TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судот одбил пристап на Европските новинари до Зоран Божиновски

24 Вести - 25.09.2016

За четири и пол месеци откако е во притвор новинарот Зоран Божиновски, кој штрајкува со глад, ослабел 20 килограми, пишува неговата сестра на социјалните мрежи. Новинарот смета дека неосновано се држи под притвор и преку неговиот адвокат порача дека ...

Гутиерез: Судот не дозволи да имам средба со Зоран Божиновски

Нова ТВ - 25.09.2016

Генералниот секретар на Европската федерација на новинари, Рикардо Гутиерез, во интервју за НОВА говори за обидите на власта да ги замолчат новинарите преку затворски казни- сега за новинарот Зоран Божиновски, а претходно за Томислав Кежаровски, за ...

Судот одбил пристап на Европските новинари до Зоран Божиновски

+инфо - 25.09.2016

Од Кривичниот суд воопшто не одговориле на нивното барање. За четири и пол месеци откако е во притвор новинарот Зоран Божиновски, кој штрајкува со глад, ослабел 20 килограми, пишува неговата сестра на социјалните мрежи.

Од Европската федерација за новинари не можат да го посетат Божиновски?

Фактор - 25.09.2016

На претставници на Европската федерација за новинари не им се дозволува да го посетат во затвор новинарот Зоран Божиновски, кој штрајкува со глад. Од Кривичниот суд воопшто не одговориле на нивното барање.

(ВИДЕО) Судот одбил пристап на Европските новинари до Зоран Божиновски

Локално - 25.09.2016

За четири и пол месеци откако е во притвор новинарот Зоран Божиновски, кој штрајкува со глад, ослабел 20 килограми, пишува неговата сестра на социјалните мрежи, информира 24Вести. Новинарот смета дека неосновано се држи под притвор и преку неговиот ...

ИФЈ: Прво Кежаровски, сега Божиновски, очајна медиумска состојба

Фокус - 24.09.2016

Македонија е една од четирите земји во Европа, со новинар во затвор, a последната година се регистрирани 35 случаи со насилство кон новинари. Поради тоа, генералниот секретар на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), Рикардо Гутиерес оцени дека ...

ЕФН: Македонија последна во Европа според медиумските слободи

24 Вести - 24.09.2016

За само десетина години Македонија се симна за стотина места подолу на скалата што го определува степенот на медиумска слобода во државите во светот, а за жал и покрај заедничките напори со новинарските организации што се наши членки, нема никакви ...

ИФЈ: Македонија со најлоша медиумска состојба на Балканот

Репортер - 24.09.2016

Македонија е една од четирите земји во Европа, со новинар во затвор, a последната година се регистрирани 35 случаи со насилство кон новинари. Поради тоа, генералниот секретар на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), Рикардо Гутиерес оцени дека ...

ИФЈ: Македонија со најлоша медиумска состојба на Балканот

Либертас - 24.09.2016

Македонија е една од четирите земји во Европа, со новинар во затвор, a последната година се регистрирани 35 случаи со насилство кон новинари. Поради тоа, генералниот секретар на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), Рикардо Гутиерес оцени дека ...

ИФЈ: Македонија со најлоша медиумска состојба на Балканот

Локално - 24.09.2016

Македонија е една од четирите земји во Европа, со новинар во затвор, a последната година се регистрирани 35 случаи со насилство кон новинари. Поради тоа, генералниот секретар на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), Рикардо Гутиерес оцени дека ...

ИФЈ: Македонија со најлоша медиумска состојба на Балканот

Мета - 24.09.2016

Македонија е една од четирите земји во Европа, со новинар во затвор, a последната година се регистрирани 35 случаи со насилство кон новинари. Поради тоа, генералниот секретар на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), Рикардо Гутиерес оцени дека ...

СДСМ: Новинарите со месеци се држат во притвор за напишан збор

А1 On - 23.09.2016

„Додека функциониери на власта осомничени и обвинети за тежок криминал не се ниту во куќен притвор, во Македонија новинарите со месеци се држат во притвор за напишан збор. Случајот со новинарот Зоран Божиновски кој повеќе од една недела штрајкува со ...

СДСМ: Македонија под Груевски земја со криминалци на слобода и новинари во притвор

+инфо - 23.09.2016

Власта со години на мафијашки начин се пресметува со сите свои неистомисленици, а новинарите се особено на удар за да бидат замолчени, смета СДСМ. Додека функциониери на власта осомничени и обвинети за тежок криминал не се ниту во куќен притвор, во ...

СДСМ: Новинарите со месеци се држат во притвор за напишан збор

Репортер - 23.09.2016

„Додека функциониери на власта осомничени и обвинети за тежок криминал не се ниту во куќен притвор, во Македонија новинарите со месеци се држат во притвор за напишан збор. Случајот со новинарот Зоран Божиновски кој повеќе од една недела штрајкува со ...

СДСМ: Македонија со Груевски – криминалците на слобода, новинари во притвор!

Либертас - 23.09.2016

Соопштение на СДСМ: Додека функциониери на власта осомничени и обвинети за тежок криминал не се ниту во куќен притвор, во Македонија новинарите со месеци се држат во притвор за напишан збор.

ЗНМ бара укинување на притворот за Божиновски

Канал 77 - 23.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија, и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, вчера побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад

Вест - 22.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

Божиновски штрајкува со глад во притвор, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

Сакам да кажам - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски почнал штрајк со глад на 14 септември поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, кажа денеска претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

Загрижувачка состојбата со медиумите

24 Вести - 22.09.2016

Три случаи за притвор и апсење на новинари, четири за физички напад и еден случај за заплашување и малтретирање, се регистрирани на платформата на Советот на Европа за прекршување на новинарските права.

Божиновски штрајкува со глад – ЗНМ бара да се укине притворот

ТВ21 - 22.09.2016

Рикардо Гутиерес од Европската федерација на новинари, е разочаран од државните власти што не му одговориле на барањето да го посети новинарот Зоран Божиновски, кој веќе 6 месеци е во притвор во затворот во Шуто Оризари, по екстрадицијата од Србија, ...

Божиновски една недела штрајкува со глад

Фокус - 22.09.2016

Новинарот Зоран Божиновски, во истражниот затвор во Шуто Оризари изминатава недела штрајкувал со глад, меѓутоа ниту неговиот адвокат ниту Наародниот правобранител не знаеле до денеска, бидејќи не биле известени од управата на затворот и покрај ...

ЗНМ: Божиновски штрајкува со глад, затворската управа намерно го крие тоа од јавноста

Стандард - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски, на 14 септември годинава писмено ја известил управата на истражниот затвор во Шуто Оризари и судот дека ќе започне штрајк со глад. Причината за ваквата одлука на Божиновски е неоправданото продолжување во ...

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад

А1 On - 22.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

Божиновски во Шутка штрајкува со глад, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

МКД - 22.09.2016

Новинарот Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад во истражниот затвор во Шуто Оризари поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше денеска претседателот на Здружението на новинари на ...

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад

МРТ - 22.09.2016

На прес-конференцијата беше повикана судијката што го води случајот веднаш да го укине притворот... ЗНМ бара ослободување на Зоран Божиновски, кој во истражниот затвор во Шуто Оризари, пред една недела почнал штрајк со глад.

ЗНМ: Новинарот Божиновски е решен да умре ако не биде ослободен од притвор

Радио МОФ - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски , во случајот „Шпион“, деветти ден штрајкува со глад, информираше претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани . Божиновски за штрајкот ја известил управата на истражниот затвор во ...

Божиновски штрајкува со глад, ЗНМ бара да му се укине притворот

МРТ - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

Божиновски во затворот штрајкува со глад, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

Репортер - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше денеска претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

ЗНМ бара укинување на притворот за Божиновски

Телеграф - 22.09.2016

Зоран Божиновски од 14 септември штрајкува со глад во истражниот затвор во Шуто Оризари поради, како што тврди, неоправдано продолжување на неговиот притвор и одолжување на судскиот процес Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на ...

Новинарот Божиновски: „Или ќе ме пуштат од притвор, или ќе умрам во затворот!“

Окно - 22.09.2016

Новинарот Зоран Божиновски, кој е во притвор за случајот „Шпион“, од минатата недела започнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, а неговата здравствена состојба е сериозно загрозена, ...

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад

Сител - 22.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад

Репортер - 22.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

Барања за укинување на притворот на Божиновски, кој штрајкува со глад

Р.С.Европа - 22.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

Божиновски една недела штрајкува со глад, адвокатите известени денес

Нова ТВ - 22.09.2016

Новинарот Зоран Божиновски, изминатава недела штрајкувал со глад во истражниот затвор во Шуто Оризари, меѓутоа ниту неговиот адвокат, ниту Наародниот правобранител не знаеле до денеска, бидејќи не биле известени од управата на затворот и покрај ...

Новинарот Божиновски: „Или ќе ме пуштат од притвор, или ќе умрам во затворот!“

+инфо - 22.09.2016

Зоран Божиновски една недела штрајкува со глад. Од ЗНМ ја повикаа судијката Сандра Крстиќ веднаш да го укине притворот. Новинарот Зоран Божиновски, кој е во притвор за случајот „Шпион“, од минатата недела започнал штрајк со глад поради неоправдано ...

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад

еМагазин - 22.09.2016

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине притворот за новинарот Зоран Божиновски, кој од 14 септември штрајкува ...

Божиновски во затворот штрајкува со глад, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

Локално - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше денеска претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

Новинарот Божиновски штрајкува со глад за ослободување од притвор

Канал 77 - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски, на 14 септември годинава писмено ја известил управата на истражниот затвор во Шуто Оризари и судот дека ќе започне штрајк со глад. Причината за ваквата одлука на Божиновски е неоправданото продолжување во ...

Божиновски во затворот штрајкува со глад, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

Мета - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше денеска претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

Божиновски во затворот штрајкува со глад, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

Либертас - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше денеска претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

Што го натера Божиновски да штрајкува со глад во затвор?

Фактор - 22.09.2016

Новинарот Зоран Божиновски во затвор пред една недела почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес. За ова денеска информираше претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер ...

Божиновски во затворот штрајкува со глад, ЗНМ и ЕФН бараат итно ослободување

Бриф - 22.09.2016

Притворениот новинар Зоран Божиновски на 14 септември почнал штрајк со глад поради неоправдано продолжување на притворот и одолжување на судскиот процес, информираше денеска претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани.

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад...

Н.Македонија - 22.09.2016

ЗНМ: Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија и Рикардо Гутиерез, генерален секретар на Европската федерација на новинари, денеска побараа итно да се укине ...