TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бегањето од договор не значи спас од избори

Република - 19.07.2015

Ненад Мирчевски 1. „Бул­до­же­рот“ дој­де и си за­ми­на. Ви­кто­ри­ја Ну­ланд не по­тро­ши по­ве­ќе од еден час во раз­го­во­ри со ли­де­ри­те на по­ли­тич­ки­те пар­тии. И овој пат ни­што од дол­го по­са­ку­ва­на­та стран­ска ди­рект­на по­мош за ...

САД ќе го зголемат притисокот над Русија, ако конфликтот во Донбас продолжи

Локално - 18.07.2015

Помошник-државниот секретар Викторија Нуланд коментираше пред украинската телевизија “Шустер Live” дека САД ќе го зголемат притисокот над Русија, ако конфликтот во источна Украина продолжи и ескалира.

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Утрински - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Груевски телефонски разговарал со Нуланд

Канал5 - 15.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, г-ѓа Викторија Нуланд - соопштија од кабинетот на премиерот.

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Press24 - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Нуланд му честиташе на Груевски за постигнатиот договор

Телеграф - 15.07.2015

Премиерот Груевски ја истакнал посветеноста на Владата за продолжување со реформите кои ќе значат унапредување на стандардите во сите сфери, економски раст и креирање на нови работни места Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски ...

Нуланд со честитки за решавањето на кризата

Р.С.Европа - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината телефонски разговaрал со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

МРТ - 15.07.2015

Премиерот Груевски ја истакнал посветеноста на Владата за продолжување со реформите кои ќе значат унапредување на стандардите во сите сфери, економски раст и креирање на нови работни места...

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Курир - 15.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, информираат од владината прес-служба.

Груевски и се јави на Нуланд

А1 On - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Нуланд му порача на Груевски дека САД останува стратешки партнер на Македонија

МКД - 15.07.2015

Викторија Нуланд и Никола Груевски го поздравија договорот за решавање на политичката криза. Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија ...

Нуланд го поздрави договорот за решавањето на политичката криза

Макфакс - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски во средата изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, пришто соговорниците го поздравија вчерашниот договор за решавање на политичката криза.

Нуланд му честитала на Груевски за договорот – премиерот се заблагодарил за придонесот на САД

Капитал - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината телефонски разговорал со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, и добил честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор.

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичка криза

Нетпрес - 15.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, информираат од владината прес-служба.

Нуланд му честита на Груевски за решавањето на политичката криза

Репортер - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Г-ѓа Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Пулс24 - 15.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, информираат од владината прес-служба.Соговорниците го поздравиче вчерашниот договор за ...

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Денешен - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Нуланд “го поздрави” Груевски за решавањето на политичката криза

Локално - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Нуланд го поздрави договорот за решавањето на политичката криза

Точка - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски во средата изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, пришто соговорниците го поздравија вчерашниот договор за решавање на политичката криза.

Нуланд му го честита решавањето на кризата на Груевски

Република - 15.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски изутринава оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што соговорниците го поздравија вчерашниот договор за решавање на политичката криза.

Нуланд со честитки до Груевски за договорот

Либертас - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Нуланд го поздрави договорот за решавање на политичката криза

Вечер Прес - 15.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски изутрина оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, информираат од владината прес-служба.

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Н.Македонија - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба - ...

Нуланд со честитки до Груевски за решавањето на политичката криза

Lider - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски изутрината оствари телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при што таа му упатила честитки за решавањето на политичката криза со синоќешниот договор, соопшти владината прес-служба.

Аналитичари: Нуланд подготви терен за Хан

Алсат-М - 14.07.2015

Препораките на американската помошник-државна секретарка Викторија Нуланд беа клучни за решавање на политичката криза. Поранешните дипломати Ристо Никовски и Нано Ружин, оценуваат дека Американката ја одиграла улогата на дипломатски булдожер, иако ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

Утрински - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Притисок за финален договор: Кај што застана Нуланд, ќе продолжи Хан!

Deutsche Welle - 14.07.2015

Нуланд и Хан очекуваат дека партиските лидери денеска ќе седнат на маса подготвени да го финализираат договорот, во интерес на евроатлантската иднина на Македонија Притисокот врз македонските партии ќе продолжи и ќе биде огромен со цел да постигнат ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

Алфа - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

+инфо - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

Сител - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Дачиќ и Нуланд разговараа за кризата во Украина

+инфо - 14.07.2015

Помошникот на американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд му пренела на шефот на српската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Ивица Дачиќ дека Србија има целосна поддршка од САД во напорите за ...

Има нешто меланхолично во посетата на Нуланд

Окно - 14.07.2015

Има нешто меланхолично, застарено, изгубено во посетата на високиот американски претставник, Нуланд. Тоа е чувството кое се влече од 2008 година, последен пат кога се најдовме на радарот на САД.

Македонските политичари за политичката криза, албанските за кризата и името

МКД - 14.07.2015

По средбите со Викторија Нуланд, од информациите од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ произлезе дека Груевски и Заев биле најмногу заинтересирани за изборите во април догодина и за преодната влада. За разлика од нив, Ахмети и Тачи не заборавија да го отворат и ...

Дачиќ и Нуланд разговараа за кризата во Украина

Р.С.Европа - 14.07.2015

Помошникот на американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд му пренела на шефот на српската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Ивица Дачиќ дека Србија има целосна поддршка од САД во напорите за ...

Балканот – колонија на западот

Нетпрес - 14.07.2015

Во минатата колумна потенцирав дека по референдумот во Грција, пред Ципрас сите опции се отворени и дека не постои механизам Грција да биде истерана ниту од еврозоната, а уште помалку од ЕУ, ако не ги врати парите на кредиторите.

Нуланд во Белград

Р.С.Европа - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Николиќ: Србија заслужува да влезе во ЕУ

Вечер Прес - 14.07.2015

Србија има инвестирано многу напор за намалување на тензиите во Балканот, како и за реформирање на земјата во последните неколку години и секако заслужува да биде примена како полноправна членка на ЕУ, истакнал Николиќ, цитиран од претседателската ...

Николиќ: Србија заслужува да влезе во ЕУ

Фактор - 14.07.2015

Србија има направено многу напори за стабилизирање на ситуацијата во регионот и нема да се откаже од овој ангажман. Ова го изјавил претседателот Томислав Николиќ на средбата со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД.

Нуланд: Македонците нека ги засукаат ракавите и нека го затворат јазот

Sky - 14.07.2015

„Очигледно, никој не посакува избори ако тие не бидат фер и слободни. Мислам дека целото ова поглавје ја извади на виделина потребата од послободно опкружување за медиумите, за да се обрне внимание на изборните прашања што ги идентификуваше ОБСЕ, за ...

Египќаните со силни симпатии гледаат на доаѓањето на Викторија Нуланд

Пулс24 - 14.07.2015

Нема напредок на демократијата без интеграција на малцинските групи. Египќаните во Р. Македонија, со силни симпатии и оптимизам гледаат на доаѓањето на Викторија Нуланд - помошник на државниот секретар на САД, чии изјави во медиумите даваат надежи ...

Балканот – колонија на западот

Денешен - 14.07.2015

Во минатата колумна потенцирав дека по референдумот во Грција, пред Ципрас сите опции се отворени и дека не постои механизам Грција да биде истерана ниту од еврозоната, а уште помалку од ЕУ, ако не ги врати парите на кредиторите.

Дачиќ и Нуланд разговараа за кризата во Украина

Локално - 14.07.2015

Помошникот на американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд му пренела на шефот на српската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Ивица Дачиќ дека Србија има целосна поддршка од САД во напорите за ...

Наменски врамен текст по мерка на власта

СПФМ - 14.07.2015

[Рецензија: Заев на поправен кај Хан и Нуланд] Станува збор за целосно необјективен, едностран прилог пласиран „во очи“ на посетите на американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд (13.07.2015) и на комесарот за преговори за проширување ...

Правосудниот систем на Албанија итно да се рефоирмира!

Вечер Прес - 14.07.2015

Нуланд пред новинарите изјави дека добила ветување и силни гаранции дека албанските власти целосно ќе се ангажираат за да го забрзаат процесот на реформи во правосудството Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, во рамки на ...

Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори

Бриф - 14.07.2015

Јас дојдов тука денеска за да ставам до знаење колку е важно за САД партиите да работат заедно и да ја решат политичката криза, за да може да се вратиме на важните работи кои ги правиме заедно повеќе од 20 години – поддршка за демократскиот пат на ...

ИНТЕРВЈУ НЕНАД МАРКОВИЌ: Нè очекува игра на нерви која ќе заврши со руски рулет!

Фактор - 14.07.2015

Политикологот Марковиќ во интервју за Фактор вели оти не е преголем оптимист дека спорот на политичката криза уште денеска би можел да биде решен . „Во очите на опозицијата и нивните гласачи дефинитивно е така.

„Македонски манифест“: Време е да се повлечат црвените линии за името

Н.Македонија - 14.07.2015

Групата македонски интелектуалци „Македонски манифест“ на вчерашниот прес истакнаа дека со доаѓањето во Македонија на помошник-државната секретарка на САД, Викторија Нуланд, се врши силен притисок врз македонскиот идентитет - За таквата претпоставка ...

Постои политичка волја да се надмине кризата

Н.Македонија - 14.07.2015

Заменик-државната секретарка на САД истакна дека нејзината земја го поддржува исполнувањето на договорот од 2 јуни за излез од политичката криза, порачувајќи дека конечниот договор треба да се постигне што поскоро Посетата на Скопје е дел од ...

Денеска Нуланд, утре Хан во Македонија

Канал5 - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар Викторија Нуланд денешната посета на Македонија ја почна со средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски. Нуланд ќе има средби и со други претставници на власта и на опозицијата на кои, како што е ...

Нуланд се сретна со Ахмети, следуваат другите средби, оптимизам за решение на кризата нема!

Фокус - 13.07.2015

Се очекува Нуланд да поддржи решение кое ќе биде претставено од еврокомесарот Хан веќе утре. Американскиот дипломат Викторија Нуланд денеска е во Скопје. Таа ќе има средби со лидерите на најзначајните политички партии, Заев, Груевски, Тачи и Ахмети.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Алсат-М - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Нуланд и Груевски разговараат, демонстрантите извикуваат „оставка“!

Фокус - 13.07.2015

Демонстрантите на оградата пред Влада имаат поставено транспаренти на англиски јазик на кои пишува „Нема правда, нема мир, „Нема компромис со криминалот и корупцијата“, „Слобода и демократија“. Нуланд претходно се сретна со Ахмети.

Нуланд очекува брзо решавање на политичката криза

Телма - 13.07.2015

По средбите со политичките лидери Нуланд смета дека има политичка волја да се реши тешката политичка криза во Македонија. Рече дека заедно со Хан работеле на пакетот догвор од 2 јуни и очекува за време на утрешната посета на хан да се надминат и ...

Нуланд: крајно време е да се реши кризата! Груевски: решение е можно низ институциите!

Фокус - 13.07.2015

Таа смета дека кај лидерите постои желба за решавање на спорот, а амбасадорот Бејли и комесарот Хан се тука за да го олеснат дијалогот. После релативно кусата средба со премиерот Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд ...

Нуланд – Заев: Потребни се итни решенија за нормализација

Телма - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Алсат-М - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Нуланд: Стратешка цел на САД е интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ

Канал5 - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Нуланд: крајно време е за решение!

Deutsche Welle - 13.07.2015

Крајно време прво да се најде решение за кризата, а потоа и за името, порача американската дипломатка Нуланд по средбите со македонскиот државен врв и опозицијата во Скопје Крајно време е да се најде решение за кризата, преку пакет реформи со кои ...

Викторија Нуланд ја услови поддршката на САД со брзо решавање на политичката криза: За ЕУ и НАТО треба добра, чиста ...

Вест - 13.07.2015

Американскиот помошник-државен секретар Виктрија Нуланд ги повика политичките лидери што побрзо да ја решат кризата, за да може САД да продолжи со поддршката за евроатлантската интеграција на Македонија.

Ахмети и Тачи со Нуланд разговараа и за прашањето за името

Телма - 13.07.2015

Во рок од три часа Нуланд се сретна со тројцата лидери: Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Ниту еден од нив не зборуваше со медиумите по средбата со американската функционерка. Таа отиде во седиштето на СДСМ заедно со американскиот амбасадор Џес ...

Тачи се сретна со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Нуланд

Канал5 - 13.07.2015

Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, рекол дека ДПА покажала целосна подготвеност за спроведување на структурните реформи кои ...

Нуланд: Брзо да се најде решение за кризата

Телма - 13.07.2015

Пеш по мостот до МНР, американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд утрово ја започна серијата средби со македонските политички лидери на кој им порача дека мора да ја решат политичката крза колку што е можно побрзо.

ФОТО: Нуланд: Решете ја кризата!

Утрински - 13.07.2015

Според американската функционерка, време е да и се стави крај на политичката криза во земјата Помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, ги повика денеска политичките лидери во земјата да се вратат на преговарачка маса и да го остварат ...

„Македонски манифест“ со реакција за посетета на Нуланд

Алсат-М - 13.07.2015

Членовите на организацијата Македонски манифест ја пречекаа со сериозни обвинувања и навреди помошник-американската државна секретарка за Европа и Евро Азија, Викторија Нуланд. Според нив, таа дошла за да изврши притисок за името и да му наштети на ...

Нуланд: Никој не посакува избори ако тие не бидат фер и слободни

Фокус - 13.07.2015

„Мислам дека целото ова поглавје ја извади на виделина потребата од послободно окружување за медиумите, за да се обрне внимание на изборните прашања кои ги идентификуваше ОБСЕ, за систем на владеење на правото во кого сите ќе имаат доверба.

Нуланд се сретна со лидерите на партиите

Алсат-М - 13.07.2015

„Сега е време за решавање на политичката криза“, порача помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд, по средбата со премиерот Никола Груевски во Скопје. Таа истакна дека видела политичка волја кај страните за надминување на ...

Македонски манифест: И Македонија има црвени линии

Дневник - 13.07.2015

Граѓанската иницијатива „Македонски манифест“ вчера се огласи за името на нашата држава, како што нагласија по повод посетата на Викторија Нуланд. - Не знаеме што се зборува со неа зад затворени врати, но претпоставуваме дека во тие разговори се ...

Време е за крај на кризата

Дневник - 13.07.2015

Заменик-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, е оптимистка дека лидерската четворка денеска ќе успее да се договори за клучните работи, кои беа спорни од договорот од 2 јуни потпишан во Скопје и оти со тоа ќе се надмине политичката криза, за ...

Ахмети на средбата со Нуланд: Неприфатливо е продолжувањето на кризата

Утрински - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Канал5 - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Нуланд: Време е да се реши политичката криза

24 Вести - 13.07.2015

Американската помошничка државна секретарка Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата. На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, таа рече дека ги поддржува американскиот амбасадор Џес ...

Нуланд до Приштина: Формирајте Специјален суд

Телма - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Нуланд и Заев се согласиле дека се потребни промени за да профункционираат институциите

Фокус - 13.07.2015

На средбата е изразена согласност дека се неопходни промени за функционалноста на институциите, судството, медиумите, како дел од процесот на промена на партизираниот државен систем. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска имаше средба со ...

Средба на Нуланд со лидерот на СДСМ

Алсат-М - 13.07.2015

Делегацијата предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд која денеска е во посета на Македонија се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На средбата, како што информира СДСМ, се разговарало за можноста за надминување на ...

Средба на Нуланд со лидерот на СДСМ

Утрински - 13.07.2015

Делегацијата предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд која денеска е во посета на Македонија се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На средбата, како што информира СДСМ, се разговарало за можноста за надминување на ...

Средба Попоски - Нуланд

24 Вести - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска го прими помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на нашата држава.

Средба Попоски - Нуланд

Канал5 - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска го прими помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на нашата држава.

Средба Тачи - Нуланд: Вистинскиот проблем на Македонија е името

Утрински - 13.07.2015

Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, рекол дека ДПА покажала целосна подготвеност за спроведување на структурните реформи кои ...

Ексклузивно интервју на Нуланд за Алсат-М

Алсат-М - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Нуланд: Потребни се итни реформи во правосудниот систем на Албанија

Утрински - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, попладнево од Скопје допатува во Тирана. Во тамките на неколку часовниот престој во албанската метропола таа оствари средби со шефот на државата, Бујар Нишани, премеирот Еди Рама и лидерот на ...

Викторија Нуланд денеска во Македонија

24 Вести - 13.07.2015

Помошничката американска државна секретарка задолжена за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија. Нуланд најпрво ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а потоа ќе има средби со ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Алсат-М - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

24 Вести - 13.07.2015

Американската помошничка држана секретарка Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Утрински - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Утрински - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Ахмети со Нуланд: Решение за името по надминување на кризата

Телма - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

24 Вести - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија

Телма - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија. Таа најпрво ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а потоа ќе има средби со претставниците ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Канал5 - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Нуланд доаѓа со силна инфузија за македонските преговори!

Deutsche Welle - 13.07.2015

Не гледам дека меѓу нас и ВМРО-ДПМНЕ може да продолжат преговорите, но оставаме отворена врата во разговорите со меѓународните претставници, доколку предложат нешто што ќе ги исполни нашите барања, вели лидерот на СДСМ.

НУЛАНД ВО СКОПЈЕ: Mоже ли булдожер-дипломатијата да ја реши кризата?

Телеграф - 13.07.2015

Помошникот државен секретар беше во Скопје минатата година. Тогаш таа беше децидна дека Македонија треба да биде пример за соживотот во регионот и дека двете заедници имаат обврска да го чуваат Американскиот помошник државен секретар, Викторија ...

ФОТО+ВИДЕО: Нуланд прошета по мостот со антички штитови

А1 On - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд, утринава пристигна во Скопје и првата средба ја оствари со министерот за надворешни работи, Никола Попоски. При доаѓањето кон зградата на МНР, таа со своето обезбедување, пеш помина низ ...

Тачи: Споровите меѓу македонските партии се виртуелни

Кирилица - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, рекол ...

Нуланд денес во Скопје

Капитал - 13.07.2015

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, доаѓа денес во еднодневна посета на Македонија. Според агендата таа ќе се сретне со високи владини претставници и со партиските лидери.

Викторија Нуланд во посета на Македонија

МРТ - 13.07.2015

Се очекува Нуланд да оствари средби и со претставниците на политичките партии до кои од Дубровник упати повик да ја искористат можноста што им се нуди и да го спроведат договорот за нормализирање на политичката состојба...

САД бара Косово да го основа Сепцијалниот суд

Макфакс - 13.07.2015

Официјален Вашингтон уште еднаш побара од Косово да го основа Специјалниот суд. Помошник државната секретарка на САД за Европски и Азиски прашања, Викторија Нуланд во Приштина изјави дека ако Косово сака да оди напред треба да го основа Специјалниит ...

Нуланд ќе ги притисне и двете страни

+инфо - 13.07.2015

Викторија Нуланд се очекува експлицитно да ја соопшти пораката за интересот на Вашингтон во однос на евроатланските перспективи на Македонија што подразбира и стриктно почитување на извесни западни вредности и принципи кои се сериозно доведени во ...

Прво решение за кризата, па потоа за името

Р.С.Европа - 13.07.2015

Македонија од година в година добива сè покритични извештаи од Европската унија, најголем дел од нив поврзани со демократските стандарди, па се чини дека проблемот за името со Грција паѓа во втор план.

Камперите од пред Влада ја дочекаа Нуланд со три развеани знамиња (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.07.2015

Во исчекување на средбата меѓу високата функционерка на САД, Викторија Нуланд и премиерот Никола груевски, луѓето кои се наоѓаат во Кампот на слободата пред Вадата, веат американско, македонско и знаме на Европската унија.

Нуланд-Ахмети: Прво решение за политичката криза, па за името

+инфо - 13.07.2015

Претседателот на ДУИ на денешната средба со Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, разговарале за политичка криза во Македонија и за начините за нејзино надминување, како и интеграцијата во НАТО и ...

ВИДЕО: Камперите пред Влада ја пречекаа Нуланд со „Оставка! Оставка!“

А1 On - 13.07.2015

„Одете си убијци! Нема правда, нема мир!“, скандираа камперите пред Влада додека пристигнуваше американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд на планираната средба со премиерот Никола Груевски.

Ахмети-Нуланд: Кризата, спорот со името и борците за ИСИС тема на разговор

Нова ТВ - 13.07.2015

Раководството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) им ги претставило своите ставови во врска со актуелната политичка криза во Македонија на високите гости од Вашингтон, Викторија Нуланд, Помошник Државниот Секретар на Стејт Департментот за ...

Нуланд пред Влада пречекана од демонстранти, се скандира „Оставка“

Нова ТВ - 13.07.2015

Штотуку започна средбата на помошниот-државниот секретар на САД Викторија Нуланд и премиерот Никола Груевски во Владата на РМ. Нуланд беше пречекана со организиран протест на антивладините кампери кои со пароли на англиски јазик, знамето на САД и ...

ПОПОСКИ-НУЛАНД: САД недвосмислено ја поддржуваат Македонија за НАТО

Телеграф - 13.07.2015

Како што соопшти МНР, соговорниците изразија задоволство од досегашниот развој на односите меѓу двете пријателски држави, втемелени на Декларацијата за стратегиско партнерство и соработка Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска го ...

Нуланд денеска во Скопје ќе ја пренесе пораката од Вашингтон

+инфо - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија. Таа најпрво ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а потоа ќе има средби со претставниците ...

Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза, за Ахмети

Макфакс - 13.07.2015

Политичката криза, реформите од препораките на Европската унија, спорот со Грција за името и борците од регионот во војните во Сирија и Ирак биле дел од темите за кои разговарале на средбата во понеделник лидерот на Демократската унија за ...

Демонстранти кои бараат оставка од Груевски ја пречекаа Нуланд пред владата

Кирилица - 13.07.2015

Стотици демонстранти со транспаренти и скандирања „Оставка, оставка!“ ја дочекаа помошник-државната секретарка на САД Викторија Нуланд, која штотуку на почна средбата со премиерот Никола Груевски во владата.

АХМЕТИ-НУЛАНД: Да се спроведат реформите од извештајот на Прибе

Телеграф - 13.07.2015

Соговорниците исто така разговарале и за борците од регионот во војните во Сирија и во Ирак, како и за начините да се спречи оваа појава ДУИ ќе ги поддржи реформите што произлегуваат од препораките на Европската унија и на господинот Прибе, бидејќи ...

Нуланд за Алсат-М: Ако има потреба, ќе се ангажираме на повисоко ниво

Нова ТВ - 13.07.2015

"Не мислиме дека е можна стабилност ако нема слобода, демократија, правичност и раст. Мислиме дека овие работи одат една со друга. Особено во земји со предизвици како мултиетничноста што ја имате.

Нуланд и Ахмети зборуваа за кризата, за џихадистите и за спорот со името

Кирилица - 13.07.2015

По средбата на американскиот дипломат Викторија Нуланд со лидерот на ДУИ Али Ахмети од партијата преку соопштение информираа дека на средбата се зборувало за евроатлантската перспектива на Македонија, за спорот со името, како и проблемот на земјата ...

(ВИДЕО) Нуланд: Крајно време е да се реши политичката криза

А1 On - 13.07.2015

На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата.

Нуланд: Крајно време е да се најде решение на кризата

+инфо - 13.07.2015

Од она што го слушнав на средбите со лидерите, верувам дека има волја да се надминат проблемите. Останаа уште неколку прашања кои треба да се решат и крајно време е да се најде решение за кризата, за да може да се врати Македонија на патот на ...

ВИКТОРИЈА НУЛАНД: Крајно време е да се реши кризата

Телеграф - 13.07.2015

ЕУ-вредностите ни се водилка за разрешување на тековните политички премрежиња, чие разрешување единствено е можно како правно, политичко и институционално решение, рече Груевски по средбата со Нуланд Македонија и САД имаат одлична соработка и ...

Груевски во свој свет – наместо за кризата “лафеше„ за трговската размена со САД (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

Во својата изјава по средбата со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД, премиерот, Никола Груевски, многу малку се задржа на политичката криза, а повеќе за односите меѓу двете држави. На пресот не беа дозволени прашања од новинарите.

Дали по политичката криза, ќе се решава и спорот за името ?

Капитал - 13.07.2015

Веднаш по решавање на политичката криза во државата, да се пристапи кон решавање на проблемот со името. Ова е пораката што помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд ја испрати по средбата со лидерот на ДУИ, Али ...

Нуланд бара чесна Влада да го продолжи патот кон евроатлантската интеграција

Нова ТВ - 13.07.2015

-Политичката криза ја отежна работата на политичките лидери овде и таа мора веднаш да се надмине. САД е задоволна од соработката со ЕУ, на соработката помеѓу амбасадорот Бејли и еврокомесарот Хан, за да ги доближат ставовите на лидерите, за ...

Нуланд: Засукајте ги ракавите за да се врати земјата на демократскиот курс (ВИДЕО)

МКД - 13.07.2015

Јас дојдов тука денеска за да ставам до знаење колку е важно за САД партиите да работат заедно и да ја решат политичката криза, за да може да се вратиме на важните работи кои ги правиме заедно повеќе од 20 години – поддршка за демократскиот пат на ...

Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Нетпрес - 13.07.2015

Високата претставничка на Стејт департментот, Викторија Нуланд, која денеска оствари средба со македонските политички лидери, со порака дека решение за кризата треба да се бара во основата на договорот постигнат во Пржино, на 2 јуни.

ВИДЕО: Груевски наместо за кризата говореше за трговската размена со САД

А1 On - 13.07.2015

Во својата изјава по средбата со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД, премиерот, Никола Груевски, многу малку се задржа на политичката криза, а повеќе за односите меѓу двете држави. На пресот не беа дозволени прашања од новинарите.

„Оставка, оставка“ – побараа камперите од Груевски пред средбата со Нуланд (ФОТО)

МКД - 13.07.2015

За време на средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот помошник државен секретар задолжен за европски прашања Викторија Нуланд, стотина граѓани пред Владата на Република Македонија извикуваа „Оставка, оставка“.

Нуланд по средбата со Груевски: Од тоа што го видов кај лидерите, проблемот ќе може да се надмине

Капитал - 13.07.2015

„Oд тоа што го видов кај политичките лидери, верувам дека проблемот ќе може да се надмине. Останаа да се разрешат уште неколку прашања. Ги поддржувам разговорите што лидерите ги водат со комесарот Јоханес Хан“, изјави помошник државниот секретар на ...

Заев со Нуланд: Се согласивме дека се неопходни промени

+инфо - 13.07.2015

Важно за граѓаните на Република Македонија е враќање на слободата и демократијата и обезбедување и заштита на човековите права. Во таа насока дејствува Социјалдемократскиот сојуз и инсистира на механизми што тоа ќе го овозможат, нагласил ...

Заев на средбата со Нуланд:Потребни се итни решенија за нормализација на земјата

Нова ТВ - 13.07.2015

Потребни се итни решенија во интерес на нормализација на земјата, доколку се постигне договор за организација на Влада што ќе подготви и спроведе избори, а договорот од 2-јуни предвидува одгговорите за критичните прашања.

Нуланд: Што поскоро надминување за политичката криза за фокусирање кон евроатланските интеграции

Макфакс - 13.07.2015

САД веќе 20 години е пријател и партнер на Македонија и ги поддржува нејзините евроатлански аспирации, но она што е потребно во овој момент е надминување на политичката криза за враќање на патот кој ќе ја донесе земјата до евроатланските институции, ...

Заев и Нуланд разговарале за политичката криза

Р.С.Европа - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација од СДСМ денеска имале средба со делегација предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд. Тие разговарлае, како што наведуваат СДСМ, за можноста за решавање на политичката криза во ...

Македонски манифест: Нашето име од искона е Македонија, а ние Македонци

Нетпрес - 13.07.2015

Претставници на граѓанската иницијатива „Македонски манифест“ денес на прес-конференција се огласија за името, како што нагласија по повод посетата на Викторија Нуланд. – Незнаеме што се зборува со неа зад затворени врати, но претпоставуваме дека во ...

(ВИДЕО) Заев на средбата со Нуланд: Потребна е промена на партизираниот државен систем

А1 On - 13.07.2015

Во седиштето на СДСМ, американскиот помошник заменик државен секретар, Викторија Нуланд, се сретна со лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Тема на разговорот беше можноста за решавање на политичката криза во земјава, преку споделени гаранции меѓу ...

Средба Нуланд-Заев: Власта и опозицијата споделено да гарантираат создавање услови за фер избори

Капитал - 13.07.2015

Можностите за решавање на политичката криза во земјава биле главната тема и на средбата на помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, со претседателот на СДСМ, Зоран Заев. „Тема на разговорот беше можноста за решавање на политичката криза ...

Груевски на средба со Нуланд

Press24 - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија,Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Заев - Нуланд: Неопходни се промени за функционалноста на институциите

Кирилица - 13.07.2015

На средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и помошнчката на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, била изразена согласност дека се неопходни промени за функционалноста на институциите, судството, медиумите, како дел од процесот на ...

Заев – Нуланд: Потребни се итни решенија за нормализација на земјата

Макфакс - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во понеделникот имаше средба со делегација предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, со која разговараше околу можноста за решавање на политичката криза во земјава.

Попоски се сретна со Нуланд

Нетпрес - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска го прими помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на нашата ...

Попоски – Нуланд: Недвосмилена поддршка од САД за членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Макфакс - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во понеделникот се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на Македонија.

Камперите пред Влада ја испратија Нуланд со порака: Доста ни е од криминали и корупција!

Кирилица - 13.07.2015

„Оставка,“, „Нема правда нема мир“, „Оди си Груевски“, скандираа демонстрантите и по завршување на средбата Нуланд – Груевски. -Нека ги слушне Нуланд нашите пораки, затоа сме овде речиси два месеца.

Нуланд повика на решавање на кризата веднаш

Р.С.Европа - 13.07.2015

Американската дипломатка Викторија Нуланд, која денеска се сретна со политичките лидери во земјава, рече дека верува оти постои политичка волја за излез од кризата. Постои политичка волја за надминување на кризата и остануваат отворени уште неколку ...

Кекеновски до Нуланд: Дали Америка можат да ја водат политичари кои го прекршиле законот?

Кирилица - 13.07.2015

Дали на патот на евроатлантската интеграција треба да не предводат луѓе кои се огрешиле од моралот, законите и уставот? Ако е тоа дозволено во САД и во ЕУ тогаш да го прифатиме и ние!?, прашува професорот Јове Кекеновски во изјава за порталот ...

Средба Ахмети - Нуланд

Р.С.Европа - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Ахмети со Нуланд: ДУИ ги поддржува реформите од препораките на Прибе

А1 On - 13.07.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети и Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на Стејт Департментот за Европа и Евроазија, разговараа околу политичка криза во Македонија и начините за надминување на истата како и за интеграцијата на Република ...

Претседателот на ДПА се сретна со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања, г-ѓа Викторија Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Претседателот на ДПА, г.Мендух Тачи денеска во Амбасадата на САД во Скопје оствари средба со помошникот на државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, г-ѓа.Викториа Нуланд, во придружба на американскиот помошник државен секретар ...

Ахмети- Нуланд: По решавање на политичката криза, веднаш да се реши и името!

Капитал - 13.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денес се сретна со помошник државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд. Според соопштението што го испратија од партијата, двајцата соговорници разговарале за политичката криза во ...

НУЛАНД ДЕЦИДНА: Решение на кризата само преку договорот од 2 јуни

Телеграф - 13.07.2015

Aмериканскиот помошник државен секретар нагласи дека колку побрзо ќе се реши сегашната ситуација, толку побрзо Македонија може да се посвети на решавање на спорот за името и на приемот во НАТО Како и што се очекуваше, американскиот помошник државен ...

Нуланд: Сега е време кризата да заврши

МРТ - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања беше во еднодневна посета на Република Македонија. Се сретна со премиерот Груевски и шефот на дипломатијата Попоски.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Сител - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Нетпрес - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Нуланд: Има политичка волја за решавање на кризата

Р.С.Европа - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа, Викторија Нуланд и премиерот Никола Груевески по средбата во македонската влада, дадоа изјави. Главна тема политичката криза. Било разговарано и за односите меѓу двете ...

Нуланд: Ние силно го поддржуваме пакетот на Хан

Алфа - 13.07.2015

Сега е време политичката кризата да се доведе до крај, што ќе и дозволи на Македонија да го продолжи избраниот пат на евроатлантска интеграција, е пораката на помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по низата средби кои ги имаше со ...

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

+инфо - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Нуланд: Крајно време е да се реши политичката криза (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд порача дека е крајно време да се реши политичката криза во земјата, информира А1Он.

Нуланд со турбо агенда, за три часа средби со четворицата партиски лидери

+инфо - 13.07.2015

Силен поттик за продолжување на прекинатите преговори, се очекува од денешната посета на помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, која во Скопје ќе се сретне со високи владини претставници и со партиските лидери.

Нуланд: Итно решение на политичката криза за напредок во ЕУ и НАТО интеграциите

Сител - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Виторија Нуланд по средбата со лидерите на главните политички партии смета дека постои добра волја кај сите нив за постигнување договор за надминување на политичката криза.

Нуланд за Алсат-М: Посочените проблеми околу изборите не потсетија на состојбата на медиумите

+инфо - 13.07.2015

Јас дојдов тука денеска за да ставам до знаење колку е важно за САД партиите да работат заедно и да ја решат политичката криза, за да може да се вратиме на важните работи кои ги правиме заедно повеќе од 20 години - поддршка за демократскиот пат на ...

Нуланд инсистира веднаш да се најде решение за политичката криза

Глас на Америка - 13.07.2015

Силно и демократско општество во Македонија е американската стратешка цел, според вишата претставничка на Стејт департментот во посета на Македонија „Сега е време да се стави крај на политичката криза.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Алфа - 13.07.2015

Во соопштението се додава дека Мустафа ја запознал Нуланд и со владините напори за економски развој, јакнење на правната држава и борбата против тероризмот, насилниот есктремизам, корупцијата и организираниот криминал.

Кекеновски до Нуланд: Дали Америка можат да ја водат политичари кои го прекршиле законот?

Репортер - 13.07.2015

Дали на патот на евроатлантската интеграција треба да не предводат луѓе кои се огрешиле од моралот, законите и уставот? Ако е тоа дозволено во САД и во ЕУ тогаш да го прифатиме и ние!?, прашува професорот Јове Кекеновски откако американскиот државен ...

Викторија Нуланд за Алсат М: Никој не посакува избори ако тие не бидат фер и слободни (ВИДЕО)

Кирилица - 13.07.2015

Ние ќе поддржиме се што може да добие консензус и што е во рамките на она што е веќе договорено, изјави Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД во ексклузивно интервју за Алсат М телевизија.

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Алфа - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја ...

Нуланд: Потребни се итни реформи во правосудниот систем на Албанија

+инфо - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, попладнево од Скопје допатува во Тирана. Во тамките на неколку часовниот престој во албанската метропола таа оствари средби со шефот на државата, Бујар Нишани, премеирот Еди Рама и лидерот на ...

Нуланд по средбата со Груевски: Време е да се реши политичката криза

Кирилица - 13.07.2015

На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев се сретна со помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Македонски манифест: Предупредување до Владата, ЕУ и НАТО ни се нуди за името

МКД - 13.07.2015

Крајно време е и нашата влада да ги повлече црвените линии, предупредија денеска членовите на Македонски манифест по повод посетата на помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд.

Нуланд до македонските политички лидери: ЕУ и САД се за планот од 2 јуни (ФОТО)

МКД - 13.07.2015

Викторија Нуланд, високата претставничка на Стејт департментот, Викторија Нуланд, која денеска оствари средба со македонските политички лидери, порача дека решение за кризата треба да се бара во основата на договорот постигнат во Пржино, на 2 јуни.

Викторија Нуланд денеска во посета на Македонија

Репортер - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Косово даде ветување пред Нуланд дека ќе формира Специјален суд

Телеграф - 13.07.2015

Во соопштението се додава дека Мустафа ја запознал Нуланд и со владините напори за економски развој, јакнење на правната држава и борбата против тероризмот, насилниот екстремизам, корупцијата и организираниот криминал Американскиот помошник државен ...

Нуланд пристигна, првата средба со Попоски (ФОТО)

Телеграф - 13.07.2015

Се очекува Нуланд да оствари средби и со претставниците на политичките партии до кои од Дубровник упати повик да ја искористат можноста што им се нуди и да го спроведат договорот за нормализирање на политичката состојба Американскиот помошник ...

Нуланд: Договорот од 2 јуни ќе ја реши кризата во Македонија

Press24 - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Курир - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Репортер - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Средба Попоски-Нуланд: Што поскоро зачленување во НАТО и започнување преговори за влез во ЕУ

Press24 - 13.07.2015

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска се сретна со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд. Соговорниците во текот на средбата изразиле задоволство од ...

Средба Попоски – Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска го прими помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на нашата држава.

Груевски ќе се сретне со Нуланд

Нетпрес - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд , помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Заев со негативна оценка за преговорите, Нуланд ги реанимира, Хан треба да ги воскресне

+инфо - 13.07.2015

Високата претставничка на Стејт Департментот, Викторија Нуланд, како и што се очекуваше, не донесе нов предлог за излез од политичката криза, но ѝ порача на јавноста дека решение мора да најде веднаш, во рамките на договорот од 2 јуни, а според неа, ...

Тачи: Сегашната ситуација е нелогична

+инфо - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

А1 On - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Попоски: Поскоро надминување на политичката криза е интерес на македонските граѓани и економијата

Курир - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска оствари средба помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со Нуланд

Курир - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија,Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Нуланд во Скопје доаѓа за да ја поддржи мисијата на Хан

Нова ТВ - 13.07.2015

Денеска во Скопје од Приштина ќе допатува Викторија Нуланд со цел да го демонстрира интересот на САД за состојбите во Македонија и целиот регион. Оваа порака на официјален Вашингтон има за цел да ги демантира сите шпекулации за повлекување на ...

Викторија Нуланд во Скопје

Р.С.Европа - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денешната посета на Македонија ја почнува со средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Сител - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

ТАЧИ: Прашањето за името и меѓуетничките односи се вистинските проблеми

Телеграф - 13.07.2015

Тачи изјави дека споровите меѓу македонските партии се виртуелни и дека вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките односи, односно правата на Албанците, функционирањето на институциите, како и фер и пропорционална ...

Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија, утре доаѓа Јоханес Хан

МКД - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија. Викторија Нуланд Таа утрово ја има првата средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а потоа ќе се ...

Тачи се сретна со Нуланд

Р.С.Европа - 13.07.2015

Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, рекол дека ДПА покажала целосна подготвеност за спроведување на структурните реформи кои ...

Заев за средбите со Нуланд и со Хан: Тоа што го има во извештаите да го има и во разговорите

Кирилица - 13.07.2015

Очекуваме посредниците да го покажат истиот сензибилитет и да дојдат со предлог кој произлегува од духот на констатациите во Извештајот на Европската Комисија и на Стејт департментот – изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев за Дојче Веле , во врска со ...

Попоски – Нуланд: Недвосмислена поддршка од САД за членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Точка - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во понеделникот се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на Македонија.

Нуланд во Македонија ќе помага во решавањето на кризата и името

еМагазин - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надорешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

(ФОТО+ВИДЕО) Камперите од пред Влада ја дочекаа Нуланд со три развеани знамиња и скандирање за оставка

Либертас - 13.07.2015

Во исчекување на средбата меѓу високата функционерка на САД, Викторија Нуланд и премиерот Никола груевски, луѓето кои се наоѓаат во Кампот на слободата пред Владата, веат американско, македонско и знаме на Европската унија.

Средба Попоски – Нуланд

Денешен - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска го прими помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на нашата држава.

Средба на Нуланд со лидерот на СДСМ

Република - 13.07.2015

Делегацијата предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд која денеска е во посета на Македонија се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На средбата, како што информира СДСМ, се разговарало за можноста за надминување на ...

ВИДЕО ВРИЕ ПРЕД ВЛАДА - Ова е атмосферата кога Нуланд се упати на средба со Никола Груевски

Sky - 13.07.2015

Погледнете ја атмосферата пред влада во моментот кога Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на САД заедно со делегацијата се упатуваа на средба со Никола ...

Викторија Нуланд во Скопје

Бриф - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денешната посета на Македонија ја почнува со средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Поскоро надминување на кризата е во интерес на граѓаните

Вечер Прес - 13.07.2015

Се разговараше за стратешката определба на Република Македонија за што е можно поскоро зачленување во НАТО и започнување на преговорите за пристапување во Европската унија, за што Соединетите држави, се вели, даваат недвосмислена поддршка Министерот ...

Нуланд во Скопје доаѓа за да ја поддржи мисијата на Хан

Либертас - 13.07.2015

Нуланд во Скопје ќе ги разочара сите кои од неа очекуваат дека Вашингтон ќе пристапи со поинаква стратегија за решавање на спорот од онаа која веќе ја спроведува ЕУ, дознава Нoва од дипломатски извори.

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Република - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

DW: Нуланд доаѓа со силна инфузија за македонските преговори!

Локално - 13.07.2015

Не гледам дека меѓу нас и ВМРО-ДПМНЕ може да продолжат преговорите, но оставаме отворена врата во разговорите со меѓународните претставници, доколку предложат нешто што ќе ги исполни нашите барања, вели за DW лидерот на СДСМ.

Неприфатливо е политичката криза да продолжи

Вечер Прес - 13.07.2015

Како што информира партијата, се разговарало за политичката криза во државата и за начините за нејзино надминување, како и за евроатланската интеграција на Македонија преку решавање на прашањето за името и структурните реформи Лидерот на ...

Нуланд со поддршка на договорот од 2 јуни

Денешен - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Нуланд: Има надеж за решавање на политичката криза

Sky - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар, Викторија Нуланд, денеска по средбата со премиерот Никола Груевски изрази надеж дека наскоро ќе се реши политичката криза во земјава. – Време е да се стави крај на кризата.

Нуланд-Ахмети: Прво решение за политичката криза, па за името

Либертас - 13.07.2015

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје оствари работна средба со високите гости од Вашингтон, Викторија Нуланд, Помошник Државниот Секретар на Стејт Департментот за Европа и Евроазија, ...

Нуланд за Алсат- М: Ако е потребно ќе се ангажираме на повисоко ниво

Бриф - 13.07.2015

Викторија Нуланд во интервјуто што денеска го даде за Алсат-М а кое ќе се емитува денеска во вестите во 16,19 и 23 часот испратила три пораки: 1) нема стабилност без слобода и демократија… 2) ако е потребно, САД ќе се ангажира и на повисоко ниво..

Тачи: Сегашната ситуација е нелогична

Либертас - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките ...

Нуланд за Алсат- М: Ако е потребно ќе се ангажираме на повисоко ниво

Либертас - 13.07.2015

Викторија Нуланд во интервјуто што денеска го даде за Алсат-М а кое ќе се емитува денеска во вестите во 16,19 и 23 часот испратила три пораки: 1) нема стабилност без слобода и демократија… 2) ако е потребно, САД ќе се ангажира и на повисоко ниво..

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Локално - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со Нуланд

Република - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија,Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Нуланд: Со брзо решение на кризата ќе се отвори патот кон евроинтеграциите

Фактор - 13.07.2015

Нуланд ја отвори актовката со пораки на надеж која ја донесе во земјава. Таа оствари средби со државниот врв, опозицискиот лидер и лидерот на ДУИ. Пораката која им ја пренесе на политичките лидер е што побрзо да најдат решение за политичката криза ...

ДПА: Политичката криза е нелогична

Вечер Прес - 13.07.2015

Тачи ја уверил Нуланд дека ДПА со својата конструктивна политика ќе продолжи да придонесува и да биде дел од демократските процеси и евро-атлантската перспектива на земјата Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот ...

Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза, за Ахмети

Точка - 13.07.2015

Политичката криза, реформите од препораките на Европската унија, спорот со Грција за името и борците од регионот во војните во Сирија и Ирак биле дел од темите за кои разговарале на средбата во понеделник лидерот на Демократската унија за ...

Може ли препораките на МКГ да бидат основа за решавање на политичката криза?

Фактор - 13.07.2015

Викторија Нуланд, американскиот помошник државен секретар денеска е во Скопје. Таа е на турнеја во земјите од регионот, во Скопје таа доаѓа во сред политичка криза. Повеќе од јасно е дека Нуланд во Скопје ќе испорча жестоки критики.

Нуланд се сретна со Ахмети, следуваат другите средби

Бриф - 13.07.2015

Нуланд сега е на средба со премирот Никола Груевски во Владата на РМ. Антивладините кампери со протест го проследија пристигнување на Нуланд. Демонстрантите на оградата пред Влада имаат поставено транспаренти на аглиски јазик на кои пишува „Нема ...

Груевски ќе се сретне со помошник државен секретар на САД, Викторија Нуланд

Денешен - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија,Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд.

Нуланд: Време е да се реши политичката криза

Вечер Прес - 13.07.2015

За политичката криза, премиерот Груевски рече дека решение е можно само во правен, институционален и политички процес Американската помошничка државна секретарка Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата.

Камперите од пред Влада ја дочекаа Нуланд со три развеани знамиња, се скандира „оставка“!

Бриф - 13.07.2015

Во исчекување на средбата меѓу високата функционерка на САД, Викторија Нуланд и премиерот Никола груевски, луѓето кои се наоѓаат во Кампот на слободата пред Вадата, веат американско, македонско и знаме на Европската унија.

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Вечер Прес - 13.07.2015

На средбата се очекува да се потврди стратегиската определеност на Македонија за членство во НАТО и Европската унија, а од македонска страна ќе биде пренесена и благодарноста за американската поддршка за македонскиот интегративен процес, како и за ...

(ВИДЕО) Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори

Локално - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Да ја завршите кризата и да се вратиме на работа!

Вечер Прес - 13.07.2015

Американската помошничка државна секретарка Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата. Таа даде ексклузивно интервју за Алсат-М кое го пренесуваме во целост. Прочитајте и погледнете го видеото.

Нуланд ќе се обиде да ги заживее преговорите

Sky - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд денеска во Скопје ќе има одвоени средни со политичките лидери и со премиерот Никола Груевски. Посетата на Нуланд доаѓа откако лидерот на опозицијата Зоран Заев ...

(ВИДЕО) Интервју на Нуланд за Алсат- М: Ако е потребно ќе се ангажираме на повисоко ниво

Либертас - 13.07.2015

Викторија Нуланд во интервјуто што денеска го даде за Алсат-М испраќа три главни пораки: 1) нема стабилност без слобода и демократија… 2) ако е потребно, САД ќе се ангажира и на повисоко ниво..

(ВИДЕО) Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори

Либертас - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Нуланд ги протрча лидерите ни со јасна порака – Договорете се за договорот!

Локално - 13.07.2015

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, веќе е во Скопје и ги почна средбите со високи владини претставници и со партиските лидери. КОи ќе бидат пораките, веројатно е јасно уште во најавата за Нуланд од Амбасадата на САД во Скопје „САД ...

Ексклузивно интервју со Нуланд доби телевизијата Алсат-М

Либертас - 13.07.2015

Викторија Нуланд за време на денешниот еднодневен престој во Скопје одлучила од повеќето понуди да прифати интервју на телевизијата Алсат-М. Новинарот Васко Попетревски уредник на 360 степени ќе се обиде од гостинката од САД да добие одговори, дали ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со Нуланд

Пулс24 - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија,Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Нуланд: Крајно време е да се најде решение на кризата

Либертас - 13.07.2015

Од она што го слушнав на средбите со лидерите, верувам дека има волја да се надминат проблемите. Останаа уште неколку прашања кои треба да се решат и крајно време е да се најде решение за кризата, за да може да се врати Македонија на патот на ...

Нуланд побара од Заев да го исполни договорот од 2 јуни

Вечер Прес - 13.07.2015

Помошникот државен секретар со лидерите разговарала за тоа како да се намали јазот за да се спроведе овој договор и земјата да се придвижи кон реформите коишто треба да се направат во делот на медиумите, судството, изборните реформи.

Заев се сретна со Нуланд - еве детали од средбата

Sky - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Нуланд: Време е Македонија да тргне напред!

Фактор - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд ги повика во Скопје македонските политички лидери брзо да го спроведат договорот кој го постогнаа со посредство на ЕУ, за надминување на политичката криза и напредок на разговорите со ...

Нуланд: Политичката криза да се надмине веднаш

Локално - 13.07.2015

Викторија Нуланд: решението на кризата треба да се бара во договорот кој лидерите на четирите најголеми политички партии го постигнаа на 2. јуни со посредство на еврокомесарот Хан. -Евроатлантските вредности ни се водилка и во разрешувањето и на ...

Тачи: Сегашната ситуација е нелогична

Локално - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките ...

Кекеновски до Нуланд: Дали Америка можат да ја водат политичари кои го прекршиле законот?

Либертас - 13.07.2015

Дали на патот на евроатлантската интеграција треба да не предводат луѓе кои се огрешиле од моралот, законите и уставот? Ако е тоа дозволено во САД и во ЕУ тогаш да го прифатиме и ние!?, прашува професорот Јове Кекеновски откако американскиот државен ...

Нуланд: Потребни се итни реформи во правосудниот систем на Албанија

Република - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, попладнево од Скопје допатува во Тирана. Во тамките на неколку часовниот престој во албанската метропола таа оствари средби со шефот на државата, Бујар Нишани, премеирот Еди Рама и лидерот на ...

Груевски ќе се сретне со Нуланд

Точка - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Стилот на Нуланд: не се двои од накитот и часовникот со години

Вечер Прес - 13.07.2015

Викторија Нуланд дојде во Скопје облечена во розово сако, со бела блуза, црни панталони и потпетици, носеше накит од кој никогаш не се двои, а и очилата за сонце се по последна мода. 24.04.2014 Накитот е од брендот Шаја (Схаѕа), ѓерданот е од ...

Ахмети ја информира Викториа Нуланд за ставовите и позицијата на ДУИ

Локално - 13.07.2015

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје оствари работна средба со високите гости од Вашингтон, Викторија Нуланд, Помошник Државниот Секретар на Стејт Департментот за Европа и Евроазија, ...

Заев за посетата на Нуланд: Оставаме отворена врата!

Либертас - 13.07.2015

Помошникот државен секретар на САД доаѓа во Македонија во време кога политичката криза влезе во драматична фаза, со оглед дека се прекинати преговорите за излез од неа, откако СДСМ ги прогласи за неуспешни.

ВИДЕО: Камперите пред Владата ја пречекаа Нуланд со „Оставка! Оставка!“

Локално - 13.07.2015

„Одете си лопови ! Нема правда, нема мир!“, скандираа камперите пред Влада додека пристигнуваше американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд на планираната средба со премиерот Никола Груевски, пренесе А1 Он Нејзината делегација беше ...

Нуланд-Заев:Потребни се итни решенија за нормализација

Локално - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Средба Нуланд- Заев: Потребни се итни решенија за нормализација

Бриф - 13.07.2015

Важно за граѓаните на Република Македонија е враќање на слободата и демократијата и обезбедување и заштита на човековите права. Во таа насока дејствува Социјалдемократскиот сојуз и инсистира на механизми што тоа ќе го овозможат, нагласил ...

Нуланд потврдува дека е на страната на Хан, а двете страни на кризата да си се договорат за решението

Локално - 13.07.2015

Во очекување на официјалната изјава на Викторија Нуланд која ќе биде сооштена по средбата со Груевски јасно е дека нема нешто особено ново освен разбирањето з апроблемот и ист став на САД со ЕУ/ Интересот на Вашингтон е во однос на евроатланските ...

Нуланд на средба со Груевски

Тера - 13.07.2015

Средбата на Државниот секретар на САД Викторија Нуланд и претседателот на ДУИ Али Ахмети заврши. Нуланд сега е на средба со премирот Никола Груевски во Владата на РМ. Антивладините кампери со протест го проследија пристигнување на Нуланд.

ВИДЕО: Нуланд се сретна со Заев

Либертас - 13.07.2015

Во седиштето на СДСМ, американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд, се сретна со лидерот на опозицијата, Зоран Заев. На средбата присуствуваа и заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Рената Десковска и Оливер Спасовски.

САД бара Косово да го основа Специјалниот суд

Точка - 13.07.2015

Официјален Вашингтон уште еднаш побара од Косово да го основа Специјалниот суд. Помошник државната секретарка на САД за Европски и Азиски прашања, Викторија Нуланд во Приштина изјави дека ако Косово сака да оди напред треба да го основа Специјалниит ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Точка - 13.07.2015

Високата претставничка на Стејт департментот, Викторија Нуланд, која денеска оствари средба со македонските политички лидери, со порака дека решение за кризата треба да се бара во основата на договорот постигнат во Пржино, на 2 јуни.

Во Македонија денес доаѓа Викторија Нуланд – утре Јоханес Хан

Кумановски м. - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Нуланд ги започна средбите – нема детали за разговорите

Sky - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд утринава се сретна со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а во тек е средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Премиерот Груевски ќе се сретне со Нуланд

Локално - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија,Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Република - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Ахмети на средба со Нуланд: Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза

Sky - 13.07.2015

„Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза бидејќи целото општество е во очекување на решение и на продолжување на нашиот евроатлантски пат“, оценил претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, на денешната средба со ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Канал 77 - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Заев со Нуланд: Се согласивме дека се неопходни промени во однос на судството, медиумите партизираниот државен систем

Либертас - 13.07.2015

Важно за граѓаните на Република Македонија е враќање на слободата и демократијата и обезбедување и заштита на човековите права. Во таа насока дејствува Социјалдемократскиот сојуз и инсистира на механизми што тоа ќе го овозможат, нагласил ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Точка - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Македонски манифест: Нашето име од искона е Македонија, а ние Македонци

Точка - 13.07.2015

Претставници на граѓанската иницијатива "Македонски манифест" денес на прес-конференција се огласија за името, како што нагласија по повод посетата на Викторија Нуланд. – Не знаеме што се зборува со неа зад затворени врати, но претпоставуваме дека ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Пулс24 - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Нуланд си замина без да ја прашаат новинарите: Пораката е најдетe решение на кризата со ЕУ

Локално - 13.07.2015

Од она што го слушнав на средбите со лидерите, верувам дека има волја да се надминат проблемите. Сепак американскиот помошник државен секретар,Нуланд и премиерот Груевски немаа таква воља да одговараат на новинарски прашања.

Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија

Локално - 13.07.2015

Помошник американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија. Таа најпрво ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а потоа ќе има средби со претставниците ...

Нуланд: Сега е времето да ја решите кризата, а и името

еМагазин - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Средба Попоски – Нуланд

Република - 13.07.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска го прими помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на нашата држава.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Вечер Прес - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд на средбите во неделата вечерта со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да "оди напред", треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства Викторија ...

Заев – Нуланд: Потребни се итни решенија за нормализација на земјата

Точка - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во понеделникот имаше средба со делегација предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, со која разговараше околу можноста за решавање на политичката криза во земјава.

Членството во НАТО и во ЕУ чека на вас

Н.Македонија - 13.07.2015

НУЛАНД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА, УТРЕ ДОАЃА ХАН Викторија Нуланд Решете ги политичката криза и спорот за името, ве чека членство во ЕУ и во НАТО. Ова е пораката до македонските политичари што ја упати американската заменик-државна секретарка Викторија ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Н.Македонија - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија Ова го изјави Викторија Нуланд, помошник ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Lider - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ

Идивиди - 13.07.2015

Скопје, 13 јули 2015 (МИА) - САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Lider - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД задолжена за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска ќе престојува во посета на Македонија: Нуланд првата средба ја има во МНР со министерот за надворешни работи Никола ...

Викторија Нуланд во посета на Македонија

Идивиди - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.