TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопјани се поклонија пред жртвите од катастрофалниот земјотрес

Кирилица - 27.07.2008

Скопјани денес им искажаа почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 биле повредени. На градските гробишта во Бутел граѓаните се поклонија пред споменикот на жртвите на земјотресот што го погоди главниот град на 26 јули 1963 година.

Скопјани им оддадоа почит на сограѓаните

Вечер Прес - 27.07.2008

Скопјани во саботата одбележаа 45 години од катастрофалниот земјотрес, оддавајќи им почит на 1.070-те сограѓани кои тој трагичен ден ги загубија животите.

Скопје некогаш и сега, 45 години по земјотресот

А1 - 26.07.2008

На ѕидините на срушената стара железничка станица се испишани зборовите на Јосип Броз Тито: „Скопје повторно ќе се изгради и ќе биде гордост и симбол на светската солидарност“. 45 години потоа Скопје доби нов лик. Денес можете да видите по скопските улици жолти, зелени и розеви згради.

Скопјани им искажаа почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година

Канал5 - 26.07.2008

Скопје, 26 јули (МИА) - Во Скопје денеска се одбележуваaт 45 години од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 беа повредени.

Четириесет и пет години Скопје се секава на катастрофалниот земјотрес

Канал5 - 26.07.2008

5 часот и 17 минути пред точно 45 години. По само 20 минути повеќе од 200 илјади луѓе останаа без покрив на главата. Поради силниот земјотрес што тогаш го погоди Скопје животот го загубија 1070 луѓе, 3000 беа повредени.

ПОЧИТ КОН ЖРТВИТЕ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС

Телма - 26.07.2008

Во Скопје денеска се одбележуваaт 45 години од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 беа повредени. На градските гробишта во Бутел граѓаните се поклонија пред споменикот на жртвите на катострафалниот земјотрес што го погоди главниот град на 26 јули 1963 година.

Регистриран земјотрес од три до четири степени во Скопје

Утрински - 26.07.2008

Регистриран земјотрес од три до четири степени во Скопје Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала регистриран е вчера во Скопје во 15,30 часот.

Скопје одбележува 45 години од катастрофалниот земјотрес

Утрински - 26.07.2008

Централниот настан од дводневното одбележување на јубилејот ќе се одржи вечерва во 20 часот на тврдината Кале Денеска се одбележуваат 45 години од катастрофалниот земјотрес кој го срамни Скопје речиси до земја.

45 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Нетпрес - 26.07.2008

Денеска се одбележува 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес што го зафати Скопје во 1963 година. По тој повод Црвениот крст на град Скопје во Домот на АРМ е организирана крводарителска акција која започна во 9 часот и ќе трае до 18 часот.

Денес Скопје одбележува 45 години од катастрофалниот земјотресот

Кирилица - 26.07.2008

Во дебатата за давање помош на Скопје, Генералното собрание го ислуша излагањето на претставници од над 20 земји од сите континенти. Тој ден остана во аналите на Обединетите нации како ден на Скопје.

Скопје одбележува 45 години од земјотресот

Макфакс - 26.07.2008

Скопје денеска одбележува 45 години од катастрофалниот земјотрес што го разурна градот и однесе илјадници животи. Со програмата за одбележување на годишнината насловена „Скопје - 45 години град на солидарност и пријателство“ предвидено е положување свежо цвеќе на споменикот на загинатите на ...

Утрото кога 1.070 скопјани не се разбудија

Н.Македонија - 26.07.2008

Скопје денеска ја одбележува 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес што речиси целосно го разурна и засекогаш го смени неговиот лик. Тоа се случило на 26 јули 1963 година, на летниот православен празник Свети Архангел Гаврил, во 5.17 часот наутро.

Одбележување на 45 години од Скопскиот земјотрес

А1 - 25.07.2008

Градските власти денеска започнуваат со реализација на програмата за одбележување на 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 беа повредени.

Почнува одбележувањето на 45-годишнината од скопскиот земјотрес

Канал5 - 25.07.2008

Скопје, 25 јули (МИА) - Градските власти денеска започнуваат  со реализација на програмата за одбележување на 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 беа ...

Фотографии и скици од земјотресот

Време - 25.07.2008

Под мотото „Скопје - солидарност и пријателство“ денеска во Музеј на Град Скопје ќе се отвори изложба, со што почнува одбележувањето на 45-годишнината од скопскиот катастрофален земјотрес.

Најмалку 127 повредени

Време - 25.07.2008

Најмалку 127 луѓе се повредени, од кои дваесетина потешко, во силниот земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, кој ја погоди Јапонија вчера половина час по полноќ по локално време.

Претпладне го градел, а попладне го сликал постземјотресно Скопје

Вест - 25.07.2008

Во Музејот на Град Скопје, по повод одбележувањето на 45 - годишнината од земјотресот, вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии и скици од германскиот графичар Јирген Пиплов, кој со својата ...

Плакети за четворица почесни граѓани

Дневник - 25.07.2008

Плакети за четворица почесни граѓани Одбележувањето на годишнината на скопскиот земјотрес почна вчера во 19 часот, со отворање четири изложби во Музејот на град Скопје на тема „Солидарност“.

Одбележување на 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Нетпрес - 25.07.2008

По повод 45 години од катастрофалниот земјотрес што го зафати Скопје, денеска и утре ќе се одржат неколку манифестации.

Почнува одбележувањето на 45-годишнината од скопскиот земјотрес

Кирилица - 25.07.2008

Програмата, која годинава е под мотото „Скопје - 45 години град на солидарноста и меѓународното пријателство“, започнува во Музејот на Град Скопје, со отворање на изложбите „Скопје - ...

ПОЧНУВА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 45-ГОДИШНИНАТА ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

Сител - 25.07.2008

ПОЧНУВА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 45-ГОДИШНИНАТА ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС Градските власти денеска започнуваат со реализација на програмата за одбележување на 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес во кој животот ...

Најмалку 91 повреден во силен земјотрес во Јапонија

Макфакс - 25.07.2008

Најмалку 91 лице е повредено во силниот земјотрес што го погоди северното крајбрежје на Јапонија, околу полноќ по локално време.

Од урнатини до космополитски град

Вечер Прес - 25.07.2008

Катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје, на 26 јули пред точно 45 години ја испиша историјата на овој град со животи на 1017 жртви, преку 3.000 повредени и уништени домови на илјадници граѓани.

Годишнина од земјотресот во Скопје

А1 - 24.07.2008

Пред скоро половина век, 150.000 скопјани останаа без покрив над главата поради катастрофалниот земјотрес на 26 јули 1963 година. Во разрушениот град, скопјани ноќта ја поминаа на отворено небо.

Силен земјотрес го погоди југозападниот дел на Кина

Канал5 - 24.07.2008

Пекинг, 24 јули (МИА) - Најмалку три силни потреси, од кои последниот со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала, ја погодија денеска југозападната кинеска провинција Шанси и Сечуан. Според првичните извештаи, едно лице загинало, додека десет се повредени, јави Синхуа.

Најмалку 127 повредени во земјотресот во Јапонија

Канал5 - 24.07.2008

Токио, 24 јули (МИА) - Најмалку 127 лица се повредени, од кои 11 потешко, во силниот земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, што вчера го погоди североисточниот дел на Јапонија.

НАЈМАЛКУ 127 ПОВРЕДЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ЈАПОНИЈА

Сител - 24.07.2008

Јапонската Метеоролошка служна соопшти дека епицентарот на потресот, кој најмногу беше почувствуван во префектурите Ивате и Аомори, бил на длабочина од 108 километри во крајбрежниот појас на префектурата Ивате.

Силен земјотрес во Кина

Кирилица - 24.07.2008

регистриран во текот на ноќта. Потоа следел и вториот со јачина од 5,6 степени, кој ја предизвика смртта на 60-годишен маж. Третиот и најсилен удар - со магнитуда од шест степени, е регистриран во претпладневните часови и тој потресол делови од Сечуан и соседната провинција Шанси.

130 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Кирилица - 24.07.2008

Јапонската Метеоролошка служна соопштила дека епицентарот на потресот, кој најмногу бил почувствуван во префектурите Ивате и Аомори, бил на длабочина од 108 километри во крајбрежниот појас.

Фотографии како потсетување на солидарноста

Вечер Прес - 24.07.2008

Во Музејот на Град Скопје, вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата Скопје-солидарност и пријателство", на која ќе бидат поставени и фотографии направени во периодот по катастрофалниот скопски земјотрес, донација од Јурген Пиплов, графичар од С.Р. Германија.

Скопје одбележува 45 години од земјотресот

Утрински - 23.07.2008

Ќе бидат поделени 1.963 сладоледи на децата кои ќе цртаат пред Музејот на град Скопје Изложби, културно-музички манифестации и доделување плакети на четворица почесни граѓани на Скопје се дел од одбележувањето на 45- годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Изложби, танци и нови почесни граѓани

Време - 23.07.2008

Под мотото “Скопје - 45 години град на солидарноста и меѓународното пријателство“, градските власти в сабота ќе ја одбележат годишнината од на скопскиот катастрофален земјотрес, за што вчера беше презентирана годинешната програма.

Скопје в сабота ќе повика на меѓународна солидарност

Вест - 23.07.2008

На 45-тата годишнина од катастрофалниот земјотрес во Скопје градските власти ќе упатат декларација за меѓународна солидарност, со која ќе ги повикаат сите земји во светот солидарноста и помошта да бидат симбол на овој милениум.

Скопје ќе ја величи солидарноста

Н.Македонија - 23.07.2008

Солидарноста што го возобнови Скопје по земјотресот во 1963 година и помошта од вкупно 80 земји и организации ќе биде главниот акцент на манифестациите што градските власти ќе ги организираат за да ја одбележат 45-годишнината од катастрофата во која загинаа над 1.000 луѓе и се уништија некои од ...

Солидарноста го подигна градот од пепелта

Дневник - 22.07.2008

Солидарноста и меѓународното пријателство ќе биде главното мото под кое ќе се одбележат 45 години од катастрофалниот земјотрес, кој на 26 јули 1963 година го разурна Скопје.- Годинава акцентот ќе биде ставен на солидарноста.

Изложби, танц, музика и 1963 сладоледи

Вечер Прес - 22.07.2008

На 26 јули на Кале ќе се усвои и Декларација за меѓународна солидарност, а на настанот ќе присуствуваат и почесните граѓани на Скопје, како и градоначалници и претставници на повеќе европски градови Со изложби во Музејот на Град Скопје, културно-музичка манифестација на платото пред Старата ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен во Јапонија

А1 - 21.07.2008

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне е регистриран во северна Јапонија, соопшти јапонската метеоролошка агенција. Нема извештаи за настрадани или причинета материјална штета, ниту се лиферувани информации за опасност од цунами, пренесуваат агенциите.

Северна Јапонија ја погодил земјотрес

Нетпрес - 21.07.2008

Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтеровата скала, денеска го погодил северот на Јапонија, соопштила јапонската Метеоролошка агенција. За сега нема извештаи за повредени или направена штета, ниту властите објавиле предупредување од цунами, пренеле агенциите.