TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Четврт ден без летање над Европа

А1 - 18.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во европскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден.

Вулканската прашина не е опасна по здравјето

А1 - 18.04.2010

Облакот од прашина стаса до северна Србија, кај нас не се очекува во наредните неколку дена, поради јужните ветрови и намалувањето на активноста на вулканот.

Мир на небото, хаос на земјата

Deutsche Welle - 18.04.2010

Облаците со вулканска пепел од Исланд и натаму ја парализираат Европа. Забраната за летање во бројни европски држави повторно беше продолжена.

Воздушниот сообраќај и денеска блокиран

Р.С.Европа - 18.04.2010

Воздушниот сообраќај низ поголемиот дел на Европа и денеска ќе биде блокиран поради ерупцијата на вулкан во Исланд, што предизвика ширење на облак со пепел.

Што може да очекува Европа

Оn.net - 18.04.2010

Облакот со прашина ќе се расчисти брзо, облакот ќе се расчисти но ерупцијата ќе продолжи или облакот нема да се растрга а Европа ќе претрпи сериозен удар на економски и политички план, се трите ...

Баросо бара сондажа на штетата од вулканската ерупција

Р.С.Европа - 18.04.2010

Шефот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска нареди сондажа на загубите на европските економии од парализираниот авионски сообраќај, предизвикан од облакот вулкански пепел од Исланд.

Успешни пробни летови над Западна Европа

Телма - 18.04.2010

Авиони на холандската авиокомпанија „КЛМ“ и на германската „Луфтханза“ извршија успешни пробни летови над територијата над Западна Европа и по успешното слетување на нив не се откриени никкави штети ...

Нема ризик по здравјето од вулканскиот прав

Телма - 18.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје будно ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од Европа, а во ...

Вулканот стивнува, застојот во авиосообраќајот продолжува

Телма - 18.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во еврпскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден.

ЕУ: специјална комисија за состојбите со вулканскиот облак

Телма - 18.04.2010

Европската комисија денеска донесе одлука да формира специјална група за проценка на состојбите предизвикани од облакот од вулкански прав од Исланд и за утврдување на економските последици од нив.

Бугарија го затвори целиот воздушен простор

Форум - 18.04.2010

Бугарија го затвори целиот свој воздушен простор од недела наутро заради облакот вулканска пепел кој пред четири дена од Исланд почна да се шири над Европа, соопшти тамошното министерство за ...

Успешни пробни летови на авиони на „КЛМ“ и „Луфтханза“ над Зашадна Европа

Алсат-М - 18.04.2010

Авиони на холандската авиокомпанија „КЛМ“ и на германската „Луфтханза“ извршија успешни пробни летови над територијата над Западна Европа и по успешното слетување на нив не се откриени никкави штети ...

Пепелта од исландскиот вулкан се насочува кон југ, четврти ден застој во воздушниот сообраќај

Алфа - 18.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во еврпскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден.

Успешни пробни летови на авиони на „КЛМ“ и „Луфтханза“ над Зашадна Европа

Алфа - 18.04.2010

Авиони на холандската авиокомпанија „КЛМ“ и на германската „Луфтханза“ извршија успешни пробни летови над територијата над Западна Европа и по успешното слетување на нив не се откриени никкави штети ...

Засега нема ризик по здравејето на луѓето од вулканскиот прав

Алфа - 18.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје будно ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од Европа, а во ...

Европската комисија формира група за следење на состојбата со вулканскиот облак

Алсат-М - 18.04.2010

Европската комисија денеска донесе одлука да формира специјална група за проценка на состојбите предизвикани од облакот од вулкански прав од Исланд и за утврдување на економските последици од нив.

Вулканскиот пепел урна мал авион?

Кубура - 18.04.2010

18 април 2010, 14:50 Две лица загинаа кога мал авион се урна во покраината Хемпшир во Англија. Полицијата сега истражува дали вулканскиот пепел е причина за несреќата, пишува Дејли Меил.

Наместо со авион, со такси низ Европа

Кубура - 18.04.2010

18 април 2010, 15:12 Од вчера во Бугарија, но и во некои други земји, таксистите имаат поголеми тури за возење. Затвореното небо над Европа принуди многумина кои брзаат да најмат такси возила за да ...

Во Европа откажани 84 отсто од летовите

Форум - 18.04.2010

Облакот од пепел исфрлен при ерупцијата на вулканот на Исланд во недела ќе доведе до откажување на 84 отсто од летовите, соопшти Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај Според ...

Не се планира затворање на воздушниот простор на Македонија

Форум - 18.04.2010

Од АЦВ информираат дека заради последните прогнози кои велат дека вулканскиот облак ндо упонеделник нема да го зафати македонското небо, не се палнира затворање на воздушниот простор над Македонија и ...

Aеродромите низ целиот Балкан затворени поради вулканската пепел

SETimes - 18.04.2010

РЕЈКЈАВИК, Исланд -- Огромен облак од опасен пепел од исландскиот вулкан се придвижи јужно во саботата (17-ти април), поради што многу држави на Балканот беа принудени да го затворат својот воздушен ...

Засега нема ризик по здравјето од вулканскиот прав

Шпиц - 18.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје будно ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од Европа, а во ...

Вулканска пепел ја покри Македонија

Алфа - 18.04.2010

Облакот со пепелта од исландскиот вулкан ја покри Македонија. Имал силен интензитет во ноќните часови. Утрината е намален, но според прогнозите се очекува во текот на наредната ноќ просторот над ...

Облаците пепел се движат кон југ, четврти ден авионите приземјени

Шпиц - 18.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во еврпскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден.

Исландски вулкан виновен за Француската револуција?

Кубура - 18.04.2010

18 aприл 2010, 20:40 Пепелта од вулканот Ејафјалајокул на Исланд ја покри речиси цела Европа, а облакот стигна до Србија и Бугарија.

Состојба на воздушниот простор во Европа

Алфа - 18.04.2010

Аеродромите низ многу европски земји, постепено почнаа да се отвораат попладнево по неколкудневен прекин во авиосообраќајот кој беше предизвикан од облаците од пепел и прав кои се појавија над Европа ...

Четврти ден застој во европскиот воздушен сообраќај

Кирилица - 18.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, и предизвикува прекин на еврпскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден Дестици илјади лица останаа заглавени на аеродромите ...

Пепелта од исландскиот вулкан се насочува кон југ

Сител - 18.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во еврпскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден.

Засега нема ризик по здравејето на луѓето од вулканскиот прав

Сител - 18.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје будно ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од Европа, а во ...

Вулканската прашина опасна само ако дојде на земјата

Канал5 - 18.04.2010

Вулканската прашина се уште не е опасна по здравјето на луѓето. Компликации може да се јават ако облакот од вулканска прав и пепел го достигне нивото на земјата – информираат од Минситерството за ...

Облакот од вулканска пепел ги одложи сите состаноци на ЕУ

Сител - 18.04.2010

Сите средби на претставниците на членките на ЕУ што беа закажани за утре, се одложени денеска поради застојот во европскиот воздушен сообраќај што го предизвика облакот со пепел од исландскиот вулкан ...

Александар Велики четири часа затворен

Канал5 - 18.04.2010

Четири часа утрото скопскиот аеродром беше затворен поради прогнозите на метеоролозите дека вулканската прашина ќе ги зафати и северните делови од Македонија.

Се уште не се планира затворање на македонските аеродроми

Сител - 18.04.2010

Облакот од вулканска прашина до утре не се очекува да навлезе во воздушниот простор на Република Македонија. Затоа, како што соопшти Агенцијата за цивилно воздухопловство, засега не се планира ...

Бугарија го затвори воздушниот простор

eReporter - 18.04.2010

Бугарија од изутринава го затвори својот воздушен простор поради облакот од вулканска прашина што од пред четири дена почна од Исланд да се шири низ Европа, соопшти министерството за транспорт во ...

Здравство: Будно се следи состојбата со вулканскиот пепел, не постои ризик за здравјето на луѓето

Нетпрес - 18.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје информираат дека ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од ...

Исланд: Се смирува интензитетот на ерупција на вулканот

Нетпрес - 18.04.2010

Владата на Исланд соопштила дека почнал да се намалува интензитетот на ерупцијата на вулканот под глечерот Ејафјалајокул.

Вулканскиот прав од Исланд опасен само на земја

eReporter - 18.04.2010

Вулканскaта пепел, што се шири од Исланд, се’ додека останува во горниот дел од атмосферата не е штетна за здравјето на луѓето, соопштија денеска Министерството за здравство и Институтот за јавно ...

Авиокомпаниите бараат помош од ЕУ, тест летови без патници

eReporter - 18.04.2010

Европските авиокомпании, кои трпат големи штети поради целосниот прекин на воздушниот сообраќај, почнаа да бараат помош од ЕУ, а некои од нив веќе извршуваат тест летови без патници за да проверат ...

ВИДЕО: Спектакуларна снимка од вулканот

eReporter - 18.04.2010

Исландскиот вулкан кој веќе некое време е активен, ги подели мислењата на научниците околу тоа дали тој наскоро ќе се смири или ќе продолжи да исфрла пепел.

Вулканската прашина ја парализира и ЕУ

eReporter - 18.04.2010

Министерските состаноци на ЕУ што требаше да се одржат утре се одложени поради блокадата во авиосообраќајот, предизвикана од густиот облак од вулкански пепел што се прошири низ Европа од Исланд.

Тројца Македонци заглавени на Исланд

Нетпрес - 18.04.2010

Македонка Илиевска, Златко Митревски и Софија Ристевска театарски работници од Македонија не можат да го напуштат Исланд, поради ерупцијата на вулкан, која го парализира авио сообраќајот во дел од ...

Авиокомпаниите трпат големи штети, пробни тестови со празни авиони

Нетпрес - 18.04.2010

Авиокомпаниитe од Европа трпат големи штети поради откажувањето на летовите и ќе бараат помош на ниво на Европска унија.

АЦВ: Mакедонскиот воздушен простор нема да биде затворен

Нетпрес - 18.04.2010

До утре не се очекува облакот од вулканска прашина да навлезе во воздушниот простор на територијата на Македонија, поради што и во моментов не се планира затворање на македонските аеродроми и ...

Македонскиот воздушен простор засега отворен

eReporter - 18.04.2010

Македонскиот воздушен простор засега останува отворен, сооопштија попладнево воздухопловните власти. „До утре не се очекува облакот од вулканска прашина да навлезе во воздушниот простор на ...

Австрија в понеделник го отвора воздушниот простор

eReporter - 18.04.2010

Австрија ќе го отвори својот воздушен простор в понеделник во 06.00 часот. Австриското небо беше затворено за сообраќај во петокот вечер, поради облакот од вулкански пепел од Исланд.

Од утре Европа полека ќе се враќа во нормала

eReporter - 18.04.2010

Педесет отсто од летовите во Европа во понеделник би можеле повторно да бидат оперативни, по неколкудневна блокада на воздушниот сообраќај поради облакот од вулкански пепел, соопшти вечерва шпанскиот ...

Кроација ерлајнс ги откажа летовите

Макфакс - 18.04.2010

Поради затвореноста на северниот дел на хрватскиот воздушен простор од вулканскиот пепел , Кроација ерлајнс и денеска ќе биде присилена да ги откаже речиси сите летови.

Облакот со пепел не се очекува да влијае врз здравјето

Макфакс - 18.04.2010

Состојбата со движење на облаците со пепел од будно се следи во Македонија, а досегашните проценки говорат во овој момент нема потреба од воспоставување посебни препораки за ранливите групи на ...

Започнаа пробните авио летови во Европа

Макфакс - 18.04.2010

Во неколку европски држави, авиокомпаниите утринава започна со изведувањето на пробни летови, со цел да се утврди на кој начин вулканскиот прав делува на деловите на патничките авиони.

Американските авио-компании ги откажаа речиси сите летови до Европа

Макфакс - 18.04.2010

Американските авио-компании вчера ги откажаа најголемиот број летови до европските земји. Од предвидените 337 повратни летови, 282 се откажани, информираат од Здружението на американскиот ...

Намалена вулканската активност, но има опасност од нова ерупција

Макфакс - 18.04.2010

Ерупцијата на вулканот Ајафјалајокул која предизвика ширење на облаци од пепел над голем дел од Европа се смирува, доцна синоќа соопшти Исландската влада.

Баросо препорачува итен состанок на министрите за транспорт на ЕУ

Макфакс - 18.04.2010

Претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Мануел Баросо, денеска препорача свикување на итна средба на министрите за транспорт на Унијата.

Облакот ќе ја одмине Македонија

Макфакс - 18.04.2010

Облакот од вулканска прашина не се очекува да навлезе во воздушниот простор на територијата на Македонија, поради што и не се планира затворање на македонските аеродроми и воздушниот простор.

Отворени аеродромите во Шпанија

Макфакс - 18.04.2010

Сите аеродроми во северна Шпанија кои беа затворени поради облакот од вулканска пепел од Исланд, попладнево се отворени, соопштија од Агенцијата за цивилна авијација.

Европа и понатаму зона на забрането летање

Inpress - 18.04.2010

Недела. 18. април (ИНПРЕС) Воздушниот простор над најголемиот дел од Европа и денеска останува затворен поради вулканската прашина која веќе неколку дена го отежнува авио-сообраќајот на стариот ...

Исландскиот вулкански прав стаса и во Македонија

Inpress - 18.04.2010

Скопје, 18. април (ИНПРЕС) Во текот на денешниот ден, постои веројатност крајните делови од облакот од вулканска прашина, во слабо изразена форма да се прошират и преку северните делови од Македонија.

Воздушниот простор над дел од Европа - трет ден затворен

А1 - 17.04.2010

Голем број аеродроми во северна и западна Европа и денеска ќе бидат затворени поради огромниот облак од пепел, кој се подигна во атмосферата по ерупцијата на вулкан во Исланд.

Откажани речиси сите летови од македонските аеродроми

А1 - 17.04.2010

Сите полетувања и слетувања од и кон аеродромите во Македонија денеска се откажани поради облакот со пепел од исландскиот вулкан кој предизвика затворање на воздушниот простор на поголемиот дел од ...

Без летови цел викенд?

Deutsche Welle - 17.04.2010

Вулканската пепел од Исланд се заканува да го блокира воздушниот сообраќај во Германија и големи делови на Европа во текот на целиот викенд. Илјадници патници се заглавени на аеродромите.

Вулканскиот облак не носи посериозни закани за здравјето

Deutsche Welle - 17.04.2010

Ако пепелта од вулканот на Исланд е толку опасна за авионите, дали е опасна и за човечкото здравје? Одговор на ова прашање, даваат експертите кои велат облакот не содржи никакви токсични и ...

Нема летање

Deutsche Welle - 17.04.2010

На повидок нема крај на блокадата на воздушниот сообраќај во Европа поради облакот со вулканска пепел од Исланд. Илјадници патници се заглавени на аеродромите. Се бараат алтернативи за транспорт.

Облакот со пепел и натаму се шири во Европа

Р.С.Европа - 17.04.2010

Воздушниот простор во Европа, од Британија до балтичките земји и на југ, до Романија е целосно или делумно затворен, а илјадници летови се откажани поради ширењето на облакот со пепел од исландскиот ...

Европа во хаос од вулканскиот облак од Исланд

Р.С.Европа - 17.04.2010

Микроскопски честички остри како нож што во облак од пепел ги исфрла вулканот на Исланд, се шират низ Европа. Воздушниот простор, од Британија до балтичките земји и на југ, до Романија, е целосно или ...

Димна завеса над Хрватска

Оn.net - 17.04.2010

Дел од облаците со вулканска прашина од северна, северозападна и средна Европа стигнаа до северниот дел на Хрватска а синоптичарите очекуваат наскоро да се прошират и во јужниот дел од државата.

Свет - Европа парализирана

Време - 17.04.2010

Повеќе од 50 проценти од воздушниот сообраќај во Европа вчера беше блокиран поради вулканскиот облак од вулканот Ејафјалајокул на Исланд, а блокадата може да продолжи и за време на викендов, соопшти ...

Зголемена активноста на вулканот на Исланд

Р.С.Европа - 17.04.2010

Активноста на вулканот на Исланд се зголемила, а облакот од пепел се кренал на височина од осум ипол километри. Ова денеска го изјави исландскиот геолог Магнус Туми Гудмунсон, додавајќи дека поради ...

Откажани летови од Балканот

Р.С.Европа - 17.04.2010

Воздушниот простор над Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора е затворен за прекуокеански летови, јавија новинските агенции. Владата на Романија одлучила денеска да ги сопре сите авионски линии.

АЦВ: Патниците од Македонија да се јават кај авиокомпаниите

Р.С.Европа - 17.04.2010

По последните случувања со вулканската ерупција во Исланд, Агенцијата за цивилно воздухопловство е во постојан контакт со кризниот штаб на „Еуроконтрол“, како и со останатите европски метеоролошки ...

Вулканот ја приземји Европа

Утрински - 17.04.2010

ЛОНДОН - Голем облак од пепел од вулканот во Исланд вчера предизвика дополнителен хаос во авиосообраќајот низ Европа до степен невиден уште од 11-септемвриските напади, оставајќи стотици илјадници ...

Откажани повеќе летови од скопскиот аеродром

Утрински - 17.04.2010

И на скопскиот аеродром „Александар Велики“ вчера беа откажани повеќе летови кон европските дестинации поради затворањето на аеродромите во европските држави.

Вулканскиот облак навлезе на Балканот

Телма - 17.04.2010

Вулканскиот облак од Исланд утрово навлегува на Балканот. Облакот е регистриран во северните делови на Хрватска, а се очекува во текот на денот да навлезе во северните делови од Далмација.

Уште 24 часа нарушување на воздушниот сообраќај во Европа

Телма - 17.04.2010

Нарушувањето на воздушниот сообраќај во Европа поради вулканскиот облак од Исланд ќе продолжи во следните 24 часа, соопшти Европската агенција за авиоконтрола.

Вулканската прашина се приближува до македонија

Телма - 17.04.2010

Се зголемува активноста на вулканот во Исланд. Огромниот облак од вулканска прашина се шири над европското небо. Се движи кон јужните и источните делови од континентот.

Дали вулканската прашина ќе стигне над Македонија?

Кубура - 17.04.2010

17 април 2010, 01:00 Во овие часови облакот од вулкански прашина би требало полека да се надвие над Северна Хрватска, а од 2 часот ќе биде заворен хрватскиот воздушен простор.

Климатските промени можност за нови вулкански ерупции

Алсат-М - 17.04.2010

Топењето на ледените капи на Исланд би можело да предизвика нови вулканси ерупции. Според експертите тоа би можело да се случува во наредните децении поради климатските промени.

И натаму хаос во воздушниот простор над Европа, облакот стигна над Хрватска

Форум - 17.04.2010

Облаците од вулканската прашина од Исланд се над поголемиот де од Европа, каде воздушниот сообраќај е во прекин а хрватскиот метеоролошки завод соопшти дека дел од овие облаци се над Славонија, ...

Воздушниот простор над Европа - трет ден затворен

Алфа - 17.04.2010

Голем број аеродроми во северна и западна Европа и денеска ќе бидат затворени поради огромниот облак од пепел, кој се подигна во атмосферата по ерупцијата на вулкан во Исланд.

Европските летови не оделе за Скопје

Н.Македонија - 17.04.2010

Близу 17 илјади лета се откажани над Европа и ниту еден од нив не одел во Скопје. На скопскиот аеродром велат ниедно пристигнување не е откажано.

Европскиот авиосообраќај и натаму парализиран

Н.Македонија - 17.04.2010

Експертите предупредуваат дека исландскиот вулкан може да продолжи со исфрлање облаци пепел и во наредните денови, а вчера беа откажани илјадници летови Исландскиот вулкан Ејафјалајокул продолжи во ...

Зошто е опасен вулканскиот облак?

Алсат-М - 17.04.2010

Додека облакот се шири над Европа и почнуваат да се нижат разни прашања, ние се обидовме да побараме одговори на некои од нив...

Се зголемува активноста на вулканот во Исланд

Алфа - 17.04.2010

Активноста на вулканот на Исланд се зголеми, а облакот од пепел се кренал на височина од осум ипол километри, изјави исландскиот геолог Магнус Туми Гудмунсон.

Откажани речиси сите летови од македонските аеродроми

Алфа - 17.04.2010

Сите полетувања и слетувања од и кон аеродромите во Македонија денеска се откажани поради облакот со пепел од исландскиот вулкан кој предизвика затворање на воздушниот продор на поголемиот дел од ...

Масивниот облак и натаму ја држи Европа приземјена

Форум - 17.04.2010

Ерупција која засекогаш го промени Исланд Пепелта се шири низ Европа, десеттици аеродроми затворени Армагедон почна од Исланд Речиси сите главни европски аеродроми и натаму се затворени, а огромниот ...

Авиосообраќајот под блокада од исландскиот вулкан

Шпиц - 17.04.2010

Авионскиот сообраќај е целосно блокиран на сите шест континенти поради огромниот облак вулканска пепел што се рашири над северна Европа Стотици илјади патници се директно погодени од откажувањето на ...

Затворен воздушниот простор во БиХ, Хрватска и дел од Србија

Форум - 17.04.2010

Масивниот облак и натаму ја држи Европа приземјена Ерупција која засекогаш го промени Исланд Пепелта се шири низ Европа, десеттици аеродроми затворени Босна и Херцеговина утрово го затвори воздушниот ...

Вулканот во Исланд не мирува

Шпиц - 17.04.2010

Активноста на вулканот на Исланд се зголеми, а облакот од пепел се кренал на височина од осум ипол километри, изјави исландскиот геолог Магнус Туми Гудмунсон.

Авиокомпаниите губат по 200 милиони долари дневно

Шпиц - 17.04.2010

Загубите на светските авиокомпании предизвикани од откажаните летови поради огромниот облак од пепел од ерупцијата на вулкан во Исланд, ја надминува сумата од 200 милиони долари на ден, објави ...

Блокиран воздушниот сообраќај и во Македонија

Алсат-М - 17.04.2010

Хаосот во воздушниот сообраќај настанат поради вулканските облаци од ерупцијата на вулканот во јужниот дел на Исланд веќе ја допреа и Македонија.

Македонскиот воздушен простор ќе се затвори

Алфа - 17.04.2010

Скопје ќе биде комплетно отсечено од светот. Вечерва и во текот на ноќта ќе биде затворен воздушниот простор над Македонија- тврдат за АЛФА извори во Еуро Контрол.

Состојбата во авиосообраќајот полоша од вчера

Форум - 17.04.2010

Европската агенција за контрола на авиосообраќајот Eurocontol соопшти дека ситуацијата во европскиот авионски сообраќај денеска е полоша од вчера, поради тоа што огромен облак од пепел, кој се ...

Состојбата во авиосообраќајот полоша

Идивиди - 17.04.2010

Брисел, 17 април 2010 (МИА) - Европската агенција за контрола на авиосообраќајот - Евроконтрол соопшти дека ситуацијата во европскиот авионски сообраќај денеска е полоша од вчера, поради тоа што ...

Пробни летови за да се процени влијанието на вулканската пепел

Форум - 17.04.2010

Во Холандија и во други земји во сабота навечер се извршуваат пробни летови на авиони чии летови се одвиваат на помали височини и без патници Ваквите летови се спроведуваат за да се утврди на кој ...

Воздушниот простор над дел од Европа - трет ден затворен

Сител - 17.04.2010

Голем број аеродроми во северна и западна Европа и денеска ќе бидат затворени поради огромниот облак од пепел, кој се подигна во атмосферата по ерупцијата на вулкан во Исланд.

Трет ден нема авио сообраќај во Европа

Кирилица - 17.04.2010

Поголемиот дел од аеродромите во Европа остануваа затворени поради облакот од вулкански пепел Облакот пепел се движи во правец на југ, така што ќе ги зафати јужна Франција, преку севрна Италија до ...

Видео: Можни нови вулкански ерупции?

Канал5 - 17.04.2010

Зголемена е активноста на исландскиот вулкан што предизвика хаос во авионскиот сообраќај. Облакот од пепел достигна височина од 8,5 километри – изјави геологот Магнус Туми Гудмундсон.

Се зголемува активноста на вулканот во Исланд

Сител - 17.04.2010

Активноста на вулканот на Исланд се зголеми, а облакот од пепел се кренал на височина од осум ипол километри, изјави исландскиот геолог Магнус Туми Гудмунсон.

Уште најмалку 24 часа ќе има нарушувања во авиосообраќајот во Европа

Сител - 17.04.2010

Нарушувањето на воздушниот сообраќај во Европа поради вулканскиот облак од Исланд ќе продолжи во следните 24 часа, соопшти Европската агенција за авиоконтрола.

Облакот со пепел од исландскиот вулкан ќе го зафати и Балканот

Сител - 17.04.2010

Облаците со пепел од вулканот на Исланд се наоѓаат над поголем дел од Европа. Тие ќе продолжат да се шират на исток и југ од континентот.

Авионскиот сообраќај над Европа, трет ден во колапс

Канал5 - 17.04.2010

Европската воздушна флота трет ден по ред останува приземјена. Пред налетот на исландската вулканска прашина суспендирани се 16 илјади летови, 23 европски држави го затворија воздушниот простор, а ...

Облакот со пепел од исландскиот вулкан ќе го зафати и Балканот

Кирилица - 17.04.2010

Облаците со пепел од вулканот на Исланд се наоѓаат над поголем дел од Европа и ќе продолжат да се шират на исток и југ од континентот Се очекува, од 20 часот денеска до два по полноќ да зафатат и дел ...

Вулканската прашина вечерва и над Македонија

Канал5 - 17.04.2010

Правот од вулканската маса го затвори небото за авионските прелети и над Македонија. Летовите за Цирих, Прага, Виена, Будимпешта, Љубљана, Белград и Подгорица се откажани.

Александар Велики официјално работи, шест летови откажани

Сител - 17.04.2010

Од аеродромот Александар Велики денеска полетаа само авионите за Истамбул и за Белград. Иако аеродромот се уште официјално не е затворен, сепак сите летови кон европските дестинации беа откажани.

Евроконтрол: Денешната состојба во авиосообраќајот полоша од вчера

Сител - 17.04.2010

Европската агенција за контрола на авиосообраќајот - Евроконтрол соопшти дека ситуацијата во европскиот авионски сообраќај денеска е полоша од вчера, поради тоа што огромен облак од пепел, кој се ...

СЗО: Вулканските честици се штетни за здравјето

eReporter - 17.04.2010

Вулканската ерупција на Исланд би можела штетно да влијае на респираторниот систем на луѓето, особено на заболените од астма, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Небото на Европа и денес затворено за авиосообраќај

Нетпрес - 17.04.2010

Многу аеродроми во западна и северна Европа и денес ќе бидат затворени заради огромниот облак на пепел во атмосферата по ерупцијата на вулканот во Исланд.

Откажани летовите на скопскиот аеродром, вулканот не се смирува

eReporter - 17.04.2010

Поради вулканската прашина и густиот облак со пепел што продолжува да се шири над Европа, денеска на скопскиот аеродром се откажани сите летови, освен еден од Турција.

ЕК ги советува патниците да бараат надомест за откажаните летови

МК-Фондови - 17.04.2010

Авиопревозниците да платат надомест поради откажаните летови Европската комисија ги советува патниците чии авиони не полетаа да бараат оштета од авиокомпаниите и да ги искористат своите права.

Вулканскиот пепел од Исланд ја парализира и Азија

eReporter - 17.04.2010

Хаосот во воздушниот сообраќај, предизвикан од облакот со вулкански пепел од Исланд, ја зафати и Азија, каде хотелите од Пекинг до Сингапур се преполни со патници, чии летови се откажани.

Исланд: Зголемување на активноста на вулканот Ајафјалајакул

Нетпрес - 17.04.2010

Активноста на вулканот на Исланд се зголемила. Облакот од пепел достигнал висина од речиси 8,5 километри, изјавил денес Туми Гудмундсон геолог од Исландскиот универзитет.

Облакот со вулкански пепел се движи кон Грција

Нетпрес - 17.04.2010

Облак со вулкански пепел се движи кон Грција на југ и на исток кон Русија, пренесува “Франс прес“, повикувајќи се на соопштение од британски метеоролози од Меторолошката канцеларија.

Во Европа денеска само 5.000 летови

eReporter - 17.04.2010

Европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај Еуроконтрол соопшти дека денеска во Европа ќе бидат реализирани само околу 5.000 летови, споредено со 22.000 колку што се извршуваат во ...

Облакот со пепел висок 8,5 километри

eReporter - 17.04.2010

Активноста на вулканот на Исланд се зголеми, а облакот со пепел достигна височина од околу 8,5 километри, соопшти попладнево исландскиот унивезитет.

Облакот од вулканска прашина и над Македонија

eReporter - 17.04.2010

Македонија в недела во поблага форма ќе се најде под огромниот блак од вулканска прашина што од Исланд почна да се шири низ Европа.

Откажани речиси сите летови од САД за Европа

eReporter - 17.04.2010

Американските авиокомпании и денеска, трет ден по ред, ги откажаа речиси сите летови за европските градови поради облакот од вулканска прашина што го наруши воздушниот сообраќај во најголемиот дел на ...

Облакот со пепел и натаму го парализира авиосообраќајот

Макфакс - 17.04.2010

Џиновскиот облак со пепел од вулканот на Исланд продолжува преку викендот да го парализира авионскиот сообраќај во Европа, прикотвувајќи милиони патници на земја.

Откажани речиси сите летови од македонските аеродроми

Макфакс - 17.04.2010

Сите полетувања и слетувања од и кон аеродромите во Македонија денеска се откажани поради облакот со пепел од исландскиот вулкан кој предизвика затворање на воздушниот продор на поголемиот дел од ...

Еуроконтрол: Прекин на воздушниот сообраќај уште најмалку 24 часа

Макфакс - 17.04.2010

Прекинот на воздушниот сообраќај поради ширењето на облакот од прав и пепел од вулканот во Исланд ќе продолжи уште најмалку во наредните 24 часа, објави европската агенција за воздушен сообраќај ...

Затворен воздушниот простор во Хрватска и дел од Србија

Макфакс - 17.04.2010

Поради вулканскиот пепел од Исланд кој денеска пристигна и на подрачјето на Хрватска, откажани се сите меѓународни и домашни летови од хрватските аеродроми Истовремено српската Агенција за контрола ...

БиХ го затвори воздушниот простор

Макфакс - 17.04.2010

Босна и Херцеговина утрово го затвори воздушниот простор поради облакот од вулканска пепел и прав од Исланд. Мерката ќе остане на сила до полноќ.

Зголемена активноста на вулканот во Исланд

Макфакс - 17.04.2010

Активноста на вулканот во Исланд се зголемува, а облакот од пепел достигна висина од 8,5 километри, соопшти исландскиот геолошки институт.

Париските аеродроми затворени до понеделник

Макфакс - 17.04.2010

Аеродромите во Париз ќе останат затворени најмалку до осум часот наутро во понеделник, информираат од француската влада.

Романија го затвора воздушниот сообраќај на цела територија

Макфакс - 17.04.2010

Владата на Романија одлучила денеска да ги затвори сите авионски линии поради вулканскиот облак од Исланд. Облакот на вулканскиот пепел ќе стигне во Романија вечерва околу 21 часот и речиси 24 часа ...

Авионскиот сообраќај над Европа потсети на 11 септември 2001. година

Inpress - 17.04.2010

Рејкјавик, 17. април (ИНПРЕС) Голем облак од вулканска пепел од Исланд го попречи авио - сообраќајот во Европа втор ден по ред, во време кога патниците се соочуваат со најголеми проблеми да стасаат ...

Хрватското небо затворено, после 16 затворање и на аеродромите во Србија, Црна Гора и БиХ

Inpress - 17.04.2010

Скопје, 17. април (ИНПРЕС) Попладнево во 16 часот ќе биде затворен воздушниот простор за авио сообраќај над Србија, Црна Гора и дел од БиХ, додека во Хрватска летови нема од синоќа.

Вулканската прашина е опасна!

Inpress - 17.04.2010

Скопје, 17. април (ИНПРЕС) Вдишувањето на вулканскиот пепел може да биде опасно за заболените од астма, емфизема, бронхитис и други хронични респираторни заболувања, соопшти денес Светската ...

Авиосообраќајот блокиран низ цел свет

А1 - 16.04.2010

Хаосот над европското небо продолжува втор ден. Облакот вулканска пепел од Исланд ја блокираше земјината топка. Авиосообраќајот е во прекин на сите 6 континенти.

Одложени летови од скопскиот аеродром

А1 - 16.04.2010

Поради вулканскиот прав кој доаѓа од Исланд, три лета се одложени од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Контролорите на летање велат дека унгарскиот авиопревозник „Malev“, бриселската ...

Европските авиони втoр ден на земја

BBC - 16.04.2010

Илјадници летови низ поголемиот дел од Европа веќе втор ден се откажуваат поради проблемите кои ги предизвикаа огромните облаци вулкански прав кој доаѓа од ерупцијата во Исланд.

Пепел во воздух, авионите на земја

Deutsche Welle - 16.04.2010

Вулканската пепел од Исланд и натаму масовно го попречува авионскиот сообраќај во Европа. Во северниот и западниот дел на стариот континент се‘ повеќе затворени аеродроми.

Европа тоне во вулканска пепел

Deutsche Welle - 16.04.2010

Воздушниот сообраќај во Европа е речиси целосно блокиран. Она што вчера попладне ги снајде прво патниците на аеродромите во Велика Британија и Скандинавските земји, денеска го доживеаја и патниците ...

Продолжува блокадата на летовите над северна Европа

Р.С.Европа - 16.04.2010

Половина од сите летови меѓу Европа и Северна Америка најверојатно ќе бидат откажани и денеска изјавиле од Европската контрола на воздушниот соображќај.

Свет - Вулкански пепел ги приземји авионите во ЕУ

Време - 16.04.2010

Ерупцијата на исландски вулкан предизвика затворање на неколку аеродроми во Велика Британија и откажување стотици летови, пренесува „Би-Би-Си“.

Вулканот на Исланд и натаму ги откажува летовите

Р.С.Европа - 16.04.2010

Повеќе земји во северна Европа ги затворија нивните аеродроми поради огромниот облак со прав што се шири од вулканот на Исланд.

Околу 17.000 откажани летови во Европа

Р.С.Европа - 16.04.2010

Голем облак од пепел од вулканот на Исланд денеска се прошири низ половина од Европа поради што се откажани илјадници летови.

Вулканскиот облак од пепел кон јужна Европа и Русија

Р.С.Европа - 16.04.2010

Облакот со вулкански папел се шири кон југот на Европа и кон Русија со брзина од 40 километри на час, соопштија европските метеоролози.

Вулканот ги одложува средбите?

Спорт - 16.04.2010

Поради ерупција на вулканот Ејафјалајокул на Исланд сите летови кон оваа земја, но и кон северна Европа се одложени, а македонските репрезентативци во текот на вчерашниот ден се наоѓаа на аеродромот ...

Металург Скопје остана дома!

Спорт - 16.04.2010

Вулканската ерупција на Исланд, која испрати прашина во воздухот и формираше вулкански облаци кои авионските инструменти не ги разликуваат од обичните, а предзивикуваат потенцијално голема опасност ...

Вулканскиот прав се ближи кон Хрватска

Оn.net - 16.04.2010

Облаците од вулканска прашина, кои го парализираа авиосообраќајот над северна Европа, се шират низ средишните делови на континентот и се очекува да стигнат до Хрватска.

Авиокомпаните со дневни загуби од 200 милиони долари

Р.С.Европа - 16.04.2010

Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт со седиште во Женева денеска соопшти дека авиокомпаниите дневно губат околу 200 милиони долари, поради проблемите предизвикани од облакот од вулкански ...

Европските аеродроми во зона на самракот

Оn.net - 16.04.2010

Ерупцијата на исландскиот вулкан го предизвика најголемиот хаос во авионскиот сообраќај, кој се нема случено уште од терористичките напади во САД на 11-ти септември.

Пепелот од Исланд ја блокира Европа

Утрински - 16.04.2010

Облаците од вулкански прав и пепел вчера предизвикуваа хаос во меѓународниот воздушен сообраќај во Северна Европа. Летовите над Данска се запрени, а аеродромот „Каструп“ кај Копенхаген е затворен.

Исландската пепел забрани летови во Полска, но и од јапонија и австралија

Телма - 16.04.2010

Поради облаците од вулканска пепел денеска од 10 часот по локално време ќе биде затворен и целиот воздушен простор над Полска, соопшти портпаролот на полската авиокомпанија „ЛОТ“ Јацек Балцер.

Пепелта пристигнува И на Балканот

Телма - 16.04.2010

Облакот од пепел од исландскиот вулкан, кој целосно го прекина воздушниот сообраќај во Северна Европа, ќе се прошири од јужна Франција кон северна Италија и северниот дел на Балканот, прогнозира ...

Вулканската прашина не дозволи полетувања и од скопскиот аеродром

Телма - 16.04.2010

Откажани се неколку лета предвидени за попладнево на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје поради облакот вулканска прашина од Исланд.

Вулканска прав ја приземји Британија

Дневник - 16.04.2010

Воздушниот патнички сообраќај во Британија вчера изутрината беше речиси во целосен прекин, откако над Островот се надвисна голем облак од прав ослободен по завчерашната вулканска ерупција на Исланд, ...

Армагедон почна од Исланд

Форум - 16.04.2010

Облак од пепел ги блокира авионите над Јапонија Вулканска ерупција на Галапагос ги загрозува животните и растенијата Норвешкиот инситут за истражување на воздушните маси изработи застрашувачка ...

Вулканска ерупција во Исланд - галерија

БидиIn - 16.04.2010

Дека природата навистина знае да биде непредвидлива и убава на чудни начини...ни докажува и оваа галерија. Исланд го тресат вулкански ерупции, но пејсажите кои се создаваат од нив, па, се едноставно ...

Британскиот воздушен простор ќе остане затворен до вечер

Идивиди - 16.04.2010

Лондон, 16 април (МИА) - Поголемиот дел од британскиот воздушен простор ќе остане затворен до денеска во 18 часот по Гринич поради опасноста што ја создаваат облаците вулкански пепел кои доаѓаат од ...

Европското небо и натаму затворено

Шпиц - 16.04.2010

Поголемиот дел од британскиот воздушен простор ќе остане затворен до денеска во 18 часот по Гринич поради опасноста што ја создаваат облаците вулкански пепел кои доаѓаат од Исланд, соопшти ...

Затворен авиосообраќајот во Полска, откажани летови од Јапонија и Австралија

Алфа - 16.04.2010

Поради облаците од вулканска пепел денеска од 10 часот по локално време ќе биде затворен и целиот воздушен простор над Полска, соопшти портпаролот на полската авиокомпанија „ЛОТ“ Јацек Балцер.

ЕK: Патниците имаат права што треба да се почитуваат

Алфа - 16.04.2010

И покрај вонредната ситуација, правата на патниците со авиони остануваат во сила и тие би требало да се почитуваат. Тоа го изјави заменик претседателот на Ек и комесар за транспорт Сијм Калас во ...

Поради вулканот на Исланд пореметен воздушниот сообраќај

Алсат-М - 16.04.2010

Поради облаците од вулканска пепел денеска од 10 часот по локално време ќе биде затворен и целиот воздушен простор над Полска, соопшти портпаролот на полската авиокомпанија „ЛОТ“ Јацек Балцер.

Британскиот воздушен простор ќе остане затворен до вечер

Алфа - 16.04.2010

Поголемиот дел од британскиот воздушен простор ќе остане затворен до денеска во 18 часот по Гринич поради опасноста што ја создаваат облаците вулкански пепел кои доаѓаат од Исланд, соопшти ...

Вулкански пепел го затвори небото над Северна Европа

Н.Македонија - 16.04.2010

Чадот и пепелта по ерупцијата на вулкан во јужниот дел на Исланд ги натерааа Британија, Ирска, Норвешка, Данска, Шведска, Холандија и Белгија вчера да го затворат својот воздушен простор Облаци од ...

Откажани летови и на скопскиот аеродром

Алфа - 16.04.2010

Засега се откажани три летови од Аеродромот Александар Велики во Скопје, најавени за денеска попладне, поради густиот облак вулканска прашина од Исланд.

Откажани летови и на скопскиот аеродром

Форум - 16.04.2010

Засега се откажани три летови од Аеродромот Александар Велики во Скопје, најавени за денеска попладне, поради густиот облак вулканска прашина од Исланд Според аеродромските информации откажани се ...

Откажани три лета на скопскиот аеродорм

Шпиц - 16.04.2010

Откажани се три лета предвидени за попладнево на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје поради облакот вулканска прашина од Исланд.

Пепелта се шири низ Европа, десеттици аеродроми затворени

Форум - 16.04.2010

Армагедон почна од Исланд Облак од пепел ги блокира авионите над Јапонија Вулканска ерупција на Галапагос ги загрозува животните и растенијата Хаосот во воздушниот сообраќај во Европа во петокот ...

Вулканската пепел е опасна по здравјето

Форум - 16.04.2010

Светската здравствена организација(СЗО) препорача населението во европските земји да остане во затворени простории доколку облакот пепел од вулканот во Исланд започне да се спушта пониско Од СЗО ...

Облакот од вулканска пепел ќе ја одмине Македонија

Форум - 16.04.2010

Облакот од вулканска пепел ќе ја одмине Македонија, изјавија за Макфакс одговорните во Управа за хидрометеоролошки работи (УХМР) Според нив, поради југозападно струење, се очекува облакот преку ...

Ерупција која засекогаш го промени Исланд

Форум - 16.04.2010

Пепелта се шири низ Европа, десеттици аеродроми затворени Армагедон почна од Исланд Облак од пепел ги блокира авионите над Јапонија Додека пепелта од вулканската ерупција шири хаос низ северна и ...

Откажани летови на скопскиот Аеродром

Алфа - 16.04.2010

Три лета денеска се откажаа и од скопскиот аеродром „Александар Велики“ поради густиот облак од пепел и прашина кој по ерупцијата на вулканот во Исланд почна да патува кон Исток и Југо-исток.

Загуби од 100 милиони евра дневно заради вулканската прашина

Форум - 16.04.2010

Здружението на европските авиопревозници (АЕА) денеска процени дека облакот вулканска прашина, поради кој повеќе држави го затворија воздушниот простор, авио индустријата би можел да ја чини над 100 ...

Пепелта ја парализира Европа

Дневник - 16.04.2010

Ниту еден патник од скопскиот и од охридскиот аеродром денеска нема да полета за западноевропските земји поради затворените аеродроми во Унгарија, Чешка, Германија, Австрија, а се' уште е неизвесно ...

Вулканската пепел се таложи во британските градови

Форум - 16.04.2010

Ситни честички од вулканскиот прав и пепел кои во четврток и петок во атмосферата ги исфрли исландскиот вулкан веќе почнале да се таложат на улиците од британските градови Научниците од универзитетот ...

Британскиот воздушен простор ќе остане затворен до вечер

Сител - 16.04.2010

Поголемиот дел од британскиот воздушен простор ќе остане затворен до денеска во 18 часот по Гринич поради опасноста што ја создаваат облаците вулкански пепел кои доаѓаат од Исланд, соопшти ...

Откажани 5 илјади лета во Европа – вулканската прашина го затвори европското небо

Канал5 - 16.04.2010

Воздушниот сообраќај над Велика Британија е во целосен колапс заради облаците од прав и пепел што изминативе денови ги исфрли исландски вулкан.

Британскиот воздушен затворен до вечер

Кирилица - 16.04.2010

Поголемиот дел од британскиот воздушен простор ќе остане затворен до денеска во 18 часот по Гринич поради опасноста што ја создаваат облаците вулкански пепел кои доаѓаат од Исланд, соопшти ...

Прекин на воздушниот сообраќај над Северна Европа

МРТ - 16.04.2010

Облаци од вуклански прав и пепел од Исланд продлжуваат да се движат преку Шведска, па од денеска попладне шведскиот Завод за воздушен сообраќај ќе ги запре сите прелетувања над територијата на ...

Хаосот на европскиот сообраќај би можел да потрае 48 часа

МРТ - 16.04.2010

Хаосот во европскиот воздушен сообраќај што настана поради ширењето на вулканската прашина од Исланд би можел да потрае 48 часа, соопшти европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај, ...

Засилена ерупцијата на вулканот во Исланд

МРТ - 16.04.2010

Ерупцијата на вулканот во Исланд, што исфрли облак од чад висок шест километри и го наруши нормалното одвивање на авинскиот сообраќај во северна Европа, се интензивираше, објави Ројтерс, повикувајки ...

Затворен воздушниот простор и над Полска

Кирилица - 16.04.2010

Поради вулканската активност на Исланд Затворен воздушниот простор и над Полска, откажани авионски летови од Јапонија и Австралија за Европа Поради облаците од вулканска пепел денеска од 10 часот по ...

Ејафјалајокул ја приземји Европа

Кирилица - 16.04.2010

Стотици илјадници патници се директно погодени од откажувањето на летовите низ цела Европа а се предвидува застојот во воздушниот сообраќај да потрае и цел викенд Вчера се откажани преку пет илјади ...

ЕK: Патниците имаат права што треба да се почитуваат

Кирилица - 16.04.2010

И покрај вонредната ситуација, правата на патниците со авиони остануваат во сила и тие би требало да се почитуваат Тоа го изјави заменик претседателот на Ек и комесар за транспорт Сијм Калас во врска ...

Ејафјалајокул ја приземји Европа

Сител - 16.04.2010

Стотици илјадници патници се директно погодени од откажувањето на летовите низ цела Европа а се предвидува застојот во воздушниот сообраќај да потрае и цел викенд.

Велика Британија и денес без авионски сообраќај

Кирилица - 16.04.2010

Втор ден без авионски сообраќај во Велика Британија поради вулканскиот облак од Исланд Сите британски аеродроми остануваат затворени, авионите целосно приземјени, а авионскиот сообраќај комплетно ...

Откажани три лета на скопскиот аеродором поради вулканската прашинa

Кирилица - 16.04.2010

Откажани се три лета предвидени за попладнево на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје поради облакот вулканска прашина од Исланд Нема да се реализираат полетувањата и слетувањата за Прага, ...

Вулканската пепел откажа три лета на скопскиот аеродром

Канал5 - 16.04.2010

Три лета од скопскиот аеродром се откажани кон европските метрополи. Поради вулканскиот пепел од Исланд што го погоди и авиосообраќајот на македонското небо, денеска не се лета од и кон Прага, ...

Блокирани над 50 проценти од европскиот воздушен простор

Сител - 16.04.2010

Стотици илјади патници останаа заглавени на аеродромите низ Европа поради прекинот во авиосообраќајот кој го предизвика пепелта од вулканската ерупција во Исланд.

Небото над Европа блокирано, облакот со вулканска прав ноќеска над Хрватска

Канал5 - 16.04.2010

Хаосот во авионскиот сообраќај, најголем во историјата по нападите во Њујорк и Вашингтон, во уште поголем обем и денеска продолжи на аеродромите во Европа.

Цел свет без авиосообраќај

Кирилица - 16.04.2010

Облакот од вулканска пепел од Исланд го блокираше авионскиот сообраќај на сите континенти Откажани се пет илјади европски и интерконтинентални летови. Затворен е воздушниот простор од Ирска до Полска.

Откажани летови и на скопскиот аеродром

МРТ - 16.04.2010

Засега се откажани три летови од Аеродромот Александар Велики во Скопје, најавени за денеска попладне, поради густиот облак вулканска прашина од Исланд.

Пепелта од исландскиот вулкан ќе стигне до Италија и Балканот

МРТ - 17.04.2010

Облакот од пепел од исландскиот вулкан, кој целосно го прекина воздушниот сообраќај во Северна Европа, ќе се прошири од јужна Франција кон северна Италија и северниот дел на Балканот, прогнозира ...

Исландскиот вулкан и денеска прави хаос во авиосообраќајот

МРТ - 16.04.2010

Пепелот од исландскиот вулкан и денеска предизвикува хаос во авиосообраќајот во северниот и западниот дел на Европа. Воздушниот сообраќај во Велика Британија ќе биде затворен најмалку до 19 часот по ...

Облакот вулканска прашина се шири кон југоисток

МРТ - 16.04.2010

Облакот вулкански пепел и прашина, кој во четврток предизвикува проблеми во авиосообраќајот во северна и западна Европа, почна да се поместува кон југоисток.

Лекарите во дилема дали вулканската пепел е опасна по здравјето на луѓето

Канал5 - 16.04.2010

Дали вулканската прашина е опасна по здравјето на луѓето - со различни ставови здравствените работници од ОН и Европските лекари.

Нови ерупции ќе ги донесат вулкансите облаци во Македонија?

Канал5 - 16.04.2010

Денеска и утре во Македонија нема да им прашина од еруптивниот вулкан во јужен Исланд. Од УХМР објаснуваат дека е неизвесно како ќе биде во наредните денови се зависи од тоа дали вулканот ќе има нови ...

Видео од вселената: Вулканскиот облак се движи кон Балканот

Канал5 - 16.04.2010

Норвешкиот метеоролошки завод објави прогноза за следните денови како би требало да се шири облакот од вулканска пепел од Западна кон Источна Европа приближувајќи се и до ...

Откажани неколку полетувања од скопскиот аеродром

Сител - 16.04.2010

Денеска од аеродромот “Александар Велики" беа откажани летовите за Брисел , Будимпешта и Прага заради облакот од вулканска прашина кој се движи низ Европа.

Еуроконтрол за Канал 5: Ноќеска облакот ќе се движи кон исток, но нема да стаса до Балканот

Канал5 - 16.04.2010

Европската организација за безбедност во воздушниот сообраќај за Канал 5 ги соопшти најновите информации за затворените аеродроми во Европа и прогнозата за движењето за облакот што за нивни потреби ...

„Луфтханза“ ги откажа сите свои летови во Германија до утре попладне

Сител - 16.04.2010

Најголемата германска авиокомпанија „Луфтханза“ соопшти дека ги откажува сите свои летови од и до Германија до утре попладне поради облакот од вулкански прав од Исланд.

Хаос на европското небо

Вечер - 16.04.2010

Поради затворањето на воздушниот простор во речиси сите централно-европски и северно-европски држави, илјадници патници се заглавени на аеродромите и веројатно таму ќе останат и за време на викендов.

ВИДЕО: Летовите во Британија, Франција и САД откажани и денеска

Нетпрес - 16.04.2010

Надлежните во Велика Британија, соопштиле дека нивниот воздушен простор ќе остане затворен и денеска поради облакот од вулкански пепел по ерупцијата на вулкан на Исланд.

Втор ден парализиран авиосообраќајот во Европа

eReporter - 16.04.2010

Воздушниот сообраќај во северозападна Европа и денеска е парализиран поради пепелта што ја исфрла вулканот на Исланд, а летовите од Македонија засега се одвиваат без поголеми проблеми.

Поради ерупција на вулкан откажани летовите од Хрватска

МК-Фондови - 16.04.2010

Откажани се летовите на авиони од Хрватска кон западна и северна Европа. Денес се откажани летовите од Хрватска кон западна и северна Европа поради затварањето на тамошните аеродроми кои не можат ...

Исландскиот вулкан не се смирува

eReporter - 16.04.2010

Исладнскиот вулкан и натаму е активен во исфрлувањето пепел и нема знаци дека се смирува, соопштија денеска исландските експерти.

Погледнете ги сите летови на Земјата во 24 часа

Таратур - 16.04.2010

На ЈуТјуб е поставен еден многу интересен клип кој ве става на местото на некаков глобален контролор на летови. Во видеото, кое трае една минута авторот успеал да го прикаже целиот воздушен сообраќај ...

Ерупцијата на вулканот на Исланд може да потрае уште некој ден

Нетпрес - 16.04.2010

Исландскиот вулкан чија активност започна пред два дена и понатаму исфрла пепел поради што е стопиран авионскиот сообраќај над северна Европа, а според првите процени на експертите, ерупцијата може ...

Македонија до недела веројатно без вулканска пепел

eReporter - 16.04.2010

Вулканската пепел што се шири во Европа денеска и утре веројатно нема да ја зафати Македонија, пренесува еРепортер. Македонија во овој период, ќе биде под влијание на југозападно воздушно струење, ...

Откажан првиот лет од Багдад за Лондон по 20 години

Нетпрес - 16.04.2010

Првиот комерцијален лет за Лондон од како Обединетите нации му вовеле санкции за Ирак во 1990 година, планиран за денеска во Багдад е откажан поради облакот од вулканскиот пепел кој од Исланд се шири ...

Поради вулкан откажани речиси 6.000 летови ширум Европа

МК-Фондови - 16.04.2010

По 200 години мирување, исландскиот вулкан повторно се активираше. Густите облаци од прашина предизвикани од ерупцијата ги затвори летовите на авиокомпаниите во северна Европа.

Исландскиот вулкан и денеска прави хаос во авиосообраќајот

Макфакс - 16.04.2010

Пепелот од исландскиот вулкан и денеска предизвикува хаос во авиосообраќајот во северниот и западниот дел на Европа. Воздушниот сообраќај во Велика Британија ќе биде затворен најмалку до 19 часот по ...

Облакот вулканска прашина се шири кон југоисток

Макфакс - 16.04.2010

Облакот вулкански пепел и прашина, кој во четврток предизвикува проблеми во авиосообраќајот во северна и западна Европа, почна да се поместува кон југоисток.

Откажани летови и на скопскиот аеродром

Макфакс - 16.04.2010

Засега се откажани три летови од Аеродромот Александар Велики во Скопје, најавени за денеска попладне, поради густиот облак вулканска прашина од Исланд.

Вулканот спречи 7 европски министри за финансии да допатуваат во Мадрид

Макфакс - 16.04.2010

На состанокот на 27те министри за финансии од земјите членки на ЕУ, кој денеска почнува во Мадрид нема да присуствуваат седум министри, бидејќи облакот од пепел предизвикан од ерупцијата на вулканот ...

Вулканската пепел е опасна по здравјето

Макфакс - 16.04.2010

Светската здравствена организација(СЗО) препорача населението во европските земји да остане во затворени простории доколку облакот пепел од вулканот во Исланд започне да се спушта пониско.

Загуби од 100 милиони евра дневно заради вулканската прашина

Макфакс - 16.04.2010

Здружението на европските авиопревозници (АЕА) денеска процени дека облакот вулканска прашина, поради кој повеќе држави го затворија воздушниот простор, авио индустријата би можел да ја чини над 100 ...

Облакот од вулканска пепел ќе ја одмине Македонија, но не и Хрватска

Макфакс - 16.04.2010

Облакот од вулканска пепел ќе ја одмине Македонија, изјавија за Макфакс одговорните во Управа за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Откажани летовите од аеродромот во Софија за европските дестинации

Inpress - 16.04.2010

Софија, 16. април (ИНПРЕС) Сите летови од аеродромот во Софија за Лондон, Париз и Дортмунд, се откажани поради вулканската прашина над Западна Европа.

Вулканска прашина го приземји европскиот авионски сообраќај

Inpress - 16.04.2010

Рејкјавик, 16. април (ИНПРЕС) Прашина од вулкан во Исланд во средата се рашири над Британија и Скандинавија, каде властите ги натера да затворат неколку аеродроми и да откажат стотици летови.

Вулканската пепел „посипа“ 17.000 летови во Европа

Inpress - 16.04.2010

Брисел, 16. април (ИНПРЕС) Европската агенција за контрола на летање соопшти дека денеска се откажани околу 17 илјади летови поради облакот од пепел, кој им ја намалува видливоста на пилотите и е ...

Зошто вулканскиот облак е опасен за авионите (ВИДЕО)

Inpress - 16.04.2010

Скопје, 16. април (ИНПРЕС) За авионите вулканскиот облак е еднакво опасен како и летот низ песочна бура. Прво, видливоста е минимална, поточно се лета на слепо.

Колку вулканскиот пепел е штетен за човекот и вегетацијата

Inpress - 16.04.2010

Скопје, 16. април (ИНПРЕС) Светската здравствена организација денес ги предупреди Европјаните да останат дома и да не излегуваат надвор поради облаците вулканска прашина.

Облаци од вулкански пепел ги приземјуваат авионите

А1 - 15.04.2010

Авионските летови во Северна Шкотска се откажани поради намалената видливост предизвикана од активираниот вулкан во Јужен Исланд.

Откажани авионските летови во Европа

А1 - 15.04.2010

Приземјени авионите во Велика Британија поради намалената видливост предизвикана од активираниот вулкан во Јужен Исланд.

Вулканска пепел ги затвора аеродромите

BBC - 15.04.2010

Вулканска ерупција на Исланд предизвика хаос во воздушниот сообраќај низ големи делови од северна Европа. Поради страв дека вулканската пепел може да ги оштети авионските мотори, Британија го затвори ...

Вулканска пепел го запре авиосообраќајот над Европа

Deutsche Welle - 15.04.2010

Пепелта исфрлена по активирањето на вулкан на Исланд денеска доведе до затворање на речиси сите поголеми аеродроми во северна Европа и Велика Британија и предизвика хаос во воздушниот сообраќај.

Пепелта од вулканот на Исланд го попречува воздушниот сообраќај

Р.С.Европа - 15.04.2010

Воздушниот сообраќај во поголемиот дел на северна Европа бил запрен поради пепелта од ерупцијата на вулканот на Исланд. Според британски власти, облаците од пепел биле причина за нарушувања во ...

Европските авиони на паркинг

Оn.net - 15.04.2010

видео вест Откако поради вулканска ерупција на Исланд огромни облаци од пепел се упатиле кон Северна Европа, Британија на неодредено време ги затвори речиси сите аеродроми, откажувајќи илјадници ...

Пепелта од Исланд се надвисна над северна европа-светот во 15.30

Телма - 15.04.2010

Воздушниот патнички сообраќај во Велика Британија од утрово е целосно нарушен, откако над Британските Острови се надвисна голем облак од прав ослободи по вчерашната вулканска ерупција на Исланд.

Затворено воздушното пространство во северна Шкотска поради активирање вулкан во Исланд

Алсат-М - 15.04.2010

Во северна Шкотска беа откажани авионски летови заради опасноста од недоволна видливост причинета од активирањето вулкан во јужен Исланд.

Авионите не летаат низ вулкански чад

Форум - 15.04.2010

Индија предупредува на можни киднапирања авиони Ерупција на вулкан ги сопре авионските летови над Северна Ирска, јавува Би-Би-Си Вулканска ерупција под глечер близу Исланд исфрли во воздухот густ ...

Вулканска прашина го затвори авиосообраќајот ширум Британија

Алфа - 15.04.2010

Воздушниот патнички сообраќај во Велика Британија од утрово е целосно нарушен, откако над Британските Острови се надвисна голем облак од прав ослободи по вчерашната вулканска ерупција на Исланд.

Облаци од пепел ја парализираа Европа

Идивиди - 15.04.2010

Облаци од вулкански прав и пепел од Исланд продолжуваат да се движат преку Шведска, па од денеска попладне шведскиот Завод за воздушен сообраќај ќе ги запре сите прелетувања над територијата на ...

Проблемите во европскиот воздушен простор можат да траат 48 часа

Форум - 15.04.2010

Пореметувањето во европскиот воздушен простор заради ширењето на вулканската прашина од Исланд може да потрајат 48 часови, соошти европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај Во четврток ...

Прекин на воздушниот сообраќај над Северна Европа

Шпиц - 15.04.2010

Облаци од вуклански прав и пепел од Исланд продлжуваат да се движат преку Шведска, па од денеска попладне шведскиот Завод за воздушен сообраќај ќе ги запре сите прелетувања над територијата на ...

Вулканската прашина ги призејми авионите

Кајгана - 15.04.2010

Неколку аеродроми во Велика Британија се затворени откако прашината од ерупцијата на вулкан на Исланд допатува се до Островот. Авио-сообраќајот е запрен и во дел од северна Европа, јавуваат медиумите.

Франција затвори над 20 аеродроми заради вулканскиот облак

Форум - 15.04.2010

Управата на цивилното воздухопловство на Франција објави дека го затвора аеродромот „Шарл Дегол“ во Париз и уште 23 аердороми во земјата, пренесува AFP Оваа одлука е донесена заради приближувањето ...

Нема откажани летови од скопскиот аеродром

Форум - 15.04.2010

Летовите од скопскиот аеродром „Александар Велики“ се одвиваат нормално, бидејќи не претставува проблем вулканскиот облак кој се шири од вулканот на глечерот Ејафјалајокул во Исланд „Летовите за ...

Вулкан од Исланд ја затемни Северна Европа

Кубура - 15.04.2010

15 април 2010, 22:00 Прекинот на авионскиот сообраќај во Европа би можел да потрае и во утрешниот ден откако по вулканска ерупција на Исланд, вулкански пепел се шири низ Северна Европа.

Активирање вулкан во Исланд го затвори Шкотското воздушно пространство

Кирилица - 15.04.2010

Во северна Шкотска беа откажани авионски летови заради опасноста од недоволна видливост причинета од активирањето вулкан во јужен Исланд.

Затворено воздушното пространство во Шкотска поради активирање вулкан во Исланд

Сител - 15.04.2010

Во северна Шкотска беа откажани авионски летови заради опасноста од недоволна видливост причинета од активирањето вулкан во јужен Исланд.

Целосно нарушување на воздушниот сообраќај во Велика Британија

Кирилица - 15.04.2010

Воздушниот патнички сообраќај во Велика Британија од утрово е целосно нарушен, откако над Британските Острови се надвисна голем облак од прав ослободи по вчерашната вулканска ерупција на Исланд Сите ...

Британските аеродроми затворени за сообраќај

Кирилица - 15.04.2010

Ваквата мерка без преседан, е донесена од безбедносни причини, како последица на огромниот облак од вулкански прав, што се ослободи по вчерашната вулканска ерупција на Исланд Сите аеродроми во Велика ...

Прекин на воздушниот сообраќај над Северна Европа

Сител - 15.04.2010

Облаци од вуклански прав и пепел од Исланд продлжуваат да се движат преку Шведска, па од денеска попладне шведскиот Завод за воздушен сообраќај ќе ги запре сите прелетувања над територијата на ...

Уште 48 часа прекин на авио-сообраќајот над Европа поради вулканската пепел

Канал5 - 15.04.2010

Пореметувањето во европскиот воздушен сообраќај може да потрае и до 48 часа. Причина за ваквата блокада е ширењето на прашаината од вулканот на Исланд – соопштуваат од европската агенција за контрола ...

Се засилува активноста на исландскиот вулкан, откажани летови

Сител - 15.04.2010

Активноста на вулканот во Исланд, чие исфрлање пепел денеска го попречи воздушниот сообраќај над Северна Европа, се засилува, рече вулканологот Арман Хоскулдсон.

Вулканска пепел затвора аеродроми!

Вечер - 15.04.2010

Облакот од пепел кој настана по ерупцијата на вулкан во Јужен Исланд целосно го блокира воздушниот сообраќај во Велика Британија, Данска и Шведска.

ВИДЕО: Вулканска прашина затвара аеродроми

Точка - 15.04.2010

Патниците кои чекаат на аеродромите ширум Британија треба да имаат трпение бидејќи облаци од вулканска прашина го пореметиле авионскиот сообраќај.

Пепел од Исланд ги парализира аеродромите во Велика Британија

Нетпрес - 15.04.2010

Британските аеродроми ги откажале сите летови, десетици илјади патници денеска нема да можат да патуваат поради ерупцијата на вулканот на Исланд.

Вулканска пепел затвори аеродроми во северна Европа

eReporter - 15.04.2010

Поради облак од пепел, што се шири од активираниот вулкан на Исланд денеска се затворени повеќе аеродроми во Велика Британија, Ирска, Норвешка и северна Шведска.

Нарушувања во европскиот воздушен сообраќај и до 48 часа

eReporter - 15.04.2010

Нарушувањето во европскиот воздуѓен сообраќај, поради ширењето на вулканската прашина од Исланд, би можело да потрае 48 часа, соопшти попладнево Еуроконтрол.

Приземјени авионите во Британија поради облаци од вулкански пепел

Макфакс - 15.04.2010

Воздушниот сообраќај над Велика Британија е во колaпс поради облаците од вулкански прав и пепел, што изминативе денови ги исфрла вулканот на глечерот Ејафјалајокул.

Хаосот на европскиот сообраќај би можел да потрае 48 часа

Макфакс - 15.04.2010

Хаосот во европскиот воздушен сообраќај што настана поради ширењето на вулканската прашина од Исланд би можел да потрае 48 часа, соопшти европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај, ...

Нема откажани летови од Скопскиот аеродром

Макфакс - 15.04.2010

Летовите од скопскиот аеродром „Александар Велики“ се одвиваат нормално, бидејќи не претставува проблем вулканскиот облак кој се шири од вулканот на глечерот Ејафјалајокул во Исланд.

Засилена ерупцијата на вулканот во Исланд

Макфакс - 15.04.2010

Ерупцијата на вулканот во Исланд, што исфрли облак од чад висок шест километри и го наруши нормалното одвивање на авинскиот сообраќај во северна Европа, се интензивираше, објави Ројтерс, повикувајки ...

Клокоти вулканот на Исланд - извршена евакуација

Телма - 14.04.2010

Околу 800 лица се евакуирани утринава во јужниот дел на Исланд поради опасност од нова ерупција на вулканот Еиафатлаиокутл, соопшти локалната полиција.

Снимена ерупција на вулкан 5.000 метри под вода

Н.Македонија - 14.04.2010

На длабочина од 5.000 метри во Карипското Море се откриени подводни вулкани. Се верува дека се работи за најдлабоките подводни вулкани кои се наоѓаат околу Кајманскиот брег.

Исланд: Евакуација поради закана од можна ерупција на вулкан

Нетпрес - 14.04.2010

Околу 800 лица се евакуирани утрово во јужниот дел на Исланд поради закана од можна ерупција на вулканот под глечерот Ејафјатлајекул соопштил портпаролот на полицијата.

Еруптираше вулкан во Јужен Исланд, стотици евакуирани

Макфакс - 14.04.2010

Повеќе стотици жители на Исланд утринава беа евакуирани откако еруптираше вулкан во јужниот дел од земјата, соопштија локалните власти.

Исланѓаните стравуваат од повторни вулкански ерупции

Inpress - 14.04.2010

Рејкјавик, 14. април (ИНПРЕС) Исландски служба за итна акција евакуира стотици луѓе поради немирен вулкан и страв од повторна ерупција.

Снимена ерупција на најдлабокиот подводен вулкан

Кајгана - 13.04.2010

На длабочина од 5.000 метри во Карипското море се откриени најдлабоките подводни вулкани, a камерата на истражувачкиот тим од бродот James Cook сними како изгледа кога овие ...

Снимена е ерупција на најдлабокиот подводен вулкан

Таратур - 13.04.2010

Во Карипското море, на длабочина од 5.000 метри се откриени подводни вулкани, за кои се верува дека се работи за најдлабоките во светот.