TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Велигден во светот

Телма - 16.04.2017

На синоќешната свеченост во базиликата Свети Петар, папата Франциско им се обрати на верниците пред Велигден со порака дека не треба да се игнорираат маките на имигрантите, сиромашните и другите ранливи групи луѓе.

Велигденски концерт на „Танец“

Cooltura - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечерва, 16 април, од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт... Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес ...

Православните и католичките верници го слават Велигден

24 Вести - 16.04.2017

Православните и католичките верници ширум светот денеска го одбележуваат Велигден. Во Москва, патријархот Кирил одржа литургија во храмот на Христос спасителот, а на неа присуствуваа и претседателот и премиерот на Русија, Владимир Путин и Дмитриј ...

Велигден се славеше и во Албанија и Косово

Алсат-М - 16.04.2017

Велигден се славеше и во Албанија и Косово. Апостолскиот администратор на Косово, Доде Ѓерѓи од граѓаните побара да ги промовираат меѓуверската толеранција и човечката љубов. “Ниеден човек, никој од нас не треба да престане со промоција на ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

+инфо - 16.04.2017

Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), како и во Тетово, Гостивар, Ресен, Кочани и Пехчево. Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ...

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

+инфо - 16.04.2017

Папата Франциско им се обрати на верниците пред Велигден со порака дека не треба да се игнорираат маките на имигрантите, сиромашните и ранливите луѓе. И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните ...

Велигденско гнездо големо колку градскиот плоштад во Осиек

+инфо - 16.04.2017

За изработка на гнездото се потрошени два тона слама, која по празникот ќе биде подарена на едно здружение за коњички спортови. Во хрватскиот град Осиек веќе трета година по ред се поставува велигденско гнездо со димензии на градски плоштад.

Груевски со семејството во Лесновскиот манастир за Велигден

+инфо - 16.04.2017

Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија заедно со премиерот Емил Димитриев, неговото семејство и бројните верници. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Популарно - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалниот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

ТВ21 - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

А1 On - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Во Св.Софија вечерна богослужба со читање на светото Евангелие на повеќе јазици

OhridNews - 16.04.2017

Од Дебарско кичевската епархија информираат дека денес, во црквата „Св.Софија“ со почеток во 17 часот, ќе има вечерна Архиерејска богослужба, Второ Воскресение со читање на светото Евангелие на повеќе странски јазици и делење на велигденски јајца, ...

На празнична трпеза велигденско јајце со ликот на Перо Антиќ (Фото)

SportMedia - 16.04.2017

Перо Антиќ е една од најголемите ѕвезди во европската кошарка, со успех играше и во НБА лигата, а со неговиот лик се појави и велигденско јајце на празнична трпеза во Истанбул. Покрај македонскиот интернационалец за Велигден во Истанбул, Украинката ...

Груевски со семејството го дочека Велигден во Лесновскиот манастир

Канал5 - 16.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Телеграф - 16.04.2017

Неодамна ансамблот издаде две нови аудио-изданија, петто и шесто, од едицијата „Незаборав“, која почна во 2011 година со поддршка на Министерството за култура Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Сител - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Сител - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Канал5 - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Честитка по повод Велигден од членовите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Сител - 16.04.2017

Членовите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски и Дарко Мијалковски синоќа испратија честитка по повод Велигден. Најголемиот христијански празник тие го дочекаа заедно во црквата Св. Ѓорѓи во Влашка Маала во Охрид.

Велигденска честика од Путин

Канал5 - 16.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го честиташе Велигден. - „Големиот празник Велигден има особено морална смисла, ја носи во себе незгаснатата светлина на верата, ги исполнува срцата на луѓето со радост, љубов и стремеж кон добрина“, се ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“ ...

Н.Македонија - 16.04.2017

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“ Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт.

Со кршење на ноеви јајца, светиниколчани денеска го одбележуваa Велигден

Канал5 - 16.04.2017

Со кршење на Велигденски ноеви јајца, светиниколчани денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден. Традиционално по осми пат организаторот, Славјанскиот Универзитет Гаврило Романович Державин од Свети ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што означуваат боите

МК News - 16.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Вечер - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец" вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец" ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Нетпрес - 16.04.2017

Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по повод големиот христијански празник концерти ќе одржи и во мај во уште пет градови низ Македонија – Тетово, Гостивар, Ресен, Кочани и Пехчево.

Фото: Груевски со семејството го дочека Велигден во Лесновскиот манастир

Скопје инфо - 16.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник Велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Вистина.мк - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Груевски со семејството го дочека Велигден во Лесновскиот манастир (ФОТО)

Република - 16.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник Велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со ...

Светските лидери за Велигден: Трамп и Путин во црква, Меркел на плажа

МК News - 16.04.2017

Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев, вчеравечер беа заедно со своите граѓани по повод најголемиот христијански празник Велигден во храмот на Исус спасителот во Москва.

Светските лидери за Велигден: Трамп и Путин во црква, Меркел на плажа

Курир - 16.04.2017

Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери. Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев, вчеравечер беа заедно со своите граѓани по повод најголемиот христијански празник Велигден ...

Како Трамп, Путин и Меркел го прославија Велигден?

Позитив.мк - 16.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин за Велигден беше во црква, а германската канцеларка, Ангела Меркел времето го поминува на италијански остров. Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери.

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Курир - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалениот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

Меркел на плажа, Трамп во црква – светските лидери за Велигден (ФОТО)

Република - 16.04.2017

Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери. Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев, вчеравечер беа заедно со своите граѓани по повод најголемиот христијански празник Велигден ...

ФОТО: Груевски го дочека Велигден во Лесновскиот манастир

Press24 - 16.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник Велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со ...

Вечерна Архиерејска богослужба во Св.Софија

Република - 16.04.2017

Од Дебарско кичевската епархија информираат дека денеска во црквата „Св.Софија“ со почеток во 17 часот, ќе има вечерна Архиерејска богослужба, Второ Воскресение со читање на светото Евангелие на повеќе странски јазици и делење на велигденски јајца, ...

Вишоците на храна за Велигден да се донираат за бездомните, апелираат од „Љубезност“

Локално - 16.04.2017

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го донира.

Путин им го честиташе Велигден на православните христијани во целиот свет

Стандард - 16.04.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин упати честитка кон сите православни христијани по повод Велигден, откако им посака мир, благосостојба и взаемно разбирање. Тој истакна дека велигденските прослави ги утврдуваат во општеството неминливите ...

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Вечер - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

ФОТО: Груевски со семејството го дочека Велигден во Лесновскиот манастир

Нетпрес - 16.04.2017

Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со премиерот Емил Димитриев, неговото семејство и бројните верници го дочекаа Христовото воскресение. Претходно во текот на вчерашниот ден, Груевски со семејството ја посетија ...

Во Св.Софија вечерна богослужба со читање на светото Евангелие на повеќе јазици

Курир - 16.04.2017

Од Дебарско кичевската епархија информираат дека денес, во црквата „Св.Софија“ со почеток во 17 часот, ќе има вечерна Архиерејска богослужба, Второ Воскресение со читање на светото Евангелие на повеќе странски јазици и делење на велигденски јајца, ...

Верници и други љубопитници ги исполнија изминатата ноќ црквите во Охрид

Локално - 16.04.2017

Многу илјаден народ, верници и други љубопитници, ги исполнија изминатата ноќ сите цркви во Охрид. Сепак, радосната вест за Христовото воскресение, најавена со биењето на камбаните, синоќа на полноќ, најбројните ја дочекаа во Светиклиментовиот храм, ...

Православните и католичките верници го слават Велигден

Локално - 16.04.2017

Православните и католичките верници ширум светот денеска го одбележуваат Велигден. Во Москва, патријархот Кирил одржа литургија во храмот на Христос спасителот, а на неа присуствуваа и претседателот и премиерот на Русија, Владимир Путин и Дмитриј ...

ФОТО: Црквата Свети Спас во Маџари преполна за Велигден

Press24 - 16.04.2017

Многу верници дојдоа во црквата Свети Спас во Маџари за да запалат свеќа и да се кршат со велигденски јајца. Ова е дел од атмосферата ...

Вишоците на храна за Велигден да се донираат за бездомните, апелираат од „Љубезност“

Фактор - 16.04.2017

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го донира.

Честитка по повод Велигден од членовите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Курир - 16.04.2017

Членовите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски и Дарко Мијалковски синоќа испратија честитка по повод Велигден. Најголемиот христијански празник тие го дочекаа заедно во црквата Св. Ѓорѓи во Влашка Маала во Охрид.

Путин му го честиташе на православните христијани во целиот свет големиот празник Велигден

Локално - 16.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин им го честиташе на сите православни христијани Велигден, и им посака мир, благосостојба и взаимно разбирање. Тој истакна дека велигденските прослави утврдуваат во општеството неминливи духовни вредности и ...

Путин го честиташе Велигден

Press24 - 16.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го честиташе Велигден. - „Големиот празник Велигден има особено морална смисла, ја носи во себе незгаснатата светлина на верата, ги исполнува срцата на луѓето со радост, љубов и стремеж кон добрина“, се ...

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Курир - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

Путин го честиташе Велигден

Руска реч - 16.04.2017

Претседателот на Русија истакна дека празникот има особено морална смисла. Рускиот лидер Владимир Путин им го честиташе Велигден на сите православни христијани и на сите Руси. Претседателот истакна дека велигденските празници ги навраќаат Русите кон ...

Како естрадата го прослави Велигден- Еве кој на кого му го скрши јајцето и колку пари потрошија

Press24 - 16.04.2017

Најголемиот христијански празник на естрадата главно се одбележува во интимна семејна атмосфера и топлина во домот. Познатите обично се трудат да направат се како што треба, односно да ја испочитуваат традицијата и да го одбележат Велигден како што ...

Најтажната велигденска приказна: „Мојата мајка нема на кого да даде црвено јајце во недела"

Press24 - 16.04.2017

Драгутин М. е Србин кој одбрал животот да го живее во Германија. Тој за српските медиуми ја раскажа најтажната велигденска приказна која ќе ви го скрши срцето. Тој напиша писмо за својата мајка: - Возрасен сум, имам големи деца, а од утрово солзите ...

ФОТО: Груевски со семејството го дочека Велигден во Лесновскиот манастир

Курир - 16.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник Велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со ...

Ова НИКАКО не го правете денеска - обичаи за Велигден

Press24 - 16.04.2017

Кај народот постојат обичаи и верувања за најголемиот и најтежок празник Велигден. Еве што е добро да се направи и што никако не смее да се направи денеска. Обичај е децата да се тријат со црвено јајце, а домашните да се измијат со водата во која ...

Верници и други љубопитници ги исполнија изминатата ноќ црквите во Охрид

Мета - 16.04.2017

Многу илјаден народ, верници и други љубопитници, ги исполнија изминатата ноќ сите цркви во Охрид. Сепак, радосната вест за Христовото воскресение, најавена со биењето на камбаните, синоќа на полноќ, најбројните ја дочекаа во Светиклиментовиот храм, ...

Велигден е, спомни ги саканите

Среќа.mk - 16.04.2017

Надвор сонцето светнало. Сите нѐ вика. Нѐ вика да се разбудиме од мракот, од ладното, од омразата, од неверството. Да се разбудиме во една подобра верба кон Господа. Велигден е. Ајде да се сакаме.

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Алфа - 16.04.2017

Православните христијани ширум светот го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден - празникот што претставува победа на животот над смртта. Православните христијани ширум светот го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден ...

АПЕЛ: Вишоците храна од празниците да се донираат за бездомниците

Позитив.мк - 16.04.2017

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое со помош на хуманите луѓе и социјалните мрежи доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

еМагазин - 16.04.2017

Пренесено од christianity.about.com Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за ...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Телевизија Нова - 16.04.2017

Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалниот Велигденски концерт. Овој месец велигденски концерти „Танец“ ќе има и во Битола (21 април) и Велес (28 април), а по ...

ФОТО: Груевски со семејството го дочека Велигден во Лесновскиот манастир

Телевизија Нова - 16.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со семејството го дочека најголемиот христијански празник Велигден во Лесновскиот манастир во пробиштипското село Лесново. Семејството Груевски присуствуваше на вечерната литургија, каде заедно со ...

ПУТИН И ТРАМП ВО ЦРКВА ЗА ВЕЛИГДЕН: Меркел на плажа и во спа центар!

Exclusive.mk - 16.04.2017

Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев, вчеравечер беа заедно со своите граѓани по повод најголемиот христијански празник Велигден во храмот на Исус спасителот во Москва.

Македонка стана хит на социјалните мрежи - За неа на Велигден Христос се роди!

Exclusive.mk - 16.04.2017

Македонка стана хит на социјалните мрежи - За неа на Велигден Христос се роди и тоа на ...

Велигденска порака од Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија

Телма - 15.04.2017

Велигденска порака испрати и Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, кој истакна дека во време на бројни драматични настани живеејќи го христијанството треба да бидеме сведоци дека Христос со неговото воскресение денес ќе ...

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Телма - 15.04.2017

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово - ...

Ова ќе се гледа пред Велигден. Супер шоу во „Еден на Еден“! (ВИДЕО)

Кафе пауза - 15.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „Еден на Еден“, го има еден од најпознатите балканци, легендата на музичката и актерската сцена – д-р Неле Карајлиќ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси! Новата ...

Обичаи и верувања: Вeлика Сабота

Cooltura - 15.04.2017

На Велика Сабота во текот на денот се прават последните подготовки за Велигден, а вечерта се очекува долгоочекуваниот празник... Во Радовиш, како што запишала Зорка Делиниколова на Велика Сабота имало голем пазар.

Велигденска порака од Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија

24 Вести - 15.04.2017

Велигденска порака испрати и Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, кој истакна дека во време на бројни драматични настани живеејќи го христијанството треба да бидеме сведоци дека Христос со неговото воскресение денес ќе ...

Погледнете како изгледа Велигденската трпеза на Викторија Лоба

+инфо - 15.04.2017

Најубавата македонска пејачка со руско потекло за Велигден вапцува јајца, но на трпезата секогаш има и делче од руската традиција - колачот „Кулич“ „Во Русија постои традиција пред Велигден на Велики Четврток да се пече „Кулич“.

Традиции и верувања за ноќта пред Велигден

Популарно - 15.04.2017

Се верува дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или да пуштите да тече директно од чешмата во кујната. Со оваа вода испрскајте ги собите и особено внимателно – градината и цвеќињата.

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Здравство24 - 15.04.2017

Зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало објаснување.

Како се одредува датумот на Велигден?

Популарно - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Идивиди - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Што значи бојата на велигденските јајца?

Популарно - 15.04.2017

Велигденската радост е најголемата и најсветлата радост на христијаните. Таа е радост за најголемиот празник, за најголемиот Ден – Велигден – радост за Воскресението на нашиот Господ и Спасител Исус Христос.

Избор на најубаво украсено велигденско јајце во Македонска Каменица

А1 On - 15.04.2017

Општина Македонска Каменица и Културно-информативниот центар „Романса“ го организираа традиционалниот избор на најубаво украсено велигденско јајце во Македонска Каменица. Годинава, најубавото велигденско јајце го креираше Марија Витановска, второто ...

Велигденско гнездо со големина на градски плоштад поставено во Осиек

А1 On - 15.04.2017

Во хрватскиот град Осиек веќе трета година по ред се поставува велигденско гнездо со димензии на градски плоштад. За изработка на гнездото се потрошени два тона слама, која по празникот ќе биде подарена на едно здружение за коњички спортови.

Здружение „Љубезност“ – Да не се фрла храната од Велигден

ТВ21 - 15.04.2017

Се собрале околу оваа комбе и чекаат ред за да земат топол оброк. Со себе ги зеле и нивните деца за да ги израдуваат за велигденските празници. Додека родителите земаа топол оброк, децата земаа и вапсани јаца.

Манифестација во пресрет на Велигден – “Да ги обоиме најголемите Велигденски јајца“

ТВ21 - 15.04.2017

Со кошничка во рака, овие девојчиња подаруваа велигденски јајца на децата во центарот на Скопје. Најмалите, пак, со фломастери во рацете, ги бојадисуваа јајцата во најразлични бои, сето тоа во празничен дух, во пресрет на големиот христијански ...

Што означуваат боите - Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите

Сител - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Полиција ги чува црквите на Косово

Сител - 15.04.2017

Полицијата во Косово презема 24-часовна заштита на сите цркви за Велигден, објавија локалните медиуми. Наместо 8 часа косовските полицајци ќе работат по 12 часа, прекинати се и одморите на сите полициски службеници, потврди заменик-министерот за ...

Велигденска честитка до католичките верници од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Канал5 - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во лично име и во име на партијата им го честита празникот Велигден на Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх, на свештенство и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија.

Велигденско гнездо со големина на градски плоштад поставено во Осиек...

Н.Македонија - 15.04.2017

Велигденско гнездо со големина на градски плоштад поставено во Осиек Во хрватскиот град Осиек веќе трета година по ред се поставува велигденско гнездо со димензии на градски плоштад. За изработка на гнездото се потрошени два тона слама, која по ...

Велигденска погача

Gotvi.mk - 27.04.2019

Велигденската трпеза ќе биде навистина посебна со оваа празнична погача. Еве го рецептот: Состојки: 600 г екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс 200 мл млако млеко 100 мл масло малку сол 2 лажици шеќер 1/2 свеж квасец 100-150 г маргарин за ...

Промена на режимот на сообраќај за Велигден

Тера - 15.04.2017

За време на Велигденските празници, ќе се спроведе времен режим на сообраќај во Битола и Прилеп во периодот од 15.04-17.04.2017 година, и тоа: Во Прилеп на 15/16.04.2017 година во времето од 22:00 до 01:00 часот за сообраќај ќе бидат затворени ...

Како го славиме Велигден...

Н.Македонија - 15.04.2017

Како го славиме Велигден Џина Папас Џокси, кантавтор - Како и за сите Македонци, и за мене Велигден е голем празник, а песната што му ја посветив на своевиден начин ја обележи мојата 40-годишна музичка кариера.

Велигденска честитка на Киро Стојанов, Бискуп скопски и апостолски егзарх во Македонија

Канал5 - 15.04.2017

Велигден е ден на обнова, секој христијанин застанува пред својата совест и одговара пред Бога и пред заедницата за тоа што му носи годишниот спомен на христовото воскресение, вели во велигденска честитка бискупот скопски и апостолски егзарх во ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?...

Н.Македонија - 15.04.2017

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден? Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Всушност, ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите - еве што означуваат боите

Скопје инфо - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што означуваат боите

Курир - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Кои се причините што Велигден е секогаш на различен датум?

Скопје инфо - 11.04.2015

Добро ни е познато дека големиот празник Велигден секоја година се паѓа на различен датум, и веруваме дека многумина од нас се запрашале зошто неделата за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го ...

Кои се причините што Велигден е секогаш на различен датум ?

Република - 15.04.2017

Добро ни е познато дека големиот празник Велигден секоја година се паѓа на различен датум, и веруваме дека многумина од нас се запрашале зошто неделата за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го ...

Сите христијани годинава Велигден го слават заедно

Локално - 15.04.2017

Сите христијани годинава Велигден го слават заедно- тоа е голема радост, велат верниците. Денеска е Велика Сабота, ден меѓу Велики Петок и Велигден. Ден меѓу тагата и радоста, меѓу погребот на Исус Христос и неговото воскреснување.

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Вечер - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Полицијата на готовс - 24-часовна заштита на сите цркви за Велигден

Press24 - 15.04.2017

Полицијата во Косово презема 24-часовна заштита на сите цркви за Велигден, објавија локалните медиуми. Наместо 8 часа косовските полицајци ќе работат по 12 часа, прекинати се и одморите на сите полициски службеници, потврди заменик-министерот за ...

Груевски со честитка по повод Велигден до Д-р. Киро Стојанов Скопски бискуп и Апостолски егзарх

Република - 15.04.2017

Ми претставува особено задоволство, во свое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам лично, на Вашето ценето свештенство и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија да Ви го честитам најголемиот христијански празник – Велигден.

Полиција ги чува црквите на Косово

Курир - 15.04.2017

Полицијата во Косово презема 24-часовна заштита на сите цркви за Велигден, објавија локалните медиуми. Наместо 8 часа косовските полицајци ќе работат по 12 часа, прекинати се и одморите на сите полициски службеници, потврди заменик-министерот за ...

Полиција ги чува црквите на Косово

Република - 15.04.2017

Полицијата во Косово презема 24-часовна заштита на сите цркви за Велигден, објавија локалните медиуми. Наместо 8 часа косовските полицајци ќе работат по 12 часа, прекинати се и одморите на сите полициски службеници, потврди заменик-министерот за ...

Велигденска честитка до католичките верници од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Република - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во лично име и во име на партијата им го честита празникот Велигден на Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх, на свештенство и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија.

Избор на најубаво украсено велигденско јајце во Македонска Каменица

Репортер - 15.04.2017

Општина Македонска Каменица и Културно-информативниот центар „Романса“ го организираа традиционалниот избор на најубаво украсено велигденско јајце во Македонска Каменица. Годинава, најубавото велигденско јајце го креираше Марија Витановска, второто ...

Лекарите со препорака: Внимателно со храната за празниците

Скопје инфо - 15.04.2017

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден кога се подготвува масна храна и богата трпеза, лекарите и годинава со низа препораки да се внимава со конзумирањето храна, особено за оние кои претходно постеле.

Полиција ги чува црквите на Косово

Фактор - 15.04.2017

Полицијата во Косово презема 24-часовна заштита на сите цркви за Велигден, објавија локалните медиуми. Наместо 8 часа косовските полицајци ќе работат по 12 часа, прекинати се и одморите на сите полициски службеници, потврди заменик-министерот за ...

Избор на најубаво украсено велигденско јајце во Македонска Каменица

Курир - 15.04.2017

Општина Македонска Каменица и Културно-информативниот центар „Романса“ го организираа традиционалниот избор на најубаво украсено велигденско јајце во Македонска Каменица. Годинава, најубавото велигденско јајце го креираше Марија Витановска, второто ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Алфа - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да ...

Водителаката ги измеша празниците: Велигден или…?

Република - 15.04.2017

Водителката на популарниот РТС квиз „Сложувалка“, Марија Вељковиќ, објави фотка на која ужива со децата во креативното фарбање на велигденските јајца, но, на почетокот ги помеша празниците… Марија со објавената слика на обоените дланки, нејзините и ...

Косово воспостави 24-часовна заштита на црквите за Велигден

Локално - 15.04.2017

За Велигден безбедносните сили на Косово се подигнати на готовс Полицијата во Косово презема 24-часовна заштита на сите цркви во земјата за Велигден, објавија локалните медиуми. Наместо 8 часа косовските полицајци ќе работат по 12 часа, прекинати се ...

Зошто јајце за Велигден? Жолто за радост,портокалово-трпение, зелено…

Република - 15.04.2017

Христовата победа на смртта, секоја година, симболично се одбележува со Велигденското јајце. Во секое семејство, неговото толкување е речиси слично. Генерално, јајцето се поврзува со Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со ...

Зошто православниот и католичкиот Велигден годинава паѓаат во ист ден?

Шеталиште - 15.04.2017

Годинава, православните христијани го слават Воскресението Христово на ист ден со римо-католиците. Но, ова не се случува секогаш. Зошто е тоа така, и зошто постои оваа разлика? Макар што причините поради кои православните го слават Велигден ...

Каролина Гочева за битолската традиција за најголемиот христијански празник: На Широк сокак се носат нови чевли за ...

Република - 15.04.2017

“Никогаш не носам штикли во Битола, секогаш сум во патики или рамни чевли, затоа што Битола ја сметам за мое место за одмор” ни раскажа поп – ѕвездата Каролина Гочева. Битолчанката која веќе подолго време живее во Скопје, и со гордост ни ја откри и ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка до Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија по повод Велигден

Курир - 15.04.2017

Ми претставува особено задоволство, во свое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам лично, на Вашето ценето свештенство и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија да Ви го честитам најголемиот христијански празник – Велигден, ...

Најтажната велигденска приказна – Мајка ми нема на кого да му даде црвено јајце во недела – Затоа плачам!

Репортер - 15.04.2017

Драгутин М. е Србин од Куршумлија кој Германија ја одбра за нов дом. Како и сите, и тој стана носталгичен во пресрет на празникто, па напиша писмо посветено на осамената мајка. Него ви го пренесуваме во целина, од сајтот toplicjevesti.com.

ВЕЛИГДЕН ИЛИ…? – Водителката на Слагалица ги помеша празниците, па веднаш вриштеа коментари

Репортер - 15.04.2017

Водителката на популарниот РТС квиз „Сложувалка“, Марија Вељковиќ, објави фотка на која ужива со децата во креативното фарбање на велигденските јајца, но, на почетокот ги помеша празниците… Марија со објавената слика на обоените дланки, нејзините и ...

(ФОТО) ПУТИН ВО ХРАМ, МЕРКЕЛ НА ПЛАЖА: Еве каде светските лидери го слават Велигден

Фактор - 15.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин за Велигден беше во црква, а германската канцеларка, Ангела Меркел времето го поминува на италијански остров. Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери.

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- направете го вечерва ова и ќе бидете среќни

Пулс24 - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што означуваат боите

Маркукуле - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Прво дознајте што означуваат боите, а потоа одлучете какво јајце ќе подарите

Пулс24 - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

За велигденската трпеза! Направете зајчиња од салфетка

Пулс24 - 15.04.2017

Бидете креативни и поинакви од останатите Креативна и оргинална идеја за Велигден. За блескава и весела трпеза направете зајчиња од ...

Радознал дечко скрши 9-години старо велигденско јајце: Што мислите, како помина? (ВИДЕО)

Маркукуле - 15.04.2017

Момчево нашло 9-години старо велигденско јајце и се одлучил да го скрши. Погледнете како помина. ...

6 разлики меѓу католичкиот и православниот Велигден

Бизнис Вести - 15.04.2017

Обично католичкиот Велигден се слави порано од православниот. Главната причина за ова е дека православната црква го одредува датумот за славење на Велигден според Јулијанскиот календар, а Католичката црква – според Грегоријанскиот.

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Телевизија Нова - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Велигденска честитка до католичките верници од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Телевизија Нова - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во лично име и во име на партијата им го честита празникот Велигден на Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх, на свештенство и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија.

Велигденска порака од бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија

Телевизија Нова - 15.04.2017

Велигденска порака испрати бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов. Во пораката истакна дека во време на бројни драматични настани живеејќи го христијанството треба да бидеме сведоци дека Христос со неговото воскресение ...

Како македонско традиционално семејство се подготвува за Велигден

Телевизија Нова - 15.04.2017

Украсувањето на јајцата е вистинско задоволство, тоа најубавиот дел од подготовката за Велигден. Со овие зборови не пречека Ана Трифуновска, млада домаќинка која заедно со нејзините две ќерки за камерата на ТВ НОВА ги отворија вратите од својт дом ...

Велигден – Голем ден за христијаните

Телевизија Нова - 15.04.2017

Вечерва „Аргументи“ со Љубиша Николовски на тема „Велигден – Голем ден за христијаните“ Гости во студиото ќе бидат Цане Мојановски и Љупчо Ристовски. Почеток 20:30 часот на ТВ ...

ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ЈАЈЦА ГИ КРИЕ КАКО ЗАЈАК УШИ: Еве ги останатите велигденски декорации на Лила! (фото)

Exclusive.mk - 15.04.2017

Еден од најголемите христијански празници, Велгден е на самиот праг, а во пресрет на истиот сите на социјалните мрежи објавуваат како го декорирале својот дом. И водителката Лила Филиповска е една од фалбаџиите.

ОД ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА, ПА СЕ ДО ВЕЛИГДЕНСКА ТОРТА: Вака изгледа домот на Сека за Велигден! (фото)

Exclusive.mk - 15.04.2017

Еден по еден сите од познатите ги преплавуваат социјалните мрежи со своите декорации за Велигден. Една од повоочливите е онаа на пејачката Сека Алексиќ. Таа си обезбеди велигденска торта, но секако не ги заборави ни велигденските јајца.

Среќата и љубовта ќе ве следат цела година: Пред Велигден направете ги овие работи

Хитпортал - 14.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник, Христовото воскресение – Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар ...

Зголемена претпазливост на косовската полиција за време на празниците

Р.С.Европа - 14.04.2017

На полициските службеници на Косово им е прекинат годишниот одмор и се повикани да се вратат на работа, каде наместо осум ќе работат по 12 часа поради вознемиреност од заканите за терористички напади за време на велигденските празници, потврди ...

Велигден според источно православна црква, постот доаѓа пред гозбата

+инфо - 14.04.2017

Литургијата во Антиохиската православна црква Свети Ѓорѓи во северозападниот дел на Вашингтон се изведува на англиски и арапски јазик. 48 дена секоја пролет, Софија Факури ги држи месото и сирењето подалеку од нејзината чинија и, со различен успех, ...

Пред Велигден направете ги овие работи – среќата и љубовта ќе ве следат цела година

Lady - 14.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно од ...

Ова ќе се гледа пред Велигден. Супер шоу во Еден на Еден! (ВИДЕО)

БркајРабота - 14.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „Еден на Еден“, го има еден од најпознатите балканци, легендата на музичката и актерската сцена – Др. Неле Карајлиќ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси! Новата ...

Дома сте пред Велигден? Еве што да направите!

Panika.be - 14.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „ Еден на Еден “, го има еден од најпознатите балканци, легендата на музичката и актерската сцена – Др. Неле Карајлиќ ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси ! Новата ...

Специфични велигденски обичаи низ светот

Убавина и Здравје - 14.04.2017

Ви претставуваме некои од најинтересните велигденски обичаи што се практикуваат во светот токму во следниве неколку дена. Во Норвешка на Велигден сите сакаат да уживаат во улогата на детектив, па на телевизија пуштаат филмови со детективски жанр, а ...

Реши да скрши девет години старо велигденско јајце (видео)

Таратур - 14.04.2017

Откако размести дел од мебелот, типот најде 9 години старо велигденско јајце и реши да ризикува и да го скрши, за да види што има и што се случува во него. Секако, зажали. Еве го ...

Велигденски тренинг ритам во Битола (Фото+Видео)

SportMedia - 14.04.2017

Пелистер во полна пареа се подготвува за утрешниот меч против Шкендија. „Зелено-белите“ се надеваат дека токму на овој меч ќе успеат да ја прекинат лошата низа на резултати. Во последните пет првенствени дуели, битолчани освоија само еден ...

Култната „На Велигден“ од женски агол – одлична, одлична изведба на Пепа

Таратур - 14.04.2017

Пепа Димитрова е изведувач на женската верзија на легендарната песна „На Велигден“ од Џокси. Песната е снимена во студиото Ентерпрајз под водство на Дамир Имери, а видеото е снимано во Енигма продукција.

Велигденски базар во ОУ „Григор Прличев“

OhridNews - 14.04.2017

Во основното училиште „Григор Прличев“ се одржа велигденски базар со продажен карактер. Учество зедоа сите ученици од одделенска настава, при што се покажа големата креативност и квалитет со кој беа изработени продажните експонати.

ДОМ: Честит Велигден, мир меѓу луѓето

А1 On - 14.04.2017

„ДОМ им го честита Велигден на сите верници од христијанска вероисповед во Република Македонија и им посакува здравје, среќа и убавини! А најмногу од се, посакува мир меѓу луѓето, да се гледаат како блиски – пријатели, роднини, сограѓани! Да ...

САД ги повика своите државјани во Косово на поголема внимателност поради можен тероризам

Кајгана - 14.04.2017

Амбасадата на САД во Приштина ги повика своите државјани на Косово да бидат внимателни во текот на велигденските празници и на масовните собири и манифестации „поради закана од можни терористички акции“, а косовската полиција ги зголемила мерките за ...

Велигденска хуманитарна рабoтилница во Велес

Канал5 - 14.04.2017

Во Ликовниот салон во Велес денеска се одржа Велигденска креативна работилница која имаше и хуманитарен карактер. Жените учеснички на манифестацијата на штандови им понудија на посетителите велигденски јајца, рачно изработени кошнички и други ...

АПСЕЊА НА КОСОВО: Закани за терористички напади, вооружена полиција ги обезбедува црквите

Телеграф - 14.04.2017

Како што јавуваат косовски медиуми, наместо осум, полициските службеници во Косово ќе работат по 12 часа, а на сите полицајци им е прекинат годишниот одмор и повикани се да се вратат на работа Поради заканите за можни терористички напади за време на ...

САД ги предупредија своите државјани на Косово на можен тероризам

Тера - 14.04.2017

Амбасадата на САД во Приштина ги повика своите државјани на Косово да бидат внимателни во текот на велигденските празници и на масовните собири и манифестации „поради закана од можни терористички акции“, а косовската полиција ги зголемила мерките за ...

Полицијата со посебни мерки за време на велигденските празници

Сител - 14.04.2017

Косовската полиција ќе ги обезбедува сите цркви на Косово 24 часа дневно за време на велигденските празници. Медиумите во Приштина пренесуваат дека безбедносните органи на Косово се „вознемирени од заканите со терористички напади“.

Велигденска торта „ЈАЈЦЕ” – прекрасно, ние го делиме рецептот со вас

Gotvi.mk - 14.04.2017

Вистински вкусен и шарен деликатес. Направете вкусна и шарена велигденска торта.Еве што ви ...

Велигденски гнезда – лесно, едноставно и брзо, за весел Велиден

Gotvi.mk - 14.04.2017

Имајте вкусен и весел Велигден и направете ги најубавите колачиња познати како велигденски гнезда.Ова е се што ви ...

10 начини за декорација на салфети кои МОРАТЕ ДА ГИ ЗНАЕТЕ!

Gotvi.mk - 14.04.2017

Погледнете го видеото и фасцинирајте ги пријателите и гостите со овие едноставни трикови со салфети. Во видеото во прилог прецизно и детално е објаснето како се прават декорации за салфети, како важен детал од трпезата.

Лекарите предупредуваат: Внимавајте со мрсната храна и алкохолот по постот

Канал5 - 14.04.2017

Седум неделниот велигденски пост завршува утре на полноќ. Велигденската трпеза може да предизвика сериозни здравствени проблеми кај верниците. На оваа тема во Дневникот Борче Пауновски разговараше со дежурниот доктор од итната помош.

Во Ресен се одржа традиционалниот велигденски хепенинг

Сител - 14.04.2017

Над стотина ученици од петте општински основни училишта, како и дечиња од Детската градинка “11-ти Септември” од Ресен, во пресрет на Велигденските празници, на Градскиот плоштад го реализираа традиционалниот Велигденски хепенинг.

Косовска полиција со посебни мерки за време на велигденските празници...

Н.Македонија - 14.04.2017

Косовска полиција со посебни мерки за време на велигденските празници Косовската полиција ќе ги обезбедува сите цркви на Косово 24 часа дневно за време на велигденските празници. Медиумите во Приштина пренесуваат дека безбедносните органи на Косово ...

Ова ќе се гледа пред Велигден. Супер шоу во Еден на Еден! (видео)

Црнобело - 14.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „Еден на Еден“, го има еден од најпознатите балканци, легендата на музичката и актерската сцена – Др. Неле Карајлиќ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси! Новата ...

„На Велигден“ од женски агол

Црнобело - 14.04.2017

Пепа Димитрова ни ја претстави познатата песна на Џокси, „На Велигден“ во една модерна, етно-џез верзија, “од женски ...

Ако сте дома на Велика сабота, ова сигурно да го направите (ВИДЕО)

Република - 14.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „Еден на Еден“, го има еден од најпознатите балканци, легендата на музичката и актерската сцена – д-р Неле Карајлиќ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси! Новата ...

Дома сте пред Велигден? Еве што да направите!

Точка - 14.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „Еден на Еден“, го има еден од најпознатите балканци, легендата на музичката и актерската сцена – Др. Неле Карајлиќ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси! Новата ...

Велигденска хуманитарна рабoтилница во Велес

Вечер - 14.04.2017

Во Ликовниот салон во Велес денеска се одржа Велигденска креативна работилница која имаше и хуманитарен карактер. Жените учеснички на манифестацијата на штандови им понудија на посетителите велигденски јајца, рачно изработени кошнички и други ...

Легендарната „На Велигден“ од ЏОКСИ, овојпат во женска етно-џез верзија на ПЕПА ДИМИТРОВА (ВИДЕО)

Курир - 14.04.2017

Дамата која минатата година направи вистинска фестивалска жетва собирајќи ги сите поважни фестивалски награди во Македонија, поп пејачката Пепа Димитрова ја препеа легендарната тема „На Велигден“ која оригинално ја испеа Џина Папас Џокси во ...

Необични начини на славење Велигден низ светот

Вечер - 14.04.2017

Ви претставуваме некои од најинтересните велигденски обичаи што се практикуваат во светот токму во следниве неколку дена Во Норвешка на Велигден сите сакаат да уживаат во улогата на детектив, па на телевизија пуштаат филмови со детективски жанр, а ...

Закана од терористички напад во Косово - полицијата со посебни мерки за време на велигденските празници

Press24 - 14.04.2017

Косовската полиција ќе ги обезбедува сите цркви на Косово 24 часа дневно за време на велигденските празници. Медиумите во Приштина пренесуваат дека безбедносните органи на Косово се „вознемирени од заканите со терористички напади“.

САД ги повика своите државјани на Косово на поголема внимателност поради можен тероризам

Точка - 14.04.2017

Амбасадата на САД во Приштина ги повика своите државјани на Косово да бидат внимателни во текот на велигденските празници и на масовните собири и манифестации „поради закана од можни терористички акции“, а косовската полиција ги зголемила мерките за ...

Велигденска хуманитарна рабoтилница во Велес

Курир - 14.04.2017

Во Ликовниот салон во Велес денеска се одржа Велигденска креативна работилница која имаше и хуманитарен карактер. Жените учеснички на манифестацијата на штандови им понудија на посетителите велигденски јајца, рачно изработени кошнички и други ...

Македонија како библиска земја, јајцето како Велигденски симбол (ФОТО)

Вечер - 14.04.2017

Велигденски јајца во боите на граѓанската иницијатива „За заедничка ...

„На Велигден“ од ЏОКСИ, овој пат во женска етно-џез верзија на ПЕПА ДИМИТРОВА (ВИДЕО)

Среќа.mk - 14.04.2017

Пепа Димитрова ни ја представи познатата песна на Џокси, „На Велигден“ во една модерна, етно-џез верзија, “од женски агол“. „На Велигден“ ми е една од омилените македонски евергрин песни.“ -вели Димитрова.

САД ги предупредија своите државјани на Косово на можен тероризам

Позитив.мк - 14.04.2017

Американската амбасада во Приштина ги предупреди американските државјани кои престојуваат на Kосово да бидат внимателни во текот на велигденските празници, на големите собири и манифестации „поради закани од можни терористички акции“, пренесува во ...

Слушнете ја легендарната „На Велигден“ во женска етно-џез верзија на Пепа Димитрова (ВИДЕО)

Скопје инфо - 14.04.2017

Пепа Димитрова е изведувач на женската верзија на легендарната песна „На Велигден“ од Џокси. Песната е снимена во студиото Ентерпрајз под водство на Дамир Имери, а видеото е снимано во Енигма продукција.

САД ги предупреди своите државјани на Косово за терористички напад

Република - 14.04.2017

Амбасадата на САД во Приштина ги повика своите државјани на Косово да бидат внимателни во текот на велигденските празници и на масовните собири и манифестации „поради закана од можни терористички акции“, а косовската полиција ги зголемила мерките за ...

Црвено-жолти Велигденски јајца: Македонија како библиска земја, јајцето како Велигденски симбол (ФОТО)

Курир - 14.04.2017

Велигденски јајца во боите на граѓанската иницијатива „За заедничка ...

Пепа ја препеа „На Велигден“ на Џокси!

Вечер - 14.04.2017

Пепа Димитрова ја препеа легендарната тема „На Велигден" на Џина Папас Џокси. Етно-џез верзијата на Пепа е снимена во студиото „Ентерпрајз" на Валентино Скендеровски, под водствто на Дамир Имери, додека видеото е снимано под продуцентската палка на ...

Ова ќе се гледа пред Велигден. Супер шоу во Еден на Еден! (ВИДЕО)

Фактор - 14.04.2017

Велигденското издание на најгледаното ток-шоу кај нас, „Еден на Еден“, го има еден од најпознатите балканци,легендата на музичката и актерската сцена – Др. Неле Карајлиќ! Друштво ќе му прави човекот без кој не проаѓа Велигден – Џокси! Новата епизода ...

ВЕЛИГДЕН: Како светот го празнува овој празник?

Фактор - 14.04.2017

Многу земји, па и затоа многу различни толкувања и празнувања го красат Велигден. Некои се навистина блиски до оние во кои ние веруваме и ги практикуваме, додека други можеби ќе ве зачудат до степен на неверување.

САД ги предупредија своите државјани на Косово на можен тероризам

Нетпрес - 14.04.2017

Американската амбасада во Приштина ги предупреди американските државјани кои престојуваат на Kосово да бидат внимателни во текот на велигденските празници, на големите собири и манифестации „поради закани од можни терористички акции“, пренесува во ...

Велигденска хуманитарна рабoтилница во Велес

Пулс24 - 14.04.2017

Во Ликовниот салон во Велес денеска се одржа Велигденска креативна работилница која имаше и хуманитарен карактер. Жените учеснички на манифестацијата на штандови им понудија на посетителите велигденски јајца, рачно изработени кошнички и други ...

Легендарната „На Велигден“ од ЏОКСИ, овојпат во женска етно-џез верзија на ПЕПА ДИМИТРОВА

Пулс24 - 14.04.2017

Дамата која минатата година направи вистинска фестивалска жетва собирајќи ги сите поважни фестивалски награди во Македонија, поп пејачката Пепа Димитрова ја препеа легендарната тема „На Велигден“ која оригинално ја испеа Џина Папас Џокси во ...

Црквата празнува Голем Петок! Верувања за Велигден, што треба да ги знаете

Бизнис Вести - 14.04.2017

Како и секој голем празник, Велигден е ден во кој луѓето прават ритуали кои ќе им донесат здравје и среќа. Прочитајте некои од најраспространетите верувања за Велигден: Во ноќта спроти Велигден донесете вода од бунар или истурете директно од чешмата ...

Црвено-жолти Велигденски јајца: Македонија како библиска земја, јајцето како Велигденски симбол

Телевизија Нова - 14.04.2017

Велигденски јајца во боите на граѓанската иницијатива „За заедничка ...

Православниот и католички Велигден годинава на ист ден

Телевизија Нова - 14.04.2017

Годинава, на ист ден се поклопуваат празнувањата на православниот и католичкиот Велигден. За симболиката во преклопувањето, но и за разликата помеѓу православните и католичките традиции за најголемиот христијански празник, зборувавме со монсињор ...

Велигденска хуманитарна рабoтилница во Велес

Телевизија Нова - 14.04.2017

Во Ликовниот салон во Велес денеска се одржа Велигденска креативна работилница која имаше и хуманитарен карактер. Жените учеснички на манифестацијата на штандови им понудија на посетителите велигденски јајца, рачно изработени кошнички и други ...

„Железница“ за празникот пушта специјална линија „Велигденски воз“

Нова ТВ - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД – Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на најголемиот Христијански празник Велигден. За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје – Гевгелија – Скопје, брендирана ...

Почнуваат велигденските празнувања

24 Вести - 13.04.2017

Тенок буџет, скромна трпеза - привршуваат последните подготовки за празнување на Велигден. Дел од граѓаните велат ќе го поминат скромно поради високите цени на пазарите кои пред секој празник бележат значително зголемување.

Дневен печат - Историски грабеж и празнички препукувања

Р.С.Европа - 13.04.2017

Весниците пишуваат за грабежот во Тутунска банка, за партиската употреба на Велигден, за работата на Собранието, како и за податокот за функционална неписменост на младите. Без да звучиме претенциозно, се чини дека Македонија е единствена по многу ...

Хуманитарни велигденски базари во Скопје

МКД - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Македонски железници пуштија „Велигденски воз“ до Гевгелија

МКД - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД-Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на празникот Велигден. „За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, брендирана како „Велигденски воз“, на кој ...

Велигден - симболите и нивното значење

Deutsche Welle - 13.04.2017

Многу од денешните обичаи поврзани со Велигден имаат потекло од античко време или од Средниот век. Знаете ли од каде доаѓа името на празникот и каква е врската меѓу велигденското зајаче и велигденскиот оган? Велигден е најзначајниот празник за ...

Велигденски хепенинг по седми пат во Ресен

+инфо - 13.04.2017

Манифестацијата ќе биде збогатена со културна програма на која ќе настапат солисти од детскиот хор „Ѕвончиња“ од Битола. По седми пат во Ресен, традиционално на Велики четврток, ќе се одржи Велигденскиот хепенинг, во организација на Домот на ...

Хуманитарна Велигденска приказна во Капитол мол

МакМода - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во ...

Велигденски свет без граници во Skopje City Mall

МакМода - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите христијански празници кој го означува денот на Христовото воскресение. Секоја држава има своја традиција и обичаи кои се карактеристични само за нив. Во пресрет на овој голем празник, нашиот најголем трговски центар, ...

Хуманитарна велигденска приказна во Капитол мол

Популарно - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во ...

Велигденски воз на релација Скопје – Гевгелија – Скопје

А1 On - 13.04.2017

Македонски железници – Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје – Гевгелија – ...

Хуманитарна Велигденска приказна во Капитол мол

Кајгана - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во ...

Хуманитарни велигденски базари

А1 On - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Претставници од Ротаракт клубот и основците во посета на одделението за геријатрија

OhridNews - 13.04.2017

Ротаракт клубот од Охрид, во соработка со ученичката заедница при ОУ „Христо Узунов" изработи декоративни и креативни велигденски јајца, украси и цртежи, кои денес заедно со неколку ученици им беа подарени на лицата згрижени во одделението за ...

Велигденски хепенинг во Ресен

А1 On - 13.04.2017

На градскиот плоштад „Цар Самоил“ во Ресен денеска во пресрет на велигденските празници се одржа традиционалната манифестација „Велигденски хепенинг“. На манифестацијата учествуваат повеќе стотина ученици од петте основни училишта и од детската ...

Започнува годинешниот Велигденски саем

OhridNews - 13.04.2017

По повод Велигденските празници ЈП „Градски Пазар“ годинава по четврти пат го организира „Велигденскиот саем“. Манифестацијата започнува денес во 11 часот на плоштадот Крушевска репблика-стар чинар.

Велигденски хепенинг по седми пат во Ресен

А1 On - 13.04.2017

По седми пат во Ресен, традиционално на Велики четврток, ќе се одржи Велигденскиот хепенинг, во организација на Домот на културата „Драги Тозија“ и Општина Ресен. На градскиот плоштад ќе бидат поставени голем број штандови, на кои посетителите ќе ...

Хуманитарен Bелигденски базар – Помош за шестмесечната Миа

ТВ21 - 13.04.2017

15 ракотворци ги изложија своите дела и со нивната продажба, собраните финансиски средства ќе бидат наменети за лекување на шестмесечното бебе Миа. Освен тоа, граѓаните ќе можат да донираат во касата на Црвен Крст.

5 трендови за велигденска декорација на домот и трпезата

МакМода - 13.04.2017

Секоја година во игра се нови трендови на декорација на домот, јајцата и трепезата за велигденските празници. Ваквите трендовите ги следат модните треднови, па оттука добиваме и нови и свежи идеи за поинакво празнично украсување.

Започна четвртиот Велигденски саем во Охрид

OhridNews - 13.04.2017

Денес, по четврти пат беше отворен Велигденскиот саем во Охрид на кој можат да се видат бројни рачно изработени велигденски украси од учениците во основните и средни училишта, колачи, украсни предмети.

Велигденски воз на релација Скопје - Гевгелија - Скопје

Канал5 - 13.04.2017

Македонски железници - Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје - Гевгелија - ...

Велигденски воз на релација Скопје - Гевгелија - Скопје...

Н.Македонија - 13.04.2017

Велигденски воз на релација Скопје - Гевгелија - Скопје Македонски железници - Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“.

ДЕНЕСКА, УТРЕ И ЗАДУТРЕ: Хуманитарни велигденски базари

Телеграф - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар ...

ПОЧУВСТВУВАЈТЕ ГО ПРАЗНИКОТ: „Велигденски воз“ ќе сообраќа на релација Скопје - Гевгелија (ФОТО)

Телеграф - 13.04.2017

„Велигденскиот воз“ ќе биде одлична можност за сите патници да уживаат во своето патување и да го почувствуваат духот на претстојниот празник, велат од „Македонски железници - Транспорт“ „Македонски железници - Транспорт“ годинава по повод ...

Хуманитарни велигденски базари

Сител - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Хуманитарна Велигденска приказна во Капитол мол

Бизнис Инфо - 13.04.2017

Капитол мол заедно со Црвен крст и неколку ракотворци, од 13-ти до 15-ти април, организираат добротворен велигденски базар за помош на шестмесечната Миа која е во вештачка кома во болница во Софија.

Хуманитарни велигденски базари

Канал5 - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Велигденски хепенинг по седми пат во Ресен

Канал5 - 13.04.2017

По седми пат во Ресен, традиционално на Велики четврток, ќе се одржи Велигденскиот хепенинг, во организација на Домот на културата „Драги Тозија“ и Општина Ресен. На градскиот плоштад ќе бидат поставени голем број штандови, на кои посетителите ќе ...

Обичаи кои се прават на на малите деца за Велигден

Сител - 13.04.2017

Според народните верувања, за Велигден првите три јајца, во црвена боја се фарбаат на Велики Четврток. Малите деца се милуваат по лицето додека спијат со зборовите „Црвено бели , здраво дебело„ Исто така постои обичај, децата да се бањаат со првото ...

Велигденски воз на релација Скопје - Гевгелија - Скопје

Сител - 13.04.2017

Македонски железници - Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје - Гевгелија - ...

Велигденски хуманитарни пакети за социјално загрозените од Карпош

Канал5 - 13.04.2017

Велигденски хуманитарни пакети за социјално загрозените семејства од Карпош додели градоначалникот ...

ЗА ДА НЕ СЕ ФРЛААТ ЈАЈЦАТА ПО ВЕЛИГДЕН: Совршена салата

Gotvi.mk - 13.04.2017

Направете совршена лесна салата со јајцата кои ќе ви останат од Велигден. Наместо да ги фрлите, направете ...

Хуманитарна акција на УЖ на ВМРО ДПМНЕ – Струмица за Велигден

Сител - 13.04.2017

Денеска Унијата на жени ВМРО ДПМНЕ Струмица, со хуманитарна акција за донирање детски играчки, им го честита Велигден на дечињата во ПОУ„Св. Климент Охридски“ Ново ...

Велигденска честика од најмладите

Тера - 13.04.2017

Центарот за едукација, хуманитарни и граѓански активности Св. Нектариј Битолски подготви Велигденска честитка во која учестуваат деца, во рамките на проектот Подари Велигденско јајце. Оваа видео честитка ќе имате можност да ја погледнете на ...

НЕ ФРЛАЈТЕ ПАРИ ЗАЛУДНО: Со салфета до најубава велигденска кошничка

Gotvi.mk - 13.04.2017

Доаѓа Велигден, најголемиот и најтешкиот Христијански празник. Секако, главниот обичај е вапцањето јајца, но домаќинките се трудат да имаат што поуникатни трпези, колачи, торти, јадења, декорации.За да бидете најдосетлива и најкреативна домаќинка за ...

Велигденска акција на Ротаракт клуб - Охрид

ТВМ - 13.04.2017

Ротаракт клубот од Охрид, во соработка со ученичката заедница при О.У "христо Узунов" од Охрид, изработи декоративни и креативни Велигденски јајца, украси и цртежи, кои денес заедно со неколку ученици им беа подарени на болните и изнемоштени лица во ...

И лицата со оштетен вид со велигденски творби за социјално загрозените

Канал5 - 13.04.2017

„Го изгубив видот, но никогаш волјата да продолжам да живеам и да творам“, раскажува Благица Петровска на изложбата за велигденска храна во црквата Свети Илија во скопски Аеродром. Вкусните јадења направени како уметнички дела наредени на масата, ...

„НА ВЕЛИГДЕН СУМ СЕ ЗАЉУБИЛ“: Еден од најубавите македонски вокали ја испеа познатата песна (ВИДЕО)

Телеграф - 13.04.2017

Досега оваа песна сме ја слушнале во повеќе варијанти, но сигурни сме дека оваа ќе ви се допадне најмногу И како што е редот, дојде време за една од најслушаните песни , ако не и најслушана за велигденските празници.

За Велигден дожд

Канал5 - 13.04.2017

Врнежи од дожд токму в недела на Велигден . Kакво време не очекува за продолжениот велигденски викенд, повеќе од разговорот на Мирјана Мирчевска Јовановиќ со дежурниот синоптичар Душанка Танушевска од УХМР.

Велигденски хепенинг во Ресен

Сител - 13.04.2017

На градскиот плоштад „Цар Самоил“ во Ресен денеска во пресрет на велигденските празници се одржа традиционалната манифестација „Велигденски хепенинг“. На манифестацијата учествуваат повеќе стотина ученици од петте основни училишта и од детската ...

Седми Велигденски хепенинг во ОУ К.Ј.-Питу Кичево...

Н.Македонија - 13.04.2017

Седми Велигденски хепенинг во ОУ К.Ј.-Питу Кичево По седми пат во ОУ „Кузман Јосифоски-Питу“ во Кичево, каде што наставата ја следат над 750 ученици, беше одржан Велигденскиот хепенинг. На овој хепенинг беа понудени на продажба изработките на ...

Како да направите: Велигденско зајче од салфетка и јајце

Црнобело - 13.04.2017

Деновиве сигурно ќе ви затреба оваа идеја за поставување на масата, или едноставно за подарување на вапцано јајце завиткано во ...

Традиционален Велигденски хепенинг во Ресен

Орбис - 13.04.2017

По 7-ми пат, во организација на Општина Ресен и Домот на Култура „Драги Тозија” од Ресен на градскиот плоштад „Цар Самоил” во Ресен се одржа традиционалната манифестација Велигденски Хепенинг.

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

МК News - 13.04.2017

Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно е извор на среќа.

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Вистина.мк - 13.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Хуманитарни велигденски базари

Вечер - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол" денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Велигденски воз на релација Скопје – Гевгелија – Скопје

Скопје инфо - 13.04.2017

Македонски железници - Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје - Гевгелија - ...

Хуманитарни велигденски базари

Скопје инфо - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Хуманитарни велигденски базари

Нетпрес - 13.04.2017

Волонтерите на Црвениот крст вечер од 18 до 20 часот ќе одржат креативна работилница за деца, а граѓаните ќе имаат можност да донираат за Миа во касичка на Црвениот крст. Ракотворците ќе изложуваат рачно изработени производи од чија продажба се ...

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Курир - 13.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велигденски воз на релација Скопје – Гевгелија – Скопје

Локално - 13.04.2017

Македонски железници – Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје – Гевгелија – ...

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Република - 13.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе ...

Македонски железници пуштија „Велигденски воз“ до Гевгелија

Вечер - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД-Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на празникот Велигден. „За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, брендирана како „Велигденски воз", на кој ...

Велигденски свет без граници во Skopje City Mall

Денар - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите христијански празници кој го означува денот на Христовото воскресение. Секоја држава има своја традиција и обичаи кои се карактеристични само за нив. Во пресрет на овој голем празник, нашиот најголем трговски центар, ...

Велигденски хепенинг по седми пат во Ресен

Вечер - 13.04.2017

По седми пат во Ресен, традиционално на Велики четврток, ќе се одржи Велигденскиот хепенинг, во организација на Домот на културата „Драги Тозија" и Општина Ресен. На градскиот плоштад ќе бидат поставени голем број штандови, на кои посетителите ќе ...

Македонски железници пуштија „Велигденски воз“ до Гевгелија (ФОТО)

Курир - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД-Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на празникот Велигден. „За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, брендирана како „Велигденски воз“, на кој ...

Велигденски базар во општина Аеродром

Скопје инфо - 13.04.2017

Денеска, 13.4.2017 година, во дворот на црквата „Св. Пророк Илија“ се одржа Велигденски базар, на кој можеа да се видат и купат креативни домашно изработени ракотворби од членови на Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје, односно солени и ...

Македонски железници пуштија „Велигденски воз“ до Гевгелија

Република - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД-Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на празникот Велигден. „За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, брендирана како „Велигденски воз“, на кој ...

Велигден во знакот на хуманоста: Хуманитарни велигденски базари за помош на бебето Миа

Press24 - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

„Подарете книга за Велигденско јајце-Симбол на Христовото Воскресение“ во општина Илинден

Press24 - 13.04.2017

Во Домот на култура „Илинден“ во Општина Илинден, успешно се реализираше 11-та по ред традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги.

Велигденски хепенинг по седми пат во Ресен

Курир - 13.04.2017

По седми пат во Ресен, традиционално на Велики четврток, ќе се одржи Велигденскиот хепенинг, во организација на Домот на културата „Драги Тозија“ и Општина Ресен. На градскиот плоштад ќе бидат поставени голем број штандови, на кои посетителите ќе ...

Македонски железници го прославува празникот со Велигденски воз

Фактор - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД – Скопје ќе се приклучи на прославата на најголемиот Христијански празник Велигден со посебен „Велигденски воз“ кој ќе биде специјално украсен. Станува збор за еден од новите возови кој ќе сообраќа на релација ...

Заштитено: Се заљуби на Велигден? Ја запроси на Велигден?

Среќа.mk - 13.04.2017

Оваа содржина е заштитена со лозинка. За да ја видите, Ве молам внесете ја лозинката подолу: ...

Ефтини и лесни Велигденски декорации (ВИДЕО)

Среќа.mk - 13.04.2017

За комплетна празнична атмосфера, украсете го домот со интересни декорации. Ефтинио и лесно може да направите некои од овие декорации кои може да ги направите со семејството и да имате убави празнични ...

Обичаи и адети за Велигден кои се прават на малите деца

Press24 - 13.04.2017

Според народните верувања, за Велигден првите три јајца, во црвена боја се фарбаат на Велики Четврток. Малите деца се милуваат по лицето додека спијат со зборовите „Црвено бели , здраво дебело„ Исто така постои обичај, децата да се бањаат со првото ...

За Велигден велигденски воз Скопје-Гевгелија-Скопје

Press24 - 13.04.2017

Македонски железници - Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје - Гевгелија - ...

Фото: Украсни Велигденски корпи

Скопје инфо - 13.04.2017

Велигден е највеселиот и најубавиот празник за сите генерации. Жените ги бојадисуваат јајцата во различни бои, но тие се занимаваат и со Велигденското декорирање и украсување на домот. Ова се неколку идеи за Велигденски корпи кои можете да ги ...

Хуманитарни велигденски базари

Курир - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Граѓаните на Карпош со помош за ранливите категории граѓани

Денар - 13.04.2017

Со хуманитарни пакети, до збогатување на велигденската трпеза во домовите на социјалните семејства. Општина Карпош ги подели пакетите кои хуманите луѓе, градинките и основните училишта ги донираа за своите сограѓани.

Хуманитарна Велигденска приказна во Капитол мол

Фактор - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во ...

ЛЕКАРИТЕ СО ПРЕПОРАКИ: Внимателно со храната за празниците

Кумановски м. - 13.04.2017

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден домаќинките утринава ги вапцаа првите црвени јајца, а за празникот се подготвува масна храна и богата трпеза. Лекарите и годинава со низа препораки да се внимава со конзумирањето храна, особено ...

Камшикуваат жени за Велигден

Република - 13.04.2017

Во Чешка и во Словачка, мажите и момчињата ги камшикуваат жените и девојките со декорирани инструменти, кои се обично украсени со шарени ленти. Овој обичај традиционално се одржува во понеделник, на вториот ден од Велигден и не е наменет да им ...

Успешно реализирана 11-та манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце-Симбол на Христовото Воскресение“ во ...

Курир - 13.04.2017

Во Домот на култура „Илинден“ во Општина Илинден, успешно се реализираше 11-та по ред традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги.

Легендарната „На Велигден“ од ЏОКСИ, овој пат во женска етно-џез верзија на ПЕПА ДИМИТРОВА (ВИДЕО)

Вистина.мк - 13.04.2017

Дамата која минатата година направи вистинска фестивалска жетва собирајќи ги сите поважни фестивалски награди во Македонија, поп пејачката Пепа Димитрова ја препеа легендарната тема „На Велигден“ која оригинално ја испеа Џина Папас Џокси во ...

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Пулс24 - 13.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Хуманитарна Велигденска приказна во Капитол мол

Пулс24 - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во ...

ФОТО:Македонски железници пуштија „Велигденски воз“ до Гевгелија

Пулс24 - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД-Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на празникот Велигден. „За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, брендирана како „Велигденски воз“, на кој ...

Обичаи кои се прават на децата за Велигден

Канал 77 - 13.04.2017

Според народните верувања, за Велигден првите три јајца, во црвена боја се фарбаат на Велики Четврток. Малите деца се милуваат по лицето додека спијат со зборовите „Црвено бели, здраво дебело“.

Велигденски воз на релација Скопје – Гевгелија – Скопје

Канал 77 - 13.04.2017

Македонски железници – Транспорт годинава по повод велигденските празници ќе ја вклучи во сообраќај новата патничка гарнитура брендирана како „Велигденски воз“. Возот со мотиви од велигденското чествување ќе сообраќа на релација Скопје – Гевгелија – ...

Хуманитарна велигденска приказна во Капитол мол за шестмесечната Миа која е во вештачка кома

еМагазин - 13.04.2017

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во ...

Успешно реализирана 11-та манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце-Симбол на Христовото Воскресение“ во ...

Пулс24 - 13.04.2017

Во Домот на култура „Илинден“ во Општина Илинден, успешно се реализираше 11-та по ред традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги.

(Фото) „Велигденски воз“ до Гевгелија украсен со велигденски јајца

еМагазин - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД – Скопје како и досега и оваа година, се приклучува во прославата на најголемиот Христијански празник Велигден, велат од компанијата. За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација ...

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Телевизија Нова - 13.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Македонски железници пуштија „Велигденски воз“ до Гевгелија

Телевизија Нова - 13.04.2017

Македонски железници Транспорт АД-Скопје соопшти дека се приклучува во прославата на празникот Велигден. „За таа цел во сообраќај, ќе ја вклучи новата патничка гарнитура на релација Скопје-Гевгелија-Скопје, брендирана како „Велигденски воз“, на кој ...

Хуманитарни велигденски базари

Телевизија Нова - 13.04.2017

Во соработка со Црвен крст на Град Скопје, во трговскиот центар „Капитол мол“ денеска, утре и задутре ќе се одржува хуманитарен велигденски базар на кој ќе учествуваат 15 ракотворци. Целта е да се помогне лекувањето на шестмесечното бебе Миа на која ...

Обичаи кои се прават на на малите деца за Велигден

Exclusive.mk - 13.04.2017

Според народните верувања, за Велигден првите три јајца, во црвена боја се фарбаат на Велики Четврток. Малите деца се милуваат по лицето додека спијат со зборовите „Црвено бели , здраво дебело„ Исто така постои обичај, децата да се бањаат со првото ...

„Волшебно велигденско дрво“ за лицата од Центарот за церебрална парализа Капиштец

Cooltura - 12.04.2017

Настанот е посветен за 39-те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа-Капиштец... Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје во соработка со Ramstore Mall, Комерцијална банка и ЈУ Центар за ...

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

+инфо - 12.04.2017

Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија. По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар – Капиштец

+инфо - 12.04.2017

Активноста е во рамки на проектот за поддршка и социјализација на деца и младинци со посебни потреби. Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” за 39-те деца и младинци кои го ...

Велигденски свет без граници во Skopje City Mall

Убавина и Здравје - 12.04.2017

Велигден е еден од најголемите христијански празници кој го означува денот на Христовото воскресение. Секоја држава има своја традиција и обичаи кои се карактеристични само за нив. Во пресрет на овој голем празник, нашиот најголем трговски центар, ...

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

А1 On - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар – Капиштец

А1 On - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” за 39-те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа – Капиштец.

Традиционален Велигденски панаѓур во ОУ „Христо Узунов“

OhridNews - 12.04.2017

Во основното училиште „Христо Узунов“, денес, се одржа Традиционалниот Велигденски Панаѓур со творби изработени од вредните раце на учениците. Изработени се творби од јајца, кошнички и се онаа што е поврзано со славењето на големиот Христијански ...

Идеи за украсување на велигденско дрвце

МакМода - 12.04.2017

Велигденските украсени дрва во последните години станаа многу популарни, а годинава ваквите фотографии го преплавија Инстаграм. Не мора да станува збор само за дрвце, подеднакво убаво изгледа и кога ќе се украси букет пролетно цвеќе во ваза.

Како да спречите прејадување по велигденските пости

Убавина и Здравје - 12.04.2017

По велигденските пости, оброкот почнете го со супа, со помалку сол и со лимонов сок или со сок од домати. Вака приготвена, супата ќе поттикне освежување на целиот организам. Дозирање Изберете помала чинија и до половина наполнете ја со свежа салата, ...

Подарете книга за Велигденско јајце

Канал5 - 12.04.2017

На 13-ти април (четврток) 2017 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот Општина Илинден ја организира 11-та по ред традиционална Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар - Капиштец

Сител - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „ Волшебно велигденско дрво” за 39-те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа - Капиштец.

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Сител - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Канал5 - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар - Капиштец

Канал5 - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” за 39-те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа - Капиштец.

„Велигденско јајце 2017“ во Велес

Канал5 - 12.04.2017

Велигденски јајца, корпи и други рачно изработени велигденски украси и велигденски реквизити се продаваа денеска на 13. традиционална манифестација „Велигденско јајце 2017“ во Велес. Манифестацијата се одржа во Младинскиот парк каде беа поставени ...

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Направете велигденски зајак од салфета (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 12.04.2017

Направете повеќе зајачиња од салфети и украсете ја вашата велигденска трпеза… Бојата на салфетите изберете ја по желба. За изработка на оваа симпатична декорација, потребна е салфета, дрвена штипка и малку конец.

Велигденски панаѓур во О.У. „Христо Узунов“

ТВМ - 12.04.2017

Велигденско расположение во О.У. „Христо Узунов“. Денес во ОУ Христо Узунов се одржа Традиционалниот Велигденски Панагур со творби изработени од вредните раце на уцениците од уцилиштето. Беа изработени творби од јајца, кошницки и се она што е ...

„Велигденско јајце 2017“ во Велес

Сител - 12.04.2017

Велигденски јајца, корпи и други рачно изработени велигденски украси и велигденски реквизити се продаваа денеска на 13. традиционална манифестација „Велигденско јајце 2017“ во Велес. Манифестацијата се одржа во Младинскиот парк каде беа поставени ...

Велигденски свет без граници во Skopje City Mall

Friday.mk - 12.04.2017

Велигден е еден од најголемите христијански празници кој го означува денот на Христовото воскресение. Секоја држава има своја традиција и обичаи кои се карактеристични само за нив. Во пресрет на овој голем празник, нашиот најголем трговски центар, ...

Водич и корисни совети за матуранти: Како да изгледате најмодерно за Вашата Матурска вечер?

Црнобело - 12.04.2017

Во пресрет на Матурските вечери, она што одзема најмногу време при подготовката е изборот на облека. За да Ви ја олесниме работата, следете ги овие неколку совети и предлози и веруваме дека лесно ќе успеете да дојдете до совршената комбинација.

„Подарете книга за велигденско јајце“ – повторно ќе се организира во општина Илинден

Република - 12.04.2017

На 13-ти април (четврток) 2017 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот Општина Илинден ја организира 11-та по ред традиционална Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”.

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Либертас - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар – Капиштец

Скопје инфо - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” за 39-те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа – Капиштец.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар – Капиштец

Либертас - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” з а 39 -те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа – Капиштец.

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Вистина.мк - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар – Капиштец

Вистина.мк - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” з а 39 -те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа – Капиштец.

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Вечер - 12.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Вечер - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито" денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

„Волшебно велигденско дрво” за децата од Дневниот центар – Капиштец

Курир - 12.04.2017

Во пресрет на празникот Велигден, Црвениот крст на град Скопје организира настан „Волшебно велигденско дрво” з а 39 -те деца и младинци кои го посетуваат Дневниот центар за лица со церебрална парализа – Капиштец.

Велигденски базар утре во дворот на црквата „Св. Пророк Илија“

Курир - 12.04.2017

Во дворот на црквата „Св. Пророк Илија“, утре во 11 часот, ќе се одржи Велигденски базар, во организација на општина Аеродром и Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје. На базарот ќе може да се видат и купат креативни домашно изработени ...

Велигденски базар во дворот на црквата „Св. Пророк Илија"

Вечер - 12.04.2017

Со почеток од 11 часот утре во дворот на црквата „Св. Пророк Илија" ќе се одржи Велигденски базар, во организација на Општина Аеродром и Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје На базарот ќе може да се видат и купат креативни домашно ...

Коптската православна црква ги откажа велигденските служби по нападот на „Исламска држава“

Стандард - 12.04.2017

Коптската православна црква во средата објави дека црковните служби на Велигденските празници ќе бидат откажани, откако во секој храм ќе биде отслужена само по една, пренесува AФП. Одлуката беше донесена во позадина на двата одделни напади на ...

Како да спречите прејадување по велигденските пости

Вечер - 12.04.2017

По велигденските пости, оброкот почнете го со супа, со помалку сол и со лимонов сок или со сок од домати. Вака приготвена, супата ќе поттикне освежување на целиот организам. По велигденските пости, оброкот почнете го со супа, со помалку сол и со ...

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Курир - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

ВИДЕО: Велигденска магија со салфети - направете зајчиња, лесно е и брзо

Press24 - 12.04.2017

Креативна и оргинална идеја за Велигден. За блескава и весела трпеза направете зајчиња од ...

„Велигденско јајце 2017“ во Велес

Курир - 12.04.2017

Велигденски јајца, корпи и други рачно изработени велигденски украси и велигденски реквизити се продаваа денеска на 13. традиционална манифестација „Велигденско јајце 2017“ во ...

Направете уникатни велигденски јајца со салфети

Среќа.mk - 12.04.2017

Ова е можеби една од најлесните техники за фарбање на јајца, иако навидум личи на прилично комплицирана. Потребни ви се: -јајца -салфети со интересни дизајни -домашно подготвен шербет Најпрво го правите шербетот кој не треба да биде многу густ.

AFP: Коптската православна црква ги укинува велигденските служби во Египет по нападот на “Исламска држава”

Локално - 12.04.2017

Коптската православна црква во средата објави дека црковните служби на Велигденските празници ќе бидат откажани, а во секој храм ќе биде отслужена само по една, пренесува AFP. Одлуката беше донесена на позадината на двата одделни напади на “Исламска ...

Денеска е голема среда - жени никако не го правете ова!

Press24 - 12.04.2017

Во понеделникот започна страшната или страдална недела пред Велигден, најголемиот и најтешкиот христијански празник. Денеска е Голема Среда, ден кога во некои краеви почнуваат да ги фарбаат велигденските јајца.

ФОТО: Креативни идеи за велигденски декорации

Шеталиште - 12.04.2017

Ако се уште не сте завршиле со украсувањето на вашиот дом за Велигден, еве неколку идеи како да го направите тоа, а да бидете оригинални и креативни. Свежото цвеќе е задолжителен детаљ, а лалињата во разни бои се неизбежни за ваква пригода, но ...

(Фото) Велигденски свет без граници во Skopje City Mall

еМагазин - 12.04.2017

Велигден е еден од најголемите христијански празници кој го означува денот на Христовото воскресение. Секоја држава има своја традиција и обичаи кои се карактеристични само за нив. Во пресрет на овој голем празник, нашиот најголем трговски центар, ...

Општина Аеродром и Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје утре ќе организираат Велигденски базар

Бизнис Вести - 12.04.2017

Утре, 13.4.2017 година (четврток), со почеток од 11:00 часот во дворот на црквата „Св. Пророк Илија“ ќе се одржи Велигденски базар, во организација на Општина Аеродром и Здружението на слепи и лица со оштетен вид Скопје.

Велигденски базар за поддршка на СОС Детско село

Телевизија Нова - 12.04.2017

По повод велигденските празници, учениците од гимназијата „Јосип Броз Тито“ денеска организираат продажен базар. Средствата од оваа добротворна акција што ќе се одржува во холот на гимназијата, ќе бидат наменети за СОС Детско село Македонија.

Велигденско украсување на трпезата со платнени салфетки

МакМода - 11.04.2017

Велигденската трпеза е целата во симболите на големиот празник, морковчиња, пилиња, јајца…, а платнените салфетки на масата за свечениот неделен ручек, можат да ја „одиграат“ главната улога во декорирањето.

Распоред на богослужби за велигденските празници

OhridNews - 11.04.2017

Од Дебарско-кичевската епархија информираат за распоредот на богослужбите за велигденските празници. Утре, 12-ти април, Велика среда, со почеток во 7 часот ќе има Часови и Архиерејска Преждеосвештена литургија, едноцрквие во црквата „Св.Богородица“- ...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Сител - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Црвената значи живот: Значењето на боите на велигденските јајца

Gotvi.mk - 11.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Што значат боите на велигденските јајца?

Сител - 11.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе ...

Земете ја четката и препуштете се: Најубавата идеја за велигденски јајца

Gotvi.mk - 11.04.2017

Ова е дефинитивно најубава идеја за велигденски јазик. Земете четка, салфети и препуштете се на ...

ВИДЕО: Хак за најсилно јајце на Велигден, можеби…

365 - 11.04.2017

Порано изгледа луѓето повеќе си веруваа, па се случуваше некој и да падне на трикот со дрвено јајце кога се кршите на Велигден. Денес е потешко, и илето мора да го правиш посуптилно. Ние мислиме дека ни текна како.

Еве како да направите велигденски зајак од само едно јајца! (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 11.04.2017

Од само едно варено јајце, направете велигденски зајак во само неколку потези, многу едноставно! Овој зајак може да се најде на секоја велигденска трпеза како декорација. Верувале или не, ќе го направите за само неколку минути, следејќи ги ...

Велигден како инспирација за креативни ученици ...

Н.Македонија - 11.04.2017

Велигден како инспирација за креативни ученици Велигденските празници се повод децата од повеќе училишта деновиве да се посветат на изработувањето разни велигденски украси и декорации. Едно од таквите е државното средно училиште за образование и ...

Стари обичаи: Ноќта пред Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања

Скопје инфо - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Направете ги овие работи за Велигден ако сакате да имате среќа и здравје во домот

Вечер - 11.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден.

Ако сакате да ве следи среќа пред Велигден задолжително направете го ова

Репортер - 11.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно од ...

Пред Велигден направете ги овие работи- среќата и љубовта ќе ве следат цела година

МК News - 11.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно од ...

Што значат боите на велигденските јајца?

Среќа.mk - 11.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе ...

Црвената значи живот, жолтата радост - што значат боите на велигденските јајца?

Press24 - 11.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе ...

Песната „На Велигден сум се заљубил” на Џокси, доби женска верзија

Република - 11.04.2017

Доаѓа големиот празник Велигден, покра црквената церемонија и вапсањето велигденски јајца, она што секоја година кај нас го одбележува празникот е и песната „Велигден“ на Џина Папас Џокси.

Слаб интересот за Велигденски патувања

Алфа - 11.04.2017

Поради обичаите за Велигденските празници да се седи дома во кругот на семејството,слаб е интересот кај граѓаните за велигденските аранжмани за патувања во странство, што ги нудат домашните туристички агенции.

Пред Велигден направете ги овие работи- среќата и љубовта ќе ве следат цела година

Маркукуле - 11.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно од ...

Велигденски пост

Телевизија Нова - 11.04.2017

Верниците влегуваат во финалните денови на строгиот велигденски пост кој опфаќа 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден… За велигденскиот пост утринава разговараме со Отец Бобан ...

На Велигден сите љубовни верувања се исполнуваат: Ноќта пред празникот направете го ова!

Exclusive.mk - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Велигденска програма во игротека Бајка оваа недела

Ladybook - 10.04.2017

Игротека „Бајка” оваа недела подготви специјална велигденска програма за сите посетители. Во понеделник (10.04.2017) од 18:00 часот ќе изработуваме велигденски украси, односно ќе декорираме велигденски јајца, кошнички и ќе изработуваме венчиња.

Весела велигденска трпеза со помош на салфетките од DUNI

МакМода - 10.04.2017

Лесно се декорира убаво и весело велигденската трпеза доколку имате вистински „материјал“ во рацете. За да не губите време во талкање низ градот за скапи велигденски декорации за трпезата, побарајте ги само салфетките од реномираниот производител ...

„Велигден“ на Џокси доби женска верзија ...

Н.Македонија - 10.04.2017

„Велигден“ на Џокси доби женска верзија Познатата песна „Велигден“ на Џина Папас Џокси доби и своја женска верзија. На идеја на Џокси, деновиве во студиото „Ентерпрајз“ на Валентино Скендеровски се снима „Велигден“, овојпат во интерпретација на ...

Јубилејна ретро-забава „20 години Велигденско кафуле“...

Н.Македонија - 10.04.2017

Ју­би­леј­на ре­тро-за­ба­ва „20 го­ди­ни Ве­лиг­ден­ско ка­фу­ле“ Јубилејната ретро-забава насловена „20 години Велигденско кафуле“ ќе се случи во четврток, 13 април, во клубот „Станица 26 “, со почеток во 21 часот.

ВИДЕО: Домот и трпезата ќе блеснат – најубавата декорација за Велигден

Gotvi.mk - 10.04.2017

Направете ја најубавата велигденска декорација со која ќе го израдувате и семејството и пријателите.Лесно е и готово во неколку чекори. Еве што ви е ...

Велигденска програма во игротека Бајка оваа недела

Курир - 10.04.2017

Игротека „Бајка” оваа недела подготви специјална велигденска програма за сите посетители. Во понеделник (10.04.2017) од 18:00 часот ќе изработуваме велигденски украси, односно ќе декорираме велигденски јајца, кошнички и ќе изработуваме венчиња.

Велигденска програма во игротека Бајка оваа недела

Вистина.мк - 10.04.2017

Игротека „Бајка” оваа недела подготви специјална велигденска програма за сите посетители. Во понеделник (10.04.2017) од 18:00 часот ќе изработуваме велигденски украси, односно ќе декорираме велигденски јајца, кошнички и ќе изработуваме венчиња.

Подарете книга за велигденско јајце

Скопје инфо - 10.04.2017

На 13 април (четврток) 2017 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот Општина Илинден ја организира 11. традиционална манифестација "Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото воскресение" Оваа оригинална и единствена од ваков вид ...

Европските метрополи- атрактивни деснинации за Велигден

МРТ - 10.04.2017

Европските метрополи се најпримамливите дестинации за Велигденскиот продолжен викенд. Атрактивни остануваат македонските туристички центри. Има и такви кои за празникот ќе останат дома... Бугарија, Грција, Чешка, Русија, Франција се само дел од ...

Велигденски јајца како јагоди - нема да верувате колку лесно се прават

Press24 - 10.04.2017

Доаѓа најголемиот празник Велигден, па секоја домаќинка сака да има најкреативни велигденски јајца. Направете велигденски јајца како ...

Подарете книга добијте Велигденско јајце

Вечер - 10.04.2017

На 13-ти април (четврток) 2017 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот Општина Илинден ја организира 11-та по ред традиционална Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение" Оваа оригинална и единствена ...

Песната „На Велигден сум се заљубил" на Џокси, доби женска верзија

Скопје инфо - 10.04.2017

Доаѓа големиот и тежок празник велигден, а освен велигденските јајца, она што секоја година кај нас го одбележува празникот е и песната „Велигден“ на Џина Папас Џокси. Песната која е хит секој Велигден доби и своја женска верзија кога во студиото ...

Не заборавајте: На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Република - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Курир - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Верувања и обичаи за Велигден- направете го ова за среќа и мир во домот

Press24 - 10.04.2017

Православните верници во недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно од ...