TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

МКД - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. „Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето ...

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

Сител - 24.05.2019

– Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

Сител - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. – Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето ...

Македонија ги чествува светите Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2019

Браќата Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Родени се во Солун и биле вброени меѓу најучените во целата византиска империја.

Во Вашингтон одбележан Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2019

Под покровителство на иселеничката организација Форум за демократска Македонија, Денот на сесловенските просветители, св. Кирил и Методиј – 24 Мај, беше одбележан САД со пригодно предавање за нивното дело и културно наследство.

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е еден од првите примери на повзрување на различни култури

Канал5 - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Македонија . Нивото дело е изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

Канал5 - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Денеска е Свети Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Честитка од Христијан Мицкоски по повод 24 Мај, Ден на словенските просветители св. Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, им го честита на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите ...

Претседателот Стево Пендаровски со честитка по повод Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете да ви го честитам 24 Мај, Денот на словенските ...

Честитка од Талат Џафери по повод Денот на сесловенските просветители

Канал5 - 24.05.2019

Претседателот на Собранието Талат џафери им го честита на граѓаните Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Почитувани граѓани, Дозволете ми од мое лично име и од име на пратениците во Собранието на Република Северна ...

Нолчева: СДСМ има зацртано јасни програмски определби за грижата и негувањето на македонскиот јазик

Канал5 - 24.05.2019

Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на кирилометодиевската дејнoст.

Македонска делегација на молебен во Ватикан во чест на св. Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2019

Македонија денеска го чествува националнииот празник на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј. И годинава централната свеченост ќе биде во Рим, во базиликата Сан Клементе.. Државната делегација ја предводи собранискиот спикер Талат ...

Кирацовски : Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ, да создаваме трајни вредности

Канал5 - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните.

Македонија го чествува денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2019

Македонска државно црковна делегација на молебен во Рим во рамки на чествувањето на денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј. „Вашиот народ е порта за влез на христијанството во Европа, бидете посланици на мирот“, порача папата ...

Македонска делегација на молебен во Ватикан во чест на Св.Кирил и Методиј и на аудиенција кај Папата

Канал5 - 24.05.2019

Македонска делегација на молебен во Ватикан во чест на празникот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост. Земјава го чествува делото на сесловенските просветители Кирил и Методиј.

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е еден од првите примери на поврзување на различни култури со ...

Сител - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Заев: Денешниот ден нé повикува да го одбележиме извонредното историско-културолошко и епохално просветителско значење ...

Сител - 24.05.2019

Владата на Република Северна Македонија денеска организираше свеченост по повод Денот на сесловенските просветители и учители, Св. Кирил и Методиј, во Националната филхармонија во Скопје. Настанот го отвори претседателот на Владата на Република ...

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

24 Вести - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. – Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето ...

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

24 Вести - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

24 Вести - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Честитка од Кирацовски по повод 24 Мај

24 Вести - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Нолчева: СДСМ има зацртано јасни програмски определби за грижата и негувањето на македонскиот јазик

24 Вести - 24.05.2019

Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на кирилометодиевската дејност.

Македонија го одбележува Денот на сесловенските просветители

24 Вести - 24.05.2019

Македонија го одбележува 24 Мај - Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј со свеченост која се одржа во Националната филхармонија во Скопје, во организација на ...

Предавање за сесловенските просветители Кирил и Методиј во Вашингтон

Глас на Америка - 24.05.2019

Целта на настанот во македонската амбасада во Вашингтон е во САД да се промовираат македонската култура, јазик и културно наследство Предавање за сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј синоќа во македонската амбасада во Вашингтон одржа ...

Заев: Мисијата на Св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

А1 On - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Се одбележува Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Тера - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители, Св. Кирил и Методиј, по тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани.

Се одбележува Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Press24 - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј меѓу првите примери на поврзување различни култури

Press24 - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Кирацовски: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ

А1 On - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

А1 On - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

(ВИДЕО) Нолчева: Остануваме посветени на грижа и унапредување на македонскиот јазик

А1 On - 24.05.2019

„Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на кирилометодиевската ...

Мицкоски со честитка: Македонија е земја со корени и историја и мора да обезбедиме иднина

Press24 - 24.05.2019

Мицкоски со честитка за денешниот празник. Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј.

Пендаровски: Поуките од Кирил и Методиј обврзуваат да градиме еднакво општество за сите

+инфо - 24.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. „ Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето дело им го отворија патот на ...

Пендаровски: Поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат на општество со еднакви можности

Press24 - 24.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. – Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето дело им го отворија патот на ...

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

Press24 - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Кирацовски : Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ, да создаваме трајни вредности

Press24 - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните.

(ВИДЕО) Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е еден од првите примери на повзрување на различни култури со ...

А1 On - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Денеска се одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Макфакс - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Одбележување на Денот на сесловенските просветители

А1 On - 24.05.2019

По повод Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј – 24 Мај денеска ќе се одржи свеченост во Националната филхармонија во Скопје, во организација на Владата. На свеченоста е најавено обраќање на премиерот Зоран ...

(Видео) Владата организираше свеченост по повод ,,Св. Кирил и Методиј”

Макфакс - 24.05.2019

Владата денеска организираше свеченост по повод Денот на сесловенските просветители и учители, Св. Кирил и Методиј, во Националната филхармонија во Скопје. Настанот го отвори премиерот Зоран Заев, кој им го честита на сите присутни големиот државен ...

Заев: Мисијата на светите браќа е пример на поврзување на различни култури, почитувајќи ги разликите

+инфо - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Светите Кирил и Методиј ја сметале Македонија за своја татковина

Н.Македонија - 24.05.2019

Сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј, денес во современиот свет се единствените личности кои можат да се дефинираат како мост меѓу вечниот ривалитет на Источна и Западна Европа.

Стево Пендаровски со честитка по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Centar - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете да ви го честитам 24 Мај, Денот на словенските ...

Се чествуваат Св. Кирил и Методиј – македонска и бугарска делегација по втор пат заедно во Рим

Алфа - 24.05.2019

Македонија по 52-ти пат со поклонение пред вечното почивалиште во Рим му оддаде почит на светителот свети Кирил. Пред гробот во базиликата „Сан Клементе“ во Ватикан каде и оваа година се оддржува централниот настан архиепископот на МПЦ-ОА г.г.

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

Либертас - 24.05.2019

Скопје, 24 мај 2019 (/) – Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј.

Мицкоски: Oд мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на ...

Опсервер - 24.05.2019

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на големите на се сесловенските просветители ...

Се празнува Денот на Светите браќа Кирил и Методиј

Gostivarpress.mk - 24.05.2019

Дваесет и четврти мај се слави како празник на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Тие ги поставиле темелите на словенската писменост и литература, ја развивале културата кај словенските народи и го ширеле христијанството.

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е пример за поврзување на различни култури

Слободен Печат - 24.05.2019

Осврнувајќи се при тоа на мисиите на солунските браќа кај Сарацените и во Моравија рече дека нивната намера била Библијата да биде достапна за сите Словени, преку писмо разбирливо за словенските народи да се органиизра заедништвото во црквата како ...

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

Опсервер - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

Опсервер - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски

24Инфо - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители, Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Генералниот секретар Кирацовски со честитка за 24 мај: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде ...

Centar - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Заев: Мисијата на Кирил и Методиј е пример за поврзување на различни култури и почитување на разликите

Независен - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, во светот и во Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Мицкоски со честитка за 24 мај: Македонија е земја на која мораме да ја обезбедиме заедничката иднина на сите

Република - 24.05.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со честитка за денешниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј: Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот ...

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

Алфа - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24-ти Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. Почитувани граѓани на Македонија, честит 24-ти Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Се одбележува Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Курир - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Честитка од Мицкоски по повод 24-ти Мај, Ден на словенските просветители св. Кирил и Методиј

Алфа - 24.05.2019

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на големите на се сесловенските просветители ...

СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ СОЛУНСКИ: Браќата кои им дадоа писменост на сите словенски народи

Скопје24 - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е еден од првите примери на повзрување на различни култури со ...

Либертас - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Мицкоски со честитка: Македонија е земја со корени и историја и мора да обезбедиме иднина

Курир - 24.05.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со честитка за денешниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј: Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот ...

Денеска се одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Студенти - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, нивната мисија за описменување е ...

24Инфо - 24.05.2019

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

Честитка од Стево Пендаровски по повод 24 мај: Светите браќа Кирил и Методиј им го отворија патот на словенските народи ...

Република - 24.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете да ви го честитам 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Кои биле и како дејствувале светите браќа Кирил и Методиј

Фактор - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

(Видео) Заев: Мисијата на Кирил и Методиј е еден од првите примери на повзрување на различни култури со почитување на ...

1tv - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Премиерот Заев со честитка за 24 Мај: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ...

Бриф - 24.05.2019

По повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

24Инфо - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски

ММС - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Кирацовски со честитка за 24 мај: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ, да ...

24Инфо - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е еден од првите примери на поврзување на различни култури со ...

24Инфо - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Одбележување на Денот на сесловенските просветители во Филхармонија

Република - 24.05.2019

По повод Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј – 24 Мај денеска ќе се одржи свеченост во Националната филхармонија во Скопје, во организација на Владата. На свеченоста е најавено обраќање на премиерот Зоран Заев.

Денеска се одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Centar - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Одбележување на Денот на сесловенските просветители

Либертас - 24.05.2019

Скопје, 24 мај 2019 (/) – По повод Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј – 24 Мај денеска ќе се одржи свеченост во Националната филхармонија во Скопје, во организација на Владата.

Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ја обезбедиме заедничката иднина на ...

24Инфо - 24.05.2019

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на големите на се сесловенските просветители ...

Денеска се одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Точка - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Во Вашингтон одбележан Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј

Либертас - 24.05.2019

Скопје, 24 мај 2019 (/) – Под покровителство на иселеничката организација Форум за демократска Македонија, Денот на сесловенските просветители, св. Кирил и Методиј – 24 Мај, беше одбележан во главниот град на САД со пригодно предавање за нивното ...

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

Слободен Печат - 24.05.2019

Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето дело им го отворија патот на словенските народи кон описменување и духовност, е темел и на македонското јазично, културно и духовно суштествување како рамноправен народ во ...

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

ММС - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Нолчева: СДСМ има зацртано јасни програмски определби за грижата и негувањето на македонскиот јазик

Либертас - 24.05.2019

Скопје, 24 мај 2019 Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на ...

Честитка од Кирацовски по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители

1tv - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Одбележување на Денот на сесловенските просветители

ММС - 24.05.2019

По повод Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј – 24 Мај денеска ќе се одржи свеченост во Националната филхармонија во Скопје, во организација на Владата. На свеченоста е најавено обраќање на премиерот Зоран Заев.

Честитка од Мицкоски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј

1tv - 24.05.2019

„Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на големите на се сесловенските просветители ...

Премиерот Заев со честитка за 24. Мај: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ...

Centar - 24.05.2019

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

Во Вашингтон одбележан Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј

Опсервер - 24.05.2019

Под покровителство на иселеничката организација Форум за демократска Македонија, Денот на сесловенските просветители, св. Кирил и Методиј – 24 Мај, беше одбележан во главниот град на САД со пригодно предавање за нивното дело и културно наследство.

Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да се стремиме кон еднаквост и ...

24Инфо - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете да ви го честитам 24 Мај, Денот на словенските ...

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

1tv - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Нолчева: Остануваме посветени на негувањето и на грижата на употребата на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо

24Инфо - 24.05.2019

Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Николина Нолчева го честиташе 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. „Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на ...

Заев: Мисијата на светите браќа е пример на поврзување на различни култури

Нетпрес - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Се одбележува Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Нетпрес - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители, Св. Кирил и Методиј, по тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Премиерот Заев со честитка за 24. Мај: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј

1tv - 24.05.2019

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

Денеска се празнува споменот на светите браќа Кирил и Методиј

Магазин - 24.05.2019

На дененешен ден се одбележува споменот на Светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ го одбележа Денот на светите просветители Свети Кирил и Методиј

Нетпрес - 24.05.2019

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ го одбележа денешниот празник 24 мај Денот на светите просветители Свети Кирил и Методиј. Со повеќе настани и активности ширум Реублика Македонија, Унијата на жени го чествуваше државниот празник, организирани беа ...

Зошто ги славиме Светите Кирил и Методиј?

Среќа.mk - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Македонска делегација во Рим по повод Св. Кирил и Методиј

Пулс24 - 24.05.2019

Денес Македонија го чествува националнииот празник на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј. И годинава централната свеченост ќе се одржи во базиликата Сан Клементе во Рим и на неа ќе присуствува наша државна делегација.

Генералниот секретар Кирацовски со честитка за 24 мај: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде ...

Опсервер - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј се први примери за повзрување на различни култури

Локално - 24.05.2019

Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку нивните мисии меѓу сесловенските народи од 9 век, а ...

Денеска е Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

ТВ21 - 24.05.2019

Денеска нашата земја го празнува денот на солунските браќа Свети Кирил и Методиј, кои имаат голема улога во словенската историја. Нивното дело ги описмени словенските народи. Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и ...

Денеска е Свети Кирил и Методиј

Скопје инфо - 24.05.2019

Свети Кирил и Методиј — браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ...

НУ Библиотека „Григор Прличев“ се вклучи во одбележувањето на Денот на сесловенските просветители

OhridNews - 24.05.2019

По повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во охридската библиотека беше отворена изложба на литература посветена на животот и делото на просветителите. Во истиот термин во соработка со Средното економско училиште „Св ...

Кисела Вода: Нека ни е честит, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Скопје инфо - 24.05.2019

Општина Кисела Вода на сите граѓани им го честита 24 Мај, најзначајниот државен празник Св. Кирил и Методиј. Светите браќа Кирил и Методиј биле едни од најучените во Византиската империја кои со своeто големо дело за човештвото, со просветителската ...

ФДМ: Денот на Словенските просветители, Св. Кирил и Методиј одбележан во САД

1tv - 24.05.2019

Денот на Словенските просветители, Св. Кирил и Методиј, беше одбележан во главниот град на САД со пригодна манифестација: предавање за нивното дело и културно наследство, проследено со прием во чест на овој голем празник.

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

1tv - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. – Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето ...

Талат Џафери: Светите браќа оставија капитално дело

Фактор - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска го честиташе празникот „Св.Кирил и Методиј“ нагласувајќи дека светите браќа оставиле зад себе капитално дело со нивното описменување на народите.

Со низа активности одбележан Денот на сесловенските просветители

OhridNews - 24.05.2019

Со низа активности во Охрид се одбележува 24-ти Мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. Чествувањето започна со полагање свежо цвеќе на нивниот споменик во градскиот парк, каде што се одржа и пригодна свеченост.

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со повеќе манифестации низ земјава го одбележаа празникот Св. Кирил и Методиј (ФОТО)

Курир - 24.05.2019

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ денеска во пресрет на големиот празник „Св. Кирил и Методиј“ организираше повеќе настани како и положување на свежо цвеќе пред спомениците на Кирил и Методиј.

Политичарите со честитки по повод 24. мај Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

ТВ21 - 24.05.2019

По повод 24. мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, честитки до граѓаните испратија Зоран Заев, Стево Пендаровски, Талат Џафери, Христијан Мицкоски . Еве што порачаа политичарите по повод денешниот празник.

За многу години Свети Кирил и Методиј: Браќата кои нѐ описменија

Женски магазин - 24.05.2019

Со доаѓањето на Словените во Македонија, тие со себе ги донеле и своите пагански верувања и својот јазик. За писмено изразување употребувале црти и рески. Сепак со доаѓањето во Македонија и на јужниот Балкан се сретнале со напредна култура и ...

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со низа активност го одбележа Денот на светите просветители Свети Кирил и Методиј

Курир - 24.05.2019

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ го одбележа денешниот празник 24 мај Денот на светите просветители Свети Кирил и Методиј. Со повеќе настани и активности ширум Реублика Македонија, Унијата на жени го чествуваше државниот празник, организирани беа ...

Нолчева: Честит 24 мај, остануваме посветени на грижа и унапредување на македонскиот јазик

Centar - 24.05.2019

=- Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на кирилометодиевската ...

Св. Кирил и Св. Методиј

OhridNews - 24.05.2019

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Родени се во Солун во семејство на висок византиски службеник.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Македонија ги слави Свети Кирил и Методиј, Џафери во Рим, Заев во посета на Црна Гора

Фактор - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

5 најинтересни споменици на светите браќа Кирил и Методиј во Русија

Руска реч - 24.05.2019

На 24 мај целиот словенски свет го празнува Денот на светите рамноапостолски браќа Кирил и Методиј кои се сметаат за основоположници на словенската писменост. Низ целиот свет постојат голем број споменици на овие словенски просветители.

Почетоците на македонската и сесловенската писменост

Емитер - 24.05.2019

Денес, кога го одбележуваме денот на македонските и сесловенските просветители Кирил и Методиј и на сесловенската писменост, накратко да се потсетиме на досега познатите факти за глаголицата и за нејзините создатели.

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски

Опсервер - 24.05.2019

24 мај 2020 Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Заев со честитка за 24 Мај: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј

iPortal - 24.05.2019

По повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да се стремиме кон еднаквост и ...

iPortal - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете да ви го честитам 24 Мај, Денот на словенските ...

Пендаровски: Делата на Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

MakPress - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. – Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето ...

Џафери: Имаме почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

PressingTV - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Заев: Мисијата на св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

PressingTV - 24.05.2019

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит 24 Мај – Ден на Светите браќа Кирил и Методиј! Денешниот празник, 24.

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии

MakPress - 24.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските ...

Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ја обезбедиме заедничката иднина на ...

PressingTV - 24.05.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со честитка за денешниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј: Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот ...

Пендаровски: Делата и поуките што ги оставија Кирил и Методиј не обврзуваат да градиме општество со еднакви можности

PressingTV - 24.05.2019

Претседателот , Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. „ Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето дело им го отворија патот на ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24. Мај

Кумановски м. - 24.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. „ Почитувани сограѓани , loading...

Пендаровски: Поуките од светите браќа нè обврзуваат да се стремиме кон еднаквост

Денешен - 24.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј. – Овој голем празник посветен на светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето дело им го отворија патот на ...

Џафери: Работата на св. Кирил и Методиј е капитално дело во развојот на словенската култура

Денешен - 24.05.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските просветители кои ...

Нолевска: Честит 24 мај, остануваме посветени на грижа и унапредување на македонскиот јазик

MakPress - 24.05.2019

Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на кирилометодиевската дејност.

Кирацовски: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ

MakPress - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Македонија денеска го празнува 24- мај, денот на сесловенските просветители

MTM - 24.05.2019

На 11 мај 1860 година според јулијанскиот календар или 24 мај 1860 година според грегоријанскиот, Македонија за прв пат го одбележува Денот на сесловенските просветители и учители Св. Кирил и Методиј.

Во Вашингтон одбележан Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј

MakPress - 24.05.2019

Под покровителство на иселеничката организација Форум за демократска Македонија, Денот на сесловенските просветители, св. Кирил и Методиј – 24 Мај, беше одбележан во главниот град на САД со пригодно предавање за нивното дело и културно наследство.

Мицкоски: Делото на св. Кирил и Методиј е потврда дека Македонија е земја со свои корени и историја

Денешен - 24.05.2019

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј, се вели во честитката од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев: Мисијата за описменување на Св,Кирил и Методиј е прв пример на поврзување на различностите

MakPress - 24.05.2019

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

(ВИДЕО) Нолчева: Честит 24 мај, остануваме посветени на грижа и унапредување на македонскиот јазик

iPortal - 24.05.2019

Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на кирилометодиевската дејност.

Зошто ги славиме големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј

еМагазин - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски

MakPress - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Кирацовски со честитка за 24 мај: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ

iPortal - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

Наградени просветни работници по повод Денот на просветителите Кирил и Методиј

MakPress - 24.05.2019

Во пресрет на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј – 24 Мај, денеска во Општина Тетово празникот беше одбележан со оддавање признанија за придонесот на просветените работници во унапредување на образованието во градот.

САД: Македонците во Вашингтон го одбележаа св. Кирил и Методиј

Денешен - 24.05.2019

Под покровителство на иселеничката организација Форум за демократска Македонија, Денот на сесловенските просветители, св. Кирил и Методиј – 24 Мај, беше одбележан во главниот град на САД со пригодно предавање за нивното дело и културно наследство.

СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ СОЛУНСКИ: Браќата кои им дадоа писменост на сите словенски народи

Денешен - 24.05.2019

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Скопје1 - 24.05.2019

Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско ...

Претседателот упати честитка по повод Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Скопје1 - 24.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Во честитката се ...

Кирацовски: Просветната дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ, да создаваме трајни вредности

Скопје1 - 24.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна ...

Одбележување на Денот на сесловенските просветители

MakPress - 24.05.2019

По повод Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј – 24 Мај денеска ќе се одржи свеченост во Националната филхармонија во Скопје, во организација на Владата. На свеченоста е најавено обраќање на премиерот Зоран ...

Заев: Да го одбележиме извонредното епохално и просветителско значење на Светите Кирил и Методиј

Скопје1 - 24.05.2019

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во ...

Честитка од Џафери за Денот на сесловенските просветители

Скопје1 - 24.05.2019

Дозволете ми од мое лично име и од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам денешниот празник – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и ...

Мицкоски: Ликот и делот на Свети Кирил и Методиј е и дел од македонскиот идентитет, јазик, историја и култура

Скопје1 - 24.05.2019

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и ...

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ: Денеска е Св. Кирил и Методиј

Денешен - 24.05.2019

24 мај 2019 Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 мај. Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство.

Во Крива Паланка отворена изложба на фотографии „По трагите на Св.Кирил и Методиј“

iPortal - 24.05.2019

Во рамки на одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј, во НУ Центар за култура Крива Паланка, отворена е изложба на фотографии „По трагите на Св.Кирил и Методиј“, дела од авторот Павол Демеш од Братислава, ...

Мицкоски: Визијата, знаењето и постојаноста на Св. Кирил и Методиј да ни бидат ѕвезда водилка

MakPress - 24.05.2019

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на големите на се сесловенските просветители ...

Се одбележува Денот на светите браќа Кирил и Методиј

PressingTV - 24.05.2019

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители, Св. Кирил и Методиј, по тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј

Кумановски м. - 24.05.2019

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На Денот на солунските браќа, во Скопје е изведена првата македонска опера Гоце од композиторот Кирил ...

Денешен - 24.05.2019

Случајно или совпаѓање, на 24 мај 1954 година, на Денот на солунските браќа Кирил и Методиј, во Скопје е изведена првата македонска национална опера „Гоце“, од македонскиот композитор Кирил Македонски.

Премиерот Заев на свеченост по повод Денот на сесловенските просветители и учители, Св. Кирил и Методиј

Centar - 23.05.2019

Утре на 24.5.2019 година (петок) со почеток во 16:00 часот во Националната филхармонија во Скопје, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев ќе се обрати на свеченост по повод Денот на сесловенските просветители и учители, ...

Наградени просветни работници по повод Денот на просветителите Кирил и Методиј

Опсервер - 23.05.2019

Во пресрет на Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј – 24 Мај, денеска во Општина Тетово празникот беше одбележан со оддавање признанија за придонесот на просветените работници во унапредување на образованието во градот.

Изложба во пресрет на Денот на сесловенските просветители

OhridNews - 22.05.2019

Денеска во 12 часот во НУ. Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид во организација на Почесниот конзулат на Руската Федерација д-р Ана Комарова ќе се одржи предавање за Свети Јован Шангајски и Сан Франциски, чудотворец и голем подвижник од 20 век.

Делегација на Владата на положи свежо цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј

24Инфо - 21.05.2019

Делегација на Владата на РСМ положи свежо цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во универзитетскиот кампус „Свети Кирил и Методиј” во Скопје по повод одбележување на 70 годишнината од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј”, Денот на ...

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во универзитетскиот кампус „Свети ...

iPortal - 21.05.2019

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, од министерот за здравство, Венко Филипче, министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и државниот секретар во Министерството за образование, Енвер Хусеин, положи ...