TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожарот во Кисела Вода сепак бил подметнат

А1 - 26.03.2005

Пожарот во зградата во Кисела Вода сепак е подметнат, велат во МВР. По вчерашното тврдење дека избувнал од небрежност, полицијата денеска се премисли. Велат дека 41-годишниот Гагарин Зенделовиќ, кој веќе е приведен, е причина за огнот, кој уби 4 луѓе.

Животот во опожарената зграда никогаш повеќе нема да биде ист

Време - 26.03.2005

РАСТРЕВОЖЕНИТЕ СТАНАРИ НИЗ СОЛЗИ РАСКАЖУВААТ ЗА НЕСРЕЌАТА Адријана Георгиев Александра Џаџовска Делумно изгорени станови, голи тераси, тревник преполн со пеплосана покуќнина и потресени станари што не можат да се соочат со трагичната несреќа беа дел од сликата што вчера можеше да се види пред ...

Никој не знае кога ќе се вратат станарите во опожарените домови

Утрински - 26.03.2005

По големиот пожар во населбата 11 Октомври, комуналните служби започнаа со расчистување на зградата Во зградата се уште нема вода и жителите кои беа дојдени со надеж дека ќе можат да почнат да чистат ја одложија работата на неодредено време САЊА НАУМОВСКА Станарите на опожарената зграда во ...

Самозапалување на отпадот во подрумот причина за пожарот

Утрински - 26.03.2005

МВР Министерството за внатрешни работи информира дека причина за настанувањето на големиот пожар во скопската населба 11 Октомври е самозапалување на отпадот во подрумските простории во првиот влез. Со ова се потврди една од шпекулациите, според која запалувањето на ѓубриштето беше причина за ...

Градот треба да свика вонредна седница за помош на опожарените станови

Утрински - 26.03.2005

Процедура Конкретна помош од Градот за станарите од опожарената зграда во Кисела Вода сў уште е неизвесна. Со оглед на затекната состојба поради вториот изборен круг, од Градот информираат дека за да се укаже каков и да е вид помош деновиве ќе треба да се свика вонредна седница на сў уште ...

ПОЖАРОТ ВО КИСЕЛА ВОДА, КОЈ ОДНЕСЕ 4 ЖРТВИ, ГО ПОДМЕТНАЛ ПИРОМАН - СКОПЈАНЕЦОТ ГАГАРИН ЗЕНДЕЛОВИЌ

Канал5 - 26.03.2005

41 годишниот Гагарин Зенделович е осомничен дека го подметнал пожарот во зграда број 8 во Кисела вода во кој 4 лица го загубија животот а 18-тина беа повредени. .Тој веќе се наоѓа во притвор и на полицијата и раскажал дека е без работа и во депресија но с 41 годишниот Гагарин Зенделович е осомничен ...

Се запали куќа - станарот се спасил со бегање

Вечер - 26.03.2005

Вчера изутрина, околу 3 часот, од засега непознати причини изби пожар на улицата "Кирил и Методиј" бр. 4, сопственост на Преспанско-пелагониската епархија, што се наоѓа веднаш до храмот "Свети Великомаченик Димитриј". Станарот Роберт Ничевски, кој живеел на горниот кат и од чија вклучена греалка, ...

Црнила и на лицата и во душата

Вечер - 26.03.2005

Три дена по трагедијата што се случи во скопската населба 11 Октомври, станарите од зградата број осум на улицата "Ѓорѓи Сугаре", се обидуваат да ги расчистат црнилата и остатоците од стравотиите што зад себе ги остави огнената стихија.

Пожарот во Кисела Вода не е подметнат

А1 - 25.03.2005

Пожарот не е подметнат, не избувнал од технички причини и најверојатно настанал од небрежност. Вака велат во МВР, по завршениот увид во зградата во Кисела Вода, во која во пожар пред два дена загинаа 4 луѓе, а дваесетина беа повредени.

Сопственикот на „Фокабо“ нарачател на пожарот во Железара

Време - 25.03.2005

ЗА ДА НАПЛАТИ ПАРИ ОД ОСИГУРУВАЊЕ Сопственикот на приватната фирма „Фокабо“, Борче К., платил човек за намерно да ја опожари шивачницата „Планика-Мода“ во скопската населба Железара, за да наплател пари од осигурителна компанија, соопшти МВР.

Ја разбудив мама за да избегаме

Вест - 25.03.2005

ПОТРЕСНИ ПРИКАЗНИ ОД ПОЖАРОТ ВО СКОПСКА КИСЕЛА ВОДА Пижами на креветите, набрзина соблечени влечки, расфрлани алишта останале во празните станови во кои вчера поединечно полицијата и екипите на крим техника правеа увид. По нив влегуваа станарите со затнати н "Мама спиеше кога нешто замириса.

Газдата на "Фокабо" си нарачал пожар

Вест - 25.03.2005

РАСВЕТЛЕНА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО 11-КАТНИЦАТА ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ЖЕЛЕЗАРА КОГА ЗАГИНА 24-ГОДИШНО МОМЧЕ Борче К., сопственикот на приватната фирма "Фокабо", вторпат нарачува пожар, по оној лани кога му изгореа деловни простории во центарот на Скопје, а полицијата го сомничи и за пукање од пиштол и ...

Неодговорните скопјани и урбаната мафија во запалив сојуз

Време - 25.03.2005

ЗОШТО ЗАЧЕСТИЈА КАТАСТРОФАЛНИТЕ ПОЖАРИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД? Александар Божиновски Гоце Трпковски Во Скопје речиси нема зграда со средства за противпожарна заштита, контролата од страна на државата е очајна, па буквално сите делови на градот каде што има згради се критично загрозени од пожари, ...

Храбрите момчиња спасија многу животи

Утрински - 25.03.2005

Во драматичните моменти забележана голема пожртвуваност и храброст во борбата со огнената стихија Четирите момчиња, кои иако не биле директно погодени од пожарот, истрчале во зградата за да ги спасат станарите Горан АДАМОВСКИ Епитетот херои во големиот пожар, без сомнение, им припаѓа на четири ...

За семејствата од опожарената зграда - 300.000 денари

Утрински - 25.03.2005

Одлука на Советот на Општина Кисела Вода Советот на Општина Кисела Вода реши на семејствата чии станови се опожарија во завчерашниот пожар во зградата на улица †Ѓорѓи Сугарееи број 8 во населба 11 Октомври да им додели парична помош од 300.000 денари.

Живејачка со страв од пожари!

Утрински - 25.03.2005

По пожарот во 11 Октомври станарите поминаа немирна ноќ во домовите на своите роднини и пријатели Услови за престој во опожарениот дел од зградата се уште нема поради неподносливиот чад, исклучената струја и вода Даниела Трпчевска-Сања Наумовска Пожарот во скопската населба 11 Октомври направи ...

Пожарот избувнал во подрумот, електричната инсталација не е причина

Утрински - 25.03.2005

Истрага Пожарот во населбата 11 Октомври е еден од најголемите што се случил во изминативе години и со најмногу жртви и повредени, оцени началникот на Секторот за заштита од пожари и од запаливи материи при МВР, Жарко Станоевски.

За опожарените 300.000 денари

Дневник - 25.03.2005

ПОМОШ ОД ОПШТИНАТА Кисела Вода Семејствата на лицата што настрадаа во завчерашниот пожар во скопската населба 11 Октомври ќе добијат по 10.000 денари од Општината Кисела Вода, а граѓаните чии домови беа опожарени ќе поделат 300.000 денари.

Пеплосан живот

Дневник - 25.03.2005

ПО ПОЖАРОТ ВО КИСЕЛА ВОДА Роднини и станари се простија со загинатите во пеколниот пожар што ја зафати седумкатницата На гробиштата "Бутел" вчера роднини и станари се простија од трагично загинатите во завчерашната огнена стихија што ја зафати зградата во скопската населба Кисела Вода.

Пожарот во скопска Железара подметнат од жртвата

Дневник - 25.03.2005

ПОТВРДЕНИ ШПЕКУЛАЦИИТЕ Пожарот во шивачницата во зграда во скопската населба Железара, во која загина едно лице, бил подметнат од жртвата заради наплата на осигурување, информираше МВР. Според полицијата, пожарот во шивачницата "Планика-Мода", сопственост на Владимир Л.

Пожарот во зградата број 8 во кисела вода најверојатно е предизвикан од небрежност

Канал5 - 25.03.2005

Пожарот во зградата број 8 во кисела вода најверојатно е предизвикан од небрежност – ова се последните информации од министерството за внатрешни работи. Истрагата ја отфрлила можноста пожарот да е намерно предизвикан, а утврдено е дека техничката инсталац Пожарот во зградата број 8 во кисела вода ...

ПОЖАРОТ ВО ЖЕЛЕЗАРНИЦА НАМЕРНО ПОДМЕТНАТ

Вечер - 25.03.2005

Пожарот кој во вторникот утрото избувна во работилницата за конфекција "Планика-Мода" во населбата Железарница е подметнат. Едно лице е приведено и му е определен триесетдневен притвор, а по две се трага, соопшти вчера МВР. Според ова Министерство, пожарот бил намерно подметнат од Зоран Ангеловски ...

Сметот ја предизвика трагедијата

Вечер - 25.03.2005

Пожарот што завчера напладне ги зафати становите од првиот и од вториот влез во седумкатницата на ул. "Ѓорѓи Сугарев" во 11 Октомври не избувнал од дотраена електрична инсталација, или, пак, од некаков друг дефект, како што прво се сомневаше туку од сметот што станарите го оставале долу, во ...

Започна санирањето на инсталацијата

Вечер - 25.03.2005

По налог на градските власти извршен е целосен увид во состојбата на водоводната, електричната и топлификационата мрежа во опожарената седумкатна зграда. Во текот на вчерашниот ден градоначалникот Ристо Пенов, со јавните претпријатија и Електро -Скопје ја договори и динамиката за првичната санација ...

МВР се уште не ги знае причините за пожарот во 11 Октомври

А1 - 24.03.2005

Причините поради кои избувнал пожарот во зградата во Кисела вода не се знаат и по увидот на истражните служби. Електричната инсталација засега е отфрлена како причина за пожарот. Од МВР велат дека ќе се бара одговорноста, но прво треба да се открие како почнал огинот.

Пожарот во Железара намерно подметнат

А1 - 24.03.2005

Пожарот во зградата во скопска Железара од пред два дена бил намерно подметнат за да се земат пари од осигурување за изгорената шивална и робата во неа, соопшти полицијата. Зоран Ангеловски кој беше пронајден мртов во шивалната го подметнал пожарот.

Ужас

Вест - 24.03.2005

СТРАВОТЕН ПОЖАР ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА КИСЕЛА ВОДА Четири лица загинаа, десетина се потешко повредени, а голем број се полесно повредени во големиот пожар што вчера напладне избувна во зградата број осум на улицата Ѓорѓи Сугаре во скопската населба Кисела Вод Четири лица загинаа, десетина се потешко ...

Четворица загинати и шестмина повредени во пеколен пожар

Време - 24.03.2005

ВО НАСЕЛБАТА КИСЕЛА ВОДА Огнен Чанчаревиќ Адријана Георгиев Четворица скопјани загинаа, а шестмина се повредени во катастрофалниот пожар што вчера ја зафати зградата број 8 на улицата Ѓорѓи Сугарев во населбата Кисела Вода. Огнот избувнал околу 12.30 часот во подрумите на првиот влез од зградата.

Пет момчиња спасиле дваесетина станари

Утрински - 24.03.2005

Голема пожртвуваност да им се помогне на оние што биле во запалената зграда Станарите на опожарената зграда и жителите од соседните згради со загриженост ги следеа напорите на пожарникарите да го совладаат пожарот Огнената стихија во скопската населба 11 Октомври ги загрози животите на околу сто ...

Пожар однесе четири животи

Утрински - 24.03.2005

Голем пожар во станбена зграда во скопската населба 11 Октомври. Причините за пожарот се уште се непознати Засега не се познати причините за настанувањето на катастрофата. Според некои верзии, причината била неисправна електрична инсталација, истекување на плински боци, запален бензин и запалени ...

Четворица мртви во огнот

Дневник - 24.03.2005

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО СКОПЈЕ Повредени се десетина станари и четворица пожарникари, а изгореа петнаесетина стана од два влеза во седумкатницата во населбата Кисела Вода Четворица загинаа, а повеќе од десетмина се повредени во огнената стихија што вчера напладне зафати седумкатна зграда на улицата Ѓорги ...

Празна зграда, зачадени станови и вода насекаде вака изгледа зградата број 8 во населбата Кисела Вода која синоќа ја ...

Канал5 - 24.03.2005

Иако електричната енергија била вклучена уште вчера во становите нема услови за престој па станарите го земаа со себе најнеопходното и се сместија кај роднини и пријатели. Хоспитализираните станари се чуствуваат добро и се вон животна опасност.

ПОЖАРОТ ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ЖЕЛЕЗАРА БИЛ ПОДМЕТНАТ ПО НАРАЧКА НА СОПСТВЕНИКОТНА НА ПРИВАТНАТА КОНФЕКЦИСКА СТОКА

Канал5 - 24.03.2005

Сопственикот на опожарената шивалница во железара и газдата на конфекциска фирма која користела дел од тој простор како магацин, го нарачале подметнувањето пожар, соопшти полицијата.. Според МВР, лицето што го загуби животот, 23-годишниот Зоран Ангелевски Сопственикот на опожарената шивалница во ...

Чад и ужас!

Вечер - 24.03.2005

Најмалку четири лица загинаа во пожарот што вчера напладне избувна во зградата број 8 на улицата "Ѓорѓи Сугарев" во скопската населба 11 Октомври. Според полициски извори, во пожарот потешко или полесно се повредени, односно затруени девет лица, додека медицинските податоци укажуваат на најмалку 12 ...

Причините за пожарот во Кисела Вода не се знаат

А1 - 23.03.2005

Трагичниот пожар во Кисела Вода избил во подрумот, велат од МВР Секторот за пожари. Причините за избувнување не се знаат, истрагата за пожарот ќе продолжи рано наутро, кога ќе се создадат услови за увид. „Жариштето, кај што се случува пожарот, е лоцирано. Тоа се подрумските простории.

4 загинати во пожар во скопската населба „11 Октомври“

А1 - 23.03.2005

4 загинаа и 18 се повредени во пожарот кој денеска избувна во скопската населба 11 Октомври. Пожарот избувна околу пладне, се ширеше со огромна брзина, зафаќајќи два влеза од зградата во Кисела Вода. Станарите во паника се обидуваа да се спасат од огнот кој влегуваше во нивните домови.

Скопјанец мистериозно загинал во пожар

Време - 23.03.2005

ВО НАСЕЛБАТА ЖЕЛЕЗАРА Огнен Чанчаревиќ Скопјанец загинал во пожар вчераутро во шивачница во станбена зграда во населбата Железара. Огнот целосно ја уништил шивачницата „Планика“, која е сместена во простории на приземниот кат на улицата Коце Металец.

Изгоре 24-годишен скопјанец во работилница за текстил

Вест - 23.03.2005

ЕКСПЛОЗИЈА И ПОЖАР ВО 11-КАТНИЦА ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ЖЕЛЕЗАРНИЦА Полицијата се уште не соопштува како настраданиот Зоран Ангеловски се нашол во објектот и кои се причините за експлозијата по која се појавил огнот Зоран Ангеловски 24-годишен скопјанец вчера изгоре во пожар во скопската населба ...

Момче изгоре при обид за кражба?

Утрински - 23.03.2005

Експлозија и пожар вчераутро во шивалница во приземјето на зграда во населба Железарница во Скопје Се шпекулира дека цел на крадците била филијалата на Комерцијална банка Горан АДАМОВСКИ Дваесет и четиригодишниот Зоран Ангеловски од Скопје загина во пожар, што вчераутро изби во шивалницата во ...

Изгоре момче во мистериозен пожар

Дневник - 23.03.2005

СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЗГРАДА ВО СКОПСКА ЖЕЛЕЗАРА Дваесет и четиригодишен скопјанец жив изгорел во силна експлозија што следувала по пожар, кој избувнал вчера околу 5 часот, во приземје од станбена зграда во скопската населба Железара.

Загина дваесет и четиригодишно момче

Вечер - 23.03.2005

Во експлозија што околу пет часот утрината се случи во шивалната "Планика" во приземјето на зградата број 2-Б на улица "Коце Металец" во Железара загина дваесет и четиригодишно момче. Интервенирале и припадници на Бригадата за противпожарна заштита и од МВР и лекарски екипи, но сепак не успеале да ...

Еден загинат во пожар во скопската населба Железара

А1 - 22.03.2005

24 годишниот Зоран Ангелов загина во пожар што избувна утрово во зграда во скопската населба Железара. Огнот се појавил во приземјето на зградата, по силна експлозија во кројачка работилница, а бил предизвикан од плинска боца.

24 годишен скопјанец загина во пожар кој избувна во 5 часот утрината во скопската населбата Железара.

Канал5 - 22.03.2005

Пожарот настанал во простории на шивална сместена во приземјето на зграда на број 2 на ул. »Коце Металец«. Според очевидците настанала експлозија, а потоа и пожар. Пожарот е брзо локализиран од противпожарната бригада и освен шивалната и неколк Пожарот настанал во простории на шивална сместена во ...