TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделен печат – Неизвесни изборите на 11 декември

Р.С.Европа - 02.10.2016

Одржувањето на изборите на 11 декември станува се понеизвесно, анализираат неделниците. Единствено не се согласуваат во тоа по чија вина ќе бидат одложени. Прашањето за милион долари е дали на 11 декември ќе има или ќе нема вонредни парламентарни ...

Неделен печат – Неизвесни изборите на 11 декември

Бриф - 02.10.2016

Одржувањето на изборите на 11 декември станува се понеизвесно, анализираат неделниците. Единствено не се согласуваат во тоа по чија вина ќе бидат одложени. Прашањето за милион долари е дали на 11 декември ќе има или ќе нема вонредни парламентарни ...

Мијалков за Прес 24 : СЈО е продолжена рака на СДСМ

Канал5 - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Toa што го направи СЈО со последниот случај е истото што го говориме подолг период наназад. СЈО има единствена цел неосновано да дискредитира луѓе од раководството на ВМРО ДПМНЕ кои Заев ги гледа како конкуренција на ...

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција на СЈО

ТВ21 - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 , одговара дека последната истрага за случајот „Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.

Мијалков: СЈО е продолжена рака на СДСМ

Фокус - 01.10.2016

Откако вчера беше повикан на распит, во Кривичниот суд, како осомничен во случајот „Трезор“, поранешниот директор на УБК, Сашо Милајков , се огласи во јавноста коментирајќи ја работата на Специјалното јавно обвинителство.

Мијалков: СЈО е продолжена рака на СДСМ

24 Вести - 01.10.2016

Не сум направил никаква штета на буџетот, вели екс- директорот на УБК, Сашо Мијалов во изјава за порталот прес24. Тој е еден од осомничените за кого Јанева побара да им бидат одземени пасошите во рамки на случајот „Трезор“.

Мијалков: "Трезор" е уште една политичка конструкција на СЈО

Вест - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот "Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.

Мијалков: СЈО измислува! Ниту сум направил штета на буџетот, ниту сум остварил каква било материјална корист

Репортер - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 в ел и дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ го зборувале во изминатиот период.

Мијалков: сите наводи за случајот „Трезор“ се измислица на СЈО

МКД - 01.10.2016

Не сум направил никаква штета на буџетот, ниту сум остварил каква било материјална корист, вели во изјавата за Прес24 Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК. Сашо Мијалков „СЈО е продолжена рака на СДСМ.

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција на СЈО

Курир - 01.10.2016

– Toa што го направи СЈО со последниот случај е истото што го говориме подолг период наназад. СЈО функционира како продолжена рака на СДСМ и има единствена цел неосновано да дискредитира луѓе од раководството на ВМРО ДПМНЕ кои Заев ги гледа како ...

МИЈАЛКОВ: „Трезор" е уште една политичка конструкција на СЈО

Телеграф - 01.10.2016

Под сета морална и материјална одговорност тврдам дека изречените наводи на прес конференцијата на СЈО се целосно измислени и неточни. Ниту сум направил некаква штета на буџетот, ниту сум остварил каква било материјална корист, рече Сашо Мијалков ...

Мијалков: "Трезор" е уште една политичка конструкција на СЈО

Press24 - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот "Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.

Мијалков: Заев неосновано дискредитира луѓе од ВМРО-ДПМНЕ на кои неможе да им парира

Стандард - 01.10.2016

Откако вчера беше повикан на распит, во Кривичниот суд, како осомничен во случајот „Трезор“, поранешниот директор на УБК, Сашо Милајков, се огласи во јавноста коментирајќи ја работата на Специјалното јавно обвинителство.

Мијалков- Не сум направил никаква штета на буџетот

Р.С.Европа - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ, а последниот случај што го обелодени обвинителството именуван како Трезор е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период, вели поранешниот шеф на Управата за безбедност и ...

Мијалков: СЈО е продолжена рака на СДСМ, сите нивни наводи се целосна измислица

Макфакс - 01.10.2016

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков во изјава за Прес24 вели дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е продолжена рака на СДСМ и дека последната истрага за случајот „Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ ...

Мијалков: Не сум направил никаква штета на буџетот

Нова ТВ - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ, а последниот случај што го обелодени обвинителството именуван како Трезор е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период, вели поранешниот шеф на Управата за безбедност и ...

Мијалков за „Трезор“: СЈО измислува, не сум го оштетил буџетот

+инфо - 01.10.2016

Мијалков тврди дека сите наводи на СЈО биле целосно измислени. СЈО е продолжена рака на СДСМ, а последниот случај што го обелодени обвинителството именуван како „Трезор“ е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот ...

Мијалков: СЈО измислува! Ниту сум направил штета на буџетот, ниту сум остварил каква било материјална корист

Либертас - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 в ели дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ го зборувале во изминатиот период.

Мијалков: СЈО е продолжена рака на СДСМ, сите нивни наводи се целосна измислица

Точка - 01.10.2016

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков во изјава за Прес24 вели дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е продолжена рака на СДСМ и дека последната истрага за случајот „Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ ...

Се огласи Мијалков: СЈО е продолжена рака на СДСМ

Фактор - 01.10.2016

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков во изјава за порталот Прес24 вели дека последната истрага за случајот „Трезор“ е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ го зборувале во изминатиот период.

Сашо Мијалков: Наводите на СЈО за „Трезор“ се целосно измислени

еМагазин - 01.10.2016

Специјалното јавно обвинителство е продолжена рака на СДСМ, вели поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков за Press24. Тој вели дека последната истрага за случајот "Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во ...

Судот против Јанева или попречена правда?

Фактор - 01.10.2016

И новиот случај Трезор покажа дека тешка битка ја чека Катица Јанева и СЈО со судовите. Како и во 99 отсто од претходните случаи не беше уважено барањето за притвор, а ниту ќе минат другите мерки за претпазливост.

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција на СЈО

Република - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција

Вечер Прес - 01.10.2016

Предметот „Трезор“ се однесува на економски криминал - злоупотреба на Буџетот на Република Македонија за што се осомничени раководни лица од УБК и едно раководно лице од Министерството за внатрешни работи, во врска со набавка на ...

Мијалков: Сите наводи на СЈО се целосно измислени

Мета - 01.10.2016

Специјалното јавно обвинителство е продолжена рака на СДСМ, вели поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков за Прес24 . – Toa што го направи СЈО со последниот случај е истото што го говориме подолг период ...

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција на СЈО

Пулс24 - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период – Toa што го ...

Мијалков: Не сум направил никаква штета на буџетот, наводите на СЈО се целосно измислени!

Локално - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ, а последниот случај што го обелодени обвинителството именуван како Трезор е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период, вели поранешниот шеф на Управата за безбедност и ...

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција на СЈО

МК News - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.

Мијалков: „Трезор“ е уште една политичка конструкција на СЈО

Lider - 01.10.2016

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.

СЈО го крие од скопското обвинителство записникот со изјавите на Kрпач

Дневник - 30.09.2016

Искра Kоровешовска Специјалното јавно обвинителство не му го дава на Основното јавно обвинителство записникот во кој е содржано кој, кога и на кој начин му се заканувал на Kоста Kрпач во периодот пред самоубиството .

Осомничените во „Трезор“ повикани на распит во Судот

Канал5 - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. - Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

Осомничените во „Трезор“ на сослушување во Суд

Алсат-М - 30.09.2016

Четворицата осомничени во „Трезор“ денеска треба да се појават во судот и да бидат сослушани. Екс началниците на УБК и Петата управа се дел од оние кои СЈО ги сомничи дека го оштетиле буџетот за над 862 илјади евра.

Судот ги повика на сослушување осомничените во „Трезор“

Фокус - 30.09.2016

Четирите лица кои се осомничени во случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство, денеска се повикани на сослушување, информираа од Кривичниот суд. Судот ги повикал осомничените за кои е побарано одредување на мерки на претпазливост, а за ...

СДСМ бара итна измена на законите за СЈО и за заштита на сведоци

Телма - 30.09.2016

Барањата на специјалната обвинителка Катица Јанева за продолжување на рокот од 18 месеци за покренување обвиненија и за соодветна заштита на сведоците се преточија во предлог закони. Ги подготви СДСМ и побара да бидат донесени на итна седница.

СЈО побара изземање на уште една судијка оти има релации со „Финзи“

Сакам да кажам - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на еден од судиите на претходна постапка за предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1. По барањето на СЈО, претседателот на Судот треба да одлучи во рок од три дена.

Осомничените од случајот „Трезор“ повикани на распит во Кривичен суд

24 Вести - 30.09.2016

Осомничените од случајот трезор треба да се појават пред суд за да дадат искази. Од основен суд информираа дека покани се испратени и дека е закажано нивно сослушување. Откако ќе биде даден исказ Кривичен суд треба да се произнесе по барање на СЈО ...

СЈО бара изземање на судијката за „Трезор”, се сомнева во нејзината непристрасност

Фокус - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на еден од судиите на претходна постапка за предметот „Трезор“ поради релации со фирмата „Финзи”. СЈО бара изземање на судијката Елена Јосифовиќ поради сомневање во нејзината непристрастност, затоа ...

Судот го одби барањето на СЈО за притвор за „Трезор“

Сакам да кажам - 30.09.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице во врска со истрагата за предметот „Трезор“. „Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на ...

Горан Грујовски куртули од притвор и за случајот „Трезор”

Фокус - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за еден од осомничените во случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Фокус дозна дека притворот е побаран за Горан Грујевски од УБК.

ВМРО ДПМНЕ : СДСМ преку СЈО сака да ги одложи изборите

Канал5 - 30.09.2016

Свесни за нискиот рејтинг, СДСМ преку Специјалната обвинителка испорачува нови барања се со цел да се одложат изборите, велат од ВМРО ...

Осомничени во „Трезор“ повикани на сослушување

Телма - 30.09.2016

Екс директорот на УБК Сашо Мијалков бил во судот, си влегол од службениот влез за вработените, не низ предната врата на која влегуваат повиканите странки во судот, а автомобилот со кој го довезле е оставен на паркингот зад новата барок зграда на ...

Димовски: Не прифаќаме никакви барања на СЈО

Фокус - 30.09.2016

-ВМРО-ДПМНЕ нема да разгледува ниту да прифати никакви барања од Специјалното јавно обвинителство, порача партијата, откако СДСМ побара итна седница во Собранието за разгледување на барањата за измени во законот за заштита на сведоци и продолжување ...

Мијалков се појавил на распит, судијата не одлучи дали ќе му го одземе пасошот

Фокус - 30.09.2016

Осомничените во случајот „Трезор” се појавиле на сослушување во судот и веќе си заминаа, тајно како и што дошле, преку службениот влез за вработени. На распит се појави и екс директорот на УБК Сашо Мијалков, но судијата не одлучи дали нему и на ...

Мијалков се појавил на распит, не е одлучено дали ќе му биде одземен пасошот

ТВ21 - 30.09.2016

На распит за случајот „Трезор“ на СЈО се појави и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, но судијата не одлучи дали нему и на останатите тројца осомничени фунцкионери ќе му ги одземе пасошите, пренесе Фокус .

СЈО бара изземање на надлежниот судија за предметот „Трезор“

ТВ21 - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијата на претходна постапка кој треба да одлучува за мерките на претпазливост во предметот Трезор, соопшти Основниот суд Скопје 1. Во него е наведено дека со ова СЈО дополнително влијае на ...

Предлогот за притворот во „Трезор“ се одбива како неоснован

Дневник - 30.09.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице во врска со истрагата за предметот „Трезор“. „Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на ...

Одбиено барањето на СЈО за притвор на осомничен во „Трезор“

24 Вести - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 - Скопје.

Милошоски: Нема основа за какво било дополнително проширување на договореното

24 Вести - 30.09.2016

Нема основа за какво било дополнително проширување на веќе договореното, ниту за какви било анекс договори, кои што би му дале изговор на аболицираниот политичар Зоран Заев да избега од закажаните избори.

Судот го одби барањето за притвор за осомничен во Трезор

Алсат-М - 30.09.2016

Мерката притвор за еден осомничен во предметот на Специјалното јавно обвинителство Трезор е одбиена, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1. Во нивното кусо соопштение е наведено дека судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го ...

Кривичен суд го одби барањето за притвор за осомничен во Трезор

ТВ21 - 30.09.2016

Мерката притвор за еден осомничен во предметот на Специјалното јавно обвинителство Трезор е одбиена, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1. Во нивното кусо соопштение е наведено дека судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го ...

Осомничените во случајот „Трезор“ треба да се појават на суд

24 Вести - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“денеска треба да се појават на сослушување кај судија на претходна постапка, информираат од Кривичниот суд. Судот испратил покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажа нивно сослушување кое ...

СЈО побара изземање на судијата за случајот „Трезор“

Стандард - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува во случајот „Трезор“ од причини наведени во записник дадени пред судијата на претходна постапка.

Осомничените во „Трезор“ повикани на распит во Судот

Сител - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. - Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

СЈО ги опструира сопствените предмети?

Press24 - 30.09.2016

Во однос на предлогот за определување на мерките на претпазливост поднесени од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) за предметот во јавноста познат ...

Осомничените во „Трезор“ денеска на распит во Судот

Нетпрес - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. – Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

Судот го одби барањето на СЈО за притвор на едно лице во случајот „Трезор“

Телеграф - 30.09.2016

Предлогот е одбиен како неоснован Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на мерка притвор поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на ...

Одбиено барањето на СЈО за притвор на осомничен во „Трезор“

А1 On - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Одбиено барањето на СЈО за притвор на осомничен во „Трезор“

Press24 - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 - Скопје.

Милошоски: СДСМ сака да наметнува нови услови за да побегне од избори

Press24 - 30.09.2016

СДСМ знае дека се ближи 11-ти декември и се ближи датумот на кој што тие ќе треба да се соочат со граѓаните и СДСМ се свесни која доверба ја имаат односно ја немаат помеѓу граѓаните на Република Македонија, вели Антонио Милошоски Интегрален текст од ...

Кривичниот суд го отфрли барањето за притвор на СЈО за случајот трезор

Стандард - 30.09.2016

Мерката притвор за еден од осомничените во предметот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство е одбиена, излегоа со соопштение од Основниот суд Скопје 1. Судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го отфрлил предлогот како ...

Милошоски: СДСМ сака да наметнува нови услови за да избега од избори

Курир - 30.09.2016

СДСМ знае дека се ближи 11-ти декември и се ближи датумот на кој што тие ќе треба да се соочат со граѓаните и СДСМ се свесни која доверба ја имаат односно ја немаат помеѓу граѓаните на Република Македонија, рече денеска Антониот Милошоски член на ИК ...

Судот ги повика осомничените од „Трезор“ на распит денеска

Капитал - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. „Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

Одбиено барањето на СЈО за притвор на осомничен во „Трезор“

Курир - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Судот го одби барањето за притвор за Горан Грујовски во случајот „Трезор“

Репортер - 30.09.2016

Одбиена е мерката притвор за еден осомничен во предметот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство, информираат од Основниот суд Скопје 1. Во соопштението е наведено дека судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го отфрла ...

Милошоски: СДСМ бара алиби да избега или да не ги признае изборите во декември

Макфакс - 30.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ го оценува барањето на СДСМ за измена на законите, за надлежност и времетраење и заштитени сведоци кои се однесуваат на СЈО, како можност за Заев да избега од избори или да не ги признае резултатите од изборите закажани за 11 декември.

Судењето на Груевски за насилствата во Центар закажано за 21 ноември

+инфо - 30.09.2016

Главната расрпава е закажана за 21.11.2016 година во 10 часот за кога се испратени покани до странките во постапката, соопшти судот. Судењето на поранешниот премиер Никола Груевски е закажано на 21 ноември, објави вчера Основниот суд.

Илија Димовски: СЈО треба да се самораспушти

Капитал - 30.09.2016

Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Р.Македонија СЈО не признава легитимитет на Собранието на Република Македонија, на Влада, на Претседател. СЈО не признава легитимитет на држава.

Осомничените во „Трезор“ повикани на сослушување во Суд

Нова ТВ - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“денеска треба да се појават на сослушување кај судија на претходна постапка, информираат од Кривичниот суд. Судот испратил покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажаа нивно сослушување кое ...

Осомничените во „Трезор“ денеска ќе бидат сослушани од судија на претходна постапка

Академик - 30.09.2016

СЈО предлага определување на мерка притвор за едно лице и определување на мерки на претпазливост, односно одземање на пратната исправа, за три лица. Осомничените во последниот предмет, кој го отвори Специјалното јавно обвинителство „Трезор“, денеска ...

Шесте „Т“ на македонското СЈО

Репортер - 30.09.2016

Титаник, Тортура, ТНТ, Транспортер, Тврдина и Трезор се шесте случаи кои досега ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Осомничени или обвинети се десетици актуелни и поранешни државни и локални функционери, пишува Дојче веле .

Осомничените во „Трезор“ денеска се повикани на сослушување

+инфо - 30.09.2016

Судот испратил покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажа нивно сослушување во текот на денот. Четворицата осомничени во случајот „Трезор“денеска треба да се појават на сослушување кај судија на претходна постапка, информираат од ...

Екс директорот на УБК Сашо Мијалков се појави на распит

+инфо - 30.09.2016

Судот не одлучил дали ќе му го одземе пасошот. Осомничените во случајот „Трезор” се појавиле на сослушување во судот и веќе си заминаа, тајно како и што дошле, преку службениот влез за вработени.

Сослушување на осомничените од „Трезор“

Макфакс - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“, најновата истрага што ја спроведува Специјалното јавно обвинителство, во петок треба да се јават во судот за да се утврди дали се оправдани мерките за нивно обезбедување побарани од СЈО.

Судот денеска ќе ги сослуша осомничените од „Трезор“

МКД - 30.09.2016

Осомничените четири лица за кои Специјалното јавно обвинителство побара мерки на претпазливост денеска ќе бидат сослушани од судии на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1, по што ќе бидат прифатени или отфрлени предлозите на СЈО.

Распитот за „Трезор“ во тек, изјава дава Горан Грујоски

+инфо - 30.09.2016

СЈО побара на еден осомничен да му биде одреден притвор, а на останатите тројца да им бидат одземени пасошите. Поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујоски, дојде во Основниот суд Скопје 1, каде треба да даде исказ во врска со истрагата на ...

СЈО бара изземање на надлежниот судија за предметот Трезор

Р.С.Европа - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијата на претходна постапка кој треба да одлучува за мерките на претпазливост во предметот Трезор, соопшти Основниот суд Скопје 1. Во него е наведено дека со ова СЈО дополнително влијае на ...

Четворицата осомничени во „Трезор“денеска треба да се појават на суд

Стандард - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“денеска треба да се појават на сослушување кај судија на претходна постапка, информираат од Кривичниот суд. Судот испратил покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажаа нивно сослушување кое ...

СЈО бара изземање на судијата во предходна постапка за случајот „Трезор“

+инфо - 30.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 имарок од три дена треба да одлучи по барањето за изземање на судијата. Специјалното јавно обвинителство (СЈО) побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“, соопшти ...

СЈО бара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува во предметот „Трезор“

Академик - 30.09.2016

„Ова е трето по ред барање за изземање на судии од страна на СЈО, што претставува преседан во постапување на јавно обвинителство бидејќи во досегашното работење на Судот не било поднесено ниту едно вакво барање од страна на останатите ...

СЈО побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува во случајот „Трезор“

Макфакс - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по нивниот предлог за определување на мерките за претпазливост за тројца осомничени во случајот „Трезор“, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Кривичниот суд ги брани судиите од „бомбите“ за кои СЈО бара изземање

Нова ТВ - 30.09.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје, Владимир Панчевски, се пожали од односот на Специјалното јавно обвинителство, кое побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“.

СЈО СЕ МЕША ВО РАБОТАТА НА СУДОТ: Третпат побара изземање на судија

Телеграф - 30.09.2016

Ова е трето барање за изземање судии од страна на СЈО, што претставува преседан во постапување на јавното обвинителство бидејќи во досегашното работење на судот не било поднесено ниту едно вакво барање од страна на останатите обвинителства, велат од ...

МИЛОШОСКИ: Нема основа за какво било дополнително проширување на договореното

Телеграф - 30.09.2016

Според Милошоски, СДСМ знае дека се ближи 11-ти декември и се ближи датумот на кој што тие ќе треба да се соочат со граѓаните Нема основа за какво било дополнително проширување на веќе договореното, ниту за какви било анекс договори, кои што би му ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема никакво преговарање ниту промена на законите

МКД - 30.09.2016

„Никакво ново договарење, предоговарање или проширување на веќе постигнатата согласност не може да биде прифатено за разгледување“, реагира пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на предлогот на СДСМ пратениците да ги изгласаат измените за Законот за ...

Осомничените од „Трезор“ невидливи за јавноста пред Кривичен суд

Нова ТВ - 30.09.2016

По четири часа распит во Кривичниот суд, предмалку објектот го напуштија обвинителот Артан Ајро од Специјалното јавно обвинителство а веднаш потоа и адвокатот Никола Додевски. Обвинителот Ајро не сакаше да сподели детали за текот на распитот ниту ...

СЈО бара изземање на судијата за предметот „Трезор“

МКД - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијата на претходна постапка кој треба да одлучува за мерките на претпазливост во предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1. „Во однос на предлогот за определување на мерките на ...

СЈО бара изземање на судијка поради роднински релации со „ФИНЗИ“

А1 On - 30.09.2016

Основниот суд Скпје 1 соопшти дека Специјалното јавно обвинителство побара изземање на еден од судиите на претходна постапка за предметот „Трезор“. По барањето на СЈО, претседателот на Судот треба да одлучи во рок од три дена од каде коментираат ...

Милошоски: Нема основа за какво било дополнително проширување на договореното

А1 On - 30.09.2016

Нема основа за какво било дополнително проширување на веќе договореното, ниту за какви било анекс договори, кои што би му дале изговор на аболицираниот политичар Зоран Заев да избега од закажаните избори.

СЈО бара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“

МРТ - 30.09.2016

Ова е преседан- велат од Судот, и објаснуваат дека дополнително се влијае на одолговлекување на постапките, кои се покренати од страна на Специјалното обвинителство. Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијата на претходна постапка ...

Милошоски: СДСМ сака да наметнува нови услови за да избега од избори

Нетпрес - 30.09.2016

СДСМ знае дека се ближи 11-ти декември и се ближи датумот на кој што тие ќе треба да се соочат со граѓаните и СДСМ се свесни која доверба ја имаат односно ја немаат помеѓу граѓаните на Република Македонија, рече денеска Антонио Милошоски член на ИК ...

Додовски: Моите клиенти се појавија во суд

Р.С.Европа - 30.09.2016

Осомничените во предметот Трезор и денеска останаа енигма за јавноста. Адвокатот од одбраната Никола Додовски пред новинарите само кусо изјави дека неговите клиенти се појавиле пред судија,без при тоа да прецизира кои се неговите колеги, јавува ...

Нема распит за осомничените во случајот „Трезор“, СЈО бара изземање на судија

МКД - 30.09.2016

И денеска осомничените во случајот „Трезор" нема да одат на суд по предлогот на СЈО за преземање мерки на претпазливост, притвор за едно лице и одземање на патната исправа за три лица. Судот соопшти дека поканите биле испратени и дека осомничените ...

Судот го одби барањето за притвор за осомничен во Трезор

Р.С.Европа - 30.09.2016

Мерката притвор за еден осомничен во предметот на Специјалното јавно обвинителство Трезор е одбиена, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1. Во нивнито кусо соопштение е наведено дека судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го ...

Судот го одби барањето на СЈО за притвор на осомничен во „Трезор“

Нетпрес - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

СИТЕЛ: Трите лица од УБК и едно од МВР денеска беа повикани да дадат исказ пред судот во Скопје

Press24 - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијата на претходна постапка кој го води предметот „Трезор“. Од Кривичен велат дека причините за ваквото барање СЈО ги навело на записник кој попладнево му бил предаден на судијата.

Дел од осомничените во „Трезор“ се појавиле во судот

Глас на Америка - 30.09.2016

Основниот суд денеска ги повика на сослушување четорицата осомничени од предметот што пред два дена го иницираше Специјалното јавно обвинителство. СКОПЈЕ — Додека новинарите чекаа на главниот влез, пристигна информација дека попладнево по некои ...

Нема притвор за осомничениот во „Трезор“

Академик - 30.09.2016

Судијата на претходна постапка донел решение со кое предлогот се одбива како неоснован. Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на мерка притвор поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

Судот го одби барањето на СЈО за притвор за случајот „Трезор“

+инфо - 30.09.2016

СЈО побара и одземање на пасошите за други три лица за истиот предмет, а достави и предлог за забрана за користење на сметката на фирмата „Финзи“. Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка ...

Судот не го прифати предлогот за притвор за еден од осомничените во „Трезор“

МКД - 30.09.2016

Судија на претходна постапка го одби предлогот на СЈО за притвор против едно лице осомничено во случајот „Трезор“. Судот соопшти дека предлогот бил неоснован. Денеска Општинскиот суд Скопје 1 најпрво соопшти дека биле повикани сите 4 осомничени лица ...

Милошоски: Нема основа за какво било дополнително проширување на договореното

Стандард - 30.09.2016

Нема основа за какво било дополнително проширување на веќе договореното, ниту за какви било анекс договори, кои што би му дале изговор на аболицираниот политичар Зоран Заев да избега од закажаните избори.

Осомничените во „Трезор“ повикани на распит во Судот

МРТ - 30.09.2016

Предметот „Трезор“ се однесува на економски криминал кој се однесува на злоупотреба на средствата од Буџетот на Република Македонија за што се осомничени три раководни лица во УБК и едно раководно лице во МВР...

Мијалков се појавил на распит, судијата уште не одлучил дали ќе му го одземе пасошот

Репортер - 30.09.2016

Осомничените во случајот „Трезор” се појавиле на сослушување во судот и веќе си заминаа, тајно како и што дошле, преку службениот влез за вработени. На распит се појави и екс директорот на УБК Сашо Мијалков, но судијата не одлучи дали нему и на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не прифаќаме никакво барање на СЈО

+инфо - 30.09.2016

Ова го изјавија од партијата откако СДСМ побара итан седница на Собранието за измени на законот за сведоци. ВМРО-ДПМНЕ нема да разгледува ниту да прифати никакви барања од Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од ...

Милошоски: СДСМ сака да избега од договорените избори на 11 декември

МКД - 30.09.2016

СДСМ бара начин како да избега од закажаните избори или како да најде изговор одржаните избори, тие што би ги имале, да не ги признае како валидни, изјави Антонио Милошоски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на барањето на ...

Судот одби да изрече притвор за осомничениот во „Трезор“

Нова ТВ - 30.09.2016

Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на мерка притвор поднесен од СЈО го одби како неоснован, сопштува Кривичниот суд. СЈО бараше притвор за еден осомничен во случајот Трезор .

Сослушување на осомничените од „Трезор“

Кајгана - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“, најновата истрага што ја спроведува Специјалното јавно обвинителство, денеска треба да се јават во судот за да се утврди дали се оправдани мерките за нивно обезбедување побарани од СЈО.

Трите лица од УБК и едно од МВР денеска беа повикани да дадат исказ пред судот во Скопје

Сител - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијата на претходна постапка кој го води предметот „Трезор“. Од Кривичен велат дека причините за ваквото барање СЈО ги навело на записник кој попладнево му бил предаден на судијата.

Осомничените во „ТРЕЗОР“ повикани на распит во судот

Правдико - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје 1 на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. – Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

За СЈО, за да знаат!

Репортер - 30.09.2016

Овој текст ќе го посветам на Специјалното Јавно Обвинителство. Ќе се обидам од три различни аспекти да дадам едно свое мислење за неговата досегашна работа. Едниот аспект или гледиште ќе биде правно, другиот ќе биде политички, а третиот аспект онака ...

Осомничените во „Трезор“ повикани на распит во Судот

Телеграф - 30.09.2016

Предметот „Трезор“ е за економски криминал кој се однесува на злоупотреба на средствата од буџетот на Република Македонија, за што се осомничени три раководни лица во УБК и едно раководно лице во Министерството за внатрешни работи Во текот на денов ...

Осомничените во „Трезор“ повикани на распит во Судот

Р.С.Европа - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

СЈО бара изземање и на судијата што треба да одлучува за притворот за случајот „Трезор“

Правдико - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка што треба да одлучува за мерките за претпазливост на осомничените во случајот „Трезор“, информираат од Основниот суд Скопје 1.

СЈО бара изземање на судијата во предходна постапка за случајот „Трезор“

Репортер - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1. Причините за ова барање, се наведува во соопштението се наведени во записник даден пред ...

Распитот на Грујовски за Трезор почна – Во судот викнат и Мијалков

Репортер - 30.09.2016

Поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујоски, дојде во Основниот суд Скопје 1, каде треба да даде исказ во врска со истрагата на Специјалното јавно обвинителство насловена „Трезор“.

СЈО побара изземање на судијата кој постапува во случајот „Трезор“

Кајгана - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по нивниот предлог за определување на мерките за претпазливост за тројца осомничени во случајот „Трезор“, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги прифати предлозите што потекнуваат од СЈО

Мета - 30.09.2016

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија нема да прифатат разгледување на какво било барање и предлог што потекнуваат од Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од четирите партии согласно ...

Осомничените во „Трезор“ на распит во Судот

Канал 77 - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. ­ Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор ...

ВМРО ДПМНЕ: Нема основа за какво било дополнително проширување на договореното за СЈО

еМагазин - 30.09.2016

Нема основа за какво било дополнително проширување на веќе договореното, ниту за какви било анекс договори, кои што би му дале изговор на аболицираниот политичар Зоран Заев да избега од закажаните избори.

СЈО бара изземање на судијата во предметот „Трезор“

еМагазин - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побарало изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1 - Скопје. - Претседателот на Основниот суд Скопје 1 - Скопје, во рок од три дена треба да одлучи ...

ВМРО-ДПМНЕ не сакаат “Заштитени сведоци” кај Јанева

Локално - 30.09.2016

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија нема да прифати разгледување на било какво барање и предлог кој потекнува од страна на Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од четирите партии ...

СЈО бара изземање на судијата во предходна постапка за случајот „Трезор“

Либертас - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1. Причините за ова барање, се наведува во соопштението се наведени во записник даден пред ...

Во Кривичен ќе бидат сослушани осомничените во „Трезор“

Фактор - 30.09.2016

Четири лица осомничени во случајот „Трезор“ денеска треба да се појават на сослушување кај судија на претходна постапка, соопштија од Кривичниот суд. Судот испратил покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажаа нивно сослушување кое ...

Нeма притвор за Горан Грујовски и за случајот „Трезор„

Локално - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за еден од осомничените во случајот „Трезор” вчера е одбиено како неосновано, информираат од Основниот суд Скопје 1. Притвор е побаран за Горан Грујевски од УБК.

СЈО бара изземање и на судијата што треба да одлучува за притворот за случајот „Трезор“

Мета - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка што треба да одлучува за мерките за претпазливост на осомничените во случајот „Трезор“, информираат од Основниот суд Скопје 1.

Судот го одби барањето за притвор на еден осомничен во случајот „Трезор“

Мета - 30.09.2016

Одбиена е мерката притвор за еден осомничен во предметот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство, информираат од Основниот суд Скопје 1. Во соопштението е наведено дека судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го отфрла ...

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа никакво барање од СЈО и Јанева

Фактор - 30.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ воопшто нема да прифати разгледување на било какво барање и предлог кој потекнува од страна на Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од четирите партии согласно договорот од Пржино, соопштија денеска од ...

Судот продолжува со праксата: Одбиено барањето за притвор за случајот „Трезор“

Фактор - 30.09.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице во врска со истрагата за предметот „Трезор“. - Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на ...

СЈО бара изземање на судијата во предметот „Трезор"

Вечер Прес - 30.09.2016

Во однос на предлогот за определување на мерка притвор, по донесувањето на одлуката на судијата на претходна постапка, јавноста ќе биде дополнително информирана Специјалното јавно обвинителство побарало изземање на судијата на претходна постапка кој ...

Судот го отклучи „Трезорот“, обвинетите на слобода

Фактор - 30.09.2016

Кривичниот суд не го прифати барањето на СЈО за изрекување на мерка на претпазливост за еден обвинет од случајот Трезор кој требаше да заврши во притвор додека се води судската и истражната постапка. Според судот барањето на СЈО било неосновано.

Мијалков се појави на распит во Кривичниот суд, судијата не одлучи дали ќе му го одземе пасошот

Локално - 30.09.2016

Осомничените во случајот „Трезор” вчера се појавија на сослушување во судот и веќе си заминаа, тајно како и што дојдоа, преку службениот влез за вработени. На распит се појави и екс- директорот на УБК Сашо Мијалков, но судијата не одлучи дали нему и ...

Судот го одби барањето на СЈО за притвор за едно лице осомничено во „Трезор“

еМагазин - 30.09.2016

„Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување на мерка притвор поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела позврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО), против едно ...

СЈО бара изземање на судијата во предходна постапка за случајот „Трезор

Бриф - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1. Причините за ова барање, се наведува во соопштението се наведени во записник даден пред ...

Милошоски: СДСМ сака да избега од избори со наметнување на нови услови

Пулс24 - 30.09.2016

СДСМ знае дека се ближи 11-ти декември и се ближи датумот на кој што тие ќе треба да се соочат со граѓаните и СДСМ се свесни која доверба ја имаат односно ја немаат помеѓу граѓаните на Република Македонија, рече денеска Антонио Милошоски член на ИК ...

Распитот на Грујовски за Трезор почна. Во судот викнат и Мијалков

Либертас - 30.09.2016

Поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујоски, дојде во Основниот суд Скопје 1, каде треба да даде исказ во врска со истрагата на Специјалното јавно обвинителство насловена „Трезор“.

Осомничените во „Трезор“ повикани на сослушување во суд

Тера - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“денеска треба да се појават на сослушување кај судија на претходна постапка, информираат од Кривичниот суд. Судот испратил покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажаа нивно сослушување кое ...

Судот не го прифати предлогот за притвор за еден од осомничените во „Трезор“

Бриф - 30.09.2016

Од Основниот суд Скопје 1 соопштија дека барањето на СЈО за одредување мерка притвор за еден од осомничените во случајот „Трезор” е одбиено како неосновано. Горан Грујевски од УБК останува на слобода.

СЈО побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува во случајот „Трезор“

Точка - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по нивниот предлог за определување на мерките за претпазливост за тројца осомничени во случајот „Трезор“, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Судот го одби барањето за притвор за Горан Грујовски во случајот „Трезор“

Либертас - 30.09.2016

Одбиена е мерката притвор за еден осомничен во предметот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство, информираат од Основниот суд Скопје 1. Во соопштението е наведено дека судијата на претходна постапка постапувајќи по барањето на СЈО, го отфрла ...

Сослушување на осомничените од „Трезор“

Точка - 30.09.2016

Четворицата осомничени во случајот „Трезор“, најновата истрага што ја спроведува Специјалното јавно обвинителство, во петок треба да се јават во судот за да се утврди дали се оправдани мерките за нивно обезбедување побарани од СЈО.

Милошоски: СДСМ бара алиби да избега или да не ги признае изборите во декември

Точка - 30.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ го оценува барањето на СДСМ за измена на законите, за надлежност и времетраење и заштитени сведоци кои се однесуваат на СЈО, како можност за Заев да избега од избори или да не ги признае резултатите од изборите закажани за 11 декември.

Мијалков се појавил на распит, судијата уште не одлучил дали ќе му го одземе пасошот

Либертас - 30.09.2016

Осомничените во случајот „Трезор” се појавиле на сослушување во судот и веќе си заминаа, тајно како и што дошле, преку службениот влез за вработени. На распит се појави и екс директорот на УБК Сашо Мијалков, но судијата не одлучи дали нему и на ...

Како расипана плоча - СДСМ пак ќе бегал од избори, тврди власта

Фактор - 30.09.2016

Власта продолжува со „истата песна“ дека СДСМ преку СЈО наметнува нови ислови кои не се предвидени со договорот од Пржино само со цел да ги одложи изборите, но овој пат нема да им дозволат.

Распитот на Грујовски за Трезор почна. Во судот викнат и Мијалков

Бриф - 30.09.2016

Поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујоски, дојде во Основниот суд Скопје 1, каде треба да даде исказ во врска со истрагата на Специјалното јавно обвинителство насловена „Трезор“.

Осомничените во „Трезор“ повикани на распит во Судот

Либертас - 30.09.2016

Во текот на денов во Основниот суд Скопје на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“. Екс началниците на УБК и Петата управа се дел од оние кои СЈО ги сомничи дека го оштетиле буџетот за над 862 илјади ...

Одбиено барањето на СЈО за притвор на осомничен во случајот „Трезор“

Пулс24 - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 - Скопје.

СЈО побара изземање на судијата за случајот „Трезор“, Судот смета дека ова е преседан

Фактор - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на судијата на претходна постапка кој постапува во случајот „Трезор“ од причини наведени во записник дадени пред судијата на претходна постапка.

СЈО побарале изземање на судијка за „Трезор“ бидејќи нејзиниот девер бил во бизнис релации со Финзи

Либертас - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побара изземање на еден од судиите на претходна постапка за предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1. По барањето на СЈО, претседателот на Судот треба да одлучи во рок од три дена.

СЈО бара изземање на судијата во предметот „Трезор“

Локално - 30.09.2016

Специјалното јавно обвинителство побарало изземање на судијата на претходна постапка кој постапува по предметот „Трезор“, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје. – Претседателот на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, во рок од три дена треба да одлучи ...

Шесте „Т“ на македонското СЈО

Либертас - 30.09.2016

Титаник, Тортура, ТНТ, Транспортер, Тврдина и Трезор се шесте случаи кои досега ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Осомничени или обвинети се десетици актуелни и поранешни државни и локални функционери, пишува Дојче веле .

За СЈО, за да знаат!

Либертас - 30.09.2016

Овој текст ќе го посветам на Специјалното Јавно Обвинителство. Ќе се обидам од три различни аспекти да дадам едно свое мислење за неговата досегашна работа. Едниот аспект или гледиште ќе биде правно, другиот ќе биде политички, а третиот аспект онака ...

За денеска закажано сослушување за предметот „Трезор“...

Н.Македонија - 30.09.2016

За денеска закажано сослушување за предметот „Трезор“ Од Основниот суд Скопје 1 соопштија дека во текот на денот е закажано сослушување за предметот „Трезор“. Судот информираше дека испратиле покани до странките и лицата опфатени со предлозите од ...

Одбиено барањето за притвор во случајот „Трезор“...

Н.Македонија - 30.09.2016

Одбиено барањето за притвор во случајот „Трезор“ Скопскиот кривичен суд информираше дека е одбиено барањето на Специјалното јавно обвинителство за изрекување мерка притвор на еден од осомничените во случајот „Трезор“.

СЈО побара изземање на судија на претходна постапка од „Трезор“...

Н.Македонија - 30.09.2016

СЈО побара изземање на судија на претходна постапка од „Трезор“ Основниот суд Скопје 1 информираше дека Специјалното јавно обвинителство за случајот „Трезор“ побара изземање на судијата на претходна постапка.

Милошоски: СДСМ сака да наметнува нови услови за да избега од избори

Lider - 30.09.2016

СДСМ знае дека се ближи 11-ти декември и се ближи датумот на кој што тие ќе треба да се соочат со граѓаните и СДСМ се свесни која доверба ја имаат односно ја немаат помеѓу граѓаните на Република Македонија, рече денеска Антонио Милошоски член на ИК ...

Одбиено барањето на СЈО за притвор на осомничен во „Трезор“

Lider - 30.09.2016

Барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одредување мерка притвор за едно од лицата опфатени со случајот „Трезор” е одбиено како неосновано, соопшти вечерва Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Октоподот пуштил и хакерски пипци до мејлот на СЈО

Deutsche Welle - 29.09.2016

Деловната и персонална поврзаност во случајот „Трезор“ рефлектира бројни конфликти на интереси, но и опасност таа да биде злоупотребена и за многу други нелегални цели. Хакерскиот упад во СЈО е еден од примерите за тоа. Браќа, кумови, пријатели..

Се очекува осомничениот во „Трезор“, Горан Грујоски, да се појави на распит

Фокус - 29.09.2016

На распит во Кривичниот суд денеска се очекува да се појави Горан Грујоски , ек директорот на Петтата управа на УБК, за кога вчера од Специјалното јавно обвинителство побараа притвор, како еден од осомничените во случајот „Трезор“.

Судењето на Никола Груевски за шамарите во Центар закажано за 21 ноември

Сакам да кажам - 29.09.2016

Главната расправа од судењето за обвинителниот предлог на СЈО за насилството во Општина Центар против експремиерот Никола Груевски и ексминистерот Миле Јанакиески, судијката Татјана Михајлова ја закажа за 21 ноември во 10 часот, соопшти Основниот ...

Судењето на Никола Груевски на 21 ноември

Телма - 29.09.2016

Судењето на поранешниот премиер Никола Груевски е закажано на 21 ноември, објави кривичниот суд. Судот во соопштението објаснува дека терминот е по речиси два месеца затоа што судијата Татјана Михајлова на која и е доделен предметот имала други веќе ...

Закажано првото рочиште за предметот на СЈО за настаните во општина Центар

24 Вести - 29.09.2016

Кривичниот суд соопшти дека е оформен предмет за едно од обвиненијата што ги поднесе Специјалното обвинителство, односно за настаните во општина Центар. Судечкиот судија кај кого беше распореден обвинителниот предлог главната расправа ја закажа за ...

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември

Канал5 - 29.09.2016

Главната расправа по предметот „Трезор“ поднесен од Специјалното јавно обвинтелство е закажана за 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1 - Скопје. - Судечкиот судија кај кого беше распореден обвинителниот предлог на Обвинителството за ...

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември

ТВ21 - 29.09.2016

Главната расправа по предметот „Трезор“ поднесен од Специјалното јавно обвинтелство е закажана за 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1 – Скопје. – Судечкиот судија кај кого беше рапсореден обвинителниот предлог на Обвинителството за ...

Во текот на денот ќе се одлучува за притвор за осомничен во „Трезор“

24 Вести - 29.09.2016

Судија на претходна постапка денеска треба да повика осомничен од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор за да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ си ја ишка мувата од капата за „Трезор“

Канал5 - 29.09.2016

Сите институции мора да соработуваат со специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат неговата работата, во интерес на откривање на вистината и правдата, соопштуваат од СДСМ. Интерес на сите граѓани на Македонија е сомнежите за криминал и ...

Kрпач наводно го оштетил буџетот, а не бил ни осомничен

Дневник - 29.09.2016

Првичните реакции по вчерашната прес-конференција на СЈО и отворањето на истрагата со име „Трезор“ се дека засега е нејасно како тоа се сомничат други лица ако фирмата на Kрпач е таа што наводно го оштетила буџетот.

Хакиран официјалниот мејл на сјо, сјо: утре ќе излеземе со коментар

ТВ21 - 29.09.2016

Инаку, вечерва на јутјуб каналот се појави видео од 9 минути на кое се гледа дека некој влегува во официјалниот мејл на специјалното јавно обвинителство и ги отвора електронските пораки од новинари и високи претставници до Специјалното јавно ...

Судot денес треба да одлучи за притворот и одземањето пасоши што ги побара СЈО за „Трезор“

Сакам да кажам - 29.09.2016

Основниот суд Скопје 1 денес треба да одговори на барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице и одземање пасоши за други три лица во врска со истрагата за предметот „Трезор“.

Октоподот пуштил и хакерски пипци до мејлот на СЈО

Репортер - 29.09.2016

Деловната и персонална поврзаност во случајот „Трезор“ рефлектира бројни конфликти на интереси, но и опасност таа да биде злоупотребена и за многу други нелегални цели. Хакерскиот упад во СЈО е еден од примерите за тоа.Браќа, кумови, пријатели…Едни ...

Кривичниот суд сѐ уште без одговор на барањата на СЈО за осомничените во „Трезор“

МРТ - 29.09.2016

Обвинителството за едно лице побара притвор, а за три лица одземање на пасошот. За истиот случај СЈО предложи и замрзнување на имотот на скопската фирма „Финзи“. Скопскиот Кривичен суд сѐ уште не се произнесол по мерките на Специјалното ...

Ќе се одлучува за притвор на еден од осомничените од „Трезор“

+инфо - 29.09.2016

Според медиумите, станува збор за поранешниот прв човек на Петтата управа на УБК, Горан Грујевски. Судија на претходна постапка денеска треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди ...

Хакиран мејлот на СЈО

+инфо - 29.09.2016

На барање да ја коментираат снимката што се појави на Јутјуб, од СЈО утрово најавија дека ќе испратат официјално соопштение во текот на денот. На каналот Јутјуб од вчера е објавена видео снимка на која се гледа електронската преписка на Специјалното ...

Кривичниот суд не одлучи за притворот и одземањето пасоши што ги побара сјо за „Tрезор“

Репортер - 29.09.2016

Основниот суд Скопје 1 вчера не одговори на барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице и одземање пасоши за други три лица во врска со истрагата за предметот „Трезор“.

Горан Грујоски, осомничен во „Трезор“ треба да се појави во суд

А1 On - 29.09.2016

Горан Грујоски, поранешниот директор на Петтата управа на УБК, треба денеска да се појави на распит во Кривичниот суд за случајот „Трезор“.Од Специјалното јавно обвинителство за Грујоски побараа притвор. По распитот.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ си ја ишка мувата од капата за „Трезор“

+инфо - 29.09.2016

Иако, СЈО не ги објави имињата на осомничените, партијата веројатно се препозна во криминалот и во делата за кои СЈО тврди дека има основани сомнежи. Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат ...

Закажано првото рочиште за предмет на СЈО

Нова ТВ - 29.09.2016

Кривичниот суд соопшти дека оформен е предмет за едно од обвиненијата кои што ги поднесе Специјалното обвинителство, односно за настаните во општина Центар. Судечкиот судија кај кого беше рапсореден обвинителниот предлог главната расправа ја ...

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Репортер - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

Судењето за случајот во кој обвинет е Груевски е закажано за 21 ноември

Макфакс - 29.09.2016

Судијката Татјана Михајлова кај која беше распореден предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во општина Центар го закажа судењето за на 21 ноември, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Спасовски разреши двајца осомничени во случаите на СЈО

Кајгана - 29.09.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски соопшти дека направил 11 кадровски промени во МВР, со цел да се организираат кредибилни и фер избори, а меѓу разрешените се и двајца осомничени во случаите што ги отвори Специјалното јавно ...

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември

Сител - 29.09.2016

Главната расправа по предметот „Трезор“ поднесен од Специјалното јавно обвинтелство е закажана за 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1 - Скопје. - Судечкиот судија кај кого беше рапсореден обвинителниот предлог на Обвинителството за ...

ПРВО СУДЕЊЕ ПО ПРЕДМЕТ НА СЈО: Упадот во Општина Центар во ноември ќе се најде во судница

Телеграф - 29.09.2016

Пет лица се товарат за поттикнување насилство, а девет лица дека учествувале во насилните протести Судењето против 14 лица за насилството во Општина Центар во 2013 година е закажано за 21 ноември.

Судот закажа судење за еден од обвинителните предлози на СЈО во ноември

Академик - 29.09.2016

Лицата опфатени во обвинителниот предлог се осомничени за сторено кривично дело насилство за протестите пред Општина Центар во 2013 година. Првиот случај на Специјалното јавно обвинителство ќе влезе во судница на 21 ноември.

Горан Грујоски, осомничен во „Трезор“ треба да се појави во суд

Репортер - 29.09.2016

Горан Грујоски, поранешниот директор на Петтата управа на УБК, треба денеска да се појави на распит во Кривичниот суд за случајот „Трезор“.Од Специјалното јавно обвинителство за Грујоски побараа притвор. По распитот.

Судењето за насилствата во Центар закажано за 21 ноември

МКД - 29.09.2016

Првиот случај на Специјалното јавно обвинителство влегува во судница на 21 ноември, информираше Кривичниот суд. Според соопштението од Судот, судијата кај кого бил распореден обвинителниот предлог на СЈО против 14 лица, веќе го оформил предметот и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ си ја ишка мувата од капата за „Трезор“

А1 On - 29.09.2016

„Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат неговата работата, во интерес на откривање на вистината и правдата. Интерес на сите граѓани на Македонија е сомнежите за криминал и кршење на законите ...

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Правдико - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ си ја ишка мувата од капата за „Трезор“

Репортер - 29.09.2016

„Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат неговата работата, во интерес на откривање на вистината и правдата. Интерес на сите граѓани на Македонија е сомнежите за криминал и кршење на законите ...

(ВИДЕО) Пивоваров, Апостолов и Станковиќ во „24 Анализа“ за „Трезор“

Репортер - 29.09.2016

Ви го пренесуваме вечерашното издание на „24 Анализа“ на 24 Вести каде за новиот случај на СЈО -„Трезор“ дискутираа Владимир Пивоваров универзитетски професор, Владо Апостолов новинар и Љубиша Станковиќ новинар. loading..

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Нова ТВ - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

Судењето за случајот во кој обвинет е Груевски е закажано за 21 ноември

Кајгана - 29.09.2016

Судијката Татјана Михајлова кај која беше распореден предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во општина Центар, го закажа судењето за на 21 ноември, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Хакирано СЈО на Катица Јанева

Press24 - 29.09.2016

На каналот Јутјуб од вчера е објавена видео снимка на која се гледа електронската преписка на Специјалното јавно обвинителство со новинари и со други лица. Во дел од мејловите што се прикажани на снимката новинари од повеќе редакции бараат ...

Судењето за случајот во кој обвинет е Груевски е закажано за 21 ноември

Правдико - 29.09.2016

Судијката Татјана Михајлова кај која беше распореден предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во општина Центар го закажа судењето за на 21 ноември, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Цветковски: Eдна година по формирањето на СЈО, уште чекаме да дознаеме кој прислушувал

Нетпрес - 29.09.2016

Специјалното јавно обвинителство и неговата работа се во фокусот на вечерашното „Отворено студио“ со Градимир Марковски на ТВ Нова во кое гостуваат независната пратеничка Солза Грчева и Виктор Цветковски, адвокат и генерален секретар на ГРОМ.

СДСМ: Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство

Алфа - 29.09.2016

Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат неговата работата, во интерес на откривање на вистината и правдата. Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја ...

Спасовски разреши двајца осомничени во случаите на СЈО

Стандард - 29.09.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски соопшти дека направил 11 кадровски промени во МВР, со цел да се организираат кредибилни и фер избори, а меѓу разрешените се и двајца осомничени во случаите што ги отвори Специјалното јавно ...

Нема одговор од Кривичниот суд на барањата на СЈО за мерки на претпазливост за осомничените во „Трезор“

МКД - 29.09.2016

Вчера Специјалното јавно обвинителство поднесе предлог за преземање на мерки на претпазливост, за едно лице притвор и одземање на пасошот за три лица, сите осомничени во случајот „Трезор", но одговор од Основниот суд Скопје 1 нема.

Судењето за насилството врз Жерновски закажано за 21 ноември

Локално - 29.09.2016

Судењето за случајот наречен „Шамарите во Центар“ е закажано за 21 ноември во 10 часот, информираат од Основниот суд Скопје 1. „Судијата кај кој беше распореден обвинителниот предлог на СЈО против 14 лица, по разгледување на предлогот, оформи ...

Груевски за шамарите за Жерновски на суд на 21 ноември

Либертас - 29.09.2016

Судењето на 14 обвинети од СЈО во случајот со нарачаните шамари за градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и насилните протести пред општината ќе почне на 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

Судењето за насилство врз Жерновски закажано за 21 ноември

Мета - 29.09.2016

Судењето за случајот наречен „Шамарите во Центар“ е закажано за 21 ноември во 10 часот, информираат од Основниот суд Скопје 1. „Судијата кај кој беше распореден обвинителниот предлог на СЈО против 14 лица, по разгледување на предлогот, оформи ...

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Локално - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Либертас - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

Судењето за случајот во кој обвинет е Груевски е закажано за 21 ноември

Точка - 29.09.2016

Судијката Татјана Михајлова кај која беше распореден предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во општина Центар го закажа судењето за на 21 ноември, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.

Нема одговор од Кривичниот суд за мерки на претпазливост за осомничените во „Трезор“

Локално - 29.09.2016

Засега нема никаков одговр од судските власти. Едноставно молк, од Основниот суд Скопје 1 како ништо да не се случило и како да станува збор за обвинение за украден велосипед а не оштетен Буџет на РМ- одговор нема! Вчера Специјалното јавно ...

Кривичниот суд не одлучи за притворот и одземањето пасоши што ги побара сјо за „Tрезор“

Локално - 29.09.2016

Основниот суд Скопје 1 вчера не одговори на барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице и одземање пасоши за други три лица во врска со истрагата за предметот „Трезор“.

Случајот за демолирањето на општина Центар, за кој СЈО покрена обвинение, во судница на 21 ноември

еМагазин - 29.09.2016

Основниот суд Скопје 1 информираше дека е оформен предмет за едно од двете обвиненија кои ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. „Судечкиот судија кај кого беше рапсореден обвинителниот предлог на Обвинителството за гонење на кривични дела ...

Меѓу разрешените во МВР и двајца осомничени во истрагите на СЈО

Фактор - 29.09.2016

Смени во МВР согласно договорот од Пржино направи денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Дел од медиумите пренесоа дека меѓу 11 сменети раководители, двајца се осомничени во случаите на Специјалното јавно обвинителство.

Октоподот пуштил и хакерски пипци до мејлот на СЈО

Либертас - 29.09.2016

Деловната и персонална поврзаност во случајот „Трезор“ рефлектира бројни конфликти на интереси, но и опасност таа да биде злоупотребена и за многу други нелегални цели. Хакерскиот упад во СЈО е еден од примерите за тоа.Браќа, кумови, пријатели…Едни ...

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Мета - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

Октоподот пуштил и хакерски пипци до мејлот на СЈО

Локално - 29.09.2016

Деловната и персонална поврзаност во случајот „Трезор“ рефлектира бројни конфликти на интереси, но и опасност таа да биде злоупотребена и за многу други нелегални цели. Хакерскиот упад во СЈО е еден од примерите за тоа, информира DW.

Кривичниот суд не одлучи за притворот и одземањето пасоши што ги побара сјо за „Tрезор“

Либертас - 29.09.2016

Основниот суд Скопје 1 вчера не одговори на барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за едно осомничено лице и одземање пасоши за други три лица во врска со истрагата за предметот „Трезор“.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ си ја ишка мувата од капата за „Трезор“

Локално - 29.09.2016

„Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат неговата работата, во интерес на откривање на вистината и правдата. Интерес на сите граѓани на Македонија е сомнежите за криминал и кршење на законите ...

Осомничениот од „Трезор“ треба да се појави на распит за притворот

Бриф - 29.09.2016

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

Хакиран мејлот на СЈО - се гледа преписка со новинари

Фактор - 29.09.2016

На Јутјуб вчера се појави видео снимка од 9 минути, на која се гледа електронската преписка на Специјалното јавно обвинителство со новинари и со други лица. Во дел од мејловите што се прикажани на снимката новинари од повеќе редакции бараат ...

Реакции на отворањето на „Трезор“: Крпач наводно го оштетил буџетот, а не бил ни осомничен

Република - 29.09.2016

Првичните реакции по вчерашната прес-конференција на СЈО и отворањето на истрагата со име „Трезор“ се дека засега е нејасно како тоа се сомничат други лица ако фирмата на Kрпач е таа што наводно го оштетила буџетот.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ си ја ишка мувата од капата за „Трезор“

Либертас - 29.09.2016

Сите институции мора да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство и да не ја попречуваат неговата работа, во интерес на откривање на вистината и правдата. Интерес на сите граѓани на Македонија е сомнежите за криминал и кршење на законите што ...

Нема одговор од Кривичниот суд на барањата на СЈО за мерки на претпазливост за осомничените во „Трезор“

Тера - 29.09.2016

Вчера Специјалното јавно обвинителство поднесе предлог за преземање на мерки на претпазливост, за едно лице притвор и одземање на пасошот за три лица, сите осомничени во случајот „Трезор”, но одговор од Основниот суд Скопје 1 ...

Првото рочиште на СЈО закажано за 21 ноември...

Н.Македонија - 29.09.2016

Првото рочиште на СЈО закажано за 21 ноември Основниот суд Скопје 1 информираше дека е оформен предметот за едно од обвиненијата кои ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Предметот, односно обвинението се однесува за инцидентите во општина ...

Осомничен од „Трезор“ треба да се појави во суд...

Н.Македонија - 29.09.2016

Осомничен од „Трезор“ треба да се појави во суд Специјалното јавното обвинителство вчера побара за притвор за еден од осомничените од случајот „Трезор, а денеска судија на претходна постапка треба да го повика на распит, објави „Мета“.

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември...

Н.Македонија - 29.09.2016

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември Главната расправа за предметот „Трезор“ поднесен од Специјалното јавно обвинтелство е закажана за 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1 - Скопје.

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември

Lider - 29.09.2016

Главната расправа по предметот „Трезор“ поднесен од Специјалното јавно обвинтелство е закажана за 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1 – Скопје. – Судечкиот судија кај кого беше рапсореден обвинителниот предлог на Обвинителството за ...

Судењето за „Трезор“ закажано за 21 ноември

Идивиди - 29.09.2016

Скопје, 29 септември 2016 (МИА) - Главната расправа по предметот „Трезор“ поднесен од Специјалното јавно обвинтелство е закажана за 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1 - Скопје.

Во налет на обвиненијата од СЈО, се менуваат судии од одделот за организиран криминал

Фокус - 28.09.2016

Откако стана јасно дека по обвиненијата кои ќе пристигаат од Специјалното јавно обвинителство нема да постапува Специјален суд, туку судии од Кривичниот суд, почна да кружи шпекулација дека дел од судиите кои судат предмети од организиран криминал, ...

СЈО побара притвор за едно лице и одземање пасоши за три лица за „Трезор“

Сакам да кажам - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство поднесе предлог до Основниот суд Скопје 1 – Скопје во врска со истрагата за предметот „Трезор“ за определување на мерка притвор за едно осомничено лице. Ваквото барање е поднесено, како што соопштија од СЈО, поради ...

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на судијката што се споменува во бомбите

Сакам да кажам - 28.09.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапувањето по обвинението на СЈО за уништување докази во УБК.

СЈО побара притвор за едно лице од „Трезор“

Фокус - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Судот достави предлог за определување на мерка притвор за едно осомничено лице во случајот „Трезор“, кој денеска беше презентиран во јавноста. Како што соопштија од СЈО, се бара притвор поради опасност од бегство, ...

За Судот нема причина судијката од „бомбите“ да биде изземена од случајот на СЈО

Фокус - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска, на која и беше доделен случајот со уништувањето на документација во УБК поврзана со прислушувањето.

СЈО бара притвор за Горан Грујевски

Фокус - 28.09.2016

Фокус дознава дека предлогот за притвор за едно лице од осомничените во „Трезор“ што СЈО го достави до Судот е за Горан Груејвски кој беше директор на Петтата управа на УБК. Ова не е првпат да биде побаран притвор за Грујевски кој се појавува во ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

24 Вести - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Вест - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 - Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

СЈО отворa нова истрага - „Трезор“

Алсат-М - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство за денеска претпладне најави прес конференција на која ќе биде презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“. Детали за истрагата не се соопштуваат.

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Канал5 - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 - Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

Прес-конференцијата на СЈО: Нова истрага „Трезор“ за економски криминал

24 Вести - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори нова истрага „Трезор“. На денешната прес конференција е соопштено дека станува збор за економски криминал и злоупотреба на буџетот на Република Македонија. Осомничени се 4 лица од кои три од УБК и едно од МВР.

„Трезор“ нов предмет на СЈО, осомничени три лица од УБК и едно од МВР

24 Вести - 28.09.2016

„Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните материјали. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција информира дека овој предмет се ...

Фетаи: Ќе вложиме максимални напори сите да ги вратат парите

Фокус - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ја презентираше новата истрага со кодно има „Трезор“. Ова е прва истрага на СЈО за економски криминал кој произлегува од прислушуваните материјали.

Денеска СЈО со нов Т-случај - „Трезор“

МКД - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 10 часот ќе одржи конференција за медиуми на која ќе ги соопшти резултатите од новата истрага насловена како „Трезор". Засега нема никакви официјални информации за детали за предметот, ниту пак за тоа дали ...

СЈО најави нова истрага со име „Трезор“

Правдико - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага, под името „Трезор“. Деталите за истрагата ќе бидат соопштени денеска. Досега, СЈО ја запозна јавноста со пет истраги, чии кодни имиња започнуваа на буквата Т – „Титаник“, „Тврдина“, ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Сител - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 - Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

СЈО бара притвор за Горан Грујевски во случајот „Трезор“

Репортер - 28.09.2016

Предлогот за притвор за едно лице од осомничените во „Трезор“ што СЈО го достави до Судот е за Горан Груејвски кој беше директор на Петтата управа на УБК, дознава Фокус . Ова не е првпат да биде побаран притвор за Грујевски кој се појавува во ...

„ТРЕЗОР“: Нов случај на СЈО за злоупотреба на 862 илјади евра буџетски средства

Академик - 28.09.2016

Како осомничени се јавуваат 3 лица на раководни позиции во Управата за безбедност и контраразузнавање и едно лице на раководна позиција во МВР. „Трезор“ е новиот случај на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на злоупотреба на средства ...

СЈО го отвори „Трезор“ за злоупотреба на државниот буџет

Радио МОФ - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори истражна постапка под името „Трезор“ во која четири лица се сомничат за „груба злоупотреба на буџетски средства“. СЈО сомничи три раководни лица од Управата за безбедност и контраразузнавање и едно раководно ...

СЈО бара притвор, одземање пасоши и блокирање на сметка за случајот „Трезор“

Репортер - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопе 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост – одземање на патните исправи за три лица осомничени во случајот „Трезор“. „За едно осомничено лице побарано е определување на мерка ...

(Во живо) СЈО го најавува „Трезор“

Репортер - 28.09.2016

Специјалото јавно обвинителство за денеска во 10 часот закажа прес конференција на која ќе биде презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“. НОВАТВ се јавува во живо од СЈО.

СЈО побара една мерка притвор и одземање пасоши за „Трезор“

Р.С.Европа - 28.09.2016

Во текот на денешниот ден до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, а во врска со истрагата во предметот „Трезор“ поднесен е предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од Судот да ги одземе патните исправи на ...

„Трезор“ нов предмет на СЈО, осомничени три лица од УБК и едно од МВР

МРТ - 28.09.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција информира дека овој предмет се однесува на груба злоупотреба на средствата од Буџетот на Република Македонија од страна на три раководни лица во УБК и едно раководно лице во Министерството за внатрешни ...

СЈО бара одземање на патните исправи за три лица осомничени во „Трезор“ – а за едно лице притвор

Академик - 28.09.2016

„Воедно, за едно осомничено лице побарано е определување мерка притвор поради опасност од бегство, поради постоење на основан страв дека лицето ќе ја попречува кривичната постапка и поради постоење на особени околности кои го оправдуваат стравот ...

КРИВИЧЕН СУД: Барањето на СЈО за изземање на Петровска е неосновано

Академик - 28.09.2016

„Претседателот на Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое се одбива барањето поради тоа што не се основани причините за изземање на судијката, кои СЈО ги навело во своето барање“, стои во соопштението од Кривичниот суд.

СЈО бара притвор, одземање пасоши и блокирање на сметка за случајот „Трезор“

А1 On - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопе 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост – одземање на патните исправи за три лица осомничени во случајот „Трезор“. „За едно осомничено лице побарано е определување на мерка ...

Скопска единица одби да ја изземе судијката од „бомбите“

+инфо - 28.09.2016

Таа треба да суди по првото обвинение на СЈО, во кое кривично се гонат седуммина вработени во УБК на чело со поранешниот началник во УБК. Претседателот на Основниот суд Скопје 1 донел решение со кое како неосновано е оценето барањето на СЈО за ...

ВИДЕО: Целата прес конференција на СЈО - случај „Трезор“

Р.С.Европа - 28.09.2016

Во „Трезор“ осомничени три лица од УБК и едно од МВР за проневера на буџетски пари. „Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните ...

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Макфакс - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1, во среда, го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство, за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по предметот поднесен до судот за фалсификување службена исправа против седум лица од Управата за ...

Судијката од „бомбите“ сепак ќе постапува во случајот на СЈО

Р.С.Европа - 28.09.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Лидија Петровска, на која и беше доделен случајот со уништувањето на документација во УБК поврзана со прислушувањето.

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Нова ТВ - 28.09.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 донел решение со кое како неосновано е оценето барањето на СЈО за изземање на судијката Лидија Петровска, кој треба да суди по првото обвинение на СЈО, во кое кривично се гонат седуммина вработени во УБК на ...

СЈО побара притвор за еден осомничен и замрзнување на сметката на „Финзи“

МКД - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство, во врска со истрагата во предметот „Трезор“, денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот на овие лица да им се одземат ...

„Трезор“ нов предмет на СЈО

Press24 - 28.09.2016

„Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните материјали. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција информира дека овој предмет се ...

„Трезор“ нов предмет на СЈО

Нетпрес - 28.09.2016

„Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните материјали. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција информира дека овој предмет се ...

„Трезор“ нов предмет на СЈО, осомничени три лица од УБК и едно од МВР

Сител - 28.09.2016

„Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните материјали. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција информира дека овој предмет се ...

СЈО бара притвор за Горан Грујевски

+инфо - 28.09.2016

Тој е и еден од обвинетите во првото обвинение кое го поднесе СЈО. Предлогот за притвор за едно лице од осомничените во „Трезор“ што СЈО го достави до Судот е за Горан Грујевски кој беше директор на Петтата управа на УБК, дознава Фокус .

СЈО побара притвор за едно осомничено лице од случајот „Трезор“

Стандард - 28.09.2016

Во текот на денешниот ден до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, а во врска со истрагата во предметот „Трезор“ поднесен е предлог за определување на мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од Судот да ги одземе патните исправи ...

Цветковски: СЈО година дена бега од својата основна цел

Курир - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство и неговата работа се во фокусот на вечерашното „Отворено студио“ со Градимир Марковски на ТВ Нова во кое гостуваат независната пратеничка Солза Грчева и Виктор Цветковски, адвокат и генерален секретар на ГРОМ.

(ВИДЕО) Целата прес конференција на СЈО – случај „Трезор“

Репортер - 28.09.2016

Во „Трезор“ осомничени три лица од УБК и едно од МВР за проневера на буџетски пари. „Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните ...

Трезор: СЈО бара притвор за едно лице и замрзнување на „Финзи“

Нова ТВ - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“,Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

СЈО од Основниот суд побара притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“

Репортер - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

Во налет на обвиненијата од СЈО, се менуваат судии од одделот за организиран криминал

Репортер - 28.09.2016

Откако стана јасно дека по обвиненијата кои ќе пристигаат од Специјалното јавно обвинителство нема да постапува Специјален суд, туку судии од Кривичниот суд, почна да кружи шпекулација дека дел од судиите кои судат предмети од организиран криминал, ...

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Кајгана - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1, денеска го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство, за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по предметот поднесен до судот за фалсификување службена исправа против седум лица од Управата за ...

Судијката од „бомбите“ ќе постапува во случајот на СЈО, судот не дозволува изземање

Стандард - 28.09.2016

Претседателот на Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Лидија Петровска, на која и беше доделен случајот со уништувањето на документација во УБК поврзана со прислушувањето.

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Press24 - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 - Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

Денеска СЈО со нов „Т“ случај - „Трезор“

+инфо - 28.09.2016

Досега се познати истрагите за случаите „Титаник“, „Транспортер“, „Тврдина“, „ТНТ“ и „Тортура“, во кои осомничени се фунционери на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалното јавно обвинителство денеска во 10 часот ќе одржи конференција за медиуми на која ќе ги ...

СЈО денеска во 10 часот го објавува случајот „Трезор“

Репортер - 28.09.2016

Специјалото јавно обвинителство за денеска во 10 часот закажа прес конференција на која ќе биде презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“. На 15 септември, на годишнината од формирањето на СЈО, Обвинителството презентираше две ...

Прес конференција на СЈО за „Трезор“

Нова ТВ - 28.09.2016

Специјалото јавно обвинителство за денеска во 10 часот закажа прес конференција на која ќе биде презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“. НОВАТВ се јавува во живо од СЈО.

Одбиено барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

МКД - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 - Скопје го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО. „Во однос на барањето за изземање на судијката Лидија Петровска од ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Курир - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 – Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

ПРИЧИНИТЕ НЕ СЕ ОСНОВАНИ: Кривичниот суд го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Телеграф - 28.09.2016

Причината поради која СЈО побара изземање на судијката од предметот е сомнежот во непристрасноста на судијката која го води предметот за уништувањето на службени документи во УБК Кривичниот суд го одби барањето на специјалното јавно обвинителство за ...

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Правдико - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1, во среда, го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство, за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по предметот поднесен до судот за фалсификување службена исправа против седум лица од Управата за ...

Притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“ побара СЈО за „Трезор“

Правдико - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

Судот не гледа причина да се изземе судијката од „бомбите“ од случај на СЈО

+инфо - 28.09.2016

СЈО бараше изземање на судијката Петровска, бидејќи нејзиното име се спомнува во прислушуваните разговори. Претседателот на Основен суд Скопје 1 – Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска ...

Притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“ побара СЈО за „Трезор“

Локално - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

Притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“ побара СЈО од судот

еМагазин - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1, поднесе предлог за определување на мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на ...

СЈО од Основниот суд побара притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“

Либертас - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

Цветковски: СЈО година дена бега да каже кој прислушувал цела Македонија!

Вечер Прес - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство и неговата работа се во фокусот на вечерашното „Отворено студио" со Градимир Марковски на ТВ Нова во кое гостуваат независната пратеничка Солза Грчева и Виктор Цветковски, адвокат и генерален секретар на ГРОМ.

Цветковски: СЈО бега од својата основна цел

Пулс24 - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство и неговата работа се во фокусот на вечерашното „Отворено студио“ со Градимир Марковски на ТВ Нова во кое гостуваат независната пратеничка Солза Грчева и Виктор Цветковски, адвокат и генерален секретар на ГРОМ.

Поради обвиненијата од СЈО судии од организиран криминал „бегаат“ во други оддели

Либертас - 28.09.2016

Од судот не сакаа да одговорат точно колку судии од Организиран криминал побарале да си заминат, бидејќи во овој оддел се очекува да завршат најголемиот дел од обвиненијата на СЈО. Набрзо по објавувањето на текстот од Кривичниот суд ја информираа ...

СЈО денеска со детали за новата истрага „Трезор“

Либертас - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство отворило нова истрага која носи работен назив „Трезор“ и за која детали ќе соопштат денеска на прес-конференција во 10 часот. – Ве известуваме дека утре, со почеток во 10 часот, во просториите на ова јавно ...

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Точка - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1, во среда, го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство, за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по предметот поднесен до судот за фалсификување службена исправа против седум лица од Управата за ...

Поради обвиненијата од СЈО судии од организиран криминал „бегаат“ во други оддели

Бриф - 28.09.2016

Откако стана јасно дека по обвиненијата кои ќе пристигаат од Специјалното јавно обвинителство нема да постапува Специјален суд, туку судии од Кривичниот суд, почна да кружи шпекулација дека дел од судиите кои судат предмети од организиран криминал, ...

Иако се споменува во “бомбите”, судот не дозволи изземање на судијката Лидија Петровска

Локално - 28.09.2016

Кривичниот суд го одби барањето на барањето на СЈО за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог кој се однесува на седум службени лица од УБК осомничени за фалсификување на службена исправа.

(ВО ЖИВО) СЈО го најавува „Трезор“

Локално - 28.09.2016

Специјалото јавно обвинителство за денеска во 10 часот закажа прес конференција на која ќе биде презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“. НОВАТВ се јавува во живо од СЈО.

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО да ја изземе судијката Петровска

Канал 77 - 28.09.2016

Кривичниот суд одговори негативно на барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска, која треба да суди по првото обвинение на СЈО, во кое кривично се гонат седуммина вработени во УБК на чело со поранешниот ...

Судијката од „бомбите“ сепак нема да биде изземена

Фактор - 28.09.2016

Од Основниот суд Скопје 1 соопштија дека е одбиено барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска, која е назначена да постапува по обвинение на СЈО.

Кривичен суд го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Либертас - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека го одбил барањето на Специјалното јавно обвинителство да се изземе судијката Лидија Петровска, која го доби случајот со уништувањето на документите поврзани со опремата за прислушување.

Денеска СЈО со нов „Т“ случај – „Трезор“

Тера - 28.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 10 часот ќе одржи конференција за медиуми на која ќе ги соопшти резултатите од новата истрага насловена како „Трезор”. Засега нема никакви официјални информации за детали за предметот, ниту пак за тоа дали ...

„Трезор“ нов предмет на СЈО, осомничени три лица од УБК и едно од МВР

МК News - 28.09.2016

„Трезор“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство што го објави денеска, а се однесува на економски криминал кој произлегува од прислушуваните материјали. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција информира дека овој предмет се ...

Кривичен го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Пулс24 - 28.09.2016

Претседателот на Основен суд Скопје 1 – Скопје го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на СЈО.

Кривичен суд го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Мета - 28.09.2016

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека го одбил барањето на Специјалното јавно обвинителство да се изземе судијката Лидија Петровска, која го доби случајот со уништувањето на документите поврзани со опремата за прислушување.

Притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“ побара СЈО за „Трезор“

Бриф - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

ШЕСТТО „Т“ НА СЈО: „Трезор“ открива економски криминал!

Фактор - 28.09.2016

Економски кринимал кој произлегува од незаконски пирслушуваните разговори Првиот предмет околу економскиот криминал под кодно име Трезор. Поради работни обврски специјалната јавна обвинителка Катица Јанева кои ги има во Советот ја напушти прес ...

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Лидија Петровска

еМагазин - 28.09.2016

Кривичниот суд го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за изземање на судијката Лидија Петровска од постапување по обвинителен предлог поднесен од страна на ова Обвинителство.

СЈО ќе бара враќање во притвор на екс началникот Грујевски

Фактор - 28.09.2016

СЈО повторно ќе побара од судот да му изрече мерка притвор на Горан Грујевски кој ја извршуваше функцијата началник на Петтата управа во МВР, а е осомничен во повеќе истраги поврзани со уништување на опрема за прислушкување, пренесува Фокус.

(ВО ЖИВО) СЈО го најавува „Трезор“

Либертас - 28.09.2016

Специјалото јавно обвинителство за денеска во 10 часот закажа прес конференција на која ќе биде презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“. НОВАТВ се јавува во живо од СЈО.

СУДОТ МОЛЧИ: Ќе има ли притвор и одземање на пасоши на осомничените во „Трезор“?

Фактор - 28.09.2016

Засега само молк од Кривичниот суд по барањата на СЈО за одредување на мерки за претпазливост на осомничените лица во случајот „Трезор“. Како што вчера СЈО соопшти и најави така и поднесе предлог за преземање на мерки на претпазливост, за едно лице ...

Притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“ побара СЈО за „Трезор“

Мета - 28.09.2016

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие ...

ВИДЕО: Владимир Пивоваров, Владо Апостолов и Љубиша Станковиќ во „24 Анализа“ за „Трезор“

Либертас - 28.09.2016

Ви го пренесуваме вечерашното издание на „24 Анализа“ на 24 Вести каде за новиот случај на СЈО -„Трезор“ дискутираа Владимир Пивоваров универзитетски професор, Владо Апостолов новинар и Љубиша Станковиќ ...