TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ел Класико“ не е само војна на Барса против Реал, туку и војна на Израел и Палестина

МКД - 25.11.2012

Барселона без сомнение на Палестинците им носеше такво уживање во последните три години, како ниту една друга институција на светот.

Сандеј Тајмс:Иран му помага Хамас со воено оружје

Р.С.Европа - 25.11.2012

Британскиот весник „ Сандеј Тајмс“ денеска објави сторија според која израелските сателити детектирале ирански брод кој превезувал ракети и оружје кон Газа.

Турција призна дека контактирала со Израел во врска со кризата во Газа

Макфакс - 25.11.2012

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу призна во неделата дека Турција контактирала со Израел поради запирањето на насилствата во Газа, што е во спротивност со одлуката на Анкара за ...

Кревко примирје на Блискиот Исток

Deutsche Welle - 24.11.2012

Ситуацијата во Газа е многу нестабилна и нарушувањата на прекинот на огнот од Израел, како и други негови незаконски акции, можат да доведат до тензии, се пожалија Палестинците во писмо до Советот за ...

Израелците почнаа да се повлекуваат од Газа

Дневник - 24.11.2012

Властите во Тел Авив уапсија Арап со израелско државјанство и 28 Палестинци од Западниот брег под сомнение за соучесништво во бомбашкиот напад врз автобусот во градот во средата Едно лице е убиено, а ...

Од криза во криза, а никогаш до решение

Дневник - 24.11.2012

За едни аналитичари ескалацијата на насилството меѓу Газа и Израел е само уште едно повторување на стариот крвав шаблон.

Палестинците се жалат дека Израел го нарушува примирјето

24 Вести - 24.11.2012

Палестинци соопштија дека ситуацијата во Појасот Газа е многу нестабилна и оти нарушувањата од Израел на прекинот на огнот и други негови негови незаконски акции може повторно да доведат до тензии.

Палестинците се жалат дека Израел го нарушува примирјето

МРТ - 24.11.2012

Палестинци соопштија дека ситуацијата во Појасот Газа е многу нестабилна и оти нарушувањата од Израел на прекинот на огнот и други негови негови незаконски акции може повторно да доведат до тензии.

Палестинците се жалат дека Израел го нарушува примирјето

Алфа - 24.11.2012

Палестинци соопштија дека ситуацијата во Појасот Газа е многу нестабилна и оти нарушувањата од Израел на прекинот на огнот и други негови негови незаконски акции може повторно да доведат до тензии.

Израелската армија зароби уште еден палестински парламентарец

МРТ - 24.11.2012

Припадници на израелската армија заробија утрото палестински парламентарец. Центарот за односи со јавност на Хамас денеска објави дека израелската армија го заробила Јасир Менсур, пратеник од ...

Израел го нарушува примирјето - еве што направиле овие неколку дена

Press24 - 24.11.2012

Палестинци соопштија дека ситуацијата во Појасот Газа е многу нестабилна и дека нарушувањата од Израел на прекинот на огнот и други негови негови незаконски акции може повторно да доведат до тензии.

Израелската армија зароби уште еден палестински парламентарец

Сител - 24.11.2012

Припадници на израелската армија заробија утрово палестински парламентарец. Центарот за односи со јавност на Хамас денеска објави дека израелската армија го заробила Јасир Менсур, пратеник од ...

Израелската армија зароби уште еден палестински парламентарец

Алфа - 24.11.2012

Припадници на израелската армија заробија утрото палестински парламентарец. Центарот за односи со јавност на Хамас денеска објави дека израелската армија го заробила Јасир Менсур, пратеник од ...

Законот на одмаздата

Окно - 24.11.2012

Кој прв почна овој пат? Хамас исфрла ракети кон Израел. Израел го бомбрадира појасот Газа. Во првите неколку дена на борбите, исфрлени се 350 ракети и изведени се 600 воздушни напади – тоа е војна.

Десетици илјади деца се вратија во училиштата во Појасот Газа

Press24 - 24.11.2012

Десетици илјади деца се вратија денеска во училиштата во Појасот Газа по осумдневниот судир меѓу Израел и Хамас кој е на власт во таа палестиснка територија на брегот на Средоземното Море.

Поддршка од Сараево за Палестина

Нетпрес - 24.11.2012

Во Сараево вчера се одржа протестна прошетка во знак на поддршка на народот во Палестина. Стотици граѓани на Сараево, претежно млади, се собрале на протест пред Беговата џамија, а потоа се упатиле ...

Училиштата во Појасот Газа повторно се отворија

Курир - 24.11.2012

Во училиштата во Појасот Газа по осумдневниот судир меѓу Израел и Хамас, денеска се вратија десетици илјади деца. Израелските сили извршија повеќе од 1.500 воздушни удари додека палестински ...

Сараево за слобода на Палестина

+инфо - 24.11.2012

Во Сараево вчера се одржа протестна прошетка во знак на поддршка на народот во Палестина. Стотици граѓани на Сараево, претежно млади, се собрале на протест пред Беговата џамија, а потоа се упатиле ...

Сараевчани протестираа за слобода на Палестина

А1 On - 24.11.2012

Во Сараево вчера се одржа протестна прошетка во знак на поддршка на народот во Палестина. Стотици млади граѓани на Сараево, се собрале на протест пред Беговата џамија, а потоа се упатиле кон ...

Повторно отворени училиштата во Појасот Газа

МРТ - 24.11.2012

Во училиштата во Појасот Газа по осумдневниот судир меѓу Израел и Хамас, денеска се вратија десетици илјади деца. Израелските сили извршија повеќе од 1.500 воздушни удари додека палестински ...

Израелската армија зароби уште еден палестински парламентарец

Денешен - 24.11.2012

Припадници на израелската армија заробија утрото палестински парламентарец. Центарот за односи со јавност на Хамас денеска објави дека израелската армија го заробила Јасир Менсур, пратеник од ...

Поддршка од Сараево за Палестина

Точка - 24.11.2012

Во Сараево вчера се одржа протестна прошетка во знак на поддршка на народот во Палестина. Стотици граѓани на Сараево, претежно млади, се собрале на протест пред Беговата џамија, а потоа се упатиле ...

Палестина: Израел го наруши примирјето

Денешен - 24.11.2012

Палестинци соопштија дека ситуацијата во Појасот Газа е многу нестабилна и оти нарушувањата од Израел на прекинот на огнот и други негови негови незаконски акции може повторно да доведат до тензии.

Повторно отворени училиштата во Појасот Газа

Н.Македонија - 24.11.2012

Десетици илјади деца се вратија денеска во училиштата во Појасот Газа по осумдневниот судир меѓу Израел и Хамас кој е на власт во таа палестиснка територија на брегот на Средоземното Море Израелските ...

Израел заробува палестински парламентарци, тврди Хамас

Н.Македонија - 24.11.2012

Припадници на израелската армија заробија утрото палестински парламентарец, соопшти Хамас Центарот за односи со јавност на Хамас денеска објави дека израелската армија го заробила Јасир Менсур, ...

Либерман - Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас

Утрински - 23.11.2012

Независно од одлуката на израелската влада да го прифати договорот за примирје со Хамас, порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа, сооопшти денеска весникот ...

Прекин на огнот во Газа

Дневник - 23.11.2012

Израел и Хамас во средата договорија прекин на огнот, но и покрај тоа две ракети паднаа на југот на Израел веднаш ноќта, а истовремено израелската војска изведе удар врз куќата на лидерот на Исламски ...

Победниците од Газа

Утрински - 23.11.2012

Димитар Чулев Најмалку четири заинтересирани страни прогласија вчера победа во Газа откако на мускули беше изнудено примирје.

Либерман: Порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа

24 Вести - 23.11.2012

Независно од одлуката на израелската влада да го прифати договорот за примирје со Хамас, порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа, сооопшти денеска весникот ...

Кревко примирје - Израелски војници застрелаа Палестинец

Телма - 23.11.2012

Израелски војници застрелаа денеска еден Палестинец и повредија осум други, соопштија палестински извори. Тоа е првото сериозно нарушувања на примирјето меѓу Израел и Хамас по стапувањето во сила во ...

Примирје: и Израел и Хамас победници

Утрински - 23.11.2012

По осум дена оружени судири, од средата вечерта повторно замолкна оружјето на Блискиот Исток Спогодбата ја издејствуваа министрите за надворешни работи на САД и на Египет.

На Израелците им е жал поради примирјето

МКД - 23.11.2012

Речиси половина Израелци сметаат дека нивната влада требало да ја продолжи воената офанзива против Палестинците во појасот Газа, додека третина од нив се за копнена инвазија.

И покрај примирјето убиен Палестинец во Газа

Макфакс - 23.11.2012

Во оган отворен од израелска странат на границата со Појасот Газа во петокот е убиен еден Палестинец, а неколку се ранети, два дена по почетокот на примирјето склучено меѓу исламистичкото движење ...

Од израелски оган загина Палестинец во Појасот Газа

Глас на Америка - 23.11.2012

Прва жртва откако беше постигнат прекин на огнот што стави крај на осумдневната крвава пресметка. Еден Палестинец во Појасот Газа денес загина во оган отворен од израелска страна - прва жртва откако ...

Половина Израелци против примирјето, третина се за инвазија

МРТ - 23.11.2012

Речиси половина Израелци сметаат дека нивната Влада треба да ја продолжи воената офанзива против Палестинците во Појасот Газа, додека третина сметаат дека требало да се спроведе копнена инвазија, ...

Палестинец застрелан од израeлски војници во близина до границата со Газа

МРТ - 23.11.2012

Израелски војници застрелаа денеска еден Палестинец и повредија осум други, соопштија палестински извори. Тоа е првото сериозно нарушувања на примирјето меѓу Израел и Хамас по стапувањето во сила во ...

Либерман: Порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа

Сител - 23.11.2012

Независно од одлуката на израелската влада да го прифати договорот за примирје со Хамас, порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа, сооопшти денеска весникот ...

Либерман: Порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во Појасот Газа

А1 On - 23.11.2012

Независно од одлуката на израелската Влада да го прифати договорот за примирје со Хамас, порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во Појасот Газа, сооопшти денеска весникот ...

Либерман: Порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас

МРТ - 23.11.2012

Независно од одлуката на израелската влада да го прифати договорот за примирје со Хамас, порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа, сооопшти денеска весникот ...

Половина Израелци против примирјето, третина се за инвазија

+инфо - 23.11.2012

Речиси половина Израелци сметаат дека нивната Влада треба да ја продолжи воената офанзива против Палестинците во Појасот Газа, додека третина сметаат дека требало да се спроведе копнена инвазија, ...

Палестинец застрелан од израeлски војници во близина до границата со Газа

Алфа - 23.11.2012

Израелски војници застрелаа денеска еден Палестинец и повредија осум други, соопштија палестински извори. Тоа е првото сериозно нарушувања на примирјето меѓу Израел и Хамас по стапувањето во сила во ...

Газа: Палестинец застрелан од израелски војници

Курир - 23.11.2012

Еден Палестинец денеска беше застрелан од израелски војници, а осум други беа повредени, соопштија палестински извори. Тоа е првото сериозно нарушувања на примирјето меѓу Израел и Хамас по ...

Кина ги поддржува Палестинците

Макфакс - 23.11.2012

Кина дава поддршка на Палестинците во нивните судир со Израел, како и за нивната иницијативи да го унапредат статусот во Обединетите нации, изјави палестинскиот пратеник Басам ел Салихи, кој е во ...

Половина Израелци против примирјето, третина се за инвазија

Алфа - 23.11.2012

Речиси половина Израелци сметаат дека нивната Влада треба да ја продолжи воената офанзива против Палестинците во Појасот Газа, додека третина сметаат дека требало да се спроведе копнена инвазија, ...

Палестинците очекуваат поголема поддршка од Кина

Inpress - 23.11.2012

Газа, 23. ноември 2012 (ИНПРЕС) Палестинците изразија задоволство од желбата на Кина за посилен ангажман на Блискиот Исток.

Палестинец убиен од израелска стрелба?

Р.С.Европа - 23.11.2012

Според болнички извори, еден палестинец бил убиен од израелските трупи во близина на границата со Газа. Израелската армија не можеше да го потврди инцидентот, освен дека имало немир од палестинската ...

Половина Израелци против примирјето, третина се за инвазија

Капитал - 23.11.2012

Речиси половина Израелци сметаат дека нивната влада треба да ја продолжи воената офанзива против Палестинците во појасот Газа, додека третина сметаат дека требало да се спроведе копнена инвазија, ...

Кого поддржува Кина во случајот Израел-Палестина?

Денешен - 23.11.2012

Кина ги поддржува Палестинците во нивниот судир со Израел, како и за нивната иницијатива да го унапредат статусот во ОН, вели палестинцскиот пратеник Басам ел Салихи, кој е во посета на Пекинг.

Либерман: Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа

Денешен - 23.11.2012

Независно од одлуката на израелската влада да го прифати договорот за примирје со Хамас, порано или подоцна Израел ќе треба да ја укине власта на Хамас во појасот Газа, сооопшти денеска весникот ...

Половина Израелци против примирјето, третина се за инвазија

Денешен - 23.11.2012

Речиси половина Израелци сметаат дека нивната Влада треба да ја продолжи воената офанзива против Палестинците во Појасот Газа, додека третина сметаат дека требало да се спроведе копнена инвазија, ...

Израeлски војници застрелаа Палестинец во близина до границата со Газа

Денешен - 23.11.2012

Израелски војници застрелаа денеска еден Палестинец и повредија осум други, соопштија палестински извори. Тоа е првото сериозно нарушувања на примирјето меѓу Израел и Хамас по стапувањето во сила во ...

Израел и Хамас го слават примирјето

Н.Македонија - 23.11.2012

Израел и Хамас завчеравечер постигнаа договор за прекин на огнот. Израел предупредува дека ќе продолжи со нападите доколку Палестинците го прекршат договорот.

Нова ера пред Палестинците и Израел

Н.Македонија - 23.11.2012

Вашингтон барем во моментов може да биде задоволен од успешното зауздување на египетските и палестинските исламисти, но и на израелските ултранационалисти, кои одвај чекаат воена инвазија за конечно ...

Примирје - и Израел и Хамас се сметаат за победници

Deutsche Welle - 22.11.2012

Израел и Хамас постигнаа согласност за примирје. По осум денови вооружени судири од синоќа повторно замолкна оружјето на Блискиот Исток.

Ехуд Барак најави нови напади доколку Палестинците не го почитуваат примирјето

24 Вести - 22.11.2012

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак најави можноста за нови напади врз Појасот Газа, доколку Хамас целосно не го почитува договорот за прекин на огнот.

Примирјето меѓу Израел И Хамас главно се одржува

Телма - 22.11.2012

Примирјето меѓу Израел и Хамас кое синоќа стапи во сила, главно се одржува, јавуваат агенциите. Во текот на ноќта се славело на улиците на Газа.

Хамас и Израел постигнаа примирје

Канал5 - 22.11.2012

Хамас и Израел договорија прекин на огнот. За 8 дена загинаа 157 лица. Примирјето стапи на сила во 21 часот по локално време.

Апликација за Ајфон која ги предупредува Израелците за напади

Канал5 - 22.11.2012

Колор ред, е апликацијата за Ајфон, изум на 13 годишно дете, кој може да спаси животи. 13 годишниот Лирон Беер живее во град во близина со границата со Газа.

Прекин на насилствата во Газа

24 Вести - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас, е во сила од синоќа и засега, освен неколкуте ракети истрелани од Газа на кои немаше израелски одговор, го почитуваат и двете страни.

Хилари се сретна со Абас

Утрински - 22.11.2012

Рамалах - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера во Рамалах се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Стапи во сила примирјето меѓу Израел и Хамас

Утрински - 22.11.2012

Египет како „спонзор на примирјето“ ќе го следи спроведувањето на договорот, а Израел обвини за прекршување на примирјето Примирјето меѓу Израел и Хамас стапи во сила синоќа, нешто пред 22 часот по ...

Апликација ги предупредува Израелците за ракетните напади

24 Вести - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути за пронајдат засолниште.

Апликација ги предупредува Израелците за воздушен напад

Утрински - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови. Со помош на апликацијата луѓето имаат од 15 секунди до три минути за да се ...

Постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Дневник - 22.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Ехуд Барак најави нови напади доколку Палестинците не го почитуваат примирјето

А1 On - 22.11.2012

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак ја најави денеска можноста за нови напади врз Појасот Газа, доколку Хамас целосно не го почитува договорот за прекин на огнот.

Пет медиумски лаги за Газа

Окно - 22.11.2012

1. Израел е принуден да ракетира за да ги заштити своите граѓани Си Ен Ен и другите медиумски куќи во Америка уредно ги започнуваат своите извештаи за последниот круг насилства насилства во Газа со ...

Примирје меѓу Израел и Хамас

+инфо - 22.11.2012

Израел и Хамас засега го почитуваат примирјето што беше склопено синоќа со посредство на Египет и на американската државна секретарка Хилари Клинтон.

Морси нема да учествува на лидерска средба, ќе ја следи ситуацијата во Газа

Сител - 22.11.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да не учествува на лидерската средба на муслиманските земји во развој, која започнува денеска во Исламабад, за да може да ја следи ситуацијата во Појасот ...

Ахмадинеџад го поздрави примирјето меѓу Хамас и Израел

Сител - 22.11.2012

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го поздрави денеска договорот за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел, но изрази резерви во однос на неговата ефикасност.

Иранскиот претседател го поздрави примирјето помеѓу Хамас и Израел

Press24 - 22.11.2012

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го поздрави денеска договорот за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел. Ахмадинеџад исто така изрази резерви во однос на неговата ефикасност и нагласи дека ...

Уапсени 55 Палестинци на Западниот брег поради тероризам

Макфакс - 22.11.2012

Израелската армија објави дека во четвртокот уапсила 55 палестински милитанти на Западниот брег поради „терористички активности", неколку часа откако стапи на сила прекинот на огнот меѓу Израел и ...

ЕУ го поздрави примирјето меѓу Израел и Хамас

Press24 - 22.11.2012

Шефовите на Европската унија доцна синоќа го поздравија договорот меѓу Израел и палестинската група Хамас за прекин на огнот и изјавија дека треба брзо да се постигне решение за создавање на држава ...

Примирјето меѓу Израел и Хамас „држи“, и двете страни славеле победа

МКД - 22.11.2012

Синоќа Израел и Хамас конечно постигнале договор за прекин на огнот. Примирјето стапило во сила во 19 часот по средноевропско време и засега, по сѐ изгледа, се почитува.

Израел и Хамас го почитуваат прекинот на огнот

Сител - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас, кој владее со Појасот Газа, е во сила од синоќа и засега, освен неколкуте ракети истрелани од Газа на кои немаше израелски одговор, го почитуваат и двете страни.

Апликација ги предупредува Израелците за ракетните напади

Алфа - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути за пронајдат засолниште.

Апликација ги предупредува Израелците за воздушен напад

Press24 - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови. Со помош на апликацијата луѓето имаат од 15 секунди до три минути за да се ...

Абаз му честиташе на шефот на владата на Хамас во Газа - на победата

Макфакс - 22.11.2012

Претседателот на Палестинската самоуправа на Западниот брег, Махмуд Абаз во четвртокот му честиташе на премиерот на исламистичкото палестински движење Хамас кое управува со Појасот Газа, Исмаил ...

„Железна купола“ го чини Израел меѓу 25 и 30 милиони долари

Сител - 22.11.2012

Пресретнувањето на ракети испукани од палестинска територија од израелскиот систем за противракетна одбрана „Железна купола“ за време на осумдневниот конфликт во Појасот Газа Ерусалим го чинело меѓу ...

Абаз му честиташе на Ханијах за победата во Газа

Кајгана - 22.11.2012

Претседателот на Палестинската самоуправа на Западниот брег, Махмуд Абаз, му честиташе на победата на премиерот на исламистичкото палестинско движење Хамас кое управува со Појасот Газа, се наведува ...

Израел и Палестина во примирје

Сител - 22.11.2012

Израел и Хамас, под чија контрола е Појасот Газа решија да му дадат шанса на мирот . Двете странин се прогласија за победници.

Морси нема да учествува на лидерска средба, ќе ја следи ситуацијата во Газа

МРТ - 22.11.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да не учествува на лидерската средба на муслиманските земји во развој, која започнува денеска во Исламабад, за да може да ја следи ситуацијата во Појасот ...

Појасот Газа полека се враќа во живот

Р.С.Европа - 22.11.2012

Палестинците и Израелците од двете страни на границите на Газа се обидуваат да се вратат на мирносто секојдневие по одлуката за прекин на огнот.

Абас му ја честиташе победата на лидерот на Хамас

Сител - 22.11.2012

Палестинскиот претседател Махмуд Абас му честиташе на лидерот на Хамас во Појасот Газа, Исмаил Ханија за победата по склучувањето на примирје со Израел.

Во осумдневниот конфликт страдаа и израелските и палестинските деца

Сител - 22.11.2012

Комитетот на Обединетите нации за правата на детето соопшти дека за време на осумдневната вооружена конфронтација меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа им нанесе длабоки трауми на децата од двете ...

Ахмадинеџад го поздрави примирјето меѓу Хамас и Израел

МРТ - 22.11.2012

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го поздрави денеска договорот за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел, но изрази резерви во однос на неговата ефикасност.

Израел и Хамас го почитуваат примирјето

Press24 - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас, кој владее со Појасот Газа, е во сила од синоќа и засега, освен неколкуте ракети истрелани од Газа на кои немаше израелски одговор, го почитуваат и двете страни.

Израел и Хамас го почитуваат прекинот на огнот

Капитал - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас, кој владее со појасот Газа, е на сила од синоќа и засега, освен неколкуте ракети истрелани од Газа, на кои немаше израелски одговор, го почитуваат и двете ...

Мохамед Морси нема да учествува на лидерска средба во Исламабад

Курир - 22.11.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да не учествува на лидерската средба на муслиманските земји во развој, која започнува денеска во Исламабад, за да може да ја следи ситуацијата во Појасот ...

Апликација ги предупредува Израелците за ракетните напади

+инфо - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути за најдат засолниште.

Израел соопшти за 12 ракети истрелани од Газа веднаш по примирјето

Сител - 22.11.2012

За само еден час, по прогласувањето на примирјето меѓу Израел и исламистичката група Хамас, од појасот Газа врз Израел синоќа биле истрелани 12 ракети, пренесоа светските агенции.

Апликација ги предупредува Израелците за ракетните напади

МРТ - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути за пронајдат засолниште.

Нетанјаху: Во случај на кршење на примирјето Израел ќе дејствува

Сител - 22.11.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денска дека Израел е подготвен да дејствува ако Хамас го прекрши прекинот на огнот за кој посредуваше Египет. - Целите на операцијата се остварени.

Нетанјаху: Израел ќе дејствува во случај на кршење на примирјето

А1 On - 22.11.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денска дека Израел е подготвен да дејствува ако Хамас го прекрши прекинот на огнот за кој посредуваше Египет. - Целите на операцијата се остварени.

Израел и Палестина во примирје, Газа се враќа во нормала

+инфо - 22.11.2012

Израел и Хамас, под чија контрола е Појасот Газа решија да му дадат шанса на мирот . Двете странин се прогласија за победници.

Мобилна апликација ги предупредува Израелците за ракетните напади

А1 On - 22.11.2012

Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути за пронајдат засолниште.

Израел и Хамас го почитуваат прекинот на огнот

МРТ - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас, кој владее со Појасот Газа, е во сила од синоќа и засега, освен неколкуте ракети истрелани од Газа на кои немаше израелски одговор, го почитуваат и двете страни.

ЕУ го поздрави примирјето меѓу Израел и Хамас

Сител - 22.11.2012

Шефовите на Европската унија доцна синоќа го поздравија договорот меѓу Израел и палестинската група Хамас за прекин на огнот и изјавија дека треба брзо да се постигне решение за создавање на држава ...

Израел соопшти за 12 ракети истрелани од Газа веднаш по примирјето

А1 On - 22.11.2012

За само еден час, по прогласувањето на примирјето меѓу Израел и исламистичката група Хамас, од Појасот Газа врз Израел синоќа биле истрелани 12 ракети.

Ехуд Барак најави нови напади доколку Палестинците не го почитуваат примирјето

Сител - 22.11.2012

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак ја најави денеска можноста за нови напади врз Појасот Газа, доколку Хамас целосно не го почитува договорот за прекин на огнот.

Најавени нови напади во Појасот Газа

Press24 - 22.11.2012

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак ја најави денеска можноста за нови напади врз Појасот Газа, доколку Хамас целосно не го почитува договорот за прекин на огнот.

Стапи во сила примирјето меѓу Хамас и Израел

Р.С.Европа - 22.11.2012

Примирјењто меѓу Хамас во Појасот Газа и Израел стапи на сила и навидум се почитува. Примирјето го најавија Министерот за надворешни работи на Египет Мухамед Амр и американскиот државен секретар ...

ЕУ го поздрави примирјето меѓу Израел и Хамас

МРТ - 22.11.2012

Шефовите на Европската унија доцна синоќа го поздравија договорот меѓу Израел и палестинската група Хамас за прекин на огнот и изјавија дека треба брзо да се постигне решение за создавање на држава ...

Ахмадинеџад го поздрави примирјето меѓу Хамас и Израел

А1 On - 22.11.2012

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го поздрави денеска договорот за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел, но изрази резерви во однос на неговата ефикасност.

Морси нема да учествува на лидерска средба, ќе ја следи ситуацијата во Газа

А1 On - 22.11.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да не учествува на лидерската средба на муслиманските земји во развој, која започнува денеска во Исламабад, за да може да ја следи ситуацијата во Појасот ...

Израел соопшти за 12 ракети истрелани од Газа веднаш по примирјето

МРТ - 22.11.2012

За само еден час, по прогласувањето на примирјето меѓу Израел и исламистичката група Хамас, од појасот Газа врз Израел синоќа биле истрелани 12 ракети, пренесоа светските агенции.

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас стапи на сила

Нетпрес - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и исламистичкиот Хамас кој владее со Појасот Газа стапил на сила во 21 часот по локално време.

Хамас ги отвора границите на Газа

А1 On - 22.11.2012

Лидерот на Хамас, Калед Машал, по склучениот договор со Израел, најави отворање на сите гранични премини во појасот Газа, вклучувајќи ги и оние кон Египет.

Примирјето меѓу Израел и Хамас поздравено од ЕУ

Курир - 22.11.2012

Шефовите на Европската унија доцна синоќа го поздравија договорот меѓу Израел и палестинската група Хамас за прекин на огнот.

Ехуд Барак најави нови напади доколку не се почитува примирјето

МРТ - 22.11.2012

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак ја најави денеска можноста за нови напади врз Појасот Газа, доколку Хамас целосно не го почитува договорот за прекин на огнот.

Засега мир меѓу Израел и Хамас

Р.С.Европа - 22.11.2012

Примирјето меѓу Хамас во Појасот Газа и Израел стапи на сила и навидум засега се почитува. Вашингтон, Брисел и ОН го поздравија прекинот на огнот на кој се гледа како на успех на новата исламска ...

Примирјето меѓу Израел и Хамас се почитува

Р.С.Европа - 22.11.2012

Договорот за примирје меѓу исламистички Хамас и Израел, денеска се почитува во Појасот Газа. По еднонеделни борби и ракетирања, синоќа во Каиро, египетскиот министер за надворешни работи Мухамед ...

Нетанјаху: Израел ќе дејствува доколку се прекрши примирјето

Денешен - 22.11.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денска дека Израел е подготвен да дејствува ако Хамас го прекрши прекинот на огнот за кој посредуваше Египет. - Целите на операцијата се остварени.

„Железна купола“ го чини меѓу 25 и 30 милиони долари

Денешен - 22.11.2012

Пресретнувањето на ракети испукани од палестинска територија од израелскиот систем за противракетна одбрана „Железна купола“ за време на осумдневниот конфликт во Појасот Газа Ерусалим го чинело меѓу ...

Лидерот на Хамас прифаќа граници на Палестина од 1967 година

Денешен - 22.11.2012

Лидерот на Хамас Калед Мешал кој живее во егзил, изнесе став за палестинската државност кој е речиси ист како и позицијата на палестинскиот претседател Махмуд Абас од ривалскито Фатах.

Израел и Хамас го почитуваат примирјето

Денешен - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас, кој владее со Појасот Газа, е во сила од синоќа и засега, освен неколкуте ракети истрелани од Газа на кои немаше израелски одговор, го почитуваат и двете страни.

ЕУ останува на заложбата за две држави во Палестина

Вечер Прес - 22.11.2012

Апликација дело на 13-годишниот Лирон Бар, ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути ...

Видео: „Ајфон“ ги предупредува Израелците кога полетуваат ракети од Газа

Денешен - 22.11.2012

„Ајфон“ има апликација која ги предупредува корисниците секојпат кога ракета од Газа ќе полета кон израелските градови, а тие имаат време од 15 секунди до 3 минути за да се евакуираат.

Примирјето меѓу Израел и Хамас го поздрави ЕУ

Денешен - 22.11.2012

Шефовите на Европската унија доцна синоќа го поздравија договорот меѓу Израел и палестинската група Хамас за прекин на огнот и изјавија дека треба брзо да се постигне решение за создавање на држава ...

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас стапи на сила

Точка - 22.11.2012

Прекинот на огнот меѓу Израел и исламистичкиот Хамас кој владее со Појасот Газа стапил на сила во 21 часот по локално време.

Израел и Хамас најголеми добитници од кризата?

Н.Македонија - 22.11.2012

Аналитичарите, сепак, велат дека оружениот конфликт, кој во регионот ги привлече американската државна секретарка Хилари Клинтон и првиот човек на ОН, Бан Ки-мун, всушност значи почеток на нова ...

Израел и Хамас постигнаа устен договор за мир

Н.Македонија - 22.11.2012

Израел и Хамас постигнаа согласност за примирје. По осум денови вооружени судири од синоќа повторно замолкна оружјето на Блискиот Исток.

Постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Идивиди - 22.11.2012

Каиро, 21 ноември 2012 (МИА) - Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас.

Ајфонот ќе ви го спаси животот

Идивиди - 22.11.2012

Тел Авив, 22 ноември 2012 (МИА) - Апликација ги информира корисниците на ајфон секој пат кога ракета од Појасот Газа ќе полета кон израелските градови, така што тие имаат меѓу 15 секунди и три минути ...

Хамас и Израел договорија примирје, тврдат палестински извори

24 Вести - 21.11.2012

Египет објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас, јавија западни медиуми. Медиумите се повикуваат на изјава на палестински претставник близок до египетскиот тим кој води ...

Египет соопшти: постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Телма - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Израел ја одлага копнената офанзива во Газа

Утрински - 21.11.2012

Израелските сили се групираат во должина на границата за слична акција како онаа во 2008-2009 година Израел ги стави „на чекање“ плановите за копнена операција во Газа за да им даде шанса на ...

Израел ја одложи копнената офанзива на Газа

Дневник - 21.11.2012

Генералниот секретар на ОН, Бан Kи-мун, вчера ги повика двете страни на итен прекин на огнот, нагласувајќи дека секоја нова ескалација на насилството би го загрозила целиот регион Израелските власти ...

Израел и екстремисти од Газа согласни со предлогот на Египет за прекин на огнот

Дневник - 21.11.2012

Израел и палестински вооружени групи од Појасот Газа се согласиле со предлогот од Египет за прекин на огнот кој ќе влезе во сила на полноќ по локално време.

На примирје на Блискиот Исток уште се чека

Deutsche Welle - 21.11.2012

Додека меѓународната дипломатија и натаму вложува напори за примирје меѓу Израел и Хамас, борбите продолжуваат. Во текот на ноќта повторно се извршени воздушни напади во градот Газа.

Палестинци врзале труп на израелски агент за мотор и го влечеле по улиците на Газа

Канал5 - 21.11.2012

Вооружени припадници на Хамас убиле шест Израелци за кои сметале дека се агенти – јави радиото на Хамас Aqsa. - Тие имале напредна технологија и камери со кои можеле да ги снимат начите позиции – ...

Мир на Блискиот исток нема - Склучија "примирје", а Израел повторно ја ракетира Газа

24 Вести - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во синоќешните израелски воздушни напади врз појасот Газа. Со овие најнови жртви бројот на загинати Палестинци од почетокот на израелската операција во појасот ...

Хилари Клинтон во Израел побара прекин на огнот

Канал5 - 21.11.2012

Посветеноста на безбедноста на Израел цврста како карпа – изјави Клинтон во текот на синоќешната посета на Израел и побара прекин на огнот во Газа.

Нема мир на Блискиот исток

Канал5 - 21.11.2012

Меѓународната заедница ги засилува напорите за запирање на насилствата на Блискиот исток, откако во текот на ноќта Израел повторно бомбардираше цели во Газа, а Хамас возвраќаше со спорадични ракетни ...

Хамас се одмазди на израелска територија - експлодира автобус во Тел Авив

Канал5 - 21.11.2012

Најмалку 10-мина Израелци се повредени, од кои тројца тешко, во експлозија на автобус во центарот на Тел Авив. Ова е природен одговор на израелскиот масакр, се огласи Хамас, преземајќи ја ...

Десетмина повредени во експлозија на автобус во Тел Авив

24 Вести - 21.11.2012

Седумнаесет луѓе се ранети во силна експлозија во автобус во Тел Авив, еден ден откако не вродија со плод напорите за примирје.

Постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

24 Вести - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Израел прифаќа прекин на огнот во појасот Газа?!

Канал5 - 21.11.2012

Израел се согласи за примирје во појасот Газа, но нема да ја укине блокадата кон ова палестинска територија, изјавиле израелски извори за Ројтерс. Примирјето би требало да започне во 21 часот.

Злосторство на палестинци врз шест лица обвинети за шпионажа

Телма - 21.11.2012

Во градот Газа Палестинците ликвидираа шест лица кои ги обвинија за шпионажа во полза на Израел. Ликвидацијата била извршена со стрелање пред присутни граѓани.

Хамас се согласи на примирје со Израел

24 Вести - 21.11.2012

Израел и радикалното движење Хамас кое владее во Појасот Газа се договорија за прекин на огнот, кој треба да стави крај на насилствата, во кои до сега загинаа над 140 лица, соопштија во Каиро ...

Примирјето меѓу Израел и Хамас стапи во сила по 22 часот

Телма - 21.11.2012

- Примирјето меѓу Израел и Хамас стапи во сила вечерва, нешто пред 22 часот по локално време, што беше официјално предвидено за почеток на договорот за прекин на огнот.

Израел им нареди на жителите на Газа неодложно да се евакуираат

Дневник - 21.11.2012

Израелската авијација пушти летоци врз неколку квартови на градот Газа, во кои ги повикува жителите неодложно да се евакуриаат.

(ФОТО) Примирјето во Појасот Газа само добра намера

Утрински - 21.11.2012

Во вчерашните израелски воздушни напади беа убиени 31 Палестинец, додека двајца Израелци загинаа од палестински ракетен напад, од кои еден војник Tриесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните ...

Во нови израелски напади загинаа 31 Палестинец и тројца новинари

Телма - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа, на седмиот ден од израелската воена офанзива во оваа палестинска енклава, соопштија француските медиуми, ...

Хакерите удрија по Израел

Окно - 21.11.2012

Повеќе од 44 милиони обиди за хакирање се забележани на сајтовите на израелската влада, откако војската започна со воздушни напади на појасот Газа.

Убиени тројца новинари во Газа, погодена зградата на АФП

Макфакс - 21.11.2012

Три палестински новинари загинаа во вторникот вечерта во градот Газа, во нападите на Израел на оваа област, а погодена била и зградата во која се наоѓаат просториите на Франс прес.

Клинтон ги продолжува напорите за мир во Газа

Р.С.Европа - 21.11.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги продолжува напорите за постигнување договор за запирање на најновите непријателства во Газа.

Палестинци врзале труп на израелски агент за мотор - го влечеле низ Појасот Газа

Press24 - 21.11.2012

При вооружените напади во Израел, Палестинците убиле поголем број Израелци,сметајќи дека тие се агенти. - Тие имале напредна технологија и камери со кои можеле да ги снимат начите позиции – пишува во ...

Отворено варварство на улиците од Хамас (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Курир - 21.11.2012

Лондонски Дејли мејл ударно ги објави фотографиите на јавно егзекутираните цивили – Палестинци, од страна на Хамас. Овие шест луѓе биле обвинети дека се шпиони на Израел и веднаш убиени на лице место.

Франција го повикува Хамас да ги исполни условите за прекин на огнот

Inpress - 21.11.2012

Парис, 21. ноември 2012 (ИНПРЕС) Министерството за надворешни работи на Франција изјави дека Франција смета дека сегашната ситуација во Израел и Газа е напната и сериозна и се надева дека партиите ...

Израелски авиони повторно ја бомбардираат Газа

Inpress - 21.11.2012

Газа, 21. ноември 2012 (ИНПРЕС) Едно лице загина, а две се ранети во најновите израелски напади на појасот Газа, јави агенцијата Анадолија.

Папата загрижен за конфликтот во Појасот Газа

Р.С.Европа - 21.11.2012

Папата Бенедик 16-ти денеска во Ватикан изрази загриженост за насилството меѓу Израелците и Палестинците во Појасот Газа.

Вознемирувачко ФОТО/ВИДЕО: Го убиле, го врзале за мотор и го влечеле низ улиците на Газа

Нетпрес - 21.11.2012

Вознемирувачки фотографии пристигнуваат од Израел. Шест лица кои биле обвинети дека се израелски шпиони, најнапред биле стрелани, а потоа еден од нив бил врзан за мотор и влечен низ улиците на Газа.

Бан Ки Мун: Време е за дипломатија

Р.С.Европа - 21.11.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун и американскиот државен секретар Хилари Клинтон оддржа одвоени средби со палестинскиот претседател Махмуд Абас како дел од напорите за ...

Хилари Клинтон на средба со палестинскиот претседател Абас

Press24 - 21.11.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Рамалах се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Д ржавниот секретар на САД замина од Рамалах без да даде изјава за средбата и се ...

Крваво примирје: Газа повторно ракетирана, терористички напад во Тел Авив

МКД - 21.11.2012

И ноќеска Израел со ракети ја гаѓал Газа, каде што поголем дел од жителите останале без струја. Во вчерашните напади загинале 20 Палестинци и двајца Израелци.

Израел по неуспешниот обид за прекин на огнот напаѓа во Газа, 140 мртви Палестинци

Макфакс - 21.11.2012

Израелската армија во средата изврши десетици напади врз Појасот Газа, уништувајќи комплекс владини институции, голем полициски штаб и еден од главните мостови на крајбрежната енклава, со што ...

Убиени тројца новинари во Газа

Кајгана - 21.11.2012

Три палестински новинари загинаа во вторникот вечерта во градот Газа, во нападите на Израел на оваа област, а погодена била и зградата во која се наоѓаат просториите на Франс прес.

Бан Ки-мун и Меркел повикаа за прекин на огнот во Појасот Газа

Press24 - 21.11.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун повика денеска за неодложен прекин на палестинското ракетно гранатирање врз израелски територии. - Ракетното гранатирање на израелските територии е неприфатливо.

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Појасот Газа

+инфо - 21.11.2012

„Со оглед на продолжените воени активности во и околу Појасот Газа, како и значително влошената безбедносна состојба во овој регион, Министерството за надворешни работи на РМ ги советува сите граѓани ...

(ФОТО + ВИДЕО) Мртов го влечеле низ улиците на Газа

+инфо - 21.11.2012

Шест лица, кои биле обвинети дека се израелски шпиони, прво биле стрелани, а потоа еден од нив бил врзан за мотор и влечен низ улиците на Газа.

МНР: не е безбедно да се патува во Газа и Израел!

МКД - 21.11.2012

Поради продолжените воени активности во и околу појасот Газа, како и значително влошената безбедносна состојба во овој регион, Министерството за надворешни работи ги советува сите граѓани на ...

ВИДЕО +18: Шестмина Израелци убиени од Хамас

Сител - 21.11.2012

Членови на Хамас застрелале 6 Изрелци јавно пред толпа луѓе на улица во Газа Сити. -Тие биле шпиони, вака палестинската радикална организација ја објаснила нивната егзекуција.

САД бараат прекин на тензиите во појасот Газа

Таратур - 21.11.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон во Ерусалим ја изразила целосната поддршка на Вашингтон за брзо намалување на тензиите во конфликтот меѓу Израел и Газа.

Хамас и Израел се согласија за прекин на огнот

Р.С.Европа - 21.11.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и египетскиот министер за надворешни работи Мохамерд Амр на пресконференција во Каиро соопштија дека е постигнат договор меѓу Хамас и Израел за прекин на ...

Хамас и Израел постигнаа договор за примирје

Press24 - 21.11.2012

Египет објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Египетската телевизија објави дека се очекува официјално соопштение од претседателскиот кабинет за постигнатиот договор.

Убиени тројца новинари во Газа

+инфо - 21.11.2012

Трoјца палестински новинари загинаа во Газа, во нападите на Израел, а погодена е и зградата во која се наоѓаат просториите на „Франс прес“.

Египет најави прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Глас на Америка - 21.11.2012

Американската државна секретарка Клинтон ја пофали новата египетска влада дека презела водечка улога во мировниот напор.

Примирјето во Газа стапи во сила

Р.С.Европа - 21.11.2012

Примирјето во Газа доаѓа во клучен момент за регионот изјави денеска американскиот државен секреатар Хилари Клинтон на пресконференција во Каиро.

ФОТО: Варварство по улиците на Хамас

Сител - 21.11.2012

Лондонски Дејли мејл ударно ги објави фотографиите на јавно егзекутираните цивили – Палестинци, од страна на Хамас. Овие шест луѓе биле обвинети дека се шпиони на Израел и веднаш убиени на лице место.

Израел му „дава шанса" на примирјето во Појасот Газа

Макфакс - 21.11.2012

Израел се согласи да ѝ „даде шанса" на египетската иницијатива за прекин на огнот во Појасот Газа, рече во средата навечер израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

А1 On - 21.11.2012

Израел и радикалното движење Хамас кое владее во Појасот Газа се договорија за прекин на огнот, кој треба да стави крај на насилствата, во кои до сега над 160 лица загинаа, соопштија во Каиро ...

Во Рамалах средба на Клинтон со Абас

Сител - 21.11.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Рамалах се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Пред претседателскиот комплекс педесетина Палестинци протестираа против посетата ...

Бан Ки-мун, Меркел и Бенедикт Шеснаесетти повикаа за прекин на огнот во Појасот Газа

Сител - 21.11.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун повика денеска за неодложен прекин на палестинското ракетно гранатирање врз израелски територии.

Израел и Хамас постигнаа примирје

Алфа - 21.11.2012

Израел и Хамас договорија примирје. Примирјето стапи на сила во 19 часот вечерва. Веста беше објавена на заедничка прес-конференција во Каиро меѓу американската државна секретарка Хилари Клинтон и ...

МНР советува да не патуваат во Појасот Газа

А1 On - 21.11.2012

„Со оглед на продолжените воени активности во и околу Појасот Газа, како и значително влошената безбедносна состојба во овој регион, Министерството за надворешни работи на РМ ги советува сите граѓани ...

Израел и Хамас ги договорија главните точки на примирјето

Макфакс - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека во средата во 20 часот по средноевропско време стапи на сила примирјето меѓу Израел и палестинското движење Хамас, соопштувајќи ...

Вознемирувачко видео: Го убиле, го врзале за мотор и го влечеле низ улиците на Газа

Таратур - 21.11.2012

Вознемирувачки фотографии пристигнуваат од Израел. Шест лица кои биле обвинети дека се израелски шпиони, најнапред биле стрелани, а потоа еден од нив бил врзан за мотор и влечен низ улиците на Газа.

Нетанјаху: Израел подготвен за проширување на офанзивата, но претпочита дипломатско решение

Сител - 21.11.2012

Израел е подготвен да ја прошири офанзивата во Појасот Газа, но претпочита долготрајно дипломатско решение на заканите од ракетните напади од палестинската територија, изјави синоќа израелскиот ...

Постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Сител - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Хамас и Израел постигнаа примирје

Press24 - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хама.с Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Интензивни напори за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Р.С.Европа - 21.11.2012

Напорите да се обезбеди прекин на огнот меѓу Израел и Хамас се интензивираа откако американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во регионот.

Воздушни напади во Појасот Газа - убиен 31 Палестинец

Press24 - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа. Со овие најнови жртви бројот на загинати Палестинци од почетокот на израелската операција во појасот ...

Клинтон: Ангажманот на САД за безбедноста на Израел е како карпа

Макфакс - 21.11.2012

Американската државна секретарка Хилари Клинтон во Ерусалим пред разговорите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот по локално време изјави дека ангажманот на САД во безбедноста на ...

Нетанјаху: Израел подготвен за проширување на офанзивата, но претпочита дипломатско решение

А1 On - 21.11.2012

Израел е подготвен да ја прошири офанзивата во Појасот Газа, но претпочита долготрајно дипломатско решение на заканите од ракетните напади од палестинската територија, изјави синоќа израелскиот ...

Во вчерашните израелски воздушни напади убиен 31 Палестинец

Сител - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа, на седмиот ден од израелската воена офанзива во оваа палестинска енклава, соопштија француските медиуми, ...

ВИДЕО: Убиени палестински новинари во Газа

А1 On - 21.11.2012

Двајца палестински новинари се убиени во Газа. Во нападот на Израел погодена е зградата во која се наоѓа агенцијата AFP. Новинарите се наоѓале во своите автомовили.

Во вчерашните израелски воздушни напади убиен 31 Палестинец

МРТ - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа, на седмиот ден од израелската воена офанзива во оваа палестинска енклава, соопштија француските медиуми, ...

Израел подготвен за проширување на офанзивата

МРТ - 21.11.2012

Израел е подготвен да ја прошири офанзивата во Појасот Газа, но претпочита долготрајно дипломатско решение на заканите од ракетните напади од палестинската територија, изјави синоќа израелскиот ...

Нема мир меѓу Израел и Хамас, убиени тројца новинари

Алфа - 21.11.2012

Тројца новинари се убиени во последните напади на израелската авијација врз појасот Газа, јавија светските агенции. Новинарите биле погодени додека се наоѓале во своите автомобили.

Убиен 31 Палестинец во израелски воздушни напади

Курир - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа, на седмиот ден од израелската воена офанзива во оваа палестинска енклава, соопштија француските медиуми, ...

САД бараат прекин на тензиите во појасот Газа

Inpress - 21.11.2012

Ерусалим, 21. ноември 2012 (ИНПРЕС) Државниот секретар на САД Хилари Клинтон во Ерусалим ја изразила целосната поддршка на Вашингтон за брзо намалување на тензиите во конфликтот меѓу Израел и Газа.

Вознемирувачка содржина: Варварство низ улиците на Хамас

Вечер Прес - 21.11.2012

Лондонски Дејли мејл ги објави фотографиите на јавно егзекутираните цивили Палестинци, од страна на Хамас. Овие шест луѓе биле обвинети дека се шпиони на Израел и поради тоа биле убиени.

Во воздушни напади убиени повеќе од триесет Палестинци

Денешен - 21.11.2012

Триесет и еден Палестинец се убиени во вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа, на седмиот ден од израелската воена офанзива во оваа палестинска енклава, соопштија француските медиуми, ...

Хамас и Израел договорија примирје

Денешен - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас. Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Вознемирувачко видео: Припадници на Хамас влечат мртво тело по улицa

Денешен - 21.11.2012

Лондонски Дејли мејл ударно ги објави фотографиите на јавно егзекутираните цивили – Палестинци, од страна на Хамас. Овие шест луѓе биле обвинети дека се шпиони на Израел и веднаш убиени на лице место.

Хамас подметна бомба во автобус во Тел Авив

Вечер Прес - 21.11.2012

Би-Би-Си пренесува дека ширум Газа се слушале славенички пукотници откако веста за овој терористички напад беше објавена од локалното радио Во експлозија што се случила вчера во Тел Авив најмалку 10 ...

Израел и Хамас договорија примирје!

МК News - 21.11.2012

Израел и Хамас, кој владее во појасот Газа, се договориле да им стават крај на немирите во кои погинаа околу 160 лица, информација која вечерва ја објавил Кемел Амр.

Го убиле, го врзале за мотор и го влечеле низ улиците на Газа

Точка - 21.11.2012

Вознемирувачки фотографии пристигнуваат од Израел. Шест лица кои биле обвинети дека се израелски шпиони, најнапред биле стрелани, а потоа еден од нив бил врзан за мотор и влечен низ улиците на Газа.

Ватикан, Ки-мун и Меркел побараа примирје во Газа

Н.Македонија - 21.11.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун повика денеска за неодложен прекин на палестинското ракетно гранатирање врз израелски територии Повикот беше упатен на заедничка прес-конференција на Бан со ...

Израел накратко ја суспендира копнената офанзива во Газа

Н.Македонија - 21.11.2012

Израел накратко ги суспендира плановите за копнена офанзива во областа Газа за да овозможи дипломатско решавање на најновиот конфликт со Хамас со посредство на Египет, изјавија претставници на ...

Постигнат договор за примирје помеѓу Израел и Хамас

Н.Македонија - 21.11.2012

Египетскиот министер за надворешни работи Мохамед Камел Амр објави дека е постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас Примирјето ќе стапи во сила вечерва од 19 часот по Гринич.

Примирје меѓу Израел и Хамас - почнува во 21 часот

eReporter - 21.11.2012

Израел и движењето Хамас кое управува со Газа се согласија на примирје за да стават на крај на еднонеделното насилство во кое загинаа 160 луѓе, соопштија официјални лица од Египет и Хамас.

Израел привремено ја одложи копнената офанзива

24 Вести - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа, додека траат преговорите за примирје во Каиро.

Ноќеска нови воздушни напади на Газа

Канал5 - 20.11.2012

Според последните информации израелската армија и ноќеска бомбардирала цели на територијата на Газа. Гори зградата на Исламската национална банка.

Хамас тврди дека е постигнат договор за прекин на огнот во појасот Газа – Израел негира

Канал5 - 20.11.2012

Функционер на Хамас попладнето изјавил дека е постигнат договор за примирје во Газа меѓу Израел и Хамас со посредство на Египет и дека договорот на сила ќе стапи во рок од неколку часа, но ...

Во очекување на запирање на нападите врз Газа

Телма - 20.11.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси, најави дека очекува израелските воздушни напади во Газа целосно да запрат во текот на попладневните часови.

Русија поднесе предлог - резолуција за палестинско израелската војна

Телма - 20.11.2012

Советот за безбедност на ОН уште денеска би можел да гласа за предлог-резолуцијата за итен прекин на насилството во Појасот Газа, поднесена од Русија.

Хамас: над стео палестинции загинаа во изралските напади

Телма - 20.11.2012

Повеќе од сто лица загинаа во Појасот Газа во шестдневното насилство, изјавија синоќа претставници на исламистичкото движење Хамас, кое ја контролира палестинската територија.

Израел: Договорт за примирје во Појасот Газа не е финализиран

24 Вести - 20.11.2012

Договорот за примирје со Палестинците во Појасот Газа не е финализиран и „топката е се уште во игра“, изјави за Си-Ен-Ен, Марк Регев, портпарол на израелската Влада.

Интернет војна - „Анонимните“ нападнаа израелски сајтови

Телма - 20.11.2012

По избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Газа извршени се милиони координирани обиди за блокирање на израелски интернет страници, изјави израелскиот министер за финансии Јувал Штајниц.

Во Газа ништо ново

Утрински - 20.11.2012

Димитар Чулев Вчера од урнатините по израелското бомбардирање на палестинската енклава Газа беше извлечено тело на уште едно дете, чија смрт беше колатерална штета на актуелната израелска офанзива ...

Израел му даде ултиматум на Хамас

Дневник - 20.11.2012

Британскиот шеф на дипломатијата, Вилијам Хејг, рече дека копнената инвазија на Појасот Газа би ја намалила меѓународната поддршка за Израел Израел го предупреди Хамас дека ќе почне копнена офанзива ...

Трескавични напори за молк на оружјето во Газа

Deutsche Welle - 20.11.2012

И покрај меѓународните напори за надминување на кризата, милитантните Палестинци и натаму испалуваат ракети врз израелските градови. Израелски воени авиони пак бомбардираат цели во Појасот Газа.

Загинаа 10 деца на 14-члено палестинско семејство во нападите во Газа

Inpress - 20.11.2012

Газа, 20. ноември 2012 (ИНПРЕС) Најмладите членови на палестинското семејство Даалу, цивили од Газа, загинале при израелските напади во појасот Газа.

Ердоган: Израел сее терор и изведува етничко чистење

Press24 - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење. Ердоган го обвини Израел и дека ги прекршува меѓународните закони и дека окупира палестинска територија.

Амнести Интернешнл:Ембарго за оружје за Газа и Израел

Р.С.Европа - 20.11.2012

Амнести Интернешнл денеска побара итно да се постави ембарго за оружје кое ќе се однесува на Израел и палестинските групи во Газа со цел да се помогне во напорите да се ублажи конфликтот.

Израел му нуди на Хамас 15-годишно примирје

Нетпрес - 20.11.2012

Како што јавуваат светските агенции, Израел на договорите околу примирјето во Газа му понудил 15-годишно примирје, додека Хамас, од друга страна, бара укинување на ембаргото и прекин на нападите на ...

Хамас се закани со киднапирање на израелски војници

Press24 - 20.11.2012

Лидерот на оруженото крило на Хамас - Бригадите Изадин ал Касам, Мохамед Деиф се закани дека ако Израел преземе копнена операција, тие ќе заробуваат израелски војници.

Палестинска ракета падна на Западниот Брег на реката Јордан

Алфа - 20.11.2012

Ракета истрелана од Појасот Газа кон Ерусалим, не го погоди градот и падна на Западниот Брег на реката Јордан. Во инцидентот нема човечки жртви ниту е причинета материјална штета, соопшти израелската ...

Хилари Клинтон во мисија да го „гаси“ пожарот на Блискиот исток

Глас на Америка - 20.11.2012

Државната секретарка замина за Израел, по што ќе се сретне и со други регионални лидери Американскиот претседател Барак Обама ја испраќа државната секретарка Хилари Клинтон во Израел, Рамала и во ...

Египeт оптимист за можен прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа - 20.11.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун повика на итен прекин на огнот во Газа. Египeтскиот претседател Мухамед Морси денеска изрази уверување дека, како што вели, агресијата на Израел ...

Ракета од Газа го погоди Ерусалим

Макфакс - 20.11.2012

Ракета со долг дострел истрелана од појасот Газа експлодирала во вторникот попладне јужно од Ерусалим, во областа на групата еврејски населби Гоуш Ецион, при што нема повредени, соопшти полицијата.

Египетскиот претседател за неколку часа очекува прекин на огнот во Газа

Сител - 20.11.2012

Напорите за постигнување примирје меѓу палестинската и израелската страна ќе донесат позитивен резултат за неколку часа, изјави египетскиот претседател Мохамед Морси.

Израел им нареди на жителите на Газа неодложно да се евакуираат

Сител - 20.11.2012

Израелската авијација пушти летоци врз неколку квартови на градот Газа, во кои ги повикува жителите неодложно да се евакуриаат.

Израел со летки ги повика Палестинците на евакуација

Р.С.Европа - 20.11.2012

Изралеските авиони денеска над Газа фрлале летки со кои ги повикале Палестинците на евакуација, јавува новинската агенција Франс прес.

Како Израел ги собори ракетите на Хамас

Оff.net - 20.11.2012

До сега одбранбениот систем на Израел (Железната купола) има уништено (во воздух) над 300 ракети испукани од Газа кон израелските населби, или некаде околу 90%.

Во Газа убиени шест наводни соработници на Израел

Макфакс - 20.11.2012

Палестинците стрелаа шест лица обвинети дека се израелски соработници во Појасот Газа кои биле „фатени на дело", според изјавата на извор од безбедносните служби која во вторникот го пренесе радиото ...

Израелската армија ги повика жителите на Појасот Газа да се евакуираат

Макфакс - 20.11.2012

Израел додека неговата армија ги прави последните подготовки за можна копнена инвазија во Појасот Газа, во вторникот попладне на територијата на палестинската енклава фрлил летоци со коишто ги ...

Хамас:Постигнат е договор со Изреал

Р.С.Европа - 20.11.2012

Портпаролот на Хамас Ајман Таха денеска изјави дека е постигнат договор за прекин на огнот во Појасот Газа. За ова тврдење се уште нема официјална потврда од Израел.

Израел: Договорт за примирје во Појасот Газа не е финализиран

Сител - 20.11.2012

Договорот за примирје со Палестинците во Појасот Газа не е финализиран и „топката е се уште во игра“, изјави за Си-Ен-Ен, Марк Регев, портпарол на израелската Влада.

САД блокираше изјава на Советот за безбедност со осуда за ескалацијата на судирите меѓу Израел и Палестинците

Макфакс - 20.11.2012

САД блокираа во вторникот изјава на Советот за безбедност на Обединетите нации со којашто се осудува ескалацијата на насилствата меѓу Израел и Палестинците во Појасот Газа.

Израелската армија ги повика жителите на Појасот Газа да се евакуираат

Кајгана - 20.11.2012

Додека армијата на Израел ги прави последните подготовки за можна копнена инвазија во Појасот Газа, денеска попладне на територијата на палестинската енклава биле фрлени летоци со коишто се ...

Постигнат договор за прекин на огнот во Појасот Газа

Press24 - 20.11.2012

Потпаролот на Хамас денеска изјави дека е постигнат договор меѓу Хамас и Израел за прекинување на огнот во Појасот Газа.

Израел демантира дека е постигнато примирје

Макфакс - 20.11.2012

Откако претставник на исламистичкото палестинско движење Хамас за Reuters изјави дека е постигнато примирје меѓу Израел и Хамас со посредување на Египет, веднаш портпаролот на израелскиот премиер ...

Хамас прогласува примирје, Израел не се согласува

Р.С.Европа - 20.11.2012

Портпаролот на Хамас Ајман Таха денеска изјави дека постигнат договор за прекин на огнот во Појасот Газа. За ова тврдење се уште нема официјална потврда од Израел.

Израел привремено ја одложи копнената офанзива

МРТ - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа, додека траат преговорите за примирје во Каиро.

Ердоган го нарече Израел терористичка држава

+инфо - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го нарече Израел, довчерашниот регионален партнер на неговата земја, терористичка држава поради бомбардирањето на палестинската енклава во Газа, нагласувајќи го ...

Израелски војник загина при ракетирање од Газа

Макфакс - 20.11.2012

Еден израелски војник е убиен во вторникот во ракетирање од Појасот Газа, што е првата воена а вкупно четвртата израелска жртва од почетокот на операциите против палестинските милитанти.

Израелски војник загина од проектил испукан од Појасот Газа

Сител - 20.11.2012

Израелски војник беше убиен денеска од проектил испукан од Појасот Газа откако го погоди реонот Ешкол во Јужен Израел, изјави портпарол на израелската армија.

Израелски војник и цивил загинаа денеска од проектили испукани од Појасот Газа

Сител - 20.11.2012

Израелски војник беше убиен денеска од проектил испукан од Појасот Газа, кој го погоди реонот Ешкол во Јужен Израел, изјави портпарол на израелската армија.

Израел го прекина огнот врз Газа

+инфо - 20.11.2012

Израелските власти одлучија привремено да го прекинат огнот врз Појасот Газа, како би дале прилика на дипломатските напори за постигнување на примирје со палестинското движење Хамас.

Хамас ќе киднапира израелски војници

Алфа - 20.11.2012

Лидерот на оруженото крило на Хамас - Бригадите Изадин ал Касам, Мохамед Деиф се закани дека ако Израел преземе копнена операција, тие ќе заробуваат израелски војници.

Израелската армија ја губи сајбер војната

А1 On - 20.11.2012

Од канцеларијата за односи со јавноста израелската армија (IDF) соопштија дека нивната официјална страница е падната поради технички проблеми.

Ракета од Газа го погоди Ерусалим

Кајгана - 20.11.2012

Ракета со долг дострел истрелана од појасот Газа експлодирала денеска попладне јужно од Ерусалим, во областа на групата еврејски населби Гоуш Ецион, при што нема повредени, соопшти полицијата.

Египетскиот претседател очекува прекин на огнот во Газа

Алфа - 20.11.2012

Напорите за постигнување примирје меѓу палестинската и израелската страна ќе донесат позитивен резултат за неколку часа, изјави египетскиот претседател Мохамед Морси.

Израел нареди да се евакуира Појасот Газа

Press24 - 20.11.2012

Израелската авијација пушти летоци врз неколку квартови на градот Газа, во кои ги повикува жителите неодложно да се евакуриаат.

Хамас: Повеќе од сто жртви во Појасот Газа

А1 On - 20.11.2012

Повеќе од сто лица загинаа во Појасот Газа во шестдневното насилство, изјавија синоќа претставници на исламистичкото движење Хамас, кое ја контролира палестинската територија.

Израел: Договорт за примирје во Појасот Газа не е финализиран

Алфа - 20.11.2012

Договорот за примирје со Палестинците во Појасот Газа не е финализиран и „топката е се уште во игра“, изјави за Си-Ен-Ен, Марк Регев, портпарол на израелската Влада.

Палестинска ракета падна на Западниот Брег на реката Јордан

МРТ - 20.11.2012

Ракета денеска истрелана од Појасот Газа врз Ерусалим, не го погоди градот и падна на Западниот Брег на реката Јордан. Во инцидентот нема човечки жртви ниту е причинета материјална штета, соопшти ...

Лидерот на Хамас со закани за киднапирање израелски војници

МРТ - 20.11.2012

Лидерот на оруженото крило на Хамас - Бригадите Изадин ал Касам, Мохамед Деиф се закани дека ако Израел преземе копнена операција, тие ќе заробуваат израелски војници.

Повеќе од сто жртви за време на шестдневното насилство во Појасот Газа

Курир - 20.11.2012

Повеќе од сто лица загинаа во Појасот Газа во шестдневното насилство, изјавија синоќа претставници на исламистичкото движење Хамас, кое ја контролира палестинската територија.

САД нема да дозволат спречување на напорите за палестинско-израелско примирје

Курир - 20.11.2012

САД нема да гласаат за поддршка на било каква предлог-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која би се спречиле напорите за постигнување примирје во конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Русија поднесе предлог-резолуција за палестинско-израелската криза

МРТ - 20.11.2012

Советот за безбедност на ОН уште денеска би можел да гласа за предлог-резолуцијата за итен прекин на насилството во Појасот Газа, поднесена од Русија.

Хамас: Повеќе од сто жртви во Појасот Газа

Сител - 20.11.2012

Повеќе од сто лица загинаа во Појасот Газа во шестдневното насилство, изјавија синоќа претставници на исламистичкото движење Хамас, кое ја контролира палестинската територија.

САД се закани дека нема да дозволи спречување на напорите за палестинско-израелско примирје

Капитал - 20.11.2012

САД нема да гласа за поддршка на каква било предлог-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со којашто би се спречиле напорите за постигнување примирје во конфликтот меѓу Израел и Палестинците, ...

САД се заканија дека нема да дозволат спречување на напорите за палестинско-израелско примирје

Алфа - 20.11.2012

САД нема да гласаат за поддршка на било каква предлог-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која би се спречиле напорите за постигнување примирје во конфликтот меѓу Израел и Палестинците, ...

Русија поднесе предлог-резолуција за палестинско-израелската криза

Алфа - 20.11.2012

Советот за безбедност на ОН уште денеска би можел да гласа за предлог-резолуцијата за итен прекин на насилството во Појасот Газа, поднесена од Русија.

Хилари Клинтoн ќе отпатува за Израел на средба со Бенјамин Нетанјаху

Сител - 20.11.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон се очекува денеска да пристигне во Израел, каде утре ќе разговара со премиерот Бенјамин Нетанјаху за можностите од дипломатско решение на конфликтот во Газа, ...

„Анонимните“ нападнаа израелски сајтови поради војната со Газа

Сител - 20.11.2012

По избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Газа извршени се милиони координирани обиди за блокирање на израелски интернет страници, изјави израелскиот министер за финансии Јувал Штајниц.

Јувал Стајниц: Нападот може да ескалира за неколку часа

МРТ - 20.11.2012

Израелскиот министер Јувал Стајниц денеска изјави дека со часови може да се мери времето кое останува до ескалација на израелскиот напад врз Газа.

САД се заканија дека нема да дозволат спречување на напорите за палестинско-израелско примирје

Сител - 20.11.2012

САД нема да гласаат за поддршка на било каква предлог-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која би се спречиле напорите за постигнување примирје во конфликтот меѓу Израел и Палестинците, ...

Хамас: Повеќе од сто жртви во Појасот Газа

МРТ - 20.11.2012

Повеќе од сто лица загинаа во Појасот Газа во шестдневното насилство, изјавија синоќа претставници на исламистичкото движење Хамас, кое ја контролира палестинската територија.

Нема прекин на огнот меѓу Израел и Газа

Таратур - 20.11.2012

И покрај меѓународните напори за надминување на кризата, милитантните Палестинци и натаму испалуваат ракети врз израелските градови. Израелски воени авиони пак бомбардираат цели во Појасот Газа.

Русија поднесе предлог-резолуција за палестинско-израелската криза

Капитал - 20.11.2012

Советот за безбедност на ОН уште денеска би можел да гласа за предлог-резолуцијата за итен прекин на насилството во појасот Газа, поднесена од Русија.Предлог-резолуцијата, со којашто се бара итен ...

Израел привремено ја одложи копнената офанзива

Сител - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа, додека траат преговорите за примирје во Каиро.

„Анонимните“ нападнаа израелски сајтови поради војната со Газа

МРТ - 20.11.2012

По избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Газа извршени се милиони координирани обиди за блокирање на израелски интернет страници, изјави израелскиот министер за финансии Јувал Штајниц.

Израел ја одложи копнената офанзива во Појасот Газа

Press24 - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа. Израелските министри се одлучија на ваков чекор додека траат преговорите за примирје во Каиро.

Израел привремено ја одложи копнената офанзива

А1 On - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа, додека траат преговорите за примирје во Каиро.

Ердоган: Израел изведува етничко чистење

Курир - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење, прекршувајќи ги меѓународните закони и окупирајќи палестинска територија, пренесе агенцијата Анадолија.

Израел не внимава што гаѓа – ракетирана зграда со новинари во Газа (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.11.2012

Веќе шести ден Израел продолжува да ја бомбардира Газа. Од средата Израел погодил 1.350 цели во појасот Газа, а милитантите испукале 848 ракети.

Продолжуваат напорите за прекин на огнот во појасот Газа

Р.С.Европа - 20.11.2012

Напорите за прекин на огнот меѓу израелските сили и милитантите во појасот Газа продолжуваат и натаму. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун денеска ќе разговара со египетскиот претседател Мухамед ...

Ердоган го обвини Израел за етничко чистење

А1 On - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење, прекршувајќи ги меѓународните закони и окупирајќи палестинска територија, пренесе агенцијата Анадолија.

САД нема да дозволат спречување на палестинско-израелско примирје

МРТ - 20.11.2012

САД нема да гласаат за поддршка на било каква предлог-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која би се спречиле напорите за постигнување примирје во конфликтот меѓу Израел и Палестинците, ...

Израел ја одложи копнената офанзива

Курир - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа, додека траат преговорите за примирје во Каиро.

Ердоган - Израел е терористичка држава

Inpress - 20.11.2012

Анкара, 20. ноември 2012 (ИНПРЕС) Во 2010. година важеа за пријатели и сојузници. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера го опиша Израел како „терористичка држава “.

Русија поднесе предлог-резолуција за палестинско-израелската криза

Сител - 20.11.2012

Советот за безбедност на ОН уште денеска би можел да гласа за предлог-резолуцијата за итен прекин на насилството во Појасот Газа, поднесена од Русија.

Нема да се прекине огнот меѓу Израел и Газа

Алфа - 20.11.2012

Израелски власти минатата ноќ ги разгледуваа плановите за прекин на огнот со Хамас, на предлог на египетските власти. Сепак, не се донесе одлука.

Бан Ки Мун бара примирје во Газа, Клинтон во регионот

Р.С.Европа - 20.11.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун повика на итен прекин на огнот во Газа додека израелската операција влегува во 7 иот ден.

САД и се спротивстави на Русија поради појасот Газа

Inpress - 20.11.2012

Вашингтон, 20. ноември 2012 (ИНПРЕС) САД нема да дадат согласност за текстот на декларацијата на Советот за безбедност на ОН за Појасот Газа.

Ердоган го обвини Израел за етничко чистење

МРТ - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење, прекршувајќи ги меѓународните закони и окупирајќи палестинска територија, пренесе агенцијата Анадолија.

Хилари Клинтoн ќе отпатува за Израел на средба со Бенјамин Нетанјаху

МРТ - 20.11.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон се очекува денеска да пристигне во Израел, каде утре ќе разговара со премиерот Бенјамин Нетанјаху за можностите од дипломатско решение на конфликтот во Газа, ...

Израел попушти, нападите врз Газа одложени за 24 часа

МКД - 20.11.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нејтанјаху во следните 24 часа ги одложил нападите на појасот Газа. Одлуката била донесена откако синоќа се собрале израелските лидери за да ги разгледаат опциите за ...

Израел го прекина огнот врз Газа

Алфа - 20.11.2012

Израелските власти одлучија привремено да го прекинат огнот врз Појасот Газа, како би дале прилика на дипломатските напори за постигнување на примирје со палестинското движење Хамас.

Ердоган го обвини Израел за етничко чистење

Сител - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење, прекршувајќи ги меѓународните закони и окупирајќи палестинска територија, пренесе агенцијата Анадолија.

Ердоган го обвини Израел за етничко чистење

Р.С.Европа - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење, дека ги прекршува меѓународните закони и окупира палестинска територија, јавуваат турските медиуми.

Израел му нуди на Хамас 15-годишно примирје

Точка - 20.11.2012

Како што јавуваат светските агенции, Израел на договорите околу примирјето во Газа му понудил 15-годишно примирје, додека Хамас, од друга страна, бара укинување на ембаргото и прекин на нападите на ...

Русија предложи решение за израелско-палестинската криза

Денешен - 20.11.2012

Советот за безбедност на ОН уште денеска би можел да гласа за предлог-резолуцијата за итен прекин на насилството во Појасот Газа, поднесена од Русија.

Ердоган го обвини Израел за етничко чистење

Денешен - 20.11.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини Израел дека изведува етничко чистење, прекршувајќи ги меѓународните закони и окупирајќи палестинска територија, пренесе агенцијата Анадолија.

Израел привремено ја одложи копнената офанзива

Денешен - 20.11.2012

Израелските министри денеска одлучија привремено да ја одложат копнената офанзива на Појасот Газа, додека траат преговорите за примирје во Каиро.

Израел нареди жителите на Газа да се евакуираат

Денешен - 20.11.2012

Израелската авијација пушти летоци врз неколку квартови на градот Газа, во кои ги повикува жителите неодложно да се евакуриаат.

„Анонимните“ го нападнаа Израел

Денешен - 20.11.2012

По избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Газа извршени се милиони координирани обиди за блокирање на израелски интернет страници, изјави израелскиот министер за финансии Јувал Штајниц.

Израел: Договорот за примирје во Појасот Газа не е финализиран

Денешен - 20.11.2012

Откако имаше информација дека Израел и палестински вооружени групи од Појасот Газа се согласиле со предлогот од Египет за прекин на огнот кој ќе влезе во сила на полноќ по локално време, потпаролот ...

Хамас: Повеќе од сто жртви во Појасот Газа

Денешен - 20.11.2012

Повеќе од сто лица загинаа во Појасот Газа во шестдневното насилство, изјавија синоќа претставници на исламистичкото движење Хамас, кое ја контролира палестинската територија.

САД нема да го попречат палестинско-израелското примирје

Денешен - 20.11.2012

САД нема да гласаат за поддршка на било каква предлог-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која би се спречиле напорите за постигнување примирје во конфликтот меѓу Израел и Палестинците, ...

Израел го прекина огнот врз Газа

Либертас - 20.11.2012

Израелските власти одлучија привремено да го прекинат огнот врз Појасот Газа, како би дале прилика на дипломатските напори за постигнување на примирје со палестинското движење Хамас.

ФОТО: Палестинци врзале тело за мотор и го влечеле низ улиците на Газа

Sky - 20.11.2012

Вооружени припадници на Хамас убиле шест, наводно, израелски агенти во Газа кои биле "фатени на дело", објави радиото на Хамас, Акса.

Израел го прекина огнот врз појасот Газа

Sky - 20.11.2012

Се со цел да се отпочнат преговори со палестинското движење Хамас израелските власти привремено го прекинаа огнот врз Појасот Газа.

Израелски војник загина од проектил испукан од Појасот Газа

Денешен - 20.11.2012

Израелски војник беше убиен денеска од проектил испукан од Појасот Газа откако го погоди реонот Ешкол во Јужен Израел, изјави портпарол на израелската армија.

Anonymous ја ескалираат својата сајбервојна против Израел

Пулс24 - 20.11.2012

Хакерите од Anonymous ја продолжуваат својата кампања против Израел поради нападите на Gaza, откако денес објавија списоци од илјадници луѓе кои донирале на про-израелска организација.

Израел ја одложи копнената офанзива, се чека што ќе каже САД

Вечер Прес - 20.11.2012

Најновите анкети покажуваат дека 84 проценти од Израелците ја поддржуваат операцијата наречена "Столб на одбраната", а 12 отсто се против.