TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

свет-17 мртви во серија напади во Кабул

Вест - 28.02.2010

КАБУЛ, 27 февруари (АП) - Бунтовниците вчера го нападнаа центарот на главниот град на Авганистан, Кабул, со самоубиствени бомбашки напади и експлозија на ...

Го обвини НАТО за хероинот во Авганистан

Утрински - 28.02.2010

Првиот човек на руската Федерална агенција за контрола на дрога ги обвини НАТО дека не прават доволно за спречување на производството на хероин во Авганистан.

Скандал во германскиот Бундестаг

Алфа - 28.02.2010

Германската опозициона левичарска партија предизвика скандал во Бундестаг-от, за време на гласањето за нов мандат на германските војници во Авганистан.

Експлозија во Авганистан, 11 мртви

Р.С.Европа - 28.02.2010

Авганистанските власти соопштија дека при експлозиjа на бомба загиналo 11-члено семејство во јужен Авганистан.

11 загинати во експлозија во Авганистан

Макфакс - 28.02.2010

Најмалку 11 лица загинаа во денешната експлозија на бомба во провинцијата Хелманд во Авганистан. Одговорноста за нападот ја презедоа талибанските бунтовници.

Во експлозија загинаа 11 Авганистанци

Форум - 28.02.2010

Експлозијата се случи на патот во областа Навзад, во провинцијата Хелманд каде се води една од најголемите офанзиви предводени од НАТО силите против ...

Во бомбашки напад во Авганистан загинаа 11 цивили

Сител - 28.02.2010

Единаесет цивили загинаа при експлозија на бомба поставена од талибански бунтовници во автобус во авганистанската провинција Хелманд, соопшти портпарол на ...

Руски прст на Обама

Оn.net - 28.02.2010

Администрацијата на Обама е виновна за масовното користење на хероин во Русија, обвини тамошниот шеф на агенцијата за борба против дрога.

Свет - Кабул повторно облеан во крв

Време - 27.02.2010

Во серија самоубиствени бомбашки напади во центарот на Кабул вчера загинаа најмалку 19 луѓе, а повеќе од 32 се ранети.

Авганистан:Заврши офанзивата против талибанците

Алсат-М - 27.02.2010

Заврши широката офанзива против Талибанците во јужниот дел на Авганистан, која вклучи илјадници а странски и авганистанскивојници.

Бомбашки напади го потресоа Кабул

Утрински - 27.02.2010

КАБУЛ - Експлозиите и престрелките во центарот на главниот град на Авганистан Кабул оставија зад себе најмалку 17 жртви, изјавија официјални лица.

Винфри:Марџах е исчистен од милитанти

Р.С.Европа - 27.02.2010

Американскиот командант, Џошуа Винфри изјави денеска дека авганистанскиот град Марџах во областа Хелманд е „исчистен од милитанти“ по двенеделната воена ...

Планирана офанзива против талибанците во Кандахар

Р.С.Европа - 27.02.2010

Американските сили планираат нова масовна офанзива против талибанците во јужниот авганистански град Кандахар, соопшти американски претставник.

Дипломатски советник од Италија загина во напад во Кабул

Кирилица - 27.02.2010

Во самоубиствен бомбашки напад загинаа 16 лица Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини денеска изјави дека италијанскиот државјанин, кој е ...

Скандал во Бундестаг

eReporter - 27.02.2010

Германската опозициона левичарска партија предизвика скандал во Бундестаг-от, за време на гласањето за нов мандат на германските војници во Авганистан.

Серија бомбашки напади во Авганистан

А1 - 26.02.2010

Серија самоубиствени напади во Авганистан. Засега 19 луѓе се убиени, а 32 повредени во центарот на Кабул.

Десетици загинати во бомбашки напади

Телма - 26.02.2010

Најмалку 17 луѓе меѓу кои и неколку странци, се убиени денеска во самоубиствените напади во центарот на Кабул, соопшти полицијата. Бројот на повредените е 32.

16 мртви, 40тина ранети во експлозии во Авганистан, нема настрадани Македонци

Канал5 - 26.02.2010

Пеколен ден во главниот град на Авганистан. Шеснаесет лица загинаа, а четириесетина се ранети во серија експлозии проследени со вооружени престрелки помеѓу ...

„Да“ за повеќе војници во Авганистан

Deutsche Welle - 26.02.2010

Германскиот Бундестаг го изгласа предлогот на германската влада за испраќање на дополнителни 850 војници во Авганистан.

Талибанци убија 16 луѓе во Кабул

Дневник - 26.02.2010

Талибански бунтовници вчера убија 16 луѓе откако во централниот дел на Кабул отвориле оган и извршиле самоубиствени бомбашки напади, јави Ројтерс.

Темата останува жешка

Deutsche Welle - 26.02.2010

Германскиот парламент денеска ја изгласа новата стратегија за Авганистан на владата на канцеларката Ангела Меркел.

Авганистан - 17 загинати во самоубиствен напад

Алсат-М - 26.02.2010

Најмалку 17 лица го загубија животот, меѓу кои и двајца припадници на полицијата, а повеќе од 32 се повредени во експлозија на бомбаш самоубиец во ...

Најмалку 17 загинати и 32 повредени во самоубиствените напади во Кабул

Алфа - 26.02.2010

Најмалку 17 луѓе меѓу кои и неколку странци, се убиени денеска во самоубиствените напади во центарот на Кабул, соопшти полицијата. Бројот на повредените е 32.

Најмалку 17 загинати и 32 повредени во самоубиствените напади во Кабул

МРТ - 26.02.2010

Најмалку 17 луѓе меѓу кои и неколку странци, се убиени денеска во самоубиствените напади во центарот на Кабул, соопшти полицијата. Бројот на повредените е 32.

Нов масакр во Кабул (ФОТО)

Inpress - 26.02.2010

Кабул, 26. февруари (ИНПРЕС) Бомбаш - самоубиец активирал експлозив во близина на трговски центар во центарот на главниот град на Авганистан, Кабул при што се ...

Најмалку 17 мртви во самубиствен напад во Кабул

Макфакс - 26.02.2010

Петмина бомбаши самоубијци го нападнаа утринава центарот на Кабул, за што одговорноста веднаш ја преземаа талибанците, пренесуваат агенциите.

Меѓу жртвите од нападите во Кабул има и странци

Р.С.Европа - 26.02.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во денешната серија координирани напади во Кабул. Меѓу жртвите има тројца полицајци и неколку странци.

Најмалку десет убиени во напади во центарот на Кабул

Шпиц - 26.02.2010

Кабул, 26 февруари - Најмалку десет луѓе загинаа и 18 се ранети во неколку напади извршени во близина на трговски комплекс во Кабул.

Експлозија на бомба во близина на трговски центар во Кабул

Р.С.Европа - 26.02.2010

Бомбаш самоубиец детонирал експлозивна направа во близина на најголемиот трговски центар во главниот град на Авганистан, Кабул.

Авганистанската влада зазеде утврдување на Талибан

Inpress - 26.02.2010

Кабул, 26. февруари (ИНПРЕС) Авганистанската влада тврди дека презела контрола над градот Марџа во најголемата операција под раководство на НАТО од почетокот ...

Германија со дополнителни сили во Авганистан

Р.С.Европа - 26.02.2010

Германскиот Парламент денеска изгласа во Авганистан да бидат испратени уште 850 војници, како и мисијата да биде продолжена за уште една година.

Најмалку 17 мртви во напад во Кабул

Форум - 26.02.2010

Нападите биле извршени во строгиот центар на Кабул, во близина на хотел кој го користат претежно странските државјани, пренесува Associated Press .

Најмалку 17 убиени во напади во центарот на Кабул

Нетпрес - 26.02.2010

Најмалку 17 луѓе, меѓу кои и четири индиски државјани, денес загинале, а 32 биле повредени во денешните напади на Талибанците во центарот на авганистанската ...

Најмалку 17 загинати и 32 повредени во самоубиствените напади во Кабул

Сител - 26.02.2010

Најмалку 17 луѓе меѓу кои и неколку странци, се убиени денеска во самоубиствените напади во центарот на Кабул, соопшти полицијата. Бројот на повредените е 32.

Серија напади во Кабул - 14 загинати, 30 ранети

Р.С.Европа - 26.02.2010

Најмалку 14 луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во денешната серија координирани напади во Кабул.

Бомбаши самоубијци убија 17 во Кабул

eReporter - 26.02.2010

Серија самоубиствени бомбашки напади во центарот на Кабул убија најмалку 17 луѓе и ранија повеќе од 30.

Уште 850 германски војници во Авганистан

eReporter - 26.02.2010

Германскиот парламент го потврди денеска испраќањето на дополнителни 850 војници во Авганистан, со што вкупниот број ќе изнесува 5.350.

Авганистанското знаме кренато во Марџах

Алсат-М - 25.02.2010

Авганистанското знаме денеска беше кренато во знак на победа против Талибанците во градот Марџах во јужниот дел на Авганистан, по офанзивата кодирана под името ...

Во Марџа подигнато авганистанското знаме

Форум - 25.02.2010

„Ова е историски момент, нов почеток“, рекол генералот Лери Николсон , командант на американската морнарица кој ги води единиците на југ од Авганистан.

Во Марџах се вее авганистанско знаме

Р.С.Европа - 25.02.2010

Авганистанското знаме од денеска се вее во градот Марџах, во авганистанската провинција Хелманд.

Авганистанското знаме беше издигнато во Марџа во знак на победа

Сител - 25.02.2010

Авганистанското знаме беше издигнато денеска во знак на победа над талибанците во Марџа, јужен Авганистан, главен дел на офанзивата почната на 13 февруари од ...

Авганистанското знаме беше издигнато во Марџа во знак на победа

Кирилица - 25.02.2010

Авганистанското знаме беше издигнато денеска во знак на победа над талибанците во Марџа, јужен Авганистан, главен дел на офанзивата почната на 13 февруари од ...

САД и НАТО се извинија за грешката во која загинаа цивили

Вест - 24.02.2010

По операциите, храна за локалното население. - Авганистански полицајци им делат храна на жителите на Марџа КАБУЛ, 24 февруари (АП/ДПА) - Командантот на силите ...

Досега загинаа 1.000 американски војници

Утрински - 24.02.2010

Кабул - Бројот на американски војници убиени во Авганистан од инвазијата на таа земја кон крајот на 2001 година достигна илјада лица, објави вчера независната ...

Над 300 деца се убиени во Авганистан мината година

Р.С.Европа - 24.02.2010

Обединетите нации соопштуваат дека лани во Авганистан загинале 346 деца. Специјалниот претставник за деца на ОН, Радика Кумарасвами вели дека силите на НАТО се ...

НАТО:Талибанците пружаат се помалку отпор

Р.С.Европа - 24.02.2010

НАТО соопшти дека меѓународните сили се помалку наидуваат на отпор од милитантите во втората недела од офанзивата во северен Авганистан.

Во 2009 година во Авганистан биле убиени 346 авганистански деца

Шпиц - 24.02.2010

Кабул, 24 февруари - Според податоци на ОН, 346 деца биле убиени во Авганистан минатата година, повеќе од половината во воздушни удари на силите на НАТО.

Генерал Мекристал се извини за цивилните жртви

Inpress - 24.02.2010

Вашингтон, 24. февруари (ИНПРЕС) Командантот на американските и НАТО - сили во Авганистан на националната телевизија во земјата се извини за минатонеделниот ...

Дипломатите шокирани од уредба на Карзаи

BBC - 23.02.2010

Западните дипломати во Авганистан изразија шокираност поради наредбата на претседателот Хамид Карзаи која му дава целосна контрола врз клучното изборно тело.

НАТО по грешка уби 27 цивили во Авганистан

Вест - 23.02.2010

Првично авганистанските власти пријавија 33 жртви, но подоцна го сведоа бројот на 27 МАРЏА, АВГАНИСТАН, 23 февруари (Ројтерс) - Во воздушен напад на НАТО врз ...

Повеќе од 1.000 американски жртви во Авганистан

Дневник - 23.02.2010

Билансот на загинати американски војници во Авганистан од почетокот на војната во 2001 година го надмина нивото од 1.000 жртви, јави Ројтерс.

Свет - Бомба на НАТО уби десетици цивили

Време - 23.02.2010

Најмалку 33 цивили, меѓу кои и четири жени и едно дете, загинаа кога силите на НАТО во Авганистан на југот на земјата нападнале цивилен конвој, мислејќи дека ...

Македонија - Нашите мировници на линија на огнот

Време - 23.02.2010

Безбедноста на македонските војници што учествуваат во мировната мисија во Авганистан може да биде нарушена поради исклучително сложената ситуација во таа ...

НАТО по грешка уби 33 цивили

Утрински - 23.02.2010

КАБУЛ - НАТО ја потврди информацијата дека голем број цивили се убиени во воздушен напад во неделата во јужниот дел на Авганистан.

Над 1.000 американски војници загинале во Авганистан

Макфакс - 23.02.2010

Повеќе од 1.000 американски војници загинале во Авганистан од започнувањето на инвазијата во 2001.

Расмусен во име на НАТО се извини поради смртта на цивилите во Авганистан

Кирилица - 23.02.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека денеска телефонски разговарал со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и му изразил длабоко ...

Авганистанската изборна комисија под надлежност на Претседателот

Р.С.Европа - 23.02.2010

Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи го смени законот со кој сега ја презема контолата врз изборната комисија.

Експлозија во авганистанската провинција Хелманд - 7 загинати

Р.С.Европа - 23.02.2010

Најмалку 7 лица загинале, а над 10 се ранети при експлозија на бомба во главниот град на авганистанската јужна провинција Хелманд Лашкар Гах.

Седум мртви во напад во авганистанската провинција Хелманд

Нетпрес - 23.02.2010

Најмалку седум лица загинале, а 14 се повредени утрово во бомбашки напад во провинцијата Хелманд, во Авганистан, пренесуваат светските агенции повикувајќи се ...

Во Авганистан досега загинале 1000, а во Ирак 4378 американци

Р.С.Европа - 23.02.2010

Според независниот интернет сајт Икажултис, бројот на загинати американци во Авганистан достигнал илјада.

Најмалку 14 мртви во бомбашки напад во Авганистан

МРТ - 23.02.2010

Четиринаесет мртви и 15 повредени е најновиот биланс на жртви од бомбашкиот напад во источниот дел на Авганистан.

Дипломатите шокирани од одлуката на Карзаи да ја контролира Комисијата за изборни поплаки

Кирилица - 23.02.2010

Таа му овозможува да ги именува сите петмина членови на Комисијата Западните дипломати во Авганистан изразија шокираност поради наредбата на претседателот ...

Во напад на НАТО загинаа 33 цивили

А1 - 22.02.2010

Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиени се најмалку 33 лица, а 14 се повредени, соопшти денеска авганистанското министерство за ...

НАТО по грешка уби 27 цивили во Авганистан

Дневник - 22.02.2010

Токму големиот број цивили-жртви при акциите на меѓународните сили во Авганистан се најголемата препрека за освојување на довербата кај народот Борбени летала ...

Страшна грешка на НАТО - убиени десетици цивили

Телма - 22.02.2010

Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиено е најмалку 21 лице, а 14 се повредени, соопшти денеска авганистанското Министерство за ...

Талибанците отфрлаат повик за мир

Утрински - 22.02.2010

КАБУЛ - Талибанците во Авганистан вчера го отфрлија најновиот повик за мир на претседателот Хамид Карзаи, и покрај притисокот што го наметнаа офанзивата на ...

Свет - Талибанците не сакаат мир

Време - 22.02.2010

Талибанците вчера го одбија најновиот повик за мир на претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи, и покрај тоа што НАТО минатата сабота поведе голема офанзива ...

Авганистан:Во напад на НАТО убиени цивили

Алсат-М - 22.02.2010

Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиено е најмалку 21 лице, а 14 се повредени, соопшти денеска авганистанското Министерство за ...

33 цивили жртви на напад на НАТО во Авганистан

Канал5 - 22.02.2010

Триесет и три цивили се убиени во воздушен напад на НАТО во областа Урузган во јужен Авганистан, соопшти тамошното министерство за внатрешни работи.

Пак убиени цивили, па извинување

Deutsche Welle - 22.02.2010

При воздушен напад на меѓународните ИСАФ трупи во jужен Авганистан загинаа повеќе од 30 цивили. Командантот на трупите, генерал Стенли Меккристл се извини кај ...

Уште 800 грузиски војници ќе пристигнат во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2010

Американскиот пратеник за Авганистан и Пакистан, Ричард Холдбрук го поздрави придонесот на Грузија со речиси 1 000 војници во Авганистан.

Во воздушен напад на НАТО 21 цивил убиен и 14 повредени

Сител - 22.02.2010

Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиено е најмалку 21 лице, а 14 се повредени, соопшти денеска авганистанското Министерство за ...

Најмалку 14 мртви во бомбашки напад во Авганистан

Макфакс - 22.02.2010

Четиринаесет мртви и 15 повредени е најновиот биланс на жртви од бомбашкиот напад во источниот дел на Авганистан.

Експлозија на бомба во Авганистан, 14 загинати

Р.С.Европа - 22.02.2010

Авганистанките власти соопштија дека при експлозија на бомба загинале најмалку 14 луѓе на собирот на племенските лидери и авгансиатнките бегалци од источниот ...

Во воздушен напад на НАТО 21 цивил убиен и 14 повредени

Алфа - 22.02.2010

Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиено е најмалку 21 лице, а 14 се повредени, соопшти денеска авганистанското Министерство за ...

Над 20 цивили загинале во акција на НАТО

Макфакс - 22.02.2010

Најмалку 21 цивил загина, а 14 се повредени во акција на силите на НАТО во централен Авганистан, кои отвориле оган врз нив мислејќи дека се талибанци.

Талибанците го одбија најновиот повик на Карзаи за мир

Кирилица - 22.02.2010

Талибанците денеска го одбија најновиот повик на претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи за мир, и покрај тоа што НАТО минатата сабота покрена голема ...

Нови цивилни жртви во Авганистан

Оn.net - 22.02.2010

Најмалку 21 цивил од кои повеќето жени и деца загинаа во воздушен напад на НАТО силите во областа Урузган, Јужен Авганистан, а се стравува дека бројот на ...

При воздушен напад на НАТО во Авганистан, 21 загинати

Нетпрес - 22.02.2010

Најмалку 21 лице загинало, а 14 се ранети во воздушниот напад на НАТО силите во Јужен Авганистан соопшти денеска авганистанското министерство за внатрешни ...

Нови цивилни жртви на НАТО во Авганистан

Форум - 22.02.2010

Командата на НАТО призна дека во уверување оти станува збор за талибани извршил напад и дека меѓу загинатите има деца и жени кои се нашле на местото од ...

Убиени над 30 цивили во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2010

Авганистанската влада соопшти дека во воздушен напад на НАТО во централната провинција Урузган, загинале над 30 цивили.

Над 20 цивили загинале во акција на НАТО

МРТ - 22.02.2010

Најмалку 21 цивил загина, а 14 се повредени во акција на силите на НАТО во централен Авганистан, кои отвориле оган врз нив мислејќи дека се талибанци.

Најмалку 33 цивили убиени во воздушен напад на силите на НАТО во Авганистан

Сител - 22.02.2010

Најмалку 33 лица загинаа, а 12 се повредени при воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан, соопшти денеска авганистанската Влада, додавајќи дека ...

Во воздушен напад на НАТО во Авганистан, убиени 33 цивили

Шпиц - 22.02.2010

Најмалку 33 лица загинаа, а 12 се повредени при воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан, соопшти денеска авганистанската Влада, додавајќи дека ...

НАТО коси цивили во Авганистан

Кирилица - 22.02.2010

Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиено е најмалку 21 лице, а 14 се повредени, соопшти денеска авганистанското Министерство за ...

НАТО „по грешка& уби 21 луѓе во Авганистан

eReporter - 22.02.2010

Најмалку 21 лице загина, а 14 се ранети при воздушен напад на НАТО силите во јужен Авганистан, соопшти локалното министерство за внатрешни работи.

Авганистан: НАТО уби 33 бомбардирајќи цивилен конвој

eReporter - 22.02.2010

НАТО уби 33 Авганистанци-цивили во воздушен напад на конвој од минибуси, кои минувале планински превој, соопшти владата во Кабул.

Во воздушен напад на НАТО 21 цивил убиен и 14 повредени

Идивиди - 22.02.2010

Кабул, 22 февруари (МИА) - Во воздушен напад на силите на НАТО на југот на Авганистан убиено е најмалку 21 лице, а 14 се повредени, соопшти денеска ...