TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Учење македонски преку интернет за Македонците од Грција

Deutsche Welle - 18.09.2011

Интернет страницата „ Учи македонски онлајн“ од 17 октомври ќе почне со настава по македонски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Учењето на македонскиот јазик е бесплатно.

Настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција

БркајРабота - 18.09.2011

„Учи македонски онјалн“ ќе организира настава по македоски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Пријавувањето е од утре, а часовите е планирано да почнат на 17 октомври.

Онлајн-настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција

Алфа - 18.09.2011

Учи македонски онјалн“ ќе организира настава по македоски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Пријавувањето е од утре, а часовите е планирано да почнат на 17 октомври.

Македонците од Грција ќе учат македонски преку интернет

Кајгана - 18.09.2011

Интернет страницата „ Учи македонски онлајн" од 17 октомври ќе почне со настава по македонски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Учењето на македонскиот јазик е бесплатно.

Македонските деца во Грција ќе учат онлајн македонски јазик

+инфо - 18.09.2011

Секој македонски ученик, кој живее во Грција ќе добие распоред на часови, паралелки и термин за следење на онлајн настава по македонски јазик, која ја организираат „Учи македонски онлајн“.

Онлајн-настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција

Сител - 18.09.2011

„Учи македонски онјалн“ ќе организира настава по македоски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Пријавувањето е од утре, а часовите е планирано да почнат на 17 октомври.

Онлајн-настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција

МРТ - 18.09.2011

„Учи македонски онјалн“ ќе организира настава по македоски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Пријавувањето е од утре, а часовите е планирано да почнат на 17 октомври.

Македонците од Грција ќе учат македонски преку интернет

Канал5 - 18.09.2011

И Македонците од Грција наскоро ќе учат македонски, но преку интернет. Интернет страницата „Учи македонски онлајн" од 17 октомври ќе почне со настава по македонски јазик за Македонците на училишна ...

Учи македонски он-лајн

Вечер - 18.09.2011

Македонците кои живеат во Грција добиваат можност да следат настава на македонски јазик, но преку компјутер. Организатор на наставата за деца на училишна возраст е Учи македонски онјалн", ...

Настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција

Курир - 18.09.2011

„Учи македонски онјалн“ ќе организира настава по македоски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Пријавувањето е од утре, а часовите е планирано да почнат на 17 октомври.

Настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција

Press24 - 18.09.2011

„Учи македонски онлајн“ ќе организира настава по македонски јазик за Македонците на училишна возраст кои живеат во Грција. Пријавувањето е од утре, а часовите е планирано да почнат на 17 октомври.

По 16 дена бојкот, почна наставата во О.У. “Братство”

Алфа - 16.09.2011

По половина месец бојкот на наставата 400 ученици Албанци од основното "Братство" од Карпош, дојдоа на училиште. Заедно со своите родители им даваа поддршка на родителите Албанци од село Лака од ...

Тензии меѓу учениците во Лопате

Р.С.Европа - 15.09.2011

Учениците Македонци од селото Лопате не одат на училиште поради инциденти кои како што велат ги предизвикуваат учениците Албанци.

Тензии и бојкот на наставата во кумановско Лопате

Утрински - 15.09.2011

Училишна тепачка ги разгори тензиите во кумановското село Лопате. Откако завчера неколкумина 13-годишници од македонска националност биле нападнати од соученици Албанци, револтираните родители ...

Бојкот на наставата на ученици - македонци во Лопате

Телма - 15.09.2011

Во училиштетот „Битолски конгрес“ во кумановското село Лопате децата од македонска настава ја бојкотираат наставата. На училиште не ги пуштаат родителите, поради зачестените тепачки кои, според нив, ...

Учениците во Ропотово се вратија на настава

Н.Македонија - 15.09.2011

По неколкудневен бојкот на наставата, во училишните клупи се вратија учениците од долненските села Ропотово, Секирци и Пешталево, кои бараа на работа да останат старите наставници Вера Петковска, ...

Од утре наставата се одвива редовно

Идивиди - 15.09.2011

Скопје, 15 септември 2011 (МИА) - Наставата во сите основни и средни училишта во Македонија од утре продолжува да се одвива редовно, информираат од Министерството за образование и наука.

Од утре редовна настава во училиштата

Дневник - 15.09.2011

Наставата во сите основни и средни училишта во Македонија од утре продолжува да се одвива редовно, информираат од Министерството за образование и наука.

Од утре редовна училишна настава

БркајРабота - 15.09.2011

Во сите јавни основни и средни училишта во државата, од утре наставата продолжува да се одвива редовно. Одлуката за скратена настава од страна на министерствата за образование и здравство беше поради ...

Шестгодишно дете се онесвести во училиште

+инфо - 15.09.2011

Шестгодишно дете вчера колабирало пред своето училиште, откако неговата мајка го зела од часови за да го однесе дома. Целото испотено, омалаксано и со главоболка, на излегување од училиштето, на ...

Од утре наставата ќе продолжи редовно

Канал5 - 15.09.2011

Од утре продолжува редовната настава во училиштата - соопшти МОН. Министерството за образование и наука ја информира јавноста дека од утре, петок, 16.Септември 2011 година, во сите јавни основни и ...

Учениците од утре со целосни часови

Кирилица - 15.09.2011

Наставата во сите основни и средни училишта во Македонија од утре продолжува да се одвива редовно, со целосни часови, информираат од Министерството за образование и наука Изминативе три дена ...

Од утре наставата се одвива редовно

Сител - 15.09.2011

Наставата во сите основни и средни училишта во Македонија од утре продолжува да се одвива редовно, информираат од Министерството за образование и наука.

Oд утре наставата се одвива редовно

МРТ - 15.09.2011

Наставата во сите основни и средни училишта во Македонија од утре продолжува да се одвива редовно, информираат од Министерството за образование и наука.

Натепан ученик Македонец причина за бојкот во кумановско

Канал5 - 15.09.2011

Покрај бојкотот на Албанците во училиштето „Братство“ во скопски Карпош од пред неколку дена и во кумановско Лопате проблеми со одржување на наставата.

Продолжува редовната настава во училиштата

Вечер - 15.09.2011

Наставата во сите основни и средни училишта во Македонија од денеска продолжува да се одвива редовно, информираат од Министерството за образование и наука.

Од утре редовна настава во училиштата

Точка - 15.09.2011

Министерството за образование и наука соопшти дека од утре, петок, во сите јавни основни и средни училишта во државата, наставата продолжува да се одвива редовно.

Од утре редовна настава во училиштата

Нетпрес - 15.09.2011

Министерството за образование и наука соопшти дека од утре, петок, во сите јавни основни и средни училишта во државата, наставата продолжува да се одвива редовно.

Од утре редовна училишна настава

Курир - 15.09.2011

Во сите јавни основни и средни училишта во државата, од утре наставата продолжува да се одвива редовно. Одлуката за скратена настава од страна на министерствата за образование и здравство беше поради ...

Родителите купуваат клима-уреди за школите

Вест - 14.09.2011

"Владата потроши толку многу пари за споменици, па сега може да продаде еден споменик и со тие пари да ги климатизира сите школи во Македонија", порачуваат родителите од едно скопско училиште ...

Да поминат жештините, па ќе се климатизираат училниците

Утрински - 14.09.2011

Ќе се разгледува идејата за поставување клима-уреди во училиштата. Министерот за образование и наука, Панче Кралев, вчера изјави дека заедно со општините ќе се прави процена колку ќе чини набавката ...

Деца и наставници ја бојкотираат наставата во општина Студеничани

Телма - 14.09.2011

Околу 350 деца од општина Студеничани не посетуваат настава, а 35 наставници од подрачните училишта на основното „Алија Авдовиќ“ од село Батинци втора недела го бојкотираат почетокот на учебната ...

Горештините нема да ја поместат учебната година

Дневник - 14.09.2011

Наспроти барањата учебната година да почнува подоцна, надлежните сметаат дека проблемите со горештините може да се решаваат со скратувањето на часовите Освен скратување на часовите, високите ...

Учениците стравуваат за безбедноста во училиштата

Н.Македонија - 14.09.2011

Здружението за безбедносни истражувања и едукација вчера ја промовираше книгата „Безбедност во училиштата“ Во истражувањето биле вклучени 549 ученици, рекоа организаторите Во книгата се изнесени ...

Министерот Кралев на пуштањето на новата училишна зграда во велешко Иванковци

Сител - 14.09.2011

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска ќе го посети велешкото село Иванковци Кралев, како што информираат од МОН, ќе присуствува на свеченото пуштање во употреба на новата училишна ...

Министерот Кралев на пуштањето на новата училишна зграда во велешко Иванковци

МРТ - 14.09.2011

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска ќе го посети велешкото село Иванковци. Кралев, како што информираат од МОН, ќе присуствува на свеченото пуштање во употреба на новата училишна ...

Две недели по стартот на учебната година отворено училиштето во Иванковци

Канал5 - 14.09.2011

Со задоцнување од десеттина дена денеска започна новата учебна година и за 70 ученици во О.У. „Стојан Бурчевски Буридан“ во велешко Иванковци.

Пуштена во употреба новата училишна зграда во велешкото село Иванковци

Сител - 14.09.2011

Министерот за образование Панче Кралев, вицепремиерот Владимир Пешевски и градоначалникот на Општина Велес Горан Петров денеска свечено ја пуштија во употреба новата училишна зграда на ООУ „Стојан ...

Нова училишна зграда во велешко Иванковци

Курир - 14.09.2011

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска ќе го посети велешкото село Иванковци. Кралев, како што информираат од МОН, ќе присуствува на свеченото пуштање во употреба на новата училишна ...

Пуштено во употреба новото училиште во Иванковци

Курир - 14.09.2011

Министерот за образование Панче Кралев, вицепремиерот Владимир Пешевски и градоначалникот на Општина Велес Горан Петров денеска ја пуштија во употреба новата училишна зграда на ООУ „Стојан ...

Кралев во посета на Иванковци

Inpress - 14.09.2011

Велес, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска ќе го посети велешкото село Иванковци.

Просветниот инспекторат влезе во училиштето во Ропотово

Утрински - 13.09.2011

ПРИЛЕП - Просветни инспектори ја чешлаат работата на основното училиште „Ѓорче Петров“ во прилепското село Ропотово, каде од почетокот на учебната година трае бојкотот на наставата.

Жештината повторно ги скрати часовите

Утрински - 13.09.2011

Во наредните три дена повторно ќе има скратени часови во училиштата поради новиот топлотен бран што се очекува деновиве.

Незадоволни родителите на децата од целодневна настава

Телма - 13.09.2011

Владата, засега, нема пари за климатизирање на училиШтата и градинките, изјави министерот за образование Кралев во врска со најновата одлука поради топлото време наставата до четврток во сите ...

Скратена настава поради жештините

Н.Македонија - 13.09.2011

Поради топлотниот бран, во училиштата, денес, утре и задутре ќе има настава до 12 часот, согласно препораките на Комисијата за превенирање на последиците од топлотни бранови при Министерството за ...

Кралев бара разбирање за причините за скратување на наставата

Дневник - 13.09.2011

Одлуката на министерствата за образование и за здравство наставата до четврток да биде скратена поради топлотниот бран денеска остави многу деца од пониските одделенија незгрижени.

Кралев повика да има разбирање за причините за скратување на наставата

Сител - 13.09.2011

Одлуката на министерствата за образование и за здравство наставата до четврток да биде скратена поради топлотниот бран денеска остави многу деца од пониските одделенија незгрижени.

Истражување: Половина од учениците имаат забелешки за безбедноста во училиштата

Сител - 13.09.2011

Само половина од учениците во сите средни училишта во Скопје имаат чувство дека се безбедни во училиштата, додека останатите покажуваат помал или поголем степен на несигурност.

Половина од учениците имаат забелешки за безбедноста во училиштата

МРТ - 13.09.2011

Само половина од учениците во сите средни училишта во Скопје имаат чувство дека се безбедни во училиштата, додека останатите покажуваат помал или поголем степен на несигурност.

Учениците со страв во училишните клупи

Кирилица - 13.09.2011

Најголем број од учениците сметаат дека треба да постои обезбедување во училиштата. Голем број од нив покажуваат нетрпеливост кон оние кои се разликуваат од нив (хомосексуалци или луѓе од друга ...

Високите температури – причина за вируси и скратени часови

МРТ - 13.09.2011

Скратените часови, ограничениот престој во целодневна настава и во градинките им создаде мака на родителите и на просветните работници.

Жештините продолжуваат, училиштата со скратени часови

eReporter - 13.09.2011

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала локална облачност, како и со слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи од 31 до 37 степени Целзиусови, а во Скопје и околината ќе ...

Скратена настава во училиштата

Курир - 13.09.2011

Од денес до четврток наставата во основните и средните училишта ќе се одвива до 12 часот. Ваквата одлука ја донесоа Министерството за здравство и Министерството за образование и наука, поради ...

Кралев: Ова се вонредни услови- наставата мора да се скрати поради времето

Press24 - 13.09.2011

Одлуката на министерствата за образование и за здравство наставата до четврток да биде скратена поради топлотниот бран денеска остави многу деца од пониските одделенија незгрижени.

Кралев повика да има разбирање за скратената настава

Курир - 13.09.2011

Одлуката на министерствата за образование и за здравство наставата до четврток да биде скратена поради топлотниот бран денеска остави многу деца од пониските одделенија незгрижени.

Една петтина од учениците не се чувствуваат безбедно

Курир - 13.09.2011

Според резултатите од истражувањето спроведено од тим на Здружението за безбедносни истражувања и едукација, а објавени во книгата „Безбедност во училиштата“ промовирана денеска во Домот на АРМ, се ...

Се зголемува безбедноста во училиштата

Македонија24 - 13.09.2011

Македонија - Македониjа 24, , Се зголемува безбедноста во училиштата, "Кои се причините и зошто дел од учениците своите недоразбирања ги решаваат со насилство?Одговор на овие прашања се обидоа да ...

До четврток скратени часови во училиштата

Телма - 12.09.2011

Наставата во училиштата се до четврток ќе биде со скратени часови кои ќе траат до 12 часот, соопштија министртите за образование и за здравство Панче Крале и Никола Тодоров.

Скратена настава до четврток поради топлотниот бран

Дневник - 12.09.2011

Поради топлотниот бран наставата во сите основни и средни училишта во целата земја од утре до четврток ќе треба да заврши до 12 часот.

До четврток скратени часови во училиштата

Факултети - 12.09.2011

Наставата во училиштата се до четврток ќе биде со скратени часови кои ќе траат до 12 часот, соопштија министртите за образование и за здравство Панче Крале и Никола Тодоров.

Скратена настава во наредните три дена

Идивиди - 12.09.2011

Скопје, 12 септември 2011 (МИА) - Училиштата во Македонија во наредните три дена (13, 14 и 15 септември) ќе имаат настава со скратен временски период, согласно препораките на Комисијата за ...

Од утре до четврток скратена настава поради топлото време

Алфа - 12.09.2011

Во следите три дена учениците ќе имаат скратена настава, поради топлотниот бран што ја зафати земјава. До 12 часот треба да заврши и целодневната настава, вели министерот за образование Панче Кралев, ...

Скратени часови за учениците поради топлотниот бран

Кајгана - 13.09.2011

Поради најавата за високи температури, денеска и утре часовите за учениците ќе бидат скратени, односно наставата ќе завршува во 12 часот.

Скратена настава во училиштата во наредните три дена поради топлотниот бран

Доктори - 12.09.2011

Училиштата во Македонија во наредните три дена (13, 14 и 15 септември) ќе имаат настава со скратен временски период, согласно препораките на Комисијата за превенирање на последиците од топлотни ...

Бојкотот во „Братство“ продолжува

Канал5 - 12.09.2011

И по 12 дена се уште се бојкотира на наставата на албански јазик во основното училиште „Братство“ во Карпош.Наставниците кои бојкотираат ќе се соочат со казни.

„Братство“ никако да почне со настава, виновни наставниците!

Кирилица - 12.09.2011

Веќе е 12-ти септември, а во основното училиште „Братство“ во Тафталиџе 2 во Карпош се уште се бојкотира наставата на албански јазик.

Скратена настава во училиштата во наредните три дена поради топлотниот бран

Сител - 12.09.2011

Училиштата во Македонија во наредните три дена (13, 14 и 15 септември) ќе имаат настава со скратен временски период, согласно препораките на Комисијата за превенирање на последиците од топлотни ...

Високите температури им ги скратија часовите на учениците

Сител - 12.09.2011

Скратени часови за учениците од утре до четврток. Вторпат од почетокот на учебната година високите температури се причина наставата да трае до 12 часот.

Високите температури ја скратија наставата

Канал5 - 12.09.2011

Од утре до четврток поради високите температури, наставата во сите основни и средни училишта ќе биде скратена.Часовите од првата и втората смена треба да завршат до 12 часот.

Последен повик за наставниците Албанци пред врачување откази

Сител - 12.09.2011

Последен повик до наставниците Албанци од Братство да се вратат на настава. 12 дена 35 наставници не одат на работа и го поддржуваат бојкотот на наставата.

Скратена настава во училиштата во наредните три дена поради топлотниот бран

МРТ - 12.09.2011

Училиштата во Македонија во наредните три дена (13, 14 и 15 септември) ќе имаат настава со скратен временски период, согласно препораките на Комисијата за превенирање на последиците од топлотни ...

Скратени часови од вторник

МРТ - 12.09.2011

Поради топлотниот бран скратена настава во училиштата во наредните три дена Од вторник наставата ќе се одвива до 12 часот за да се избегнат последиците од горештината.

Септемвриски топлотен бран ги скрати часовите на учениците

Вечер - 12.09.2011

Од денеска до четврток наставата во училиштата и на факултетите ќе мора да заврши до 12 часот поради исклучително високите температури Од денеска до четврток наставата во училиштата и на факултетите ...

Скратена настава поради топлотниот бран

Курир - 12.09.2011

Поради високите температури кои деновиве ќе ја зафатат Македонија, Министерството за здравство му препорача на Министерството за образование и наука да ја скрати наставата во училиштата.

Скратени часови до четврток

eReporter - 12.09.2011

Училишнта настава до четврток ќе биде со скратени часови кои ќе траат до 12.00 часот, соопштија денеска министрите за образование и за здравство Панче Крале и Никола Тодоров.

До петок скратена настава во училиштата поради топлотниот бран

Press24 - 12.09.2011

Се препорачува наставата да се одвива до 12 часот со што би се избегнале последиците од топлотниот бран. Училиштата во Македонија во наредните три дена (13, 14 и 15 септември) ќе имаат настава со ...

Од утре до четврток скратена настава поради топлото време

Sky - 12.09.2011

Во следите три дена учениците ќе имаат скратена настава, поради топлотниот бран што ја зафати земјава. До 12 часот треба да заврши и целодневната настава, вели министерот за образование Панче Кралев, ...

Скратена настава во училиштата

Македонија24 - 12.09.2011

Македонија - Македониjа 24, , Скратена настава во училиштата, "Поради високите температури кои деновиве ќе ја зафатат Македонија, часовите во основните и средните училишта ќе бидат скратени.