TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски во фиока крие предмети со криминали

Алфа - 24.07.2010

Власта крие предмети за криминали – наместо да ги решава – го обвини премиерот екс директорот на Управата за спречување перење пари Ване Цветанов во неделникот Фокус.

Народот ќе му пресуди на Груевски за лицемерната политика

Алфа - 24.07.2010

Македонија останува голема пералница за пари – потврдува Ване Цветанов екс директорот на Управата за спречување перење пари - тврди дека и покрај откривањето на сомнителни транскации пред првите луѓе ...

Македонија е диктаторска, а не правна држава

Алфа - 24.07.2010

Груевски е глув за проблемите на членството на ВМРО ДПМНЕ – на Централниот комитет каде што се собираат делегати од цела Македонија и пониските партиски структури гледаат шанса да проговорат за ...

Време е за движење на отпорот

Утрински - 23.07.2010

Бавно, но зрее сознанието кај граѓаните на Македонија дека е време за граѓанско и мирно движење на отпорот против загрозувањето на демократијата.

Груевски го обвини Цветанов за лаги

Утрински - 23.07.2010

Нема да има реконструкција на Владата, тоа е чиста шпекулација, изјави вчера премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по поставувањето камен-темелник на две тениски игралишта во ...

Груевски: Сé што кажува Цветанов е неточно

Н.Македонија - 23.07.2010

Сé што кажува Ване Цветанов е неточно, тврдеше вчера премиерот Никола Груевски, кој од поранешниот директор на управата за спречување на перење пари беше обвинет за лицемерна политика, која го штити ...

Груевски: Се што кажува Ване Цветанов е неточно

А1 - 22.07.2010

Се што кажува Ване Цветанов е неточно, се огласи денеска премиерот Груевски кој од поранешниот директор на управата за спречување на перење пари беше обвинет за лицемерна политика, која го штити ...

Груевски: Ване Цветанов плукал на владата зашто не можел да се соочи со разрешувањето

Канал5 - 22.07.2010

Донесен е заеднички заклучок дека треба да биде разрешен од таа функција. Цветанов немаше храброст да се соочи со таквата одлука и затоа одлучи да плука кон владата, рече Груевски.

Груевски: Цветанов напаѓа зашто е разрешен од функцијата

Алсат-М - 22.07.2010

Нема да има реконструкција на Владата, тоа е чиста шпекулација, изјави Груевски Нема да има реконструкција на Владата, тоа е чиста шпекулација, изјави денеска премиерот Никола Груевски одговарајќи на ...

Груевски: Цветанов го прими разрешувањето недостоинствено

Телма - 22.07.2010

Ване Цветанов беше разрешен бидејќи наодите на Антикорупциската комисја се покажаа како точни, вели премирот Никола Груевски.

Голгота нарачана лично од Груевски

Утрински - 22.07.2010

Вчера се потврди дека голготата низ која поминавме јас и Управата цела една година била нарачана лично од премиерот Груевски, изјави за Радио Слободна Европа, Ване Цветанов, довчерашен директор на ...

Мистериозни збогувања на „Илинденска“

Утрински - 22.07.2010

Оставката на директорот на Управата за перење пари, Ване Цветанов, и реториката со која тој го нападна довчерашниот шеф, Никола Груевски, покажува дека нешто не штима во редовите на владејачката ...

Новиот директор спорен како и Ване Цветанов

Утрински - 22.07.2010

Премиерот Никола Груевски вчера неочекувано ги собрал на средба во Владата сите директори на државни и на јавни претпријатија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Оставка како мамка

Утрински - 22.07.2010

Нешто чкрипи во ВМРО-ДПМНЕ или нешто не в ред во Владата - можеби и двете истовремено!? Оставката на досегашниот директор на Управата за спречување перење пари, Ване Цветанов, ги разбранува духовите, ...

Македонија - Нема систем за борба против криминалот

Време - 22.07.2010

Се потврди дека голготата низ која поминавме јас и управата цела една година била нарачана лично од премиерот Никола Груевски и дека државата нема систем за борба против криминалот, изјави за „Радио ...

Груевски: Цветанов е револтиран поради разрешувањето

Форум - 22.07.2010

Ване Цветанов не може достоинствено да ја прими одлуката за негово разрешување, па се служи со обвинувања против ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски „Тој одбира начин да напаѓа и да обвинува ...

Груевски: Тврдењата на Цветанов целосно неточни

Сител - 22.07.2010

Нема да има реконструкција на Владата, тоа е чиста шпекулација, изјави денеска премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по поставувањето камен темелник на две тениски игралишта во ...

Смената на Цветанов е логична реакција од сериозна политичка партија

Сител - 22.07.2010

Владата и Антикорупциска демонстрираат политичка зрелост во борбата против корупцијата. Разрешувањето на Ване Цветанов и повикот на владејачката ВМРО – ДПМНЕ до своите функционери да се откажат од ...

Цветанов плука оти остана без функција

Алфа - 22.07.2010

Дуелот Цветанов – Груевски трае – премиерот вели дека гневот на вмровскиот функционер оти остана без фотеља е мотивот за да го нападне Груевски дека е лицемерен и незаинтересиран за вистинска борба ...

Цветанов е револтиран поради разрешувањето

МРТ - 22.07.2010

Ване Цветанов нема достоинство да ја прими одлуката за негово разрешување, па се служи со обвинувања против ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски.

Груевски: Цветанов напаѓа зашто е разрешен од функцијата

Кирилица - 22.07.2010

Според Груевски не секој државен функционер подеднакво и достинствено реагира кога ќе направи грешка и кога на некој начин ќе треба да биде санкциониран за тоа Нема да има реконструкција на Владата, ...

Груевски: Цветанов одбра лош начин да напаѓа

Нетпрес - 22.07.2010

Цветанов беше разрешен и затоа јас го информирав Извршниот комитет минатиот петок за наодите од Антикорупциската комисија за тие наоди подолг период се вршеа проверки и откако оценивме дека се точни ...

Груевски: Цветанов е револтиран поради разрешувањето

Макфакс - 22.07.2010

Ване Цветанов нема достоинство да ја прими одлуката за негово разрешување, па се служи со обвинувања против ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски.

Груевски во кавга со сопартијците

Inpress - 22.07.2010

Скопје, 22. јули (ИНПРЕС) Македонскиот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, денеска се огласи на обвинувањата од Ване Цветанов, кон него лично за отуство на воља да се бори со криминалот и ...

Груевски: Цветанов не може да се помири со разрешувањето

Вечер Прес - 22.07.2010

Ване Цветанов нема достоинство да ја прими одлуката за негово разрешување, па се служи со обвинувања против ВМРО-ДПМНЕ. Вака премиерот Никола Груевски одговори на нападите од досегашниот директор на ...

Оставката на Цветанов ја раздрма ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 22.07.2010

Премиерот Груевски вчера ги свика директорите на агенциите и на фондовите на итен состанок во Владата Кој од ВМРО-ДПМНЕ му даде поддршка на Ване Цветанов, довчерашен директор на Управата за ...

Цветанов напаѓа зашто е разрешен од функцијата

Идивиди - 22.07.2010

Скопје, 22 јули 2010 (МИА) - Нема да има реконструкција на Владата, тоа е чиста шпекулација, изјави денеска премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по поставувањето камен темелник ...

Цветанов: Голготата низ која поминав лично нарачана од Груевски

А1 - 21.07.2010

Кој е Владимир Атанасов, наследникот на Ване Цветанов на директорската функција во Управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам? Според кратката биографија што денеска, ден по ...

Среда, 21 јули

BBC - 21.07.2010

Главна тема во македонските весници е оставката на директорот на Управата за спречување перење пари Ване Цветанов, чија што содржина на оставката предизвика лавина реакции.

Македонија - Никола Груевски го толерира криминалот

Време - 21.07.2010

Ана Анастасовска Со обвинување дека премиерот Никола Груевски лично ја попречува борбата со криминалот, контроверзниот директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам, Ване ...

Цветанов даде оставка и дијагноза за Владата

Дневник - 21.07.2010

Директорот на Управата за спречување перење пари вели дал оставка оти Владата не сакала вистинска борба против криминалот , а Владата соопштува дека го разрешила по препорака од антикорупциската ...

Цветанов: Нема системска борба против организираниот криминал

Дневник - 21.07.2010

Се потврди дека голготата низ која поминавме јас и Управата цела една година била нарачана лично од премиерот Груевски, изјавил за Радио Слободна Европа Ване Цветанов, сега веќе поранешен директор на ...

Цветанов сфати дека бил во заблуда

Утрински - 21.07.2010

Оставката на Ване Цветанов од функцијата директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам, иако ја изненади пошироката јавност, веројатно била очекуван потег за потесното ...

Поп Арсов: Ја поздравуваме одлуката за случајот на Ване Цветанов

Нетпрес - 21.07.2010

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ја поздравува одлуката на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ е за случајот на Ване Цветанов и ги охрабрува извршниот комитет на партијата и владата на Р.

Влада: Нов директор на УСППФТ е Владимир Атанасов

Кирилица - 21.07.2010

Според опозицијата случувањата во УСППФТ се доказ за криминалот на премиерот Груевски Само неколку часа откако директорот на Управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване ...

Цветанов бил под тешки притисоци од премиерот

Алфа - 21.07.2010

ВМРО ДПМНЕ ја презема улогата на полиција, Јавно обвинителство и суд - предупредуваат антикорупционерите – наместо институциите да ја водат борбата против криминалот и корупцијата улогата ја презема ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржи одлуката за рзрешување на Цветанов

Форум - 21.07.2010

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ е задоволна од одлуката на Извршниот комитет на партијата во врска со оставката на Ване Цветанов од функцијата директор на Дирекцијата за спречување перење пари и ...

Реваншистички и лажни обвинувања заради загубена директорска фотеља

Сител - 21.07.2010

Додека беше директор, се одеше мазно, кога го сменија, цела Влада ја обвини за криминал. Ване Цветанов, екс директорот на Агенцијата за спречување на перење пари, откако се фати во сопствената мрежа, ...

Владата реагира на изјавите на Цветанов

Р.С.Европа - 21.07.2010

Од Владата реагираат на изјавата на Ване Цветанов и истата ја сметаaт за неодговорна, комплетно неточна и израз на крајна нервоза.

Цветанов – Селективна борба против криминалот

Р.С.Европа - 21.07.2010

Ване Цветанов ја обвинува владата дека нема интерес и желба за борба против криминалот. Моето оцрнување е порачка на премиерот Никола Груевски, а антикорупционерот Илми Селами е извршител на ...

Оставката на Цветанов, ги растресе директорите од ВМРО?

Канал 77 - 21.07.2010

Директорите на државните институции и јавните претпријатија утрово беа повикани на итен состанок во Владата. Веднаш откако се собраа на “Илинденска“, започнаа шпекулациите дека повод за средбата била ...

Владимир Атанасов на место од разрешениот Цветанов

Канал 77 - 21.07.2010

Вршител на должноста директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам е Владимир Атанасов, што доаѓа на местото на Ване Цветанов, кој поднесе оставка.

Цветанов си поднесе оставка, Владата тврди дека го разрешила

Канал 77 - 21.07.2010

Со јавно писмо до премиерот Груевски, директорот на Управата за спречување на перење пари Ване Цветанов си поднесе оставка.

Груевски води лицемерна политика против криминалот

Н.Македонија - 21.07.2010

Откако директорот на Управата за спречување на перењето пари јавно поднесе оставка, Владата го разреши и на негово место го постави Владимир Атанасов, вработен во Управата Давам оставка поради вашата ...

Ване Цветанов си поднесе оставка

А1 - 20.07.2010

Ване Цветанов, директорот на управата за перење пари, денеска си поднесе оставка. Во соопштението до јавноста му се обраќа директно на премиерот Груевски - жалам што не најдовте пет минути за средба ...

ВМРО ДПМНЕ:Партијата побара оставка од Цветанов

Алсат-М - 20.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ во врска со денешната поднесена оставка од Ване Цветанов од функцијата директор на Дирекцијата за спречување перење пари и финансирање тероризам преку соопштение информира дека на ...

Цветанов разрешен или поднесе оставка од Управата против перење пари?

Канал5 - 20.07.2010

Непристоен предлог да си дадам оставка, а во септември да добијам нова функција. Со овие зборови директорот на Управата за спречување на перење на пари Ване Цветанов се збогуваше од премиерот ...

СДСМ: случајот Цветанов потврда за криминалот на власта

Телма - 20.07.2010

СДСМ ја оценува оставката на директорот на Управата за спречување перење пари Ване Цветанов како „признание за криминалот на Владата и на ВМРО-ДПМНЕ“.

Ване Цветанов веќе не е директор на Управата за спречување перење пари

Телма - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка од функцијата која ја извршуваше од 2006 година.

Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Цветанов поднесе оставка

Алсат-М - 20.07.2010

Цветанов ја обвини Владата за лицемерната политика и незаинтересираност за борба против вистинскиот криминал - Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов ...

Ване Цветанов поднесе оставка

Макфакс - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка на функцијата.

Цветанов: Давам оставка, но не поради Антикорупциска, туку поради лицемерната политика на Груевски

Нетпрес - 20.07.2010

Прифаќам, си давам оставка... но не поради Антикорупциска, туку поради вашата лицемерна политика и незаинтересираност за борба против вистинскиот криминал, вели Ване Цветанов во неговото соопштениет ...

Извршниот на ВМРО-ДПМНЕ ја побарал оставката од Цветанов

Форум - 20.07.2010

На последната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржана на 16-ти јули, претседателот на паријата Никола Груевски информирал дека анализата и наодите Антикорупциска за директорот на Управата ...

Оставка на директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам

Алфа - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка од функцијата која ја извршуваше од 2006 година.

Владата го именуваше Владимир Атанасов на место од разрешениот Цветанов

Форум - 20.07.2010

Владата на денешната редовна седница, по извршените анализи врз основа на препораката од Државната комисија за спречување на корупцијата, го разрешила Ване Цветанов од функцијата директор на Управата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Цветанов требаше да си даде оставка

Нетпрес - 20.07.2010

Околу разрешувањето на досегашниот прв човек на Управата и за неговата оставка се огласи и ВМРО-ДПМНЕ преку писмена реакција.

Владимир Атанасов на место од разрешениот Цветанов

Макфакс - 20.07.2010

Вршител на должноста директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам е Владимир Атанасов, што доаѓа на местото на Ване Цветанов, кој понесе оставка.

Цветанов поднесе оставка

Кирилица - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка од функцијата која ја извршуваше од 2006 година Тоа, како што наведува во оставката, не ...

ВМРО-ДПМНЕ: И во иднина ќе продолжиме бескомпромисно да се бориме за доследно почитување на законите

Кирилица - 20.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ се изјасни дека на последната седница Извршниот комитет на партијата констатирал дека треба да биде побарана оставка од Ване Цветанов од функцијата директор на Дирекцијата за спречување ...

Цветанов - оставка па разрешување

Р.С.Европа - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка поради „лицемерната политика и незаинтересираност за борба против вистинскиот криминал ...

За СДСМ оставката на Цветанов потврда за криминалот на Груевски

Нетпрес - 20.07.2010

За СДСМ денешната оставка на Ване Цветанов досегашен директор на Управата за Управата за спречување перење пари и финасирање тероризам е резултат на негативните ревизорски извештаи, криминалните ...

Цветанов – Власта води лицемерна политика

Р.С.Европа - 20.07.2010

Ване Цветанов вели дека причина за неговата оставка е владината лицемерна политика. Добив непристоен предлог да си дадам оставка, па во септември да добијам нова функција.

СДСМ:оставката на Цветанов доказ за криминалот на власта

Р.С.Европа - 20.07.2010

Од СДСМ оставката на директорот на Управата за спречување на перење на пари Ване Цветанов ја оценуваат како признание за криминалот на Владата.

Директорот на Управата за спречување перење пари поднесе оставка

Форум - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка на функцијата, јави Макфакс повикувајќи се на соопштение од неговиот кабинет Во ...

Проработе партиската гилотина на Никола Груевски

Inpress - 20.07.2010

Скопје 20. јули (ИНПРЕС) Ване Цветанов, директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам, разрешен е денеска од функција од страна на Владата.

Груевски ми даваше непристојни предлози

Алфа - 20.07.2010

Премиерот го разреши Ване Цветанов истиот ден кога самиот си поднесе оставка и го обвини Груевски дека води лицемерна политика и не е заинтересиран за борба против вистинскиот криминал.

ВМРО ДПМНЕ - Извршниот комитет побара разрешување на Цветанов

Inpress - 20.07.2010

Скопје, 20. јули (ИНПРЕС) ВМРО ДПМНЕ, денеска со писмена реакција, ги коментираше наводите во оставката на директорот на Управата за спречување перење пари и финасирање тероризам, кој директно се ...

Ване Цветанов поднесе оставка

Кајгана - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка на функцијата.

ВМРО - ДПМНЕ ги негира обвинувањата на Директорот Цветанов

Р.С.Европа - 20.07.2010

На последната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржана на 16.07.2010 година, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го информираше Извршниот комитет дека анализата и наодите на ...

Соопштение од ВМРО-ДПМНЕ во врска со оставката на Цветанов

Сител - 20.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ во врска со денешната поднесена оставка од Ване Цветанов од функцијата директор на Дирекцијата за спречување перење пари и финансирање тероризам преку соопштение информира дека на ...

Владата го разреши Цветанов

Алфа - 20.07.2010

Владата на Република Македонија на денешната редовна седница, по извршените анализи, а врз основа на препораката од Државната комисија за спречување на корупцијата, го разреши Ване Цветанов од ...

Владата го разреши Цветанов, директорот на УСППФТ

МРТ - 20.07.2010

Владата на Република Македонија на денешната редовна седница, по извршените анализи, а врз основа на препораката од Државната комисија за спречување на корупцијата, го разреши Ване Цветанов од ...

Владимир Атанасов на место од разрешениот Цветанов

МРТ - 20.07.2010

Вршител на должноста директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам е Владимир Атанасов, што доаѓа на местото на Ване Цветанов, кој поднесе оставка.

Владимир Атанасов на место од разрешениот Цветанов

Кајгана - 20.07.2010

Вршител на должноста директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам е Владимир Атанасов, што доаѓа на местото на Ване Цветанов, кој поднесе оставка.

Директорот на Управата за спречување перење пари поднесе оставка

Р.С.Европа - 20.07.2010

Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка од функцијата која ја извршуваше од 2006 година.

Владата го разреши Цветанов

Сител - 20.07.2010

Владата на Република Македонија на денешната редовна седница, по извршените анализи, а врз основа на препораката од Државната комисија за спречување на корупцијата, го разреши Ване Цветанов од ...

Ване Цветанов си поднесе оставка од директорската позиција во УСППФТ

Кирилица - 20.07.2010

Во образложението Цветанов вели дека си поднел оставка поради незаинтересираноста на Владата за борбата против вистинскиот криминал Ване Цветанов, директорот на Управата за спречување перење пари и ...

Антикорупциска била во право за работењето на Ване Цветанов

Вечер Прес - 20.07.2010

За разрешувањето на Цветанов се расправало и на последната седница на Извршниот комитет на владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот и лидер на партијата Никола Груевски констатирал дека Антикорупциската ...

Ване Цветанов поднесе оставка

Н.Македонија - 20.07.2010

Неотповиклива оставка од функцијата поднесе денес Ване Цветанов, директор на Управата за спречување перење пари. Истовремено, бара политички азил поради страв за неговата безбедност поради заканите ...

Цветанов поднесе оставка

Идивиди - 20.07.2010

Скопје, 20 јули 2010 (МИА) -Директорот на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов денеска поднесе оставка од функцијата која ја извршуваше од 2006 година.

Ване Цветанов: Оставка заради премиерот и неговите политики

eReporter - 20.07.2010

Првиот човек на македонската Управа за спречување на перење пари и финансирање тероризам денеска поднесе оставка од функцијата.

СДСМ: Оставката на Цветанов е најголемо признание за криминалот на Груевски

eReporter - 20.07.2010

Релевантни меѓународни и домашни невладини организации, СДСМ, а најмногу од сите, граѓаните во анкетите, тврдат дека Владата на Груевски и ВМРО ДПМНЕ е длабоко корумпирана.

ВМРО-ДПМНЕ - Партиската книшка на Цветанов не го штити од законот

eReporter - 20.07.2010

На последната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржана на 16.07.2010 година, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Никола Груевски го информираше Извршниот комитет дека анализата и наодите на ...

ВМРО: СДСМ лицемерно го подржува Цветанов

eReporter - 20.07.2010

СДСМ до вчера бараше оставка од Цветанов заради незаконско работење, сега кога Владата одлучи да го разреши и кога ВМРО-ДПМНЕ потврди дека нема да заштити никого кој не го почитува законот СДСМ ...