TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кривични пријави против Бошковски, Груевски и Даравелски

А1 - 13.09.2002

Лидерот на опозиционата партија ВМРО Македонска Борис Стојменов денеска соопшти дека се поднесени кривични пријави против министрите за внатрешни работи и за финансии, Љубе Бошковски и Никола Груевски, и директорот на Царината Драган Далаверски.

Даравелски обвинува дека рудникот "Бучим" бил пералница за пари на СДСМ

Дневник - 13.09.2002

ЦАРИНСКА УПРАВА Македонија во 1998 година според официјалните податоци од царинските декларации извезла дури 975 милиони тони нафтени деривати во вкупна вредност од една милијарда и сто и триесет милиони долари. На остварениот извоз можат да ни позавидат дури и земјите од Блискиот Исток.

Даравелски признава делумна корумпираност на цариниците

Утрински - 13.09.2002

Предизборен отчет на Царинската управа на Република Македонија Првиот човек на Царинската управа, Драган Даравелски, пред медиумите даде отчет на четиригодишното работење, при што се обиде да ја прикаже безгрешноста на раководната гарнитура во оваа институција.

Даравелски го обвини СДСМ за нафтен и тутунски криминал

А1 - 12.09.2002

Директорот на македонската царина, по четири години директорување, денеска објави дека поседува докази според кои СДСМ во годините на своето владеење направил тежок криминал во нафтениот и тутунскиот бизнис. За криминал ги обвинува и Трифун Костовски и Ванчо Чифлиганец.

Издишува предизборниот балон на Даравелски

Утрински - 10.09.2002

Што станува со ветените 100 млн. евра за разубавување на Куманово Столе Божиновски КУМАНОВО - Актуелниот директор на Македонска царина, Драган Даравелски, од пред три месеца познат и како голем "разубавувач" на Куманово, преку неговото истоимено здружение со програма вредна сензационални 100 ...