале, се наведува во истражувањето на „Ној оснабрукер цајтунг“.

ЕК очекува Македонија да каже колку бегалци може времено да смести

Канал5 - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

Брисел бара балканските земји да кажат колку бегалци времено ќе сместат

Утрински - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат колку секоја држава, меѓу кои и ...

Венус: Прашање на време е кога ќе замрзне првото бебе - бегалец

Канал5 - 29.10.2015

- Само е прашање на време кога првото бебе бегалец ќе замрзне - изјави Лотар Венус, претставник на штаб за бегалци во околината на германскиот град Пасау. Капацитетите се преполни! - Луѓето мораат да останат подолго чекајќи на студено, одошто ние би ...

ЕК бара од балканските земји да соопштат колку бегалци можат времено да сместат

Нетпрес - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

ЕУ очекува земјите од регионот да соработуваат за бегалците

Телеграф - 29.10.2015

Според портпаролката на Еврокомисијата, денеска попладне ќе има пленарна видео-конференција со сите контакт-личности што лидерите ги одредија, меѓу кои од Македонија е Илиеска од МВР Европската комисија очекува на денешната пленарна ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската рута да кажат колку бегалци можат времено да сместат

Курир - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската рута да кажат колку бегалци можат времено да сместат

Сител - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

Кампања во солидарност со бегалците за непречено движење

Нова ТВ - 29.10.2015

Левичарското движење „Солидарност“ отпочнува кампања за подигнување на свеста во јавноста за неопходноста од непречено движење на бегалците, наместо како што велат затскриена сегрегација и дискриминација што ја карактеризираат регионалната политика ...

Кампања на „Солидарност“ за поддршка на бегалците

Радио МОФ - 29.10.2015

Левичарското движење „Солидарност“ во своите редовни активности за солидарност со бегалците започнува кампања за подигнување на свеста во јавноста за структурите што ги прикриваат социјалните истории на лицата што бегаат од различни форми на ...

Берто: Иванов попладнево ќе прецизира колку бегалци ќе прими Македонија

Репортер - 29.10.2015

Македонскиот претседателот Ѓорѓе Иванов до крајот на денов на Брисел ќе му ќе даде прецизна бројка на мигранти и на бегалци што Македонија може да ги прими до крајот на годинава, соопштија денеска од Европската комисија, додавајќи дека за денеска ...

ЕУ: Бегалците нема трајно да останат во Македонија и Србија

Макфакс - 29.10.2015

Бегалците низ Македонија и Србија и натаму само ќе минуваат и нема трајно да останат во прифатните центри со капацитет од 50.000 лица кои до крајот на годината ќе бидат изградени на Западен Балкан, соопшти Европската комисија.

Прва видео конференција на балканските координатори за бегалци со ЕК

Нова ТВ - 29.10.2015

Денес се одржа првата видео конференција помеѓу балканските координатори за бегалската криза, информираше вечерва Европската комисија (ЕК). Оваа координација беше одлучена во неделата за време на самитот на лидерите од западно-балканската рута на ...

ЕУ: Бегалците нема трајно да останат во Македонија и Србија

OhridNews - 29.10.2015

Бегалците низ Македонија и Србија и натаму само ќе минуваат и нема трајно да останат во прифатните центри со капацитет од 50.000 лица кои до крајот на годината ќе бидат изградени на Западен Балкан, соопшти Европската комисија.

Шефот на германската полиција: Бегалците се закана за нашата внатрешна безбедност

МКД - 29.10.2015

Шефот на германската полиција Холгер Мунх изјави дека неконтролираниот прилив на бегалци во земјата претставува закана за внатрешната безбедност, имајќи предвид дека само вчера преку австриската граница во Баварија влегле околу 8.000 лица.

ЕК: Бегалците нема трајно да останат во Македонија и Србија

Кајгана - 29.10.2015

Бегалците низ Македонија и Србија и натаму само ќе минуваат и нема трајно да останат во прифатните центри со капацитет од 50.000 лица кои до крајот на годината ќе бидат изградени на Западен Балкан, соопшти Европската комисија.

Кампања на „Солидарност“ за поддршка на бегалците

А1 On - 29.10.2015

Левичарското движење „Солидарност“ во своите активности за солидарност со бегалците започнува кампања за подигнување на свеста во јавноста за структурите што ги прикриваат социјалните истории на лицата што бегаат од различни форми на насилство.

„Солидарност“ со кампања за поддршка на бегалците

Либертас - 29.10.2015

Соопштение на Солидарност: ЛД Солидарност отпочнува кампања за подигнување на свеста во јавноста за неопходноста од непречено движење на бегалците, наместо затскриена сегрегација и дискриминација што ја карактеризираат регионалната политика за азил ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската рута да кажат колку бегалци можат времено да сместат

Вечер Прес - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската рута да кажат колку бегалци можат времено да сместат

Денешен - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

Австрија и Германија влегоа во конфликт поради бегалците

Фактор - 29.10.2015

Австрија и Германија влегоа во конфликт поради десетиците илјади имигранти, кои се движат низ Централна Европа. До неодамна двете држави работеа во соработка, за да успеат да се справат со приливот баратели на азил.

ЕУ: Бегалците нема трајно да останат во Македонија и Србија

Точка - 29.10.2015

Бегалците низ Македонија и Србија и натаму само ќе минуваат и нема трајно да останат во прифатните центри со капацитет од 50.000 лица кои до крајот на годината ќе бидат изградени на Западен Балкан, соопшти Европската комисија.

ЕК бара од балканските земји да соопштат колку бегалци можат времено да сместат

Точка - 29.10.2015

Ова не е за постојано сместување на луѓето, бидејќи ќе има такви што ќе бидат предвидени за шемата за преместување од Италија, каде луѓе ќе имаат апликации за азил, како и во Грција, а кои не се Сиријци.

Дали Балканот ќе ги запира бегалците?

Фактор - 29.10.2015

Политичари од десниот спектар одамна предвидуваа дека Западот ќе ги натера балканските држави да изградат кампови за трајно сместување на бегалците, со што ќе се намалат миграционите притисоци кон Запад.

Кампања во солидарност со бегалците за непречено движење

Канал 77 - 29.10.2015

Левичарското движење „Солидарност“ отпочнува кампања за подигнување на свеста во јавноста за неопходноста од непречено движење на бегалците, наместо како што велат, затскриена сегрегација и дискриминација што ја карактеризираат регионалната политика ...

Студот се заканува: "Само прашање на време е кога првото бебе бегалец ќе замрзне до смрт"!

Точка - 29.10.2015

Во Германија повторно пристигнале илјадници бегалци од Австрија, полицијата и активистите се преоптоварени со работа, сместувањата се преполни, а зимата е сè поблиску, оценуваат денес германските медиуми и го пренесуваат мислењето на експертите, ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската рута да кажат колку бегалци можат времено да сместат

Либертас - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската маршрута да кажат колку бегалци можат да сместат привремено

Република - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

Иванов попладнево ќе прецизира колку бегалци ќе прими Македонија

Локално - 29.10.2015

Македонскиот претседателот Ѓорѓе Иванов до крајот на денов на Брисел ќе му ќе даде прецизна бројка на мигранти и на бегалци што Македонија може да ги прими до крајот на годинава, соопштија денеска од Европската комисија, додавајќи дека за денеска ...

ЕК очекува Македонија и земјите од балканската рута да кажат колку бегалци можат времено да сместат

Lider - 29.10.2015

Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која од земјите, меѓу кои и Република ...

ЕК: Колку бегалци можат да сместат Македонија и земјите од балканската рута?

Идивиди - 29.10.2015

Брисел, 29 октомври 2015 (МИА) - Европската комисија очекува на денешната пленарна видео-конференција меѓу контакт-личностите што ги определија лидерите на земјите-учеснички на мини-Самитот во неделата, посветен на бегалската криза, да соопштат која ...

Зимата е нов предизвик за бегалската криза во Македонија

Призма - 28.10.2015

Македонскиот претседател Иванов не беше единствениот политичар што беше исмеван поради неговиот настап на мини-самитот на ЕУ посветен на бегалската криза. И додека нашите интернетџии му фаќаа сеир на Иванов, зашто не ги разбира прашањата на ...

Балканска рута: кочење пожелно

Deutsche Welle - 28.10.2015

По неделната средба во Брисел за бегалската криза јасно е пред сѐ следново: балканските земји треба да го подзабават движењето на бегалците. Експертите од регионот со поделени ставови, дали тоа ќе донесе поголем ред.

Заеднички настап во преговорите со ЕУ за да се избегнат последиците од бегалската криза

Канал5 - 28.10.2015

Земјите од регионот не можат да влијаат, но мора да се справуваат со наметната бегалска криза, мора тесно да соработуваат за побрзи и поефикасни решенија и заеднички да изградат стратегија како прв чекор во односите со ЕУ.

Бегалците не ја сакаат Шведска - многу било студено

Канал5 - 28.10.2015

Група бегалци одбила да излезе од автобус кој ги транспортирал во Шведска, тврдејќи дека во селото во кое ги довеле е премногу студено. Околу 60 бегалци од Сирија и Ирак стигнале во местото Ломед-Сфорсен во близина на границата со Норвешка, каде ...

Геринг-Екарт: Македонија сама не може да се справи со бегалците

Deutsche Welle - 28.10.2015

Илјадници луѓе на балканската рута и натаму секојдневно се обидуваат да стигнат до западна Европа. Земји како Македонија не можат да се справат со бегалскиот бран, вели Катрин Геринг-Екарт од Партијата на Зелените ДВ: Госпоѓо Геринг-Екарт во ...

Да поставиме Армија на границата со Чешка и Австрија, сугерира експерт на германската ЦДУ

А1 On - 28.10.2015

Експертот за безбедност на владејачката Демохристијанска партија (ЦДУ) во Германија, Хенинг Оте, смета дека поради поради порастот на бегалци кои пристигнуваат од Австрија, германската Армија треба да ја чува австриската и чешката граница, ...

Да поставиме Армија на границата со Чешка и Австрија, сугерира експерт на германската ЦДУ

Сител - 28.10.2015

Експертот за безбедност на владејачката Демохристијанска партија (ЦДУ) во Германија, Хенинг Оте, смета дека поради поради порастот на бегалци кои пристигнуваат од Австрија, германската Армија треба да ја чува австриската и чешката граница, ...

Бегалците не ја сакаат Шведска - многу било студено

Курир - 28.10.2015

Група бегалци одбила да излезе од автобус кој ги транспортирал во Шведска, тврдејќи дека во селото во кое ги довеле е премногу студено. Околу 60 бегалци од Сирија и Ирак стигнале во местото Ломед-Сфорсен во близина на границата со Норвешка, каде ...

Тркалезна маса: Земјите од регионот мора да се справат со наметнатата бегалска криза

Press24 - 28.10.2015

Земјите од регионот не можат да влијаат, но мора да се справуваат со наметната бегалска криза, мора тесно да соработуваат за побрзи и поефикасни решенија и заеднички да изградат стратегија како прв чекор во односите со ЕУ.

Путин: Воената операција во Ирак е причина за бегалската криза

Руска реч - 28.10.2015

Воената операција во Ирак ја влоши ситуацијата во регионот, по што проблемот со бегалците стана реален, истакна претседателот на Русија Владимир Путин на средбата со вице-канцеларот на Германија Зигмар Габриел.

Германија пак ја продолжи контролата на границите

Макфакс - 28.10.2015

Германија до 13-ти ноември ќе ја продолжи контролата на границите, а размислува да ги задржи уште три месеца по тоа, соопшти германското министерство за внатрешни работи. Германската влада „по темелната влада“ одлучила уште еднаш продолжување на ...

Чешка: Бегалската криза во ЕУ да се решава во Сирија

Република - 28.10.2015

Чешка инсистира на ставот бегалската криза во ЕУ да се реши со решавање на кризата во Сирија, порача чешки пратеник во Европарламентот и додаде дека Чешка направила доволно помагајќи им на мигрантите на логистички и финансиски план.

Бегалци не сакале да излезат од автобус во Шведска: Овде е премногу ладно!

Република - 28.10.2015

Група бегалци одбила да излезе од автобус кој ги транспортирал во Шведска, тврдејќи дека селото во кое ги довеле е изолирано и дека во него е премногу ладно. Околу 60 бегалци од Сирија и Ирак во неделата вечер стигнале во местото Ломедсфорсен во ...

Да поставиме Армија на границата со Чешка и Австрија, сугерира експерт на германската ЦДУ

Денешен - 28.10.2015

Експертот за безбедност на владејачката Демохристијанска партија (ЦДУ) во Германија, Хенинг Оте, смета дека поради поради порастот на бегалци кои пристигнуваат од Австрија, германската Армија треба да ја чува австриската и чешката граница, ...

Германија пак ја продолжи контролата на границите

Точка - 28.10.2015

Германија до 13-ти ноември ќе ја продолжи контролата на границите, а размислува да ги задржи уште три месеца по тоа, соопшти германското министерство за внатрешни работи. Германската влада „по темелната влада“ одлучила уште еднаш продолжување на ...

Зошто бегалците сонуваат за Германија?

Фактор - 28.10.2015

Најголемиот дел од бегалците минуваат илјадници километри за да стигнат до Германија. Но, зошто токму оваа земја е најпримамлива земја за луѓето кои бегаат од воените жаришта? Експертите сметаат дека бегалците на Германија гледаат како на земја со ...

Меѓу бегалците и една 105-годишна Авганистанка!

МК News - 28.10.2015

Како што потврдил и портпаролот на вуковарско-сремската полиција, Домагој Џигумовиќ, старицата во центарот пристигнала на пладне со група бегалци кои од Србија во Хрватска влегле преку подрачјето Бапска.

Грција одбива помош за бегалците

Вест - 27.10.2015

Претседателот Ѓорге Иванов истакна дека Грција го одбила барањето на Македонија за заеднички оперативни активности за да се олесни протокот на бегалци на македонско-грчката граница. Тој порача дека е потребна поголема дневна соработка, покрај ...

Неповолно е што нема да бидат распоредени силите на Фронтекс

Телма - 27.10.2015

Нема опасност прифатните центри за бегалците во Гевгелија и на Табановце со две илјади места да станат бегалски кампови во кои тие ќе останат. Од кабинетот на претседателот Иванов уверуваат дека нема причина за загриженост затоа што во прифатните ...

Меѓу мигрантите во Хрватска и старица од 105 години

Канал5 - 27.10.2015

Меѓу бегалците во прифатниот центар во Опатовац, на истокот на Хрватска се наоѓа и една старица од 105 години од Авганистан. Портпаролот на вуковарско сремската полиција Џигумовиќ изјави дека старицата стигнала денеска во кампот со група на мигранти ...

Шулц: Ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка

Утрински - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Шулц: Ситуацијата на Балканот загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план

24 Вести - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Иванов: Македонија има капацитет за 2.000 бегалци

Алсат-М - 27.10.2015

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов изјави дека земјава има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. „Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Македонија засега нема да гради кампови за бегалците

24 Вести - 27.10.2015

Македонија засега нема намера да гради било какви кампови за бегалците и останува само на двата привремени прифатни центри, велат од кабинетот на претседателот Иванов. На средбата посветена на бегалската криза во Брисел исто така Македонија ја ...

Германски медиуми: Балканот станува тампон зона за бегалците

Макфакс - 27.10.2015

По одржувањето на вонредниот самит за западнобалканската бегалска рута во Брисел, германските медиуми пишуваат дека Европската унија (ЕУ) од Балканот прави тампон зона за бегалците, и покрај тоа што премиерите на Србија, Бугарија и Романија во ...

Сириските бегалци стравуваат дека се стока за „валкана зделка“

А1 On - 27.10.2015

ДПА – Хамбург Сириските бегалци стравуваат дека судбината може да им се повтори ако Европската унија и Турција потпишат договор за целосно стопирање на текот на мигранти кон унијата. Таквиот договор би значело уште години чекање на Турција додека ...

Дали Балканот станува тампон-зона за бегалците?

МКД - 27.10.2015

И покрај тоа што премиерите на Србија, Бугарија и Романија - Александар Вучиќ, Бојко Борисов и Виктор Понта - по саботниот состанок во Софија изјавија дека нема да дозволат тие земји да станат „тампон-зони“ за бегалците, некои германски медиуми по ...

Во Хрватска со бегалците пристигна и 105-годишна Авганистанка

Макфакс - 27.10.2015

Во центарот за прифаќање во Опатовац, на хрватско-српската граница меѓу масата бегалци и имигранти пристигнала и 105-годишна Авганистанка потврдил за агенцијата Hina портпролот на вуковсрско-сремската полиција Домагој Џигумовиќ.

НАЈСТАРАТА МИГРАНТКА: Во Хрватска стигна 105-годишна Авганистанка

Телеграф - 27.10.2015

Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската жупанија, Домагој Џигумовиќ, 105-годишната Авганистанка пристигнала во центарот во Опатовац денеска околу пладне Меѓу мигрантите што се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац, ...

Кризата со бегалците покажува дека ЕУ не е во „добра состојба“

МРТ - 27.10.2015

Самитот ЕУ – Западен Балкан одржан минатата недела поажа со „јасност“ дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит ...

Импресивно: Конвој со бегалците во Хрватска снимен од воздух

Сител - 27.10.2015

Британскиот "Канал 4" објави снимки од конвојот на бегалците кои пеш поминуваат низ хрватските полиња на пат до привремени засолништа. Снимките се направени со беспилотни летала. Видеото погледнете го ...

СТРАДАЛНИЧКО ВИДЕО: Конвој со бегалци поминува покрај жито во Хрватска – лебот за нив стана поим

Репортер - 27.10.2015

Британскиот „Канал 4″ на својата Фејсбук страница објави снимки од конвојот на бегалците кои пеш поминуваат низ хрватските полиња на пат до привремени засолништа.Нивната неизвесна судбина стана предмет на разни поткусурувања.

Интерактивна визуелизација на бегалската криза

Радио МОФ - 27.10.2015

На 20 октомври, бројот на бегалците кои пристигнале во Грција во текот на 2015 година ја помина бројката од половина милион лица. Големината на бегалската криза на моменти може да биде тешка за разбирање, но визуелизацијата на финскиот сајт Lucify, ...

Таа е најстарата мигрантка: Во Хрватска пристигна 105-годишна Авганистанка

Курир - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, пренесува МИА. Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Македонија презема обврска за непречен транзит, нема да се гради бегалски камп

Нова ТВ - 27.10.2015

Во Македонија нема да има мигрантски ниту бегалски кампови, бегалците ќе се засолнуваат на неколку часа во привремениот транзитен центар Југ и во Табановце. Таму ќе им биде укажана здравствена помош, вода и храна, а оттаму тие ќе ја продолжат ...

Прифатните транзитни центри во Македонија се со капацитет за 2.000 лица

А1 On - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

На 105 години во потрага по подобар живот: Најстарата мигрантка пристигна во Хрватска

Press24 - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, пренесува МИА. Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Милибанд: Речиси 60 отсто од бегалците живеат во градови

Репортер - 27.10.2015

Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави дека речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите, како и тоа оти во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа.

Македонија има стратегија за секое сценарио со мигрантите

Сител - 27.10.2015

Хот спот центар сместен на осторвот Лезбос ќе биде главното место од каде ќе се одлучува кој ќе продолжи на патот до Западна Европа а кој ќе биде депортиран. Договорот постигнат во неделата во Брисел кој нема правно обврзувачки елементи треба да ...

Хуманоста на дело- Македонија во изминативе години заштити над 400. 000 бегалци од околните региони

Репортер - 27.10.2015

Република Македонија од своето осамостојување, на неколку наврати ја покажа својата гостопримливост и заштита на бегалците од околните региони, се додека не се создадат услови за нивно враќање, во земјите на потекло, се вели во стратегијата за ...

„Легис“: Македонија не треба да ги задржува бегалците

Глас на Америка - 27.10.2015

Самата одлука со која ќе им се даде финансиска подршка на земјите за изградба на кампови кои би ги задржале бегалците, е спротивно на човековите права, вели Мерсиха Смаиловиќ, раководителка на хуманитарната организација „Легис“ СКОПЈЕ— Низ ...

Шлуц: Ситуацијата со бегалците на Балканот е крајно загрижувачка

Press24 - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Цел на ЕУ: транзитна зона Балкан

Правдико - 27.10.2015

Од германскиот печат: Балканските земји не сакаат да станат огромни бегалски кампови, како што планираше ЕУ. Балканот како голема чекалница – за членство во ЕУ, но и за влез на мигранти во Европа. „ тац.

Шулц: Ситуацијата на Балканот крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план

Сител - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Милибанд: Речиси 60 отсто од бегалците живеат во градови

А1 On - 27.10.2015

Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави дека речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите, како и тоа оти во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа.

Шулц: Ситуацијата на Балканот крајно загрижувачка

+инфо - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Милибанд: Речиси 60 отсто од бегалците живеат во градови

Сител - 27.10.2015

Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави дека речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите, како и тоа оти во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа.

Во Хрватска дојде и 105-годишна бегалка од Авганистан

+инфо - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, објави Јутарњи . Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Меѓу имигрантите во Хрватска и 105-годишна Авганистанка

Нетпрес - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, јави Хина. Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Најстарата мигрантка: Во Хрватска пристигна – 105 годишна Авганистанка

Хитпортал - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, јави Хина. Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Хрватска: 105-годишна Авганистанка меѓу имигрантите

Репортер - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, јави Хина. Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Прифатните транзитни центри во Македонија се со капацитет за 2.000 лица

Курир - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

„Македонија има душа само за 2.000 бегалци!„

Репортер - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Прифатните транзитни центри во Македонија се со капацитет за 2.000 лица

Press24 - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Прифатните транзитни центри во Македонија се со капацитет за 2.000 лица

Сител - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Иванов: Македонија има капацитет за 2.000 бегалци

Р.С.Европа - 27.10.2015

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов изјави дека земјава има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. „Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Иванов: Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци

Макфакс - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци, изјави претседателот Ѓорге Иванов, во интервјуто дадено во понеделник вечер за телевизијата Сител. „Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија, и за 500 лица на ...

Бегалците- нов услов на ЕУ за Србија и Македонија?

Капитал - 27.10.2015

Србија, за разлика од претходните шест месеци, веќе нема да може само да ги пренасочува бегалците на границата со Хрватска или Унгарија, туку ќе мора да изгради и обезбеди сместувачки капацитети за повеќе од десетина илјади бегалци кои подолго време ...

Македонија и Србија поевропски се однесуваат со бегалците отколку некои европски држави

МРТ - 27.10.2015

Потребно е поголема поддршка од земјите членки на Европската Унија, е заклучокот од дебата во Вашингтон посветена на бегалската криза на Западниот Балкан во организација на Американската адвокатска асоцијација и Обединетата Македонска Дијаспора...

Иванов: Македонија има капацитет за 2.000 бегалци

Тера - 27.10.2015

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов изјави дека земјава има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. „Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Шулц: Ситуацијата на Балканот e крајно загрижувачка

Република - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Речиси 60 отсто од бегалците живеат во градови

Вечер Прес - 27.10.2015

Во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа, рече претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд Дејвид Милибанд Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави ...

Коѕиас: Има индикации дека 300.000 бегалци од Јордан и Либан се на пат кон Грција

Вечер Прес - 27.10.2015

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави денеска дека Европската унија треба да додели средства за подобрување на условите во камповите каде се сместени бегалци од Сирија во држави како Јордан и Либан за да се спречи бран нови ...

Maкедонија уште ја чека ветената помош од ЕУ за бегалците

Вечер Прес - 27.10.2015

-Многу пати ни е ветена таа помош но поради нивни административни процедури тоа доцни. Лично разговарав со Јункер, и неговиот заменик, и со еврокомесарот Авромопулос кој е задолжен за бегалците, за ова прашање.

Неверојатно: Меѓу бегалците и една 105-годишна Авганистанка!

Точка - 27.10.2015

На пат кон подобар и побезбеден живот во западна Европа, во прифатниот центар во Опатовац, сè уште пристигнуваат бегалци и мигранти, меѓу кои има и една 105-годишна Авганистанка, пренесува хрватски "Jutarnji list".

Шулц: Ситуацијата на Балканот крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план

Денешен - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

Meѓу емигрантите и 105-годишна баба

Република - 27.10.2015

Меѓу имигрантите кои се згрижени во прифатниот центар за бегалци во градот Опатовац во источна Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна жена од Авганистан, јави Хина. Според шефот на полицијата на Вуковарско-сремската Жупанија, Домагој Џигумовиќ, ...

Во Истанбул има повеќе сиријски бегалци отколку во цела Европа

Локално - 27.10.2015

Речиси 60 проценти од бегалците во светот живеат во градови, а во Истанбул има повеќе сиријски бегалци отколку во цела Европа, соопшти претседателот на хуманитарната организација Меѓународен комитет за спасување (МВС), објавија американските медиуми.

Неверојатно: Меѓу бегалците и една 105-годишна Авганистанка!

Република - 27.10.2015

На пат кон подобар и побезбеден живот во западна Европа, во прифатниот центар во Опатовац, сè уште пристигнуваат бегалци и мигранти, меѓу кои има и една 105-годишна Авганистанка, пренесува хрватски “Jutarnji list”.

Хрватска: Меѓу бегалците има и 105-годишна Авганистанка

Локално - 27.10.2015

Портпаролот на вуковарско-сремската полиција, Домагој Џигумановиќ, соопшти дека меѓу бегалците во прифатниот центар во Опатовац, на истокот на Хрватска, се наоѓа и една 105-годишна Авганистанка.

Во неколку бегалски кризи, над 400.000 бегалци престојувале во Македонија

еМагазин - 27.10.2015

Република Македонија од своето осамостојување, на неколку наврати ја покажа својата гостопримливост и заштита на бегалците од околните региони, се додека не се создадат услови за нивно враќање, во земјите на потекло, се вели во стратегијата за ...

Во Хрватска со бегалците пристигна и 105-годишна Авганистанка

Точка - 27.10.2015

Во центарот за прифаќање во Опатовац, на хрватско-српската граница меѓу масата бегалци и имигранти пристигнала и 105-годишна Авганистанка потврдил за агенцијата Hina портпролот на вуковсрско-сремската полиција Домагој Џигумовиќ.

Станува ли Балканот тампон зона за бегалците?

Точка - 27.10.2015

Балканот ќе ја заврши „валканата работа“ на Европа да ги „избрка“ бегалците кои немаат шанса за азил, а ќе ги прими оние бегалци кои немаат каде да одат бидејќи во европските земји не се добродојдени, пишува германскиот Tageszeitung.

Милибанд: Речиси 60 отсто од бегалците живеат во градови

Денешен - 27.10.2015

Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави дека речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите, како и тоа оти во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа.

Шеесет отсто од бегалците живеат во градови

Lider - 27.10.2015

Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави дека речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите, како и тоа оти во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа.

Речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите

Идивиди - 27.10.2015

Претседателот на Меѓународниот комитет за спасување Дејвид Милибанд изјави дека речиси 60 отсто од бегалците живеат во градовите, како и тоа оти во моментот повеќе сириски бегалци има во Истанбул, отколку во остатокот на Европа.

Прифатните транзитни центри во Македонија се со капацитет за 2.000 лица

Lider - 27.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Шулц: Ситуацијата на Балканот крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план

Lider - 27.10.2015

Самитот од минатата недела јасно покажа дека ситуацијата на Балканот е крајно загрижувачка, како со бегалците, така и на политички план, истакна во воведот на денешната расправа во ЕП за резултатите од неделниот самит во Брисел, претседателот на ЕП, ...

„Планот да се ограничи бројот на бегалците, може да го зголеми приливот“

365 - 27.10.2015

Планот за воведување на построги политики кон бегалците може да стане причина за зголемување на протокот на мигрантите кон земјите од ЕУ. Такво е мислењето на министерот за внатрешни работи на Финска, Петер Орпо.

Сириските бегалци стравуваат дека се стока за „валкана зделка“

Идивиди - 27.10.2015

ДПА - Хамбург Сириските бегалци стравуваат дека судбината може да им се повтори ако Европската унија и Турција потпишат договор за целосно стопирање на текот на мигранти кон унијата. Таквиот договор би значело уште години чекање на Турција додека ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Канал5 - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Јункер: Бегалците ќе умираат од ладното време на Балканот

Канал5 - 26.10.2015

Бегалците кои проминуваат низ балканските земји во желба да стигнат до Европската унија, ќе умираат од ладното како што зимата се приближува. Бегалците кои проминуваат низ балканските земји во желба да стигнат до Европската унија, ќе умираат од ...

За помош на бегалците, за спас на ЕУ

Deutsche Welle - 26.10.2015

Со комплетниот неуспех во бегалската криза пред очи, лидерите на државите на и околу балканската рута во Брисел се согласија за итни мерки. Тоа сега мора да успее, во спротивно ЕУ е во опаснот, смета Бернд Ригерт.

Иванов: Ако бевме интегрирани во НАТО и ЕУ, проблемот со бегалците ќе се решеше полесно

Фокус - 26.10.2015

Тој додаде дека во ваква ситуација кога Македонија ги трпи последиците од мигрантската криза, без да ги ужива придобивките од членството во Унијата, постои сериозна опасност Балканскиот коридор да стане лавиринт во кој ќе се заглават и мигрантите и ...

Македонија и Грција да ја засилат граничната соработка

Фокус - 26.10.2015

ЕУ и земјите од Западен Балкан на вчерашниот Самит во Брисел донесоа краткорочен план за решевање на проблемот со бегалците. ЕУ и земјите од Западен Балкан на вчерашниот Самит во Брисел донесоа краткорочен план за решевање на проблемот со бегалците.

Цел на ЕУ: транзитна зона Балкан

Deutsche Welle - 26.10.2015

Од германскиот печат: Балканските земји не сакаат да станат огромни бегалски кампови, како што планираше ЕУ. Балканот како голема чекалница - за членство во ЕУ, но и за влез на мигранти во Европа. „тац.

Иванов во Брисел: Македонија да биде само транзит зона

Утрински - 26.10.2015

Лидерите на Македонија, Србија, Хрватска и Словенија, кои дојдоа на ургентниот самит за бегалците во Брисел со цврсти најави што „нема“ да прифатат, во раните утрински часови и по речиси десетчасовни разговори ставија потпис на 17 заклучоци кои ...

Иванов: Имаме капацитет да згрижиме максимум 2.000 бегалци

Телма - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Вест - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

КОЅИАС: 300.000 бегалци од Либан на пат кон Грција

Телеграф - 26.10.2015

Доколку дојдат во Грција, најголем дел од тие бегалци ќе дојдат и во Македонија Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави денеска дека Европската унија треба да додели средства за подобрување на условите во камповите каде што се ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи 2.000 бегалци

Капитал - 26.10.2015

Македонија има капацитет да згрижи 2.000 бегалци. Ова го соопшти претседателот Ѓорѓе Иванов по завршувањето на лидерскиот мини-самит на десет земји на ЕУ со Македонија, Србија и Албанија, каде главна тема беше справување со бегалската криза.

Коѕиас најави нов бран бегалци кон Грција

Р.С.Европа - 26.10.2015

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави денеска дека постојат индикации оти 300.000 луѓе од камповите од Јордан и Либан тргнале кон Грција. Според него, ЕУ треба да додели средства за подобрување на условите во камповите во тие ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Алфа - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

ПАРИЧНА ПОМОШ: ЕК ќе ѝ додели дополнителни 5,9 милиони евра на Грција

Телеграф - 26.10.2015

Парите ќе ги покријат трошоците за транспорт на најмалку 60 илјади лица, кои ги исполнуваат условите за добивање азил Европската комисија ѝ понуди на Грција дополнителна помош од 5,9 милиони евра за да се справи со големиот број мигранти и бегалци, ...

Иванов: Во Македонија имаме привремени прифатни центри со капацитет за 2.000 бегалци

Press24 - 26.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Иванов: Очекуваме дека Грција ќе соработува во поглед на бегалската криза

Нова ТВ - 26.10.2015

-Ова е момент кога треба да се покаже колку соседите меѓусебно се искооординирани и солидарни заедно да одговорат на предизвиците, така што и очекуваме дека Грција ќе соработува во поглед на оваа бегалска криза и ќе ги разменува податоците кои се ...

Иванов: Македонија има капацитет за 2.000 бегалци

Нова ТВ - 26.10.2015

Претседателот Ѓорѓе Иванов по самитот во Брисел, на кој тема беше бегалската криза, истакна дека капацитетите на Македонија се да згрижат максимум до 2.000 бегалци и тоа со помош на УНХЦР и на Црвениот Крст, јавува МИА.

Коѕиас: 300.000 бегалци од бегалски кампови во Јордан и Либан се на пат кон Грција

+инфо - 26.10.2015

рчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави денеска дека Европската унија треба да додели средства за подобрување на условите во камповите каде се сместени бегалци од Сирија во држави како Јордан и Либан за да се спречи бран нови ...

Иванов: Во Македонија има привремени прифатни центри со капацитет за 2.000 бегалци

Нетпрес - 26.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

ИВАНОВ: Досега се потрошени најмалку пет милиони евра за мигрантите

Телеграф - 26.10.2015

Во однос на прашањето до каде е финасиската помош од Европските институции, Иванов истакна дека сите трошоци за мигрантите досега се на наш грб од буџетски средства, и дека само 90.000 илјади евра досега се стигнати од Европската унија Мигрантската ...

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

Сител - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Иванов: Во Македонија има капацитет за 2.000 бегалци

+инфо - 26.10.2015

Kапацитетите на Македонија се да згрижат до максимум 2.000 бегалци и тоа со помош на УНХЦР и на Црвениот Крст, изјави претседателот Ѓорге Иванов, на брифингот со новинарите по завршувањето на мини-Самитот на десет ЕУ-земји со Македонија, Србија и ...

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

+инфо - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Сител - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Македонија има капацитет да прими максмум 2.000 бегалци

Нетпрес - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Press24 - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Репортер - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

ИВАНОВ: Македонија може да згрижи 2.000 бегалци

Телеграф - 26.10.2015

Македонија е подготвена за сите сценарија, но не сакаме до тоа да дојде. Кооперативни сме да бидеме транзит-зона, бегалците да приоаѓаат и да не остануваат. Се надеваме дека нема да дојде до затворање на границите, напомена Иванов Ако коридорот за ...

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

Курир - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Повисоко ниво на соработка за поефикансо надминување на бегалската криза

МРТ - 26.10.2015

Грција да го подигне нивото на соработка со Македонија за поефикансо надминување на бегалската криза. Ова го побара претседателот Иванов на мини состанокот на европските земји на кој беа презентирани 16 точки за справување со проблемот со мигрантите.

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

Репортер - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи две илјади бегалци

Макфакс - 26.10.2015

Капацитетите на Македонија, со помошта од страна на УНХЦР и Црвениот крст, се за згрижување на максимум две илјади бегалци, порача во неделата претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по завршувањето на лидерскиот мини-самит на десет ...

Брисел: Договорено зголемување на капацитетите за прифаќање на бегалците

Макфакс - 26.10.2015

Земјите кои се погодени од доаѓањето на големиот број на бегалци по западнобалканската рута се договорија да ги зголемат капацитетите за прифаќање, односно таа бројка ќе изнесува 50 илјади во Грција, а исто толку и во земјите од западен Балкан, ...

Неопходност од итно интегрирање на Балканот во ЕУ

МРТ - 26.10.2015

Претседателот Иванов на самитот во Брисел побара Македонија да се интегрира во европскиот безбедносен систем, односно нашата држава да има пристап до датабазата на ЕУ, како и да не се затвори балканскиот коридор...

The Independent: Апокалиптична порака ја засени лидерската средба во Брисел

Репортер - 26.10.2015

Бугарија, Србија и Романија најавија дека нема да дозволат Балканот да станте “тампон зона” за блокиранњето на бегалците. Европските лидери на итна средба во Брисел се критикуваа еден кон друг за справувањето со овогодинешниот прилив на бегалци, но ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Курир - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Ако се затворат границите, може да згрижиме максимум две илјади бегалци

Правдико - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Македонија може да прими 2 000 бегалци

Радио МОФ - 26.10.2015

Македонија ќе може да прими максимум 2 000 бегалци и тоа со помош на УНХЦР и на Црвениот Крст, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов по завршувањето на мини-самитот во Брисел, на кој тема беше бегалската криза.

Шест причини зошто Сиријците бегаат во Европа по сé поголеми броеви

Радио МОФ - 26.10.2015

Melissa Fleming , вработена во UNHCR, за Guardian објаснува зошто толку многу бегалци се решаваат на долг пат до Европа. 1.Војната во Сирија не покажува знаци дека ќе заврши. Луѓето продолжуваат да бегаат, а бегалците во соседните земји губат надеж ...

Македонија е подготвена да прифати 2000 имигранти

Фактор - 26.10.2015

Македонија ќе може да прифати 2000 мигранти со помош на ОН и Црвениот крст. Тоа го изјавил македонскиот претседател Ѓорге Иванов на прес-конференцијата по завршувањето на средбата на лидерите на земјите од Балканот во Брисел.

Коѕиас: Има индикации дека 300.000 бегалци од бегалски кампови во Јордан и Либан се на пат кон Грција

Локално - 26.10.2015

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави денеска дека Европската унија треба да додели средства за подобрување на условите во камповите каде се сместени бегалци од Сирија во држави како Јордан и Либан за да се спречи бран нови ...

(ВИДЕО-ФОТО) Бегалски Амазон по заливот на Балканот

Фактор - 26.10.2015

Стотици бегалци поминуваат секојдневно пешачење од еден кон друг камп на територијата на Балканот, само за да стигнат до Западна Европа. Видеата од воздух, направени со помош на дрон, покажуваат како миграциската поворка ги блокираа тотално сите ...

Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

еМагазин - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Иванов: Во Македонија имаме привремени прифатни центри со капацитет за 2.000 бегалци

Република - 26.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Иванов: Капацитетите на Македонија се да згрижат до максимум 2.000 бегалци

Пулс24 - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Брисел: Договорено зголемување на капацитетите за прифаќање на бегалците

Точка - 26.10.2015

Земјите кои се погодени од доаѓањето на големиот број на бегалци по западнобалканската рута се договорија да ги зголемат капацитетите за прифаќање, односно таа бројка ќе изнесува 50 илјади во Грција, а исто толку и во земјите од западен Балкан, ...

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Либертас - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

Денешен - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Денешен - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Европа „му спакува“ 100.000 бегалци на Западен Балкан!

Република - 26.10.2015

По седум часа преговори, мини-самитот во Брисел посветен на бегалската криза завршил со договор за распоредување на 100.000 бегалци на просторите на Западен Балкан, пишува Јутарњи. Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјавил дека во ...

Грција не прифаќа „концентрациони логори“, ама за пари се ќе се направи

Локално - 26.10.2015

Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили изјави дека Атина нема да згрижи 50 000 бегалци, најгласувајќи дека Владата нема да прифати „било какви концентрациони логори“ во земјата. Во изјава за медиумите во Грција таа рече дека условот за ...

Анализа: Стратегијата на Вашингтон е да ги користи бегалците како оружје во Европа

Локално - 26.10.2015

Кога ќе го прочитате овој наслов, човек може да помисли дека станува збор за феноменот со кој Европа се судри неодамна: стотици илјади бегалци – како настрадани од тешкотиите на граѓанската војна, така и авантуристи, по копно и по море со инвазија ...

Иванов: Македонија има капацитет да прими максимум 2.000 бегалци

Точка - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Хрватска: 11.500 емигранти во еден ден, се гради зимски транзитен центар

Република - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

За помош на бегалците, за спас на ЕУ

Либертас - 26.10.2015

Само под огромен притисок, под закани и меѓусебни навреди, шефовите на држави или на влади од земјите на балканската рута, успеаја да се согласат за каталог од итни мерки. Но сепак: барем се договорија.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Република - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

The Independent: Апокалиптична порака ја засени лидерската средба во Брисел

Локално - 26.10.2015

Европските лидери на итната средба во Брисел се ритикуваа еден кон други за справувањето со овогодинешниот прилив на бегалци, на позадината на предупредувања дека континуираната несигурност може да ја загрози с Европска унија, објави The Independent ...

Македонија е подготвена да прифати 2000 имигранти

Тера - 26.10.2015

Македонија ќе може да прифати 2000 мигранти со помош на ОН и Црвениот крст. Тоа го изјавил македонскиот претседател Ѓорге Иванов на прес-конференцијата по завршувањето на средбата на лидерите на земјите од Балканот во Брисел.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Вечер Прес - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

ЕК: Бегалците треба да бидат „обесхрабрени“

Вечер Прес - 26.10.2015

По неколку неделни меѓусебни обвинувања балканските држави ќе почнат да соработуваат подобро во контекст на бегалската криза. Во рок од 24 часа треба да се создаде мрежа на контакти на највисоко ниво.

Коѕиас: Има индикации дека 300.000 бегалци од бегалски кампови во Јордан и Либан се на пат кон Грција

Денешен - 26.10.2015

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас изјави денеска дека Европската унија треба да додели средства за подобрување на условите во камповите каде се сместени бегалци од Сирија во држави како Јордан и Либан за да се спречи бран нови ...

ВИДЕО: Лидерите на ЕУ и на Западен Балкан усвоија план од 17 точки за контрола врз движењето на бегалците

Либертас - 26.10.2015

Лидерите на Европската Унија и на Западен Балкан во Брисел усвоија план од 17 точки со кој треба да воспостават контрола врз движењето на мигрантите и да спречат хуманитарна катастрофа. Како што беше соопштено некаде по полноќ во седиштето на ...

ЕК: Бегалците треба да бидат „обесхрабрени“

Фактор - 26.10.2015

По неколку неделни меѓусебни обвинувања балканските држави ќе почнат да соработуваат подобро во контекст на бегалската криза. Во рок од 24 часа треба да се создаде мрежа на контакти на највисоко ниво.

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

Идивиди - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Идивиди - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...

Во Хрватска досега влегле 251.906 бегалци

Lider - 26.10.2015

Во Хрватска до сега влегле 251.906 бегалци, а само во саботата границата ја минале нови 11.500, што е најголемиот број на лица кои во само еден ден влегле во земјата од почетокот на бегалската криза.

Иванов: Во Македонија имаме привремени прифатни центри со капацитет за 2.000 бегалци

Lider - 26.10.2015

Македонија има капацитет привремено да згрижи 2.000 бегалци. Имаме капацитет за 1.500 лица на влезот во државата во Гевгелија на јужната граница, и за 500 лица на излезот на државата на северната граница.

Иванов: Македонија има капацитет да згрижи максимум 2.000 бегалци

Lider - 26.10.2015

Ако коридорот за транзит на бегалците се затвори ќе мора некаде да се забави протокот на бегалците, затоа во Грција се предвидува таков пункт, но бидејќи Македонија од јужната до северната граница има куса дестинација од 160 километри, нелогично е ...