TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првото промотивно видео на Средношколски Пленум

А1 On - 12.04.2015

Средношколски пленум го објави своето прво видео, во кое ги објаснува своите барања и својата борба, а потсетува и на мапата на која се наведени средните училишта кои се вклучија во бојкотот на наставата, во знак на протест против лошите реформи на ...

[Став] Бојкотот од гледиште на една средношколка

Радио МОФ - 12.04.2015

Празни кабинети, полни холови, збир на луѓе од различни класови и генерации, смеа, дружење, размена на ставови. Единство кое зрачи уште од првото зачекорување во училиштата полни љубов и позитивна енергија.

[Видео] Што е Средношколски пленум?

Радио МОФ - 12.04.2015

Средношколскиот пленум на својата Фејсбук страница објави кратко видео во кое се објаснува која е целта на пленумот и кои се барањата на средношколците. Тие преку неколку маршеви во повеќе градови побараа законот за екстерно тестирање да се стави во ...

ВИДЕО Средношколски пленум ја продолжува борбата

+инфо - 12.04.2015

Средношколски пленум го објави своето прво видео, во кое ги објаснува своите барања и својата борба, а потсетува и на мапата на која се наведени средните училишта кои се вклучија во бојкотот на наставата, во знак на протест против лошите реформи на ...

(ВИДЕО) Што претставува Средношколскиот пленум?

Нова ТВ - 12.04.2015

Средношколскиот пленум објави кратко видео во кое објаснува која е целта на пленумот и кои се барањата на средношколците. За нив спорен е законот за екстерно тестирање и бараат да се врати стариот концепт на државна матура.

Средношколците од вторник продолжуваат со бојкотот

МКД - 12.04.2015

Бојкотот продолжува сè додека не се оствари средба со претставници на Министерството за образование и наука. Ако има средба, бојкотот веднаш ќе биде ставен во мирување и ќе продолжи зависно од исходот од средбата, порачуваат од Средношколскиот ...

(ВИДЕО) Што претставува Средношколскиот пленум?

Локално - 12.04.2015

Средношколскиот пленум објави кратко видео во кое објаснува која е целта на пленумот и кои се барањата на средношколците. За нив спорен е законот за екстерно тестирање и бараат да се врати стариот концепт на државна матура.

Битолските средношколци се приклучуваат на бојкотот

Утрински - 10.04.2015

Битолските средношколци ќе се придружат на нивните врсници во бојкотот на наставата. Одлуката била донесена на интерниот состанок на Средношколскиот пленум од Битола, каде првично бојкот на настава по празниците ќе има во техничкото училиште, а ...

Битолските средношколци ќе ја бојкотираат наставата

24 Вести - 10.04.2015

Се шири средношколскиот бојкот. По завршување на празниците, и тие ќе им се приклучат на соучениците од другите градови кои ја бојкотираат наставата. Оваа одлука била донесена на состанокот на интерниот Средношколски пленум од Битола, на кој било ...

И Битола ќе бојкотира настава

Фокус - 10.04.2015

Учениците побараа поддршка и од професорите против, како што велат, лошите образовни реформи и им порачаа на надлежните сериозно да ги разгледааат нивните барања за стопирање на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на државна матура.

Се шири Средношколскиот пленум, по празниците ќе бојкотираат и битолските ученици

24 Вести - 10.04.2015

Бојкотот на наставата се шири и во другите градови. Следната недела наставата ќе ја бојкотираат и битолските средношколци кои на интерен пленум одлучиле, првично да нема редовна настава во техничкото, а потоа и во останатите средни училишта.

Средношколски пленум:Средба со Адеми или бојкотот продолжува

Телма - 10.04.2015

Средношколците не попуштаат во барањата. Нема да го прекинат бојотот се додека не се сретнат со министерот Адеми и не им се исполнат барањата. Посочуваат на се поголеми притисоци од страна на директорите и дел од наставничкиот ...

И битолските средношколци се одлучија на бојкот на наставата

Нова ТВ - 10.04.2015

И битолските средношколци се одлучија на бојкот на наставата, јавува 24 вести. По завршување на празниците, и тие ќе им се приклучат на соучениците од другите градови кои ја бојкотираат наставата.

Битолските средношколци се приклучуваат на бојкотот

МКД - 10.04.2015

Одлуката била донесена на интерниот состанок на Средношколскиот пленум од Битола, каде првично бојкот на настава по празниците ќе има во техничкото училиште, а потоа би се проширил и низ другите училишта од градот на конзулите „Пленумците“ побараа ...

Средношколците изгласаа бојкот на наставата и во Битола

Радио МОФ - 10.04.2015

На синоќешниот, трет по ред Средношколски пленум во Битола, учениците го изгласаа предлогот за бојкот на настава. „Нa пленумoт денес глaсaвме и oдлучивме декa вo втoрник ќе бoјкoтирaме нaстaвa вo техничкoтo училиште Ѓoрѓи Нaумoв.

Битолските средношколци го прифатија бојкотот

+инфо - 10.04.2015

Битолските средношколци ќе се придружат на нивните врсници во бојкотот на наставата. На вчерашиниот пленум кој се одржа во дворот на основното училиште „Гоце Делчев" во Битола е донесена одлуката за бојкотот.

СЛОБОДЕН УДАР Оправдано отсутни

+инфо - 10.04.2015

Политикантите што се на власт со начинот на кој владеат веќе не можат да решат ниеден и ничиј проблем (ни нивниот сопствен) од проста причина што токму тие се проблем, со нивните авторитарни, поточно насилнички методи.

Професор: Списоци со имиња на ученици што бојкотираат се препраќаат во Министерството за образование

А1 On - 10.04.2015

Револитран од односот на директорите на средните училишта каде се одржува бојкот на наставата и од Министерството за образование и наука, во отворено писмо, наставник открива какви притисоци и закани трпат учениците заради тоа што бараат да имаат ...

Списоци со имиња на ученици што бојкотираат се препраќаат во Министерството за образование

Локално - 10.04.2015

Револитран од односот на директорите на средните училишта каде се одржува бојкот на наставата и од Министерството за образование и наука, во отворено писмо, наставник открива какви притисоци и закани трпат учениците заради тоа што бараат да имаат ...

Битолските средношколци се приклучуваат на бојкотот

Тера - 10.04.2015

Одлуката била донесена на интерниот состанок на Средношколскиот пленум од Битола, каде првично бојкот на настава по празниците ќе има во техничкото училиште, а потоа би се проширил и низ другите училишта од градот на конзулите „Пленумците" побараа ...

Професор: Имиња на ученици се праќаат до Министерство за образование

Канал 77 - 10.04.2015

Револтиран од односот на директорите на средните училишта каде се одржува бојкот на наставата и од Министерството за образование и наука, во отворено писмо, наставник открива какви притисоци и закани трпат учениците заради тоа што бараат да имаат ...

Битолските средношколци во вторник со бојкот

Тера - 10.04.2015

Вчера во дворот на основното училиште Гоце Делчев во Битола во Центарот на грдот се сретнаа битолските средношколци на третиот пленум . Евгениј Литовски вели дека плеумнот не е на двајца тројца туку на сите средношколци и дека средбата е по повод ...

И битолските средношколци решија да се приклучат на бојкотот на наставата

Локално - 10.04.2015

Средношколски пленум од Битола донел одлука и во нивниот град да има бојкот на наставата. По завршување на празниците, и тие ќе им се приклучат на соучениците од другите градови кои ја бојкотираат наставата.

Средношколците ја бојкотираат наставата

24 Вести - 09.04.2015

Средношколците од неколку скопски гимназии и повеќе средни училишта низ земјава го продолжуваат бојкотот на наставата, поради како што велат, лошите реформи во образованието. За денеска охридските средношколци најавија и протестен марш во центарот ...

Протестираат средношколците во Охрид и Куманово

Телма - 09.04.2015

Од денеска протестираат и дредношколците во Охрид, учениците од „Св Климент Охридски“, трета и четврта година од втората смена на економското училиште, додека пак во електормашинскиот средношколски центар и угостителско, наставата тече нормално и ...

Зголемени притисоците против средношколците

24 Вести - 09.04.2015

Се стега обрачот околу средношколците кои четврти ден ја бојкотираат наставата. Учениците се жалат на се поголеми притисоци од страна на дел од професорите и директорите на училиштата. И денеска средношколците од неколку скопски гимназии наишле на ...

Протест на средношколците во Охрид

Телма - 09.04.2015

Учениците, во најголем дел од 3 и 4 година од гимназијата „Св. Климент Охридски“, средното економско училиште „Св. Кирил и Методиј“и мал дел од ЕМУЦ „Свети Наум Охридски“, денеска, одржаа протест низ улиците во центарот на Охрид против, како што ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот на наставата, фрчат закани и притисоци од сите страни

Фокус - 09.04.2015

За денеска охридските средношколци најавија и протестен марш во центарот на градот, а битолските средношколци ќе одржат пленум на кој ќе дискутираат дали да се приклучат кон бојкотот Средношколците од неколку скопски гимназии и повеќе средни ...

Додека наставниците и родителите не ни прават проблем, нема да одиме на часови

Дневник - 09.04.2015

Голем дел од наставниците и дел од директорите во скопските гимназии се кријат зад бојкотот на средношколците за да можат да здивнат од своите професионални обврски и да испијат кафе повеќе во наставничките канцеларии.

Најдобрите карактеристики на образованието во Финска

Факултети - 09.04.2015

Финска е иновативна земја кога се работи за образованието. Заедно со Јужна Кореја, таа го има најдобриот образовен систем во светот според последните статистики и мислења на експертите. Финска постојано е помеѓу најдобрите земји кога се работи за ...

Математиката создава успешни кадри и интелигентни луѓе

Курир - 09.04.2015

Очигледни се политичките влијанија врз средношколскиот пленум, кој е нелегитимен претставник на учениците во Македонија и кој организира протести и бојкот на настава, со главно барање математиката да не биде задолжителен предмет при полагање на ...

ГАЛЕРИЈА Охридските средношколци од гимназијата и економското излегоа на протестен марш

+инфо - 09.04.2015

Неколку стотици средношколци денеска излегоа на протестен марш во Охрид. Тие ги повторија своите барања, враќање на стариот концепт на полагање на државната матура, како и да запре воведувањето реформи кои се лоши за образованието, јави ТВМ.

ГАЛЕРИЈА Бојкот на наставата во СОУ „Гоце Делчев“ и „Јане Сандански“

+инфо - 09.04.2015

Средношколците од Куманово и денеска го продолжија бојкотот на наставата незадоволни од реформите во средното образование. Бараат министерот за образование Абдулаќим Адеми да се сретне со претставници на Средношколскиот пленум и да почне разговори ...

ФОТО: Средношколски марш во Охрид

А1 On - 09.04.2015

Низ улиците на Охрид денеска средношколците одржаа протестен марш против, како што рекоа, лошите реформи во образованието. Тие се спротивставуваат на новите реформи во образованието и бараат да се врати стариот концепт на полагање матура.

Прекинот на наставата се шири низ земјата, притисоците кон средношколците им даваат дополнителен мотив

МКД - 09.04.2015

Иако се изложени на притисоци и закани од дел од професорите и директорите, учениците не отстапуваат од барањата за средба на заедничка маса со министерот Адеми, за да го врати стариот модел на државна матура и да ги укине електронското и екстерното ...

И битолските средношколци ќе ја бојкотираат наставата

Факултети - 09.04.2015

Битолскиот Средношколски пленум за вторник од 10 до 14 часот најави бојкот на наставата во средното Техничко училиште во Битола. Тие повикаа да им се приклучат сите средношколците, а од поддршката што ќе ја добијат, ќе одлучат дали бојкотот ќе го ...

Битолските средношколци ќе бојкотираат од вторник

+инфо - 09.04.2015

И средношколците од Битола се приклучуваат на бојкотот на наставата на средношколците од земјава. Во вторник, средното Техничко училиште ќе ја бојкотира наставата во период од 10 до 14 часот, соопшти Средношколскиот пленум од Битоа.

[Фото] Во Куманово се бојкотира настава во три средни училишта

Радио МОФ - 09.04.2015

Интерниот пленум на средношколците во Куманово соопшти дека денеска се бојкотира наставата во три средни училишта. Одлуката за бојкот, едногласно беше донесена на третата пленарна средба на средношколците, на која беа присутни претседатели на ...

СЛОБОДЕН УДАР СОНК учи од власта

+инфо - 09.04.2015

Владата, односно ресорното министерство, може да здивне: во нејзината борба против учениците - и против наставниците што ги поддржуваат - се вклучи и Синдикатот за образование, наука и култура. Дури многу пожестоко од власта.

И кумановските средношколци ја бојкотираат наставата

+инфо - 09.04.2015

Во три средни училишта во Куманово денеска се бојкотира наставата, јави Радио МОФ. Одлуката за бојкот била едногласно донесена на третата пленарна средба на средношколците, на која биле присутни претседатели на класовите од сите средни училишта.

За денешните (не)прилики во македонскиот образовен систем

Окно - 09.04.2015

Училиштата се куќите на иднината. Таму младите се образуваат, воспитуваат, се формираат како личности... Но што се случува последниве неколку месеци? Училиштата ги претворивме во своедни борбени терени, во училиштата се води битка, битка против ...

Средношколски пленум: Притисоци има постојано, но има и надежна атмосфера

Радио МОФ - 09.04.2015

„Притисоци има постојано. Со лажни закани дека ќе се запишуваат негативни оценки, како и изостаноци без основ“, велат средношколците од Пленумот во Скопје, кои веќе четврти ден продолжуваат со бојкот на наставата.

(ВИДЕО) Родители: Изјавите што не’ тераат да ги потпишеме се основа за прекршочни пријави

А1 On - 09.04.2015

Додека трае бојкотот на наставата во средните училишта, родителите стравуваат дека изјавите за согласност – нивните деца да учествуваат во бојкотот на наставата ќе се употебат како доказ за поднесување на прекршочни пријави.

ОБНОВЕНО [Галерија] Стотици средношколци маршираа во Охрид

Радио МОФ - 09.04.2015

Околу петстотини средношколци денеска излегоа на марш во Охрид со кој побараа враќање на стариот концепт на полагање на државната матура, како и да запре воведувањето реформи кои се лоши за образованието.

Математиката создава успешни кадри и интелигентни луѓе

Press24 - 09.04.2015

Очигледни се политичките влијанија врз средношколскиот пленум, кој е нелегитимен претставник на учениците во Македонија и кој организира протести и бојкот на настава, со главно барање математиката да не биде задолжителен предмет при полагање на ...

(ВИДЕО) Притисоците се засилуваат – средношколците не ги потпишуваат пријавите за матура

А1 On - 09.04.2015

Закани со губење на правото на школување, исписници од училиште, притисок за потпишуање на изјави дека ќе се полага матурата со предметот математика, задолжителен за техничките училишта, закани со парични казни – вака поминува четвртиот ден на ...

ФОТО Средношколците од ГУЦ под огромни притисоци, но бојкотираат

+инфо - 09.04.2015

Средношколците од скопското училиште ГУЦ „Здравко Цветковски“ се наоѓаат под целосна мобилизација за време на мирниот бојкот, а тоа се потврди и со дрскиот однос на професорите и обезбедувањето кои не дозволија разговор со учениците со изговор дека ...

Математиката создава успешни кадри и интелигентни луѓе

Нетпрес - 09.04.2015

Очигледни се политичките влијанија врз средношколскиот пленум, кој е нелегитимен претставник на учениците во Македонија и кој организира протести и бојкот на настава, со главно барање математиката да не биде задолжителен предмет при полагање на ...

Средношколци: Бојкотот ќе трае додека Адеми не нè повика на средба

Нова ТВ - 09.04.2015

Речиси 18 илјади средношколци на ниво на Македонија во моментов ја бојкотираат редовната настава во училиштата и очекуваат средба со министерот за образование Абдулаќим Адеми, за која тој вети дека ќе ја организира неделава.

Средношколците се соочуваат со се` посилни притисоци

Факултети - 09.04.2015

Средношколците од повеќе средни училишта низ земјава продолжуваат со бојкотот на наставата поради лошите реформи во образованието. За денеска во Битола е најавен средношколски пленум на кој пленумците ќе дискутираат дали да им се придружат на ...

Охридските средношколци обединети и единствени: Бојкотот на настава ќе продолжи до исполнување на барањата

OhridNews - 09.04.2015

Мирно и без инциденти заврши протестот на учениците од охридските средни училишта што се одржа попладнево. Како што истакнаа организаторите, на протестот излегле ученици во главно од 3 и 4 година од гимназијата „Св.

„Средношколски пленум“: МОН сака да го задуши револтот кај средношколците

Sky - 09.04.2015

„Средношколски пленум“ ја осуди постапката на Министерството за образование и наука со која преку класните раководители бара согласност од родителите за стапувањето во бојкот. „Новата одлука на МОН, со која се бара согласност од родителите, ја ...

Гимназија ”Гоце Делчев” – Тече бојкотот на наставата и во втора смена

Кумановски м. - 09.04.2015

По најавата дека утринава се бојкотира во две средни училишта во Куманово, и учениците од кумановската Гимназија ”Гоце Делчев”, со фотографии, информираа дека бојкотот на наставата се одвива и во втора смена.

Средните училишта Перо Наков и Наце Буѓони во целосен бојкот на настава (фото)

Кумановски м. - 09.04.2015

Од ученици во две средни училишта во Куманово, утринава пристигнаа фотографии со кои учениците информираат дека во моментот трае целосен бојкот на наставата. Во моментот, целосен бојкот на наставата се одвива во СДУ ”Перо Наков”, како и во СДТУ ...

Повторно бојкот на наставата во Куманово

Kumanovo News - 09.04.2015

Учениците од средните училишта во Куманово денеска повторно ја бојкотираат наставата, со барање да се укинат лошите реформи во образованието и да не се полага математика како задолжителен предмет на државна матура.

4-ти ден бојкот на наставата во средните училишта: притисоци, потпишување изјави, закани…

Локално - 09.04.2015

Веќе 4-ти ден продолжува бојкотот на наставата во средните училишта.„Притисоци има постојано. Со лажни закани дека ќе се запишуваат негативни оценки, како и изостаноци без основ“, велат средношколците од Пленумот во Скопје.

Повторно бојкот на наставата во Куманово

Канал 77 - 09.04.2015

Учениците од средните училишта во Куманово денеска повторно ја бојкотираат наставата, со барање да се укинат лошите реформи во образованието и да не се полага математика како задолжителен предмет на државна матура.

Бојкотот на наставата продолжува

Канал 77 - 09.04.2015

Продожува и денес бојкотот на наставата во повеќе скопски гимназии, но и средни училишта низ земјата. Лошите реформи во образованието се причините за бојкотот и протестите, децидни се средношколците.

„Цивил“ бара властите да го почитуваат правото на протест на учениците

Sky - 09.04.2015

Невладината организација „Цивил“ денеска побара од надлежните институции и установи да го почитуваат правото на протест на учениците и да не го користат стравот како средство за манипулација со учениците и за нивно замолчување.

Еве кои школи штрајкуваат – средношколците направија мапа

МК News - 09.04.2015

Средношколците денеска започнале со мапирање на Google Maps на сите училишта кои ја бојкотираат наставата во Македонија. Тие очекуваат нови училишта да се приклучат на бојкотот и нагласуваат дека досега бојкотираат 12.170 ученици во целата земја.

Две училишта од Струмица ја бојкотираат наставата

Канал 77 - 09.04.2015

Бојкотираат и струмичките средношколци, го сакаат стариот концепт на државна матура. Средните училишта Јане Сандански и Никол Карев од Струмица се прдиружија на бојкотот на средношколскиот пленум. Тие денеска не се појавија на настава.

Средношколски марш и во Охрид

Локално - 09.04.2015

Низ улиците на Охрид денеска средношколците одржаа протестен марш против лошите реформи во образованието. Тие се спротивставуваат на новите реформи во образованието и бараат да се врати стариот концепт на полагање матура.

Груб обид на МОН да го задуши револтот кај средношколците, ние го имаме нашето „ЈАС“!

Локално - 09.04.2015

Средношколскиот Пленум најостро го осудува новиот чекор на Министерството за образование и наука (МОН) со кој преку класните раководители се бара согласност од родителите за стапувањето во бојкот, со цел да се изврши задушување на средношколскиот ...

Местото на учениците е во училница

Н.Македонија - 09.04.2015

Нашите соговорници информираат дека водат комплетна евиденција за сите отсуства на ученици, но и на професори, и потсетуваат дека секој ќе преземе одговорност за своето однесување НЕДОЗВОЛИВО Е ПРОФЕСОРИ ДА ПОВИКУВААТ СРЕДНОШКОЛЦИ НА БОЈКОТ Местото ...

Ниту се случило ниту ќе се случи учениците да бојкотираат реформа

Дневник - 08.04.2015

Во Финска никогаш не се случило средношколци да бојкотираат настава и да протестираат оти се незадоволни со изучување некој предмет или слично. Не верувам и дека во иднина вакво нешто би можело да се дозволи.

Трет ден од бојкотот на наставата во средните училишта

24 Вести - 08.04.2015

Трет ден од бојкотот на наставата во средните училишта. Средношколците се жалат на притисоци и закани. Утрово состојбата била напната во неколку гимназии меѓу кои Раде Јовчевски Корчагин и Ѓорги Димитров од каде учениците се пожалија дека им биле ...

Родителите под закани за казни од 2.000 евра, а гимназиите налик на автономни зони

Фокус - 08.04.2015

Од вчера, вонредни родителски состаноци има во сите училишта каде што се бојкотира наставата Средношколците веќе трети ден ја бојкотираат наставата во повеќето скопски гимназии, револтирани од игнорантскиот однос на надлежните институции.

Бојкотот на настава се шири и во другите градови

Телма - 08.04.2015

Средношколците од Земјоделското училиште од македонски наставен јазик, револтот од реформите во образование, го искажаа со протест во училишниот двор а дел маршираа по градските улици, учениците од останатите училишта ја бојкотираат наставата.

Притисоците се засилуваат-средношколците го прошируваат бојкотот на наставата

24 Вести - 08.04.2015

Напнато во скопските гимназии, но и во другите средни училишта низ земјава. Средношколците се жалат дека се изложени на силни притисоци и закани од директорите и од дел од професорите. Во скопски Јосип Броз Тито, дел од учениците се жалат дека биле ...

Средношколците не попуштаат

Телма - 08.04.2015

Акустична музика, забава. Ова е само еден од начините на кој средношколците од струмичката гимназија Јане Сандански го исполнуваат времето додека ја бојкотираат наставата. Нема да одстапат велат бидејќи им е доста од игнорирање од страна на ...

Продолжува бојкотот на наставата во средните училишта

Алсат-М - 08.04.2015

Денеска на бојкотот му се приклучи и скопската гимназија “Здравко Цветковски“. Членовите на Средношколскиот пленум од ова училиште велат дека нема да се вратат на настава се до исполнување на нивните барања - укинување на математиката како ...

Средношколски пленум: МОН ја злоупотребува својата моќ и врши притисок

Фокус - 08.04.2015

„Ние го имаме нашето „ЈАС“. И можеме гласно да кажеме, „СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО“!“ Средношколскиот пленум реагираше на последните притисоци за спречување на бојкотот и свикувањето на родителски средби, на кои на родителите им се ...

Математиката е баба рога или учениците злоупотребени?

Дневник - 08.04.2015

Лепа Ѓоргиевска Студентски пленум, средношколски пленум, ваков пленум, онаков пленум... Овие неколку месеци се изнаслушавме за здружувања одредени групи кои преку протести искажуваат незадоволство од законските одредби што треба да се почитуваат и ...

Средношколскиот пленум продолжува да ја бојкотира наставата

МРТ - 08.04.2015

Од Унијата неколку пати обвинуваа дека зад бојкотот на пленумот стојат политички, а не рационални и издржани мотиви бидејќи ученици - членови на пленумот бојкотираат во математичките гимназии за да не го полагаат овој предмет, иако тие самите го ...

Бојкот на наставата и во Струмица

Нова ТВ - 08.04.2015

Учениците од прва до четврта година во средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица денеска се приклучија на бојкотот кој што го организира Средношколскиот пленум. И во двете смени наставата се бојкотираше и наместо во училниците, ...

Средношколски бојкот под притисоци: Ако сакате да бојкотирате, ќе мрзнете надвoр

Нова ТВ - 08.04.2015

Третиот ден од бојкотот на наставата во средните скопски училишта поминува со притисоци и закани како од наставниците, така и од директорите. Учениците од скопската гимназија „Георги Димитров“ и покрај ладното време, денешниот бојкот на наставата го ...

(ФОТО) Струмичките средношколци ја бојкотираа наставата

А1 On - 08.04.2015

Учениците од прва до четврта година во средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица денеска се приклучија на бојкотот кој што го организира Средношколскиот пленум. И во двете смени наставата се бојкотираше и наместо во училниците, ...

Бојкотирана наставата и во тетовските училишта

Нова ТВ - 08.04.2015

Трет ден бојкот низ тетовските училишта. Учениците од средното економско училиште иако беа присутни на часовите, сепак предавања немаше. „Автономната зона“ продолжува во тетовската гимназија, а се бојкотираше и во земјоделското училиште „Моша ...

Средношколски пленум: Продолжуваме со бојкот и покрај грубиот обид на МОН да го задуши нашиот револт

МКД - 08.04.2015

Скопскиот разгранок на „пленумците“ денеска донесе одлука за продолжување на бојкотот на наставата, кој веќе го изгласаа и нивните соученици од Куманово и Тетово, а очекуваат набрзо да им се приклучат и средношколците од цела Македонија Во ...

МОФ: Наместо препреки, средношколците треба да добијат отворени врати

+инфо - 08.04.2015

Младински образовен форум соопшти дека ги набљудува настаните во средното образование и изразува загриженост за притисоците на кои средношколците се изложени и обидите да се делегитимира нивниот ангажман преку Унијата на средношколци.

[Фото] И средношколците во Струмица бојкотираат настава

Радио МОФ - 08.04.2015

Средношколците од средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица се приклучија во генералниот бојкот на наставата што го организира Средношколскиот пленум, пренесува Струмица Нет .

ЦИВИЛ: СТОП за притисоците и заканите против средношколците

А1 On - 08.04.2015

Учениците во повеќето средни училишта во државата ја бојкотираат наставата. Тие се решија на овој чекор откако Министерството за образование и наука повеќе од еден месец ги игнорира нивните повици за разговор во кој сакаат да ги изложат своите ...

Утре ќе се одржи третиот Средношколски пленум во Битола

Факултети - 08.04.2015

Со почеток во 17.30 часот, утре во Битола средношколците ќе го одржат третиот средношколски пленум на тема: „Бојкот или не?“ на кој ќе дискутираат за тоа дали да започнат со бојкот во наставата.

Струмичките гимназијалци се приклучија на бојкотот на наставата

Нова ТВ - 08.04.2015

Со денешниот бојкот струмичките гимназијалци се придружија на бојкотот на наставата на средношколците од Скопје, Тетово, Велес, Охрид. Тие го поддржаа Средношколскиот пленум во барањата до Министерството за образование и наука и министерот Абдилаќим ...

Средношколски пленум: По „викендашката“ Унија, сега МОН го задушува револтот кај средношколците

+инфо - 08.04.2015

Средношколскиот пленум најостро го осудува новиот чекор на Министерството за образование и наука (МОН) со кој преку класните раководители се бара согласност од родителите за стапување во бојкот, со цел да се изврши задушување на средношколскиот ...

[Фото] Бојкот на наставата во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“

Радио МОФ - 08.04.2015

Учениците од тетовската гимназија утрово започнаа бојкот на наставата, пренесе порталот Младите.мк. Тие целосно ја блокираа наставата, но се присутни во училиштето. Според дел од учениците бојкотот стапува на сила поради незадоволството од ...

Директорите со притисок, средношколците со песна

+инфо - 08.04.2015

И покрај притисоците од страна на директорите на средните училишта да го задушат средношколскиот бојкот на наставата, се чини дека сите тие обиди имаат спротивен ефект. На храбрите ученици од скопските гимназии, кои денеска веќе трет ден бојкотираат ...

Средношколски пленум: МОН прави груб обид да го задуши револтот кај средношколците

А1 On - 08.04.2015

Средношколскиот Пленум најостро го осудува новиот чекор на Министерството за образование и наука (МОН) со кој преку класните раководители се бара согласност од родителите за стапувањето во бојкот, со цел да се изврши задушување на средношколскиот ...

Бојкотот на наставата продолжува, се приклучуваат нови средни училишта

Радио МОФ - 08.04.2015

Учениците во средните училишта во Скопје веќе трет ден ја бојкотираат на наставата, а на бојкотот се приклучија и нови училишта. Од Средношколскиот пленум велат дека бојкот на наставата има во средните училишта: „Никола Карев“, „Ѓорѓи Димитров“, ...

Средношколците бојкотираат, професорите поделени во поддршката

Факултети - 08.04.2015

Бојкотот во средните училишта во земјава продолжува, и тоа помасовно од досега. Бројот на училиштата во кои денес нема настава се зголемува, но притисоци се' уште има. Во средното училиште „Никола Карев“ во Скопје средношколците мирно ја напуштаат ...

Средношколците бојкотираат, владата молчи

Р.С.Европа - 08.04.2015

Министерот за образование Абдилаќим Адеми рече дека средба со средношколците ќе има, но треба да се најде слободен термин во агендата, повикувајќи ги да не бојкотираат настава. Од Министерството за образование и наука сè уште нема одговор на ...

МОФ: Наместо препреки, средношколците треба да добијат отворени врати

Радио МОФ - 08.04.2015

Младински образовен форум соопшти дека ги набљудува настаните во средното образование и изразува загриженост за притисоците на кои средношколците се изложени и обидите да се делегитимира нивниот ангажман преку Унијата на средношколци.

Средношколскиот пленум е нелегитимен претставник кој протестира со политичка позадина

Курир - 08.04.2015

Бојкотот на наставата е штетен за сите, а зад истиот се повеќе јасно е дека стојат политички мотиви кои се изразени преку организатор најновов во низата пленуми-средношколскиот пленум. Оваа група на средношколци не постои во Централниот регистер и ...

Пленумот: Груб обид на МОН да го задуши револтот, ние го имаме нашето „ЈАС“!

Нова ТВ - 08.04.2015

Средношколскиот Пленум најостро го осудува новиот чекор на Министерството за образование и наука (МОН) со кој преку класните раководители се бара согласност од родителите за стапувањето во бојкот, со цел да се изврши задушување на средношколскиот ...

ГАЛЕРИЈА Струмичките средношколци ја бојкотираа наставата

+инфо - 08.04.2015

Учениците од прва до четврта година во средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица денеска се приклучија на бојкотот кој што го организира Средношколскиот пленум. И во двете смени наставата се бојкотираше и наместо во училниците, ...

Протестен марш на средношколците во Охрид

OhridNews - 08.04.2015

Охридските средношколци, во четврток ќе излезат на протестен марш на улиците низ Охрид. Според најавите, маршот ќе започне пред охридската Гимназија и ќе заврши на плоштадот во Охрид. Инаку и денес во ОСО „Свети Климент Охридски“ продолжи бојкотот ...

Мапа: Над 12 000 средношколци бојкотираат настава во Скопје

Радио МОФ - 08.04.2015

Над 12 000 средношколци во Скопје ја бојкотираат наставата, соопшти Средношколски пленум. Со цел да се добијат поточни информации за тоа во кои средни училишта во Македонија се бојкотира наставата, од Пленумот објавија интерактивна мапа.

Директорите ги кријат учениците од новинарите

+инфо - 08.04.2015

Продолжува притисокот врз учениците и родителите од раководствата во училиштата, кои се обидуваат да ги држат настрана и медиумите, а професорите, пак, тајно ги поддржуваат своите ученици од страв за својата работа.

Средношколски пленум: Груб обид на МОН да го задуши револтот кај средношколците

Факултети - 08.04.2015

Груб обид на МОН да го задуши револтот кај средношколците, ние го имаме нашето „ЈАС“! Средношколскиот Пленум најостро го осудува новиот чекор на Министерството за образование и наука (МОН) со кој преку класните раководители се бара согласност од ...

ФОТО Учениците ги мапираат школите кои бојкотираат настава

+инфо - 08.04.2015

Средношколците денеска започнале со мапирање на Google Maps на сите училишта кои ја бојкотираат наставата во Македонија. Тие очекуваат нови училишта да се приклучат на бојкотот и нагласуваат дека досега бојкотираат 12.170 ученици во целата земја.

(ВИДЕО) Средношколците од Скопје, Куманово и Тетово гласаа за бојкот додека не се остварат нивните барања

А1 On - 08.04.2015

Средношколскиот Пленум од 8 скопски средни училишта и од училиштата во Тетово и Куманово, попладнево ја изгласале одлуката да продолжат со бојкотот. - Бојкотот на наставата го презедовме како најрадикална мерка пред се’ поради игноратскиот однос на ...

Утре протестен марш на средношколците во Охрид

Радио МОФ - 08.04.2015

Охридските средношколци најавија дека утре ќе маршираат против, како што велат, лошите образовни реформи. Со почеток од 13 часот, средношколците ќе тргнат од дворот на гимназијата Св. Климент Охридски, па се до градскиот плоштад.

Струмичките средношколци ја бојкотираа наставата

Sky - 08.04.2015

Учениците од прва до четврта година во средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица денеска се приклучија на бојкотот кој што го организира Средношколскиот пленум. И во двете смени наставата се бојкотираше и наместо во училниците, ...

ЦИВИЛ: СТОП за притисоците и заканите против средношколците

Локално - 08.04.2015

Учениците во повеќето средни училишта во државата ја бојкотираат наставата. Тие се решија на овој чекор откако Министерството за образование и наука повеќе од еден месец ги игнорира нивните повици за разговор во кој сакаат да ги изложат своите ...

Средношколскиот бојкот продолжува – директорите и наставниците поделени

Локално - 08.04.2015

Средношколците од повеќе скопски гимназии трет ден ја бојкотираат наставата поради како што велат игнорантскиот однос на надлежните кои и вчера не се сретнаа со нив. Колку повеќе учениците се обединуваат, толку повеќе наставниот кадар и директорите ...

Не поминуваат ниту навредите  и заканите упатени до средношколците-бојкотот на наставата се шири!

Фактор - 08.04.2015

“Од наркомани и пијаници не бидува луѓе” – со овие зборови професор од средното градежно училиште “Здравко Цветковски” им се обратил на стотина ученици кои со часови вчера стоеле во училишниот двор, бидејќи директорката на училиштето не им дозволила ...

(ВИДЕО) Средношколците од Скопје, Куманово и Тетово застанаа зад бојкотот додека не се остварат нивните барања

Локално - 08.04.2015

Над 12 000 средношколци во Скопје ја бојкотираат наставата, соопшти Средношколски пленум. Со цел да се добијат поточни информации за тоа во кои средни училишта во Македонија се бојкотира наставата, од Пленумот објавија интерактивна мапа.

(ФОТО) Струмичките средношколци ја бојкотираа наставата

Бриф - 08.04.2015

Учениците од прва до четврта година во средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица денеска се приклучија на бојкотот кој што го организира Средношколскиот пленум. И во двете смени наставата се бојкотираше и наместо во училниците, ...

Трет ден бојкот на наставата, средношколците и родителите се жалат на притисоци

Локално - 08.04.2015

Трет ден од бојкотот на наставата во средните училишта. Средношколците се жалат на притисоци и закани. Утрово состојбата била напната во неколку гимназии меѓу кои Раде Јовчевски Корчагин и Ѓорги Димитров од каде учениците се пожалија дека им биле ...

Струмичките гимназијалци ја бојкотираа наставата

Н.Македонија - 08.04.2015

Наместо редовна настава, струмичките гимназијалци, денеска, одржаа алтернативна настава, во холот на училиштето, на тој начин спротивставувајќи се на реформите во средното образование Тие одржаа состанок, а се одржа и свирка во живо, алтернативни ...

Напнато во средните училишта

Телма - 07.04.2015

Напната состојба во средните училишта. Учениците продолжуваат со бојкотот на наставата во повеќе скопски гиманзии. Во Тетово пред малку заврши протестот на економското средно училиште 8-ми септември, а нивните соученици ќе ја напуштат наставата на ...

Се шири средношколскиот бојкот, родителите се жалат на притисоци

24 Вести - 07.04.2015

Средношколците од повеќе скопски гимназии втор ден ја бојкотираат наставата поради како што велат игнорантскиот однос на надлежните кои и денеска не се сретнаа со нив. Дел од учениците беа зад затворени врати во холовите на училиштата, а дел во ...

Бојкот на настава, притисоци, закани

Телма - 07.04.2015

Тензична атмосфера на вториот ден од бојкотот. Во некои од гимназиите, како на пример во Никола Карев учениците беа принудени својот револт да го изразат надвор, пред објекот. Ме викна директорката и ми кажа или да влеземе во училниците или да ...

Родителски средби за да се стопира бојкотот на наставата

Телма - 07.04.2015

Продолжува бојкотот на наставата во средните училишта. Во повеќе скопски гимназии синоќа беа одржани вонредни родителски состаноци, а вакви средби се закажани и за денеска. Родителите изјавуваат дека класните раководители инсистираат бојкотот на ...

Дел од родителите на средношколците викани на итен состанок со директорите, им се заканувале со парични казни

Фокус - 07.04.2015

Средношколците почнаа со протести и со бојкот на наставата, револтирани од игнорантскиот однос на министерот за образование Абдулаќим Адеми Родителите на средношколците, што ја бојкотираат наставата во повеќе скопски гимназии, вчера биле викани на ...

Средношколски протести – Меѓусебни обвинувања на релација СОНК – Наставнички пленум

Сител - 07.04.2015

Бојкотот на учениците поддржан од дел членовите на наставничкиот пленум, кои се задоволни од тоа како се бојкотира наставата низ средните училишта. Интернет порталите пренесоа изјави на професори кои ги поддржуваат своите ученици да бојкотираат и да ...

Бојкотот ги скара професорите

МРТ - 07.04.2015

Едни поддржуваат прекин на наставата, други - не. За СОНК, тоа е знак дека оние кои бојкотираат имаат политички мотиви и сакаат позиции во Синдикатот... Членовите на Наставничкиот пленум и мултиетничкиот синдикат смислено го напаѓаат СОНК за да го ...

Бојкотот на наставата се шири, растат притисоците кон средношколците

Радио МОФ - 07.04.2015

Се шири бојкотот на наставата од страна на средношколците. Денеска се приклучи и скопското средно градежно училиште „Здравко Цветковски“, но и гимназијалците во Тетово и Охрид . По неколкудневниот бојкот на наставата, средношколците изјавуваат дека ...

Бојкотот на штета на учениците

Сител - 07.04.2015

Бојкотот на учениците поддржан од дел членовите на наставничкиот пленум, кои се задоволни од тоа како се бојкотира наставата низ средните училишта. Интернет порталите пренесоа изјави на професори кои ги поддржуваат своите ученици да бојкотираат и да ...

Инспекција ги „посети“ учениците во „Ѓорѓи Димитров“

+инфо - 07.04.2015

Притисоци врз средношколците денеска има и во средното училиште „Ѓорѓи Димитров“ во Скопје, како, како што дознаваме дошла инспекција која ги убедувала децата да не ја бојкотираат наставата.

Разобличен Наставничкиот пленум- политички мотивирани лица кои наштетуваат на ученици

Курир - 07.04.2015

Бројните напади и обвинувања од страна на членовите на Наставничкиот пленум и МЕСО кои се прогласиле за супериорни во однос на сите останати просветни работници, се смислени заради разбивање на единството на СОНК и превземањето на раководните ...

СОНК: Членови на наставничкиот совет и мултиетничкиот синдикат за образование, против своите колеги

Алфа - 07.04.2015

Учениците да се вратат во училишните клупи и да одат на настава, апелираат родителите. СОНК веќе излезе со став дека бројните напади од страна на наставничкиот пленум имаат цел да го преземат раководството на синдикатот.

Средношколците во Тетово го засилуваат бојкотот на наставата

Нова ТВ - 07.04.2015

Освен првите два часа утринава, средношколците од тетовското економско училиште „8 Септември“ одлучиле по примерот на скопските училишта да спроведат бојкот, а од утре најавуваат целосен прекин на наставата.

Средношколци од 5 градови денес ја бојкотираа наставата

Факултети - 07.04.2015

Она што вчера започна во Скопје и Куманово денес продолжи во Тетово, Велес и Охрид. Средношколците ја бојкотираат наставата во форма на протест против лошите реформи и бараат менување на истите.

Средношколски бојкот

Глас на Америка - 07.04.2015

Народниот правобранител бара „надлежното министерство сериозно да им посвети внимание на забелешките и ставовите на средношколската младина“ Средношколците од четири скопски гимназии од вчера ја бојкотираат наставата.

Бетмен велит: Има нешто македонско во Индијанците

Телеграф - 07.04.2015

Не е само Македонија татковина на Индијанците. Сите тука знаеме да бидеме такви Индијанци да Американците доаѓаат да нè гледаат и да ни се чудат Денеска налетав на едно видео во кое се зборува за (вдишете длабоко) конекцијата на Македонците со ...

„Васил Антевски Дрен“ се приклучи на бојкотот на средношколците

+инфо - 07.04.2015

Средното економско училиште „Васил Антевски Дрен“ од Скопје денеска се приклучи на бојкотот на Средношколскиот пленум, велат извори од училиштето за „Плусинфо“. Изворот ни кажа дека директорот нагласил дека го прифаќаат бојкотот, но ги замолил ...

Учениците од „Никола Карев“ протестираат откако беа избркани надвор!

МКД - 07.04.2015

Бојкотот на наставата во скопската гимназија „Никола Карев" претпладнево продолжи со протест пред зградата на училиштето. Како што реагираат родители, директорката на гимназијата, незадоволна поради бојкотот на наставата од страна на учениците, ги ...

Не смеете да барате изјави, директорката не дозволува

+инфо - 07.04.2015

Бојкотот на средношколците во скопската гимназија „Јосип Броз Тито“ се одвива под клуч и таму не смее да влезе никој кој е надвор од училиштето, а доколку некој се доближи до влезната врата, таму те пречекува обезбедувањето.

На родителите на средношколците им се закануваат со казни од 2.000 евра

+инфо - 07.04.2015

Дел од родителите на средношколците кои вчера почнаа со бојкот на наставата во училиштата низ Македонија вчера биле повикани на разговор за да се најде решение на проблемот на средношколците, но наместо тоа, добиле закани дека доколку не ги натераат ...

Средношколците од Тетово со протест најавија бојкот на настава

Радио МОФ - 07.04.2015

Бојкотот на наставата се прошири и во Тетово, каде во средното економско училиште „8 Септември“ учениците по вториот час ја прекинаа наставата и излегоа на протест пред училиштето. Ученици за Радио МОФ велат дека иако дел од професорите ги ...

Тетовските средношколци почнуваат бојкот на наставата

+инфо - 07.04.2015

Тетовското средно економско училиште „8 Септември“ утрово со протест го најави утрешниот бојкот на наставата, дознава „Плусинфо“. Според информациите, средношколците биле присилувани да се вратат на редовна настава, но по час и половина стоење во ...

СКАНДАЛ: Наставничкиот пленум задоволен од активностите кои им наштетуваат на средношколците!

Press24 - 07.04.2015

Маските паѓаат и целосно е разобличена целта на членовите на Наставничкиот пленум. Секојдневно самите докажуваат дека грижата за децата воопшто не им е примарна цел. Ова е скандалозно бидејќи е недозволиво просветни работници да нанесуваат штета на ...

(ВИДЕО) Средношколци: Директорката не’ заплашува со неоправдани и казна од 2.000 евра

А1 On - 07.04.2015

Втор ден средношколците ја бојкотираат наставата. Тие доаѓаат на училиште и седат во холовите, а Средношколскиот пленум организира алтернативни предавања. Учениците велат дека и нив и нивните родители се изложени на притисоци за да се прекине ...

Средношколскиот бојкот се шири

Р.С.Европа - 07.04.2015

Наместо класична настава, средношколците во училиштата одржуваат алтернативни часови. Велат дека ќе бојкотираат се додека не се сретнат со министерот за образование. Втор ден средношколците ја бојкотираат наставата скоро во сите средните училишта ...

СОНК ги разгневи наставниците: Каква е таа пародија синдикат да тужи сопствени членови?!

А1 On - 07.04.2015

Најавите на СОНК дека ќе поднесе тужби против членови на Наставничкиот пленум за ширење на лаги и клевети, уште повеќе ги разгневи наставниците кои и онака не беа задоволни од синдикалното раководство.

Средношколците втор ден бојкотираат

Р.С.Европа - 07.04.2015

Втор ден средношколците ја бојкотираат наставата во повеќе средни училишта низ земјата. Тие бараат средба со Министерот за образование и наука и да се прифатат нивните барања, односно враќање на стариот концепт на државна матура и укинување на ...

Средношколците повторно не одат на настава, бојкотот некаде прерасна во протестен собир (ФОТО)

МКД - 07.04.2015

Скопските средношколци продолжија со бојкот на наставата, денеска со протестен собир им се приклучија и дел од тетовските ученици, а во Куманово, иако вчера гимназијалците ги поддржаа заложбите и барањата на Средношколскиот пленум, денеска се ...

ГАЛЕРИЈА Бојкотот се шири

+инфо - 07.04.2015

Скопје, Тетово, Охрид... Гимназии и средни училишта во овие градови и денеска се дел од бојкотот кој го прогласи Средношколскиот пленум. Бојкотот почна вчера по последната опомена на средношколците упатена до МОН и ултиматумот министерот за ...

(ВИДЕО) Родител: Не’ викнаа на родителска да ни вршат заплашувачки притисоци

А1 On - 07.04.2015

Учениците продолжуваат со бојкотот на наставата во повеќе скопски средни училишта.. Во Тетово заврши протестот на економското средно училиште „8-ми септември“. Синоќа беа свикани вонредни родителски средби со цел да запре бојкотот.

Наставнички пленум: Ние не ги поттикнавме, но повикани сме да бидеме нивни заштитници

+инфо - 07.04.2015

Наставничкиот пленум силно ги поддржува учениците во нивните определби за подобро образование и замолува министерот за образование да се сретне со учениците од Средношколскиот пленум и да покаже слух за нивните аргументи.

ПРИТИСОЦИ Од родителите се бара да потпишат дека ги пуштаат децата да бојкотираат настава!

+инфо - 07.04.2015

Образовните власти продолжуваат со притосците врз родителите на средношколците, поради бојкотот на наставата што се шири низ Македонија. Родителите се известени дека ќе бидат казнети со парични казни од по 2.000 евра, ако нивните деца продолжат со ...

ФОТО: Охридските средношколци ја бојкотираат наставата

А1 On - 07.04.2015

Средношколците од СОУ „Св. Климент Охридски“ од Охрид денеска не ја следеа наставата и протестираа пред охридската гимназија. Тие се спротивставуваат на новиот концепт за полагање државна матура и бараат да се врати стариот начин.

[Фото] И средношколците во Охрид ја бојкотираат наставата

Радио МОФ - 07.04.2015

Средношколците од трета и четврта година во охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ денеска ја бојкотираа наставата барајќи да се врати стариот концепт на полагање државна матура, пренесува Ohrid Press .

Обновено: И охридските средношколци ја бојкотираат на наставата

OhridNews - 07.04.2015

Охридските средношколци се приклучија кон бојкотот на наставата организиран од страна на средношколскиот пленум. Како и во останатите средни училишта во кои учениците ја бојкотираат наставата, и во охридската гимназија денес наместо класична ...

Скопските гимназии налик автономни зони

Нова ТВ - 07.04.2015

Алтернативна настава, музика и дебати. Ваква глетка денеска нè пречека во трите скопски гимназии „Георги Димитров“, „Орце Николов“ и „Никола Карев“. Средношколците веќе втор ден ја бојкотираат формалната настава со тоа што не присуствуваат на ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот

Локално - 07.04.2015

Учениците сметаат дека бојкот на наставата е радикална мерка за да си го искажат оснoвниот став, глас и барањата против новиот концепт на матура и екстерното тестирање. Истовремено, министерот за образование Абдулаќим Адеми најави средба со ...

Маските паѓаат: Наставничкиот пленум задоволен од бојкотот на наставата

Пулс24 - 07.04.2015

Маските паѓаат и целосно е разобличена целта на членовите на Наставничкиот пленум. Секојдневно самите докажуваат дека грижата за децата воопшто не им е примарна цел. Ова е скандалозно бидејќи е недозволиво просветни работници да нанесуваат штета на ...

Се зголемува револтот на средношколците - закани трпат и родителите

Канал 77 - 07.04.2015

Средношколците од повеќе скопски гимназии втор ден ја бојкотираат наставата поради како што велат игнорантскиот однос на надлежните кои и денеска не се сретнаа со нив. Дел од учениците беа зад затворени врати во холовите на училиштата, а дел во ...

Вонредни родителски состаноци во средните училишта, продолжува бојкотот на наставата!

Фактор - 07.04.2015

Продолжува бојкотот на наставата во средните училишта.Откако вчера учениците од трета и четвртта година од повеќе скопски гимназии целосно ги бојкотираа и двете наставни смени, денеска бојкот најавуваат учениците од прва и втора година.

Тензично во средните училишта, бојкотот на наставата продолжува

Локално - 07.04.2015

Тензично во средните училишта. Учениците продолжуваат со бојкотот на наставата во повеќе скопски гиманзии. Во Тетово пред малку заврши протестот на економското средно училиште 8-ми септември, а нивните соученици ќе ја напуштат наставата на ...

Тетовското Економско училиште од утре на бојкот

Канал 77 - 07.04.2015

Само еден час одржаа денеска учениците во средното економско училиште „Осми септември“ од Тетово кои наставата ја следат на македонски јазик. Организирани од средношколскиот пленум тие по првиот час излегле од училниците, но од управата на ...

Прекинат бојкотот, наставата се одвива редовно

Kumanovo News - 07.04.2015

Средношколците од Куманово го прекинаа бојкотот, и денеска наставата се одвива нормално во сите средни училишта во градот. Од Средношколскиот пленум велат дека вчера само гимназијалците се охрабрија да бојкотираат, а учениците од стручните училишта ...

„Васил Антевски Дрен“ се приклучи на бојкотот на средношколците

Локално - 07.04.2015

Средното економско училиште „Васил Антевски Дрен“ од Скопје денеска се приклучи на бојкотот на Средношколскиот пленум, велат извори од училиштет о за „Плусинфо“. Изворот ни кажа дека директорот нагласил дека го прифаќаат бојкотот, но ги замолил ...

Ученици ги заменија часовите со работилници

Н.Македонија - 07.04.2015

Во неколку училишта во државата имало бојкот на наставата, односно, наместо на часови, ученици учествувале во работилници и алтернативни предавања во училиштата. Ваков ист начин на незадоволство неодамна искажуваа и студентите што се дел од ...

Средношколци бојкотираат настава, СОНК ќе тужи наставници од пленумот!

Deutsche Welle - 06.04.2015

Со Декларaцијата за права на средношколците на ОБЕССУ од 2006 година, тие имаат право на собир, штрајк и демонстрации без санкции, потсетува Националниот младински совет на Македонија Средношколците од денеска ги радикализираат мерките и ...

Средношколците денеска ја бојкотираат наставата во повеќето скопски гимназии

Фокус - 06.04.2015

Според нив, бојкотот на наставата е само логично продолжение на нивното сериозно делување, кое велат го покажале преку нивните аргументирани барања доставени до ресорното министерство Средношколците во повеќе скопски гимназии денеска ја бојкотираат ...

Цивил: Заканите на СОНК срамен преседан во синдикалното делување

24 Вести - 06.04.2015

Невладината организација Цивил реагира на заканите до наставнмичкипот пленум од СОНК. „Наставничкиот пленум кој заедно со другите пленуми на студентите, средношколците и професорите, веќе со месеци протестираат и гласно бараат да се престане со ...

Средношколците од шест скопски средни училишта ја бојкотираа наставата

24 Вести - 06.04.2015

Средношколците од повеќе скопски гимназии денеска ја бојкотираа наставата. Тие наместо во училница школскиот ден го поминаа во училишните дворови. Велат не се задоволни од игнорантскиот однос на надлежните кои иако најавија не остварија средба со ...

Наставнички пленум: Тужбите од СОНК се психолошки протисок

24 Вести - 06.04.2015

Заканата со тужби од СОНК е само обид за заплашување и притисок, велат од Наставничкиот пленум по најавите на Синдикатот дека ќе тужи членови на пленумот. Вчера СОНК преку соопштение информираше дека донел одлука да ги тужи оние наставници кои ...

Бојкот на настава во повеќето средни училишта во Скопје

Телма - 06.04.2015

Бојкотот на наставата кој се одвиваше во повеќето средни училишта во Скопје беше зад затворени врати.За сето она што се случуваше внатре не информираа дел од учениците како и претставниците на средношколскиот пленум.

Бојкот на средношколците, Адеми апелира да продолжи наставата

Утрински - 06.04.2015

Средношколците во пет скопски гимназии денеска ја бојкотираа наставата, одржувајќи „предавања“ и дебати во ходниците. Во „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Никола Карев“ и „Кочо Рацин“ - училниците беа празни, но затоа ...

Приврзаниците на Средношколскиот пленум ја бојкотираат наставата

Алсат-М - 06.04.2015

Средношколскиот пленум ја бојкотира наставата во неколку средни училишта. Мерките ќе ги радикализираат доколку не бидат исполнети нивните барања. Бојкот има во неколку училишта во Скопје и во две во Куманово.

Ќе бојкотираме додека не се сретнеме со министерот

Вест - 06.04.2015

Средношколците од повеќе средни училишта во Скопје вчера го почнаа бојкотот на наставата. Како што најавија од Средношколскиот пленум, тие со оваа мерка ќе се борат против лошите реформи во образованието, а ја преземаат поради игнорантскиот однос ...

Учениците по ходници, наставниците на кафе

Дневник - 06.04.2015

Средношколците што стојат зад т.н. пленум вчера повторно не сакаа да одат на часови или, како велат, почнале бојкот на наставата во училиштата поради тоа што ги игнорирало Министерството за образование и наука и поради одбивањето на министерот ...

Адеми: Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

24 Вести - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Средношколците најавија бојкот на наставата

24 Вести - 06.04.2015

Средношколците ги радикализираат протестите. По скопските гимназии „Орце Николов“ и „Кочо Рацин“ кои во петок не седнаа во училишните клупи, настава од денеска нема да има и во другите средни училишта.

„Цивил“: СОНК е потврден пион на власта

+инфо - 06.04.2015

Наставничкиот пленум кој, заедно со другите пленуми на студентите, средношколците и професорите, веќе со месеци протестираат и гласно бараат да се престане со лошите реформи во образованието, освен владата и ресорното министерство, деновиве добија ...

Реакции: СОНК се сврте против членството

+инфо - 06.04.2015

Центарот за меѓуетничка толеранција и бегалци реагира на најавите од СОНК за тужби против наставниците и своето членство. „Во нашата организација активно членуваат над 30-тина наставници и професори од основните и средните училишта од повеќе етнички ...

Поради политиката ни трпи образованието

Нетпрес - 06.04.2015

Министерството за образование како никогаш досега се чини дека е во континуирано заложништво, прво од студенти, па сега од средношколци кои под плаштот на неквалитетното образование, се повеќе наликуваат на продолжена рака на опозицијата која е во ...

Цивил: Заканите на СОНК се срамен преседан во синдикалното делување

МКД - 06.04.2015

Центарот за слобода - Цивил смета дека Наставничкиот пленум, кој со месеци протестира барајќи подобри реформи во образованието, добил уште еден непринципиелен непријател – нивниот синдикат, Самостојниот синдикат за образование, наука и култура ...

Средношколците бојкотираат настава

Р.С.Европа - 06.04.2015

Во речиси сите средни училишта се бојкотира наставата и покрај огромниот притисок и закана од некои наставници ,велат учениците, кои наведуваат и оти се соочуваат со големи притисоци. Учениците од скопската гимназија Јосип Броз Тито утринава ја ...

СОНК ЌЕ ТУЖИ И ЗА КЛЕВЕТА И ЗА НАВРЕДА: „Со нашите пари ли ќе нè тужите?“ – реагираат од Наставничкиот пленум

Академик - 06.04.2015

„Се задолжува највисокото раководство на СОНК да поведе соодветни судски постапки преку адвокатската канцеларија против сите поединци или групи од Наставничкиот пленум и од Мултиетничкиот синдикат за образование, за кои постојат докази дека ...

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум е нелегитимна група која е политички мотивирана

Курир - 06.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија и денес констатира дека нивните соученици потпаднаа под влијанието и притисоците на една неформална и нелегитимна група, која се нарекува Средношколски пленум и се претставува како официјален претставник на ...

Адеми: Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

А1 On - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Средношколци бојкотираат настава, инспектори посетуваат училишта

МКД - 06.04.2015

Засега бојкот е регистриран главно низ скопски, кумановски и тетовски гимназии, каде учениците одржуваат алтернативни активности, а забележано е и присуство на инспектори Скопските ученици од „Орце Николов“, „Јосип Броз Тито“, „Кочо Рацин“, „Георги ...

Цивил: Заканите на СОНК срамен преседан за делувањето на еден синдикат

Нова ТВ - 06.04.2015

„Наставничкиот пленум кој, заедно со другите пленуми на студентите, средношколците и професорите, веќе со месеци протестираат и гласно бараат да се престане со лошите реформи во образованието, освен владата и ресорното министерство, деновиве добија ...

МЕСО: Раководството на СОНК си го покажа вистинското лице!

+инфо - 06.04.2015

Откако Синдикатот за образованието, науката и културата (СОНК) најави дека ќе покрене судски постапки против припадниците на Наставничкиот пленум и Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО), реагираше МЕСО, порачувајќи дека раководството на СОНК ...

Адеми-Средбата со средношколците не зависи од бојкотот

Р.С.Европа - 06.04.2015

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми денеска изјави дека во зависност од неговата агенда ќе може да се усогласи термин за средба со средношколците и оти тоа нема да зависи од тоа дали ќе ја бојкотираат наставата или нема.

Бојкот на настава – Средношколците бараат дијалог, од МОН велат средба ќе има

Радио МОФ - 06.04.2015

Скопските гимназии „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Никола Карев“ се само дел од средните училишта каде учениците ја бојкотираат наставата, револтирани од игнорантскиот однос на надлежните кон барањата на нивниот Пленум.

Средношколскиот пленум ја бојкотира наставата

Сител - 06.04.2015

Бојкотот не е начин за решавање на проблемите. Министерот за образование ги повика средношколците да се вратат на настава. Ветува дека ќе оставри средба во текот на неделава иако смета дека 90 проценти од нивните барања веќе се исполнети.

ФОТО Гимназијата „Јосип Броз - Тито“ „се наполни“ со бојкотот

+инфо - 06.04.2015

Средношколците од скопската гимназија „Јосип Броз - Тито“ беа дел од средните училишта во кои почна бојкотот на наставата, во организација на Средношколскиот пленум, кој со оваа непослушност му упатува порака на Министерството за образование и наука ...

МЕСО: Заканите од СОНК не не плашат, само си го покажаа вистинското лице

Нова ТВ - 06.04.2015

- Со најавата дека ќе покрене судски постапки против сите поединци или групи од Наставничкиот пленум и од Мултиетничкиот синдикат на образование кои го критикуваат, раководството на СОНК си го покажа своето вистинско лице, реагира МЕСО.

Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Нетпрес - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум е нелегитимна група која е политички мотивирана

Press24 - 06.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија и денес констатира дека нивните соученици потпаднаа под влијанието и притисоците на една неформална и нелегитимна група, која се нарекува Средношколски пленум и се претставува како официјален претставник на ...

Реакција на Наставнички пленум на соопштението на потесното раководство на СОНК

А1 On - 06.04.2015

„Дали е изненадување ваквата изјава на раководството на СОНК? Дали после првото обвинување дека Наставнички пленум е инструиран политички, сега е чудна една ваква изјава од првиот човек на СОНК? Дали ова е најава на претседателот на СОНК, ...

Средношколците бојкотираат настава во седум скопски училишта

А1 On - 06.04.2015

Средношколците од днеска ја бојкотираат наставата во седум училишта во Скопје, како и во други градови низ земјата. Бојкотот се состои во неодење на настава, празни се училиците каде треба да се одржуваат часовите, а учениците се собираат во холот и ...

[Дебата] Бојкот на наставата во шест скопски средни училишта

Радио МОФ - 06.04.2015

Средношколците ја бојкотираат наставата во шест скопски средни училишта, како и во неколку други градови, изјави Огнен Ханџиски од Средношколскиот пленум на денешната дебата на Радио МОФ насловена „Задолжителна математика за дел од ...

Средношколците ја бојкотираат наставата

Факултети - 06.04.2015

Средношколците од неколку скопски гимназии ја бојкотираат наставата. Како што велат тие, причината позади бојкотот е игнорантскиот однос на надлежните кон барањата на Средношколскиот пленум.

АДЕМИ: Учениците да се вратат на настава, средба ќе има

Телеграф - 06.04.2015

На реакциите од Пленумот дека МОН е за нив недостапно, министерот посочи дека телефоните на сите институции се јавни, достапни и може во секој момент да побараат средба, а на прашањето како Средношколската унија успеала да договори средба со МОН, ...

Средношколскиот пленум ја бојкотира наставата

МРТ - 06.04.2015

Средношколскиот пленум делумно ја бојкотира наставата во неколку училишта во Скопје и Куманово. Тие бараат да се врати стариот модел на полагање на државна матура, а во мирување да се стави екстерното тестирање...

Адеми:Бојкот не треба да има, тоа не е добро ни за учениците, ни за државата

Алфа - 06.04.2015

Министерот за образование Адеми вели, бојкот на наставата не треба да има, оти тоа не е добро ни за учениците, ни за државата. Министерот за образование Адеми вели, бојкот на наставата не треба да има, оти тоа не е добро ни за учениците, ни за ...

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум е нелегитимна група која е политички мотивирана

Алфа - 06.04.2015

И денеска средношколците потпаднаа под притисок на Студентскиот пленум, кој е нелегитимна организација и ја бојкотираа наставата, со што свесно се наштетува на образовниот процес, констатираа од Унијата на средношколци.

ГАЛЕРИЈА Бојкот на наставата во гимназиите „Никола Карев“ и „Кочо Рацин“

+инфо - 06.04.2015

Средношколците од скопските гимнации „Никола Карев“ и „Кочо Рацин“ беа дел од бојкотот на наставата во средните училишта во земјава. Средношколците се незадоволни што институциите ги игнорираат нивните барања кои се однесуваат на државната матура и ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот, Адеми ги повикува да се вратат во училишните клупи

МКД - 06.04.2015

Учениците сметаат дека денешниот бојкот на наставата е радикална мерка за да си го искажат оснoвниот став, глас и барањата против новиот концепт на матура и екстерното тестирање. Истовремено, министерот за образование Абдулаќим Адеми најави средба ...

„Средношколски пленум“ од денес почнува бојкот на наставата

Правдико - 06.04.2015

„Средношколски пленум“ најавува дека од денес средношколците ќе почнат со бојкот на наставата во средните училишта. Од пленумот повторно го повикаа Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, да ги прими на средба и на преговори.

Средношколски пленум: бојкот на наставата

Р.С.Европа - 06.04.2015

Средношколскиот пленум најави за денеска бојкот на наставата. Како причина за тоа се наведува игнорантскиот однос на Министерството за образование кое, како што се наведува, веќе две недели ги одбива повиците за средба со претставници на пленумот за ...

Наставничкиот пленум со реакција на соопштение од СОНК

Факултети - 06.04.2015

РЕАКЦИЈА НА НАСТАВНИЧКИОТ ПЛЕНУМ Дали е изненадување ваквата изјава на раководството на СОНК? Дали после првото обвинување дека Наставнички пленум е инструиран политички, сега е чудна една ваква изјава од првиот човек на СОНК? Дали ова е најава на ...

Адеми: Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Курир - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Адеми: Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Сител - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Средношколски пленум најави бојкот на наставата

Телеграф - 06.04.2015

Оттаму велат дека се одлучиле за радикализација на нивните активности по, како што велат, неуспешните обиди да стапат во контакт со институциите Средношколскиот пленум најави бојкот на наставата во средните училишта поради, како што велат, лошите ...

МЕСО: Раководството на СОНК си го покажа своето вистинско лице

А1 On - 06.04.2015

Синдикатот за образованието, науката и културата (СОНК) најави дека ќе покрене судски постапки против припадниците на Наставничкиот пленум и Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО). МЕСО, во својата реакција, пак порача дека раководството на ...

Цивил: Заканите на СОНК се срамен преседан во синдикалното делување

А1 On - 06.04.2015

„Наставничкиот пленум кој, заедно со другите пленуми на студентите, средношколците и професорите, веќе со месеци протестираат и гласно бараат да се престане со лошите реформи во образованието, освен владата и ресорното министерство, деновиве добија ...

Пет скопски гимназии ја бојкотираат наставата

+инфо - 06.04.2015

Во скопските гимназии „Јоспи Броз Тито“, „Орце Николов“, Раде Јовчевски Корчагин“, „Никола Карев“ и „Кочо Рацин“ денеска средношколците ја бојкотираат наставата, но се присутни во ходниците на училиштата.

СОНК најавува тужби, за Наставнички пленум ова е нов притисок и застрашување

Радио МОФ - 06.04.2015

Раководството на СОНК најавува дека ќе го тужи Наставничкиот пленум бидејќи смета дека наставниците пласирале невистини и конструкции за синдикатот. Од Наставничкиот пленум ова го сметаат за психолошки притисок и мобинг врз своето членство, бидејќи ...

Пет скопски гимназии ја бојкотираат наставата

Канал 77 - 06.04.2015

Во скопските гимназии „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Никола Карев“ и „Кочо Рацин“ денеска средношколците ја бојкотираат наставата, но се присутни во ходниците на училиштата.

Казна од 2000 евра за родителите чии деца штрајкуваат

Вечер Прес - 06.04.2015

Според законот, во случај на бојкот Членот 109 пропишува глоба во износ од 2.000 евра во денарска противвредност која ќе му се изрече за прекршок на родителот, односно старателот на малолетниот ученик ако нередовно го посетува училиштето.

Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Вечер Прес - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Адеми: Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Денешен - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Точка - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Во речиси сите средни училишта се бојкотира наставата

Локално - 06.04.2015

Учениците од скопската гимназија Јосип Броз Тито утринава ја бојкотираат наставата. Пред влезот на училиштето мала група ученици кои беа излезени на појадок велат дека денешниот школски ден наместо на настава, ќе го поминат во училишниот хол, иако ...

Пет скопски гимназии ја бојкотираат наставата

Бриф - 06.04.2015

Во скопските гимназии „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Никола Карев“ и „Кочо Рацин“ денеска средношколците ја бојкотираат наставата, но се присутни во ходниците на училиштата.

Ако децата штрајкуваат казна од 2.000 евра за родителите?

Точка - 06.04.2015

Иако беше постигната целта математиката да не се полага задолжително, решение кое беше постигнато меѓу МОН и Средношколската унија, сепак се најавува бојкот на наставата од Средношколски пленум.

БОЈКОТ: Место во училишни клупи, гимназијалците седеа во холот на училиштата

Фактор - 06.04.2015

Редовната настава заменета со алтернативни активности и наместо во училишните клупи гинмназијалците седеа во холот на училишата. Ваква беше денес сликата во повеќето средни училишта во Скопје.

Средношколците почнуваат радикални мерки – од денес бојкот на наставата

МК News - 06.04.2015

Ваквата одлука на средношколците е реакција на, како што велат, игнорантскиот однос на надлежните институции кон нивните барања за укинување на електронското полагање, но и за враќање на стариот модел на државна матура воведено неодамна.

БОЈКОТ: Средношколски пленум бара конкретни решенија, не празни ветувања!

Фактор - 06.04.2015

Средношколците не отстапуваат од идејата за бојкот на наставата. Ниту најавата на министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми дека оваа недела ќе се сретне со нивни претставници не е доволна да ги разубеди средношколците дека ваква средба ...

Ако децата штрајкуваат казна 2.000 евра за родителите?

МК News - 06.04.2015

Иако беше постигната целта математиката да не се полага задолжително, решение кое беше постигнато меѓу МОН и Средношколската унија, сепак се најавува бојкот на наставата од Средношколски пленум Според законот, во случај на бојкот Членот 109 ...

Во Гимназијата бојкот, останатите на настава

Kumanovo News - 06.04.2015

Учениците од Гимназијата “Гоце Делчев“ денеска ја бојкотираат наставата, а учениците од средните стручни училишта не се приклучија на бојкотот на кој повика Средношколскиот пленум. Средношколскиот пленум бара средба со министерот за образовавание и ...

Абдулаќим Адеми: Средбата со средношколците не зависи од бојкотот

Локално - 06.04.2015

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми денеска изјави дека ќе може да се усогласи термин за средба со средношколците и дека тоа нема да зависи од тоа дали ќе ја бојкотираат наставата или нема.

МЕСО: Раководството на СОНК си го покажа своето вистинско лице

Локално - 06.04.2015

Синдикатот за образованието, науката и културата (СОНК) најави дека ќе покрене судски постапки против припадниците на Наставничкиот пленум и Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО). МЕСО, во својата реакција, пак порача дека раководството на ...

Средношколците бојкотираат настава во седум скопски училишта

Локално - 06.04.2015

Средношколците од денеска ја бојкотираат наставата во седум училишта во Скопје, како и во други градови низ земјата. Бојкотот се состои во неодење на настава, празни се училиците каде треба да се одржуваат часовите, а учениците се собираат во холот ...

Цивил: Заканите на СОНК сe срамен преседан во синдикалното делување

Локално - 06.04.2015

Невладината организација Цивил реагираше на заканите до наставнмичкипот пленум од СОНК. „Наставничкиот пленум кој, заедно со другите пленуми на студентите, средношколците и професорите, веќе со месеци протестираат и гласно бараат да се престане со ...

Унија на средношколци: Средношколскиот пленум е нелегитимна група која е политички мотивирана

Пулс24 - 06.04.2015

Унијата на средношколци на Македонија и денес констатира дека нивните соученици потпаднаа под влијанието и притисоците на една неформална и нелегитимна група, која се нарекува Средношколски пленум и се претставува како официјален претставник на ...

Министерот Адеми ги повика учениците да се вратат на настава

Република - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...

Адеми: Учениците да се вратат на настава, средбата не зависи од бојкотот

Lider - 06.04.2015

Во зависност од агендата ќе може да усогласиме термин за средба, но тоа нема да зависи од тоа дали ќе бојкотираат или не. Ги повикувам да се вратат во училишните клупи и да продолжат со наставата, а средба секако ќе има, изјави министерот Абдилаќим ...