TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заседава Главниот штаб при ЦУК

Алсат-М - 08.08.2021

Заседава Главниот штаб при Центарот за управување со кризи со цел да се договорат активности кои треба да бидат спроведени во текот на утрешниот ден, каде е најкртично доколку избувнат нови пожари, изјави на попладневната прес-конференција ...

Според Ангелов, старите цистерни многу помогнале при гасењето на пожарите

Фокус - 08.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов се заблагодари на целата помош од соседните земји при гасењето на пожарите во Македонија. Според него, во повеќе делови пожарите се ставени под контрола, но во Буданирци се уште состојбата е сериозна, но тој упати ...

ЦУК: Дронови без добиена дозвола да не се користат за снимање на пожари

МКД - 08.08.2021

Упатуваме апел до соствениците на дронови да не ги користат во воздушниот простор над пожарите доколку за тоа немаат добиено дозвола, изјави на редовната прес-конференција заменик координаторот во Центарот за управување со кризи (ЦУК) Марија Милкова.

Пожарите изискуваат максимална будност и одговорно однесување на секој од нас

Слободен Печат - 08.08.2021

Од Центарот за управување со кризи како причинителите за пожари ги издвојуваат човекот, како што велат, намерно и ненамерно, фрлените стаклени работи и друг отпад во сува вегетација, како и искрите од жици на електрични далекуводи.

ЦУК: Да не се користат дронови каде што има пожари

Фактор - 08.08.2021

Центарот за управување со кризи ги повика физичките лица да не користат беспилотни летала - дронови на локациите каде што има активни пожари низ земјата. „Апелираме до населението, поради безбедносни причини, да не бидат користени воздушните ...

Дронови без добиена дозвола да не се користат за снимање на пожари

ММС - 08.08.2021

Воздушниот простор се користи за леталата кои гасат пожар и дека забраната за летање на дронови е од безбедни причини, изјави на денешната прес-конференција помошник координаторот на Секторот за операции и координација во Центарот за управување со ...

Не е потребно многу:Пожарите изискуваат максимална будност и одговорно однесување на секој од нас

Вечер Прес - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Досега приведени 11 лица за намерно и ненамерно предизвикување на пожарите

Либертас - 08.08.2021

Пожарите не стивнуваат, државата во кризна состојба, силите и ресурсите се исцрпуваат и на крајот сè се сведува на човечкиот фактор, и причината, и помошта и последицата. Министерството за внатрешни работа, досега приведе вкупно 11 лица, а едно лице ...

(Во живо) Прес на ЦУК за состојбата со пожарите

Независен - 08.08.2021

Прес-конференција на Центарот за управување со кризи. Проследете ја во ...

Пожарите бараат максимална будност и одговорно однесување на секој од нас

Lider - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Пожарите не стивнуваат, државата во кризна состојба: Над 100 македонски села се жртви на огнената стихија

Курир - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Заседава Главниот штаб на ЦУК: Нови пожари во Светиниколско, Крушево, активни десетина

Lider - 08.08.2021

Заседава Главниот штаб при Центарот за управување со кризи со цел да се договорат активности кои треба да бидат спроведени во текот на утрешниот ден, каде е најкритично доколку избувнат нови пожари, изјави на попладневната прес-конференција ...

Огнената стихија ги погоди атарите на над 100 македонски села, потребно е одговорно однесување на секој од нас

Независен - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

ЦУК: Некои носеа шише вода за пожарникарите, а некои доаѓаа само да направат сензација за својот фејсбук профил

Lider - 08.08.2021

Според член 19 од Законот за пожарникарство, секој граѓанин кој ќе забележи непосредна опасност од настанување на пожари или ќе забележи пожар, должен е да ја отстрани опасноста, односно да го изгасне пожарот, ако тоа може да го стори без опасност ...

МОРБИДНИ СЛИКИ ОД ПОЖАРИТЕ: Аларм за поголема будност и од власта и од граѓаните

Денешен - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Пожарите бараат максимална будност и одговорно однесување

Скопје инфо - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Ангелов: Старите цистерни помогнаа во критичен период

Press24 - 08.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов денеска се заблагодари на целата помош од соседните земји при гасењето на пожарите во Македонија. Како што вели тој, во повеќе делови пожарите се ставени под контрола.

Ангелов: Старите цистерни помогнаа во критичен период

Centar - 08.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов денеска се заблагодари на целата помош од соседните земји при гасењето на пожарите во Македонија. Како што вели тој, во повеќе делови пожарите се ставени под контрола.

Ангелов: Старите цистерни помогнаа во критичен период

Точка - 08.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов денеска се заблагодари на целата помош од соседните земји при гасењето на пожарите во Македонија. Како што вели тој, во повеќе делови пожарите се ставени под контрола.

Досега приведени 11 лица за намерно и ненамерно предизвикување на пожарите

CivilMedia - 08.08.2021

Kако причинителите за пожари, oд Центарот за управување со кризи, ги издвојуваат човекот – намерно и ненамерно, фрлените стаклени работи и друг отпад во сува вегетација, како и искрите од жици на електрични далекуводи.

Пожарите изискуваат максимална будност и одговорно однесување на секој од нас

Frontline - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Ангелов: Иако не делуваат така, застарените цистерни ни помогнаа многу

Република - 08.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов денеска се заблагодари на целата помош од соседните земји при гасењето на пожарите во Македонија. Според него, во повеќе делови пожарите се ставени под контрола, но во Буданирци ...

Застарените цистерни имаат доволно количина вода и многу помогнаа во гасењето на пожарите, вели Ангелов

Frontline - 08.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов денеска се заблагодари на целата помош од соседните земји при гасењето на пожарите во Македонија. „Пожарот во пехчевскиот и беровскиот регион не е закана за куќите.

Пожарите изискуваат максимална будност и одговорно однесување на секој од нас

Опсервер - 08.08.2021

– Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Пожарите изискуваат максимална будност и одговорно однесување на секој од нас

MakPress - 08.08.2021

Атари од над сто македонски села се жртви на огнената стихија која деновиве гори шуми, плевни, животни, посеви, куќи. Не постои место чие небо не поцрни од чадот што неумоливо се возвишува над огнот, кој ја согорува земјата и сè што во моментот се ...

Австриските пожарникари користат дронови, каде се македонските безпилотни летала

Expres - 08.08.2021

Од почетокот на кризата со пожарите во Македонија јавноста не слушна дека македонските институции користат дронови за идентификација и мониторинг на пожарите во земјава. Затоа беспилотни летала со инфрацрвена камера користи австрискиот тим кој се ...

Малешевијата уште гори, активни се седум пожари

Скопско Ехо - 08.08.2021

Според последните податоци на ЦУК, на територијата на земјава активни се седум пожари и тоа во малешевскиот регион кај местото викано Бајаз Тепе на потегот од селото Будинарци кон селото Разловци, кај делчевското село Нов Иственик, на потегот од ...

Голем шумски пожар ѝ се заканува на Атина, гори на југот од Турција и Италија, огромен пожар и во Калифорнија

Телма - 07.08.2021

Шумските пожари продолжуваат да беснеат низ светот. Огнената стихија ѝ се заканува на грчката престолнина, гори на Сицилија и Калабрија, а во Калифорнија беснее третиот најголем пожар во историјата на американската сојузна држава.

Ова е состојбата со пожарите низ земјава до 15 часот

ТВ21 - 07.08.2021

Активни и локализирани пожари до 15 часот на ден 7.8.2021 година Пожарот на м.в.Бајаз Тепе сеуште е активен кај на потегот с. Будинарци кон с. Разловци но со намален интензитет, без појава на ветер и истиот полесно може да се следи.

ЦУК: Авиони од Романија за гаснење на пожарите во земјава

Алсат-М - 07.08.2021

Два авиона за гаснење пожар изутринава пристигнале од Романија како помош за пожарите што изминатава недела зафатија неколку делови на Македонија, информираа на утринската прес конференција од Центарот за управување со кризи.

(Фото) Премиерот на увид во беровско Будимирци каде се’ уште има активни пожари

Centar - 07.08.2021

Координирана средба од ЦУК над село Будимирци, Беровско и увид на терен каде се се уште активни пожарите на отворено на дел од државниот врв со премиерот Зоран Заев, директорот Стојанче Ангелов со силите ангажирани за гаснење пожари од локалните ...

Попладневен преглед: Рапиден раст на нови ковид случаи, 378 новозаразени, aктивни седум пожари, екипите се борат со ...

Frontline - 07.08.2021

Нови 378 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 25 пациенти, едно починато лице. Скопје – 118, Тетово – 114, Гостивар – 51, Кичево – 20, Куманово – 18, Струмица – 16, Битола и Охрид – по 9, Кавадарци – 6, Велес – 4, Кочани – 3, Струга и Радовиш – по ...

Пожарите кај Пехчево и Делчево и натаму се шират и загрозуваат повеќе села, четири држави испратија помош во луѓе и ...

Сакам да кажам - 06.08.2021

Србија, Бугарија, Словенија и Австрија досега испратија помош во луѓе и возила за гаснење на пожарите во Македонија, кои и утрово се активни во повеќе општини. Ситуацијата и натаму е најкритична во делчевско-пехчевскиот крај и од Центарот за ...

И натаму алармантна состојбата со пожарите – и денеска огнената стихија пустоши по пехчевско-делчевскиот реон

ТВ21 - 06.08.2021

Пожарите во пехчевско-делчевскиот регион кој е проширен и кон беровско и натаму е еден од најкритичните . Таму за гасењето на огромниот пожар се уште дејствуваат авиони бидејќи загрозени се неколку села а огнот се префрла и кон планинските сртови на ...

Активни десетици пожари, најкритично во делчевско

Р.С.Европа - 06.08.2021

Во моментов активни пожари има во Делчево-пехчевскиот регион и тие се меѓу најголемите на кои треба да им се посвети исклучително внимание во текот на денот, соопшти претпладнево Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Во Македонија пристигнува помош од други земји за да се справиме со пожарите

Алсат-М - 06.08.2021

Низ територијата на земјава се уште има голем број на активни пожари. Пожарот во делчевско – пехчевскиот регион и натаму е активен, велат од Центарот за управување со кризи. Пожари има и во Куманово, Прилеп, Свети Николе и во скопски Сарај.

ЦУК: Да не се фрлаат отпушоци и да се проверат жиците за струја

Фокус - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска побараа поддршка од граѓаните за справување со пожарите и апелираа во наредните денови да се воздржат од правење скари и палење огнови на отворено.

Шумските пожари поттикнаа повици за поголема акција за климатските промени

Р.С.Европа - 06.08.2021

Пожарите во неколку земји низ светот ги принудија луѓето на евакуација, уништија имоти, а во некои случаи однесоа животи. Веќе три недели во северна Калифорнија беснее шумски пожар, а во Турција стотици селани беа евакуирани од близина на ...

„Чекаме информација од ЕВН дали дел од пожарите се предизвикани од искри од електрични столбови“, вели Милкова од ЦУК

ТВ21 - 06.08.2021

Центарот за управување за кризи денеска во 17 часот одржа прес-конференција, на која ги откри најновите детали околу пожарите низ земјава. Марија Милкова од секторот за операција на ЦУК, кажа дека екипи на ЕВН се на терен, за да утврдат дали некои ...

Кој сѐ испрати помош за гасење на пожарите во земјава

МКД - 06.08.2021

Во време кога државата е зафатена со пожарите соседните и други земји испратија помош за справување со огнената стихија и донираа свои човечки и материјални ресурси. Според информациите од Центарот за управување на кризи (ЦУК), во моментов има ...

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни

24 Вести - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи велат дека поголемиот дел на пожари се локализирани, но дека се уште постојат активни огнеи стихии во кој што се вклучени покрај против пожарните служби и армијата, има и странска помош.

Неколку активни пожари во Македонија

24 Вести - 06.08.2021

Активни пожари се уште има на територијата на општините Делчево, Пехчево и Берово, а поради силниот ветер, постои опасност од нивно ...

Каква е состојбата со пожарите? Во живо прес конференција на ЦУК

ТВ21 - 06.08.2021

Проследете ја во живо прес конференцијата на Центарот за управување со кризи во врска со пожарите низ ...

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

Слободен Печат - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

[Мапа] Десетици пожари низ Македонија – каде гореше и сè уште гори?

Радио МОФ - 06.08.2021

Изгорени куќи , автомобили, штали, училиште, евакуација на луѓе, загинати животни и исчезната жена. Ова е досегашниот исход од пожарите кои беа, а дел се и сè уште активни низ целата земја. На број, најмалку 70-тина пожари.

ЦУК: Исклучително тешки остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Канал5 - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Слободен Печат - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Исклучително тешка е состојбата со пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

МКД - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

24 Вести - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

Сител - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

Канал5 - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

24 Вести - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

ТВ21 - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Борбата со пожарите трае, се стега обрачот околу Мачево

Фактор - 06.08.2021

ПОЖАРИТЕ СЕ ВО КРИТИЧНА ФАЗА ВО МАЛЕШЕВИЈАТА Пожарникарите и доброволците со крајни напори се обидуваат да го стават под коонтрола пожарот во пехчевско-беровскиот крај. Како што јави екипата на ТВ 24, пожарот успеал да зафати дел од објектите од ...

Стојановски од ЦУК информираше во кои села пожарите се најкритични

Фактор - 06.08.2021

Пожарот може да се префрли кон Бугарија, објаснуваат од Центарот за управување со кризи. Раководителот на Секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи, Горан Стојановски попладнево соопшти дека исклучително тешки сè уште ...

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, се бара одговорност и од граѓаните

Нова ТВ - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

ЦУК: Пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион остануваат исклучително тешки

Вечер Прес - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Либертас - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Пожарите во пехчевско и натаму ризични, во делчевско благо нормализирани

Нова ТВ - 06.08.2021

Како исклучително тешки сè уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – поточно кај селата Нов Истевник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош ...

Најкритично во Делчевско – пехчевскиот регион, Кумановско и Прилепско, властите апелираат граѓаните да не паничат

Пулс24 - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Властите велат дека се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но ...

Ситуацијата е исклучително тешка, над 350 луѓе се справуваат со пожарите во пехчевскиот регион, вели Стојановски од ЦУК

ММС - 06.08.2021

Ситуацијата во пехчевскиот регион е исклучително тешка. Со пожарите во Пехчево се справуваат над 350 луѓе, потпомогнати од мештаните. Ветерот е голем непријател во овој момент, изјави Горан Стојановски од Центарот за управување со кризи.

Жиците од ЕВН предизвикуваат пожар, има очвидци, рече Стојанче Ангелов со апел до граѓаните

ММС - 06.08.2021

На денешната прес конференција ЦУК ја информираше јавноста каде има активни пожари во нашата земја, а беше и потенцирано дека во ваква состојба не сме оставени сами, туку соседите веднаш ја подадоа пријателската рака и помогнаа со опрама и ресурси ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

OhridNews - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

ЦУК: Да не се фрлаат отпушоци, тие се едни од главните причинители за почеток на пожар

Либертас - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска побараа поддршка од граѓаните за справување со пожарите и апелираа во наредните денови да се воздржат од правење скари и палење огнови на отворено.

КРИТИЧНО ВО ДЕЛЧЕВСКО И ВО ПЕХЧЕВСКО Пожарот може да префрли кон Бугарија

+инфо - 06.08.2021

Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската единица на АРМ и на соседната држава Србија. Но, времето и условите се исклучително тешки.

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

Либертас - 06.08.2021

– Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

Вечер Прес - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

24Инфо - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

Lider - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

ЦУК: На некои места гаснењето оди многу тешко, за кратко време огнот повторно се разгорува

MTM - 06.08.2021

Раководителот на Секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи (ЦУК), Горан Стојановски, на попладневната прес-конференција како исклучително тешки ги посочи пожарите во Делчевскиот и Пехчевскиот Регион - Нов Иствник, ...

ЦУК: На некои места гаснењето оди многу тешко, за кратко време огнот повторно се разгорува

24Инфо - 06.08.2021

Раководителот на Секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи (ЦУК), Горан Стојановски, на попладневната прес-конференција како исклучително тешки ги посочи пожарите во Делчевскиот и Пехчевскиот Регион – Нов Иствник, ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

24Инфо - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

Независен - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Најкритично во Делчевско – пехчевскиот регион, Кумановско и Прилепско, властите апелираат граѓаните да не паничат

Курир - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Властите велат дека се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но ...

Пожарите не стивнуваат: Алармантно е во делчевскиот и пехчевскиот регион

Lider - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Најкритично во Делчевско – пехчевскиот регион, Кумановско и Прилепско, властите апелираат граѓаните да не паничат

Нетпрес - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Властите велат дека се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но ...

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

24Инфо - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

ЦУК: Сè што ќе се угаси повторно разгорува, исклучително тешки се пожарите во Делчевско и Пехчевско

Скопје24 - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Press24 - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Критично во делчевскиот и пехчевскиот регион, пожарот може да префрли кон Бугарија

Нетпрес - 06.08.2021

Како исклучително тешки сè уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: На некои места гаснењето оди многу тешко, за кратко време огнот повторно се разгорува

Н.Македонија - 06.08.2021

Раководителот на Секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи (ЦУК), Горан Стојановски, на попладневната прес-конференција како исклучително тешки ги посочи пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, ...

АНГЕЛОВ: Состојбата со пожарите се менува од час во час, постојат сомнежи за намерни палења

Денешен - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

Скопје инфо - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Независен - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

еМагазин - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Најкритично во Делчевско – пехчевскиот регион, Кумановско и Прилепско, властите апелираат граѓаните да не паничат

Точка - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Властите велат дека се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но ...

Мапа на активни и локализирани пожари низ Македонија

Кајгана - 06.08.2021

Скопје, 6 август 2021 (МИА) – Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка ...

ЦУК: На некои места гаснењето оди многу тешко, за кратко време огнот повторно се разгорува

Точка - 06.08.2021

Раководителот на Секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи (ЦУК), Горан Стојановски, на попладневната прес-конференција како исклучително тешки ги посочи пожарите во Делчевскиот и Пехчевскиот Регион – Нов Иствник, ...

ЦУК: Исклучително тешки сè уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Frontline - 06.08.2021

Како исклучително тешки сè уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Попладневен преглед: Активни пожари на повеќе места, изгаснат во Сарај, Џафери ги распиша локалните избори, од 416.614 ...

Frontline - 06.08.2021

Уште се активни пожарите во Делчево, Пехчево, Свети Николе, Штип, Прилеп, Куманово, Валандово и Радовиш. Повторно гори и во Гостивар, а под контрола е ставен пожарот во Сарај, во атарот над селата Раовиќ и Буковиќ, информираат од Центарот за ...

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

CivilMedia - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска на прес конференција го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот. Активен е пожарот во Делчево, и истиот, заедно со тој во Пехчево се третиранни како едни од најголемите пожари, нагласија од ЦУК.

Милкова: Главниот штаб во ЦУК заседава 24 часа

Локално - 06.08.2021

Помошник-раководителот на секторот за операции и координација при Центарот за управување со кризи, Марија Милкова рече дека единиците на локалната самоуправа се задолжени да стапат во контакт со јавните комунални претпријатија и останатите субјекти ...

Вечерен преглед: Тешка состојбата со пожарите во делчевско и пехчевско, три хеликоптери упатени кон Мачево, во Охис ...

Frontline - 06.08.2021

Како исклучително тешки сè уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Од пикавци и искри од жици гори во Штипско, Струмичко, Скопско, Битолско, Охридско, Тетовско, Кумановско и Велешко

Скопско Ехо - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

ЦУК: Најтешки се пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Локално - 06.08.2021

Најтешки се пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската единица на АРМ и на соседната ...

ЦУК: Сè што ќе се угаси повторно разгорува, исклучително тешки се пожарите во Делчевско и Пехчевско

Република - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Изгоре површина колку Скопје

PressingTV - 06.08.2021

Апокалиптични сцени оставa зад себе пожарот кој сè уште беснее во Малешијата. Вака изгледа денеска пустошот на Средна Планина, меѓу Пехчево и Делчево, по неколкудневните интензивни пожари во овој регион.

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Опсервер - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

ЦУК: Исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Zoom - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Пожарите во Делчево и Пехчево и натаму критични

MakPress - 06.08.2021

Како исклучително тешки се уште остануваат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион – Нов Иствник, Пасјак, Трботивиште и Разловци. Во моментот се дејствува со жива сила, со материјално-технички средства, со поддршка и помош од хеликоптерската ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

MakPress - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Состојбата со пожарите во Пехчево и Делчево и натаму алармантна

Zoom - 06.08.2021

Пожарите во пехчевско-делчевскиот регион кој е проширен и кон беровско и натаму е еден од најкритичните . Таму за гасењето на огромниот пожар се уште дејствуваат авиони бидејќи загрозени се неколку села а огнот се префрла и кон планинските сртови на ...

Пожарите во Пехчево и Делчево најголеми во Македонија и натаму се закана за неколку села

Zoom - 06.08.2021

„Активен е пожарот во Делчево, кој заедно со оној во Пехчево се третираат како едни од најголемите во Македонија. Таму се загрозени повеќе села, а огнот се префрла и кон високите планински сртови на Голак.

Најголеми активни пожари се во Делчево и Пехчево

Република - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи информираат најголеми пожари во моментов се тие во Делчево и во Пехчево. Горан Стојановски од Центарот за управување со кризи информира дека во текот на вчерашниот ден имало 18 пожари во Скопје од кои 17 се целосно ...

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

Опсервер - 06.08.2021

– Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

Пожарите во Делчево и Пехчево најкритични

MakPress - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

Најголем активен пожар во Делчево и Пехчево, меѓународната помош е тука, се бара одговорност и од граѓаните

Frontline - 06.08.2021

Од Центарот за управување со кризи денеска го соопштија пресекот на активни пожари до 8:30 часот при што потенцираа дека е активен пожарот во Делчево, и истиот, заедно со Пехчево е третиран како едни од најголемите пожари.

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

Frontline - 06.08.2021

Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови – ...

Ангажирани сите ресурси и капацитети за справување со пожарите

Опсервер - 06.08.2021

– Состојбата со пожарите во земјава постојано се менува. Додека некои се локализираат или целосно се ставаат под контрола, други избувнуваат. Секој час се отвораат нови жаришта. Се дејствува со сите расположливи сили и ресурси, но временските услови ...

Кризна состојба во Македонија поради пожарите

Локално - 06.08.2021

Македонската влада, поради зголемениот број пожари, прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена. Од вторникот, исто така на сила е целосна забрана за движење во шумските области во целата земја.

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

MakPress - 06.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Појава на нови жаришта, состојбата со пожарите се менува од минута во минута

360 степени - 05.08.2021

Предмалку до Центарот за управување со кризи имало пријава за пожар во Дебрца, Охридско. На лице место интервенираат од Шумското стопанство и противпожарни единици од Дебар и Охрид Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, информираше и за нов пожар во ...

Пехчево нема противпожарна служба, шумското има- дупнати канистри

Deutsche Welle - 05.08.2021

Не само добро опремени противпожарни служби, туку Пехчево и Берово треба да добијат и хеликоптер, бидејќи овде се белите дробови на Македонија, велат Пехчевци . Немам зборови со кои можам да упатам благодарност до пожарникарите од Бугарија, но и од ...

Состојбата секоја минута се менува со нови пожари, најкритично е во пехчевско, во Скопје има 18, велат од ЦУК

Сакам да кажам - 05.08.2021

Ситуацијата со пожарите во земјава од минута во минута се менува, постојано се појавуваат нови, велат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). На денешната прес-конференција на ЦУК беше кажано дека во моментов не знаат точно колку пожари има оти ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата утрово заседава за предлогот за кризна состојба

360 степени - 05.08.2021

Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари, а најсериозна е состојбата во Општина Македонски Брод, како и во регионот на Пехчево и Делчево Владата вчера одлучи да им додели по ...

ЦУК: Состојбата е алармантна, се менува од минута во минута, а пожарите се шират

Фокус - 05.08.2021

Од минута во минута состојбата се менува и пожарите се шират, истакнаа на денешната прес коференција од раководството на ЦУК, од каде што порачаа дека состојбата е алармантна на повеќе локации.

ЦУК: Бројот на пожари се менува од минута во минута

Сител - 05.08.2021

За пожарите во Македонија ЦУК информира за состојбата која се менува од минута во минута. Во моментов нов пожар има во Богословец, Свети Николе каде се изгорени 4 куќи. Најризично е во регионот на Делчево и Пехчево каде се зафатени три куќи и три ...

Ангелов ја потврди првата жртва на пожарите: Му изразувам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата во Челопек

Фокус - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва, односно дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот кој ја зафатил нејзината куќа.

Се мобилизира војската: Скопје гори на 18 локации, Сопиште бара 50 војници, Куманово на 8 и бара 80 војници

МКД - 05.08.2021

Точната бројка на пожари во држава не се знае, велат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). На прес-конференцијата беа споделени информации дека состојбата е алармантна во Куманово каде пожар денес избувнал на уште 8 локации, алармантно е во ...

Ангелов: Сомнително е како пожарите избувнуваат на повеќе локации одеднаш

Фокус - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција изрази сомнеж за настанувањето на пожарите, посочувајќи дека необјасниви се причините како одеднаш пламнуваат толку пожари и рече дека МВР работи на ...

Активни пожари во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион

Алсат-М - 05.08.2021

Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопшти дека активни пожари има во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион. Во нивното гаснење од раните утрински часови учествуваат пожарникарите, припадници на Армијата, а на одредени места ...

Ангелов: Сомнително е како се палат пожарите

24 Вести - 05.08.2021

Додека пожарите дивеат низ македонија, првиот човек на цук со драматична порака - сСтојанче Ангелов - сомнително е како се палат пожарите, одеднаш на повеќе локации. Засилено ги бараме ...

Србија, Бугарија и Словенија на помош – испратени хеликоптери, пожарникари и возила за гасење на пожарите

ТВ21 - 05.08.2021

Хеликоптери од Србија, противпожарни возила и од Бугарија и Словенија е помошта која досега стигна од другите земји од регионов. Слабата опременост и слабиот капацитет за справување со огнената стихија на земјава ги алармира другите земји да ...

Пожари низ територијата на земјава избувнуваат од минута во минута

Алсат-М - 05.08.2021

Пожари низ територијата на земјава избувнуваат од минута во минута. Најалармантна е состојбата во Пехчевско – делчевскиот регион каде се загрозени неколку села, а од пожарот се зафатени и куќи.

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Канал5 - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Кризна состојба поради пожарите, активни десетина жаришта

Р.С.Европа - 05.08.2021

Прогласена е кризна состојба на целата територија поради ситуацијата со пожарите. На предлог на Владата, претседателот на државата треба да вклучи дел од Армијата во справувањето со жариштата, а останатите надлежни институции да ги стават на ...

Пожарите ја земаа првата жртва, жена настрада во Челопек

Алсат-М - 05.08.2021

Безживотно тело на 59 годишна жена е пронајдено во опожарена куќа во Челопек. Телото го пронашле припадници на противпожарните служби кои интервенирале на теренот. Ова е прва жртва во големите пожари кои неделава зафатија повќе делови од нашата ...

Пожарникари од Бугарија помагаат во гасењето на пожарите во Пехчево и Делчево

ТВ21 - 05.08.2021

Огнената стихија во реонот на Пехчево и на Делчево не е локализирана, а за да биде ставена под контрола, помагаат и пожарникари од Бугарија. Четврти ден продолжуваат пожарите на истокот од земјата.

Ангелов: Сочувство за првата жртва од пожарите

Слободен Печат - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција изрази сочувство за, како што рече првата жртва од пожарите кои ја зафатија земјава. – Најпрвин сакам да изразам сочувство на човекот кој вчера ја загуби ...

Ангелов ја потврди првата жртва во пожарите, загина жена во Челопек

Канал5 - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва, односно дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот што ја зафатил нејзината куќа.

Aнгелов изрази сочувство за првата жртва од пожарите

ТВ21 - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов на денешната прес конференција изрази сочувство за првата жртва во огнената стихија која ја зафати земјава. Тој посочи дека се работи за жена од кумановско Челопек, која настрадала во ...

Четири куќи изгореа во Светиниколско и село Лешани

МКД - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

24 Вести - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Стојановски: Со едно јавување, се обезбедува помош по барање на Противпожарна единица или општина

Слободен Печат - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов и ...

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

24 Вести - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во кумановско

Канал5 - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите. Груби на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, ...

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

Слободен Печат - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

ВИДЕО: Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

ТВ21 - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Два нови пожара - во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

24 Вести - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Слободен Печат - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Сител - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Пожарите во Македонија не стивнуваат, најсериозна е состојбата во Македонски Брод и Пехчево и Делчево

МКД - 05.08.2021

Алармантна е ситуацијата со пожарите во земјата. Надлежните органи од Владата бараат да се прогласи кризна состојба во државата. Во локализирањете и гасењето на пожарите ангажирани се сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот ...

Гори кај фабриката Охис, активни 18 пожари во Скопје

Р.С.Европа - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на Центарот за управување со ...

Главниот штаб за управување со кризи ќе ја координира борбата против пожарите

Канал5 - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите

МКД - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

24 Вести - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

ТВ21 - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов ја потврди првата жртва од пожарите

Сител - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва, односно дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот што ја зафатил нејзината куќа.

Ангелов: Во моментов вршиме извидување над подрачјата зафатени со поголеми пожари

Канал5 - 05.08.2021

Директорот на Центарот за упраување со кризи информираше дека за 13.00 часот е закажана седница на Главниот штаб за управување со кризи на која ќе се донесе Акциски план за справување со зголемениот број на пожари.

Закажана седница на Главниот штаб за управување со кризи на која ќе се носи акциски план за справување со пожарите

ТВ21 - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов, денеска закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи, на кој ќе се донесе Акциски план за справувањето со зголемениот број на пожари.

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Алсат-М - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Хеликоптери го гасат пожарот кај Пехчево, се бара прогласување на Кризна состојба

Глас на Америка - 05.08.2021

Пожарите во Македонија не стивнуваат, најсериозна е состојбата во Македонски Брод,Пехчево и Делчево.Нема потврда за првата жртва, жена од кумановско Старо Нагоричане. Владата распарава за прогласување кризна состојба.10 илјади денари награда за ...

Пехчево нема противпожарна служба, шумското има- дупнати канистри

Либертас - 05.08.2021

Не само добро опремени противпожарни служби, туку Пехчево и Берово треба да добијат и хеликоптер, бидејќи овде се белите дробови на Македонија, велат Пехчевци . Немам зборови со кои можам да упатам благодарност до пожарникарите од Бугарија, но и од ...

Ангелов ја потврди првата жртва на пожарите: Му изразувам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата во Челопек

Либертас - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва, односно дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот кој ја зафатил нејзината куќа.

Груби и Ангелов на терен ја следат ситуацијата со пожарите во Кумановско

Нова ТВ - 05.08.2021

Првиот Вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите. „Правиме максимални напори да им помогнеме на граѓаните, пожарникарите, ...

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

Вечер Прес - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Вечер Прес - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Кој ја запали Македонија?! Човечкиот фактор или топлото време пет дена ја пеплосуваат државата

Вечер Прес - 05.08.2021

Пет дена Македонија е во пламен. Гори на сите четири страни во државава, па речиси и да нема педа од шумскиот фонд, кој не е зафатен од пламените јазици. Што навистина се случува и кои се причините што одеднаш, на 2 август, на Илинден, Македонија ...

Гори на сите страни, два нови пожари во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

+инфо - 05.08.2021

На терен моментно се околу 300 војници од Армијата. Дејствуваат три хеликоптери од Србија, а вкупно се четири на располагање, три за гаснење и еден за извидување. Од Бугарија се дојдени 25 пожарникари со 11 возила, од Словенија 40 пожарникари со 16 ...

Потврдена првата жртва на пожарите, загина жена од село Челопек

+инфо - 05.08.2021

Сакам да изразам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата. Страшно е тоа што се случи во кумановско Челопек. Куќите ќе ги направиме, дрвата ќе пораснат, но колку буки или борови вреди човечкиот живот, рече директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.

Ангелов: Сочувство за првата жртва од пожарите

Вечер Прес - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција изрази сочувство за, како што рече првата жртва од пожарите кои ја зафатија земјава. „Најпрвин сакам да изразам сочувство на човекот кој вчера ја загуби ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на ЦУК за состојбата со пожарите

Либертас - 05.08.2021

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на ЦУК за состојбата со пожарите https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/513517003067942/ ...

Состојбата е алармантна, во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

+инфо - 05.08.2021

Најновите податоци велат дека и натаму најризични се Делчевско – Пехчевскиот регион, Кумановско и Прилепско каде има 18 пожари. Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и ...

(Живо) Прес-конференција на директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов

Нова ТВ - 05.08.2021

Прес-конференција на директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов за ситуацијата со пожарите во ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Бриф - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Стојанче Ангелов

Бриф - 05.08.2021

Погледнете ја во живо прес конференција на Стојанче Ангелов. Видеото погледнете го на следниот линк ...

Главниот штаб за управување со кризи ќе координира во борбата со пожарите

Нова ТВ - 05.08.2021

Главниот штаб за управување со кризи од денеска ја презема целосната координација во борбата против пожарите. На седницата попладнево беше донесен и Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Груби и Ангелов на лице место ја следат ситуацијата со пожарите во Кумановско

Фактор - 05.08.2021

Првиот Вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите. „Правиме максимални напори да им помогнеме на граѓаните, пожарникарите, ...

Нема точна бројка на пожари, едни се гаснат, други избувнуваат – Податоци од ЦУК за состојбата во државата

ММС - 05.08.2021

Центарот за управивање со криз пред малку одржа средба со новинарите, на која покрај директорот Стојанче Ангеловски, со податоци за состојбата во државава, односно каде и со каков обим гори во Македонија се обратија Марија Милкова и Горан ...

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

+инфо - 05.08.2021

Како што соопшти директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, планот е ист по обем како минатите години кога имаше силни пожари, но е засилен. Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите.

Пријави за два нови пожара: Гори во Богословец, Светиниколско и во Лешани, Охридско

Нова ТВ - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско, каде се изгорени четири куќи, и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, местно население и припадници на ...

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Либертас - 05.08.2021

– Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Ангелов: Состојбата се менува од минута во минута, само во Скопје има 18 пожари

Нова ТВ - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои најкритични се три – во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов и неговите соработници на ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Вечер Прес - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Дел од пожарите изгаснати, но гори и на нови локации

Фактор - 05.08.2021

Пожарите кај Охис и во Кучково се изгаснати, но има и нови жаришта. Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта.

Ситуацијата со пожарите е алармантна, се бара прогласување на кризна состојба

Нова ТВ - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети на локалните самоуправи, на Центарот за управување со кризи (ЦУК), на војската, на полицијата и на граѓаните.

Во Скопје гори на 18 локации, состојбата се менува од минута во минута

Фактор - 05.08.2021

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) на прес-конференција соопштија дека состојбата е алармантна во Куманово каде пожар денес избувнал на уште 8 локации, алармантно е во Прилеп, а 18 пожари во моментов се активни само во Скопје, а најкритично е ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата утрово заседава за предлогот за кризна состојба

Либертас - 05.08.2021

Поради алармантноста на ситуацијата со пожарите, Управувачкиот комитет го прифати предлогот на Групата за процена и и предложи на Владата да донесе одлука за постоење кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена.

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Вечер Прес - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Aнгелов изрази сочувство за првата жртва од пожарите

Бриф - 05.08.2021

На денешната прес конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, изрази сочувство за првата жртва на пожарите во земјата. Се работи за жената од кумановско Челопек која настрадала во пожарот кој ја зафатил нејзината куќа.

(Во живо) Прес на Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК

Независен - 05.08.2021

За состојбата со пожарите во Македонија, Центарот за управување со кризи, проследете ја прес-конференцијата во ...

ЦУК: Бројот на пожари се менува од минута во минута, во Скопје има 18

Нетпрес - 05.08.2021

За пожарите во Македонија ЦУК информира за состојбата која се менува од минута во минута. Во моментов нов пожар има во Богословец, Свети Николе каде се изгорени 4 куќи. Најризично е во регионот на Делчево и Пехчево каде се зафатени три куќи и три ...

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Н.Македонија - 05.08.2021

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи.

Во Скопје во моментов има 18 пожари - секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Press24 - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

24Инфо - 05.08.2021

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи.

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

24Инфо - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

ВО МОМЕНТОВ ВО СКОПЈЕ 18 ПОЖАРИ: Секој час се отвораат нови жаришта низ Македонија- еве кои се најкритични

Курир - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Press24 - 05.08.2021

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи.

Во Скопје 18 пожари, три се критични, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Денешен - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Во моментов во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Lider - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Centar - 05.08.2021

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Lider - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

MTM - 05.08.2021

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Нетпрес - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Ангелов: Сочувство за првата жртва од пожарите

Press24 - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција изрази сочувство за, како што рече првата жртва од пожарите кои ја зафатија земјава. – Најпрвин сакам да изразам сочувство на човекот кој вчера ја загуби ...

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

24Инфо - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Катастрофалните последици на (не)промислените човечки потези

Н.Македонија - 05.08.2021

Летниот период и пеколно високите температури, во комбинација со ветер и човечки фактор, се идеална причина за избивање и неконтролирано ширење на пожари. Додека изминатиот период на социјалните мрежи сите објавуваа поддршка и молитви за граѓаните ...

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

24Инфо - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Скопје инфо - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Ангелов со апел до граѓаните: Бегајте, евакуирајте се, нов дом ќе се направи, но нов живот нема да се врати

Press24 - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов попладнево изрази сочуство до сопругот на жената од Челопек, кумановско која загина во пожарот што го зафати ова село. -Тажно е тоа што се случи во кумановски Челопек, еден живот е ...

Ангелов: Сомнително е како се палат пожарите

Независен - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција рече дека е сомнително што одеднаш пламнуваат толку пожари и што тие се шират со чудна брзина, поради што е вклучено и МВР за да работи на откривање на ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

24Инфо - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Независен - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Lider - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

На секој час нов пожар низ Македонија

еМагазин - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на Центарот за управување со ...

Сè уште не е пронајдено телото на загинатата жена, партнерот одбива да го напушти местото

Lider - 05.08.2021

Потрагата по 80-годишната Стојанка е сè ште во тек. Се пребарува нејзината куќа која е опожарена. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја зедоа и првата жртва, жена која настрада во пожарот кој ја ...

Жена од село Челопек жртва на пожарот, потврди ЦУК

Нетпрес - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва. Шеесетгодишната жена од село Челопек кумановско настрада во опожарената кужа во пожарот кој беснее во Старо Нагоричане.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Курир - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

24Инфо - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Гори во целата држава, два нови пожари во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Нетпрес - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гаснењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

ДВА НОВИ ПОЖАРИ: Во Богословец, cветиниколско и во Лешани, охридско

Курир - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата ќе одлучува за прогласување кризна состојба

Курир - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари, а најсериозна е состојбата во Општина Македонски Брод, како и во регионот на Пехчево и Делчево.

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Lider - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

МАПА НА АКТИВНИ ПОЖАРИ: Ситуацијата е алармантна, 5 хеликоптери гасат кај Пехчево

Денешен - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Скопје инфо - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

365 - 05.08.2021

Скопје, 5 август 2021 (МИА) – Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце.

Како доаѓа до шумски пожар, кој е виновен и како да се заштитите

НМД - 05.08.2021

Поплави, пожари, земјотреси, суши и останати елементарни непогоди и други неcpеќи се сè позачестени, како во Македонија, така и во регионот и во светот. Со порастот на бројот и интензитетот на овие појави, расте и висината на средствата неопходни за ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Кајгана - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Кајгана - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Два нови пожара: Во Богословец во светиниколско и во Лешани, охридско

Кајгана - 05.08.2021

Богословец во светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Точка - 05.08.2021

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, закажа седница на Главниот штаб за управување со кризи.

(Видео) Ангелов ја потврди првата жртва од пожарите кои ја зафатија Македонија – загина жената од кумановско Челопек по ...

Точка - 05.08.2021

На денешната прес-конференција, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, ја потврди првата жртва од пожарите кои ја зафатија државата. Ангелов потврди дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот ...

Видео: Ангелов и Груби на лице место ја следат ситуацијата со пожарите во Кумановско

Точка - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Двете најнови жаришта се Богословец во Светиниколско и Лешани, Охридско

Frontline - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Опсервер - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Ангелов ја потврди првата жртва од пожарите

Тера - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва, односно дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот што ја зафатил нејзината куќа.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Zoom - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Ангелов: Тажно е тоа што се случи во Челопек, еден живот е загубен

Кумановски м. - 05.08.2021

Шеесетгодишната Стојанка од селото Челопек, Општина Старо Нагоричане е првата жртва на пожарите кои овие денови беснеат низ Македонија. Информацијата на прес конференција ја потврди директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов кој ...

Потврдена првата жртва на пожарите, загина жена од село Челопек

Zoom - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва. Шеесетгодишната жена од село Челопек кумановско настрада во опожарената кужа во пожарот кој беснее во Старо Нагоричане.

Груби: Максималните капацитети на сите наши институции се ставени на располагање за справување со пожарите

Локално - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Артан Груби и Стојанче Ангелов од Довезенце ја следеа состојбата со пожарот

Кумановски м. - 05.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите и на терен беше заедно со директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

CivilMedia - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Frontline - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Скопско Ехо - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Опсервер - 05.08.2021

– Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Сè уште не е пронајдено телото на загинатата жена, партнерот одбива да го напушти местото

Република - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја зедоа и првата жртва, жена која настрада во пожарот кој ја зафатил нејзината куќа во кумановското село Челопек. рече Ангелов.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

CivilMedia - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Frontline - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Ангелов: Апелирам до граѓаните да бидат внимателни во време кога во државата беснеат пожари

Локално - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, со апел до граѓаните да бидат внимателни со своето однесување во ситуација кога секаде горат пожари. -Со вака високи температури и сува вегетација, една мала искра од жици на бандери, ...

Бугарските пожарникари во првите борбени линии со пожарите во Македонија

Локално - 05.08.2021

Пожарите во земјава не стивнуваат, а сите расположливи капацитети се вклучени во нивната локализација и гасење – од локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), армијата, полицијата, па се до граѓаните.

ЦУК: Патот кон Драчево е затворен, ситуацијата со пожарите е тешка

Локално - 05.08.2021

Од Центарот за управување со кризи ги информираат граѓаните дека патот кон Драчево е затворен. Министерството за внатрешни работи презема повеќе активности.Патот е затворен за да не дојде до поголеми пречки во сообраќајот.

Ангелов и Максути вршат извидување над подрачјата зафатени со пожари

Локално - 05.08.2021

Откако утрово Владата, поради пожарите кои ја зафатија РС Македонија, прогласи кризна состојба на територијата на државата во траење од 30 дена, за денес во 13.00 часот закажав седница на Главниот штаб за управување со кризи.

Во Скопје гори на 18 места

Expres - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блацеј јави Канал 5 повикувајки се на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Во Скопје 18 пожари, секој час се отвораат нови жаришта низ земјава

Zoom - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Активни десетина пожари, најсериозно во Пехчево…

Expres - 05.08.2021

Се уште е алармантна ситуацијата со пожарите во Македонија. Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари. Најсериозна е состојбата во Општина Македонски Брод, како и во регионот ...

ЦУК ја објави состојбата со пожарите до 19:00 часот

Локално - 05.08.2021

Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата официјална фејсбук страница ја соопшти состојбата со пожарите до 19:00 ...

Ангелов побара да биде награден и – стана директор на ЦУК

Expres - 05.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи пред два дена ги отфрли сите критики на негова адреса околу справувањето со пожарите во Македонија и се закани дека ќе си замине од државата доколку се докаже дека „потфрлил“ за пожарите“.

Во 17 часот прес конференција на ЦУК за последните информации за пожарите низ Македонија

4NEWS - 05.08.2021

Денеска, 05.08.2021 во 17.00 часот, вд. директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов ќе одржи прес-конференција пред зградата на ЦУК, во врска со пожарите во државатаГи покануваме медиумите да го проследат настанот, пред зградата на ЦУК во Скопје (Комплекс ...

Активни се 10 пожари, денеска се очекува помош и од Словенија

CivilMedia - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Опсервер - 05.08.2021

– Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Изгорени најмалку четири куќи во два нови пожара попладнево

Република - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

Опсервер - 05.08.2021

– Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Во Скопје активни 18 пожари, три места се најкритични

Република - 05.08.2021

Во Скопје моментно се активни 18 пожари од кои три се најкритични, во Кучково кон Горно Свиларе, меѓу Добри Дол и Ракотинци во Сопиште, како и во Горно Блаце. Како што соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и ...

Огнот стигна до патот, затворен Плетвар

Република - 05.08.2021

Пожарите во Прилепско се една од трите најкритични точки во моментов низ Македонија, соопштија денеска на прес-конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов и неговите соработници. Тие велат дека засега не може да се каже точната бројка на ...

Најкритична состојбата со пожарите е во Пехчевско и кај Македонски Брод

Мета - 05.08.2021

Шумските пожари по тромесечната суша во земјава се закануваат да уништат уште дрвја и друга вегетација, а напорите да се изгаснат најголемите жаришта уште не вродија плод. Во локализирања и гасење на шумските пожари се ангажирани пожарникарите, ...

Алармантна ситуацијата со пожарите, се бара прогласување кризна состојба во државата

MakPress - 05.08.2021

Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), војската, полицијата и граѓаните.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Република - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

ЦУК: Се уште има активни пожари во прилепско, струмичко, штипско…

Локално - 05.08.2021

Центарот за управување со кризи утрово информираше дека се уште има повеќе активни пожари низ земјава. -Во битолскиот регион , на територијата на ЕЛС Прилеп има 2 активни пожари на отворен простор во атарот на селата Дрен-Смолане каде гори сува ...

На територија на Прилеп активни два пожари

Тера - 05.08.2021

Од ЦУК информираат дека на територијата на ЕЛС Прилеп има 2 активни пожари на отворен простор и тоа: -во атарот на селата Дрен-Смолане каде гори сува трева и шума и е во близина на објекти.

Бугарските пожарникари помагаат кај Пехчево

Frontline - 05.08.2021

Пожарите во земјава не стивнуваат, а сите расположливи капацитети се вклучени во нивната локализација и гасење – од локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи (ЦУК), армијата, полицијата, па се до граѓаните.

Што ги предизвикува пожарите во С. Македонија: Топло време или човечки фактор?

Deutsche Welle - 04.08.2021

Спој на жици, топлото време или човечки фактор – што ги предизвика последните пожари во Северна Македонија, коишто предизвикаа голема штета. Неколку дена по огнената стихија којашто зафати повеќе делови на Северна Македонија, надлежните ги ...

Груби: Не е разговарано за разрешување на првите луѓе во ЦУК, со пожарите се соочивме одговорно

360 степени - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска изјави дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на Центарот за управување со кризи (ЦУК), затоа што сметаат дека со сите околности околу ...

Ангелов: Премиерот ми даде мисија да направам реформа на системот за управување со кризи

Сител - 04.08.2021

Апсолутно не е оправдување тоа што во јавноста се дава како одговор за „ер-тракторите“ кои што стојат паркирани три години и не се користат, изјави во Тема на денот на Сител телевизија директорот на ЦУК Стојанчо Ангелов.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК

Канал5 - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Десетина активни пожари - каде гори во Македонија?

Сител - 04.08.2021

Девет активни пожари има во моментов на територијата на државата. Според информациите на Центарот за управување со кризи, гори во кумановско, штипско, струмичко, битолско.. Во справување со огнената стихија во атарот на селото Дренак во општина ...

Владата го унапреди Стојанче Ангелов

Сител - 04.08.2021

Стојанче Ангелов на денешната владина седница, последна пред летните одмори е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК, со пожарите се соочивме одговорно

Слободен Печат - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Македонската опозиција подготвува тужби против премиерот Заев и шефот на ЦУК

Алсат-М - 04.08.2021

ВМРО ДПМНЕ работи на кривична пријава против премиерот Зоран Заев и директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. Правниот тим на опозициската партија собира докази што би можеле да се користат како основа за гонење.

Груби: Со пожарите се соочивме одговорно, не е разговарано за разрешување на првите луѓе во ЦУК

Фокус - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска изјави дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на Центарот за управување со кризи (ЦУК), затоа што сметаат дека со сите околности околу ...

Груби- со пожарите надлежните се соочуваат одговорно

Р.С.Европа - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Груби: Со пожарите се соочивме одговорно

Нова ТВ - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Ангелов: Во моментов има 10 активни пожари, најсериозно е во Македонски Брод

Либертас - 04.08.2021

„Во моментов имаме 10 активни пожари, од кои што неколку се сериозни, а другите се од средната категорија и некои каде што гори сува трева, ниско стеблести растенија, грмушки и се далеку од населението“, инфомира директорот на ЦУК, Стојанчев Ангелов ...

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК

+инфо - 04.08.2021

Не сме зборувале за разрешување, но не сакам да прејудицирам, затоа што имаме сега седница на Влада и секако дека ќе се дебатира во однос на ова прашање, рече првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците.

10 пожари беснеат во Македонија, најсериозни се во Македонски Брод и во Пехчевско

+инфо - 04.08.2021

Во Македонски Брод ветерот го смени правецот и пожарот дојде во близина на едно село. Сериозен пожар имаме и во Пехчево, кој што преминува кон општина Берово, изјави директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК

Либертас - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што смета дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Стојанче Ангелов унапреден, од в.д. стана директор на ЦУК

+инфо - 04.08.2021

Стојанче Ангелов на денешната владина седница е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите. На прес-конференцијата вчера, Ангелов, одговарајќи на прашањето ...

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК, со пожарите се соочивме одговорно

24Инфо - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК, со пожарите се соочивме одговорно

Независен - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Стојанче Ангелов ја „потресе“ Македонија: Ќе си заминам од државава!

Мак. Весник - 04.08.2021

„Ако се утврди дека сум потфрлил за пожарите, ќе си заминам од државава. Ако се утврди спротивното, ќе побарам извинување од сите новинари кои ме нападнаа и мојата мајка мораше да ги слуша сите тие работи.

Ангелов си побара, и си доби награда – од од в.д. стана директор на ЦУК

Нетпрес - 04.08.2021

Стојанче Ангелов на денешната владина седница, последна пред летните одмори е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Груби: Со пожарите се соочивме одговорно, немаме ниту една жртва

Lider - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Десет пожари беснеат во Македонија, најсериозни се во Македонски Брод и во Пехчево

Нетпрес - 04.08.2021

Во моментов имаме 10 активни пожари, од коишто неколку се сериозни, а другите се од средната категорија и некои каде што гори сува трева, нискостеблести растенија, грмушки и се далеку од населението, инфомира директорот на ЦУК, Стојанчев Ангелов за ...

Груби: Не сме зборувале за разрешување на првите луѓе на ЦУК

Нетпрес - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што смета дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК - со пожарите се соочивме одговорно

Press24 - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Стојанче Ангелов награден: Од в.д. директор денеска стана директор

Курир - 04.08.2021

Стојанче Ангелов на денешната владина седница, последна пред летните одмори, е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Стојанче Ангелов од в.д. унапреден во директор на ЦУК

Lider - 04.08.2021

Стојанче Ангелов на денешната владина седница, последна пред летните одмори е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК, со пожарите се соочивме одговорно

Опсервер - 04.08.2021

– Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Ангелов: Во моментов има 10 активни пожари, најсериозно е во Македонски Брод

Локално - 04.08.2021

„Во моментов имаме 10 активни пожари, од кои што неколку се сериозни, а другите се од средната категорија и некои каде што гори сува трева, ниско стеблести растенија, грмушки и се далеку од населението“, инфомира директорот на ЦУК, Стојанчев Ангелов ...

Груби: Се соочивме одговорно, не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК

Локално - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Ангелов: Во моментов има 10 активни пожари, најсериозно е во Македонски Брод

Република - 04.08.2021

„Во моментов имаме 10 активни пожари, од кои што неколку се сериозни, а другите се од средната категорија и некои каде што гори сува трева, ниско стеблести растенија, грмушки и се далеку од населението“, инфомира директорот на ЦУК, Стојанчев Ангелов ...

Груби: Со пожарите се соочивме одговорно, немало разговор за разрешувања во ЦУК

CivilMedia - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Бројот на заболени со КОВИД-19 во пораст, нема разрешување на Ангелов, пожарите сè уште активни, Петровска разрешена од ...

CivilMedia - 04.08.2021

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи со КОВИД-19 и три починати лица. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата ...

Стојанче Ангелов награден – од в.д. директор денеска стана директор

Република - 04.08.2021

Стојанче Ангелов на денешната владина седница, последна пред летните одмори е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Швајцарија ќе помогне во обновување на објектите кои претрпеле штети при пожарите

Локално - 04.08.2021

На денешната владина седница, која се одржа преку видеоконференциска интернет врска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги информираше своите колеги и колешки од Владата за состојбата со пожари во државата, потенцирајќи дека безбедноста ...

Со пожарите се соочивме одговорно, немало разговори за разрешување на првите луѓе на ЦУК и ДЗС, вели Груби

MakPress - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

Груби: Не сме разговарале за разрешување на првите луѓе на ЦУК, со пожарите се соочивме одговорно

Frontline - 04.08.2021

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека не е разговарано за разрешување на првите луѓе на ЦУК, затоа што сметаат дека со сите околности околу пожарите се соочиле одговорно.

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

Frontline - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот ...

Од денеска е забрането да се оди во шума за да се спречат нови пожари

Сакам да кажам - 03.08.2021

Владата воведе целосна забрана за движење во шумските подрачја низ државата, која стапи на сила денеска. Како што соопшти Владата, ова е во интерес на личната безбедност на граѓаните, но и за да се спречат нови пожари.

Ако се утврди дека сум потфрлил за пожарите, ќе си заминам од државава, најави Ангелов

Фокус - 03.08.2021

Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК, ќе побара извинување од сите новинари поради како што рече, нападите што ги трпел во текот на вчерашниот ден поради пожарите во Македонија. „Ако се утврди дека сум потфрлил за пожарите, ќе си заминам од државава.