TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Започнува самитот на НАТО во Чикаго

Телма - 20.05.2012

Претставници на државите-членки на НАТО денеска во Чикаго ќе одржат самит на кој главна тема ќе биде Авганистан, но се очекува да стане збор и за буџетското штедење, јавуваат западни медиуми.

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

24 Вести - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго. Проширувањето на Алијансата не е на агендата.

Иванов: Македонија ги исполни критериумите и со право очекува да го добие заслуженото место во НАТО

24 Вести - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик, е ...

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

Утрински - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго.

Иванов: Македонија со право очекува да го добие заслуженото место во НАТО

Утрински - 20.05.2012

Претседателот истакна дека Република Македонија ги исполни критериумите за членство во Алијансата Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици ...

Почнува самитот на НАТО во Чикаго

Вест - 20.05.2012

Претставници на државите-членки на НАТО денеска во Чикаго ќе одржат самит на кој главна тема ќе биде Авганистан, но се очекува да стане збор и за буџетското штедење, јавуваат западни медиуми.

Груевски: Не заминав за Чикаго затоа што Македонија нема да добие покана за прием

Deutsche Welle - 20.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во интервју за агенцијата МИА зборува за Македонија и НАТО, проблемот со Грција, дипломатските игри без граници и објаснува зошто не заминал за Чикаго.

Груевски: НАТО презема товар на крајно непринципиелно и некоректно однесување кон земја за чие членство ја малтретираат ...

Канал5 - 20.05.2012

Oва не е прашање на пријателство и добри намери, туку на интерес и класична демонстрација на сила. Затоа Грција 21 година успева да не малтретира до крајни граници, без да се соочи со сериозни ...

Иванов на разговори со турскиот државен врв за настап на самитот во Чикаго

Канал5 - 20.05.2012

Во моменто се случува средба на македонскиот претседател Иванов со турскиот претседател Абдула Ѓул и шефот на турската диплматија Ахмет Давутлоглу по која што треба да се знае што може да се очекува ...

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

Канал5 - 20.05.2012

Авганистан во транзицискиот период и потоа, капацитетите на НАТО за справување со безбедносните предизвици и противракетниот штит во Европа и зацврстување на партнерската мрежа на Алијансата низ ...

Груевски: не сум во Чикаго зашто нема покана за Македонија

Телма - 20.05.2012

Премиерот Никола Груевски во интервју за МИА вели дека од Самитот на НАТО не очекува покана за Македонија за членство во Алијансата. Премиере, за неколку часа започнува самитот на НАТО во Чикаго.

Иванов: Македонија никогаш нема да преговара за идентитетот ниту ќе го менува Уставот

Канал5 - 20.05.2012

До последен момент пред самитот се обидувавме да најдеме решение со кое Македонија може да стане членка на алијансата која останува наша стратегиска определба и денеска ќе се види колку тие напори ќе ...

Протести во Чикаго пред самитот на НАТО

Deutsche Welle - 20.05.2012

Во пресрет на НАТО-самитот во Чикаго се очекуваат нови протести во американската милионска метропола. За денеска организаторите повикаа на масовни демонстрации.

Иванов: Македонија ги исполни критериумите - со право очекува да го добие заслуженото место во НАТО

Press24 - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик.

Почнува самитот на НАТО во Чикаго

МРТ - 20.05.2012

Претставници на државите-членки на НАТО денеска во Чикаго ќе одржат самит на кој главна тема ќе биде Авганистан, но се очекува да стане збор и за буџетското штедење, јавуваат западни медиуми.

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

Алфа - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго. Проширувањето на Алијансата не е на агендата.

Чикаго најбезбеден град: околу 4.000 полицајци ги обезбедуваат гостите на Самитот

МКД - 20.05.2012

Околу 10.000 луѓе, меѓу кои и 2.000 новинари, се во Чикаго во очекување да почне 25. Самит на НАТО. Амерканската тајна служба проценува дека во градот ќе пристигнат и меѓу 10.000 и 100.000 ...

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

Нетпрес - 20.05.2012

Дваесет и петтиот Самит на НАТО ќе се одржи денеска и утре во Чикаго, САД, а на агендата не се најде и проширувањето на Алијансата.

Македонија ја заслужи поканата за членство, но НАТО нема одговор за ова

МРТ - 20.05.2012

Премиерот Никола Груевски во интервју за МИА говори за самитот на НАТО во Чикаго и оти не очекува Македонија да ја добие заслужената покана за членство поради добро познатата блокада од Грција, но и ...

Груевски: Македонија ја заслужи поканата за членство, но НАТО нема одговор за ова

Сител - 20.05.2012

Премиерот Никола Груевски во интервју за МИА говори за самитот на НАТО во Чикаго и оти не очекува Македонија да ја добие заслужената покана за членство поради добро познатата блокада од Грција, но и ...

Груевски: Македонија ја заслужи поканата за членство, но НАТО нема одговор за ова

Нетпрес - 20.05.2012

Премиерот Никола Груевски во интервју за МИА говори за самитот на НАТО во Чикаго и оти не очекува Македонија да ја добие заслужената покана за членство поради добро познатата блокада од Грција, но и ...

Груевски: Да бев на местото на Иванов - немаше да одам во Чикаго

Press24 - 20.05.2012

Ви го пренесуваме интегралниот текст од интервјуто на премиерот Никола Груевски за МИА. Премиере, за неколку часа започнува самитот на НАТО во Чикаго.

Груевски: Ми доаѓа мачнина од дволичноста на некои НАТО претставници

МКД - 20.05.2012

Македонија нема да добие покана за прием која и според меѓународното право но и според сите нормални човечки морални норми и принципи и достигнувања ја заслужува.

Самитот на НАТО пред самиот почеток

МРТ - 20.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов престојува во Чикаго каде на покана на НАТО Алијансата ќе учествува на Самитот на Северно-атлантскиот совет, на ниво на шефови на држави и влади, ...

Иванов во „Чикаго Трибјун“: Македонија очекува јасен пат за членство во НАТО

МРТ - 20.05.2012

Македонија очекува дека лидерите на НАТО собрани на смаитот во Чикаго ќе обезбедат јасен пат за македонското членство во НАТО.

Колумна на Иванов: НАТО губи ако ја затвори вратата за Македонија

Курир - 20.05.2012

Во колумна на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов објавена денеска во „Чикаго Трибјун“, еден од најчитаните американски дневни весници пишува дека Македонија очекува лидерите на НАТО ...

Иванов на разговори со турскиот државен врв за настап на самитот во Чикаго

МКД - 20.05.2012

Македонскиот претседател Иванов утрово има средба со турскиот претседател Абдула Ѓул и шефот на турската диплматија Ахмет Давутоглу по која што треба да се знае што може да се очекува од самитот на ...

Груевски - Ќе продолжиме да се однесуваме принципиелно, и многу поевропски одколку некои земји членки на ЕУ

Inpress - 20.05.2012

Скопје, 20. мај 2012 (ИНПРЕС) Македонија неправедно нема да добие покана за прием во Чикаго, која и според меѓународното право, но и според сите морални принципи и достигнувања ја заслужува поради ...

Иванов во „Чикаго Трибјун“: Македонија очекува јасен пат за членство во НАТО

Сител - 20.05.2012

Македонија очекува дека лидерите на НАТО собрани на смаитот во Чикаго ќе обезбедат јасен пат за македонското членство во НАТО.

Иванов: НАТО ќе загуби ако не ја прими Македонија

МКД - 20.05.2012

Сите земји-кандидатки за членство, како и сите членки на НАТО, ќе загубат доколку Алијансата реши да ја затвори својата врата за Македонија.

Груевски конечно распали: Ми се смачи од непринципиелноста и неправдата!

Таратур - 20.05.2012

Македонија неправедно нема да добие покана за прием во Чикагио, која и според меѓународното право, но и според сите морални принципи и достигнувања ја заслужува поради добро познатата блокада од ...

Почнува самитот на НАТО во Чикаго

+инфо - 20.05.2012

Претставници на државите-членки на НАТО денеска во Чикаго ќе одржат самит на кој главна тема ќе биде Авганистан, но се очекува да стане збор и за буџетското штедење, јавуваат западни медиуми.

Започнува Самитот на НАТО во Чикаго

Inpress - 20.05.2012

Чикаго, 20. мај 2012 (ИНПРЕС) Денеска и утре во Чикаго САД се одржува Самитот на Северно-атланскиот совет, средба на највисоко ниво на шефови на држави и влади.

Почнува најголемиот самит во историјата на НАТО

Макфакс - 20.05.2012

Претстојниот дводневен самит на НАТО, кој ќе се одржи во неделата и понеделникот во Чикаго, ќе биде можност државите членки да го дефинираат долгорочниот однос со Авганистан, а Македонија очекува ...

Андерс Фог Расмусен - Потребата од НАТО

Inpress - 20.05.2012

Брисел, 20. мај 2012 (ИНПРЕС) Пред многу години ги однесов моите деца на местото каде што е извршен десантот на Нормандија.

Иванов: Македонија ги исполни критериумите и очекува да го добие заслуженото место во НАТО

Сител - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик, е ...

Започнува Самитот на НАТО

Курир - 20.05.2012

Денес и утре во Чикаго ќе се одржува 25. Самит на НАТО, каде што ќе присуствува и македонска делегација. Проширувањето на Алијансата не е на агендата.

Претседателот Иванов синоќа се сретна со Македонците во Индијана

+инфо - 20.05.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој деновиве престојува во Чикаго каде ќе се одржи Самитот на НАТО, синоќа ги посети Македонците во сојузната држава Индијана и присуствуваше во црквата „Свети ...

Почнува самитот на НАТО во Чикаго

Сител - 20.05.2012

Претставници на државите-членки на НАТО денеска во Чикаго ќе одржат самит на кој главна тема ќе биде Авганистан, но се очекува да стане збор и за буџетското штедење, јавуваат западни медиуми.

Започнува Самитот на НАТО во Чикаго без надеж за влез на Македонија во Алијансата

+инфо - 20.05.2012

Денеска и утре во Чикаго ќе се одржува 25. Самит на НАТО на кој ќе присуствува и делегација од Македонија. Проширувањето на Алијансата не е на агендата, а во фокусот на Самитот ќе бидат три теми.

Чикаго: Тројца упасени пред самитот на НАТО

Р.С.Европа - 20.05.2012

Тројца мажи се уапсени под обвиненија за планирање на напад на изборниот штаб на амаериканскиот претседател барак Обама и планиран напад на полицијата со молотови коктели пред започнувањето на ...

Проширувањето не е на агендата на самитот на НАТО

Р.С.Европа - 20.05.2012

Авганистан, таканаречената „паметна одбрана“ и анти-ракетниот штит ќе бидат темите околу кои ќе се фокусира настанот Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се ...

Почнува НАТО Самитот во Чикаго- проширувањето на Алијансата не е на агендата

Press24 - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго. Проширувањето на Алијансата не е на агендата.

Иванов: Македонија е реалност, за идентитетот и јазикот нема да разговараме

Курир - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик, е ...

Груевски: Со цело срце се борам за Македонија

Курир - 20.05.2012

Во најновото интервју за МИА пред самитот на НАТО, премиерот на Република Македонија, Никола Груевски вели дека единствениот и најголем проблем што Македонија не е во НАТО, се вика Грција.

Иднината на Авганистан и состојбата во еврозоната во фокус на НАТО самитот

Капитал - 20.05.2012

Претставници на државите-членки на НАТО вчера во Чикаго одржаа самит на кој главни теми беа состојбата во Авганистан и буџетското штедење.

Иванов: Македонија со право очекува да го добие заслуженото место во НАТО

Нетпрес - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик, е ...

Груевски распали со сите оружја и по НАТО и по претседателот

+инфо - 20.05.2012

Меѓународното право се спроведува селективно, Македонија долго време е жртва на двоен стандард, неправда и непринципиелност, и кога е очигледно дека нема да добиеме покана за НАТО - кое е ...

Македонија ги исполни критериумите и очекува да го добие членството во НАТО

МРТ - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик, е ...

Почнува самитот на НАТО, Македонија не е на агенда

Сител - 20.05.2012

Доцна вечерва по македонско време свечено ќе биде отворен Самитот на НАТО во Чикаго посветен на Авганистан. Проширувањето на Алијансата не е на дневен ред.

Пред Самитот во Чикаго: Добиваме поддршка од генерал, забелешки од аналитичар

+инфо - 20.05.2012

Пред почетокот на самитот во НАТО во Чикаго во медиумите во САД се појавија неколку написи кои говорат за прашањето поврзано со македонскиот влез во Алијансата.

Македонија во разногласие го дочека Чикаго

Алфа - 20.05.2012

Македонија, според изјавата на премиерот, долгонајавуваниот 25-ти НАТО-самит, кој почна денеска, го дочека во разногласие.

НАТО останува посветена на операциите во Авганистан

Р.С.Европа - 20.05.2012

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен изјави дека Алијансата е силно посветена на мисијата во Авганистан, за време на одржувањето на самитот на светската организација во Чикаго.

Чикаго дише во духот на НАТО

Сител - 20.05.2012

Третиот по големина град во САД е подготвен за самиот на НАТО. Во овој две и пол милионски центар денес и утре се одржува досега најголемиот самит на алијансата.

Прашањето за името не е само на Македонија и на Грција, туку и на НАТО

МРТ - 20.05.2012

Македонија нема да добие покана за прием во НАТО во Чикаго. Вакви информации со месеци добиваме сите во државниот врв, дека на тоа не треба да се надеваме.

Започнува НАТО самитот, слаби се шансите Македонија да биде примена

Sky - 20.05.2012

Денес започнува дводневниот самит на НАТО во Чикаго. Главна тема на самитот ќе биде дефинирање на долгорочниот однос кој НАТО би го имал со Авганистан а Македонија се надева дека едно од прашањата ќе ...

Груевски: Се што не е покана за членство за мене е незаслужено и нефер

Вечер Прес - 20.05.2012

ЗА МИА НЕПОСРЕДНО ПРЕД САМИТОТ НА НАТО ВО ЧИКАГО Премиере, за неколку часа започнува Самитот на НАТО во Чикаго. Зошто не заминавте? - Затоа што Македонија нема да добие покана за прием која и според ...

Турски аскер го сардисува Чикаго!

Вечер Прес - 20.05.2012

Почна Самитот на НАТО во Чикаго, со силна дипломатска офанзива Јас не сум само пријател на Македонија, јас се чувствувам како Македонец, изјави турскиот министер за надворешни Давутоглу, по што ...

Иванов: Македонија ги исполни критериумите и очекува да го добие заслуженото место во НАТО

Вечер Прес - 20.05.2012

Сплотени со една желба - европска и евроатлантска Македонија, успешно ги преживеавме сите предизвици со кои се соочи нашата татковина во минатото и сплотени ќе го надминеме и сегашниот предизвик, е ...

Премиерот Груевски распали по НАТО

Sky - 20.05.2012

Премиерот Никола Груевски во интервју за агенцијата МИА, на прашањето зошто не замина на НАТО самитот во Чикаго, одговори: „Присуство во Чикаго ќе има од наша страна и тоа многу високо.

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

Вечер Прес - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго.

Иванов во "Чикаго Трибјун": Сите членки ќе загубат ако НАТО ја затвори вратата за Македонија

Вечер Прес - 20.05.2012

Македонија очекува дека лидерите на НАТО собрани на смаитот во Чикаго ќе обезбедат јасен пат за македонското членство во НАТО.

Шеснаесет армии ќе вежбаат заедно

Вечер Прес - 20.05.2012

Припадниците на АРМ и војници од уште петнаесет армии членки на НАТО и Партнерството за мир денеска ќе ја почнат најголемата воена вежба изведена досега на полигонот Криволак.

Почнува Самитот на НАТО во Чикаго

Н.Македонија - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго Проширувањето на Алијансата не е на агендата.

Расмусен: Нема да има забрзано повлекување од Авганистан

Н.Македонија - 20.05.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен изјави денеска дека Алијансата нема забрзано да ги повлекува своите војници од Авганистан, јави МИА. - Нема да има никакво забрзано повлекување.

Демонстранти се собраа во центарот на Чикаго

Н.Македонија - 20.05.2012

Неколку илјади демонстранти се собраа во центарот на Чикаго од каде ќе се упатат до конресниот центар каде се одржува Самитот на НАТО, јави МИА.

Иванов со колумна во престижниот „Чикаго трибјун“

Н.Македонија - 20.05.2012

Македонија очекува дека лидерите на НАТО собрани на смаитот во Чикаго ќе обезбедат јасен пат за македонското членство во НАТО, пишува во колумна на претседателот Ѓорге Иванов објавена денеска во ...

Груевски - Да бев на местото на Иванов немаше да одам во Чикаго

eReporter - 20.05.2012

Премиерот вели дека не заминал на самитот на НАТО во Чикаго „затоа што Македонија нема да добие покана за прием, која и според меѓународното право, но и според сите нормални човечки морални норми и ...

Почнува самитот на НАТО, Македонија повторно ќе извиси

eReporter - 20.05.2012

Визијата на НАТО за соочување со безбедносните предизвици во 21 век, ќе се утврдува на 25. Самит што денеска и утре ќе се одржи во Чикаго. Проширувањето на Алијансата не е на агендата.

Почесните македонски конзули во САД бараат прием на Македонија во НАТО

Канал5 - 19.05.2012

Пет почесни македонски конзули во САД, бараат прием на Македонија во НАТО. - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник на стабилност.

Масовни демонстрации пред Самитот на НАТО во Чикаго

Дневник - 19.05.2012

Градските власти ангажирале 3.100 полицајци за обезбедување на дводневниот самит за да спречат каков било обид за насилство Илјадници демонстранти се подготвуваат да организираат масовни протести ...

Со или без гризење на совеста?

Дневник - 19.05.2012

Утре почнува НАТО-самитот во Чикаго, на кој, за жал, Македонија повторно нема да добие покана за членство, нема дури ни да биде на дневниот ред затоа што темата за проширување сега не е приоритет...

Грција ќе н` смрзне во Чикаго

Дневник - 19.05.2012

Грчката дипломатија вчера преку медиумите ги пласира најважните точки врзани за Самитот: прашањето за Скопје е замрзнато и ќе се повтори заклучокот од Букурешт, решавањето на спорот останува услов за ...

Интеграциите се поврзани со времето, но уште повеќе со трпението

Дневник - 19.05.2012

1. Што очекувате од Самитот на НАТО во Чикаго? В Љ: Од официјалната агенда на Самитот, Македонија може да очекува едно општо обврзување на НАТО за зајакнување на повисоко ниво на партнерство во знак ...

НАТО нема да н` спасува од нас самите

Дневник - 19.05.2012

0 Што очекувате од Самитот во Чикаго? - По обичај, помалку се интересираме за тоа што навистина (ќе) се случува на самитите на НАТО (или ЕУ, сеедно) и какви ќе бидат консеквенциите за глобалната, а ...

Анти - НАТО протести во Чикаго - „војната е лош бизнис!“

Телма - 19.05.2012

Големи антинато демонстрации се одржуваат во Чикаго каде се прават последните подготовки за Самитот на Алијансата. Повеќе илјади демонстранти се одвоија од големиот собир и тргнаа во протестен марш ...

Три лица обвинети за терористички заговор пред самитот на НАТО

Deutsche Welle - 19.05.2012

Американските власти денеска (19.05) почнаа истрага за терористички активности против тројца осомничени, обвинети дека работеле на изработка на молотови коктели пред самитот на НАТО.

Граѓаните без големи очекувања од Чикаго- иритирани се од непринципиелноста на меѓународната заедница

Канал5 - 19.05.2012

Македонија ќе ја живее реалноста и по овој мај без членство во НАТО, и повторно поради самоволието на јужниот сосед. Граѓаните ги иритира непринципиелната политика на меѓународната заедница.

Македонските почесни конзули во САД со заеднички повик за прием во НАТО

24 Вести - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија пред Самитот на НАТО

24 Вести - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на кој се поканети да присуствуваат ...

Нашите почесни конзули во САД побараа прием за Македонија во НАТО

Дневник - 19.05.2012

Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник на стабилност. Македонија ги дели демократските вредности на НАТО, спроведе исклучително тешки економски и ...

Македонските почесни конзули во САД побараа прием во НАТО

Утрински - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија пред Самитот на НАТО

Нетпрес - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на кој се поканети да присуствуваат македонскиот ...

Протести во Чикаго пред самитот во НАТО

Press24 - 19.05.2012

Се очекува утре да бидат одржани уште поголеми демонстрации, на кои според различни проценки би можеле да учествуваат од неколку илјади до 100.000 луѓе.

Во Чикаго протести пред самитот на НАТО

Сител - 19.05.2012

Неколку стотина демонстранти се одвоија од големиот собир и тргнаа воо протестен марш по улиците на Чикаго, провоцирајќи ја полицијата и критикувајќи од кредитите за пропаднатите банки до нуклеарната ...

Македонските почесни конзули во САД со заеднички повик за прием во НАТО

Сител - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана ...

Македонските конзули во САД бараат прием на Македонија во НАТО

Курир - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана ...

Македонските конзули во САД бараат прием на Македонија во НАТО

Нетпрес - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. “Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник ...

Во Чикаго протести пред самитот на НАТО

+инфо - 19.05.2012

Неколку стотини демонстранти се одвоија од големиот собир и тргнаа во протестен марш низ улиците на Чикаго, провоцирајќи ја полицијата и критикувајќи од кредитите за пропаднатите банки до нуклеарната ...

Протести пред самитот на НАТО во Чикаго

Курир - 19.05.2012

Неколку стотици демонстранти тргнаа во протестен марш по улиците на Чикаго, провоцирајќи ја полицијата и критикувајќи за кредитите за пропаднатите банки до нуклеарната енергија, што е увод за ...

Холандија ќе бара во Чикаго да се спомене хашката пресуда

Inpress - 19.05.2012

Амстердам, 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Шефот на холандската дипломатија Ури Розентал и холандскиот премиер Марк Руте заминуваат на Самитот на НАТО во Чикаго со обврска да се заложат во завршните документи ...

Со сите заслуги на АРМ, началникот Котески ќе оди на Криволак наместо во Чикаго

МКД - 19.05.2012

Зошто првиот човек на АРМ остана дома, наместо заслужено да ја претставува македонската армија во Чикаго, како што е редот и како што било досега? Горанчо Котески , началник на Генералштабот на АРМ, ...

Претседателот Иванов во Чикаго, утре започнува самитот на НАТО

Inpress - 19.05.2012

Чикаго. 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов престојува во Чикаго каде на покана на НАТО Алијансата ќе учествува на Самитот на Северно-атлантскиот совет, на ниво ...

Публикација на Светската Атлантска Асоцијација

Inpress - 19.05.2012

Скопје, 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Во пресрет на НАТО самитот во Чикаго, Светската Атлантска Асоцијација (АТА) ја издаде публикација: „Safeguarding FREEDOM and SECURITY - A new sense of common purpose”.

Во НАТО може и без самит, ама не и без решение за името

Р.С.Европа - 19.05.2012

Во пресрет на самитот на НАТО во Чикаго, веќе е извесно дека Македонија не е на дневната агенда. Што се се случуваше во периодот меѓу Букурешт и Чикаго, имавме ли шанса за затворање на прашањето за ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија

Р.С.Европа - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Македонија за влез во НАТО, вечер во Чикаго организира прием на коj се поканети да присуствуваат македонскиот претседател Ѓорге ...

ОМД: Обама има златна можност да го реши членството на Македонија во НАТО

МКД - 19.05.2012

„Јас со нетрпение го очекувам денот кога ќе ѝ посакаме добредојде на Македонија во Алијансата“, изјави уште во 2009 година американскиот претседател Обама.

На самитот на НАТО во Чикаго нè нема на дневен ред, но барем ќе има гала прием на македонска сметка

+инфо - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ќе биде домаќин на гала прием кој ќе се одржи во Хилтон хотелот во Чикаго како поддршка на напорите на земјава за влез во НАТО.

Македонските почесни конзули во САД со заеднички повик за прием во НАТО

Алфа - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. „Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник ...

Продолжете ја експанзијата на НАТО

МКД - 19.05.2012

„Овој викенд лидерите на НАТО ќе се соберат во Чикаго да расправаат за агендата во која ќе доминира Авганистан, ќе се справуваат со кастрењата на одбранбените буџети и глобалното партнерство.

Во Чикаго протести пред самитот на НАТО

МРТ - 19.05.2012

Неколку стотина демонстранти се одвоија од големиот собир и тргнаа воо протестен марш по улиците на Чикаго, провоцирајќи ја полицијата и критикувајќи од кредитите за пропаднатите банки до нуклеарната ...

Во Чикаго протести пред самитот на НАТО

Алфа - 19.05.2012

Неколку стотини демонстранти се одвоија од големиот собир и тргнаа во протестен марш по улиците на Чикаго, провоцирајќи ја полицијата и критикувајќи од кредитите за пропаднатите банки до нуклеарната ...

Антинато протести во Чикаго

Inpress - 19.05.2012

Чикаго, 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Големи антинато демонстрации се одржуваат во Чикаго каде се прават последните подготовки за Самитот на Алијансата.

Холандија ќе бара во Чикаго да се спомене хашката пресуда

Макфакс - 19.05.2012

Шефот на холандската дипломатија Ури Розентал и холандскиот премиер Марк Руте заминуваат на Самитот на НАТО во Чикаго со обврска да се заложат во завршните документи да се забележи дека пресудата од ...

Холандија ќе бара во Чикаго да се спомене хашката пресуда

Кајгана - 19.05.2012

Шефот на холандската дипломатија Ури Розентал и холандскиот премиер Марк Руте заминуваат на Самитот на НАТО во Чикаго со обврска да се заложат во завршните документи да се забележи дека пресудата од ...

Прием на Обединета македонска дијаспора за поддршка на Македонија пред НАТО самитот

Press24 - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием поддршка на Македонија пред НАТО самитот.

Македонските почесни конзули: Отворете ја вратата на НАТО за Македонија - нека заврши срамната фарса на Грција

Press24 - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана ...

Македонските почесни конзули во САД со заеднички повик за прием во НАТО

Вечер Прес - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник ...

ОМД органзира прием за поддршка во НАТО

Sky - 19.05.2012

Со цел да ги поддржи напорите на Македонија за влез во НАТО, вечер во Чикаго Обединетата македонска дијаспора(ОМД) организира прием на коj се поканети да присуствуваат македонскиот претседател Ѓорге ...

НАТО публикација во која е спомнат и Лазар Еленовски

Sky - 19.05.2012

Светската Атлантска Асоцијација пред претстојниот Самит на НАТО во Чикаго ја издаде публикацијата Safeguarding FREEDOM and SECURITY - A new sense of common purpose”.

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија пред Самитот на НАТО

Точка - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на кој се поканети да присуствуваат македонскиот ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија пред Самитот на НАТО

Вечер Прес - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на кој се поканети да присуствуваат ...

Македонските конзули во САД бараат прием на Македонија во НАТО

Точка - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. “Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана извозник ...

Три лица обвинети за терористички заговор пред Самитот на НАТО

Н.Македонија - 19.05.2012

Американските власти денеска почнаа истрага за терористички активности против тројца осомничени, обвинети дека работеле на изработка на молотови коктели Тројцата осомничени се на возраст меѓу 20 и 24 ...

НАТО може да ја гарантира безбедноста на Македонија

Н.Македонија - 19.05.2012

Со таквото партнерство, кое не е замена за полноправното членство, за што нашата земја ги има исполнето сите услови, НАТО би ја гарантирал безбедноста на нашата држава По самитот во Чикаго, ...

Во Чикаго протести пред самитот на НАТО

Н.Македонија - 19.05.2012

Неколку стотина демонстранти се одвоија од големиот собир и тргнаа воо протестен марш по улиците на Чикаго, провоцирајќи ја полицијата и критикувајќи од кредитите за пропаднатите банки до нуклеарната ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија

Н.Македонија - 19.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на коj се поканети да присуствуваат ...

Македонските почесни конзули во САД со заеднички повик за прием во НАТО

Идивиди - 19.05.2012

Пет почесни конзули на Република Македонија во САД, побараа прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго. - Македонија направи големи напори во изминатите 20 години, и од потрошувач стана ...

Самитот на НАТО пред самиот почеток

Идивиди - 19.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов престојува во Чикаго каде на покана на НАТО Алијансата ќе учествува на Самитот на Северно-атлантскиот совет, на ниво на шефови на држави и влади, ...

Чартерот Чикаго

Дневник - 18.05.2012

Летна нашиот чартер за Чикаго. Со надеж за покана за членство во НАТО? Не. Со надеж за поддршка на нејзиниот надворешнополитички и безбедносен курс и со волја за претставување на земјата со ...

Секоја запирка во Чикаго ни е битна

Дневник - 18.05.2012

Дипломатски извори вчера ни потврдија дека со Турција, но и со други силни сојузници во НАТО, меѓу нив и САД, се работи на секое зборче, на секоја запирка од делот во кој ќе биде спомената Македонија ...

Чикаго се подготвува за самитот на НАТО

Канал5 - 18.05.2012

Над 3 илјади полицајци ќе бидат ангажирани за безбедноста на Самитот на НАТО во Чикаго викендов, во најголем дел поради најавите дека околу 10.000 демонстранти ќе се соберат за да го искажат својот ...

Делегација на чело со Иванов отпатува на Самитот на НАТО

Дневник - 18.05.2012

Нашата делегација на чело со претседатело Ѓорѓе Иванов отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО.

Џонс: Македонија да биде примена во НАТО

Канал5 - 18.05.2012

Силен повик за прием на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго упати генералот Џејмс Џонс, поранешен советник за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама.

Што очекува власта од Самитот во Чикаго?

Телма - 18.05.2012

НАТО и Европската унија за Македонија се многу повеќе од две политички организации и за народот на оваа земја значат стабилност, инвестиции и подобар живот, изјави денеска на прес-конференција ...

Лук Кофи: САД да ја притиснат Грција и да овозможат прием на Македонија во НАТО

24 Вести - 18.05.2012

Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата, вели аналитичарот на „Херитиџ“ Лук Кофи, во ...

Кофи - САД да ја притиснат Грција за прием на Македонија во НАТО

Утрински - 18.05.2012

Аналитичарот на „Херитиџ“ Лук Кофи, во анализата „НАТО има потреба од американско лидерство“, обајвена во пресрет на Самитот во Чикаго Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД ...

Ерлер: Прозорецот за решение за името е затворен, фокусот насочен кон грчката криза

24 Вести - 18.05.2012

„Прозорецот“ за решение на проблемот со името спроти претстојниот НАТО самит е затворен. Фокусот ќе биде ставен на надминување на кризата во Грција, поради која никој сега нема да е подготвен да ...

Македонската делегација отпатува на Самитот на НАТО во Чикаго

Утрински - 18.05.2012

Македонската делегација отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО. Делегацијата на Република Македонија на Самитот ќе биде предводена од ...

Македонската делегација отпатува на Самитот на НАТО во Чикаго

24 Вести - 18.05.2012

Македонската делегација отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО. Делегацијата на Република Македонија на Самитот ќе биде предводена од ...

Лук Кофи: САД да ја притиснат Грција и да овозможат прием на Македонија во НАТО

Сител - 18.05.2012

Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата, вели аналитичарот на „Херитиџ“ Лук Кофи, во ...

Што по 20 мај?

МКД - 18.05.2012

Што по завршувањето на Самитот на НАТО во Чикаго? Што по се поизвесниот негативен одговор на НАТО во однос на членството на Македонија во Алијансата? Очигледно е дека Македонија ќе треба да ја менува ...

Две претстави за Македонија на интернет-страниците на НАТО

МКД - 18.05.2012

За разлика од интернет-страницата на НАТО за самитот во Чикаго, на официјалниот сајт на НАТО Македонија како партнер на организацијата е претставена сосема коректно.

Притисок врз Грција во Чикаго?

МРТ - 18.05.2012

Грчката блокада ја загрозува политиката на отворени врати на НАТО поради што сојузниците мора да извршат притисок врз Грција да го смени ставот и Македонија да биде примена во Алијансата , оценува ...

СДСМ: Власта да каже што очекува од Самитот во Чикаго

Press24 - 18.05.2012

НАТО и Европската унија за Македонија се многу повеќе од две политички организации и за народот на оваа земја значат стабилност, инвестиции и подобар живот, изјави денеска на прес-конференција ...

Македонската делегација отпатува на самитот на НАТО, СДСМ бара отчет

Р.С.Европа - 18.05.2012

Македонската делегација отпатува за Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО. Делегацијата на Република Македонија на Самитот ќе биде предводена од претседателот Ѓорге Иванов, а ...

АТА направи нова публикација во пресрет на самитот на НАТО

Курир - 18.05.2012

Во пресрет на НАТО самитот во Чикаго, Светската Атлантска Асоцијација (АТА) ја издаде публикација „Safeguarding FREEDOM and SECURITY - A new sense od common purpose“.

СДСМ: Власта да каже што очекува од Самитот во Чикаго

Сител - 18.05.2012

НАТО и Европската унија за Македонија се многу повеќе од две политички организации и за народот на оваа земја значат стабилност, инвестиции и подобар живот, изјави денеска на прес-конференција ...

Џејмс Џонс: Македонија ги исполнува критериумите - треба да биде примена во НАТО без забелешки од Грција

Press24 - 18.05.2012

Силен повик за прием на Македонија во НАТО на Самитот во Чикаго упати генералот Џејмс Џонс, поранешен советник за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама.

Чикаго „повторен“ Букурешт за Македонија?!

Алфа - 18.05.2012

Ако е јасно дека Македонија во Чикаго ќе биде пофалена за присуството во Авганистан, тогаш, на два дена пред одржувањето на 25-от самит на НАТО, се уште е неизвесно што друго ќе пишува за земјава во ...

Холандија ќе бара во Чикаго да се спомене хашката пресуда

Глас на Америка - 18.05.2012

Да се дојде до формулација која ќе ја забрза интеграцијата на Македонија, вели холандскиот шеф на дипломатијата Ури Розентал.

Македонската делегација отпатува на Самитот во Чикаго

Курир - 18.05.2012

Македонската делегација отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО. Делегацијата на Република Македонија на Самитот ќе биде предводена од ...

Лук Кофи: Апсурд е Грците да го блокираат членството на Македонија во НАТО

Нетпрес - 18.05.2012

Апсурд е Грците, кои финансиски зависат од добрата волја на нивните европски партнери, да продолжуваат да го блокираат македонското членство поради спорот за името.

Македонската делегација отпатува на Самитот на НАТО во Чикаго

Сител - 18.05.2012

Македонската делегација отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО. Делегацијата на Република Македонија на Самитот ќе биде предводена од ...

Македонската делегација отпатува на Самитот на НАТО во Чикаго

Press24 - 18.05.2012

Македонската делегација отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО. Делегацијата на Република Македонија на Самитот ќе биде предводена од ...

СДСМ: Го повикуваме Груевски да и се обрати на нацијата за самитот на НАТО

+инфо - 18.05.2012

Влегуваме во последните 48 часа пред Самитот на НАТО во Чикаго. Никогаш порано, пред еден ваков важен настан, на кој се одлучува за иднината на земјата, македонската надворешна политика не била толку ...

СДСМ со критика за надворешната политика на власта

Курир - 18.05.2012

НАТО и Европската унија за Македонија се многу повеќе од две политички организации и за народот на оваа земја значат стабилност, инвестиции и подобар живот, изјави денеска на прес-конференција ...

Во пресрет на Самитот на НАТО, ОМД организира свечен прием во Чикаго

Курир - 18.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер во Чикаго организира прием на коj се поканети да присуствуваат македонскиот претседател ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија пред Самитот на НАТО

Сител - 18.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на коj се поканети да присуствуваат ...

Ерлер: Прозорецот за решение за името е затворен

Сител - 18.05.2012

„Прозорецот“ за решение на проблемот со името спроти претстојниот НАТО самит е затворен. Фокусот ќе биде ставен на надминување на кризата во Грција, поради која никој сега нема да е подготвен да ...

Прием на ОМД во Чикаго за поддршка на Македонија пред Самитот на НАТО

МРТ - 18.05.2012

Обединетата македонска дијаспора со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија за влез во НАТО, вечер по американско време во Чикаго организира прием на коj се поканети да присуствуваат ...

Американскиот генерал Џонс: Македонија да биде примена во НАТО!

МКД - 18.05.2012

„Проширувањето на НАТО беше приоритет на секој поголем собир на шефовите на државите на НАТО од паѓањето на Берлинскиот ѕид досега, но тоа ќе биде ставено ‘под килим’ на Самитот во Чикаго, со што ѝ ...

Прозорецот за решение за името е затворен, фокусот насочен кон грчката криза

МРТ - 18.05.2012

„Прозорецот“ за решение на проблемот со името спроти претстојниот НАТО самит е затворен. Фокусот ќе биде ставен на надминување на кризата во Грција, поради која никој сега нема да е подготвен да ...

Лук Кофи: Апсурдно е Грците да продолжат со блокирањето на Македонија

Курир - 18.05.2012

Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата, вели аналитичарот на „Херитиџ“ Лук Кофи, во ...

Лук Кофи: Апсурно е Грците да го блокираат членството на Македонија во НАТО - САД да помогне

Press24 - 18.05.2012

Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата.

Кофи: САД да ја притисне Грција, Македонија да влезе во НАТО

Кирилица - 18.05.2012

-Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата - вели аналитичарот на Херитиџ , Лук Кофи, ...

Протести во Чикаго спроти самитот на НАТО

МКД - 18.05.2012

Протести планира и хакерската група Анонимус, додека една група наречена Клаун бок ќе протестира во костими и ќе носи пити за мавање.

Обама на средба со Карзаи пред Самитот на НАТО

Р.С.Европа - 18.05.2012

Белата Куќа Соопшти дека Американскиот претседател Барак Обама ќе се сретне со неговиот авганистански колега Хамид Карзаи в недела пред Самитот на НАТО во Чикаго.

Прес самитот на НАТО масовни протести, 3.100 полицајци ќе го чуваат редот

Нетпрес - 18.05.2012

Пред самитот на НАТО во Чикаго илјадници демонстранти се подготвуваат да организираат масовни протести, а градските власти се подготвуваат се’ да помине во најдобар ред и да спречат протестите да ...

САД да ја притиснат Грција и да овозможат прием на Македонија во НАТО

МРТ - 18.05.2012

Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата, вели аналитичарот на „Херитиџ“ Лук Кофи, во ...

Што ќе се расправа на НАТО самитот во Чикаго

Р.С.Европа - 18.05.2012

Војната во Авганистан, ракетниот штит во Европа и здружувањето на финансиските извори за воените трошоци во време на штедење.

Лук Кофи: Апсурдна Грчката блокада на Македонија

Sky - 18.05.2012

Според аналитичарот Лук Кофи, Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата.

Георгиев: Премиерот да ги соопшти очекувањата од НАТО самитот во Чикаго

Sky - 18.05.2012

Влегуваме во последните 48 часа пред Самитот на НАТО во Чикаго. Никогаш порано, пред еден ваков важен настан, на кој се одлучува за иднината на земјата, македонската надворешна политика не била толку ...

Лук Кофи: Апсурд е Грците да го блокираат членството на Македонија во НАТО

Точка - 18.05.2012

Апсурд е Грците, кои финансиски зависат од добрата волја на нивните европски партнери, да продолжуваат да го блокираат македонското членство поради спорот за името.

Грчката блокада за Македонија е апсурдна!

Вечер Прес - 18.05.2012

САД во Чикаго треба да ја притиснат Грција и да овозможат прием на Македонија, која ги исполнува сите услови за членство, вели аналитичарот на Херитиџ" Лук Кофи, во анализата НАТО има потреба од ...

Грција го злоупотребува принципот на консензус во НАТО

Вечер Прес - 18.05.2012

ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ, ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА Заменик-министерот за одбрана во интервјуто говори за неговите очекувања во пресрет на Самитот на северноатлантската алијанса во Чикаго, кој ќе се одржи на ...

Прес самитот на НАТО масовни протести, 3.100 полицајци ќе го чуваат редот

Точка - 18.05.2012

Пред самитот на НАТО во Чикаго илјадници демонстранти се подготвуваат да организираат масовни протести, а градските власти се подготвуваат се’ да помине во најдобар ред и да спречат протестите да ...

Лук Кофи: САД да ја притиснат Грција и да овозможат прием на Македонија во НАТО

Вечер Прес - 18.05.2012

Македонија е главен кандидат за приклучување во НАТО, и САД треба да го искористат своето влијание за да и помогнат на земјата да стане член на Алијансата, вели аналитичарот на "Херитиџ" Лук Кофи, во ...

НАТО: Холандија во Чикаго ќе бара брзо членство на Македонија

eReporter - 18.05.2012

Холандија на самитот на НАТО во Чикаго ќе го отвори прашањето за членството на Македонија преку хашката пресуда, оваа обврска премиерот и шефот на дипломатијата ја добија од парламентот на Холандија.

Македонската делегација отпатува на Самитот на НАТО во Чикаго

Идивиди - 18.05.2012

Чикаго, 18 мај 2012 (МИА) – Македонската делегација отпатува во американскиот град Чикаго, каде што на 20 и на 21 мај се одржува Самитот на НАТО.

Кој му се заканува на Чикаго

Утрински - 17.05.2012

Тероризмот на самитот на НАТО идната недела се смета за неверојатен, но не и невозможен Чикаго - Кога шефот на ФБИ во Чикаго, Роб Грант, се наведна кон микрофонот на НАТО-брифингот со ...

Пред самитот на НАТО

Дневник - 17.05.2012

И еве н`, на само неколку дена пред самитот на НАТО во Чикаго. Тоа што недостига, како што беше забележано повеќепати изминатиов период, е што проширувањето нема да биде на агендата.

Грција да излезе од НАТО, а Македонија да влезе

Дневник - 17.05.2012

Од сите земји членки на НАТО, Грција има најголеми можности да биде избркана од алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атлантскиот совет на САД и ...

Дијаспората прави гала-прием за Иванов

Утрински - 17.05.2012

Обединетата македонска дијаспора ден пред самитот на НАТО во Чикаго ќе приреди гала-прием на кој специјален гостин ќе биде претседателот на државава, Ѓорѓи Иванов.

Ерлер: Прозорецот за решение на спорот за името е затворен

Deutsche Welle - 17.05.2012

Четири дена пред самитот на НАТО во Чикаго, пратеникот во Бундестагот, Гернот Ерлер, за ДВ ги коментира проширувањето на Алијансата, и поради кризата во Грција - затворениот „прозорец“ за решение на ...

Грција исплашена поради поддршката на Турција за Македонија

Press24 - 17.05.2012

Според весникот, причината за загриженост на грчката дипломатија се барањата на Турција на Самитот во Чикаго. Грчкиот весник То Вима пишува дека грчката дипломатија се плаши од подржката на Турција ...

То вима: Грците исплашени од турската поддршка за Македонија

МКД - 17.05.2012

Грчката дипломатија се плаши од поддршката на Турција за Македонија, пишува грчкиот весник То вима. Според весникот, причината за загриженост на грчката дипломатија се барањата на Турција на Самитот ...

Самит во Чикаго 2012: НАТО има потреба од американско водство

Макфакс - 17.05.2012

Она што и' недостига на агендата на самитот е проширувањето на НАТО, а откако ја презема функцијата, амeриканскиот престедател Барак Обама има сторено многу малку за да го поддржи членството на ...

Чикаго: Протести во пресрет на самитот на НАТО

Макфакс - 17.05.2012

Во пресрет на самитот на НАТО, што треба претстојниот викенд да се одржи во Чикаго, илјадници демонстранти се подготвуваат да организираат протести, а градските власти се подготвуваат во случај да ...

Авганистан – на врвот на агендата на Самитот на НАТО

Глас на Америка - 17.05.2012

Во Чикаго членките на алијансата ќе расправаат за тоа каква улога НАТО треба да има во оваа земја. НАТО е активен во Авганистан уште од 2003-та година, предводејќи го ИСАФ - контингентот на ОН што ...

То Вима: Грчката дипломатија загрижена од турската активност пред Чикаго

Алфа - 17.05.2012

Грчкиот весник То Вима пишува дека, и покрај тоа што прашањето на проширувањето на НАТО и приемот на Македонија нема да бидат на агендата на Самитот во Чикаго, грчката дипломатија кренала тревога по ...

То Вима: Грчката дипломатија загрижена од турската активност пред Чикаго

Сител - 17.05.2012

Грчкиот весник То Вима пишува дека, и покрај тоа што прашањето на проширувањето на НАТО и приемот на Македонија нема да бидат на агендата на Самитот во Чикаго, грчката дипломатија кренала тревога по ...

То Вима: Грчката дипломатија загрижена од турската активност пред Чикаго

МРТ - 17.05.2012

Грчкиот весник То Вима пишува дека, и покрај тоа што прашањето на проширувањето на НАТО и приемот на Македонија нема да бидат на агендата на Самитот во Чикаго, грчката дипломатија кренала тревога по ...

Грузија очекува да биде забележан нејзиниот напредок кон НАТО

Р.С.Европа - 17.05.2012

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили по пристигнувањето во Њујорк на неколкудневна посета на Соединетите држави изјави дека очекува на претстојниот самит на НАТО во Чикаго да биде биде забележан ...

Грција се плаши од турската поддршка за Македонија

Курир - 17.05.2012

Грчкиот весник То Вима пишува дека, и покрај тоа што прашањето на проширувањето на НАТО и приемот на Македонија нема да бидат на агендата на Самитот во Чикаго, грчката дипломатија кренала тревога по ...

Без прием во НАТО - нови избори

Утрински - 16.05.2012

Според анкетата спроведена од Центарот за истражувања и анализа, повеќе од половина од анкетираните граѓани сметаат дека поразот во Чикаго треба да донесе нови предвремени парламентарни избори.

Решение за името останува клучно

Дневник - 16.05.2012

Услов за членството во НАТО е решавањето на спорот за името на Македонија, изјавил генералниот секретар на aлијансата Андерс Фог Расмусен во интервју за радио „Слободна Европа“, објавува грчкиот ...

Грција прва за „аут“од НАТО?

24 Вести - 16.05.2012

Високи претставници на земјите-членки ја избрале Грција како прва земја која би ја исфрлиле од НАТО. Ако имате можност да исфрлите една земја од Алијансата – која ќе биде таа? На ова прашање на ...

Турска поддршка за Македонија пред самитот во Чикаго

Утрински - 16.05.2012

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, во интервју за турскиот весник Хуриет, вели дека грчкото противење на македонското членство во НАТО, по пресудата на Меѓународниот суд на ...

Иванов ќе бара одлуката на судот во Хаг да влезе во заклучоците на самитот во Чикаго

Канал5 - 16.05.2012

Пресудата од Хаг да се најде во заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго. Претседателот Иванов ова ќе го бара од Генералниот секретар Андрес фог Расмусен во понеделник за време на предвидениот ...

Анкета: Грција заслужува да биде избркана од НАТО

Дневник - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Поздрав до Андерс Фог Расмунсен

Утрински - 16.05.2012

Ерол Ризаов Три дена пред самитот на НАТО во Чикаго почитуван генерален секретар, господин Андерс Фог Расмунсен, повторно ги попаривте граѓаните на Македонија.

Претседателот на Пакистан ќе учествува на самитот на НАТО

Р.С.Европа - 16.05.2012

Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари ќе учествува на самитот на лидерите на НАТО во Чикаго, кој ќе биде одржан овој викенд, изјави претставник на пакистанската амбасада во Вашингтон.

Грција надвор од НАТО

МКД - 16.05.2012

Истражувањето на Атлантик советот за надворешна политика покажа дека мнозинството експерти гласаа дека НАТО треба да се ослободи од членството на Грција.

Светски истакнати шефови: Грција треба да биде избркана од Нато поради односот кон Македонија

Press24 - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Се доопремува полицијата на Чикаго пред самитот на НАТО

Курир - 16.05.2012

Полицијата на Чикаго доби опрема во вредност од околу еден милион долари со цел за викендот успешно да се избори со анти-НАТО демонстрантите кои најавија протест пред одржување на самитот на ...

Поради егоизмот и некоректниот однос Грција би можeло да ја набркаат од НАТО

МРТ - 16.05.2012

Грчкиот однос кон Македонија и Турција и нивниот неограничен егоизам и некоректното однесување се причината за што оваа НАТО членка би била избркана од Алијансата, покажа анкетата на Атлантскиот ...

Турција ја повтори поддршката за Македонија за НАТО

+инфо - 16.05.2012

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, кој вчера се сретна со Попоски, на заедничката прес-конференција во Анкара изјави дека Турција го поддржува македонското членство во НАТО како ...

Сервер - Време е Грција да почне да извезува стабилност

Таратур - 16.05.2012

Даниел Сервер, политички аналитичар од САД, смета дека ова е добро време за Атина да добие поени кај Вашингтон со промена на ставот за вето на членството на Македонија во НАТО.

Се доопремува полицијата на Чикаго пред самитот на НАТО

Сител - 16.05.2012

Полицијата на Чикаго доби опрема во вредност од околу еден милион долари со цел за викендот успешно да се избори со анти-НАТО демонстрантите кои најавија протест пред одржување на самитот на ...

Што може Турција да направи за Македонија во Чикаго?

МКД - 16.05.2012

Сепак, што ќе се случи ако некоја земја-членка го услови усвојувањето на дневниот ред со додавање на уште една точка – проширување на членството, или пак преземање на обврска за прием на Македонија, ...

Анкета: Грција заслужува да биде избркана од НАТО поради односот кон Македонија

Сител - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Анкета: Грција заслужува да биде избркана од НАТО поради Македонија

Курир - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Грција заслужува да биде избркана од НАТО поради односот кон Македонија

Р.С.Европа - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Анкета: Грција надвор од НАТО поради односот кон Македонија

Кирилица - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Анкета: Грција заслужува да биде избркана од НАТО поради односот кон Македонија

Нетпрес - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атлантскиот совет на САД и ...

Сервер - Време е Грција да почне да извезува стабилност

Inpress - 16.05.2012

Вашингтон, 16. мај 2012 (ИНПРЕС) Даниел Сервер, политички аналитичар од САД, смета дека ова е добро време за Атина да добие поени кај Вашингтон со промена на ставот за вето на членството на ...

Анкета - Грција да се избрка од НАТО поради односот кон Македонија

Inpress - 16.05.2012

Вашингтон, 16. мај 2012 (ИНПРЕС) Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа ...

Анкета: Грција да се избрка од НАТО поради односот кон Македонија

МРТ - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

Турска поддршка за Македонија пред самитот во Чикаго

Сител - 16.05.2012

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, во интервју за турскиот весник Хуриет, вели дека грчкото противење на македонското членство во НАТО, по пресудата на Меѓународниот суд на ...

Турција ќе ја поддржи Македонија во Чикаго

Курир - 16.05.2012

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, во интервју за турскиот весник Хуриет, вели дека грчкото противење на македонското членство во НАТО, по пресудата на Меѓународниот суд на ...

Грција заслужи поради Македонија да биде избркана од НАТО

Sky - 16.05.2012

Грција е земја која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата. Причината за бркањето на Грција од НАТО се должи на нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција.

Грција заслужува да биде избркана од НАТО

Вечер Прес - 16.05.2012

Како причини поради кои би ја протерале Грција од редовите на Алијансата освен грчкиот однос кон Македонија и кон Турција, ги навеле и "неограничениот егоизам и некоректното однесување" Грција ...

Грција заслужува да биде избркана од НАТО поради односот кон Македонија

Точка - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атлантскиот совет на САД и ...

Турција со огромна поддршка за Македонија во Њујорк

Sky - 16.05.2012

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, кој вчера се сретна со Попоски, на заедничката прес-конференција во Анкара изјави дека Турција го поддржува македонското членство во НАТО како ...

Се доопремува полицијата на Чикаго пред самитот на НАТО

Н.Македонија - 16.05.2012

Полицијата на Чикаго добила опрема во вредност од околу еден милион долари со цел за викендот успешно да се избори со анти-НАТО демонстрантите, кои најавија протест пред одржување на самитот на ...

Анкета: Грција заслужува да биде избркана од НАТО

Н.Македонија - 16.05.2012

Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон Македонија и кон Турција, покажа анкета на Атланскиот совет на САД и ...

НАТО влијателно, но и натаму во скутот на САД

Н.Македонија - 16.05.2012

И покрај навидум формалниот карактер на самитите, тие ниту оддалеку не го губат своето значење, сметаат домашните експерти Во пресрет на самитот во Чикаго Претстојниот самит на НАТО во Чикаго, иако ...

Чудо во Чикаго

Н.Македонија - 16.05.2012

Ние и досега живеевме без НАТО и ЕУ, па така ќе продолжиме и понатаму. Се согласувам и со овие ставови дека за одредени прашања што се поврзуваат со идентитетот (изразувањето на етничката припадност, ...

Заклучокот од Букурешт не е библиски

Н.Македонија - 16.05.2012

Упорно се обидуваат да ни поттурнат една порака, која ние уште поупорно одбиваме да ја примиме, затоа што ни нема логика.

Грција заслужува да биде избркана од НАТО

Идивиди - 16.05.2012

поради односот кон Македонија Вашингтон 16 мај 2012 (МИА) - Грција е земја членка на НАТО која има далеку најголеми можности да биде избркана од Алијансата, и тоа поради нејзиниот однос кон ...

Сигналите за единство пред Чикаго позитивни, но недоволни

Идивиди - 16.05.2012

Кратко пред почетокот на самитот на НАТО во Чикаго јасно е дека Македонија нема на што да се надева. Условот, да се најде решение за спорот за името со Грција за да се добие покана за прием не е ...

Турција ќе побара по Чикаго да има самит за проширување

Дневник - 15.05.2012

Турција во Чикаго ќе ги повика членките на НАТО да не го забават процесот за проширување и да се обврзат на следниот самит да бидат испратени покани за нови членки, објави турскиот весник „Хуриет“.

Расмунсен: Решeние за името, па прием во НАТО

Дневник - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

Иванов од Расмусен и Клинтон ќе побара редефинирање на политиката на НАТО кон Македонија?

Канал5 - 15.05.2012

Ќе ги убеди ли претседателот Ѓорге Иванов челните луѓе на НАТО дека Македонија е жртва на Грција и нејзините проблеми. Состанокот на македонскиот претседател со генералниот секретар на НАТО Андрес ...

Сервер: НАТО да даде рок за покана на Македонија

Дневник - 15.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер повика Македонија да добие покана во Чикаго, за што, според него, потребно е на самитот Македонија и Грција да се обврзат дека ќе го решат спорот во одреден ...

Анкара притиска за Македонија во Чикаго?

24 Вести - 15.05.2012

Дали Турција ќе биде сојузникот кој во Чикаго сепак ќе го постави на маса прашањето за Македонија? Според турскиот весник „Хуриет“, кој се повикува на дипломатски извори, Анкара си поставила за ...

Иванов в петок тргнува за Чикаго

Утрински - 15.05.2012

На самитот ќе нема големи одлуки, туку утврдување политика за алијанса со поплитки џебови Четворица високи функционери на Македонија в петок ќе отпатуваат во Чикаго на самитот на неуспешни очекувања.

Расмусен - Името услов за прием на Македонија во НАТО

Утрински - 15.05.2012

Генералниот секретар на Алијансата во интервју за Радио Слободна Европа Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата ...

Расмусен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

Вест - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува грчкиот ...

Расмусен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

24 Вести - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува грчкиот ...

Интервју - Без големи очекувања од самитот во Чикаго

Утрински - 15.05.2012

Емил Димитриев, заменик-министер за одбрана Коректно е да се каже дека по извесен период на намалување на буџетот на Министерството за одбрана, за годинава добивме зголемен буџет во процент повисок ...

НАТО го поканин Зардари во Чикаго

Р.С.Европа - 15.05.2012

НАТО го покани пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари на самитот на алијансата во Чикаго викендов. Портпаролот на НАТО Оана Лунгеску рече дека на настанот ќе се разговара за иднината на ...

Расмунсен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

Алфа - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

Расмусен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

Нетпрес - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

Сервер: Време е Грција да почне да извезува стабилност

Глас на Америка - 15.05.2012

Даниел Сервер, политички аналитичар од САД, смета дека ова е добро време за Атина да добие поени кај Вашингтон со промена на ставот за вето на членството на Македонија во НАТО.

Расмусен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

Таратур - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

Расмусен: Името останува услов за прием во НАТО

Курир - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува грчкиот ...

Сервер: Македонија да добие покана за членство во НАТО

Р.С.Европа - 15.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер повика Македонија да добие покана во Чикаго за што, според него, потребно е на самитот Македонија и Грција да се обврзат дека ќе го решат спорот во одреден ...

Сервер повика македонската покана во Чикаго да биде поврзана со временски рок за решавање на спорот

Сител - 15.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер повика Македонија да добие покана во Чикаго, за што, според него, потребно е на самитот Македонија и Грција да се обврзат дека ќе го решат спорот во одреден ...

“Поканата во Чикаго да биде поврзана со временски рок за решавање на спорот“

МРТ - 15.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер повика Македонија да добие покана во Чикаго, за што, според него, потребно е на самитот Македонија и Грција да се обврзат дека ќе го решат спорот во одреден ...

Расмунсен - Решение за името, па прием во НАТО

Inpress - 15.05.2012

Скопје, 15. мај 2012 (ИНПРЕС) Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио ...

Бројот на пријатели е поважен од бројот на тенкови

Окно - 15.05.2012

До претстојниот самит во Чикаго останаа само неколку дена. Период кој е прекраток за да се постапи дипломатски и да се отвори вратата на нашата држава за влез во Алијансата.

Расмусен : Решавањето на спорот за името останува услов за прием во НАТО

Press24 - 15.05.2012

Одлуката што ја донесовме пред четири години продолжува да биде валидна, вели генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен.

Расмунсен: Без решение за името нема влез во НАТО

Кирилица - 15.05.2012

-Одлуката што ја донесовме пред четири години продолжува да биде валидна. Решавањето на спорот за името останува главен услов за прием на Македонија во НАТО - вели генералниот секретар на НАТО, ...

Најголемиот проблем на НАТО е неспособноста на Германија

МРТ - 15.05.2012

Неспособноста на Германија да ја преземе водечката политичка и воена улога во НАТО е најголемата слабост на евро-атлантската алијанса, се наведува во денеска објавениот извештај под наслов ...

Карзаи во посета на Германија пред НАТО самитот во Чикаго

Р.С.Европа - 15.05.2012

Авганистанскиот претседател заминува во официјална посета на Германија, по што ќе присуствува на самитот во Чикаго, каде меѓу другото ќе се дискутира и за иднината на неговата земја која е погодена ...

Анкета: Ако во Чикаго кикснеме за во НАТО, 51 отсто испитаници бараат предвремени избори

+инфо - 15.05.2012

Според дел од анкетата спроведена од Центарот за истражување и анализа (ЦИА) во периодот од 20 до 25 март годинава, над 37 отсто од 1.360 испитаници дека не очекуваат влез на Македонија во НАТО на ...

Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

МРТ - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува грчкиот ...

Расмунсен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

Сител - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

НАТО не се откажува од антиракетниот штит

Точка - 15.05.2012

Генералниот секретар на Северноатланскиот пакт, Андерс Фог Расмусен најавил дека НАТО ќе продолжи со изградба на антиракетен штит во Европа до постигнување на “целосен оперативен капацитет“.

Расмусен: Решавањето на спорот за името останува услов за прием на Македонија во НАТО

Точка - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

Распит во Сенатот: Самитот во Чикаго не е за проширување

Точка - 15.05.2012

Високи владини претставници, професори по меѓународно право и одбранбени експерти вторникот во Вашингтон сведочеа на сенатскиот распит “НАТО – Чикаго и по него“, јавува Гласот на Америка на ...

Котески: За НАТО Самитот сум оптимист, но имам и песимистички очекувања

Точка - 15.05.2012

Во однос на претстојниот Самин на НАТО во Чикаго, што треба да се одржи на 20 и 21 мај, би кажал дека сум оптимист како и секогаш, но и дека имам и песимистички очекувања, вели началникот на ...

Македонија, ФИРОМ или Биг Мак...?!

Вечер Прес - 15.05.2012

Без разлика дали ќе влезе како Македонија, ФИРОМ или Биг Мак, Македонија има направено повеќе од доволно за да и удоволи на Атина и да ја покаже својата посветеност кон Алијансата, пишува Фронтпејџ ...

Повеќе пари за сиромашните, помалку за војни

Вечер Прес - 15.05.2012

Осуммина антинато активисти вчера беа уапсени во Чикаго, откако одбија да ја напуштат предизборната канцеларија на Барак Обама во градот, на неколку дена пред почетокот на самитот на НАТО, соопшти ...

Расмунсен: Решете го името, ако сакате прием во НАТО

Sky - 15.05.2012

Спорот со името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил Андерс Фог Расмунсен, генерален секретар на Алијансата.

Сервер повика македонската покана во Чикаго да биде поврзана со временски рок за решавање на спорот

Вечер Прес - 15.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер повика Македонија да добие покана во Чикаго, за што, според него, потребно е на самитот Македонија и Грција да се обврзат дека ќе го решат спорот во одреден ...

АНКЕТА: Ако Македонија не влезе во НАТО, да има нови избори

Sky - 15.05.2012

Скај, ексклузивно објавува дел по дел од анкетата спроведена од Центарот за истражување и анализа (ЦИА) од 20 до 25 март 2012 година врз 1360 испитанаци.

Расмунсен : Решавањето на спорот за името останува услов за прием во НАТО

Вечер Прес - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува грчкиот ...

Расмунсен: Прво името па прием на Македонија во НАТО

Н.Македонија - 15.05.2012

Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува ...

Името останува услов за прием во НАТО

Идивиди - 15.05.2012

Атина, 15 мај 2012 (МИА) - Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио ...

Го чекаме Чикаго со уште еден проблем повеќе

Утрински - 14.05.2012

Ниту во десницата ниту во левицата никој нема илузии дека Македонија може да добие покана во Чикаго Македонија нема што да очекува на самитот во НАТО, бидејќи и натаму останува проблемот со името ...

Турција силно се залага за влез на Македонија за НАТО

Дневник - 14.05.2012

Турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на извори во турската дипломатија, пишува дека еден од приоритетите на Турција на самитот на НАТО во Чикаго ќе биде проширувањето на Алијансата кон Македонија, ...

Расмусен: НАТО не се откажува од антиракетниот штит

МРТ - 14.05.2012

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Андерс Фог Расмусен најави дека НАТО ќе продолжи со изградба на антиракетниот штит во Европа до постигнувањето на „целосниот оперативен капацитет“.

Расмусен: НАТО не се откажува од антиракетниот штит

Сител - 14.05.2012

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Андерс Фог Расмусен најави дека НАТО ќе продолжи со изградба на антиракетниот штит во Европа до постигнувањето на „целосниот оперативен капацитет“.

Над 11.000 потписи на петицијата до Обама за влез на Македонија во НАТО

МКД - 14.05.2012

Петицијата на Обединетата македонска дијаспора за влез на Македонија во НАТО досега ја потпишаа повеќе од 11.000 граѓани.

НАТО не се откажува од антиракетниот штит

Нетпрес - 14.05.2012

Генералниот секретар на Северноатланскиот пакт, Андерс Фог Расмусен најавил дека НАТО ќе продолжи со изградба на антиракетен штит во Европа до постигнување на “целосен оперативен капацитет“.

Расмусен: НАТО не се откажува од антиракетниот штит

Press24 - 14.05.2012

- Тоа е само прв, но реален чекор кон обезбедување на целосна заштита на луѓето и силите на територијата што ја покрива НАТО, наведува Расмусен.

Хуриет: Турција ќе го постави приемот на Македонија и другите кандидати на самитот во Чикаго

Сител - 14.05.2012

Турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на извори во турската дипломатија, пишува дека еден од приоритетите на Република Турција на самитот во НАТО во Чикаго ќе биде проширувањето на Алијансата кон ...

Турција силно ќе застане позади членството на Македонија во НАТО

Курир - 14.05.2012

Турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на извори во турската дипломатија, пишува дека еден од приоритетите на Република Турција на самитот на НАТО во Чикаго ќе биде проширувањето на Алијансата кон ...

Турција во Чикаго ќе побара членство на Македонија во НАТО

МКД - 14.05.2012

Турскиот весник Хуриет потсетува дека Македонија одамна ги исполнила акциските планови за членство и дека не може да стане членка на НАТО само поради противењето на Грција.

Петерсен и Сервер повикуваат Македонија да стане членка на НАТО: Македонија ги исполнува предусловите

Press24 - 14.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер и поранешниот висок претставник на ОН на Косово Сорен Јесен Петерсен, во заеднички напишан коментар повикаа Македонија да стане членка на НАТО.

НАТО: Успешен тест на противракетна одбрана во Европа

Глас на Америка - 14.05.2012

Генералниот секретар на НАТО вели дека алијансата напредува со Штитот за одбрана од проектили. Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека Алијансата извршила успешен тест на ...

Тероризмот на самитот во Чикаго се смета за неверојатен, но не и невозможен

Курир - 14.05.2012

Кога шефот на ФБИ во Чикаго, Роб Грант, се наведна кон микрофонот на НАТО брифингот со бизнис лидерите, до тој момент темата на разговор беше околу настаните на самитот и имиџот на градот во светот, ...

Турција ќе го постави приемот на Македонија и другите кандидати во Чикаго

МРТ - 14.05.2012

Турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на извори во турската дипломатија, пишува дека еден од приоритетите на Република Турција на самитот во НАТО во Чикаго ќе биде проширувањето на Алијансата кон ...

Расмусен: НАТО не се откажува од антиракетниот штит

Алфа - 14.05.2012

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Андерс Фог Расмусен најави дека НАТО ќе продолжи со изградба на антиракетниот штит во Европа до постигнувањето на „целосниот оперативен капацитет“.

Расмусен: НАТО нема да се откаже од антиракетниот штит

Курир - 14.05.2012

НАТО ќе продолжи со изградба на антиракетниот штит во Европа до постигнување на „целосниот оперативен капацитет“, најави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Андерс Фог Расмусен.

Сервер и Петерсен: „Чикаго го држи клучот за Балканот“

Р.С.Европа - 14.05.2012

Влезот на Македонија во НАТО на самитот во Чикаго и хрватскиот влез во ЕУ следната година се најдобрите можности што ги имаме во овој миг за да покажеме дека аспирациите на целиот регион можат да се ...

Сервер и Петерсен повикаа Македонија да стане НАТО членка во Чикаго

Курир - 14.05.2012

НАТО и ЕУ се двете најсилни линии на поврзување на Балканот и негово водење на патот кон демократска и просперитетна иднина.

Даниел Сервер и Сорен Јесен Петерсен повикаа Македонија да стане НАТО членка во Чикаго

Сител - 14.05.2012

НАТО и ЕУ се двете најсилни линии на поврзување на Балканот и негово водење на патот кон демократска и просперитетна иднина.

Турција ќе бара ачик капи за Македонија!

Вечер Прес - 14.05.2012

Анкара планира на самитот во Чикаго да го покрене прашањето за прием во Алијансата на Македонија, Црна Гора, босна и Херцеговина и Грузија, пишува турскиот весник Хуриетт повикувајќи се на изјава на ...

Хуриет: Турција во Чикаго ќе побара прием на Македонија во НАТО

Н.Македонија - 14.05.2012

Турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на извори во турската дипломатија, пишува дека еден од приоритетите на Република Турција на самитот во НАТО во Чикаго ќе биде проширувањето на Алијансата кон ...

Турција за прием на Македонија на самитот во Чикаго

Идивиди - 14.05.2012

Скопје 14.05.2012 (МИА) - Турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на извори во турската дипломатија, пишува дека еден од приоритетите на Република Турција на самитот во НАТО во Чикаго ќе биде ...