TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЕРС усмртува третина од болните

Н.Македонија - 14.06.2014

Додека се истражува трансмисијата на овој вирус, кој разболел 683 лица, а 204 од нив починале, од Светската здравствена организација не препорачуваат да се запрат патувањата.

Обезбедени тестови за опасниот вирус МЕРС

Дневник - 13.06.2014

Во Македонија нема случај на заболен од МЕРС, а во државата се преземаат превентивни активности за заштита од овој опасен корона вирус, изјави вчера Јованка Kостовска, раководител на секторот за ...

Во Македонија нема случај на заболен од МЕРС, а има тестови

МКД - 13.06.2014

Министерството за здравство веќе ги презема сите превентивни активности за заштита од МЕРС, опасен корона вирус кој веќе се појавил во соседството, во Грција.

Во Македонија нема случај на заболен од МЕРС

Inpress - 13.06.2014

Скопје, 13. јуни 2014 (ИНПРЕС) Во Македонија нема случај на заболен од МЕРС, а во државата се преземаат превентивни активности за заштита од овој опасен корона вирус, изјави Јованка Kостовска, ...

Нема место за паника, МЕРС се лекува како секој грип!

Вечер Прес - 13.06.2014

МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ПОДГОТВЕНИ ЗА НОВИОТ СМРТОНОСЕН ВИРУС Д-р Лидија Чолакова - Дервишова, претседател на Здружението на приватни лекари на Македонија, вели дека нема место за паника, бидејќи се работи ...

Надлежните смируваат – во Македонија нема заболени од опасниот МЕРС вирус

Фактор - 13.06.2014

Министерството за здравство ги презема сите превентивни мерки и веќе набави тестови за детектирање на смртоносниот МЕРС вирус. Јованка Kостовска, раководител на секторот за превентивна здравствена ...

Ако одите во арапскиот свет избегнувајте камили

Утрински - 12.06.2014

Луѓето од Македонија кои за еден месец ќе почнат да одат на аџилак, но и оние кои ќе заминат на одмор во земјите на арапскиот свет, треба да избегнуваат контакт со диви животни, посебно со камили, ...

Во Македонија нема заболени од МЕРС

24 Вести - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во континуитет се преземаат превентивни активности ...

Здравство, препораки за заштита од МЕРС

Алсат-М - 12.06.2014

Новиот опасен вирус наречен МЕРС претставува закана во светски рамки, предупреди денеска секторот за превентивна заштита од Министерството за здравство.

Нов респираторен вирус се шири од блискоисточните земји

Канал5 - 12.06.2014

Внимавајте доколку јавате камила во егзотичните африкански земји, новиот МЕРС корона вирус првично може да се пренесе преку животни, а потоа и од човек на човек.

Се заканува опасноста од блиско - источниот вирус МЕРС

Телма - 12.06.2014

Расте опасноста од блиско-источниот респираторен вирус „МЕРС“. На најголем ризик се изложени лицата кои патуваат на аџилак во Саудиска Арабија. Македонските здравствени власти им порачаа да бидат ...

Здравствените власти со препораки за заштита од блискоисточниот вирус: Туристите и аџиите да избегнуваат контакт со ...

Вест - 12.06.2014

Сите што ќе патуваат во земјите од Блискиот Исток, како туристи или како аџии, да избегнуваат контакт со камили и со други животни, да одбегнуваат посета на фарми, бидејќи од досегашните сознанија на ...

Внимавајте може да не е настинка - еве како да се зашитите од опасниот корона вирус - МЕРС

Press24 - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој доведува до многу потешки состојби, па дури и смрт. Земјава постојано презема превентивни активности за заштита на ...

МЕРС се шири во Европа: Смртоносниот вирус регистриран во Грција

Кајгана - 12.06.2014

Смртоносниот вирус МЕРС од Саудиска Арабија почна да се шири во Европа, а најблиску до Македонија е забележан во Грција. Министерството за здравство, во пресрет на летните одмори кога многу Македонци ...

Аџии, подалеку од камилите!

+инфо - 12.06.2014

Вирусот Мерс корона е потенцијална опaсност за аџиите кои за еден месец треба да заминат на аџилак во Саудиска Арабија, каде е откриен пред 2 години. Институтот за јавно здравје ќе ги советува лицата ...

МЕРС вирусот забрзано се шири- Министерството за здравство со препораки до граѓаните

МРТ - 12.06.2014

Смрттоносниот вирус МЕРС од Саудиска Арабија кој ги напаѓа дишните патишта, почна да се шири во Европа. Најблиску до Македонија е забележан во Грција.

Аџии не јадете месо од камила, МЕРС вирусот убива

Алфа - 12.06.2014

Аџилакот во Саудиска Арабија опасност од влегување на МЕРС корона вирусот во земјава. Здравствените власти ги предупредуваат аџиите да не јадат месо и да не пијат млеко од камила.

Смртоносниот вирус МЕРС, опасност за аџиите

Нова ТВ - 12.06.2014

Македонските граѓани кои ќе патуваат на аџилак се изложуваат на ризик од смртоносниот вирус МЕРС кој владее во земјите од Блискиот Исток, порачуваат здравствените власти.

МЕРС се шири во Европа: Смртоносниот вирус регистриран во Грција

Макфакс - 12.06.2014

Смртоносниот вирус МЕРС од Саудиска Арабија почна да се шири во Европа, а најблиску до Македонија е забележан во Грција. Министерството за здравство, во пресрет на летните одмори кога многу Македонци ...

Министерството за здравство со препораки за МЕРС, нов тип корона вирус

А1 On - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во континуитет се преземаат превентивни активности ...

Смртоносниот вирус МЕРС од Блискиот Исток се шири кон Европа – Еден заболен во Грција

Нетпрес - 12.06.2014

Поради појавата на нов тип респираторен вирус „мерс корона вирус“ што за првпат е регистриран во Саудиска Арабија во 2012 година, Министерството за здравство со препорака до сите кои имаат намера да ...

Министерство за здравство: Континуирано со превентивни активности за заштита од МЕРС

Курир - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во континуитет се преземаат превентивни активности ...

ПРЕВЕНЦИЈА: Како да се заштитите од вирусот МЕРС?

Телеграф - 12.06.2014

Симптоми на МЕРС - коронавирусот, се температура, треска, кашлица, глад за воздух и тешкотии при дишењето и иако најголем број од заболените развиваат пневмонија, еден дел имаат гастроинтестинални ...

Смртоносниот вирус МЕРС се шири кон Европа – Еден заболен во Грција

МК News - 12.06.2014

Поради појавата на нов тип респираторен вирус „мерс корона вирус“ што за првпат е регистриран во Саудиска Арабија во 2012 година, Министерството за здравство со препорака до сите кои имаат намера да ...

Нема случај на заболен од МЕРС во Македонија

Локално - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во континуитет се преземаат превентивни активности ...

ВНИМАВАЈТЕ: Опасен МЕРС вирус се шири од Блискиот Исток

Фактор - 12.06.2014

Граѓаните на Македонија кои заминуваат на аџилаљк на Блискиот Исток треба да бидат особено претпазливи поради опасноста од ширење на смртоносниот МЕРС вирус, предупредуваат здравствените власти.

Македонското министерство за здравство ги засилува мерките - новиот смртоносен вирус доаѓа од Грција

Вечер Прес - 12.06.2014

Во пресрет на периодот кога верниците треба да патуваат во азиските држави на аџилак, скопската Клиника за инфективни болести во Скопје е подготвена за лекување на евентуално заболените, а ИЈЗ ...

МЕРС се шири во Европа: Смртоносниот вирус регистриран во Грција

Тера - 12.06.2014

Смртоносниот вирус МЕРС од Саудиска Арабија почна да се шири во Европа, а најблиску до Македонија е забележан во Грција. Министерството за здравство, во пресрет на летните одмори кога многу Македонци ...

Смртоносниот вирус МЕРС се шири во Европа, регистриран и во Грција

Денешен - 12.06.2014

МЕРС, смртоносниот вирус од Саудиска Арабија почна да се шири во Европа, а најблиску до Македонија е забележан во Грција. Во пресрет на летните одмори кога многу Македонци заминуваат во Грција, како ...

Смртоносниот вирус МЕРС од Блискиот Исток се шири кон Европа – Еден заболен во Грција

Точка - 12.06.2014

Овој вирус, кој најчесто се пренесува преку храна, директен контакт со заболено лице и контакт со диви животни (особено камила), засега во земјава не е присутен.

Министерството за здравство со препораки за МЕРС, нов тип корона вирус

Либертас - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во континуитет се преземаат превентивни активности ...

Македонските аџии да внимаваат на зараза од вирусот МЕРС

Локално - 12.06.2014

Македонските здравствени власти им порачаа налицата кои патуваат на аџилак во Саудиска Арабија да бидат особено внимателни блиско-источниот респираторен вирус „МЕРС“.Препорачуваат да не контактираат ...

Министерството за здравство со препораки за МЕРС, нов тип корона вирус

Lider - 12.06.2014

Во Македонија нема регистриран случај на заболен од МЕРС, нов тип корона вирус кој дава многу потешки состојби, па дури и смртен исход. Во државата во континуитет се преземаат превентивни активности ...