TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ на плоштадот во Скопје очекува 100.000 луѓе

А1 - 12.09.2002

„Граѓаните не треба да гласаат за коалицијата „За Македонија заедно“ затоа што СДСМ на криминален начин приватизираше 90 проценти од државниот капитал, им украде 8 отсто на пензионерите, ограби двесте милиони марки од штедачите, не ги вооружи безбедносните сили, избега од ТВ дуели и со стари ...

Семејствата на загинатите бранители не го блокираа Плетвар

Утрински - 12.09.2002

Порака од семејствата на загинатите кај Карпалак: "Наместо да нe оцрнувате, посетете ги гробовите на нашите најблиски" ПРИЛЕП- Семејствата на загинатите припадници на АРМ кај Карпалак во август минатата година, со соопштение упатено до медиумите, потпишано од страна на претставници на сите десет ...

Поради политичкото насилство ДА го откажа митингот во Прилеп

Утрински - 11.09.2002

ОДЛУКА ПРИЛЕП - "Се надевам дека нашите членови, симпатизери и граѓаните на Прилеп нема погрешно да нў разберат, но откажувањето на нашиот митинг не е наш однос спрема нив, туку револт спрема нивото на водење на изборната кампања од страна на некои политички субјекти", рече претседателот на ...

Инцидентот во Прилеп мрачно сценарио на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 10.09.2002

КОАЛИЦИЈАТА ЗАЕДНО ОБВИНУВА Инцидентот во Прилеп е неуспешно мрачно сценарио на ВМРО-ДПМНЕ за да се попречи одржувањето на митинг на здружената опозиција "Заедно" во Прилеп, рекоа потпретседателите на СДСМ и ЛДП, Владо Бучковски и Јован Манасиевски, на вчерашната прес-конференција.

Блокадите се хулигански чин што и одговара на опозицијата

Вест - 10.09.2002

ВМРО-ДПМНЕ И ЛП ТВРДАТ ДЕКА НЕ ГИ НАПРАВИЛЕ ИНЦИДЕНТИТЕ ВО ПРИЛЕП Блокадите на Плетвар кај Прилеп се чин на хулиганство насочен не против СДСМ, туку против ВМРО-ДПМНЕ и ЛП, соопштија вчера портпаролите на овие две партии. Инцидентите, според нив, повеќе и одат на рака на опозицијата и на Бранко ...

Невидено насилство против митингот на опозицијата во Прилеп

Утрински - 10.09.2002

Со блокади, рафални истрели и со други елементи на притисок власта направи обид да го спречи собирот на коалицијата "ЗА" Досега незабележена жестокост во намерата да не се одржи закажаниот митинг на опозициската коалиција беше регистрирана во неколкуте драматични часа во неделата во Прилеп и ...

Бучковски ќе го тужи Ѓорчев

Утрински - 10.09.2002

ПОРАКИ Во врска со изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Ѓорчев, дадена во неделата доцна вечерта за МТВ, околу улогата на роднините на загинатите бранители кај Карпалак во блокадата кај Плетвар, како и улогата на Владо Бучковски, тогашен министер за одбрана, вчера прозваниот Бучковски рече ...

Инцидентите се против ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 10.09.2002

Прес-конференција на коалицијата "Главата горе" за немилите настани на митингот на опозицијата Инцидентот кај Плетвар е чин на хулиганство, порача Ѓорчев ВМРО-ДПМНЕ и ЛП вчера ги осудија инцидентите со блокирањето на патот кај Плетвар и со носителот на листата на коалицијата ?За Македонија заедно° ...

Во Прилеп пукотници, на Плетвар петчасовна блокада

Дневник - 10.09.2002

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА ВИКЕНДОВ под марковите кули МВР демантира дека блокадата ја организирале "лавовите", додека од коалицијата "За Македонија заедно" тврдат дека блокадата ја поставиле единиците на ВМРО-ДПМНЕ заради застрашување "Тежок ден", прокоментираа прилепчани за 8 Септември, кога наместо ...

Плетвар доби нова црна точка

Дневник - 10.09.2002

Коментар - Христо Ивановски Тоа што за Денот на независноста се случуваше во Прилеп е далеку од она што може да се нарече политичка борба. Во градот под Марковите кули се пукаше врз Петар Гошев, на Плетвар беше поставена неколкучасовна блокада, се пукаше во Прилеп по митингот на опозицијата ...

Гошев: "Новата власт ќе се пресмета со тутунската мафија"

Дневник - 10.09.2002

"ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО" ВО ТЕТОВО, БИТОЛА И ВО ПРИЛЕП Почитувајќи ги и спроведувајќи ги во дела идеите на Гоце Делчев, Никола Карев, Питу Гули и на Мирче Ацев, дочекавме да го празнуваме 8 Септември - Денот на самостојноста. Дотука не стасавме со идеите и делата на Ванчо Михајлов и неговиот ...

Рафали на митингот на „За Македонија“ во Прилеп

А1 - 09.09.2002

Митингот на опозиционата коалиција „За Македонија заедно“ доцна синоќа во Прилеп заврши со повеќе рафални истрели од кои за среќа немаше повредени. Митингот се одржа во наелектризирана атмосфера поради обиди на група од околу стотина луѓе, според опозицијата припадници на полициската единица ...

Владеачките партии ја осудија блокадата кај Плетвар

А1 - 09.09.2002

„Блокадата на Плетвар е хулиганство и ние го осудуваме. Против сторителите треба да се преземат соодветни мерки. Сепак, имаме разбирање за револтот на најблиските на загинатите прилепчани кај Карпалак затоа што одењето на поранешниот министер за одбрана Владо Бучковски во Прилеп, поради чии ...

Седум приведени заради блокадата кај Плетвар

А1 - 09.09.2002

Полицијата на информативен разговор вчера приведе седум лица од триесетте кои со оружје го блокираа патот Прилеп - Градско кај Плетвар. МВР не го соопшти нивниот идентитет, но потврди дека при приведувањето од нив се одземени две автоматски пушки и еден пиштол.

„За Македонија заедно“: Прилепчани не се исплашија од рафалите

А1 - 09.09.2002

„Прилепчани на вчерашниот митинг на коалицијата „За Македонија заедно“ не само што не се исплашија од рафалните пукања, туку по нив, тие помасовно излегоа и ја дадоа својата поддршка на опозицијата“, изјави потпретседателот на Либерално-демократската партија Јован Манасиевски.