TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петровски: Договорот со Бугарија е вовед во промена на името на земјата

Нетпрес - 23.07.2017

Договорот со Бугарија и не е финале, тоа е само увертира во промена на името, потенцираше Петровски. Режимот којшто е воспоставен на чело со Заев одбива да го даде на увид на македонската јавност и на политичките партии, како и на стручните лица ...

Петровски за Алфа: Договорот со Бугарија е увертира во промена на името

Курир - 23.07.2017

Режимот кои што е воспоставен на чело со Заев одбива да го даде на увид на македонската јавност и на политичките партии како и на стручните лица документот кој што треба да се потпише со Бугарија.

Втор дел - Интервју со Петровски: Договорот со Бугарија увертира во промената на името

Алфа - 23.07.2017

Потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија и не е финале, тоа е само увертира во промената на името, вели поранешниот директор на Државниот Архив, Филип Петровски, во интервју за Алфа.

Захариева од утре во дводневна официјална посета на Белград

Нова ТВ - 23.07.2017

Потпретседателот на бугарската Влада и министер за надворешни работи, Екатерина Захариева, пристигнува во дводневна посета на Србија. Захариева имаше средби во својот македонски колега Никола Димитров, а македонскиот премиер Зоран Заев сретна со ...

Петровски: Договорот со Бугарија е увертира во промена на името

Пулс24 - 23.07.2017

Режимот кои што е воспоставен на чело со Заев одбива да го даде на увид на македонската јавност и на политичките партии како и на стручните лица документот кој што треба да се потпише со Бугарија.

Добрососедство!: Преговараме со Владата, а не со партии вели Софија, а тие пак им спремаат „дочек“во Скопје

Локално - 23.07.2017

„Бугарија нежно го засили тонот кон Македонија по повод Договорот за добрососедство, кој треба да биде потпишан на 2 август при прославата на Илинденското востание“, пишува бугарскиот весник „Сега“, објавувајќи ги реакциите по ставовите на ...

ДОГОВОР ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО: (Не)успех на Заев и Борисов?!

Фактор - 23.07.2017

Во Бугарија доминираат луѓето и политичарите кои посакуваат Македонија да биде дел од ЕУ. Националистички опоненти на Договорот за добрососедство има и во двете општества. Тој ниту ги загрозува ниту ги решева идентитетските прашања.

Бугарите откриваат детали: Заев договарал цензура за македонските медиуми

Курир - 22.07.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, според бугарските медиуми, најверојатно ќе биде потпишан на 1-ви август вечерта, наместо на 2-ри како што претходно беше соопштено. Медиумите во Бугарија пишуваат и дека работна група се наоѓа ...

Договорот со Бугарија – за Заев клучен е парламентот, за Софија – комисијата меѓу двете држави

Сител - 22.07.2017

Договорот за добрососедство Македонија и Бугарија најверојатно ќе го потпишат на 1 август вечерта наместо на 2-ри како што беше најавено. Со овој наслов бугарски Блиц пишува дека во договорот е предвидено и формирање на работна група за т.н.

Во договорот со Бугарија предвидени и комисии за цензура на медиумите

Нетпрес - 22.07.2017

Според бугарските медиумите, по потпишувањето на договорот ќе се формираат комисии кои ќе имаат задача да ја следат реализацијата на обврските од договорот, но и дали во медиумите се објавуваат негативни написи Договорот за добрососедство меѓу ...

Бугарски медиуми: Не 2-ри, туку 1-ви август ќе биде денот Х за односите меѓу Бугарија и Македонија

Локално - 22.07.2017

Постои веројатност договорот за добрососедство со Македонија да биде потпишан уште на 1 август вечерта, наместо на 2-ри, открива “Монитор”. Во моментов “експертска група” во Скопје ги прецизира деталите околу посетата.

„Монитор“: Договорот за добрососедство со Македонија ќе биде потпишан уште на 1 август вечерта?

Фактор - 22.07.2017

Постои веројатност договорот за добрососедство со Македонија да биде потпишан уште на 1 август вечерта, наместо на 2-ри, пишува бугарски „Монитор”. Во моментов „експертска група” во Скопје ги прецизира деталите околу посетата.

Договорот погубен за Македонија: Македонските медиуми да ја слават Бугарија, Захариева бара Бугари во Албанија

Република - 22.07.2017

Додека Зоран Заев и Никола Димитров криејќи го текстот од македонската јавност убедуваат дека Договорот за добрососедство со Бугарија е добар за Македонија, во Бугарија на големо се слави заевото ветување дека тој ќе се потпише и дека ги прифатил ...

Заев договарал цензура за македонските медиуми

Пулс24 - 22.07.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, според бугарските медиуми, најверојатно ќе биде потпишан на 1-ви август вечерта, наместо на 2-ри како што претходно беше соопштено. Медиумите во Бугарија пишуваат и дека работна група се наоѓа ...

Софија до Скопје: Преговараме со Владата, а не со партии!

Deutsche Welle - 21.07.2017

„Не водиме преговори со партии, водиме преговори со Владата“, изјави Захариева одговарајќи на прашања за реакциите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која даде пет препораки за подобрување на Договорот.

Договорот со Бугарија ја бранува политичката сцена

24 Вести - 21.07.2017

Опозициската ВМРО ДПМНЕ повторно побара да се свика итна собраниска седница за разгледување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Договорот ќе биде штетен за националниот интерес доколку не бидат вградени нивните забелешки – ...

Признавањето држава значи признавање на нејзините атрибути

МКД - 21.07.2017

Прашањето на потпишување договор за добрососедство со Бугарија е вештачко прашање. Поконкретно, воопшто не треба да се поставува прашањето за тоа дали да се потпише, еднакво како што не треба да се има илузија дека еден договор, мотивиран и заснован ...

Димитров: Договорот практично ќе им го промени животот на Македонците и претставата за нивниот идентитет

Сител - 21.07.2017

Во бугарската јавност не запира дебатата по однос на договорот за добрососедство со Македонија, што е предвидено да се потпише на 1 август во Скопје од страна на премиерите Заев и Борисов.

Захариева: Договорот ќе биде потпишан на македонски јазик

Слободен Печат - 21.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори, рече шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева. Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е ...

Што содржи Договорот со Бугарија

Нова ТВ - 21.07.2017

Што содржи договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија? -Тој нема да биде изненадување ни за јавноста ни за политичарите, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Заев вели Договорот со Бугарија отвора сериозни перспективи – опозицијата бара итна собраниска седница

Локално - 21.07.2017

Опозициската ВМРО ДПМНЕ повторно побара да се свика итна собраниска седница за разгледување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Договорот ќе биде штетен за националниот интерес доколку не бидат вградени нивните забелешки – ...

Софија до Скопје: Преговараме со Владата, а не со партии!

Либертас - 21.07.2017

„Не водиме преговори со партии, водиме преговори со Владата“, изјави Захариева одговарајќи на прашања за реакциите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која даде пет препораки за подобрување на Договорот, пишува Дојче веле .

Захариева: Договорот меѓу Македонија и Бугарија ќе отвори нова страница

Фокус - 20.07.2017

Договорот е важна нова страница во односите меѓу Македонија и Бугарија, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската ...

Зaхариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница

ТВ21 - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Зхариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница

Алсат-М - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Зaхариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница

Канал5 - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Бугарија тврди дека договорот за добрососедство е завршен, Македонија дека не е

Телма - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за Бугарската телевизија.

За Бугарија – Договорот за добрососедство со Македонија е затворен

24 Вести - 20.07.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија е финализиран а ставовите за јазиците се извлечени од старата спогодба меѓу двете земји, вели во интервју за бугарската БТВ министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева.

Захариева: Нема преговори околу договорот за добрососедство

Алсат-М - 20.07.2017

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за бугарската телевизија изјави дека текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и оти Бугарија нема намера да влегува во дополнителни преговори.

Захариева: Бугарија нема повеќе да преговара

ТВ21 - 20.07.2017

Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева во интервју за Бугарската телевизија.

Што ќе донесе договорот за добрососедство со Бугарија?

Канал5 - 20.07.2017

Бугарската вицепремиерка Захариева вели дека договорот е затворен и дека Бугарија нема намера да води нови преговори, од друга страна во Македонија стравувања од можните последици, но и позитивни ставови дека договорот е исчекор за земјава.

Зхариева: Договорот за добрососедство ќе биде потпишан и на бугарски и на македонски јазик

Телма - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. „Договорот ќе биде потпишан на македонски јазик според Уставот на Република Македонија и на бугарски според Уставот на ...

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија e финализиран, Бугарија нема да води нови преговори

24 Вести - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО СТОКМЕН:Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско малцинство

Телеграф - 20.07.2017

Во Скопје треба да решат дали ќе продолжат да бидат изолирани уште 11 години од своите соседи и од светот, правејќи се многу големи, или сакаат да имаат европска перспектива иразвој, рече Захариева Текстот на договорот за добрососедство со ...

Захариева: Договорот е усогласен, немаме намера да водиме дополнителни преговори

МКД - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Mилошоски: Итна, отворена собраниска седница за договорот со Бугарија

МКД - 20.07.2017

Пратениците од коалицијата За подобра Македонија ќе поднесат барање за свикување на итна отворена седница на Собранието за разгледување на договорот помеѓу Македонија и Бугарија, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски.

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница

Сител - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Захариева: Бугарија нема намера да води нови преговори за договорот за добрососедство

Стандард - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија ќе отвори нова страница

Макфакс - 20.07.2017

Договорот е важна нова страница во односите меѓу Македонија и Бугарија, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската ...

Захариева: Договорот за добрососедство ќе биде потпишан на македонски јазик

+инфо - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори, рече Захариева. Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води ...

(ВИДЕО) Захариева: Договорот е финализиран, нема повеќе преговори

Нова ТВ - 20.07.2017

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и дека нејзината земја нема намера да води нови преговори.

Захариева: Договорот е важна нова страница во односите меѓу Македонија и Бугарија

Слободен Печат - 20.07.2017

Бугарија нема намера да води нови преговори за текстот на договорот за добрососедство со Македонија, изјави вицепремиерката и шефица на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, додавајќи дека текстот е финализиран.

Зхариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница

А1 On - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Захариева: Финализиран договорот за добрососедство со Македонија

Р.С.Европа - 20.07.2017

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и дека нејзината земја нема намера да води нови преговори.

Телеграф: Договорот за добрососедство стокмен – Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско ...

Курир - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Бугарија го смета договорот за затворено прашање, македонската влада тврди дека се можни измени, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна ...

Сител - 20.07.2017

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева со спротивен став од премиерот Заев: текстот на договорот за добрососедство е затворен и Бугарија нема намера да води нови преговори.

Која е вистината? За Захариева договорот е затворен, за Заев сеуште течат преговорите

Алфа - 20.07.2017

Додека македонските пратеници сеуште упатуваат забелешки и препораки за договорот за добрососедство, бугарските власти велат дека текстот на договорот е финализиран и потенцираат дека немаат намера да се водат нови преговори.

Кој лаже?! Заев или Захариева?

Курир - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Зхариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија е нова страница за двете земји

Нетпрес - 20.07.2017

Договорот ќе биде потпишан на македонски јазик според Уставот на Република Македонија и на бугарски според Уставот на Република Бугарија, наведе Захариева. Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема ...

Захариева: Општествени работници ќе ги подобруваат училишните програми

Фактор - 20.07.2017

Бугараската министерка за надворешни работи Захарова потврди дека договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија ќе значи нов почеток во односите меѓу двете земји и дека по потпишувањето останува да се заврши тоа што е преземено како обврска ...

Кој лаже?! Заев или Захариева?

Република - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Захариева: Немаме намера повеќе да преговараме со Македонија, со договорот ја решивме работата со македонскиот јазик ...

Република - 20.07.2017

На бугарската телевизија „ Б ТВ“ во емисијата Тази Сутрин, гостуваше Екатерина Захариева, која во владата на Бојко Борисов е заменик премиер за правосудни реформи и министер за надворешни работи.

Захариева: Текстот на договорот за добрососедство е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори

еМагазин - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско малцинство

Пулс24 - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Зхариева: Договорот ќе биде потпишан на македонски и на бугарски јазик

Либертас - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Кој лаже?! Заев или Захариева?

Пулс24 - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Договорот за добрососедство стокмен – Бугарската министерка не сака да чуе за македонско малцинство

МК News - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија е нова страница за двете земји

Точка - 20.07.2017

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа, ...

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница

Локално - 20.07.2017

Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија е важна страница во односите меѓу двете држави, но по неговото потпишување има уште многу работа да се направи. Ова го изјави за бТВ вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина ...

Захариева: Во Скопје треба да решат дали ќе продолжат да бидат изолирани уште 11 години, правејќи се многу големи!

Вечер Прес - 20.07.2017

Договорот за добрососедство се базира на декларацијата потпишана во 1999 година, а разликата е во вградените механизми за следење на неговата примена. Ќе има експертска комисија од историчари и општествени работници кои ќе работат на подобрување на ...

Захариева: Бугарија нема да преговара за измени на текстот од договорот со Македонија

Мета - 20.07.2017

Бугарија нема намера да води нови преговори за текстот на договорот за добрососедство со Македонија, изјави вицепремиерката и шефица на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, додавајќи дека текстот е финализиран.

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница...

Н.Македонија - 20.07.2017

Захариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија отвора нова страница Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори.

Петров: Се додека го сметаат македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот, договорот со Бугарија ќе биде ...

Фокус - 19.07.2017

Се додека македонскиот јазик за Софија е дијалект на бугарскиот јазик, договорот за добрососедство со Софија не не ништо друго освен велепредавство, изјави Тодор Петров во гостувањето на Канал 5.

Се додека Македонците за Софија се Бугари, договорот за добрососедство е велепредавство

Макфакс - 19.07.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров смета дека потпишувањето на договорт за добрососедство со Бугарија е рамен на велепредавство кон македонскиот народ. – Софија се уште се занимава со Македонците и со Македонија.

Петров: Се додека Македонците за Софија се Бугари, договорот за добрососедство со Бугарија е велепредавство

Република - 19.07.2017

Во вчерашната емисија ”Од наш агол” на македонската телевизија, претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, на прашањето на новинарката што во основа претставува потпишувањето на договор за добрососедство со Република Бугарија, ...

Бугарски европратеник го поздрави договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија

24 Вести - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија. Според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не само формални“.

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Канал5 - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

На увид договорот со Софија: Отворена дебата на затворена седница!

Deutsche Welle - 18.07.2017

Досега не се познати деталите од нацрт-договорот за добрососедство меѓу Софија и Скопје, освен дека ќе биде потпишан на официјалните јазици на двете земји. Неговото финализирање наиде на голема поддршка, но и на реакции На затворена седница со ...

Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

МКД - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. Се очекува пред собраниската комисија договорот да го презентира и ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Сител - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Андреј Ковачев: Нема ништо подобро што може да се случи во регионот од тоа да Бугарија и Македонија се најблиски земји

А1 On - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

На увид договорот со Софија: Отворена дебата на затворена седница!

Локално - 18.07.2017

Досега не се познати деталите од нацрт-договорот за добрососедство меѓу Софија и Скопје, освен дека ќе биде потпишан на официјалните јазици на двете земји. Неговото финализирање наиде на голема поддршка, но и на реакции, пишува DW.

Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

Тера - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. Се очекува пред собраниската комисија договорот да го презентира и ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Вечер Прес - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

Канал 77 - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. Се очекува пред собраниската комисија договорот да го презентира и ...

Почна затворената седница во парламентот на која се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

Локално - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика ја почна затворена седница за јавноста за договорот за добрососедство на Македонија и Бугарија. Премиеорт Зоран Заев лично го претстави нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија.

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Либертас - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Ковачев: Најдобро нешто што може да се случи во регионот е блискоста на Бугарија и на Македонија

Локално - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Ковачев: Договорот меѓу Македонија и Бугарија да не биде само формален...

Н.Македонија - 18.07.2017

Ковачев: Договорот меѓу Македонија и Бугарија да не биде само формален Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, објави МИА Според него, важно е да постојат ...

Костов: Не треба да се брза со потпишувањето на договорот меѓу Скопје и Софија

Сител - 17.07.2017

Не треба да се брза со потпишувањето на договорот меѓу Скопје и Софија, порачува поранешниот премиер на Бугарија Иван Костов на сегашната власт на Бојко Борисов за односите со Македонија. Реакциите на бугарската политичка и научна елита за договорот ...