TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воислав Коштуница ги штити генералите

Утрински - 23.03.2002

И покрај притисокот дома и од странство по скандалот со апсењето на Перишиќ БЕЛГРАД - Југословенскиот претседател Воислав Коштуница изјави дека нема да попушти пред повиците за отпуштање на шефот на воената безбедност поради шпионскиот скандал кој предизвика бурни реакции и во земјата и во ...

Коштуница го одби барањето на Ѓинѓиќ да се отпушти шефот на тајната служба

Вест - 23.03.2002

БЕЛГРАД, 23 март (АП) - Раздорот во владејачката српска коалиција вчера уште повеќе се продлабочи кога југословенскиот претедател го отфрли барањето на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ да го отпушти шефот на тајната служба како последица на шпионската афера.

Перишиќ сега негира дека предал документи

Утрински - 22.03.2002

Белград - "На средбата што ја имав со американскиот дипломат ниту сум предал, ниту пак сум примил некакви документи", изјави донеодамнешниот потпретседател на српската влада Момчило Перишиќ. Тој на вчерашната прес-конференција во Белград потврди дека имал средби и контакти со повеќемина дипломатски ...

Коцката за иднината на Југославија сe уште се врти

Утрински - 22.03.2002

Скандалозното апсење на Момчило Перишиќ отвори многу прашања за тоа кој ја има моќта во Белград ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Коцката за Југославија е фрлена, но с? уште се врти, е впечатокот по последната афера што го тресе Белград. На десет дена пред американското аминување на помошта од 40 милиони долари за ...

Перишиќ: „Не сум предал, ниту сум примил некакви документи“

А1 - 21.03.2002

„На средбата што ја имав со американскиот дипломат ниту сум предал, ниту пак сум примил некакви документи“, изјави донеодамнешниот потпретседател на српската влада Момчило Перишиќ. Тој на прес конференција во Белград потврди дека имал средби и контакти со повеќемина дипломатски преставници на ...

Ѓинѓиќ и Коштуница ги заоструваат односите

Утрински - 21.03.2002

По откривањето на шпионската афера на генерал Перишиќ Белград - Српскиот премиер и претседател на Демократската партија Зоран Ѓинѓиќ, во вторникот вечерта изјави дека не гледа начин како понатаму да соработува со претседателот на Југославија Воислав Коштуница во врска со прашањата за националната ...

Генерал Перишиќ вели " Нити сум давал нити сум земал од Американците"

Вест - 21.03.2002

Перишиќ на вчерашната прес конференција во Белград БЕЛГРАД, 21 март - Претседателот на Движењето за демократска Србија Момчило Перишиќ вчера повторно негираше дека на американскиот дипломат Џон Дејвид нејбор му предавал државни документи.

Американскиот амбасадор им честитал на Србите што уапсиле негов колега?!

Дневник - 21.03.2002

"АФЕРА ПЕРИШИЌ" Амбасадорот на САД во Југославија, Вилијам Монтгомери, неочекувано го поздрави потегот на југословенските власти, кои пред една недела го уапсија поранешниот генерал Момчило Перишиќ и американскиот дипломат Џон Нејбр, "фатени на дело" како разменуваат доверливи документи, објави ...

Зад аферата „Перишиќ“ се крие судир на спротивставени струи

А1 - 20.03.2002

„Шпионската афера со генералот Перишиќ треба да се толкува како борба меѓу елементите на стариот режим и луѓето кои сакаат да ја приклучат Србија кон европскиот колосек“, изјави директорот за Балканот при Вашингтонскиот институтот за мир, Даниел Сервер.

Перишиќ поднесе оставка во владата

Утрински - 20.03.2002

Поради шпионскиот скандал што предизвика дипломатски спор со Вашингтон БЕЛГРАД - Српскиот заменик-премиер Момчило Перишиќ, вчера, поднесе оставка поради шпионскиот скандал што предизвика дипломатски спор со Вашингтон и политичка криза во земјата, изјави шефот на неговиот кабинет.

Српскиот вицепремиер Перишиќ поднесе оставка

Вест - 20.03.2002

БЕЛГРАД, 20 март (Ројтерс) - Српскиот вицепремиер Момчило Перишиќ вчера поднесе оставка по скандалот за шпионажа што предизвика дипломатски спор со Вашингтон и политичка криза во Србија. Перишиќ, кој беше воен шеф за време на владеењето на Милошевиќ, го прифати барањето на премиерот Зоран Ѓинѓиќ да ...

Шпионот Перишиќ поднесе оставка, иако вели дека не е виновен

Дневник - 20.03.2002

СКАНДАЛ ВО БЕЛГРАД САД го прифатија извинувањето од Белград поради апсењето на американскиот дипломат Џон Нејбр, кој 17 часа бил сослушуван, дури и со вреќа врз главата Српскиот вицепремиер Момчило Перишиќ вчера поднесе оставка откако беше обвинет за шпионажа во скандалот што ги влоши односите меѓу ...

Перишиќ поднесе оставка

А1 - 19.03.2002

Потпретседателот на српската влада Момчило Перишиќ денеска поднесе оставка на функцијата, соопштија претставници на владата во Белград. Поранешниот началник на генералштабот на југословенската војска Перишиќ, во писмото до Ѓинѓиќ, ги оценува настаните по повод неговото апсење, како „дискредитација ...

Ју-владата ќе го реши скандалот со апсењето на генерал Перишишиќ

Вест - 19.03.2002

БЕЛГРАД, 19 март (АП) - Југословенската влада вчера соопшти дека ќе разреши скандалот со шпионажа во кој се вмешани еден висок претставник на српската војска и еден американски дипломат. "Сите аспекти на случајот мора да бидат испитани до детали, како и функционирањето на воените и цивилните ...

Детално разгледување на апсењето на српскиот вице премиер

А1 - 18.03.2002

Апсењето на потпретседателот на владата на Србија, Момчило Перишиќ треба детално да се разгледа од сите аспекти, а на јавноста да и се соопшти колку што е можно повеќе, заклучено е на состанокот на претставниците на политичкиот врв на СР Југославија, Србија и армијата што беше одржан синоќа во ...

Момчило Перишиќ ослободен од притвор

Утрински - 18.03.2002

По затворањет?по?обвинени?за шпионажа БЕЛГРА?- Српскиот замени?премие?Момчил?Периши?беше ослободе?од притво? дв?дена по неговото затворањ?од страна на военат?полиција, поради сомневањ?за шпионирање. Периши??американскио?дипломат Џо?Дејвид Нејбор бе? уапсен?од военат?полиција додека вечерале во еден ...