TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преку 270.000 Кинези евакуирани пред тајфунот „Меги“

Макфакс - 24.10.2010

Повеќе од 271.000 луѓе се евакуирани од Кина откако во нејзиниот југоисточен брег удри тајфунот „Меги“, јавува агенцијата Ксинхуа Веста е ...

Тајфунот „Меги“ го зафати кинеското крајбрежје

А1 - 23.10.2010

Поројни дождови и силен ветар го зафатија југоистокот на Кина со надоаѓањето на тајфунот „Меги“, кој се смета за најсилен во последните 20 години во таа зона на Пацификот, пренесе Хина.

Најмалку 11 загинаа, а 23 исчезнаа од налетот на тајфунот Меги во Тајван

Канал5 - 23.10.2010

Повеќе од 11 загинаа, а 23 се водат како исчезнати при лизгање на земјиште и во поплавите што ги предизвика тајфунот Меги во Кина.

Десетици загинати во налетот на тајфунот „Меги“

Телма - 23.10.2010

Најмалку 12 лица го загубија животот, а 23 се водат како исчезнати по налетот на тајфунот Меги кој сега се движи кон југот на Кина.

Тајфунот Меги го зафати кинеското крајбрежје

Форум - 23.10.2010

Поројни дождови и силен ветар го зафатија југоистокот на Кина со надоаѓањето на тајфунот Меги, кој се смета за најсилен во последните 20 години во таа зона на Пацификот Улиците на градот Жангжу , се ...

Најмалку 11 загинати, 23 исчезнати во удар на тајфунот Меги во Тајван

Сител - 23.10.2010

Повеќе од 11 лица го загубија животот, а 23 се водат како исчезнати во лизгање на земјиште и во поплавите по налетот на тајфунот Меги кој сега се движи кон југот на Кина.

Тајфунот Меги го зафати кинеското крајбрежје

Макфакс - 23.10.2010

Поројни дождови и силен ветар го зафатија југоистокот на Кина со надоаѓањето на тајфунот Меги, кој се смета за најсилен во последните 20 години во таа зона на Пацификот, пренесе Хина.

Тајфунот Меги однесе 11 животи во Тајван

Курир - 23.10.2010

Тајфунот Меги го погоди и Тајван каде предизвика лизгање на земјиштето и поплави во кои својот живот го загубија 11 лица, а 23 се водат како исчезнати.

Супер тајфунот Меги ја пустоши Јужна Азија

Алфа - 23.10.2010

Откако ги опустоши Филипините убивајќи најмалку 30 луѓе, супер тајфунот Меги со целата своја сила се насочи кон Тајван. Според последните информации таму загинале 11 луѓе додека 23 се водат како ...

Најмалку 11 загинати во удар на тајфунот Меги во Тајван

Алфа - 23.10.2010

Повеќе од 11 лица го загубија животот, а 23 се водат како исчезнати во лизгање на земјиште и во поплавите по налетот на тајфунот Меги кој сега се движи кон југот на Кина.

„Меги“ го погоди Тајван, се приближува кон Кина

Алсат-М - 22.10.2010

Дефинитивно многу поголеми штети отколку од овие поплави во Европа, ќе имаат жителите на Кина. Ним забрзано им се приближува супер-тајфунот Меги, кој веќе денеска поминува преку островот Тајван.

Tајфунот „Меги“ ги затвори нафтените платформи

Утрински - 22.10.2010

Неколку клучни нафтени платформи на југ во Кина беа затворени вчера во очекување на налетот на тајфунот Меги, и поради тоа се откажани испораките на гориво, а нафтени танкери се преместени во помирни ...

Во тајфунот „Меги“ во Тајван исчезнале најмалку 28 луѓе

Макфакс - 22.10.2010

Најмалку 19 кинески туристи исчезнале кога нивниот автобус бил исфрлен од автопатот во Тајван од лизгање на камења предизвикано од тајфунот „Меги“, а уште деветмина исчезнале кога свлечиште затрупало ...

Во тајфунот Меги во Тајван исчезнале најмалку 28 луѓе

Форум - 22.10.2010

Најмалку 19 кинески туристи исчезнале кога нивниот автобус бил исфрлен од автопатот во Тајван од лизгање на камења предизвикано од тајфунот „Меги“, а уште деветмина исчезнале кога свлечиште затрупало ...

Главните нафтени платформи затворени поради тајфунот „Меги“

А1 - 21.10.2010

Неколку клучни нафтени платформи на југ во Кина се затворени денеска во очекување на налетот на тајфунот „Меги“ и поради тоа се откажани испораките на гориво, а нафтени танкери се преместени во ...

Кина го чека „супер-тајфунот“

Алсат-М - 21.10.2010

Тајфунот Меги кого во светот веќе неколку денови го нарекуваат супер-тајфун, се очекува наскоро да почне да ги зафаќа јужните делови на Кина.

Кина се подготвува за најсилниот тајфун годинава

Макфакс - 21.10.2010

Тајфунот Меги кој се приближува до кинескиот брег, ќе биде најсилниот оваа година, а можеби и во последниот половина век, па властите преземаа масовна евакуација и прекин на поморскиот сообраќај, ...

Главните нафтени платформи затворени поради очекување на тајфунот „Меги“

Алфа - 21.10.2010

Неколку клучни нафтени платформи на југ во Кина се затворени денеска во очекување на налетот на тајфунот Меги, и поради тоа се откажани испораките на гориво, а нафтени танкери се преместени во ...

Тајфунот „Меги“ ги затвори кинеските нафтени платформи

Курир - 21.10.2010

Главните нафтени платформи во Кина се затворени поради очекувањето на тајфунот „Меги“. Неколку клучни нафтени платформи на југ во Кина се затворени денеска во очекување на налетот на тајфунот Меги и ...

Кина се подготвува за најсилниот тајфун годинава

Форум - 21.10.2010

Тајфунот Меги кој се приближува до кинескиот брег, ќе биде најсилниот оваа година а можеби и во последниот половина век, па властите преземаа масовна евакуација и прекин на поморскиот сообраќај, како ...

Тајфунот од Филипини се движи кон Кина

А1 - 20.10.2010

Тајфунот „Меги“, кој официјално до сега уби 10 луѓе на Филипините, го продолжи патот кон Кина и се очекува да ја погоди јужната провинција Гуангдонг во петок или сабота, јавува Ројтерс.

Супертајфунот уби луѓе на Филипини

Утрински - 20.10.2010

КАУЈАН - Супертајфунот, кој однесе 10 животи и уништи шуми во северниот дел на Филипините во вторникот, донесе обилни врнежни во главниот град додека се упатуваше преку морето за да ги загрози своите ...

Тајфунот "Меги" усмрти 15 луѓе на Филипини

Нетпрес - 20.10.2010

Тајфунот "Меги", според најновите податоци, однел 15 животи во северниот дел на Филипините. За нов удар на бурата денеска почнаа да се подготвуваат и жителите во јужните делови на Кина.

Тајфунот „Меги“ однесе 15 животи на Филипините и оди кон Кина

Кирилица - 20.10.2010

Тајфунот „Меги“, според најновите податоци, однесе 15 животи на северот на Филипините, а за удар на бурата денеска почнаа да се подготвуваат и жителите на јужните делови на Кина, додека властите ...

Тајфунот „Меги“ однесе 15 животи на Филипините, се движи кон Кина

МРТ - 20.10.2010

Тајфунот „Меги“, според најновите податоци, однесе 15 животи на северот на Филипините, а за удар на бурата денеска почнаа да се подготвуваат и жителите на јужните делови на Кина, додека властите ...

Тајфунот од Филипини се движи кон Кина

Макфакс - 20.10.2010

Тајфунот „Меги“, кој официјално до сега уби 10 луѓе на Филипините, го продолжи патот кон Кина и се очекува да ја погоди јужната провинција Гуангдонг во петок или сабота, јавува Ројтерс.

Тајфунот „Меги“ однесе 15 животи на Филипините, се движи кон Кина

Сител - 20.10.2010

Тајфунот „Меги“, според најновите податоци, однесе 15 животи на северот на Филипините, а за удар на бурата денеска почнаа да се подготвуваат и жителите на јужните делови на Кина, додека властите ...

Тајфунот „Меги“ однесе 15 животи на Филипините, се движи кон Кина

Алфа - 20.10.2010

Тајфунот „Меги“, според најновите податоци, однесе 15 животи на северот на Филипините, а за удар на бурата денеска почнаа да се подготвуваат и жителите на јужните делови на Кина, додека властите ...

Тајфунот „Меги“ усмрти 11 луѓе на Филипините

А1 - 19.10.2010

Најмалку 11 луѓе загинаа при минувањето на супер тајфунот Меги, преку северниот дел на Филипините, официјално е соопштено денеска, пренесува агенцијата Франс прес.

Супертајфун на Филипините

Дневник - 19.10.2010

Моќниот тајфун Меги, со ветрови побрзи од 250 километри на час во своето јадро, го погоди вчера северниот дел на Филипини.

Супертајфун удри на Филипини

Утрински - 19.10.2010

Силен супертајфун пристигна до копното во северниот дел на Филипините, погодувајќи ја областа со обилни дождови и ветришта кои достигнаа брзина над 225 километри на час.

Тајфунот Меги однесе десет животи на Филипини

Канал5 - 19.10.2010

Десет загинати, откорнати дрвја и покриви, прекин на електричната енергија и комуникациите, се последиците што зад себе ги остави тајфунот Меги на Филипините.

Свет - Меги ги пустоши Филипините

Време - 19.10.2010

Супертајфунот Меги вчера го погоди северниот дел на Филипини опустошувајќи го регионот со поројни дождови и ветрови со брзина од 240 километри на час.

Филипини:11 лица загинаа во силен тајфун

Алсат-М - 19.10.2010

Во налетот на силниот тајфун Меги кој изминатава ноќ помина низ северните делови на Филипините загинаа 11 лица. Со ветер со брзина од над 250 км/час и пороен дожд моќното невреме поплави големи ...

Тајфунот Меги уби 11 луѓе на Филипините

Алфа - 19.10.2010

Тајфунот Меги уби 11 луѓе на Филипините, а сега и се заканува на Кина. Според официјалните податоци, четири луѓе загинале во провинцијата Пангасинан, тројца од нив починале од паднато дрво, а ...

Десет загианти во тајфун на Филипини

Форум - 19.10.2010

Најмалку 10 луѓе загинаа при минувањето на супер тајфунот Меги, преку северниот дел на Филипините, официјално е соопштено денеска, пренесува агенцијата АFP Четири лица настрадаа вчера во покраината ...

Тајфунот Меги усмрти 10 луѓе на Филипините

Кајгана - 19.10.2010

Најмалку 10 луѓе загинаа при минувањето на супер тајфунот Меги, преку северниот дел на Филипините, официјално е соопштено денеска, пренесува агенцијата Франс прес.

Илјадници Филипинци ги напуштија домовите поради тајфунот Меги

Шпиц - 19.10.2010

Тајфунот Меги, од категоријата на т.н. „супер тајфуни“, се приближува кон северниот дел на Филипините, поради што неколку илјади лица од крајбрежните подрачја, на кои им се закануваат силни ветрови, ...

Тајфунот Меги усмрти 10 луѓе на Филипините

Макфакс - 19.10.2010

Најмалку 10 луѓе загинаа при минувањето на супер тајфунот Меги, преку северниот дел на Филипините, официјално е соопштено денеска, пренесува агенцијата Франс прес.

Супертајфун ги погоди Филипините

Н.Македонија - 19.10.2010

Моќниот тајфун Меги, кој е проследен со поројни дождови и силни ветришта, вчера го погоди северниот дел на Филипините, каде што предизвика евакуации, прекин на електричната енергија и откажување на ...

Тајфунот Меги усмрти 10 луѓе на Филипини

eReporter - 19.10.2010

Најмалку 10 луѓе загинаа во налетот на супер тајфунот Меги во северниот дел на Филипините, соопштија локалните власти. Четири лица загинаа во покраината Пангасиан, каде тројца луѓе ги загубија ...

Тајфунот „Меги“ го погоди северниот дел на Филипините

А1 - 18.10.2010

Со ветришта кои на места достигнале брзина и до 280 километри на час, супер тајфунот „Меги“ го погоди северниот дел на Филипините.

„Меги“ се приближува кон Филипините

Алсат-М - 18.10.2010

Тајфунот „Меги“ од категоријата на т.н. „супер тајфуни“, се приближува кон северниот дел на Филипините поради што неколку илјади лица од крајбрежните подрачја, на кои им се закануваат силни ветрови, ...

„Супер тајфунот“ Меги се приближува кон Филипините

Канал5 - 18.10.2010

Тајфунот „Меги“ од категоријата на т.н. „супер тајфуни“, се приближува кон северниот дел на Филипините поради што неколку илјади лица од крајбрежните подрачја, на кои им се закануваат силни ветрови, ...

Силен тајфун удри на филипини

Телма - 18.10.2010

Најмалку три лица загинаа, десетици се ислезнати, а неколку илјади луѓе од крајбрежните подрачја ги напуштија своите домови и се евакуирани.

Тајфунот „Меги“ беснее над Филипините

Inpress - 18.10.2010

Пекинг, 18. октомври 2010 (ИНПРЕС) Супер тајфунот „Меги“ го погоди северниот дел на Филипините. Силните ветришта достигнаа брзина и до 280 километри на час.

Моќен тајфун ги погоди Филипините

Сител - 18.10.2010

Моќниот тајфун Меги го погоди изутрината северниот дел на Филипините, при што дојде до прекин на електричната енергија, авиокомпаниите ги откажаа летовите, а постои опасност и од уништување на ...

Илјадници Филипинци ги напуштија домовите пред доаѓањето на „супер тајфунот“ Меги

Сител - 18.10.2010

Тајфунот „Меги“ од категоријата на т.н. „супер тајфуни“, се приближува кон северниот дел на Филипините поради што неколку илјади лица од крајбрежните подрачја, на кои им се закануваат силни ветрови, ...

Тајфунот Меги се поблиску до северот на Филипини, стотина евакуирани

Макфакс - 18.10.2010

Стотина жители денеска се евакуирани од северниот дел на Филипини каде се приближува и засилува тајфунот Меги, со брзина на ветровите од 225 километри на час.

Пред тајфунот “Меги“ побегнале илјадници Филипинци

Нетпрес - 18.10.2010

Неколку илјадници Филипинци ги напуштиле своите домови пред налетот на супер тајфунот “Меги“. Населението од селата во провинциите Кагајан и Изабела, северен дел на островот Лузон доброволно се ...

Супер тајфунот „Меги“ ги погоди Филипините

Алфа - 18.10.2010

Тајфунот „Меги“ од категоријата на т.н. „супер тајфуни“, го погоди северниот дел на Филипините предизвикувајќи одрони во планинските предели и огромни бранови на брегот.

„Супер тајфунот“ Меги ги избрка Филипинците од своите домови

Кирилица - 18.10.2010

Тајфунот „Меги“ од категоријата на т.н. „супер тајфуни“, се приближува кон северниот дел на Филипините поради што неколку илјади лица од крајбрежните подрачја, на кои им се закануваат силни ветрови, ...

Тајфунот „Супер Меги“ ги погоди Филипините.

Р.С.Европа - 18.10.2010

Илјадници лица на Филипините ги напуштија домовите пред Супер Тајфунот Меги кој со сила од 225 километри на час денеска го погоди северо-западниот брег на земјата.

Илјадници Филипинци евакуирани пред доаѓањето на „супер тајфунот“ Меги

Курир - 18.10.2010

Супер тајфунот „Меги“, се приближува кон северниот дел на Филипините поради што неколку илјади лица од крајбрежните подрачја, на кои им се закануваат силни ветрови, дожд и бури, се евакуирани.