TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО насоки за справување со лажни вести – Еве каде може да пријавите лажна вест!

iPortal - 28.07.2019

Авторитарните режими – извор на лажни в ести Меѓународното покривање на „лажните вести“ за време на претседателските избори во САД во 2016 година драматично го сврте вниманието на светот за улогата на дигиталните дезинформации во изборите, а потоа и ...

Новинари за владиниот план за борба против лажни вести: Идејата е добра, но не и методите

Нова ТВ - 27.07.2019

На Македонија дефинитивно и треба сеопфатна стратегија против лажните вести и дезинформациите се согласуваат новинарите кои ги контактираше НОВА, но Владата не може да биде предводник на овој процес, и покрај фактот што саморегулацијата од страна на ...

Лажни вести во македонските медиуми

+инфо - 27.07.2019

Најдобрата работа протов лажните вести е онаа која Американците ја направија, а тоа навистина е одличен пример: направија црна листа од веб сајтови кои се лажни, сајтови кои се исклучиво „клик бејт“, за разлика од оние кои се кредибилни и оние ...

Лажни вести во македонските медиуми

Бриф - 27.07.2019

Целта на лажните вести е да заведат, да манипулираат, да влијаат на човечките емоции. Кога ќе прочитате брутален наслов на порталите од типот „Скандалозно“, „Ексклузивно“, или кога ќе видите фотографија под која се наоѓа коментарот, на пример слика ...

Јовановиќ: Враќањето на довербата во информациите е клучна за добро и квалитетно новинарство

Локално - 27.07.2019

„Целта на лажните вести е да заведат, да манипулираат, да влијаат на човечките емоции. Кога ќе прочитате брутален наслов на порталите од типот „Скандалозно“, „Ексклузивно“, или кога ќе видите фотографија под која се наоѓа коментарот, на пример слика ...

Да не остане се’ на промена на телефонскиот број и мобилниот уред на премиерот

Фактор - 27.07.2019

Премиерот Зоран Заев деновиве промовираше Предлог-план за одлучна акција против ширењето на дезинформации. Искажувањето на премиерот и текстот на планот предизвикаа дебата во јавноста, па сите ги заборавија темите кои ден пред тоа ја зовреа неа.

Слобода без одговорност е анархија

Призма - 26.07.2019

Најголемата фалинка на предлог-планот за владата, за битката против дезинформациите и лажните вести, е тајмингот во кој е објавен. Тој немаше да предизвика толку реакции ако не беше објавен во ист временски „сендвич“ со случајот „Рекет“, па ...

Критики на владиниот план за борба против лажни вести или тропање на отворена врата

Deutsche Welle - 26.07.2019

Во шумата од критики, игнориран е ставот на Владата дека се работи за предлог кој ќе биде финализиран исклучиво низ инклузивна јавна дебата и преку договор со сите засегнати страни. Не стивнуваат реакциите по презентираниот предлог акциски план на ...

Твитер вели

Сакам да кажам - 26.07.2019

1 Истиот ден кога премиерот држеше прес-конференција дека Владата прави некаква платформа за борба против дезинформации и лажни вести, една наменски отворена телевизија во која тој што се претставуваше како газда е осомничен дека ги злоупотребувал ...

Реакции на еснафските здруженија за најавениот план на владата за борба против дезинформации

Окно - 26.07.2019

ЗНМ соопшти дека со внимателност ги следи чекорите на Владата околу најавениот Предлог план против ширење на дезинформации и истакнува дека има проблематични точки. Затоа, со цел Владата да ја гарантира слободата на изразување бара целиот процес на ...

Патот кон цензурата е поплочен со борба против дезинформации

Слободен Печат - 26.07.2019

Новинарите начелно ја поддржуваат намерата на Владата да им застане на патот на изворите на лажни вести и дезинформации, но бараат процесот да биде транспарентен, а тие да се вклучени, за да не се нанесе штета во и онака кревкиот медиумски сектор.

Цензура

Република - 26.07.2019

Просто е невероватно тоа што денес го најави Зоран Заев. Исплашен до коски од секојдневни огромни криминални скандали, тежок организиран криминал и галопирачка корупција, удри по медиумите и слободата на изразувањето.

Министерство на вистината

PressingTV - 26.07.2019

Во својата книга „Анатомија на моќта“, познатиот економист Џон Кенет Галбрајт пишува за употребата на моќта или власта, главно опишувајќи ги главните извори на моќ и власт во современиот свет – владите, војската, религијата и медиумите.

Британската амбасадорка Галовеј: Поддршка за борбата со лажните вести

CivilMedia - 26.07.2019

Го поздравуваме отворањето на дебатата за борба против дезинформациите и лажните вести, објави на Твитер британската амбасадорка во Скопје, Рејчел Галовеј. Во објаватa вели дека Велика Британија одобрила 9,5 милиони фунти за да ја зајакне ...

Слобода без одговорност е анархија

Либертас - 26.07.2019

Најголемата фалинка на предлог-планот за владата, за битката против дезинформациите и лажните вести, е тајмингот во кој е објавен. Тој немаше да предизвика толку реакции ако не беше објавен во ист временски „сендвич“ со случајот „Рекет“, па ...

Слобода без одговорност е анархија

iPortal - 26.07.2019

Најголемата фалинка на предлог-планот за владата, за битката против дезинформациите и лажните вести, е тајмингот во кој е објавен. Тој немаше да предизвика толку реакции ако не беше објавен во ист временски „сендвич“ со случајот „Рекет“, па ...

МАН: Наместо да дава одговори, владата ќе ги забранува информациите

Опсервер - 26.07.2019

На прес конференција владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести. Доколку сака да сузбие лажни вести, владата може и треба да поработи во сопствениот двор, а нема ...

Владата ќе иницира јавна дебата со сите засегнати страни за планот против дезинформациите

Мета - 26.07.2019

Владата со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, велат од таму. „Конструктивната дебата само потврдува колку е важна и суштинска потребата од ...

Критики на владиниот план за борба против лажни вести или тропање на отворена врата

Либертас - 26.07.2019

Во шумата од критики, игнориран е ставот на Владата дека се работи за предлог кој ќе биде финализиран исклучиво низ инклузивна јавна дебата и преку договор со сите засегнати страни. Не стивнуваат реакциите по презентираниот предлог акциски план на ...

Асани: Ад-хок порталите се извор на лажни вести и дезинформации

CivilMedia - 26.07.2019

Во текот на турнејата на ЦИВИЛ низ Полошкиот регион во рамките на проектот „Зелена иднина“ со поддршка од Фондацијата Хајнрих Бел (Сараево), екипата на Цивил оствари интервју со граѓанскиот активист Беким Асани во Тетово.

Војна против лагите

Н.Македонија - 26.07.2019

Феноменот на лажни вести се враќа на голема врата на глобалната општествено-политичка сцена. Има тврдења дека таму, всушност, бил отсекогаш, иако можеби во минатото само различно го нарекувале.

Осумнаесет спрема осум за Македонија

Н.Македонија - 26.07.2019

Феноменот за ширење лажни вести и дезинформации на социјалните мрежи и медиумите зема огромен замав во светот и во Македонија, што ја наложува потребата од координирана и одлучна акција против ваквите штетни појави за општество и граѓаните.

Новинарските здруженија загрижени околу дел од мерките на Владата за борба со дезинформациите

IRL - 25.07.2019

Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска со соопштенија реагираа на вчерашната прес-конференција на премиерот Зоран Заев на кој тој презентираше низа мерки со кои Владата ќе ...

Акциски план за борба со лажните вести отворен за сугестии

Телма - 25.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

ЗНМ: дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Фокус - 25.07.2019

ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата на РСМ за однос на промовирањето на Предлог планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваат загриженост.

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

Канал5 - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението.

Владата задоволна што Планот против лажните вести поттикна дебата во јавноста

Фокус - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Трајкоска: Почнете од партиските порталчиња

Deutsche Welle - 25.07.2019

Владата вчера најави Акциски план против ширење дезинформации. ДВ отвора дебата и побара став на оваа тема од медиумските експерти во земјата. Пишува Жанета Трајкоска од Институтот за комуникациски студии Проблемот со дезинформациите ниту е нов, ...

Тунева: Еснафот не смее да биде исклучен од процесот

Deutsche Welle - 25.07.2019

Владата вчера најави Акциски план против ширење дезинформации. ДВ отвора дебата и побара став на оваа тема од медиумските експерти во земјата. Пишува Марина Тунева од Советот за етика во медиумите Владите, граѓанското општество и бројни други страни ...

Владиниот акциски план: меѓу цензура и саморегулација

Deutsche Welle - 25.07.2019

Опозицијата обвинува за цензура, власта тврди дека целта е почитување на основните стандарди. Која е идејата на владиниот Акциски план за борба со дезинформациите? Обид за медиумска цензура или и лажни вести? Многу дилеми по најавата на премиерот ...

Нашата Влада лаже

Deutsche Welle - 25.07.2019

Војна против лошите вистини во име на борбата против лажните вести? Дали Акцискиот план на Владата води кон цензура и дали сите влади лажат? Колумна на Арсим Зеколи. Да, нашата Влада лаже. Бидејќи е Влада.

Медиумската заедница не е воодушевена од најавата за акциски план против дезинформациите

Алсат-М - 25.07.2019

Акцискиот план на Владата против ширењето дезинформации содржи проблематични и недоречени мерки. Ова се првичните реакции на медиумската заедница откако премиерот Заев вчера го презентираше предлогот пред јавноста.

Британската амбсадорка го поздрави отворањето на дебата за борба против лажните вести

Фокус - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се судрија околу владините мерки за борба против дезинформациите

Телма - 25.07.2019

Дел од мерките на владата за борба со дезинформации се проблематични, оцени ЗНМ и како најголем проблем ја наведе идејата влада или владино тело да определува етичност на новинари. Тоа треба да го стори еснафот оценува ЗНМ, а недоречености во некои ...

Акциски план против дезинформации или опасност за слободата на говорот?

24 Вести - 25.07.2019

Најавената „борба“ на Владата против дезинформациите не може да се спроведува еднострано – за предлог акцискиот план да биде доследен во спроведувањето клучна алка лежи кај медимската јавност која не смее да биде исклучена едногласни се од ЗНМ и ...

Опасност од цензура ако владиниот план за борбата со лажни вести, остане само во рацете на Владата

Телма - 25.07.2019

Претпазливост и внимателност во коментарите, но и осуда за обид за цензура, сето ова се оценките на владиниот план за борба со лажни вести. За експерртката по комуникации идејата може да биде одлична само ако се земени европски стандради за нејзино ...

Левица: Борбата со дезинформациите е очајна сламка за која се фаќа СДСМ

А1 On - 25.07.2019

Најавениот план на Владата за одлучна акција против ширење на дезинформации, е ништо повеќе или помалку од еуфемизам за сервилна цензура на неистомислениците и критичарите на оваа власт, кои довербата од народот одамна ја имаат изгубено, реагира ...

Левица: Дали Саше Политико ќе биде репер за ширење дезинформации?

Антропол - 25.07.2019

Политичката Партија Левица денес испрати остро соопштение критикувајќи го најавениот план на Владата за одлучна акција против ширење на дезинформации, обвинувајќи ги СДСМ за спроведување на сервилна цензура.

ЗНМ изразува загриженост за делови од Предлог-планот против ширење на дезинформации

Академик - 25.07.2019

„ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата на РСМ во однос на промовирањето на Предлог-планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваме загриженост.

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

ММС - 25.07.2019

Акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост – смета Здружението на новинари на Македонија. Според Здружението, спорно е тоа што во Планот ќе се дефинираат ...

Поддршка на Заев за самиот да не шири ѓубре од вести

МКД - 25.07.2019

Пожелно е сите креатори на медиумскиот простор да ја поддржат иницијата на Владата за сузбивање на лажните вести и дезинформации со што позитивно ќе се влијае на нашата секојдневна живеачка.

Георгиевски: Со пропагандистичко-нормативно санкционирање на лажните вести не се постигнува многу

Нетпрес - 25.07.2019

Владата вчера најави решителна борба против лажните вести и „напади врз демократијата“ како што во својот вовед објасни премиерот Зоран Заев. Според објаснувањето, ќе се формира Акциска група која ќе ги анализира и следи лажните вести, ќе ги ...

МАН: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

А1 On - 25.07.2019

На прес конференција владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести. Доколку сака да сузбие лажни вести, владата може и треба да поработи во сопствениот двор, а нема ...

ЗНМ: дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Радио МОФ - 25.07.2019

ЗНМ соопшти дека со внимателност ги следи чекорите на Владата на РСМ за однос на промовирањето на Предлог планот против ширење на дезинформации и истакнуваат дека има проблематични точки. Затоа, со цел Владата да ја гарантира слободата на ...

МАН: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

Press24 - 25.07.2019

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја повика Владата веднаш и без одложување да се откаже од својата намера таа да оценува која вест е добра, вистинита, лажна или сомнителна, односно да воведува цензура во 21 век.

Борба против лажни вести или против неистомисленици

Р.С.Европа - 25.07.2019

Мерките на Владата од акцисикиот план за борба против дезинформации, според медиумските организации и здруженија се обид за цензура и ограничување на слободата на говор. Тие повикуваат на целосна вклученсот на засегнатите страни.

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Нетпрес - 25.07.2019

ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата на РСМ за однос на промовирањето на Предлог планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваме загриженост.

Милошоски до Заев: Вие сте синоним за лажни вести

Курир - 25.07.2019

Пратеникот Антонијо Милошоски му посочи на премиерот Заев дека токму тој е синоним за лажни вести во Република Македонија во пресрет на најавената борба на Заев со лажните вести кои беше најавена на владина прес конференција.

МАН: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

ММС - 25.07.2019

Реакција за владиниот Акциски план за борба против дезинформациите, денеска пристигна и од Македонската асоцијација на новинарите. Асоцијацијата и’ порача на Владата преку писмено соопштение дека доколку сака да сузбие лажни вести, може и треба да ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

+инфо - 25.07.2019

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека се проблематични дел од мерките во владиниот Предлог планот против ширење на дезинформации „Во насока на исклучување на сомнежи за злоупотреба на обврската на Владата да ја гарантира слободата ...

МАН: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

Курир - 25.07.2019

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја повика Владата веднаш и без одложување да се откаже од својата намера таа да оценува која вест е добра, вистинита, лажна или сомнителна, односно да воведува цензура во 21 век.

Владата одлучно против лажните вести или кон цензура !?

Нетпрес - 25.07.2019

Презентацијата на премиерот Зоран Заев на предлог планот за акција против ширење на деизнформации и против напади врз демократијата ја крена на нозе јавноста, медиумите, новинарите и експертите по комуникации.

МАН бара Владата да се откаже од планот за цензура

+инфо - 25.07.2019

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја повика Владата веднаш и без одложување да се откаже од својата намера таа да оценува која вест е добра, вистинита, лажна или сомнителна, односно да воведува цензура во 21 век.

Левицата: Од самиот почеток на своето владеење СДСМ спроведува цензура

Макфакс - 25.07.2019

Најавениот план на Владата за одлучна акција против ширење на дезинформации е ништо повеќе или помалку од еуфемизам за сервилна цензура на неистомислениците и критичарите на оваа власт, кои довербата од народот одамна ја имаат изгубено, велат од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е партијата симбол на лажни вести, дезинформации и невистини

Нетпрес - 25.07.2019

СДСМ во денешното соопштение до јавноста истакнаа дека ВМРО-ДПМНЕ 11 години вршеле притисоци кон медиумите и јавноста. 11 години ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисоци врз новинари и медиуми, а денес е во паника бидејќи општеството се организира против нивните ...

Цензура или борба со лажни вести- спротивни реакции по акцискиот план на Владата

Сител - 25.07.2019

Власта сака да ги замолчи новинарите, обвинува најголемата опозициска партија, по вчерашниот предлог на Владата да формира Акциска група во борба против лажните вести. Според ВМРО ДПМНЕ, планот на премиерот Заев да отвори фронт против пласирање на ...

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

Press24 - 25.07.2019

Владата на Република Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Владата не треба да ги контролира медиумите- реакции по акцискиот план на Заев

Алфа - 25.07.2019

Не е Владата таа која треба да ги контролира медиумите, сметаат експертите откако премиерот Зоран Заев го претстави предлог планот за справување со лажните вести. Се поставува прашањето дали тоа е искрен обид на власта или начин на цензура на ...

Владата внимателно ги следи бурните реакции за планот против лажните вести

+инфо - 25.07.2019

Владата со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации. „Конструктивната дебата само потврдува колку е важна и суштинска потребата од подготовка на една ...

СДСМ: 11 години ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисоци врз новинари и медиуми, а денес е симбол на лажни вести

МКД - 25.07.2019

Притисоците врз медиумите и новинарите беа одлика на 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога се апсеа и притвораа новинари, кога се затвораа медиуми и се газеа новинарските права и слободи, реагира СДСМ на соопштението од ...

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

ММС - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Владата будно ги следи реакциите по најавата за подготовка на план против ширењето на лажните вести

Слободен Печат - 25.07.2019

Оттаму велат дека секоја организација, поединец, добра идеја и предлог е добредојдена, зашто дезинформациите и манипулациите со злоупотреба на новите технологии е зло кое ги засегнува сите, и затоа битката против оваа закана им припаѓа на сите.

Британија дала 9,5 милиони фунти за медиумите во Западен Балкан – каде ли се трошат?

+инфо - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Галовеј: Британија издвои 9,5 милиони фунти за медиумите во Западен Балкан

Слободен Печат - 25.07.2019

Го поздравуваме отворањето дебата за борба против дезинформации и лажни вести, пишува Галовеј на Твитер. Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни ...

Галовеј со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

Press24 - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Курир - 25.07.2019

Предлог планот против ширење на дезинформации кој вчера го промовираше премиерот Зоран Заев наиде на загриженост кај новинарите. Од ЗНМ се огласија преку соопштение во кое велат дека со внимателност ги следат чекорите на владата, а нивната првична ...

Галовеј ја поздрави дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

Р.С.Европа - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Влада: ја следиме дебатата за планот против дезинформации, ќе бидат вклучени сите засегнати

Р.С.Европа - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

МКД - 25.07.2019

ЗНМ внимателно ги следи чекорите на Владата во однос на промовирањето на Предлог планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваме загриженост. За да се исклучат сомнежите за злоупотреба на обврската на ...

ЗНМ: Владата во планот за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за ...

Press24 - 25.07.2019

ЗНМ смета дека во Предлог акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост, како и дека дефинирање на професионални стандарди и оценката за тоа дали некој новинар ...

Акциски план за борба со лажните вести

Слободен Печат - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев, при презентацијата на Акцискиот план, вчера на прес-конференција во Владата, истакна дека лажните вести стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Нова ТВ - 25.07.2019

ЗНМ смета дека во Предлог акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост, како и дека дефинирање на професионални стандарди и оценката за тоа дали некој новинар ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Слободен Печат - 25.07.2019

Околу содржината на Предлог планот, од ЗНМ го охрабруваат потегот на Владата да направи напор за одбранбен механизам внатре во институциите, преку креирање на протоколи и обуки за државните службеници.

Тунева: Еснафот не смее да биде исклучен од процесот

Либертас - 25.07.2019

Владата вчера најави Акциски план против ширење дезинформации. Дојче веле отвора дебата и побара став на оваа тема од медиумските експерти во земјата. Пишува Марина Тунева од Советот за етика во медиумите Владите, граѓанското општество и бројни ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години вршеше притисоци врз новинари и медиуми

MTM - 25.07.2019

11 години ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисоци врз новинари и медиуми, а денес е во паника бидејќи општеството се организира против нивните дезинформации. Притисоците врз медиумите и новинарите беа одлика на 11 годишното криминално и расипничко владеење на ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

24Инфо - 25.07.2019

ЗНМ смета дека во Предлог акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост, како и дека дефинирање на професионални стандарди и оценката за тоа дали некој новинар ...

Акциски план за борба со лажните вести

24Инфо - 25.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

МАН: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

Вечер Прес - 25.07.2019

На прес конференција владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести. Доколку сака да сузбие лажни вести, владата може и треба да поработи во сопствениот двор, а нема ...

МАН за борбата со лажни вести: Наместо да дава одговори, Владата ќе ги забранува информациите

еМагазин - 25.07.2019

На прес конференција Владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести, реагираат од Македонска асоцијација на новинари (МАН).

Детален преглед: Што пишува во акцискиот план на Владата за борба против лажните вести?

еМагазин - 25.07.2019

Голем број реакции предизвика најавата на Владата за борба против лажните вести. Дел од јавноста смета дека тоа е вовед во цензура, како и дека самата Влада е извор на дезинформации. За да се разјаснат намерите на Владата во целост ви го пренесуваме ...

Заев ќе се бори против лажните вести на Заев

еМагазин - 25.07.2019

Уставот нема да се менува, добивме датум за старт на преговорите со ЕУ, плата од 500 евра…се само дел од лажните ветувања на премиерот Зоран Заев , кои ги имаат речиси сите елементи на лажни вести, против кои ќе се бори токму неговата Влада.

25 јули: Јоханес Хан и Филип Рикер во Северна Македонија, лажни вести и дезинформации…

CivilMedia - 25.07.2019

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска е во посета во Скопје. Посетата е во духот на реформите поврзани со евроинтеграцијата на земјата и очекувањата наесен на Северна Македонија ...

Време на акциски планови и декларации: Замајување или решителни промени?

еМагазин - 25.07.2019

Зачестено демонстрира решителност актуелната владејачка гарнитура, најпрво во борбата со криминалот, а сега и со лажните вести. Неодамна СДСМ донесе партиска Декларација во која главен белег е дека партиското членство никого не може да амнестира од ...

Кога правдата значи затвор, а вистината пораз

CivilMedia - 25.07.2019

Па и не е толку сложена ситуацијата во нашата земја. Веќе одамна сме ги означиле со знаменца двете големи војски на македонската политичка мапа. Ги означивме и помалите војски и банди што како кутриња, грабливци или гадинки кружат околу големиве, ...

Фронтално против вирусот на современиот свет – лажните вести

CivilMedia - 25.07.2019

пишува: Интернетот и другите нови дигитални чуда, како и секоја развојна технолошка револуција така и оваа, на човештвото му донесоа и многу благодати, но и многу главоболки. Само со една најприватна алатка, мобилниот телефон и со помош на ...

ВМРО-ДППМНЕ 11 години вршеше притисоци врз новинари и медиуми, а денес е во паника бидејќи општеството се организира ...

24Инфо - 25.07.2019

„Притисоците врз медиумите и новинарите беа одлика на 11 годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога се апсеа и притвораа новинари, кога се затвораа медиуми и се газеа новинарските права и слободи.

Институциите кревки во борбата со лажните вести и дезинформации…

CivilMedia - 25.07.2019

Само шест отсто од граѓан(и)ите сметаат дека институциите успешно се сравуваат со дезинформациите, беше заклучокот од една онлајн анкета на ЦИВИЛ – Дали институциите успешно се справуваат со говорот на омразата и лажните вести на социјалните мрежи и ...

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

Локално - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

ЗНМ за предлог-планот на Владата за борба против лажните вести: Одредени точки загрижуваат

еМагазин - 25.07.2019

ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата во однос на промовирањето на Предлог- планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваме загриженост, информираат од таму.

МАН бара Владата да се откаже од планот за цензура

Република - 25.07.2019

Македонската асоцијација на новинари (МАН) ја повика Владата веднаш и без одложување да се откаже од својата намера таа да оценува која вест е добра, вистинита, лажна или сомнителна, односно да воведува цензура во 21 век.

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

24Инфо - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

ЗНМ: Професионалните стандарди и етичноста на новинарите и медиумите ги оценува еснафот, а не владина институција

Република - 25.07.2019

Здружението на новинари на Македонија со соопштение се осврна на информациите кои беа презентирани на вчерашната прес-конференција на Владата во врска со борбата против ширење на дезинформации.

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Либертас - 25.07.2019

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека се проблематични дел од мерките во владиниот Предлог планот против ширење на дезинформации. „Во насока на исклучување на сомнежи за злоупотреба на обврската на Владата да ја гарантира слободата ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Фактор - 25.07.2019

Првичната оценка за чекорите кои Владата ги промовираше во Предлог планот против ширење на дезинформации е дека содржи точки поради кои изразуваме загриженост, стои во денешната реакција до Здружението на новинари на Македонија.

ЗНМ: Дел од мерките во предлог- планот против ширење на дезинформации се проблематични

Мета - 25.07.2019

ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата во однос на промовирањето на Предлог- планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваме загриженост, информираат од таму.

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

MTM - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Лажните вести – главна причина за етнички тензии

CivilMedia - 25.07.2019

Лажните вести и дезинформациите, често имаат сериозно влијание и врз меѓуетничките односи во земјава, а, исто така, биле и причина за меѓуетнички и политички тензии врз етничка основа. Како последици од лажните вести имало и бура од интраетнички ...

ЗНМ: Дали некој новинар или медиум е етичен оценка може да даде новинарскиот еснаф и јавноста, а не владина институција

PressingTV - 25.07.2019

Здружението на новинари на Македонија со соопштение се осврна на информациите кои беа презентирани на вчерашната прес-конференција на Владата во врска со борбата против ширење на дезинформации.

Британската амбасадорка Галовеј: Поддршка за борбата со лажните вести

Фактор - 25.07.2019

Го поздравуваме отворањето на дебатата за борба против дезинформациите и лажните вести, објави на Твитер британската амбасадорка во Скопје, Рејчел Галовеј. Во објават вели дека Велика Британија одобрила 9,5 милиони фунти за да ја зајакне ...

Левица: Борбата со дезинформациите е очајничка сламка за која се фаќа СДСМ

24Инфо - 25.07.2019

Најавениот план на Владата за одлучна акција против ширење на дезинформации, е ништо повеќе или помалку од еуфемизам за сервилна цензура на неистомислениците и критичарите на оваа власт, кои довербата од народот одамна ја имаат изгубено.

Галовеј со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

Локално - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

СДСМ: 11 години ВМРО-ДППМНЕ вршеше притисоци врз новинари и медиуми, а денес е во паника бидејќи општеството е против ...

iPortal - 25.07.2019

Притисоците врз медиумите и новинарите беа одлика на 11 годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога се апсеа и притвораа новинари, кога се затвораа медиуми и се газеа новинарските права и слободи.

Реакциите на МВРО-ВМРО и пропагандистите, доказ дека планот за борба со дезинформации доаѓа во право време!

CivilMedia - 25.07.2019

пишува: Одлична е реакцијата на предлог-планот за справување со дезинформации кој Владата го даде на јавна расправа. И јавната расправа – веднаш започна. Навистина, спектакуларни се реакциите на челниците на мвро-вмро, кои со години создаваа ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Опсервер - 25.07.2019

ЗНМ смета дека во Предлог акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост, како и дека дефинирање на професионални стандарди и оценката за тоа дали некој новинар ...

Бурни реакции по најавата за вклучување на владата во борбата против дезинформациите

Мета - 25.07.2019

Најавата на владата за отворање фронт против лажните вести и ширењето дезинформации преку социјалните мрежи и традиционалните медиуми предизвика лавина од реакции во јавноста. Опозицијата препозна намера за цензура на медиумите, а иницијативата на ...

Галовеј со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

24Инфо - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

Вечер Прес - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Галовеј со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

Вечер Прес - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Кога правдата значи затвор, а вистината пораз

Локално - 25.07.2019

Државните институции имаат обврска да ги почитуваат човековите права и да се погрижат ниту самите, ниту некој друг центар на моќта, поединци или групи да извршат насилство од било кој вид над било кого.

Од Владата велат дека со внимание ја следеле дебатата за најавената борба со лажни вести

еМагазин - 25.07.2019

Владата со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада. Како што велат од владината прес-служба, конструктивната дебата ...

Сарачини: Димовски вели дека Сталин можел вода да и носи на власта – Нормална е таа реакција, оти борбата со ...

iPortal - 25.07.2019

РЕАКЦИИТЕ НА МВРО ВМРО И ПРОПАГАНДИСТИТЕ, ДОКАЗ ДЕКА ПЛАНОТ ЗА БОРБА СО ДЕЗИНФОРМАЦИИ ДОАЃА ВО ПРАВО ВРЕМЕ! Одлична е реакцијата на предлог-планот за справување со дезинформации кој Владата го даде на јавна расправа.

Галовеј со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

MTM - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

CivilMedia - 25.07.2019

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека се проблематични дел од мерките во владиниот Предлог планот против ширење на дезинформации. „Во насока на исклучување на сомнежи за злоупотреба на обврската на Владата да ја гарантира слободата ...

Предлог планот против дезинформациите е прв чекор со кој се отвора целосно инклузивна дебата за потребата од заедничка ...

Centar - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации. Конструктивната дебата само потврдува колку е важна и суштинска ...

Галовеј со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

Опсервер - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

Опсервер - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Влада: Предлог планот против дезинформациите прв чекор кон дебата за потребата од акција против лажните вести

Либертас - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Британија дала 9,5 милиони фунти за медиумите во Западен Балкан, каде ли се трошат?

Република - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Трајкоска: Почнете од партиските порталчиња

Либертас - 25.07.2019

Владата вчера најави Акциски план против ширење дезинформации. Дојче веле отвора дебата и побара став на оваа тема од медиумските експерти во земјата. Пишува Жанета Трајкоска од Институтот за комуникациски студии Проблемот со дезинформациите ниту е ...

Британија дала 9,5 милиони фунти за медиумите во Западен Балкан

Либертас - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Бурни реакции по најавата за вклучување на владата во борбата против дезинформациите

Локално - 25.07.2019

Најавата на владата за отворање фронт против лажните вести и ширењето дезинформации преку социјалните мрежи и традиционалните медиуми предизвика лавина од реакции во јавноста. Опозицијата препозна намера за цензура на медиумите, а иницијативата на ...

Хитлерјунгенд од нашиот двор, тргна ли Заев против ЕУ – пишува Горан Момироски

Опсервер - 25.07.2019

Берлин, ноември 1944 Хитлер и неговиот кабинет согледувајќи дека ја губат војната во игра ги става децата под 16 возраст и ги испраќа на фронт. Паралелно со ангажманот на деца, Хитлер наредува интезивирање на употреба V (ФАУ) бомбите за напади врз ...

Британската амбасадорка со поддршка на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

Денешен - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

ЗНМ: Дел од мерките во планот на Владата се проблематични

Локално - 25.07.2019

ЗНМ смета дека во Предлог акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост, како и дека дефинирање на професионални стандарди и оценката за тоа дали некој новинар ...

Владиниот акциски план: меѓу цензура и саморегулација

Либертас - 25.07.2019

Опозицијата обвинува за цензура, власта тврди дека целта е почитување на основните стандарди. Која е идејата на владиниот Акциски план за борба со дезинформациите, анализира Дојче веле . Обид за медиумска цензура или борба против дезинформации и ...

Нашата Влада лаже

Либертас - 25.07.2019

Војна против лошите вистини во име на борбата против лажните вести? Дали Акцискиот план на Владата води кон цензура и дали сите влади лажат? Да, нашата Влада лаже. Бидејќи е Влада. А секоја Влада лаже, тврдеше славниот американски истражувачки ...

Владата најави борба против лажните вести и дезинформации

Н.Македонија - 25.07.2019

Како одговор на сајбер-заканите и масовното ширење дезинформации, особено во последните две години, Владата работи на изработка на акциски план за справување со дезинформациите. Ова на прес-конференција вчера го најави премиерот Зоран Заев во која ...

Владата будно ги следи дебатите по најавата за планот против ширење на дезинформации

Н.Македонија - 25.07.2019

Владата на Република Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се разви по најавената подготовка на План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението на Владата.

Преку следење на стандардите на новинарската професија Владата ќе се бори со лажните вести

MakPress - 25.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

СДСМ: 11 години ВМРО-ДППМНЕ вршеше притисоци врз новинари и медиуми

MakPress - 25.07.2019

Притисоците врз медиумите и новинарите беа одлика на 11 годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога се апсеа и притвораа новинари, кога се затвораа медиуми и се газеа новинарските права и слободи.

ЗНМ: Проблематични се дел од мерките во акцискиот план на Владата за борбата против лажни вести

MakPress - 25.07.2019

ЗНМ смета дека во Предлог акцискиот план на Владата за справување со дезинформации и лажни вести има точки и недоречености кои оставаат простор за загриженост, како и дека дефинирање на професионални стандарди и оценката за тоа дали некој новинар ...

Хитлерјунгенд од нашиот двор, тргна ли Заев против ЕУ – пишува Горан Момироски

Expres - 25.07.2019

Берлин, ноември 1944 Хитлер и неговиот кабинет согледувајќи дека ја губат војната во игра ги става децата под 16 возраст и ги испраќа на фронт. Паралелно со ангажманот на деца, Хитлер наредува интезивирање на употреба V (ФАУ) бомбите за напади врз ...

МАН: Со предвидениот акциски план Владата ќе ги забранува информациите

MakPress - 25.07.2019

На прес конференција владата најави свои акциски план за државна контрола на информации под формален назив – сузбивање дезинформации и лажни вести. Доколку сака да сузбие лажни вести, владата може и треба да поработи во сопствениот двор, а нема ...

Галовеј: Поддршка за дебатата за борба против дезинформации и лажни вести

1tv - 25.07.2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика Британија издвоила 9,5 милиони фунти за јакнење на независноста на ...

Влада: Планот против лажните вести ја поттикна дебатата

1tv - 25.07.2019

Владата на Република Северна Македонија со посветеност и внимание ја следи дебатата што се развива по најавата за подготовка за План за одлучна акција против ширење дезинформации, се наведува во соопштението од Влада.

Акциски план за борба со лажните вести

1tv - 25.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

Владата не трпи критики и сака цензура или и сметаат само лажните вести?

Скопје1 - 25.07.2019

Власта сака да ги замолчи новинарите, обвинува најголемата опозициска партија, по вчерашниот предлог на Владата да формира Акциска група во борба против лажните вести. Според ВМРО ДПМНЕ, планот на премиерот Заев да отвори фронт против пласирање на ...

Владата не може да суди наместо Судот за „лажните вести“

Expres - 25.07.2019

„Доколку некоја вест е лажна, во Македонија постои закон за навреда и клевета и лажно информирање кој е во сила и за што оценка дава надлежен орган – Суд. Владата нема ингеренции ниту смее да биде судија наместо Судот“ реагира Македонската ...

Заев: Владата започнува војна со дезинформациите и лажните вести

IRL - 24.07.2019

Со едукација на новинарите, медиумските работници, администрацијата за тоа колку штета на една демократија можат да направат дезинформациите, Владата ќе објави војна на лажните вести и дезинформациите.

Заев најави акциски план за борба со лажните вести

Сакам да кажам - 24.07.2019

Владата излезе со предлог-акциски план за борба со дезинформациите, согласно препораките од Европската комисија, Советот на Европа, секторот за комуникации на НАТО, соработката за професионализација со Британската влада и УСАИД.

Владата со план против лажните вести и дезинформациите

Телма - 24.07.2019

Државните службеници да добијат службени телефони и мејлови, кои ќе се контролираат, со цел да се спречи протекување на чувствителни информации. Профилите и објавите на социјалните мрежи да се следат, а доколку се утврди дека содржат лажни вести и ...

Владата најави борба против лажните вести и ширењето дезинформации

Канал5 - 24.07.2019

Акција на владата, елиминирање и на најмалата можност за лиферување дезинформации и лажни вести. Владата тргнува во акција на елиминирање и на најмалата можност за лиферување дезинформации и лажни вести како планетарно зло со кое се прави сериозен ...

Владата со акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

ТВ21 - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Акциски план на владата за борба со дезинформации

24 Вести - 24.07.2019

Власта најавува битка со креаторите на лажните вести кои секојднево земаат се поголем замав на домашен терен. А пред три години Македонија, во светот беше означена како земја на лажните вести а „фабриката“ на дезинформации беше лоцирана во Велес од ...

Владата со акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

24 Вести - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Заев: Дезинформациите се алатка која е закана за довербата на граѓаните во институциите и медиумите

Телма - 24.07.2019

Владата работи на акциски план за справување со дезинформациите, објави премиерот Заев. Овој предлог акциски план ќе биде ставен на разгледување и јавна дебата пред невладините огранизации и граѓаните.

Заев: Мора да се бориме со дезинформациите, јас веќе користам нов број и апарат со безбедносен протокол!

Фокус - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција ја презентираше низата мерки кои владата ќе ги преземе за решавање на проблемот со лажните вести и ширењето дезинформации, кои како што рече, сериозно влијаат во јавниот интерес.

Заев најави план против лажните вести и дезинформациите

Алсат-М - 24.07.2019

Владата работи на изработка на акциски план за справување со дезинформациите, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција. Како што предочи Заев, акцискиот план се презема како чекор против сајбер заканите и масовното ширење ...

Владата прави акциски план за заштита од сајбер закани и дезинформации

Р.С.Европа - 24.07.2019

Владата подготвува акциски план за справување со дезинформациите и тоа е одговор на сајбер заканите и масовното ширење дезинформации, особено во последните две години, најави денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција.

Заев објави војна против лажните вести и дезинформациите ВИДЕО

+инфо - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска објави предлог Акциски план за борба против дезинформациите и лажните вести, но не одговори на новинарското прашање колку ќе чини битката против нападите и манипулациите во информирањето.

ВИДЕО: Заев им објави војна на лажните вести

А1 On - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата го претстави предлог планот за одлучна акција против ширењето дезинформации. Заев најави безбедносни и проактивни мерки, воведување безбедносни протоколи за комуникација со институциите, за ...

(Видео) Заев најави акција против лажните вести

Макфакс - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата го претстави новиот предлог-план за одлучна акција против ширењето дезинформации. Тој најави безбедносни и проактивни мерки, воведување безбедносни протоколи за комуникација со институциите, за ...

Владата подготви план за борба против дезинформациите и лажните вести

Нова ТВ - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кој се состои од проекти, мерки и препораки за борба со дезинформации, врз основа на мерките на ЕК, Секторот за комуникации на НАТО и Комитетот на експерти за квалитетно новинарсвто при ...

Владата најави борба против лажните вести

Нетпрес - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Владата со акциски план за борба со лажните вести

Press24 - 24.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

Владин план против дезинформации или вовед во цензура?

Р.С.Европа - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Владата го презентираше предлог планот за како што порача, одлучна акција против ширењето дезинформации и против напади врз демократијата. Со планот се предвидени безбедносни и проактивни мерки.

Заев: Јас веќе користам нов број и апарат со безбедносен протокол

Press24 - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Владата отвори фронт за борба со дезинформациите

Слободен Печат - 24.07.2019

Лажните вести и дезинформациите влијаат на демократските и изборните процеси и на довербата на граѓаните во институциите и медиумите, рече премиерот. Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска ...

Целосен текст на владиниот Предлог-план против ширењето дезинформации

Академик - 24.07.2019

Владата го објави Предлог-планот против ширење дезинформации и против напади врз демократијата. Предлог акцискиот план, велат од Владата, ќе биде ставен на дискусија на работни состаноци во институциите, како и на консултации со граѓанскиот сектор, ...

Владата најавува план за борба против лажните вести, опозицијата обвинува за цензура

Сител - 24.07.2019

Владата отвори фронт за борба против лажните вести и дезинформации. Акциска група составена од сите релевантни институции меѓу кои се и безбедносните, ќе ги анализира и следи нападите од лажни вести.

ГДУ: Дали за аферите што се објавуваат, од Владата ќе се покриваат дека се лажни вести?

Макфакс - 24.07.2019

Дали премиерот Зоран Заев навистина им објавува војна на лажните вести и дезинформациите или, пак, сака да ги поткупи и дисциплинира медиумите, прашува Граѓанско-демократската унија (ГДУ).

Акциски план за борба со лажните вести

Независен - 24.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

Акциски план против лажните вести-план против ширење дезинформации или средство за цензура?

Алфа - 24.07.2019

Предлог план против ширење на лажни вести или начин на цензура на интернет просторот? Ова прашање се поставува во дел од медиумскиот корпус по пресконференцијата на премиерот Зоран Заев за планот против дезинформации кој бил резултат на следењето на ...

Заев: Заеднички да спроведеме организирана борба против лажните вести како закана за демократијата

Press24 - 24.07.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев на прес-конференција во Медија центарот во Владата, го презентираше текстот на предлогот за Планот за одлучна акција против ширење дезинформации. Во прилогна ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на ...

А кој ќе одлучува дали „нападите врз демократијата“ се вистински или лажни?

+инфо - 24.07.2019

Во име на „одбраната“ на демократијата, сепак, не смее да се ограничи слободата на луѓето на јавно изразување. Решението на проблемот на дезинформациите и лажните вести е развивање на свесноста за одговорноста за јавно изречениот збор, а не ...

Владата со акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

ММС - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

ГДУ: Дали Заев навистина им објавува војна на лажните вести или сака да ги поткупи и дисциплинира медиумите?

А1 On - 24.07.2019

Дали премиерот Зоран Заев навистина им објавува војна на лажните вести и дезинформациите или, пак, сака да ги поткупи и дисциплинира медиумите, прашува Граѓанско-демократската унија (ГДУ), преку соопштение.

Внимателно со плановите – и’ порача ГДУ на власта по најавата за борба против дезинформациите

ММС - 24.07.2019

По најавите на Владата дека со Акциски план ќе се бори против дезинформациите, Граѓанско демократската унија реагираше со писмено соопштение. Дали премиерот Зоран Заев навистина им објавува војна на лажните вести и дезинформациите или пак сака да ги ...

Владата најави борба против лажните вести и ширењето дезинформации

МКД - 24.07.2019

Како одговор на сајбер заканите и масовното ширење дезинформации, особено во последните две години, Владата работи на изработка на акциски план за справување со дезинформациите, најави премиерот Зоран Заев на прес-конференција.

Прес конференција на премиерот Заев: Македонија почнува одлучна борба против лажните вести и дезинформациите

OhridNews - 24.07.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев попладнево одржа прес конференција на која тема се дезинформациите и борбата против лажните вести. Тој го презентирапе предлог Акцискиот план и мерките за борба против лажните вести и зголемување на безбедноста на ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев го престави новиот Акциски план на Владата за борбата со лажни вести

Бриф - 24.07.2019

На денешната прес конференција премиерот Зоран Заев го престави новиот план на Владата за борбата против лажните ...

Заев предлага план за заедничка битка против дезинформациите

Мета - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев, објавувајќи п редлог-план за борба со дезинформации и лажни вести, на денешната прес-конференција посочи дека дезинформациите за земјава, покрај од дел од домашните медиуми, се шират и од страна на други држави.

Проф. Цуцуловски: За кого се поопасни лажните вести – за граѓаните или за одредени политички структури?

Опсервер - 24.07.2019

ВРЕЌИ. Власта, како и камарилата со која се опкружи, во која се вклучени и дел од „надежните“ и „млади“ новинари (во Македонија и сурат-новинар од триесетина години се смета за младо и надежно момче-новинарче-екс-уредниче-самољубениче) одлучи да им ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е во паника, општеството се организира против нивните дезинформации

iPortal - 24.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ партијата симбол на лажни вести, дезинформации и невистини е во паника од тоа што општеството, граѓаните и институциите се организираат во борбата против дезинформациите. Речиси секојдневно од белиот дворец се шират лаги, дезинформации, ...

ВЛАДА: Акциски план за заплашување на граѓаните и замолчување на медиумите кои не објавуваат розови вести за блесокот ...

Денешен - 24.07.2019

Зоран Заев денеска објави акциски владин план, кој запакуван во обландата дека ќе се води борба против лажните вести, ќе значи заплашување на граѓаните, и замолкнување на медиумите и социјалните мрежи, да објавуваат информации кои не се вклопуваат ...

Воведување безбедносен протокол за дигитални комуникации за сите државни службеници

CivilMedia - 24.07.2019

„Дезинформациите се еден од главните предизвици на демократијата во 2019 година и се алатка која се користи за манипулација на граѓаните, мешање во изборни процеси и намалување на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Заев го презентираше предлог планот против ширење дезинформации и против напади врз демократијата

iPortal - 24.07.2019

Дезинформациите се еден од главните предизвици на демократијата во 2019 година и се алатка која се користи за манипулација на граѓаните, мешање во изборни процеси и намалување на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Владата најави борба против лажните вести и ширењето дезинформации

Тера - 24.07.2019

Како одговор на сајбер заканите и масовното ширење дезинформации, особено во последните две години, Владата работи на изработка на акциски план за справување со дезинформациите, најави премиерот Зоран Заев на прес-конференција.

Акциски план за борба со лажните вести

Локално - 24.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

Акциски план за борба со лажните вести

Опсервер - 24.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

Владата со акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

MTM - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Заев најави борба против лажните вести и дезинформации

24Инфо - 24.07.2019

Владата работи на изработка на акциски план за справување со дезинформациите како одговор на сајбер заканите и масовното ширење дезинформации, особено во последните две години- изјави премиерот Зоран Заев на прес-конференција.

Владата со Акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

Вечер Прес - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Владата во војна со лажни вести, Заев го заштитил телефонот

Фактор - 24.07.2019

Борба против дезинформациите и ширењето лажни вести најави премиерот Зоран Заев денеска промовирајќи го предлог Акцискиот план за справување со дезинформациите. Рече дека ова се прави затоа што државата во повеќе наврати се соочила со масовно ширење ...

Заев најави акција против лажните вести и против напади врз демократијата

PressingTV - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска презентираше предлог за, како што го нарече, одлучна акција против ширење и дезинформации и напади врз демократијата. Тој објасни дека дезинформациите се користат за манипулација на граѓните, мешањето во избори и оти ...

Владата ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

еМагазин - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

(ВИДЕО) Премиерот Заев ја најави подготовката на План за одлучна акција против ширење дезинформации: Заеднички да ...

Бриф - 24.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на прес-конференција во Медија центарот во Владата, го презентираше текстот на предлогот за Планот за одлучна акција против ширење дезинформации.

Владата најави борба против лажните вести и ширењето дезинформации

CivilMedia - 24.07.2019

Владата работи на акциски план за справување со дезинформациите и лажните вести, објави премиерот Зоран Заев. Овој предлог акциски план ќе биде ставен на разгледување и јавна дебата пред невладините огранизации и граѓаните.

Заев најави борба против лажните вести и дезинформации

iPortal - 24.07.2019

Владата работи на изработка на акциски план за справување со дезинформациите како одговор на сајбер заканите и масовното ширење дезинформации, особено во последните две години- изјави премиерот Зоран Заев на прес-конференција.

Владата и официјално ќе ги цензурира традиционалните медиуми и порталите и во етер и на социјалните мрежи

Република - 24.07.2019

Објасни дека Владата ќе формира акциска група против дезинформации, која ќе ја координира министерот Роберт Поповски, а одговорен ќе биде посебниот советник за односи со јавност, Марјан Забрчанец Владата изготви Акциски план за справување со ...

Заев им објави војна на лажните вести

Вечер Прес - 24.07.2019

Премиерот рече дека Владата ќе воведе јасни критериуми за медиумите кои се акредитирани да ги следат владините настани и прес-конфренции. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека со овој план Заев се обидува да воведе цензура на медиумите кои не ...

Заев: Мора да се бориме со дезинформациите, јас веќе користам нов број и апарат со безбедносен протокол!

Вечер Прес - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција ја презентираше низата мерки кои владата ќе ги преземе за решавање на проблемот со лажните вести и ширењето дезинформации, кои како што рече, сериозно влијаат во јавниот интерес.

Пресс ЖИВО: Зоран Заев и акцискиот план за борба против дезинформациите

Локално - 24.07.2019

Проследете ја во живо прес-конференцијата во Медија центарот на Владата на Република Северна Македонија Posted by Zoran Zaev on Среда, 24 јули ...

Заев најави акција против лажните вести: Јас веќе користам нов број и апарат со безбедносен протокол

Точка - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата го претстави новиот предлог план за одлучна акција против ширењето дезинформации. Тој најави безбедносни и проактивни мерки, воведување безбедносни протоколи за комуникација со институциите, за ...

ПРЕС ВО ВЛАДАТА: Заев пред Илинден објави востание против лажните вести во Македонија

Денешен - 24.07.2019

Во Владата на Република Македонија во моментов е во тек прес-конференција на премиерот Зоран Заев, пред Илинден, објави востание против лажните вести и дезинформации во државава. Како што соопшти подготвен е Акциски план за справување со лажните ...

Што претставува и што опфаќа акцискиот план на владата за борба со лажните вести

Либертас - 24.07.2019

Мислењата на сите чинители во општеството – граѓанскиот сектор, медиумите, вклучувајќи ги и стратешките партнери – НАТО и ЕУ, ќе бидат земени предвид при изработката на финалната верзија на Акцискиот план за справување со дезинформациите кој вчера ...

„Плата од 500 евра…#фејкњуз ли е“?: Твитер „поцрвене“ по најавата на Владата за одлучна борба против лажните вести

еМагазин - 24.07.2019

Лавина реакции има на социјалните мрежи по објавата на Владата дека подготвува одлучна борба против лажните вести. Дел од граѓаните овој потег го протолкуваа како обид за воведување цензура, а граѓани прашуваат и колку често самата Влада е извор на ...

Владата во директна борба против лажните вести

Н.Македонија - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата го претстави новиот предлог план за одлучна акција против ширењето дезинформации. Тој најави безбедносни и проактивни мерки, воведување безбедносни протоколи за комуникација со институциите, за ...

Геровски упати прашање до Заев: А кој ќе одлучува дали „нападите врз демократијата“ се вистински или лажни?

Магазин - 24.07.2019

Владата на Зоран Заев објави документ наречен „Акциски план за борба против дезинформациите и против напади на демократијата“. Интересен и малку чуден текст. Го прочитав во целост и имам најмалку три многу сериозни забелешки.

ГДУ: Дали Заев навистина им објавува војна на лажните вести или ака да ги поткупи и дисциплинира медиумите?

Скопје1 - 24.07.2019

Дали премиерот Зоран Заев навистина им објавува војна на лажните вести и дезинформациите или пак сака да ги поткупи и дисциплинира медиумите? После неговата денешна прес-конференција на која го претстави акцискиот план, ГДУ изразува сомнеж за ...

Премиерот Заев ја најави подготовката на План за одлучна акција против ширење дезинформации

Скопје1 - 24.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на прес-конференција во Медија центарот во Владата, го презентираше текстот на предлогот за Планот за одлучна акција против ширење дезинформации.

Власта ќе се бори против дезинформациите, Премиерот смета дека Владата не шири лажни вести

MakPress - 24.07.2019

Кој е виновен за лажната вест што ја даде владата односно премиерот дека Македонија ќе има датум во јуни, новинарите или Владата која цврсто стоеше зад овој датум? На ова прашање денеска премиерот Зоран Заев, кој промовираше акциски план за борба ...

Владата со акциски план ќе се бори против лажните вести

1tv - 24.07.2019

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните процеси и влијаат на довербата на граѓаните во институциите и медиумите.

Заев: Со акциски план ќе се бориме против лажните вести

MakPress - 24.07.2019

Премиерот денеска промовираше план за акција против ширење на дезинформации. Тврди дека земјава масовно страда од лажни вести, па како одговор на дезинформациите владата креирала акциски план за борба со дезинформации.

Ситистас и Данилидис, „Ellinika Hoaxes“: Лажните вести се „бомба“ во темелите на демократијата

Локално - 22.07.2019

Теодорос Данилидис е основач, а Танос Ситистас уредник на „Ellinika Hoaxes“, најпознатата грчка веб-страница која се занимава со разоткривање на лажните вести и дезинформациите. Овој сервис функционира веќе шест години, од 2013 година.