TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работнички исфрлен во Третата лига!

Спортски - 08.11.2014

14-кратниот кошаркарски шампион на Македонија, Работнички е исфрлен од елитното домашно натпреварување и од следната сезона ќе се натпреварува во Третата лига.

Работнички исфрлен во трета лига!

Хитпортал - 08.11.2014

И зречени казните за спорниот дуел. Екипите на Работнички и МЗТ Скопје го играа големото, вечно кошаркарско дерби на Македонија кое не го доживеа својот крај.

Работнички: Одлуката за преселба во Трета лига е скандалозна

Хитпортал - 08.11.2014

П о случувањата на дербито кое многу значи во македонската кошарка, како и во македонскиот спорт воопшто меѓу Работнички и МЗТ Скопје, одлуката на Комесарот за натпревари во КФМ беше дека ...

Работнички исфрлен во Третата лига

Хајд Парк - 08.11.2014

Екипата на Работнички, 14-кратниот кошаркарски шампион на Македонија е исфрлен од елитното домашно натпреварување и од следната сезона ќе се натпреварува во Третата лига.

Работнички: Одлуката за преселба во Трета лига е скандалозна

Спорт365 - 08.11.2014

„Центарци“ упатија жалба до Арбитражната комисија По случувањата на дербито кое многу значи во македонската кошарка, како и во македонскиот спорт воопшто меѓу Работнички и МЗТ Скопје, одлуката на ...

Аврамчев: Тенденциозноста на арбитрите можеше да предизвика пресметки меѓу навивачите

Либертас - 08.11.2014

Одлуката на комесарот за натпреварување на КФМ, Бобан Јосифовски, да го регистрира прекинатиот меч меѓу Работнички и МЗТ Скопје со службен резултат и да го исклучи повеќекратниот шампион на ...

Скопското кошаркарско дерби ќе се преигра

24 Вести - 07.11.2014

Вечното кошаркарско дерби во домашниот шампионат меѓу екипите на Работнички и МЗТ во нов термин ќе биде преиграно од првата минута. Градоначалниците на Аеродром и Центар постигнале договор во интерес ...

Тенденциозноста на арбитрите можеше да предизвика пресметки меѓу навивачите

Дерби - 07.11.2014

Одлуката на комесарот за натпреварување на КФМ, Бобан Јосифовски, да го регистрира прекинатиот меч меѓу Работнички и МЗТ Скопје со службен резултат и да го исклучи повеќекратниот шампион на ...

Работнички исфрлен во Третата лига

Утрински - 07.11.2014

Комесарот за натпревари при Македонската кошаркарска федерација ја донесе одлуката за прекинатото дерби Работнички –МЗТ и истата е крајно неповолна за нашиот најтрофеен клуб.

Работнички исфрлен во Третата лига

Кајгана - 07.11.2014

Екипата на Работнички, 14-кратниот кошаркарски шампион на Македонија е исфрлен од елитното домашно натпреварување и од следната сезона ќе се натпреварува во Третата лига.

Работнички преселен во Трета лига!

Оn.net - 07.11.2014

Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички е исклучен од елитата и следната сезона ќе ја почне во Третата лига. Ваква одлука денес донесе комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски заради ...

Работнички се повлече, а требаше да го доигра мечот

Дневник - 07.11.2014

Дерби-натпреварот од 4. коло на Првата кошаркарска лига меѓу лутите ривали Работнички и МЗТ Скопје имаше неславен крај. Наместо кошаркарски празник во Градскиот парк, дербито се претвори во резил.

Работнички и МЗТ почнаа да преигруваат зад затворени врати

Дневник - 07.11.2014

Вечното дерби во домашното кошаркарско првенство, меѓу екипите на Работнички и МЗТ Скопје Аеродром, кое беше неславно прекинато, најверојатно ќе се преигра од првата минута, во нов термин.

Во една недела: Работнички исфрлен во трета лига, Металург се распаѓа, но зошто ?

СуперСпорт - 07.11.2014

Сведоци сме на распадот на еден од најголемите кошаркарски имиња во Македонија, а истата судбина ќе го снајде и тимот од Автокоманда кој израсна во ракометен бренд на Македонија.

Работнички исфрлен во Третата лига

Алфа - 07.11.2014

Комесарот за натпревари при Македонската кошаркарска федерација ја донесе одлуката за прекинатото дерби Работнички –МЗТ и истата е крајно неповолна за нашиот најтрофеен клуб.

Работнички исклучен од елитата и преселен во Третата лига!

А1 On - 07.11.2014

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, е исклучен од елитата и следната сезона ќе треба да почне од Третата лига, реши денеска комесарот за натпреварување, Боби Јосифовски.

Работнички исфрлен од Првата лига!

Pixel.mk - 07.11.2014

Иако во текот на вчерашниот ден првите луѓе на Работнички и МЗТ Скопје постигнаа џентлменски договор за преигрување на прекинатото вечно дерби од првата минута, потврда на тоа не добивме во денешната ...

Убавите скопјанки дел од декорот на вечното дерби Работнички-МЗТ (фото)

Убавина и Здравје - 07.11.2014

Вечното дерби меѓу најголемите кошаркарски ривали Работнички и МЗТ Скопје во главниот град се игра се играше пред неколку дена. Знаеме како заврши мечот, можеби истиот и ќе се преигрува, а истиот ...

Жерновски: Очекувам разумна одлука на МКФ

А1 On - 07.11.2014

Денеска МКФ ќе донесе одлука што ќе биде епилогот по прекинот на дербито Работнички-МЗТ. Некои портали вчера објавија дека градоначалниците Андреј Жерновски и Ивица Коневски, наводно се договориле ...

Денеска ќе се решава за прекинатиот натпревар меѓу Работнички и МЗТ Скопје

Канал5 - 07.11.2014

Здружението на прволигаши денеска на итен состанок во просториите на МКФ ќе одлучува за прекинатиот натпревар од Градски парк меѓу Работнички и МЗТ Скопје.

Комесарот без милост: Работнички исклучен од Прва и преселен во Трета лига!

Точка - 07.11.2014

Комесарот за натпреварување, Боби Јосифовски денеска донесе одлука: Работнички е исклучен од првата лига и од следната сезона ќе стартува од најнизок ранг.

Комесарот ригорозен: Работнички исклучен од елитата и преселен во Третата лига!

SportMedia - 07.11.2014

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, е исклучен од елитата и следната сезона ќе треба да почне од Третата лига, реши денеска комесарот за натпреварување, Боби Јосифовски.

Работнички исфрлен во трета лига!

Спорт365 - 07.11.2014

Изречени казните за спорниот дуел. Екипите на Работнички и МЗТ Скопје го играа големото, вечно кошаркарско дерби на Македонија кое не го доживеа својот крај.

Дерби без крај, во ничија полза

Н.Македонија - 07.11.2014

Натпреварот веројатно ќе биде регистриран со 20-0 за МЗТ Скопје, Работнички нема да го добие бодот за пораз, а другите одлуки се чекаат од комесарот за натпреварување Јосифовски, кој вчера не беше ...

„Центарци“ не се предаваат: Должината на прекинот – главен адут во жалбата на Работнички!

SportMedia - 07.11.2014

Правилата велат дека ако за 45 минути не биде исполнето барањето на судии за празнење на трибините, мечот мора да се доигра следниот ден, ни изјави директорот на Работнички, Ѓорѓи Аврамчев.

Комесарот ригорозен: Работнички исклучен од елитата и преселен во Третата лига!

Либертас - 07.11.2014

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, е исклучен од елитата и следната сезона ќе треба да почне од Третата лига, реши денеска комесарот за натпреварување, Боби Јосифовски.

Донесена одлуката: КК Работнички префрлен во трета лига

Сител - 07.11.2014

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, е исклучен од елитата и следната сезона ќе треба да почне од Третата лига, реши денеска комесарот за натпреварување, Боби Јосифовски.

Мечот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се преигрува?

Курир - 07.11.2014

Прекинатиот меч помеѓу Работнички и МЗТ Скопје најверојатно ќе се преигра во нов термин, одлука која денеска треба да се донесе на состанокотна Здружението на прволигаши кој ќе се одржи денеска.

Договорот за нов меч не важи, Работнички префрлен во трета лига

Република - 07.11.2014

Договорот за преигрување на прекинатиот меч меѓу Работнички и МЗТ Скопје во копродукција на двата клуба веќе не важи по одлуката на Комесарот за натпреварување во Првата кошаркарска Лига, Боби ...

Работнички исклучен од елитата и парично казнет

Вечер Прес - 07.11.2014

Најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички, е исклучен од елитата и следната сезона ќе треба да почне од Третата лига, одлучи комесарот за натпреварување, Боби Јосифовски.

Работнички исфрлен во Третата лига

Макфакс - 07.11.2014

Екипата на Работнички, 14-кратниот кошаркарски шампион на Македонија е исфрлен од елитното домашно натпреварување и од следната сезона ќе се натпреварува во Третата лига.

Ова е најчудното навивање на натпреварот Работнички – МЗТ/Видео

Lider - 07.11.2014

На вечното кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ, камерата сними навивач кој многу чудно навиваше. ...

Кошаркарското скопско дерби не го дочека крајот

24 Вести - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

За МЗТ Скопје виновно е раководството на Работнички

Вест - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

МЗТ: Функционери од Работнички, вака го водите клубот во пропаст

Дерби - 06.11.2014

Неславен крај имаше 125. македонско кошаркарско дерби на Македонија меѓу Работнички и МЗТ Скопје. Натпреварот беше прекинат во 27 минута од натпреварот при резултат 51-35 за домаќинот, а дека истиот ...

Работнички и МЗТ ќе преигруваат за спас на кошарката?

Дерби - 06.11.2014

Епилогот на прекинатото кошаркарско дерби меѓу Работничики и МЗТ Скопје Аеродром ќе биде познат утре, кога официјално треба да биде донесена одлука од страна на комесарот за натпреварување, Бобан ...

МЗТ со порака до Работнички: Вака го водите клубот во пропаст

Екипа - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста изрази жалење за несаканите случувања за време на синоќешното дерби против Работнички, обвинувајќи ја управата на градскиот ривал дека го води ...

Здружението на прволигаши утре ќе одлучува за прекинот на дербито и судбината на Работнички

Екипа - 06.11.2014

Здружението на прволигаши утре од 13 часот во просториите на МКФ на итен состанок ќе одлучува околу прекинатиот дерби натпревар од 5.коло во првата македонска кошаркарска лига меѓу Работнички и МЗТ ...

Работнички и МЗТ ќе го преигруваат дербито од почеток

Екипа - 06.11.2014

Дерби натпреварот од 4.коло во Првата македонска кошаркарска лига меѓу Работнички и МЗТ Скопје најверојатно ќе се преигрува во нов термин, одлука која ќе треба да биде потврдена на утрешниот состанок ...

МЗТ Скопје го обвини раководството на Работнички дека го води клубот во пропаст

Утрински - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

Пропозициите го селат Работнички во третата лига?

Утрински - 06.11.2014

Поради неспортско однесување на домашните навивачи, дуелот беше прекинат во 27. минута И тоа се случи. Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје за прв пат во историјата не го дочека својот крај.

Спортски конфликти со политичка боја

Р.С.Европа - 06.11.2014

Не е тајна дека МЗТ е под капата на Општина Аеродром, односно градоначалникот Ивица Коневски, кој доаѓа од владејачката партија, додека Работнички е „милениче“ на градоначалникот на Општина Центар, ...

МЗТ Скопје: Потег кој не му доликува на клуб каков што е Работнички

МКД - 06.11.2014

МЗТ Скопје излезе со соопштение за синоќешниот прекин на големото дерби, тие сметаат дека Работнички е единствениот виновник и нивните непромислени одлуки можат да ја закопаат кошарката во Македонија.

Според пропозициите, за МЗТ службена победа, Работнички без бодот предвиден за поразената екипа

Хитпортал - 06.11.2014

В ечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Навивачот на Работнички стана вистински хит (видео)

ЗаЗабава - 06.11.2014

Синоќешното дерби помеѓу ривалите Работнички и МЗТ заврши неславно, но сепак од тој натпревар остана нешто што ќе не ...

Видео: Навивач на Работнички хит на социјалните мрежи!

Спортски - 06.11.2014

Синоќешното дерби помеѓу вечните ривали Работнички и МЗТ заврши неславно и беше прекинато после 27 минути игра, а денес во центарот на вниманието на социјалните мрежи е еден навивач на Работинички.

Работнички би можел да биде преселен во третата лига

МКД - 06.11.2014

Според правилникот за натпреварување, екипата која самоволно ќе го напушти натпреварот ќе биде исклучена и преселена во најнискиот ранг на натпреварување.

Геровски: Работнички е подобар, но МЗТ мораше да победи

МКД - 06.11.2014

Претседателот на Работнички, Горан Геровски е крајно разочаран од случувањата на големото дерби, бесен е на судиската одлука да го испразни само делот каде што се домашните навивачи, смета дека ...

Каде ќе заврши Работнички, а каде кошарката?

Оn.net - 06.11.2014

Љубителите на кошарката во земјава останаа ускратени за најголемото, 125. дерби во домашнот спорт, откако дуелот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје беше прекинат од страна на судиите.

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се преигра од првата минута?!

МКД - 06.11.2014

Вечното дерби во македонската кошаркарска лига меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се преигра од првата минута во нов термин кој допрва ќе биде утврден. Ова е најновата неофицијална информација која ја ...

МЗТ: За да не се случи изненадување, Работнички остана во соблекувалната

Телеграф - 06.11.2014

Телеграф во целост го пренесува соопштението на МЗТ Скопје по повод вчерашните случувања во салата „Градски парк“ каде што дербито беше прекинато, а поради одбивање на Работнички да се врати на ...

Според пропозициите за МЗТ службена победа, Работнички без бод за поразената екипа

Идивиди - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Прекинато дербито Работнички-МЗТ

Локално - 06.11.2014

Дерби натпреварот од 4 – то коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат. Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ во Скопје во која присуствуваа ...

МЗТ Скопје до Работнички -ќе ја закопате кошарката во Македонија!

Локално - 06.11.2014

Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ дербито РАботнички МЗТ Скопје е прекинато. Прсуствуваа речиси 2.000 гледачи, но сепак неспортското однесување е причината за прекин на ...

МЗТ Скопје го обвини раководството на Работнички дека го води клубот во пропаст

+инфо - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

МЗТ СКОПЈЕ: Недоличен потег на Работнички!

Спорт365 - 06.11.2014

МЗТ Скопје со соопштение до јавноста. По седум одиграни минути во третата четвртина, дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром во салата „Градски Парк“ е прекинато при резултат 51:35 за ...

MЗТ Скопје - Работнички, најнови информации

Радио Фортуна - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

Соопштение: Прекинете со изговорите дека МЗТ мораше да победи

Tip.com.mk - 06.11.2014

На 03:06 до крајот на третата четвртина, дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром во салата „Градски Парк“ е прекинато при резултат 51:35 за Работнички.

МЗТ Скопје го обвини раководството на Работнички дека го води клубот во пропаст

Канал5 - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

Синоќешното 125-то градско дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје не го дочека крајот

Турлитава - 06.11.2014

Големото вечно дерби помеѓу градските ривали Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

МЗТ: Проблемот барајте го во сопствената гарнитура која го води Работнички во пропаст

А1 On - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

МЗТ Скопје со соопштение „удри“ по клубот од „Градски Парк“: „Потег кој не му доликува на Работнички“

Спортклуб - 06.11.2014

Раководството на актуелниот македонски кошаркарски шампион МЗТ Скопје, одлучи преку соопштение да укаже на недостатоците во организацијата на натпреварот, притоа искористувајќи ја приликата да го ...

Според пропозициите за МЗТ службена победа, Работнички без бодот предвиден за поразената екипа

+инфо - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Докузовски: После ова повеќе нема кошарка во Македонија!

Канал 77 - 06.11.2014

Големо разочарување кај сите во таборот на Работнички предизвика судиската одлука за празнење на трибините со нивните навивачи, која пак повлече нивно повлекување од теренот и прекин на мечот со МЗТ ...

ВИДЕО: Овој навивач на Работнички стана хит на социјалните мрежи!

За Се - 06.11.2014

На вечното кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ, камерата улови еден навивач кој некако чудно ...

Кошаркарското дерби не го доживеа својот крај

Хајд Парк - 06.11.2014

Најавувано како празник на кошарката вечното дерби, 125-то, помеѓу Работнички и МЗТ не го доживеа својот крај. Кошарка во Градски Парк се играше 27 минути, кога при резултат 51:35 за Работнички ...

Според пропозициите за МЗТ службена победа, Работнички без бодот предвиден за поразената екипа

Канал5 - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Зошто се тресе навивачот На Работнички?

Panika.be - 06.11.2014

На дербито во кошарка помеѓу вечните ривали Работнички и МЗТ, камерата фати еден навивач кој некако чудно навива. Дали се обидува да разбие малер или не, не знаеме.

Прекинатото вечно дерби од аголот на МЗТ

Pixel.mk - 06.11.2014

Она што синоќа се случуваше во салата во „Градски Парк“ не оди во прилог никому, а најмалку на кошарката во ...

За доброто на кошарката Работнички и МЗТ ќе играат нов натпревар

Pixel.mk - 06.11.2014

Шпекулациите за тоа која ќе биде конечната одлука на МКФ во врска со прекинатото вечно дерби вечерва ги прекинаа првите луѓе на градските ривали кои постигнаа пријателски договор натпреварот да се ...

Исфрлање во најнизок ранг: Дали Работнички ќе ја добие најострата казна?

Точка - 06.11.2014

Дерби натпреварот помеѓу големите скопски ривали Работнички и МЗТ Скопје не го дочека крајот. По ваквиот развој на настаните, комесарот на натпреварот и МКФ имаат полни раце работа.

Според пропозициите за МЗТ службена победа, Работнички без бодот предвиден за поразената екипа

А1 On - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Коневски и Жерновски се договорија: Вечното дерби ќе се преигра од почеток?!

SportMedia - 06.11.2014

Вечното дерби во домашниот шампионат меѓу екипите на Работнички и МЗТ Скопје кое вчера беше прекинато во салата „Градски парк“ многу веројатно во нов термин ќе биде преиграно од првата минута.

МЗТ Скопје: Господа од Работнички, со вашите одлуки ќе ја закопате кошарката во Македонија!

SportMedia - 06.11.2014

Неколку часа по прекинатото вечно-дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, кое затсана на 27. минута откако судиите побараа празнење на салата „Градски парк“ по што домаќинот реши да не се врати на ...

Падна одлука - познат исходот по прекинот на средбата Работнички - МЗТ Скопје

Спортклуб - 06.11.2014

Вечерва паднал договор помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, односно помеѓу нивните први луѓе, градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски односно градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски.

Работнички пред преселба во третата лига?

Спортклуб - 06.11.2014

Синоќешното „Вечно дерби“ не го дочека својот крај, откако небулозните одлуки на главниот судија и делегатот на натпреварот придонесе за бојкот на играчите на Работнички, по што сега клубот од ...

Некој не можеше да гледа како Работнички го "гази" МЗТ Скопје

Спортклуб - 06.11.2014

Во овие 22 години од формирањето на македонската кошаркарска лига, сме се изнагледале се во неа, особено кога станува збор за најголемото дерби. Од големи пресврти, "крадење" титули во последни ...

Прифатен предлогот за преигрување на дербито Работнички - МЗТ Скопје

Н.Македонија - 06.11.2014

Овој гест на добра воља и поддршка на Коневски и МЗТ Скопје кон Жерновски и Работнички покажува дека и опонентите во политиката и спортот знаат и умеат да направат компромис и да се однесуваат како ...

А што ако имаше жртви при празнењето на „Градски парк?!

SportMedia - 06.11.2014

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како еден од најцрните во историјата на македонската кошарка. Вечното дерби требаше да донесе радост, но наместо тоа донесе скандал каков што досега можеби и немало.

Вечното дерби под лупа: Управата на Работнички е најдобриот играч на МЗТ!

SportMedia - 06.11.2014

Што ли се случило во главите на луѓето од управата на Работнички по само 24 часа откако решија да не им дозволат на своите кошаркари да го доиграат дерби-мечот со МЗТ Скопје, да прифатат компромис во ...

МЗТ Скопје го обвини раководството на Работнички дека го води клубот во пропаст

Либертас - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

МЗТ Скопје до раководството на Работнички: Го водите клубот во пропаст

Курир - 06.11.2014

МЗТ Скопје преку соопштение изрази жалење за прекинот на дербито против Работнички, а раководството на ривалот го обвини дека го води клубот во пропаст.

Дербито прекинато, според пропозициите службена победа за МЗТ Скопје

Сител - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Постигнат договор – Работнички и МЗТ ќе го преигруваат дербито од почеток

Либертас - 06.11.2014

Дерби натпреварот од 4.коло во Првата македонска кошаркарска лига меѓу Работнички и МЗТ Скопје најверојатно ќе се преигрува во нов термин, одлука која ќе треба да биде потврдена на утрешниот состанок ...

ВИДЕО: Навивачот на Работнички стана вистински хит за само една вечер

Press24 - 06.11.2014

На дербито во кошарка помеѓу вечните ривали Работнички и МЗТ, камерата фати еден навивач кој некако чудно навива. Дали се обидува да разбие малер или не, не знаеме.

ВИДЕО: Навивач на Работнички стана хит на социјалните мрежи!

Курир - 06.11.2014

На вечното кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ, камерата улови еден навивач кој некако чудно ...

Работнички и МЗТ ќе го преигрaат дербито

Република - 06.11.2014

Натпреварот од 4. коло меѓу Работнички и МЗТ Скопје најверојатно ќе се преигрува во нов термин. Вечерва, во знак на добра волја постигнат е договор меѓу челниците на двата клуба од Аеродром и од ...

Со трагикомични одлуки и со соопштенија не се враќа сјајот на вечното дерби

Република - 06.11.2014

Политичка ли е одлуката Работнички да не го продолжи прекинатиот дерби меч со МЗТ Скопје и кој ја донесе одлуката најтрофејниот клуб да не доигра заради отсуство на дел од највоинствените навивачи на ...

Жерновски ја исполитизира и кошарката

Курир - 06.11.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски ја исполитизира и кошарката. Најтрофејниот македонски кошаркаски клуб стана заложник на неколкумина хулигани и несовесни политичари.

Наместо празник на кошарката , срам за мак-баскетот ...

Сител - 06.11.2014

ФОТО: СПОРТМЕДИА.МК Вечното кошаркарско дерби меѓу Работнички – МЗТ Скопје не го дочека својот крај. Сите се подготвуваа за кошаркарско дерби со какво ретко кои градови, па и земји може да се пофалат.

Погледнете го македонскиот навивач кој стана вистински хит! (Видео)

Шеталиште - 06.11.2014

Синоќа на вечното кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ, камерата улови еден навивач кој некако чудно навиваше :) Погледнете го ...

МЗТ до раководството на Работнички: Го водите клубот во пропаст

Денешен - 06.11.2014

МЗТ Скопје преку соопштение изрази жалење за прекинот на дербито против Работнички, а раководството на ривалот го обвини дека го води клубот во пропаст.

Работнички и штети на мак - кошарката

Вечер Прес - 06.11.2014

Според „металците", луѓето од таборот на лутиот ривал Работнички се виновни за прекинот на дербито и дека со своето однесување прават голема штета на македонската кошарка Неколку часа по прекинатото ...

Здружението на прволигаши утре ќе одлучува за прекинот на дербито Работнички – МЗТ Скопје

Вечер Прес - 06.11.2014

Здружението на прволигаши утре од 13 часот на итен состанок ќе одлучува за прекинатиот на дерби натпревар во Првата македонска кошаркарска лига меѓу тимовите на Работнички и МЗТ Скопје, како и ...

Ќе се преигра дербито Работнички - МЗТ?

Вечер Прес - 06.11.2014

Дерби натпреварот од 4.коло во Првата македонска кошаркарска лига меѓу Работнички и МЗТ Скопје најверојатно ќе се преигрува во нов термин, одлука која ќе треба да биде потврдена на утрешниот состанок ...

Спас за срамниот МЗТ!

Спорт - 06.11.2014

Преголема тензија која на крајот кулминираше со прекин. Доста редок, дури и кога играат најголемите ривали во мак-баскетот, Работнички и МЗТ Скопје Работнички имаше добитна комбинација.

МЗТ Скопје го обвини раководството на Работнички дека го води клубот во пропаст

Lider - 06.11.2014

Раководството на МЗТ Скопје преку соопштение за јавноста го изрази своето жалење за случувањата на синоќешното дерби со Работнички и при тоа ја обвини управата на клубот од „Градски парк“ дека го ...

Според пропозициите, за МЗТ службена победа, Работнички без бодот предвиден за поразената екипа

Lider - 06.11.2014

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром синоќа во „Градски парк“ не го дочека својот крај и победникот ќе се решава по административен пат.

Денеска се игра дербито на македонската кошарка

24 Вести - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром официјално е прекинато

Нова ТВ - 05.11.2014

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром официјално е прекинато, при реезултат 51-35, на 3:05 минути до крајот на третата четвртина, и нема да се доигра откако домаќинот Работнички соопшти дека ...

ДЕРБИТО РАБОТНИЧКИ - МЗТ не го дочека крајот

Телма - 05.11.2014

ПРЕКИНАТО ДЕРБИТО РАБОТНИЧКИ - МЗТ Дерби натпреварот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје не го доживеа својот крај, дуелот е прекинат на три минути до крајот на третиот дел и нема да продолжи.

Вечерва нема доигрување меѓу Работнички и МЗТ

Дерби - 05.11.2014

Судиите на дерби натпреварот меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром побараа отстранување на навивачите на домашниот клуб, по што следеше напуштање на паркетот од страна на кошаркарите.

Пропозициите велат: Исклучување и преселба во трета лига за Работнички!

Екипа - 05.11.2014

Новиот Комесар за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски, ќе има тешка задача при донесувањето на одлуката за денешниот недоигран натпревар меѓу Работнички и МЗТ Скопје.

Геровски: МЗТ мораше да победи, но ова не е начин

Екипа - 05.11.2014

Претседателот на Работнички, Горан Геровски, не го криеше разочарувањето од случувањата за време на вечерашното дерби, кое не го дочека својот крај. „ Шокирани сме од сето она што се случи.

Прекин на дербито, судиите бараат да се празни „Градски парк“

Екипа - 05.11.2014

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје е во прекин на 3:06 минути до крајот на третата четвртина, откако судиската тројка по третата опомена побара да се испразнат дел од трибините во салата „Градски ...

Работнички со аплауз ги „поздрави“ судиите

Екипа - 05.11.2014

Кошаркарите на Работнички пред соблекувалните со аплауз ги пречекаа судиите кои одлучија да се празни салата, што на крајот доведе и до официјален прекин на „вечното дерби“.

ОфИЦИЈАЛЕН ПРЕКИН: Работнички не игра без „Сити Парк Бојс“

Екипа - 05.11.2014

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром официјално е прекинато, при реезултат 51-35, на 3:05 минути до крајот на третата четвртина, и нема да се доигра откако домаќинот Работнички соопшти дека ...

Дебакл за едно полувреме: Работнички води со 44-18 против МЗТ

Екипа - 05.11.2014

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром е пред сериозен дебакл во „вечното“ дерби на македонската кошарка, со оглед дека на полувреме губи со огромни 26 поени разлика од Работнички во салата ...

Време е за дерби, Работнички го пречекува шампионот МЗТ

Екипа - 05.11.2014

Погледите на кошаркарската јавност во нашата држава денеска ќе бидат свртени кон салата „Градски парк“, каде Работнички со почеток во 18.30 часот ќе го пречека МЗТ Скопје.

ФОТО: Прекинато кошаркарското дерби Работнички - МЗТ Скопје

Утрински - 05.11.2014

Дерби натпреварот од 4. коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат. Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ во Скопје во која присуствуваа речиси ...

(Галерија): Атмосферата на натпреварот Работнички – МЗТ

Фокус - 05.11.2014

Ви ја пренесуваме атмосферата од дербито помеѓу Работнички и МЗТ Натпреварот од 4-то коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат.

Кошаркарско дерби: Работнички го чека шампионот

Кајгана - 05.11.2014

Кошаркарите на Работнички и МЗТ, денеска ќе го одиграат првото дерби во новата натпреварувачка сезона. Домаќин во првата градска пресметка во првенството ќе биде Работнички, а дуелот во салата во ...

Прекинато дербито на Работнички и МЗТ Скопје

ЗаЗабава - 05.11.2014

Судиите на дерби натпреварот меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром побараа отстранување на навивачите на домашниот клуб, по што следеше напуштање на паркетот од страна на кошаркарите.

Наместо кошаркарски празник, неславен крај на големото дерби (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 05.11.2014

Една судиска одлука го уништи големото дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, иако немаше посериозни инциденти, натпреварот беше прекинат откако судиите побараа „Сити Парк Бојс" да ја напуштат салата, ...

Натпреварот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје нема да продолжи

МКД - 05.11.2014

Кошаркарите на Работнички не сакаа да го продолжат натпреварот без навивачите кои по одлука на судиите мораа да ја напуштат салата. Големиот дерби натпревар помеѓу Работнички и МЗТ Скопје не го ...

Работнички го пречекува МЗТ во претесниот „Градски парк“

Телеграф - 05.11.2014

Вечните ривали попладне (18.30 часот) ќе го одиграат 125. дерби, кое и овој пат ќе биде нова приказна Самата бројка од 125 дербија доволно говори за историјата на дуелите меѓу вечните ривали ...

Прекинато дербито Работнички-МЗТ

Идивиди - 05.11.2014

Дерби натпреварот од 4 - то коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат. Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ во Скопје во која присуствуваа ...

Вечното дерби во Градски парк

Алфа - 05.11.2014

Вечерва од 18 часот и 30 минути во салата во Градскиот парк ќе се одигра вечното дерби во македонската кошарка меѓу Работнички и МЗТ Скопје. Со овој дуел се комплетира четвртото коло во домашното ...

ДОКУЗОВСКИ: Нема повеќе кошарка во Македонија

Телеграф - 05.11.2014

Некогашниот селектор разочаран за случувањата на теренот во неславното 125. градско дерби Иако самите одлучија да не го одиграат натпреварот, кошаркарите на Работнички и тренерот Марин Докузовски се ...

Докузовски: Ние поискусни, тие побројни!

Идивиди - 05.11.2014

„Сигурно е дека ова не е натпревар како оние другите, ’обичните’. Но, двата бода против МЗТ Скопје вредат исто како да се освоени против некој друг противник, иако имаат свое, посебно значење, како ...

Работнички жртва на навивачите: Службени 20-0 за МЗТ (ФОТО)

Телеграф - 05.11.2014

Неславен крај на дербито. Натпреварот кој поради неспортско однесување на домашните навивачи беше прекинат во 27. минута нема да се доигра. Неофицијално МЗТ ќе го добие дуелот со службени 20-0 ГОЛЕМА ...

Денеска вечното дерби на македонската кошарка

+инфо - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

Наместо празник на кошарката прекинато вечното дерби Работнички-МЗТ Скопје

Канал5 - 05.11.2014

Дерби натпреварот од 4 - то коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат при водство на домаќините од 51-35. Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ ...

Салата ,,Градски парк” вечерва е домаќин на 125-тото дерби помеѓу вечните градски ривали Работнички и МЗТ Скопје

Турлитава - 05.11.2014

Работнички и МЗТ Скопје вечерва ќе го одиграат првото дерби во новата натпрерварувачка сезона или вкуно 125-то во историјата. Домаќин во првата градска пресметка во првенството ќе биде Работнички, а ...

Денеска вечното дерби на македонската кошарка

Канал5 - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

Фото: Прекинато дербито меѓу Работнички и МЗТ

Н.Македонија - 05.11.2014

На полувремето на 125-то вечно кошаркарско дерби помеѓу Работнички и МЗТ, Работнички има убедливо водство од 44:18 Тимот на шампионот е непрепознатлив на ова дерби, а Работнички доминираше во сите ...

Време е за дерби, Работнички го пречекува шампионот МЗТ

Бриф - 05.11.2014

Погледите на кошаркарската јавност во нашата држава денеска ќе бидат свртени кон салата „Градски парк“, каде Работнички со почеток во 18.30 часот ќе го пречека МЗТ Скопје.

Работнички го понижи МЗТ: Резил за шампионот!

Бриф - 05.11.2014

Работнички води со 44:18 по првото полувреме против шампионот МЗТ Скопје. Во нерамноправен натпревар, кошаркарите на шампионот изгледаат полошо и од некоја маалска ...

Вечното дерби траеше само 27 минути

Pixel.mk - 05.11.2014

Од сé по нешто, а на крајот за жал најмалку кошарка. Така некако би се опишало она што вечерва се случуваше во „Градски парк“ каде градското дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје траеше нецели три ...

„Металците“ тренираа со поддршка од трибините во пресрет на дербито (ФОТО)

Спорт365 - 05.11.2014

Шампионот со мотивација од своите фанови. Денес со почеток од 18,30 часот, екипата на Работнички на домашен терен го пречекува својот голем ривал, тимот на МЗТ Скопје Аеродром, актуелниот бранител на ...

Денеска вечното дерби на македонската кошарка

А1 On - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

За Работнички нема партиски делби

А1 On - 05.11.2014

Во салата во Градски парк тукушто започна вечното кошаркарско дерби помеѓу Работнички и МЗТ. Кога станува збор за Работнички, нема партиски поделби. На трибините заесно навиваат градоначалникот на ...

Работнички – МЗТ 44:18 на полувреме

А1 On - 05.11.2014

На полувремето на 125-то вечно кошаркарско дерби помеѓу Работнички и МЗТ, Работнички има убедливо водство од 44:18. Тимот на шампионот е непрепознатлив на ова дерби, а Работнички доминираше во сите ...

ВИДЕО: Прекинато дербито помеѓу Работнички и МЗТ

А1 On - 05.11.2014

Во 27. минута при резултат 51:35, дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје е прекинато, а судиската тројка се повлече од натпреварот од засега непознати причини.

Странските и домашните обложувалници со различни мислења: Работнички или МЗТ Скопје?

Спортклуб - 05.11.2014

Вечерва со почеток во 18:30 часот ќе се одигра вечното кошаркарско дерби во Македонија, во „Градски Парк“ силите ќе ги одмерат Работнички и МЗТ Скопје.

Според обложувачниците: Фаворит нема, Работнички и МЗТ Скопје со идентични шанси за победа!

SportMedia - 05.11.2014

За првпат по речиси три години, екипата на МЗТ Скопје не влегува како голем фаворит во пресметката со вечниот ривал Работнички односно двете екипи имаат идентични шанси за победа во големото дерби ...

Прекин на дербито во „Градски Парк“!!!

Спорт365 - 05.11.2014

По седум минути одиграни во третата четвртина кошаркарите беа повлечени во соблекувалните, а натпреварот се прекина. Според неофицијални информации, големото дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје ...

(ВИДЕО) Скандал во Градски парк: Поради пристрасна судиска одлука прекинат натпреварот Работнички – МЗТ

А1 On - 05.11.2014

Во 27. минута при резултат 51:35, дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје е прекинато. Судиите, кога Работнички водеше си 16 коша разлика, одлучија навивачката група на Работнички да ја напушти ...

Прво меѓусебно дерби на тренерите Докузовски и Стефанов

Н.Македонија - 05.11.2014

Првото вечно кошаркарско дерби сезонава помеѓу Работнички и МЗТ Скопје треба да се игра вечерва од 18.30 часот во салата „Градски парк“ (МРТ пренос) и тоа е 125 меѓусебен меч на двата ривала, а ...

Прекинато дербито Работнички-МЗТ

+инфо - 05.11.2014

Дерби натпреварот од 4-то коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат. Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ во Скопје во која присуствуваа речиси ...

Геровски: МЗТ мораше да победи, но ова не е начин

NewTime - 05.11.2014

Претседателот на Работнички, Горан Геровски, не го криеше разочарувањето од случувањата за време на вечерашното дерби, кое не го дочека својот крај. – Шокирани сме од сето она што се случи.

Големото дерби не го дочека крајот: Прекинат натпреварот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје

Точка - 05.11.2014

Натпреварот помеѓу големите скопски ривали Работнички и МЗТ Скопје беше прекинат ред крајот на третата четвртина при резултат 51-36 за домашната екипа.

Докузовски: После ова повеќе нема кошарка во Македонија!

SportMedia - 05.11.2014

Големо разочарување кај сите во таборот на Работнички предизвика судиската одлука за празнење на трибините со нивните навивачи, која пак повлече нивно повлекување од теренот и прекин на мечот со МЗТ ...

Геровски: Ова го има само во Македонија

Спортклуб - 05.11.2014

Работнички го загуби натпреварот од МЗТ Скопје со службени 0:20, а неверување кон начинот на кој судијата и делегатот реагираа, искажа и претседателот на „црвено-белите“, Горан Геровски.

Прекин на дерби мечот Работнички-МЗТ Скопје (51:35)

Tip.com.mk - 05.11.2014

Чести прекини на дербито од четвртото коло во Првата македонска кошаркарска лига во салата “Градски парк“ во Скопје помеѓу екипите на Работнички и МЗТ Скопје Аеродром.

Прекин на „Вечното дерби“, судиите затворени во соблекувалните, се чека празнење на трибините

Спортклуб - 05.11.2014

Македонското кошаркарско дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје е во прекин, откако судиите и играчите на МЗТ Скопје го напуштија паркетот во салата „Градски Парк“.

Фото: Мицевски го прекина 125. дерби

Н.Македонија - 05.11.2014

Она што требаше да биде празник за спортот и кошарката во Македонија 125-тото вечно дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје во салата „Градски парк“ не го дочека својот крај.

Според актите на МКФ: Работнички се наоѓа пред преселба во Третата лига?!

SportMedia - 05.11.2014

Најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас се соочува со преселба во најнизок ранг, откако управата на клубот реши да не го доигра вечерашниот натпревар со МЗТ Скопје поради (пре)строгата одлука на ...

Време е за дерби: Гечевски и Чековски со сите сили ќе „удрат“ по разнишаниот МЗТ!

SportMedia - 05.11.2014

Кај „металците“ единствена непознаница е настапот на Александар Цветковиќ поради повреда на скочниот зглоб, која му создава проблеми и на бекот на домашните, Ивица Димчевски.

Мистерија во „Градски Парк“: Зошто дербито не се доигра?

Спортклуб - 05.11.2014

„Вечното дерби“ не го дочека својот крај, откако судиите и делегатите побараа празнее на трибините, но само онаа каде се наоѓаа навивачите на Работнички, а кошаркарите незадоволни од одлуката, го ...

Вечерва вечното дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје

Курир - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

Ден за дерби: Работнички - МЗТ

Сител - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

„Масакр“ во Парк – Работнички води против МЗТ со 44:18

Република - 05.11.2014

Работнички води со 44:18 по првото полувреме против шампионот МЗТ Скопје. Во нерамноправен натпревар, кошаркарите на шампионот изгледаат полошо и од некоја маалска екипа.

Прекин на мечот Работнички – МЗТ

Република - 05.11.2014

Во 27. минута при резултат 51:35, дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје е прекинато, а судиската тројка се повлече од натпреварот од засега непознати причини.

Докузовски: После ова повеќе нема кошарка во Македонија!

Либертас - 05.11.2014

Големо разочарување кај сите во таборот на Работнички предизвика судиската одлука за празнење на трибините со нивните навивачи, која пак повлече нивно повлекување од теренот и прекин на мечот со МЗТ ...

Работнички пред преселба во Третата лига?!

Курир - 05.11.2014

Ако комесарот се води според регулативите на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), за 14-кратниот шампион сезоната ќе заврши по само 4. кола, а во следниот шампионат ќе мора да почне од Третата ...

МЗТ го добива дуелот со Работнички – службено

Република - 05.11.2014

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје и официјално е прекинато и истото нема да се доигра. Неофицијално МЗТ ќе го добие дуелот со службени 20-0. Дуелот беше прекинат во 27.

Работнички одби да игра, службени 20:0 за МЗТ!

Курир - 05.11.2014

Дуелот меѓу Работнички и МЗТ Скопје не го дочека крајот. Натпреварот беше прекинат на 3 минути и 5 секунди до крајот на третиот период при резултат 51: 35 за домаќинот.

Цел град е на нозе, се игра дербито Работнички – МЗТ

Република - 05.11.2014

Вечерва со почеток од 18.30 часот сите патишта водат кон „Градски парк“. Се игра најголемото кошаркарско дерби во нашата држава. И не само кошаркарско бидејќи е голем бројот на приврзаници на двата ...

Денеска вечното дерби на македонската кошарка

Денешен - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

Фотогалерија: дербито Работнички - МЗТ Скопје

Вечер Прес - 05.11.2014

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје, неофицијално го доби натпреварот со Работнички во рамките на Првата лига со 20:0, откако копаркарите на на најтрофејниот кошаркарски клуб не сакаа да ...

МЗТ го добива Работнички -службено со 20 : 0

Вечер Прес - 05.11.2014

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје и официјално е прекинато и истото нема да се доигра. Неофицијално МЗТ ќе го добие дуелот со службени 20-0. Дуелот беше прекинат во 27.

Заради судиите - нема да се доигра Работнички - МЗТ Скопје

Вечер Прес - 05.11.2014

Останува во текот на наредните денови со оваа прекината средба да се занимава и Комесарот за натпревари при МКФ и да одлучи како ќе биде регистриран. Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром ...

Кошаркарско дерби: Работнички го чека шампионот

Макфакс - 05.11.2014

Кошаркарите на Работнички и МЗТ, во среда, ќе го одиграат првото дерби во новата натпрерварувачка сезона. Домаќин во првата градска пресметка во првенството ќе биде Работнички, а дуелот во салата во ...

Прекинато дербито Работнички – МЗТ Скопје

Вечер Прес - 05.11.2014

Делегатот на натпреварот заради однесувањето на навивачите на трибините на три минути до крајот на третата четвртина го прекина натпреварот, ја повлече судиската тројка од паркетот и побара да се ...

Патиштата често се вкрстуваат

Спорт - 05.11.2014

Долга е низата кошаркари кои играле за двата скопски ривали и најтрофејни клубови во македонската кошарка Честопати играчите правеле директни трансфери од едниот во другиот клуб, а голема е бројката ...

Работнички би можел да заврши во трета лига

Вечер Прес - 05.11.2014

Ставката 60.11 од пропизициите за натпреварување вели „Екипа која самоволно го напушти теренот пред крајот на натпреварот или во текот на натпреварот и не се врати на повик на првиот судија, ќе се ...

Кошаркарското дерби не го доживеа својот крај

Макфакс - 05.11.2014

Најавувано како празник на кошарката вечното дерби, 125-то, помеѓу Работнички и МЗТ не го доживеа својот крај. Кошарка во Градски Парк се играше 27 минути, кога при резултат 51:35 за Работнички ...

Денеска вечното дерби на македонската кошарка

Lider - 05.11.2014

Најтрофејниот македонски клуб Работнички ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром, екипата која доминира последниве три години на домашната кошаркарска сцена.

Прекинато градското дерби Работнички – МЗТ

Lider - 05.11.2014

Во 27. минута при резултат 51:35, дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје е прекинато, а судиската тројка се повлече од натпреварот од засега непознати причини.

Играчите на Работнички солидарни со Сити Парк Бојс – не излегуваат на терен

Lider - 05.11.2014

Дерби натпреварот од 4 – то коло на првата кошаркарска лига меѓу МЗТ-Скопје и Работнички е прекинат. Иако тоа требаше да биде празник на кошарката во салата „Парк“ во Скопје во која присуствуваа ...

Стефанов: Имам многу пријатели во Работнички, но дерби си е дерби…

Екипа - 04.11.2014

МЗТ Скопје е подготвен за големото дерби против Работнички, што ќе се игра утре во салата „Градски парк“ со почеток во 18.30 часот. „Металците“ играат крајно променливо од почетокот на оваа сезона, ...

Чековски: Ќе дадеме с` од себе да го победиме МЗТ

Дневник - 04.11.2014

Меч за кошаркарските вљубеници меѓу најтрофејниот на домашната сцена, Работнички ,и првакот МЗТ Скопје ќе се игра вечерва (18.30 ч), во салата Градски парк.

И девојките се спремаат за дерби (ФОТО)

Телеграф - 04.11.2014

Дефинитивно, дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе биде навистина жешко! Вечното дерби меѓу најголемите кошаркарски ривали во главниот град е пред праг, утре салата во „Градскиот парк“, храмот на ...

Гечевски: Промените во МЗТ Скопје се наша голема шанса за победа!

SportMedia - 04.11.2014

Јас сум професионалец и максимумот го давам за тимот во кој настапувам. Немам посебни емоции пред утрешниот меч, ниту, пак, сум нешто посебно лут на МЗТ поради моето заминувањето од таму.

Убавите скопјанки се дел од декорот на секој натпревар на Работнички (фото)

Република - 04.11.2014

Вечното дерби меѓу најголемите кошаркарски ривали Работнички и МЗТ Скопје во главниот град се игра утре во „Градски парк“. Атмосферата се вжештува како се доближува терминот, а максимумот дефинитивно ...

И девојките се спремаат за дерби

Спорт - 04.11.2014

Вечното дерби меѓу најголемите кошаркарски ривали во главниот град е пред праг, утре салата во „Градскиот парк“, храмот на Работнички ќе биде преполн како и секогаш кога таму гостува МЗТ Скопје Како ...

Градски Парк ќе гори

Вечер Прес - 04.11.2014

Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички го пречекува бранителот на титулата МЗТ Скопје во 4. коло Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје - Аеродром, вечерва (18.00 ч) ќе го има ...

Центар вриe: Работнички ги мобилизира навивачите пред „војната“ со МЗТ (ФОТО)

SportMedia - 03.11.2014

„Имаш ли карта за во среда“ , е дефинитивно најчесто изрекуваната реченица деновиве на просторот на скопската општина Центар, пред сѐ меѓу навивачите на најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, ...