TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжуваат немирите во источна Украина

Алсат-М - 04.05.2014

Во источна Украина продолжуваат немирите, додека владините сили ја продолжуваат „антитерористичката“ операција против проруските бунтовници кои држат владини згради во низа источни градови.

Проруски активисти ја вратија контролата врз повеќе градови

Утрински - 04.05.2014

Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен дел успеаја да ја повратат контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка, соопшти телевизијата „Русија24“.

Украинската армија го блокира патот кон Славјанск

Канал5 - 04.05.2014

Украинската армија го блокираше главниот пат кон градот Славјанск, кој е упориште на проруските сепаратисти во источниот дел на земјата. Војниците поставиле блокада на 2 километри од Славјанск, ...

Украинската армија го блокира патот кон Славјанск

Утрински - 04.05.2014

Украинската армија го блокираше главниот пат кон градот Славјанск, кој е упориште на проруските сепаратисти во источниот дел на земјата. Војниците поставиле блокада на 2 километри од Славјанск, ...

Украина: Краматорск повторно под владина контрола

Deutsche Welle - 04.05.2014

Украинската влада тврди дека ги истиснала проруските сепаратисти од речиси сите административни згради во градот Краматорск. Киев очигледно има поддршка од експерти од ЦИА и ФБИ.

Најмалку 10 загинати во офанзивата во Краматорск

Канал5 - 04.05.2014

За време на специјалната операција на украинските сили за безбедност во Краматорск во Доњецката област, според најновите информации, загинаа приближно десет лица.

Силите за самоодбрана ја повратија контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка

Курир - 04.05.2014

Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен дел успеаја да ја повратат контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка, соопшти телевизијата "Россија-24".

ВИДЕО Специјалци направија пустош во Краматорск

+инфо - 04.05.2014

Украинската влада тврди дека ги истиснала проруските сепаратисти од речиси сите административни згради во градот Краматорск. Киев очигледно има поддршка од експерти од ЦИА и ФБИ, јави „Дојче Веле“.

Украинската армија го блокира патот кон Славјанск

+инфо - 04.05.2014

Украинската армија го блокираше главниот пат кон градот Славјанск, кој е упориште на проруските сепаратисти во источниот дел на земјата. Војниците поставиле блокада на 2 километри од Славјанск, ...

Украинската армија го блокира патот кон Славјанск

А1 On - 04.05.2014

Украинската армија го блокираше главниот пат кон градот Славјанск, кој е упориште на проруските сепаратисти во источниот дел на земјата. Војниците поставиле блокада на 2 километри од Славјанск, ...

Россиja-24: Силите за самоодбрана ја повратија контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка

А1 On - 04.05.2014

Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен дел успеаја да ја повратат контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка, соопшти телевизијата “Россија-24″.

ВИДЕО: Се формира армијата на Југоистокот од Украина за да го заземе Киев

Нетпрес - 04.05.2014

Украинските сили лојални на новите власти во Киев со тенкови и авијација ги продолжуваат операциите во југоисточна Украина. Во борбите во Луганск, Славјанск, Краматорск и Маурипол има убиени и ранети.

Россиja-24: Сепаратистите ја вратија контролата во четири украински града

+инфо - 04.05.2014

Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен дел успеаја да ја повратат контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка, соопшти телевизијата "Россија-24".

Силите за самоодбрана ја повратија контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка

Сител - 04.05.2014

Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен дел успеаја да ја повратат контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка, соопшти телевизијата "Россија-24".

Продолжуваат немирите во источна Украина

Р.С.Европа - 04.05.2014

Во источна Украина продолжуваат немирите, додека владините сили ја продолжуваат „антитерористичката“ операција против проруските бунтовници кои држат владини згради во низа источни градови.

Одете си дома! – Голораки цивили избркаа украински војници (ВИДЕО)

Телеграф - 04.05.2014

Како што пренесуваат светски агенции, во судирите за преземање на контролата врз Краматорск, загинале седуммина проруски активисти Одете си дома, фашисти, вратете се во Киев..

Во Краматорск 10 мртви, украинската војска го контролира градот

Нетпрес - 04.05.2014

За време на специјална операција на украинските сили за безбедност во Краматорска во Доњетската област, според најновите информации, загинале речиси 10 лица, а војниците со исклучок на централниот ...

Востанички лидер: Истокот на Украина формира војска и ќе тргне на Киев (ВИДЕО)

МКД - 04.05.2014

Украинските сили лојални на новите власти во Киев со тенкови и авијација ги продолжуваат операциите во југоисточна Украина. Во борбите во Луганск, Славјанск, Краматорск и Маурипол има убиени и ранети.

Проруските активисти ја вратиле контролата врз повеќе градови

Телеграф - 04.05.2014

Како резултат од протести на населението, украинските војници биле принудени да се повлечат во правец на аеродромот во Краматорск Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен ...

NYT: Милицијата во Славјанск има украинско оружје и меѓу нив нема Руси

Макфакс - 04.05.2014

Борците на единицата на проруската ткн народна милиција на самоодбраната на Славјанск во источна Украина, вооружени се претежно со старо оружје на украинската армија, а командантот тврди дека во ...

Фотографии од Милошевиќ на барикадите во Краматорск (ФОТО, ВИДЕО)

Телеграф - 04.05.2014

Судири има и во предградието на Славјанск во регионот на Донецк, каде профедералните активисти се судриле со украинските воени сили Фотографии од поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ се ...

Њујорк тајмс: Оружјето на бранителите на Славјанск е украинско, нема Руси меѓу нив, им помага само локалното население

МКД - 04.05.2014

Борците на отпорот што го бранат Славјанск во источна Украина се вооружени со оружје идентично на она што е во рацете на украинските војници и сите се граѓани на Украина, пишува весникот Њујорк тајмс ...

Проруската милиција ја потиснаа украинската Национална гарда кај Славјанск

Макфакс - 04.05.2014

Припадниците на проруската ткн национална милиција за самоодбрана коишто го контролираат источниот украински град Славјанск потиснале од близината на градот единица на Националната гарда, додека во ...

Бан Ки-Мун нуди посредување во украинската криза

Макфакс - 04.05.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун го понуди своето посредување во барањето решение за кризата во Украина. „Подготвен сум да посредувам, доколку тоа е потребно", изјави челникот на ...

Новинарите на NYT не открија „руска трага“ во случките во Славјанск

Руска реч - 04.05.2014

Кореспондентите на американскиот весник The New York Times, откако поминаа околу една недела во Славјанск, изјавија дека не нашле потврда за учество на Русија во случките во градот, пишува весникот.

Украина: Краматорск повторно под владина контрола

Денешен - 04.05.2014

Украинската влада тврди дека ги истиснала проруските сепаратисти од речиси сите административни згради во градот Краматорск. Киев очигледно има поддршка од експерти од ЦИА и ФБИ, пренесува Дојче Веле.

(ВИДЕО) По синоќешните битки и двете страни се пофалија со “воени успеси” во Источна Украина

Локално - 04.05.2014

И двете страни во конфликтот во југоисточна Украина денес се пофалија со воени успеси , но информациите не се потврдени од независни извори. Според телевизија ” России – 24 ” приврзаниците на ...

Пилот на соборен хеликоптер: “Мирните граѓани” отворија оган неочекувано!

Локално - 04.05.2014

Пилот на еден од ослободените украински хеликоптери кои беа неутрализирани од проруски сепаратисти , кажуваше што преживеал за време на инцидентот. Според зборовите на капетанот Алексеј Слјусаренко , ...

Украинската армија го блокира патот кон Славјанск

Република - 04.05.2014

Украинската армија го блокираше главниот пат кон градот Славјанск, кој е упориште на проруските сепаратисти во источниот дел на земјата. Војниците поставиле блокада на 2 километри од Славјанск, ...

И денеска битки,самоодбрана на Словенск се бори со украинските владини сили во едно од предградијата на градот

Локално - 04.05.2014

Самоодбрана на Словенск се бори со украинските владини сили во едно од предградијата на градот-Малиновка, пријавени Интерфакс. “Пред извесно време имаше вооружен судир во регионот на железничката ...

(ВИДЕО) Краматорск по вчерашните борби

Либертас - 04.05.2014

Руската телевизија „Russia Today“ емитуваше видео материјал како изгледа Краматорск – градот во Украина по вчерашните судири меѓу украинските сили и проруските ...

Украинските сили го блокираа Славјанск

Либертас - 04.05.2014

Украинската армија го блокираше главниот пат кон Славјанск – градот кој е упориште на проруските сепаратисти во источниот дел на земјата. Војниците поставиле блокада на 2 километри од Славјанск, ...

Руско украинскиот конфликт се заканува да прерасне во тотално безредие!

Фактор - 04.05.2014

Украинските сили соопштија дека ја зазедоа зградата на безбедносните служби и телевизиска станица во Краматорск, а во Луханск, про-руските сепаратисти упаднаа во базата на безбедносните служби.

„Фигаро“: Од милијардите на ММФ за Украина профитира Гаспром

Република - 04.05.2014

Mеѓународниот монетаребн фонд неодамна на Украина и одобри кредит од 17 милијарди долари, но парадоксот е во тоа што најмногу корист од него ќе има рускиот Гаспром, коментира францускиот весник ...

„Россија-24″: Проруските сили во контра офанзива

Денешен - 04.05.2014

Приврзаниците на федерализацијата на Украина во нејзиниот југоисточен дел успеаја да ја повратат контролата врз Славјанск, Краматорск, Константиновка и Андреевка, соопшти телевизијата “Россија-24″.

Востанички лидер: Истокот на Украина формира војска и ќе тргне на Киев

Тера - 04.05.2014

Украинските сили лојални на новите власти во Киев со тенкови и авијација ги продолжуваат операциите во југоисточна Украина. Во борбите во Луганск, Славјанск, Краматорск и Маурипол има убиени и ранети.

Војна во Украина

Вечер Прес - 04.05.2014

УКРАИНСКАТА ВОЈСКА НЕМА НАМЕРА ДА СОПРЕ Русија го обвинува Западот: Рацете ви се крвави до лактите! Десетина убиени во Славјанск и во Краматорск, а десетици живи запалени во Одеса.

Продолжуваат борбите на истокот од Украина

Телма - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Без договор за Украина во СБ на ОН

24 Вести - 03.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Без договор во Советот за безбедност за кризата во Украина

Телма - 03.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Крутов: На истокот на Украина се води вистинска војна

24 Вести - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

Крвопролевање во Украина: За 24 часа најмалку 46 загинати

Канал5 - 03.05.2014

Во изминатите 24 часа во Украина загинало 41 лице. Ситуацијата во земјата се повеќе ескалира, а украинските власти продолжуваат со воените операции на истокот од земјата.

Ослободени набљудувачите на ОБСЕ во Славјанск

Канал5 - 03.05.2014

Синоќа остра дебата за украинската криза се водеше и во Советот за безбедност на Обединетите нации, каде рускиот амбасадор Виталиј Чуркин се закани дека доколку не сопре криминалната акција на Киев, ...

Тоа не е знак на смирување на ситуацијата во Украина

Deutsche Welle - 03.05.2014

Ослободувањето на воените набљудувачи на ОБСЕ треба да биде поздравено, но тоа не е знак на намалување на напнатоста и конфликтот во Украина, смета Инго Мантојфел во својот коментар.

Хаос и безредија со голем број жртви во источна Украина

24 Вести - 03.05.2014

Хаос и безредија со голем број жртви во источна Украина. Офанзивата против про-руските активисти се води во градот Краматорск, каде има 10-тина загинати и 30 повредени.

Вo Краматорск се водат учични борби, има жртви

24 Вести - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Вo Краматорск се водат улични борби, има жртви

Канал5 - 03.05.2014

- Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Продолжуваат офанзивите во источна Украина

Р.С.Европа - 03.05.2014

Воените операции против проруските сепаратисти во источниот дел на Украина продолжуваат и денеска, соопштија украинските власти. Министерството за внатрешни работи на Украина известува дека ...

(ВИДЕО) Вo Краматорск се водат улични борби, има жртви

А1 On - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Крутов: На истокот на Украина се води вистинска војна

+инфо - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

Украинските сили ја повратија контролата врз зградата на службата за безбедност во Краматорск

+инфо - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

Снајперисти убија двајца проруски активисти во Краматорск

Макфакс - 03.05.2014

Во нападот на украинските сили врз источниот град Краматорск во Донецката област во кој се забарикадирани припадниците на ткн народна милиција за самоодбрана на проруските приврзаници на ...

Киев ја презема контролата врз штабот на СБУ во Краматорск

Макфакс - 03.05.2014

Украинските сили ја преземале контролата врз штабот на Службата за безбедност на Украина (СБУ) во градот Краматорск, јужно од градот Славјанск во Донецката област кој е целосно во рацете на ...

Вo Краматорск се водат учични борби, има жртви

+инфо - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Нови борби на истокот на Украина

Кајгана - 03.05.2014

Украина соопшти дека воените операции против проруските сепаратисти на истокот на земјата продолжиле изутрина близу градот Краматорск. Обединетите нации синоќа одржаа вонредна седница на која не беше ...

ВИДЕО: Војна низ улиците на Краматорск!

Сител - 03.05.2014

В о источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Расмусен: Дестабилизацијата на Украина ќе е историска грешка на Русија

Макфакс - 03.05.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен во разговорот за германскиот весник Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung кој ќе биде објавен во неделата оценува дека Русија би направила ...

Украина во војна, десетици загинати и повредени

Алфа - 03.05.2014

Владините сили симултано ги напаѓаат двата најбунтовни центри Славјанск и Краматорск, а за жестината на судирите сведочат изгорените барикади и мртвите тела кои лежат на улиците Десетици мртви и ...

Шест убиени во судирите во украински Краматорск

Макфакс - 03.05.2014

Шест лица се убиени во текот на операцијата на украинските сили во саботата навечер против проруската ткн. народна милиција за самоодбрана на поборниците на федерализацијата на Украина, во околината ...

Москва е вчудоневидена од великодушноста на Западот кон акциите на Киев

Руска реч - 03.05.2014

Великодушноста на западните земји која беше демонстрирана во петокот на состанокот на Советот за безбедност на ООН, буди кај киевските власти чувство за неказнивост за нивните акциии, изјави ...

„Фашисти! Мрш во Киев!“: Гневните жители на Краматорск ја бркаат украинската војска (ВИДЕО)

МКД - 03.05.2014

Жителите на источниот украински град Краматорск им се нафрлиле на војниците кои влегувале во градот со гнев и навреди. Војниците наводно ги „ослободуваат луѓето од проруските терористи“, барем според ...

ВИДЕО: Војна низ улиците на Краматорск!

Press24 - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Без договор за Украина во Советот за безбедност на ОН

Телеграф - 03.05.2014

По синоќешнаите судири во кои загинаа околу 40 лица, на барање на Русија, беше свикана вонредна седница на Советот за безбедност на ОН со цел да се најде решение на кризата во Украина.

Крутов: На истокот на Украина се води вистинска војна

Алфа - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

Крутов: На истокот на Украина се води вистинска војна

А1 On - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

КРУГОВ: На истокот на Украина се води вистинска војна

Телеграф - 03.05.2014

На истокот од Украина утринава продолжија судирите меѓу проруските и антруските група, а се зголемува и бројот на жртвите, меѓу кои има многу цивили - во Краматорск погинаа десет лица, а бројот на ...

Крутов: Во источниот дел на Украина се води вистинска војна

Курир - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

АВАКОВ: Офанзивата продолжува!

Телеграф - 03.05.2014

Украинската армија вчера во Славјанск оствари најголем напредок од почетокот на оружениот бунт во источниот дел на земјата. Добро вооружените сепаратисти вчера соборија два воени хеликоптери Украина ...

КРАМАТОРСК: Повратена контролата врз зградата на службата за безбедност

Телеграф - 03.05.2014

Претходно, проруски сили ја беа зазеле централната зграда на службата за безбедност во Краматорск Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во ...

Украинските сили ја повратија контролата врз зградата на службата за безбедност во Краматорск

А1 On - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

Украинските сили ја повратија контролата во Краматорск

Курир - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

Крутов: Во источна Украина се води вистинска војна

Нетпрес - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

Украинците ја повратија контролата врз Краматорск

Нетпрес - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

УКРАИНА: Вo Краматорск се водат улични борби, има и жртви

Телеграф - 03.05.2014

Луѓе во униформи, без препознатливи знаци, „стрелаат без предупредување врз секоја движечка цел“, пренесува „Россија 24“ Во источниот украински град Краматорск, во Донецката област, каде единиците на ...

Вo Краматорск се водат учични борби, има жртви

Алфа - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби Во источниот украински град Краматорск, во ...

Видео: Вo Краматорск се водат улични борби

Курир - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Аваков: Офанзивата на украинските сили во Краматорск продолжува

А1 On - 03.05.2014

Украина соопшти дека воените операции против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата изутринава продолжуваат во близина на градот Краматорск.

Двајца украински војници и еден проруски активист загинаа кај Славјанск

Макфакс - 03.05.2014

Двајца украински војници се убиени во предградијата источниот украински град Славјанск кој е во рацете на проруската ткн народна милиција за самоодбрана на приврзаниците на федерализацијата на ...

Без договор за Украина во СБ на ОН

+инфо - 03.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Аваков: Офанзивата на украинските сили во Краматорск продолжува

Сител - 03.05.2014

Украина соопшти дека воените операции против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата изутринава продолжуваат во близина на градот Краматорск.

Вонредна средба за операцијата во украинските градови

Inpress - 03.05.2014

Москва, 3. мај 2014 (ИНПРЕС) Русија ќе свика вонредна средба на Советот за безбедност на ОН во врска со операцијата на украинските сили во градот Славјанск, изјави шефот на прес-службата на рускиот ...

Десет лица загинаа, 30 повредени во судири во украинскиот град Краматорск

Inpress - 03.05.2014

Краматорск, 3. мај 2014 (ИНПРЕС) Најмалку десет лица загинаа, а околу 30 се повредени во судирите со украинската армија во Краматорск. Инцидентот се случил ноќеска, пренесоа лидерите на проруски ...

Нови борби на истокот на Украина

Макфакс - 03.05.2014

Украина соопшти дека воените операции против проруските сепаратисти на истокот на земјата продолжиле во сабота изутрина близу градот Краматорск. Обединетите нации синоќа одржаа вонредна седница на ...

Без договор за Украина во СБ на ОН

Либертас - 03.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Видео: Вo Краматорск се водат улични борби, има жртви

Денешен - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Крутов: На истокот на Украина се води вистинска војна

Денешен - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

Киев ја презема контролата врз штабот на СБУ во Краматорск

Тера - 03.05.2014

Украинските сили ја преземале контролата врз штабот на Службата за безбедност на Украина (СБУ) во градот Краматорск, јужно од градот Славјанск во Донецката област кој е целосно во рацете на ...

Крутов: На истокот на Украина се води вистинска војна

Република - 03.05.2014

- Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна – изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

На истокот на Украина се води вистинска војна

еМагазин - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

(ВИДЕО)Улични борби во Краматорск, има и жртви

Локално - 03.05.2014

Најмалку две лица се убиени во жестоките судири меѓу проруски сепаратисти и украинските сили во источниот украински град Краматорск , соопштија официјални претставници , цитирани од агенциите.

Украинските сили напредуваат во Краматорск

Денешен - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

(ВИДЕО) Започна битка и за Мариопол,засвиреа сирените за бомбардирање!

Локално - 03.05.2014

Специјалните единици на украинските полиција и војска започнаа моќна операција против приврзаници на федерализацијата на Украина во украинскиот град Мариупол , пренесе Интерфакс .

Аваков: Офанзивата на украинските сили во Краматорск продолжува

Денешен - 03.05.2014

Украина соопшти дека воените операции против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата изутринава продолжуваат во близина на градот Краматорск.

Засега петмина војници загинаа, а други 12 се повредени за време на операцијата на украинските сили во Источна Украина

Локално - 03.05.2014

Петмина војници загинаа, а други 12 се повредени за време на специјалната операцијата на украинските сили против вооружените сепаратисти во источна Украина.

Крутов: Во источна Украина се води вистинска војна

Точка - 03.05.2014

Тоа што се случува на истокот на Украина не е бунт со краток здив, тоа всушност е војна, изјави шефот на украинскиот антитерористички центар Василиј Крутов.

Вo Краматорск се водат учични борби, има жртви

Либертас - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Украинците ја повратија контролата врз Краматорск

Точка - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

Украинските сили ја повратија контролата врз зградата на службата за безбедност во Краматорск

Република - 03.05.2014

Украинските сили ја повратија контролата врз централната зграда на службата за безбедност во источниот град Краматорск, јужно од Славјанск, соопшти Министерството за внатрешни работи, цитирано од ...

Се водат улични борби во Краматорск, има и жртви

Република - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск, во Донецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Расмусен: Дестабилизацијата на Украина историска грешка на Русија

Н.Македонија - 03.05.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен оценува дека состојбата со Украина може да има тешки последици „ Москва би направила историска грешка којашто би можела да има тешки последици за ...

Проруските бунтовници соборија три украински хеликоптери

Н.Македонија - 03.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина, Олександр Турчинов, со декрет повторно воведе воена обврска, поради кризата во земјата Во операцијата биле уништени девет контролни пунктови на ...

Аваков: Продолжува офанзивата на Украинците во Краматорск

Н.Македонија - 03.05.2014

Украина соопшти дека воените операции против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата изутринава продолжуваат во близина на градот Краматорск Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен ...

Хаос во Украина (ВИДЕО)

Lider - 03.05.2014

Во источниот украински град Краматорск во Доњецката област, каде единиците на украинската армија спроведуваат специјална операција, се водат улични борби, соопшти дописникот на телевизискиот канал ...

Загинати и повредени во големата акција на украинските вооружени сили кај Славјанск

Канал5 - 02.05.2014

Многу загинати, повредени и уапсени проруски бунтовници во големата операција на украинските безбедносни сили во Славјанск , потврди привремениот претседател Олександар Турчинов.

Војна за Славјанск - советот за безбедност свика седница

Телма - 02.05.2014

Во операцијата на украинските безбедносни сили во Славјанск убиени, ранети или уапсени се голем број про-руски милитанти, соопшти вршителот на должноста претседател на Украина, Олександар Турчинов.

Советот за безбедност на ОН не успеа да донесе заклучоци за Украина

Канал5 - 02.05.2014

Советот за безбедност на ОН ни на 13-тата вонредна седница посветена на состојбите во Украина не успеа да усогласи чекори за решавање на кризата во таа земја.

Проруските борци соборија 4 украински хеликоптери

Дневник - 02.05.2014

Украинските сили вчераутро почнаа голема специјална воена операција во Славјанск против проруските активисти. Градот е блокиран, одекнуваат експлозии и се слушаат рафали, а на небото кружат 20 ...

Украина оди во крвав распад

Дневник - 02.05.2014

Kога омразата ќе си замине на чуден начин, кога ќе се бројат мртвите наместо живите, кога конечно сите ќе зборуваат за мир, тогаш сите задоцнето ќе заклучат - сега е доцна.

Турчинов повторно ја воведе воената обврска

Утрински - 02.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександр Турчинов повторно со декрет воведе воена обврска, поради влошената ситуација на истокот и на југот на земјата.

ЕУ апелира за стабилизација на состојбата во Славјанск, Москва бара прекин на украинската акција

Утрински - 02.05.2014

ЕУ денеска повика на „што е можно најбрзо“ стабилизрање на состојбата во Славјанск, додека Русија побара „неодложен прекин на казнената операција“ на украинските сили во овој источноукраински град.

Без договор за Украина во Советот за безбедност на ОН

Утрински - 02.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Славјанск опколен од украински сили, борби се водат во центарот на градот

24 Вести - 02.05.2014

Славјанск, градот што досега се контролираше од приврзаниците на федерализацијата на Украина, целосно е опколен од силите на украинската армија, изјави на брифинг со новнарите командантот на ...

Голема акција на украинските вооружени сили кај Слoвјанск

Канал5 - 02.05.2014

Про-руските сепаратисти во источниот украински град Словјанск објавија дека во тек е голема операција со која украинските безбедносните сили се обидуваат да ја вратат контролата врз градот.

Славјанск е целосно опколен, двајца загинати во борбите

Утрински - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Офанзива во Славјанск

Deutsche Welle - 02.05.2014

Со хеликотпери и тешко вооружување украинските владини трупи започнаа офанзива во регионот на Славјанск, јавуваат проруските активисти. Преодната влада во Киев потврди дека во тек е офанзива на ...

Воена акција на украинската армија во Славјанск

Телма - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Двајца загинати и неколку ранети во операцијата на украинската армија во Славјанск

24 Вести - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на градот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Москва го повикува Западот да запре со „деструктивната“ политика за Украина

Deutsche Welle - 02.05.2014

Руското министерство за надворешни работи денеска ги повика западните сили да се откажат од својата „деструктивна“ политика кон Украина. Москва го обвинува Киев дека ја убил секоја надеж за опстанок ...

Тројца загинати и неколку ранети во операцијата на украинската армија во Славјанск

24 Вести - 02.05.2014

Во специјалната операција што ја почна украинската армија во градот Славјанск во источна Украина загинале три лица а неколкумина биле ранети. Агенциите јавуваат дека загинале двајца пилот на ...

Русија бара вонредна седница на СБ на ОН за Славјанск

Утрински - 02.05.2014

Русија бара свикување вонредна отворена седница на Советот за безбедност на ОН, поради „казнените операции“ на киевските власти во југоисточниот дел на Украина, изјави денеска раководителот на ...

Офанзива на Киев во Славјанск

Р.С.Европа - 02.05.2014

Украинските сили се во акција за превземање на контролата врз градот Славјанск. Два хеликоптера на украинската армија биле соборени, а двајца пилоти загинале.

Жителите на Славјанск со жив штит не дозволуваат влез на украинските војници

Макфакс - 02.05.2014

Жителите на источниот украински град Славјанск кој е целосно под контрола на проруските ткн народни милиции за самоодбрана организирале човечки штит со кој попречуваат украинската армија да ја ...

Киев ја врати воената обврска

Макфакс - 02.05.2014

Привремениот претседател на Украина, Олександер Турчинов, со декрет ја врати воената обврска во земјата со цел да излезе на крај со се полошата ситуација на истокот и југот од земјата.

Путин: Криминален акт и одмазда на Киев

Нетпрес - 02.05.2014

„Претседателот на Русија, Владимир Путин ги доби сите итни информации за моментната ситуација на југоистокот на Украина каде што војската започна акција против локалното население и оцени дека ...

Путин: Воената акција е криминален акт и одмазда на Киев

МКД - 02.05.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин ги добил сите итни информации за моменталната ситуација на југоистокот на Украина, каде што војската почна акции против локалното население, и оценил дека ...

ВИДЕО: Ранетиот украински пилот го згрижиле сепаратисти, Украинците го оставиле

Нетпрес - 02.05.2014

Проруските сепаратисти денеска во Славјанск соборија три хеликоптери во кои имало украински војници. Медиумите јавуваат дека три лица се настрадани, додека еден пилот е заробен.

Повредениот пилот на соборениот хеликоптер го згрижиле антивладините сепаратисти, откако соборците го оставиле (ВИДЕО)

МКД - 02.05.2014

Во Славјанск на истокот на Украина проруските демонстранти собориле најмалку три хеликоптери со украински војници. Украинските медиуми јавуваат дека три лица загинале, додека еден пилот бил заробен, ...

Песков: Киев ќе понесе одговорност и ја уништи последната надеж да исполнување на договорот од Женева

Макфакс - 02.05.2014

Властите во Киев коишто од петокот наутро ја преземаа воената операција за враќање на контролата врз југоисточниот украински град Киев кој речиси цел месец е во рацете на проруските милиции, ...

Проруски активисти тврдат дека акцијата во Славјанск ја водат странски платеници

Макфакс - 02.05.2014

Во специјалната операција на украинските сили во Славјанск на југоистокот од земјата учествуваат и странски платеници, истакнал денеска еден претставник на проруските Смоодбрамбени сили кои се ...

Украина: Срушен и трет украински хеликоптер

Нова ТВ - 02.05.2014

Срушен и трет украински хеликоптер над Славјанск, а судбината на екипажот засега е непозната, пренесува Раша Тудеј. Украинскиот министер за полиција им порача на граѓаните во Славјанск да не ги ...

Ескалира состoјбата во Украина

МРТ - 02.05.2014

Ескалира состoјбата во Украина. Два пилота загинаа, голем број проруски сепаратисти се повредени во специјална воена операција која изутрината ја почна украинската војска против проруските трупи во ...

Аваков побара федералистите да го предадат оружјето и да ги ослободат заложниците

Сител - 02.05.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков побара од приврзаниците на федерализацијата на земјата „да го предадат оружјето и да ги ослободат заложниците“, соопшти прес службата на МВР, ...

ЕУ апелира за стабилизација на состојбата во Славјанск, Москва бара прекин на украинската акција

А1 On - 02.05.2014

ЕУ денеска повика на „што е можно најбрзо“ стабилизрање на состојбата во Славјанск, додека Русија побара „неодложен прекин на казнената операција“ на украинските сили во овој источноукраински град.

Трет украински хеликоптер соборен во Славјанск

Нетпрес - 02.05.2014

Украинската војска започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во градовите во истокот на Украина.Трет украински хеликоптер МИ-24 е соборен над источниот град Славјанск.

Москва - Употребата на сила во источна Украина води кон катастрофа

Р.С.Европа - 02.05.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека употребата на сила од украинските воени сили против проруските сепаратисти во источна Украина ќе води кон катастрофа.

Москва остро и одлучно бара да сопре украинската воена операција

Нетпрес - 02.05.2014

Официјална Москва одлучно денеска побара од Западот да „престане со деструктивната политика спрема Украина“ и ja обвини Украина за грубо кршење на обврските од Женевскиот договор на 17 април.Побара ...

Жителите на Славјанск со жив штит не дозволуваат влез на украинските војници

Таратур - 02.05.2014

Жителите на источниот украински град Славјанск кој е целосно под контрола на проруските ткн народни милиции за самоодбрана организирале човечки штит со кој попречуваат украинската армија да ја ...

Ештон повика на запирање на насилството во Украина

Макфакс - 02.05.2014

Европската унија во петокот повика проруските милиции да ги напуштат заземените згради во источна Украина и изјави дека со загриженост гледа на развојот на настаните во оваа земја, а шефицата на ...

Борби во источна Украина

Глас на Америка - 02.05.2014

Бунтовниците собориле два украински хеликоптери; двајца пилоти убиени Борби избувнаа во петок во градот што го држат бунтовници во источна Украина, во време кога украинските сили започнаа воена ...

Голема офанзива во Славјанск, соборени три хеликоптери

Алфа - 02.05.2014

Од утринава кравава битка се води на границите на Славјанск. Украинската војска покрена специјална воена акција против активистите кои се борат за автономија во градовите на истокот на Украина.

Русија го свика Советот за безбедност при ОН поради ситуацијата на Украина

Макфакс - 02.05.2014

Русија свика вонредно заседание на Советот за безбедност при Обединетите нации во врска со воената операција што киевските власти ја започнаа во петокот наутро во источна Украина, соопшти постојаната ...

На истокот на Украина се отвора фронт

МРТ - 02.05.2014

На истокот на Украина се отвора фронт меѓу војската и проруските сепаратисти. Армијата која го опколи Славјанск, иако ја изведува до сега најконцентрираната акција, напредува минимално.

ЕУ апелира за стабилизација на состојбата во Славјанск, Москва бара прекин на украинската акција

+инфо - 02.05.2014

ЕУ денеска повика на „што е можно најбрзо“ стабилизрање на состојбата во Славјанск, додека Русија побара „неодложен прекин на казнената операција“ на украинските сили во овој источноукраински град.

Турчинов потврди загинување на двајца украински војници кај Славјанск

Макфакс - 02.05.2014

Привремениот украински претседател Олександр Турчинов изјави дека двајца украински војници загинале, седум се ранети во операцијата кај Славјанск, додека „на страната на терористите има значителни ...

Затишје во Славјанск

Сител - 02.05.2014

Хеликоптерите на украинските ВВС прекинаа со летовите над Славјанск и во градот е затишје. Не се слушаат истрели и експлозии, а мобилните врски работат нормално, јави Итар-Тас.

Украина ги отфрла обвиненијата на Москва дека Киев го крши Женевскиот договор

А1 On - 02.05.2014

Украина денеска категорично ги отфрли обвинувањата на Русија дека Киев го крши Женевскиот договор, постигнатиот минатиот месец, нагласувајќи дека всушност Москва не презела никакви чекори за ...

Путин: Воената акција во Украина е криминален акт на Киев

А1 On - 02.05.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин ги добил сите итни информации за моменталната ситуација на југоистокот на Украина, каде што војската започна акција против локалното население и оцени дека се ...

ВИДЕО: Еве како е соборен украинскиот хеликоптер во Славјанск!

Press24 - 02.05.2014

Проруските сили соборија досега вкупно три хеликоптери. Во моментите на соборување, двајца пилоти загинале, а еден бил заробен од силите на локалната самоодбрана.

ЕУ апелира за стабилизација на состојбата во Славјанск, Москва бара прелин на украинската акција

Сител - 02.05.2014

ЕУ денеска повика на „што е можно најбрзо“ стабилизрање на состојбата во Славјанск, додека Русија побара „неодложен прекин на казнената операција“ на украинските сили во овој источноукраински град.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украина

Нова ТВ - 02.05.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации на барање на Русија свика итен состанок, поради новата ескалација на насилствата во источна Украина. Украинските власти утрово започнаа воена операција во ...

Обама ја поддржа акцијата на украинската војска во Славјанск

Макфакс - 02.05.2014

Американскиот претседател Барак Обама во петокот ја поздрави операцијата на украинската армија во источниот русофонски дел на Украина, каде што се презема акција против проруските поддржувачи на ...

Одеса во пламен, судири кај Славјанск

Алфа - 02.05.2014

Десетици луѓе се убиени во денешните судири на истокот на Украина. Украинската војска утринава покрена специјална воена акција против активистите кои се борат за автономија во градовите на истокот на ...

Без договор за Украина во СБ на ОН

А1 On - 02.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Москва бара од Киев да ја прекине воената операција, двете страни негираат странско мешање

Макфакс - 02.05.2014

Русија во петокот побара во Советот за безбедност при обединетите нации властите во Киев да ја „прекине својата казнената операција" во русофонскиот исток на Украина додека Западот ја обвинува Москва ...

ЕУ: Да се стабилизира состојбата во Славјанск

Телеграф - 02.05.2014

Од друга страна, Москва побара Западот да престане со „деструктивната политика кон Украина“ и го обвини Киев за грубо прекршување на обврските од Женевскиот договор ЕУ повика на „што е можно побрзо“ ...

Обама: Позицијата на Русија околу Украина треба да се земе предвид

Руска реч - 02.05.2014

Руската позиција за Украина треба да се земе предвид, изјави претседателот Барака Обама. Според неговите зборови, Москва „има легитимен интерес за она што се случува во нејзиното соседство“.

Десетици убиени и ранети во украински Краматорск

Макфакс - 02.05.2014

Во нападот на украинските воени единици во градот Краматорск во источна Украина кој е под контрола на проруските народни милиции, веќе има десетици мртви и десетици ранети, јавува РИА Новости ...

Русија бара вонредна седница на СБ на ОН за Славјанск

А1 On - 02.05.2014

Русија бара свикување вонредна отворена седница на Советот за безбедност на ОН, поради „казнените операции“ на киевските власти во југоисточниот дел на Украина, изјави денеска раководителот на ...

Русија бара вонредна седница на ОН поради ситуацијата во Украина

Нетпрес - 02.05.2014

Алексиј Зајчев, првиот човек на руската мисија при Светската организација изјави дека Русија ќе бара вонредно отворено заседание на Советот за безбедност на ОН поради „казнените операции“ на ...

Чуркин: Украина не може да избегне катастрофа ако не прекине казнената акција на Киев

Руска реч - 02.05.2014

Казнените мерки против сопствениот народ покажуваат неспособност или неспремност на киевското раководство да ги исполна своите обврски од Женева, изјави претставникот на Русија во ООН, Виталиј Чуркин ...

Медведев: Киевските власти мораат да прекинат со убивањето на своите граѓани

Руска реч - 02.05.2014

Властите во Киев треба да се опаметат и да го прекинат убивањето на своите граѓани, инаку судбината на Украина би можела да стане очајна, напиша премиерот Дмитриј Медведев на својот Фејсбук.

Турчинов потврди загинување на двајца украински војници кај Славјанск

Кајгана - 02.05.2014

Привремениот украински претседател Олександр Турчинов изјави дека двајца украински војници загинале, седум се ранети во операцијата кај Славјанск, додека „на страната на терористите има значителни ...

Русија бара вонредна седница на СБ на ОН за Славјанск

Телеграф - 02.05.2014

Украинските безбедносни сили утринава почнаа специјална операција во Славјанск Русија бара свикување на вонредна отворена седница на Советот за безбедност на ОН, поради „казнените операции“ на ...

Украина ги отфрла обвиненијата на Москва дека Киев го крши Женевскиот договор

+инфо - 02.05.2014

Украина денеска категорично ги отфрли обвинувањата на Русија дека Киев го крши Женевскиот договор, постигнатиот минатиот месец, нагласувајќи дека всушност Москва не презела никакви чекори за ...

Украина негира дека го крши Женевскиот договор

Нова ТВ - 02.05.2014

Украина ги отфрли обвинувањата на Русија дека го крши Женевскиот договор постигнат минатиот месец, нагласувајќи дека всушност Москва не презела никакви чекори за смирување на ситуацијата во источна ...

Украина ги отфрла обвиненијата на Москва дека Киев го крши Женевскиот договор

Алфа - 02.05.2014

Министерството наведува дека Украина е подготвена да преговара со рускиот претставник за изнаоѓање излез од кризата, но посочува дека Киев не бил информиран за неговото пристигнување во Источна ...

Украина ги отфрла обвиненијата на Москва дека Киев го крши Женевскиот договор

Телеграф - 02.05.2014

Министерството наведува дека Украина е подготвена да преговара со рускиот претставник за наоѓање излез од кризата, но посочува дека Киев не бил информиран за неговото пристигнување во источна Украина ...

Обама ја поддржа акцијата на украинската војска во Славјанск

Кајгана - 02.05.2014

Американскиот претседател Барак Обама во петокот ја поздрави операцијата на украинската армија во источниот русофонски дел на Украина, каде што се презема акција против проруските поддржувачи на ...

УКРАИНА: Славјанск целосно опколен, борби се водат во центарот на градот

Телеграф - 02.05.2014

Веќе се водат борби во центарот на градот, а има и ранети, соопшти претставник на администрацијата на градот Славјанск, градот што досега се контролираше од приврзаниците на федерализацијата на ...

Без договор за Украина во СБ на ОН

Сител - 02.05.2014

Синоќешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украна заврши без договор. Седницата беше свикана на барање на Русија. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин повика на ...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Телеграф - 02.05.2014

Режимот во Киев, охрабрен од западните спонзори, употреби масовна воена сила и на тој начин целосно ги уби последните надежи за остварување на Женевскиот договор, истакна рускиот претставник Вонредна ...

Стрелков: Славјанск е целосно опколен, борби се водат во центарот на градот

А1 On - 02.05.2014

Славјанск, градот што досега се контролираше од приврзаниците на федерализацијата на Украина, целосно е опколен од силите на украинската армија, изјави на брифинг со новнарите командантот на ...

УКРАИНА: Затишје во Славјанск

Телеграф - 02.05.2014

Не се слушаат истрели и експлозии, а мобилните врски работат нормално, пренесува „Итар-тас“ Хеликоптерите на украинските ВВС прекинаа со летовите над Славјанск и во градот е затишје.

Затишје во Славјанск

А1 On - 02.05.2014

Хеликоптерите на украинските ВВС прекинаа со летовите над Славјанск и во градот е затишје. Не се слушаат истрели и експлозии, а мобилните врски работат нормално, јави Итар-Тас.

Украина спроведува жестоки операции во Славјанск, убиен еден пилот

Кајгана - 02.05.2014

Украинската војска изутринава започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во источниот град Славјанск, јавува Russia Today.

Стрелков: Славјанск е целосно опколен, борби се водат во центарот на градот

+инфо - 02.05.2014

Славјанск, градот што досега се контролираше од приврзаниците на федерализацијата на Украина, целосно е опколен од силите на украинската армија, изјави на брифинг со новинарите командантот на ...

Двајца загинати и неколкумина ранети во операцијата на украинската армија во Славјанск

А1 On - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на грдот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Единиците на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, градот опколен

Сител - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Над Славјанск соборен и трет украински хеликоптер

Сител - 02.05.2014

Над една од барикадите во Славјанск е соборен и трет хеликоптер на украинските Воено-воздухопловни сили, соопшти телевизијата „Россија-24“, повикувајќи се на очевидци.

Двајца загинати и неколкумина ранети во операцијата на украинската армија во Славјанск

Сител - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на грдот, соопшти ИТАР-ТАСС.

СЛАВЈАНСК: Единиците на украинската армија презедоа девет барикади

Телеграф - 02.05.2014

Во операцијата во Славјанск учествуваат единици на украинското МВР, националната гарда и вооружените сили. Доброволците против нив користат тешко вооружување, вклучувајќи гранати и преносливи ракетни ...

Соборен и трет украински хеликоптер

Курир - 02.05.2014

Над една од барикадите во Славјанск е соборен и трет хеликоптер на украинските Воено-воздухопловни сили, соопшти телевизијата „Россија-24“, повикувајќи се на очевидци.

Двајца загинати и неколкумина ранети во операцијата на украинската армија во Славјанск

+инфо - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на грдот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Украински пилот загина во воената операција во Славјанск

Телеграф - 02.05.2014

Проруските сепаратисти во Славјанск соопштија дека собориле два хеликоптера. Еден пилот загина, а другиот бил ранет и префрлен во болница Над една од барикадите во Славјанск е соборен и трет ...

Турчинов повторно ја воведе воената обврска во Украина

+инфо - 02.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександр Турчинов повторно со декрет воведе воена обврска, поради влошената ситуација на истокот и на југот на земјата.

БОРБА ЗА СЛАВЈАНСК: Двајца мртви, неколкумина ранети

Телеграф - 02.05.2014

Неколку лица се ранети, меѓу кои и пилотот на вториот соборен хеликоптер, кој бил пренесен во болница, како и претставник на народната одбрана на самопрогласената „Донецка Република“ За време на ...

Турчинов повторно ја воведе воената обврска

Сител - 02.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександр Турчинов повторно со декрет воведе воена обврска, поради влошената ситуација на истокот и на југот на земјата.

ВИДЕО: Украинската војска почна специјална операција во Славјанск - се води вистинска војна

Press24 - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на грдот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Единиците на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, градот опколен

А1 On - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Украинските безбедносни сили се обидуваат да ја превземат контролата врз Словјанск

Р.С.Европа - 02.05.2014

Про-руските сепаратисти во источниот украински град Словјанск објавија дека во тек е голема операција со која украинските безбедносните сили се обидуваат да ја вратат контролата врз градот.Агенциите ...

АВАКОВ: Бунтовниците да го предадат оружјето

Телеграф - 02.05.2014

Украинската власт е подготвена да ги амнестира учесниците во граѓанското востание и окупирањето на административните згради, кои не извршиле тешки насилни кривични дела Украинскиот министер за ...

Стрелков: Славјанск е целосно опколен, борби се водат во центарот на градот

Сител - 02.05.2014

Славјанск, градот што досега се контролираше од приврзаниците на федерализацијата на Украина, целосно е опколен од силите на украинската армија, изјави на брифинг со новнарите командантот на ...

Операцијата на Киев во Славјанск за Путин е криминален акт

Кајгана - 02.05.2014

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, ги добил сите информации од терен за моменталните случувања на југоистокот во Украина, каде украинската војска почна операција против проруските ...

Украина започна со жестоки операции во Славјанск, има жртви

Нетпрес - 02.05.2014

Украинската војска започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во источниот град Славјанск, јавува Раша тудеј. Медиумите јавуваат дека железничкиот сообраќај е блокиран.

Украина спроведува жестоки операции во Славјанск, убиен еден пилот

Макфакс - 02.05.2014

Украинската војска во петок изутрина започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во источниот град Славјанск, јавува Russia Today.

Голема офанзива против сепаратистите во Словјанск

Р.С.Европа - 02.05.2014

Украинските сили се во офанзива за превземање на контролата врз источниот град Словјанск. Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека целта на акцијата е да бидат разоружани бунтовниците, ...

Украина: Битка за Словјанск- два хеликоптери урнати, еден пилот мртов

Нова ТВ - 02.05.2014

Украински армиски хеликоптери престана да летаат над Словјанск, источна Украина и во градот настана затишје по акцијата која утрото ја започна Украина за враќање на градот под своја контрола.

Проруските сили во Славјанск урнаа три хеликоптери

Inpress - 02.05.2014

Славјанск, 2. мај 2014 (ИНПРЕС) Уште еден, трет по ред хеликоптер од типот Мил Ми-24 на украинската армија е урнат утрово во градот Славјанск на истокот на Украина од страна на проруските сили.

Над Славјанск соборен и трет украински хеликоптер

А1 On - 02.05.2014

Над една од барикадите во Славјанск е соборен и трет хеликоптер на украинските Воено-воздухопловни сили, соопшти телевизијата „Россија-24“, повикувајќи се на очевидци.

Жителите на Славјанск со жив штит не дозволуваат влез на украинските војници

Кајгана - 02.05.2014

Жителите на источниот украински град Славјанск кој е целосно под контрола на проруските т.н. народни милиции за самоодбрана, организирале човечки штит со кој попречуваат украинската армија да ја ...

Турчинов повторно ја воведе воената обврска

А1 On - 02.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександр Турчинов повторно со декрет воведе воена обврска, поради влошената ситуација на истокот и на југот на земјата.

ВЛОШЕНА СОСТОЈБАТА ВО УКРАИНА: Турчинов повторно воведе воена обврска

Телеграф - 02.05.2014

Турчинов во средата призна дека државните сили не можат да се изборат со немирите во некои области, истакнувајќи дека сега целта е да се спречи нивното ширење Вршителот на должност претседател на ...

Украинската војска почна специјална операција во Славјанск (ВИДЕО)

МКД - 02.05.2014

Украинската војска почнала специјална операција против демонстрантите што бараат автономија во источниот град Славјанск. Градот сега е блокиран од украинските војници, со 20 хеликоптери што се тука ...

ВИДЕО: Започна специјална операција во Славјанск

Курир - 02.05.2014

Започната е специјална операција од страна на украинската војска, против демонстрантите што бараат автономија во источниот град Славјанск. Градот сега е блокиран од украинските војници со 20 ...

ВИДЕО: Хеликоптери на украинската армија го ракетираат Славјанск, соборени два од нив

Нетпрес - 02.05.2014

Хеликоптери на украинската армија извршиле ракетни напади на градот Славјанск, објавуваат светските новински агенции, повикувајќи се на изјави на очевидци.

Аваков побара федералистите да го предадат оружјето и да ги ослободат заложниците

А1 On - 02.05.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков побара од приврзаниците на федерализацијата на земјата „да го предадат оружјето и да ги ослободат заложниците“, соопшти прес службата на МВР, ...

Операцијата на Киев во Славјанск за Путин е криминален акт

Макфакс - 02.05.2014

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, ги добил сите информации од терен за моменталните случувања на југоистокот во Украина, каде украинската војска почна операција против проруските ...

Словенск не бил исчистен од сепаратистите

Локално - 02.05.2014

Тврдењето на претставници на украинските безбедносни структури дека Словенск ” практично е исчистен ” од силите за самоодбрана , не одговара на реалноста , соопшти претставник на народното движење во ...

Двајца загинати и неколкумина ранети во операцијата на украинската армија во Славјанск

Бриф - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на градот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Русија со нота: Украина да прекине веднаш со “картелската” операција

Локално - 02.05.2014

Министерство за надворешни работи на Русија шири денеска достави официјално соопштение. Во него се инсистира украинските власти веднаш да прекинат со насилството над сопствениот народ , да го ...

Украинската армија освои девет барикади во Славјанск- градот опколен !

Локално - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Започнаа борбите во Славјанск: Двајца мртви, соборени 4 украински хеликоптери

Точка - 02.05.2014

Украинската армија окупирала контролни пунктови. Еден пилот на хеликоптер загинал, друг е заробен, а член на про-руските сили е убиен. Федералистите ги собираат цивилите и ги искористуваат како ...

Русија бара вонредна седница на СБ на ОН за Славјанск

Денешен - 02.05.2014

Русија бара свикување вонредна отворена седница на Советот за безбедност на ОН, поради „казнените операции“ на киевските власти во југоисточниот дел на Украина, изјави денеска раководителот на ...

Видео: Соборувањето на украинските хеликоптери

Денешен - 02.05.2014

Над една од барикадите во Славјанск е соборен и трет хеликоптер на украинските Воено-воздухопловни сили, соопшти телевизијата „Россија-24“, повикувајќи се на очевидци.

Проруските сили собориле четири хеликоптери во Славјанск

Република - 02.05.2014

Според неофицијалните податоци од теренот проруските сили собориле четири хеликоптери, каде загинал еден пилот а другиот е заробен. Во пресметките е убиен и еден припадник на федералистите и еден е ...

Украинско МВР:Подготвени сме да ги амнестираме учесниците во граѓанската конфронтација и окупацијата на административни ...

Локално - 02.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Украина Арсен Аваков ги обелодени барањата од антитерористички центар кон Службата за безбедност на Украина, испратени до вооружените сепаратисти во источна Украина ...

(ВИДЕО) Сепаратистите го носат пилотот од соборениот хеликоптер во болница

Локално - 02.05.2014

Денеска сепаратистите во Словенск на украинските сили им турнаа 3 хеликоптери.Еден преживен пилот беше заробен од сепаратистите и хумано постапувајќи со него тие го пренесоа во локалната ...

Украинска офанзива во Славјанск, Москва веќе не верува во мирно решение

Фактор - 02.05.2014

Украинските безбедносни сили од утрово започнаа офанзива во источниот град Славјанск, во обид да го вратат под контрола од проруските бунтовници. Во специјалната операција во која била вклучена и ...

Локалните жители блокираа две колони украинска воена техника

Локално - 02.05.2014

Локалните жители блокираа две колони украинска воена техника кои се упатиле кон Словенск и ги убедуваат членовите на силите за безбедност да го предадат своето оружје и да преминат на страната на ...

Операцијата на Киев во Славјанск за Путин е криминален акт

Тера - 02.05.2014

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, ги добил сите информации од терен за моменталните случувања на југоистокот во Украина, каде украинската војска почна операција против проруските ...

УКРАИНА: Итен состанок на СБ заради „тешка ескалација на насилствата“

Фактор - 02.05.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации доцна попладне по американско време ќе започне итен состанок на барање на Русија, заради новата ескалација на насилствата во источна Украина.

Жителите на Славјанск со жив штит не дозволуваат влез на украинските војници

Тера - 02.05.2014

Жителите на источниот украински град Славјанск кој е целосно под контрола на проруските ткн народни милиции за самоодбрана организирале човечки штит со кој попречуваат украинската армија да ја ...

Над Славјанск соборен и трет украински хеликоптер

Вечер Прес - 02.05.2014

Над една од барикадите во Славјанск е соборен и трет хеликоптер на украинските Воено-воздухопловни сили, соопшти телевизијата Россија-244, повикувајќи се на очевидци.

Украина ги отфрла обвиненијата на Москва

Денешен - 02.05.2014

Украина денеска категорично ги отфрли обвинувањата на Русија дека Киев го крши Женевскиот договор, постигнатиот минатиот месец, нагласувајќи дека всушност Москва не презела никакви чекори за ...

Украина ги отфрла руските обвинувања дека го прекршува Женевскиот договор

Либертас - 02.05.2014

Украина ги отфрли обвинувањата на Русија дека Киев го крши Женевскиот договор, постигнатиот минатиот месец. „Наместо тоа, Русија на многу начини ги поддржува терористичките групи, што дејствуваат во ...

Путин: Криминален акт и одмазда на Киев

Точка - 02.05.2014

"Претседателот на Русија, Владимир Путин ги доби сите итни информации за моментната ситуација на југоистокот на Украина каде што војската започна акција против локалното население и оцени дека ...

Потврдени неколку жртви во операцијата во Славјанск

Либертас - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските воени сили и еден претставник на самоодбраната на градот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Затишје во Славјанск, има и мртви

Република - 02.05.2014

Украинската војска почна акција во источниот град Славјанск, а најмалку две лица се убиени, а соборени се два хеликоптери, потврдија официјалните извори.

Турчинов ја воведе воената обврска

Република - 02.05.2014

Александр Турчинов, вршителот на должност претседател на Украина повторно со декрет воведе воена обврска, поради влошената ситуација на истокот и на југот на земјата.

Украинската војска го опколи Славјанск и презеде десант

Вечер Прес - 02.05.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, оцени дека вчерашната акција на украинските сили, иако по првичниот удар следуваше затишје, е конечен удар врз постигнатиот мировен договор во Женева Славјанск, ...

Во тек е операција во Славјанск, градот е опколен

Либертас - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Соборени три хеликоптери кај Славјанск, убиени двајца украински војници

Република - 02.05.2014

За време на операцијата на украинската армија во Славјанск загинале пилот на украинските Воено-воздухопловни сили и еден претставник на самоодбраната на градот, соопшти ИТАР-ТАСС.

Украинската војска почнала операција за заземање на Славјанск

Република - 02.05.2014

Славјанск, град во источниот дел на Украина кој е под контрола на проруските сепаратистички сили е под опсада на украинската војска која ја почнала операцијата на заземање на градот.

Видео: Украинците го оставаат својот пилот

Денешен - 02.05.2014

Објавена е и снимката на која се гледа како сепаратистите се обидуваат да го сместат пилотот во автомобил, koj е видно повреден и не е во состојба да се движи.

Ранетиот украински пилот го згрижиле сепаратисти, Украинците го оставиле

Точка - 02.05.2014

Проруските сепаратисти денеска во Славјанск соборија три хеликоптери во кои имало украински војници. Медиумите јавуваат дека три лица се убиени, додека еден пилот е заробен.

СЛАВЈАНСК:Сепаратиситите урнаа трет хеликоптер (ВИДЕО)

Локално - 02.05.2014

Сепаратистите во Славјанск соборија трет воен хеликоптер со помош на противтенковски проектили. Претходно беше соопштено дека се симнати два хеликоптери Ми-24.

Украина спроведува жестоки операции во Славјанск, убиен еден пилот

Канал 77 - 02.05.2014

Украинската војска во петок изутрина започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во источниот град Славјанск, јавува Russia Today.

ЕУ бара најбрзо можно стабилизирање на ситуацијата, Русија прекин на операцијата во Славјанск

Либертас - 02.05.2014

ЕУ денеска повика на „најбрзо можно“ стабилизрање на состојбата во Славјанск, додека Русија побара неодложен прекин на „казнената операција“ на украинските сили во овој источноукраински град.

Украина спроведува жестоки операции во Славјанск, убиен еден пилот

Тера - 02.05.2014

Украинската војска во петок изутрина започна специјална операција против активистите кои се борат за автономија во источниот град Славјанск, јавува Russia Today.

Видео: Војна во Украина

Денешен - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил.

Москва остро и одлучно бара да сопре украинската воена операција

Точка - 02.05.2014

Официјална Москва одлучно денеска побара од Западот да "престане со деструктивната политика спрема Украина" и ја обвини Украина за грубо кршење на обврските од Женевскиот договор на 17 април.

Во Славјанск „паѓаат“ украински хеликоптери

Либертас - 02.05.2014

Над една од барикадите во Славјанск соборен е и трет хеликоптер на украинските воено сили, соопшти телевизијата „Россија-24“, повикувајќи се на очевидци.

Вратена воената обврска во Украина

Либертас - 02.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександр Турчинов, поради влошената ситуација на истокот и на југот на земјата, со декрет повторно воведе воена обврска.

Русија го свика Советот за безбедност при ОН поради ситуацијата на Украина

Тера - 02.05.2014

Русија свика вонредно заседание на Советот за безбедност при Обединетите нации во врска со воената операција што киевските власти ја започнаа во петокот наутро во источна Украина, соопшти постојаната ...

Вонредна седница на Советот за безбедност за Украина

Н.Македонија - 02.05.2014

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Украина, почна вечерва на барање на Русија Постојаниот претставник на Русија во ОН Виталиј Чуркин повика на прекин на насилствата во југозападниот ...

Русија бара вонредна седница на Советот за безбедност на ОН

Н.Македонија - 02.05.2014

Русија ќе бара вонредно отворено заседание на Советот за безбедност на ОН поради „казнените операции“ на киевските власти на југоистокот на Украина, изјави првиот човек на руската мисија при ...

ВИДЕО: Урнати три украински хеликоптери

Н.Македонија - 02.05.2014

Проруските сили урнале и трет украински хеликоптер над Славјанск, а судбината на екипажот засега е непозната, пренесува Раша Тудеј Украинскиот министер за полиција им порача на граѓаните во Славјанск ...

Украинската армија презеле девет барикади, Славјанск под опсада

Н.Македонија - 02.05.2014

Единици на украинската армија презеле девет барикади во Славјанск, а градот е опколен, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот Фејсбук профил Во операцијата во ...

Офанзива на истокот: Славјанск е опколен

Lider - 02.05.2014

Славјанск, градот што досега се контролираше од приврзаниците на федерализацијата на Украина, целосно е опколен од силите на украинската армија, изјави на брифинг со новнарите командантот на ...

Kиев го протера рускиот морнарички аташе поради шпионирање

Дневник - 01.05.2014

Украинските власти вчера донесоа одлука за протерување аташе од Амбасадата на Русија во Kиев. – Kирил Kоључкин, воен аташе од руската амбасада во Украина, е прогласен за персона нон грата поради ...

Украина протерала руски воен аташе

Канал5 - 01.05.2014

Украинските власти денеска уапсиле воен аташе на Русија под сомнение за шпионажа и му наредиле на дипломатот да ја напушти земјата. Според Интерфакс, неименуваниот дипломат бил уапсен вчера како врши ...

Украина протерува руски дипломат од Амбасадата во Киев

24 Вести - 01.05.2014

Украинските власти денеска донесоа одлука за протерување на аташе од Амбасадата на Русија во Киев. – Кирил Коључкин, воено аташе од руската Амбасада во Украина е прогласен за персона-нон-грата заради ...

Турчинов повторно воведе воена обврска

Канал5 - 01.05.2014

Турчинов вчера призна дека државните сили се беспомошни да се изборат со немирите во некои области, истакнувајќи дека сега целта е да се спречи нивно натамошно ширење, пренесува Би Би Си.

Лагард - Кредитот на ММФ за Украина крие ризици

Inpress - 01.05.2014

Вашингтон, 1. мај 2014 (ИНПРЕС) Стенд-бај програмата за Украина носи геополитички ризици, предупреди директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард.

ММФ одобри пакет помош за Украина од 17 млрд долари

Макфакс - 01.05.2014

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри во средата двегодишна програма за помош на Украина во износ од 17 милијарди американски долари. Пакетот помош од ММФ ќе овозможи моментално исплаќање на 3,2 ...

Вратена воената регрутација во Украина

Р.С.Европа - 01.05.2014

В.д. претседателот на Украина Олександр Турчинов денеска потпиша наредба за враќање на воената регрутација, во ситуација кога проруските групи продолжуваат со преземање владини згради во источна ...

Украина протерува руски дипломат од Амбасадата во Киев

Алфа - 01.05.2014

Украинските власти денеска донесоа одлука за протерување на аташе од Амбасадата на Русија во Киев. Украинските власти денеска донесоа одлука за протерување на аташе од Амбасадата на Русија во Киев.

Украина протерува руски дипломат од Амбасадата во Киев

Сител - 01.05.2014

Украинските власти денеска донесоа одлука за протерување на аташе од Амбасадата на Русија во Киев. – Кирил Коључкин, воено аташе од руската Амбасада во Украина е прогласен за персона-нон-грата заради ...

Украина протерува руски дипломат од Амбасадата во Киев

+инфо - 01.05.2014

Украинските власти денеска донесоа одлука за протерување на аташе од Амбасадата на Русија во Киев. – Кирил Коључкин, воено аташе од руската Амбасада во Украина е прогласен за персона-нон-грата заради ...

Барозо: Путин сака да воспостави целосна контрола врз Украина

А1 On - 01.05.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин, кого Киев и Западот го обвинуваат за организирање на прорускиот бунт во источна Украина, е да воспостави целосна контрола врз Украина, изјави во Вашингтон ...

Украина протерала руски воен аташе

Р.С.Европа - 01.05.2014

Украинските власти денеска уапсиле воен аташе на Русија под сомнение за шпионажа и му наредиле на дипломатот да ја напушти земјата. Според Интерфакс, неименуваниот дипломат бил уапсен вчера како врши ...

ММФ и дава 17 милијарди долари на Украина

Локално - 01.05.2014

Одборот на директори на ММФ одобри нова антикризна програма за Украина во износ од 17 милијарди долари, кои ќе бидат доделени во следните две години, соопштија новинските агенции, пренесоа агенциите.

Федералистите на Украина ослободија двајца соработници на специјалните единици во Словенск

Локално - 01.05.2014

Силите за ” народна самоодбрана” во украинскиот град Словенск сослободиле двајца од тројцата уапсени соработници на единицата “Алфа ” на украинските специјални единици , пренесе Интерфакс , ...

Меркел повика Путин да помогне за ослободување на притворените набљудувачи на ОБСЕ

Локално - 01.05.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркелво телефонски разговор го повика денеска рускиот претседател Владимир Путин да помогне за ослободување на набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка ...

(ВИДЕО)Турчинов облече униформа и нареди општа мобилизација,украинската армија почна со вежби

Локално - 01.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Александар Турчинов потпиша декрет кој ја обновува воена обврска во земјата, пренесе РИА Новости. Истовремено сите ќе добијат покани за влез во касарната.

Рускиот дипломат Кирил Коључкин прогласен за персона-нон-грата во Украина

Локално - 01.05.2014

Украинските власти донесоа одлука за протерување на рускиот дипломат Кирил Коључкин, кој работи во военото аташе во руската Амбасада. – Кирил Коључкин, воено аташе од руската Амбасада во Украина е ...

Турчинов призна дека Киев не го контролира „истокот“

Утрински - 30.04.2014

В.д. претседателот на Украина Олександар Турчинов изјави дека украинските Вооружени сили се во целосна борбена готовност поради „реалната закана“ од руското навлегување во Украина по копно.

Путин: сади ги иницира настаните во Украина

Телма - 30.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги иницирале настаните во Украина. - Тоа што се случува во Украина ни покажува кој од почетокот е вмешан, но Америка на почетокот избра да се држи ...

Чуркин: Режимот во Киев ја турка Украина во катастрофа

24 Вести - 30.04.2014

Моменталниот режим во Киев, охрабрен со пријателите од западот, ја турка Украина во катастрофа, изјави претставникот на Русија во ОН Виталиј Чуркин, на состанокот на Советот за безбедност.

Барозо: Путин сака да воспостави целосна контрола врз Украина

24 Вести - 30.04.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин, кого Киев и Западот го обвинуваат за организирање на прорускиот бунт во источна Украина, е да воспостави целосна контрола врз Украина, изјави во Вашингтон ...

Турчинов: Киев е немоќен да се справи со немирите на истокот

Канал5 - 30.04.2014

Украина прогласи целосна борбена готовност, соопшти привремениот претседател Олександар Турчинов, образложувајќи дека постои реална опасност Русија воено да интервенира во неговата земја.

Барозо: Путин сака да воспостави целосна контрола врз Украина

+инфо - 30.04.2014

Целта на рускиот претседател Владимир Путин, кого Киев и Западот го обвинуваат за организирање на прорускиот бунт во источна Украина, е да воспостави целосна контрола врз Украина, изјави во Вашингтон ...

Баросо смета дека Путин сака целосна контрола над Украина

Телеграф - 30.04.2014

Не велам дека сака да ја окупира земјата, но немам сомнежи дека сака целосна контрола, вели тој Целта на рускиот претседател Владимир Путин, кого Киев и Западот го обвинуваат за организирање на ...

Путин: Америка ги иницира настаните во Украина

Алфа - 30.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги иницирале настаните во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги иницирале настаните во Украина.

Излезот од политичката криза во Украина можен само со мирини средства, порачаа Путин и Камерон

Сител - 30.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во телефонски разговор се согласија дека излезот за политичката криза во Украина може да биде постигнат само со мирни ...

Путин: Америка ги иницира настаните во Украина

+инфо - 30.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги иницирале настаните во Украина. - Тоа што се случува во Украина ни покажува кој од почетокот е вмешан, но Америка на почетокот избра да се држи ...

Путин: САД ги иницирале настаните во Украина

Press24 - 30.04.2014

Владимир Путин изјави дека САД ги иницирале настаните во Украина. - Тоа што се случува во Украина ни покажува кој од почетокот е вмешан, но Америка на почетокот избра да се држи по страна.

За кризата во Украина неопходно е политичко решение

МКД - 30.04.2014

Жално е што злосторничките дејствија на новата владејачка гарнитура во Kиев, не само што не предизвикаа решителна осуда од страна на т.н. „великаните на демократијата" – земјите од Западна Европа и ...

Путин: Америка ги иницира настаните во Украина

А1 On - 30.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги иницирале настаните во Украина. - Тоа што се случува во Украина ни покажува кој од почетокот е вмешан, но Америка на почетокот избра да се држи ...

Путин: САД стојат зад случувањата во Украина, иако прикриено

МКД - 30.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин тврди дека Соединетите Американски Држави ги иницирале случувањата во Украина, пренесува Раша тудеј . „Она што сега се случува во Украина ни покажува кој е вмешан ...

ММФ ќе разговара за заемот на Украина

Р.С.Европа - 30.04.2014

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) на денешниот состанок треба да ја разгледува можноста Украина да добие 17 милијарди долари помош.

РУСИЈА: Америка ги иницира настаните во Украина

Телеграф - 30.04.2014

Фактот дека сега Америка е во прв план во решавањето на украинската криза покажува дека овој процес го водела од самиот почеток, смета рускиот претседател Владимир Путин Рускиот претседател Владимир ...

Борбената готовност на украинската армија подигната на највисоко ниво

Макфакс - 30.04.2014

Вооружените сили на Украина се ставени во состојба на целосна борбена готовност, соопшти вршителот на должност претседател на Украина Александар Турчинов, јави УНИАН.

Путин: Америка ги иницираше случувањата во Украина

Нетпрес - 30.04.2014

Америка ги иницираше случувањата во Украина, изјави рускиот претседател, Владимир Путин во Минск каде што учевствува на заседанието на најголемиот Евроазиски економски совет на ниво на шефови на ...

Турчинов: Киев не е во состојба сам да ја контролира состојбата на истокот

МРТ - 30.04.2014

Украинската војска е во состојба на целосна готовност пред заканата од руска инвазија. Преодниот претседател Турчинов призна дека Киев не е во состојба сам да ја контролира состојбата на истокот.

Чуркин: Режимот во Киев ја турка Украина во катастрофа

А1 On - 30.04.2014

Моменталниот режим во Киев, охрабрен со пријателите од западот, ја турка Украина во катастрофа, изјави претставникот на Русија во ОН Виталиј Чуркин, на состанокот на Советот за безбедност на ОН.

Турчинов - Украинската армија е во борбена готовност

Inpress - 30.04.2014

Киев, 30. април 2014 (ИНПРЕС) Привремениот претседател на Украина Олександер Турчинов соопшти дека украинската армија е доведена во целосна борбена готовност, поради заканата од руска инвазија.

Украинската армија во целосна борбена готовност

Р.С.Европа - 30.04.2014

В.д. претседателот на Украина Олександр Турчинов денеска изјави дека украинската армија е во целосна борбена готовност, откако проруските сепаратисти ја презедоа контролата врз уште неколку ...

Турчинов: Вооружените сили на Украина се ставени под целосна борбена готовност

Курир - 30.04.2014

Од ИТАР-ТАСС пренесуваат дека вооружените сили на Украина се ставени под целосна борбена готовност поради заканите од страна на Русија, како што изјавиле денеска вршителот на должноста претседател на ...

Украинската војска во состојба на полна готовност, ќе вежба во центарот на Киев

МКД - 30.04.2014

Украински оклопни возила ќе учествуваат во воени вежби во Киев во среда навечер, објавила канцеларијата на градоначалникот на украинската престолнина, пренесува Раша тудеј .

Воени вежби вечерва во центарот на Киев

Нетпрес - 30.04.2014

Украинските вооружени сили вечерва ќе одржат воена вежба во центарот на Киев, соопшти украинската Влада, по предупредувањето на претседателот Александар Турчинов на закана за руска инвазија.

Воена вежба на украинската армија во Киев

Сител - 30.04.2014

Во центарот на Киев вечерва ќе се одржат манерви на вооружените сили на Украина, соопшти денеска украинската Влада. Во соопштението, објавено на веб страницата на Владата, се вели дека „ноќта на 30 ...

Чуркин: Режимот во Киев ја турка Украина во катастрофа

Сител - 30.04.2014

Моменталниот режим во Киев, охрабрен со пријателите од западот, ја турка Украина во катастрофа, изјави претставникот на Русија во ОН Виталиј Чуркин, на состанокот на Советот за безбедност на ОН.

Состојбата во Укрaина се заострува

МРТ - 30.04.2014

„Зградата што ја зазедовме, не не интересира, но ние сакаме да имаме наши регионални пратеници и наша власт“. - Протенстант Укаринскиот претседател Олександар Турчинов упати остри критики до ...

ПУТИН И КАМЕРОН: Излезот од украинската криза само со мирни средства

Телеграф - 30.04.2014

Главното внимание на нивниот разговор било сконцентрирано на Украина Рускиот претседател Владимир Путин и британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во телефонски разговор се согласија дека излезот ...

Путин и Камерон сакаат мирно разрешување на кризата во Украина

Руска реч - 30.04.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин и премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон се согласија дека излегувањето од кризата во Украина може да биде постигнато со мирни средства, пренесува ...

ЧУРКИН: Режимот во Киев ја турка земјата во катастрофа

Телеграф - 30.04.2014

Претставникот на Русија во ОН, Виталиј Чуркин, изјави дека од изјавите и од акциите на претставници на Киев јасно е дека тие нема да го исполнат договорот од 17 април Моменталниот режим во Киев, ...

Чуркин: Режимот во Киев ја турка Украина во катастрофа

+инфо - 30.04.2014

Моменталниот режим во Киев, охрабрен со пријателите од западот, ја турка Украина во катастрофа, изјави претставникот на Русија во ОН Виталиј Чуркин, на состанокот на Советот за безбедност на ОН.

Турчинов: Украинските вооружени сили се на полна борбена готовност

А1 On - 30.04.2014

Вооружените сили на Украина се ставени под целосна борбена готовност поради заканите од страна на Русија, изјави денеска вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов на средба со ...

Турчинов: Украинските вооружени сили се на полна борбена готовност

Сител - 30.04.2014

Вооружените сили на Украина се ставени под целосна борбена готовност поради заканите од страна на Русија, изјави денеска вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов на средба со ...