TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протестите во паркот Гези биле планирани пред шест месеци, тврди турски министер

24 Вести - 16.06.2013

Турскиот министер за евроинтеграции Егемен Багаш изјави денеска дека протестите во истанбулскиот парк Гези биле планирани пред шест месеци.

Ердоган: Странските медиуми лажно информираат за настаните во Турција

24 Вести - 16.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган на денешниот митинг на неговата Партија за правдата и развојот, кој се одржа во Истанбул, упати критики до странските медиуми дека објавуваат неточни информации ...

Демонстрантите за денеска планираат нови протести во повеќе големи турски градови

24 Вести - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

Ердоган на митинг во Истанбул: Ова е сликата за Турција!

Канал5 - 16.06.2013

Големиот партиски митинг на Ердоган, за кој Таксим вчера беше „расчистен“ од демонстрантите, се одвиваше под мотото„ Ајде да ја расипеме големата игра и да пишуваме историја“.

Стотици илјади поддржувачи на Ердоган на митингот во Истанбул

Канал5 - 16.06.2013

Реџеп Таип Ердоган вечерва ја демонстрираше моќта. Пред стотици илјади луѓе, а според некои информации и повеќе од милион, во Истанбул одржа партиски митинг за локалните избори што треба да се одржат ...

Демонстрантите за денеска планираат нови протести во повеќе големи турски градови

Сител - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

Демонстрантите се шират низ цела Турција

Press24 - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

Тензично во Турција - се подготвуваат нови демонстрации

Нова ТВ - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

Демонстрантите за денеска планираат нови протести во повеќе големи турски градови

А1 On - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

Ердоган: Им благодарам на Скопје, на Гостивар, на Македонија

Курир - 16.06.2013

Турскиот премиер и голем пријател на Македонија, Реџеп Таип Ердоган, на почетокот од денешниот митинг на неговата партија во обраќањето пред илјадниците луѓе им се заблагодари на жителите на ...

Протестите во паркот Гези биле планирани пред шест месеци, тврди турски министер

А1 On - 16.06.2013

Турскиот министер за евроинтеграции Егемен Багаш изјави денеска дека протестите во истанбулскиот парк Гези биле планирани пред шест месеци.

Колку туристи загуби Турција?

Економски - 16.06.2013

Турција годишно ја посетуваат 38 милиони туристи, a само Истанбул 8 милиони. Државата годишно од туризмот инкасира 25 милијарди долари.

Ердоган: Странските медиуми лажно информираат

Нова ТВ - 16.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган на денешниот митинг на неговата Партија за правдата и развојот, кој се одржа во Истанбул, упати критики до странските медиуми дека објавуваат неточни информации ...

Митинг на владејачката Партија на правдата и развојот во Истанбул

Алфа - 16.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на денешниот митинг на неговата Партија за правдата и развојот, кој се одржа во Истанбул, упати критики до странските медиуми дека објавуваат неточни информации за ...

Турција: Најлоша ноќ откако почнаа немирите

Нова ТВ - 16.06.2013

Демонстрантите ноќеска се судрија со турската полиција во Истанбул, откако одредите за немири употребија солзавец и водени топови за да ги исфрлат од Гези Парк, јавува Би-Би-Си.

Турската полиција насилно ги избрка демонстрантите

Р.С.Европа - 16.06.2013

Турската полиција синоќа ги избрка демонстрантите од паркот Гези во центарот на Истамбул, два часа откако премиерот Реџеп Таип Ердоган им даде нов ултиматум на насобраните.

Турската полиција го зазема паркот Гези, 29 повредени

+инфо - 16.06.2013

Саботната ноќ беше најтешката во Истанбул откако почнаа анти владините протести. Полицијата со солзавез и водени топови ги растера протестантите од паркот Гези и плоштадот Таксим .

(ВИДЕО) Ердоган: Им благодарам на Скопје, на Гостивар, на Македонија!

А1 On - 16.06.2013

На вчерашниот партиски митинг, пред голема маса насобран народ, премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган, на почетокот се заблагодарил, обраќајќи им се на илјадниците жители на Македонија, Косово, ...

ВИДЕО Ердоган им заблагодари на Скопје и на Гостивар

+инфо - 16.06.2013

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на завчерашниот партиски митинг во Анкара, пред насобраниот народ, упатил благодарност, до, како што рекол, илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и ...

Нови протести во Турција

Р.С.Европа - 16.06.2013

Илјадници жители на Турција излегоа на протести низ улиците на Истамбул откако полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера насобраните во паркот Гези во центарот на главниот град.

ВИДЕО: Ердоган им се заблагодари на Скопје и на Гостивар

Press24 - 16.06.2013

На митингот кој го одржа пред два дена во Анкара, премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, им се заблагодарил на, како што рекол, илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и Херцеговина и на ...

Турција губи дневно по 40 милиони долари поради демонстрациите

+инфо - 16.06.2013

Демонстрациите сериозно ја уништуваат туристичката сезона во Турција, а независните проценки се дека дневно се губат и до 40 милиони долари, и тоа најмногу во туризмот.

Најави за нови протести во Турција

Р.С.Европа - 16.06.2013

Демонстрантите кои протестираат против турската Влада планираат нови собири во повеќе турски градови, јавија медиумите. Собири ќе се одржат на централните плоштади во Анкара, Измир, Адана и Анталија.

Протестите во паркот Гези биле планирани пред шест месеци, тврди турски министер

Сител - 16.06.2013

Турскиот министер за евроинтеграции Егемен Багаш изјави денеска дека протестите во истанбулскиот парк Гези биле планирани пред шест месеци.

Митинг на владејачката Партија на правдата и развојот во Истанбул

Сител - 16.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган на денешниот митинг на неговата Партија за правдата и развојот, кој се одржа во Истанбул, упати критики до странските медиуми дека објавуваат неточни информации ...

Ердоган - Се собравме да не чујат и Сараево, Скопје, Гостивар...

Inpress - 16.06.2013

Истанбул, 16. јуни 2013 (ИНПРЕС) Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган се обрати пред стотина илјади граѓани кои се собраа на митингот на партијата на правдата и развојот.

Илјадници поддржувачи на Ердоган се собраа во Истанбул

Алфа - 16.06.2013

Минатонеделните протести во Истанбул се дело на мала група терористи кои сакаат да манипулираат со народот, рече турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган пред поддржувачите на неговата партија, кои се ...

ВИДЕО: Водени топови против демонстрантите во Анкара

Нова ТВ - 16.06.2013

На видео снимките поставени на Јутјуб, денеска, може да се види дека полицијата употребува водени топови со намера да ги растера демонстрантите кои се собираат на улиците на Анкара, во знак на ...

ВИДЕО: Ердоган јавно им се заблагодари на Скопје и на Гостивар

Сител - 16.06.2013

На митингот кој го одржа пред два дена во Анкара, премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, им се заблагодарил на, како што рекол, илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и Херцеговина и на ...

Демонстрантите во Турција планираат нови протести

Курир - 16.06.2013

Демонстрантите во Турција, кои протестираат против владата, денеска планираат нови собири во повеќе големи турски градови.

Ердоган ги собра поддржувачите на митинг

Локално - 16.06.2013

“Ако медиумите ја сакаат сликата за Турција, ова е вистинската слика на Турција. Турција не е земја која може да биде осудена од страна на парламенти кои не знаат ништо за Турција" -рече турскиот ...

(ВИДЕО) Ердоган: Им благодарам на Скопје и Гостивар за поддршката

Бриф - 16.06.2013

На завчерашниот митинг во Анкара, премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, им се заблагодари на, како што рече, илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и Херцеговина и на другите балкански ...

"Гези" да се напушти за митинг на партијата на Ердоган

Локално - 16.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Нови протести во Турција

Денешен - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

Полицијата со водени топови и солзавец ги истера демонстрантите од Гези

Sky - 16.06.2013

Во синоќешната акција на полицијата, отстранети се демонстрантите од паркот Гези во Истамбул. Тоа се случи само по два часа откако премиерот Реџеп Таип Ердоган им дадел ултиматум на демонстрантите да ...

Нови протести најавуваат демонстрантите во Турција

Sky - 16.06.2013

Антивладините демонстрации ќе продолжат во Турција, најавија демонстрантите. Нови собири ќе има во повеќе големи турски градови.

Демонстрациите ја уништуваат туристичката сезона во Турција

Локално - 16.06.2013

Турција годишно ја посетуваат 38 милиони туристи, a само Истанбул 8 милиони. Државата годишно од туризмот инкасира 25 милијарди долари.

Сулејман е со демонстрантите ама Полат е со Ердоган – кој е појак?

МК News - 16.06.2013

Воинствената реторика на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, на многу суптилен начин ја пренесе и херојот од серијата Долина на волците, Полат Алемдар, кој застана во одбрана на турскиот премиер и ...

Ердоган: Странските медиуми објавуваат неточни информации

Sky - 16.06.2013

Странските медиуми објавуваат неточни информации за случувањата во Турција, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на денешниот митинг на неговата Партија за правдата и развојот, кој се одржа во ...

Ердоган го поздрави Скопје и медиумите кои не известувале објективно

Република - 16.06.2013

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган ги поздрави и Сараево, Скопје, Гостивар, но и целиот свет. Тој се обрати пред стотина илјади граѓани кои се собраа на митингот на партијата на правдата и ...

Денеска нови протести во Турција

Бриф - 16.06.2013

Демонстрантите, кои протестираат против турската Влада, планираат денеска нови собири во повеќе големи турски градови. Според турските медиуми, во најмалку 10 турски градови се очекуваат протести со ...

(ВИДЕО) Ердоган: Им благодарам на Скопје, на Гостивар, на Македонија!

Либертас - 16.06.2013

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на завчерашниот партиски митинг во Анкара, пред насобраниот народ, упатил благодарност, до, како што рекол, илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и ...

Како полицијата денес ги растеруваше демонстрантите во Турција (видео)

Република - 16.06.2013

Со солзавец и водени топови на анкарскиот плоштад Кизилеј полицијата се обидела да го прекине меморијалниот протест поради активист што бил фатално погоден во главата за време на протестите во ...

Ердоган им "за'ржа " на САД и ЕУ

Локално - 16.06.2013

Оваа земја побара властите да се нивните костум, Русите кого тие сакаат, изјави премиерот Таип Ердоган, во својот говор денеска во Истанбул пред стотици илјадници луѓе.

ВИДЕО: Ердоган му се заблагодари на Скопје, Гостивар и цела Македонија

Sky - 16.06.2013

Пред насобраниот народ во Истанбул, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, на почетокот од својот говор им се заблагодари на илјадниците жители на Македонија, Косово Босна кои организирале собири за ...

Контра-протести и во Турција !

Локално - 16.06.2013

Десетици илјади симпатизери на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се собираат за да изразат поддршка на владата која што се соочува со протести.

Ердоган: Странските медиуми даваат неточни информации

Н.Македонија - 16.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на денешниот митинг на неговата Партија за правдата и развојот, кој се одржа во Истанбул, упати критики до странските медиуми дека објавуваат неточни информации за ...

Протестите во Турција биле планирани пред шест месеци

Н.Македонија - 16.06.2013

Турскиот министер за евроинтеграции Егемен Багаш изјави денеска дека протестите во парк Гези во Истанбул биле планирани пред шест месеци.

Протестите во Турција ја ставија под знак прашалник туристичката сезона

Lider - 16.06.2013

Турција годишно ја посетуваат 38 милиони туристи, a само Истанбул 8 милиони. Државата годишно од туризмот инкасира 25 милијарди долари.

Турските демонстранти ја одбија понудата на Ердоган

Утрински - 15.06.2013

Турските демонстранти кои протестираат во паркот Гези повторно одбија да се повлечат, по повикот на премиерот Реџеп Таип Ердоган од петокот.

Ердоган се закани: Ако демонстрантите не си одат од паркот, безбедносните сили до утре ќе го испразнат

24 Вести - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Ердоган: Одете си од Таксим, јас треба митинг да правам таму

Вест - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

24 Вести - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупираа паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ги ...

Турција соочена со поделба во општеството?

Deutsche Welle - 15.06.2013

Демонстрантите му се трн в око на премиерот Реџеп Таип Ердоган. Тој со остри изјави се обидува да ги замолчи и да ги сврти своите приврзаници против нив.

Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара полицијата ги брка демонстрантите

24 Вести - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Истанбул: протестите продолжуваат

Телма - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Алсат-М - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Ердоган: Доколку демонстрантите не го напуштат паркот Гези силите за безбедност до утре ќе го испразнат

А1 On - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Алфа - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Како изгледа сега, а како владата планира да изгледа локацијата кај паркот Гези

Економски - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара полицијата растерува демонстранти

Сител - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара полицијата растерува демонстранти

Алфа - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара полицијата растерува демонстранти

А1 On - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

А1 On - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Таип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ги ...

Демонстрантите не попуштаат - протестите сеуште го тресат Истанбил

Press24 - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Продолжуваат демонстрациите во Турција

Курир - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Анализа - Три сценарија за Ердоган

Inpress - 15.06.2013

Берлин, 15. јуни 2013 (ИНПРЕС) На Ердоган му останаа само три можности. При тоа и трите се лоши. За него барем. Бидејќи тој веќе не е оној Ердоган, кој беше до пред неколку недели, коментира Михаел ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Сител - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Кој е следниот чекор на турските демонстранти?

Курир - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Нов повик за повлекување до турските демонстранти

Р.С.Европа - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повторно ги повика анти-владините демонстранти да го напуштат паркот Гези во Истамбул.

Протестите во Истанбул продолжуваат, полицијата расчистува во Анкара

Нетпрес - 15.06.2013

Нема да се повлечеме од паркот Гези, соопштија денеска учесниците во протестот во Истанбул. Плоштадот Таксим е жариштето на антивладините демонстрации во Турција кои траат веќе две недели.

Ердоган со нов повик - демонстрантите бараат оставка

Нова ТВ - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повторно ги повика анти-владините демонстранти да се повлечат и да го напуштат паркот Гези во Истанбул.

Ердоган повторно апелира демонстрантите да се повлечат

Радио МОФ - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повторно ги повика анти-владините демонстранти да го напуштат паркот Гези во Истанбул, пренесува Радио Слободна Европа.

Турските демонстранти ја одбија понудата на Ердоган

Р.С.Европа - 15.06.2013

Турските демонстранти кои протестираат во паркот Гези повторно одбија да се повлечат, по повикот на премиерот Реџеп Таип Ердоган од петокот.

Во Истанбул нови демонстрации, во Анкара солзавец

Inpress - 15.06.2013

Истанбул, 15. јуни 2013 (ИНПРЕС) Демонстрантите во Истанбул денеска најавија дека нема да се повлечат од паркот Геза. Центарот на градот веќе две недели е под анти-владини протести.

Турските демонстранти ќе го продолжат отпорот, и покрај отстапките на премиерот

МКД - 15.06.2013

Активистите во Истанбул ветија дека ќе ја продолжат својата „окупација“ на паркот Гези, пркосејќи им на повиците за крај на протестите.

Партијата на Ердоган ја критикува одлуката на демонстрантите за продолжување на протестите

Сител - 15.06.2013

Портпаролот на владеачката Партија на правдата и развојот, Хусеин Челик, денеска ја критикуваше одлуката на движењето Солидарност за Таксим, кое соопшти дека ќе продолжат протестите на активистите, ...

Критики од партијата на Ердоган за одлуката на демонстрантите

Р.С.Европа - 15.06.2013

Портпаролот на владеачката Партија на правдата и развојот Хусеин Челик ја критикуваше одлуката на движењето Солидарност за Таксим, од каде соопштија дека ќе продолжат протестите на активистите, ...

Партијата на Ердоган ја критикува одлуката на демонстрантите за продолжување на протестите на Таксим

А1 On - 15.06.2013

Портпаролот на владеачката Партија на правдата и развојот, Хусеин Челик, денеска ја критикуваше одлуката на движењето Солидарност за Таксим, кое соопшти дека ќе продолжат протестите на активистите, ...

Туристи во Турција не се грижат за протестите

А1 On - 15.06.2013

И покрај судирите и нередите на улиците во Анкара и Истамбул, во Турција непречено се одвива туристичката сезона. Една од омилените дестинации е Анталија, позната по своите долги песочни плажи и ...

Турција: Се собираат симпатизери на Ердоган

А1 On - 15.06.2013

Десетици илјади симпатизери на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се собираат за да изразат поддршка на владата која што се соочува со протести.

ВИДЕО: Полат застана во одбрана на Ердоган

Курир - 15.06.2013

Воинствената реторика на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, на многу суптилен начин ја пренесе и херојот од серијата Долина на волците, Полат Алемдар, кој застана во одбрана на турскиот премиер и ...

Партијата на Ердоган ја критикува одлуката за продолжување на протестите

Курир - 15.06.2013

Портпаролот на владеачката Партија на правдата и развојот, Хусеин Челик, денеска ја критикуваше одлуката на движењето Солидарност за Таксим, кое соопшти дека ќе продолжат протестите на активистите, ...

Партијата на Ердоган ја критикува одлуката на демонстрантите за продолжување на протестите на Таксим

Бриф - 15.06.2013

Портпаролот на владеачката Партија на правдата и развојот, Хусеин Челик, денеска ја критикуваше одлуката на движењето Солидарност за Таксим, кое соопшти дека ќе продолжат протестите на активистите, ...

Нема мир во Турција

Денешен - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

И покрај договорот, демонстрациите во Истанбул продолжија

Точка - 15.06.2013

"Ќе продолжиме со отпорот и ќе се спротивставиме на секоја неправда која се случува во нашата земја", било соопштено од главната група која ги претставува демонстрантите.

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Локално - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара полицијата растерува демонстранти

Локално - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Ердоган: Доколку демонстрантите не го напуштат паркот Гези, силите за безбедност до утре ќе го испразнат

Либертас - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Ердоган: Ако демонстрантите не заминат од Гези, полицијата ќе го испразни до утре

Република - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул дека треба да го напуштат пред утрешниот митинг на владејачката партија.

Ердоган: Им благодарам на Скопје, Гостивар, на Македонија!

Точка - 15.06.2013

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган, на почетокот на денешниот митинг на партијата се заблагодарил, обраќајќи им се на илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и Херцеговина и другите ...

Ердоган: Доколку демонстрантите не го напуштат паркот Гези силите за безбедност до утре ќе го испразнат

Бриф - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Tурските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Фактор - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Либертас - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Таип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ги ...

Три сценарија за лузерот Ердоган

Локално - 15.06.2013

На Ердоган му останаа само три можности. При тоа и трите се лоши. За него барем. Бидејќи тој веќе не е оној Ердоган, кој беше до пред неколку недели. Ердоган веќе ја изгуби битката за "Таксим".

Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара се растеруваат демонстрантите

Н.Македонија - 15.06.2013

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец ...

Турските демонстранти го разгледуваат следниот потег

Идивиди - 15.06.2013

Демонстрантите кои го окупирале паркот Гези во Истанбул го разгледуваат својот следен потег откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се согласи да го прекине спорниот план за реконструкција на паркот и ...

Ердоган: Доколку демонстрантите не го напуштат паркот Гези силите за безбедност до утре ќе го испразнат

Идивиди - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Во Скопје марш за поддршка на Ердоган!

Канал5 - 14.06.2013

Турски фолк ноти ја исполнија скопската чаршија. Сликите на Реџеп Таип Ердоган ја покажуваа целта на собирот да му се даде поддршка на турскиот премиер, кој на домашен терен се соочува со двонеделни ...

Низ Македонија митинзи за поддршка на Ердоган

Алсат-М - 14.06.2013

„Со тебе сме“, “Исправи се, не покорувај се, Балканот е со тебе“, ова беше мотото на манифестациите што се одржаа во Скопје и во Гостивар, во знак на поддршка на турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган.

Преговорите го стивнаа Истанбул

Дневник - 14.06.2013

Доцна во четвртокот беше одржан итен состанок меѓу Ердоган и таканаречените претставници на демонстрантите, кои по разговорите потврдија дека премиерот ветил дека нема да продолжи со работата во ...

Ердоган се сретна со демонстрантите

Канал5 - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул, само неколку часа откако даде ултиматум.

Двојна стратегија на Ердоган

Deutsche Welle - 14.06.2013

Турскиот премиер Ердоган синоќа (13.06) во резиденцијата во Анкара се сретна со претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул, само неколку часа откако постави ултиматум за завршување на ...

Ердоган се сретна со претставници на демонстрантите

Алсат-М - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Ероган се сретна со претставници на демонстрантите

Утрински - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Ердоган се сретна со претставници на антивладините демонстранти

24 Вести - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган синоќа во неговата резиденција во Анкара оствари средба со претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул, само неколку часа откако даде ултиматум.

Турците од Балканот го поддржаа Ердоган со собир во Гостивар

Канал5 - 14.06.2013

Балканските Турци под паролата "Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе" одржаа собир во Гостивар за да му дадат поддршка на турскиот премиер, јави МИА.

Ердоган доби поддршка од Македонија

Утрински - 14.06.2013

Во Скопје и во Гостивар собири за поддршка на турскиот премиер, зашто протестите во Истанбул биле организирани однадвор Скопје и Гостивар станаа првите европски градови што му дадоа поддршка на ...

Ердоган нема да го чепка паркот Гези до референдумот

МКД - 14.06.2013

Владата нема да направи никаква промена во паркот Гези до референдумот, кој владата го предложи и на кој граѓаните ќе одлучуваат за плановите за преуредување на Истанбул, изјавил Хусеин Челик, ...

Русите во Турција ги преживуваат немирите на различен начин

Руска реч - 14.06.2013

Масовните протести во Турција ги засегнаа и Русите што се на привремен престој или на одмор во оваа земја. Некои од нив се подготвуваат да се вратат во татковината, а некои, пак, учествуваат во ...

ВИДЕО: Македонија со поддршка до турскиот премиер Ердоган

А1 On - 14.06.2013

Насобраните кренаа глас против демонстрантите во Турција, на кои им порачаа дека со тенџериња и тави не се прават протести.

ГАЛЕРИЈА „Ердоган, со тебе сме!“

+инфо - 14.06.2013

„Ердоган со тебе сме“ – порачаа над двестотини демонстранти денеска пред Султан-Муратовата џамија во Старата скопска чаршија.

Ердоган се сретна со претставници на демонстрантите

+инфо - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Ердоган се сретна со демонстрантите

Курир - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Собир во Скопје за поддршка не турскиот премиер Ердоган

Алфа - 14.06.2013

Неколку македонските невладини организации со поддшка за турскиот премиер Ердоган. Обединети во совет наречен “Платформа за поддршка на Турција” организираа марш на кој неколку 100тици граѓани од ...

Во Гостивар балкански собир за поддршка на Ердоган

Р.С.Европа - 14.06.2013

Под паролата "Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе" во Гостивар се одржа собир за поддршка на турскиот премиер.

Турците од Македонија го поддржаа Ердоган (ФОТО)

МКД - 14.06.2013

„ Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе! " Ова е пораката од собирите на Турците од Македонија што денеска се одржаа во Скопје и во Гостивар.

Ероган имаше средба со претставници на антивладините демонстранти

Сител - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Ердоган во одбрана на полициските акции

Р.С.Европа - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги бранеше акциите на полицијата против антивладините демонстранти, обвинувајќи ги западните земји за двојни стандарди.

Ердоган: Се надевам дека демонстрантите уште вечер ќе го напуштат Гази паркот

Економски - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека се надева демонстрантите вечерва да го напуштат паркот Гези , откако вети дека ќе го прекине планирањето на проектот од паркот.

Ердоган ги повика демонстрантите до вечер да си заминат

А1 On - 14.06.2013

Турскиот премиер, Реџеп Тајип Ердоган ги повика демонстрантите вечерва да ја завршат окупацијата на истамбулскиот парк Гези, бидејќи вети дека ќе ги промени плановите за негово преуредување.

Турците на референдум ќе одлучуваат за преуредувањето на Истанбул

Кајгана - 14.06.2013

Турската влада нема да направи никаква промена во паркот Гези до референдумот, на којшто граѓаните би одлучувале за плановите за преуредување на Истанбул, изјави Хусеин Челик, портпарол на ...

Турците од Балканот го поддржаа Ердоган со собир во Гостивар

Алфа - 14.06.2013

Балканските Турци под паролата "Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе" одржаа собир во Гостивар за да му дадат поддршка на турскиот премиер.

"Ердоган Балканот е со тебе" - Турците од Балканот се собраа во Гостивар и го поддржаа турскиот премиер

Press24 - 14.06.2013

Балканските Турци под паролата "Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе" одржаа собир во Гостивар за да му дадат поддршка на турскиот премиер.

Турците од Балканот го поддржаа Ердоган со собир во Гостивар

Сител - 14.06.2013

Балканските Турци под паролата "Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе" одржаа собир во Гостивар за да му дадат поддршка на турскиот премиер.

Турците на референдум ќе одлучуваат за преуредувањето на Истанбул

МРТ - 14.06.2013

Турската влада нема да направи никаква промена во паркот Гези до референдумот, којшто го предложи и на којшто граѓаните би одлучувале за плановите за преуредување на Истанбул, изјави Хусеин Челик, ...

Во Скопје и Гостивар собири за поддршка на Ердоган

Нова ТВ - 14.06.2013

„Со тебе сме“, “Исправи се, не покорувај се, Балканот е со тебе“, под ова мотото во Скопје и во Гостивар се одржаа собири во знак на поддршка на турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган се сретна со демонстрантите

Press24 - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул.

Ердоган имаше средба со претставници на антивладините демонстранти

МРТ - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Ердоган имаше средба со претставници на антивладините демонстранти

А1 On - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Ероган имаше средба со претставници на антивладините демонстранти

Алфа - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Владеењето на Путин, Тачер и Ердоган (споредба)

Факултети - 14.06.2013

„Поларизираната тактика на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како да дојде директно од книгата со упатства за владеење на Путин.

Ноќеска се одржа прва средба на Ердоган со демонстрантите

Нова ТВ - 14.06.2013

Турскиот премиер го одржа својот прв состанок ноќеска со лидерите на Таксим солидарност платформата, лабава коалиција на различни групи на демонстрантите од Гези парк, изјави лидерот на платформата, ...

Жив штит од мајки ги поддржа демонстрантите во паркот Гези

Нетпрес - 14.06.2013

Турските мајки ги поддржаа синоќа демонстрантите во паркот Гези на плоштадот Таксим во Истанбул. Мајките се фатиле за раце во жив штит извикувајќи „Абдулах Чомерт е наше дете“ во чест на загинатото ...

Турците на референдум ќе одлучуваат за преуредувањето на Истанбул

Макфакс - 14.06.2013

Турската влада нема да направи никаква промена во паркот Гези до референдумот, којшто го предложи и на којшто граѓаните би одлучувале за плановите за преуредување на Истанбул, изјави Хусеин Челик, ...

Мајките на демонстрантите во Истанбул во поддршка на своите деца

Сител - 14.06.2013

Стотици мајки на демонстранти направиле синоќа штит во истанбулскиот парк Гези во знак на поддршка за протестите против плановите на Владата за градежни промени во паркот.

Ќе го одложи ли Ердоган проектот за паркот во Истанбул?

Нова ТВ - 14.06.2013

Турските демонстранти кои остварија средба со премиерот Реџеп Тајип Ердоган со цел да ги решат анти-владините протести иницирани од планот на владата да го реконструира градскиот парк, изјавија дека ...

Ердоган го одложи градењето на трговскиот центар

А1 On - 14.06.2013

Демонстрантите ја постигнаа целта откако турската влада им вети на демонстрантите дека ќе го одложи реновирањето на централниот плоштад Таксим во Истанбул.

Ердоган конечно се согласи: Ќе запре реконструкцијата на паркот во Истанбул

Press24 - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган конечно се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези по антивладините протести.

Ердоган збесна: Кои сте вие да ме осудувате?

Бриф - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, против чија што влада веќе две недели траат протести, целосно ја загуби контролата.

(фото) Турција го чека решението на судот; поддршка за Ердоган од Скопје

Република - 14.06.2013

Турција се чини се смирува по повеќенеделните протести. Премиерот Реџеп Таип Ердоган доцна синоќа во разговори со демонстрантите посочил дека ќе се застане со плановите за реконструкција на паркот ...

ВИДЕО: Само во Македонија – контра-протести против протестите во Истанбул и поддршка за Ердоган

Либертас - 14.06.2013

- Го поддржуваме Ергодан бидејќи Турција ја призна Македонија под уставното име. Демонстрантите се мрзливи, не сакаат да работат, а земаат големи плати – порачаа стотици граѓани кои беа дел од ...

Tурци од Гостивар ја поддржаа полициската бруталност и порачаа- "Ердоган,не се наведнувај"

Локално - 14.06.2013

Самобендисано дека говороат во име на сите балкански Турци тие застанаа зад насислтвото на Ердоган.НА Турците од Гостивар не им е битно насислтвото врз другите Турци, тие ја гледаат само својата ...

Ердоган имаше средба со претставници на антивладините демонстранти

Бриф - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Двојна игра на Ердоган

Фактор - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум.

Жив штит од мајки за поддршка на демонстрантите во паркот Гези

Точка - 14.06.2013

Турските мајки ги поддржаа синоќа демонстрантите во паркот Гези на плоштадот Таксим во Истанбул. Мајките се фатиле за раце и направиле жив штит извикувајќи „Абдулах Чомерт е наше дете“ во чест на ...

Во Македонија протести за поддршка на Ердоган

Бриф - 14.06.2013

Неколку илјади граѓани денеска се собраа на плоштадот во Старата турска чаршија во Скопје, и на градскиот плоштад во Гостивар, на протести под мотото „Во име на пријателството: „Турција со тебе сме“.

ФОТО: Турците од Македонија со подршка за Ердоган

Н.Македонија - 14.06.2013

Балканските Турци под паролата "Ердоган, не се наведнувај, Балканот е со тебе" одржаа собир во Старата скопска чаршија и во Гостивар за да му дадат поддршка на турскиот премиер.

Ероган имаше средба со антивладините демонстранти

Н.Македонија - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прими синоќа во резиденцијата во Анкара претставници на демонстрантите од паркот Гези во Истанбул по само неколку часа откако даде ултиматум Средбата според турски ...

Полат контра Сулејман - во одбрана на Ердоган! Турскиот премиер распали по ЕУ

Канал5 - 13.06.2013

Реџеп Таип Ердоган изјави дека не ги признава заклучоците на Европскиот парламент, кој денеска оцени дека турскиот премиер брутално се справува со протестите.

„Гези“ згазна на трпението на Ердоган

Дневник - 13.06.2013

Бројот на жртви од протестите, кои веќе две недели ја тресат Турција, се искачи на пет откако еден демонстрант ранет во судир со полицијата вчера им подлегна на повредите.

Митинг во Гостивар за поддршка на Ердоган

Дневник - 13.06.2013

Ердоган, исправи се, не потклекнувај! Балканот е со тебе! Со вакви транспаренти Турците од регионот денеска ќе се соберат на протест во Гостивар за да му дадат поддршка на турскиот премиер.

Нова жртва од протестите во Анкара

Утрински - 13.06.2013

Демонстрант кој бил повреден во судирите со полицијата денеска починал во болница со што бројот на жртвите од двонеделните антивладини протести во Турција е пет луѓе, соошти неговиот адвокат.

Сојузот на турски НВО со осуда за протестите во Турција и поддршка за Ердоган

Канал5 - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

ЕП: Прекин на преговорите со Турција или засилен дијалог?

Deutsche Welle - 13.06.2013

Пратениците во Европскиот парламент реагираат различно на случувањата во Турција - едни бараат замрзнување или дури и прекин на преговорите за приклучување во ЕУ, а други нагласуваат дека треба да се ...

Продолжуваат протестите во паркот Гези и покрај понудата за референдум

24 Вести - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Петта жртва во демонстрациите во Турција

Канал5 - 13.06.2013

Уште еден демонстрант во Турција им подлегнал на повредите здобиени во пресметката со полицијата. Како што јавуваат агенциите, веста ја соопштил адвокат на семејството на починатиот.

Нова жртва од протестите во Турција

24 Вести - 13.06.2013

Бројот на жртви од судирите за време на протестите во Турција се искачи на пет луѓе. Денеска почина демонстрант кој беше повреден во судир со полицијата, соопшти адвокатот на семејството на ...

Ердоган упати „последно предупредување“: Мајки, татковци, приберете ги децата!

Канал5 - 13.06.2013

Ердоган до демонстрантите во паркот Гези упати последно предупредување да го напуштат центарот на Истанбул. Турскиот премиер предупреди дека во следните 24 часа полицијата ќе ги отстрани ...

Ердоган ги отфрли заклучоците на Европскиот парламент

Канал5 - 13.06.2013

Турскиот премиер Ердоган им упати последно предупредување на демонстрантите - да се повлечат, бидејќи неговото трпение истекува. Досега непознатиот истанбулски парк Гези преку ноќ доби глобални рамки.

Протестите во Турција продолжија и покрај најавата за референдум

+инфо - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Ердоган прифаќа референдум за градбата во паркот Гези

Макфакс - 13.06.2013

Турската влада е подготвена да организира референдум за тоа дали во паркот Геза во центарот на Истанбул ќе се гради трговски центар и џамија, изјави портпаролот на владејачката турска Партија на ...

ГАЛЕРИЈА: Фотографии од протестите во Турција кои ќе допрат до секого

Сител - 13.06.2013

Повеќе од една недела, во Турција не престануваа протестите поврзани со паркот Гези. За тој период се случија многу чувствителни моменти за време на протестите.

Ердоган нуди референдум, демонстрантите се сомневаат

Р.С.Европа - 13.06.2013

Турската владејачка Партија на правдата и развојот предложи референдум за контроверзниот план за изградба на трговски центар и џамија во паркот Гези во Истанбул.

Турскиот НВО сојуз го подржа Ердоган

Курир - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

ФОТО: Другата страна на турските протести: соработка, помош, љубов

Нетпрес - 13.06.2013

Речиси двонеделните протести во Турција ја покажаа вистинската страна на луѓето, нивната сплотеност кон постигнувањето заедничката цел – не само спас на легендарниот парк Гези, туку и спас за ...

Бројот загинати во безредијата во Турција достигна 5 жртви

Макфакс - 13.06.2013

Бројот жртви во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои веќе две седмици траат во Турција достигна пет лица, пренесува Associated Press.

Нова жртва на протестите во Турција

А1 On - 13.06.2013

Бројот на жртви во судирот при протестите кои што овие две недели се случуваат во Турција се искачи на пет, откако повредениот демонстрант почина.

Во Анкара нова жртва од протестите

Алфа - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер изјави денеска дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул и да користат различни методи од сегашните за изразување на ...

Протестите во Турција ја земаа и петтата жртва

Press24 - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер денеска изјави дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул. - Таксим, паркот Гези - тоа се места отворени за посета.

Нова жртва на протестите во Турција

МКД - 13.06.2013

Бројот на жртвите за време на протестите што две недели ја тресат Турција се искачил на пет, откако демонстрант ранет во судир со полицијата починал, изјавил денес адвокатот на семејството на ...

Петта жртва на протестите во Турција

+инфо - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер денеска изјави дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул и да користат различни методи од сегашните за изразување на ...

Последна опомена од Ердоган до демонстрантите

Нова ТВ - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го издаде „последно предупредување“ до демонстрантите да го напуштат паркот Гези во Истанбул. „Нашето трпение е при крај.

Бројот на загинати во безредијата во Турција достигна 5 жртви

Кајгана - 13.06.2013

Бројот на жртви во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои веќе две седмици траат во Турција достигна пет лица, пренесува Associated Press.

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

МРТ - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Ѓулер повика демонстрантите да се повлечат од паркот Гези, во Анкара нова жртва

МРТ - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер изјави денеска дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул и да користат различни методи од сегашните за изразување на ...

АНАЛИЗА: Турска стратегија во арапскиот свет

Нетпрес - 13.06.2013

Пред две години турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган беше пречекан од воодушени топли луѓе во арапските престолнини, а Турција изгледа имаше можност да ја прошири трговијата и влијанието во регионот ...

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

Сител - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Сојузот на турските НВО во Македонија ги осуди протестите во Турција

Макфакс - 13.06.2013

Сојузот на Турските невладини организации кои делуваат во Република Македонија ги осуди организаторите на протестите во Турција и притоа дава силна поддршка на политиката на премиерот Реџеп Тајип ...

Турција ја отфрли резолуцијата на Европскиот парламент

Макфакс - 13.06.2013

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу ја оцени „неприфатлива" резолуцијата којашто во четвртокот ја донесе Европскиот парламент кој во неа ја осудува прекумерната употреба на сила ...

Ердоган испрати последно предупредување до демонстрантите

Кирилица - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Турција ја отфрли резолуцијата на Европскиот парламент

Кајгана - 13.06.2013

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу ја оцени како „неприфатлива" резолуцијата што ја донесе Европскиот парламент кој во неа ја осудува прекумерната употреба на сила над ...

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

А1 On - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Ердоган прифаќа референдум за градбата во паркот Гези

Кајгана - 13.06.2013

Турската влада е подготвена да организира референдум за тоа дали во паркот Гези во центарот на Истанбул ќе се гради трговски центар и џамија, изјави портпаролот на владејачката турска Партија на ...

Сојузот на турски НВО со осуда за протестите во Турција

А1 On - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

Алфа - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

НВО на Македонија со остра осуда на протестите во Турција

Press24 - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

Ѓулер повика демонстрантите да се повлечат од паркот Гези

А1 On - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер изјави денеска дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул и да користат различни методи од сегашните за изразување на ...

Ердоган нуди референдум

Нетпрес - 13.06.2013

Портпаролот на партијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската влада е отворена за можноста за одржување на референдум околу планот за градење во Истанбул кој предизвика масовни ...

Турски протести: Можен референдум за Гези Парк

Нова ТВ - 13.06.2013

Заменик-претседателот на турската владејачка партија АК вели дека е отворен за идејата за референдум за контроверзните планови за реконструкција на истанбулскиот Гези паркот, јавува Би-Би-Си.

Застрашувачкo предупредување на Ердоган: Протестите ќе завршат за 24 часа

Нетпрес - 13.06.2013

Премиерот на Турција предизвика бран од меѓународни критики поради упатеното застрашувачко предупредување кон демонстрантите кои го презедоа центарот на Истанбул во последните две недели, објавувајќи ...

Турскиот министер за внатрешни работи упати апел да се повлечат турските демонстранти

Press24 - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер изјави денеска дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул и да користат различни методи од сегашните за изразување на ...

Другата страна на турските протести: соработка, помош, љубов

Точка - 13.06.2013

Речиси двонеделните протести во Турција ја покажаа вистинската страна на луѓето, нивната сплотеност кон постигнувањето на заедничката цел – не само спас на легендарниот парк Гези, туку и спас за ...

Во Анкара нова жртва од протестите, министерот за внатрешни побара повлекување од паркот Гези

Либертас - 13.06.2013

Турски адвокат денеска изјави дека демонстрант кој бил повреден во судирите со полицијата, починал во болница со што бројот на жртвите од двонеделните антивладини протести во Турција порасна на пет ...

Турците на Балканот организираат марш за поддршка на Ердоган

Република - 13.06.2013

Маршот на Турците од Македонија, Косово, Бугарија и Албанија што ќе се одржи задутре ќе биде емитуван во живо на турските државни медиуми.

Застрашувачкo предупредување на Ердоган: Протестите ќе завршат за 24 часа

Точка - 13.06.2013

Премиерот на Турција предизвика бран од меѓународни критики поради упатеното застрашувачко предупредување кон демонстрантите кои го презедоа центарот на Истанбул во последните две недели, објавувајќи ...

Турска стратегија во арапскиот свет

Точка - 13.06.2013

Пред две години турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган беше пречекан од воодушени топли луѓе во арапските престолнини, а Турција изгледа имаше можност да ја прошири трговијата и влијанието во регионот ...

Сојузот на турски НВО со осуда за протестите во Турција и поддршка за Ердоган

Локално - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

26 годишно момче петта жртва во демонстрациите во Турција

Sky - 13.06.2013

Во Турција почина уште еден ранет демонстрант. Со ова бројот на жртви во демонстрациите кои траат две недели порасна на 5 лица. Веста за смртта ја соопшти адвокатот на семејството.

Протестите во Турција земаа нова жртва

Точка - 13.06.2013

Бројот на жртви на демонстрациите кои две седмици ја потресуваат Турција се искачил на пет, откако еден ранет демонстрант денес починал во болница, изјавил утрово адвокатот на семејството на ...

Видео: Снимено убиство на демонстрант во Турција

Денешен - 13.06.2013

Eден ранет демонстрант денес почина во болница, со што бројот на жртви во демонстрациите кои две седмици ја тресат Турција се искачи на пет.

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

Бриф - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Ѓулер им порача на демонстрантие да се повлечат од паркот Гези!

Фактор - 13.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Ѓулер изјави денеска дека е неопходно демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул и да користат различни методи од сегашните за изразување на ...

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

Денешен - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Ердоган нуди референдум

Точка - 13.06.2013

Портпаролот на партијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската влада е отворена за можноста за одржување на референдум околу планот за градење во Истанбул кој предизвика масовни ...

Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

Локално - 13.06.2013

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Сојузот на турски НВО со осуда за протестите во Турција и поддршка за Ердоган

Денешен - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

Петта жртва во во безредијата во Турција

Локално - 13.06.2013

Бројот жртви во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои веќе две седмици траат во Турција достигна пет лица, пренесува Associated Press.

Европа покажа поддршка за истанбулските демонстранти

Република - 13.06.2013

Антивладините протести во Турција привлекуваат широка поддршка од европската заедница, додека водачите предупредуваат дека суровата тактика на полицијата во Истанбул може да биде нова пречка кон ...

Сојузот на турски невладини во Македонија со осуда за протестите во Турција и поддршка за Ердоган

Либертас - 13.06.2013

Сојузот на турски невладини организации на Македонија изрази незадоволство и жалење во врска со последните настани кои се случуваат во Република Турција, во кои, како што наведуваат, под мотото „Гези ...

Ердоган: На ударите ние не одговараме со удари, демонстрациите да завршат за 24 часа!

Вечер Прес - 13.06.2013

Портпаролот на партијата на Правдата и развојот, Хусеин Челик, изјави дека турската влада е отворена за можноста за одржување на референдум за планот за градење во Истанбул.

Нема никакви шанси за референдум во Турција

Н.Македонија - 13.06.2013

Протестите во Турција продолжија и покрај најавата за референдум, на кој би требало да се одлучи за спорниот план за уредување на центарот на Истанбул, кој го изнесе премиерот Реџеп Таип Ердоган ...

ЕК го повика Ердоган да го избере дијалог место конфронтациja со опозицијата

24 Вести - 12.06.2013

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон го повика турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган да му даде предност на дијалогот место конфронтацијата со опозицијата, откако вчера полицијата ги избрка ...

Водени топови против демонстрантите во Анкара

Телма - 12.06.2013

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за растерување на демонстрантите во Анкара, кои бараат оставка на владата на Ердоган, пренесува БТА.

ОН и САД повикуваат на дијалог меѓу демонстрантите и власта во Турција

Канал5 - 12.06.2013

Во изминатата ноќ продолжија судирите меѓу полицијата и антивладините демонстрации на истанбулскиот плоштад Таксим. Полицијата употреби солзавец и гумени куршуми да ги растера демонстрантите од ...

За опозицијата Ердоган е „провокатор“ на протестите, светот бара дијалог

Утрински - 12.06.2013

Организаторите на протестите вчера одбија да дојдат на најавената средба со турскиот премиер Анкара, Истанбул - ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на ...

ОН и САД повикаа на дијалог во Турција

Утрински - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Повик од ОН и САД за дијалог меѓу демонстрантите и власта во Турција

24 Вести - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Вестервеле го повика Ердоган да ја намали тензијата во Турција

24 Вести - 12.06.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле го повика денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган да ја намали тензијата во земјата.

Остра критика за Ердоган

Deutsche Welle - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се наоѓа се' повеќе на удар на критиката во меѓународни рамки. Во текот на ноќта дојде повторно до големи судири меѓу полицијата и демонстрантите.

Турскиoт претседател повика на дијалог со демонстрантите

24 Вести - 12.06.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска повика на дијалог со легитимните демонстранти, кои протестираат против плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, но изјави дека оние кои излегле ...

„Ердоган, автократот“

Deutsche Welle - 12.06.2013

Германскиот печат одвојува многу простор за настаните во Турција. Во коментарите преовладува оценката дека премиерот Реџеп Таип Ердоган од демократ се претвора во автократ и предизвикува расцеп во ...

Турција, тензичен мир во Истанбул и Анкара

Алсат-М - 12.06.2013

Сите ја очекуваа за денеска најавената средба на премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган со водачите на антивладините демонстранции, до неа засега не дојде.

Реконструкцијата на „Гези“ најверојатно оди на референдум!

Канал5 - 12.06.2013

Можеби сепак ќе треба да ги прашаме граѓаните на Истанбул – дали се за реконструкција на паркот, изјави Челик, кој ги повика демонстрантите да го напуштат паркот за да може животот да се нормализира.

Турскиот премиер се среќава со протестанти

Глас на Америка - 12.06.2013

Некои граѓански асоцијации ги отфрлија разговорите, велејќи дека групата била избрана од владата Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се среќава со неколкумина анти-владини протестанти по ноќта на ...

ОН и САД повикаа на дијалог во Турција

+инфо - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

ОН и САД со повик до властите во Турција и до демонстрантите за дијалог

МРТ - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Турската опозиција го оцени Ердоган како „главен провокатор“ за протестите

Сител - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

ОН и САД бараат прекин на демонстрациите во Турција

Курир - 12.06.2013

Дијалог за надминување на недоразбирањата, прекин на демонстрациите и употребата на сила бараат ОН и САД од демонстрантите и Владата во Турција.

ОН и САД со повик до властите во Турција и до демонстрантите за дијалог

А1 On - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Вестервеле го повика Ердоган да ја намали тензијата во Турција

А1 On - 12.06.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле го повика денеска турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган да ја намали тензијата во земјата.

Анкара: „Оставка на владата“

Курир - 12.06.2013

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за растерување на демонстрантите во Анкара, кои бараат оставка на владата на Ердоган, пренесува БТА.

Турската опозиција го оцени Ердоган како „главен провокатор“ за протестите

МРТ - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

Турската опозиција го оцени Ердоган како „главен провокатор“ за протестите

А1 On - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

Турската опозиција: Ердоган е „главен провокатор“ за протестите

Press24 - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија и на Партијата за националистичко дејствување го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите во паркот ...

Турскиoт претседател повика на дијалог со демонстрантите

А1 On - 12.06.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска повика на дијалог со легитимните демонстранти, кои протестираат против плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, но изјави дека оние кои излегле ...

Турскиoт претседател Абдула Ѓул повика на дијалог со демонстрантите во земјата

Сител - 12.06.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска повика на дијалог со легитимните демонстранти, кои протестираат против плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, но изјави дека оние кои излегле ...

Турскиот премиер: Извинете ама овој Ердоган нема да се промени

Press24 - 12.06.2013

Турската полиција повторно употреби водени топови и солзавец за да ги растера гневните демонстранти. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека ако демонстрантите овој негов режим го сметаат за ...

Полицијата употреби солзавец и водени топови против демонстрантите во Анкара

МРТ - 12.06.2013

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за растерување на демонстрантите во Анкара, кои бараат оставка на владата на Ердоган, пренесува БТА.

АНАЛИЗА: „Таксим“ – последен тест за пријателството меѓу Ердоган и Обама

Нетпрес - 12.06.2013

Потиснувањето на антивладините протести во Турција може да бидат испит за односите меѓу претседателот на САД Барак Обама и премиерот на турција реџеп Таип Ердоган, кој е стратешки важен сојузник на ...

Турскиот претседател повика на дијалог со демонстрантите

Press24 - 12.06.2013

Да се оствари дијалог со легитимните демонстранти но не и со оние кои излегоа на улица да учествуваат во насилните настани, изјави денеска турскиот претседател Абдула Ѓул.

Ештон: Прекумерна употреба на сила во Турција

Р.С.Европа - 12.06.2013

Турција, како кандидат за членство во ЕУ, мора да се стреми кон највисоки демократски стандарди, кои вклучуваат и слобода на изразување и слободни медиуми, изјави денеска шефицата за надворешна ...

Полицијата употреби солзавец и водени топови против демонстрантите во Анкара

А1 On - 12.06.2013

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за растерување на демонстрантите во Анкара, кои бараат оставка на владата на Ердоган, пренесува БТА.

ОН и САД апелираат да запре насилството во Турција

Press24 - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

ЕК го повика Ердоган да го избере дијалогот место конфронтација со опозицијата

Сител - 12.06.2013

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон го повика турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган да му даде предност на дијалогот место конфронтацијата со опозицијата, откако вчера полицијата ги избрка ...

Таксим не е Тахрир

Оff.net - 12.06.2013

Разликата не е само во тоа што полицијата успеа да ги избрка демонстрантите и не им дозволи да го претворат плоштадот во центар на револуцијата, ниту пак тоа што Турците не се Арапи, ниту пак тоа што ...

Турската опозиција го оцени Ердоган како „главен провокатор“ за протестите

Бриф - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

ОН и САД :Повик до властите во Турција и до демонстрантите за дијалог

Локално - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Турскиoт претседател Абдула Ѓул повика на дијалог со демонстрантите во земјата

Бриф - 12.06.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска повика на дијалог со легитимните демонстранти, кои протестираат против плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, но изјави дека оние кои излегле ...

Турската опозиција го оцени Ердоган како „главен провокатор“ за протестите

Денешен - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

Полицијата употреби солзавец и водени топови против демонстрантите во Анкара

Бриф - 12.06.2013

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за растерување на демонстрантите во Анкара, кои бараат оставка на владата на Ердоган.

"Таксим" – последен тест за пријателството меѓу Ердоган и Обама

Точка - 12.06.2013

Потиснувањето на антивладините протести во Турција може да бидат испит за односите меѓу претседателот на САД Барак Обама и премиерот на турција реџеп Таип Ердоган, кој е стратешки важен сојузник на ...

Турската опозиција го посочи Ердоган за главен провокатор на протестите

Либертас - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како главен провокатор за протестите во ...

ОН и САД повикуваат на дијалог-тензичен мир во Турција

Фактор - 12.06.2013

Турската полиција го освои плоштадот Таксим, по 20 часа судири со демонстрантите кои веќе 13-ти ден бараат оставка од премиерот Ердоган. Според странските агенции, има и голем број повредени.

ОН и САД со повик до властите во Турција и до демонстрантите за дијалог

Денешен - 12.06.2013

ОН и САД ги повикаа демонстрантите и Владата во Турција на дијалог за надминување на недоразбирањата и прекин на демонстрациите и употребата на сила.

Опозицијата го нарече Ердоган „главен провокатор“ на протестите во Турција

Фактор - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

Лидерите на опозициските партии во Турција го обвинија Ердоган за `главен провокатор` за протестите

Sky - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган според лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија и на Партијата за националистичко е „главен провокатор“ за протестите во паркот Гези во Истанбул.

Турската опозиција одбива средба со Ердоган

Н.Македонија - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите во ...

Ердоган е „главен провокатор“ за протестите во Истанбул!

Н.Македонија - 12.06.2013

Лидерите на опозициските Народнорепубликанска партија (НРП) и на Партијата за националистичко дејствување (ПНД) го оценија турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган како „главен провокатор“ за протестите ...

Демонстрантите се пишманија- не сакаат средба со Ердоган

Н.Македонија - 12.06.2013

Претставниците на демонстрантите се откажаа од планот да се сретнат со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, тврдејќи дека насилството кое го имало синоќа во Истанбул, покажало дека разговорите со ...

Турскиoт претседател повика на дијалог со демонстрантите во земјата

Идивиди - 12.06.2013

Анкара, 12 јуни 2013 (МИА) - Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска повика на дијалог со легитимните демонстранти, кои протестираат против плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, но ...

Ердоган: Нема повеќе толеранција за демонстрантите

Deutsche Welle - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека тој повеќе „нема толеранција“ за масовните антивладини демонстрации во земјата, откако полицијата се судри со демонстрантите во Истанбул на ...

Водени топови го потопија градот на војниците на Ататурк

Вест - 11.06.2013

ТУРЦИЈА (АП) - Стотици припадици на специјалните полициски единици ги прегазија импровизираните барикади на протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, разбивајќи ја толпата што ја зазеде областа ...

Полицијата со водени топови, гумени куршуми и солзавец ги растера демонстрантите во Турција

Канал5 - 11.06.2013

Ваквиот потег следел откако Ердоган се согласил да се состане со организаторите на протестите, а планирано е до состанокот да дојде во текот на утрешниот ден.

Ердоган повеќе нема нерви за демонстрантите

Дневник - 11.06.2013

Полицијата и во неделата вечерта, десетти ден по ред, користеше водни топови и солзавец за да ги растера демонстрантите во Истанбул и во Анкара, каде што толпите незадоволни луѓе пред американската ...

Фото+Видео: Полицаец застрела демонстрант!?

Канал5 - 11.06.2013

Стотици полицајци утринава, со помош на водени топови и солзавец, ги растераа демонстрантите и го окупираа плоштадот Таксим во Истанбул откако ноќеска истото го направиле во Анкара.

Демонстрантите мирно ги собраа шаторите од паркот во Анкара

МРТ - 11.06.2013

Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави Анадолија.

Ердоган утре ќе се сретне со организаторите на протестите

Р.С.Европа - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган утре ќе се сретне со организаторите на протестите во земјата, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на неговиот заменик Булент Аранч.

Демонстрантите во Анкара мирно се повлекуваат од паркот

Сител - 11.06.2013

Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави Анадолија.

Демонстрантите ги собраа шаторите од паркот во Анкара

+инфо - 11.06.2013

Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави агенцијата „ Анадолија “.

Стивнува ситуацијата во Турција: Демонстрантите мирно ги собраа шаторите од паркот во Анкара

Press24 - 11.06.2013

Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави Анадолија. Во Кугулу во изминатите две недели беа поставени неколку десетици шатори.

Започна бунтот против режимот на Ердоган

Окно - 11.06.2013

Започна бунтот против режимот на Ердоган: ескалацијата на антивладините протести во Истанбул и Турција Уште на почетокот на оваа недела, односно во понеделникот, започнаа протестите во Истанбул на ...

Полицијата жестоко ги растера демонстрантите во Турција

Нова ТВ - 11.06.2013

Стотици специјалци утрово влегоа во плоштадот Таксим во Истанбул, и со употреба на водени топови и солзавец ги растераат демонстрантите, слична акција беше спроведена синоќа и во Анкара.

Ердоган во среда ќе се сретне со претставници на демонстрантите

Макфакс - 11.06.2013

Tурскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган ќе разговара во среда со претставници на демонстрантите кои цели две седмици ја бараат неговата оставка, објави во понеделникот доцна навечер портпаролот на ...

Ердоган утре ќе разговара со организаторите на протестите

Press24 - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган утре ќе седне да разговара со организаторите на протестите во Турција кои траат веќе подолг период.

Полицијата пак употреби солзавец против во Анкара

Макфакс - 11.06.2013

Турската полиција ги растера во понеделникот доцна навечер со употреба на солзавецот растера повеќе стотици демонстранти во центарот на главниот град Анкара, единаесеттиот ден од протестите против ...

ФОТО: Демонстрантите мирно ги собраа шаторите од паркот во Анкара

А1 On - 11.06.2013

Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави Анадолија.

Ердоган со повик до демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул

Сител - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Ердоган: Со демонстрациите се нарушува имиџот на Турција

Р.С.Европа - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека демонстрациите што почнаа пред две недели во Истанбул, сега биле предводени од луѓе со деструктивни политички агенди.

Ердоган: Протестите однесоа четири животи

Макфакс - 11.06.2013

Протестите кои веќе две седмици траат низ цела Турција однесоа четири животи, на тројца демонстранти и еден полицаец, потврди во вторникот премиерот Реџеп Тајип Ердоган во говорот во парламентот во ...

Ердоган повика на повлекување на демонстрантите

Курир - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Ердоган со повик до демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул

А1 On - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Ердоган со повик до демонстрантите да се повлечат од паркот Гези во Истанбул

Алфа - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Ердоган: Протестите однесоа четири животи

Кајгана - 11.06.2013

Протестите кои веќе две седмици траат низ цела Турција однесоа четири животи, на тројца демонстранти и еден полицаец, потврди премиерот Реџеп Тајип Ердоган во говорот во парламентот во Анкара.

Ердоган ги изгуби нервите: Полицијата со водени топови ги растера демонстрантите

Точка - 11.06.2013

Најновиот потег на турската полиција следел откако премиерот Ердоган прифатил да се состане со организаторите на протестите.

Ердоган во име на економијата повика на послушност

Локално - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Полицијата жестоко ги растера демонстрантите на кои Ердоган им вети средба!

Фактор - 11.06.2013

Неколку стотици специјалци доведени со дваесет автобуси, утрово влегоа во плоштадот Таксим во Истанбул, и со употреба на водени топови и солзавец ги растераат демонстрантите.

Демонстрантите мирно ги собраа шаторите од паркот во Анкара

Денешен - 11.06.2013

Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави Анадолија.

Демонстрантите ги собраа шаторите

Вечер Прес - 11.06.2013

Полицијата во Анкара вчера успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави турската агенција Анадолија.

Ердоган повика да се повлечат демонстрантите, бидејќи ја загрозувале економијата?!

Фактор - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Ердоган ги повика демонстрантите да се повлечат од паркот Гези

Либертас - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Ердоган: Што сакаат демонстрантите, да клекнеме пред нив?

Н.Македонија - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги повика денес демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена изминати во демонстрации во кои животот го загубија четири лица -Ги ...

Ердоган го губи трпението со демонстрантите

Н.Македонија - 11.06.2013

Турскиот премиер порача дека сите што нема да ја почитуваат владејачката партија, ќе ја платат цената Опозицијата бара од Ердоган да не ги разгорува тензиите со потпалувачки изјави ГРАНИЦИТЕ НА ...

Ердоган со повик до демонстрантите да се повлечат

Идивиди - 11.06.2013

Истанбул, 11 јуни 2013 (МИА) – Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повика денеска демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези по 12 дена протести.

Демонстрантите мирно ги собраа шаторите од паркот во Анкара

Идивиди - 11.06.2013

Истанбул, 11 јуни 2013 (МИА) - Полицијата во Анкара успеа да ги убеди демонстрантите во паркот Кугулу да ги соберат поставените шатори, јави Анадолија.

Ердоган - нема избори додека има демонстрации во Истанбул

Канал5 - 10.06.2013

Илјадници демонстранти останаа на централниот плоштад Таксим во Истанбул, a протестите против премиерот Ердоган се одржуваат веќе 11 дена.

Ердоган долева масло врз огнот

Deutsche Welle - 10.06.2013

Десетици илјади Турци и натаму протестираат против авторитарната власт, без оглед на заканите од премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Продолжуваат протестите во Турција, Ердоган најавува контра протести

24 Вести - 10.06.2013

Продолжуваат масовните протести во Турција насочени против премиерот Реџеп Таип Ердоган и неговата влада. Истовремено, премиерот одржува средби со неговите поддржувачи од кои упатува порака дека ...

Туризмот и берзата страдаат од протестите во Турција

Deutsche Welle - 10.06.2013

Протестите во Турција оставаат трага и врз економијата. Некој во Истанбул заработува повеќе, некој губи. Стопанството бележи помалку директни инвестиции, а и валутата губи на вредност во однос на ...

Опозицијата го повика Ердоган да не дига тензија

Вест - 10.06.2013

ТУРЦИЈА (АП) - Лидерот на опозициската партија на Турција го повика премиерот да престане со ескалирање на тензиите и туркање на земјата во оган откако антивладините протести резултираа со три жртви ...