TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како може да биде уништено хемиското оружје на Сирија?

Deutsche Welle - 15.09.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле смета дека Германија би можела да учествува во уништувањето на сириското хемиско оружје. Германските фирми, имено, имаат доволно ноу-хау за уништување ...

САД смета дека во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Нетпрес - 15.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник.

Кина го поздрави договорот за Сирија

+инфо - 15.09.2013

Кина го поздрави договорот во Женева меѓу САД и Русија за сирискиот хемиски арсенал, изјави шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји на средба со неговиот француски колега Лоран Фабиус.

Либерман: Договорот со Сирија добар за Израел

Сител - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

И Израел го поздрави договорот меѓу Русија и САД

Курир - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

Сител - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година.

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

А1 On - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година.

И Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

Сител - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД.

И Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

А1 On - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД.

САД не исклучуваат можност за уништување на сириското оружје во Русија

Руска реч - 15.09.2013

Властите на САД не исклучуваат можност за пренесување на резервите од хемиското оружје на Сирија во Русија за негово понатамошно уништување, пренесува The Washington Post, повикувајќи се на ...

Пушков: барањето на САД за роковите за предавање на сириското хемиско оружје не е професионално

Руска реч - 15.09.2013

Шефот на комитетот за меѓународни работи во Думата, Алексеј Пушков, изјави дека барањето на САД за роковите за предавање на хемиското оружје на Сирија под меѓународна контрола е непрофесионално.

Кина го поздрави договорот од Женева за сирискиот хемиски арсенал

А1 On - 15.09.2013

Кина го поздрави договорот во Женева меѓу САД и Русија за сирискиот хемиски арсенал, изјави шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји на средба со неговиот француски колега Лоран Фабиус.

Кина го поздрави договорот од Женева за сирискиот хемиски арсенал

Сител - 15.09.2013

Кина го поздрави договорот во Женева меѓу САД и Русија за сирискиот хемиски арсенал, изјави шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји на средба со неговиот француски колега Лоран Фабиус.

ОН-Сирија се приклучи на Конвенцијата за хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.09.2013

ОН соопштија дека го прифатиле барањето на Сирија да се приклучи на Конвенцијата за забрана на хемиско оружје. Според ОН, Сирија ќе пристапи кон Конвенцијата на 14 октомври.

Свет Пекинг задоволен со договор меѓу Русија и САД за Сирија

Макфакс - 15.09.2013

Кина е задоволна од постигнатиот договор за сириското хемиско оружје што во саботата го постигнаа Русија и САД, изјави во неделата кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на средбата со ...

Либерман: Договорот со Сирија добар за Израел

А1 On - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Иран: САД останаа без изговор за напад

А1 On - 15.09.2013

Заменик министерот за надворешни работи на Иран, Хусеин Амир Аболахијан рече дека, со постигнување на договорот за меѓународна контрола над сириското хемиско оружје, САД веќе немаат изговор за напад ...

Турција го поздрави договорот за Сирија

Р.С.Европа - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија постигнаа договор за Сирија. Според соопштението, Турција во принцип го поздравува уништувањето на секој вид оружје за масовно уништување во ...

Сирија го поздрави договорот САД- Русија за хемиското оружје

Нова ТВ - 15.09.2013

Aмериканско-рускиот договор за хемиско оружје на Сирија е "победа", која ја одврати војната, изјави сирискиот министер Али Хаидар, јавува ББЦ. Рамковниот документот вели дека Сирија мора да обезбеди ...

Светските лидери го поздравија договорот за Сирија

Р.С.Европа - 15.09.2013

Светските лидери го поздравија договорот меѓу Русија и САД во кој е предвидено Сирија да го уништи хемиското оружје кое го поседува до средината на наредната година.

Иран ја поздравува одлуката на сириските власти државата да биде дел од членките на Конвенцијата за забрана на хемиско ...

А1 On - 15.09.2013

Иран ја поздрави денеска одлуката на Сирија за членство во Конвенцијата за забрана на хемиско оружје барајќи и Израел да стане член на тој договор. Според неа, вознемирува фактот што Израел не е дел ...

Обама задоволен од ставот на Путин кон Асад

Макфакс - 15.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама во разговорот објавен во неделата на американската телевизиска мрежа ABC, изрази задоволство од тоа што неговиот руски колега Владимир Путин го поттикнал својот ...

Иран поседува информации дека хемиско оружје во Сирија употребиле бунтовниците

Макфакс - 15.09.2013

Иран располага со информацијата дека во Сирија хемиско оружје употребува тамошната вооружена опозиција, којашто сѐ уште располага со ова оружје за масовно уништување, изјави во неделата шефот на ...

Либерман: Договорот со Сирија добар за Израел

Бриф - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Иран соопшти дека САД веќе немаат изговор за да ја нападнат Сирија

Локално - 15.09.2013

Иранскиот заменик-министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиен изјави дека САД веќе немаат изговор за да ја нападнат Сирија, откако претходно беше склучен договор за уништување на хемиското ...

Кина го поздрави договорот од Женева за сирискиот хемиски арсенал

Бриф - 15.09.2013

Кина го поздрави договорот во Женева меѓу САД и Русија за сирискиот хемиски арсенал, изјави шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји на средба со неговиот француски колега Лоран Фабиус.

И Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

Бриф - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД.

Иран ја поздравува одлуката на сириските власти државата да биде дел од членките на Конвенцијата за забрана на хемиско ...

Бриф - 15.09.2013

Иран ја поздрави денеска одлуката на Сирија за членство во Конвенцијата за забрана на хемиско оружје барајќи и Израел да стане член на тој договор. – Иран го поздравува присоединувањето на Сирија кон ...

САД не исклучуваат можност за уништување на сириското оружје во Русија

Република - 15.09.2013

Властите на САД не исклучуваат можност за пренесување на резервите од хемиското оружје на Сирија во Русија за негово понатамошно уништување, пренесува The Washington Post, повикувајќи се на ...

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

Бриф - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година.

Иран: Сириската опозиција ги спровела хемиските напади

Локално - 15.09.2013

Иран располага со информации дека милитантите на вооружената опозиција во Сирија користеле хемиско оружје и дека се уште имаат такви оружја за масовно уништување, изјави министерот за надворешни ...

Хемиското оружје во Сирија ги тресе меѓународните односи

Фактор - 15.09.2013

Хемиско оружје во Сирија го употребува тамошната вооружена опозиција, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф, пренесуваат западните медиуми.

Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

Н.Македонија - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД Според него, тоа отвора пат за ...

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

Н.Македонија - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година - Турција во принцип го поздравува ...

Обама: САД подготвени за акција, ако не успее дипломатијата

24 Вести - 14.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави договорот кој денеска го постигнаа САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје, но и предупреди дека САД се подготвени за акција против ...

Германија го поздрави договорот на САД и Русија за сириското хемиско оружје

Канал5 - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително“ се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Канал5 - 14.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник.

САД без големи очекувања од резолуција на ОН

24 Вести - 14.09.2013

САД не очекуваат резолуција на Советот за безбедност на ОН за сириското хемиско оружје, да вклучува закана за употреба на воена сила имајќи предвид дека Русија е против тоа.

САД и Русија се договорија за Сирија

Deutsche Welle - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа согласност за уништување на сириското хемиско оружје. Сирија мора да го покаже својот арсенал во рок од една ...

Обама: Нема сомнеж дека Асад употреби хемиско оружје

Утрински - 14.09.2013

Американскиот претседател во синоќешното обраќање рече дека сега треба да се сфати дали САД и меѓународната заедница се подготвени да се исправат пред тоа Нема недоумица дека во Сирија било ...

Бунтовниците го отфрлија, светските лидери го поздравија договорот за Сирија

Утрински - 14.09.2013

Договорот на САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје денеска го поздравија ОН, Франција, Велика Британија и Германија, додека сириските бунтовници го отфрлија, истакнувајќи дека тој на ...

Обама: САД подготвени за акција, ако не успее дипломатијата

Утрински - 14.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави договорот кој денеска го постигнаа САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје, но и предупреди дека САД се подготвени за акција против ...

Продолжуваат преговорите меѓу Русија и САД за Сирија

Р.С.Европа - 14.09.2013

Преговорите меѓу Русија и САД за за хемиско разоружување на Сирија продолжуваат и денеска во Женева. Според извештајот, двете страни во преговорите кои се предводени од американскиот државен секретар ...

Чешка има капацитет за уништување на хемиското оружје на Сирија

А1 On - 14.09.2013

Чешките војници, односно единицата за хемиска одбрана која е една од најдобрите во Северноатлантската алијанса стојат на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, изјави чешкиот ...

Чешка може да го уништи хемиското оружје на Сирија

Press24 - 14.09.2013

Чешката единица за хемиска одбрана која важи за една од најдобрите во Северноатлантската алијанса, стои на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, информираше чешкиот министер за ...

Париз: Соопштението на Сирија е корисно, но не и доволно

А1 On - 14.09.2013

Соопштението на Сирија дека се приклучила на договорот за забрана на хемиско вооружување не е доволно, смета официјален Париз. Владата на Франција, побара донесување на Резолуција во Советот за ...

СИРИЈА: ОН сака мировна конференција, на терен се преместува хемиското оружје

Телеграф - 14.09.2013

„Вол стрит џурнал“ објави дека Сирија го распоредува хемискиот арсенал во околу педесетина различни објекти Американскиот весник „Вол стрит џурнал“ објави дека Сирија го распоредува хемискиот арсенал ...

САД и Русија се согласија за инспекциите во Сирија

Р.С.Европа - 14.09.2013

САД и Русија постигнале согласност за големината и обемот на инспекциите за хемиското оружје во Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери по денешните разговори во Женева со рускиот министер за ...

Москва: Рокот што го даде САД за Сирија не е реален

Макфакс - 14.09.2013

Временскиот рок коишто САД ѝ го дадоа на Сирија за да го стави својот хемиски арсенал под меѓународна контрола не е реален, оцени во саботата руски парламентарец.

САД и Русија постигнаа договор за Сирија

Р.С.Европа - 14.09.2013

САД и Русија по тридневните преговори во Женва постигнаа согласност за хемиско разоружување на Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери говорејќи по средбата со рускиот министер за надворешни ...

ВИДЕО: САД и Русија го финишираа планот: Сирија има една недела да го предаде хемиското оружје

Нетпрес - 14.09.2013

САД и Русија се согласија дека Сирија мора да им дозволи пристап на инспекторите на ОН до целото хемиско оружје за да биде уништено, во спротивно, тие ќе побараат употреба на сила.

Обама: Ние сме подготвени, ќе видиме што ќе се случи

А1 On - 14.09.2013

Американскиот претседател, Барак Обама истакна дека сака да и даде можност на дипломатијата во решавање на кризата во Сирија, но предупреди дека воена опција се уште не е отфрлена.

САД без очекување во резолуција на ОН да има и закани за воени напади врз Сирија

Сител - 14.09.2013

САД не очекуваат резолуција на Советот за безбедност на ОН за сириското хемиско оружје, да вклучува закана за употреба на воена сила имајќи предвид дека Русија е против тоа.

Сириски авиони бомбардираат предградија на Дамаск?

Press24 - 14.09.2013

Сириските опозициски активисти тврдат дека сириски борбени авиони денеска нападнале предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на ...

Фабиус: Постигнувањето на договор помеѓу Рисија и САД е важен напредок

Курир - 14.09.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус го поздрави како „важен напредок" постигнувањето договоро меѓу САД и Русија на преговорите во Женева за сириското хемиско оружје.

Сириските авиони „удрија“ по бунтовниците

Курир - 14.09.2013

Сириски борбени авиони нападнале денеска предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на првата линија на фронтот, соопштија опозициски ...

Воениот лидер на сириската опозиција го отфрли руско-американскиот договор

Сител - 14.09.2013

Лидерот на бунтовничката Сириска слободна армија, генерал Селим Идриз, го отфрли денеска руско-американскиот договор за уништување на хемискиот арсенал на Сирија.

Македонија ги поддржа САД за Сирија

Нова ТВ - 14.09.2013

Македонија заедно со 37 други држави од светот е потписник на заедничката изјава за Сирија. Во изјавата услогласена на Самитот на групата Г 20 одржан во Сан Петерсбург, се осудува режимот на Асад и ...

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Сител - 14.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник.

Обама: САД подготвени за акција, ако не успее дипломатијата

Сител - 14.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави договорот кој денеска го постигнаа САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје, но и предупреди дека САД се подготвени за акција против ...

САД подготвени за акција, ако не успее дипломатијата

+инфо - 14.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави договорот кој денеска го постигнаа САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје, но и предупреди дека САД се подготвени за акција против ...

Москва: Рокот што го даде САД за Сирија не е реален

Кајгана - 14.09.2013

Временскиот рок што САД го дадоа на Сирија за да го стави својот хемиски арсенал под меѓународна контрола не е реален, оцени рускиот парламентарец Алексеј Пушков.

САД и Русија се договорија околу Сирија

Нова ТВ - 14.09.2013

По тридневните преговори во Женева, САД и Русија постигнаа согласност за хемиско разоружување на Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери говорејќи по средбата со рускиот министер за ...

Париз го оцени договорот за сириското хемиско оружје како „важен напредок“

Сител - 14.09.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус го поздрави како „важен напредок“ постигнувањето договоро меѓу САД и Русија на преговорите во Женева за сириското хемиско оружје.

Сириски авиони бомбардираат предградија на Дамаск, тврдат опозициски активисти

Сител - 14.09.2013

Сириски борбени авиони нападнале денеска предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на првата линија на фронтот, соопштија опозициски ...

Париз го оцени договорот за сириското хемиско оружје како „важен напредок“

А1 On - 14.09.2013

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус го поздрави како „важен напредок“ постигнувањето договоро меѓу САД и Русија на преговорите во Женева за сириското хемиско оружје.

Сириски авиони бомбардираат предградија на Дамаск, тврдат опозициски активисти

А1 On - 14.09.2013

Сириски борбени авиони нападнале денеска предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на првата линија на фронтот, соопштија опозициски ...

Германија го поздрави договорот на САД и Русија за сириското хемиско оружје

А1 On - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително“ се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Сириски авиони бомбардираат предградија на Дамаск

+инфо - 14.09.2013

Сириски борбени авиони нападнале денеска предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на првата линија на фронтот, соопштија опозициски ...

По Французите и Германците го поздравија договорот помеѓу Русија и САД

Курир - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително" се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Светските лидери го поздравуваат договорот, сириските бунтовници го отфрлуваат

А1 On - 14.09.2013

Договорот на САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје денеска го поздравија ОН, Франција, Велика Британија и Германија, додека сириските бунтовници го отфрлија, истакнувајќи дека тој на ...

Лидер на сириската опозиција го отфрли руско-американскиот договор

Телеграф - 14.09.2013

Тој побара пред уништувањето на сириското хемиско оружје, претседателот Башар ал Асад да биде исправен пред Меѓународен кривичен суд Лидерот на бунтовничката Сириска слободна армија , генерал Салим ...

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

А1 On - 14.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски ...

„Волтрит џурнал“: Сирија го преместува хемискиот арсенал

Сител - 14.09.2013

Сирија го распоредува хемискиот арсенал во околу педесетина различни објекти со цел да ја усложни задачата на инспекторите кои би имале задача да го контролираат, објави Волстрит џурнал.

САД без очекување во резолуција на ОН да има и закани за воени напади врз Сирија

А1 On - 14.09.2013

САД не очекуваат резолуција на Советот за безбедност на ОН за сириското хемиско оружје, да вклучува закана за употреба на воена сила имајќи предвид дека Русија е против тоа.

Чешка има капацитет за уништување на хемиското оружје на Сирија

Сител - 14.09.2013

Чешките војници, односно единицата за хемиска одбрана која е една од најдобрите во Северноатлантската алијанса стојат на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, изјави чешкиот ...

САД ЗА СИРИЈА: Подготвени сме за акција, ако не успее дипломатијата

Телеграф - 14.09.2013

Соединетите американски држави сепак ќе бидат подготвени за акција против Сирија, доколку се прекрши договорот Американскиот претседател Барак Обама го поздрави договорот кој денеска го постигнаа САД ...

Сирија: Преговорите Русија-САД тешки

Нова ТВ - 14.09.2013

Разговорите меѓу Русија и САД во насока на постигнување договор за проценка и отстранување на хемиско оружје на Сирија влегуваат во третиот ден. Американски официјални лица изјавија дека разговорите ...

„Волтрит џурнал“: Сирија го преместува хемискиот арсенал

А1 On - 14.09.2013

Сирија го распоредува хемискиот арсенал во околу педесетина различни објекти со цел да ја усложни задачата на инспекторите кои би имале задача да го контролираат, објави Волстрит џурнал.

Сириски авиони бомбардираат предградија на Дамаск

Денешен - 14.09.2013

Денеска сириски борбени авиони нападнале предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на првата линија на фронтот, соопштија опозициски ...

Чешка подготвена да го уништи сириското хемиско оружје

Локално - 14.09.2013

Чешката единица за хемиска одбрана која важи за една од најдобрите во Северноатлантската алијанса, стои на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, информираше чешкиот министер за ...

„Волтрит џурнал“: Сирија го преместува хемискиот арсенал

Либертас - 14.09.2013

Сирија го распоредува хемискиот арсенал во околу педесетина различни објекти со цел да ја усложни задачата на инспекторите кои би имале задача да го контролираат, објави Волстрит џурнал.

Сириски авиони бомбардираат предградија на Дамаск, тврдат опозициски активисти

Либертас - 14.09.2013

Сириски борбени авиони нападнале денеска предградија на Дамаск кои се под контрола на бунтовниците, додека владините сили се судриле со бунтовниците на првата линија на фронтот, соопштија опозициски ...

Светските лидери го поздравуваат договорот, сириските бунтовници го отфрлуваат

Бриф - 14.09.2013

Договорот на САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје денеска го поздравија ОН, Франција, Велика Британија и Германија, додека сириските бунтовници го отфрлија, истакнувајќи дека тој на ...

„Волтрит џурнал“: Сирија го преместува хемискиот арсенал

Бриф - 14.09.2013

Сирија го распоредува хемискиот арсенал во околу педесетина различни објекти со цел да ја усложни задачата на инспекторите кои би имале задача да го контролираат, објави Волстрит џурнал.

САД без очекување во резолуцијата на ОН да има и закани за воени напади врз Сирија

Бриф - 14.09.2013

САД не очекуваат резолуција на Советот за безбедност на ОН за сириското хемиско оружје да вклучува закана за употреба на воена сила имајќи предвид дека Русија е против тоа.

Обама: САД подготвени за акција

Бриф - 14.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави договорот кој денеска го постигнаа САД и Русија за контрола на сириското хемиско оружје, но и предупреди дека САД се подготвени за акција против ...

Чешка има капацитет за уништување на хемиското оружје на Сирија

Бриф - 14.09.2013

Чешките војници, односно единицата за хемиска одбрана која е една од најдобрите во Северноатлантската алијанса стојат на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, изјави чешкиот ...

Обама: Ние сме спремни за војна

Н.Македонија - 14.09.2013

Американскиот претседател, Барак Обама изјави дека и дава можност на дипломатијата во решавање на кризата во Сирија, но предупреди дека воена опција се уште не е отфрлена.

Преку сто илјади жртви и милиони повредени од хемиски отрови

Дневник - 13.09.2013

Десетици илјади документирани жртви и неколку милиони со последици од употреба на хемиско оружје е билансот само на докажаните, документирани употреби на бојни отрови од Втората светска војна до ...

Сирија побара техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

24 Вести - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Мал интерес во администрацијата на Обама за проширување на НАТО

МРТ - 13.09.2013

Поранешен аналитичар и функционер во американскиот Стејт Департмент и Секретаријатот за одбрана, Хорге Бенитез е еден од водечките експерти на оваа организација за НАТО и Балканот.

Сирија го разместува хемискиот арсенал

Макфакс - 13.09.2013

Сирија запчнала да го разместува хемискиот арсенал на педесетина различни места за да ја закомпликува задачата на оние кои ќе бидат повикани да го преконтролираат хемиското оружје, тврди во петокот ...

Кој може да го уништи оружјето во Сирија?

А1 On - 13.09.2013

Шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле смета дека Германија би можела да учествува во уништување на сириското хемиско оружје, бидејќи има искуство.

Рускиот план за Сирија во четири точки

А1 On - 13.09.2013

Експертите предупредуваат дека американско-руските преговори во Женева би можеле да завршат во пат-позиција. Во Женева веќе се во тек разговорите помеѓу американскиот државен секретар, Џон Кери и ...

Вол стрит џурнал: Војската на Сирија го преместила хемиското оружје на најмалку 50 локации

МКД - 13.09.2013

Сириската војска го преместила хемискиот арсенал во најмалку 50 објекти во земјата, за американските разузнавачки служби потешко да ги откријат нивните локации, пишува денес Вол стрит џурнал ...

Сирија ја потпиша конвенцијата за хемиско оружје

+инфо - 13.09.2013

Обединетите Нации соопштија дека добиле документ од Сирија, околу придружувањето кон договорот за хемиско оружје, што беше чекор кој Асад го вети како дел од договорот за избегнување на војна.

Кина апелира да се реализира руската иницијатива во врска со хемиското оружје во Сирија

Руска реч - 13.09.2013

Кина апелира на меѓународната заедница да го прифати рускиот предлог за решавање на проблемот со хемиското оружје во Сирија, изјави во четвртокот на редовното обраќање пред медиумите официјалниот ...

Асад: Сирија ќе го даде хемиското оружје под контрола поради Русија

Руска реч - 13.09.2013

Претседателот на Сирија, Башар Асад е подготвен да го предаде хемиското оружје кое го поседува Сирија под меѓународна контрола поради Русија, а не поради заканите од страна на САД.

Медиуми: Сирија го крие хемиското оружје на 50 локации

Макфакс - 13.09.2013

Сириската армија ги транспортирала токсичните супстанции и соодветно хемиско оружје и сродната опрема на 50 локации низ Сирија, за да им отежни на американските разузнавач да ја одредат точно нивната ...

САД го вооружувал Ирак со хемиско оружје во војната против Иран

Макфакс - 13.09.2013

Пензиониран офицер на американската армија вели дека Вашингтон му доставил хемиско и биолошко оружје на ирачкиот диктатор Садам Хусеин за време на осумгодишната војна против Иран.

Сирија побарала техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

Сител - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Сирија се обрати до Организацијата за забрана на хемиското оружје

Макфакс - 13.09.2013

Сириската влада се обратила до Организацијата за забрана на хемиското оружје со апликација за стапување во членството во организацијата, којашто за овој чекор на Дамаск издаде соопштение.

Сирија побарала техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

А1 On - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

ЦИА веќе ги снабдува со оружјр сириските бунтовници

Таратур - 13.09.2013

ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

Руски план во четири точки за Сирија и хемиското оружје

Таратур - 13.09.2013

Експертите предупредуваат дека американско-руските преговори во Женева би можеле да завршат во пат-позиција. Во Женева веќе се во тек разговорите помеѓу американскиот државен секретар, Џон Кери и ...

The Wall Street Journal: Сирија го крие хемиското оружје на 50 локации

Кајгана - 13.09.2013

Сириската армија ги транспортирала токсичните супстанции и соодветно хемиско оружје и сродната опрема на 50 локации низ Сирија, за да им отежни на американските разузнавач да ја одредат точно нивната ...

Војската на Сирија го преместила хемиското оружје на најмалку 50 локации

Нетпрес - 13.09.2013

Сириската војска го преместила хемискиот арсенал во најмалку 50 објекти во земјата, за американските разузнавачки служби потешко да ги откријат нивните локации, пишува денес Вол стрит џурнал ...

Сирија ја потпиша Конвенцијата за хемиско оружје

Inpress - 13.09.2013

Њујорк, 13. септември 2013 (ИНПРЕС) Сирија стана полноправен учесник во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, објави постојаниот претставник на земјата во ОН Башар Џафари.

Сирија го прифати договорот за хемиското оружје

Локално - 13.09.2013

Обединетите нации соопштија дека добиле документ од Сирија за согласност на договорот , што се толкува како чекор напред кон ветувањето на претседателот Башар ел Асад, со цел да се избегне ...

Сирија побарала техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

Бриф - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Војската на Сирија го преместила хемиското оружје на најмалку 50 локации

Точка - 13.09.2013

Сириската војска го преместила хемискиот арсенал во најмалку 50 објекти во земјата, за американските разузнавачки служби потешко да ги откријат нивните локации, пишува денес Вол стрит џурнал ...

Израел ги користи САД за да го тргне Асад

Н.Македонија - 13.09.2013

Загрижени поради можното распаѓање на државата и опасноста хемиското оружје да заврши во терористички раце, Вашингтон и Тел Авив сакаат стабилен претседател, кој на терен ќе ги држи конците во раце ...

ЦИА веќе ги вооружува сириските бунтовници

Вест - 12.09.2013

ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

Русија: Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

24 Вести - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

Русија му го предаде планот за Сирија на САД

Канал5 - 12.09.2013

Русија им го предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан денеска во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави.

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

24 Вести - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Рускиот план за Сирија во 4 точки

Канал5 - 12.09.2013

Планот кој Русија го предаде на САД за ставање на сириското хемиско оружје под контрола на Меѓународната заедница содржи 4 точки. Првиот чекор предвидува Сирија да се придружи кон Организацијата за ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

24 Вести - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Ал Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје заради Русија

Канал5 - 12.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека неговата земја ќе и го предаде хемиското оружје на меѓународната заедница, но само заради Русија. Ова, Ал Асад го изјави за телевизијата „Русија – 24“, ...

Aсад потврди дека оружјето ќе го стави под странска контрола

Телма - 12.09.2013

Сирискиот претседател, Башар ал Асад, во интервју за руската телевизиска станица Русија 24, потврди дека се согласил арсеналот хемиско оружје на неговата држава да биде ставен под меѓународна ...

ОН: Сирија достави документи за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

24 Вести - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Русија и САД со најголеми пријавени арсенали бојни отрови

Дневник - 12.09.2013

Четири земји во моментов официјално поседуваат 13,5 илјади тони хемиско оружје и 3,7 милиони парчиња муниција со бојни отрови, велат податоците на Организацијата за забрана на хемиско оружје, ...

ОН: Сирија ја прифаќа спогодбата

Канал5 - 12.09.2013

Обединетите нации соопштија дека примиле писмо од Сирија во кое се наведува подготвеност за потпишување спогодба за хемиското вооружување. Спогодбата предвидува забрана на производство, складирање и ...

Ако рускиот план не успее, Конгресот на САД повторно ќе заседава

Телма - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Што содржи Рускиот план?

Телма - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Ердоган се сомнева во искрените намери на Асад за меѓународна контрола врз хемискиот арсенал

24 Вести - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

ЦИА веќе ги вооружува сириските бунтовници

24 Вести - 12.09.2013

ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

ЕП за „силен и единствен“ одговор во Сирија

24 Вести - 12.09.2013

Европскиот парламент побара денеска „јасен, силен и обединет“ меѓународен одговор вклучително и во случај на потреба „мерки за спречување“ на употреба на хемиско оружје од кое во Сирија загинаа ...

Русија на САД им прати план за предавање на хемиското оружје под меѓународна контрола

Канал5 - 12.09.2013

Планот за реализација на иницијативата за предавање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола е предаден ан САД од страна на Русија, пренесува „Интерфакс“.

Сириските бунтовници го одбија предлогот на Русија

+инфо - 12.09.2013

Бунтовничката слободна сириска армија, денеска го отфрли предлогот на Русија, со кој Сирија треба да го предаде своето хемиско оружје и да го стави под меѓународна контрола .

Русија: Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

А1 On - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

Сириските бунтовници го отфрлиле рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

Телеграф - 12.09.2013

На снимката на која стои во друштво на уште четворица бунтовнички лидери, Идрис нагласува дека треба да се бара одговорност од сирискиот претседател, Башар ал Асад по неговото признание дека Сирија ...

Уништувањето на сириското хемиско оружје би било „исклучително тешко“

А1 On - 12.09.2013

Уништувањето на сириското хемиско оружје во согласност со планот на Русија би било „исклучително тешко“ и можеби нема многу да помогне за решавање на конфликтот, соопшти денеска Меѓународниот ...

Асад: Ќе го предадеме оружјето поради Русија

+инфо - 12.09.2013

Поради Русија , а не поради заканите од САД, Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола, изјави Башар ал Асад во интервју за „Русија 24“.

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

МРТ - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за хемиското оружје

МРТ - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

ОН го прими документот за пристапување на Сирија на пактот против хемиско оружје

Макфакс - 12.09.2013

Обединетите нации објавија во четвртокот навечер дека го примиле од Сирија документот со кој оваа земја пристапува на пактот против хемиското оружје, што го вети владата на претседателот Башар ...

Сирија се согласи да го стави хемиското оружје под конторла

Нетпрес - 12.09.2013

Обединетите нации објавија дека го примиле од Сирија документот со кој оваа земја пристапува на пактот против хемиското оружје, што го вети владата на претседателот Башар ал-Асад во рамките на ...

Ердоган не верува во намерите на Асад

Нетпрес - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Сирија стана полноправна членка на договорот за забрана на хемиското оружје

МКД - 12.09.2013

Откако ОН ги прифатија документите од Дамаск за пристапувањето на Сирија кон Конвенцијата за хемиско оружје, Сирија и „легално“ станала полноправна членка на договорот, изјавил сирискиот амбасадор во ...

Папата Франциск против воена интервенција во Сирија

Окно - 12.09.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ја осуди употребата на хемиско оружје во Сирија, но истовремено повика на завршување на граѓанската војна во земјата со договор, а не со воена ...

Извештајот на ОН би можел да упати на одговорниот за хемискиот напад во Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Инспекторите на обединетите нации за хемиско оружје нема никого директно да го обвинат за хемискиот напад во Дамаск од 21-ви август, но фактите од нивниот извештај што се очекува би можеле дами да ...

Русија во Он предаде докази за употреба на хемиско оружје од сириската опозиција

Таратур - 12.09.2013

Русија предала во Советот за безбедност при Обединетите нации документи со докази дека хемиското оружје во Сирија го употребувале борците на сириската опозиција, изјави во средата рускиот амбасадор ...

ЦИА веќе ги вооружува сириските бунтовници

Телеграф - 12.09.2013

ЦИА исто така ѝ овозможила на сириската опозиција да добие противтенковско оружје преку трети држави ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници , откако претседателот ...

Петте постојани членки на СБ на ОН расправаа за Сирија

Press24 - 12.09.2013

Претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации - Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД - вчера во Њујорк зад затворени врати разговараа за Сирија, но ...

Конгресoт на САД повторно ќе ја разгледува воената акција во Сирија

Press24 - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје

Нова ТВ - 12.09.2013

Неколку часа пред разговорите на министрите за надворешни работи на Русија и на САД, Џон Кери, и Сергеј Лавров, сирискиот претседател Башар ал-Асад најави дека ќе го предаде арсеналот на хемиско ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

А1 On - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Телеграф - 12.09.2013

Сирија ќе испрати документи до ОН заради подготовка на договор за предавање на хемиското оружје под контрола Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не ...

Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

Кирилица - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

Петте членки на Советот за безбедност на ОН во Њујорк расправаа за Сирија

МРТ - 12.09.2013

Претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации - Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД - вчера во Њујорк зад затворени врати разговараа за Сирија, но ...

Сирија достави документи за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

А1 On - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН во Њујорк расправаа за Сирија, но не преговараа

Сител - 12.09.2013

Претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации - Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД - вчера во Њујорк зад затворени врати разговараа за Сирија, но ...

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН во Њујорк расправаа за Сирија

Телеграф - 12.09.2013

Франција, Велика Британија и САД се заложиле за усвојување резолуција на Советот за безбедност со која ќе се предвидат казнени мерки доколку Дамаск одбие да го предаде забранетото хемиско оружје ...

Washington Post: CIA испорачува оружје за сириските бунтовници

Кајгана - 12.09.2013

Американската Централна разузнавачка агенција (CIA) почнала со тајна испорака на оружје за сириските бунтовници, додека Стејт Департментот испорачал возила и останата опрема, објави Washington Post.

Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен во понеделник

Курир - 12.09.2013

Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија најверојатно ќе биде објавен во понеделник. Ова денеска го соопшти францускиот министер за надворешни работи Лоран ...

Фабиус: Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен во понеделинк

А1 On - 12.09.2013

Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија најверојатно ќе биде објавен во понеделинк, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус.

ФАБИУС: Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен в понеделник

Телеграф - 12.09.2013

Шефот на француската дипломатија потенцира дека само сирискиот режим може да има резерви на хемиско оружје Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија веројатно ...

Конгресoт на САД повторно ќе ја разгледува воената акција во Сирија

МРТ - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Сител - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен во понеделинк

Алфа - 12.09.2013

Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија најверојатно ќе биде објавен во понеделинк, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус.

Објавени детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Курир - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки.

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог

Сител - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

Алфа - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

А1 On - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. На снимката на која стои во друштво на уште четврорица ...

Сириските бунтовници го одбија рускиот предлог

Кајгана - 12.09.2013

Слободната сириска армија (FSA) во соопштение што го прочита нејзиниот челник, генералот Селим Идрис, решително го отфрли рускиот план за ставање под меѓународна контрола на сириското хемиско оружје.

Петте постојани членки на СБ на ОН разговараа за Сирија

Курир - 12.09.2013

Претставниците на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации - Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД - вчера во Њујорк зад разговараа за Сирија.

Ердоган се сомнева во искрените намери на Асад

Р.С.Европа - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола.

Ердоган се сомнева во намерите на Асад

Курир - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

ЦИА веќе ги вооружува сириските бунтовници

Сител - 12.09.2013

ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

ЦИА веќе ги вооружува сириските бунтовници

А1 On - 12.09.2013

ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

Венецуела ја поддржа иницијативата на Русија во врска со хемиското оружје во Сирија

Руска реч - 12.09.2013

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го поддржа предлогот на Русија за организирање на меѓународна контрола на хемиското оружје во Сирија. На тој начин Сирија би се приклучила кон конвенцијата ...

Постојаните членки на Советот за безбедност ја разгледуваа иницијативата за хемиското оружје во Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Средбата на претставниците на петте постојани членки на Советот за безбедност при Обединетите нации која се одржа во Њујорк ноќта кон четвртокот била посветена на инцијативата за ставање под ...

Арапската лига ја поддржа руската иницијатива за Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Арапската лига ја поддржа иницијативата на Русија за ставање под меѓународна контрола на сето хемиско оружје во Сирија, за да се избегне западната воена операција против Дамаск, се вели во ...

Конгресот на САД ќе го разгледува прашањето за воена акција во Сирија

Курир - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Експертите објаснуваат: разоружувањето на Сирија би можело да биде кошмар

МКД - 12.09.2013

Би биле потребни години за да се уништи хемиското оружје, за што ќе бидат потребни и многу војници на теренот. Додека светот дебатира околу идејата Сирија да се убеди да го предаде своето хемиско ...

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН во Њујорк расправаа за Сирија, но не преговараа

Алфа - 12.09.2013

Претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации - Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД - вчера во Њујорк зад затворени врати разговараа за Сирија, но ...

ЦИА испорачува оружје за сириските бунтовници

Нетпрес - 12.09.2013

ЦИА пред две недели започна тајна испорака на оружје на сириските бунтовници, додека Стејт департментот ги испорачува возилата и останата опрема, пишува „Вашингтон пост“.

CIA започнала со испорака на оружје за сириските бунтовници

Макфакс - 12.09.2013

Американската Централна разузнувачка агенција (CIA) започнала со тајна испорака на оружје за сириските бунтовници, додека Стејт Департментот испорачал возила и останата опрема, објави Washington Post.

Фабиус: Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен во понеделник

Сител - 12.09.2013

Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија најверојатно ќе биде објавен во понеделинк, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус.

Со напад на Сирија, Иран ќе го добие оружје од Русија

А1 On - 12.09.2013

Доколку САД извршат интервенција врз Сирија, Русија би требало да му го испорача одбрамбеното оружје на Иран, сметаат повеќето руски политичари. Овој предлог на седницата на рускиот парламент го ...

ЦИА им дава оружје на бунтовниците во Сирија

+инфо - 12.09.2013

Пред две недели, ЦИА почнала да врши тајни испораки на оружје за сириските бунтовници, додека Стејт департментот праќал возила и друга опрема, пишува Вашингтон Пост .

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

А1 On - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Ќе успее ли рускиот план за Сирија?

Р.С.Европа - 12.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од денеска во Женева на разговори за рускиот план за елиминирање на сириското хемиско оружје.

ОН: Режимот на Асад користел хемиско оружје

Нетпрес - 12.09.2013

Инспекторите на Обединетите нации собраа бројни докази за употреба на хемиско оружје во Сирија кои укажуваат дека го користеле силите под команда на претседателот Башар ал Асад, пишува американскиот ...

Комерсант: Рускиот план се состои во четири точки

Макфакс - 12.09.2013

Рускиот план за меѓународна контрола на хемиското оружје во Сирија се состои од четири фази, пишува во четвртокот рускиот дневен весник Комерсант. Во првата фаза, според дипломатски извори на кои се ...

КОМЕРСАНТ: Oбјавeни детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Телеграф - 12.09.2013

„Комерсант“ посочува дека, иако во предлогот не е посочено тоа, не е исклучено Русија и САД заедно да се вклучат во процесот на уништување на сириското хемиско оружје Московскиот весник „Комерсант“ ...

Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен во понеделник

МРТ - 12.09.2013

Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија најверојатно ќе биде објавен во понеделинк, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус.

Израел со воздржана поддршка за рускиот план

Макфакс - 12.09.2013

Висок израелски функционер близок до премиерот Бенјамин Нетанјаху израз во четвртокот воздржана поддршка за планот со кој треба сириското хемиско оружје да се стави под меѓународна контрола.

Сириските бунтовници го одбија рускиот предлог

Макфакс - 12.09.2013

Слободната сириска армија (FSA) во четвртокот во соопштение што го прочита нејзиниот челник генералот Селим Идрис, решително го отфрли рускиот план за ставање под меѓународна контрола на сириското ...

Хејг: Договорот за сириското оружје да биде спроведен и да гарантира безбедност

Сител - 12.09.2013

Секој договор за поставување на сирискиот арсенал хемиско оружје под меѓународна контрола треба да биде спроведен и да се гарантира дека тој вид оружје нема да биде во погрешни раце.

Ердоган се сомнева во искрените намери на Асад за меѓународна контрола врз хемискиот арсенал

А1 On - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Хејг: Договорот за сириското оружје да биде спроведен и да гарантира безбедност

А1 On - 12.09.2013

Секој договор за поставување на сирискиот арсенал хемиско оружје под меѓународна контрола треба да биде спроведен и да се гарантира дека тој вид оружје нема да биде во погрешни раце.

Русија прати на САД план за предавање на хемиското оружје под меѓународна контрола

Руска реч - 12.09.2013

Планот за реализација на иницијативата за предавање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола е предаден ан САД од страна на Русија, пренесува „Интерфакс“.

Ердоган: Асад сака да купи време за да изврши нов масакр

Нетпрес - 12.09.2013

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека единствена цел на режимот од Дамаск во поглед на хемиското оружје е да „добие на време“ за да изврши нов масакр.

ЕП за „силен и единствен“ одговор во Сирија

А1 On - 12.09.2013

Европскиот парламент побара денеска „јасен, силен и обединет“ меѓународен одговор вклучително и во случај на потреба „мерки за спречување“ на употреба на хемиско оружје од кое во Сирија загинаа ...

Асад: Сирија го отстапува хемиското оружје поради планот на Русија, а не поради американските закани

МКД - 12.09.2013

Одлуката на Сирија да го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола е резултат на предлогот на Русија, а не на заканата со американски воен напад, изјавил претседателот Башар Асад за еден ...

Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје поради Русија, а не поради заканите на САД

Нетпрес - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде хемиско оружје под меѓународна контрола поради Русија, а не поради заканите од страна на САД, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за телевизискиот канал ...

ЦИА веќе ги вооружува сириските бунтовници

Кирилица - 12.09.2013

ЦИА веќе неколку недели доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

Асад ќе го предаде хемиското оружје, но не поради воените закани

Р.С.Европа - 12.09.2013

Сиријскиот претседател Башар Ал Асад изјави дека Сирија ќе го стави своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не поради американските воени закани.

Отфрлен рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

Локално - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола, и бара да им се достави уште оружје од „пријателските земји“.

ОН: Сирија достави документи за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

Бриф - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

ОН: Сирија сака вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

Денешен - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Оружјето од ЦИА веќе две недели тече до сириските бунтовници

Либертас - 12.09.2013

Пратките со оружје што ги обезбеди ЦИА од пред две недели почнале да стигнуваат до сириските бунтовници, изјави за Си-ен-ен анонимен американски функционер.

ЕП за „силен и единствен“ одговор во Сирија

Денешен - 12.09.2013

Европскиот парламент побара денеска „јасен, силен и обединет“ меѓународен одговор вклучително и во случај на потреба „мерки за спречување“ на употреба на хемиско оружје од кое во Сирија загинаа ...

Асад: Оружјето ќе го предадем само поради Русија

Sky - 12.09.2013

Во интервју за телевизскиот канал „России 24“, сирискиот претседател, Башар Ал Асад изјавил дека земјата ќе го предаде хемиското оружје не поради заканите за воен напад од страна на САД, туку поради ...

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Бриф - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Извештајот на ОН за хемиското оружје во Сирија ќе биде објавен во понеделинк

Денешен - 12.09.2013

Извештајот на инспекторскиот тим на ОН за употребата на хемиско оружје во Сирија најверојатно ќе биде објавен во понеделинк, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус.

Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје поради Русија, а не поради заканите на САД

Точка - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде хемиско оружје под меѓународна контрола поради Русија, а не поради заканите од страна на САД, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за телевизискиот канал ...

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Денешен - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Асад: Сирија ќе го декларира хемиското оружје за еден месец

Либертас - 12.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад најави дека неговата земја ќе го потпише меѓународната Конвенција за хемиско оружје и оти во рок од еден месец ќе ги декларира сите резерви од ова оружје, но само ...

ЦИА испорачува американско оружје до сириските бунтовници

Точка - 12.09.2013

Соединетите Американски Држави ја започнале испораката на оружје и техничка опрема до сириските бунтовници, пишува "Washington Post". Повикувајќи се на американски и сириски извори, американскиот ...

Сирија официјално побара да ја потпише Конвенцијата за хемиско оружје

Либертас - 12.09.2013

Обединетите нации добиле документи испратени од сириската влада во врска со пристапувањето на Сирија кон Конвенцијата за хемиско оружје, јави Ројтерс.

В понеделник ќе биде објавен извештајот на инспекторите на ОН за Сирија

Бриф - 12.09.2013

Извештајот на инспекторите на ОН за употреба на хемиско оружје во Сирија ќе биде објавен в понеделник и ќе потврди за употреба на Сарин во предградие на Дамаск на 21 август, јавуваат руски медиуми ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Бриф - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Денешен - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

ЦИА им доставува оружје и опрема на сириските бунтовници

Sky - 12.09.2013

ЦИА пред две недели започнала тајна испорака на оружје на сириските бунтовници, додека Стејт департментот испорачал возила и останата опрема, пишува Вашингтон пост.

Ердоган не му верува на Асад

Локално - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Колку ќе чини уништувањето на сириското хемиско оружје?

Sky - 12.09.2013

Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешниот руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција, Зиновиј Пак.

ЦИА испорачува оружје за сириските бунтовници

Точка - 12.09.2013

ЦИА пред две недели започна тајна испорака на оружје на сириските бунтовници, додека Стејт департментот ги испорачува возилата и останата опрема, пишува "Вашингтон пост".

Карни: Русија е единствената што не ја признава вината на Асад

Либертас - 12.09.2013

Русија е сама и изолирана во негирањето на вината на сирискиот лидер Башар ал Асад за нападот со хемиско оружје во Дамаск на 21 август, оцени вечерва претставникот на Белата куќа, Џеј Карни, ...

Ештон: СБ на ОН да преземе одговорност за Сирија

Денешен - 12.09.2013

Првиот дипломат на ЕУ Кетрин Ештон ги повика државите од Советот за безбедност на ОН да преземат одговорност за решавањето на сирискиот конфликт. - Улогата на Советот за безбедност не може да се ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

Денешен - 12.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Ердоган: Режимот на Асад дава ветувања за да купи време

Либертас - 12.09.2013

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оцени дека сирискиот режим купува време, давајќи ветувања оти ќе го предаде на уништување сиот свој арсенал хемиско оружје, јави Ројтерс.

Ердоган: Асад сака да купи време за да изврши нов масакр

Точка - 12.09.2013

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека единствена цел на режимот од Дамаск во поглед на хемиското оружје е да „добие на време“ за да изврши нов масакр.

Русија: Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

Бриф - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

ЦИА веќедоставува оружје за сириските бунтовници

Денешен - 12.09.2013

Веќе неколку недели ЦИА доставува лесно оружје за сириските бунтовници откако претседателот Барак Обама одлучи САД да ги вооружат бунтовниците, јавуваат американски медиуми повикувајќи се на ...

Без вистински преговори петте членки на Советот за безбедност на ОН во Њујорк расправаа за Сирија

Денешен - 12.09.2013

Вчера во Њујорк претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации – Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД – зад затворени врати разговараа за Сирија, но ...

Бунтовниците од Сирија против Рускиот план

Н.Македонија - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Н.Македонија - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Обама не ги увери Американците за интервенцијата во Сирија

Н.Македонија - 12.09.2013

Обама понуди морални, политички и стратегиски аргументи зошто САД треба да бидат подготвени за интервенција додека се обидуваат да најдат дипломатско решение за хемиското оружје на Сирија.

Сирија се вклучува во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

Н.Македонија - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Уништувањето на сириското хемиско оружје може скапо да чини

Н.Македонија - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешниот руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција, Зиновиј Пак ...

Рускиот план за Сирија во четири точки: Лоцирање, контрола и уништување на хемиското оружје

Н.Македонија - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“ ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

24 Вести - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Обама: Ако не успее договорот, воена акција ќе биде неопходна

Канал5 - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон и неговите сојузници ќе му дадат шанса на предлогот на Русија за обезбедување на сириското хемиско оружје, но остануваат воените планови за ...

САД им доставуваат оружје на бунтовниците, тврди сириската опозиција

24 Вести - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

Обама: Ќе се држиме до планот на Русија, ако Асад го прекрши договорот нашата војска е подготвена

24 Вести - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама синоќешното обраќање до нацијата. - Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на ...

Обама му дава шанса на рускиот предлог

Алсат-М - 11.09.2013

Нема дилема дека во Сирија е употребено хемиско оружје, ова го посочи претседателот на САД, Барак Обама во синоќешното обраќање до нацијата. Тој ја увери американската јавност дека ќе продолжи да ...

Преговорите се сопнаа на француската резолуција

Дневник - 11.09.2013

Според информациите добиени од неименуван француски дипломат што ги пренесе „Асошиетед прес“, вчера попладне почнале преговорите во врска со предложената резолуција на ОН врз основа на која сириското ...

Обама: ќе се држам до рускиот план, но војската е подготвена

Телма - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама синоќешното обраќање до нацијата. - Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на ...

Сириската опозиција потврди дека од САД добива оружје

Телма - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

Обама: Американската војска е подготвена да дејствува ако дипломатијата во Сирија не успее

Капитал - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама синоќешното обраќање до нацијата. Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на Башар ...

САД им доставуваат оружје на бунтовниците, тврди сириската опозиција

А1 On - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

Обама: Во Сирија е употребено хемиско оружје и знаеме дека одговорноста ја сноси владата на Асад

Сител - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама синоќешното обраќање до нацијата. - Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на ...

Сириска опозиција: САД им доставуваат оружје на бунтовниците

Курир - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

САД им доставуваат оружје на бунтовниците, тврди сириската опозиција

МРТ - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

Во Сирија е употребено хемиско оружје и одговорноста ја сноси владата на Асад

МРТ - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама синоќешното обраќање до нацијата. - Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на ...

Одложена вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за Сирија

Кајгана - 11.09.2013

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за Сирија, која требаше да се одржи вечер по средноевропско време, одложена е на барање на Русија, која и го свика состанокот.

Баросо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

А1 On - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Путин: планот за предавање на хемиското оружје ќе успее ако САД се откажат од удар во Сирија

Руска реч - 11.09.2013

Претседателот на Русија, Владимит Путин, изјави дека планот за предавање на сириското хемиско оружје ќе успее ако САД се откажат од нанесување воен удар во Сирија, пренесува РИА Новости.

Претседателот Обама се обрати до нацијата за Сирија

Глас на Америка - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама вели дека се воздржувал од армиска интервенција во Сирија за време на првите две години од судирот затоа што „не можеме да решиме граѓанска војна на некој друг ...

Обама: ќе му дадеме шанса на рускиот предлог за Сирија

Р.С.Европа - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон и неговите сојузници ќе му дадат шанса на предлогот на Русија за обезбедување на сириското хемиско оружје, но остануваат воените планови за ...

Муалем: Сирија ќе престане да произведува хемиско оружје

МКД - 11.09.2013

Муалем рекол дека Сирија е спремна во целост да соработува во спроведувањето на рускиот предлог за ставање на нивниот арсенал на хемиско оружје под меѓународна контрола и дека ќе престане да ...

Обама ќе и даде шанса на дипломатијата во Сирија

Нова ТВ - 11.09.2013

Обама побара од Конгресот да го одложи гласањето за армиска интервенција, откако сириската влада соопшти дека би се откажала од хемиското оружје и дека би ги потпишала меѓународните договори против ...

Обама: нема воен удар врз Сирија, засега

Р.С.Европа - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон и сојузниците ќе му дадат шанса на рускиот предлог за контрола на сириското хемиско оружје.

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Алфа - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Сириската опозиција повика да не се одложува ударот против Сирија

Inpress - 11.09.2013

Дамаск, 11. септември 2013 (ИНПРЕС) Рускиот предлог за хемиско оружје во Сирија е маневар, преземен од Москва, за да го спаси режимот во Дамаск, изјави командантот на опозициската Сириска слободна ...

ОБАМА: Одговорноста за нападот со хемиско оружје е на владата на Асад

Телеграф - 11.09.2013

Обама подвлекол дека по нападот од 21 август ситуацијата во Сирија се променила и дека се наметнала потребата од решителни дејства Претседателот на САД, Барак Обама, во синоќешното обраќање до ...

Сириските бунтовници: САД ни дава оружје

Нетпрес - 11.09.2013

Америка започна со дистрибуција на оружје до сириските бунтовници,соопшти портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех, пренесе Ројтерс.

Одложена вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за Сирија, која требаше да се одржи во средата навечер по средноевропско време, одложена е на барање на Русија, која и го свика ...

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Сител - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Наивна ли е идејата за дипломатско решение во Сирија?

Нетпрес - 11.09.2013

Ниту еден американски претседател досега не оставил да се двоуми кога станува збор за војна и мир. Барак Обама го убеди својот народ да биде дел од одлуката за воена интервенција во Сирија, но ...

БАРОСО: Потребен е решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Телеграф - 11.09.2013

Тој го поздрави предлогот за уништување на резервите на хемиско оружје во Сирија, што, според него, е добра работа и додал дека сирискиот режим сега треба да покаже дека сака ефикасно да го спроведе ...

Седницата на Советoт за безбедност на ОН за Сирија одложена на барање на Русија

Алфа - 11.09.2013

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации за Сирија, што требаше да се оддржи синоќа во 22 часот по средноевропско време, е одложена на барање на Русија, која всушност и го ...

Кина воздржана по францускиот предлог за Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Кина е воздржано одговори во средата на француската нацрт-резолуција во Советот за безбедност при Обединетите нации за ставање под контрола на сирискиот хемиски арсенал, изјавувајќи дека секаквите ...

Турција го поздрави предлогот на Русија во врска со Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Турција во средата го поздрави рускиот предлог за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународен надзор, и подоцнежно негово уништување, што и' дава можност на дипломатијата, меѓутоа Анкара бара ...

Напнато: Започнаа преговорите за Сирија

Нетпрес - 11.09.2013

Започнаа преговорите во врска со предложената резолуција на Обединетите нации на основа на која хемиското оружје на Сирија треба да се стави под контрола, рекол еден француски дипломат, додавајќи ...

Париз: Започнаа преговорите на ОН резолуцијата за Сирија

Нова ТВ - 11.09.2013

Во Париз започна преговорите во врска со предложената резолуција на ОН што ќе овозможи ставање под контрола на сириското хемиско оружје, изјави еден француски официјален претставник, кој додаде дека ...

Русија ќе прати одбранбено оружје за Иран, ако САД ја нападне Сирија

Inpress - 11.09.2013

Москва, 11. септември 2013 (ИНПРЕС) Шефот на комисијата за меѓународни прашања на Државната дума, Алексеј Пушков, ја допушти можноста Русија да ја прошири понудата на одбранбено оружје за Иран, во ...

ЕШТОН: Советот за безбедност на ОН да преземе одговорност за Сирија

Телеграф - 11.09.2013

Ештон повторно изрази поддршка за предлогот сириското хемиско оружје да биде под меѓународна контрола Првиот дипломат на ЕУ, Кетрин Ештон , ги повика државите од Советот за безбедност на ОН да ...

Ештон бара СБ на ОН да ја земе одговорноста за Сирија

Р.С.Европа - 11.09.2013

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон ги повика денеска членките на Советот за безбедност на Обединетите нации да ја преземат одговорноста за решавање на сиријската криза.

Седницата на Советoт за безбедност на ОН за Сирија одложена на барање на Русија

Кирилица - 11.09.2013

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации за Сирија, што требаше да се оддржи синоќа во 22 часот по средноевропско време, е одложена на барање на Русија, која всушност и го ...

Русија и го предаде планот за Сирија на САД

+инфо - 11.09.2013

Планот за разоружување на Сирија од хемиско оружје, и ставање под меѓународна контрола, Русија и го предаде на САД. Идејата е за планот да се расправа во четврток во Женева, јавува руската агенција ...

Амбасадорите на постојаните членки на Советот за безбедност на разговори за Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Амбасадорите на петте постојани членки на Советот за безбедност при Обединетите нации ќе се сретнат подоцна во среда навечер во Њујорк за да разговараат за плановите за ставање на сириското хемиско ...

Русија предаде во ОН докази за употреба на хемиско оружје од сириската опозиција

Макфакс - 11.09.2013

Русија предала во Советот за безбедност при Обединетите нации документи со докази дека хемиското оружје во Сирија го употребувале борците на сириската опозиција, изјави во средата рускиот амбасадор ...

Сириската опозиција предложи хемиското оружје да се даде под надзор на Русија

Макфакс - 11.09.2013

Челникот на опозицискиот Национален координационен комитет на Сирија, Хејсам Манаа во средата навечер изјави дека опозицијата предложила сириското хемиско оружје да биде ставено под контрола на ...

Седницата на СБ на ОН за Сирија одложена на барање на Русија

Сител - 11.09.2013

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации за Сирија, што требаше да се оддржи синоќа во 22 часот по средноевропско време, е одложена на барање на Русија, која всушност и го ...

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

МРТ - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран, ако САД ја нападнат Сирија

А1 On - 11.09.2013

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран и да ги ревидира условите на транзитот на американски воени резерви за Авганистан, доколку САД преземат воена акција против Сирија, изјави ...

Башар ал Асад денеска полни 48 години

А1 On - 11.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска полни 48 години, додека над неговата земја се надвиснуваше опасност од воена интервенција поради наводна употреба на хемиско оружје.

СИРИСКА ОПОЗИЦИЈА: САД им доставуваат оружје на бунтовниците

Телеграф - 11.09.2013

Во исто време Сирија склучила повеќе договори со Иран, со кои се предвидува Техерзн да им го доставува на властите во Дамаск „сето она што им е неопходно“ Портпаролот на опозициската коалиција во ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

А1 On - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Обама и се обрати на нацијата за Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама вели дека се воздржувал од армиска интервенција во Сирија за време на првите две години од судирот затоа што „не можеме да решиме граѓанска војна на некој друг ...

Обама: Одговорноста за хемиското оружје ја сноси владата на Асад

Курир - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје. Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на Башар ал Асад, посочи претседателот на САД Барак Обама синоќешното обраќање до ...

Обама ѝ се обрати на нацијата за Сирија

Кајгана - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама вели дека се воздржувал од армиска интервенција во Сирија за време на првите две години од судирот затоа што „не можеме да решиме граѓанска војна на некој друг ...

Обама: Ако САД не реагираат во Сирија може повторно да биде употребено хемиско оружје

Нетпрес - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама вели дека се воздржувал од армиска интервенција во Сирија за време на првите две години од судирот затоа што „не можеме да решиме граѓанска војна на некој друг ...

Обама: Во Сирија е употребено хемиско оружје и знаеме дека одговорноста ја сноси владата на Асад

Кирилица - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама во синоќешното обраќање до нацијата. - Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на ...

САД им доставуваат оружје на бунтовниците, тврди сириската опозиција

Алфа - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

Обама: Во Сирија е употребено хемиско оружје и знаеме дека одговорноста ја сноси владата на Асад

Алфа - 11.09.2013

Нема недоумица дека во Сирија било употребено хемиско оружје, посочи претседателот на САД, Барак Обама синоќешното обраќање до нацијата. - Ние знаеме дека одговорноста за тоа ја сноси Владата на ...

Обама се обрати до нацијата за Сирија

А1 On - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама вели дека се воздржувал од армиска интервенција во Сирија за време на првите две години од судирот затоа што „не можеме да решиме граѓанска војна на некој друг ...

САД им доставуваат оружје на бунтовниците?!

Сител - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, изјави портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција во ...

САД ги вооружува сириските бунтовници

Локално - 11.09.2013

САД започнаа со доставување на некои видови оружје на сириските бунтовници, информираше портпаролот на опозициската коалиција во Сирија, Халид Салех. Салех, кој живее во Турција, на прес-конференција ...

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран, ако САД ја нападнат Сирија

Бриф - 11.09.2013

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран и да ги ревидира условите на транзитот на американски воени резерви за Авганистан, доколку САД преземат воена акција против Сирија, изјави ...

Ештон: СБ на ОН да преземе одговорност за Сирија

Бриф - 11.09.2013

Првиот дипломат на ЕУ Кетрин Ештон ги повика државите од Советот за безбедност на ОН да преземат одговорност за решавањето на сирискиот конфликт. - Улогата на Советот за безбедност не може да се ...

ЦИА: Израел поседува нуклеарно и хемиско оружје

Точка - 11.09.2013

Во разузнавачките кругови во Вашингтон се верува дека Израел поседува резерви од неколку стотици парчиња нуклеарно оружје, па дури и термонуклеарно, го пренесуваат израелските медиуми пишувањето на ...

Наивна ли е идејата за дипломатско решение во Сирија?

Точка - 11.09.2013

Ниту еден американски претседател досега не оставил да се двоуми кога станува збор за војна и мир. Барак Обама го убеди својот народ да биде дел од одлуката за воена интервенција во Сирија, но ...

Обама му дава шанса ма рускиот предлог

Локално - 11.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон и неговите сојузници ќе му дадат шанса на предлогот на Русија за обезбедување на сириското хемиско оружје, но остануваат воените планови за ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

Бриф - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...