TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бунтовниците го контролираат градот Мисрата

Алсат-М - 15.05.2011

Либиските бунтовници попладнево соопштија дека нивните сили ја презеле контролата врз градот Мисрата, во западниот дел на Либија, кој се наоѓа на околу 200 километри источно од Триполи.

Либиските бунтовници тврдат дека презеле контрола врз Мисрата

Сител - 15.05.2011

Либиските бунтовници попладнево соопштија дека нивните сили ја презеле контролата врз градот Мисрата, во западниот дел на Либија, кој се наоѓа на околу 200 километри источно од Триполи.

Генерал Дејвид Ричардс бара проширување на целите за напади во Либија

МРТ - 15.05.2011

Командантот на британската Армија, генерал Дејвид Ричардс денеска изјави дека НАТО мора да ги интензивира своите бомбардирања во Либија, но и да ги прошири целите за напад што сега се ограничени.

Ричардс: НАТО треба да ги интензивира воздушните напади во Либија

Нетпрес - 15.05.2011

НАТО би требало да ги интензивира воздушните напади во Либија за да ја ослабе власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол шефот на британските вооружени сили, генералот Дејвид Ричардс, пишува ...

Командантот на британската Армија бара проширување на целите за напади во Либија

Сител - 15.05.2011

Командантот на британската Армија, генерал Дејвид Ричардс денеска изјави дека НАТО мора да ги интензивира своите бомбардирања во Либија, но и да ги прошири целите за напад што сега се ограничени.

Ричардс: НАТО треба да ги интензивира нападите во Либија

+инфо - 15.05.2011

НАТО би требало да ги интензивира воздушните напади во Либија за да ја ослабе власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, рече шефот на британските вооружени сили, генералот Дејвид Ричардс.

Мисурата во рацете на бунтовниците

+инфо - 15.05.2011

Либиските бунтовници попладнево соопштија дека нивните сили ја презеле контролата врз градот Мисурата, во западниот дел на Либија, кој се наоѓа на околу 200 километри источно од Триполи.

Гадафи ја изгуби битката за Мисрата

Курир - 15.05.2011

Либискиот град Мисрата е под целосна контрола на противниците на претседателот Муамер Гадафи. - Целиот град е во наши раце, изјави портпаролот на бунтовнички сили Абделсалам.

Либиските бунтовници тврдат дека презеле контрола врз Мисрата

МРТ - 15.05.2011

Либиските бунтовници попладнево соопштија дека нивните сили ја презеле контролата врз градот ...

Британски генерал: НАТО треба да ги интензивира нападите во Либија

eReporter - 15.05.2011

НАТО би требало да ја интензивира воздушната кампања во Либија за да ја ослаби власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави шефот на британските вооружени сили, генерал Дејвид Ричардс за неделен ...

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

А1 - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони. Франс прес пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, ...

Шест силни експлозии го потресоа Триполи

Канал5 - 14.05.2011

Во воздушните напади од пред два дена погоден е и големиот резиденциски комплекс на Моамер Гадафи во Триполи, при што загинаа три лица, меѓу кои и двајца новинари, а 27 беа ранети, според ...

Саркози прими претставници на либиските бунтовници

Телма - 14.05.2011

Претставникот на либиските бунтовници Махмуд Џабири разговараше денеска во Париз со францускиот претседател Никола Саркози за ситуацијата во Либија и процесот на демократска транзиција.

Гадафи: „НАТО не може да ме погоди“

Телма - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека се наоѓал на место каде што НАТО бомбите не можат да го погодат. На аудио снимка емитувана на државната телевизија нападот на НАТО врз неговото седиште во ...

Бунтовниците бараат милијарди

Утрински - 14.05.2011

ВАШИНГТОН - Лидерот на либиската опозиција во четвртокот упати апел до САД да ослободи дел од милијардите долари замрзнат либиски капитал, велејќи дека бунтовниците од Бенгази се во финансиска криза.

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Алсат-М - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Советот на либиските бунтовници без дипломатско признание од САД

Алсат-М - 14.05.2011

САД го прифаќаат либискиот бунтовнички Преоден национален совет како легитимен соговорник, но сепак не му дадоа дипломатско признание.

Свет - Власта на Гадафи е загрозена и во Триполи

Вест - 14.05.2011

ЛИБИЈА, 14 мај (АП) - НАТО вчера лансираше уште воздушни напади врз Триполи, додека режимот на Моамер Гадафи се соочуваше со отворено спротивставување на копно, а активисти соопштија дека имало многу ...

Свет - Америка ризикува војна со Русија и со Кина

Време - 14.05.2011

Америка ризикува војна со Русија и со Кина бидејќи целта на американското мешање во Либија и во немирите во Сирија е истиснување на овие две сили од Медитеранот, тврди американскиот аналитичар и ...

НАТО не го потврдува загинувањето на 11 лица при бомбардирањето на Брега

Канал5 - 14.05.2011

Либиските власти ги обвинија НАТО силите за убиството на 11 цивили кои се собрале во Брега за да се молат за мир. Портпаролот на либиската влада, Муса Ибраим, навел дека цивилите загинале додека ...

Аудио порака од Гадафи

Press24 - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

И Хаг ќе го гони Гадафи!

Inpress - 14.05.2011

Хаг, 14. мај 2011 (ИНПРЕС) Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг ја заврши истрагата за злосторствата на режимот во Либија и во понеделник ќе издаде наредба за апсење на Моамер Гадафи и неговите ...

Белата куќа ги повика либиските бунтовници на разговор

Press24 - 14.05.2011

Американската администрација денес ја повика делегацијата на либиската опозиција на разговор во Белата куќа Американските медиуми пренесуваат за предлогот на Белата куќа до либиската опозиција за ...

САД го прифаќаат за легитимен либискиот бунтовнички совет

Сител - 14.05.2011

САД го прифаќаат либискиот бунтовнички Преоден национален совет како легитимен соговорник, но сепак не му дадоа дипломатско признание.

Експлозии во Триполи, имамите повикуваат на одмазда

+инфо - 14.05.2011

Во Триполи рано утрото се слушнале најмалку шест силни експлозии, а градот го надлетувале авиони на НАТО, пренесуваат агенциите.

НАТО не може да потврди цивилни жртви во нападот во Брега

Р.С.Европа - 14.05.2011

НАТО соопшти дека не може да потврди дека цивили загинале во еден од воздушните напади на Алијансата во градот Брега. Во соопштението се изразува жалење за, како што е наведено „загуба на животи на ...

САД ќе преговараат со либискиот бунтовнички совет

Алфа - 14.05.2011

САД го прифаќаат либискиот бунтовнички Преоден национален совет како легитимен соговорник, но сепак не му дадоа дипломатско признание.

Шест експлозии во Триполи, имамите повикале на освета

Нетпрес - 14.05.2011

Во Триполи рано утрото се слушнале најмалку шест силни експлозии, а градот го надлетувале авиони на НАТО, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес.

Гадафи тврди дека е жив и дека се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Нетпрес - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи во аудио порака тврди дека е жив

Курир - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

НАТО убил 11 имами во Брега, според либиската Влада

Курир - 14.05.2011

Авионите на НАТО за време на вчерашното бомбардирање на источнолибискиот град Брега убија 11 имами, додека спиеле, тврди лондонски „Дејли телеграф“, повикувајќи се на изјавата на портпаролот на ...

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

Форум - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони АFP пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, а две ...

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Сител - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

МРТ - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи во видео снимка изјави дека е жив

+инфо - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

МРТ - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони. Франс прес пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, ...

Гадафи: НАТО не може да ме погоди

Р.С.Европа - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека се наоѓал на место каде што НАТО бомбите не можат да го погодат. На аудио снимка емитувана на државната телевизија нападот на НАТО врз неговото седиште во ...

САД: воздржано признавање на либиските бунтовници

Р.С.Европа - 14.05.2011

Соединетите држави се воздржаа од целосно дипломатско признавање на либиското бунтовничко движење, но Белата Куќа соопшти дека движењето е легитимен и кредибилен соговорник.

Гадафи: Не сум ранет

Алфа - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

Точка - 14.05.2011

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека ...

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

Точка - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони. Франс прес пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, ...

Гадафи демантира дека е ранет во напад на НАТО

eReporter - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави на аудиоснимка објавена синоќа на државната телевизија дека се наоѓа на место каде силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ...

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Идивиди - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Фратини: До крајот на месецот налог за апсење на Гадафи

А1 - 13.05.2011

Меѓународниот криминален суд (МКС) најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење на Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

До крајот на месецот налог за апсење на Гадафи

Утрински - 13.05.2011

Меѓународниот криминален суд (МКС) најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење на Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

Свет - Гадафи се појави на ТВ, НАТО го бомбардираше

Вест - 13.05.2011

ЛИБИЈА, 13 мај (АП) - Во воздушните напади на НАТО вчера беше погоден огромниот комплекс на Моамер Гадафи во Триполи и три други града, неколку часа откако либискиот лидер се појави на државната ...

Свет - Гадафи во егзил до крајот на мај

Време - 13.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи завчера, појавувајќи се на телевизија, ги демантираше шпекулациите дека настрадал во нападите на НАТО од 30 април.

Се зголемува притисокот врз Гадафи

Алсат-М - 13.05.2011

Интензивните воздушни напади на НАТО и сè поголемиот недостиг од гориво и средства го зголемуваат притисокот врз либискиот лидер Моамер Гадафи.

Фратини: Гадафи можеби го напуштил Триполи и најверојатно е ранет

Дневник - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Гадафи: Не сум ранет

Канал5 - 14.05.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи преку аудио снимка објавена на државната телевизија изјави дека се наоѓа на место каде што силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ...

Гадафи е ранет?

Телма - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

САД би ослободиле 180 милиони долари од замрзнатите средства на Гадафи за бунтовниците

Дневник - 13.05.2011

Во САД се разгледува законски начин за да се ослободат 180 милиони долари од замрзнатите активи на режимот на Моамер Гадафи и да се достават до бунтовниците во Бенгази.

Гадафи се појави на ТВ

Утрински - 13.05.2011

ТРИПОЛИ – Либиската државна телевизија прикажа снимки од средбата на Муамер Гадафи со официјални претставници во еден хотел во Триполи, ставајќи крај на речиси двенеделниот сомнеж околу неговата ...

НАТО ја оштети амбасадата на С. Кореја во Триполи

Утрински - 13.05.2011

АЛЖИР - Либиската државна телевизија објави вчера дека амбасадата на Северна Кореја во Триполи била оштетена во воздушен напад на НАТО.

Поранешен генерал во НАТО смета дека тактиката во Либија е погрешна

МРТ - 13.05.2011

Поранешен генерал на НАТО, Клаус Рајнхарт оцени денеска дека воената стратегија на Алијансата во Либија е погрешна. - Целиот пристап и целата стратегија се погрешни, бидејќи не може конфликт на земја ...

Гадафи е ранет!?

Курир - 14.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Гадафи можеби го напуштил Триполи и најверојатно е ранет, изјави Фратини

Сител - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Фратини: Гадафи најверојатно е ранет

Форум - 13.05.2011

Постои можност дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи го напуштил Триполи и дека најверојатно е ранет, изјави италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини Шефот на италијанската ...

Фратини : Гадафи го напуштил Триполи и најверојатно е ранет

+инфо - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Џибрил-САД да им даде признание на либиските бунтовници

Р.С.Европа - 13.05.2011

Претставникот на Преодниот национален совет на Либија, Махмуд Џибрил ги повика САД да му одадат признание на раководството на опозицијата во земјата.

До крајот на месецов налог за апсење на Гадафи

Нетпрес - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фатини, ...

Либиските бунтовници бараат легитимитет во Белата Куќа

Р.С.Европа - 13.05.2011

Делегација на либиските бунтовници ќе се сретне со високи преставници на Белата Куќа во Вашингтон. Белата куќа соопшти дека шефот на Националниот Транзиционен Совет Махмуд Џибрил ќе се состане со ...

Фратини: до крајот на мај, налог за апсење на Гадафи

Нетпрес - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг, најверојатно до крајот на мај ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, пишува ...

Либиските бунтовници нападнале бродови сојузници на НАТО

Inpress - 13.05.2011

Брисел, 13. мај 2011 (ИНПРЕС) Британски, канадски и француски бродови кои патролирале покрај брегот на Либија, одговориле на оган кој доаѓа од моторни чамци на силите на либискиот лидер Муамар ...

Налог за апсење на Гадафи до крајот на месецов

Кирилица - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фатини, ...

Голем број убиени цивили во Брега, тврди Либиската телевизија

Сител - 13.05.2011

Најмалку 16 цивили загинаа во напад на авиони на НАТО врз либискиот град Брега, јави Либиската телевизија. Во нападот се ранети најмалку 40 луѓе.

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

МРТ - 13.05.2011

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека ...

Фратини: Налог за апсење на Гадафи до крајот на месецот

Алфа - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење НА Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини „Налогот би можел да биде ...

Експлозии во Триполи, бунтовниците во Белата куќа

Нетпрес - 13.05.2011

Две експлозии одекнале рано утрово во либиската престолнина Триполи, додека се’ поинтезивните воздушни напади на НАТО и се’ и поголемиот недостиг од нафта го зголемуваат притисокот врз либискиот ...

Апсење на Гадафи до крајот на мај

Press24 - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека до крајот на мај Хашкиот трибунал ќе издаде налоф за апсење на Гадафи “До крајот на месецот, Меѓународниот кривичен суд во Хаг ...

Гадафи ќе биде уапсен на 16. мај?

Курир - 13.05.2011

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Луис Морено-Окампо изјави денеска дека во понеделник на 16 мај ќе побара издавање налози за апсење на три лица кои сносат најголема одговорност за ...

Напад на НАТО во Брега, 16 загинати

Форум - 13.05.2011

Најмалку 16 луѓе загинаа, а околу 40 се повредени во денешниот воздушен напад на НАТО силите врз либискиот град Брега, јави либиската државна телевизија Нападот се случил во раните утрински часови и ...

До крајот на месецов налог за апсење на Гадафи

Сител - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фатини, ...

Апсење на Гадафи до крајот на мај

+инфо - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека до крајот на мај Хашкиот трибунал ќе издаде налоф за апсење на Гадафи - До крајот на месецот, Меѓународниот кривичен суд во Хаг ...

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

Форум - 13.05.2011

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека ...

Единаесет имами загинале во нападот на НАТО во Брега

МРТ - 13.05.2011

Единаесет муслимански свештеници загинаа во воздушниот напад на НАТО врз либискиот град Брега, изјави во Триполи портпаролот на либиската војска, Муса Ибрахим.

САД ќе одмрзнат 180 милиони долари од активите на режимот на Гадафи

Капитал - 13.05.2011

Во САД се разгледува законски начин за да се ослободат 180 милиони долари од замрзнатите активи на режимот на Моамер Гадафи и да се достават до бунтовниците во Бенгази, истакна Махмуд Џибрил, ...

Фратини: до крајот на месецот налог за апсење на Гадафи

Точка - 13.05.2011

Меѓународниот криминален суд (МКС) најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење НА Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

До крајот на мај Хаг ќе издаде налог за апсење на Гадафи

Канал 77 - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг, најверојатно до крајот на мај ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, пишува ...

МКС ќе го апси Гадафи

Вечер Прес - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи Франко ...

Експлозии во Триполи, бунтовниците во Белата куќа

Точка - 13.05.2011

Две експлозии одекнале рано утрово во либиската престолнина Триполи, додека се’ поинтезивните воздушни напади на НАТО и се’ и поголемиот недостиг од нафта го зголемуваат притисокот врз либискиот ...

Гадафи се појави на телевизија

Н.Македонија - 13.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на државната телевизија, што е прво негово појавување во јавноста по 30 април, кога во воздушен напад на НАТО врз Триполи беа убиени неговиот најмал син и три ...

НАТО има погрешна тактиката во Либија

Идивиди - 13.05.2011

Виена, 13 мај 2011 (МИА) - Поранешен генерал на НАТО, Клаус Рајнхарт оцени денеска дека воената стратегија на Алијансата во Либија е погрешна.

Повторно бомбардирани цели во Триполи

А1 - 12.05.2011

Авионите на НАТО повторно го бомбардираа главниот град на Либија, Триполи, но уште не се знае што точно е погодено. Рано изутрината се слушнале четири последователни експлозии, а веднаш потоа, ...

Нов напад врз резиденцијата на Гадафи, шестмина загинати

Вест - 12.05.2011

Четири проектили погодија денеска резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа шест луѓе, а 10 се ранети. Според либиските власти сите жртви се цивили.

Џалил: На бунтовниците им е потребно дополнително оружје

Дневник - 12.05.2011

На либиските бунтовници им е потребно дополнително оружје за борба против силите на Моамер Гадафи, изјави денеска лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил.

НАТО нападна резиденција на Гадафи

Дневник - 12.05.2011

Четири проектили погодија денеска резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа шест луѓе, а 10 се ранети. Според либиските власти сите жртви се цивили.

Гадафи се појави на тв - НАТО возврати со бомби

Телма - 12.05.2011

Либиската државна телевизија емитуваше снимки, на кои лидерот Моамер Гадафи има средба со племенските лидери во хотел во Триполи.

Став - Револуционерите во Либија заслужуваат поддршка

Време - 12.05.2011

Митко Јованов Во македонската јавност, иако во ублажена мера, постои противење или, поблаго кажано, неодобрување на воздушната воена акција на НАТО врз силите на режимот на Моамер Гадафи во Либија.

Свет - ОН: Бегалците се оружје на Гадафи против ЕУ

Вест - 12.05.2011

ПАРИЗ, 14 мај (Ројтерс) - Либиската влада можеби присилно ќе протерува емигранти за да ја преплави Европа, соопшти вчера шефот за Службата за бегалци на ОН.

Свет - НАТО не знае дали Гадафи е жив

Време - 12.05.2011

По жестокиот удар врз Триполи и врз резиденциите на либискиот полковник, НАТО соопшти дека не знае дали Момер Гадафи е жив или мртов.

Гадафи се појави на ТВ

Канал5 - 12.05.2011

Кога медиумите се посомневаа дали Гадафи по нападот на НАТО на 30 април кога загина неговиот син и три внучиња е воопшто жив, бидејќи не се појавуваше со седмици во јавноста, Моамер ел Гадафи се ...

Две жртви во напад на резиденцијата на Гадафи

Кирилица - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската Влада По експлозијата, која одекна во центарот ...

Гадафи е жив, се појави на државната телевизија

Курир - 12.05.2011

Гадафи на неколку минути е прикажан на државната телевизија, а на снимката се гледа како седи и разговара со племенските водичи.

Гадафи е жив?

Press24 - 12.05.2011

Гадафи на неколку минути е прикажан на државната телевизија, а на снимката се гледа како седи и разговара со племенските водичи.

Оштетена Амбасадата на С. Кореја при нападите на НАТО во Либија

Курир - 12.05.2011

Либиската државна телевизија денеска објави дека Амбасадата на Северна Кореја во Триполи е оштетена при бомбардирање на авионите на НАТО.

Камерон ги избрка либиските дипломата, а ги гости бунтовниците

Курир - 12.05.2011

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон им понуди на либиските бунтовници и на привремениот национален совет за транзиција што се наоѓа во Бенгази, да отворат свое службено, дипломатско ...

Авионите на НАТО во еден ден уништија седум либиски ракетни системи

Форум - 12.05.2011

Сојузничките авиони кои учествуваат во операцијата „Обединет бранител“ во Либија во средата извршиле 141 полетување, од кои 46 биле борбени летови Сојузничките авиони кои учествуваат во операцијата ...

При напади на НАТО во Либија оштетена амбасадата на Северна Кореја

МРТ - 12.05.2011

Либиската државна телевизија денеска објави дека Амбасадата на Северна Кореја во Триполи е оштетена при бомбардирање на авионите на НАТО.

Авионите на НАТО во еден ден уништија седум либиски ракетни системи

Кајгана - 12.05.2011

Сојузничките авиони кои учествуваат во операцијата „Обединет бранител“ во Либија во средата извршиле 141 полетување, од кои 46 биле борбени летови при што уништиле седум противавионски лансери на ...

САД ќе ги делат парите на Гадафи на бунтовниците

+инфо - 12.05.2011

Во САД се разгледува законски начин за да се ослободат 180 милиони долари од замрзнатите активи на режимот на Моамер Гадафи и да се достават до бунтовниците во Бенгази.

НАТО пак го бомбардираше Триполи, шест лица загинати

МРТ - 12.05.2011

Авионите на НАТО денеска извршиле уште еден напад во областа Баб ал-Азизија во Триполи, каде што е резиденцијата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, при што загинаа шест лица, пренесува АФП ...

Италија очекува од МКС издавање налог за апсење на Гадафи

МРТ - 12.05.2011

Меѓународниот кривичен суд(МКС) кон крајот на месецот би требало да издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

НАТО уништи седум либиски ракетни системи

Press24 - 12.05.2011

За само еден ден авионите на НАТО уништија седум противавионски лансери на проектили, четири магацини за муниција и четири командно- контролни пунктови на либиската армија Во рамките на операцијата ...

Камерон најави отворање на претставништво на либиските бунтовници во Лондон

Алфа - 12.05.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон им понуди на либиските бунтовници и на привремениот национален совет за транзиција што се наоѓа во Бенгази, да отворат свое службено, дипломатско претставништво во ...

Двајца загинати во напад врз резиденцијата на Гадафи

+инфо - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, при што загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската влада.

Напад врз резиденцијата на Гадафи - 6 загинати и 10 ранети

Курир - 12.05.2011

Четири проектили погодија денеска резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа шест луѓе, а 10 се ранети. Според либиските власти сите жртви се цивили.

На бунтовниците им е потребно дополнително оружје

Сител - 12.05.2011

На либиските бунтовници им е потребно дополнително оружје за борба против силите на Моамер Гадафи, изјави денеска лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил.

Две лица загина во напад врз резиденцијата на Гадафи

Сител - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи и во таа прилика загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската Влада.

Либиските бунтовници ќе носат британски полициски униформи

Форум - 12.05.2011

Велика Британија, со полициски униформи и заштитни елеци ќе ги опреми бунтовниците во источниот дел на Либија, а исто така ќе им помогне во основањето на радио станица, ова е резултат на денешните ...

Гадафи повторно се појави на телевизија

Р.С.Европа - 12.05.2011

По неколкунеделно отсуство, либискиот лидер Моамер Гадафи имаше краток телевизиски настап. Либиската телевизија прикажа снимки од вчерашната средба на Гадафи со племенските водачи.

Либиската телевизија прикажа снимка од Гадафи

+инфо - 12.05.2011

Либиската државна телевизија емитуваше снимки, на кои лидерот Моамер Гадафи има средба со племенските лидери во хотел во Триполи.

ВИДЕО: Гадафи се појави на телевизија за да докаже дека не е мртов

Нетпрес - 12.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи накратко се појавил на телевизија по неколку седмици отсуство, во текот на кои се шпекулираше дека настрадал во нападите на НАТО од 30 април, пишува “Бета“, пренесува ...

Гадафи се појави на телевизија за да демантира дека загинал

Алфа - 12.05.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи се појави на телевизиските екрани за прв пат од 30 април кога во напад на авионите на НАТО врз резиденцијата во Триполи беше убиен неговиот најмлад син и тројца внуци.

Либискиот преоден национален совет утре ќе биде примена во Белата куќа

МРТ - 12.05.2011

Делегација на бунтовничкиот Преоден национален совет на Либија утре за првпат ќе пристигне во посета на Белата куќа. Белата куќа соопшти дека групата, предводена од шефот на дипломатијата на советот ...

Две лица загина во напад врз резиденцијата на Гадафи

МРТ - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи и во таа прилика загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската Влада.

Дански авиони ги убиле синот и внуците на Гадафи?

+инфо - 12.05.2011

Постои „огромна веројатност” дека дански воени авиони го извршиле нападот на Триполи на 30 април кога беа убиени тројцата внуци на Моамер Гадафи и неговиот син Саиф ал Араб.

Синот и внуците на Гадафи убиени од дански авиони

Курир - 12.05.2011

Резиденцијата на либанскиот лидер Гадафи денес беше погодена од четири проектили. По експлозијата, која одекна во центарот на Триполи, се слушнаа сирени и најмалку две возила на брза помош се упатија ...

Гадафи е жив - Се појави на државната телевизија?

Inpress - 12.05.2011

Триполи, 12. мај 2011 (ИНПРЕС) Либиската државна телевизија вчера емитуваше снимка на либискиот лидер Моамер Гадафи на состанок со племенските лидери во хотел во Триполи.

Нови НАТО напади врз Триполи

Р.С.Европа - 12.05.2011

Главниот град на Либија, Триполи денеска повторно бил цел на воздушни напади на НАТО. Изутрината, како што јавуваат новинските агенции чии новинари не можат да излегуваат од хотелите во Триполи, се ...

САД разгледуваат ослободување 180 милиони долари од замрзнатите активи

МРТ - 12.05.2011

Во САД се разгледува законски начин за да се ослободат 180 милиони долари од замрзнатите активи на режимот на Моамер Гадафи и да се достават до бунтовниците во Бенгази.

ВИДЕО: Гадафи се појави на телевизија за да докаже дека не е мртов

Точка - 12.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи накратко се појавил на телевизија по неколку седмици отсуство, во текот на кои се шпекулираше дека настрадал во нападите на НАТО од 30 април, пишува “Бета“, пренесува ...

Две лица загинаа во нападот на резиденцијата на Гадафи

Точка - 12.05.2011

Четири проектили во текот на изминатата ноќ ја погодиле резиденцијата на либискиот лидер Моамер ел Гадафи, при што загинале најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската влада.

Либиските бунтовници ќе носат британски полициски униформи

Точка - 12.05.2011

Велика Британија, со полициски униформи и заштитни елеци ќе ги опреми бунтовниците во источниот дел на Либија, а исто така ќе им помогне во основањето на радио станица, ова е резултат на денешните ...

Авионите на НАТО во еден ден уништија седум либиски ракетни системи

Точка - 12.05.2011

Сојузничките авиони кои учествуваат во операцијата „Обединет бранител“ во Либија во средата извршиле 141 полетување, од кои 46 биле борбени летови при што уништиле седум противавионски лансери на ...

Гадафи се појави на телевизија

Вечер Прес - 12.05.2011

Либиската државна телевизија емитуваше снимки, на кои лидерот Моамер Гадафи има средба со племенските лидери во хотел во Триполи.

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Н.Македонија - 12.05.2011

НАТО вчера соопшти дека нема податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, негирајќи дека цел на воздушните напади врз Триполи е негова ликвидација - Сите цели на НАТО се воени, ...

Во Лондон претставништво на либиските бунтовници

Идивиди - 12.05.2011

Лондон, 12 мај 2011 (МИА) - Британскиот премиер Дејвид Камерон им понуди на либиските бунтовници и на привремениот национален совет за транзиција што се наоѓа во Бенгази, да отворат свое службено, ...

Дански авиони ги убиле синот и внуците на Гадафи

Идивиди - 12.05.2011

Копенхаген, 12 мај 2011 (МИА) – Постои „огромна веројатност“ дека дански воени авиони го извршиле нападот на Триполи на 30 април кога беа убиени тројцата внуци на Моамер Гадафи и неговиот син Саиф ...

Борби во Либија

А1 - 11.05.2011

Либиските бунтовници ги потиснаа силите на Гадафи на два фронта во западниот дел од земјата. Откако ги освоија предградијата на Мисрата, ги натераа владините трупи да се соберат во аеродромот, каде ...

НАТО повторно удри врз Гадафи

Дневник - 11.05.2011

Кликни на сликата за целосна верзија Резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи вчера повторно беше меѓу целите на авионите и проектилите на НАТО, кои спроведоа низа напади во Триполи .

Каде е Моамер Гадафи

Канал5 - 11.05.2011

Портпаролот на НАТО Цлаудио Габелини изјави дека воздушните напади на Триполи немале за цел да се убие Гадафи, туку биле воени цели-бункери и командни центри.

Бунтовниците го завземаа аеродромот во Мисуратa

Канал5 - 11.05.2011

Либиските бунтовници денеска го завземаа аеродромот во Мисуратa, клучниот град во западниот дел на Либија, по жестоки борби со владините сили лојални на Моамер Гадафи, пренесуваат Франс Прес и Си Ен ...

НАТО повторно негира дека цел на нападите е Гадафи

Дневник - 11.05.2011

НАТО денеска повторно негираше дека цел на воздушните напади врз Либија е убиство на Моамер Гадафи. - Сите цели на НАТО се воени цели, што значи дека се погодени командни цели и контролни бункери - ...

НАТО го бомбардираше штабот на Гадафи

Утрински - 11.05.2011

ТРИПОЛИ - НАТО вчера изведе неколку ракетни напади врз цели во областа на Триполи, кои се покажаа дека го вклучуваат и комплексот на либискиот лидер Моамер Гадафи, јавија очевидци.

Бунтовниците го окупираа аеродромот во Мисурата

+инфо - 11.05.2011

Либиските бунтовници денеска го окупираа аеродромот во градот Мисурата, јавија тамошните медиуми. Претставникот на бунтовниците, Шамсидин Абдулмолах изјави дека аеродромот „паднал во рацете на ...

Фратини: Гадафи до крајот на мај мора во егзил

Сител - 11.05.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи мора до крајот на мај да замине во прогонство, смета шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

Експлозии во либиската престолнина Триполи

Press24 - 11.05.2011

Рано утрово во Триполи се слушнале неколку силни експлозии, а над градот надлетувале млазни авиони Како што пренесуваат странските медиуми, експлозиите во Либиската престолнина започнале рано ...

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Нетпрес - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Сител - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Не се знае дали Гадафи е жив

Кирилица - 11.05.2011

Од НАТО соопштуваат дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација „Сите ...

Либија - Mилијарди долари замрзнати во САД

Р.С.Европа - 11.05.2011

Во Либија веќе три месеци се водат борби меѓу силите лојални на лидерот Моамер Гадафи и бунтовниците кои се обидуваат да го симнат од власт.

НАТО: Не знаеме дали Гадафи е жив или мртов

Курир - 11.05.2011

Портпаролот на НАТО Клаудио Габелини изјави дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов.

Експлозии во Триполи, бунтовниците напредуваат околу Мисрата

Нетпрес - 11.05.2011

Неколку силни експлозии рано утрото се слушнале во Триполи, а бунтовниците во обиколениот град Мисрата тврдат дека ги потиснале силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи во источните и ...

Експлозии го потресоа Триполи

Inpress - 11.05.2011

Триполи, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) Експлозии го потресоа источниот дел на либиската престолнина Триполи за околу еден час во средата наутро, откако авиони прелетаа над градот, соопштува сведок, цитиран ...

Фратини: Гадафи до крајот на мај мора во егзил

+инфо - 11.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи мора до крајот на мај да замине во прогонство, смета Франко Фратини, шефот на италијанската дипломатија.

Видео: Како изгледаат либиските бунтовници

Курир - 11.05.2011

Продолжуваат жестоките судири околу либискиот град Мисрата. Либиските бунтовници кои го бранат градот, соопштија дека ги потиснале силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи во источните и ...

Гадафи е легитимна цел на напади

Нетпрес - 11.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е легитимна цел доколку се наоѓа во внатрешноста на некоја воена база, изјавил денес италијанскиот министер за одбрана, Игнацио Ла Руса.

Либија уште една година не ќе може да извезува нафта

+инфо - 11.05.2011

Либија не ќе може да извезува нафта од своите наоѓалишта во Сахара„барем уште една година“, тврадат за „Тајмс“ угледни британски експерти за нафта, објаснувајќи го тоа со се уште распламтената ...

Дали е жив Гадафи?

Inpress - 11.05.2011

Триполи, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) НАТО денеска соопшти дека нема податоци за тоа дали е жив Муамер Гадафи, негирајќи дека цел на нападите била неговата резиденција во Триполи.

НАТО немаат податоци дали Гадафи е жив или мртов

Канал 77 - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Гадафи е легитимна цел на напади

Точка - 11.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е легитимна цел доколку се наоѓа во внатрешноста на некоја воена база, изјавил денес италијанскиот министер за одбрана, Игнацио Ла Руса.

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Точка - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Жив ли е Гадафи?

Вечер Прес - 11.05.2011

НАТО соопштил дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, негирајќи дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација.

Гадафи е мртов?

eReporter - 11.05.2011

Нема информации дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, соопшти денеска НАТО Алијаната. Претставници на НАТО негираат дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, ...

Дали Гадафи е жив?

Идивиди - 11.05.2011

Лондон, 11 мај 2011 (МИА) - Британскиот Форин Офис одби денеска да ги коментира гласините околу судбината на либискиот водач Моамер Гадафи, кој 12 денa се нема појавено во јавноста.

Досега Либија ја напуштиле 750.000 луѓе

Утрински - 10.05.2011

Од почетокот на судирите меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците досега Либија ја напуштила 750.000 луѓе, соопшти генералната потсекретарка на Обединетите нации за ...

ОН: Досега Либија ја напуштиле 750.000 луѓе

Дневник - 10.05.2011

Од почетокот на судирите меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците досега Либија ја напуштила 750.000 луѓе, соопшти генералната потсекретарка на Обединетите нации за ...

НАТО бомби врз резиденцијата на Гадафи

Канал5 - 10.05.2011

Либиските власти рекле дека во бомбардирањето се повредени четири деца од кои две потешко. Тие им ги покажале на новинарите болницата во Триполи чии стакла биле искршени од бомбардирањето на ...

750.000 луѓе ја напуштиле Либија од почетокот на судирите

Канал5 - 10.05.2011

Од почетокот на судирите меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците досега Либија ја напуштила 750.000 луѓе, соопшти генералната потсекретарка на Обединетите Нации за ...

Оон апелира на прекин на огнот во Либија

Телма - 10.05.2011

Обединетите нации се загрижени поради состојбите во арапскиот свет, а особено поради заострувањето на борбите меѓу силите на Гадафи и либиските бунтовници.

ОН: Досега Либија ја напуштиле 750.000 луѓе

Алсат-М - 10.05.2011

Од почетокот на судирите меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците досега Либија ја напуштила 750.000 луѓе, соопшти генералната потсекретарка на Обединетите нации за ...

Серија напади на НАТО врз цели во Триполи

Утрински - 10.05.2011

Алијансата во утринава изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

ОН апелираат за прекин на огнот во Либија

+инфо - 10.05.2011

Обединетите нации се загрижени поради состојбите во арапскиот свет, а особено поради заострувањето на борбите меѓу силите на Моамер Гадафи и либиските бунтовници.

НАТО не знае дали Гадафи е жив или мртов

+инфо - 10.05.2011

НАТО демантира дека мета на воздушните напади во Триполи е либискиот лидер Моамер Гадафи. Италијанскиот генерал на Алијансата Клаудио Габелини изјави дека уништување на контролните центри на ...

Либија ја напуштиле 750.000 лица

Курир - 10.05.2011

Генералниот потсекретар на Обединетите нации за хуманитарни прашања и координатор за хуманитарна помош, Валери Ејмос, соопшти дека досега Либија ја напуштиле околу 750.000 лица.

Експлозија во Триполи по нападите на НАТО

Р.С.Европа - 10.05.2011

Силна експлозија одекнала ноќеска во Триполи како веројатна последица на бомбардирањата на НАТО врз владини објекти, меѓу кои и седиштето на Моамер Гадафи.

Жестоки судири во Адџабија, НАТО бомбардира во Триполи

Курир - 10.05.2011

Во вчерашните жестоки борби во либискиот град Адџабија, либиските бунтовници убиле 57 војници и уништиле 17 воени машини.

ФОТО: НАТО жестоко го бомбардираше Триполи

Нетпрес - 10.05.2011

Авионите на НАТО во текот на минатата ноќ го бомбардирале Триполи, престолнината на Либија, а цел на нападите биде државни објекти, пишува “Бета“, пренесува НетПрес.

Жестоки судири меѓу либиските бунтовници и армијата

МРТ - 10.05.2011

Либиските бунтовници убија 57 војници и уништија 17 воени машини во вчерашните борбите западно од градот Адџабија, изјави командантот на бунтовниците Хамид ал Хафи.

НАТО го ракетираше Триполи

Форум - 10.05.2011

Алијансата во вторникот наутро изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци Либиските власти изјавија ...

Серија напади на авионите на НАТО врз цели во Триполи

Алфа - 10.05.2011

Авиони на НАТО синоќа изведоа серија напади во главниот град на Либија, Триполи. Се слушнаа пет силни експлозии, проследени со две помали.

НАТО ја бомбардираше резиденцијата на Гадафи

Нетпрес - 10.05.2011

Силите на НАТО синоќа изведоа серија напади врз резиденцијата на Моамер Гадафи во либиската престолнина Триполи. Телевизијата “Ал Џезеира“ соопшти дека е извршен ракетен напад во населбата Баб ел ...

ОН: Досега Либија ја напуштиле 750.000 луѓе

Алфа - 10.05.2011

Од почетокот на судирите меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците досега Либија ја напуштила 750.000 луѓе, соопшти генералната потсекретарка на Обединетите нации за ...

Либиски опозициски весник информира за бунт во Триполи, Владата демантира

Сител - 10.05.2011

Либискиот опозициски весник „Барниек“ соопшти дека во предградијата на Триполи избувнало востание, откако бунтовниците се снабдиле со лесно оружје од дезертирани офицери на армијата.

НАТО ја бомбардираше резиденцијата на Гадафи

Press24 - 10.05.2011

НАТО силите вчера вечер извршија повторни напади врз резиденцијата на Моамер Гадафи во либиската престолнина Триполи Во населбата Баб ел Азизија каде е сметена резиденцијата на либискиот лидер Моамер ...

НАТО го ракетираше Триполи

МРТ - 10.05.2011

НАТО денеска изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

НАТО не знае дали Гадафи е жив или мртов

Р.С.Европа - 10.05.2011

НАТО демантира дека мета на воздушните напади во Триполи е либијскиот лидер Муамар Гадафи. Италијанскиот генерал на Алијансата Клаудио Габелини изјави дека уништување на контролните центри на ...

НАТО го ракетираше Триполи

Кајгана - 10.05.2011

НАТО денеска изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

Востание во Триполи, владата демантира

+инфо - 10.05.2011

Либискиот опозициски весник „Барниек“ соопшти дека во предградијата на Триполи избувнало востание, откако бунтовниците се снабдиле со лесно оружје од дезертирани офицери на армијата, пренесоа ...

Либија ја напуштиле 750.000 луѓе

+инфо - 10.05.2011

Од почетокот на судирите меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците досега Либија ја напуштиле 750.000 луѓе, соопшти генералната потсекретарка на Обединетите нации за ...

НАТО: Ноќешниот напад е обид да се ослаби војската на Гадафи

Точка - 10.05.2011

Ноќешното бомбардирање на Триполи не претставува никаков јуриш на НАТО, туку обид да се уништат воените сили на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти денеска НАТО.

Продолжуваат немирите во Либија, НАТО го бомбардира Триполи

Канал 77 - 10.05.2011

Во вчерашните жестоки борби во либискиот град Адџабија, либиските бунтовници убиле 57 војници и уништиле 17 воени машини.

Либиски функционери се заколнаа на верност на бунтовниците

Вечер Прес - 10.05.2011

Претставници од 25 либиски градови, под контрола на силите на Моамер Гадафи, се заколнаа на верност на бунтовниците на средба во Абу Даби.

НАТО го ракетираше Триполи

Точка - 10.05.2011

НАТО денеска изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

Мисрата во пламен- Гадафи сака да ги понижи бунтовниците

Канал5 - 09.05.2011

Во најновите напади врз упориштето на бунтовниците, гранатирани се три складишта со гориво кои се сметаа за клучни ресурси за неговите противници, со што поголем дел од градот, меѓу кој и болници ...

Мисрата во пламен - Гадафи се одмаздува

Утрински - 09.05.2011

МИСРАТА - Во либиското упориште на бунтовниците Мисрата и натаму траат жестоките битки меѓу силите лојални на Гадафи и востаниците.

Бунтовниците добија подршка од 25 градови под контрола на Гадафи

Дневник - 09.05.2011

Претставници од 25 либиски градови под контрола на силите на Моамер Гадафи се заколнаа на верност на бунтовниците на средба во Абу Даби.

НАТО ја засили поддршката на бунтовниците кај Мисурата

Телма - 09.05.2011

Две силни експлозии се слушнаа во западниот дел на Триполи откако авионите на НАТО го надлетаа главниот град на Либија. Но, се уште не е познато кои објекти биле цел на нападите.

Либиските бунтовници продале нафта за 100 милиони долари

Сител - 09.05.2011

Либиските бунтовници нашле начин како да набават пари продавајќи нафта во вредност од 100 милони долари кои им биле исплатени преку банка во Катар и тоа во американски долари, соопшти денеска извор ...

Судири во близина на либискиот аеродром во Мисрата

Р.С.Европа - 09.05.2011

Во градот Мисрата во близина на аеродромот дошло до судири меѓу бунтовниците и силите лојални на Муамер Гадафи, јавија агенциите.Портпаролот на бунтовниците ги повикал силите на НАТО да го спречат ...

Мисрата наскоро без храна и вода

Нетпрес - 09.05.2011

Либиските бунтовници алармирале дека градот Мисрата, кој повеќе од два месеци се наоѓа под опсада, може да остане без храна и вода, доколку не се обезбеди оружје со кое би се поразиле силите на ...

“Невидливи“ европски офицери раководат со либискиот конфликт

Нетпрес - 09.05.2011

“Невидливи“ офицери од Франција, Италија и Велика Британија, веќе неколку недели се во штабот на либиските бунтовници во Бенгази, за да им помагаат да изградат воени сили, способни да го победат ...

Од либиската нафта се „офајдија“ и бунтовниците

Курир - 09.05.2011

Бунтовниците од Либија успеале да најдат начин како да набават финансиски средства продавајчи нафта во вредност од 100 милиони долари кои им биле исплатени преку банка во Катар и тоа во американски ...

Мисрата наскоро без храна и вода

Точка - 09.05.2011

Либиските бунтовници алармирале дека градот Мисрата, кој повеќе од два месеци се наоѓа под опсада, може да остане без храна и вода, доколку не се обезбеди оружје со кое би се поразиле силите на ...

“Невидливи“ европски офицери раководат со либискиот конфликт

Точка - 09.05.2011

“Невидливи“ офицери од Франција, Италија и Велика Британија, веќе неколку недели се во штабот на либиските бунтовници во Бенгази, за да им помагаат да изградат воени сили, способни да го победат ...