TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Пендаровски го прими вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип ...

Бизнис Вести - 27.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер.

(Фото) Американскиот дипломат со полна агенда: Филип Рикер ги насмеа сите освен Али Ахмети

еМагазин - 27.07.2019

Помошникот државен секретар за Европа и Евроазија на САД, Филип Рикер имаше полна агенда при краткиот престој во земјава, а тоа најдобро го покажуваат фотографиите од сите средби што успеа да ги оствари со домашни политичари, градоначалници и ...

До кога Рикер, Хан и други ќе мора да бидат дадилки на македонските политичари?

еМагазин - 27.07.2019

Како и многу пати досега кога имало статус-кво во преговорите меѓу власта и опозицијата во нашата земја се вклучува алармот кај ЕУ и САД и тие мора да реагираат со испраќање на високи политички функционери за да ги усогласат ставовите меѓу двете ...

Рикер: Никој не е над законот

Н.Македонија - 27.07.2019

Законот за Јавното обвинителство, со кој треба да му се регулира статусот на сегашното специјално јавно обвинителство, во овој миг претставува актуелна тема за политички надмудрувања, особено по аферата „Рекет“, и индициите за поврзаност со ...

Според Димитров, Рикер доаѓа во Македонија во многу важно време

Фокус - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Рикер во Скопје: Направивте многу, очекуваме да станете 30-та членка на НАТО

ТВ21 - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

24 Вести - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Пендаровски на средба со Рикер: Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на ...

Фокус - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Канал5 - 26.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер. На средбата беше разговарано за унапредување на билатералната соработка меѓу ...

Рикер се сретна и со „независните“ од ВМРО-ДПМНЕ: Нашиот конструктивен пристап беше оценет како позитивен за ...

Фокус - 26.07.2019

В.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер денеска се сретна и со независната пратеничка група која излезе од ВМРО-ДПМНЕ. -Нашиот конструктивен пристап како опозициска пратеничка група беше оценет како позитивен за ...

Рикер се сретна со Димитров

Канал5 - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

(во живо) Прес конференција на помошникот државен секретар на САД, Рикер со премиерот Заев

Телма - 26.07.2019

Работната посета на вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој ќе се сретне со државниот врв, можете да ја проследите на Фејсбук страницата на Телма.

ВО ЖИВО Прес конференција на Заев и Рикер

Фокус - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев и в.д. помошник државниот секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, ќе одржат заедничка прес конференција по денешната средба во Влада. Прес конференцијата ќе почне во 10.30 часот, а можете да ја следите овде во живо.

ВО ЖИВО Прес конференција на Филип Рикер со премиерот Зоран Заев

Алсат-М - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, во моментов одржува заедничка прес конференција со премиерот Зоран ...

Рикер: Дел од моето срце секогаш останува тука во Северна Македонија

Фокус - 26.07.2019

Со извинување дека ќе зборува на англиски јазик ја започна својата изјава заменик помошникот секретар на САД, Филип Рикер, кој е денеска во работна посета на Македонија. Тој потсети дека бил ангажиран во амбасадата на САД уште во 90-тите години, а ...

Филип Рикер на средби со државно- политичкиот врв

Канал5 - 26.07.2019

Пред малку заврши прес-конференцијата на американскиот помошник државен секретар Филип Рикер и премиерот Заев. Пред владата е Мирјана Трпчевска која ја следи посетата на Рикер во земјава. Кои се пораките од средбата и каква е понатамошната агенда на ...

Рикер до ВМРО-ДПМНЕ: Да се стави крај на политичките игри

Алсат-М - 26.07.2019

Филип Рикер, побара од опозицијата да стави крај на политичките игри и да не ги блокира процесите. Помошникот-државен секретар ја повика ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна и да не гистава во ризик реформите и датумот за преговори.

Независната пратеничка група се сретна со Филип Рикер

Канал5 - 26.07.2019

Осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ денес имаа средба со помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер. Според соопштението од независната пратеничка група, на средбата присуствуваше и ...

Рикер во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Телма - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер ќе се сретне и со независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Филип Рикер денеска во Скопје

Алсат-М - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер: Покажавте храброст, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО

Press24 - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Рикер: Направивте многу, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

Сител - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Рикер утрово имаше средба со Димитров

Слободен Печат - 26.07.2019

Рикер кој во МНР беше придружуван од американската амбасадорка Кејт Мари Бернс, по средбата со Димитров треба да се сретне со премиерот Зоран Заев, со кого ќе одржат заедничка прес-конференција.

Димитров-Рикер: Северна Македонија и САД отпочнуваат нова етапа во меѓусебните односи и соработка како сојузници во ...

Слободен Печат - 26.07.2019

На средбата беше направен пресек на билатералните односи меѓу двете пријателски земји, а детално беа елаборирани и прашања од доменот на евро-атлантската интеграција на Република Северна Македонија.

Рикер се сретна со Димитров

А1 On - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Рикер: Направивте многу, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

Независен - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Сител - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Независен - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Рикер во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Сител - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Ахмети: Опозицијата да соработува со власта и со меѓународната заедница

+инфо - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Слободен Печат - 26.07.2019

Тој истака дека останува поддршка од страна на САД за Република Северна Македонија и нема конкретни забелешки од нивна страна. Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот ...

Рикер-Ахмети: Потребна е поголема консолидација на институциите посебно на тие што имплементираат законот

Нетпрес - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

А1 On - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

ММС - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Ахмети-Рикер: Oпозицијата би требало да соработува со политички сили во земјатa и со меѓународната заедница

МКД - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Средба Арифи-Рикер: Евроатланските интеграции најсуштински за државата

Сител - 26.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер при денешната посета на Тетово, разговараше со тетовската градоначалничката Теута Арифи. Во придружба на Рикер, во градот првпат по нејзиното именување на ...

Рикер во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

ММС - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер во Скопје на средби со претставници на власта и опозицијата

Р.С.Европа - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој од вчера престојува во работна посета на Република Северна Македонија, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници ...

Пендаровски – Рикер: Усвојување на суштинските реформски закони преку конструктивен дијалог

МКД - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото и сега треба сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските реформски ...

Средба Пендаровски – Рикер: Македонија ќе продолжи тесно да соработува со САД

Слободен Печат - 26.07.2019

Пендаровски, како што соопшти неговиот Кабинет, изрази очекување дека до крајот на годината ќе биде завршено ратификувањето на Протоколот за членство во НАТО во сите земји-членки, меѓу кои и во САД, со што Македонија ќе стане 30-та членка на ...

По Хан, денеска Рикер на средби со државниот врв и со опозицијата

+инфо - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Сител - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Рикер и Брнс се сретнаа со независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер попладнево се сретна и со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата на која присуствуваа и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнс, како и други ...

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ се сретна со Рикер

Сител - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер попладнево се сретна и со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата на која присуствуваа и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, како и други ...

Рикер во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Курир - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер се сретна со Димитров

Нова ТВ - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Прес-конференција на Заев и Рикер (ВО ЖИВО)

+инфо - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Започна серијата разговори: Рикер се сретна со Димитров

Press24 - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Филип Рикер

Слободен Печат - 26.07.2019

Проследете ја во живо прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава.

Рикер денес на средба со опозицијата и државниот врв

Нетпрес - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

(Во живо) Прес-конференција на Рикер и на Заев

Независен - 26.07.2019

Проследете ја заедничката прес-конференција со Филип Рикер, В.Д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Posted by Zoran Zaev on Петок, 26 јули ...

Обновено: Времето на политички игри заврши и порача Рикер на македонската опозиција!

OhridNews - 26.07.2019

Во рамки на работната посета на земјата, в.д. помошник државниот секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, претпладнево во Владата оджа средба со премиерот Зоран Заев по што двајцата имаа заедничка прес конференција.

Рикер: Северна Македонија и САД почнуваат нова етапа во односите како сојузници во НАТО

Макфакс - 26.07.2019

Република Северна Македонија и САД отпочнуваат нова етапа во меѓусебните односи и соработка како сојузници во Алијансата, рече в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, на средбата ...

Рикер: Направивте многи, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

А1 On - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Рикер се сретна со Димитров

Независен - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Рикер се сретна со Димитров

МКД - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Средба Рикер - Димитров: Македонија е на вистинскиот пат

Р.С.Европа - 26.07.2019

Република Северна Македонија и САД отпочнуваат нова етапа во меѓусебните односи и соработка како сојузници во Алијансата. Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат, рекол американскиот в.д.

ВО ЖИВО: Прес конференција на Заев и Рикер

Нова ТВ - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер во Мала Речица со Ахмети разговарал за владеењето на правото и регионалните односи

Сител - 26.07.2019

Унапредување на судството и односите со соседите – главна тема на средбата на американскиот помошник – државен секретар за Европа и Евроазија Филип Рикер и лидерот на ДУИ Али Ахмети, одржана во седиштето на партијата во Мала Речица.

Рикер се сретна со осумката, ги пофалил за развој на демократијата

+инфо - 26.07.2019

Осумката од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ денеска имаше средба со в.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Т. Рикер. На средбата присуствуваше и амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнс.

Димитров- Рикер: Македонија се наоѓа на вистинскиот пат, но неопходно е реформите да продолжат

Press24 - 26.07.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на Република Македонија.

Пендаровски се сретна со Рикер: Северна Македонија ќе продолжи тесно да соработува со САД

Press24 - 26.07.2019

Претседателот наМакедонија, Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер. На средбата беше разговарано за унапредување на билатералната ...

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Независен - 26.07.2019

– Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Рикер со позитивна оценка за осумте независни пратеници

МКД - 26.07.2019

Високиот американски претставник Филип Рикер, за време на престојот во Скопје се сретна и со осумтемина пратеници од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата присуствувала и американската амбасадорка Кејт Брнс.

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ се сретна со Рикер

Слободен Печат - 26.07.2019

На средбата на која присуствуваа и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, како и други високи претставници, стана збор за натамошната интеграција во ЕУ и НАТО на државата. Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија ...

Рикер со пофалба за демократскиот придонес на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 26.07.2019

Осуммината пратеници од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ имаа средба со вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Во соопштението за средбата се истакнува дека на неа присуствувала и ...

Димитров – Рикер: Почнуваме нова етапа во соработката како сојузници во Алијансата, реформите да продолжат

+инфо - 26.07.2019

Вашата посета се случува во многу важно време за земјата и само ден по вчерашнато усвојување на Пристпаниот протокол за членство на нашата држава во НАТО од страна на Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат.

Димитров – Рикер: Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

Нетпрес - 26.07.2019

Вашата посета се случува во многу важно време за земјата и само ден по вчерашнато усвојување на Пристпаниот протокол за членство на нашата држава во НАТО од страна на Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат.

Димитров – Рикер: Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

А1 On - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

PressingTV - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Претседателот Пендаровски го прими вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип ...

24Инфо - 26.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер.

Средба Димитров – Рикер: Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

Либертас - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Прес на Заев и Рикер (ВО ЖИВО)

Локално - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер: Дел од моето срце останува  во Северна Македонија

Вечер Прес - 26.07.2019

Со извинување дека ќе зборува на англиски јазик ја започна својата изјава заменик помошникот секретар на САД, Филип Рикер, кој е денеска во работна посета на Македонија. Тој потсети дека бил ангажиран во амбасадата на САД уште во 90-тите години, а ...

Рикер: Северна Македонија и САД почнуваат нова етапа во односите како сојузници во НАТО

Точка - 26.07.2019

Република Северна Македонија и САД отпочнуваат нова етапа во меѓусебните односи и соработка како сојузници во Алијансата, рече в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, на средбата ...

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Либертас - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Вечер Прес - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Рикер се сретна со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и ги пофали за позитивниот развој на демократијата

Либертас - 26.07.2019

Осумката од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ денеска имаше средба со в.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Т. Рикер. На средбата присуствуваше и амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнс.

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Република - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ се сретна со Рикер

Вечер Прес - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер попладнево се сретна и со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата на која присуствуваа и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, како и други ...

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ се сретна со Рикер

24Инфо - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер попладнево се сретна и со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата на која присуствуваа и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, како и други ...

Прес-конференција на Заев и Рикер (ВО ЖИВО)

24Инфо - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

PressingTV - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Пендаровски – Рикер: Конструктивен политички дијалог за суштински реформски закони

Опсервер - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

Вечер Прес - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Рикер со пофалба за демократскиот придонес на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 26.07.2019

Осуммината пратеници од независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ имаа средба со вршителот на должност помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Во соопштението за средбата се истакнува дека на неа присуствувала и ...

Средба Димитров – Рикер: Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

iPortal - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

И Крсто вратарот, Бетка национале и „Христо Узунов“ се видоа со Рикер

Денешен - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер попладнево се сретна и со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата на која присуствуваа и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, како и други ...

Рикер: Направивте многу, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

iPortal - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Осумте независни се сретнаа со Рикер

PressingTV - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер попладнево се сретна и со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. На средбата на која присуствувале и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, како и други ...

Средба Пендаровски-Рикер

Денешен - 26.07.2019

Соопштение од кабинетот: „Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер.

Рикер: Направивте многи, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

Бриф - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Димитров и Рикер со здравица за „идното сојузништво“

Фактор - 26.07.2019

„Со бело вино наздравија за идното сојузништво“. Помина ратификацијата за членство на Македонија во НАТП во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД, аа по тој повод задничка насмевка споделија министерот за надворешни работи Никола Димитров ...

Рикер се сретна со Димитров

Локално - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Прес-конференција на премиерот Заев и помошникот државен секретар на САД, Рикер

Опсервер - 26.07.2019

ВО ЖИВО – директен пренос од заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев и в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер. Рикер кој престојува во дводневна посета на земјава, серијата разговори со претставници ...

Рикер на средби со Заев, Димитров, Ахмети и со „независните“ од ВМРО-ДПМНЕ

PressingTV - 26.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер втор ден е во Македонија. Откако вчера имаше средба со градоначалниката на Битола и со првиот човек на Кавадарци Митко Јанчев за денеска се закажани средби со ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на помошникот државен секретар на САД, Рикер со премиерот Заев

Бриф - 26.07.2019

Работната посета на вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој ќе се сретне со државниот врв, можете да ја проследите на Фејсбук страницата на Телма.

Рикер: Северна Македонија и САД почнуваат нова етапа во односите како сојузници во НАТО

Centar - 26.07.2019

Република Северна Македонија и САД почнуваат нова етапа во меѓусебните односи и соработка како сојузници во aлијансата, рече в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во американскиот Стејт dепартмент, Филип Рикер, на средбата со ...

(ВО ЖИВО) Прес на премиерот Заев и помошник државниот секретар на САД, Рикер

Либертас - 26.07.2019

Прес-конференција на премиерот Заев и В.Д. помошник државен секретар на САД, ...

Димитров – Рикер: Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

CivilMedia - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

(ВО ЖИВО) Прес на премиерот Заев и помошник државниот секретар на САД, Рикер

Локално - 26.07.2019

Прес-конференција на премиерот Заев и помошникот државен секретар на САД, Филип ...

По Хан, денеска Рикер на средби со државниот врв и со опозицијата

Либертас - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер: Направивте многу, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

Опсервер - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Средба Димитров – Рикер: Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

MTM - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Рикер: Македонија и САД отпочнуваат нова етапа во меѓусебните

Кумановски м. - 26.07.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на Република Северна Македонија.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и В.Д. помошник државен секретар на САД, Филип Рикер

PressingTV - 26.07.2019

В.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на ...

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Либертас - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

ФОТО: „Наздравје со Филип Рикер, за идното сојузништво“ – напиша Димитров откако помина ратификацијата за НАТО во ...

Локално - 26.07.2019

Помина ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД. Наздравје со Фил Рикер, за идното сојузништво“, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на својата Фејсбук страница под фотографија ...

Рикер се сретна со Димитров

CivilMedia - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Опсервер - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Димитров до Рикер: Вашата посета се случува во многу важно време за земјата

24Инфо - 26.07.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на Република Северна Македонија.

Заев: Ќе се интензивира економската соработка со САД, но и заложбите за безбедност, слобода и демократски просперитет

Република - 26.07.2019

По средбата со вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, македонскиот премиер Зоран Заев на својот фејсбук профил напиша: На средбата со амбасадорот Рикер го потврдивме интересот за интензивирање на ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Рикер со пораки до власта и опозицијата, Фатиме може да ја замени Јанева?

Фактор - 26.07.2019

Времето на политички игри е поминато, порача в.д. помошник државниот секретар на САД, Филип Рикер, на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Рикер по средбата изјави дека се надева дека ќе види позитивно придвижување, особено кога ...

Средба Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Локално - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

26 јули: Филип Рикер во Скопје, 56 години од земјотресот во Скопје, Сенатот на САД го ратификува протоколот за НАТО…

CivilMedia - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата. Тој утрово оствари средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР.

(ВИДЕО) Премиерот Заев и вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија Филип Т. Рикер ...

Бриф - 26.07.2019

Премиерот Заев и вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија Филип Т. Рикер од заедничката прес-конференција: Да се заземе конструктивна улога и опозицијата да учествува во донесувањето на предлог законот за јавно ...

Средба Арифи-Рикер: Евроатланските интеграции најсуштински за државата

Локално - 26.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер при денешната посета на Тетово, разговараше со тетовската градоначалничката Теута Арифи. Во придружба на Рикер, во градот првпат по нејзиното именување на ...

Рикер се сретна со Димитров

Вечер Прес - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Што побара Рикер од Христијан Мицкоски?

Фактор - 26.07.2019

Времето на политички игри е поминато, порача в.д. помошник државниот секретар на САД, Филип Рикер, на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Рикер по средбата изјави дека се надева дека ќе види позитивно придвижување, особено кога ...

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

24Инфо - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник- државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Рикер во Македонија: Денеска средба со осумте пратеници отцепени од ВМРО-ДПМНЕ

Денешен - 26.07.2019

В.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

iPortal - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Рикер во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

24Инфо - 26.07.2019

Рикер во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот ...

Рикер: Направивте многи, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО и да добиете датум за преговори

24Инфо - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

CivilMedia - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Прес-конференција на Заев и Рикер

Република - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

Бриф - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник- државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Средба Димитров – Рикер: Северна Македонија се наоѓа на вистинскиот пат

Локално - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Средба Арифи-Рикер: Евроатланските интеграции најсуштински за државата

MTM - 26.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер при денешната посета на Тетово, разговараше со тетовската градоначалничката Теута Арифи. Во придружба на Рикер, во градот првпат по нејзиното именување на ...

Средба Арифи-Рикер: Евроатланските интеграции најсуштински за државата

Опсервер - 26.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер при денешната посета на Тетово, разговараше со тетовската градоначалничката Теута Арифи. Во придружба на Рикер, во градот првпат по нејзиното именување на ...

Пендаровски го прими Рикер на средба

Н.Македонија - 26.07.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер.

Нова етапа во односите на Македонија и САД како сојузници во НАТО

Н.Македонија - 26.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Филип Рикер, по вчерашната посета на Битола, денес пристигна во Скопје и одржа прес-конференција со премиерот Зоран Заев, а оствари и средба со министерот за надворешни ...

(ЖИВО) Прес конференција на премиерот Заев и помошник државниот секретар на САД, Рикер

Скопје1 - 26.07.2019

Премиерот Зоран Заев и в.д. помошник државниот секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, ќе одржат заедничка прес конференција по денешната средба во Влада. Прес конференцијата можете да ја следите овде во живо.

Рикер на средба со Димитров

MakPress - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Единствена Македонија: Доколку Филип Рикер вака подмукло и безобразно се заканува во нормални држави, веднаш би бил ...

Скопје1 - 26.07.2019

Единствена Македонија силно ги осудува заканите на помошниот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, за време на неговата посета на Република Македонија. Рикер вчера го посети градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и тоа не ...

Секретарот на САД со државниот врв ќе ги решава проблемите на државата

Скопје1 - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер се сретна со Димитров

1tv - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР, ја почна серијата разговори со претставници на власта и на опозицијата.

Ахмети-Рикер: Реформите во судскиот систем клучен елемент на патот кон ЕУ и НАТО

MakPress - 26.07.2019

Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица разговараше за актуелните политички случувања во државата.

Пендаровски - Рикер: Очекуваме до крајот на годината да биде завршен процесот на ратификации за НАТО

MakPress - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

РИКЕР ОД ВИЛА ВОДНО ИСПРАТИ ПОРАКА: Со заеднички сили до европска држава

Магазин - 26.07.2019

По средбата со премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ филип Рикер оствари средба и со претседателот на земјава Стево Пендаровски. Пендаровски на средбата со Рикер изјави дека земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од ...

Рикер вели дека неговото срце ќе остане во Северна Македонија: САД секогаш ќе ве поддржува

Скопје1 - 26.07.2019

Заменик помошникот секретар на САД, Филип Рикер, вели дека неговото срце секогаш ќе остане во Северна Македонија, а нашата држава ќе ја има поддршката од САД. -Чест ми е и радост што сум назад тука во Северна Македонија.

Рикер оствари средба со градоначалничката на Тетово, Арифи

MakPress - 26.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер при денешната посета на Тетово, разговараше со тетовската градоначалничката Теута Арифи. Во придружба на Рикер, во градот првпат по нејзиното именување на ...

Рикер на средби со државниот врв и со опозицијата

1tv - 26.07.2019

ршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје ќе има средби со државниот врв, а ќе разговара и со претставници на опозицијата.

Рикер: Земјата да покаже дека никој не е над законот

MakPress - 26.07.2019

Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД со восхит се гледа на она што вие и вашата земја го направивте.

Пендаровски-Рикер: Сите политички фактори да работат заедно на европската иднина на државата

1tv - 26.07.2019

Земјава вложи огромни напори за да ја надмине статус-кво состојбата од минатото. Сега е неопходно сите политички чинители заеднички да работат на европската иднина на државата, преку конструктивен политички дијалог за усвојување на суштинските ...

Рикер се сретна и со „независните“ од ВМРО-ДПМНЕ

1tv - 26.07.2019

В.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер денеска се сретна и со независната пратеничка група која излезе од ВМРО-ДПМНЕ. -Нашиот конструктивен пристап како опозициска пратеничка група беше оценет како позитивен за ...

Димитров – Рикер: Македонија и САД започнуваат нова етапа во односите како сојузници

MakPress - 26.07.2019

Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на регионот, порача министерот за надворешни работи Никола ...

Рикер во Битола кај градоначалничката Петровска пред утрешните средби со државниот врв и опозицијата

Сакам да кажам - 25.07.2019

Филип Рикер, в.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија денес со битолската градоначалничка Наташа Петровска разговараа за актуелната состојби во државата и во Битола, пред неговите утрешни средби во Скопје со премиерот, ...

Рикер: Мило ми е што сум во Битола

Канал5 - 25.07.2019

Во земјава пристигна и помошникот државен секретар на САД Филип Рикер. Екс амбасадорот денеска е во Битола, а за утре најавени се негови средби со државниот врв на кои се очекува да се разговара евроатлантските интеграции на земјава.

Битола прва станица на посетата на Рикер, “Рекет” не се споменува

Телма - 25.07.2019

Меѓу Солун и Скопје. Битола е првата точка во земјава каде застана високиот претставник на Ваштингтон Филип Рикер . Придружуван од новата амбасадорка Кејт Мари Брнз, в.д помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија се сретна со ...

Филип Рикер и американската амбасадорка во посета на Кавадарци

Канал5 - 25.07.2019

Од Битола високиот претставник на Стејт Департментот на САД, Филип Рикер и американската амбасадорка Кејт Мари Брнз беа и во посета на Кавадарци. Во Кавадарци се сретнаа со градоначалникот Митко Јанчев.

Филип Рикер денеска е во Битола, утре на средби во Скопје

24 Вести - 25.07.2019

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Филип Рикер е во дводневна посета на земјава. По посетата на Грција која траеше од понеделникот, тој денеска беше во Битола, каде што имаше средба со градоначалничката, Наташа Петровска.

Рикер и Брнз на гости кај Јанчев

Фокус - 25.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнз, се сретна со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Заедно со неа на средбата во Кавадарци допатува и помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер.

Димитров и Рикер наздравија, помина ратификацијата за НАТО во Комитетот на Сенатот

Фокус - 25.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров вечерва на својот Фејсбук профил објави фотографија со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер и соопшти дека поминала ратификацијата за членство на Македонија во ...

Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за членство на Република Северна Македонија ...

24 Вести - 25.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров објави фотографија каде тој заедно со Рикер наздравува со чаша вино за ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД.

Рикер денеска во Битола, ќе се сретне со Петровска

Фокус - 25.07.2019

Како што е веќе познато помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер доаѓа во посета на Македонија. Според најавите средбите со државниците и политичките партии во Скопје ќе се случат в петок.

Филип Рикер ја посети Битола

24 Вести - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Филип Рикер ја посети Битола

ТВ21 - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Рикер денеска во Битола, утре во Скопје

Алсат-М - 25.07.2019

Во меѓувреме,Филип Рикер, вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска ќе ја посета Општина Битола. Предвидено е тој утре во Скопје да има средба со премиерот Заев, по што исто така ќе имаат заедничка прес ...

Рикер и Брнс се сретнаа и со градоначалникот Митко Јанчев

+инфо - 25.07.2019

Филип Рикер, вршител на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија и амбасадорката Кејт Мери Брнс денеска се сретнаа со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. Работната средба се одржа во кабинетот на градоначалникот, а ...

Филип Рикер во Битола: Градот има стратешка позиција и во економскиот и во политичкиот живот на земјата

Слободен Печат - 25.07.2019

Високиот американски функционер од Битола, работниот престој го продолжи во Скопје. Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја ...

Рикер на средба со градоначалничката на Битола

+инфо - 25.07.2019

Во работна посета на Битола денеска ќе престојува Филип Рикер, вршител на должноста државен секератр на САД за Европа и Евроазија. Рикер заедно со висока делегација од амбасадата на САД во Македонија ќе имаат средба со градоначалничката на Битола, ...

Димитров: Помина ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД

Press24 - 25.07.2019

Помина ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД. На здравје со Филип Рикер, за идното сојузништво, напиша министерот за надворешни работи Никола Димитров во опис на фотографијата на која ...

Филип Рикер ја посети Битола

Нова ТВ - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Никола Димитров и Филип Рикер наздравуваат со вино (ФОТО)

Слободен Печат - 25.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров објави фотографија каде тој заедно со Рикер наздравува со чаша вино за ратификацијата за нашето членство во НАТО. Филип Рикер, Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија кој е во ...

Филип Рикер ја посети Битола

ММС - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Градоначалничката на Битола ги пречека Рикер и Бернс, ама не кажа ни збор за „Рекет“

+инфо - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Филип Рикер ја посети Битола

Сител - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Рикер денеска на средба со градоначалничката на Битола

Слободен Печат - 25.07.2019

Рикер во Македонија доаѓа по посетата на Грција. Како што е веќе познато помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер доаѓа во посета на Македонија. Според најавите средбите со државниците и политичките партии во Скопје ќе ...

Рикер во Битола ја претстави новата американска амбасадорка во земјава

Макфакс - 25.07.2019

Во посета на Општина Битола денес престојуваше висока делегација од САД и амбасадата на САД во нашата земја, предводена од Филип Рикер, вршител на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија.

Филип Рикер пред утрешните средби во Скопје ја посети Битола

Нетпрес - 25.07.2019

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Филип Рикер е во дводневна посета на земјава. Денеска ја посети Битола, каде што имаше средба со градоначалничката, Наташа Петровска, по посетата на Грција.

Рикер и амбасадорката на САД се сретнаа со градоначалникот на Кавадарци

ММС - 25.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија и амбасадорката Кејт Мари Брнз денеска беа во работна посета на Кавадарци. Беа примени од градоначалникот Митко Јанчев, а по завршувањето на средбата изјави за медиумите ...

Рикер во Битола на средба со градоначалничката Петровска

Сител - 25.07.2019

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија и поранешен американски амбасадор во земјава, Филип Рикер денеска ја посети Општина Битола каде имаше средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Филип Рикер и амбасадорката на САД во Македонија на средба со Митко Јанчев

Курир - 25.07.2019

Денес во посета на Општина Кавадарци беа Филип Рикер, вршител на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија и амбасадорката Кејт Мари Брнз. Причина за посетата на Општина Кавадарци беше средбата со градоначалникот м-р Митко ...

Рикер и Брнс во посета на Битола и Кавадарци

Р.С.Европа - 25.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер и американската амбасадорка Кејт Мари Брнс денеска беа во посета на Кавадарци. Тие се сретнаа со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Помошник државниот секретар на САД и американската амбасадорка во посета на Кавадарци

Локално - 25.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер и американската амбасадорка Кејт Мари Бернс денеска беа во посета на Кавадарци. Тие се сретнаа со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Филип Рикер во официјална посета на Битола

iPortal - 25.07.2019

Во посета на Општина Битола денес престојуваше висока делегација од САД и амбасадата на САД во Република Северна Македонија, предводена од амбасадорот Филип Рикер, вршител на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија.

Битола: Филип Рикер оствари средба со Наташа Петровска

Денешен - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Рикер во Битола ја претстави новата американска амбасадорка во земјава

Точка - 25.07.2019

Во посета на општина Битола денес престојуваше висока делегација од САД и Амбасадата на САД во нашата земја, предводена од Филип Рикер, вршител на должност помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија.

Помошник државниот секретар на САД и американската амбасадорка во посета на Кавадарци

Либертас - 25.07.2019

Вршителот на должноста помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер и американската амбасадорка Кејт Мари Бернс денеска беа во посета на Кавадарци. Тие се сретнаа со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Рикер: Битола има стратешка економска и политичка позиција во земјата

CivilMedia - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Рикер се сретна со рекетираната градоначалничка на Битола

Република - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

ДИМИТРОВ: На здравје сојузништво во НАТО со Филип Рикер

Денешен - 25.07.2019

На здравје со Филип Рикер за идното сојузништво, наздрави на Фејсбук министерот за надворешни работи Никола Димитров. – Помина ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД.

Високиот американски дипломат Филип Рикер на средба со Петровска

Тера - 25.07.2019

Како што е веќе познато помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер доаѓа во посета на Македонија. Според најавите средбите со државниците и политичките партии во Скопје ќе се случат в петок.

Зошто Филип прво отиде кај Наташа?

Вечер Прес - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Брнс ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

ФОТО: „Наздравје со Фил Рикер, за идното сојузништво“ – напиша Димитров откако помина ратификацијата за НАТО во комитет ...

Либертас - 25.07.2019

Помина ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД. Наздравје со Фил Рикер, за идното сојузништво“, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на својата Фејсбук страница под фотографија ...

„Битола е градот кој има стратешка позиција“ рече Рикер на средбата со Петровска

Тера - 25.07.2019

Помошникот државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер е во посета на Македонија. Пред средбите со државниот врв во Скопје и со лидерите на политичките партии, тој денеска беше во посета на Битола.

Филип Рикер ја посети Битола

MTM - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Димитров утре на средба со Рикер

Кумановски м. - 25.07.2019

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, утре, ќе го прими в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој претстојува во работна посета на нашата држава.

Филип Рикер ја посети Битола

Локално - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Државниот секретар на САД денеска во Битола, утре во Скопје: Рикер прво ќе се сретне со Наташа Петровска, па со Заев

Република - 25.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер доаѓа во посета на Македонија. Според најавите средбите со државниците и политичките партии во Скопје ќе се случат в петок, објави Фокус .

Филип Рикер ја посети Битола

Опсервер - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Филип Рикер ја посети Битола

Либертас - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Филип Рикер во посета на Битола

Н.Македонија - 25.07.2019

Денеска во работна посета на Битола ќе престојува Филип Рикер, вршител на должноста државен секератр на САД за Европа и Евроазија. Рикер заедно со висока делегација од амбасадата на САД во Македонија ќе имаат средба со градоначалничката на Битола, ...

Рикер и Брнс на средба кај градоначалничката Петровска во Битола

Н.Македонија - 25.07.2019

Во посета на општина Битола денес престојуваше висока делегација од САД и Амбасадата на САД во нашата земја, предводена од Филип Рикер, вршител на должност помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија.

Рикер: Битола е градот кој има стратешка позиција и во економскиот и во политичкиот живот во земјава

MakPress - 25.07.2019

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска.

Рикер и Петровска разговараа за актуелната состојба во државата, осврнувајќи се на соработката на Битола со ...

Скопје1 - 25.07.2019

Во посета на Општина Битола денес престојуваше висока делегација од САД и амбасадата на САД во Република Северна Македонија, предводена од амбасадорот Филип Рикер, вршител на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија.

(Фото) Димитров и Рикер наздравија – помина ратификацијата за НАТО во Комитетот на Сенатот

1tv - 25.07.2019

На здравје со Филип Рикер за идното сојузништво, наздрави на Фејсбук министерот за надворешни работи Никола Димитров. – Помина ратификацијата за нашето членство во НАТО во Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД.

Новата амбасадорка на САД се сретна со Митко Јанчев

Скопје1 - 25.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнз, се сретна со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Заедно со неа на средбата во Кавадарци допатува и помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер.

(ФОТО) Димитров и Рикер слават со вино: Наздравје за идното сојузништво со САД

Скопје1 - 25.07.2019

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Филип Рикер е во дводневна посета на земјава. По посетата на Грција која траеше од понеделникот, тој денеска беше во Битола, каде што имаше средба со градоначалничката, Наташа Петровска.

„Булдожер дипломатија“ Хан и Рикер доаѓаат во Скопје

24 Вести - 24.07.2019

Хан утре, Рикер во петок во Скопје. Во агендата средбите со државниот врв, власта и опозицијата а главна тема реформските процеси на земјава. Во улога на дипломатски булдужер или во служба само на редовна регионална посета.

Рикер на средби во Солун

А1 On - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Филип Рикер на средби во Солун

Р.С.Европа - 24.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, денеска во Солун се сретна со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски ...

Рикер на средби во Солун

24Инфо - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер на средби во Солун

Либертас - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер на средби во Солун

Локално - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер на средби во Солун

iPortal - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер на средби во Солун

Опсервер - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер на средби во Солун

1tv - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер на средби во Солун

MakPress - 24.07.2019

Со заменикот министер за внатрешни работи на Грција, надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу, со митрополитит Антимос и со новиот солунски градоначалник Константинос Зервас, оствари средби помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Рикер неделава доаѓа во Македонија, на средби со Заев и Пендаровски

Фокус - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

24 Вести - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Канал5 - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Неделава Рикер доаѓа во Скопје

Алсат-М - 22.07.2019

Во рамки на најавената турнеја на Балканот, агендата на Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер, предвидува посета на С. Македонија, соопшти Стејт Департментот.

Рикер неделава на средби со државниот врв

Телма - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе дојде во официјална посета на Македнија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата.

Филип Рикер неделава ќе го посети Скопје, ќе се сретне со Пендаровски, Заев и Димитров

ТВ21 - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Нетпрес - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Сител - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Филип Рикер неделава ќе ја посети Македонија

Р.С.Европа - 22.07.2019

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер ќе ја посети Северна Македонија, каде што ќе се сретне со претставници на владата, граѓанското општество и бизнисот, соопшти Стејт Департментот.

По Хан и Рикер доаѓа во Скопје

Независен - 22.07.2019

По посетата на еврокомесарот Јоханес Хан планирана за 25 јули, во Скопје доаѓа и в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Неговите средби со државно-политичкиот врв на Северна Македонија се предвидени за 26 јули.

Рикер доаѓа на средби со Заев, Пендаровски и опозицијата, но и со новата грчка влада

+инфо - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

ММС - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер на средби со власта, опозицијата, но и со осумте независни пратеници

МКД - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Press24 - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Нова ТВ - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Сител - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Слободен Печат - 22.07.2019

Во Скопје, пак, Филип Рикер ќе се има средби со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и други владини претставници. Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип ...

Филип Рикер неделава доаѓа во Атина и Скопје

Нетпрес - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

А1 On - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Рикер ја почна агендата: Се сретна со Дендиас и Ципрас

+инфо - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

А1 On - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Опсервер - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Филип Рикер неделава доаѓа во Скопје

Пулс24 - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ја посети Македонија, и ќе оствари средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата.

Рикер во посета на Северна Македонија и Грција

CivilMedia - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе се сретне со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Локално - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Двоецот Хан-Рикер во дипломатска мисија во Скопје

Либертас - 22.07.2019

Актуелната политичка ситуација, оваа недела во Скопје ги носи Јоханес Хан и Филип Рикер. Еврокомесарот се очекува да пристигне в четврток , додека пак в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, доаѓа в петок на 26 ...

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Република - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Либертас - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

24Инфо - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

ПОСЕТА ОД САД: Филип Рикер неделава доаѓа на разговори прво во Атина, а потоа и во Скопје

Денешен - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

iPortal - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Двоецот Хан-Рикер во спасувачка мисија во Скопје

Вечер Прес - 22.07.2019

Двете посети коинцидираат со кризата поврзана со СЈО и влегувањето во Собрание на новиот предлог-закон за Јавното обвинителство. Се очекува претставниците на ЕУ и на САД да се фокусираат токму на ова прашање што се смета за последно отворено пред ...

Доаѓа Рикер: Помошникот државен секретар во Македонија и Грција

PressingTV - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Опсервер - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

24Инфо - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Филип Рикер цела недела ќе се сретнува со грчки и македонски политичари

Фактор - 22.07.2019

Американскиот заменик-министер за европски и евроазиски прашања, Филип Т. Рикер, од синоќа ја започна посетата на Грција и Северна Македонија, која ќе трае до сабота, објави Стејт департментот.

Филип Рикер повторно е во Македонија

Локално - 22.07.2019

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер ќе ја посети Северна Македонија, каде што ќе се сретне со претставници на владата, граѓанското општество и бизнисот, соопшти Стејт Департментот.

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

Скопје инфо - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Рикер пристигна во Грција: Средба со новиот новиот шеф на дипломатијата Дендиас (ФОТО)

PressingTV - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Рикер доаѓа во Скопје

Скопје1 - 22.07.2019

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер ќе ја посети Македонија, каде што ќе се сретне со претставници на владата, граѓанското општество и бизнисот, соопшти Стејт Департментот.

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

MakPress - 22.07.2019

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, објави ...

Филип Рикер неделава ќе ги посети Грција и Македонија

MakPress - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.

Двоецот Хан-Рикер во дипломатска мисија во Скопје

1tv - 22.07.2019

Актуелната политичка ситуација, оваа недела во Скопје ги носи Јоханес Хан и Филип Рикер. Еврокомесарот се очекува да пристигне в четврток , додека пак в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, доаѓа в петок на 26 ...

Рикер на посебна средба со осумте пратеници

Скопје1 - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што освен средби со власта, ќе оствари посебна средба со осумте независни пратеници во Собранието, Елизабета Канчевска ...

Филип Рикер неделава во Атина и Скопје

1tv - 22.07.2019

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на граѓанското општество и на бизнис заедницата, соопшти Стејт департментот.