TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вонредната палестинска Влада положи заклетва

А1 - 17.06.2007

Вонредната палестинска Влада на чело со економистот Салам Фајад денеска положи заклетва пред претседателот Махмуд Абас во Рамала. Владата има засега 10 министри, покрај премиерот. Останатите ќе бидат назначени подоцна. Се очекува владата да добие поддршка од меѓународната заедница.

Хамас презема целосна контрола врз Газа

Вест - 16.06.2007

ГАЗА, 16 јуни (АП) - Напнат мир се врати во Појасот Газа кој Хамас целосно го контролира по серијата напади врз главните упоришта на ривалската група Фатах. ГАЗА, 16 јуни (АП) - Напнат мир се врати во Појасот Газа кој Хамас целосно го контролира по серијата напади врз главните упоришта на ...

Бан Ки-мун апелира за прекин на насилствата во Појасот Газа

Канал5 - 16.06.2007

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун побара итно прекинување на насилствата во Појасот Газа и повторно изрази поддршка за палестинскиот претседател Махмуд Абас. Њујорк, 16 јуни (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун побара итно прекинување на насилствата во ...

Хамас ја зазеде и ја опљачка Газа

Дневник - 16.06.2007

Во новата ситуација, Израел би можел да ги продолжи мировните со Западниот Брег, а Газа би останала во целосна изолација Борци на палестинското милитантно движење Хамас вчера ја ограбија и ја демолираа резиденцијата на претседателот Махмуд Абас во Газа, откако воспоставија целосна контрола врз тој ...

Борците од Хамас ја презедоа контролата во Газа

Утрински - 16.06.2007

Во шестдневната граѓанска војна загинаа 110 лица, радикалните борци на Хамас ја слават победата ГАЗА - Исламистичките борци на Хамас вчера ги пребаруваа остатоците од палестинскиот претседателски комплекс во Газа, каде што се водеа крвави борби, радувајќи се на поразот на нивните добровооружени ...

Повторно насилства меѓу Хамас и Фатах на Западниот Брег

Канал5 - 16.06.2007

На Западниот брег денеска повторно изби насилство помеѓу палестинските фракции на радикалниот Хамас и умерениот Фатах, пренесува МИА. Вооружените приврзаници на Фатах се обиделе да го киднапираат заменик-претседателот на палестинскиот парламент во Рамалах и упаднаа во зградата на парламентот и на ...

Палестинските територии се поделија

Време - 16.06.2007

ОТКАКО ХАМАС ЈА ОСВОИ ОБЛАСТА ГАЗА Бројот на убиени во завчерашниот напад на палестинската терористичка група Хамас врз седиштето на ривалската група Фатах во областа Газа се искачи на деведесетина лица. Припадниците на Хамас успеале да ги освојат главниот воен штаб на Фатах и резиденцијата на ...

Појасот на Хамас, Брегот на Фатах

Вечер Прес - 16.06.2007

По жестоки престрелки, Хамас го презеде Појасот Газа од Фатах кој, пак, држи поголем дел од Западниот Брег, потоа прогласи амнестија за ривалите и ја отфрли одлуката на претседателот Абас за распуштање на владата Појасот Газа, по жестоки престрелки, падна во рацете на исламистичкото движење Хамас, ...

Хамас го ограби претседателскиот комплекс во Газа

А1 - 15.06.2007

Борци на исламистичкото движење Хамас ограбија денеска делови од претседателскиот комплекс во Газа. „Ја преземавме ситуацијата во наши раце...Ова се наши пари, пари на народот и ќе ги земеме ние“, изјави за западни медиуми еден од борците кој управувал возило украдено од комплексот од каде било ...

Хамас го ограби и претседателскиот комплекс во Газа

Канал5 - 15.06.2007

Борци на исламистичкото движење Хамас ограбија денеска делови од претседателскиот комплекс во Газа. Газа, 15 јуни (МИА) Борци на исламистичкото движење Хамас ограбија денеска делови од претседателскиот комплекс во Газа, пренесува МИА. - Ја преземавме ситуацијата во наши раце..

Во граѓанската војна во Газа, Хамас ги потиснува борците на Фатах

Утрински - 15.06.2007

Изрелскиот премиер бара распоредување на меѓународни сили по должината на границата со Египет ГАЗА - Борците на Хамас вчера го бомбардираа големиот безбедносен комплекс што и' припаѓа на ривалската фракција Фатах во појасот Газа во, како што изгледа, стегањето на обрачот од исламистичкото движење ...

Хамас го презема градот Рафа

Вест - 15.06.2007

ГАЗА, 15 јуни (АП) - Градот Рафа на југот од Појасот Газа вчера падна во рацете на борците на Хамас, велат сведоци и безбедносни лица на противничкото движење Фатах. ГАЗА, 15 јуни (АП) - Градот Рафа на југот од Појасот Газа вчера падна во рацете на борците на Хамас, велат сведоци и безбедносни лица ...

Исмаил Ханија: Владата ќе продолжи да функционира

Канал5 - 15.06.2007

Палестинскиот претседател Исмаил Ханија, лидер на Хамас, кој беше разрешен вчера од фунцкијата од претседателот Махмуд Абас, изјави ноќеска дека владата ќе продолжи да функционира, пренесува МИА. Газа, 15 јуни (МИА) Палестинскиот претседател Исмаил Ханија, лидер на Хамас, кој беше разрешен вчера од ...

Хамас го освојува Појасот Газа

Вечер Прес - 15.06.2007

Хамас напредува, ОН размислуваат за испраќање на мировни сили, палестинскиот претседател Абас (Фатах) да го прекине мандатот на Владата, а Израел ја следи ситуацијата Исламското движење Хамас е на пат да обезбеди потполна воена контрола врз Појасот Газа.

Хамас со речиси потполна контрола над Појасот Газа

Канал5 - 14.06.2007

Исламското движење Хамас е на пат да обезбеди потполна воена контрола врз Појасот Газа, пренесува МИА. Газа, 14 јуни (МИА) Исламското движење Хамас е на пат да обезбеди потполна воена контрола врз Појасот Газа, пренесува МИА.

Хамас ја разгорува офанзивата во појасот Газа

Утрински - 14.06.2007

Фатах го суспендира учеството во владата на националното единство ГАЗА - Исламистите на Хамас вчера продолжија со офанзивата во Газа, притоа убивајќи најмалку осум борци лојални на претседателот Махмуд Абас, кој ја има поддршката од Запад, во палестинската борба за власт која граничи со граѓанска ...

Дваесет и осум убиени во престрелки меѓу Фатах и Хамас

Време - 14.06.2007

ПОЈАСОТ ГАЗА Во борбите меѓу палестинските терористички групи Фатах и Хамас во областа Газа завчера биле убиени 28 Палестинци, додека 150 се ранети, јави новинската агенција МИА. Најжестоки борби се воделе во градот Џабалија, каде што Хамас зазеле база на националните сили за безбедност, кои се ...

Убиени двајца работници на ОН во Газа

Вест - 14.06.2007

ГАЗА, 14 јуни (Ројтерс) - Двајца Палестинци вработени во Агенцијата за помош на ОН (УНРЊА) се убиени во Појасот Газа и агенцијата вчера рече дека ги повлекува повеќето свои операции поради тамошните внатрешни борби. Портпаролот на УНРЊА Кристофер Ганес вели дека еден од вработените бил застрелан во ...

ЕУ ќе ги смирува Палестинците во Газа?

Дневник - 14.06.2007

Малиот појас меѓу Израел и Египет деновиве е големо бојно поле на кое жестоки битки водат владејачкото движење Хамас и групата Фатах на претседателот Махмуд Абас Европската Унија ќе ја разгледа можноста за учество во меѓународни сили во палестинскиот појас Газа, регион во кој судирите меѓу ...

55 Палестинци загинаа во борби меѓу Фатах и Хамас

А1 - 13.06.2007

Вкупно 55 лица се жртви од насилството кое почна пред четири дена во Појасот Газа меѓу завојуваните Фатах и Хамас. Размената на оган продолжи и денеска, кога борци на Хамас ја нападнаа зградата на службите за безбедност во градот.

Речиси 30 Палестинци загинаа во престрелките меѓу Фатах и Хамас во Појасот Газа

Канал5 - 13.06.2007

Дваесет и осум Палестинци загинаа и 150 се повредени вчера во борби меѓу Фатах и Хамас во Појасот Газа. Газа, 13 јуни (МИА) Дваесет и осум Палестинци загинаа и 150 се повредени вчера во борби меѓу Фатах и Хамас во Појасот Газа, пренесува МИА.

Со напад врз болница прекинато примирјето меѓу Хамас и Фатах

Утрински - 13.06.2007

Во престрелките во болницата и во близина на канцеларијата на премиерот загинаа 13 лица ГАЗА - Палестински вооружени лица водеа престрелки во болница и пукаа кон канцеларијата на премиерот за време на фракциските борби во понеделникот во кои загинаа 13 лица и беше фрлено ново сомневање за иднината ...

Куќите во воздух, Ханија и Абас живи

Вечер Прес - 13.06.2007

Палестински вооружени лица испукале проектил врз куќата на премиерот Исмаил Ханија при што е оштетен објектот, но премиерот кој во тоа време бил внатре не е неповреден, соопштија официјални лица. Ханија е лидер на Хамас и во изминатите неколку месеци во Појасот Газа се регистрирани борби меѓу таа ...

Проектил од рачен фрлач ја погоди куќата на палестинскиот премиер

Канал5 - 12.06.2007

Палестински вооружени лица испукале проектил врз куќата на премиерот Исмаил Ханија при што е оштетен објектот, но премиерот е неповреден, соопштија официјални лица. Газа, 12 јуни (МИА) Палестински вооружени лица испукале проектил врз куќата на премиерот Исмаил Ханија при што е оштетен објектот, но ...

Ново примирје меѓу Фатах и Хамас

А1 - 11.06.2007

Ривалските палестински фракции Фатах и Хамас прогласија денеска примирје во Појасот Газа, откако шест лица загинаа и десетина се ранети во судирите за време на викендот. Главна причина за нивното примирје се матурските испити на учениците од средните школи.

Ноќеска пукано врз домот на израелскиот премиер

Канал5 - 11.06.2007

Непознати лица пукале во текот на ноќта врз домот на палестинскиот премиер Исмаил Ханија во Газа, соопштија службите за безбедност. Газа, 11 јуни (МИА) Непознати лица пукале во текот на ноќта врз домот на палестинскиот премиер Исмаил Ханија во Газа, соопштија службите за безбедност.