TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Смртта на Стојановски ги поколеба арачиновци да се вратат во своите домови

Утрински - 16.02.2002

Раселените Македонци сместени во домот †Здравко Цветковски" во Скопје сметаат дека се заборавени Жаклина Ѓорѓевиќ "Не мислам да се вратам во Арачиново, барем не по она што се случи со мојот зет, Ацо Стојановски. Како може неговиот брат да му рече да оди во куќата, а претходно да не му каже дека во ...

Инцидентите не смеат да го спречат враќањето на мирот

Утрински - 15.02.2002

Ален Лероа и Жозе Пинто Тешеира и официјално ја пуштија струјата во Арачиново Арачиново вчера и официјално доби струја, со електрична мрежа која 30 години без проблем ќе обезбедува струја за 2.000 домаќинства во селото, со 12 трафостаници.

Ахмети ги осуди насилството и експлозијата во Арачиново

Утрински - 15.02.2002

Соопштение Скопје - Поранешниот политички претставник на ОНА, Али Ахмети ги осуди последните случаи на насилство, пред с?, експлозијата во Арачиново, како криминални дела кои ги осудуваме и бараме истите да не се повторат. Во соопштението што вчера го пренесува скопскиот весник на албански јазик ...

Ле Роа и Тешеира во Арачиново пуштија струја

Вест - 15.02.2002

Во Арачиново комплетно е поправена елекричната мрежа која вчера беше и свечено пуштена. На свеченоста по повод реконструкцијата на електичната мрежа беа и Ален Ле Роа, Пинто Тешеира, заедно со локалните власти. Со проектот, финансиран од ЕУ, поставени се и 12 нови трансформатори, со што ќе се ...

Ле Роа и Тешеира им пуштија струја на арачиновци

Дневник - 15.02.2002

СО СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА Европските дипломати упатија пораки за соживот, кои Македонците не можеа да ги слушнат, оти од страв не ни помислуваат да се вратат на родните огништа Специјалниот пратеник на Европската Унија во Македонија, Ален ле Роа, и шефот на делегацијата на Европската комисија, Жозе ...

Ахмети ја осуди криминалната експлозија во Арачиново

А1 - 14.02.2002

Поранешниот политички претставник на ОНА, Али Ахмети ги оцени последните случаи на насилство, пред се, експлозијата во Арачиново, како „криминални дела кои ги осудуваме и бараме истите да не се повторат“. Во соопштението што денеска го пренесува скопскиот весник на албански јазик „Фљака“, Ахмети ...

Албанците се вратија во Арачиново

А1 - 14.02.2002

Во Арачиново има струја, се вратија Албанците, а Македонците ги нема. Во такви услови европските претставици Ален ле Роа и Пинто Тешеира денеска го посетија Арачиново. Жителите им приредија срдечен пречек на европските дипломати.

АНА негира вмешаност во инцидентот во Арачиново

Утрински - 13.02.2002

СООПШТЕНИЕ Скопје - Портпаролот на т.н АНА негира дека оваа групација е вмешана во инцидентот во скопското село Арачиново кога во неделата загина еден, а друг Македонец беше тешко повреден и го обвини министерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски оти ?подготвува игри за да иницира конфликт".

"Бошкоски подготвува игри за да иницира конфликт"

Вест - 13.02.2002

АНА НЕГИРА ВМЕШАНОСТ ВО ИНЦИДЕНТОТ ВО АРАЧИНОВО И ТВРДИ "Ние имаме информации од извори внатре во канцелариите на Бошкоски дека ова е подготвена игра од разузнавачките славјански служби, кои посакуваат да иницираат конфликт, со што би го покриле бизнисот со оружје, Портпаролот на АНА, новата ...

Бомбата во Арачиново е поставенапо налог на началник од МВР

Дневник - 13.02.2002

ПАРАВОЕНАТА АНА ОБВИНУВА МВР вчера соопшти дека нема да го коментира соопштението на АНА Паравоената Албанска национална армија (АНА) тврди дека има сигурни информации оти бомбата во Арачиново, од чија експлозија загина Ацо Стојановски, била поставена по налог на Зоран Дрндаревски, шеф на секторот ...

АНА нема врска со инцидентот во Арачиново

А1 - 12.02.2002

Портпаролот на т.н „АНА“, новата екстремистичка организација на Албанците, негираше дека оваа групација е вмешана во инцидентот во скопското село Арачиново, кога во неделата загина еден, а друг Македонец беше тешко повреден и го обвини министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски оти „подготвува ...

Убиството на Стојановски е заплашување на Македонците да не се вратат во домовите

Утрински - 12.02.2002

Остри реакции на политичките партии по повод злостроството во Арачиниво Изразувајќи длабоко сочувство до семејството Стојановски, сите политички партии од македонскиот политички блок вчера најостро го осудија злосторството во скопското село Арачиново, при што од подметната бомба животот го загуби ...

Бошковски не верува во војна, туку во мирна интеграција!

Утрински - 12.02.2002

Министерот за внатрешни работи вчера зборуваше за безбедносната ситуација пред двајца членови на Комисијата за внатрешна политика и одбрана Гордана Дувњак Македонскиот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, вчера го оквалификува трагичниот настан во Арачиново како ?војна по војна" и додаде ...

Погребан Ацо Стојановски

Утрински - 12.02.2002

На гробиштата во Синѓелиќ, во Скопје Вчера напладне, во присуство на бројни роднини, пријатели и соселани, на гробиштата во Синѓелиќ беше погребан триесет и шестгодишниот Ацо Стојановски од Арачиново. Од трагично загинатиот Стојановски се простија членовите на неговото семејство, Министерот за ...

Убиството во Арачиново дело на АНА

Вест - 12.02.2002

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ТВРДИ Не очекувам офанзива од ОНА како што се случи лани, но мораме да бидеме подготвени, бидејќи АНА организира свои структури во кризните села, оцени Љубе Бошковски Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски трагичниот настан во селото Арачиново, каде во ...

Во гробовите нема политика

Вест - 12.02.2002

ПОГРЕБАН АРАЧИНОВЕЦОТ ШТО ЗАГИНА ОД ПОДМЕТНАТА БОМБА Арачиновци, кои завчера се собраа пред Собранието, а вчера на погребот на нивниот соселанец, гневни се на власта и не веруваат дека некогаш ќе се вратат дома "Кај нас секоја партија влече на своја страна, за да покаже дека е подобра од другите.

АНА ќе прави инциденти, а не пролетна офанзива

Дневник - 12.02.2002

БОШКОВСКИ ТВРДИ АНА не отстапува од организирањето свои структури во местата каде што порано дејствуваше ОНА. Последните информации велат дека АНА ќе се фокусира на единечни терористички акции, односно ќе предизвикува единечни инциденти, како оној што се случи завчера во Арачиново, кога беше убиено ...

Злосторниците испратија застрашувачка порака

Дневник - 12.02.2002

МАКЕДОНЦИТ?ОД АРАЧИНОВ?ПОВТОРНО НАПАДНАТ?/span> Злосторницит?испратиј?застрашувачк?порака Арачиновци вела?дека не ?првпат да биде подметната бомб?во неалбанска куќа, ?македонските домови во селото постојан?се ограбуваат Со потресна погребна церемонија стотин?жители на скопскот?село Арачинов? ...

"Терористички напад врз мировниот процес"

Дневник - 12.02.2002

РЕАКЦИИ ПО УБИСТВОТО ВО АРАЧИНОВО Грозоморното злосторство во скопско село Арачиново е терористички напад врз мировниот процес со намера да се оневозможи враќањето на протераните Македонци во домовите, сметаат партиите. Според владејачката ВМРО-ДПМНЕ, "ова е потврда дека единствена цел на ...

Со црковни почести погребан Аце Стојановски од Арачиново

А1 - 11.02.2002

Денеска на гробиштата Камник крај Скопје со црковни почести беше погребан 37 годишниот Аце Стојановски кој вчера загина во Арачиново, кога отворајќи ја влезната врата од куќата на неговиот брат експлодирала монтирана мина на внатрешната страна од вратата.

Осуда на подмолното злосторство во Арачиново

А1 - 11.02.2002

Подмолниот чин на злосторството во Арачиново денеска го осудија повеќе политички партиии во Македонија, како и претставниците на меѓународната заедница во државава. Граѓаните на општина Арачиново се длабоко огорчени за несреќниот случај и изразуваат сочувство на семејството на нивниот сограѓанин, ...

Загина Македонец од подметната бомба во Арачиново

Утрински - 11.02.2002

Вчера напладне експлодира "кашикара" во куќа на македонски полицаец Еден Македонец загина, а еден е потешко повреден во експлозија на подметната бомба што се случи вчера напладне, околу 11,40 часот, во скопското село Арачиново.

Од подметната бомба во својата куќа загина Македонец, повратник во Арачиново

Вест - 11.02.2002

Триесет и шестгодишниот Ацо Стојановски загинал при отворањето на вратата, при што се активирала бомба. При експлозијата, бил повреден и неговиот соселанец Томислав Спасовски Еден Македонец загина, а еден е тешко повреден при експлозија која вчера се случи во една куќа во скопското село Арачиново.

Бомба уби Македонец—повратник во Арачиново

Дневник - 11.02.2002

ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ВО СКОПСКО Бомбата експлодирала кога Стојановски се обидел да влезе во куќата на својот брат Аце Стојановски загина, а неговиот шура Томислав Спасовски е тешко повреден од експлозија на бомба подметната во куќа во скопското село Арачиново.