TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата уверува дека македонското млеко е безбедно

Утрински - 24.02.2013

Македонското млеко е безбедно, уверува владиниот портпарол Александар Георгиев. Владата за млечната афера која го тресе Балканот не дискутирала на владина седница, но Агенцијата за храна и ...

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

Канал5 - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени ...

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

24 Вести - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени ...

Рунтевски: македонското млеко и млечни производи се безбедни

Телма - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Српските сточари истураат млеко по улиците

Канал5 - 24.02.2013

Сточарите во Нови Сад, Ваљево и во Крушевац, во знак на револт, денеска го истураа млекото низ улиците. Пред зградата на Владата на Војводина протестираа неколку стотини граѓани, кои истурија стотици ...

Млекото во Србија е исправно и може да се употребува

24 Вести - 24.02.2013

Српскиот министер за земјоделство Горан Кнежевиќ денеска изјави дека млекото во Србија е исправно и може да се употребува, покажаа вонредните контроли на фармите на производителите на сточна храна, ...

КОД: Македонското млеко безбедно но резултати од анализа нема?!

Канал5 - 24.02.2013

Властите убедуваат дека за сега сме безбедни. Експертите имаат поделени мислења едни дека човек не може да испие толку многу токсично млеко за да се разболи од рак, други пак дека опасноста демне ...

Хрватски министер: Зголеменото ниво на алфатоксини е проблем на целиот регион

24 Вести - 24.02.2013

Хрватскиот министер за земјоделство Тихомир Јаковина изјави дека зголеменото ниво на алфатоксини во млекото, утврдено со лабараториски наоди, е проблем на целиот регион и на млекопроизводителите им ...

Јаковина: Скандалот со млекото е проблем на целиот регион

Канал5 - 24.02.2013

Хрватскиот министер за земјоделство Тихомир Јаковина изјави дека зголеменото ниво на афлатоксин во млекото е проблем на целиот регион.

Рунтевски: Пијте македонско млеко

24 Вести - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и пуштени во продажба кои беа анализирани се безбедни за употреба, тврди Агенцијата за храна и ветеринарство.

Македонското млеко нема афлатоксин

Утрински - 24.02.2013

Агенцијата за храна тестирала околу 20 примероци, кои не покажале зголемена концентрација на токсинот Млекото произведено во Македонија нема афлатоксин.

Рунтевски: Македонското млеко е безбедно

Канал5 - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти кои се произведени во Македонија и кои се во продажба, се безбедни за употреба, објави денеска Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата за храна и ветеринарство.

АХВ: Македонското млеко безбедно за консумирање

Кајгана - 24.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека тестираното млеко и млечните продукти произведени во Македонија што се во продажба, се безбедни за употреба.

Српските сточари истураа млеко по улиците

Сител - 24.02.2013

Мирен протест на сточарите во Нови Сад, Ваљево и Крушевац, кој во знак на револт го истураа млекото низ улиците. Мирен протест на сточарите во Нови Сад, Ваљево и Крушевац, кој во знак на револт го ...

Во сточната храна нема афлатоксин

Економски - 24.02.2013

Во сточната храна во Србија нема зголемени вредности на афлатоксин, потврдија резултатите на Научниот институт за ветеринарна медицина во Белград, објави Б92.

Хрватски министер: Зголемото ниво на афлатоксин е проблем во целиот регион

А1 On - 24.02.2013

Хрватскиот министер за земјоделство, Тихомир Јаковина изјави дека зголемото ниво на афлатоксин во млекото, што е востановено во лабораториските анализи, е проблем во целиот регион.

Јаковина: Зголеменото ниво на алфатоксини е проблем на целиот регион

Сител - 24.02.2013

Хрватскиот министер за земјоделство Тихомир Јаковина изјави дека зголеменото ниво на алфатоксини во млекото, утврдено со лабараториски наоди, е проблем на целиот регион и на млекопроизводителите им ...

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

Сител - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени ...

Македонското млеко безбедно и без токсини

Нетпрес - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Хрватска: Власта ќе го откупи млекото од фармите

А1 On - 24.02.2013

Миннистерството во Хрватска донесе одлука да го откупи млекото од фармите. Одлуката доаѓа откако во петок „Дукат“, „Мегле“ и „Виндија“ го прекинаа откупот на млекото од хрватските фарми, бидејќи во ...

Не грижете се - македонското млеко е безбедно за употреба

Press24 - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени ...

Зголеменото ниво на афлатоксини во млекото е регионален проблем

Р.С.Европа - 24.02.2013

Хрватскиот министер за земјоделство Тихомир Јаковина изјави дека зголеменото ниво на афлатоксини во млекото, утврдено со лабараториски наоди, е проблем на целиот регион и на млекопроизводителите им ...

Сточарите во Србија истураат млеко по улиците

Алфа - 24.02.2013

Мирен протест на сточарите во Нови Сад, Ваљево и Крушевац, кој во знак на револт го истураа млекото низ улиците. Пред зградата на Владата на Војводина протестираа неколку стотини граѓани, кои ...

АХВ: Македонското млеко безбедно

Макфакс - 24.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во неделата соопшти дека тестираното млеко и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба, се безбедни за употреба.

Пијте македонско млеко, безбедно е

Економски - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Испитаното млеко произведено во Македонија е безбедно

Р.С.Европа - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Македонските млечни производи безбедни за употреба

Алфа - 24.02.2013

Македонското млеко, сирење јогоурт и кашкавал се безбедни. Концентрацијата на канцерогениот афлатоксин е под дозволената граница од 0.05 микрограми по килограм покажува анализата на Агенцијата за ...

АХВ: Македонското млеко нема токсини

Сител - 24.02.2013

Македонското млеко не е канцерогено потврди Агенцијата за храна и ветеринарство. Македонското млеко е безбедно. Резултатите од 20 мостри земени од производи што се во продажба кај ниту еден не ...

Македонското млеко е безбедно

Inpress - 24.02.2013

Скопје, 24. февруари 2013 (ИНПРЕС) Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба.

Македонските млечни производи се безбедни

Курир - 24.02.2013

Над 20 тина млечни продукти произведени во Македонија кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека од утре ќе се проверуваат и уште 15-ина други мостри ...

Недостиг од квалитетно сурово млеко во Македонија

Р.С.Европа - 24.02.2013

Битолската млекарница признава дека увезува млеко од кое е извадена водата од ЕУ и го користи за производство на млечни производи. Велат дека во Македонија има недостиг од квалитетно сурово млеко.

Нашето млеко безбедно-се шири листата на увозни канцерогени

Нова ТВ - 24.02.2013

Домашното млеко е сигурно и безбедно за употреба – резултатите од преку 20 испитани мостри од средата до сега, покажале дека концентрацијата на афлатоксин М1 секаде е под ризичното ниво.

Слободно пијте македонско млеко

Република - 24.02.2013

Македонските млека се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство направи анализа на над 20 примероци од млеко и млечни продукти произведени во Македонија. Сите тие се безбедни.

Пијте македонско млеко - безбедно е

Sky - 24.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба.

Фото: Побелеа улиците од истуреното млеко на српските сточари

Фактор - 24.02.2013

Мирен протест на сточарите во Нови Сад, Ваљево и Крушевац, кој во знак на револт го истураа млекото низ улиците. Мирен протест на сточарите во Нови Сад, Ваљево и Крушевац, кој во знак на револт го ...

Македонското млеко нема афлатоксин, листата на странските млека проширена

Фактор - 24.02.2013

Од испитаните повеќе од 20 мостри од млеката на македонските млекарници, во ниту едно не е утврдено зголемено присуство на афлатоксинот М1.

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

Либертас - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Хрватска: Власта ќе го откупи млекото од фармите

Либертас - 24.02.2013

Миннистерството во Хрватска донесе одлука да го откупи млекото од фармите. Одлуката доаѓа откако во петок „Дукат“, „Мегле“ и „Виндија“ го прекинаа откупот на млекото од хрватските фарми, бидејќи во ...

Слободно пијте македонско млеко

Вечер Прес - 24.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство потврди: Меѓу производителите чии примероци се испитани се Битолската млекарница, Здравје Радово, Алпи од Тетово, Идеал Шипка, Бучен козјак, струмичките млекарници ...

Дали, освен во млекото, отровни супстанци има и во кашкавалот и сирењето?

Фактор - 24.02.2013

Скандалот со присуството на афлатоксинот м1 во дел до српските и хрватските производи, го отвори прашањето, дали е можно овој токсин да е присутен и во млечните преработки.

Во сточната храна нема афлатоксин

Фактор - 24.02.2013

Научниот институт за ветеринарство во Србија ги објави анализите за сточната храна од „Јаболка“ и ПКБ каде е утврдено дека во нив нема покачена вредност на афлатоксин, дознава B92.

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

МК News - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени ...

За инат на афлатоксин: Животот без млеко е можен – дури и препорачлив за возрасни!

МК News - 24.02.2013

На тестовите за интолеранција на храна речиси секој резултат покажува дека луѓето не можат да толерираат млеко и воопшто нашиот организам кога сме возрасни не може да го поднесе млекото и не треба да ...

Српските сточари истураат млеко по улиците

Република - 24.02.2013

Мирен протест на сточарите во Нови Сад, Ваљево и Крушевац, кој во знак на револт го истураа млекото низ улиците. Пред зградата на Владата на Војводина протестираа неколку стотини граѓани, кои ...

Хрватски министер: Млекото со афлатоксин го „тресе“ целиот Балкан

Sky - 24.02.2013

Според хрватскиот министер за земјоделство, Тихомир Јаковина млекото со зголемено ниво на афлатоксин е проблем за целиот балкански регион.

Македонското млеко безбедно и без токсини

Точка - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

Локално - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над ...

Струја на млеко- Хрватско решение за афлатоксин

Република - 24.02.2013

Хрватското министерство за земјоделство од утре по иста цена ќе го откупува млекото од фармерите од кои млечната индустрија ја прекинаа соработката заради афлатоксинот.

Ќе се испитуваат уште 15 други мостри од млеко

Н.Македонија - 24.02.2013

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени ...

Алфатоксините во млекото - проблем на регионот

Н.Македонија - 24.02.2013

Хрватскиот министер за земјоделство Тихомир Јаковина изјави дека зголеменото ниво на алфатоксини во млекото, утврдено со лабараториски наоди, е проблем на целиот регион и на млекопроизводителите им ...

Хрватските млекари протестираат поради запрениот откуп на млеко

Телма - 23.02.2013

Во знак на протест поради одлуката на млекарите привремено да запрат со откупот на млекото од 180 фарми во источна Славонија поради зголемено ниво на афлатоксин, земјоделците во Бродско-посавската ...

Протест на млекарите на Хрватска поради прекинот на откуп на млекото

24 Вести - 23.02.2013

Во знак на протест поради одлуката на млекарите привремено да запрат со откупот на млекото од 180 фарми во источна Славонија поради зголемено ниво на афлатоксин, земјоделците во Бродско-посавската ...

Хрватските млекари на протести откако запре откупот на млекото

Дневник - 23.02.2013

Во знак на протест поради одлуката на млекарите привремено да запрат со откупот на млекото од 180 фарми во источна Славонија поради зголемено ниво на афлатоксин, земјоделците во Бродско-посавската ...

И македонското млеко на вонредно тестирање

Утрински - 23.02.2013

Суровото млеко кое излегува од домашните фарми досега ниту еднаш не покажало повисока концентрација на токсинот Агенцијата за храна и ветеринарство го тестира и млекото произведено во Македонија за ...

Проверката на афлатоксините во млекото станува задолжителна

Дневник - 23.02.2013

Во нашата Агенција за храна велат дека потрошувачите не треба да престанат со купување млеко бидејќи сите количества што се продаваат се безбедни за употреба Од понеделникот ниту еден литар домашно ...

Експерт: Не сакаше да се напие од увезеното токсично млеко

24 Вести - 23.02.2013

Нема гаранција дека досега граѓаните не пиеле токсично млеко. Надлежните да спроведат итни контроли и кај млечните производи и месото повикува професорот Владимир Какуринов.

Македонското млеко безбедно

24 Вести - 23.02.2013

Македонското млеко е безбедно, уверува владиниот портпарол Георгиев. Владата за млечната афера која го тресе Балканот не дискутирала на владина седница, но Агенцијата за храна и ветеринарство ги ...

Афлатоксин и во црногорското млеко

Канал5 - 23.02.2013

Анализите потврдила присуство на афлатоксинот и кај црногорските производители на млеко. Од тестираните 34 линии на откупното млеко од четирите производители, на 19 линии се пронајдени афлатоксини, ...

Млекото во „Бимилк" е строго контролирано и безбедно

Кајгана - 23.02.2013

Македонија повеќе троши, отколку што произведува млеко. Околу 900 компании произведуваат млеко и млечни производи, но фактот дека земјава не стои добро со сточниот фонд , го отвора прашањето дали ...

ВИДЕО: Експертите не сакаат да се напијат од токсичното млеко

А1 On - 23.02.2013

Агенцијата за храна тврди дека е уништено токсичното млеко, увезено од Хрватска и дека во магацините на дистрибутерите има околу 2.000 литри .

Во Македонија не се продава токсично млеко

Сител - 23.02.2013

До крајот на денот треба да бидат готови анализите од млекото кое е во продажба. Надлежните најверојато утре ќе излезат со конкретни резултати од дополнителните проверки на млекото кое го пијат ...

Владата тврди дека во млекото произведено во Македонија нема алфатоксин

Капитал - 23.02.2013

Владата денеска потврди дека млекото кое е произведено во Македонија е безбедно за пиење, а тоа го базираат на анализите на Агенцијата за храна.

Протест на млекарите на Хрватска поради прекинот на откуп на млекото

Сител - 23.02.2013

Во знак на протест поради одлуката на млекарите привремено да запрат со откупот на млекото од 180 фарми во источна Славонија поради зголемено ниво на афлатоксин, земјоделците во Бродско-посавската ...

Македонското млеко безбедно, се чека вонредната анализа

Алфа - 23.02.2013

Македонсктото млеко е безбедно. Од Владата убедуваат дека анализите од мострите на Агенцијата за храна покажале дека домашното млеко не содржи канцероген афлатоксин.

Владата тврди-македонското млеко е безбедно за пиење

+инфо - 23.02.2013

Владата денеска потврди дека млекото кое е произведено во Македонија е безбедно за пиење, а тоа го потврдиле анализите на Агенцијата за храна.

Проверката на афлатоксини во млекото стана задолжителна

Економски - 23.02.2013

Од понеделникот ниту еден литар домашно млеко не може да отиде во продажба ако нема доказ дека во него нема присуство на афлатоксин – пишува „Дневник“.

Во сточната храна нема афлатоксин

МКД - 23.02.2013

Научниот институт за ветеринарна медицина на Србија ги објави анализите на сточната храна и утврди дека во неа нема зголемени вредности на афлатоксин, објави вечерва Б92.

Протест на млекарите во Хрватска

+инфо - 23.02.2013

Во знак на протест поради привремениот прекин на откуп на млеко од 180 фарми во источна Славонија поради зголемено ниво на афлатоксин, земјоделците во Бродско-Посавската жупанија денеска претпладне ...

За една недела здраво млеко во српските продавници

Нетпрес - 23.02.2013

Најмногу за една недела на полиците во продавниците низ Србија ќе има целосно здраво млеко без сомнежи за присуство на афлатоксин, изјавил министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Горан ...

Дали хрватскиот министер за земјоделство ќе биде првата жртва на скандалот со млекото?

Фактор - 23.02.2013

Поради скандалот со млекото и одлуката на некои производители да го суспендираат купувањето на млеко од индивидуалните земјоделски стопанства, Хрватската селанска федерација испрати отворено писмо до ...

Протест на млекарите во Хрватска

Sky - 23.02.2013

Земјоделците во Бродско-Посавската жупанија денеска претпладне со трактори го блокираа патот кај Велика Копаница, во знак на протест поради привремениот прекин на откуп на млеко од 180 фарми во ...

За една недела здраво млеко во српските продавници

Точка - 23.02.2013

Најмногу за една недела на полиците во продавниците низ Србија ќе има целосно здраво млеко без сомнежи за присуство на афлатоксин, изјавил министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Горан ...

За една недела Србите ќе пијат здраво млеко

Sky - 23.02.2013

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Горан Кнежевиќ гарантирал дека за најмалку една недела на полиците во продавниците низ Србија ќе има целосно здраво млеко без сомнежи за ...

Македонското млеко е безбедно

Sky - 23.02.2013

Анализите на Агенцијата за храна покажале дека млекото кое е произведено во Македонија е безбедно за пиење, извести денеска Владата на РМ.

Проверката на афлатоксини во млекото стана задолжителна

МК News - 23.02.2013

Од понеделникот ниту еден литар домашно млеко не може да отиде во продажба ако нема доказ дека во него нема присуство на афлатоксин – пишува „Дневник“.

Афлатоксин има и во црногорското млеко

Sky - 23.02.2013

Афлатоксин има и во црногорското млеко. Вијести објави дека од тестираните 34 линии на откупното млеко од четирите производители, на 19 линии биле пронајдени афлатоксини.

Кога нема кравјо може и млекото од камила – не е шега лечело и рак, хепатит Ц и е поздраво од било кое друго

МК News - 23.02.2013

Додека ние мака мачиме со кравјото млеко и афлатоксините во источна Африка го немаат тој проблем. Таму млекото од камила не само што им носи здравје туку и е вносен бизнис.

Колку сме затруени не може да се измери

Н.Македонија - 23.02.2013

Некои мувли синтетизираат афлатоксин. Таа храна доаѓа во животното и во млечните жлезди продуцира во микотоксини М1, М2.

Скокна продажбата на домашното млеко

Н.Македонија - 23.02.2013

Експертите се сомневаат дека кај соседите била направена техничка грешка кога се смениле граничните вредности за присуство на афлатоксини во млекото, но во исто време останале истите правилници за ...

Граѓаните бегаат од млекото како од чума

eReporter - 23.02.2013

По скандалот со канцерогеното млеко на „Дукат“, граѓаните со сомнеж гледаат кон сите млека на рафтовите во маркетите. Овој продукт сега се избегнува максимално, а оваа состојба ќе потрае се додека ...

Димовски тврди: домашното млеко е безбедно

Телма - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски - Домашното млеко е безбедно

Утрински - 22.02.2013

Министерот е дециден дека нема да се толерира увоз на млеко кое содржи какви било штетни материи Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на ...

Димовски: Домашното млеко е безбедно

Канал5 - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Млекото остана на полиците

Дневник - 22.02.2013

Граѓаните во маркетите ги заобиколуваа рафтовите со млечни производи, а експертите велат дека домашното млеко е исправно и без присуство на афлатоксини Празни рафтови со увезено млеко од Германија и ...

Која крава какво млеко дава

Утрински - 22.02.2013

„Која крава какво млеко дава?“ прашаа велешките екологисти вчера по информациите за афлатоксично млеко кое го има во соседните земји и дилемата дали тоа е присутно во Македонија.

Димовски: Домашното млеко безбедно

Дневник - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Домашното млеко е безбедно за пиење – уверува министерот Димовски

24 Вести - 22.02.2013

Македонското млеко е безбедно - нема афлатоксини, уверува министерот за земјоделство Љупчо Димовски. И редовните и вонредните контроли на домашното млеко не покажале присуство на канцерогени материи, ...

И македонското млеко на вонредно тестирање за афлатоксин

Утрински - 22.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство го тестира и млекото произведено во Македонија за присуство на афлатоксин. Мострите се земени пред четири дена, а резултатите се очекуваат викендов.

Македонското млеко е безбедно за пиење

24 Вести - 22.02.2013

Македонското млеко е безбедно за пиење-уверува министерот за земјоделство Љупчо Димовски. Досегашните анализи на мострите од домашното млеко биле негативни и не покажале присуство на канцерогениот ...

Вистини и заблуди за млекото

Вест - 22.02.2013

Млекото и млечните производи се група продукти за кои сe уште има многу поделени мислења. Од една страна, постојат тврдења дека млекото е многу добра и здрава храна, а, од друга страна, се ...

Млекарите уверуваат дека домашното млеко е безбедно

Телма - 22.02.2013

Млекото произведено во Македонија е безбедно за употреба и граѓаните не треба да стравуваат дека содржи афлатоксини. Во ова уверуваат и министерот за земјоделство Љупчо Димовски и домашните ...

Викендов ќе се знае дали македонското млеко е безбедно за употреба

Press24 - 22.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство тврди дека македонското млеко е безбедно, но сепак земала примероци за испитување, а резултатите ќе бидат готови во текот на викендов Агенцијата за храна и ...

Министерот за земјоделство тврди дека домашното млеко e безбедно

Кајгана - 22.02.2013

Министерот за земјоделство, Љупчо Димовски тврди дека во македонското млеко нема присуство на афлатоксин над дозволеното ниво, а се контролира и сточната храна во земјава.

Министерот Димовски: Македонското млеко е безбедно за употреба

Press24 - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните Ова денеска го изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, ...

Министерот за земјоделство тврди дека домашното млеко e безбедно

Макфакс - 22.02.2013

Министерот за земјоделство, Љупчо Димовски тврди дека во македонското млеко нема присуство на афлатоксин над дозволеното ниво, а се контролира и сточната храна во земјава.

Димовски тврди дека македонското млеко е безбедно

+инфо - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски и порача дека ...

Димовски: Во македонското млеко нема афлатоксини

Економски - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски и порача дека ...

Резултатите за млекото во Војводина полоши од првичните анализи?

Макфакс - 22.02.2013

Секретарот за земјоделие на Војводина, Горан Јешиќ во петокот потврди дека присуството на афлатоксин во млекото е значително поголемо во однос на првата анализа објавена пред неколку дена.

Нема место за паника, македонското млеко е безбедно

Курир - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски: Домашното млеко безбедно

А1 On - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Анализите во тек, надлежните уверуваат - домашното млеко е безбедно

Алфа - 22.02.2013

Домашното млеко е безбедно, тврди министерот за земјоделство. Се повикува на редовните анализи, иако резултатите од вонредните испитувања на Агенцијата за храна и ветеринарство ќе бидат готови ...

Охриѓани не купуваат увозно млеко, надлежните уверуваат дека домашното е безбедно

OhridNews - 22.02.2013

Откако аферата со присуство на канцерогена состојка во млекото го потресе балканот, алармот го вклучија и надлежните институции во земјава.

Димовски: Домашното млеко e безбедно

Нетпрес - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски: Домашното млеко безбедно

Капитал - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Млекото во „Бимилк" е строго контролирано и безбедно

Макфакс - 22.02.2013

Македонија повеќе троши, отколку што произведува млеко. Околу 900 компании произведуваат млеко и млечни производи, но фактот дека земјава не стои добро со сточниот фонд , го отвора прашањето дали ...

Димовски: Во Македонија нема афлатоксини

Сител - 22.02.2013

Македонското млеко е безбедно тврди министерот за земјоделство. Според Димовски сите анализи во акредитирани лаборатории покажале дека нема канцероген токсин во млекото од домашните производители.

По аферата со афлатоксините – млекото од камила ќе ја освои Европа?

Економски - 22.02.2013

Деновиве многумина сигурно се прашуваат дали воопшто да пијат млеко. И додека цел Балкан се секира за афлатоксините во млекото, во Африка нема проблеми.

Димовски: Домашното млеко безбедно

МРТ - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски:Домашното млеко безбедно

Сител - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Црна Гора го стопира производството на млеко

Економски - 22.02.2013

Министертвото за земјоделие на Црна Гора нареди времен прекин на производството на млеко во земјата. Од денеска млеко во продажба на полиците нема да може да се најде .

Викендов ќе се знае какво е македонското млеко

+инфо - 22.02.2013

Македонкото млеко е безбедно за употреба, тврдат од Агенцијата за храна и ветеринарство и преработувачите. Но, и покрај тоа, Агенцијата веќе зела примероци за анализа од сите млека (од домашни и ...

Стартува ригорозен мониторинг на домашното млеко!

Вечер Прес - 22.02.2013

СО ДЕЈАН РУНТЕВСКИ, ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО НА РМ АХВ донесе нов акт со кој практично им се наметнува и на домашните производители задолжително испитување на млекото пред ...

Кравите за една недела ќе даваат здраво млеко

Вечер Прес - 22.02.2013

- Постојат препарати што се користат во фазата на преработка на сточната храна и на тој начин може да се неутрализира афлатоксинот и неговото присуство да се сведе на законски дозволеното ниво.

Димовски: Македонското домашно млеко е безбедно

Денешен - 22.02.2013

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска изјави дека во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните.

Нема случај на афлатоксикоза во Србија

Република - 22.02.2013

Српската министерка за здравство ја смирува јавноста дека доколку и пиеле млеко со гранични вредности на афлатоксин, не се работи за труење.

Димовски:Домашното млеко безбедно

Фактор - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски:тврди домашното млеко и увезената пченка за храна на добитокот биле безбедни !

Локално - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.Тоа, ...

Црна Гора го запре производството на млеко

Фактор - 22.02.2013

Министерот за земјоделство на Црна Гора Петар Ивановиќ изјави дека е прекинато производството на млеко во таа земја, додека не се завршат контролите за квалитетот на млечните производи.

Строго се контролира млекото во Бимилк

Тера - 22.02.2013

Македонија повеќе троши, отколку што произведува млеко. Околу 900 компании произведуваат млеко и млечни производи, но фактот дека земјава не стои добро со сточниот фонд ,го отовора прашањето, дали ...

Димовски: Домашното млеко безбедно

Точка - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски: Македонското млеко е безбедно

Sky - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски.

Викендов ќе дознаеме дали македонското млеко е канцерогено

Sky - 22.02.2013

Од агенцијата за храна и ветеринарство тврдат дека македонското млеко е безбедно за употреба а резултатите од земените примероци ќе бидат готови за време на викендов.

Димовски: Домашното млеко е безбедно

Бриф - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски: Македонското млеко е безбедно

Либертас - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Димовски:Домашното млеко безбедно

МК News - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Македонското млеко е безбедно

Република - 22.02.2013

Во македонското млеко нема афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, тврди министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски повикувајќи се на сите анализи ...

Љупчо Димовски: Млекото во Македонија е безбедно за пиење

Н.Македонија - 22.02.2013

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски - ...

Домашното млеко безбедно

Идивиди - 22.02.2013

Скопје, 22 февруари 2013 (МИА) - Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и ...

Во продажба нема увезено млеко со афлатоксини

24 Вести - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “МОЈА КРАВИЦА 2,8%ММ“, со рок на траење до 14 август 2013.4ЕН 10, од производителот ИМЛЕК Белград.

Во продажба нема увезено млеко со афлатоксини

Канал5 - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија, спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

Во Србија повлечени од продажба 50 марки млеко

Дневник - 21.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не соддржат канцерогени токсини, пренесе Танјуг.

Млекото не треба целосно да се исклучи од исхраната

Дневник - 21.02.2013

С` уште не сме детектирале дека млекото од домашно производство содржи афлатоксини, што значи дека може да се употребува, вели доц.

И домашното млеко под микроскоп

Дневник - 21.02.2013

Надлежните почнаа да ги проверуваат и домашните производи, а експертите објаснуваат дека е можно и во нив да се појави афлатоксин бидејќи кравите се хранети со српска пченка.

Уште две пратки млеко со афлатоксини

Телма - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство откри прекумерно количество афлатоксини во уште една пратка млеко на „Дукат“. Млекото не е во продажба, односно се наоѓа во магацините на увозникот и наредните ...

Ќе остане ли безбедно млеко на рафтовите во продавниците?

Канал5 - 21.02.2013

Се проширува списокот на млека во кои има недозволено количество афлатоксин.Канал 5 и понатаму истражува на тема недозволено количество афлатоксин во млекото.

Некој мора да оди во затвор за млекото

Економски - 21.02.2013

Секретарот за земјоделство од Војводина кој прв ги објави анализите за токсичното млеко, Горан Јешиќ, синоќа преку Твитер објавил дека и вторите анализи кои ги побарала државата покажале лоши ...

Министерот Димовски тврди дека македонското млеко нема афлатоксини

МКД - 21.02.2013

Министерот е категоричен - нема да се толерира увоз на млеко што содржи какви било штетни материи. Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни за здравјето на ...

Македонија лани увезла 56.743 тони пченка од Србија

МКД - 21.02.2013

Лани Македонија увезла 56.743 тони пченка од Србија, а во јануари годинава 1.798 тони, се вели во одговорот на Стопанската комора на Србија на прашањето на МКД.МК.

Млекото „Моја кравица“ во магацини

МКД - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство на Македонија соопшти дека од српските млека што се продаваат во Македонија спорна е само серијата од 2,8 % масленост на млекото на Имлек „Моја кравица“ со рок на ...

Почна проверката и на млеката по македонските продавници

МКД - 21.02.2013

Од Агенцијата за храна и ветеринарство изјавуваат дека од вчера почна проверката на квалитетот на сите видови на млека што се продаваат по македонските продавници.

Србија објави листа на млека и количествата афлатоксин во нив

+инфо - 21.02.2013

Србија објави кои млека на производителите во оваа земја можат да се користат, а во кои пронашла недозволени количини афлатоксин.

И Македонија се исплаши - контрола на домашните млека и млечни производи

Press24 - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство зема мостри за анализа на речиси сите примероци на пастеризирано и стерилизирано млеко, како и на млечните преработки од сите домашни млекарници.

Листа на токсично млеко

Нова ТВ - 21.02.2013

Српското министерството за земјоделство објави список на примероци од шесте најголеми млекарници во Србија за кои е потврдено присуство на зголемено ниво афлатоксин М1.

Во продажба нема увезено млеко со афлатоксини

А1 On - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

Кнежевиќ: Состојбата со млекото е регионален проблем

+инфо - 21.02.2013

Српските власти им наредија на непознат број млекари да го повлечат млекото од продавниците додека да се направат тестовите за афлатоксин, потенцијален карциноген производ кој често се наоѓа во ...

АХВ: Спорното млеко “Моја кравица“ не е пуштено во промет

Нетпрес - 21.02.2013

Од Агенцијата за храна и ветеринарсво (АХВ) информираат дека од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8 отсто MM“, со рок на траење до 14-ти ...

На проверка и млекото „Моја кравица“ од српски Имлек

Макфакс - 21.02.2013

Инспектори од Агенцијата проверуваат дали во млекото „Моја кравица“ на српскиот производител Имлек има зголемено присуство на афлатоксинот M1, откако Агенцијата за храна и ветеринарство добила ...

Црна Гора повлекува шест видови млеко од Србија и БиХ

Нетпрес - 21.02.2013

Министерството за земјоделство на Црна Гора и нареди на Ветеринарната управа да го повлече од пазарот млекото на шест произведувачи од Србија и Босна и Херцеговина.

Во малопродажба нема млеко со афлатоксини, уверува Агенцијата

Капитал - 21.02.2013

Од увезеното млеко од Србија спорна е единствено одредена количина од производот „moja kravica 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013 година, од производителот Имлек Белград.

Се проверува и домашното млеко

Економски - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство од вчера почна да ги проверува и домашните млека – пишува „Дневник“. Земени се мостри за анализа од речиси сите примероци на пастеризирано и стерилизирано млеко, ...

Во продажба нема увезено млеко со афлатоксини

Сител - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

Граѓаните бараат список на опасно млеко

Сител - 21.02.2013

Дирекцијата за храна да објави листа на производители на млеко чии производи не содржат афлатоксини. Ова го бара велешкото еколошко друштво Вила Зора.

Мегле го стопира откупот на млеко во делови од Хрватска

Економски - 21.02.2013

Хрватски Мегле објави дека ќе го стопира откупот на млеко од неколку подрачја од источна Хрватска. Потегот на млекарницата го прави во услови кога во Србија во неколку млека на Мегле се пронајдени ...

Српското млеко содржи афлатоксини од 2008 година

Економски - 21.02.2013

Надлежните во Министерствто за земјоделство со години кријат дека во 2008 година концентрацијата на афлатоксин во млекото била десет пати над сегашната, објави вечерва српски Курир.

Пет години по ред се продава канцерогено млеко?

+инфо - 21.02.2013

Српското министерство за земјоделство со години кријат дека во 2008 година во млекото имало десет пати поголемо количество на афлатоксин во млекото, отколку што има денес – објави српски „Курир“.

Црна Гора повлекува млеко од Србија и од БиХ

+инфо - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и од БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Во продажба нема млеко со афлатоксини

Press24 - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска соопшти дека од увезените млека од Србија само одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“ е спорна Според Агенцијата, целокупната увезена ...

„Моја кравица“ спорно млеко во Македонија, производот стигнал до магацини

Курир - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

Економски - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

МРТ - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена висока концентрација на ...

Од увезеното млеко во Македонија, спорна е само една фирма

Inpress - 21.02.2013

Скопје, 21. феваруари 2013 (ИНПРЕС) Во продажба низ македонските маркети и продавници нема ниту еден случај на токсично увезено млеко, соопштува Агенцијата за храна и ветеринарство на Република ...

Со морков, целер и магдонос против штетните афлатоксини

Курир - 21.02.2013

Хемикалиите наречени афлатоксини се најсилната позната канцерогена супстанца во природата. Станува збор за одамна познат токсин, чија структура е објавена пред педесетина години како и опасноста која ...

Во продажба нема млеко со афлатоксини

Економски - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

Во продажба нема увезено млеко со афлатоксини

МРТ - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

На проверка и млекото „Моја кравица“ од српски Имлек

Кајгана - 21.02.2013

Инспектори од Агенцијата проверуваат дали во млекото „Моја кравица“ на српскиот производител Имлек има зголемено присуство на афлатоксинот M1, откако Агенцијата за храна и ветеринарство добила ...

Трговците во Србија го повлекуваат спорното млеко

+инфо - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека содржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесе „Танјуг“.

Трговците во Србија го повлекуваат спорното млеко од гондолите

А1 On - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека соддржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесува Танјуг.

Во Србија сомнителното млеко се повлекува од продажба

Курир - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека содржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесува Танјуг.

Трговците во Србија го повлекуваат спорното млеко од гондолите

МРТ - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека соддржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесува Танјуг.

Трговците во Србија го повлекуваат спорното млеко

Капитал - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека соддржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесува Танјуг.

Пет години се труеме со канцерогено млеко?

Press24 - 21.02.2013

Надлежните во српското Министерствто за земјоделство со години кријат дека во 2008 година концентрацијата на афлатоксин во млекото била десет пати над сегашната, објави вечерва српски Курир.

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

Сител - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Балканот преплавен со канцерогени млека - српските производи се повлекуваат од пазарот

Press24 - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

А1 On - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Контрола и на домашното млеко и млечни производи

Курир - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство зема мостри за анализа на речиси сите примероци на пастеризирано и стерилизирано млеко, но и на млечните преработки од сите домашни млекарници.

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

Алфа - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Црна Гора го повлекува од пазарите млекото од Србија и БиХ

Р.С.Европа - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара да биде повлечено од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на афлатоксини.

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

Кирилица - 21.02.2013

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и ...

Рунтевски за Дневник: Домашното млеко е здраво и исправно

+инфо - 21.02.2013

На рафтовите по маркетите на големо се продаваат сите спорни српски и хрватски млека за кои завчера беше потврдено од нивните лаборатории дека има канцерогени материи.

Што се афлатоксини и како влијаат на организмот?

Таратур - 21.02.2013

Афлатоксините се најсилната позната канцерогена супстанца во природата. Овие хемикалии всушност се почести во природата и ги создаваат габите од семејството Aspergillus.

Моја кравица и Дукат единствено спорни во Македонија – резултати од контролата

МК News - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот IMLEK Белград.

Црна Гора итно повлекува токсично млеко увезено од Србија и БиХ

Фактор - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена висока концентрација на ...

Агенцијата за храна: Нема млеко со афлатоксин во продажба

Република - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “МОЈА КРАВИЦА 2,8%ММ“, со рок на траење до 14 август 2013.4ЕН 10, од производителот ИМЛЕК Белград.

Некој мора да оди во затвор за млекото – закани за човекот кој го објави списокот

МК News - 21.02.2013

Секретарот за земјоделство од Војводина кој прв ги објави анализите за токсичното млеко, Горан Јешиќ, објави дека и вторите анализи кои ги побарала државата покажале лоши резултати и дека некој ќе ...

8 години се пие затруено млеко!!!!

МК News - 21.02.2013

Намирниците затруени со афлатоксин, граѓаните на Србија го конзумираат веројатно уште од 2008 година. Речиси 8 години надлежните државни органи, во кои со години работат исти луѓе, не направиле ништо ...

Агенција за храна: Спорна е само одредена количина од „Имлек“

Фактор - 21.02.2013

Од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “Моја кравица“ 2,8%MM“, со рок на траење до 14 август 2013.4EN 10, од производителот Имлек Белград, соопшти Агенцијата ...

Се проверува и македонското млеко – земени мостри за анализа

МК News - 21.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство од вчера почна да ги проверува и домашните млека – пишува „Дневник“. Земени се мостри за анализа од речиси сите примероци на пастеризирано и стерилизирано млеко, ...

Домашното млеко е здраво и исправно

Sky - 21.02.2013

И покрај канецерогените материи во српските и хрватските млека, сепак по маркетите во земјава тие се продаваат. Денешен Дневник пишува дека има трајни млека на „Суботичка млекарница“, „Нишка ...

(ВИДЕО) Рунтевски: Увезеното под контрола, домашното млеко безбедно

Либертас - 21.02.2013

Аферата со контаминираното млеко излезе од контрола и веројатно ќе се прошири низ цела Европа. Во Македонија во моментот се контролира целото млеко од увоз вклучувајќи ги и брендовите кои беа ...

Црна Гора повлекува шест видови млеко од Србија и БиХ

Точка - 21.02.2013

Министерството за земјоделство на Црна Гора и нареди на Ветеринарната управа да го повлече од пазарот млекото на шест произведувачи од Србија и Босна и Херцеговина.

Трговците во Србија го повлекуваат спорното млеко од гондолите

Локално - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека соддржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесува Танјуг.

Извршена е контрoла на домашното млеко и млечни производи

Денешен - 21.02.2013

Земени се примероци од млекото и млечните прозиводи од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство. Официјално од таму се вели дека се е во ред со примероците, пренесува „Дневник“.

Се повлекуваат од продавниците 50 врсти млеко во Србија – Еве кои

МК News - 21.02.2013

Даден е и официјален налог до произведувачите итно да повлечат од продавниците дури 50 врсти на млеко од речиси сите млекари во Србија. За сите нив е утврдено дека имаат зголемено ниво на афлатоксин.

Млекото „Моја Кравица“ кое е спорно стигнало до магацините на Македонија

Денешен - 21.02.2013

Во овој момент спорно е млекото на „Моја Кравица“ со 2.8% ММ со рок на трање до 14. август 2013 година во производство на IMLEK Белград, пренесува новинската агенција Курир.

Во Црна Гора побарано итно повлекување на млеко од Србија и БиХ

Бриф - 21.02.2013

Министерството за земјоделие на Црна Гора побара од Ветеринарната управа да повлече од пазарите млеко од шест производители од Србија и БиХ, кај кои по анализи е откриена виеока концентрација на ...

Трговците во Србија го повлекуваат спорното млеко од гондолите

Денешен - 21.02.2013

Повеќето трговски синџири во Србија од гондолите во маркетите го повлекуваат спорното млеко за кое има сомнежи дека соддржи ниво на афлатоксин повисок од дозволеното, пренесува Танјуг.

АХВ: Спорното млеко “Моја кравица“ не е пуштено во промет

Точка - 21.02.2013

Од Агенцијата за храна и ветеринарсво (АХВ) информираат дека од увезените млека од Србија спорна е единствено одредена количина од производот “MOJA KRAVICA 2,8 отсто MM“, со рок на траење до 14-ти ...

Домашното млеко е здраво и исправно

Тера - 21.02.2013

„Моја кравица 2,8 " од Имлек Србија со рок на траење до 14.07 2013 и Млеко Дукат 2,8 +7 витамини со рок на траење до 19 04 2013 се двете млека кај кои инспекторите на Агенцијата за храна и ...

Македонската војска пие „Моја кравица“, млеко за кое Србите се сомневаат дека е токсично

Бриф - 21.02.2013

Војниците на АРМ кога одат на терен како дел од оброкот добиваат и „Моја кравица“, млеко кое денес се најде на списокот сомнителни поради зголемено ниво на афлатоксин.

Млечна афера: Ќе се уништат 2.000 литри на Дукат, блокирана пратка од Имлек

eReporter - 21.02.2013

Македонската Агенција за храна и ветеринарство вчера доби официјално известување од Управата за ветеринарство на Србија за повлекување од продавниците во Србија на повеќе видови на млеко од различни ...

Во виното е вистината, во млекото канцерот

Идивиди - 21.02.2013

Млекото и преработките од млеко што се увезуваат ќе бидат складирани кај увозниците и нема да се пуштат во промет до добивање на резултатите од анализите на Агенцијата за храна и ветеринарство која ...

Какво млеко пиеме

Утрински - 20.02.2013

Сања Наумовска Kравјото млеко во кое беше откриено присуство на зголемени количини афлатоксин, само неколку месеци по аферата со пченкарното брашно со истиот отров, уште еднаш го отвори прашањето ...

Од рафтовите во регионот се повлекува канцерогеното млеко

Канал5 - 20.02.2013

Во Србија се повлечени од продажба повеќе видови сомнително млеко, но тамошните власти не кажуваат точни имиња на производителите на млеко со афлатоксин, така што се создаде уште поголем револт.

Граѓаните во паника, продажбата на увозното млеко паѓа

Канал5 - 20.02.2013

Аферата со канцерогеното млеко во соседството ја намали продажбата во маркетите, но и ги стави пред дилема граѓаните – кое млеко да го купат. Увезеното речиси и да стои недопрено на рафтовите.

Србија повлече 50 марки на млеко од продажба

24 Вести - 20.02.2013

Србија од продажба повлече 50 марки на млеко, поради сомнежи за присуство на токсичен афлатоксин. Во Македонија и натаму се очекуваат резултатите од анализите на млекото, кое се наоѓа во продавниците.

Како афлатоксинот влијае на организмот?

Канал5 - 20.02.2013

Колкаво количество на канцерогениот афлатоксин во млекото е штетен за организмот и каде се освен во млекото може да биде присутен? дали афлатоксинот се открива со лекарски преглед? Колкаво количество ...

Млекото скисна од негрижа

Утрински - 20.02.2013

Граѓаните се загрижени дека се' помалку знаат што јадат и пијат, по последните две афери со афлатоксинот во млекото и во пченкарното брашно Дилемата дали да пиеме млеко или не деновиве ги мачи сите ...

Уште во четири видови млеко во Хрватска пронајден афлатоксин

Дневник - 20.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко, што се продаваат во трговските маркети на „Меркур“, ...

Отровно млеко го зовре Балканот

Дневник - 20.02.2013

Млекото и преработките од млеко што се увезуваат ќе бидат складирани кај увозниците и нема да се пуштат во промет до добивање на резултатите од анализите на Агенцијата за храна и ветеринарство која ...

Европа зовре од неисправното млеко

Утрински - 20.02.2013

Агенцијата за храна ја прошири контролата на увезено млеко и млечни производи, не само од регионот, туку и од ЕУ Аферата со токсичното млеко ги надмина балканските рамки.

Афлатоксинот ја преполови продажбата на млеко од странски брендови

+инфо - 20.02.2013

За половина се намалила продажбата на млеко и млечни производи во трговските капацитети во државава, откако излезе во јавност аферата со афлатоксин во млеката на неколку странски брендови.

Преполовена продажбата на млеко

Економски - 20.02.2013

Преполовена е продажбата на млеко во големите маркети, пишува порталот Плусинфо. По објавувањето на аферата за присуството на канцерогениот афлатоксин во млекото од маркетите иако немаат точни ...

Србија од продажба повлече 50 марки млеко, сомневајќи се дека се токсични

Сител - 20.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не соддржат канцерогени токсини, пренесе Танјуг.

Сомнителното млеко се уште се продава, се чекаат анализите

Алфа - 20.02.2013

Сомнителното увезено млеко засега останува во маркетите. Додека не се докаже дека евентуално го содржи канцерогениот афлатоксин нема да биде повлечено.

Србија од продажба повлече 50 марки млеко, сомневајќи се дека се токсични

Економски - 20.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не соддржат канцерогени токсини, пренесе Танјуг.

Во виното е вистината, во млекото канцерот

Inpress - 20.02.2013

Скопје, 20. февруари 2013 (ИНПРЕС) Млекото и преработките од млеко што се увезуваат ќе бидат складирани кај увозниците и нема да се пуштат во промет до добивање на резултатите од анализите на ...

Србија: Секој сам да си реши дали ќе пие млеко, повлечени 50 видa млеко

МКД - 20.02.2013

Министерството за здравство на Србија официјално соопштува дека нема причини за паника заради присуството на афлатоксинот во млекото.

Србија од продажба повлече 50 марки млеко, сомневајќи се дека се токсични

А1 On - 20.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не соддржат канцерогени токсини, пренесе Танјуг.

Увезеното под контрола, домашното млеко безбедно

Нова ТВ - 20.02.2013

Дејан Рунтевски директор на Агенцијата за храна и ветеринарство Во моментот се контролира целото млеко од увоз кое се наоѓа на рафтовите во маркетите.

ВИДЕО: Српскиот министер за земјоделство наздрави со чаша млеко

Нетпрес - 20.02.2013

За да ги отфрли сите шпекулации, но и анализи од експертите, министерот за земјоделство на Србија, Горан Кнежевиќ, синоќа пред новинарите наздрави со чаша млеко.

Што е афлатоксинот, како дошол во млекото и како влијае на организмот?

Нетпрес - 20.02.2013

Афлатоксинот е производ на развивањето на мувлата Аспергилус флавис. Се јавува во пределите каде владее влажна клима, но како последица на суша.

(ВИДЕО) Српски министер наздрави со чаша млеко

+инфо - 20.02.2013

Српскиот министер за земјоделство, Горан Кнежевиќ, синоќа, пред новинарите наздрави со чаша млеко, за да ги отфрли сите шпекулации, но и анализи на експертите.

Сè што треба да знаете за афлатоксините

Кајгана - 20.02.2013

Откриените афлатоксини во млеката на производителите од регионов предизвикаа паника и загриженост за здравјето. Паниката е оправдана, а еве што сè треба да знаете за нив.

Градинките во Нови Сад престанаа да им даваат млеко на децата

Економски - 20.02.2013

Градинките во Нови Сад престанаа да им даваат млеко на децата заради сомнежот дека тоа содржи канцероген афлатокси, објавија медиумите во Војводина.

Под сомнеж дека е токсично, Србија повлече од продажба 50 брендови млеко

Фактор - 20.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не соддржат канцерогени токсини, пренесе Танјуг.

Србија од продажба повлече 50 марки млеко, сомневајќи се дека се токсични

Денешен - 20.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не соддржат канцерогени токсини, пренесе Танјуг.

Руски рулет во македонските маркети, ќе се повлекуваат ли млеката од рафтовите?

Фактор - 20.02.2013

По магацините на увозниците на српските и хрватските млека, ќе се проверуваат и увозните млека на рафтовите во продавниците.

Млекото го зовре Балканот и го вклучи алармот кај надлежните кај нас

Локално - 20.02.2013

Млекото го зовре Балканот. Информациите дека млекото од српските производители содржи до 200 проценти повеќе афлатоксин од дозволеното го вклучи алармот кај надлежните во Македонија.

Канцерогеното млеко ни ги ококори очите

Вечер Прес - 20.02.2013

Според Организацијата на потрошувачи на Македонија, во земјава се друго има приоритет, а најмалку се води сметка за исхраната.

Босанските власти најдоа афлатоксин во млека увезени од Словенија, Унгарија, Германија и Србија

МК News - 20.02.2013

Босанската канцеларија за ветеринарство утврдила дека зголемена концентрација на афлатоксин во пратките со млеко од Словенија, Унгарија, Германија и Србија, јавува агенцијата СРНА.

ВИДЕО: Министерот за земојделство на Србија наздрави со чаша млеко

Sky - 20.02.2013

Синоќа министерот за земјоделство на Србија, Горан Кнежевиќ наздрави со чаша млеко пред новинарите. Овој гест следеше со цел да се отфрлат сите шпекулации, но и анализи на експертите.

Алфатоксинот кој го има во млекото предизвикува рак на црниот дроб

Денешен - 20.02.2013

Постојат повеќе типови (Б-1, Г-1), кои со лабораториски анализи можат да се разликуваат. Тоа е единствен познат микотоксин за кој се води епидемиолошка евиденција поради дирекната опасност од ...

Српскиот министер за земјоделство наздрави со чаша млеко

Точка - 20.02.2013

За да ги отфрли сите шпекулации, но и анализи од експертите, министерот за земјоделство на Србија, Горан Кнежевиќ, синоќа пред новинарите наздрави со чаша млеко.

Што е афлатоксин и кои се последиците од консумацијата

Точка - 20.02.2013

Една од главните медиуми во домашните и балканските медиуми е скандалот со отровното млеко, во кое што беа пронајдени канцерогени состојки.

Афлатоксинот коj го има во млекото менува ДНК, рак на црниот дроб, спонтани абортуси..

МК News - 20.02.2013

Присуство на афлатоксин М1 – кој спаѓаат во групата на најканцерогени познати супстанци, тоа се природни микротоксини кои ги произведуваат многу врсти на габи Aspergilus.

Прво контрола, па продажба на увезеното млеко

Н.Македонија - 20.02.2013

Српските интернет-страници објавија табела од која се гледа дека во 29 од 35 примероци на млеко нивото на афлатоксин е повисок од дозволеното.

Се за афлатоксините

Н.Македонија - 20.02.2013

Афлатоксинот кој е откриен во млекото е најсилниот познат канцероген во природата. Оваа хемикалија е прилично честа во природата и се создаваат од печурките од фамилијата Аспергилус Како се ...

Србија повлече 50 видови млеко од продажба

Н.Македонија - 20.02.2013

Српските власти денеска наредија некои марки млеко да бидат повлечени од трговската мрежа и покрај претходните уверувања дека се безбедни и не содржат канцерогени токсини, пренесуваат српските ...

Што е афлатоксинот, како дошол во млекото и како влијае на организмот?

Идивиди - 20.02.2013

Афлатоксинот е производ на развивањето на мувлата Аспергилус флавис. Се јавува во пределите каде владее влажна клима, но како последица на суша.

Афлатоксинот во млекото ги разбуди надлежните

24 Вести - 19.02.2013

Балканот го тресе афера со канцерогено млеко. По Хрватска, паника и во Србија. Секретарот за земјоделство на Војводина Горан Јешиќ објави листа на познати српски млечни компании што произведувале ...

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

Дневник - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

Поради контаминирана пченка афлатоксини и во млеко во Војводина

Телма - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

Млекото во Војводина е неисправно, ситуацијата е алармантна

24 Вести - 19.02.2013

Според првичните анализи на млеко на пазарот во Војводина, 29 од 35 примероци имаат зголемена вредност на алфатоксини, наведе Горан Јешиќ, секретар за земјоделие во Војводина.

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

24 Вести - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство.

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Утрински - 19.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство наложи задолжителни анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во ...

Сите млечни производи ќе се тестираат за афлатоксин

Утрински - 19.02.2013

Агенцијата за храна ќе испитува примероци од сите производители од регионот кои извезуваат кај нас Агенцијата за храна и ветеринарство ќе ги тестира сите млека и млечни производи кои влегуваат во ...

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

24 Вести - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

Не е само млекото на Дукат токсично - се вршат контроли на сите увозни млека!

Канал5 - 19.02.2013

Строги контроли на секое увозно млеко. По скандалот со хрватското канцерогено млеко на Дукат, Агенцијата за храна и ветеринарство, од минатата недела го контролира млекото кое се увезува од соседните ...

Граѓаните загрижени какво млеко пијат - инспекторите на терен

24 Вести - 19.02.2013

Се засилува инспекцискиот надзор над млекото од увоз. Лабораториските анализи на Агенцијата за храна и ветеринарство треба допрва да утврдат дали увезените пратки со млеко и млечни производи содржат ...

АХВ: Прво испитување на увозното млеко, потоа пуштање во продажба

Кајгана - 19.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), издаде решение за задолжително земање на мостри за лабораториско испитување на афлатоксини во целокупните количини млеко и преработки од млеко кои се ...

Нови количини токсично млеко во БиХ

Нетпрес - 19.02.2013

Млекото од Словенија, Унгарија, Германија и Србија е повлечено при увоз поради зголемена количина на афлатоксин кој го откриле граничните ветеринарни инспектори, соопштила Канцеларијата за ...

Паника во Србија: канцерогени материи во млеката на Мегле, Имлек, Сомболед, млекарниците во Суботица, Шабац…

МКД - 19.02.2013

Горан Јешиќ, покраинскиот секретар за земјоделство крена вистинска паника во Србија откако на својата интернет страница ги објави резултатите од анализите за присуството на афлатоксинот во млеката ...

Паника во Србија: Канцерогениот афлатоксин пронајден во уште 29 млека

Кајгана - 19.02.2013

Горан Јешиќ, секретарот за земјоделство на Војводина, предизвика вистинска паника откако на Twitter ги објави првите резултати од анализите на млеката кои се продаваат на пазарот во Војводина, кои ...

Јешиќ: Млекото е неисправно, ситуацијата е алармантна

Сител - 19.02.2013

Според првичните анализи на млеко на пазарот во Војводина, 29 од 35 примероци имаат зголемена вредност на алфатоксини, наведе Горан Јешиќ, секретар за земјоделие во Војводина.

Алармантно: Секое второ млеко во Србија со афлатоксин над дозволеното

Нетпрес - 19.02.2013

Речиси секое второ пакување на млеко во Србија содржи двојно повеќе афлатоксин од дозволените количини на литар млеко. Српските надлежни институции ги испитувале триесетина примероци земени од ...

АХВ: Прво испитување на целото увозно млеко, потоа пуштање во продажба

Макфакс - 19.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство(АХВ), издаде решение за задолжително земање на мостри за лабораториско испитување на афлатоксини во целокупните количини млеко и преработки од млеко кои се ...

Афлатоксин: Што друго е затруено?

Економски - 19.02.2013

Канцерогениот афлатоксин кој беше пронајден во српската пченка лани, сега се појави во млекото. Надлежните велат дека стоката јадела сточна храна затруена со афлатоксин, затоа сега се поставува ...

АХВ: Секое литро увезено млеко ќе се тестира за афлатоксин

Нетпрес - 19.02.2013

Поради информациите дека во голем дел од земјите од регионот е откриено млеко со зголемено присуство на афлатоксин, Агенцијата за храна и ветеринарство нареди секое литро млеко од биде тестирано за ...

Во Македонија нема да се продава небезбедно млеко!

Курир - 19.02.2013

Млекото кое се увезува, одреден период ќе биде складирано кај увозниците и нема да се продава се додека не бидат готови резултатите од земените мостри.

Отсега сето увезено млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Економски - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Рунтевски: Нема простор за паника

Капитал - 19.02.2013

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство за „Капитал“ изјави дека со оглед на новонастанатата состојба, контролите ќе бидат уште позасилени, односно ќе се контролираат сите млека и млечни ...

Нема продавање увозно млеко во Македонија до завршување на анализите

Р.С.Европа - 19.02.2013

Нема да се продаваат увезени млеко и млечни преработки до добивање на резултатите од задолжителните лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, што ...

Агенцијата за храна и ветеринарство: во Македонија се пие здраво и безбедно млеко

МКД - 19.02.2013

Млекото што се увезува во Македонија привремено ќе се складира и нема да се пушта во малопродажба сѐ додека не биде проверено дали во него има канцерогени состојки, соопштија денеска од Агенцијата за ...

Млекото Дукат нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Press24 - 19.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство наложи задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко Дукат До добивање на резултатите од испитувањата, увезените млеко и ...

Агенцијата за храна ќе го испитува сето увозно млеко

+инфо - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) откако и во Србија се потврди присуство ...

Дури 29 видови млеко во Војводина со зголемено ниво на канцерогени материи

+инфо - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на својот блог дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина, дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

Колку чаши млеко со афлатоксин се безбедни?

+инфо - 19.02.2013

Афлатоксинот и другите микотоксини, освен во млекото можат да се најдат во житарките, сувото овошје, пченката и добиточната храна, вели Ленче Јовановска, експерт од Агенцијата за храна и ...

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

А1 On - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Засилени контроли на секоја увезена пратка млеко и млечни производи

Алфа - 19.02.2013

Задолжително ќе се проверуваат сите пратки на млеко и млечни производи кои ќе се увезуваат, а во промет ќе бидат пуштени дури откако ќе се утврди дека не содржат повисоко ниво на алфатоксини од ...

Канцерогено млеко ја тресе поранешната Југославија

Сител - 19.02.2013

Прво проверка на канцерогениот токсин, па тогаш пуштање во промет. По млечната афера која ја тресе цела поранешна Југославија Агенцијата за храна и ветеринанрство ги засили контролите.

Што е афлатоксин, како се нашол во млекото и како му штети на организмот

МКД - 19.02.2013

Што е афлатоксин? Тоа е производ што настанува со развој на мувлата Aspergillus flavus. Оваа мувла главно се развива во регионите со влажна клима, ама како последица на суша.

Хрватска: Канцерогени состојки во четири видови млеко

Нова ТВ - 19.02.2013

Аферата канцерогено млеко се проширува- во Хрватска санитарната инспекција на Министерството за здравство објави дека нашла зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко кои ги ...

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Сител - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Увезеното млеко нема да се продава

Нова ТВ - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство.

Млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

Press24 - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини - Од 35 примероци, ...

Уште во четири видови млеко во Хрватска пронајден афлатоксин

Алфа - 19.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко, што се продаваат во трговските маркети на „Меркур“, ...

Уште во четири видови млеко во Хрватска пронајден афлатоксин

Сител - 19.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко, што се продаваат во трговските маркети на „Меркур“, ...

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделство

Кирилица - 19.02.2013

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделство Секретарот за земјоделство во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај ...

Горан Јешиќ: И млекото во Војводина е токсично

А1 On - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

МРТ - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

И Војводина пие токсично млеко

+инфо - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина, Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина, дури кај 29 е најдена зголемена вредност на алфатоксини.

Јешиќ:Ситуацијата со млекото е алармантна

Курир - 19.02.2013

Според првичните анализи на млеко на пазарот во Војводина, 29 од 35 примероци имаат зголемена вредност на алфатоксини, наведе Горан Јешиќ, секретар за земјоделие во Војводина.

Јешиќ: Млекото е неисправно, ситуацијата е алармантна

Press24 - 19.02.2013

„Според направените анализи на пазарот во Војводина 29 од 35 примероци земени од млекото имаат зголемена вредност на алфатоксини“, вели секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ Тој истакна ...

Во Војводина во 29 од 35 примероци на млеко има повеќе од дозволеното афлатоксин!

МКД - 19.02.2013

Горан Јешиќ , секретарот за земјоделие на Војводина на својот твитер профил напишал дека резултатите на првата анализа на млекото во Војводина покажала дека во 29 од 35 испитани примероци има ...

Алармантно во Војводина - од 35 примероци млеко, 29 токсични

Нова ТВ - 19.02.2013

Секретарот за земјоделство на Војводина, Горан Јешиќ на својот Твитер профил напиша дека резултатите од првата анализа на млеко во Војводина покажуваат дека дури 29 примероци од 35 кои биле ...

Има уште токсични млека – Моја кравица, Нишко, Мегле

Економски - 19.02.2013

Власите во Србија објавија список од проверени млека на кој се гледа во кои има токсини. Од вкупно 35 проверени дури кај 29 има зголемено ниво од канцерогениот алфатоксин.

И српското свежо млеко токсично

Сител - 19.02.2013

Според анализите во соседна Србија од испитани 35 примероци млеко проиведено таму, само кај 9 видови млеко присуството на афлатоксини било помалку од дозволената концентрација.

Индекс: Меркур, Конзум и Лидл продавале канцерогено млеко

Фактор - 19.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко кои ги продаваат маркетите на Меркур, Конзум и Лидл, ...

Уште во четири видови млеко во Хрватска пронајден афлатоксин

Денешен - 19.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко, што се продаваат во трговските маркети на „Меркур“, ...

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделство

Либертас - 19.02.2013

Секретарот за земјоделство во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на афлатоксини.

Не е само Дукат, токсични млека има Мегле, Моја кравица, Нишко, Сомборско...

Вечер Прес - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие на Војводина, Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци земени за анализа на млеко во оваа српска покраина, дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на афлатоксин ...

Алармантни податоци: Афлатоксин пронајден и во млеката на Мегле, Имлек, и Нишка млекарa

Фактор - 19.02.2013

По извршените контроли од страна на српските и босанските власти, зголемена концентрација на афлатоксини се утврдени и во млеката на Мегле, Љубљанска млекара, Имлек, Нишка млекара и Сомболед и ...

И млеката на Меркатор, Лидл и Меги имале канцерогени супстанци

Република - 19.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко кои ги продаваат маркетите на Меркур, Конзум и Лидл, ...

ВИДЕО: Канцерогената храна – политички и бизнис интереси

Либертас - 19.02.2013

Државите и компаниите кои пласирале млеко или храна со токсични материи ги губат потрушувачите засекогаш, а со тоа се губат и огромни финансиски средства.

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

МК News - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Алармантно: Секое второ млеко во Србија со афлатоксин над дозволеното

Точка - 19.02.2013

Речиси секое второ пакување на млеко во Србија содржи двојно повеќе афлатоксин од дозволените количини на литар млеко. Српските надлежни институции ги испитувале триесетина примероци земени од ...

Затруената пченка со афлатоксин виновна за токсичното млеко во Србија

Фактор - 19.02.2013

Затруената пченка со афлатоксин од ланскиот род во Србија е главната причина за зголеменото присуство на афлатоксин во млекото.

Алармантни податоци: Млекото по Балканот е токсично

Локално - 19.02.2013

По извршените контроли од страна на српските и босанските власти, зголемена концентрација на афлатоксини се утврдени и во млеката на Мегле, Љубљанска млекара, Имлек, Нишка млекара и Сомболед и ...

Увезеното млеко построго ќе се контролира

Бриф - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Јешиќ: Млекото е неиправно, ситуацијата е алармантна

Либертас - 19.02.2013

Според првичните анализи на млеко на пазарот во Војводина, 29 од 35 примероци имаат зголемена вредност на алфатоксини, наведе Горан Јешиќ, секретар за земјоделие во Војводина.

И млекото во Војводина е токсично

Бриф - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на афлатоксини.

Нови количини токсично млеко во БиХ

Точка - 19.02.2013

Млекото од Словенија, Унгарија, Германија и Србија е повлечено при увоз поради зголемена количина на афлатоксин кој го откриле граничните ветеринарни инспектори, соопштила Канцеларијата за ...

АХВ: Прво испитување на целото увозно млеко, потоа пуштање во продажба

Тера - 19.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство(АХВ), издаде решение за задолжително земање на мостри за лабораториско испитување на афлатоксини во целокупните количини млеко и преработки од млеко кои се ...

Агенцијата за храна најави засилени контроли, ќе се испитува секоја увезена пратка млеко

Фактор - 19.02.2013

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) најави засилени контроли на сите количини на млеко и преработки од млеко кои се увезуваат во земјава.

Млекото во Војводина е токсично

Денешен - 19.02.2013

Секретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Вечер Прес - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

Босанските власти најдоа афлатоксин во млека увезени од Словенија, Унгарија, Германија и Србија

Република - 19.02.2013

Босанската канцеларија за ветеринарство утврдила дека зголемена концентрација на афлатоксин во пратките со млеко од Словенија, Унгарија, Германија и Србија, јавува агенцијата СРНА.

Кој нè штити од храната што ја јадеме?

Фактор - 19.02.2013

Последната афера со токсичното млеко која го затресе целиот регион, повторно покрена неколку прашања за квалитетот на храната која што ја јадеме.

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Денешен - 19.02.2013

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

АХВ: Секое литро увезено млеко ќе се тестира за афлатоксин

Точка - 19.02.2013

Поради информациите дека во голем дел од земјите од регионот е откриено млеко со зголемено присуство на афлатоксин, Агенцијата за храна и ветеринарство нареди секое литро млеко од биде тестирано за ...

Токсично и млекото од Мегле, Меркатор и Лидл

Бриф - 19.02.2013

Според најновите информации од Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска зголемено количество на афлатоксин е пронајдено и во млекото на хрватскиот проиводител Мегле и тоа ...

Алармантно – од 35 примероци млеко, 29 токсични – и Мегле, Имлек Моја кравица, Нишка млекара, Сомболеда…

МК News - 19.02.2013

Да се пие или да не се пие млеко, тоа е прашањето сега. Ако се суди според резултатите од анализата на млекото во Србија, тенка граница го дели млекото од здраво до отровно.

Аларм и за српското млеко- Белград ги крие информациите

Локално - 19.02.2013

Горан Јешиќ, секретарот за земјоделие на Војводина на својот твитер профил напишал дека резултатите на првата анализа на млекото во Војводина покажала дека во 29 од 35 испитани примероци има зголемен ...

Нема продажба на млеко во Македонија без да се тестира

Sky - 19.02.2013

Додека не се тестираат увезените млека на афлатоксини нема да може да се продава млеко во Република Македонија. Ваква одлука донесе Агенцијата за храна и ветеринарство.

Афлатоксин пронајден уште во четири видови млеко во Хрватска

Н.Македонија - 19.02.2013

Санитарната инспекција на Министерството за здравство на Хрватска пронајде зголемена концентрација на афлатоксин во уште четири видови млеко, што се продаваат во трговските маркети на „Меркур“, ...

Млеко од „Дукат“ полно со токсини

Дневник - 18.02.2013

Откако сите соседни институти потврдија присуство на афлатоксини, на потврдата кај нас, односно што ќе покаже анализата на земените мостри, се чекаше до вчера Млекото „лагано јутро“ на хрватскиот ...

Афлатоскини пронајдении во млеко од Словенија, Германија, унагрија...

Телма - 18.02.2013

Властите на Босна и ХЕрцеговина го запреа увозот на неколку пратки на млеко во тетрапак од Србија, Словенија, Унгарија и Германија бидејќи анализите покажале зголемено присуство на канцерогени ...

Рунтевски: Млекото не е канцерогено, само има зголемено ниво на афлатоксин М1

Курир - 18.02.2013

Добиените резултати од лабораториските испитувања спроведени од Факултетот за ветеринарна медицина, потврдија зголемено присуство на афлатоксинот М1 во млекото „Лагано јутро" на хрватскиот ...

Канцерогената храна- политички и бизнис интереси

Нова ТВ - 18.02.2013

Млекото и храната со канцерогени и токсични материи се тема која е затворена за јавноста поради високи политички и бизнис интереси.

БиХ го стопираше увозот на млеко од Србија, Словенија, Унгарија и Германија

Економски - 18.02.2013

БиХ го запре увозот на неколку пратки на млеко од Србија, Словенија, Унгарија и Германија, бидејќи содржале зголемена содржина на канцерогени афлатоксини.

Токсичното млеко ќе биде уништено

Нова ТВ - 18.02.2013

Целата количина на млекото „Лагано јутро“ на хрватскиот производител „Дукат“ во кое е пронајдено присуство на афлатоксин М1 ќе биде уништена.

Наместо млеко пијте чај

Вечер Прес - 18.02.2013

Од Агенцијата за храна и ветеринарство информираат дека од различни фарми во државава, лани испитани се 81 мостра од сурово млеко и кај ниту една од нив не е утврдено присуство на афлатоксин М1 Дали ...