TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се урна хеликоптер во Авганистан -16 загинати

А1 - 19.07.2009

Најмалку 16 загинаа во денешната катастрофа на цивилен хеликоптер, што се урна близу до најголемата американска база во јужен ...

Гејтс: САД мора да напредува во Авганистан

Р.С.Европа - 19.07.2009

Американските вооружени сили мора да постигнат напредок во Авганистан со цел во јавноста да не се создаде мислење дека ...

Талибанците објавија видео снимка од заробениот војник

Р.С.Европа - 19.07.2009

Талибанските милитанти објавија 28 минутна видео снимка од американски војник кој беше заробен од групата.

Војската на САД ја осуди снимката од заробениот војник

Р.С.Европа - 19.07.2009

Американските вооружени сили во Авганистан ја осудија видео снимката од заробениот војник која ја објавија талибанските ...

Еден австралиски војник загина во Авганистан

Р.С.Европа - 19.07.2009

Еден австралиски војник загина во експлозија на бомба во Авганистан, соопштија австралиските власти.

Шестнаесетмина загинати во хеликоптерка несреќа во Авганистан

Р.С.Европа - 19.07.2009

Хеликоптер се урна денеска во близина на базата на НАТО во Кандахар во Авганистан.

Непријателски оган не го соборил хеликоптерот Ми-8

Р.С.Европа - 19.07.2009

Нема докази дека непријателски оган го соборил хеликоптерот марка Ми-8, соопштија воени извори.

Ал Џезира емитуваше снимка на американски војник заробен од талибанците во Авганистан

Сител - 19.07.2009

Панарапската сателитска телевизија Ал Џезира емитуваше видео снимка на која е прикажан американски војник заробен од страна на ...

Ал Џезира емитуваше снимка на американски војник заробен од талибанците во Авганистан

Канал5 - 19.07.2009

Панарапската сателитска телевизија Ал Џезира емитуваше видео снимка на која е прикажан американски војник заробен од страна на ...

Пентагон го соопшти идентитетот на заробениот војник во Авганистан

Канал5 - 19.07.2009

Министерството за одбрана на САД денеска го објави иднетитетит на војникот, кој на 3 јули беше заробен во Авганистан.

Петнаесетмина загинати при хеликоптерска несреќа

Нетпрес - 19.07.2009

Цивилен хеликоптер, се сруши во провинцијата, Кандахар, на југот на Авганистан, објави американската војска, а пренесе руската ...

Талибанците објавија снимка од киднапиран американски војник

Нетпрес - 19.07.2009

Талибанците изминатата ноќ на интернет поставија видео снимка каде се прикажува еден американски војник кој исчезна на ...

Се урна хеликоптер во Авганистан-16 загинати

Макфакс - 19.07.2009

Најмалку 16 загинаа во денешната катастрофа на цивилен хеликоптер, што се урна близу до најголемата американска база во јужен ...

Се урна американски Ф-15 во Авганистан, пилотите загинаа

А1 - 18.07.2009

Американски воен авион Ф-15Е се урна денеска во источен Авганистан при што двајца пилоти загинаа, соопшти американската војска.

Авганистан: Се урна американски воен авион

Алсат-М - 18.07.2009

Американски воен авион Ф-15Е се урна денеска во источен Авганистан при што двајца пилоти загинаа, соопшти американската војска.

Авганистан: Се урна американски Ф-15, пилотите загинаа

Алфа - 18.07.2009

Американски воен авион Ф-15Е утрово се урна во Авганистан при што загинаа двајца пилоти.

Двајца пилоти загинаа при уривање на Американски ловец во Авганистан

Сител - 18.07.2009

Американски воен авион Ф-15Е утрово се урна во Авганистан при што загинаа двајца пилоти.

Двајца пилоти загинаа при уривање на американски ловец во Авганистан

Канал5 - 18.07.2009

Американски воен авион Ф-15Е утрово се урна во Авганистан при што загинаа двајца пилоти.

Авганистан: Се урна американски Ф-15, пилотите загинаа

Макфакс - 18.07.2009

Американски воен авион Ф-15Е се урна денеска во источен Авганистан при што двајца пилоти загинаа, соопшти американската војска.

Наместо во Кабул, заглавија во Петровец

Време - 17.07.2009

Игор Чавески Поради влошената безбедносна состојба во Авганистан, 149 војници на АРМ се уште не се заминати за Кабул, иако тоа ...

Повеќе американски војници во Авганистан

Р.С.Европа - 17.07.2009

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека се размислува за испраќање дополнителен број војници во Авганистан.

11 цивили настрадаа во Авганистан

Р.С.Европа - 17.07.2009

11 цивили загинале од поставена мина на патот во јужен Авганистан, за која авганистанската полиција тврди дека ја поставиле ...

11 цивили загинаа во Авганистан

Вест - 17.07.2009

11 цивили загинале од поставена мина на патот во јужен Авганистан, за која авганистанската полиција тврди дека ја поставиле ...

Жртвите во Авганистан ги разбеснија Британците

Утрински - 17.07.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Британскиот премиер Гордон Браун најави дополнителни шест милијарди фунти од буџетот за нови ...

Јули е најсмртоносниот месец за силите на НАТО во Авганистан

Алфа - 17.07.2009

Канадски претставници во НАТО силите во Авганистан соопштија дека е убиен канадски војник во оваа земја и дека оваа најнова ...

Талибанците се заканија со егзекуција на киднапираниот американски војник

Кирилица - 17.07.2009

Портпаролот на талибанскиот командир Маулави Сангин изјави дека киднапираниот американски војник ќе биде егзекутуиран ако ...

САД можат да испратат во Авганистан повеќе војски од планираното,изјави Гејтс

Кирилица - 17.07.2009

САД можат да испратат во Авганистан до крајот на годината повеќе војски од планираното, изјави американскиот министер за ...

Јули е најсмртоносниот месец за силите на НАТО во Авганистан

Кирилица - 17.07.2009

Канадски претставници во НАТО силите во Авганистан соопштија дека е убиен канадски војник во оваа земја и дека оваа најнова ...

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија во Авганистан

Кирилица - 17.07.2009

Најмалку 11 авганистански цивили загинаа, меѓу кои пет деца и две жени, кога возилото во кое се наоѓале налетало на бомба на ...

Јули е најкрвавиот месец за странските војски во Авганистан

Нетпрес - 17.07.2009

Јули стана најсмртоносниот и најкрвавиот месец за странските војници на мисија во Авганистан, кои веќе осум години водат борби ...

Четврток, 16 јули

BBC - 16.07.2009

Денешните британски весници пишуваат на различни теми од кои позначајна е енергијата.

Рекорден број жртви на меѓународните сили, во Авганистан

Р.С.Европа - 16.07.2009

Од почетокот на јули, во Авганистан, загинале 46 припадници на меѓународните сили, меѓу кои и 24 Американци, што е еднакво на ...

Јули - најубиствен месец за Американците во Авганистан

Форум - 16.07.2009

Јули се преобразува во најубиствен месец за американските сили во авганистанската војна според бројот на убиени кој ја ...

Командант на турскиот контингент загина во Авганистан

SETimes - 16.07.2009

AНКАРА, Турција -- Командантот на турскиот контингент во Авганистан, предводен од НАТО, загина во сообраќајна несреќа во ...

„Тајмс“: Британските генерали предупредени да „не се занимаваат со политика“ во расправијата околу Авганистан

Кирилица - 16.07.2009

Британските генерали се предупредени денеска да „не се занимават со политика“ во сегашната расправа меѓу Владата и опозицијата ...

Обама:Потребна е „излезна“ стратегија за Авганистан

Алсат-М - 15.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави оти се надева дека присуството на САД во Авганистан ќе премине во друга фаза по ...

Шест Украинци загинаа во соборен молдависки хеликоптер во Авганистан

Кирилица - 15.07.2009

Шест Украинци загинаа при падот на хеликоптерот Ми-26 на молдависка авиокомпанија, кој беше соборен со ракета во Авганистан, ...

Двајца мртви во пад на хеликоптер на ИСАФ

А1 - 14.07.2009

Две лица загинаа при уривање на воен хеликоптер во јужната авганистанска покраина Хелманд, каде е во тек воена операција против ...

Се урна хеликоптер во Хелманд

Р.С.Европа - 14.07.2009

Хеликоптер користен од старнските трупи се урна во Авганистанската провинција Хелманд.

Британците поделени околу војната во Авганистан

Утрински - 14.07.2009

Лондон- Британската јавност е поделена околу војната во Авганистан, покажува најновото истражување на агенцијата ИЦМ, според ...

Хеликоптерска несреќа во Авганистан

Форум - 14.07.2009

Во хеликоптерска несреќа, во провинцијата Хелманд, загинале две лица Претставник на НАТО силите во земјата, објавил дека ...

Лош ден за сојузниците во Авганистан

Алсат-М - 14.07.2009

Шест странски државјани загинаа при уривање на воен хеликоптер во јужната авганистанска покраина Хелманд, каде е во тек воена ...

Се урна хеликоптер на меѓународните сили во Авганистан

Кирилица - 14.07.2009

Воен хеликоптер на меѓународните сили во Авганистан, се урна денеска во округот Сангин на авганистанската провинција Хелманд, ...

Шест цивили загинаа во пад на хеликоптер во Авганистан

Кирилица - 14.07.2009

Шест странски државјани загинаа при уривање на воен хеликоптер во јужната авганистанска покраина Хелманд, каде е во тек воена ...

Шест цивили загинаа во пад на хеликоптер во Авганистан

Канал5 - 14.07.2009

Шест странски државјани загинаа при уривање на воен хеликоптер во јужната авганистанска покраина Хелманд, каде е во тек воена ...

Шест Украинци загинаа во соборен молдависки хеликоптер во Авганистан

Сител - 14.07.2009

Шест Украинци загинаа при падот на хеликоптерот Ми-26 на молдависка авиокомпанија, кој беше соборен со ракета во Авганистан, ...

Гордон Браун ќе испрати само 700 војници во Авганистан

Нетпрес - 14.07.2009

Британскиот премиер Гордон Браун, ја отфрли препораката на армијата да испрати дополнителни 2.000 војници во Авганистан, и ...

Двајца американски маринци загинале во Авганистан

Нетпрес - 14.07.2009

Двајца американски маринци загинале во бори во јужниот дел на Авганистан, соопштила денеска армијата на САД во Кабул, објавува ...

Понеделник, 13 јули

BBC - 13.07.2009

Денешните британски весници главно се занимаваат со дилемите околу војната во Авганистан и учеството на британските сили, ...

Обама нареди истрага за убиствата на затвореници во Авганистан

Р.С.Европа - 13.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама нареди истрага во врска со извештаите дека американските и НАТО силите во Авганистан се ...

Можна нова стратегија за Авганистан

Р.С.Европа - 13.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американските и сојузничките сили во Авганистан успешно ги потиснуваат ...

Можна нова стратегија за Авганистан

Вест - 13.07.2009

Радио слободна Европа - Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американските и сојузничките сили во Авганистан ...

Се разгорува војната во Авганистан, убиени петмина американски војници

Форум - 13.07.2009

Бомба поставена крај патот убила четворица американски војници во јужен Авганситан, соопштила американската воена команда ...

Расте бројот на загинати во Авганистан

Форум - 13.07.2009

Припадник на американската воена логистика бил убиен во напад на бунтовниците во источен Авганистан По овој напад, бројката на ...

Гордон Браун: Мисијата во Авганистан успешно напредува и покрај зголемениот број британски жртви

Кирилица - 13.07.2009

Британскиот премиер Гордон Браун изјави денеска дека мисијата во Авганистан покажува резултати и напредува и покрај тоа што 15 ...

„Обзервер“: Уште две илјади нови британски војници ќе бидат испратени во Авганистан

Кирилица - 13.07.2009

Околу две илјади нови британски војници ќе бидат испратени како засилување на постоечкиот контингент во Авганистан, во борбите ...

Барак Обама смета дека Западот во Авганстан се чува од ширење на тероризмот

Кирилица - 13.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека во Авганистан Западот се чува од ширење на тероризмот, ...

Четири американски војници од ИСАФ загинаа во Јужен Авганистан

Кирилица - 13.07.2009

Четири американски војници од Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ), командувани од НАТО, загинаа вчера во ...