TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција сигурна во своите аргументи

Утрински - 22.11.2008

Грција сигурна во своите аргументи. Атина – Грција не ја прекршила Привремената спогодба (со Македонија), тврди портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, Јоргос Кумуцакос. Ова е одговорот на портпаролот на новинарско прашање зошто Грција смета дека не ја прекршила спогодбата, кога Атина со документот презела обврска да не го попречува членството на Македонија во меѓународни ...

Добро испланиран драматичен заплет

Утрински - 22.11.2008

Тужбата против Грција како потег му остава голем простор на Груевски дома да ги изведува своите политички замисли како што сака. Несомнено настан на неделата, можеби и на годината е тужбата на Македонија пред Меѓународниот суд на правдата. Немаше весник што не ја пренесе со текстови и коментари оваа акција на Владата. Сите други случувања паднаа во втор план.

Советот пари вреди, но со тужба не се мери

Време - 22.11.2008

Ана Велјановска Барањето до Генералното собрание на ООН за советодавно мислење од Меѓународниот суд на правдата за прекршувањето на Повелбата на ООН би можело да има некакви резултати, но истото е необврзувачко за никого, а најмалку за Грција. За разлика од тоа, одлуката на Судот за тужбата што ја поднесе Македонија ќе биде обврзувачка за двете страни, објаснуваат експерти за меѓународно право.

Кој навива за мечката?

Време - 22.11.2008

Имаше еден виц за некаков нелојален натпревар, кој завршуваше со прашањето: „Па добро, за кого навиваш, за Јапонката или за мечката?“ Во вицот, мечката беше лошиот лик, оној што можеше да го изеде својот навивач. Овој виц ми доаѓа на ум кога ги следам реакциите на одредени политичари и аналитичари по владината одлука да ја даде Грција на Меѓународен суд на правдата поради кршење на привремената ...

Не ги консултираме кадрите што сме ги испратиле во Хаг

Н.Македонија - 22.11.2008

Професорот Денко Малески, адвокатот Никола Поленак, врховниот судија Агим Мифтари и амбасадорката Марија Ефремова се избрани за арбитражни судии во Хаг од страна на Министерството за надворешни работи уште во 2002 година. Но, не во Меѓународниот суд на правдата каде Македонија ја тужи Грција, туку во Меѓународниот арбитражен суд во Хаг кој посредува во бизнис и трговски спорови.

Кумуцакос: Македонија ја прекрши спогодбата

А1 - 21.11.2008

Грција не ја прекршила Времената спогодба (со Македонија), тврди портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос. Ова е одговорот на портпаролот на новинарско прашање, зошто Грција смета дека не ја прекршила спогодбата, кога Атина со документот презела обврска да не го попречува членството на Македонија во меѓународни организации.

Двете нозе во еден чевел

Дневник - 21.11.2008

Еден од професорите на постдипломскиот семинар по меѓународно право во Палатата на правдата во Хаг во 1993 година беше и сега главниот консултант на нашата влада, познатиот американски судија и професор на Њујоршкиот универзитет, Томас Френк, кој тогаш го поддржуваше ставот спорот меѓу Македонија и Грција да се реши со политички средства во рамките на ОН, зашто спорот, пред се', е политички, а не ...

Македонија по правда во Хаг

Утрински - 21.11.2008

Како мевлем на лута рана ми дојде тужбата на Македонија против Грција. Си велам, конечно и ние некого да тужиме. Па кај ќе пукне, нека пукне. Со процесот пред Меѓународниот суд во Хаг, ако ништо друго, светската јавност ќе дознае малку повеќе за најглупавиот спор на Земјината топка од крајот на 20 и почетокот на 21 век кога една држава и' забранува на друга држава, од позиција на сила, да не се ...

Грција сигурна дека не ја прекршила Времената спогодба

Алсат-М - 21.11.2008

Грција не ја прекршила Времената спогодба (со Македонија), тврди портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос. Ова е одговорот на портпаролот на новинарско прашање, зошто Грција смета дека не ја прекршила спогодбата, кога Атина со документот презела обврска да не го попречува членството на Македонија во меѓународни организации.

Малку ќе се преговора, повеќе ќе се чека

Време - 21.11.2008

Игор Чавески Преговорите за спорот со името по тужбата на Македонија во судот во Хаг може да западнат во целосен ќор-сокак, предупредуваат познавачите на политичките случувања во земјава. Според нив, до целосен застој нема да дојде, но и двете страни ќе бидат во исчекување на исходот на судскиот процес. Затоа не треба да се очекува дека набргу ќе се дојде до компромисно решение.

Атина смета дека не ја прекршила Привремената спогодба

Дневник - 21.11.2008

Атина смета дека не ја прекршила Привремената спогодба. Грција не ја прекршила Привремената спогодба, тврди портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Јоргос Кумуцакос.Ова е одговорот од портпаролот на новинарско прашање зошто Грција смета дека не ја прекршила спогодбата, кога Атина со документот презела обврска да не го спречува зачленувањето на Македонија во меѓународни ...

Грција: Македонија ja наруши спогодбата

Макфакс - 21.11.2008

Грција не ја прекршила Времената спогодба (со Македонија), тврди портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос. Ова е одговорот на портпаролот на новинарско прашање, зошто Грција смета дека не ја прекршила спогодбата, кога Атина со документот презела обврска да не го попречува членството на Македонија во меѓународни организации.

Кумуцакос: Ние не ја прекршивме спогодбата тоа го стори Македонија

Кирилица - 21.11.2008

Атина имала можност да покрене судска постапка пред Меѓународниот суд на правдата многу порано, поради прекршувањето на спогодбата од македонска страна, но тоа не го сторила сакајќи да ја задржи конструктивната позиција која ја има во преговорите за името.

Кумуцакос: Не Грција туку Македонија е таа која ја прекрши спогодбата

Алфа - 21.11.2008

Портпаролот на грчкото министерство на надворешни работи, Јоргос Кумуцакос како што јавуваат медиумите во Атина тврдел дека Грција не ја прекршила Времената спогодба. Од грчкото МНР за Алфа потврдија дека Кумуцакос ова го изјавил на синоќешниот брифинг со грчките новинари, по средбата на преговарачот Василакис со амбасадорите на земјите членки на Европската унија и НАТО во Грција.

Америка е категорична, Македонија заслужува членство во НАТО

Вечер Прес - 21.11.2008

Покренувањето на тужбата од Македонија против Грција нема да влијае или да го забави процесот на изнаоѓање на решение за спорот за разликите за името како што укажува грчката страна. Тужбата против Грција не е за спорот со името, туку затоа што официјална Атина не го почитува член 11 од Времената спогодба, укажа деновиве шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски.

Грција го отфрла тврдењето дека на самитот во Букурешт ја прекршила привремената спогодба

Канал5 - 20.11.2008

Грција го отфрла тврдењето на Македонија, наведено во тужбата до Меѓународниот суд на правдата, дека на самитот на НАТО во Букурешт ја прекршила привремената спогодба. Напротив, вели портпаролот на грчкото МНР Јоргос Кумуцакос - ФИРОМ е таа која неколкупати ја прекрши спогодбата.

Судот во Хаг си поигра со името

Дневник - 20.11.2008

Судот во Хаг си поигра со името. Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја објави на интернет-страницата тужбата на Македонија против Грција за кршењето на Привремената спогодба во два дена едноподруго. Станува збор за истата тужба под ист број 2008/40, но разликата е во употребата на името на државата што тужи.

Србија со противтужба за Хрватска

Време - 20.11.2008

Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за извршени воени злосторства и за етничко чистење на српското малцинство во земјата за време на војната од 1991 до 1995 година, како одговор на обвинувањата од Загреб за геноцид поднесени до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, најави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.

Србија ќе ја тужи Хрватска за „Луња“

Утрински - 20.11.2008

Србија ќе ја тужи Хрватска за „Луња“. БЕЛГРАД - „Србија ќе ја тужи Хрватска пред Меѓународниот суд на правдата за злосторства направени во операцијата „Луња“ во 1995 година“, изјави министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ. По одлуката на Меѓународниот суд на правдата да се прогласи за надлежен за тужбата на Хрватска против Србија за геноцид направен врз не-Срби во периодот 1991-1995 година, ...

Вербата во правда не е утопија

Дневник - 20.11.2008

Македонија несомнено мораше да поведе постапка пред Меѓународниот суд на правдата за грчкото вето на НАТО-самитот во Букурешт. Таа требаше да го најави тоа уште во Букурешт,во истиот ден кога ни беше соо пштено дека ги исполнуваме сите критериуми за членство, но дека нема да влеземе додека не се реши спорот за името со Грција.

Атина бара виновник во Вашингтон

Време - 20.11.2008

Ана Велјановска Македонската влада сама ја донесе одлуката да поднесе тужба против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, изјави завчера портпаролот на американскиот Стејт департмент, Шон Мекормак, на прашање од грчки новинар за тоа дали имало комуникација или координација со САД пред македонската влада да повлече таков потег.

Тужбата штетна и за Грците и за преговорите

Време - 20.11.2008

Ана Велјановска Тужбата на Македонија за Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг за прекршување на Привремената спогодба може негативно да се одрази врз преговорите за името, а Грција ќе се обиде овој потег на македонската влада да го претстави како минирање на преговорите, предвидуваат македонски аналитичари.

Милошоски: Грција и’ дава кредибилитет на тужбата

Форум - 20.11.2008

Коментарите за тужбата од Македонија и од Грција имаат заеднички именител – дека Времената спогодба е важен документ, изјави Милошоски на денешната конференција за медиуми, додавајќи дека македонската Влада сака пријателски и добрососедски односи со соседна Грција. Тој смета дека самиот факт што Грција не ја оспорува надлежноста на Судот, и’ дава кредибилитет на тужбата.

ВЕЧЕР: Македонија пред Судот на правдата во Хаг има чист случај!

Нетпрес - 20.11.2008

ВЕЧЕР: Македонија пред Судот на правдата во Хаг има чист случај! Постапката што Македонија ја покрена пред Меѓународниот суд на правдата против Грција може само позитивно да влијае на преговорите за изнаоѓање на решение за името, значи да ги забрза и да се одвиваат во попријателска атмосфера за што досега Грција не придонесува, оценуваат експертите.

Скопје во Хаг бара членство во НАТО и ЕУ

Форум - 20.11.2008

Содржината на тужбата од страна на ФИРОМ до Меѓународниот суд на правдата покажува дека се бара зачленување во НАТО и ЕУ, а не решение за спорот со името на Македонија, пренесуваат денес грчките медиуми. Во тужбата се бара „Грција веднаш да ги преземе сите неопходни чекори за да ги исполни обврските од членот 11 и веќе на ниеден начин да не им се спротивставува, директно или индиректно, на ...

И Србија ќе ја тужи Хрватска за етничко чистење

А1 - 19.11.2008

Србија ќе ја тужи Хрватска пред Меѓународниот суд на правдата за воени злосторства направени во акцијата Олуја, во 1995. година. Ова синоќа, во вестите на државната српска телевизија, го изјави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. „На мое жалење Хрватска не одговори на подадената рака за помирување на Србија, да го оставиме минатото и да се свртиме кон иднината“, рече Јеремиќ.

Европската комисија порачува продолжување на преговорите

BBC - 19.11.2008

Европските институции денес порачуваат Македонија и Грција да останат ангажирани во процесот на преговори под покровителство на Обединетите нации во духот на добрососедските односи и покрај тужбата која вчера Македонија ја покрена против својот јужен сосед.

ЕУ и НАТО бараат да продолжат преговорите

Дневник - 19.11.2008

За тужбата очекуваат да се изјасни Меѓународниот суд: Оли Рен и Хавиер Солана Меѓународната правда ќе даде одговор на македонската тужба против Грција, а за Европската Унија и за НАТО е важно да продолжат преговорите за решавање на спорот за името. - Меѓународниот суд на правдата ќе каже дали е надлежен за оваа тужба.

СДСМ: Конечно ВМРО-ДПМНЕ ја призна Привремената спогодба

Дневник - 19.11.2008

СДСМ: Конечно ВМРО-ДПМНЕ ја призна Привремената спогодба. Со тужбата на Македонија против Грција пред Меѓународниот суд, владејачката ВМРО-ДПМНЕ конечно ја призна Привремената спогодба, смета опозицискиот СДСМ. Според в.д. претседателот Зоран Заев, тужбата е легитимно право на Владата и со неа таа праќа три пораки до македонските граѓани.

„Фиромизацијата“ продолжува

Дневник - 19.11.2008

Дојдовме во ситуација да водиме ем политичка „битка за уставното име“ во Њујорк ем правна битка за референцата во Хаг. Останува да видиме дали правниот спор ќе се користи само како политички адут во прег оворите или ќе послужи како алиби за нивно натамошно одлагање, на заедничка радост на македонските и на грчките националисти. Пред некој ден бев на конференцијата Quo Vadis , Македонијо?.

Процесот во Хаг ќе трае најмалку три години

Вест - 19.11.2008

Процесот, кој Македонија завчера го започна во Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција, може да трае најмалку три години, велат експертите. Тоа е оптимистичката варијанта и можна е доколку двете страни се држат до барањата на Судот и не одолжуваат премногу. "Ова е едноставен процес и затоа се очекува да заврши во релативен краток рок, и тоа од најмалку три години.

Србија на Хрватска и одговара со контра тужба пред Меѓународниот суд

Телма - 19.11.2008

Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за извршени воени злосторства и за етничко чистење на српското малцинство во земјата за време на војната од 1991 до 1995 година, како одговор на обвинувањата на Загреб за геноцид поднесени до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, најави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.

Меѓународниот суд на правдата не може да ја принуди Грција да ја спроведе неговата пресуда

Канал5 - 19.11.2008

Случајот „Македонија против Грција“ може да заврши во релативно краток рок, ако двете страни бидат кооперативни. Но, од друга страна, ако нема расположение, тогаш, како што велат од Меѓународниот суд на правдата, процесот може да се одолговлекува со години – како Катар против Бахреин кој траел 13 години.

Нимиц очекува да продолжат преговорите

Утрински - 19.11.2008

Њујорк - Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името, Метју Нимиц, соопшти дека добил официјална информација оти Македонија поднела тужба против Грција во Меѓународниот суд на правдата во Хаг поради прекршувањето на Привремената спогодба од 1995 година, како и уверување од македонска страна дека преговарачкиот процес ќе продолжи.

Грчки печат: САД на дистанца за тужбата на Македонија, ситуацијата со името матна

Алсат-М - 19.11.2008

САД држат дистанца од одлуката на Македонија за поднесување на тужба против Грција до Меѓународниот суд во Хаг, објавува денеска грчкиот весник “Елефтерос Типос“. “Јасно е дека Македонија донела цврста одлука да се обрати до Меѓународниот суд. Продолжуваме да ја поддржуваме процедурата за соработка меѓу двете земји, и за наоѓање на взаемноприфатливо решение во спорот со името.

Меѓународниот суд надлежен за тужбата на Хрватска против Србија

Утрински - 19.11.2008

Меѓународниот суд надлежен за тужбата на Хрватска против Србија. Хаг - Меѓународниот суд на правдата во Хаг се прогласи за надлежен да ја води постапката и да одлучува по тужбата на Хрватска против Србија за геноцид. Правните застапници на Србија во мај ја оспорија надлежноста на судот и негираа дека во војната во деведесеттите години од минатиот век бил извршен геноцид врз Хрватите.

Тужба што носи многу ризици

Утрински - 19.11.2008

Поделени мислења во македонската јавност околу потегот на Владата спорт со Грција да го изнесе пред Меѓународниот суд. Димитар Чулев Гордана Дувњак Само неколку часа откако Македонија поднесе апликација против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг дека јужниот сосед го блокира приемот на Македонија во евроатлантските институции, од Хаг стигна повратен одговор со кој се потврдува дека ...

Измешани реакции во Брисел

Утрински - 19.11.2008

На ЕУ и' олесна, Солана и Рен велат дека сега се' е во рацете на судот во Хаг. Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Одлуката на македонската Влада да поведе судски процес против Грција во Меѓународниот суд за правдата во Хаг предизвика измешани реакции во Брисел, од тоа дека е потег во вистински правец, па до оцената дека вака нема да се реши спорот околу името ,туку, напротив, ќе се ...

Гамбит во Хаг

Утрински - 19.11.2008

Македонија ризикува, но може и да профитира од последната одлука на властите да ја тужат Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. По 13 години безуспешни преговори, а особено по експлицитните изјави на Грција дека нема да дозволи прием на Македонија во НАТО и во Европската унија се' додека нашата држава не се согласи со барањата што ги поставува една НАТО и ЕУ-членка, Владата на Никола ...

Потегот ја враќа во игра правдата

Дневник - 19.11.2008

Професорите Филип Сандс од Лондон, Томас Френк од Њујорк и Бастид Бурдо од Париз ќе бидат застапниците на Македонија во постапката против Грција пред Меѓународниот суд на правдата. Тужбата е јасен сигнал оти Македонија не прифаќа спорот со Грција да се решава со правото на посилниот, туку со меѓународното право, сметаат експертите. Професорите Филип Сандс од Лондонскиот универзитет, Томас Френк ...

Беград: Србија ќе ја тужи Хрватска за етничко чистење и воени злосторства

Р.С.Европа - 19.11.2008

Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за извршени воени злосторства и за етничко чистење на српското малцинство во земјата за време на војната од 1991 до 1995 година, како одговор на обвинувањата на Загреб за геноцид поднесени до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, најави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.Српските власти ја објавија оваа одлука вчера откако Меѓународниот суд ...

И Србија со тужба до Хаг

Форум - 19.11.2008

Србија ќе ја тужи Хрватска на Меѓународниот суд на правдата за етничко чистење и воени злосторства сторени во текот на операцијата „Бура“ во 1995 година, изјавил министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ. „Хрватска не одговори на соодветен начин на раката за смирување која Србија и во неколку наврати и ја понуди на Хрватска, со желба да го оставиме минатото зад себе ...

И Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за воени злосторства и етничко чистење

Кирилица - 19.11.2008

Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за извршени воени злосторства и за етничко чистење на српското малцинство во земјата за време на војната од 1991 до 1995 година, како одговор на обвинувањата на Загреб за геноцид поднесени до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, најави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.

Професорите по меѓународно право ја поздравуваат тужбата

Сител - 19.11.2008

Второ, целта на тужбата е преговорите да се стават во нормална рамка без уцени и притсоци, а тоа единствено е можно ако Грција се држи до Времената спогодба. Професорите по Меѓународно право го поздравуваат потегот на Владата. - Со оваа тужба на која има легитимно право, Македонија покажа дека ја одржува, ја почитува Спогодбата и ги прифаќа сите обврски согласно истата - вели проф.

Јеремиќ:Ќе ја тужиме Хрватска за етничко чистење

Макфакс - 19.11.2008

Србија ќе ја тужи Хрватска пред Меѓународниот суд на правдата за воени злосторства направени во акцијата Олуја, во 1995. година. Ова синоќа, во вестите на државната српска телевизија, го изјави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. „На мое жалење Хрватска не одговори на подадената рака за помирување на Србија, да го оставиме минатото и да се свртиме кон иднината“, рече Јеремиќ.

Грчките реакции на тужбата

Форум - 19.11.2008

Атина имала легални причини за ветото, пишува денешниот број на Елефтерос типос. Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојанис, по средбата со грчкиот премиер, изјавила дека за ветото во Букурешт Грција однапред обезбедила правно поткрепени причини, па поради тоа и тие поднеле противтужба.

Србија со противтужба за хрватските злосторства

Алфа - 19.11.2008

Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за извршени воени злосторства и за етничко чистење на српското малцинство во земјата за време на војната од 1991 до 1995 година, како одговор на обвинувањата на Загреб за геноцид поднесени до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, најави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.

Грчки печат: САД на дистанца за тужбата на Македонија, ситуацијата со името матна

Нетпрес - 19.11.2008

САД држат дистанца од одлуката на Македонија за поднесување на тужба против Грција до Меѓународниот суд во Хаг, објавува денеска грчкиот весник “Елефтерос Типос“. “Јасно е дека Македонија донела цврста одлука да се обрати до Меѓународниот суд. Продолжуваме да ја поддржуваме процедурата за соработка меѓу двете земји, и за наоѓање на взаемноприфатливо решение во спорот со името.

Македонија пред Судот на правдата во Хаг има чист случај!

Вечер Прес - 19.11.2008

Сега во Судот нема помала и поголема држава, ниту послаба и посилна, има само страни во спорот кои се рамноправни, изјави професор Гордана Силјановска од Правниот факултет во Скопје. Постапката што Македонија ја покрена пред Меѓународниот суд на правдата против Грција може само позитивно да влијае на преговорите за изнаоѓање на решение за името, значи да ги забрза и да се одвиваат во ...

Србија со противтужба!

Вечер Прес - 19.11.2008

Србија ќе поднесе тужба против Хрватска за извршени воени злосторства и за етничко чистење на српското малцинство за време на акцијата "Луња", како одговор на обвинувањата на Загреб за геноцид, најави српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ. Српските власти оваа одлука ја објавија веднаш, откако Меѓународниот суд во Хаг се прогласи за надлежен за тужбата на Хрватска.

Тужбата во Хаг нема да ги загрози преговорите

Н.Македонија - 19.11.2008

Правните експерти ја охрабруваат одлуката на владата да ја тужи Грција за непочитување на членот 11 од Привремената спогодба потпишана на 13 септември 1995 година, со која Грција се обврза да не ја кочи интеграцијата на Македонија во меѓународните институции. Опозицијата обвини дека владата сама носи крупни одлуки со кои ќе ја изолира државата.

За дипломатите неоспорна е тужбата во судот во Хаг, но и преговорите

Н.Македонија - 19.11.2008

Македонија има право како суверена и независна држава да се повика на почитување на меѓународното право кое произлегува од склучените меѓународни договори со други држави. Можноста да се преиспита некоја одлука пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг е неоспорна, но сепак процесот на преговорите за името треба да продолжи во духот на добрососедските односи.

Гол, автогол или само прва топка

Н.Македонија - 19.11.2008

Правните експерти ја охрабруваат одлуката на Владата да ја тужи Грција за непочитување на членот 11 од Привремената спогодба потпишана на 13 септември 1995 година. Тие сметаат дека ова е своевиден „брз гол“ на Македонија против Грција. Опозицијата, пак, напротив смета дека тужбата е „автогол“ и обвинува дека Владата сама носи крупни одлуки со кои ќе ја изолира државата.

Реакции по најавената тужба од Македонија

BBC - 18.11.2008

Вчера македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски најави дека Македонија покренала тужба против Грција пред Меѓународниот суд за правдата околу кршењето на Привремената спогодба од 1995, со тоа што го блокирала приемот во НАТО на априлскиот самит во Букурешт. Со членот 11 Грција се обврзува да не го попречува зачленувањето на Македонија во меѓународните институции под името ПЈРМ.

Хаг ја прифати тужбата на Хрватска против Србија

А1 - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг, денеска се прогласи за надлежен за тужбата на Хрватска против Србија, во која се тврди дека официјален Белград е одговорен за геноцидот, кој наводно е извршен врз несрпското население во Хрватска, во периодот 1991-1995 година.

Бакојани: Тужбата против Грција нова тактика на Груевски

А1 - 18.11.2008

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани оцени дека тужбата на Македонија против нејзината земја пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг претставува „тактика“ на македонскиот премиера за да ги спречи преговорите за името на таа поранешна југословенска република. Тужбата ја „покажува новата тактика на Груевски да не учествува во преговорите за името“ на Македонија, изјави Бакојани.

Македонија има шанси да го добие спорот против Грција

А1 - 18.11.2008

Врз основа на информации и документи во врска со однесувањето на Грција кон времената спогодба, меѓународниот правен тим составен од врвни експерти, препорачал Македонија да поднесе тужба во Хаг. По неколку месечна анализа на случајот од десетина правници и истражувачи, предводени од врвните познавачи на меѓународното право во овој домен, професорите Бастид Буердо од универзитетот Сорбона, Филип ...

Парламентарците поделени околу тужбата пред судот во Хаг

А1 - 18.11.2008

Тужбата на Република Македонија против јужниот сосед пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг ги разедини пратениците. За мнозинството, ова е единствен начин Македонија да ги оствари своите права од времената спогодба во ’95 година. За опозицијата легитимен, но погрешен потег во лош тајминг.

Реакции на политичките партии за тужбата на РМ кон Грција

Канал5 - 18.11.2008

По одлуката на македонската влада да ја тужи Грција опозицијата реагира дека е направен нетактички стратешки потег без политички консензус и обезбедена поддршка од меѓународната заедница. - Кога една страна е тужена исход од преговорите не може да се очекува. Со оглед на тоа што процесот ќе трае најмалку три години Груевски треба да излезе со развоен концепт за Македонија – вели Зоран Заев, в.д.

Амбасадорите на САД и ЕУ ја повикуваат Владата да ги продолжи преговорите за името

Канал5 - 18.11.2008

- Бев задоволен што го слушнав министерот за надворешни работи како кажува вчера дека Македонија се уште е дел од процесот во ОН. Како што знаете САД го поддржуваат процесот во ОН под покровителство на амбасадорот Нимиц, како начин за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за прашањето за името.

Меѓународниот суд во Хаг потврди дека Македонија поднела тужба против Грција

Канал5 - 18.11.2008

- Меѓународниот суд на правдата во Хаг потврди доцна синоќа дека Македонија поднела апликација против Грција, но не посочи кога случајот ќе биде разгледуван. Судот соопшти дека Македонија побарала од него да и наложи на Грција да прекине и да се воздржува од попречувањето на каков и да било начин на присоединувањето на Македонија во НАТО или во која било друга меѓународна организација.

Македонија ја тужи Грција во Хаг

Утрински - 18.11.2008

Претседателот Бранко Црвенковски на вчерашната средба со премиерот Никола Груевски и министерот Антонио Милошоски бил само информиран дека Македонија ќе поднесе тужба во судот во Хаг. Претседателот Црвенковски реагира дека со него не бил договаран ваквиот потег. Димитар Чулев. Македонија вчера отвори нова страница во спорот со Грција, поднесувајќи тужба во Меѓународниот суд во Хаг за кршење на ...

Македонија ја тужи Грција за ветото

Дневник - 18.11.2008

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе биде обврзувачка за двете страни, бидејќи Македонија и Грција при потпишувањето на Привремената спогодба се согласиле за евентуални спорови при нејзиното применување, надлежен да биде овој Суд. Тужбата не се однесува на прашањето за името, туку само на прекршувањето на членот 11 од Привремената спогодба, според кој, Грција нема да приговара на ...

Меѓународниот суд во Хаг потврди дека Македонија поднела тужба против Грција

Алсат-М - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг потврди доцна синоќа дека Македонија поднела апликација против Грција, но не посочи кога случајот ќе биде разгледуван. Судот соопшти дека Македонија побарала од него да и наложи на Грција да прекине и да се воздржува од попречувањето на каков и да било начин на присоединувањето на Македонија во НАТО или во која било друга меѓународна организација.

Скопје го одолговлекува решавањето на спорот

Телма - 18.11.2008

Официјална Атина ја оцени како „тактика за одолговлекување на преговорите за името“ одлуката на Македонија да поднесе апликација до Меѓународниот суд на правдата во Хаг со цел да и се наложи на Грција да го почитува членот 11 од Привремената спогодба од 1995 година и да не ја блокира македонската интеграција во меѓународните организации.

Грчкото вето на суд

Време - 18.11.2008

Ана Велјановска Македонија вчера покрена правна постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција, односно поднесе апликација до регистарот на Судот за да и се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Привремената спогодба од 13 септември 1995 година, а која е правно обврзувачка за двете земји.

Почна седницата на Судот за тужбата на Хрватска против Србија

Канал5 - 18.11.2008

Во Хаг денеска почна седницата на Меѓународниот суд на правдата (МСП), на која тој треба да се изјасни дали е надлежен во спорот за тужбата со која Хрватска ја товари Србија за геноцид извршен, како што тврди, на нејзина територија за време на војната во 1991 во 1995 година, јави Танјуг.

Македонија ја тужи Грција

Вест - 18.11.2008

Република Македонија поднесе апликација пред Меѓународниот суд за правда во Хаг во обид да ја натера Грција да ги почитува обврските кои произлегуваат од Времената спогодба, потпишана од двете држави во 1995 година. Правната постапка против Грција се базира врз прекршување на членот 11 од Спогодбата, кој вели дека Грција не смее да ја блокира Македонија при зачленувањето во меѓународните ...

Брисел повика на добрососедски односи меѓу Македонија и Грција

Телма - 18.11.2008

Европската комисија повикува меѓу Македонија и Грција да постојат добрососедски односи и се надева наскоро да биде решен спорот меѓу двете земји за името на Македонија. Тоа денеска го изјави Кристина Наѓ, портпарол на еврокомесарот за проширување Оли Рен. - Се запознавме со одлуката на Македонија да започне судски процес во Хаг против Грција.

Меѓународниот суд ја разгледува тужбата на Хрватска против Србија

Алсат-М - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска одлучи да ја разгледува тужбата на Хрватска против Србија за геноцид за време на југословенската војна од 90-тите. Судот во Хаг одлучи дека е надлежен да решава за ова прашање. Хрватска во тужбата тврди дека официјален Белград е одговорен за етничко чистење на Хрвати во форма на геноцид, бидејќи, како што се вели, директно ги контролирал активностите ...

Нимиц информиран, но Без коментар за тужбата против Грција

Телма - 18.11.2008

Посредникот Метју Нимиц одбегна да ја коментира тужбата на Македонија против Грција и изјави дека очекува наскоро да биде назначен нов преговарач за името. „Владата на БЈРМ ме информираше дека започнала процедура во Меѓународниот суд во Хаг против Република Грција во врска со Времената спогодба од 13 септември, 1995 година, меѓу двете страни“, се наведува во соопштението на Нимиц.

Хаг: Меѓународниот суд ја прифати тужбата на Хрватска против Србија

Алсат-М - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата ја прифати тужбата на Хрватска против Србија за кршење на Конвенцијата за геноцид. Судот во Хаг се прогласи за надлежен за спорот и со тоа им пружа можност на двете страни да ги прикажат своите аргументи. Според одлуката доколку Србија и Хрватска не се договорат надвор од судот ќе следи расправа за суштината на спорот одсносно дали во Хрватска е направен геноцид и ...

Европската комисија повикува за добрососедски односи меѓу Македонија и Грција

Алсат-М - 18.11.2008

Европската комисија повикува меѓу Македонија и Грција да постојат добрососедски односи и се надева наскоро да биде решен спорот меѓу двете земји за името на Македонија. Тоа денеска го изјави Кристина Наѓ, портпарол на еврокомесарот за проширување Оли Рен. „Се запознавме со одлуката на Македонија да започне судски процес во Хаг против Грција.

Бакојани: "Тужбата има цел да ги блокира преговорите"

Телма - 18.11.2008

Тужбата на Македонија против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг е “тактика“ на македонскиот премиер за да ги спречи преговорите за името. Ова е оценка на шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, по одлуката на македонската Влада правно да го решава прашањето за името на Македонија.

Партиите поделени околу тужбата во Хаг

Алсат-М - 18.11.2008

Политичките партии со спротивставени оценки за тужбата која на Грција и ја поднесе Владата. Опозицијата оцени дека станува збор за погрешен чекор и песимистички гледа на судскиот процес за ова прашање. ВМРО- ДПМНЕ ја поддржа владината одлука, додека ДУИ не сака да ја коментира.

Амбасадори и експерти:Процесот на преговорите не смее да прекине

Алсат-М - 18.11.2008

Важно е Македонија да остане вклучена во процесот на преговорите, оценуваат во првите реакции на тужбата во Хаг амбасадорите и експертите. По одлуката на Владата да покрене судски процес пред Хашкиот меѓународен суд на правдата , против Грција, пристигнаа и првите реакции од странските амбасадори во земјава.

Тужбата на Македонија против Грција

Канал5 - 18.11.2008

Тужбата на Република Македонија против Грција, која е јавно достапна на интернет-страницата на Меѓународниот суд на правдата, е на 11 страници дополнета со анекси. Во образложението на причините за тужбата, се наведува дека земјава станала членка на многу меѓународни организации под привременото име Поранешна Југословенска Република Македонија, дека и односите со НАТО - од членството во ...

Бакојани:Тужбата против Грција Груевски ја прави поради претстојните избори

Канал5 - 18.11.2008

За грчкото МНР тужбата на македонската влада е испровоцирана исклучиво од внатрешни причини. На овој начин Груевски сака да си засили позицијата дома - изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани на синоќешната политичка дебата на националната телевизија.

Брисел: Добрососедските односи се од суштинско значење

Канал5 - 18.11.2008

На Хаг е да оцени дали тужбата против Грција е прифатлива. Она што за Брисел е важно е преговорите за името да продолжат во рамките на ОН, реагираа денес европските институции. - Она што можам да го кажам за овој предмет е следново: нотиравме дека Владата во Скопје го поднесе случајот во Меѓународниот суд за правдата во врска со толкувањето или примената на Привремената спогодба од 1995 година.

Грција ќе ја оспорува тужбата на Македонија

Форум - 18.11.2008

Доцна вечер во понеделник, откако Министерството за надворешни работи на Република Македонија објави дека ќе ја тужи Грција за кршење на Времената спогодба од 1995 г., портпаролот на грчкото министерство во писмена изјава на нејзиниот потрпарол Кумуцакос тврди дека грција не го прекрѓила договорот, туку дека тоа го чини македонската страна Портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, ...

Хаг: Меѓународниот суд ќе објави дали е надлежен за тужбата на Хрватска против Србија за геноцид

Р.С.Европа - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска ќе ја објави одлуката дали е надлежен за тужбата на Хрватска против Србија, во која се тврди дека официјален Белград е одговорен за геноцид извршен врз несрпското население во таа земја во периодот од 1991- 95 година.

Меѓународниот суд надлежен за тужбата против Србија

Макфакс - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг се прогласи денеска за надлежен да ја води постапката и да одлучува по тужбата на Хрватска против Србија за геноцид. Правните застапници на Србија во мај ја оспорија надлежноста на судот и негираа дека во војната во 90-те години од минатиот век бил извршен геноцид за Хрватите.

Грција ja критикува тужбата на Македонија

Нетпрес - 18.11.2008

Тужбата која Македонија ја поднесе против Грција, покажува неприврзаност кон дијалогот како начин на решавање на спорот за името, соопштила официјална Атина, пренесува ТАНЈУГ. “Со оваа тужба, владата на Македонија уште еднаш потврдува дека не е заинтересирана за брзо решавање на прашањето за името“, изјавил портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Јоргос Кумуцакос.

Заев: Владата можеше и подобро

Форум - 18.11.2008

Имало и подобри начини како да се спроведе целата постапка со тужбата која вчера Владата на Република Македонија ја поднесе против Грција до Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Требало да се побара мислење од претставниците на меѓународните организации во Македонија и внимателно да се работи на постапката, со цел да се заштитат интересите на граѓаните, изјави на конференција за печат в.д.

Д-р. Наумовски: Тужбата до Хаг е логичен чекор

Форум - 18.11.2008

Со поднесувањето на тужба од страна на Македонија против Грција до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, битката се префрла од теренот на политиката на теренот на правото, кадешто политичката, економската и воената моќ на државите се релативизираат, а правните аргументи добиваат поголема сила, смета д-р Васко Наумовски, доцент на Њујорк Универзитетот во Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува тужбата против Грција

Форум - 18.11.2008

ВМРО-ДПМНЕ во целост ја поддржува одлуката на Владата на Македонија да ја тужи Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, со цел да ја натера Грција да не го попречува влезот на Македонија во меѓународните институции. “Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го поддржува овој потег на Владата на Република Макеоднија, потег кој значи борба за заштита на правата и правдата“, изјави ...

Бакојани: Тужбата против Грција-нова тактика на Груевски

Макфакс - 18.11.2008

Тужбата на Македонија против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг е “тактика“ на македонскиот премиер за да ги спречи преговорите за името. Ова е оценка на шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, по одлуката на македонската Влада правно да го решава прашањето за името на Македонија.

Брисел бара добрососедство, Нимиц без коментар

Форум - 18.11.2008

Европската Комисија ги повика Македонија и Грција на добрососедски односи и изрази надеж дека наскоро ќе биде најдено решение на спорот за името. Медијаторот на ОН во спорот, Метју Нимиц, не сака да го коментира потегот на Македонија. Во писменото соопштение тој наведува дека владата во Скопје го уверила дека апликацијата во Хаг нема да се одрази врз процесот на преговори во рамки на ОН.

Хаг ќе постапува по тужбата на Хрватска против Србија

Форум - 18.11.2008

Меѓународниот кривичен суд во Хаг се прогласи за надлежен за случајот во кој Хрватска, поднесе тужба против Србија. Веста ја потврди претседателот на судот, Розалин Хигинс. Србија на сослушувањето во мај вложи приговор. Инаку Хрватска ја тужи Србија, како земја наследник на СР Југославија, дека е одговорна за извршениот геноцид над несрпското население од 1991- 1995 година.

Тужбата стигна во Хаг

Форум - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг доцна синоќа потврди дека Македонија поднела апликација против Грција, но не посочи кога случајот ќе биде разгледуван. Судот соопшти дека Македонија побарала од него да и наложи на Грција да прекине и да се воздржува од попречувањето на каков и да било начин на присоединувањето на Македонија во НАТО или во која било друга меѓународна организација.

Атина ќе се брани со контра-удари

Сител - 18.11.2008

Грција ќе се брани во Хаг со контра-обвинувања до Македонија. За време на процесот, Атина ќе ги претстави како што се вели “Низата нарушувања на Времената спогодба од страна на Скопје“. За сериозноста на приодот на грчката Влада кон ова прашање зборува и фактот што денеска Бакојани имаше одделна средба со Премиерот Караманлис посветена на македонската тужба до Грција.

Нимиц добил известување за тужбата во Хаг

Алфа - 18.11.2008

Медијаторот Нимиц не бил запознаен со намерата на Македонија да ја тужи Грција пред меѓународниот суд во Хаг. Во писмената реакција доцна синоќа посредникот вели дека македонската влада го информирала официјално вчера кога беше поднесена апликацијата до трибуналот.

СДСМ забележува што немало консултации за тужбата против Грција

Кирилица - 18.11.2008

В.д. претседателот на партијата Зоран Заев на денешната прес – конференција рече дека тужбата упатува на три пораки - дека критиките на ВМРО – ДПМНЕ за Времената спогодба биле популизам, оти премиерот Груевски ја презема целата одговорност за иднината на преговарачкиот процес и за ЕУ и НАТО интеграциите и оти имајќи предвид дека процесите во однос на тужбите пред Меѓународниот суд на ...

Хаг одлучува за тужбата на Хрватска против Србија

Нетпрес - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата денеска треба да донесе одлука за своја надлежност во случајот на тужбата на Хрватска против Србија за геноцид. Хрватска на 2 јули 1999 година пред судот во Хаг, поднела тужба против тогашната Сојузна Република Југославија, заради кршење на Конвенцијата од 1948 година за спречување на казнување на злосторства, за геноцидот направен во подрачјето на Хрватска од 1991 ...

Грчката Влада вечерва оцени дека Владата во Скопје, со покренувањето на постапка пред Меѓународниот суд на правдата ...

Макфакс - 18.11.2008

Грчката Влада вечерва оцени дека Владата во Скопје, со покренувањето на постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција, само се обидува да го одложи решавањето на меѓусебниот спор за името. Македонската Влада денеска поднесе тужба бидејќи Грција на самитот на НАТО во Букурешт, во април годинава, ја спречи поканата за влез на Македонија во Алијансата, со што, според македонските ...

Нимиц: Македонија не се откажува од преговори

Форум - 18.11.2008

Метју Нимиц, посредникот на Обединетите нации во спорот за името бил уверен од Владата дека државата нема да се откаже од преговорите и барање на заедничко решение за проблемот по тужбата која вчера ја поднесе Македонија против Грција пред Меѓународниот суд на правдата. Нимиц ова го потврдува во изјава која ја даде доцна синоќа.

Според нашиот јужен сосед Тужбата е одолговлекување на преговорите за името

Кирилица - 18.11.2008

Официјална Атина ја оцени како „тактика за одолговлекување на преговорите за името“ одлуката на Македонија да поднесе апликација до Меѓународниот суд на правдата во Хаг со цел да и се наложи на Грција да го почитува членот 11 од Привремената спогодба од 1995 година и да не ја блокира македонската интеграција во меѓународните организации.

Елефтерос типос: Скопје оди во Хаг

Форум - 18.11.2008

Атина најавува дека ќе поднесува жалба по тужбата што Македонија вчера ја поднесе против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Атина ќе се обиде да докаже дека Скопје ги прекршува добрососедските односи, пишува грчкиот весник Елефтерос типос. Судењето, од грчка страна, се очекува дека ќе започне после најмалку три години.

Меѓународниот суд во Хаг потврди дека Македонија поднела тужба против Грција

Алфа - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг потврди доцна синоќа дека Македонија поднела апликација против Грција, но не посочи кога случајот ќе биде разгледуван. Судот соопшти дека Македонија побарала од него да и наложи на Грција да прекине и да се воздржува од попречувањето на каков и да било начин на присоединувањето на Македонија во НАТО или во која било друга меѓународна организација.

Нимиц не ја коментира тужбата против Грција

Макфакс - 18.11.2008

Посредникот Метју Нимиц одбегна да ја коментира тужбата на Македонија против Грција и изјави дека очекува наскоро да биде назначен нов преговарач за името, пренесува Макфакс. „Владата на БЈРМ ме информираше дека започнала процедура во Меѓународниот суд во Хаг против Република Грција во врска со Времената спогодба од 13 септември, 1995 година, меѓу двете страни“, се наведува во соопштението на ...

Во Хаг почна седницата на Судот за тужбата на Хрватска против Србија

Кирилица - 18.11.2008

Судот најнапред во 1996 година се прогласи за надлежен за тужбата која БиХ за време на војната ја покрена против тогашната СРЈ, а потоа во 2004 година се прогласи за ненадлежен за тужбата на СРЈ против десет земји на НАТО, поради нелегална примена на сила и бомбардирањата во 1999 година, потсетува Танјуг.

Бакојани: Тужбата против Грција е тактички чекор на Груевски

Нетпрес - 18.11.2008

Постапката на Скопје против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг е дел од низата тактички чекори на премиерот Никола Груевски да не се преговара за спорот со името, е коментарот на грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, објави “Навтемборики“. Бакојани посочила дека оваа постапка на Скопје е една можност што Грција “ја проучувала со месеци“.

Светските медиуми за тужбата

Сител - 18.11.2008

Македонија поднесе тужба против Грција пред Меѓународниот суд на правдата за спорот околу името. Овој наслов денеска го пренесуваат повеќето светски и балкански медиуми, давајќи големо медиумско значење на пролонгирањето на повеќегодишниот спор кој Македонија го има со грчкото негирање на уставното име на државата.

Потврда од Хаг за тужбата на Македонија против Грција

Форум - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг потврди дека Македонија поднела тужба против Грција. Во текстот од судот се бара да и наложи на Грција да прекине и да се воздржува од попречувањето на членството на земјата во НАТО или која било друга меѓународна организација. Официјална Атина смета дека Македонија, со поднесувањето на тужбата се обидува да го одложи решението на спорот за името.

Атина: Тужбата ќе ги оддолжи преговорите за името

Алфа - 18.11.2008

Официјална Атина ја оцени како „тактика за одолговлекување на преговорите за името“ одлуката на Македонија да поднесе апликација до Меѓународниот суд на правдата во Хаг со цел да и се наложи на Грција да го почитува членот 11 од Привремената спогодба од 1995 година и да не ја блокира македонската интеграција во меѓународните организации.

Меѓународниот суд се прогласил за надлежен по тужбата на Хрватска

Нетпрес - 18.11.2008

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денес се прогласил за надлежен за водење постапка и одлучување по тужбата на Хрватска против Србија. Како што пренесува РТС, Меѓународниот суд на правдата, со седиште во Хаг, ја прифатил надлежноста во спорот кој Хрватска го покренала против Србија.

Нимиц добил уверување од Македонија дека тужбата нема да влијае на преговорите за името

Кирилица - 18.11.2008

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц соопшти дека добил официјална информација оти Македонија поднела тужба против Грција во Меѓународниот суд на правдата во Хаг поради прекршувањето на Привремената спогодба од 1995 година, како и уверување од македонска страна дека преговарачкиот процес ќе продолжи.

Меѓународниот суд во Хаг се прогласи за надлежен за тужбата на Хрватска против Србија

Кирилица - 18.11.2008

Во тој случај на Србија ќе и биде оставен рок не помал од една година да ја подготви одбраната и евентуална тужба против Хрватска за геноцид врз Србите за која нејзиниот правен тим паралелно се подготвуваше, а судењето би требало да се очекува дури за две ...

Меѓународниот суд во Хаг потврди дека Македонија поднела тужба против Грција

Кирилица - 18.11.2008

Судот соопшти дека Македонија побарала од него да и наложи на Грција да прекине и да се воздржува од попречувањето на каков и да било начин на присоединувањето на Македонија во НАТО или во која било друга меѓународна организација. Шефот на дипломатијата Антонио Милошоски вчера на прес-конференција ја образложи причината за поднесувањето апликација пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, со ...

Европската комисија повикува за добрососедски односи меѓу Македонија и Грција

Кирилица - 18.11.2008

- Се запознавме со одлуката на Македонија да започне судски процес во Хаг против Грција. Во Европската комисија очекуваме двете земји да поддржуваат добрососедски односи. Се надеваме исто така да биде најдено решение за спорот со името, изјави Наѓ.

ЛП: Исходот од тужбата е неизвесен

Форум - 18.11.2008

Претседателот на Либералната партија, Стојан Андов, е песимист во однос на тужбата што Македонија ја поднесе против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, со цел да и се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Времената спогодба од 13 септември 1995 година.

Грција ја прекрши Времената спогодба, а најавува такво однесување и во иднина

Вечер Прес - 18.11.2008

Грција ја прекрши Времената спогодба, а најавува такво однесување и во иднина. Официјална Атина не го спречи зачленувањето на земјава под референцата ПЈРМ во други меѓународни организации како ОБСЕ, Советот на Европа, Постојаниот арбитражен суд, Светската трговска асоцијација, но тоа го направи за приклучувањето во НАТО, а вели дека нема да има ниту интеграција во ЕУ ако не се реши спорот. Со ...

Ќе се расправа за тужбата на Хрватска

Вечер Прес - 18.11.2008

За разлика од претходните одлуки, кога во 2004 година пресуди дека не е надлежен за тужбата на СРЈ против 10-те земји членки на НАТО, поради нелегална примена на сила и бомбардирање, овој пат Судот повторно се приклони кон својата прва одлука, кога се прогласи за надлежен по тужбата на БИХ против Србија. Меѓународниот суд за правда во Хаг вчера се прогласи за надлежен за тужбата со која Хрватска ...

Македонија ја тужи Грција во Судот на правдата во Хаг

Н.Македонија - 18.11.2008

Македонија ја тужи Грција во Меѓународниот суд за правда во Хаг за непочитување на членот 11 од Привремената спогодба на двете држави во кој нашиот јужен сосед се обврза дека нема да го спречува меѓународното интегрирање на Македонија. Токму тоа се случи во април, на последниот самит на НАТО во Букурешт, кога и покрај позитивниот одговор на претставниците на сите земји-членки на НАТО за прием на ...

Хаг ќе пресуди за грчкото вето

Н.Македонија - 18.11.2008

Нема друг начин да се задоволи правдата и да се исправи неправдата. Вака министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ја образложи апликацијата што Македонија вчера ја поднесе против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Тужбата се однесува само на прекршувањето на членот 11 од Привремената спогодба и грчкото попречување на нашето членство во НАТО.

Македонија покрена тужба пред Меѓународниот суд на правдата против Грција

А1 - 17.11.2008

Денеска, 17 ноември 2008 година, Република Македонија покрена правна постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција. Македонија поднесе Апликација до Регистарот на Судот со цел да ѝ се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Времената спогодба од 13 септември 1995 година, која е правно обврзувачка за обете земји.

Македонија ја тужи Грција во Хаг

BBC - 17.11.2008

Македонската влада побара од Меѓународниот суд на правдата во Хаг да и наложи на Грција да ја почитува нејзината обврската да не го попречува приемот на Македонија во меѓународните интистуции и организации. Грција се спротивстави на приемот на Македонија во Алијансата, поради спорот околу името.

Атина: Тужбата го одлага решението за името

А1 - 17.11.2008

Грчката Влада вечерва оцени дека Владата во Скопје, со покренувањето на постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција, само се обидува да го одложи решавањето на меѓусебниот спор за името. Македонската Влада денеска поднесе тужба бидејќи Грција на самитот на НАТО во Букурешт, во април годинава, ја спречи поканата за влез на Македонија во Алијансата, со што, според македонските ...

Тужбата се уште ја нема на сајтот на Меѓународниот суд за правда

Канал5 - 17.11.2008

Тужбата се уште не е објавена на сајтот на Меѓународниот суд за правда што е вообичаена практика кога одредена земја реагира за случај на прекршен договор. Судската пресуда има обврзувачки карактер - вели за Канал 5 офицерот за информации на Меѓународниот суд за правда Борис Хеим кој појаснува - доколку земјата што го изгубила процесот не сака да ја прифати пресудата, земјата во чија корист е ...

Mакедонија поведе постапка против Грција пред Меѓународниот суд на правдата

Алсат-М - 17.11.2008

Република Македонија денеска поведе правна постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција. Македонија поднесе Апликација до Регистарот на Судот со цел да и се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Времената спогодба од 13 септември 1995 година, која е правно обврзувачка за обете земји, соопшти Министерството за надворешни работи.

Македонија ја тужи Грција пред Меѓународниот суд на правдата

Канал5 - 17.11.2008

Македонија покрена тужба против Грција пред Меѓународниот суд на правдата поради, како што стои во апликацијата денеска поднесена во Хаг, прекршување на привремената спогодба со грчкото вето на самитот на НАТО во Букурешт. Тужбата ја поднесовме со единствена причина за да ги заштитиме нашите права наведени во „интерим акордот“ - изјави министерот за надворешни работи Милошоски кој ќе биде ...

Реакција на грчкото МНР по тужбата од Македонија пред Меѓународниот суд за правда

Канал5 - 17.11.2008

Владата на господинот Груевски откако прво го отфрли последниот пакет идеи на Нимиц, ја продолжува својата тактика на одлагање на преговорите со тужба пред Меѓународниот суд за правдата во Хаг, секако криејќи дека самата ПЈРМ има прекршено основни членови кои се нејзина обврска од привремената спогодба и се основни принципи на добрососедски односи – стои во писмената реакција на портпаролот на ...

Македонија покрена постапка против Грција пред Меѓународниот суд

Телма - 17.11.2008

Република Македонија покрена правна постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција, соопшти Министерството за надворешни работи . Во соопштението се вели:. - Македонија поднесе Апликација до Регистарот на Судот со цел да и? се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Времената спогодба од 13 септември 1995 година, која е правно обврзувачка за обете ...

Нимиц добил ветување дека Македонија останува во преговарачкиот процес

Алсат-М - 17.11.2008

Специјалниот пратеник на ОН во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, вечерва информираше дека е известен за правната процедура која Македонија ја покрена против Грција пред Меѓународниот суд на правдата. Во изјавата посредникот Нимиц вели дека добил уверување од владата во Скопје дека со потегот нема да се влијае врз процесот на преговорите и дека Македонија останува посветена во ...

Mакедонија поведе постапка против Грција пред Меѓународниот суд на правдата

Кирилица - 17.11.2008

Македонија поднесе Апликација до Регистарот на Судот со цел да и се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Времената спогодба од 13 септември 1995 година, која е правно обврзувачка за обете земји, соопшти Министерството за надворешни работи. Согласно член 11 од Спогодбата, Грција се обврзува да не приговара на пријавата за членство на Македонија во НАТО.

Грчкото вето за НАТО пред меѓународна арбитража

Форум - 17.11.2008

Македонија покрена случај во врска со членството во нато пред меѓународниот суд на правдата. Со соопштението што денеска беше лиферувано од Минисетрството за надворешни работи на Република Македонија, се потврдија информациите на www.forum.com.mk од утринава.

Милошоски: Тужбата е за ветото, а не за името

Форум - 17.11.2008

Тужбата што Македонија ја поднесе против Грција пред Меѓународниот суд на правдата е единствениот начин до кој може да се дојде до правдата односно да се исправи неправдата што Грција и ја нанесе на нашата држава. Вака министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ја објасни последната постапка на Владата да бара меѓународна правда за грчкото вето на самитот на НАТО во Букурешт.

Македонија ќе ја тужи Грција за прекршување на Времената спогодба

Сител - 17.11.2008

Македонија поднесе апликација за покренување правна постапка против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Причина за ваквиот потег според македонската влада е прекршувањето на Времената спогодба од Грција во април годинава, кога го спречи интегрирањето на Македонија во НАТО, но и се почестите најави дека слична блокада ќе доживее и за членството во Европската унија.

Време е Судот на правдата да и суди на Грција

Сител - 17.11.2008

Вистински потег, во вистинско време, вака ја оценија професорите по меѓународно право одлуката Македонија да ја тужи Грција пред Судот на правдата. Ова е единствениот начин да се принуди јужниот сосед да ги почитува обврските од Времената спогодба.

Македонија ја тужи Грција

Алфа - 17.11.2008

Македонија се жали во Меѓународниот суд во Хаг, од кршењето на Времената спогодба што го прави Грција. Попладнето, околу 13 часот и официјално македонската влада поднела Апликација до Судот на Правдата, да и се наложи на Грција да ги почитува правните обврски преземени со Времената спогодба потпишана со јужниот сосед во 1995 година.

“Нет“: Грција е информирана за дејствијата на Скопје

Нетпрес - 17.11.2008

Грција е информирана за дејствијата на Скопје, изјавил портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи Георгиос Кумуцакос по повод тужбата за Атина во Меѓународниот суд во Хаг, пренесува грчката телевизија “Нет“. Кумуцакос навел дека се направени првите проценки на ситуацијата и дека тие ќе бидат официјално соопштени кога тоа ќе биде неопходно.

Македонија ја тужи Грција пред Меѓународниот суд на правдата

Нетпрес - 17.11.2008

Република Македонија денеска покрена правна постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција. Македонија, како што соопштија од Министерството за надворешни работи, поднесе Апликација до Регистарот на Судот со цел да ѝ се наложи на Грција да ги почитува своите правни обврски предвидени во Времената спогодба од 13 септември 1995 година, која е правно обврзувачка за обете ...

Македонија ја тужи Грција пред Меѓународниот суд на правдата

Вечер Прес - 17.11.2008

Во повеќе наврати се најавува вето за Европската унија и повеќе пати јавно е поврдено дека Грција лобирала и ставила вето за приемот во НАТО, бидејќи Македонија не доби покана за Алијансата, оттука проценката е дека во такви околности нема услови за фер преговори каде се штитат интереси на двете страни. Македонија покрена правна постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција.