TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убиени двајца американски војници во Тикрит

А1 - 19.10.2003

Двајца американски војници се убиени денеска, а еден е повреден во напад со противтенковска ракета во близина на ирачкиот град Тикрит. Засега нема други детали за нападот. Инцидент имаше и во ирачкиот град Фалуџа, каде што беа нападнати американски воени возила.

Моралот на американските војници во Ирак многу низок

Вест - 18.10.2003

ВАШИНГТОН, 18 октомври, (Ројтерс) - Околу 50 насто од американските војници во Ирак изјавиле дека моралот им е или "низок" или "многу низок", а само 16 насто од војниците сметаат оти нивото на морал меѓу војниците е на "високо ниво" - покажуваат резултатите од најновата анкета на весникот "Звезди и ...

Убиени тројца американски војници и девет Ирачани

Утрински - 18.10.2003

Ирачани отворија оган врз американските позиции во Карбала БАГДАД - Тројца американски војници и најмалку двајца ирачки полицајци беа убиени во текот на ноќта кога Ирачани отворија оган врз нив од покривите на блиските куќи во светиот ирачки град Карбала.

Убиени тројца американски војници и двајца ирачки полицајци

А1 - 17.10.2003

Во текот на изминатата ноќ во Кербала се убиени тројца американски војници и двајца ирачки полицајци, соопшти портпаролот на сојузничките сили Ралф Манос. Тој информира дека патрола на ирачката полиција, придружувана од припадници на американската воена полиција, била нападната од Ирачани кои биле ...

Расте бројот на загинати војници во Ирак

А1 - 13.10.2003

Еден американски војник загина денеска, а друг е потешко повреден, кога военото возилото со кое патувале нагазило на мина во близина на градот Бајџи во северен Ирак, соопшти американската армија. Еден Ирачанец е убиен, а тројца други се повредени во престрелка меѓу американски војници и вооружени ...