TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бранови цунами стигнаа до Хаваите, Австралија и Нов Зеланд

А1 - 28.02.2010

Силни бранови цунами, предизвикани од вчерашниот земјотрес во Чиле, стигнаа до бреговите на Хавајските острови.

Над 300 загинати во земјотресот во Чиле

А1 - 28.02.2010

Повеќе стотици луѓе загинаа, а над 2 милиони се погодени од вчерашниот силен земјотрес во Чиле, со јачина од 8,8 степени.

Вонредна состојба во разурнатите региони

Телма - 28.02.2010

Бројот на загинатите во вчерашниот катастрофален земјотрес во Чиле достигна 300 лица, соопшти националната служба за вонредни ситуации.

Чиле:Повеќе од 700 загинати

Алсат-М - 28.02.2010

Жртвите во вчерашниот катастрофален земјотрес во Чиле веќе се 708 лица, а нивниот број може да продолжи да се зголемува, изјави претседателот на Чиле, Мишел ...

Цунамито, за среќа, послабо од очекуваното

Телма - 28.02.2010

На Хаваите околу 22,30 часот пристигна првиот бран цунами, создаден од земјотресот во Чиле со сила од 8,8 степени според Рихтеровата скала, за среќа беше ...

Бројот на жртвите во земјотресот во Чиле достигна повеќе од 400 лица

Алсат-М - 28.02.2010

Бројот на загинатите во вчерашниот катастрофален земјотрес во Чиле достигна над 400 лица, соопшти националната служба за вонредни ситуации.

Јапонските власти евакуираат 320.000 лица поради опасност од цунами

Алсат-М - 28.02.2010

Јапонските власти евакуираат 320 илјади луѓе во северните префектури Аомори, Ивате и Мујаги поради опасност од цунами.

Цунамито стигна до Хаваи и Русија

Алсат-М - 28.02.2010

Прите бранови на цунами предизвикан од вчерашниот земјотрес во Чиле стигнаа до Хаваи доцна синоќа.

Нов земјотрес на Окинава

Телма - 28.02.2010

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтер изутринава е регистриран на јапонскиот остров Окинава.

Триста загинати во земјотресот во Чиле

Deutsche Welle - 28.02.2010

Илјадници жители на Чиле ноќта ја поминаа под отворено небо, од страв од нов земјотрес. Во меѓувреме, властите говорат за триста загинати, а голем број лица се ...

Силен земјотрес и во Аргентина

Телма - 28.02.2010

Земјотрес со сила од 4,9 степени според Рихтер денеска ја погоди областа околу Мендоза, во Аргентина. Нема информации за евентуално загинати лица.

Помина опасноста од цунами во Пацификот

Канал5 - 28.02.2010

Глобалните стравувања од евентуално разорувачко цунами во Пацификот, се покажаа оправдани, но предимензионирани.

Втор силен земјотрес го погоди главниот град на Чиле

Алсат-М - 28.02.2010

Втор силен земјотрес, чиј интензитет се утврдува, го погоди денеска главниот град на Чиле, Сантјаго. Засега нема информации за последиците од денешниот потрес.

Земјотрес од 8,8 степени однесе над 300 животи во Чиле

Утрински - 28.02.2010

КОНСЕПСИОН - Чиле почна да ги брои жртвите од земјотресот со јачина од 8,8 степени по Рихтер, а во државите околу Пацификот се намалува стравувањето за ...

Педесет пацифички области прогласија тревога за цунами

Утрински - 28.02.2010

ТОКИО – Цунами-бранови со висина до 1,5 метри вчера ги погодија најзафрлените пацифички региони од рускиот далечен исток и Јапонија, до оддалечениот Четемски ...

Цунами бранови ги погоди Хаваи, Јапонија и Австралија

Р.С.Европа - 28.02.2010

Серија од цунами бранови предизвикани од земјотресот во Чиле, вчеравечер ги погоди крајбрежните области на Хаваи, Австралија и Јапонија.

Јапонија стравува од цунами а Австралијанските сурфери се радуваат на високите бранови

Р.С.Европа - 28.02.2010

Јапонија евакуира денеска над 320 илјади луѓе од крајбрежјето стравувајќи од нови цунами бранови.

Бројот на жртвите во земјотресот во Чиле достигна 300 луѓе

Алфа - 28.02.2010

Бројот на загинатите во вчерашниот катастрофален земјотрес во Чиле достигна 300 луѓе, соопшти националната служба за вонредни ситуации.

Уште еден земјотрес го погоди јапонскиот остров Окинава

Сител - 28.02.2010

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтер изутринава е регистриран на јапонскиот остров Окинава.

Повлечени предупредувањата за цунами

Алфа - 28.02.2010

Предупредувањата за цунами, што беа издадени по вчерашниот катаклизмичен земјотрес во Чиле утринава беа повлечени, соопштија американските власти.

Бројот на жртвите во Чиле достигна повеќе од 400 лица

Сител - 28.02.2010

Бројот на загинатите во вчерашниот катастрофален земјотрес во Чиле достигна над 400 лица, соопшти националната служба за вонредни ситуации.

Цунамито стигна до бреговите на Јапонија

Макфакс - 28.02.2010

Бранови високи над 90 сантиметри утринава удрија на јапонското пристаниште Куџи, соопшти Националната метеоролошка служба, без да наведе информации за ...

Над 300 загинати во вчерашниот земјотрес во Чиле

Макфакс - 28.02.2010

Над 300 лица загинаа, а над 2 милиони се погодени од вчерашниот силен земјотрес во Чиле, со јачина од 8,8 степени.

Земјотресот во Чиле ги поштеди семејствата на олимпијците

Форум - 28.02.2010

Единствено скијачката Ноел Барахона , која планирала да си замине дома во саботата, но не можела да стигне на аеродромот на време, остана за затворањето на ...

ВИДЕО: Повеќе од 300 загинати во Чиле

Нетпрес - 28.02.2010

Повеќе од 300 луѓе загинале во катастрофалниот земјотрес во Чиле, уште најмалку четворица настрадале во постземјотресното цунами кои мина низ поголем дел од ...

Над 100 земјотреси во Чиле за 24 часа

Р.С.Европа - 28.02.2010

Најмалку 100-тина земјотреси го подија Чиле во последниве 24 часа. Првиот и најак земјотрес е тој од вчера со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала додека ...

САД очекуваат повик од Чиле за да испратат помош

Inpress - 28.02.2010

Вашингтон, 28.февруари (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД се подготвени да обезбедат помош на Чиле, каде што, по неговите зборови, ...

Јапонските власти евакуираат 320.000 лица поради опасност од цунами

Сител - 28.02.2010

Јапонските власти евакуираат 320.000 лица поради опасност од цунами Утринава во северните делови на Јапонија пристигнаа првите бранови цунами со мала височина ...

Избегале 200 затвореници користејќи го земјотресот во Чиле

Inpress - 28.02.2010

Сантијаго, 28. февруари (ИНПРЕС) Околу 200 лица избегале од затвор во чилеанскиот град Чилан, откако еден од носечките ѕидови на зградата се срушил во ...

Втор силен земјотрес го погоди главниот град на Чиле

Кирилица - 28.02.2010

Бројот на загинатите достигна 300 лица, соопшти националната служба за вонредни ситуации Втор силен земјотрес, чиј интензитет се утврдува, го погоди денеска ...

Штетите од земјотресот во Чиле меѓу 15 - 30 милијарди долари

Inpress - 28.02.2010

Вашингтон, 28. февруари (ИНПРЕС) Вкупната вредност на економските загуби предизвикани од земјотресот, што го потресе Чиле вчера, ќе биде помеѓу 15 и 30 ...

Повлечени предупредувањата за цунами

Макфакс - 28.02.2010

Предупредувањата за цунами, што беа издадени по вчерашниот катаклизмичен земјотрес во Чиле утринава беа повлечени, соопштија американските власти.

Најмалку едно лице загина во земјотрес во Аргентина

Сител - 28.02.2010

Најмалку едно лице загина, а неколкумина се повредени во земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтер, кој вчера е регистриран во Аргентина.

Јапонските власти евакуираат 320.000 лица поради опасност од цунами

Алфа - 28.02.2010

Јапонските власти евакуираат 320 илјади луѓе во северните префектури Аомори, Ивате и Мујаги поради опасност од цунами.

Слики од разорниот земјотрес (ФОТО/ВИДЕО)

Inpress - 28.02.2010

Сантијаго, 28. февруари (ИНПРЕС) Фотографиите што следат прикажуваат што направи разорниот земјотрес во Чиле.

Бранови цунами стигнаа до Хаваите, Австралија и Нов Зеланд

Сител - 28.02.2010

Силни бранови цунами, предизвикани од вчерашниот земјотрес во Чиле, стигнаа до бреговите на Хавајските острови.

Земјотреси уште го тресат регинот околу Чиле

Макфакс - 28.02.2010

Од ноќеска на полноќ се регистрирани уште неколку помали земјотреси на територијата на Чиле, соопшти европскиот сеизмолошки центар(ЕСЦ).

Цунами го погоди крајбрежјето на Русија

Р.С.Европа - 28.02.2010

Цунами бранови го погодија рускиот брег. Руските власти велат дека брановите со висина од 80 сантиметри не направиле голема штета.

Повлечени предупредувањата за Цунами

Р.С.Европа - 28.02.2010

Американскиот центар за набљудување на Цунами бранови го повлече предупредувањето за нови бранови во сите земји на Пацификот.

Втор силен земјотрес го погоди главниот град на Чиле

Сител - 28.02.2010

Втор силен земјотрес, чиј интензитет се утврдува, го погоди денеска главниот град на Чиле, Сантјаго. Засега нема информации за последиците од денешниот потрес.

Чиле: 100 луѓе заробени под урнатините

Макфакс - 28.02.2010

Најмалку 100 лица се наоѓаат заробени под урнатините на 14-катна зграда во градот Консептион, која се урна во вчерашниот земјотрес.

Нов земјотрес во Чиле, во градовите започнаа грабежи (Видео)

Inpress - 28.02.2010

Консепсион, 28. февруари (ИНПРЕС) Најмалку 300 луѓе ги изгубија животите во разорниот земјотрес кој го погоди реонот на централно Чиле.

Нов потрес во Чиле, во градовите почнаа грабежите

Нетпрес - 28.02.2010

Американската сеизмолошка служба соопштила дека денеска Чиле е погоден од уште еден земјотрес, нешто послаб од вчерашниот, со јачина од 6,2 степен според ...

Папата вети помош за настраданите од земјотресот во Чиле

Макфакс - 28.02.2010

Папата Бенедикт 16 изјави дека католичките организации низ светот ќе упатат солидарност за населението кое настрада во природната катастрофа која вчера ја ...

300 загинати во земјотресот во Чиле

Алфа - 28.02.2010

Нервозните граѓани на Сантијаго, изутринава се разбудија од дополнителни 79 помали потреси- ден по најсилниот земјотрес кој го погодил Чиле во изминативе 50 ...

Во силниот земјотрес во Чиле загинаа најмалку 214 лица

Шпиц - 28.02.2010

Сантиаго, 27 февруари - Најмалку 214 лица загинаа во силниот земјотрес кој утрово го погоди Чиле, покажуваат неконечните податоци на спасувачките служби.

Бројката загинати во Чиле се зголеми на 400

Форум - 28.02.2010

Се очекува дека бројката на загинати во разорниот земјотрес и натаму ќе расте, а последиците од земјотресот чувствуваат околу два милиони луѓе.

Бројот на загинатите од земјотресот во Чиле ја помина бројката од 300

Inpress - 28.02.2010

Сантијаго, 28. февруари (ИНПРЕС) Бројот на загинатите од силниот земјотрес во Чиле ја премина бројката од 300, јави утрово СНН.

Земјотресот во Чиле однесе 300 животи

Шпиц - 28.02.2010

Американскиот центар за предупредување од цунами вчера ја повлече опасноста од појава на големи бранови на Пацификот Десетици илјади жители на Чиле веќе два ...

Бројката загинати во Чиле надмина 700

Форум - 28.02.2010

Претседателката Мичел Бачелет изјавила во Сантјаго дека е потврдено загинувањето на 708 луѓе. Претходно беше јавено дека само во крајбрежниот град Консепсион ...

Силен земјотрес и во Пакистан

Р.С.Европа - 28.02.2010

Земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала го погоди северен Пакистан утрово. Властите соопштуваат дека епицентарот на земјотересот бил на ...

Најмалку 300 луѓе загинале во Чиле

Р.С.Европа - 28.02.2010

Чилеанските власти соопштија дека досега над 300 луѓе загинале од првиот земјотресо со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала.

Чиле не е Хаити!

Вечер Прес - 28.02.2010

- Првите коментари на домашната стручна јавност се дека Чиле не може да се спореди со Хаити, бидејќи во оваа латиноамериканска земја во минатото имало силни ...

Над 214 жртви во Чиле, Хаваи на удар на цунами

eReporter - 28.02.2010

Бројот на загинати во силниот земјотрес што денеска го погоди централниот дел на Чиле, чиј брег го зафатија и високи бранови се искачи на 214 лица, а ...

Штетите во Чиле од 15 до 30 милијарди долари

eReporter - 28.02.2010

Материјалните штети што ги предизвика силниот земјотрес во Чиле би можеле да изнесуваат од 15 до 30 милијарди долари.

Повлечена опасноста од цунами на Пацификот

eReporter - 28.02.2010

Американскиот центар за предупредување од цунами ја повлече денеска опасноста од појава на големи бранови на Пацификот, предизвикани од разорниот земјотрес во ...

Над 300 жртви во Чиле, погодени најмалку 2 мил. луѓе

eReporter - 28.02.2010

Најмалку 300 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што вчера го погоди Чиле, а уште најмалку четворица настрадаа во цунамито предизвикано со потресот, што го ...

Над 400 загинати во Чиле

eReporter - 28.02.2010

Бројот на жртвите во Чиле се искачи на повеќе од 400 луѓе, а спасувачите се обидуваат да пронајдат преживеани од силниот земјотрес, кој предизвика и цунами во ...

Заробени над 100 луѓе под урната зграда во Чиле

eReporter - 28.02.2010

Најмалку 100 луѓе се заробени под остатоците на 14 - катна зграда во чилеанскиот град Консепсион, која се урна вчера во силниот земјотрес што ја погоди ...

Земјотрес во Чиле - 120 загинати

А1 - 27.02.2010

Според досегашните податоци најмалку 122 луѓе загинаа во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени што утрово го погоди Чиле.

Силниот земјотрес во Чиле покрена цунами

Канал5 - 27.02.2010

Силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала, кој утрово го погоди Чиле, покрена цунами кој би можел да има разурнувачки последици по ...

Најмалку шест загинати во силниот земјотрес во Чиле

Алсат-М - 27.02.2010

Најмалку шест лица загинаа во земјотресот кој утрово го погоди средишниот дел на Чиле, соопшти претседателот на земјата Мишел Бачелет.

Расте бројот на жртвите од силниот земјотрес во Чиле

Алсат-М - 27.02.2010

Најмалку 47 лица загинаа во силниот земјотрес кој утрово го погоди средишниот дел на Чиле, соопшти претседателот Мишел Бачелет.

По земјотресот, опасност од цунами

Deutsche Welle - 27.02.2010

Земјотрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди централниот дел на Чиле.

Земјотрес од апокалиптични 8,8 степени по рихтер го погоди Чиле

Канал5 - 27.02.2010

Потресот со катаклизмична моќ, цели две минути го тресел централниот дел на Чиле. Бројот на жртвите и обемот на штетите ни одблиску не може да се процени.

Во силниот земјотрес во Чиле загинаа 122 лица

Алсат-М - 27.02.2010

Најмалку 122 лица загинаа во силниот земјотрес кој утрово го погоди Чиле, соопшти новоизбраниот претседател Себастиан Пинера.

Предупредување за цунами и поради земјотрес во Јапонија

Телма - 27.02.2010

Јужниот дел на Јапонија беше погоден од земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рицхтеровата скала.

Јужниот дел на Јапонија погоден од земјотрес, се заканува цунами

Алсат-М - 27.02.2010

Јужниот дел на Јапонија беше погоден од земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рицхтеровата скала.

Страотно силен земјотрес во Чиле - покренато цунами

Телма - 27.02.2010

Силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала, кој утрово го погоди Чиле, покрена цунами кој би можел да има разурнувачки последици по ...

Јужниот дел на Јапонија погоден од земјотрес, се заканува цунами

Канал5 - 27.02.2010

Јужниот дел на Јапонија беше погоден од земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рицхтеровата скала.

Силен земјотрес во Чиле, постои опасност од цунами

Канал5 - 27.02.2010

Земјотрес со јачина од 8,3 степени по Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Чиле. Епицентарот на потресот е регистриран во близина на градот ...

ЕУ е подготвена да испрати помош во Чиле

Нетпрес - 27.02.2010

Европската унија е подготвена да испрати забрзана и координирана помош за жртвите од силниот земјотрес што утринава го погоди Чиле, пренесува “Дојче веле“ на ...

Хавајските острови во очекување на цунами

Макфакс - 27.02.2010

Водениот бран, што се создаде како последица на силниот земјотрес во Чиле, може да предизвика цунами долж бреговите на Хавајските острови, Австралија, Нов ...

Нов Зеланд предупредува на Цунами бранови високи 3 метри

Р.С.Европа - 27.02.2010

Властите на Нов Зеланд предупредуваат дека Цунами бранот се очекува да достигне висина од 3 метри и да го погоди брегот на Чиле.

Чиле погоден од 8.8 земјотрес, предизвика цунами

Макфакс - 27.02.2010

Цунами се заканува да го погоди брегот на Чиле по силниот земјотрес кој утринава го погоди Пацификот, недалеку од крајбрежјето на оваа латиноамериканска ...

Цунами го погоди крајбрежјето на Чиле

Р.С.Европа - 27.02.2010

Најмалку 11 крајбрежни градови во Чиле се погодени од Цунами бранови. Најмногу е погоден градот Талкахуано каде водените бранови достигнале висина од 2,4 метри.

Билансот на жртви расте-на Пацификот му се заканува Цунами

Макфакс - 27.02.2010

Билансот на жртви во разорниот земјотрес што утринава во 6.34 часот по средноевропско време го погоди крајбрежјето на Чиле постојано расте и сега ја достигна ...

ЕУ ќе го помага Чиле со три милиони евра

Сител - 27.02.2010

Европската унија одобри три милиони евра помош за Чиле, кој утрината беше погоден од разорен земјотрес во кој загинаа најмалку 122 луѓе.

ЕУ ќе испрати 3 милиони евра за Чиле

Р.С.Европа - 27.02.2010

Европската Унија ќе испрати хуманитарна помош вредна 3 милиони евра за погодените од земјотресот во Чиле.

Нов земјотрес во Чиле со јачина од 6,9 степени по Рихтер

Р.С.Европа - 27.02.2010

Над 120 луѓе загинаа од серијата земјотреси што го зафатија Чиле, но се стравува дека овој број не е конечен.Првиот земјотрес утринава беше со јачина од 8,8 ...

Најмалку 120 загинати во силниот земјотрес во Чиле

Алфа - 27.02.2010

Над 120 луѓе загинаа во силниот земјотрес што го погоди централно Чиле утрото во три часот по локално време. Бројот на жртвите постојано се зголемува.

Цунами им се заканува на Чиле и Перу

Кирилица - 27.02.2010

Епицентарот на земјотресот е регистриран во близина на градот Консепсион, 317 километри југозападно од Сантјаго, на длабочина од речиси 60 километри.

Јужниот дел на Јапонија погоден од земјотрес, се заканува цунами

Сител - 27.02.2010

Јужниот дел на Јапонија беше погоден од земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рицхтеровата скала.

Состојбата во Чиле драматична

Р.С.Европа - 27.02.2010

Најмалку 100 тина помали земјотреси го погодија Чиле во последното деноноќие како афтер шокови на силниот земјотресот од 8,8 степени според Рихтеровата скала..

Силен земјотрес во Чиле

Р.С.Европа - 27.02.2010

Силен земјотрес го погодил Чиле, кој според американската геолошка служба, бил со јачина од 8,3 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес со интензитет од 8,8 степени го погоди Чиле

Сител - 27.02.2010

Епицентарот на потресот е регистриран на 91 километри од вториот по големина град во Чиле, Консепсион, односно на 317 километри од престолнината Сантијаго на ...

Во силниот земјотрес во Чиле загинаа најмалку 147 лица

Сител - 27.02.2010

Најмалку 147 лица загинаа во силниот земјотрес кој утрово го погоди Чиле, покажуваат неконечните податоци на спасувачките служби.

ВИДЕО: Постојано се зголемува бројот на жртви во земјотресот во Чиле

Нетпрес - 27.02.2010

Според најновите податоци за загинати во земјотресот што утрово ја погоди јужноамериканската држава Чиле се искачи на 64 лица.

Најсмртоносните земјотреси

Форум - 27.02.2010

Разорниот земјотрес што пред месец и половина го погоди Хаити е една од најголемите природни катастрофи, според броката на загинати лица.

Втор потрес во Чиле, регистрирани првите жртви

Макфакс - 27.02.2010

Најмалку шест лица загинаа во силниот земјотрес од 8.8 степени што утринава го погоди крајбрежјето на Чиле во делот на Пацификот.

ВИДЕО: Најмалку 47 загинати во земјотресот во Чиле

Нетпрес - 27.02.2010

Најмалку 47 луѓе загинале во катастрофалниот земјотрес што го погоди Чиле утрово, известуваат локалните медиуми.

Земјотрес од 7,3 степени ја погоди Окинава

Нетпрес - 27.02.2010

Силен земјотрес од 7,3 степени според Рихтеровата скала го погоди југот на Јапонија вчера. Епицентарот на земјотресот бил покрај островот Окинава на длабочина ...

Силен земјотрес во Чиле, има настрадани и материјални штети

Р.С.Европа - 27.02.2010

Силен земјотрес го погодил Чиле, во кој, според првичните информации, најмалку 8 луѓе загинале. Според американската геолошка служба, земјотресот бил со јачина ...

Над 70 загинати во силниот земотрес во Чиле

Алфа - 27.02.2010

Најалку 76 загинати во силниот земјотрес што утрово го погоди Чиле. Се стравува дека бројката на загинати се уште ќе расте.

Силен земјотрес во близина на јужниот јапонски остров Окинава

Алфа - 27.02.2010

Силен земјотрес со јачина од 6.9 степени е регистриран во пацификот во јужна Јапонија, објави јапонската метеоролошка агенција.

Чиле: Најмалку 47 загинати во силниот земјотрес

Макфакс - 27.02.2010

Најмалку 47 лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени што утрово го погоди Чиле, јавуваат локалните медиуми.

Хаваи е под контрола, но расте бројот на загинати во Чиле

Кирилица - 27.02.2010

Цунамито кое му се закануваше на најпознатото туристичко место сепак помина без посериозни последици Цунамито кое му се закануваше на Хаваи, сепак го одмина ...

Силен земјотрес во Чиле - предупредување за цунами во регионот

Inpress - 27.02.2010

Сантијаго, 27 февруари (ИНПРЕС) Силен земјотрес го потресе Чиле, утрово во 07.34 чсот по средно европско време.

Бројот на загинати од земјотресот во Чиле расте

Р.С.Европа - 27.02.2010

Претседателката на Чиле, Мишел Бачелет изјави дека загинале околу 50 луѓе во земјотересот со јачина од 8,8 степени по Рихеровата скала.

Подигнат Цунами бран од земјотресот во Чиле

Р.С.Европа - 27.02.2010

Американскиот Центар за предупредување од цунами соопшти дека морското ниво покажува создадавање на цунами бран, но не се знае со која јачина може бранот да ја ...

Нови земјотреси во Чиле

Р.С.Европа - 27.02.2010

Американската геолошка служба соопшти дека по силниот земјотрес од 8,8 степени што утринава го погоди Чиле, досега уште неколку земјотреси со јачина од околку ...

Најмалку 78 загинати во земјотресот што го погоди Чиле

Сител - 27.02.2010

Смртниот биланс од силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала која утрово го погоди Чиле достигна 78 лица.

Бројот на жртвите се искачи на 82 - Чиле во паника

Макфакс - 27.02.2010

Бројот на жртвите во разорниот земјотрес што утринава во 6.34 часот по средноевропско време го погоди крајбрежјето на Чиле постојано расте и сега достигна 82 ...

ЕУ се мобилизира за испраќање помош во Чиле

Макфакс - 27.02.2010

Европската унија е спремна да испрати забрзана и координирана помош за жртвите од силниот земјотрес што утринава го погоди Чиле.

Светска банка подготвена да му помогне на Чиле

eReporter - 27.02.2010

Светска банка изрази подготвеност да му пружи помош на Чиле во санирање на последиците од разорниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтер, што денеска ...

Нов биланс - најмалку 47 загинати во земјотресот во Чиле

eReporter - 27.02.2010

Бројот на загинати се искачи на 47 лица во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтер што рано утрината го погоди централниот дел на Чиле.

Во силниот земјотрес во Чиле загинаа најмалку 147 лица

Идивиди - 27.02.2010

Сантиаго, 27 февруари (МИА) - Најмалку 147 лица загинаа во силниот земјотрес кој утрово го погоди Чиле, покажуваат неконечните податоци на спасувачките служби.

Силен земјотрес во Чиле, најмалку шестмина загинати

eReporter - 27.02.2010

Најмалку шест лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени што денеска го погоди Пацификот, во близина на крајбрежјето на Чиле, јави СиЕнЕн, ...

Над 60 загинати во земјотресот во Чиле

Идивиди - 27.02.2010

Сантјаго, 27 февруари (МИА) - Најмалку 64 лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала, кој утрово го погоди Чиле, јави ...

ЕУ ќе го помага Чиле со три милиони евра

eReporter - 27.02.2010

Европската унија одобри три милиони евра помош за Чиле, кој утрината беше погоден од разорен земјотрес во кој загинаа најмалку 122 луѓе.

Силен земјотрес во Чиле покрена цунами

Идивиди - 27.02.2010

Сантјаго, 27 февруари (МИА) - Силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала, кој утрово го погоди Чиле, покрена цунами кој би можел да има ...

Чиле прогласи катастрофа, најмалку 78 загинати

eReporter - 27.02.2010

Состојба на државна катастрофа денеска прогласи претседателката на Чиле, Мишел Бачелет по земјотресот со јачина од 8,8 степени по Рихтер во кој животот го ...

Најмалку 147 загинати во Чиле, нови жртви зема и цунамито

eReporter - 27.02.2010

Во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтер, што денеска го погоди Чиле, загинаа најмалку 147 луѓе, се наведува во најновиот биланс на локалните ...

Расте бројот на загинати во земјотресот во Чиле

eReporter - 27.02.2010

Бројот на загинати во силниот земјотрес што денеска го погоди централниот дел на Чиле се искачи на најмалку 122 лица, а пацифичкото крајбрежје се соочува со ...

Најмалку 29 повредени во земјотрес во Кина

Макфакс - 26.02.2010

Најмалку 29 лица се повредени во земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтер во Ју Нан југозападниот дел од Кина.

Силен земјотрес од 5.1 степени ја погоди југозападна Кина

Нетпрес - 26.02.2010

Во земјотресот со јачина од 5.1 степени според Рихтер, денес ја погоди југозападната кинеска провинција Јунан, имало 11 повредени, а голем број од куќите биле ...

Земјотрес ја погоди Никарагва

Макфакс - 25.02.2010

Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер утринава ги погоди Никарагва и Костарика.

Земјотрес ја погоди Никарагва

МРТ - 25.02.2010

Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер утринава ги погоди Никарагва и Костарика.

Земјотрес од 5,9 по Рихтер ја погоди Никарагва

Кирилица - 25.02.2010

Силен земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтер го погоди ноќеска западниот брег на Никарагва Нема извештаи за жртви или материјална штета.

Силен земјотрес од 5.9 степени ја погоди Никарагва

Нетпрес - 25.02.2010

Земјотрес со јачина од 5.9 степени според рихтеровата скала рано утрово го погоди западниот брег на Никарагва, но досега немало извештаи за направена ...

Земјотрес ја погоди Гватемала

Нетпрес - 23.02.2010

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтер ја погоди рано утринава Гватемала, соопшти американската геолошка служба.

Земјотрес од шест степени по Рихтер го погоди Тајван

Алсат-М - 22.02.2010

Земјотрес со интензитет од шест степени по Рихтеровата скала го погоди Тајван. Нема информации за жртви или материјална штета. Епицентарот бил на околу 160 км.

Земјотрес од 6 степени по рихтер во Тајван

Канал5 - 22.02.2010

Земјотрес со интензитет од шест степени по рихтеровата скала го погоди Тајван. Нема информации за жртви или материјална штета. Епицентарот бил на околу 160 км.

Земјотрес во Тајван, нема повредени

МРТ - 22.02.2010

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала утринава го погоди северен Тајван но засега нема информации за загинати или повредени, соопштија ...

Земјотрес од шест степени по Рихтер го погоди Тајван

Кирилица - 22.02.2010

Земјотрес со интензитет од шест степени по Рихтеровата скала го погоди Тајван. Нема информации за жртви или материјална штета Епицентарот бил на околу 160 км.

Земјотрес на Тајван

Inpress - 22.02.2010

Понеделник, 22. февруари (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди утрово северниот дел на Тајван.

Земјотрес во Тајван, нема повредени

Макфакс - 22.02.2010

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала утринава го погоди северен Тајван но засега нема информации за загинати или повредени, соопштија ...

Земјотрес во Тајван

Нетпрес - 22.02.2010

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтер го погоди северниот дел на Тајван, но за сега нема известување за загинати луѓе или материјална штета.