TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дајте нешто и да нападнеме!

Окно - 19.03.2016

СТЕ ФЧО Министри и бомбони Спасовски е лош министер затоа што е пола министер, а пола партиски војник - вели човекот од Подржикоњ и сугерира дека излезот е во министерската фотеља да се врати личност која не е поделена како Спасовски, туку целата е ...

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до уставниот суд

Либертас - 19.03.2016

>Фронтот за демократска Македонија ,ФРОДЕМ, бара уставниот суд да ја оцени уставноста на деловникот на самиот Уставен суд. ФРОДЕМ смета дека некои од одредбите во Деловникот се спротивни на Уставот, во делот на заштитата на човековите права и ...

Американска амбасада: Одлуката на Уставен се третира како помагање во неказнување изборни измами

еМагазин - 19.03.2016

Брзината со која дејствуваше Уставниот суд и нетранспарентното одлучување беа во голема мера без преседан, изјавија од Американската амбасада за порталот „СакамДаКажам.мк“. Институциите ја градат довербата преку транспарентност и држење до ...

ФРОДЕМ со иницијатива до Уставен за оценување на уставноста на деловникот

Телма - 18.03.2016

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на одредени одредби од актуелниот деловник на Уставниот суд. Со оваа иницијатива, како што стои во соопштението, ФРОДЕМ бара поништување на одредби од ...

ФРОДЕМ поднесе иницијатива за оценување на уставноста на деловникот на Уставниот суд

ТВ21 - 18.03.2016

На 16 март поднесовме иницијатива до Уставниот суд на Македонија за поведување постапка за оценување на уставноста на одредени одредби од деловникот на судот. Со оваа иницијатива ФРОДЕМ бара поништување (со дејство еx tunc ) на одредби од деловникот ...

ФРОДЕМ со иницијатива за оценување на Уставноста на деловникот на Уставниот суд

24 Вести - 18.03.2016

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување постапка за оценување на Уставноста на одредени одредби од актуелниот деловник на Уставниот суд. Со оваа иницијатива, како што стои во соопштението, ФРОДЕМ бара поништување на одредби од ...

Клик Плус: Помилувањето како уставна (не)правда

ТВ21 - 18.03.2016

Во вчерашното издание на Клик Плус, тема на дискусија беше „Помилувањето како уставна ...

ФРОДЕМ со иницијатива за осопрување на деловникот на Уставен суд

Телма - 18.03.2016

ФРОДЕМ поднесе иницијатива со која го оспорува деловникот на Уставниот суд околу Законот за ...

Амбасада на САД: Уставниот суд дејствуваше без преседан!

Фокус - 18.03.2016

Институциите градат доверба преку транспарентност и придржување кон утврдените процедури, велат од таму. Брзината со која Уставниот Суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан, велат од амбсадата на САД за НОВА ТВ.

Иванов нема намера да помилува изборни силеџии

Deutsche Welle - 18.03.2016

Македонскиот претседател денеска соопшти дека нема намера да помилува лица кои се обвинети за разни кривични дела, откако Уставниот суд му ги врати ингеренциите. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска им порача на граѓаните дека нема намера ...

Иванов: Нема да помилувам изборни силеџии

24 Вести - 18.03.2016

Претседателот Ѓорге Иванов се изјасни, по одлуката на Уставниот суд во негова надлежност да врати дел од надлежностите за помилување од криминали, тврди нема да помилува педофили, нарко – дилери и како што вели претседателот изборни силеџии.

Дебата во „Клик Плус“: Помилувањето како уставна (не)правда

ТВ21 - 18.03.2016

Целокупната експертска јавност е загрижена дека одлуката на Уставниот суд да го укине Законот за помилување ќе предизвика цунами во македонскиот правосуден систем, се согласија гостите на синоќешната дебата во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21.

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до уставниот суд

Телма - 18.03.2016

Фронтот за демократска Македонија ,ФРОДЕМ, бара уставниот суд да ја оцени уставноста на деловникот на самиот Уставен суд. ФРОДЕМ смета дека некои од одредбите во Деловникот се спротивни на Уставот, во делот на заштитата на човековите права и ...

ФРОДЕМ го оспори Деловникот на Уставниот суд

Утрински - 18.03.2016

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на одредени одредби, односно делови од актуелниот Деловник на Уставниот суд со која се бара поништување на негови делови, кои како што велат, се во ...

Уставен или груевистички суд

Дневник - 18.03.2016

Александар Kирацовски Избирачкото право е свето право во демократијата. Секое посегнување кон скратување или злоупотреба на тоа право е еднакво на тешко злодело кое заслужува соодветна казна.

ЕУ клекната пред Ердоган

Дневник - 18.03.2016

Ирена РадовановиЌ Пред извесно време најтиражниот дневен весник во Турција, „Заман“, беше преземен од властите. Во своето последно издание објавено со стариот уреднички тим, весникот оцени дека новинарството во Турција доживеало еден од своите ...

ФРОДЕМ поднесе иницијатива Уставниот суд да го оценува својот Деловник

Фокус - 18.03.2016

Според нив, во Република Македонија законите мораат да бидат во согласност со Уставот, а сите други прописи со Уставот и со закон. ФРОДЕМ поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за за оценување на уставноста на одредени ...

СЈО: Не ја коментираме одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување

+инфо - 18.03.2016

Специјалното јавно обвинителство не ја коментира одлуката на Уставниот суд со која се укинаа измените на Законот за помилување од 2009 година и му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се осудени или кривично се гонат за ...

Американска амбасада: Брзината и нетранспарентноста на Уставниот суд се без преседан

+инфо - 18.03.2016

Брзината со која Уставниот Суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан, се вели во реакцијата на американската амбасада за Нова, во врска со одлуката на Уставниот суд за укинување на измените на Законот за помилување.

Амбасада на САД: Брзината и нетранспарентноста на Уставниот суд се без преседан

Нова ТВ - 18.03.2016

Брзината со која Уставниот Суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан. Институциите градат доверба преку транспарентност и придржување кон утврдените процедури. Се чини дека Судот постапува спротивно на своите процедури, се ...

СЈО: Не ја коментираме одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување

Репортер - 18.03.2016

Специјалното јавно обвинителство не ја коментира одлуката на Уставниот суд со која се укинаа измените на Законот за помилување од 2009 година и му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се осудени или кривично се гонат за ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

+инфо - 18.03.2016

Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

Репортер - 18.03.2016

1 Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

ФРОДЕМ поднесе иницијатива за оценување на уставноста на деловникот на Уставниот суд

МКД - 18.03.2016

На 16 март поднесовме иницијатива до Уставниот суд на Македонија за поведување постапка за оценување на уставноста на одредени одредби од деловникот на судот. Со оваа иницијатива ФРОДЕМ бара поништување (со дејство еx tunc ) на одредби од деловникот ...

ФРОДЕМ бара поништување на одредби од Деловникот на Уставниот суд

А1 On - 18.03.2016

„Ја известуваме јавноста дека поради неможноста на 14 и 15.03.2016 год, поради блокираните приоди до Уставниот суд на РМ суд, ФРОДЕМ беше приморан препорачано по пошта на ден 16.03.2016 година да поднесе иницијатива до Уставниот суд на РМ за ...

ПЕП 21: Македонија влегува во Уставна криза

Репортер - 18.03.2016

Партијата за економски промени 21 (ПЕП 21) одлуката на Уставниот суд ја смета за срамна и противуставна и спротивна на Договорот од Пржино, а е со цел да се амнестираат криминалните активности на врхушката на ДПМНЕ.

Амбасада на САД: „Ова не помага во градење на граѓанска доверба во системот“

Глас на Америка - 18.03.2016

Реакција по повод одлуката на Уставниот суд на Македонија; Иванов вели немал намера да помилува криминалци „Институциите градат доверба преку транспарентност и придржување кон утврдените процедури.

ФРОДЕМ поднесе иницијатива пред Уставен за оценка на Деловникот на работа на судот

+инфо - 18.03.2016

ФРОДЕМ на 16 март поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за за оценување на уставноста на одредени одредби односно делови од актуелниот Деловник на Уставниот суд на Република Македонија, Бр.

ФРОДЕМ поднесе иницијатива Уставниот суд да го оценува својот Деловник

Нова ТВ - 18.03.2016

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за за оценување на уставноста на одредени одредби односно делови од актуелниот Деловник на Уставниот суд на Република Македонија со која се бара поништување на негови, кои како ...

Протести и помилувања

Р.С.Европа - 18.03.2016

Весниците анализираат за одлуката на Уставниот суд и за протестите и контрапротестите кои претходеа на одлуката. Сите печатени медиуми информираа и за шестмесечниот извештај на Јанева, за работата на СЈО Иако се претпоставуваше каква одлука ќе ...

ФРОДЕМ бара поништување на одредби од Деловникот на Уставниот суд

Репортер - 18.03.2016

„Ја известуваме јавноста дека поради неможноста на 14 и 15.03.2016 год, поради блокираните приоди до Уставниот суд на РМ суд, ФРОДЕМ беше приморан препорачано по пошта на ден 16.03.2016 година да поднесе иницијатива до Уставниот суд на РМ за ...

Американска амбасада: Одлуката на Уставен се третира како помагање во неказнување изборни измами

Либертас - 18.03.2016

Брзината со која дејствуваше Уставниот суд и нетранспарентното одлучување беа во голема мера без преседан, изјавија од Американската амбасада за порталот „ СакамДаКажам.мк “. Институциите ја градат довербата преку транспарентност и држење до ...

Aбасада на САД: Одлуката на Уставен интерпретирана како ширење на неказнивост за изборни злоупотреби

Локално - 18.03.2016

Брзината со која дејствуваше Уставниот суд и нетранспарентното одлучување беа во голема мера без преседан, изјавија од Американската амбасада за порталот „ СакамДаКажам.мк “. Институциите ја градат довербата преку транспарентност и држење до ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

Либертас - 18.03.2016

1 Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

ФРОДЕМ со иницијатива за оценување на Уставноста на деловникот на Уставниот суд

Локално - 18.03.2016

ФРОДЕМ поднесе иницијатива до Уставниот суд за поведување постапка за оценување на Уставноста на одредени одредби од актуелниот деловник на Уставниот суд. Со оваа иницијатива, како што стои во соопштението, ФРОДЕМ бара поништување на одредби од ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

Локално - 18.03.2016

1 Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

ФРОДЕМ поднесе иницијатива за оцена на уставноста на Деловникот на Уставниот суд

Либертас - 18.03.2016

Ја известуваме јавноста дека поради неможноста на 14 и 15.03 . 2016 год, поради блокираните приоди до Уставниот суд на РМ суд, ФРОДЕМ беше приморан препорачано по пошта на ден 1 6 .03.2016 година да поднесе иницијатива до Уставниот суд на РМ за ...

Meѓаши ја осудува одлуката на Уставен суд за помилување педофили

Локално - 18.03.2016

Првата детска амбасада „Меѓаши” не се согласува со одлуката на Уставниот суд во однос на донесените измени во Законот за помилување. Директорот на амбасадата Драги Змијанац за ТВ Орбис истакна дека во нивните 24 годишни напори за заштита на детските ...

Американска амбасада: Уставниот суд дејствуваше без преседан

Фактор - 18.03.2016

Брзината со која Уставниот суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан, се вели во реакцијата на американската амбасада по вчерашната одлука со која се дозволува амнестирање на изборен криминал, педофилија и други кривични дела.

„Меѓаши“ со осуда за одлуката на Уставниот суд

Либертас - 18.03.2016

Првата детска амбасада „Меѓаши” не се согласува со одлуката на Уставниот суд во однос на донесените измени во Законот за помилување. Директорот на амбасадата Драги Змијанац за ТВ Орбис истакна дека во нивните 24 годишни напори за заштита на детските ...

ДОМ: Власта го злоупотреби Уставниот суд!

Фокус - 17.03.2016

Зошто токму во овој период е донесена оваа одлука, кога се води постапка против некои членови на владејачките партии врз база на основано сомневање дека учествувале во изборен криминал, прашуваат од партијата.

Наумовски: Уставниот суд му овозможи аболиција на Груевски доколку биде гонет во текот на изборниот процес

Фокус - 17.03.2016

По изборите, пак, што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ смета дека ќе ги добие, ќе следи активирање на иницијативата за укинување на специјалното јавно обвинителство, вели поранешниот претседател на Уставниот суд.

Груевски за одлуката на Уставен: Се надевам дека Претседателот нема да ја злоупотреби функцијата

ТВ21 - 17.03.2016

Останувам на ставот од 2009 година и измените во законот за помилување во делот во кој што на претседателот не може да помилува осудени за изборен криминал, дилери на дрога и педофили, но, Уставниот суд одлучи поинаку и јас немам ингеренции да ја ...

Николовска: Со одлуката на Уставен се минира работата на Специјалното обвинителство

Алсат-М - 17.03.2016

Сега Претседателот на државата е на потег. Од него зависи како ќе го користи помилувањето, во кои случаи, за кои лица и за какви дела, вели поранешната судијка Маргарита Цаца Николовска по вчерашната одлука на Уставниот суд.

Не стивнуваат реакциите за одлуката на Уставниот суд

Телма - 17.03.2016

Владата и Собранието, кои го имаат мнозинството, можат повторно да го изменат Законот за помилување, чии одредби беа укинати од Уставниот суд, само треба да го посакаат тоа, изјави синоќа во Топ тема на Телма, претседателот на Македонскиот центар за ...

ЕУ: Неказнување на дела поврзани со избори е во спротивност со пржинскиот договор

24 Вести - 17.03.2016

Да се избегнуваат чекори кои ќе бидат во спротивност со Договорот од Пржино, порачува Брисел откако уставниот суд му отвори можност на шефот на државата да помилува изборен криминал. Вонредните парламентарни избори се клучен чекор во реформскиот ...

По одлуката на уставниот суд не стивнуваат реакциите и на домашната јавност

24 Вести - 17.03.2016

Остри реакции во јавноста по одлуката на уставните судии да ги укинат одредбите од Законот за помилување. Поранешниот претседател на Уставниот суд, Бранко Наумоски вели дека повеќе од очигледно е дека ваквата одлука му требаше итно на Груевски за да ...

Одлуката на Уставниот суд, метод за заплашување на сведоците на СЈО

24 Вести - 17.03.2016

Одлуката на Уставниот суд, со која претседателот доби право да помилува обвинети за изборни криминали, педофилија, дилери на дрога, дел од правниците ја толкуваат и како метод на заплашување на сведоците на СЈО.

Дипломати и аналитичари: Одлуката на Уставен загрижува

ТВ21 - 17.03.2016

Во неколку ситуации дипломатите ги повторија нивните барања за реформите во медиумите, прочистувањето на списокот и деполитизација на институциите. Амбасадорот на ЕУ во Скопје, Аиво Орав заедно со Амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп, инсистираат ...

Груевски не верува дека Иванов ќе го злоупотребел помилувањето

24 Вести - 17.03.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски денеска од скопски Ѓорче Петров изјави дека тој не верува дека претседателот Иванов би можел да ја злоупотреби можноста за помилување. Истовремено тој порача дека тие се целосно подготвени за избори на 5 јуни и дека ...

Политиката го прегази правото

Утрински - 17.03.2016

Уставниот суд дозволи да биде искористен во политички цели за да отвори пат за аболирање за изборни нерегуларности, педофили... Уставниот суд ја заврши беспрекорно и беспоговорно задачата што му ја додели политиката.

Одговорноста за изборни измами во рацете на Иванов

Утрински - 17.03.2016

Даниела Трпчевска Не стивнуваат реакциите по одлуката на Уставниот суд да му го врати на претседателот на државата правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Дел од партиите и експертите сметаат дека со овој потег се ...

Марјановиќ: Одлуката на Уставниот суд е голема срамота

Фокус - 17.03.2016

Според него, досега државата имала политичка и морална криза, а сега и е во длабока уставна криза Апсолутно сум против оваа одлука на Уставниот суд. Со еден збор би кажал дека е ГОЛЕМА СРАМОТА што Уставниот суд не собра сила да се спротистави на ...

ЕК: Амнестијата за изборен криминал е неприфатлива

Фокус - 17.03.2016

Европската Унија очекува да се избегнуваат чекори кои ќе бидат во спротивност со Договорот од Пржино, по одлуката на Уставниот суд да ги укине измените во Законот за помилување од 2009 година и на тој начин повторно да овозможат помилување на лица ...

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал не е во интерес на Македонија

24 Вести - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Европската Унија очекува да се избегнуваат чекори кои ќе бидат во ...

ДС: Уставна криза

Телма - 17.03.2016

Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

Транспаренси интернешнал бара од Иванов да не помилува изборен криминал

24 Вести - 17.03.2016

Транспаренси Интернешнел Македонија изразува длабока разочараност поради одлуката на Уставниот суд да го прогласи за противуставен и да го укине Законот за измени и дополнувања на Законот за помилување, со што на Претседателот на Македонија му се ...

Реакција на ДОМ за одлуката на Уставниот суд

Телма - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

Реакција на ДОМ за одлуката на Уставниот суд

Утрински - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

Претседателот не ќе може да помилува кого ќе стигне

Дневник - 17.03.2016

При носење на одлуката за помилување, претседателот на државата се советува со членовите на Комисијата за помилување, која е постојано советодавно работно тело и е формирана во 1991 година.

ДОМ : Уставниот суд ја наруши демократизацијата и вербата на граѓаните во правниот систем

ТВ21 - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

ЕК: Амнестијата за изборен криминал е неприфатлива

Телма - 17.03.2016

- Вонредните парламентарни избори, како што е предвидено во Договорот од Пржино, се клучен чекор во реформскиот процес кој треба да ја врати довербата на граѓаните во изборниот процес и да ја извлече земјата од политичката криза.

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал не е во интерес на Македонија

ТВ21 - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Во Брисел сметаат дека се неприфатливи сугестиите за неказнивост на ...

Наумоски: Одлуката на Уставен му требаше итно на Груевски за евентуално негово аболирање

ТВ21 - 17.03.2016

„Почитувани граѓани да не бидеме наивни. Укинувањето на одредбите од законот за помилување за можност да бидат помилувани и лица обвинети и осудени за изборниот криминал повеќе од очигледно е дека му требаше итно на Груевски за евентуално негово ...

ЛДП: Иванов дали си спремен да го потврдиш уништувањето на уставниот поредок?

ТВ21 - 17.03.2016

Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

ЛДП: Иванов да се изјасни дали би аболицирал осомничени за тежок криминал

Фокус - 17.03.2016

Од партијата сметаат дека Иванов како поранешен професор на Правниот Факултет треба да одлучи: Дали ќе биде директниот и последен соучесник во рушењето на правниот и уставниот поредок на Македонија или ќе постапи по логиката на правото и правдата? ...

Правобранителот изразува загриженост за одлуката на Уставниот суд

Телма - 17.03.2016

Народниот правобранител во денешната пишана реакција до медиумите изразува загриженост за донесената одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот да помилува ...

Правобранителот изразува загриженост за одлуката на Уставниот суд

Утрински - 17.03.2016

Народниот правобранител Иџет Мемети во денешната пишана реакција до медиумите изразува загриженост за донесената одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот ...

Правобранителот изразува загриженост за одлуката на Уставниот суд

ТВ21 - 17.03.2016

Народниот правобранител во денешната пишана реакција до медиумите изразува загриженост за донесената одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот да помилува ...

Уверен сум дека претседателот нема да ја злоупотреби функцијата по одлуката на Уставниот суд

Дневник - 17.03.2016

По одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се огрешиле во законот и направиле изборен криминал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Никола Груевски вели дека нема ингеренции да ја смени нивната ...

Уставните судии зачудени од притисокот на амбасадата

Дневник - 17.03.2016

„Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна за секоја институција“. Ова е коментарот што вчера рано наутро излезе на „Твитер“ како официјален став на американската амбасада во Скопје по повод ...

Ванхауте на Твитер: Од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години

24 Вести - 17.03.2016

Одлуката на Уставниот суд со која се укинати измените на Законот за помилување од 2009 година и повторно е овозможено помилување лица кои се обвинети за изборен криминал, белгискиот посредник Питер Ванхауте ја прокоментира во контекст на ...

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал не е во интерес на Македонија

Deutsche Welle - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлива.

КАБИНЕТОТ НА ИВАНОВ: Комисијата за помилување не се укинува, претседателот нема да ја коментира одлуката на Уставниот ...

Академик - 17.03.2016

„Комисијата за помилување постоеше и пред донесувањето на измените на Законот за помилување во 2009 и, како и досега, и понатаму ќе продолжи да функционира како советодавно тело на Претседателот“, се наведува во соопштението од Кабинетот на ...

ДС: Уставна криза

А1 On - 17.03.2016

„Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

ДС бара да им се укине мандатот на уставните судии

+инфо - 17.03.2016

Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

ТИМ бара од Иванов да не помилува изборен криминал

+инфо - 17.03.2016

Транспаренси Интернешнел Македонија (ТИМ) изразува длабока разочараност поради одлуката на Уставниот суд да го прогласи за противуставен и да го укине Законот за измени и дополнувања на Законот за помилување, со што на Претседателот на Република ...

ДОМ: Уставниот суд во одбрана на криминалот

А1 On - 17.03.2016

ДОМ остро реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства.

Реакција на ДОМ за одлуката на Уставниот суд

Сител - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

И ПОКРАЈ ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН: Претседателот не ќе може да помилува кого ќе стигне

Телеграф - 17.03.2016

При носење на одлуката за помилување, претседателот на државата се советува со членовите на Комисијата за помилување, која е постојано советодавно работно тело и е формирана во 1991 година.

Кабинет на Иванов: Комисијата за помилување не се укинува

Нова ТВ - 17.03.2016

Кабинетот на Претседателот на државата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување. - Претседателот Иванов, како и досега, така и во иднина, во извршување на оваа негова ...

Претседателот не може сите да ги помилува

Р.С.Европа - 17.03.2016

Претседателот може да помилува и аболицира дело по дело, но не може да ги ослободи сите обвинети или осомничени за изборен криминал одеднаш. Тоа може да го направи само Собранието, ако донесе таков закон.

Ивановски: Собранието може да го измени Законот за помилување, но се сомневам во чесната намера на власта

А1 On - 17.03.2016

Собранието на Република Македонија може да го менува и дополнува Законот за помилување во секое време, тие тоа го имаат направено повеќе пати кога јас бев претседател на Уставен суд и кога поништувавме некои одлуки, вели за А1он поранешниот ...

И Народниот правобранител е против одлуката на Уставниот суд: Се уриваат сите реформи за заштита на децата

МКД - 17.03.2016

Законската можност претседателот на државата да помилува лица кои се гонат или се осудени за кривични дела против половата слобода и половиот морал, сторени спрема деца и малолетни лица, предизвикува голема загриженост кај Народниот правобранител.

Бранко Наумовски: Одлуката на Уставниот суд само од интерес на Груевски

Нова ТВ - 17.03.2016

Укинувањето на одредбите од законот за помилување за можност да бидат помилувани и лица обвинети и осудени за изборниот криминал повеќе од очигледно е дека му требаше итно на Груевски за евентуално негово аболирање доколку тоа се случи во моментов ...

ТИ Македонија - Претседателот Иванов да не помилува за изборен криминал

Р.С.Европа - 17.03.2016

Одлуката на Уставниот суд со која на Претседателот на Македонија му се дава надлежност да помилува лица кои се гонети или осудени за кривични дела за корупција при гласање и избори е во спротивност со препораките и принципите на ГРЕКО, стои во ...

(ВИДЕО) Јаневиќ: Иванов да се изјасни дали ќе аболицира криминалци

А1 On - 17.03.2016

„Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Народен правобранител: Уставниот суд ги урива сите реформи за заштита на децата

+инфо - 17.03.2016

Народниот правобранител, изразува голема загриженост за донесената одлука на Уставниот суд, за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот да помилува лица кои се гонат или се осудени ...

ЛДП: Иванов треба сам да одлучи дали ќе биде последниот во уривањето на уставниот поредок

МКД - 17.03.2016

Целта на вчерашната скандалозна одлука на Уставниот суд е повеќе од јасна – злосторничко здружување со цел останување на власт на една партија, изјави денеска Филип Јаневиќ, портпарол на Либерално-демократската партија.

Правобранителот изразува загриженост за одлуката на Уставниот суд

А1 On - 17.03.2016

Народниот правобранител во денешната пишана реакција до медиумите изразува загриженост за донесената одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот да помилува ...

Марјановиќ за Фактор: Одлуката на Уставен е голема срамота!

+инфо - 17.03.2016

Досега имавме политичка, знаeвме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза, вели универзитетскиот професори Ѓорѓе Марјановиќ во интервју за Фактор. Тој прашува, како тие исти судии би реагиралe кога жртва на ...

Правобранителот изразува загриженост за одлуката на Уставниот суд

Сител - 17.03.2016

Народниот правобранител во денешната пишана реакција до медиумите изразува загриженост за донесената одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот да помилува ...

Омбудсман: Одлуката на Уставниот суд ги урива реформите за заштита на децата

Нова ТВ - 17.03.2016

Народниот правобранител, изразува голема загриженост за донесената одлука на Уставниот суд, за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста Претседателот да помилува лица кои се гонат или се осудени ...

Груевски: Не можам да ја сменам одлуката на Уставниот суд

Макфакс - 17.03.2016

По одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се огрешиле во законот и направиле изборен криминал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Никола Груевски вели дека нема ингеренции да ја смени нивната ...

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ: Со одлуката на Уставниот суд слабее заштитата на децата

Академик - 17.03.2016

Омбудсманот изразува голема загриженост поради укинувањето на Законот, особено поради отворањето на можноста на Претседателот да помилува лица кои се гонат или кои се осудени за кривични дела против половата слобода и половиот морал сторени спрема ...

Народен правобранител: Одлуката на Уставниот суд ја доведува во прашање заштитата на децата

Радио МОФ - 17.03.2016

Народниот правобранител изрази голема загриженост за донесената одлука на Уставниот суд, за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста Претседателот да помилува лица кои се гонат или се осудени за ...

Народниот правобранител изрази загриженост по одлуката на Уставниот суд

Телеграф - 17.03.2016

Со оваа одлука се доведуваат во прашање превенцијата и заштитата на слободите и правата на децата, но и се уриваат сите досега направени реформи, вклучувајќи го и регистарот на педофили, се вели во реакцијата на народниот правобранител Народниот ...

Омбудсман: Уставниот суд ги доведе во прашање превенцијата и заштитата на слободите и правата на децата

Репортер - 17.03.2016

Народниот правобранител, изразува голема загриженост за донесената одлука на Уставниот суд, за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста Претседателот да помилува лица кои се гонат или се осудени ...

Демократски сојуз: Ако започне процес на аболиција ќе се предизвика нестабилност

Нова ТВ - 17.03.2016

Демократскиот сојуз писмено реагира на одлуката на Уставниот суд да ги зголеми ингеренциите на претседателот и тој да може да помилува лица осуден за изборен криминал, педофили, наркодилери и лица осудени за злосторства против човештвот.

Под аргументот „еднаквост на граѓаните“ некој станува „поеднаков“ од другите – адвокатката Сузана Јошевска-Анастасовска ...

Академик - 17.03.2016

Граѓанинот ќе треба да ја проголта неправдата што му се нанесува под превезот на правото толкувано од највисоката судска институција, ќе треба да го свари апсурдот дека под аргументот „еднаквост на граѓаните“ некој, всушност, станува „поеднаков“ од ...

(ВИДЕО) 24Вести: По одлуката на уставниот суд не стивнуваат реакциите

Репортер - 17.03.2016

Остри реакции во јавноста по одлуката на уставните судии да ги укинат одредбите од Законот за помилување. Поранешниот претседател на Уставниот суд, Бранко Наумоски вели дека повеќе од очигледно е дека ваквата одлука му требаше итно на Груевски за да ...

Трајанов бара закон за одговорност на Уставните судии кои го кршат Уставот

Репортер - 17.03.2016

Отварање на постапка за донесување на Закон за Уставниот суд, во кој ќе се дефинира одговорност на судиите заради кршење на Уставот, а на сегашните судии да им престане мандатот, бара партијата Демократски сојуз на пратеникот во Собранието, Павле ...

ЕК: Неприфатлива е неказнивоста за изборен криминал

Репортер - 17.03.2016

Европската Комисија со реакција на одлуката на Уставниот суд, на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлив, објави Дојче веле.

Кабинетот на Иванов: Претседателот при помилување ќе се води исклучиво по законите

Капитал - 17.03.2016

„Претседателот Иванов, како и досега, така и во иднина, во извршување на оваа негова уставна ингеренција ќе се води исклучиво според законите, односно одлуките за помилување ќе ги носи во согласност со постапката и одредбите од Законот за ...

Кабинетот на Иванов: Претседателот при помилување ќе се води од законите

Макфакс - 17.03.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, при донесување на одлуките за помилување, како и досега, ќе се води од законите, појаснуваат од неговиот кабинет по одлуката на Уставниот суд да му овозможи право на шефот на државата да помилува осудени лица за изборен ...

ДОМ: Уставниот суд е злоупотребен од страна на власта

Нова ТВ - 17.03.2016

ДОМ остро реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства.

ДОМ: Уставниот суд во одбрана на криминалот

Репортер - 17.03.2016

ДОМ остро реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства.

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал не е во интерес на Македонија

Нова ТВ - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија, на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлива, јави Дојче Веле.

ЕУ: Евентуална одлука на Иванов да помилува за изборни манипулации ќе биде во спротивност на СЈО

Макфакс - 17.03.2016

Евентуалната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува обвинетите за изборни манипулации ќе биде и во спротивност со улогата на Специјалното обвинителство, вели портпаролката на комесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, ...

„Ајде!“: Од денес Уставот е мртов!

Окно - 17.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! ја испрати следнава реакција во врска со денешната одлука на Уставниот суд и вчерашното попречување на мирниот протест закажан пред Уставниот суд: „Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се ...

ЕК: Амнестијата за изборен криминал е неприфатлива

+инфо - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија, на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлива, јави Дојче веле .

Кабинетот на Иванов: Претседателот при помилување ќе се води од законите

Кајгана - 17.03.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, при донесување на одлуките за помилување, како и досега, ќе се води од законите, појаснуваат од неговиот кабинет по одлуката на Уставниот суд да му овозможи право на шефот на државата да помилува осудени лица за изборен ...

ЕУ реагира на одлуката на Уставниот суд: Неказнивоста е неприфатлива

МКД - 17.03.2016

Европската Унија очекува да се избегнуваат чекори кои ќе бидат во спротивност со договорот од Пржино. Оваа реакција доаѓа по вчерашната одлука на Уставниот суд да ги укине измените во Законот за помилување од 2009 година и на тој начин повторно да ...

Ивановски: Собранието може да го измени Законот за помилување, но се сомневам во чесната намера на власта

Репортер - 17.03.2016

Собранието на Република Македонија може да го менува и дополнува Законот за помилување во секое време, тие тоа го имаат направено повеќе пати кога јас бев претседател на Уставен суд и кога поништувавме некои одлуки, вели за А1он поранешниот ...

Се срамам од фактот што опозициските албанските партии не ја споенуваат скандалозната одлука на Уставниот суд

Репортер - 17.03.2016

Дали уставниот суд е само на македонците! Прво како граѓанин, потоа и како албанец мора да признаам дека се срамам од фактот дека опозициските албанските партии не најдоа време да искоментираат било што во врска со скандалозната одлука на уставниот ...

ЕУ: Евентуална одлука на Иванов да помилува за изборни манипулации ќе биде во спротивност на СЈО

Кајгана - 17.03.2016

„Евентуалната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува обвинетите за изборни манипулации ќе биде во спротивност со улогата на Специјалното обвинителство“, вели портпаролката на комесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, ...

(ВИДЕО) Јаневиќ: Иванов да се изјасни дали ќе аболицира криминалци

Репортер - 17.03.2016

„Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Наумоски: Да не бидеме наивни – колегите судии немаа ниту тронка интегритет и совест

Репортер - 17.03.2016

Бранко Наумоски – екс претседател на Уставниот суд Почитувани граѓани да не бидеме наивни! Укинувањето на одредбите од законот за помилување за можност да бидат помилувани и лица обвинети и осудени за изборниот криминал повеќе од очигледно е дека му ...

ЕК: Неприфатлива е неказнивоста за изборен криминал

А1 On - 17.03.2016

Европската Комисија со реакција на одлуката на Уставниот суд, на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлив, објави Дојче веле.

Јаневиќ: Иванов дали си спремен да го потврдиш уништувањето на уставниот поредок? ВИДЕО

+инфо - 17.03.2016

Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

ЛДП: Иванов да се изјасни дали би аболицирал осомничени за тежок криминал

Нова ТВ - 17.03.2016

Портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ на денешната прес конференција јавно го повика претседателот Иванов да се изјасни дали е спремен да го искористи правото на аболиција и да ги помилува осомничените за најтешките форми на криминал.

Ванхауте: Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години!

+инфо - 17.03.2016

Белгискиот посредник Питер Ванхауте ја искоментира одлуката на Уставниот суд на Твитер. „Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години“, порача Ванхауте, поставувајќи фотографија со една од своите ...

Ванхауте: По одлуката на Уставните судии далеку сте од ЕУ десет светлосни години

Капитал - 17.03.2016

Вчерашната одлука на Уставниот суд со која се укинати измените на Законот за помилување од 2009 година, и повторно е овозможено помилување на лица кои се обвинети и за изборен криминал, белгискиот олеснувач Питер Ванхауте ја прокоментира во контекст ...

Уставниот суд ги доведе во прашање изборите на 5 јуни, сметаат граѓанските организации

Локално - 17.03.2016

Голем дел од активистите, граѓанските организации и опозициски партии сметаат дека вчерашната одлука на Уставниот суд, со која на претседателот му се даде можност да помилува лица гонети или осудени за изборен криминал, само го влошува теренот за ...

Омбудсман: Уставниот суд ги доведе во прашање превенцијата и заштитата на слободите и правата на децата

Либертас - 17.03.2016

Народниот правобранител, изразува голема загриженост за донесената одлука на Уставниот суд, за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста Претседателот да помилува лица кои се гонат или се осудени ...

Бранко Наумоски за одлуката на Уставниот суд: Овие судии се навистина срам за судството

еМагазин - 17.03.2016

Бранко Наумоски, поранешниот претседател на Уставниот суд на Република Македонија регираше на вчерашната одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за помилување. Ви ја пренесуваме неговата реакција: „Укинувањето на одредбите од законот за ...

Груевски: Не можам да ја сменам одлуката на Уставниот суд

Точка - 17.03.2016

По одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се огрешиле во законот и направиле изборен криминал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Никола Груевски вели дека нема ингеренции да ја смени нивната ...

Како одлуката на Уставнот суд создаде правна празнина?

Фактор - 17.03.2016

Со укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, Претседателот на државата ќе може да помилува педофили, дилери на дрога, осомничени и осудени за изборен криминал и злосторници против човештвото.

Ванхауте со коментар за одлуката на Уставен: Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години

Бриф - 17.03.2016

Белгискиот експерт Питер Ванхауте ја искоментира одлуката на Уставниот суд на Твитер. „Честитам. Вашата оддалеченост од приемот во ЕУ е 10 светлосни години“, напиша ...

Груевски го познавал и не верува дека Иванов ќе направел злоупотреби со помилувањето

Локално - 17.03.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски денеска од скопски Ѓорче Петров порача дека тие се целосно подготвени за избори на 5 јуни. “Парламентот донесе одлука избори да бидат на 5 јуни ВМРО-ДПМНЕ и ние сме целосно подготвени подготвени да излеземе на изборите ...

ИНТЕРВЈУ ПРОФ. ЃОРЃЕ МАРЈАНОВИЌ: Одлуката на  Уставен е голема срамота!

Фактор - 17.03.2016

Досега имавме политичка, зна e вме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза. Ова е прва реакција на еден од најафирмираните универзитетски професори Ѓорѓе Марјановиќ.

Огорчена експертска заедница: Одлуката на Уставниот суд ќе има тешки последици!

Фактор - 17.03.2016

Никој не е изненаден од одлуката на Уставниот суд. На сите им било јасно што ќе се случи, но сепак до последен момент се надевале на чудо. Поранешната судијка Магарита Цаца Николовска вели дека ваков исход се очекуваше.

По политичка сега и уставна криза – Далеку сте од ЕУ !

Локално - 17.03.2016

Освен владеачката партија која си го нарача „помилувањето“ од Уставниот суд, и експертската и политичката јавност се против. Тоа е сериозен удар врз довербата на институциите, и голема срам кој не носи сега не само во политичка туку во уставна криза ...

Комисијата за помилување останува советодавно тело на претседателот

Фактор - 17.03.2016

Од кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов реагираа со соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување. Оттаму велат дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Ванхауте со негативен коментар за одлуката на Уставниот суд

Фактор - 17.03.2016

Белгискиот посредник, Питер Ванхауте ја искоментира одлуката на Уставниот суд на Твитер. „Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години“- напиша Ванхауте, поставувајќи фотографија со една од своите мачки.

Ванхауте на Твитер: Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години

Либертас - 17.03.2016

Белгискиот посредник Питер Ванхауте по одлуката на Уставниот суд на Твитер, повторно постави фотографија со една од своите мачки, со коментар: „Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години“, порача Ванхауте.

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал не е во интерес на Македонија

Локално - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлива, пренесува DW.

МАРЈАНОВИЌ за Фактор: Одлуката на Уставен е голема срамота- тие признаваат изборен криминал!

Локално - 17.03.2016

Досега имавме политичка, знаeвме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза. Далеку сме од патот за ЕУ, како да сме залутале негде,си играме држава, ова е прва реакција на еден од најафирмираните универзитетски ...

ДОМ: Уставниот суд е злоупотребен од власта

Фактор - 17.03.2016

Од партијата ДОМ остро реагираат на одлуката на Уставниот суд, за укинување на Законот од 2009 година, со која претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија, силување, за трговија со дрога и за воени ...

(ВИДЕО) Александар Спасов и Драган Малиновски во 24 Анализа за одлуката на Уставниот суд

Бриф - 17.03.2016

Ви го пренесуваме вечерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде гости беа Александар Спасов, универзитетски професор и Драган Малиновски, ...

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал е неприфатлива

Либертас - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлива, пренесува Дојче ...

Се срамам од фактот што опозициските албанските партии не ја споменуваат скандалозната одлука на Уставниот суд

Либертас - 17.03.2016

Дали уставниот суд е само на македонците! Прво како граѓанин, потоа и како албанец мора да признаам дека се срамам од фактот дека опозициските албанските партии не најдоа време да искоментираат било што во врска со скандалозната одлука на уставниот ...

ДС бара: Одговорност на уставните судии заради кршење на Уставот

Локално - 17.03.2016

Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

ЕУ: Амнестијата за изборен криминал е неприфатлива

Бриф - 17.03.2016

Европската Комисија реагира на одлуката на Уставниот суд во Македонија на претседателот на државата да му го врати правото да помилува осомничени и осудени лица за изборен криминал. Неказнивоста е неприфатлива, пренесува Дојче ...

Кабинетот на Иванов: Претседателот при помилување ќе се води од законите

Точка - 17.03.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, при донесување на одлуките за помилување, како и досега, ќе се води од законите, појаснуваат од неговиот кабинет по одлуката на Уставниот суд да му овозможи право на шефот на државата да помилува осудени лица за изборен ...

ДОМ: Во ниту едно цивилизирано општество претседателот не може да помилува обвинети за изборен криминал, педофилија и ...

Либертас - 17.03.2016

Од партијата ДОМ остро реагираат на одлуката на Уставниот суд, за укинување на Законот од 2009 година, со која претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија, силување, за трговија со дрога и за воени ...

Народниот правобранител загрижен за помилување на педофили и изборни криминалци

Локално - 17.03.2016

Народниот правобранител, изразува голема загриженост за донесената одлука на Уставниот суд, за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста Претседателот да помилува лица кои се гонат или се осудени ...

ЕУ: Евентуална одлука на Иванов да помилува за изборни манипулации ќе биде во спротивност на СЈО

Точка - 17.03.2016

Во Брисел сметаат дека се неприфатливи сугестиите за неказнивост на дела поврзани со изборни нерегуларности. Евентуалната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува обвинетите за изборни манипулации ќе биде и во спротивност со улогата на ...

Бранко Наумоски: Oвие избори ќе бидат уште покриминални

Либертас - 17.03.2016

Горд сум што не сум судија во овој состав на судот (секоја чест на исклучоците). Овие судии се навистина срам за судството. Повеќе од очигледно е дека за нив нема државен и јавен интерес. За нив најважен е личниот интерес и интересот на врхушката.

Transparency International: Одлуката на Уставниот е во спротивност со препораките на ГРЕКО и Прибе

Локално - 17.03.2016

Транспаренси Интернешнел Македонија изразува длабока разочараност поради Одлуката на Уставниот суд на Република Македонија да го прогласи за противуставен и да го укине Законот за измени и дополнувања на Законот за помилување (Сл.Весник на РМ бр.12 ...

Екс-претседателот на Уставниот суд Наумовски: Од правната држава нема ни П

Локално - 17.03.2016

Почитувани граѓани да не бидеме наивни! Укинувањето на одредбите од законот за помилување за можност да бидат помилувани и лица обвинети и осудени за изборниот криминал повеќе од очигледно е дека му требаше итно на Груевски за евентуално негово ...

Ванхауте на Твитер: Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години

Канал 77 - 17.03.2016

Белгискиот посредник Питер Ванхауте по одлуката на Уставниот суд на Твитер, повторно постави фотографија со една од своите мачки, со коментар: „Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години“, порача Ванхауте.

(ВИДЕО) ЛДП: Иванов да каже дали е спремен да го искористи правото на аболиција

Локално - 17.03.2016

Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

По одлуката на Уставниот суд: Кој и како ќе може да биде помилуван?

еМагазин - 17.03.2016

Со укинувањето на измените на Законот за помилување од 2009 година, Уставниот суд му отвори можност на претседателот на државата да помилува осудени и осомничени лица на затворска казна. Со одлуката на Уставниот суд, претседателот може да отфрли и ...

Груевски: Немам ингеренции да ја сменам одлуката на Уставниот суд

Фактор - 17.03.2016

По повод одлуката на Уставниот суд, екс премиерот Никола Груевски вели дека останува на ставот од 2009 година и измените во законот за помилување во делот во кој што на претседателот не може да помилува осудени за изборен криминал, дилери на дрога и ...

ТИМ: Иванов да не помилува изборен криминал

Либертас - 17.03.2016

Транспаренси Интернешнел Македонија (ТИМ) изразува длабока разочараност поради одлуката на Уставниот суд да го прогласи за противуставен и да го укине Законот за измени и дополнувања на Законот за помилување, со што на Претседателот на Република ...

Народниот правобранител изразува загриженост за одлуката на Уставниот суд

еМагазин - 17.03.2016

Народниот правобранител во денешната пишана реакција до медиумите изразува загриженост за донесената одлука на Уставниот суд за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, а особено можноста претседателот да помилува ...

Николовска: Со одлуката на Уставен се минира работата на Специјалното обвинителство

Бриф - 17.03.2016

Сега Претседателот на државата е на потег. Од него зависи како ќе го користи помилувањето, во кои случаи, за кои лица и за какви дела, вели поранешната судијка Маргарита Цаца Николовска по вчерашната одлука на Уставниот суд.

Противуставна перверзија, амнестираниот против амнестијата!

Lider - 17.03.2016

Демократијата е работа на процедури и постапки, но соросоидите институциите не ги есапат, а за демократија на улица сила немаат. И што друго им преостанува освен… Mногумина го чуле оној оригинален виц за Тито.

Изборниот криминал на менито за помилување кај Иванов

Призма - 16.03.2016

Уставниот суд ја аминува иницијативата со која се отвора патот претседателот Ѓорѓе Иванов да ги аболицира обвинетите , но и да ги амнестира осудените за изборен криминал. Од друга страна, судот денеска немаше објаснување зошто не им дозволи на ...

Уставен одлучи, Претседателот ќе ослободува и од кривично гонење

ТВ21 - 16.03.2016

Уставниот суд на затворена седница за јавноста со мнозинство гласови на денешната седница ја прифати иницијативата со која на Претседателот на државата му се враќа правото да помилува осудени лица не само за изборен криминал, туку и да ги ослободи ...

Амбасадорите на Америка и ЕУ зачудени од Уставниот суд

Телма - 16.03.2016

Во исто време додека судиите од уставниот суд изолирани од јавноста ја носеа одлуката за законот за помилување, американската амбасада во 9 и 37 часот утрото твитна. Под хаштагот прашање на денот напиша: „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница ...

Правда во пранги, според Устав!

Фокус - 16.03.2016

Се погласни се гласините дека изминатите недели во владејачката ВМРО-ДПМНЕ има се’ поголемо незадоволство и тензии, а меѓусебната нетрпеливост и поделби биле изразени како никогаш претходно, па ваквата одлука на Уставен суд беше само прашање на ...

Уставниот дозволи помилување за изборен криминал и педофилија

Алсат-М - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставен пресече, претседателот со поголеми ингеренции во помилувањето

Дневник - 16.03.2016

Фото: Слободан Ѓуриќ Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Според оваа одлука на Уставниот суд, на Шефот на државата му се ...

Уставниот суд донесе одлука за Законот за помилување

24 Вести - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Со одлуката, Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборни ...

Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Канал5 - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

ТВ21 - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставниот суд дозволи помилување на изборни криминалци, педофили и наркодилери

Фокус - 16.03.2016

Судот расправаше на затворена седница за јавноста, без притоа да ги образложи причините за тоа. Уставниот суд на денешната седница ја прифати иницијативата со која на претседателот на државата му се враќа правото да помилува лица осудени за изборни ...

НСДП: Брутално убиство на правната држава од страна на Уставен

ТВ21 - 16.03.2016

По бруталното убиство на правната држава од страна на Уставниот суд сите понатамошни избори во Република Македонија, вклучително и 5-ти јуни како утврден датум за вонредни парламентрани избори, се безсмислени.

Овластувањата на Претседателот треба да бидат јасни

Дневник - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлуката за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Согласно оваа одлука, претседателот на државата повторно ќе има право, меѓу другите ...

Иванов - Комисијата за помилување не се укинува

Утрински - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

АЈДЕ: Уставот е мртов, судиите – послушници да си поднесат оставка

Фокус - 16.03.2016

Од „АЈДЕ“, велат дека судиите со ваквата одлука станале соучесници во криминалите на власта и поради таквата одлука треба да си поднесат оставка Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на ...

Кабинет на Иванов:Комисијата за помилување не се укинува

Канал5 - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Кабинет на Иванов: Комисијата за помилување не се укинува

Фокус - 16.03.2016

Од Кабинетот велат дека претседателот досега не коментирал и нема да коментира одлуки на Уставниот суд Комисијата за помилување не се укинува и е постојано работно тело на Претседателот на Република Македонија, соопшти Кабинетот на претседателот ...

Седница на Уставниот суд за Законот за помилување

Алсат-М - 16.03.2016

На денешната седница, Уставниот суд на Македонија треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставниот суд ќе одлучува за измени на Законот за помилување

ТВ21 - 16.03.2016

На денешната седница, Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

„Бдеењето на Уставот“ прекинато, протестите поминаа без инциденти

Утрински - 16.03.2016

Протестантите мирно се разотидоа, а организаторот на протестниот марш, граѓанската платформа „Ајде“, а на која и се приклучија и поголем број невладини организации, како и СДСМ и опозициските партии, одлучи од безбедносни причини да го прекине ...

Уставниот суд денеска заседава – Дали претседателот ќе може да помилува за изборен криминал и педофили

Канал5 - 16.03.2016

За во 9 часот утринава е закажана седницата на Уставниот суд на која треба да се одлучува за иницијативата за измени во законот за помилување. Доколку и во втората фаза помине иницијативата за измени во законот за помилување, тогаш претседателот ќе ...

Уставниот суд одлучува за Законот за помилување

Телма - 16.03.2016

За 9 часот е закажана Седница на Уставниот суд на која ќе се расправа за Законот за помилување. Јавноста е исклучена од оваа седница, откако судот одлучи седницата да биде затворена. Пред Уставниот суд има стотици граѓани организирани од партијата ...

Уставниот суд одлучува, го чуваат полицајци и „подобни граѓани“

Deutsche Welle - 16.03.2016

Демократската јавност е во исчекување дали некој од мнозинската судиска „петорка“ ќе го прифати фактот дека токму неказнивоста на криминалот е спротивна на уставните определби Само аплаузи и поддршка се дозволени за пречек на уставните судии, кои ...

Заседава Уставниот суд, полицијата ја обезбедува зградата

24 Вести - 16.03.2016

Почна седницата на Уставниот суд на Македонија, на која како единствена точка на дневен ред е предлогот за измени на Законот, со кој на претседателот на државата ќе му се овозможи да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и педофилија.

Заврши седницата на Уставниот суд, полицијата ја обезбедува зградата

24 Вести - 16.03.2016

Заврши седницата на Уставниот суд на Македонија, на која како единствена точка на дневен ред беше предлогот за измени на Законот, со кој на претседателот на државата му се овозможува да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и ...

Уставниот суд дозволи помилување за изборен криминал

Deutsche Welle - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд денеска го изгласа укинувањето на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Одлуката донесена на затворена седница. Според очекувањата, мнозинството судии во Уставниот суд ...

Протести и контрапротести пред Уставниот суд

Канал5 - 16.03.2016

И покрај најавите за „бдеење„ пред Уставниот суд учесниците во протестот во организација на „Ајде“ и СДСМ по околу два часа откако пристигнаа си заминаа. Додека илјадниците граѓаните кои одговорија на повикот на ГРОМ за одбрана на државните ...

Претседателот на државата ќе може да помилува лица и за време на кривично гонење

Телма - 16.03.2016

Со денешната одлука на Уставниот суд за укинување на измените и дополнување на Законот за помилување од 2009 година Претседателот на државата ќе може да одреди запирање или отфрлање на кривична постапка, помилување со поблага казна или алтернативна ...

Претседателот може да помилува за секакво дело

Телма - 16.03.2016

Петмина уставни судии одлучија: Претседателот може да ослободи од кривично гонење и да помилува осудени за изборни измами, педофилија, тероризам, злосторства против човештвото и други тешки дела.

Уставниот суд даде зелено светло за помилувањата

Телма - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Ристо Китески не сакаше пред камерата на Телма да ја коментира одлуката на Уставен

Телма - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување Ристо Китески денеска не сакаше пред камерата на Телма да за одлуката на Уставниот Суд . Тој во телефонски разговор изјави: -„Штом сум ја поднел сметам дека е ...

Претседателот ќе може да помилува обвинети за изборен криминал

Утрински - 16.03.2016

Гордана Дувњак Претседателот на државата ќе може да помилува обвинети за изборен криминал, педофилија, силување, трговија на дрога и воени злосторства од кривично гонење. Тој во иднина ќе има целосно одврзани раце да помилува поединечни лица од ...

Ограничувањето на правото на Претседателот да помилува е противуставно

Вест - 16.03.2016

Уставниот суд ги укина одредбите за ограничување на кривичните дела за кои претседателот на државата не може да даде помилување. Со овие измени на претседателот му се забрануваше да помилува осуденици за изборен криминал, педофилија, кривични дела ...

Експерти: Уставен суд направи преседан со сериозни правни и политички последици

24 Вести - 16.03.2016

Одлуката на Уставниот суд директно го крши принципот на поделба на власта и е преседан кој ќе има сериозни правни и политички последици. Ова е заедничката констатација на стручната јавност откако судот и дефинитивно го отвори патот претседателот да ...

Претседателот не ја коментира одлуката на уставен, странците прашуваат зошто била затворена седницата

24 Вести - 16.03.2016

Шефот на државата ќе ја почитува одлуката на уставниот суд. Иванов иако конкретно не сака да ја коментира одлуката од неговиот кабинет велат дека во извршување на уставната ингеренција за помилување на лица ќе се води исклучиво според законите, ...

Уставниот суд одлучи: Ќе може да се помилуваат осуденици за изборен криминал и педофили

Канал5 - 16.03.2016

Од судот појаснија дека тоа не значи дека ќе биде помилуван секој сторител на овие кривични дела, туку дека претседателот индивидуално ќе одлучува. Претседателот на државата ќе може да помилува осудени за изборен криминал, педофилија, тероризам, ...

Отворен патот за помилување педофили нарко дилери и сторители на изборен криминал

24 Вести - 16.03.2016

Уставниот суд даде зелено светло, шефот на државата ќе може да помилува лица кои извршиле изборен криминал, тешки дела против човештвото, педофили. Со мнозинство гласови уставните судии ја изгласале одлуката на седница на која беше забрането ...

Уставниот суд ги укина измените на Законот за помилување од 2009 година

Правдико - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставниот суд го укина Законот за помилување од 2009 година

+инфо - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Роб облечен во облеката на Јустиција не може да донесе праведна одлука

Нова ТВ - 16.03.2016

Колумна на Беса Арифи – Доцент во областа на казненото право во Правниот факултет при Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница одлучи за укинувањето на Законот за измена и дополнување ...

Уставен изгласа Иванов ќе ослободува и од кривично гонење за изборен криминал

Репортер - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови изгласа укинување на измените на Законот за помилување од 2009-та година и со тоа на претседателот на државата му даде можност да помилува, не само осудени за изборен криминал, туку и да ги ослободи од кривично ...

НСДП: Уставниот суд ја уби правната држава, бесмислени се сите идни избори

+инфо - 16.03.2016

По бруталното убиство на правната држава од страна на Уставниот суд сите понатамошни избори во Република Македонија, вклучително и 5-ти јуни како утврден датум за вонредни парламентрани избори, се бесмислени.

Уставниот суд изгласа: Претседателот ќе може да помилува и осомничени, не само осудени лица

Кајгана - 16.03.2016

Со укинувањето на измените на Законот за помилување од 2009 година, Уставниот суд му отвори можност на претседателот на државата да помилува не само осудени лица на затворска казна, туку и осомничени лица.

Уставниот суд ги укина измените на Законот за помилување

Курир - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставниот суд реши дека нема потреба да постои и се самораспушти

Репортер - 16.03.2016

Денес Уставниот суд со мнозинство гласови го изгласа укинувањето на Уставниот суд. Денес Уставниот суд реши дека нема потреба да постои и се самораспушти. Од денес во Република Македонија нема Уставен суд и мислам дека сите треба да се однесуваме ...

Иницијаторот Ристо Китески: Одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но ми пречи политизацијата

OhridNews - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување, охридскиот адвокат Ристо Китески, смета дека одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но му пречи политизацијата на случајот.

АЈДЕ!: Уставот е мртов, борбата продолжува!

+инфо - 16.03.2016

Уставот на Република Македонија од денеска е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

АЈДЕ: Уставот е мртов, судиите - послушници да си поднесат оставка

Нова ТВ - 16.03.2016

-Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов!, реагира граѓанската платформа АЈДЕ, откако Уставниот суд на денешната седница одлучи да ги укине измените и дополнувањата на Законот за помилување од 2009 година.

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Па што ако сме од ВМРО, браниме да нема помилување на педофили

Репортер - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од владејачката ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат ...

Од денешниот протест против одлуката на Уставен суд: Влада - Собрание - МНТ (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2016

Платформата за граѓанската политика „АЈДЕ", со поддршка на повеќе невладини организации, активисти, граѓани, на СДСМ и опозициските партии, денеска од 18 часот иницираше протест против иницијативата со која Уставниот суд повторно му го отвора ...

Седница на Уставниот суд за Законот за помилување

Р.С.Европа - 16.03.2016

На денешната седница, Уставниот суд на Македонија треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставниот суд во 9 часот ќе решава за Законот за помилување

МКД - 16.03.2016

На седница закажана за денеска во 9 часот Уставниот суд на Македонија ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Со овие измени на претседателот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други ...

Уставен во 9 часот ќе одлучува за помилување на изборните криминалци

Капитал - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седница закажана за денеска во 9 часот ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Станува збор за измени кои на претседателот на државата му овозможуваат да помилува лица и за изборни нерегуларности ...

Полицајци и стотина граѓани го „штитат“ Уставниот суд (ФОТО)

МКД - 16.03.2016

Стотина граѓани ноќта ја поминаа околу зградата на Уставниот суд. Присутна е и полицијата. Неколку борни полициски возила од вчера се паркирани пред зградата на новиот театар. Во 9 часот треба да почне седницата на Уставниот суд на Македонија на ...

АЈДЕ: Уставот е мртов! Борбата продолжува!

Репортер - 16.03.2016

Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

Кабинет на Иванов: Не се укинува Комисијата за помилување

Курир - 16.03.2016

Комисијата за помилување е формирана во 1991 година врз основа на Одлуката за организација и делокруг на работа на Кабинетот на претседателот на Република Македонија. Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со ...

Кабинет на Иванов:Комисијата за помилување не се укинува

Press24 - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Уставниот суд ќе одлучува за измени на Законот за помилување, немаше бдеење

Макфакс - 16.03.2016

На седница во среда, Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Блокиран пристапот до Уставниот суд

Р.С.Европа - 16.03.2016

Блокиран е пристапот до Уставниот суд на Македонија од страната на Mузејот на ВМРО. Неколку стотици демонстранти се сместени во шатори пред зградата на Уставниот суд. Тие дополнително го блокираат влезот на Судот.

Уставниот суд заседава, полиција го чува

+инфо - 16.03.2016

Започна седницата на Уставниот суд на Република Македонија, на кој како единствена точка на дневен ред е предлогот за измени на законот, со кој на шефот на државата ќе му се овозможи да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и за ...

Уставен одлучува за помилување на изборните криминалци

А1 On - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија решава по експресна постапка за иницијативата за измени на Законот за помилување. Речиси е извесно декана претседателот на државата ќе му се даде право му да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставниот суд изгласа: Укинат Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Press24 - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставниот суд одлучува дали ќе има помилување за изборни измами

Правдико - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е ...

Се зголемува бројот на „бранителите“ на уставните судии

МКД - 16.03.2016

Пред Уставниот суд на Македонија веќе има околу една илјада граѓани кои се тука дојдени да ги бранат уставните судии од најавените протести против нивната работа. Државните институции не треба да работат под притисок, велат од партијата Гром, ...

Протестот за одбрана на Уставот од Уставниот суд низ објективот на Ванчо Џамбаски (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.03.2016

Синоќа во Скопје се одржа протест во организација на граѓанската платформа „Ајде!“, поддржан од активисти и од политички партии, против иницијативата за измени на Законот за помилување со што ќе му се овозможи на претседателот на државата да ...

Контрадемонстантите ќе останат сè додека е потребно „да се чува“ Уставниот суд

Нова ТВ - 16.03.2016

Ќе останат до кога е потребно, но по сопствена иницијатива. Ова беше одговорот на повеќемина демонстранти кои ноќта ја ја поминаа во смени пред Уставниот суд, а ги затековме пред шаторите утринава.

На новинарите не им беше дозволено да ја следат седницата на Уставен, пред судот само контрадемонстрантите

Макфакс - 16.03.2016

Обезбедувањето на Уставниот суд не им дозволи на новинарите да влезат во Судот и да ја следат седницата на којашто се одлучува за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што на Претседателот на државата ќе му се ...

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Па што ако сме од ВМРО, браниме да нема помилување на педофили

А1 On - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од владејачката ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат ...

ВИДЕО: Контрадемонстрантите го напуштија Уставен суд

А1 On - 16.03.2016

Контрадемонстрантите кои од утрово беа стоеја на сите приод кон Уставниот суд, си заминуваат. Откако им беа поделени сендвичи, луѓето одеднаш почнаа да си заминуваат од шаторите и приодите кон зградата на Уставен.

Контрапротест се трпи, ама глад не (ФОТО)

+инфо - 16.03.2016

Стасаа сендвичите за контрадемонстрантите кои и денеска ги окупираа приодите кон Уставниот суд, кој заседава околу иницијативата за измени на Законот за помилување. И денеска тие послушно и дисциплинирано, распоредени во смени, го отседуваат својот ...

Седницата на Уставен затворена за новинарите, пред судот само контрадемонстранти

Кајгана - 16.03.2016

Обезбедувањето на Уставниот суд не им дозволи на новинарите да влезат во Судот и да ја следат седницата на којашто се одлучува за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што на Претседателот на државата ќе му се ...

Уставен ја донесе одлуката за помилување на педофили, терористи и изборен криминал

А1 On - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови изгласал дека измените во Законот за помилување се неуставни и со тоа му даде можност на претседателот на државата да може да помилува лица осудени за изборен криминал, предофилија, злосторства пред човештвото и ...

Контрапротестот заврши ФОТО

+инфо - 16.03.2016

Заврши контрапротестот пред Уставен суд на кој присуствуваа околу две илјади граѓани дојдени како што велат, од повеќе градови од земјава, за да ги одбранат институциите од граѓаните кои синоќа протестираа против измените во регулативата за ...

Уставен суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Нетпрес - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд на денешната седница донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009. година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Помилување за изборен криминал дозволено, контра-протестот завршен

Р.С.Европа - 16.03.2016

Демонстрантите кои се претставуваат како „бранители на институциите“ го напуштија просторот пред Уставниот суд кој го запоседнаа од вчера напладне. Тие го прекинаа протестот откако се прочуло дека Уставниот суд одлучил да се укинат измените на ...

Ванхауте на Твитер: Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години

Нова ТВ - 16.03.2016

Белгискиот посредник Питер Ванхауте по одлуката на Уставниот суд на Твитер, повторно постави фотографија со една од своите мачки, со коментар: „Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години“, порача Ванхауте.

Фотографии од протестот за одбрана на Уставот од Уставниот суд

Окно - 16.03.2016

Вчера, во организација на граѓанската платформа „Ајде!“, во Скопје се одржа протест против иницијативата за измени на Законот за помилување, кој доколку се прифати, ќе му овозможи на претседателот на државата да помилува и лица осудени за изборни ...

Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

МРТ - 16.03.2016

Детаното образложение за одлуката, според судот ќе биде јавно достапно. Уставниот суд со мнозинство гласови го укина законските измени на Законот за помилување од 2009- тата. Претседателот ќе може да помилува затвореници осудени за изборен криминал, ...

УСТАВНИОТ СУД ОДЛУЧИ: Предлогот помина со мнозинство гласови, претседателот има право за повеќе помилувања

Телеграф - 16.03.2016

Согласно оваа одлука, претседателот на државата повторно ќе има право, меѓу другите осудени, да помилува и лица против кои има пресуди за извршени изборни измами, како што имаше право и пред 2009 година Со мнозинство гласови Уставниот суд денеска ја ...

Уставниот суд дозволи Претседателот да помилува лица осудени за изборна измама

Капитал - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница ја прифати иницијативата со која на Претседателот на државата му се враќа правото да помилува лица осудени за изборни измами, за педофилија и наркодилери.

(ВИДЕО) Контрадемонстрантите го напуштија Уставен суд

Репортер - 16.03.2016

Контрадемонстрантите кои од утрово беа стоеја на сите приод кон Уставниот суд, си заминуваат. Откако им беа поделени сендвичи, луѓето одеднаш почнаа да си заминуваат од шаторите и приодите кон зградата на Уставен.

Уставниот суд дозволи претседателот да помилува за изборен криминал

Р.С.Европа - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, со кој му се забрануваше на претседателот на државата да помилува за кривични дела ...

Уставен изгласа, Иванов ќе ослободува и од кривично гонење за изборен криминал

А1 On - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови изгласа укинување на измените на Законот за помилување од 2009-та година и со тоа на претседателот на државата му даде можност да помилува, не само осудени за изборен криминал, туку и да ги ослободи од кривично ...

Претседателот ќе може да запре и кривични постапки

Нова ТВ - 16.03.2016

Ослободување од кривично гонење или аболиција, потполно или делумно ослободување од извршување на казната и алтернативни мерки ќе може да одреди Претседателот на државата, откако Уставниот суд на денешната седница одлучи да ги укине измените и ...

Владата ќе го советува претседателот кого да го помилува

+инфо - 16.03.2016

Претедателот на Македонија од утре, без никаков проблем ќе може да помилува лица кои сториле кривични дела за изборни неправилности, осудени педофили, дилери на наркотици и лица кои сториле дело по здравјето на луѓето.

Уставниот суд го отвори патот за изборни помилувања

Р.С.Европа - 16.03.2016

Одлуката предвидува да може одредено лице да се амнестира од гонење, потполно или делумно да се ослободи од извршување на казната или, пак, може да му се изрече поблага казна. Претседателот на државата ќе може да ослободи осомничени од кривично ...

Кабинет на Иванов: Комисијата за помилување не се укинува

+инфо - 16.03.2016

Комисијата за помилување не се укинува и е постојано работно тело на Претседателот на Република Македонија, соопшти Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. „Комисијата за помилување е формирана во 1991 година врз основа на Одлуката за организација ...

Претседателот ќе може да помилува и осомничени, не само осудени лица

Макфакс - 16.03.2016

Со укинувањето на измените на Законот за помилување од 2009 година, Уставниот суд му отвори можност на претседателот на државата да помилува не само осудени лица на затворска казна, туку и осомничени лица.

Кабинет на Иванов: Комисијата за помилување не се укинува

Репортер - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Уставен Суд: Претседателот ќе помилува за сите кривични дела

МРТ - 16.03.2016

Одлуката на Уставниот суд е донесена со мнозинство гласови на седница затворена за јавноста... Претседателот ќе помилува за сите кривични дела. Уставниот суд ги укина измените на законот за помилување, со кои од 2009-тата наваму, на шефот на ...

УСТАВЕН СУД: Законодавецот не може да ги ограничува овластувањата на претседателот

Телеграф - 16.03.2016

Со новата одлука на Судот, претседателот ќе може да помилува сторители на кривични дела против изборите и гласањето, кривични дела против половата слобода и половиот морал против малолетни лица, кривични дела против здравјето на луѓето...

КАБИНЕТ НА ИВАНОВ: Комисијата за помилување не се укинува

Телеграф - 16.03.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, досега не коментирал и нема да коментира одлуки на Уставниот суд, истакнуваат од Кабинетот Комисијата не се укинува и е постојано работно тело на претседателот на Република Македонија, попладнево ...

Претседателот ќе може да помилува и осомничени, не само осудени лица

OhridNews - 16.03.2016

Со укинувањето на измените на Законот за помилување од 2009 година, Уставниот суд му отвори можност на претседателот на државата да помилува не само осудени лица на затворска казна, туку и осомничени лица, пренесува „Макфакс“.

Кабинет на Иванов:Комисијата за помилување не се укинува

Сител - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

АЈДЕ: Уставот е мртов! Борбата продолжува!

А1 On - 16.03.2016

Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

УСТАВНИОТ СУД ГИ УКИНА ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ПОМИЛУВАЊЕ: Со него се ограничувало уставното право на Претседателот на ...

Академик - 16.03.2016

„Со оглед на тоа, општото дефинирање со Закон за кои кривични дела може, а за кои не може да се дава помилување нема никаква уставна основа бидејќи Уставот не се впуштил во општо набројување за кои кривични дела не може да се дава помилување, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ 2009 – Против, СДСМ 2016 – За измените во Законот за помилување

Макфакс - 16.03.2016

Во 2009 година организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2009“ беше категорично против измените на законот за помилување кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ. Денес организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2016“ е за измените во законот за помилување, ...

Ајде: Уставот е мртов, борбата продолжува

Радио МОФ - 16.03.2016

„Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

Кабинет на Иванов - Комисијата за помилување не се укинува

Р.С.Европа - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Кабинет на Иванов: Комисијата за помилување не се укинува

А1 On - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Сител - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд одлучи да ги укине измените на Законот за помилување од 2009 година. Одлуката со која на Претседателот на државата повеќе не му се ограничува правото да помилува, ќе стапи во сила откако ќе биде објавувана во ...

За Ајде! од денеска Уставот е мртов, се најавуваат нови протести

МКД - 16.03.2016

Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати - Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски. „Тефтер" судиите го убија Уставот и станаа и директни соучесници во криминалите и ...

Претседателот ќе помилува за сите кривични дела

МРТ - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови ги укина измените на законот за помилување. Со ова на претседателот му се враќа можноста да помилува за секакви дела. Реагираа партиите. За СДСМ одлуката е срамна, за ВМРО-ДПМНЕ опозициската партија врши притисоци ...

Китески: Одлуката на Уставниот суд непотребно се политизира

Репортер - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување, охридскиот адвокат Ристо Китески, смета дека одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но, вели, му пречи политизацијата на случајот.

Уставниот суд повторно отвори врата за изборни помилувања

МКД - 16.03.2016

По долги години, новинарите денеска останаа без можност да следат расправа на Уставниот суд, а претседателот доби можност да помилува осуденици за изборни нерегуларности, педофили, наркодилери, како и лица осудени за дела против човечноста.

Уставен ја донесе одлуката за помилување на педофили, терористи и изборен криминал

Репортер - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови изгласал дека измените во Законот за помилување се неуставни и со тоа му даде можност на претседателот на државата да може да помилува лица осудени за изборен криминал, предофилија, злосторства пред човештвото и ...

За правото, слободата, ропството и Уставниот суд …

Репортер - 16.03.2016

Уставниот суд на РМ во денешната седница одлучи за укинувањето на Законот за измена и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Ваквата одлука овој суд ја донесе далеку од очите на јавноста, изолиран од гласот на граѓаните кои протестираа ...

Уставниот суд ги укина измените на Законот за помилување од 2009 година

Алфа - 16.03.2016

Судиите кои гласале за сметаат дека во Уставот не се прецизира за кои дела може да се помилува, а за кои не. Според тоа, законодавниот дом не може да ги стеснува или проширува ингеренциите за помилување кои претседателот ги има согласно Уставот.

Уставен одлучува за помилување на изборните криминалци

Репортер - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија решава по експресна постапка за иницијативата за измени на Законот за помилување. Речиси е извесно декана претседателот на државата ќе му се даде право му да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Браниме да нема помилување на педофили

Локално - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од ГРОМ и ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат одлуката ...

Иванов денес добива одврзани раце да помилува изборни криминали?!

Фактор - 16.03.2016

Утринава во 9 ќе заседава уставниот суд. Очекувано, речиси извесно е дека ќе овозможи враќање на стариот закон со кој можат да се помилуваат изборни нерегуларности, како и останати дела. Иако вчера неколку илјади граѓани се собраа да протестираат ...

НСДП: По одлуката на Уставниот суд сите понатамошни избори се бесмислени

Кумановски м. - 16.03.2016

Нова социјал-демоктратска партија достави соопшштение во јавноста како реакција на денешната одлука на Уставниот суд да овозможи помилување од претседателот на државата за изборни нерегуларности, педофилија и друг тежок вид на криминал.

Подносителот на иницијативата, Китески: Одлуката е демократска и не е поврзана со „Титаник“

Либертас - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување Ристо Китески денеска не сакал пред камерата на Телма да зборува за одлуката на Уставниот Суд . Тој во телефонски разговор изјавил: -„Штом сум ја поднел сметам ...

ВИДЕО: Амбасадорите на Америка и ЕУ зачудени од Уставниот суд

Либертас - 16.03.2016

Во исто време додека судиите од уставниот суд изолирани од јавноста ја носеа одлуката за законот за помилување, американската амбасада во 9 и 37 часот утрото твитна. Под хаштагот прашање на денот напиша: „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница ...

Иницијаторот Китески: Одлуката е демократска и нема политичка позадина

Локално - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување од 2009-та година, Ристо Китески во телефонски разговор за Телма изјавил: Штом сум ја поднел сметам дека е основана иницијативата за преиспитување на уставноста на ...

Уставниот суд реши дека нема потреба да постои и се самораспушти.

Либертас - 16.03.2016

Не, не е точно дека Уставниот суд денес со мнозинство гласови го изгласа укинувањето на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 год ина. Денес Уставниот суд со мнозинство гласови го изгласа укинувањето на Уставниот суд.

Стотина граѓани утрото го дочекаа пред Уставен суд

Фактор - 16.03.2016

Стотина граѓани утрото го дочекаа пред зградата на Уставниот суд. Уставниот суд денеска на седница ќе решава за иницијативата за измени на неколку членови на Законот за помилување. Судот одлучи оваа седница да не биде отворена за јавноста, иако ...

Уставен во 9 часот ќе одлучува за помилување на изборните криминалци

Либертас - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седница закажана за денеска во 9 часот ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Станува збор за измени кои на претседателот на државата му овозможуваат да помилува лица и за изборни нерегуларности ...

ФОТО: Контрапротестанти ги бокираат влезовите до уставниот суд

Либертас - 16.03.2016

Блокиран е пристапот до Уставниот суд на Македонија од страната на Mузејот на ВМРО. Неколку стотици контрадемонстранти се сместени во шатори пред зградата на Уставниот суд. Тие дополнително го блокираат влезот на Судот.

Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Република - 16.03.2016

­ Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Уставниот суд ги укина измените на Законот за помилување

Вечер Прес - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

Претседателот ќе може да помилува и осомничени, не само осудени лица

Точка - 16.03.2016

Со укинувањето на измените на Законот за помилување од 2009 година, Уставниот суд му отвори можност на претседателот на државата да помилува не само осудени лица на затворска казна, туку и осомничени лица.

Илјадници луѓе вчеравечер пред Уставниот суд, денес ќе се одлучува за помилување изборен криминал (фото+видео)

Кумановски м. - 16.03.2016

Стотина граѓани ноќта после протестите ја минале пред зградата на Уставниот суд, каде во голем број е присутна и полицијата паркирана пред зградата на новиот театар со борбени полициски возила.

Заврши седницата на Уставниот Суд: Укинат Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Пулс24 - 16.03.2016

Судот со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Наредниот период како конечна одлука ќе биде објавена и на веб-страницата на Уставниот суд, велат од Судот.

Уставниот суд ќе одлучува за измени на Законот за помилување, немаше бдеење

Точка - 16.03.2016

На седница денеска, Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување

Денешен - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласовидонесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Оваа одлука, како што велат од Судот, произведува правно дејство по денот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ 2009 – Против, СДСМ 2016 – За измените во Законот за помилување

Точка - 16.03.2016

Во 2009 година организацијата која нема сопствен став "СДСМ 2009" беше категорично против измените на законот за помилување кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ. Денес организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2016“ е за измените во законот за помилување, ...

Граѓани и полицајци го штитат Уставниот суд од граѓани

Канал 77 - 16.03.2016

Пред и околу зградата на Уставниот суд,граѓани ја поминаа ноќта штитејќи ја зградата и ,,уставот,,Присутна е и полицијата.. Тука уставните судии ќе решаваат денеска за иницијативата за измени на неколку членови на Законот за помилување.

Започна седницата: Со нетрпение се очекува одлуката во врска со Законот за помилување

Точка - 16.03.2016

Утрово во 9 часот започна седницата на Уставниот суд на којашто ќе се решава за иницијативата за да се направат измени на неколку членови на Законот за помилување, со што на претседателот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни ...

Уставниот суд на затворена седница одлучува за Законот за помилување

еМагазин - 16.03.2016

Уставниот суд денеска на затворена седница за јавноста одлучува за инцијативатата за Законот за помилување. Доколку Иницијативата за измени во Законот за помилување помине и во втората фаза, претседателот на државата ќе има зголемени ингеренции и ќе ...

Уставниот суд одлучува

Тера - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е ...

ГОТОВО Е! Заврши седницата на Уставниот Суд донесени се измените во законот за помилување!

Пулс24 - 16.03.2016

ГОТОВО Е! Заврши седницата на Уставниот Суд донесени се измените во законот за помилување! ГОТОВО Е! Заврши седницата на Уставниот Суд донесени се измените во законот за помилување! Сценариото на СДСМ и СОРОСОВИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ е неуспешно Уставниот ...

Уставниот суд ги укина измените на Законот за помилување

МК News - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Според оваа одлука на Уставниот суд, на Шефот на државата му се враќаат ингеренциите ...

Падна конечната одлука: Уставниот суд ги укина измените на Законот за помилување

Точка - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд на денешната седница донесе одлука да го укине Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009-та одина, одлука која, според Судот, произведува правно дејство по денот на нејзиното објавување ...

Кабинет на Иванов:Комисијата за помилување не се укинува

Локално - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Кабинет на Иванов: Комисијата за помилување не се укинува

Денешен - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написи во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

ВИДЕО: Александар Спасов и Драган Малиновски во 24 Анализа за одлуката на Уставниот суд

Либертас - 16.03.2016

Ви го пренесуваме вечерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде гости беа Александар Спасов, универзитетски професор и Драган Малиновски, адвокат. Претседателот на државата ќе може да помилува обвинети за изборен криминал, одлучи Уставниот суд, ...

Кабинет на Иванов: Не се укинува Комисијата за помилување

Република - 16.03.2016

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево преку соопштение, во врска со написите во одредени медиуми дека со одлуката на Уставниот суд се укинува и Комисијата за помилување, информира дека Комисијата не се укинува и е постојано работно тело ...

Уставниот суд дозволи помилување за изборен криминал

Тера - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд денеска го изгласа укинувањето на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Одлуката донесена на затворена седница. Според очекувањата, мнозинството судии во Уставниот суд ...

Уставен суд ја донесе одлуката за помилување за изборни нерегуларности

Либертас - 16.03.2016

Уставниот суд туку што ја донесе одлуката да се помилуваат осудени за избори нерегуларност, педофили – дознавае од судски извори. Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот ден на улиците на главниот град се одржаа два протести.

На новинарите не им беше дозволено да ја следат седницата на Уставен

Точка - 16.03.2016

Обезбедувањето на Уставниот суд не им дозволи на новинарите да влезат во Судот и да ја следат седницата на којашто се одлучува за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што на Претседателот на државата ќе му се ...

Ванхауте по одлуката на Уставен: Далеку сте од ЕУ десет светлосни години

Локално - 16.03.2016

Откако Уставниот суд го отвори патот да претседателот на државата да помилува педофили, нарко дилери, изборни криминали, белгискиот олеснувач ги “отрезни” со една порака од неговите омилени мачки.