TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Канал5 - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Фокус - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Алсат-М - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Телма - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

24 Вести - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Цивил: Референдумот во Дојран успеа

Фокус - 23.07.2017

Со само 25 гласа се постигна цензусот за успех на референдумот во Дојран“, соопштија од невладината „Цивил“, предмалку преку фејсбук. Од организацијата најавуваат подетални информации наскоро на пресконференција.

Дојранчани над 50 отсто излегле на референдум за да ја стопираат изградбата на рудници

Фокус - 23.07.2017

Граѓаните на Дојран според првичните резултати одржале успешен референдум бидејќи излезноста е нешто над 50%, па сега ќе се чека пребројување на гласовите и да се види каков е исходот од изјаснувањето за или против нови рудници меѓу кои и тој во ...

Професорот Шкариќ за рудниците: Ерупција на локалните референдуми

Фокус - 23.07.2017

Колумната на професор доктор Светозар Шкариќ е објавена во публикацијата РЕСПУБЛИКА на 20 јули, четврток 2017. Референдумот во Дојран се одржува денес. Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто ...

Жителите на Дојран на референдум за „Казандол“

24 Вести - 23.07.2017

Референдумот во Дојран е на прагот да биде успешен. На неполни два часа пред затварањето на осумте гласачки места каде Дојранчани се изјаснуваат за или против рудници во нивната општина, но и за комплексот Казандол, недостасуваат десетина проценти ...

До 17часот на референдумот во Дојран гласале 35% од избирачите

Телма - 23.07.2017

Тече референдумскиот ден во Дојран. Жителите во оваа општина денеска одлучуваат дали сакаат во нивната непосредна околина да се отвораат рудници. Дојранчани велат дека граѓаните треба сами да носат одлуки за важните прашања за заедницата.

Референдумот во Дојран успешен со 50,9 одсто излезеност

24 Вести - 23.07.2017

Референдумот во Дојран според првичните неофицијални информации е успешен. До 19 часот на изјаснување излегле околу 1400 дојранчани со што е исполнет законскиот цензус, референдумот да биде легитимен согласно македонската законска регулатива.

Референдум во Дојран за рудникот Казандол

ТВ21 - 23.07.2017

Жителите на Дојран денеска излегоа на гласање за тоа дали се за или против работата на рудникот Казандол во близина на Валандово, но и за отворање на рудници за металични минерални суровини на територијата на општина Дојран.

И дојранчани се изјаснија против отворање рудници и за стопирање на Казандол

Сакам да кажам - 23.07.2017

Жителите на Дојран се изјаснија дека се против отварање рудници во нивната општина, а побараа и стопирање на работата на рударскиот комплекс „Казандол“ во соседната општина Валандово. Ова е епилогот од денешното референдумско изјаснување во Дојран ...

Дојранчани на референдум решаваат за „Казандол“ и за други рудници

Нова ТВ - 23.07.2017

Денеска на референдум, жителите на општината Дојран ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на рудници за ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Алфа - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Референдумот во Дојран се одвива непречено

+инфо - 23.07.2017

Право на глас имаат 2.747 граѓани кои ќе имаат можност да се изјаснат на девет гласачки места (едно лице гласа во КПД Идризово). Референдумот во Дојран се одвива непречено, со помали технички грешки, велат од невладината „Цивил“, кои го набљудуваат ...

Дојран гласа на референдум за градбата на рудници

Сител - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Професорот Шкариќ за рудниците: Ерупција на локалните референдуми

Нова ТВ - 23.07.2017

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија Езерото кое е прогласено за споменик на природата.

Цивил: Референдумот во Дојран успеа

+инфо - 23.07.2017

Предуслов за референдумот да биде успешен е на него да излезат најмалку 50% плус еден избирач, односно 1.374 граѓани. Со само 25 гласа се постигна цензусот за успех на референдумот во Дојран“, соопштија од невладината „Цивил“, предмалку преку ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Press24 - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

ЦИВИЛ го набљудува референдумот во Дојран

Слободен Печат - 23.07.2017

ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе го набљудува и спроведувањето на референдумот во Дојран на 23 јули (недела), по мониторингот на успешните референдуми во Гевгелија и Богданци.На барање на граѓанките и граѓаните на Општина Дојран на референдумот ќе се ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Слободен Печат - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

+инфо - 23.07.2017

Право на глас имаат 2.747 граѓани. За да биде успешен референдум треба да излезат 50 отсто плус еден. Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој ...

Дојран на референдум за рудниците, 8,55% излезност до 10 часот

Радио МОФ - 23.07.2017

Дојранчани денеска гласаат со „За“ или „Против“ на двете референдумски прашања за продолжување со работа на рудникот „Казандол“ и отворање нови рудници на територијата на општината. Првите информации од ОИК Дојран се дека сите избирачки места биле ...

Цивил: Референдумот во Дојран се одвива непречено, 21% излезност до 13 часот

Радио МОФ - 23.07.2017

Референдумот во Дојран се одвива непречено, со помали технички грешки, велат од невладината „Цивил“, кои го набљудуваат процесот. Според нивните информации, до 13 часот на гласање излегле 587 граѓани со право на глас, односно 21,37% од ...

Дојран денеска на референдум за рудниците

Макфакс - 23.07.2017

Граѓаните на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Таратур - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Референдумот во Дојран успеа за 25 гласа

Радио МОФ - 23.07.2017

„Со само 25 гласа се постигна цензусот за успех на референдумот во Дојран“, соопштија од невладината „Цивил“, предмалку преку фејсбук. Преостанува броењето на гласовите за да се види дали мнозинството граѓани на Дојран гласале „За“ или „Против“ ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Стандард - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Референдумот во Дојран успешен

А1 On - 23.07.2017

Според првичните неофицијални информации референдумот против рудници во Дојран е успешен До 19 часот гласале 1.400 жители на Дојран, со што е исполнет законскиот цензус, референдумот да биде успешен.

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Р.С.Европа - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

А1 On - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

На референдумот против рудниците во Дојран излегоа 50,9 отсто од гласачите

МКД - 23.07.2017

На денешниот референдумот за или против рудници на територијата на општината Дојран излегоа 50,9 отсто од запишаните гласачи, со што е исполнет законскиот минимум од 50 % за легитимен референдум, информираат од граѓанската иницијатива „Стоп за ...

Дојран рече „не“ за „Казандол“ и за отварање нови рудници на територијата на општината

Стандард - 23.07.2017

ОИК Дојран ги соопшти резултатите од денешниот референдум спроведен во општината, каде излегоа околу 51,22 % или 1.407 од 2.747 регистрирани гласачи, односно референдумот постигна цензус и беше успешен.

Дојранчани гласаа против рудник на нивна територија

МКД - 23.07.2017

На референдумот за или против отворање на рудник на нивна територија, граѓаните на Дојран денеска одговорија „не“ за рудникот Казандол и за најавеното отварање на нови рудници. Општинската изборна комисија вечерва ги соопшти резултатите од ...

Дојранчани против рудник во нивната општина

Нетпрес - 23.07.2017

На референдумот „за“ или „против“ отворање на рудник на нивна територија, жителите на Дојран во неделата се изјаснива против изграда на рудникот Казандол и најавеното отварање на нови рудници.

Референдумот во Дојран успешен

Локално - 23.07.2017

Според првичните неофицијални информации референдумот против рудници во Дојран е успешен. До 19 часот гласале 1.400 жители на Дојран, со што е исполнет законскиот цензус, референдумот да биде успешен.

Дојранчани на референдум против рудници

Тера - 23.07.2017

Жителите на Дојран денеска на референдум ќе се изјаснуваат дали се за или против отварање рудници во нивната општина и дали да се стопира изградбата рударскиот комплекс Казандол кај Валандово.

Дојран денеска на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Либертас - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Нема проблеми на референдумот во Дојран, излезноста добра

Фактор - 23.07.2017

Гласањето на референдумот во општина Дојран засега се одвива непречено без никакви инциденти, но со помали технички грешки. Излезноста на гласачите според организацијата Цивил која ги следи изборите до 13 часот изнесува 21,37% од гласачкото тело.

На референдум во Дојран денеска ќе се решава за рудникот Казандол

Мета - 23.07.2017

Жителите на Дојран денеска на референдум ќе се изјаснат дали се согласуваат или се против рудникот „Казандол“ да продолжи со работа. Дојранчани ќе се изјаснуваат по две прашања, дали се за или против стопирање на работата на рудникот „Казандол“ и ...

Референдумот во Дојран успешен со 50,9 одсто излезеност

Бриф - 23.07.2017

Референдумот во Дојран според првичните неофицијални информации е успешен. До 19 часот на изјаснување излегле околу 1400 дојранчани со што е исполнет законскиот цензус, референдумот да биде легитимен согласно македонската законска регулатива.

Цивил: Референдумот во Дојран се одвива непречено, со помали технички грешки

Либертас - 23.07.2017

Референдумот во Дојран се одвива непречено, со помали технички грешки. До 13 часот на гласање излегле 587 граѓанки и граѓани со право на глас, односно 21,37% од регистрираните гласачи, известува Цивил, од каде го набљудуваат референдумот.

Дојранчани над 50% излегле на референдум, се чекаат конечни резултати

Фактор - 23.07.2017

Граѓаните на Дојран според првичните резултати одржале успешен референдум бидејќи излезноста е нешто над 50%, па сега ќе се чека пребројување на гласовите и да се види каков е исходот од изјаснувањето за или против нови рудници меѓу кои и тој во ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници

Локално - 23.07.2017

Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната општина Валандово и дали се „за“ или „против“ отворање на ...

Референдумот во Дојран успешен со 50,9 одсто излезеност...

Н.Македонија - 23.07.2017

Референдумот во Дојран успешен со 50,9 одсто излезеност Референдумот во Дојран според првичните неофицијални информации е успешен. До 19 часот на изјаснување излегле околу 1400 дојранчани со што е исполнет законскиот цензус, референдумот да биде ...

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници...

Н.Македонија - 23.07.2017

Дојран на референдум решава за „Казандол“ и за нови рудници Жителите на општина Дојран денеска на локален референдум ќе се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување со работа на рудникот „Казандол“ кој се наоѓа на територијата на соседната ...

Цивил ќе го набљудува утре референдумот во Дојран

Фокус - 22.07.2017

ЦИВИЛ – Центар за слобода утре ќе го набљудува и спроведувањето на референдумот во Дојран, по мониторингот на успешните референдуми во Гевгелија и Богданци. На барање на граѓаните на Општина Дојран, на референдумот ќе се изјаснуваат дали се за или ...

Дојранчани утре на референдум околу рудниците

Телма - 22.07.2017

Дојран утре на референдум ќе се изјаснува за рудникот Казандол. Граѓаните на општина Дојран ќе можат да гласаат за две референдумски прашања: „Дали се за или против стопирање на работата на рудникот Казандол“ и „Дали се за или против отворање на ...

Дојран утре на референдум против рудниците за да се спаси езерото од загадување

Фокус - 22.07.2017

Дојранчани утре ќе се изјаснуваат дали се за или против рудници во нивната општина, оти се плашат дека Казандол но и потенцијалниот Башибоз на Беласица се закана за екоземјоделството, туризмот но и за Езерото кое веќе преживеа една еколошка ...

Дојран утре на референдум против рудници за да се спаси езерото од загадување

Сакам да кажам - 22.07.2017

Дојранчани утре ќе се изјаснуваат дали се за или против рудници во нивната општина, оти се плашат дека Казандол но и потенцијалниот Башибоз на Беласица се закана за екоземјоделството, туризмот но и за Езерото кое веќе преживеа една еколошка ...

Утре референдум во Дојран, изјаснување „за“ или „против“ рудникот „Казандол“

ТВ21 - 22.07.2017

Жителите на Дојран утре ќе гласаат „за“ или „против“ рудници во нивната општина. Голем број од населението во овој регион се плаши дека рудникот Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз на Беласица се закана за туризмот и за квалитетот на ...

Дојранчани утре на референдум против рудници

24 Вести - 22.07.2017

Жителите на Дојран утре на референдум ќе се изјаснуваат дали се за или против отварање рудници во нивната општина и дали да се стопира изградбата рударскиот комплекс Казандол кај Валандово.

Утре ќе се одржи референдум во Дојран за рудниците Казандол и Башибоз

Слободен Печат - 22.07.2017

Дојранчани утре ќе излезат на референдум на кој ќе гласаат дали се „за“ или „против“ отворање на рудници на територијата на нивната општина. Тие стравуваат дека рудникот Казандол, но и потенцијалното отворање на Башибоз на планината Беласица се ...

Дојран утре гласа за или против „Казандол“ и други рудници

Радио МОФ - 22.07.2017

„Дали сте за или против продолжување со работата рудникот и рударскиот комплекс Казандол“ и „Дали сте за или против отварање на рудници и рударски комплекси за металични минерални суровини на територија на општина Дојран“ се двете референдумски ...

Утре Дојран ќе гласа „за“ или “против“ Казандол и Башибоз

Нова ТВ - 22.07.2017

Жителите на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ рудници во нивната општина. Тие се плашат дека рудникот Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз на Беласица се закана за туризмот и езерото.

Утре и граѓаните на Дојран на референдум за рудниците

Макфакс - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници на територија на нивната општина. За иницијаторите на референдумот, рудникот Казандол кој се наоѓа на територија на Вланадово, но и потенцијалниот рудник кај ...

Дојран утре на референдум против рудниците

+инфо - 22.07.2017

Граѓаните се плашат дека Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз на Беласица се закана за туризмот и езерото. Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ рудници во нивната општина.

Утре и граѓаните на Дојран на референдум ќе гласаат за или против рудници

МКД - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници на територија на нивната општина. За иницијаторите на референдумот, рудникот Казандол кој се наоѓа на територија на Вланадово, но и потенцијалниот рудник кај ...

Дојран утре на референдум за рудниците

Press24 - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе кажат ЗА или ПРОТИВ за рудници во нивната општина. На референдум тие ќе го дадат својот глас за рудникот Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз. Референдумот е на нивно ...

Дојран утре на референдум против рудници за да се спаси езерото од загадување

Локално - 22.07.2017

Дојранчани утре ќе се изјаснуваат дали се за или против рудници во нивната општина, оти се плашат дека Казандол но и потенцијалниот Башибоз на Беласица се закана за екоземјоделството, туризмот но и за Езерото кое веќе преживеа една еколошка ...

Утре и граѓаните на Дојран на референдум за рудниците

Точка - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници на територија на нивната општина. За иницијаторите на референдумот, рудникот Казандол кој се наоѓа на територија на Вланадово, но и потенцијалниот рудник кај ...

Дојрначани утре ќе излезат на референдум за рудниците, ќе го спасуваат туризмот

еМагазин - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ рудници во нивната општина. Тие се плашат дека рудникот Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз на Беласица се закана за туризмот и езерото.

Во Дојран утре ќе се одржи референдум за рудниците Казандол и Башибоз

Мета - 22.07.2017

Дојранчани утре ќе излезат на референдум на кој ќе гласаат дали се „за“ или „против“ отворање на рудници на територијата на нивната општина. Тие стравуваат дека рудникот Казандол, но и потенцијалното отворање на Башибоз на планината Беласица се ...

РЕФЕРЕНДУМ ВО ДОЈРАН: Граѓаните ќе гласаат „за“ или „против“ рудниците

Фактор - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ рудници во нивната општина. Тие се плашат дека рудникот Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз на Беласица се закана за туризмот и езерото.

Дојран утре на референдум против рудниците

Либертас - 22.07.2017

Граѓаните на Дојран утре ќе се изјаснуваат дали се „за“ или „против“ рудници во нивната општина. Тие се плашат дека рудникот Казандол, но и потенцијалниот рудник кај Башибоз на Беласица се закана за туризмот и езерото.

Утре во Дојран референдум за рудниците...

Н.Македонија - 22.07.2017

Утре во Дојран референдум за рудниците Жителите на Дојран утре ќе се изјаснуваат преку рефендум дали се за или против рудници во нивната општина. Референдумот се одржува на граѓаните кои стравуваат дека Казандол но и потенцијалниот Башибоз на ...

Референдуми за рудниците во источна Македонија

Телма - 21.07.2017

Организирањето референдуми значи дека граѓаните ги превземаат работите во свои раце. Вака професорот по уставно право Светомир Шкариќ ги бодри дојранчани да излезат и да гласаат против рудникот Казандол.

Ерупција на локалните референдуми

МКД - 20.07.2017

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија eзерото кое е прогласено за споменик на природата.

[Колумна] Ерупција на локалните референдуми

Радио МОФ - 20.07.2017

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија Езерото кое е прогласено за споменик на природата.

Ерупција на локалните референдуми

Локално - 20.07.2017

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија Езерото кое е прогласено за споменик на природата.

Ерупција на локалните референдуми

Либертас - 20.07.2017

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија Езерото кое е прогласено за споменик на природата.