TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделен печат - Меѓупартиска борба и средбата со Филе

Р.С.Европа - 12.01.2014

Глобус пишува за заборавена 2014 година, Фокус дека Заев за Груевски веќе не е боксерска вреќа, а Република ја анализира средбата на лидерството на СДСМ со еврокомесарот Филе.

Додека Заев „конвергира“, Груевски поентира

Н.Македонија - 11.01.2014

За да го демаскира елитистичкиот „клуб на патриотите“, во кој право на влез сега имаат единствено шампионите на ВМРО-ДПМНЕ и букефалистичките партиски војници распослани во медиумите и владините ...

Шекеринска - „трета мајка“ за тоа што се разговарало со Филе

Дневник - 10.01.2014

Нова, трета верзија за тоа што и како било разговарано на божикниот состанок меѓу раководството на СДСМ и евркомесарот Штефан Филе во врска со спорот за Грција за името доцна завчера на својот ...

На кој аеродром се загуби Зоран Заев?

Дневник - 10.01.2014

Влатко ЃОРЧЕВ Го видел ли некој Зоран Заев последниве 3-4 дена? Kаде е човекот? Остана во Брисел? Се загуби на аеродроми? Останал на некој од терминалите? Исчезнат е? Повлечен во самоизолиција? Или ...

Политичкиот мазохизам на Заев и на Шекеринска

Дневник - 10.01.2014

Ирена Радовановиќ Зборот „мазохизам“ настанал според австрискиот писател Леополд фон Захер-Мазох, кој творел во 19 век, а во своите дела обработувал мотиви за психичката абнормалност при која полово ...

Курир: Според Заев се разговарало за името, според Шеќеринска не се разговарало

Канал5 - 10.01.2014

Од иста средба, со различни изјави, излегоа Заев и Шеќеринска по разговорите со еврокомесарот Филе во Брисел. Како што пренесува „Курир“, лидерот на СДСМ недвосмислено укажал дека спорот за името бил ...

Кој во СДСМ ја крои политиката за името? Заев и прес центарот со контра ставови

Сител - 10.01.2014

Заев ќе се излета, од Бихаќка ќе го коригираат. Кој ја води најголемата опозициска партија. Весникот Дневник во анализата објавена во денешниот број ја отвара дилемата, дали центарот за комуникации ...

Центарот за комуникации на СДСМ бледо се обидува да ги заташка позициите на Заев за името

Курир - 10.01.2014

Прес-центарот на СДСМ го корегираше сопствениот лидер откако во јавноста се појавија критики дека Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска со Филе договарале и предлагале решенија во врска со ...

Милошоски: Ако СДСМ сакаат да помогнат нека се придржуваат до првомартовскиот договорот

Нетпрес - 10.01.2014

Ако раководството на опозицискиот Социјалдемократски сојуз навистина сака да помогне во евроинтеграциските процеси на Македонија тогаш треба да се придржуваат до договорот од 1 март, смета пратеникот ...

СДСМ контра сопствениот лидер - Заев и Шекеринска НЕ зборувале за името

Press24 - 10.01.2014

Прес-центарот на СДСМ го корегираше претседателот на партијата, откако во јавноста излегоа критики дека Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска со Филе договарале можни решенија за името, пишува ...

СДСМ го демантира Заев за разговорите за името во Брисел

Република - 10.01.2014

Прес-центарот на СДСМ го корегираше претседателот на партијата, откако во јавноста излегоа критики дека Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска со Филе договарале можни решенија за името, пишува ...

СДСМ го демантира Заев?

еВести - 10.01.2014

-Побаравме од ЕK да го искористи грчкото претседателство за подиректно да се вклучи во решавање на долгогодишниот проблем. Предложивме неколку идеи како тоа би можело да се случи, за секако да ...

ВИДЕО: СДСМ како раштиман оркестар за средбата во Брисел

Нетпрес - 10.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска заедно се сретнаа со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, но по изјавите што ги даваат во деновиве се чини како да ...

Шекеринска: Не е точно дека со Филе разговоравме за преговорите

24 Вести - 09.01.2014

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ги отфрла обвинувањата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, дека таа и Заев ги нарушиле позициите на Македонија во спорот со Грција со нивната посета на ...

Дневен печат - музика пред политика и економија

Р.С.Европа - 09.01.2014

Пред вестите од политиката и економијата, дневните весници пишуваа и за музичкото шоу Икс актор и успехот на македонскиот претставник Даниел Кајмакоски.

Шекеринска: Не е точно дека со Филе разговaравме за преговорите

А1 On - 09.01.2014

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ги отфрла обвинувањата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, дека таа и Заев ги нарушиле позициите на Македонија во спорот со Грција со нивната посета на ...

Шеќеринска: лобиравме ЕУ да ѝ помогне на земјата

Алсат-М - 09.01.2014

Потпретседателката на СДСМ Радмила Шеќеринска ги расветли деталите од средбата Филе-Заев во Брисел. Ги отфрли гласините дека опозицијата понудила предлог за решавање на прашањето на името, бидејќи, ...

СДСМ упорно контра изјавите на Заев за името во Брисел

Дневник - 09.01.2014

„Разговаравме посебно на две теми. Едната од темите е внатрешните реформи во Република Македонија и секако проблемот со името поврзан со Грција... Побаравме од ЕK да го искористи грчкото ...

ВИДЕО Заев за Нова: Со Филе зборувавме за дијалог кој ќе води кон решавање на спорот

+инфо - 09.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Нова ТВ, веднаш по средбата што во вторникот ја имаше во Брисел во еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, одговара на прашањето дали се зборувало ...

ЗАЕВ:Со Филе зборувавме за дијалог кој ќе води кон решавање на спорот

Локално - 09.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Нова ТВ, веднаш по средбата што во вторникот ја имаше во Брисел во еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, одговара на прашањето дали се зборувало ...

Видео: Заев со Филе разговарал за дијалог кој ќе води кон решавање на спорот за името

Либертас - 09.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Нова ТВ, одговара на прашањето дали се зборувало за спорот со името на средбата што во вторникот ја имаше во Брисел во еврокомесарот за проширување на ЕУ, ...

Шекеринска: Не е точно дека со Филе разговaравме за преговорите

Sky - 09.01.2014

Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ги отфрла обвинувањата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, дека таа и Заев ги нарушиле позициите на Македонија во спорот со Грција со нивната посета на ...

Героски се гордее со тоа што Заев дал предлози за името

Курир - 09.01.2014

Уреднкот на порталот Плусинфо и дневниот весник Слободен печат, Бранко Героски, кој отворено во јавноста ги поддржува ставовите на опозицијата, се гордее со тоа што двоецот на СДСМ Зоран Заев и ...

СДСМ се лепи на ДУИ и на Грција! Има ли време за Македонија?

Falanga - 09.01.2014

Пишува: Никола Ставреки - Мелбурн. Таа користи секогаш два начина за возбуда во јавноста. Едниот е да плаче и да кодоши, и да се жали на мерките кои други ги предлагаат.

Кој ја кочи европската агенда?

Р.С.Европа - 08.01.2014

Има многу работи што треба да се договорат за да има придвижување во европската агенда на земјава, велат од СДСМ. Власта ја обвинува опозицијата дека тие се кочничари.

Филе очекува дека претседателските избори ќе бидат тест за демократска зрелост

Нова ТВ - 08.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за НОВА: Барав во Брисел да се започне разговор со Грција за време на нивното претседавање со ЕУ на теми значајни за граѓаните на двете земји и да имаме ...

СДСМ: Груевски го прифати името Горна Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ: За разлика од свитканиот р'бет на СДСМ, нашиот ...

МКД - 08.01.2014

И денеска двете најголеми политички партии во Македонија, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со соопштение на соопштение и реакција на реакција се допишуваа меѓусебе по вчерашната средба на Зоран Заев, лидерот на ...

СДСМ: Со нарачани текстови Груевски покажува нервоза за пораките од Филе

А1 On - 08.01.2014

СДСМ реагира на написи во некои едиуми за посетата на Заев и Шеќериска во Брисел и средбата со Филе. „Жално е што Груевски и ВМРО-ДПМНЕ покажуваат неверојатна нервоза во нарачаните текстови во ...

СДСМ: Заев побара поголем ангажман на ЕУ за деблокирање на евроинтеграциите

А1 On - 08.01.2014

Наместо да се посвети на пораките од Брисел и еврокомесарот Филе, власта продолжува преку шпекулации на провладините медиуми да се лаже себе си и да се обидува да ја лаже јавноста, порачува СДСМ во ...

Експерти: Заев води двојна политика

Алфа - 08.01.2014

Секоја политичка партија има право да се среќава со претставници на меѓународната заедница,но опозицијата применува двојни аршини во делувањето дома и надвор.Ваков е ставот на дел од експертската ...

Заев не разговараше за името, туку за односите меѓу Македонија и Грција

Дневник - 08.01.2014

Не бил преговарачкиот процес за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, туку за тоа како Европската Унија може да ни помогне да ги подобри односите меѓу Македонија и нашиот јужен сосед.

СДСМ: Заев побара поголем ангажман на ЕУ за деблокирање на евроинтеграциите

+инфо - 08.01.2014

Наместо да се посвети на пораките од Брисел и еврокомесарот Филе, власта продолжува преку шпекулации на провладините медиуми да се лаже себе си и да се обидува да ја лаже јавноста, порачува СДСМ во ...

ВМРО-ДПМНЕ возбудено реагира на соопштението на СДСМ

+инфо - 08.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ реагира на соопштението на СДСМ и смета дека партијата и штети на државната позиција на Република Македонија. „Зоран Заев и Радмила Шеќеринска незнаејќи што повеќе да направат, се прават ...

СДСМ: Експертите на Груевски не можат да ги сменат пораките за имплементација на 1-во мартовскиот договор

Локално - 08.01.2014

Опозициската СДСМ денеска реагираше на написи во некои медиуми за посетата на Заев и Шеќериска во Брисел и средбата со Филе. „Жално е што Груевски и ВМРО-ДПМНЕ покажуваат неверојатна нервоза во ...

Излегуваат на виделина првите сознанија што барале и што разговарале Заев и Шеќеринска кај Филе во Брисел

Сител - 08.01.2014

Заев и Шеќеринска побарале од ЕК да го искористи грчкото претседателство и подиректно да се вклучи во решавање на спорот со името. Предложиле неколку идеи за решавање на долгогодишниот проблемот, кои ...

СДСМ: На средбата со Филе не се разговараше за било какви детали за името

Либертас - 08.01.2014

Писмена реакција на СДСМ: Наместо да се посвети на пораките од Брисел и еврокомесарот Филе, власта продолжува преку шпекулации на провладините медиуми да се лаже себе си и да се обидува да ја лаже ...

Филмот на Скорсезе со 506 пцости

Вечер - 08.01.2014

Во филмот "Волкот од Волстрит" на Мартин Скорсезе има дури 506 пцости! Не се знае дали овој филм ќе триумфира на доделувањето на "Оскарите", но дефинитивно е апсолутен долгометражен лидер според ...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во вербална војна – кој прави поголема штета на државата?

Република - 08.01.2014

Ги замолуваме луѓето во врвот на СДСМ пред да пуштат вакви соопштенија да се обидат да размислуваат, зошто не само што се закопуваат себе си, туку ја закопуваат и и штетат на државната позиција на ...

Недржењето до принципиелните ставови значи потклекнување во спорот за името

Вечер - 08.01.2014

Средбата помеѓу Заев и Филе носи многу неизвесности и опасности за вкупната позиција на земјата и понатамошниот развој на овој проблем. Ставовите на опозицијата оставаат простор за решенија коишто ...

СДСМ: Власта продолжува да се лаже себе си и се обидува да ја лаже јавноста

Бриф - 08.01.2014

Наместо да се посвети на пораките од Брисел и еврокомесарот Филе, власта продолжува преку шпекулации на провладините медиуми да се лаже себе си и да се обидува да ја лаже јавноста, се вели во ...

Заев и Шекеринска повеќе од задоволни по остварената средба со Филе

Таратур - 08.01.2014

Името и реформите на Македонија била главната тема на средбата меѓу претседателот на СДСМ Зоран Заев и Радмила Шекеринска со еврокомесарот Штефан Филе .

Експерти: Недржењето до принципиелните ставови значи потклекнување во спорот за името

Курир - 08.01.2014

Средбата помеѓу Заев и Филе носи многу неизвесности и опасности за вкупната позиција на земјата и понатамошниот развој на овој проблем. Ставовите на опозицијата оставаат простор за решенија кои што ...

Експертите: Ако не се држиме до принципиелните ставови, потклекнуваме во спорот со името

Република - 08.01.2014

Средбата помеѓу Заев и Филе носи многу неизвесности и опасности за вкупната позиција на земјата и понатамошниот развој на овој проблем. Ставовите на опозицијата оставаат простор за решенија кои што ...

Експерти: Недржењето до принципиелните ставови значи потклекнување во спорот за името

еВести - 08.01.2014

Ваков е ставот на експертите и политичките аналитичари по вчерашната средба помеѓу лидерот на опозицијата Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, на која се разговарало и за ...

СДСМ го корегира Зоран Заев

Курир - 08.01.2014

Социјалдемократкиот сојуз на Македонија во соопштение испратено до јавноста реагира на, како што велат , “ шпекулативните текстови на Курир и други медиуми под контрола на власта.

СДСМ: Македонско-грчкиот дијалог не смее да се сведе само на спорот со името

Sky - 08.01.2014

- Наместо да се посвети на пораките од Брисел и еврокомесарот Филе, власта продолжува преку шпекулации на провладините медиуми да се лаже себе си и да се обидува да ја лаже јавноста , реагира СДСМ на ...

СДСМ го корегира Зоран Заев

Нетпрес - 08.01.2014

Социјалдемократкиот сојуз на Македонија во соопштение испратено до јавноста реагира на, како што велат, „шпекулативните текстови на Курир и други медиуми под контрола на власта.

Заев кажа, СДСМ го корегира (видео)

Република - 08.01.2014

Социјалдемократкиот сојуз на Македонија реагираше на медиумските известувања за средбата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и потпретседателката, Радмила Шекеринска со еврокомесарот Штефан Филе/ ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и’ штетат на државната позиција на Македонија

Нетпрес - 08.01.2014

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на ставот на СДСМ кои преку соопштенија до јавноста се’ повеќе и штета на државата и целиот македонски народ. „ Ги замолуваме луѓето во врвот на СДСМ пред да пуштат вакви ...

(ВИДЕО) Заев предизвика скандал во Брисел - На кого му требаат новинари кога си имаме камера и микрофон во партија

Falanga - 08.01.2014

На новинарите им било кажано дека можеби ќе им ја испратат изјавата откако самите ќе ја снимаат. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со Филе во Брисел, покажа вистинска „почит“ кон македонските ...

Заев и Шеќеринска повеќе од задоволни по средбата со Филе

24 Вести - 07.01.2014

Името и реформите на Македонија била главната тема на средбата меѓу претседателот на СДСМ Зоран Заев и Радмила Шеќеринска со еврокомесарот Штефан Филе.

Шеќеринска преку Твитер: Со Заев задоволни по средбата со Филе

Нова ТВ - 07.01.2014

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска на Твитер објави дека е задоволна од денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе. Шеќеринска на средбата во Брисел беше со претседателот на ...

Заев му предложил на Филе идеи за спорот со името

Р.С.Европа - 07.01.2014

Разговорите Заев - Филе во Брисел за внатрешните реформи во Република Македонија и проблемот со Грција за името. Заев изнел идеи за придвижување напред.

Заев побарал да се двои државата од партијата

Вест - 07.01.2014

Делегација на опозициската СДСМ предводена од лидерот Зоран Заев вчера во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, на која било разговарано за внатрешните реформи во земјата како ...

Средба на Заев со Фуле: изборно законодавство според европски стандарди

Телма - 07.01.2014

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателот на партијата Радмила Шекеринска денеска во Брисел остварија средба со еврокомесарот за проширување Штефан Фуле.

Заев му дал предлог на Филе за името

МКД - 07.01.2014

Внатрешните реформи во Република Македонија и проблемот со Грција за името биле дел од темите на денешната прва средба на еврокомесарот Штефан Филе со лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел.

Заев и Шекеринска на средба со Филе

Кајгана - 07.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска денеска треба да остварат средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

(ВИДЕО) Заев од Брисел: Повеќе сме од задоволни од средбата со Филе

А1 On - 07.01.2014

Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Филе. Разговаравме посебно по две теми. Една од темите е внатрешните реформи во Република Македонија и секако ...

Филе од Заев побара подобар политички дискурс

Алфа - 07.01.2014

Да се подобри нивото на политичкиот дискурс во земјата,а главните политички чинители да продолжат со консензусот за заедничката цел - интеграција во ЕУ,побара еврокомесарот за проширување Штефан Филе ...

Kаде гори што на Божик Филе се сретна со Заев

Дневник - 07.01.2014

Среде Божик, денот на Христовото раѓање, лидерот на СДСМ Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска наместо пораки до граѓаните испратени од дома, решија да ја следат работната агенда на ...

Шекеринска: Перфектна средба со Филе

+инфо - 07.01.2014

Излегуваме повеќе од задоволни по средбата со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, објави на својот Твитер-профил, заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска.

ВИДЕО Реформите во Македонија, главна тема на средбата Заев-Филе

+инфо - 07.01.2014

Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Штефан Филе. На денешната средба, разговаравме посебно по две теми.

Шекеринска и Заев задоволни од средбата со Филе

Либертас - 07.01.2014

Излегуваме повеќе од задоволни по средбата со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, објави на својот Твитер-профил, заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Шекеринска на Твитер: Повеќе од задоволни сме од средбата со Филе

Канал5 - 07.01.2014

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска на Твитер објави дека е задоволна од денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе. Шеќеринска на средбата во Брисел беше со претседателот на ...

Заев задоволен од средбата со Филе во Брисел

Канал5 - 07.01.2014

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев денеска не учествуваше на божиќната литургија. За време на празниците тој, заедно со партиската потпретседателка Радмила Шекеринска, мораше да замине ...

Изборите, името и медиумите, главни теми на средбата Заев-Филе

Локално - 07.01.2014

Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Штефан Филе. На денешната средба, разговаравме посебно по две теми.

СДСМ: Реформите во изборното законодавство и спорот за името теми на средбата Заев-Филе

Сител - 07.01.2014

Внатрешните реформи во Република Македонија и проблемот со Грција за името биле теми на денешната средба во Брисел на лидерот на СДСМ Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, на кој ...

Изборите, името и медиумите, главни теми на средбата Заев-Филе

Либертас - 07.01.2014

Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Штефан Филе. На денешната средба, разговаравме посебно по две теми.

Денешен.мк: Што ветиле Заев и Шекеринска за името во Брисел?

Канал5 - 07.01.2014

Во анализа на посетата на Заев и на Шекеринска на Брисел, порталот Денешен.мк го поставува прашањето што му ветиле тие на Филе во врска со името и што ќе сторат во врска со изолацијата на земјата за ...

Заев (ВИДЕО): Изборно законодавство според препораките на ЕК и ОБСЕ/ОДИХР

Бриф - 07.01.2014

- Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Филе. Разговаравме посебно по две теми. Една од темите е внатрешните реформи во Република Македонија и секако ...

Заев и Шекеринска на средба со Филе

Тера - 07.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во вторник треба да остварат средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Заев и Шекеринска на средба со Филе

Република - 07.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска денеска во Брисел ќе имаат средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Заев и Шекеринска денеска ќе остварат средба со еврокомесарот Филе

Sky - 07.01.2014

Денеска во Брисел, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, ќе имаат средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Заев и Шекеринска повеќе од задоволни од средбата со Филе (ФОТО)

Sky - 07.01.2014

Средбата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката на партијата Радмила Шекеринска со еврокомесарот Штефан Филе поминала во одлична атмосфера.

Шекеринска на Твитер: Повеќе од задоволни од средбата со Фуле (фото)

Република - 07.01.2014

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска е задоволна од денешната средба со еврокомесарот Штефан Фуле, а задоволството го искаќа со статис на Твитер.

Напуштањето на принципиелните ставови за името значи договор за негова промена, сметаат експертите

Курир - 07.01.2014

Што ќе вети СДСМ во Брисел? Добро упатени дипломатски извори за Денешен коментираат дека сите знаат оти е важна суштината, а суштината за влез во Европската унија е проблемот со името.

Што му порача Филе на Заев во Брисел?

Press24 - 07.01.2014

Опозицијата очекува јасен договор со власта за разграничување на партијата од државата. Со ваква изјава, лидерот на СДСМ, Зоран Заев излезе по средбата со еврокомесарот Штефан Филе во Брисел.

Еве за што разговараа Заев и Филе во Брисел (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕО)

Sky - 07.01.2014

- Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Филе. Разговаравме посебно по две теми. Една од темите е внатрешните реформи во Република Македонија и секако ...

Напуштањето на принципиелните ставови за името значи договор за негова промена, сметаат експертите

еВести - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и потпретседателкката на партијата Радмила Шекеринска денеска одржаа прва средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, по застанувањето на двоецот на чело ...

Експертите: Напуштањето на принципиелните ставови за името значи договор за негова промена

Нетпрес - 07.01.2014

Што ќе вети СДСМ во Брисел? Добро упатени дипломатски извори за „Денешен“ коментираат дека сите знаат оти е важна суштината, а суштината за влез во Европската унија е проблемот со името.

СДСМ и дава идеи на Европската комисија со грчкото претседателство да се вклучи во билатералниот спор

Република - 07.01.2014

Можам да кажам дека сме повеќе од задоволни од средбата што ја имавме со еврокомесарот Филе, го пренесува СДСМ нејзиниот лидер Зоран Заев од Брисел. „Разговаравме посебно по две теми.

Заев: ЕК подиректно да се вклучи во решавањето на спорот со името

Portal - 07.01.2014

Европската Комисија(ЕК) да го искористи грчкото претседателство за подиректно да се вклучи во решавање на долгогодишниот проблем со името, изјави во вторник претседателот на СДСМ Зоран Заев, по ...

СКАНДАЛ: Заев ги „испочитува“ македонските новинари среде Брисел (ВИДЕО)

Press24 - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им даде вистинско „почитување“ на македонските новинари кои известуваат како дописници за медиумите во земјава. Лидерот на СДСМ не најде време да му даде изјава на ниту ...

Денешен: Што ќе вети СДСМ во Брисел?

Република - 07.01.2014

Што ќе вети СДСМ во Брисел? Добро упатени дипломатски извори за Денешен коментираат дека сите знаат оти е важна суштината, а суштината за влез во Европската унија е проблемот со името.

Заев избега од одговори во Брисел

Република - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им даде вистинско „почитување“ на македонските новинари кои известуваат како дописници за медиумите во земјава. Лидерот на СДСМ не најде време да му даде изјава на ниту ...

ВИДЕО: Заев ги „испочитува“ македонските новинари среде Брисел

За Се - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им даде вистинско „почитување“ на македонските новинари кои известуваат како дописници за медиумите во земјава. Лидерот на СДСМ не најде време да му даде изјава на ниту ...

Заев направи скандал во Брисел?(ВИДЕО)

еВести - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им даде вистинско „почитување“ на македонските новинари кои известуваат како дописници за медиумите во земјава. Лидерот на СДСМ не најде време да му даде изјава на ниту ...

Заев избега од одговори

Курир - 07.01.2014

Новинарите и јавноста останаа без одговори за клучни прашања. Најгласните поборници за слобода на говорот и на медиумите денеска во брисел не сакаа да дадат изјава за постојаните дописници на ...

Заев избега од одговори

Нетпрес - 07.01.2014

Новинарите и јавноста останаа без одговори за клучни прашања. Од што и зошто се уплаши Заев и што крие? Дали Заев ветил нешто спротивно на интересите на државата па затоа се уплаши да дава изјави?! ...

Заев и Шекеринска на средба со Филе

Макфакс - 07.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во вторник треба да остварат средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Заев: ЕК подиректно да се вклучи во решавањето на спорот со името

Макфакс - 07.01.2014

Европската Комисија(ЕК) да го искористи грчкото претседателство за подиректно да се вклучи во решавање на долгогодишниот проблем со името, изјави во вторник претседателот на СДСМ Зоран Заев, по ...

Заев и Шекеринска во Брисел на средба со Филе

Lider - 07.01.2014

Претседателот и заменик-претседателот на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шекеринска ќе се сретнат со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. За средбите на претседателот Заев, и заменик претседателката ...

Заев и Шеќеринска на средба со Филе

Економски - 07.01.2014

Претседателот и заменик-претседателот на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шекеринска ќе се сретнат со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. За средбите на претседателот Заев, и заменик претседателката ...

Експертите: Напуштањето на принципиелните ставови за името значи договор за негова промена

Денешен - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и потпретседателкката на партијата Радмила Шекеринска денеска одржаа прва средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, по застанувањето на двоецот на чело ...

Експертите: Напуштањето на принципиелните ставови за името значи договор за негова промена

Lider - 07.01.2014

Што ќе вети СДСМ во Брисел? Добро упатени дипломатски извори за порталот Денешен.мк коментираат дека сите знаат оти е важна суштината, а суштината за влез во Европската унија е проблемот со името.

Од што се уплаши Заев ? / Видео

Lider - 07.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им даде вистинско „почитување“ на македонските новинари кои известуваат како дописници за медиумите во земјава. Лидерот на СДСМ не најде време да му даде изјава на ниту ...

СКАНДАЛ: Заев ги „испочитува“ македонските новинари среде Брисел (ВИДЕО)

Maxim - 07.01.2014

Популарни Лидерот на СДСМ, Зоран Заев им даде вистинско „почитување“ на македонските новинари кои известуваат како дописници за медиумите во земјава. Лидерот на СДСМ не најде време да му даде изјава ...

Заев и Шеќеринска утре на средба со Филе

24 Вести - 06.01.2014

Зоран Заев и Радмила Шеќеринска утре на кафе со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел. Поканата е на еврокомесарот, а Заев и Шеќеринска уште вечерва ќе пристигнат во Брисел.

Шекеринска на Твитер по средбата со комесарот Филе

А1 On - 06.01.2014

На покана на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе од денеска во дводневна посета на Брисел ќе престојуваат претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила ...

СДСМ: Посетата на Заев на Брисел предизвикува нервоза кај власта

А1 On - 06.01.2014

Дводневната посета на Брисел и средбите со претставници на ЕУ од страна на Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, очигледно предизвикува ...

Заев утре на средба со Филе

+инфо - 06.01.2014

На покана на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, од утре во дводневна посета на Брисел ќе престојуваат лидерот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, ...

СДСМ: Дали Груевски има желба да ја држи во изолација и опозицијата?

+инфо - 06.01.2014

Дводневната посета на Брисел и средбите со претставници на ЕУ од претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, очигледно предизвикува сериозна нервоза ...

Заев и Шекеринска на рапорт во Брисел

Канал5 - 06.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска утре во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Од опозициската партија ја потврдија информацијата, но не ...

Утре Заев и Шекеринска на средба со Филе во Брисел

Либертас - 06.01.2014

На покана на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, во дводневна посета на Брисел ќе престојуваат претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ...

Заев и Шеќеринска од утре на средби со Филе и европарламентарци во Брисел

Локално - 06.01.2014

Зоран Заев и Радмила Шеќеринска утре на кафе со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел. Поканата е на еврокомесарот, а Заев и Шеќеринска уште вечерва ќе пристигнат во Брисел.

Денеска средба Заев-Фуле во Брисел

Локално - 06.01.2014

Лидерот на опозицијата Зоран Заев и нејзиниот заменик Радмила Шеќеринска денеска на средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел. На маса со Филе и другите соговорници се актуелните ...

СДСМ: Посетата на Брисел предизвикува сериозна нервоза кај власта и нејзините медиумски курири

Либертас - 06.01.2014

Соопштение – писмена реакција на СДСМ на текст објавен на порталот „Курир“, 06.01.2014 год: Дводневната посета на Брисел и средбите со претставници на ЕУ од страна на Претседателот на СДСМ, Зоран ...

Заев и Шекеринска утре на средба со Филе

Бриф - 06.01.2014

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката на партијата Радмила Шекеринска утре во Брисел ќе се сретнат со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, соопштуваат од најголемата ...

СДСМ: Дали Груевски има желба да ја држи во изолација и опозицијата како што ја држи Република Македонија?!

Бриф - 06.01.2014

Пишувањета на одредени провладини портали, меѓу кои е посочен „Курир“ беа причина денеска опозициската СДСМ жестоко да реагира. -Дводневната посета на Брисел и средбите со претставници на ЕУ од ...

Заев и Шекеринска на рапорт во Брисел

Курир - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска се повикани на рапорт во Брисел. Според дипломатски извори, се очекува деновиве Заев и ...

Заев и Шекеринска на рапорт во Брисел

еВести - 06.01.2014

Според дипломатски извори на порталот се очекува деновиве Заев и Шекеринска да остварат средби со фунционери од Советот на Европската унија и Европскиот парламент, на кои ќе се разговара најмногу на ...

Заев и Шекеринска на рапорт во Брисел

Нетпрес - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска се повикани на рапорт во Брисел, пренесува порталот „Курир“.

Заев и Шекеринска повикани на рапорт во Брисел

Press24 - 06.01.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска се повикани на рапорт во Брисел, пишува Курир. Според дипломатски извори на кои се повикува Курир, Заев и Шекеринска деновиве ќе се ...

Заев и Шеќеринска биле повикани да рапортираат во Брисел

Република - 06.01.2014

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шекеринска се повикани на рапорт во Брисел, пишува Курир повикувајќи се на дипломатски извори.

За што ќе разговараат Филе, Заев и Шекеринска во Брисел?

Sky - 06.01.2014

На покана на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе во дводневна посета на Брисел ќе престојуваат претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Заев и Шекеринска на средба со Филе

Хајд Парк - 06.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска ќе престојуваат во дводневна посета на Брисел на покана на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Заев и Шекеринска на средба со Филе

Portal - 06.01.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска ќе престојуваат во дводневна посета на Брисел на покана на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Средбите на Заев и Шекеринска со Филе предизвикаа нервоза кај власта

Sky - 06.01.2014

- Дводневната посета на Брисел и средбите со претставници на ЕУ од страна на Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, очигледно предизвикува ...

Шекеринска и Заев на рапорт во Брисел

Денешен - 06.01.2014

Зоран Заев, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и неговата заменичка Радмила Шекеринска се повикани на рапорт во Брисел. Според дипломатски извори, се очекува деновиве Заев и ...