TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во салата го оспоруваше, низ ходниците го поздравуваше прекинот на пописот!

+инфо - 16.10.2011

Додека пратениците од редовите на СДСМ во собраниската сала ја критикуваа одлуката за прекинување на пописот, низ ходниците и ресторанот во Собранието им признаваа на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дека тоа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Својата дволичност СДСМ со години ја плаќа на изборите

Press24 - 16.10.2011

Додека во Парламентот , пратениците од редовите на СДСМ во собраниската салата ја критикуваа одлуката за прекинување на пописот, истите надвор од неа низ ходниците и ресторанот им признаваа на нашите ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ призна дека одлуката за пописот е исправна

Нетпрес - 16.10.2011

Не сме изненадени од денешната реакција на СДСМ, но мораме да потенцираме дека во изминатите денови додека во Парламентот на Република Македонија, пратениците од редовите на СДСМ во собраниската ...

ДПМНЕ со реакција на пресот на СДСМ

Sky - 16.10.2011

Додека пратениците од редовите на СДСМ во собраниската сала ја критикуваа одлуката за прекинување на пописот, низ ходниците и ресторанот во Собранието им признаваа на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дека тоа ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги докаже нивните наводни чесни намери за пописот пред македонската јавност

Sky - 16.10.2011

Уште еднаш ги повикуваме или да ги посочат виновниците за крахот на пописот и за нанесената штета од 14 милиони евра или во спротивно, самите солидарно да ја надоместат истата велат од СДСМ како ...

„Killing me softly…“

Утрински - 15.10.2011

Радмила Шекеринска Попис или извештај, прашање е сега. Човек неделава не може да ги избегне ни двете. И додека размислував кој ќе биде мојот „фаворит“ за овонеделнава колумна и се мачев со дилемата ...

Власта без доволно пратеници за да изгласа прекин на пописот

Телма - 15.10.2011

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски вечерва по 19 часот ја прекина седницата за законот за прекин на пописот откако не успеа обидот да се изгласа законот.

Опозицијата ја обвини власта за криминал со пописот

Алфа - 15.10.2011

Власта е класично злосторничко здружување и мора да понесе кривична одговорност за проневера на 14 милиони евра народни пари- повика опозицијата во парламентот на третиот ден од расправата за законот ...

Нема кворум во Собранието за да се стави законски крај на пописот

+инфо - 15.10.2011

Во Собранието нема кворум за да се донесе одлука да се поништи пописот. Опозицијата излезе од пратеничките клупи, а од редовите на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ во салата преостанаа педесет и седум пратеници ...

Прекинот на пописот повторно ги скара власта и опозицијата

МРТ - 15.10.2011

Трет ден од собраниската расправа за предлог- законот за прекин на пописот. Опозицијата не се откажува од барањето власта да појасни кој ќе ја понесе одговорноста за пропаѓањето на пописот.

ДУИ и ДПМНЕ не можат да обезбедат кворум за да го завршат пописот

Sky - 15.10.2011

57 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеаа да донесат Закон за поништување на пописот, а со тоа законски легализирање за потрошените 14 милиони евра и палење на материјалите од пописот.

Гласањето за законот за прекин на пописот не успеа ни од втора рака

Sky - 15.10.2011

Гласањето за прекин на пописот, не успеа ни од втора рака. Околку 21 часот имаше обид за второ гласање, но повторно немаше кворум. Сега гласањето е најавено за околу 22 часот.

Едвај се собраа ДУИ и ДПМНЕ - Донесен законот за прекин на пописот

Sky - 15.10.2011

Во 22 часот денеска беше донесен законот за прекин на пописот за 2011 година со 62 пратеници кои гласаа ЗА и 0 против. Опозицијата го бојкотираше гласањето.

Пописот и денеска ги конфронтира пратениците

Deutsche Welle - 14.10.2011

Напади и прозивки за манипулации и фалсификати, и по некоја лична навреда беа изречени во денешната собраниска дискусија за фијаското со пописот во Македонија Воведот во денешното конфронтирање го ...

Ако има фалсификат, треба да има и одговорност

Р.С.Европа - 14.10.2011

Доколку власта открила обид за фалсификување на пописот, тогаш тие што се обиделе да го фалсификуваат мора да одговараат, велат упатените.

СДСМ: Со 60 отсто попишано население, испаднаа три милиони жители

Вест - 14.10.2011

Пописот е прекинат поради тоа што по 60 проценти попишано население, се дошло до бројка од над 3 милиони граѓани, тврди пратеникот Миле Андонов од СДСМ.

Ахмети: Коалицијата функционира нормално

Утрински - 14.10.2011

ДУИ даде целосна поддршка за колективната оставка на Државната пописна комисија. Според лидерот на ДУИ, Али Ахмети, процесот од старт се исполитизирал, заземал меѓуетнички димензии, а опозицијата ...

Театар во коалицијата

Утрински - 14.10.2011

Законот што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го договорија пред една година, сега стана камен на меѓусебно сопнување Нема простор за манипулација со бројките, ја убедуваа јавноста на 12 септември 2010 година ...

Фалсификуван фалсификат

Утрински - 14.10.2011

Ана Павловска-Данева Две претседателки на една иста Државна пописна комисија си дадоа оставки при започнат, а незавршен попис. И двете именувани од Владата на Груевски.

Жестока собраниска расправа за прекин на Пописот

Телма - 14.10.2011

Прекинот на Пописот на населението и домаќинставата со кој се посрамоти државата за да се спаси владејачката коалиција е голем скандал, обвини опозицијата на собраниската расправа за донесување закон ...

Пописот предизвика кавги во парламентот

Дневник - 14.10.2011

Одговори од премиерот Никола Груевски за причините за прекинувањето на пописот, одговорност за штетата што e направена на државата, за залудно потрошените народни пари, како и одржување лидерска ...

Пратениците го изгласаа прекинот на пописот

Кирилица - 14.10.2011

Собранието изгласа потреба за донесување на Закон за укинување на пописот по скратена постапка на предлог на Владата со гласовите на 60 пратеници, додека против беа 37 Претходно, опозицијата повика ...

Ахмети: Извештајот за напредокот на РМ е правичен

Точка - 14.10.2011

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со Александра Кас Грање, Директор на Дирекцијата за проширување при Европската Комисија, во седиштето на ЕУ во Скопје каде ...

Ахмети: Извештајот за напредокот на РМ е правичен

Нетпрес - 14.10.2011

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со Александра Кас Грање, Директор на Дирекцијата за проширување при Европската Комисија, во седиштето на ЕУ во Скопје каде ...

ДПК за 3 месеци треба да објави финансиски извештај

Курир - 14.10.2011

Во врска со износот кој е потрошен за Пописот, министерот Ставрески истакна дека законска обврска на Државната пописна комисија е во рок од три месеци да подготви извештај за вкупната реализација и ...

СДСМ и ВМРО во жестока собраниска расправа за прекинот на пописот

Sky - 14.10.2011

На денешната собранскиа расправа се кршеа копјата за прекинот на пописот, имено опозицијата ја обвини владеачката партија, поради донесувањето на закон за прекин на пописот, од СДСМ велат: "Прекинот ...

За три месеци ќе се знае колку пари се потрошени за Пописот

Македонија24 - 14.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , За три месеци ќе се знае колку пари се потрошени за Пописот, "Министреот за финансии Зоран ставрески истакна дека во рок од 3 месеци Државната пописна комисија треба да ...

Бачев: Го поздравуваме спречувањето на обидот за фалсификување на пописот

Македонија24 - 14.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Бачев: Го поздравуваме спречувањето на обидот за фалсификување на пописот, "Претседателот на Народното движење за Македонија Јанко Бачев го поздрави успехот на ...

Гиевска: Оставка дадовме кога сфативме дека резултатот можеби нема да биде релевантен

Deutsche Welle - 13.10.2011

Слободанка Гиевска беше само 10 дена претседател на ДПК и заедно со останатите членови даде оставка заради разликите со претставниците на албанската заедница во ДПК околу толкувањето на ...

Пописот подготвен, а проблематичен?

Deutsche Welle - 13.10.2011

Македонската влада, на синоќешната (13.10) вонредна седница, го утврди текстот на Предлог законот за престанок на важноста на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

Остра собраниска дебата за фијаското со пописот

Deutsche Welle - 13.10.2011

Опозицијата бара одговорност од Владата за катастрофалниот исход на пописот. Според министерот за правда, причина за фијаското било кусото време за обука на попишувачите Владата, според министерот за ...

Брисел бара од македонската влада план со научени лекции за пописот

Deutsche Welle - 13.10.2011

Европската комисија бара од македонската влада да покаже план за безбедно и мирно спроведување на пописот, стои во дописот од кабинетот на еврокомесарот Штефан Филе до Дојче веле.

Добро искуство за идниот попис

Утрински - 13.10.2011

Сакавме да му дадеме уште една шанса на процесот, неколку дена пред објавувањето на извештајот на ЕК, вели Бујар Османи, потпретседател во оставка на Државната пописна комисија Ние на последните ...

СДСМ бара одговорност за пописoт

Утрински - 13.10.2011

Опозицијата ги смета за несериозни тезите за наводни 120.000 етнички Албанци повеќе на претходниот попис во 2002 година Опозиционата СДСМ вчера повторно го обвини премиерот Груевски дека молчи и бега ...

Пописот пред поништување, не се знаат штетите

Утрински - 13.10.2011

Од ЕУРОСТАТ и досега предупредувале на политичките ризици за спроведување на пописот Ќе биде ли поништен пописот, какви се штетите од прекинатиот процес пет дена пред завршувањето на оваа сложена ...

Попис и опис

Утрински - 13.10.2011

Петар Арсовски Пописот на населението се претвори во фијаско. Заслепени од сопствените политички интереси, Македонците во власта дозволуваат ефикасноста на една статистичка операција, која помеѓу ...

Ахмети ја поддржа оставката на Државната пописна комисија

Телма - 13.10.2011

ДУИ по анализата на консензуалната одлука на Државната пописна комисија даде целосна поддршка на одлуката бидејќи овој процес се исполитизира уште од почетокот, зазема и меѓуетнички димензии, а уште ...

Нов попис по неколку години!?

Дневник - 13.10.2011

Нема да биде изненадување коалициските партнери за мир во куќа спроведувањето на пописот да го одложат за неколку години.

Кој ќе одговара што Македонија на светска сцена покажа неспособност?

Капитал - 13.10.2011

Во силен обид да се изрелативизира крахот на попсисот на населението, премиерот Никола Груевски и неговиот коалициски партнер Али Ахмети си закажаа седница на која на сеопшто изненадување, ...

Нема нов попис

Н.Македонија - 13.10.2011

-л ЕУ порачува дека за новото пребројување мора да постои консензус меѓу коалициските партнери - Од американската амбасада делумно го оправдуваат владиниот чекор за прекин на најголемата статистичка ...

Почеток на нов договор меѓу Mакедонците и Aлбанците

Н.Македонија - 13.10.2011

Пописот е прекинат, што значи дека државата преку своите институции ги фатила на дело фалсификаторите. Сега следуваат одлуки: политички и законски.

Волку, волку, зошто фалсификуван попис?

Н.Македонија - 13.10.2011

Проблемот не е во тоа дали државата ќе добие неточни податоци за корисниците на интернет-услугите или за тоа колку куќи имаат фасада, па врз таа неточност ќе преземе ваков или онаков чекор, туку во ...

Пратениците изгласаа потреба за прекин на пописот

Кајгана - 13.10.2011

Собранието изгласа потреба за донесување на Закон за укинување на пописот по скратена постапка на предлог на Владата.Одлуката ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37.

Ахмети ја брани одлуката за пописот

Алфа - 13.10.2011

Прекинот на пописот беше единствениот исправен потег, затоа што целиот процес премногу се политизираше и постоеше опасност да создаде меѓуетничка криза.

Ахмети: Пописот е исполитизиран со меѓуетнички димензии

Канал5 - 13.10.2011

За лидерот на ДУИ одлуката за прекин на пописот била добра, а тоа нема да влијае на односите во владината коалиција која не е во кавга. ДПА пак ја напушти седницата на Собранието.

Кавга во Собранието, изгласана потреба за прекинување на пописот

Сител - 13.10.2011

По поредлог на Владата, Собранието изгласа потреба за донесување закон за прекин на пописот. Опозициските партии во Парламентот ја нападнаа владејачката коалиција тврдејќи дека немала капацитет да ја ...

Слободанка Гиевска: Оставка дадовме кога сфативме дека резултатот можеби нема да биде релевантен

Sky - 13.10.2011

Слободанка Гиевска претседател на ДПК сега во оставка беше 10 дневен претседател. Заедно со останатите членови даде оставка заради разликите со претставниците на албанската заедница во ДПК околу ...

Со прекинот на пописот

Окно - 13.10.2011

1. Владата докажа дека нема капацитет да спроведе едно обично статистичко пребројување 2. Владата докажа дека е немоќна пред интересите на политичките партии 3.

Собранието изгласа потреба за прекин на пописот

Sky - 13.10.2011

Пратениците изгласаа потреба за донесување на Закон за укинување на пописот по скратена постапка на предлог на Владата. 60 пратеници ја прифатија одлуката, додека 37 беа против.

ДУИ ја поддржува одлуката на пописната комисија

Press24 - 13.10.2011

Не мислам дека треба да се оцени негативно, бидејќи одлуката е оправдана и не сакавме да придонесеме во заострување на меѓуетничките и меѓупартиските односи, изјави Ахмети по денешната средба со ...

ДУИ ја подржа оставката на Пописната комисија

Sky - 13.10.2011

ДУИ ја подржа групната оставка на изборната комисија поради исполитизираноста на пописот од самиот почеток се до самиот негов неуспешен крај.

ДУИ ја поддржа одлуката на ДПК за прекин на Пописот

Курир - 13.10.2011

Одлуката на Државата пописна комисија за престанување на пописот целосно е подржана од ДУИ, бидејќи овој процес се исполитизирал уште од самиот почеток, а уште пред да почне опозицијата го оспоруваше ...

Што изјави премиерот Груевски за пописот во 2002 година?

Курир - 13.10.2011

Поради противзаконските обиди за попишување на лица кои не престојувале во државава во последниве 12 месеци како и за обидите за попишување со фотокопирани лични документи, кои што беа главна ...

Што изјави Груевски за пописот во 2002 година?

Македонија24 - 13.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Што изјави Груевски за пописот во 2002 година?, "Поради противзаконските обиди за попишување на лица кои не престојувале во државава во последниве 12 месеци како и за ...

ЕУРОСТАТ ќе и’ држи лекции на Владата за пописот

Deutsche Welle - 12.10.2011

ЕУРОСТАТ предупредувал на политички ризици за спроведување на пописот, информираат од оваа европска статистичка институција за Дојче веле.

Гиевска за ДВ: Подобро е што се откажа пописот!

Deutsche Welle - 12.10.2011

Гиевска за Дојче Веле потврди дека клучно за прекин на пописот биле разликите околу методологијата за негово изведување Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е ...

СДСМ бара одговорност за прекинот на пописот

Вест - 12.10.2011

Опозициската СДСМ бара власта да понесе одговорност по вчерашното прекинување на пописот. - Фалсификатот во обид ги чини граѓаните 14 милиони евра, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ ...

Пописот не важи - Пропаднаа 14 милиони евра?

Вест - 12.10.2011

Собраните резултати од првите 10 дена од попишувањето се ништовни, а броењето на населението е одложено. Со тоа пропаѓаат повеќе милиони евра кои досега беа потрошени за пописната операција.

Кој се плаши од пописот?

Утрински - 12.10.2011

Соња Крамарска Како и што се предвидуваше, Пописот на населението предизвика криза во Македонија. Иако кризата е засега невидлива, неа и тоа како ја чувствуваме.

Пописот пропадна - лош сигнал за соживотот

Утрински - 12.10.2011

Владата денеска ќе решава што ќе прави понатаму со пописот, а се најавува и собраниска седница, откако Пописната комисија поднесе оставка На точно десеттиот ден од спроведувањето на пописот, ...

Вонредна седница на Владата поради прекинот на пописот

Утрински - 12.10.2011

На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот. Предлог-законот ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија, каде ќе се гласа за законот .

Демократскиот сојуз предлага ревизија на законот за попис

Телма - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и денеска се препукуваат за пописот

Телма - 12.10.2011

СДСМ бара власта да понесе одговорност по вчерашното прекинување на пописот. - Фалсификатот во обид ги чини граѓаните 14 милиони евра, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Гордан ...

Груевски го прекинал пописот за да спречи фалсификат

Дневник - 12.10.2011

Пописот на домаќинствата и на населението целосно ќе биде прекинат бидејќи на терен не се почитуваат правилата, поради што нема услови да се добијат релевантни податоци, дознава „Дневник“.

Денеска вонредна владина седница за прекинот на пописот

Дневник - 12.10.2011

На вонредна седница Владата на Република Македонија денеска треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот, а, како што беше вчера најавено, потоа тој ќе му биде доставен на ...

Вонредна Владина седница за прекинот на пописот

Здраво - 12.10.2011

За денес е најавена вонредна Владина седница на која треба да се донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот.

Пописот пропадна, коалицијата преживеа

Н.Македонија - 12.10.2011

Владини извори потврдија дека за денеска е закажана седница за пописот, но на неа најверојатно ќе се констатираат оставките на Државната пописна комисија, како и тоа дека сега нема услови за попис, ...

Денеска вонредна владина седница за пописот

+инфо - 12.10.2011

Владата денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе предлог за донесување Закон за прекин на пописот, што подоцна ќе го достави до Собранието.

ЕУРОСТАТ повторно ќе ја учи владата како се прави попис

+инфо - 12.10.2011

Европската статистичка институција ЕУРОСТАТ предупредувала на политички ризици за спроведување на пописот во Македонија уште пред тој да започне, информираa денеска од институцијата, пренесе Дојче ...

Заедно со пописот во вода паднаа неколку милиони евра

+инфо - 12.10.2011

По десетдневно отежнато спроведување на најголемата статистичка операција - пописот на населението и домаќинствата, проследено со нерегуларности, фотокопирани наместо оригинални документи, недоволен ...

Владина седница за пописот

Канал5 - 12.10.2011

Владата денеска се очекува и официјално да му предложи на собранието да го изгласа законот за прекин на пописот. Неизвесно е дали на владината седница ќе стане збор и за одредување на нов датум за ...

ДС ја поддржа одлуката за прекин на пописот

Сител - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

Нов попис за неколку месеци

Кирилица - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекинот на пописот На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот.

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката за прекин на пописот

МРТ - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

Гранје: Пописот мора да ја отсликува реалноста

Канал5 - 12.10.2011

Пописот мора да биде спроведен на таков начин што ќе произведе една вистинска, прецизна слика за популацијата во земјата, согласно меѓународно прифатените стандарди, порача денеска во Скопје ...

Попишувачите го собираат пописниот материјал

МРТ - 12.10.2011

Попишувачите го собираат пописниот материјал, а собранието в понеделник ќе треба да го донесе законот за прекин на пописот предложен од владата.

Зошто Албанците се плашат од фер попис?!

Вечер Прес - 12.10.2011

Најверојатно со предлог-законот кој ќе биде изготвен од Владата ќе се побара укинување на пописот. Претседателот на Собранието Трајко Вељановски ќе одлучи кога овој предлог-закон ќе се најде пред ...

Георгиев: Груевски да понесе одговорност за прекин на пописот

Точка - 12.10.2011

Премиерот Груевски и неговата партија ВМРО –ДПМНЕ, според Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, мора да понесат одговорност за, како што вели, фалсификатот во обид кој ги чини граѓаните 14 милиони ...

Гиевска: Подобро е што се откажа пописот

Точка - 12.10.2011

Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е подобро да нема податоци отколку да има искривена слика за бројот на населението и стопанствата во земјата, кои понатаму ...

Вонредна владина седница за пописот

Курир - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекин на пописот. На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот.

Вондредна владина седница за пописот

Sky - 12.10.2011

Денеска владата ќе одржи вондредна седница на која главна точка ќе биде пописот. Ќе се донесе и предлог закон за предвремено преќинување на пописот.

Вонредна владина седница за пописот

Press24 - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекин на пописот. Неизвесно е дали на владината седница ќе стане збор и за одредување на нов датум за попишување или ова ...

Колку милиони евра пропаднаа со пописот?

Press24 - 12.10.2011

Официјално, пописот тре­ба­ше да чини 12,5 милиони евра, а од буџетот беа одобрени вкупно 14 милиони за оваа статистичка операција.

ДС: Со прекинот на Пописот се заштитија државните интереси

Курир - 12.10.2011

Демократскиот сојуз во целост ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија, за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање на ...

Петковски бара одговорност за прекинувањето на Пописот

Курир - 12.10.2011

За прекинувањето на пописниот процес некој мора да сноси одговорност, изјави денес претседателот на НСДП Тито Петковски. -За пописот се потрошени најмалку 10 милиони евра.

СДСМ: Груевски да не молчи за пописот

Press24 - 12.10.2011

Власта нека не наоѓа бесмислени оправдувања за направениот скандал преку смешни обвинувања за пописот во 2002 година. Несериозни се тезите за наводни 120.000 етнички Албанци повеќе.

Георгиев: Груевски да понесе одговорност за прекин на пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Премиерот Груевски и неговата партија ВМРО –ДПМНЕ, според Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, мора да понесат одговорност за, како што вели, фалсификатот во обид кој ги чини граѓаните 14 милиони ...

Гиевска: Подобро е што се откажа пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е подобро да нема податоци отколку да има искривена слика за бројот на населението и стопанствата во земјата, кои понатаму ...

За 14-те милиони евра од пописот некој мора да одговара, слично на тоа што му се случи на Велија!

Sky - 12.10.2011

Трошењето на 14 милиони евра за пописот, кој пропадна, и покрај тоа што однапред се знаеше дека се спрема фалсификат мора да ги надохнадат одговорните од личните примања и да одговараат пред судската ...

Георгиев: Груевски и Ахмети го прекинаа пописот откако стана видлив обидот за фалсификат

Sky - 12.10.2011

Недозволиво е премиерот Груевски да молчи и да бега од одговорност за невидениот срам и огромниот скандал околу пописот.

Што можеше да се направи со 14-те милиони евра од пописот?

Sky - 12.10.2011

Со 14-те милиони евра, кои пропаднаа заедно со пописот, можеа да се направат многу работи кои ќе им помогнат на граѓаните.

СДСМ со многу прашања за пописот

Курир - 12.10.2011

Опозициската СДСМ и денес побара одговори на неколку прашања поврзани со пописот кој вчера беше прекинат и одложен. Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев бара власта да понесе одговорност по ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ договориле прекин на пописот

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на средбата која се одржала вчера договориле пописот целосно да биде прекинат, јави Канал 5 телевизија.

Владата на вонредна седница ќе расправа за прекинот на пописот

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) На вонредна седница Владата на Република Македонија денеска треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот.

Трајанов: Пописот во 2002 е една од најголемите грешки на Црвенковски

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Трајанов: Пописот во 2002 е една од најголемите грешки на Црвенковски, "Лидерот на Демокраскиот сојуз Павле Трајанов изјави дека со прекинувањето на процесот за ...

НСДП бара одговорност за прекинувањето на пописот

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , НСДП бара одговорност за прекинувањето на пописот, "Лидерот на опозициската НСДП Тито Петковски денес изјави дека за прекинувањето на пописот некој требало да ја сноси ...

СДСМ - Груевски и Ахмети не спроведуваа попис, туку имаа обид за фалсификат кој го прекинаа кога стана премногу видлив

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Недозволиво е премиерот Груевски да молчи и да бега од одговорност за невидениот срам и огромниот скандал околу пописот.

ЕУРОСТАТ ќе и држи лекции на Владата за пописот

Inpress - 12.10.2011

Бон, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) ЕУРОСТАТ предупредувал на политички ризици за спроведување на пописот, информираат од оваа европска статистичка институција за Дојче веле.

СДСМ:Зошто пописот не беше прекинат на 31 септември

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , СДСМ:Зошто пописот не беше прекинат на 31 септември, "Од Социјал демократскиот сојуз на Македонија и денес побараа одговори и одговорност за пописот кој вчера беше ...

Опозицијата бара одговорност за скандалот со пописот

Deutsche Welle - 11.10.2011

Опозицијата во Македонија ја оцени како срамна одлуката да се прекине пописот на населението и да се распуштат сите ангажирани во неговото спроведување.

Попишувачите се отпишаа, опозицијата и власта се скараа

Р.С.Европа - 11.10.2011

Опозицијата бара политичка одговорност од Владата за случувањата со пописот. Вмро дпмне има разбирање, а ДУИ пак смирува.

Гиевска: На терен имаше отстапување од правилата за попис

Вест - 11.10.2011

"Имавме седница, на која констатиравме дека недоследната примена на одредени одредби од Законот за попис може да предизвика недоследност во резултатот.

Проблемите со пописот во тетовско започнаа од првиот ден

Телма - 11.10.2011

Во Тетовскиот регион проблемите со пописот започнаа уште на првиот ден. Попишувачи немаше доволно, а кога потребната бројка се пополни, немаше доволно пописен материјал.

Пописот пред пропаѓање

Алфа - 11.10.2011

Пописот е пред пропаѓање. На само три дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето Државната пописна комисија рано утринава се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа ...

Пописот пропадна

Алфа - 11.10.2011

Пропадна пописот. Попишувањето во Македонија се стопираше денеска, на четири дена пред крајниот рок, откако ноќеска Државната пописна комисија се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа ...

СДСМ: Груевски да понесе одговорност оти пописот во обид чини 14 милиони евра

Кајгана - 11.10.2011

„Оваа власт не е способна законски да спроведе ниту една статистичка операција како што е пописот“, реагира Социјалдемократската партија по колективната оставка на Државната пописна комисија.

Пописот пропадна?

+инфо - 11.10.2011

Скандалозен расплет во врска со Пописот, кој е со проблеми уште пред да почне. На само четири дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето, Државната пописна комисија (ДПК) рано ...

ДПК се распушти, но пописот на терен продолжува

+инфо - 11.10.2011

И покрај тоа што Државната пописна комисија (ДПК) се самораспушти, некаде пописот сé уште се спроведува без прекин. Тоа го навестува и претседателот на пописната комисија во Тетово, Мимет Беќири, кој ...

ВМРО-НП ги повикува двата состава на ДПК на одговорност за пописот

+инфо - 11.10.2011

„Недозволиво е во рок од 15 дена првите луѓе на Државната пописна комисија (ДПК) да даваат оставки, а да не бидат повикани на одговорност.

Бујар Османи: Ако не се поништи Пописот, резултатите ќе бидат нерелевантни

+инфо - 11.10.2011

Потпретседателот на веќе расформираната Државна пописна комисија (ДПК), екс-министерот за здравство, Бујар Османи истакна дека по долга расправа на синоќешната седница, сите членови на Комисијата ...

Слободанка Гиевска: Пописот не може да продолжи

+инфо - 11.10.2011

Сега веќе екс-претседателката на Државната пописна комисија (ДПК), Слободанка Гиевска, предмалку за една скопска телевизија изјави дека оставките на сите членови на Комисијата се од морални причини.

ДПА: ВМРО-ДПМНЕ е виновнa за пропаста на пописот

+инфо - 11.10.2011

Видливото отсуство на информирање и анимација на населението за пописот, спроведувањето на обуката на попишувачите само на македонски јазик, сериозни конфликти на попишувачките тимови помеѓу ...

Владата реши: Пописот дефитивно пропаѓа

+инфо - 11.10.2011

Пописот целосно ќе се прекине и досегашното пребројување нема да важи, бидејќи се попишувале луѓе само со фотокопија од лична карта и лица кои повеќе од една година биле надвор од Македонија.

СДСМ: Пописот е жртва на пазарењето меѓу Груевски и Ахмети

+инфо - 11.10.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ мора да понесат одговорност, затоа што пописот во обид чини 14 милиони евра народни пари, кои заради пазарењата меѓу Никола Груевски и Али Ахмети денеска отидоа во ветер, посочи ...

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот лежи кај владините коалциски партнери

Сител - 11.10.2011

Одговорноста за неуспехот на пописот на населението во Македонија лежи кај владините коалициски партнери, изјави генералниот секретар на Демократската партија на Албанците, Метин Изети на прес- ...

Гиевска: Недоследната примена на одредби од законот можеше да предизвика нерелевантни резултати

Канал5 - 11.10.2011

Екс претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска во вестите на Канал 5 ги објасни причините поради кои сите членови на пописната комисија поднесоа оставки и пописот се прекина.

СДСМ: Ова е невиден срам и скандал за државата

Канал5 - 11.10.2011

Опозициската СДСМ смета дека случувањата околу пописот се срам и огромен скандал за државата. Ја обвинија власта за злоупотреба на народните пари кои, како што тврдат, отишле во ветер заради ...

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот е кај владините партнери

Канал5 - 11.10.2011

ДПА предложија измени на Законот за попис, со кои бараат негово пролонгирање. За неуспехот на пописот ги обвинија владините коалициски партнери.

Пописот стопиран поради обид за фалсификат

Вечер Прес - 11.10.2011

Членовите на Државната пописна комисија немаа друг избор и поднесоа неотповиклива оставка. Никој не би можел да го потпише како легален пописот кој во одредени реони се спроведуваше надвор од законот ...

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот е кај владините коалициски партнери

Точка - 11.10.2011

Одговорноста за неуспехот на пописот на населението во Македонија е кај владините коалициски партнери, изјави генералниот секретар на Демократската партија на Албанците, Метин Изети на прес- ...

ВМРО-НП: Недозволиво е поединци да си играат со иднината на Македонија

eReporter - 11.10.2011

Предмет: Реакција на ВМРО-Народна партија по повод колективната оставка на Државната пописна комисија. Почитувани, По повод колективната оставка на Државната пописна комисија истакнуваме дека ...

Пописот се прекинува и ќе започне од почеток

Курир - 11.10.2011

Коалициони партнери се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на етничките заедници во Македонија, поради што пописот целосно ќе се прекине, ...

СДСМ: Невиден срам и огромен скандал за државата

eReporter - 11.10.2011

Почитувани, За само 10 дена од почетокот на пописот се случија досега невидени скандали. Прво, поднесе оставка претседателката на пописната комисија, а денес и целата пописна комисија заедно со ...

ДПА: Навреме ја алармиравме јавноста за сериозноста на Пописот

Курир - 11.10.2011

Одговорноста за неуспехот на пописот на населението во Македонија лежи кај владините коалициски партнери, изјави генералниот секретар на Демократската партија на Албанците, Метин Изети на прес- ...

СДСМ: Колку епизоди има политичкиот пазар Груевски - Ахмети

Press24 - 11.10.2011

Груевски веднаш точно и прецизно да посочи кој ќе понесе политичка, морална и кривична одговорност за несовесното работење и класичната злоупотреба на народните пари, бараат од СДСМ За само 10 дена ...

ДПА: Одговорноста за пописот е кај коалиционите партнери од Владата

Press24 - 11.10.2011

ДПА и претходно свесна за тежината на пописот навреме ја алармираше пошироката јавност за сериозноста на процесот на пописот и за манипулацијата во форма и суштина што се подготвуваше со овој попис, ...

СДСМ: Пописот во обид чини 14 милиони евра народни пари фрлени во ветер

Sky - 11.10.2011

За само 10 дена од почетокот на пописот се случија досега невидени скандали. Прво, поднесе оставка претседателката на пописната комисија, а денес и целата пописна комисија заедно со новоизбраниот ...

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот е кај владините коалициски партнери

Нетпрес - 11.10.2011

Одговорноста за неуспехот на пописот на населението во Македонија е кај владините коалициски партнери, изјави генералниот секретар на Демократската партија на Албанците, Метин Изети на прес- ...

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот кај владините партнери

Sky - 11.10.2011

За Демократската партија на Албанците одговорноста за неуспехот на пописот лежи кај владините коалициски партнери изјави генералниот секретар на Метин Изети.

Гиевска: Попишувачкиот процес мораше да се прекине

Курир - 11.10.2011

Поранешната претседателка на Државната пописна комисија Слободанка Гиевски во вестите на Канал 5 телевизија соопшти дека одредени законски норми не се применувале еднакво на терен и поради тоа морале ...

СДСМ со остра критика за попишувачкиот процес

Курир - 11.10.2011

Предупредивме дека оваа власт не е способна законски да спроведе ниту една статистичка операција како што е пописот, изјави денес попретседателката на СДСМ Ана Павловска Данева.

Кој не сака реален попис?

Курир - 11.10.2011

Пописот прекина и се одложи. За неколку месеци ќе се преброиме колку сме. Но, зошто тоа се случи и на кого одложувањето му одеше во полза? Пописот уште пред да започне беше оцрнет од опозицијата.

Власта навистина нема контрола и е неспособна или пописот е нов спин!?

Sky - 11.10.2011

Не сакаа договор за изборите, па ги спроведоа со партиска администрација и свои правила. Прислушкуваа политичари, апсеа - користеа институции. Изборите поминаа, победија - најзаслужен беше ММФ.

ДПА: Одговорноста за неуспехот на пописот е кај владините партнери

Sky - 11.10.2011

„Сериозни конфликти помеѓу Албанците и Македонците членови на попишувачките тимови, стотина илјади Албанци со привремена работа во странство не биле попишани како и луѓе коишто не по нивна вина ...

ВМРО-НП - Недозволиво е поединци да си играат со иднината, статусот и угледот на Република Македонија

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) По повод колективната оставка на Државната пописна комисија истакнуваме дека ВМРО-Народна партија повеќе од една година укажуваше на опасноста од пропаѓање на ...

Прекинат пописот, Владата ќе одлучува утре за понатамошните активности

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) Државната пописна комисија на синоќа одржаната седница констатираше дека не се исполнети основните услови за натамошна реализација на пописот и ги сопре сите ...

ДПА - ВМРО-ДПМНЕ е виновна за пропаста на пописот

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октовмри 2011 (ИНПРЕС) ДПА денеска ги обвини коалиционите паретнери за неуспехот на пописот во Република Македонија.

СДСМ - Ова е невиден срам и огромен скандал за државата

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) За само 10 дена од почетокот на пописот се случија досега невидени скандали. Прво, поднесе оставка претседателката на пописната комисија, а денес и целата пописна ...

Гиевска - Пописот не може да продолжи

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) Екс-претседателката на Државната пописна комисија (ДПК), Слободанка Гиевска, изјави дека оставките на сите членови на Комисијата се од морални причини.

Попишувачки маки големи

Deutsche Welle - 10.10.2011

На повеќе од половина од предвидениот рок за спроведување на пописот во Македонија, атмосферата се вжештува. Партиите се‘ погласно се жалат на неправилности во постапката на попишување.