TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервју со Иванов: Последната средба направи пробив во процесот за името

Канал5 - 26.09.2010

Претседателот Иванов оптимист дека неговата последна средба во Њујорк со грчкиот премиер Папандреу направила пробив во процесот за решавање на спорот за името.

Ќе го соблече ли Иванов туѓиот костум?

Утрински - 25.09.2010

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, е во Њујорк каде што треба да настапи пред Генералното собрание на Обединетите нации. Само некако е збунувачка неговата улога во Њујорк кога се знае дека тој, ...

Иванов: Постојат сериозни шанси да се реши спорот за името

Канал5 - 25.09.2010

Наспроти песимистичките анализи дека по њујоршките средби во кои учествуваа Нимиц, Иванов, Папандреу и министерот Друцас името влезе во ќорсокак шефот на македонската држава смета дека деновиве е ...

Иванов и Папандреу го враќаат Нимиц

Утрински - 25.09.2010

Од нашиот дописник Атина - Помина една куртоазна средба меѓу македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Иванов: Врвна цел, влез во НАТО и ЕУ

Р.С.Европа - 25.09.2010

Решението на спорот е можно само доколку се почитуваат Повелбата на Обединетите нации, нејзините резолуции и меѓународното право.

Говор на претседателот Иванов на Генералното собрание на Обединетите Нации

Сител - 25.09.2010

Македонија не бега од решение за спорот со името, целосно конструктивно учествува во процесот, ја знае реалноста. Прашањето кое веќе 20 години го оптеретува развојот на државата, беше централниот ...

Иванов се надева на решение за името?!

Алфа - 25.09.2010

Ѓорѓе Иванов се надева дека ќе се реши прашањето за името. Својот оптимизам шефот на државата го пренесе пред присутните на Генералното собрание на ОН во своето обраќање доцна синоќа по македонско ...

Обраќање на претседателот Иванов на ГС на ОН

Р.С.Европа - 25.09.2010

,,Македонија е целосно посветена на процесот на решавање на разликите со Грција околу името во рамките на механизмот воспоставен со резолуциите на Обединетите нации.

Иванов и Папандреу си помуабетија

Deutsche Welle - 24.09.2010

Јорго и Ѓорге не успеаја да ја смират ламјата наречена спор за името. Изнудената од македонска страна средба меѓу двајцата државници не донесе решение, а уште помалку надеж за брзо решавање на спорот.

Македонија - Њујоршко кафе без големи очекувања

Време - 24.09.2010

Игор Чавески Неодењето на премиерот Никола Груевски во Њујорк само ја потврдува лошата позиција на оваа Влада кај меѓународната заедница и во преговорите за името, која само може да ја разниша ...

Македонија - Сто илјади евра за дебакл на Ѓоле

Вест - 24.09.2010

Неофицијално македонската делегација во Њујорк предводена од претседателот Иванов брои 20-на членови. Вчера од неговиот кабинет не добивме одгоор колку точно ќе чини нивниот речиси двонеделен престој ...

Груевски ќе оди во Чикаго, а не во Њујорк

Утрински - 24.09.2010

Премиерот Никола Груевски, сепак, ќе замине за САД, но место во Њујорк на Генералното собрание на ОН, тој ќе отпатува во Чикаго на бизнис-настан.

Иванов и Папандреу разговараа – позициите непроменети

МРТ - 24.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладнево во Њујорк се сретна со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, при што не биле констатирани никакви поместувања во решавањето на дводеценискиот спор.

Бајден побарал од Атина да го признае Косово

МРТ - 24.09.2010

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден ја повика Атина да го признае Косово, објави денеска албанската телевизија Топ ченел, повикувајќи се на дипломатски извори.

Иванов и Папандреу суштински не разговарале за името

Нетпрес - 24.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу синоќа во Њујорк имаа дваесетминутна тет-а-тет средба на маргините на Генерално собрание на ОН, јавува Дојче веле на ...

Средба Иванов- Папандреу

Р.С.Европа - 24.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу синоќа во Њујорк имаа дваесетминутна тет-а-тет средба на маргините на 65-то Генерално собрание на ОН.

Иванов и Папандреу суштински не разговарале за името

Сител - 24.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу синоќа во Њујорк имаа дваесетминутна тет-а-тет средба на маргините на Генерално собрание на ОН, јавува Дојче веле на ...

Суштинска средба без суштина

Вечер Прес - 24.09.2010

Македонската и грчката страна се согласиле со констатација на медијаторот Метју Нимиц дека некои од предлозите во минатото предизвикувале повеќе проблеми и затоа ќе остават Нимиц да предложи решение, ...

Иванов и Папандреу се договорија да не се караат

Н.Македонија - 24.09.2010

Скопје и Атина да ја градат меѓусебната доверба преку испраќање позитивни пораки и да се воздржат од негативни изјави. За ова се согласиле претседателот Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос ...

Во Њујорк средба Иванов-Папандреу

Идивиди - 24.09.2010

Њујорк, 23 септември 2010 (МИА) - Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу вечерва во Њујорк имаа дваесет минутна тет-а-тет средба на маргините на 65.

Тет-а-тет средба Иванов - Папандреу

А1 - 23.09.2010

Се случи најавуваната средба, беше тет-а-тет на изненадување на сите иако беше најавено поинаку грчкиот премиер Јоргос Папандреу побара со македонскиот претседател Иванов да разговара во четири очи.

Средба Иванов - Папандреу во Њујорк

А1 - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу ќе остварат средба во Њујорк, каде учествуваат на Генералното собрание на Обединетите нации.

Студен туш за жешката есен околу името

Утрински - 23.09.2010

Жешката есен за спорот за името не разлади сите. По она што се случи, или подобро кажано, по она што не се случи во Њујорк за време на одржувањето на Генералното собрание на ОН, јасно е дека ...

Иванов бара средба со Папандреу

Утрински - 23.09.2010

Премиерот Никола Груевски крена раце од Обединетите нации и од престојот во САД. Како што соопштија владини извори, тој и претседателот Ѓорге Иванов се договориле шефот на државата да го продолжи ...

Македонија - Американците бараат брз договор за името

Време - 23.09.2010

Игор Чавески Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите за прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порача потпретседателот на САД, Џо ...

Заврши средбата Иванов-Папандреу во Њујорк

Алсат-М - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу вечерва во Њујорк имаа дваесет минутна тет-а-тет средба на маргините на 65. Генерално собрание на ОН.

Иванов и Папандреу остварија 20-минутна средба

Телма - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу вечерва во Њујорк имаа дваесет минутна тет-а-тет средба на маргините на 65. Генерално собрание на ОН.

Иванов - Папандреу: - Позитивна атмосфера, промени нема

Канал5 - 23.09.2010

И покрај тоа што во последен момент Папандреу го променил барањето и посакал тет а тет средба сепак нема радикални промени во грчко македонски односи во контекст на спорот за името.

Решија да не го решаваат името

Дневник - 23.09.2010

Со изјавата дека нерешениот спор за името создава сериозни економски импликации во Македонија, претседателот Ѓорге Иванов, свесно или несвесно, директно ја поби тезата на премиерот Никола Груевски ...

Во Њујорк средба Иванов - Папандреу

Алсат-М - 23.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов доцна попладне во 17 часот по македонско време, во Њујорк ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Бајден: Најдете решение

Утрински - 23.09.2010

Вашингтон - Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што побргу да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД, Џо ...

Иванов останува во Њујорк

Дневник - 23.09.2010

Премиерот Никола Груевски најверојатно нема да патува на Генералното собрание на ОН во Њујорк, иако беше најавен како еден од говорниците.

Папандреу бега од тет а тет средба

Канал5 - 23.09.2010

Претседателот Георги Иванов денеска во Њујорк во 11 часот по локално време, 17 часот по македонско време ќе оствари средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, соопшти вчера МНР.

Се сретнаа Иванов и Папандреу - нема поместување во ставовите

Inpress - 23.09.2010

Њујорк, 23 септември 2010 (ИНПРЕС) Без официјални изјави и детали за она за што се разговарало заврши средбата во четири очи меѓу македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос ...

Иванов и Папандреу согласни за чувствителноста на проблемот

Форум - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу во четврток доцна попладне во Њујорк ја одржаа најавената средба, којашто траела дваесет минути зад затворени врати Средбата ...

Прва средба Папандреу - Иванов во Њујорк

Сител - 23.09.2010

Позитивна атмосфера и градење дух на доверба меѓу двете општества бил фокусот за кој претседателот Иванов и грчкиот премиер Папандреу разговарале на првата меѓусебна тет а тет средба во Обединетите ...

Денес средба Иванов - Папандреу

Кајгана - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу ќе остварат средба во Њујорк, каде учествуваат на Генералното собрание на Обединетите нации.

Бајден побарал од Папандреу признавање на Косово

Форум - 23.09.2010

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден ја повика Атина да го признае Косово, објави денеска албанската телевизија Топ ченел, повикувајќи се на дипломатски извори Според Топ ченел , американскиот ...

Иванов и Папандреу денеска на средба

Макфакс - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу ќе остварат средба во Њујорк, каде учествуваат на Генералното собрание на Обединетите нации.

Груевски не патува во Њујорк

Нетпрес - 23.09.2010

Премиерот Никола Груевски нема да патува во Њујорк на Генералното собрание на обединетите Нации, известија од кабинетот на премиерот.

Иванов денеска на средба со Папандреу

Нетпрес - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов денеска попладне по македонско време ќе има средба со премиерот на Грција Јоргос Папандреу во Њујорк на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации.

Иванов ќе се сретне со Папандреу во Њујорк

Р.С.Европа - 23.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Предвидено е средбата да се одржи во Њујорк.

Прашањето за името - една од темите на средбата Папандреу-Бајден

Inpress - 23.09.2010

Вашингтон, 23. септември 2010 (ИНПРЕС) Двајцата лидери разговарале и за одлуката на Меѓународниот суд за правда за независноста на Косово и како да се направи исчекор напред меѓу двете страни.

Во Њујорк средба Иванов - Папандреу

Алфа - 23.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов доцна попладне во 17 часот по македонско време, во Њујорк ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Во Њујорк средба Иванов - Папандреу

Сител - 23.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов доцна попладне во 17 часот по македонско време, во Њујорк ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Груевски дефинитивно не оди во Њујорк

МРТ - 23.09.2010

Премиерот Никола Груевски нема да учествува Генералното Собрание на Обединетите Нации, соопштија попладнево од Владата. Во кусото соопштение се вели дека одлуката е донесена по извршените ...

Потврдена средбата Иванов - Папандреу

МРТ - 23.09.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу одговори позитивно на поканата за средба што ја упати македонскиот претседател Ѓорге Иванов преку македонската мисија во Обединетите нации.

Бајден го откачи, па за Карбинци се закачи

Шпиц - 23.09.2010

Премиерот Груевски не отпатува во Њујорк затоа што американскиот потпретседател Џозеф Бајден решил да се сретне само со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Во Њујорк средба Иванов - Папандреу

МРТ - 23.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов доцна попладне во 17 часот по македонско време, во Њујорк ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Бајден побарал од Атина да го признае Косово

Макфакс - 23.09.2010

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден ја повика Атина да го признае Косово, објави денеска албанската телевизија Топ ченел, повикувајќи се на дипломатски извори.

Бајден: Атина да го признае Косово

Нетпрес - 23.09.2010

Џозеф Бајден американскиот потпретседател ја повикал Грција да ја признае независноста на Косово. Веста ја пренесува Топ канал од Тирана, повикувајќи се на дипломатски извори.

Иванов и Папандреу разговараа – позициите непроменети

Макфакс - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладнево во Њујорк се сретна со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, при што не биле констатирани никакви поместувања во решавањето на дводеценискиот спор.

Ништо ново од средбата Иванов-Папандреу во Њујорк

Алфа - 23.09.2010

Неполн половина час траела тет а тет средбата Ѓорѓе Иванов - Јоргос Папандреу во Њујорк. На состанокот меѓу македонскиот претседател и грчкиот премиер, инициран од македонска страна, се разговарало ...

Иванов ќе оствари средба со Папандреу во Њујорк

Кирилица - 23.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов доцна попладне во 17 часот по македонско време, во Њујорк ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу Средбата, на која ќе присуствува и шефот на дипломатијата Антонио ...

Ѓорге и Јоргос на средба во Њујорк

Канал 77 - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу ќе остварат средба во Њујорк каде учествуваат на Генералното собрание на Обединетите нации.

Лагите - составен дел на културните вредности на Грција

Вечер Прес - 23.09.2010

- Во Грција лажат сите отсекогаш, но тоа ќе биде толерирано од Брисел се додека финансиската стабилност зависи од Грција, пишува во текстот.

Груевски не оди во Њујорк поради тврдите пораки од Грција

Н.Македонија - 23.09.2010

Обесхрабрувачките, тврди и некоректни изјави за спорот за името на грчкиот премиер Јоргос Папандреу и шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас му помогнале на премиерот Никола Груевски конечно да ...

Заврши средбата Иванов – Папандреу

eReporter - 23.09.2010

Средба во четири очи одржаа денеска во Њујорк македонскиот претседател Ѓорге Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу, а деталите од разговорите засега не се познати.

Средба Иванов – Папандреу во Њујорк

eReporter - 23.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините на 65. Генерално собрание на Обединетите нации.

Бајден бара брзо решение за името на Македонија

BBC - 22.09.2010

Американскиот потпретседател Џо Бајден на средбата со грчкиот премиер Јоргос Папандреу ја нагласи „потребата лидерите во Атина и Скопје брзо да дојдат до взаемно прифатливо решение околу разликите за ...

Покана од македонска страна за средба со Папандреу во Њујорк

А1 - 22.09.2010

Премиерот Никола Груевски не доаѓа во Њујорк. Практично до последен момент тактизираше со доаѓањето на редовното заседание на Генералното собрание на ОН.

Папандреу со Бајден разговарал за името

А1 - 22.09.2010

Проблемот со името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Јоргос Папандреу и американскиот потпретседател, Џо Бајден, пренесува АНА-МПА.

Вербална војна меѓу Скопје и Атина

Утрински - 22.09.2010

Тонот меѓу Македонија и Грција видливо се заострува правејќи ги најавите беспредметни дека Генералното собрание на ОН ќе биде местото каде што ќе биде можна разврска на спорот за името.

САД со порака Атина и Скопје да го решат спорот за името

Телма - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД Џо Бајден на ...

Груевски по консултациите со Иванов ќе реши дали ќе оди во Њујорк

Алсат-М - 22.09.2010

Премиерот Никола Гуевски најави дека по консултациите со претседателот Ѓорге Иванов попладнево ќе реши дали ќе замине во Њујорк на Генералното собрание на ОН.

Груевски не оди во Њујорк

Алсат-М - 22.09.2010

По извршените консултации меѓу премиерот Никола Груевски и претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов договорено е шефот на државата да го продолжи својот престој во Њујорк и да го преземе ...

Груевски не оди во Њујорк

Канал5 - 22.09.2010

Владата попладнево извести дека премиеорт Груевски нема да патува за Њујорк.Во владиното известување се соопштува дека наместо премиеорт пред генералното собрание на ОН ќе се обрати претседателот ...

Иванов бара средба со Папандреу во Њујорк

Канал5 - 22.09.2010

Нов развој на настаните доби грчко македонската дипломатска која овде во Њујорк откако пред околу еден час македонската мисија во светската организација достави официјално барање за средба меѓу ...

Бајден: Неопходно е Атина и Скопје што поскоро да најдат решение за името

Алсат-М - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД Џо Бајден на ...

МНР: Средба Иванов - Папандреу утре во 17 часот

Канал5 - 22.09.2010

Претседателот Георги Иванов утре во Њујорк во 11 часот по локално време, 17 часот по македонско време ќе оствари средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, соопшти МНР.

Договорена средба иванов-папандреу, Груевски не оди во Њујорк

Телма - 22.09.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу ќе се сретнат во Њујорк на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации откако премиерот Никола Груевски во последен момент ...

Иванов побара средба со Папандреу

Алсат-М - 22.09.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов иницира средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините на 65. Генерално собрание на ОН во Њујорк.

Папандреу ја прифати поканата на Иванов за средба во Њујорк

Алсат-М - 22.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов утре попладне во 17 часот по македонско време ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Македонскиот политички врв во Њујорк- Се гледа ли крајот на спорот за името?!

Канал5 - 22.09.2010

Хотелот е резервиран, протоколот организиран. Се чека само премиерот да пристигне во Њујорк за да учествува на Генералното собрание на Обединетите нации и евентуално да разговара со својот колега ...

Бајден: Атина и Скопје брзо да се договорат за името

Канал5 - 22.09.2010

Спорот за името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа старите пријатели, грчкиот премиер Јоргос Папандреу и американскиот потпретседател Бајден.

Не очекува мирна есен во преговорите, причина се локалните избори во Грција

Сител - 22.09.2010

Наместо средба Груевски - Папандреу, најверојатно во Њујорк тет а тет ќе разговарат, претседателот Ѓорге Иванов и грчкиот премиер.

Проблемот со името – тема на средбата на Папандреу и Бајден

Макфакс - 22.09.2010

Проблемот со името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Јоргос Папандреу и американскиот потпретседател, Џо Бајден, пренесува АНА-МПА.

Бајден: Атина и Скопје брзо да се договорат за разликите околу името

Нетпрес - 22.09.2010

Потребно е лидерите во Атина и Скопје брзо да се договорат околу зедничко прифатиливо решение околу разликите за името, истакнала потпретседателот на САД Џо Бајден при синоќешната средба со грчкиот ...

Груевски дефинитивно не оди во Њујорк

Форум - 22.09.2010

Премиерот Никола Груевски нема да учествува Генералното Собрание на Обединетите Нации, соопштија попладнево од Владата Во кусото соопштение се вели дека одлуката е донесена по извршените консулатации ...

Можна средба Иванов – Папандреу

Макфакс - 22.09.2010

Македонската мисија во Обединетите нации упатила барање до грчката мисија во оваа организација за одржување на средба помеѓу македонскиот претседател Ѓорѓи Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Бајден: Неопходно е Атина и Скопје што поскоро да најдат решение за името

Алфа - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД Џо Бајден на ...

Потврдена средбата Иванов - Папандреу во Њујорк

Форум - 22.09.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу одговори позитивно на поканата за средба што ја упати македонскиот претседател Ѓорге Иванов преку македонската мисија во Обединетите нации Грчката и македонската ...

(Без)Решение за името?

Р.С.Европа - 22.09.2010

Власта смета дека последните изјави од грчките лидери ги рушат надежите за решение за името, опозицијата обвинува дека владата всушност несака да го реши проблемот.

Иванов побара средба со Папандреу

Сител - 22.09.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов иницира средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините на 65. Генерално собрание на ОН во Њујорк.

Бајден: Неопходно е Атина и Скопје што поскоро да најдат решение за името

Сител - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД Џо Бајден на ...

Што поскоро да биде решен спорот со името, бара Џо Бајден

Р.С.Европа - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, изјавил американскиот потпретседател Џо Бајден на ...

Груевски не патува во Њујорк

Р.С.Европа - 22.09.2010

Премиерот Никола Груевски нема да патува во Њујорк на Генералното собрание на ОН, соопштуваат во владата. Претседателот Ѓорге Иванов ќе го продолжи престојот во Њујорк и ќе го преземе планираното ...

Груевски дефинитивно не оди во Њујорк

Макфакс - 22.09.2010

Премиерот Никола Груевски нема да учествува Генералното Собрание на Обединетите Нации, соопштија попладнево од Владата. Во кусото соопштение се вели дека одлуката е донесена по извршените ...

Неопходно е Атина и Скопје што поскоро да најдат решение за името

МРТ - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД Џо Бајден на ...

Можна средба Иванов – Папандреу во Њујорк

Форум - 22.09.2010

Македонската мисија во Обединетите нации упатила барање до грчката мисија во оваа организација за одржување на средба помеѓу македонскиот претседател Ѓорѓи Иванов и грчкиот премиер Јоргос Папандреу ...

Иванов побара средба со Папандреу во Њујорк

Р.С.Европа - 22.09.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов побара средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, пренесува државната новинска агенција МИА.

Груевски не го сакаат во Њујорк?!

Алфа - 22.09.2010

Груевски се реши – нема да оди за Њујорк. Конечната одлука е донесена попладнево, иако само два часа претходно премиерот не беше сосема сигурен што ќе прави.

Бајден: Атина и Скопје што поскоро да најдат решение за името

Кирилица - 22.09.2010

Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал потпретседателот на САД Џо Бајден на ...

Папандреу за името зборувал со потпретседателот на САД Бајден

Форум - 22.09.2010

Проблемот со името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Јоргос Папандреу и американскиот потпретседател Бајден, пренесува АНА-МПА Грчкиот премеир Јоргос Папандреу ...

Груевски по консултациите со Иванов ќе реши дали ќе оди во Њујорк

Кирилица - 22.09.2010

Премиерот Никола Гуевски најави дека по консултациите со претседателот Ѓорге Иванов попладнево ќе реши дали ќе замине во Њујорк на Генералното собрание на ОН - Во постојан конктакт сум со ...

Потврдена средбата Иванов - Папандреу

Макфакс - 22.09.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу одговори позитивно на поканата за средба што ја упати македонскиот претседател Ѓорѓи Иванов преку македонската мисија во Обединетите нации.

Папандреу ја прифати поканата на Иванов за средба во Њујорк

Сител - 22.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов утревечер по македонско време ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, на која ќе присуствува и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, доаѓа по ...

Грција спремна за зимски сон

Вечер Прес - 22.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов преку мисијата на Македонија во Њујорк испратил покана за средба до грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Иванов бара средба со Папандреу, Груевски не оди во Њујорк

eReporter - 22.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побарал средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Њујорк за време на Генералното собрание на Обeдинетите Нации.

Бајден ги повика Грција и Македонја на брзо решение за името

eReporter - 22.09.2010

Американскиот потретседател Џо Бајден ги повика Македонија и Грција на брз договор околу прашањето за името, за време на средбата со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Неопходно е Атина и Скопје што поскоро да најдат решение за името

Идивиди - 22.09.2010

Вашингтон, 22 септември 2010 (МИА) - Неопходно е лидерите во Атина и во Скопје што поскоро да ги надминат разликите околу прашањето за името и да постигнат заедничко прифатливо решение, порачал ...

За средба Груевски чека одговор на поканата до Папандрeу

Канал5 - 21.09.2010

Разочарувачки и крајно радикални изјави на грчката страна во Њујорк. Груевски е загрижен дека реторика на министерот Друцас не дава сигнали за можен договор на двете страни.

Иванов ќе говори на Генералното собрание на ОН

А1 - 20.09.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе говори на Генералното собрание на Обединетите нации, посветено на милениумските развојни цели во борбата против сиромаштијата.

Иванов ќе се обрати пред Генералното Собрание на Обединетите Нации

Макфакс - 20.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели.

Папандреу во Њујорк: Сакаме решение, ама да биде ”по наше”

Сител - 20.09.2010

Додека Иванов разговараше со Нимиц, Папандреу лобираше кај Бан Ки Мун. Пред Генералниот Секретар на ООН, грчкиот Премиер ја реафирмираше тврдата државна позиција.

Иванов ќе се обрати пред Генералното Собрание на Обединетите Нации

Алфа - 20.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели.

Иванов ќе се обрати пред Генералното Собрание на Обединетите Нации

Кајгана - 20.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели.

Папандреу: Решение во рамки на нашите позиции

Алфа - 20.09.2010

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, по синоќешната средба со Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун изјави дека позициите на Атина во спорот со името се јасни и дека од грчка страна ...

Папандреу: Решение за името во рамки на нашите позиции

Форум - 20.09.2010

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, по синоќешната средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун изјави дека позициите на Атина во спорот со името се јасни и дека од грчка страна ...

Папандреу: Решение во рамки на нашите позиции

Макфакс - 20.09.2010

Грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, по синоќешната средба со Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун изјави дека позициите на Атина во спорот со името се јасни и дека од грчка страна ...

Обраќање на претседателот Иванов на Генералното собрание на ОН

Форум - 20.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладне ќе има обраќање на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации, посветено на Милениумските развојни цели Предвидено е Иванов да се обрати во вториот ...