TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жителите на Визбегово поднеле претставка до Народниот правобранител за „елиминирање на инјектирањето страно тело во ...

Фокус - 27.11.2019

Во домот „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Бајрамоска-Мустафа: Во „Ранка Милановиќ” затекнавме ужас од установа, без никаква грижа и контрола над децата

Слободен Печат - 27.11.2019

Во интервју за емисијата „Топ тема" на ТВ Телма, таа рече дека установата ја посетиле два месеца пред преместувањето на трите деца во малиот групен дом во Визбегово. Во домот „Ранка Милановиќ” затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да ...

Бајрамоска-Мустафа: Во „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа

Press24 - 27.11.2019

Во домот „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Бајрамоска-Мустафа: Во „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас

+инфо - 27.11.2019

Во домот „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Бајрамоска-Мустафа: Во домот „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа

МКД - 27.11.2019

Во домот „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Бајрамоска-Мустафа: Во „Ранка Милановиќ” затекнавме ужас од установа

24Инфо - 27.11.2019

– Во домот „Ранка Милановиќ” затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Бајрамоска-Мустафа: Во „Ранка Милановиќ” затекнавме ужас од установа

Вечер Прес - 27.11.2019

Во домот „Ранка Милановиќ” затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Богоевски: Се срамам од протестот против трите деца во Визбегово

iPortal - 27.11.2019

Неочекувана реакција од жителите на Визбегово. Се срамам од протестот. Има висок степен на осудување на тоа. Јас се обидувам 2 дена да го разберам протестот, но освен страв и несогласување со нешто што е поразлично од тебе не можам да го сфатам, ...

Бајрамоска-Мустафа: Затекнавме состојба поинаква од онаа на која се жалеа жителите од Визбегово. Затекнавме дом и деца ...

Либертас - 27.11.2019

Во домот „Ранка Милановиќ“ затекнавме ужас од установа, што беше доволно за нас да напишеме посебен извештај и да побараме итно преземање мерки за преместување на децата, изјави вечерва заменик народниот правобранител Васка Бајрамоска-Мустафа во ...

Богоевски: Трите деца сместени во Визбегово се дискриминирани од дел од жителите

Локално - 27.11.2019

Неочекувана реакција од жителите на Визбегово. Се срамам од протестот. Има висок степен на осудување на тоа. Јас се обидувам 2 дена да го разберам протестот, но освен страв и несогласување со нешто што е поразлично од тебе не можам да го сфатам, ...

Бајрамовска: Жителите на Визбегово трите деца ги нарекоа „страно тело“

Локално - 27.11.2019

Заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска информираше дека жителите од Визбегово поднеле преставка на крајот на октомври со што бараат да се интервенира за, како што кажа „елиминирање на инјектирањето на страно тело во Визбегово“.

Бајрамовска: Жителите на Визбегово се пожалија дека децата од домот се без контрола, ништо од тоа не е точно

iPortal - 27.11.2019

Заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска информираше дека жителите од Визбегово поднеле преставка на крајот на октомври со што бараат да се интервенира за, како што кажа „елиминирање на инјектирањето на страно тело во Визбегово“.

Тодоровска: Ние побаравме дечињата да се дислоцираат од Визбегово за да не доживуваат трауми

IRL - 26.11.2019

Професорката Катерина Тодоровска , една од организаторите на протестот против мал групен дом во населба Визбегово во дебатна емисија изјави дека тие всушност сакале да им помогнат на децата, па затоа барале да бидат дислоцирани.

Тодоровска: Не можат децата да дојдат во Визбегово, има загаден воздух и објекти со прашина

Локално - 26.11.2019

Катерина Тодоровска од Визбегово, една од организаторите на протестот против вселувањето на трите деца од Ранка Милановиќ во оваа општина вели дека овие деца не можат да бидат донесени во Визбегово од причина што има агресивни кучиња, нема тротоари, ...

Тодоровска: Визбегово не е добро место за трите деца од Ранка Милановиќ

iPortal - 26.11.2019

Катерина Тодоровска од Визбегово, една од организаторите на протестот против вселувањето на трите деца од Ранка Милановиќ во оваа општина вели дека овие деца не можат да бидат донесени во Визбегово од причина што има агресивни кучиња, нема тротоари, ...

Дали општеството е заробено во отпор кон различностите

Н.Македонија - 26.11.2019

Протестот на жителите на скопско Визбегово против отворањето на домот за малолетници со нарушено поведение во нивното соседство е само еден од низата настани што ги поврзува заеднички елемент, а тоа е организиран револт на граѓаните поради одлуки на ...

Нулта толеранција за нетолеранцијата

Призма - 25.11.2019

Да се разбереме уште на самиот почеток: која било и чија било ресоцијализација не подразбира нечие привикнување кон општоприфатените модуси на општествениот живот, туку значи промена на социјалните фактори што довеле до нечија неприлагодливост во ...

Случај „Визбегово“: Децата вратени во малиот групен дом, дел од соседите се уште против нив

24 Вести - 25.11.2019

Трите момчиња кои вчера беа преместени од малиот групен дом во Визбегово поради протестите на жителите се вратени во домот. Екипата на ТВ24 ги затекна како си играат во дворот со миленичето Оскар.

Царовска: Во визбегово имаше малку демонстранти – „Повеќето ги прифаќаат децата кои биле во допир со законот“

ТВ21 - 25.11.2019

„Мала група граѓани“. Вака ги нарече министерката Мила Царовска, демонстрантите кои вчера протестираа и бараа дислокација на прифатилиштето „Ранка Милановиќ“, каде се сместени малолетници кои биле во допир со законот.

Царовска во одбрана на децата: Некои од нас никогаш не се соочиле со социјален ризик во животот!

Фокус - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска смета дека малите групни домови не се затвор и верува дека во иднина ќе се реши ситуацијата со децата кои се соочиле со социјален ризик. – Малите групни домови не се затвор.

Три деца вратени во Малиот групен дом во Визбегово

Фокус - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Царовска: Разочарана сум што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, овие деца имале несреќен почеток на животот

Фокус - 25.11.2019

Откако триесетина жители на Визбегово вчера протестираа и бараа од нивната населба да се дислоцира домот во кој живеат деца на возраст од 13, 14 и 15 години, министерката Мила Царовска вели дека е разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди.

Трите деца вратени во Визбегово, ќе се бара компромисно решение

Канал5 - 25.11.2019

Мирно во скопско Визбегево, вчерашниот собир на народ денеска го немаше. На огласната табла се уште стоеше повикот за собирот, кога граѓаните се противеа на малиот дом за деца од домовите „Ранка Милановиќ“ и 25 мај“.

Децата од домот во Визбегово до пред еден месец живееле во очајни услови

Телма - 25.11.2019

Домот Ранка Милановиќ зјае празен. Сите штитеници во него сега се префрлени во куќи во кои најмногу можат да бидат сместени по пет деца. Но телма влезе во нивниот доскорешен дом за да види во какви услови живееле до сега.

Ги тргнавме децата од Визбегово за да не слушнат што зборуваат за нив на протестот, кажа министерката Царовска

Сакам да кажам - 25.11.2019

Министерката за труд и социјала Мила Царовска кажа дека трите деца од малиот групен дом во Визбегово викендов биле префрлени во друг дом поради протестот против нив на дел од жителите на скопската населба, но сега веќе се вратени и засега нема ...

Поранешните штитеници на ,,Ранка Милановиќ‘‘ вратени во Визбегово

Сител - 25.11.2019

Трите деца се вратени во малиот групен дом откако викендот поради протестот на жителите во Визбегово беа префрлени на друга локација, изјави министерката за труд и социјала. Штитениците на државата на 12,13 и 14 години со воспитно социјални проблеми ...

Ќе се бара компромисно решение за Малиот групен дом во Визбегово

Нова ТВ - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визбегово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Трите деца вратени во Малиот групен дом во Визбегово, засега нема опасност по нивните животи

+инфо - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Протест против три деца

Глас на Америка - 25.11.2019

Сакам да апелирам да размислат, да се најде разумно решение, за да не се соочат децата со нашите предрасуди, гнев и омраза, порача директорката Виолета Масевска Палиќ СКОПЈЕ — Неколку десетици граѓани на скопската населба Визбегово вчера протестираа ...

Царовска: Малите групни домови не се затвор

Слободен Печат - 25.11.2019

Според Царовска, дали Домот ќе се дислоцира како што бараат дел од жителите во Визбегово, допрва ќе се одлучува, зашто дискусијата е во тек, но во секој случај, ќе се бара заедничко, компромисно решение.

Срамота, комшии

Слободен Печат - 25.11.2019

Калта се лепеше подеднакво на сите Визбеговци - и на обувките на Македонците и на Албанците и на Турците, Ромите, Македонските муслимани. Подеднакво на гумите на југовците и на мерцедесите.

Не фрлајте со дрвја и камења по Визбеговци

Окно - 25.11.2019

Не фрлајте со дрвја и камења по Визбеговци. Тоа сме сите ние, тие што сме изолирани, што никому не веруваме, толку пати заведени, толку често исклучени и изманипулирани. „Сега три, утре дваесетитри (деца), не можеме ни со своите да се справиме, а ...

Царовска: Со дијалог ќе ја надминеме ситуацијата во Визбегово

Сител - 25.11.2019

Трите деца се вратени во малиот групен дом и продолжуваат со редовните активности откако вчера заради протестот на жителите во Визбегово беа префрлени на друга локација, изјави министерката за труд и соцојала Мила Царовска.

Царовска: Трите деца вратени во Визбегово, очекувам позитивен фидбек на населението

А1 On - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Трите деца вратени, ќе се бара компромисно решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

Сител - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Трите деца вратени - Ќе се бара решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

Press24 - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Мила Царовска верува во „трансформацијата“ на луѓето што протестираа во Визбегово

Фактор - 25.11.2019

Мила Царовска, министерката за труд и социјална политика, на денешната прес-конференција рече дека верува во „трансформацијата“ на населението од Визбегово, каде што се одржа протест поради тројца тинејџери, кои беа принудени привремено да го ...

Трите деца вратени, ќе се бара компромисно решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

Либертас - 25.11.2019

– Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Богоевски: Се срамам од вчерашниот протест на Визбеговци

iPortal - 25.11.2019

Ако пред неколку години прашавте некој за Визбегово, ќе ви речеа: – Убавото селце близу Скопје кај што има многу кал и уште повеќе мешано население. Веќе 16 години сум Визбеговец. Со години наназад, кога одев на училиште и работа, калта ни беше ...

25 ноември: 20 години ЦИВИЛ, компромисно решение за Малиот групен дом во Визбегово, буџетот, борба против насилството ...

CivilMedia - 25.11.2019

Без коктели и забави, туку работно, како и секогаш, со конференции, јавни настапи и ангажирани мултимедијални културни настани, ЦИВИЛ ќе го одбележи јубилејот. Настаните на оваа организација, како и секогаш, се дестинација за сите свесни и активни ...

Трите деца вратени, ќе се бара компромисно решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

Опсервер - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Царовска: Со дијалог ќе ја надминеме ситуацијата во Визбегово

4NEWS - 25.11.2019

Трите деца се вратени во малиот групен дом и продолжуваат со редовните активности откако вчера заради протестот на жителите во Визбегово беа префрлени на друга локација, изјави министерката за труд и соцојала Мила Царовска.

Царовска: Како што покажавме во Тимјаник дека доаѓаме до заеднички решенија, така ќе покажеме и во Визбегово

Локално - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Трите деца вратени, ќе се бара компромисно решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

4NEWS - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Царовска: Дискусијата за дислокација на малиот групен дом во Визбегово трае

iPortal - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Трите деца вратени во Малиот групен дом во Визбегово - Нема опасност по нивните животи

Скопје инфо - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Нулта толеранција за нетолеранцијата

Либертас - 25.11.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Да се разбереме уште на самиот почеток: која било и чија било ресоцијализација не подразбира нечие привикнување кон општоприфатените модуси на општествениот живот, туку значи промена ...

Царовска: Во визбегово имаше малку демонстранти – „Повеќето ги прифаќаат децата кои биле во допир со законот“

4NEWS - 25.11.2019

„Мала група граѓани“. Вака ги нарече министерката Мила Царовска, демонстрантите кои вчера протестираа и бараа дислокација на прифатилиштето „Ранка Милановиќ“, каде се сместени малолетници кои биле во допир со законот.

Богоевски: Срамота, комшии, успеавте да го извалкате Визбегово повеќе од сета кал во моите 16 години визбеговски стаж

Либертас - 25.11.2019

Фејсбук статус на Павле Богоевски: Ако пред неколку години прашавте некој за Визбегово, ќе ви речеа: – Убавото селце близу Скопје кај што има многу кал и уште повеќе мешано население. Веќе 16 години сум Визбеговец.

Трите деца вратени, ќе се бара компромисно решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

CivilMedia - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Трите деца вратени, ќе се бара компромисно решение за евентуална дислокација на Малиот групен дом во Визбегово

24Инфо - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Царовска: Допрва ќе се одлучува дали Домот во Визбегово ќе се дислоцира

MakPress - 25.11.2019

Трите деца кои вчера беа префрлени во друг дом, веќе се вратени во Малиот групен дом во Визгебово. Засега нема никаква закана по нивниот живот, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.