TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Назначување на амбасадори за три месеци

Вест - 08.11.2009

Отворањето на амбасада не е повеќе прашање на политичка волја туку прашање на протокол и време, и ќе се случело во наредните два до три месеци За првпат, ...

Македонија - Амбасада најдоцна за три месеци

Време - 07.11.2009

Отворањето дипломатско претставништво во Косово веќе не е прашање на политичка волја, туку се работи за процедура и верувам дека најдоцна за три месеци ...

Милошоски и Хисени изгубени во преводот

Утрински - 07.11.2009

Првата посета на косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени на Македонија, вчера, помина во бркање на преводот и недоумица кој е официјалниот ...

Амбасадата во Приштина „доцни“ поради процедурата

Н.Македонија - 07.11.2009

Ниту конкретен датум за отворање амбасади, ниту имињата на амбасадорите не беа соопштени по вчерашната првата официјална средба на министрите за надворешни ...

Македонија најдоцна за три месеци ќе отвори амбасада во Приштина

МРТ - 07.11.2009

Македонија и Косово наскоро ќе назначат свои амбасадори во Приштина и во Скопје со што ќе отворат нова фаза во меѓусебните односи, изјавија на денешната ...

Нова ера во македонско-косовските односи

А1 - 06.11.2009

Започнува нова ера во односите меѓу Македонија и Косово. Ова е заедничката порака од шефовите на дипломатиите на Косово и Македонија, Скендер Хисени и Антонио ...

Македонија и Косово ќе разменат амбасадори

Deutsche Welle - 06.11.2009

Македонија и Косово наскоро ќе назначат свои амбасадори во Приштина и во Скопје, со што ќе отворат нова фаза во меѓусебните односи, изјавија шефовите на ...

Косовскиот министер за надворешни работи во Македонија

Р.С.Европа - 06.11.2009

Во официјална посета на Македонија денеска ќе престојува министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени, на покана од шефот на македонската ...

Македонија - Косовски министер во Скопје

Време - 06.11.2009

На покана од шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, денеска во Скопје ќе престојува министерот за надворешни работи на Република Косово, Скендер ...

Шефот на косовската дипломатија во Македонија

Р.С.Европа - 06.11.2009

Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени и неговиот македонски колега Антонио Милошоски, денешната средба ја оценија како нова страница во ...

Македонија со амбасада во Приштина по три месеци

Телма - 06.11.2009

За најмногу три месеца канцеларијата за врски во Приштина ќе прерасне во македонска амбасада, најави денеска македонскиот министер за надворешни Антонио ...

Шефот на косовската дипломатија во посета на Македонија

Алсат-М - 06.11.2009

На покана од шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, денеска во официјална посета на Република Македонија ќе престојува министерот за надворешни ...

Косовскиот министер за надворешни работи Хисени во посета на Македонија

Алфа - 06.11.2009

На покана на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, денеска во официјална посета на Република Македонија ќе престојува министерот за надворешни ...

Косовскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Кајгана - 06.11.2009

На покана на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, денеска во официјална посета на Република Македонија ќе престојува министерот за надворешни ...

Скопје за три месеца отвора амбасада во Приштина

Форум - 06.11.2009

За најмногу три месеца канцеларијата за врски во Приштина ќе прерасне во амбасада, најави денеска македонскиот министер за надворешни Антонио Милошоски по ...

Македонија најдоцна за три месеци ќе отвори амбасада во Приштина

Алфа - 06.11.2009

Македонија и Косово наскоро ќе назначат свои амбасадори во Приштина и во Скопје со што ќе отворат нова фаза во меѓусебните односи, изјавија на денешната ...

Македонија најдоцна за три месеци ќе отвори амбасада во Приштина

Кајгана - 06.11.2009

Македонија и Косово наскоро ќе назначат свои амбасадори во Приштина и во Скопје со што ќе отворат нова фаза во меѓусебните односи, изјавија на денешната ...

Македонија за три месеци со амбасада на Косово

Алсат-М - 06.11.2009

За најмногу три месеца канцеларијата за врски во Приштина ќе прерасне во македонска амбасада, најави денеска македонскиот министер за надворешни Антонио ...

Претседателот Иванов го прими министерот за надворешни работи на Косово Хисени

Кајгана - 06.11.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Косово, Скендер Хисени.

По демаркацијата, косовски претставник во Скопје

Алфа - 06.11.2009

Доаѓањето на Скендер Хисени денеска во Скопје, и Македонија и Косово го сметаат за почеток на подобри односи меѓу двете земји..

Хисени на средби со лидерите на партиите на Албанците во Македонија

Алсат-М - 06.11.2009

Шефот на косовската дипломатија Скендер Хисени се сретна и со претставниците на албанските политички партии.

Скопје и Приштина наскоро отвораат амбасади

Дневник - 06.11.2009

Најмногу за три месеци Канцеларијата за врски во Приштина ќе прерасне во македонска амбасада, најави вчера министерот за надворешни работи на Македонија, ...

Шефот на косовската дипломатија во посета на Македонија

МРТ - 06.11.2009

Министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени в петок треба да допатува во официјална посета на Македонија.

Косовскиот министер за надворешни работи Хисени во посета на Македонија

Сител - 06.11.2009

На покана на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, денеска во официјална посета на Република Македонија ќе престојува министерот за надворешни ...

Македонија најдоцна за три месеци ќе отвори амбасада во Приштина

Сител - 06.11.2009

Македонија и Косово наскоро ќе назначат свои амбасадори во Приштина и во Скопје со што ќе отворат нова фаза во меѓусебните односи, изјавија на денешната ...

Македонија најдоцна за три месеци со амбасада во Приштина

Кирилица - 06.11.2009

Oтворањето на амбасада не е повеќе прашање на политичка волја, туку прашање на протокол и време и очекува таа процедура да трае два до три месеци Македонија и ...

Претседателот Иванов го прими министерот за надворешни работи на Косово Хисени

Сител - 06.11.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Косово, Скендер Хисени.

Премиерот Груевски се сретна со косовскиот министер за надворешни работи Хисени

Сител - 06.11.2009

Продлабочување на ваемните односи преку склучување договори во сфери во кои се уште не се регулирани односите, избегнувањето на двојното оданочување, заштита ...

Иванов го прими министерот за надворешни работи на Косово Хисени

Кирилица - 06.11.2009

Република Македонија е подготвена да ги сподели интеграциските искуства, како и искуствата во изградбата и развојот на демократските институции Претседателот ...

За три месеци ќе се отворат амбасади во Македонија и Косово

Канал5 - 06.11.2009

Ниту првата официјална средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Косово, по воспоставувањето на дипломатските односи не резултира со ...

Косовсксиот министер за надворешни Скендер Хисени во посета НА Скопје

Сител - 06.11.2009

ПРЕВОДОТ НА МАКЕДОНСКИ ПОТФРЛИ Во Минстерството за надворешни се говореше на англиски, во Собранието пак само на Албански.

За два месеца Македонија со нова амбасада во Приштина

Вечер Прес - 06.11.2009

Неофицијално, во моментот, македонската Влада не располага со доволно средства за отворање на ново дипломатско-конзуларно претставништво Прашање на време е ...

Груевски и Хисени за автопат Скопје-Приштина

МРТ - 06.11.2009

Изградба на автопат од Скопје до Приштина беше дел од темите на денешната средба меѓу претседателот на македонската влада Никола Груевски и шефот на косовската ...

Министерот за надворешни работи на Косово во посета на Македонија

Нетпрес - 06.11.2009

Шефот на косовската дипломатија Скендер Хисени од денеска престојува во посета на Македонија. Прво на агендата на косовскиот министер е средбата со неговиот ...

Македонската канцеларија за врски во Приштина наскоро ќе прерасне во амбасада

Нетпрес - 06.11.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски за два до три месеци најави постојната канцеларија за врски на Македонија во Приштина да прерасне во ...

Косовскиот министер се сретна со претседателот Иванов

Нетпрес - 06.11.2009

Демаркацијата на границата и воспоставување на дипломатски односи била темата на разговор и меѓу претседателот Ѓорѓе Иванов и косовскиот министер за надворешни ...

Хисени се сретна со премиерот Груевски

Нетпрес - 06.11.2009

Министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени при денешната посета на Македонија се сретна и со премиерот Никола Груевски.

Македонија за три месеци со амбасада на Косово

Макфакс - 06.11.2009

Марина Виларова 06 ноември 2009 Скопје За најмногу три месеца канцеларијата за врски во Приштина ќе прерасне во македонска амбасада, најави денеска ...

Груевски и Хисени за автопат Скопје-Приштина

Макфакс - 06.11.2009

Маја Поповска 06 ноември 2009 Скопје Изградба на автопат од Скопје до Приштина беше дел од темите на денешната средба меѓу претседателот на македонската влада ...

Косовскиот шеф на дипломатијата Хисени во Скопје

Inpress - 06.11.2009

Скопје, 6. ноември (ИНПРЕС) Во официјална посета на Република Македонија, денеска ќе допатува министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени, кој ќе ...

Македонија и Косово за неколку месеци ќе разменат амбасадори

Inpress - 06.11.2009

Скопје, 6. ноември (ИНПРЕС) Продлабочувањето на соработката меѓу Македонија и Косово може да придонесе за стабилизација на регионот и остварување на ...

Косовскиот министер за надворешни во Македонија

А1 - 05.11.2009

На покана од шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски утре во официјална посета на Република Македонија ќе престојува министерот за надворешни ...

Македонија - Се бара место за амбасада

Време - 05.11.2009

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени, утре доаѓа во Скопје во прва официјална посета, откако Македонија и Косово воспоставија дипломатски ...

МНР негира дека ќе се отвори амбасада во Приштина

Н.Македонија - 05.11.2009

МНР ги негира најавите од косовските медиуми дека Македонија наредната недела ќе отвори амбасада во Приштина Од Министерството велат дека Владата се уште нема ...

Посета на косовскиот министер за надворешни работи Хисени

Кирилица - 05.11.2009

За време на средбите со македонските соговорници се очекува да биде потенцирана потребата од регулирање и интензивирање на билатералните односи На покана од ...

РТК: Македонска амбасада во Приштина следната недела, МНР негира

А1 - 04.11.2009

Македонското Министерство за надворешни работи ги негира најавите од косовските медиуми дека Македонија наредната недела ќе отвори амбасада во Приштина.

Косово тврди, а МНР негира отворање македонска амбасада во Косово

Форум - 04.11.2009

Македонското Министерство за надворешни работи ги негира најавите од косовските медиуми дека Македонија наредната недела ќе отвори амбасада во Приштина Во МНР ...

Косовските медиуми најавуваат отворање македонска амбасада во Приштина следната недела, МНР негира

Сител - 04.11.2009

Македонското Министерство за надворешни работи ги негира најавите од косовските медиуми дека Македонија наредната недела ќе отвори амбасада во Приштина.

Во Косово се најавува отворање на македонска амбасада

Кирилица - 04.11.2009

Во МНР велат дека Владата се уште нема донесено одлука за отворање амбасада во Приштина и оти се уште не е прецизирано кога тоа ќе се случи Македонското ...

Македонска амбасада на Косово ќе нема уште најмалку 2 месеци

Сител - 04.11.2009

Македонското МНР ги демантира најавите од косовските медиуми дека Македонија наредната недела ќе отвори амбасада во Приштина.

Приштина бара македонска амбасада

Вечер Прес - 04.11.2009

Од македонското МНР велат дека Владата се уште нема прецизирано дали и кога ќе отвори дипломатско претставништво во Косово Косовскиот министер за надворешни ...

Косовските медиуми најавуваат отворање на македонска амбасада следната недела

Нетпрес - 04.11.2009

Македонската влада вчера одлучила да ја унапреди канцеларијата за врски во Приштина во амбасада, пишуваат дел од косовските медиуми.

Косовскиот шеф на дипломатија во петок во Македонија

Р.С.Европа - 03.11.2009

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени во петок ќе допатува во Македонија, јавуваат приштинските медиуми.

Хисени во официјална посета на земјава

Дневник - 03.11.2009

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени, в петок ќе престојува во официјална посета на Македонија, прва негова посета на Скопје откако двете ...

Косовски и македонски дипломати ќе работат на формирање амбасади

SETimes - 03.11.2009

03/11/2009 ПРИШТИНА, Косово -- Министерот за надворешни работи, Скендер Хисени, се очекува да го посети Скопје в петок (6-ти ноември), при што ќе разговара ...

Шефот на косовската дипломатија во Скопје

Макфакс - 03.11.2009

Илија Лопарски 03 ноември 2009 Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени во петок треба ја посети Македонија.