TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема законска заштитаод градежната мафија

Време - 06.10.2007

АФЕРИТЕ ГО НАРУШУВААТ ИМИЏОТ НА ГРАДЕЖНИЦИТЕ Продолжува пријавувањето на граѓаните што се оштетени во аферата со становите на скопската фирма „ГИА инженеринг“. Досега како оштетени странки во случајот се пријавени околу 30 станари, кои веќе дале исказ во полиција.

Досега се јавиле повеќе од 25 оштетени купувачи

Време - 05.10.2007

ПРОДОЛЖУВА ИСТРАГАТА ЗА СТАНОВИТЕ НА „ГИА ИНЖЕНЕРИНГ“ Продолжува истрагата за последната афера со становите во Скопје. Додека трае притворот за сопственикот на „Гиа инженеринг“, Георги Шоптрајанов, расте бројот на лицата што се јавуваат како оштетени странки.

Становите се градат со криминал и скандали

Утрински - 05.10.2007

Виновниците најчесто завршуваат во затвор, но граѓаните остануваат необесштетени Засега најголема тежина има мегааферата „Фи-ком“, која се проценува на близу 30 милиони евра. Протестите не им донесоа многу корист на оштетените граѓани ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Тоа дека бизнисот со изградба и продажба на ...

Измамените од ГИА тврдат: Општина К.Вода нè лажеше

Макфакс - 05.10.2007

Скопје Измамените граѓани од ГИА Инженеринг ја обвинуваат Општина Кисела Вода дека им давала лажни информации оти објектот на ул. Емил Зола има дозвола за градба и дека се платени сите давачки. Станува збор за голема афера на т.н.

Градежната мафија ја овозможуваат дупките во законот

А1 - 04.10.2007

Измамата во случајот „ГИА инженеринг“ како и оние пред неа, „ФИ-КОМ, „Самарија“, „Раба“ и други се градежни пирамиди, кои се хранат од дупките во законот и законските пропусти, за ова треба да одговара државата. Вака правните експерти објаснуваат како Шоптрајанов, но и другите пред него измамија ...

Се продавале станови со устен договор

Време - 04.10.2007

ТРИЕСЕТ ДЕНА ПРИТВОР ЗА ГАЗДАТА НА „ГИА ИНЖЕНЕРИНГ“ Сопственикот на „Гиа инженеринг“, Георги Шоптрајанов, кој со молчење се бранеше пред истражниот судија, доби триесетдневен притвор. Од канцеларијата на истражниот судија велат дека постапката продолжува со собирање нови докази.

Нова афера на стара тема

Утрински - 04.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Тамам кога помисливме дека по „Фи-ком“ ништо веќе не може да не' изненади, дека тоа е врв на криминалот во изградбата и продажбата на станови, кога - нова афера. Случај „ГИА инженеринг“. Нешто слично како „Фи-ком“, но овој пат „малку“ пострашно.

Еден месец притвор за сопственикот на „ГИА инженеринг“ поради измами

Утрински - 04.10.2007

Сопственикот на градежната компанија „ГИА инженеринг“ Ѓорѓи Шоптрајанов (29) од вчера се наоѓа во триесетдневен притвор во Истражниот затвор „Скопје“ поради измама со станови. Осомничениот, како што дознаваме, го користел правото да се брани со молчење, а неговиот адвокат Ефто Спироски побарал од ...

Притвор за газдата на „ГИА“

Дневник - 04.10.2007

Сопственикот на фирмата, Георги Шоптрајанов, молчел пред истражниот судија, пред кого бил донесен под сомнение дека измамил граѓани со продажба на стан на повеќемина купувачи Сопственикот на градежната фирма „ГИА инженеринг“ Георги Шоптрајанов (29) е во триесетдневен притвор што му го одреди ...

Законот ја штити градежната мафија

Канал5 - 04.10.2007

Државата не создаде законски услови за да ги заштити граѓаните од градежната мафија, ниту градежните фирми од нелојалната конкуренција – децидни се правниците и инвеститорите по избивањето на новата градежна афера, во која инвеститорот Георѓи Шоптрајанов од „ГИА инженеринг“ продавал еден ист стан ...

30 дена притвор за Георги Шоптрајанов

Вечер - 04.10.2007

Газдата на Гиа инженеринг, Георги Шоптрајанов, против кого полицијата поднесе пријава за измама е притворен. Истражен судија од Кривичниот суд по неколкучасовен распит му одредил мерка притвор во траење од 30 дена. МВР во пријавата што ја доставила со скопското обвинителство го товари Шоптрајанов ...

Притвор за сопственикот на „ГИА инженеринг“

А1 - 03.10.2007

30 дена притвор за сопственикот на фирмата „ГИА инженеринг“ Георги Шоптрајанов, кој измами повеќе од 50 граѓани препродавајќи 17 стана од зграда за речиси 80 пати. Според адвокатите на оштетените, сега следува постапката на собирање на материјали и докази, нивно средување за да се отпочне битката ...

ГИА инженеринг” 17 стана продала на 76 луѓе

Вест - 03.10.2007

НОВА ГРАДЕАЖНА АФЕРА ВО КИСЕЛА ВОДА Георги Шоптрајанов Управник на “ГИА Инженеринг” до пред една недела ги продавал становите и успеал еден стан да продаде седум пати Управителот на фирмата "ГИА инжинеринг" Георги Шоптрајанов вчера беше изнесен пред истражен судија во Основниот суд Скопје 1, откако ...

„Гиа инженеринг“ продала еден стан на седуммина

Време - 03.10.2007

НОВА СТАНБЕНА ПИРАМИДА ВО СКОПЈЕ Скопската фирма „Гиа инженеринг“, во сопственост на Ѓорѓи Шоптрајанов, на идентичен начин како и во мега-аферата „ФИ-КОМ“ продавала станови на повеќе лица. Во зградата на улицата Емил Зола 10 б во скопската општина Кисела Вода, Шоптрајанов препродал 17 стана на 75 ...

Газдата на фирмата „ГИА инженеринг“ еден стан продавал по седум пати

Утрински - 03.10.2007

Ѓорѓи Шоптрајанов вчера беше на распит кај истражен судија и се очекуваше да му биде изречена мерка притвор Во зградата на улицата „Емил Зола“ во Кисела Вода, 17 стана се продадени на повеќе од 70 граѓани: Шоптрајанов пристигнува на распит кај истражен судија ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА По откривањето на ...

Седум пати продавал ист стан

Дневник - 03.10.2007

Сопственикот на фирмата „ГИА Инженеринг“, Георги Шоптрајанов, бил приведен под сомнение дека со измама продал 18 стана дури на 76 граѓани Нова, трета по ред, градежна афера слична на „Фи-ком“ е откриена завчера во скопската населба Кисела Вода, во зграда на фирмата „ГИА инженеринг“, сопственост на ...

Проговорија измамените станари

Канал5 - 03.10.2007

Начинот на кој 29 годишниот Георги Шоптрајанов сопственик на фирмата „ГИА инженеринг“ ги мамеше своите купувачи е стандарден – најголемиот број од нив му беа пријатели или луѓе што тој ги познава добро, луѓе кои му веруваа – ја започнува својата приказна Нада Николовска измамена станарка од ...

Гиа инжинеринг продавала по 7 пати ист стан

Вечер - 03.10.2007

Ако еден стан во просек чини 40.000 евра, тогаш Шоптрајанов наместо 680.000 евра, четирикратно си ја удвоил заработувачката во 2,7 милиони Нова скандалозна продажба на станови во скопската населба Кисела Вода, идентична на аферата "Фиком".

Кривична пријава за сопственикот на „Гиа инженеринг“

А1 - 02.10.2007

Колку граѓани се измамени и кои се причините поради кои Георги Шоптрајанов, сопственикот на фирмата „Гиа инженеринг“, препродавал еден стан по неколку пати, склучувал фиктивни договори за станови кои не биле во негова сопственост? На овие прашања сопственикот попладнево одговара пред истражен ...

Станови во Кисела Вода продавани по повеќе пати

А1 - 02.10.2007

Нов скандал идентичен на милионскиот криминал во „ФИ-КОМ. Фирмата „Гиа инженеринг“ и нејзиниот сопственик Георги Шоптрајанов продале дваесетина исти станови на речиси стотина граѓани. Се претпоставува дека станува збор за афера тешка милиони евра.

Нов градежен скандал во Кисела Вода сличен на Фиком

Канал5 - 02.10.2007

Откако синоќа го приведе, МВР денеска му поднесе кривична пријава на 29-годишниот Горѓи Шоптрајанов сопственик на градежната фирма „ГИА инжинеринг“ откако утврдило дека препродавал еден исти стан на повеќе лица. Откако синоќа го приведе, МВР денеска му поднесе кривична пријава на 29-годишниот Горѓи ...

Кривична пријава за измама за сопственикот на ГИА Инженеринг

Макфакс - 02.10.2007

Скопје Кривична пријава за измама до Јавното обвинителство поднесе денеска полицијата против сопственикот на ГИА Инженеринг Георги Шоптрајанов. Како што соопштуваат од Министерството за внатрешни работи, Шоптрајанов во периодот од 2005 до 2007 година довел во заблуда четири лица со кои склучил ...

Нов „Фиком“ во Кисела Вода

Макфакс - 02.10.2007

Скопје Полицијата го притвори сопственикот на фирмата „ГИА Инженеринг“ Георги Шоптрајанов откако неколку граѓани поднеле кривична пријава против него за измама при продавањето на станови. Полицијата го уапси Шоптрајанов вчера попладне, откако дел од измамените граѓани ја пријавија измамата.

Фирмата „ГИА инженеринг“ продала стан што не бил во нејзина сопственост

Утрински - 01.10.2007

Сопственикот на фирмата признава дека ги измамил купците, оставајќи ги и без стан и без 26.500 евра Несудениот стан на Ангеловска од 38 квадратни метри се наоѓа во близина на Универзална сала ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА „Сопственикот на фирмата ’ГИА инженеринг‘, Георги Шоптрајанов, ни продаде стан кој, ...

Нови измамени од ГИА Инженеринг за 260.000 евра

Макфакс - 01.10.2007

Скопје Расте бројот на измамените од фирмата ГИА Инженеринг, полицијата регистрирала девет нови измами за спорниот објект во општина Кисела Вода, вредни над 260 илјади евра. Сопственикот на ГИА Инженеринг Георги Шоптрајанов од почетокот на октомври е во притвор поради измама на граѓани при продажба ...