TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова иницијатива за Западен Балкан?

Окно - 12.09.2019

На конференцијата Бледски стратешки форум во Словенија меѓу другото се дискутираше за интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Присутни беа и министрите за надворешни работи на овие балкански држави.

Нова иницијатива за Западен Балкан?

Deutsche Welle - 11.09.2019

САД направија прв чекор за да ја протресат ЕУ, преокупирана со сопствени проблеми. Вашингтон ќе ги доведе земјите од Западен Балкан на преговарачка маса, пишува Кристијан Шварц-Шилинг во авторскиот текст за ДВ.

Метју Палмер ќе го посети Косово, но не е утврдено кога

Слободен Печат - 11.09.2019

Ова ќе биде прва посета на Палмер на Косово во својство на специјален американски пратеник за Западен Балкан. Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, ...

Палмер ќе го посети Косово, датумот се уште не е утврден

Независен - 11.09.2019

Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, планира да го посети Косово, но датумот се уште не е утврден, објави денеска „Газета Експрес“.

„Газета Експрес“: Палмер ќе го посети Косово, датумот се уште не е утврден

А1 On - 11.09.2019

Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, планира да го посети Косово, но датумот се уште не е утврден, објави денеска „Газета Експрес“.

„Газета Експрес”: Палмер ќе го посети Косово, датумот се уште не е утврден

24Инфо - 11.09.2019

Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, планира да го посети Косово, но датумот се уште не е утврден, објави денеска „Газета Експрес”.

„Газета Експрес“: Палмер ќе го посети Косово, датумот се уште не е утврден

Опсервер - 11.09.2019

Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, планира да го посети Косово, но датумот се уште не е утврден, објави денеска „Газета Експрес“.

Нова иницијатива за Западен Балкан?

Либертас - 11.09.2019

САД направија прв чекор за да ја протресат ЕУ, преокупирана со сопствени проблеми. Вашингтон ќе ги доведе земјите од Западен Балкан на преговарачка маса На конференцијата Бледски стратешки форум во Словенија меѓу другото се дискутираше за ...

„Газета Експрес“: Палмер ќе го посети Косово, датумот се уште не е утврден

MakPress - 11.09.2019

Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, планира да го посети Косово, но датумот се уште не е утврден, објави денеска „Газета Експрес“.

Палмер е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО

Канал5 - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е „уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. „ Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

24 Вести - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Фокус - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Курир - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и ...

Палмер: Русија сака немирен, ние стабилен Балкан

360 степени - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Слободен Печат - 10.09.2019

Според него, САД се залагаат за стабилен Западен Балкан интегриран во евоталтанските институции, за разлика од Русија која сака регион заснован врз нереди и недоверба. Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен ...

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

А1 On - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Press24 - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Нова ТВ - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Независен - 10.09.2019

Црна Гора – Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, ...

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

МКД - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Сител - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе влезе во НАТО

Р.С.Европа - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Верувам дека Белград и Приштина ќе постигнат договор

Слободен Печат - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за западен Балкан навел дека преговорите треба да се засноваат на взаемно признавање. Специјалниот пратеник на САД за западен Балкан изјавил дека е уверен дека договор помеѓу Белград и Приштина може да биде постигнат, ...

A што е со Македонија? Палмер: Црна Гора е најуспешна мултиетничка држава во регионот

Алфа - 10.09.2019

Црна Гора е најуспешната мултиетничка држава на западниот Балкан. Специјалниот претставник на Стејт Департментот за Западен Балкан, Метју Палмер, во разговор со црногорскиот премиер, Душко Марковиќ, изјави дека неговото назначување праќа порака дека ...

Палмер: Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО

Нетпрес - 10.09.2019

Подгорица, 10 септември 2019 (МИА) – Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, изјави дека е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за ...

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО

+инфо - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Опсервер - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

24Инфо - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

CivilMedia - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО

Либертас - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО

Пулс24 - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. “Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Вечер Прес - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе влезе во НАТО

Локално - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

iPortal - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе влезе во НАТО

Тера - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Ако Македонија не влезе во НАТО во декември, ќе влезе по неколку месеци

Република - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. рече Палмер во интервју за Радиотелевизија Црна Гора, пренесува РСЕ.

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Бриф - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер кажа какви очекувања има за Македонија

Фактор - 10.09.2019

Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе влезе во НАТО, вели специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. Тој тврди дека нашата земја наскоро ќе стане 30-та членка на НАТО.

Палмер: Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе стане членка на НАТО

PressingTV - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

ПАЛМЕР: Русите не завршиле со настојувањата да прават проблеми во Црна Гора и на Западен Балкан

Денешен - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер за членството во НАТО: Ќе биде, ако не во декември, тогаш на некој друг датум, за неколку месеци

365 - 10.09.2019

Ако не во декември, тогаш за неколку месеци, но во секој случај Северна Македонија наскоро ќе стане членка на НАТО, вели специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан – Метју Палмер, во интервју за RTCG во рамките на неговата официјална посета на ...

ПАЛМЕР: Ако Македонија не влезе во НАТО во декември, ќе влезе после неколку месеци!

Магазин - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека цврсто е уверен оти Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

MakPress - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. – Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер: Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе влезе во НАТО

Скопје1 - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен дека Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО, објави slobodnaevropa.mк. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за ...

Палмер: Уверен сум дека Северна Македонија наскоро ќе влезе во НАТО

1tv - 10.09.2019

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО. „Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

Палмер не е сигурен дека до декември Македонија ќе стане членка на НАТО

Expres - 10.09.2019

„Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД. Тоа бара интерна процедура во Сенатот и се надеваме дека се ќе биде завршено до декември.

Палмер рекол дека Црна Гора е најуспешна мултиетничка држава во регионот

Фокус - 09.09.2019

Американскиот заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, Метју Палмер, за време на денешните разговори со црногорскиот премиер, Душко Марковиќ, изјавил ...

Метју Палмер во посета на Црна Гора

Слободен Печат - 09.09.2019

Во рамки на посетата, Палмер ќе има средба со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју ...

Палмер во посета на Црна Гора

Макфакс - 09.09.2019

Денеска во посета на Црна Гора е заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: САД повторно се фокусирани на Западен Балкан

Макфакс - 09.09.2019

Американскиот заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, Метју Палмер, за време на разговорите со црногорскиот премиер, Душко Марковиќ, изјави дека со неговото ...

Метју Палмер во посета на Црна Гора

Сител - 09.09.2019

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Црна Гора.

Метју Палмер во посета на Црна Гора

А1 On - 09.09.2019

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Црна Гора.

Метју Палмер во посета на Црна Гора

Локално - 09.09.2019

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Црна Гора.

Американскиот специјален претставник Палмер денес во Црна Гора

Фактор - 09.09.2019

Новоименуваниот специјален претставник на САД во Западен Балкан Метју Палмер денес ќе ја посети Црна Гора. Се очекува Палмер да се сретне со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, пренесува РТЦГ.

Метју Палмер во посета на Црна Гора

Либертас - 09.09.2019

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Црна Гора.

Палмер во посета на Црна Гора

Точка - 09.09.2019

Денеска во посета на Црна Гора е заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер.

Метју Палмер во посета на Црна Гора

4NEWS - 09.09.2019

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Црна Гора.

Палмер во посета на Црна Гора

Н.Македонија - 09.09.2019

Денеска во посета на Црна Гора е заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер.

Метју Палмер во посета на Црна Гора

1tv - 09.09.2019

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи при американскиот Стејт департмент и новоименуван специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Црна Гора.