TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК на Црвенковски му го врачи Уверението за претседател

А1 - 08.05.2004

Цели 10 секунди траеше церемонијата на која на Црвенковски му беше врачено Уверението од Државната изборна комисија со кое се потврдува дека тој е избран за претседател на државата. Со овој чин комисијата му ја верификуваше победата на Црвенковски, а изборите ги прогласи за завршени.

Раководството на СДСМ го кандисува Хари Костов за премиер

Утрински - 08.05.2004

Додека Црвенковски се пакува за преселба во претседателскиот кабинет Петковски го обвини Црвенковски дека водел претседателска кампања дури беше премиер Соња Крамарска Најтесното раководство на социјалдемократите се состана за да се договори кои ќе бидат следните чекори по изборот на Црвенковски за ...

Радмила место Хари

Вест - 08.05.2004

СПЛЕТКИ ВО СДСМ Веќе не е сигурно дека фаворитот на Бранко Црвенковски, актуелниот министер за внатрешни работи Хари Костов ќе биде мандатар и нов премиер. Под мотото партиски човек мора да биде премиер, во СДСМ веќе се почнат Веќе не е сигурно дека фаворитот на Бранко Црвенковски, актуелниот ...

Петковски во отворен напад на Црвенковски

Утрински - 08.05.2004

Се разгорува лидерската битка во СДСМ по завршувањето на претседателските избори Лидерската битка во СДСМ полека се разгорува, иако пристигнуваат сигнали дека на разврската за претседателското место ќе мора да се почека најмалку до наесен.

Сите го сакаат за премиер, Хари се двоуми

Време - 08.05.2004

ФИНАЛНИ ДОГОВАРАЊА ЗА НОВАТА ВЛАДА ЛДП и ДУИ немале ништо против актуелниот министер за внатрешни работи Хари Костов да биде мандатар за состав на новата влада. Тоа решение било прифатливо и за повеќето високи функционери во СДСМ, па дури и за оние чии имиња беа во барабанот за наследник на Бранко ...

Хари Костов полага партиски тест за премиер

Дневник - 07.05.2004

СДСМ ПРЕД ОДЛУКА Партиски извори тврдат дека за Костов навиваат Црвенковски, Бучковски и Шеќеринска Раководството на СДСМ синоќа во потесен круг требаше да решава кој ќе биде наследникот на Бранко Црвенковски во новиот владин кабинет, дознава "Дневник".

Честитки до Црвенковски за неговиот избор за претседател

А1 - 06.05.2004

Генералниот секретар на Советот на Европа Валтер Швимер упати честитка до Бранко Црвенковски по повод изборот за Претседател на Република Македонија. „Вашиот избор е силен сигнал за политичкиот континуитет и обврската за продолжување на имплементацијата на Охридскиот договор.

Наследникот на Црвенковски ќе се знае идната недела

А1 - 06.05.2004

Црвенковски ги прави последните проценки и консултации кој да биде неговиот наследник на премиерската функција. Нему блискиот и проверен човек министерот за внатрешни Хари Костов на кој според политичките проценки Црвенковски смета, денеска изјави дека не размислувал за нова функција.

Путин и Кучма му ја честитаа победата на Црвенковски

Утрински - 06.05.2004

Честитка Скопје - Рускиот претседател Владимир Путин упати честитка до Бранко Црвенковски по повод изборот за претседател на Македонија, во која се потврдуваат залагањата на Москва за унапредување на руско-македонската соработка во духот на меѓусебно разбирање и заемно корисно партнерство.

Путин му честиташе на Црвенковски

Дневник - 06.05.2004

ПО ИЗБОРОТ Рускиот претседател Владимир Путин упати честитка до Бранко Црвенковски по повод изборот за претседател, во која се потврдуваат залагањата на Москва за унапредување на руско-македонската соработка во духот на меѓусебно разбирање и заемно корисно партнерство.

Хари Костов премиер до изборот на нов лидер?

Утрински - 06.05.2004

Привршуваат кадровските комбинаторики во редовите на социјалдемократите Соња Крамарска Хари Костов, најверојатно, ќе биде новиот премиер кој функцијата ќе ја извршува најмалку до изборот на нов лидер на владејачките социјалдемократи, дознава "Утрински весник" од свои извори.

Хари Костов нов премиер, одлука на премиерот во оставка Бранко Црвенковски

Канал5 - 06.05.2004

Изборот на нов мандатар, поместувањата во новиот владин кабинет ги седна на маса коалициските партнери. Денеска средба, прво, Црвенковски - Пенов, попладнево во кабинетот на премиерот Али Ахмети, Муса Џафери и Гзим Острени. Хари Костов нов премиер, то Изборот на нов мандатар, поместувањата во ...

Путин му ја честита победата на Црвенковски

А1 - 05.05.2004

Рускиот претседател Владимир Путин упати честитка до Бранко Црвенковски по повод изборот за претседател на Република Македонија, во која се потврдуваат залагањата на Москва за унапредување на руско-македонската соработка во духот на меѓусебно разбирање и заемно корисно партнерство.

САД очекуваат Црвенковски да ги зајакне односите помеѓу Македонците и Албанците

Дневник - 05.05.2004

ЧЕСТИТКА ОД ВАШИНГТОН Соединетите Американски Држави му ја честитаа победата на Бранко Црвенковски на претседателските избори во Македонија и соопштија дека од него очекуваат да ги зајакне односите помеѓу Македонците и Албанците и напредок во приближувањето на земјата кон евроатлантските интеграции.

Вашингтон му ја честита победата на Црвенковски

Утрински - 05.05.2004

Изјава на претставникот за печатот на Стејт департментот Вашингтон - Соединетите Американски Држави му ја честитаа победата на Бранко Црвенковски на претседателските избори во Македонија и соопштија дека од него очекуваат јакнење на односите меѓу Македонците и Албанците и напредок во приближувањето ...

Шеќеринска и Костов ги засенија Поповски и Бучковски

Време - 05.05.2004

ВО СДСМ СЕ ЗАСИЛУВА БОРБАТА ЗА ПРЕМИЕРСКОТО МЕСТО Александра М. Митевска Радмила Шеќеринска и Хари Костов котираат највисоко на ранг-листата на потенцијални кандидати за наследник на Бранко Црвенковски на премиерската функција. Зад нив се Владо Бучковски и Никола Поповски.

Костов, Бучковски и Поповски

Дневник - 05.05.2004

КОМБИНАТОРИКИ Изборот на нов премиер и на лидер на СДСМ ќе ја разгори внатрепартиската битка за таа функција меѓу министрите Владо Бучковски, Хари Костов и Никола Поповски, дознава "Дневник" од партиски извори. Неофицијално дознаваме дека Поповски нема намера од страна да ги гледа актуелните ...

Црвенковски ја напушта премиерската функција

А1 - 04.05.2004

Црвенковски ја напушти премиерската фотеља. Седејќи на неа за последен пат, им се заблагодари на министрите од неговиот кабинет, а потоа ги честеше и ручек во владиниот ресторан. Тој не ја водеше седницата, наместо него тоа го стори потпретседателскта Шеќеринска.

Стејт департментот му ја честиташе победата на Црвенковски

А1 - 04.05.2004

Американскиот стејт департмент му ја честиташе победата на Бранко Црвенковски на претседателските избори и соопшти дека од него очекуваат јакнење на односите меѓу Македонците и Албанците и напредок во приближувањето на земјата кон евроатлантските интеграции.

Честитка од Шефер до Црвенковски

Утрински - 04.05.2004

НАТО Брисел - Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, му честита на Бранко Црвенковски за изборот за претседател. Тој ги поздрави досегашните напори на Црвенковски во одговорноста за одржување на мирот и стабилноста во земјата и во поширокиот регион.