TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хаваи ќе се подготвува за ракетен напад од Северна Кореја

Тера - 23.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи се подготвува за можноста за ракетен напад од Северна Кореја. Иако смета дека ваквото сценарио е неверојатно, Државната агенција за управување во вонредни ситуации најави едукација на граѓаните што да се прави во ...

Хаваи се подготвуваат за напад од Северна Кореја

Вечер Прес - 23.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверојатно сценарио Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ...

Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио - напад од Северна Кореја

Сител - 22.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверојатно сценарио. Државната агенција за управување со вонредни ситуации најави кампања за едукација на ...

Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио – напад од Северна Кореја

+инфо - 22.07.2017

На граѓаните ќе им се делат брошури со информации, а за кампањата за едукација ќе придонесат и телевизиите, радијата и интернетот. Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, ...

Хаваи се подготвуваат за можен напад од Северна Кореја

Макфакс - 22.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи превентивно се подготвува за можен балистички или нуклеарен напад од Северна Кореја, соопштија локалните власти во САД. Хавајската агенција за вонредни ситуации, соопшти дека на есен ќе покрене кампања за ...

Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио – напад од Северна Кореја

А1 On - 22.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверојатно сценарио. Државната агенција за управување со вонредни ситуации најави кампања за едукација на ...

Републиканците и Демократите во САД постигнале договор за санкции против Русија, Иран и Северна Кореја

Стандард - 22.07.2017

Републиканците и Демократите постигнале договор за законски измени кои ќе овозможат нови санкции против Русија, Иран, а веќе и Северна Кореја, споделија за Reuters од американскиот Конгрес.

Хаваи ќе се подготвуваат за ракетен напад од Северна Кореја

МКД - 22.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи се подготвува за можноста за ракетен напад од Северна Кореја. Иако смета дека ваквото сценарио е неверојатно, Државната агенција за управување во вонредни ситуации најави едукација на граѓаните што да се прави во ...

Хаваи се подготвуваат за можен напад од Северна Кореја

Локално - 22.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи превентивно се подготвува за можен балистички или нуклеарен напад од Северна Кореја, соопштија локалните власти во САД. Хавајската агенција за вонредни ситуации, соопшти дека на есен ќе покрене кампања за ...

Хаваи се подготвуваат за можен напад од Северна Кореја

Точка - 22.07.2017

Американската сојузна држава Хаваи превентивно се подготвува за можен балистички или нуклеарен напад од Северна Кореја, соопштија локалните власти во САД. Хавајската агенција за вонредни ситуации, соопшти дека на есен ќе покрене кампања за ...

Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

Фактор - 22.07.2017

Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за складирање на гасни терминали, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас во Северна Азија, пишува Ројтерс. Земјата е петти по големина увозник на гас во светот.

Хаваи се подготвува за евентуален напад од Северна Кореја?

Фактор - 22.07.2017

Хаваи прави план во случај на ракетен напад од Северна Кореја, објави Вашингтон пост. Подготовките вклучуваат евакуација на ученици и јавни известувања од типот „влезете внатре“, „останете внатре“, пишува Хонолулу стар адвертајзер повикувајќи се на ...

Хаваи се подготвуваат за евентуален напад од Северна Кореја...

Н.Македонија - 22.07.2017

Хаваи се подготвуваат за евентуален напад од Северна Кореја Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверојатно сценарио.

Хаваи подготвува план за одбрана од евентуален напад од Северна Кореја

Канал5 - 21.07.2017

Хаваи прави план во случај на ракетен напад од Северна Кореја, објави Вашингтон пост. „Не сакаме да правиме тревога во јавноста, но не можеме да чекаме со информативната кампања за да обезбедиме жителите на Хаваи да знаат што да прават во случај на ...

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година

+инфо - 21.07.2017

ФАО повика на земјата да и се даде итна помош. Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година досега, која на земјоделските култури им нанела сериозни штети, пренесе ДПА, повикувајќи се на извештај на Организацијата за храна и земјоделие ...

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година, економијата покажува најголем раст

А1 On - 21.07.2017

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година досега, која на земјоделските култури им нанела сериозни штети, пренесе ДПА, повикувајќи се на извештај на Организацијата за храна и земјоделие на ОН (ФАО).

Недостиг на храна во Северна Кореја

Р.С.Европа - 21.07.2017

Северна Кореја се соочува со најголемата суша во последните 16 години која го загрози производството на храна, предупредија Обединетите нации. Во извештајот се наведува дека последиците од суштата ќе бидат најтежки по најслабите категории на ...

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година, економијата покажува најголем раст

Сител - 21.07.2017

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година досега, која на земјоделските култури им нанела сериозни штети, пренесе ДПА, повикувајќи се на извештај на Организацијата за храна и земјоделие на ОН (ФАО).

САД забранува на своите државјани да патуваат во Северна Кореја

Радио МОФ - 21.07.2017

Соединетите Американски Држави ќе воведат забрана за нивните државјани да патуваат во Северна Кореја, пренесува ББЦ според две туристички агенции кои функционираат во азиската земја. Според нив, забраната ќе биде прогласена на 27-ми јули и ќе стапи ...

САД воведуваат забрана за патување во Северна Кореја

Макфакс - 21.07.2017

Вашингтон 21.07.2017 (Макфакс) Две американски туристички агенции кои организираат тури за Северна Кореја соопштија дека американската администрација наскоро ќе им забрани на државјаните на САД да патуваат во Северна Кореја.

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

Курир - 21.07.2017

Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои организираат вакви патувања.

На Американците ќе им биде забрането да патуваат во Северна Кореја

Сител - 21.07.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе им забрани на американски државјани да патуваат во Северна Кореја. Одлката е донесена по смртта на студентот Ото Вормбир кој почина откако падна во кома во севернокорејски затвор, ...

АП: САД ќе забранат патување во Северна Кореја

Р.С.Европа - 21.07.2017

Соединетите Американски држави ќе им забранат на своите државјани да патуваат во Северна Кореја, пишува Асошиетед прес. Според нив, одлуката следува по смртта на американскиот студент, Ото Вормбиер, кој беше затворен 17 месеци во Северна Кореја, а ...

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

Стандард - 21.07.2017

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе забрани на американски државјани да ја посетуваат Северна Кореја, соопштија американски официјални претставници, цитирани од АП. Одлуката доаѓа неколку недели по смртта на американскиот студент Ото ...

Хаваи прават план за одбрана од напад од Северна Кореја

Сител - 21.07.2017

Државата Хаваи прави план во случај на ракетен напад од Северна Кореја, објави Вашингтон пост. – Не сакаме да правиме тревога во јавноста, но не можеме да чекаме со информативната кампања за да обезбедиме жителите на Хаваи да знаат што да прават во ...

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

Сител - 21.07.2017

Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои организираат вакви патувања.

САД воведуваат забрана за патување во Северна Кореја

Кајгана - 21.07.2017

Две американски туристички агенции, кои организираат тури за Северна Кореја, соопштија дека американската администрација наскоро ќе им забрани на државјаните на САД да патуваат во Северна Кореја.

Американските власти ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

+инфо - 21.07.2017

Потврда на ваквите вести, засега, нема и од властите на САД. Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои ...

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

Нетпрес - 21.07.2017

Потврда на ваквите вести, засега, нема и од властите на САД. Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои ...

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

А1 On - 21.07.2017

Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои организираат вакви патувања.

На Американците ќе им биде забрането да патуваат во Северна Кореја

Либертас - 21.07.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе им забрани на американски државјани да патуваат во Северна Кореја. Одлката е донесена по смртта на студентот Ото Вормбир кој почина откако падна во кома во севернокорејски затвор, ...

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

Точка - 21.07.2017

Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои организираат вакви патувања.

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година, економијата покажува најголем раст

Вечер Прес - 21.07.2017

Северна Кореја ја преживува најтешката суша од 2001 година досега, која на земјоделските култури им нанела сериозни штети, пренесе ДПА, повикувајќи се на извештај на Организацијата за храна и земјоделие на ОН (ФАО) Северна Кореја ја преживува ...

Хаваи се подготвува за нуклеарен напад од Северна Кореја...

Н.Македонија - 21.07.2017

Хаваи се подготвува за нуклеарен напад од Северна Кореја Властите на Хаваи, им помагаат на жителите на сојузната држава на САД да се подготват за евентуален нуклеарен напад од Северна Кореја, што му штети на тамошниот туризам, пишува „Њујорк пост“.

На Американците ќе им биде забрането да патуваат во Северна Кореја...

Н.Македонија - 21.07.2017

На Американците ќе им биде забрането да патуваат во Северна Кореја Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе им забрани на американски државјани да патуваат во Северна Кореја.

САД ќе им забранат на Американците да патуваат во Северна Кореја

Идивиди - 21.07.2017

Њујорк, 21 јули 2017 (МИА) - Американските власти ќе им забранат на своите државјани да патуваат како туристи во Северна Кореја, пишуваат медиумите во САД, повикувајќи се на соопштенијата на две туристички агенции кои организираат вакви патувања.

Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

Денар - 21.07.2017

Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас во Северна Азија, пишува „Ројтерс“. Земјата е петтиот по големина увозник на гас во светот.

Необичниот случај на жена што избегала од Северна Кореја за по неколку години пак да се врати

Факултети - 20.07.2017

Фото: Screenshot/Youtube На веб-страницата „Ruiminzokkiri“, во сопствеништво на севернокорејската државна пропагандна машинерија, секоја недела се емитува емисијата „Наша земја“. Овој пат емисијата објави видео со наслов „Вистината што ја откри Јеон ...

Училишни дворови и пазари - „локации за убивање“ во Северна Кореја?...

Н.Македонија - 20.07.2017

Училишни дворови и пазари - „локации за убивање“ во Северна Кореја? Режимот на Ким Џонг Ун стрела криминалци во училишни дворови и на пазари, во обид да создаде атмосфера на страв во Северна Кореја, според извештајот на јужнокорејска организација за ...

САД се сомневаат дека Северна Кореја се подготвува за ново лансирање на ракета

Стандард - 19.07.2017

Разузнавачките служби на САД имаат докази дека Северна Кореја се подготвува да истрела нова балистичка ракета во наредните две недели, соопшти CNN. Според податоците на извори на медиумот, властите во САД располагаат со слики, снимени од ...

Стратешко трпение и интерес: Зошто Русија не е загрижена околу ракетите на Северна Кореја?

Точка - 19.07.2017

Откако на 4-ти јули за прв пат Пјонгјанг изврши тестирање на интерконтинентална балистичка ракета, администрацијата на Трамп се обидува да ја придобие пред се Кина, но и Русија, за решавање на кризата на Корејскиот полуостров.

Северна Кореја (На тема мали нации)...

Н.Македонија - 19.07.2017

И кога не помагаат, во ретки случаи, воените закани, богатите и моќните за да ги скршат отпорот и достоинството на малите и сиромашните прибегнуваат кон новиот систем на кршење и притисок: економски санкции.

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД

Канал5 - 18.07.2017

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било кој степен на прецизност и иако нејзините ракети имаат дострел, сепак властите немаат потребна способност за раководење, изјави денеска заменик командантот на американскиот здружен Генералштаб, ...

Северна Кореја “нема капацитет да ги нападне САД со успех“

Макфакс - 18.07.2017

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било каков степен на прецизност иако нивните ракети имаат дострел, тие сепак ја немаат неопходната способност за водење, изјави заменик командант на американскиот генералштаб, Пол Селва.

Селва: Северна Кореја не е способна да ги нападне САД

А1 On - 18.07.2017

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било кој степен на прецизност и иако нејзините ракети имаат дострел, сепак властите немаат потребна способност за раководење, изјави денеска заменик командантот на американскиот здружен Генералштаб, ...

Светски модни трендови што потекнуваат од Јужна Кореја

Кајгана - 18.07.2017

Пред да влезат во западниот и светскиот моден мејнстрим, овие комбинации ги носеа девојките и жените со стил во Јужна Кореја. Некои од овие трендови сигурно ќе ве изненадат дека потекнуваат токму од Јужна ...

Селва: Северна Кореја не е способна да ги нападне САД

Сител - 18.07.2017

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било кој степен на прецизност и иако нејзините ракети имаат дострел, сепак властите немаат потребна способност за раководење, изјави денеска заменик командантот на американскиот здружен Генералштаб, ...

Мистеријата на Бирото 39 на Ким: Тие го финансираат најопасниот човек на светот

Точка - 18.07.2017

Северна Кореја од 2013. година се наоѓа под санкции и отсечена е од глобалниот финансиски систем. Во пракса, меѓутоа, не е баш така: диктатурата во Пјонгјанг користи креативни методи за да го заобиколи ембаргото и да собере девизи во износи кои се ...

Јапонија бара построги санкции против Северна Кореја

Канал 77 - 18.07.2017

Сега не е момент за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја, изјави денеска портпаролот на јапонската влада, Норио Маријама. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

Селва: Северна Кореја не е способна да ги нападне САД...

Н.Македонија - 18.07.2017

Селва: Северна Кореја не е способна да ги нападне САД Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било кој степен на прецизност и иако нејзините ракети имаат дострел, сепак властите немаат потребна способност за раководење, изјави денеска ...

Јужна Кореја ѝ нуди дијалог на Северна Кореја

Deutsche Welle - 17.07.2017

Сеул, обидувајќи се да ги надмине тензиите во односите со Северна Кореја, на соседот му понудил разговори околу воени прашања. Ако предлогот биде прифатен, можна е средба на претставници на двете земји уште оваа недела.

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

Сител - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

А1 On - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

А1 On - 17.07.2017

Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

Нетпрес - 17.07.2017

Освен постоечките санкции ЕУ ќе разгледа натамошни соодветни одговори во соработка со сојузниците и ОН. Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ...

ЕУ размислува за нови санкции кон Северна Кореја

Макфакс - 17.07.2017

Европската унија соопшти дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

+инфо - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на ...

Јужна Кореја предлага разговори со Северна Кореја

Р.С.Европа - 17.07.2017

Јужна Кореја предложи одржување воени разговори со Северна Кореја за запирање на непријателските активности во близина на нивната заедничка граница. До ова доаѓа по серијата ракетни тестови од страна на Северна Кореја во изминативе неколку недели ...

Јапонија бара построги санкции против Северна Кореја

Макфакс - 17.07.2017

Сега не е момент за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја, изјави денеска портпаролот на јапонската влада, Норио Маријама. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

Сеул предлага нови преговори со Пјонгјанг

Нетпрес - 17.07.2017

Доколку се одржи оваа средба, тоа ќе претставува први воени преговори меѓу двете земји по три години Јужна Кореја предложи нов круг воени преговори со Северна Кореја, објави министерството за одбрана во Сеул во понеделникот во обидот да се намали ...

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

+инфо - 17.07.2017

Целта е да се спречи Северна Кореја да го финансира развојот на нуклеарното оружје. Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја ...

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

А1 On - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

Курир - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

Сеул предлага нови преговори со Пјонгјанг

Точка - 17.07.2017

Јужна Кореја предложи нов круг воени преговори со Северна Кореја, објави министерството за одбрана во Сеул во понеделникот во обидот да се намали ескалацијата на тензиите на меѓусебната граница.

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Вечер Прес - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Либертас - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

Јужна Кореја предлага разговори со Северна Кореја

Тера - 17.07.2017

Јужна Кореја предложи одржување воени разговори со Северна Кореја за запирање на непријателските активности во близина на нивната заедничка граница. До ова доаѓа по серијата ракетни тестови од страна на Северна Кореја во изминативе неколку недели ...

ЕУ размислува за нови санкции кон Северна Кореја

Мета - 17.07.2017

Европската Унија соопшти дека размислува за проширување на санкциите кои и се воведени на Северна Кореја поради првото тестирање на интерконтинентални балистички ракети. ЕУ во соопштението го осуди сверенокорејското тестирање и го нарече „сериозна ...

ЕУ размислува за воведување нови санкции за Северна Кореја

Точка - 17.07.2017

Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

ЕУ размислува за нови санкции кон Северна Кореја

Локално - 17.07.2017

Европската Унија соопшти дека размислува за проширување на санкциите кон Северна Кореја поради првото тестирање на интерконтинентални балистички ракети. ЕУ во соопштението го осуди сверенокорејското тестирање, нарекувајќи го „сериозна закана за ...

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

Либертас - 17.07.2017

Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг...

Н.Македонија - 17.07.2017

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја.