TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ контра Заев – Адеми: Албанскиот јазик официјален во сите институции

ТВ21 - 26.11.2017

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека албанскиот јазик нема да биде официјален во сите државни институции, од ДУИ го велат сосема спротивното. Арбер Адеми од оваа партија вели дека со предлог законот за албанскиот јазик, тој ќе стане официјален ...

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Канал5 - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

ТВ21 - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со Законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

24 Вести - 25.11.2017

Со Законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, изјави претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Жестока дебата за законот за употреба на јазици

ТВ21 - 25.11.2017

Законот за употреба на јазиците онаков каков што е предложен е само манипулативен трик за Албанците од страна на владејачката коалиција, смета Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Димовски вели, наместо со предлог законот да се подобри животот на ...

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Алсат-М - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

МКД - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери за Политика: Не е загрозен унитарниот карактер на Македонија

Нова ТВ - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Законот за јазиците не го загрозува унитарниот карактер на Македонија

Press24 - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Законот за употреба на јазиците не го загрозува унитарниот карактер на Македонија

А1 On - 25.11.2017

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери во интервју за српскиот весник „Политика“ вели дека со законот за употреба на јазиците не се загрозува унитарниот карактер на државата.

Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Р.С.Европа - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Стандард - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

+инфо - 25.11.2017

Со законот, според него, нема да се намали значењето на македонскиот јазик, а уште помалку унитарниот карактер на државата. Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на ...

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Сител - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Канал 77 - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Кумановски м. - 25.11.2017

loading... Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери во интервју за српска „Политика“: Со законот за јазиците не се загрозува унитарниот карактер на Македонија

Либертас - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика“.

Џафери: Со законот за јазиците не се загрозува унитарна Македонија

Вечер Прес - 25.11.2017

Со законот за употреба на јазиците не е загрозен унитарниот карактер на Република Македонија, вели претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери во денешното интервјуто за српскиот весник „Политика".

Членови на МАНУ бараат повлекување на Законот за употреба на јазиците

AKO - 25.11.2017

Академик Катица Ќулавкова на својот ФБ профил, објави дека некои членови на МАНУ бараат повлекување на законот за употреба на јзици од натамошна процедура. Според објавеното, тоа е предлог на некои членови на МАНУ и претставници на стручната ...

Заев и министрите одговараа на пратеничките прашања

Алсат-М - 24.11.2017

Премиерот Зоран Заев и неговиот владин кабинет за првпат се појавија денеска во Собранието за да одговараат на пратенички прашања. Фокусот главно беше врз предлог-законот за употреба на јазиците, економски прашања, случаите Монструм и Сопот, како и ...

Заев и министрите прв пат одговараа на пратенички прашања

Канал5 - 24.11.2017

Случајот Смилковско езеро е меѓу тие што треба во целост да се расчистат за Македонија да биде нормална држава, рече Заев одговорајќи на првите пратенички прашања за неговата Влада. Тој најави и нов министер за здравство во следните денови.

Први пратенички прашања, „европско знаме“ сè уште стои пред законот за јазици

ТВ21 - 24.11.2017

На првата седница за пратенички прашања до новата Влада, Илија Димовски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, го праша премиерот зошто повеќето закони се носат по скратена постапка, зошто предлог законот за употреба на јазиците е означен со европско знаменце, ...

Пратенички прашања – во фокусот Законот за јазиците

24 Вести - 24.11.2017

Речиси шест месеци по изборот на новата влада, премиерот Заев и министрите во Собранието одговараат на прашања на пратениците. Во фокусот е Законот за употреба на јазиците. Пратеничките прашања требаше да се одржат во септември, односно по 100 дена ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Канал5 - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Османи: Законот за јазиците до крајот на годината

Алсат-М - 24.11.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека законот за употреба на јазиците ќе биде донесен до крајот на годината. – Меѓуетничките односи се столб на безбедноста на државата и нивното унапредување е основното прашање во ...

Собранието прашува – Владата одговара: Дебата помеѓу Зоран Заев и Илија Димовски

ТВ21 - 24.11.2017

На првата седница за пратенички прашања упатени кон новата Влада, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, постави низа од прашања до претседателот на Владата, Зоран Заев. Димовски го интересираа одлуката на Владата за ставањето на ...

Димовски прашува, Заев одговара – Законот за јазиците во фокусот

Нова ТВ - 24.11.2017

Премиерот Зоран Заев и членовите на Владата на денешната седница во Собранието, за прв пат се соочуваат со прашања од новиот парламентарен состав. Прв кој ги постави прашањата до новиот претседател на Владата, беше координаторот на една од ...

Димовски: Зошто владата постави европско знаменце на законот со јазиците?

Нетпрес - 24.11.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и еврокомесарот Хан вели дека овој ...

Прво соочување на Заев со опозицијата во Собранието

Р.С.Европа - 24.11.2017

Законот за употреба на јазиците, економските прашања, но и кадровските решенија на новата влада беа во фокусот на пратеничките прашања упатени кон новата Влада. По процедуралните забелешки за наводно прекршување на Деловникот, пратеникот Илија ...

Први пратенички прашања за кабинетот на Заев

МРТ - 24.11.2017

Во Собранието седница за пратенички прашања, прва од изборот на новата Влада. Премиерот и министрите реферираа пред народните избраници. Во фокусот- Законот за употреба на јазиците, опозицијата обвини оти предлогот е за одржување на владината ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Сител - 24.11.2017

о прашањето зошто е поставен знакот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин кабинет ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Слободен Печат - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен значнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Прва седница за пратенички прашања

Алфа - 24.11.2017

Законот за јазиците е легитимен оти предлагачите се повикале на Европската конвенција за употреба на јазиците, одговори Заев денеска на соочувањето со пратениците на редовната седница за пратенички прашања.

Димовски: Законот за јазиците има многу мани, надвор е од уставот и дискриминаторен кон помалите етнички заедници

Курир - 24.11.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и еврокомесарот Хан вели дека овој ...

Први пратенички прашања за новата Влада

МРТ - 24.11.2017

Премиерот Заев и министрите одговараат на народните избраници. По изборот на новата Влада, прва седница за пратенички прашања... Речиси шест месеци по изборот на новата Влада, премиерот Заев и министрите во Собранието одговараат на прашања на ...

Владата дала европско знаменце на Законот за јазици потпирајќи се на европска конвенција

+инфо - 24.11.2017

Димовски посочи дека Законот е нецелосен и дека претседателот на Собранието Талат Џафери требало да ѝ го врати на Владата. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прават седница на пратенички прашања во Собранието го праша премиерот Зоран Заев зошто ...

Заев: Правата на граѓаните се европска вредност, затоа законот за јазиците ќе биде со европско знаменце

А1 On - 24.11.2017

Еден од координаторите на 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на денешната 23-та седница на Собранието, посветена на пратенички прашања, упати три прашања до премиерот Заев и тоа за одлуката на Владата законот за јазиците да биде ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици е според Европската конвенција

Нетпрес - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Димовски: Зошто владата постави европско знаменце на законот со јазиците?

Точка - 24.11.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и еврокомесарот Хан вели дека овој ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици е според Европската конвенција

Република - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Законот за јазици во фокус: Што прашуваа пратениците

еМагазин - 24.11.2017

Законот за употреба на јазиците беше главната тема на денешните први пратенички прашања. Со прашање за овој закон почна денешната седница во Собранието на која новиот владин кабинет одговараше на пратениците.

Заев: Европското знаменце на законот за јазици е според Европската конвенција

Вечер Прес - 24.11.2017

Со прашањето зошто е поставен знакнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот владин ...

Османи вели дека Владата не била критикувана од ЕК, Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на годината

еМагазин - 24.11.2017

Македонија досега не добила ниту формална, ниту неформална забелешка од Европската комисија во однос на динамиката на спроведување на реформите, изјави денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања. Бујар Османи.

Османи: Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на годината

Либертас - 24.11.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека законот за употреба на јазиците ќе биде донесен до крајот на годината. – Меѓуетничките односи се столб на безбедноста на државата и нивното унапредување е основното прашање во ...

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција

Кумановски м. - 24.11.2017

loading... Со прашањето зошто е поставен значнот европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев почна денешната седница во Собранието на која првпат новиот ...

Османи: Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на годината...

Н.Македонија - 24.11.2017

Османи: Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на годината Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека законот за употреба на јазиците ќе биде донесен до крајот на годината.

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција ...

Н.Македонија - 24.11.2017

Заев: Европското знаменце на законот за јазици според Европската конвенција Со прашањето зошто е поставено европско знаменце на Предлог-законот за употреба на јазиците што го упати пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Зоран Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците да се врати на почеток во собраниска процедура

Алсат-М - 23.11.2017

Опозицијата бара Предлог – законот за употреба на јазиците да се врати на почеток во собраниска процедура. Партијата на поранешниот премиер, Никола Груевски, потпирајќи се на прекршувањата, што според нив, ги направиле предлагачите на Законот и по ...

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура

Канал5 - 23.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање.

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура

Сител - 23.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање.

Ќулавкова: Дел од МАНУ и стручната заедница бараат Законот за јазици да се повлече од натамошна постапка

Нетпрес - 23.11.2017

Академик Катица Ќулавкова преку својот Фејсбук профил бара да се повлече од понатамошна постапка неуставниот закон за јазиците кој СДСМ и ДУИ насила го туркаат во Собрание. Таа пренесува став на дел од членовите на МАНУ и други стручни лица ...

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура

Правдико - 23.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање.

Измените на Законот за Македонски јазик пред Комисијата за култура

Press24 - 23.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање.

Ќулавкова: Дел од МАНУ и стручната заедница бараат Законот за јазици да се повлече од натамошна постапка

Курир - 23.11.2017

Академик Катица Ќулавкова преку својот Фејсбук профил бара да се повлече од понатамошна постапка неуставниот закон за јазиците кој СДСМ и ДУИ насила го туркаат во Собрание. Таа пренесува став на дел од членовите на МАНУ и други стручни лица ...

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура

Либертас - 23.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик во второ читање.

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура...

Н.Македонија - 23.11.2017

Измените на Законот за македонскиот јазик пред Комисијата за култура Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседава Комисијата за култура на чиј дневен ред е Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на ...

Груби: Амандманската расправа за законот за јазици ќе ја закажам до крајот на годината

Канал5 - 22.11.2017

Јавен обвинител, судски совет, закон за верификација на факти, за заштитени сведоци, се се тоа закони што ни ги бара Брисел, поради нив ја одложив седницата за Европски прашања на кои требаше да бидат разгледувани амандманите, рече претседателот на ...

Ќе се одложи донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 22.11.2017

Ќе се откаже второто читање на предлог-законот за употреба на јазиците. Алсат неофицијално дознава дека Брисел бара приоритет да им се даде на реформските закони, кои ќе и помогнат на Македонија да добие безулсовна препорака од комисија во фецвруари ...

Груби: Законот за јазици ќе се врати во Собрание до Нова Година

Сител - 22.11.2017

Владејачките СДСМ и ДУИ со различен став за тоа која е причината за одложувањето на денешната амадманска расправа на Законот за јазици. Претседателот на комисијата за европски прашања Артан Груби вчера самиот објасни дека има поитни прироитети од ...

Иванов може да прави театар, ама го нема последниот збор

+инфо - 22.11.2017

Евентуалното вето ќе претставува сигнал дека претседателот на државата се посомневал и предупредил дека тој закон не е во согласност со Уставот. Претседателот Ѓорге Иванов би можел да го искористи правото на вето за законот за јазици, кој моментално ...

Иванов може да прави театар, ама го нема последниот збор

Слободен Печат - 22.11.2017

Евентуалното вето ќе претставува сигнал дека претседателот на државата се посомневал и предупредил дека тој закон не е во согласност со Уставот, но последниот збор ќе го има мнозинството пратеници во Собранието, велат правните експерти.

Во име на реформите и за „мир во куќа“ одложен Законот за јазици

Р.С.Европа - 22.11.2017

Откако пратеникот Артан Груби ја одложи седницата на Комисијата за европски прашања за законот за употреба на јазиците, аналитичарите коментираат дека тоа се должи на набиената европска агенда што ја испорача еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан го тргна европското знаменце од Законот за јазиците?!

+инфо - 22.11.2017

Пратеникот Груби негира дека одложувањето на комисиската расправа е поврзано со изјавата на еврокомесарот, туку дека имало други поважни работи. Расправата за Законот за употреба на јазиците во Комисијата за европски прашања која требаше да почне ...

Груби: Ја одложив седницата за јазиците - имаме поприоритетни реформи

Press24 - 22.11.2017

Комисиската расправа за законот за јазици е одложена и ќе продолжи по донесување на буџетот, а претседателот на Комисијата за Европски прашања, Артан Груби, вели дека ја одложил расправата затоа што неделава Собранието треба да се занимава за клучни ...

Кога ќе се одржи седница за Законот за јазиците?

Фактор - 22.11.2017

Законот за употреба на јазици е во второ читање. ВМРО- ДПМНЕ поднесе 84 амандмани, СДСМ четири и БЕСА два. Артан Груби, претседател на Комисијата за европски прашања седницата која беше одложена ќе ја презакаже на почетокот на декември.

Ванковска: Одговорност од Шекеринска, Џафери и Груби за европското знаменце на Законот за јазиците

Вечер Прес - 22.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби ја одложи шестата седница закажана за утре, на чиј дневен ред беше второто читање на Законот за употреба на јазиците.

Дали поради изјавата на Хан Груби ја откажа седницата за Законот за јазици?

Фактор - 22.11.2017

Претседателот на комисијата за европски прашања, Артан Груби кој ја одложи седницата на која требаше да има второ читање на Законот за употреба на јазиците вели дека тоа го направил поради други приоритети, а не поради изјавата на еврокомесарот ...

Отстранети шаторите пред Собрание

Точка - 22.11.2017

Шаторите што попладнево пред Собрание ги постави здружението „Семакедонски национален совет“ по неколку часа беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците.

Груби ја одложи комисиската седница за второто читање на Законот за јазици

Фокус - 21.11.2017

Седницата на Комисијата за европски прашања која беше закажана за утре во 15 часот, а на чиј дневевен ред беше второто читање на Предлог законот за употреба на јазиците е одложена, информираат од Комисијата.

Груби за Телевизија 24: Комисијата е откажана да нема дефокусирање од тоа што во моментов е најзначајно

24 Вести - 21.11.2017

„Проценив дека неделава е многу значајна за други реформски прашања и дадов предност на тоа за да не овозможам дефокусирање на јавноста од тоа што во моментов е најзначајно и итно“, вака претседателот на комисијата за европски прашања Артан Групи за ...

Здружението Македонски национален совет постави шатори пред Собрание

Алсат-М - 21.11.2017

Здружението Македонски национален совет постави шатори пред Собранието барајќи повлекување на законот за употреба на јазиците. Тие порачаа дека протестите пред Собранието ќе бидат константни и ќе пробаат институционално да го решат ова прашање ...

Ја одложив седницата за јазиците оти имаме поприоритетни реформи, изјави Артан Груби

Сакам да кажам - 21.11.2017

Комисиската расправа за законот за јазици е одложена и ќе продолжи по донесување на буџетот. Претседателот на Комисијата за европски прашања Артан Груби вели дека ја одложил расправата затоа што неделава Собранието треба да се занимава за значајни ...

Комисијата за Законот за јазици одложена

24 Вести - 21.11.2017

90 те амандмани поднесени за законот за албански јазик утре нема да бидат чепнати. Комсијата за европски прашања која требаше да се одржи утре е одложена, претседателот Артан Груби, кој што е во Брсиел за Телевизија 24 вели не сака да ја дефокусира ...

По само неколку часа, демонстрантите ги тргнаа шаторите пред Собрание

Фокус - 21.11.2017

Иако при поставувањето на шаторите, демонстрантите пред Собранието изјавија дека таму ќе останат се додека не се повлече Законот за јазици, тие само по неколку часа ги тргнаа шаторите. Останува нејасно дали тоа е поради одложувањето на собраниската ...

Груби тврди дека не го одложил Законот за јазици поради пораката од Хан

Фокус - 21.11.2017

„Проценив дека неделава е многу значајна за други реформски прашања и дадов предност на тоа за да не овозможам дефокусирање на јавноста од тоа што во моментов е најзначајно и итно“, вака претседателот на комисијата за европски прашања Артан Груби за ...

Опозицијата бара да се тргне европското знаменце од Законот за јазици

24 Вести - 21.11.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара да се тргне европското знаменце од предлог Законот за употреба на јазиците и да оди во редовна собраниска постапка. Дополнително опозициските пратеници побараа да се отвори јавна расправа, откако вчера еврокомесарот ...

Одложено второто читање на Законот за јазиците

Канал5 - 21.11.2017

Претседателот на Собраниската комисија за европски прашања , Артан Груби ја одложи за утре закажаната седница . На комисиската седница беше закажано второто читање на Законот з ајазиците .

Собранието ја одржува 21. седница

А1 On - 21.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја одржува 21. седница. Пратениците го донесоа дополнувањето на измените и дополнувањата на Законот за сметководство за буџетите и буџетските корисници, а за другите точки на дневниот ред ќе одлучуваат во ...

Отстранети шаторите пред Собранието

Макфакс - 21.11.2017

Шаторите што попладнево пред Собрание ги постави здружението „Семакедонски национален совет“ по неколку часа беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците.

Одложена комисиската расправа за Предлог-законот за јазиците

Р.С.Европа - 21.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби ја одложи шестата седница закажана за утре, на чиј дневен ред беше второто читање на Законот за употреба на јазиците, се вели во ...

Хан: Законот за употреба на албанскиот јазик не е европски приортет

Сител - 21.11.2017

Евркомесарот Хан на вториот ден од посетата на Скопје повторно потенцираше дека Владата но и другите политички фактори треба да се фокусираат на законите од сферата на правосудството, разузнавањето и јавната администрација, како приоритени за ...

Одложено второто читање на Предлог-законот за употреба на јазиците

Нова ТВ - 21.11.2017

Седницата која беше закажана за утре во 15 часот е одложена, информираат од Комисијата за европски прашања. -Претседателот на Комисијата за европски прашања (КЕП) на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби ја одложи шестата ...

Отстранети шаторите од пред Собрание

А1 On - 21.11.2017

Само неколку часа по поставувањето на шаторите пред Собрание од страна на здружението „Семакедонски национален совет“, тие беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба ...

Откажана комисијата за законот за јазици, пред Собрание шатори (ФОТО)

+инфо - 21.11.2017

Пратеникот Артан Груби ја одложи шестата седница на КЕП, на која на дневен ред беше Законот за употреба на јазиците, пишува во соопштението од КЕП. Седницата која беше закажана за утре во 15 часот е одложена, информираат од Комисијата за европски ...

Отстранети шаторите пред Собрание

МКД - 21.11.2017

Шаторите што попладнево пред Собрание ги постави здружението „Семакедонски национален совет" по неколку часа беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците.

„Семакедонски национален совет“ ги тргна шаторите од пред Собрание

Стандард - 21.11.2017

Шаторите што ги постави здружението „Семакедонски национален совет“ денеска пред Собранието на РМ, по неколку часа беа отстранети, иако претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на ...

Поради Законот за јазиците, поставени па тргнати шатори пред Собрание

Нова ТВ - 21.11.2017

Пред Собранието попладнево беа поставени шатори од членови на здружението „Македонски национален совет“. Тие порачаа дека нема да си заминат, се додека не биде повлечен предлог-законот за употреба на јазиците, но шаторите набрзо ги снема од пред ...

Груби ја одложи амандманската расправа за предлог-законот за јазиците

Вечер Прес - 21.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја одложи шестата седница закажана за утре на која на дневен ред беше второто читање на предлог-законот за употреба на јазиците.

Отстранети шаторите пред Собрание

Вечер Прес - 21.11.2017

Шаторите што попладнево пред Собрание ги постави здружението „Семакедонски национален совет“ по неколку часа беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците.

Хан: Законот за јазиците не е приоритет, приоритетите треба да се дефинираат според националните интереси

Република - 21.11.2017

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, вчера од заедничката пресконференција со премиерот Зоран Заев, истакна дека законот за јазиците кој го предлага СДСМ, а со кој се предвидува двојазичност на цела територија на ...

Груби: Седницата за законот за јазиците не ја одложив поради изјавата на Хан

Мета - 21.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања, пратеникот Артан Груби ја одложил утрешната комисиска седница за законот за јазиците за да не се дефокусира јавноста од итните прашања. – Проценив дека неделава е многу значајна за други реформски ...

Демонстрантите ги тргнаа шаторите пред Собрание

Либертас - 21.11.2017

Иако при поставувањето на шаторите, демонстрантите пред Собранието изјавија дека таму ќе останат се додека не се повлече Законот за јазици, тие само по неколку часа ги тргнаа шаторите. Останува нејасно дали тоа е поради одложувањето на собраниската ...

Отстранети шаторите од пред Собрание

Локално - 21.11.2017

Само неколку часа по поставувањето на шаторите пред Собрание од страна на здружението „Семакедонски национален совет“, тие беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба ...

Иванов би удрил вето на законот за јазици

Фактор - 21.11.2017

Претседателот Иванов би можел да го искористи своето право на вето за законот за јазици кој се уште е во собраниска процедура односно, помина во првата фаза на читање, а сега ќе се чека мислење од Венецијанската комисија, а потоа ќе се разгледуваат ...

(ВИДЕО) 360˚ Правни и практични замки – дали новите јазични одредби за судството ќе бидат применливи

Либертас - 21.11.2017

Прашањето за применливоста на одредбите за судството од законот за јазици е проблематично од два аспекта. Правен – бидејќи законот за јазици се носи со просто мнозинство, а навлегува во прашања регулирани со законот за кривична постапка, кој пак е ...

Вечерва раздвижено пред собрание – оние кои ги поставија шаторите со нов потег

Sky - 21.11.2017

Шаторите што попладнево пред Собрание ги постави здружението „Семакедонски национален совет“ по неколку часа беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците.

Ванковска: Одговорност од Шекеринска, Џафери и Груби за европското знаменце на Законот за јазиците

Република - 21.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби ја одложи шестата седница закажана за утре, на чиј дневен ред беше второто читање на Законот за употреба на јазиците.

Димовски повторно побара тргање на европското знаме од Предлог-законот за јазици

Либертас - 21.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја одржува 21. седница. Пратениците го донесоа дополнувањето на измените и дополнувањата на Законот за сметководство за буџетите и буџетските корисници, а за другите точки на дневниот ред ќе одлучуваат во ...

Хан: Законот за јазиците не е приоритет, приоритетите треба да се дефинираат според националните интереси

Вечер Прес - 21.11.2017

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, вчера од заедничката пресконференција со премиерот Зоран Заев, истакна дека законот за јазиците кој го предлага СДСМ, а со кој се предвидува двојазичност на цела територија на ...

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Фактор - 21.11.2017

Седницата која беше закажана за утре во 15 часот е одложена, информира од Комисијата за европски прашања. „Претседателот на Комисијата за европски прашања (КЕП) на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби ја одложи шестата седница ...

Груби ја одложи комисиската седница за законот за јазиците

Локално - 21.11.2017

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, ја одложи утрешната комисиска седница на која во второ читање требаше да се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, соопштија од Комисијата.

Груби ја одложи комисиската седница за законот за јазиците

Либертас - 21.11.2017

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, ја одложи утрешната комисиска седница на која во второ читање требаше да се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, соопштија од Комисијата.

Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

Локално - 21.11.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

Груби ја одложи комисиската седница за законот за јазиците

Мета - 21.11.2017

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, ја одложи утрешната комисиска седница на која во второ читање требаше да се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, соопштија од Комисијата.

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Фактор - 21.11.2017

„Проценив дека неделава е многу значајна за други реформски прашања и дадов предност на тоа за да не овозможам дефокусирање на јавноста од тоа што во моментов е најзначајно и итно“, вака претседателот на комисијата за европски прашања Артан Груби за ...

Комесарот Хан даде свое мислење за законот за јазиците

iPortal - 21.11.2017

Законот за употреба на албанскиот јазик не е европски приоритет, ниту пак дел од реформите што Македонија треба да ги испорача за да го истрча како што вели Брисел последниот километaр од европскиот маратон за чиста препорака.

Груби: Седницата за законот за јазиците не ја одложив поради изјавата на Хан

Локално - 21.11.2017

Претседателот на Комисијата за европски прашања, пратеникот Артан Груби ја одложил утрешната комисиска седница за законот за јазиците за да не се дефокусира јавноста од итните прашања. – Проценив дека неделава е многу значајна за други реформски ...

Хан: Законот за јазици не е приоритет и не е дел од условите за напредок кон ЕУ(видео)

AKO - 21.11.2017

По денешната средба со премиерот Зоран Заев, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, и порача на опозицијата да биде конструктивна. ,,Целта може да се постигне доколку сите одат во ист правец.

Хан: Власта да oдреди што е најважно, законот за јазици не e приоритет

ТВ21 - 20.11.2017

Очекувам дека мојата земја и пред 2025 година да стане дел од Европската унија но тоа зависи од интензитетот на нашата работа. Со 19 странски компании сме во преговори со дел од нив потпишуваме договори најголем дел од нив се од земји од ЕУ, изјави ...

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

Алсат-М - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

Хан и порача на опозицијата дека не е наивен, за законот за јазици рече дека не е приоритет

Фокус - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на денешната прес конференција по средба со премиеро, Зоран Заев, и порача на опозицијата да биде конструктивна во следниот период кој, како што рече, е период на последниот километар до ...

Хан: Законот за јазици не е приоритетен за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Стандард - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

(ВИДЕО) Иванов: Ќе го потпишам законот за јазици ако е во согласност со Уставот

А1 On - 20.11.2017

Во одговор на новинарско прашање дали ќе го потпише законот за јазици, претседателот Ѓорге Иванов рече дека ќе се произнесе кога текстот на законот ќе пристигне кај него. Сепак, како што додава тој, потпис на законот ќе стави доколку тој е во ...

ХАН: Законот за јазици не е ПРИОРИТЕТЕН!

Таратур - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан практично ги демантираше аргументите на владејачките партии СДСМ и ДУИ кои Предлог законот за јазиците со кој Македонија ќе стане двојазична, го ставија под т.н.

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

Сител - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

Иванов: Ќе го потпишам законот за јазици ако е во согласност со Уставот

Кајгана - 20.11.2017

Во одговор на новинарско прашање дали ќе го потпише законот за јазици, претседателот Ѓорге Иванов рече дека ќе се произнесе кога текстот на законот ќе пристигне кај него. Сепак, како што додава тој, потпис на законот ќе стави доколку тој е во ...

Иванов: Ќе го потпишам законот за јазиците ако е во согласност со Уставот

Правдико - 20.11.2017

Во одговор на новинарско прашање дали ќе го потпише законот за јазиците, претседателот Ѓорге Иванов рече дека ќе се произнесе кога текстот на законот ќе пристигне кај него. Сепак, како што додава тој, потпис на законот ќе стави доколку тој е во ...

Хан: Законот за јазици не е приоритетен за добивање позитивна препорака од Европската комисија

МКД - 20.11.2017

Ако се усвои законот за јазиците во наредните неколку недели, врз основа на препораките од Венециската комисија, тоа е добро, но важно е Владата и другите фактори да се фокусираат на законите условите кои што се релевантни за добивање позитивна ...

Хан: Законот за јазиците е нормално барање

Макфакс - 20.11.2017

Мислам дека законот за јазици е многу нормално барање. Мислам дека Властите треба да ги определат како приоритетни областите во кои ќе добијат позитивни оцени, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје.

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

Press24 - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

Хан: Законот за јазиците не е дел од Договорот од Пржино и ЕУ не го бара

Локално - 20.11.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје оцени дека законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба направат приоритети и да се фокусираат на областите за кои ќе добијат позитивни оцени според постигнувањата.

Иванов ќе го потпише законот за јазиците само ако е во согласност со Уставот

Sky - 20.11.2017

Претседателот Ѓорге Иванов ќе се произнесе за законот за јазиците откако ќе го добие текстот на законот. – Со внимание ја следам расправата за законот за јазиците, но нацрт-текстот сè уште не пристигнал кај мене, во кабинетот.

Хан: Законот за јазици е нормално барање

Вечер Прес - 20.11.2017

Мислам дека законот за јазици е многу нормално барање. Мислам дека Властите треба да ги определат како приоритетни областите во кои ќе добијат позитивни оцени, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје.

Иванов: Внимателно ја следам расправата за Законот за јазиците, ќе се произнесам кога ќе пристигне кај мене

Либертас - 20.11.2017

Запрашан за Законот за употреба на јазиците кој ја помина првата фаза и дали ќе го стави својот потпис кога ќе дојде кај него, претседателот Ѓорге Иванов денеска рече дека ќе се произнесе по него откако законот ќе дојде во неговиот кабинет.

Иванов: Ако е во согласност со уставот, ќе го потпишам законот за јазици

Вечер Прес - 20.11.2017

Во одговор на новинарско прашање дали ќе го потпише законот за јазиците, претседателот Ѓорге Иванов изјави дека ќе се произнесе кога текстот на законот ќе пристигне кај него. Сепак, како што додава тој, потпис на законот ќе стави доколку тој е во ...

Хан: Законот за јазиците е нормално барање

Sky - 20.11.2017

Мислам дека законот за јазиците е многу нормално барање. Мислам дека властите треба да ги определат како приоритетни областите во кои ќе добијат позитивни оцени, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје.

(Видео) Иванов: Ќе го потпишам законот за јазиците ако е во согласност со Уставот

Sky - 20.11.2017

Во одговор на новинарско прашање дали ќе го потпише законот за јазиците, претседателот Ѓорге Иванов рече дека ќе се произнесе кога текстот на законот ќе пристигне кај него. Сепак, како што додава тој, потпис на законот ќе стави доколку тој е во ...

Иванов ќе го потпише законот за јазиците само ако е во согласност со Уставот

Локално - 20.11.2017

Претседателот Ѓорге Иванов ќе се произнесе за законот за јазиците откако ќе го добие текстот на законот. – Со внимание ја следам расправата за законот за јазиците, но нацрт-текстот сè уште не пристигнал кај мене, во кабинетот.

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но Власта да oдреди што е најважно, законот за јазици не e приоритет

МК News - 20.11.2017

Очекувам дека мојата земја и пред 2025 година да стане дел од Европската унија но тоа зависи од интензитетот на нашата работа. Со 19 странски компании сме во преговори со дел од нив потпишуваме договори најголем дел од нив се од земји од ЕУ, изјави ...

Хан: Законот за јазиците не е дел од Договорот од Пржино и ЕУ не го бара

Мета - 20.11.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје оцени дека законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба направат приоритети и да се фокусираат на областите за кои ќе добијат позитивни оцени според постигнувањата.

Иванов: Ако е во согласност со уставот, ќе го потпишам законот за јазици

Република - 20.11.2017

Во одговор на новинарско прашање дали ќе го потпише законот за јазиците, претседателот Ѓорге Иванов изјави дека ќе се произнесе кога текстот на законот ќе пристигне кај него. Сепак, како што додава тој, потпис на законот ќе стави доколку тој е во ...

Иванов ќе го потпише законот за јазиците само ако е во согласност со Уставот

Мета - 20.11.2017

Претседателот Ѓорге Иванов ќе се произнесе за законот за јазиците откако ќе го добие текстот на законот. – Со внимание ја следам расправата за законот за јазиците, но нацрт-текстот сè уште не пристигнал кај мене, во кабинетот.

Хан: Закон за јазиците не е приоритет за влез во ЕУ

Поглед - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан на денешната прес конференција по средба со премиерот, Зоран Заев и порача на Владата дека Законот за употреба на јазиците не е приоритетен и не е од национален интерес.

Хан: Законот за јазици не е дел од итните европски приоритети

Либертас - 20.11.2017

Законот за употреба на албанскиот јазик не е европски приоритет, ниту пак дел од реформите што Македонија треба да ги испорача за да го истрча како што вели Брисел последниот километaр од европскиот маратон за чиста препорака.

За Хан Законот за јазици е разумно барање, но не е приоритет кој ЕУ го бара

Фактор - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан денеска во Скопје изјави дека Законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба да направат приоритети. „Ако Законот за јазиците се усвои во следните неколку недели, врз основа ...

Хан: Законот за јазици е нормално барање

Точка - 20.11.2017

Мислам дека законот за јазици е многу нормално барање. Мислам дека Властите треба да ги определат како приоритетни областите во кои ќе добијат позитивни оцени, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје.

Законот за јазиците не е дел од Договорот од Пржино и ЕУ не го бара

Тера - 20.11.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје оцени дека законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба направат приоритети и да се фокусираат на областите за кои ќе добијат позитивни оцени според постигнувањата.